PDA

Επιστροφή στο Forum : Συζήτηση περί φωτογραφικών, φακών και φραπέ



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 [47] 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117

mob
30-09-10, 20:35
Απ' τις πρώτες μου photos με την dSLR:

http://i167.photobucket.com/albums/u140/lazydog_gr/Photos%20EOS/th_vark.jpg (http://i167.photobucket.com/albums/u140/lazydog_gr/Photos%20EOS/vark.jpg)

(cropped)

Εγώ πάλι δεν είμαι τόσο σίγουρος για τη θέση της εξέδρας, κόβει τη φωτογραφία στη μέση και μετατοπίζει το ενδιαφέρον σε αυτή :hmm:

........Auto merged post: mob πρόσθεσε 1 λεπτά και 20 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Στο cropping η βάρκα "μετακινήθηκε" λίγο. Αλλά μόνο έτσι θα μπορούσα να προσεγγίσω την μητρική φωτό... ;) Η original είναι απόλυτα συμμετρική...

:nono: αυτό δεν είναι καλό ο κανόνας των 3των είναι νόμος στη φωτογραφία, τον παραβιάζεις με προσοχή ;)

........Auto merged post: mob πρόσθεσε 1 λεπτά και 6 δευτερόλεπτα αργότερα ........

Θα έλεγα επίσης οτι είναι υπερεκτεθημένη λιγουλάκι, αυτά :p

Mouse Potato
30-09-10, 20:46
@mob την βάση στην εξέδρα ήθελα να δώσω. Η βάρκα και η μικρή νησίδα είναι δευτερεύοντα.

Και ναι η φωτό είναι λιγάκι overexposed... Μην ξεχνάς ότι η συγκεκριμένη είναι η 380 φωτό μου με την dSLR (είδα το filename). Αυτό διορθώνεται όμως...

mob
30-09-10, 20:52
Όταν έχεις ανθρώπους στο καρέ, τότε δικαιωματικά το βάρος πάει σε αυτούς, άποψή μου πάντα και φιλικά :)

Mouse Potato
30-09-10, 20:55
Η απόσταση του βαρκάρη ήταν μεγάλη οπότε στο μυαλό μου εκείνη τη στιγμή μόνο τον κομπάρσο μπορούσε να κάνει...

Ήταν στιγμιαίο λάθος μάλλον... :p

ipo
30-09-10, 21:05
Έπρεπε να του πεις να σκύψει, ώστε να μη φαίνεται, για να μη σου χαλάει το κάδρο με την ανθρώπινη υπόστασή του. :p

atlandis
30-09-10, 21:07
Το είδατε αυτό:

http://dpreview.com/news/1009/10092129sigmasd1.asp

Χωρίς Bayer interpolation, για να δούμε αν όντως δουλεύει καλά και αν θα ακολουθήσουν και οι μεγάλοι (Nikon, Canon κλπ).

Ωραία χαρακτηριστικά έχει αυτή η σίγμα αν και δεν παρακολουθώ reviews η την αγορά τελευταία.. (μόνο canon γιατί τα σώματα μου είναι canon)..
Πάντως έχει διπλό επεξεργαστή για μεγαλύτερη ταχύτητα.. ο ένας την εικόνα και ο άλλος μεταφορά εικόνας στα καρτακια, προφανώς.. Αυτό που κάνουν και οι άλλες εταιρίες στα πολύ ακριβά σώματα…. 11 σημεία cross type εστίασης δεν είναι άσχημο αν και ξεπερασμένο.. Όμως είναι cross type και όχι βοηθητικά όπως στην νικον..

Η νικον έχει 3 cross type και 48(?) βοηθητικά.. Τουλάχιστο όπως την θυμάμαι πριν 1 χρόνο έτσι ήταν.. δεν ξέρω εξελίξεις..

Δεν έχει και τόση σημασία πάντως το AF.. Άλλοι την βρίσκουν με χειροκίνητη εστίαση.. κλασσικός τύπος.

Αυτό που με παραξενεύει αρκετά είναι τα 46 megapixel.. Εδώ η canon που πρωτοπορεί στην κατηγορία αγοραστών APS-C δεν το έχει κάνει ακόμη.. Υπάρχει φόβος για υπερβολικό θόρυβο! Ένα είναι το σίγουρο.. πολλά τερα σκληρό και μόνο για στούντιο. :hmm: Αλλά κροπ?? Γράφει x3 layers .. hdr? ..anyway..

ps: Το κροπ σώζει την κατάσταση στο θόρυβο λιγάκι..


Θα την γούσταρα αν υπήρχαν εκδόσεις canon mount, Nikon mount..etc.. Τι ποιο ωραίο να έχεις αυτή και πάνω τα βουβάλια της canon η τον ευρυγωνιο της νικον.. αν και αφού είναι κροπ.. ο Τοκινα θα είναι ότι πρέπει.. Λουκούμια..

Gap
30-09-10, 21:26
Η απόσταση του βαρκάρη ήταν μεγάλη οπότε στο μυαλό μου εκείνη τη στιγμή μόνο τον κομπάρσο μπορούσε να κάνει...

Ήταν στιγμιαίο λάθος μάλλον... :p

Μη το λες πολλές φορές μεγάλοι φωτογράφοι δίνουν δεύτερο και τρίτο ρόλο στους ανθρώπους που έχουν στο κάδρο τους

mob
30-09-10, 21:27
Μα εγώ δεν είμαι μεγάλος φωτογράφος :p γι' αυτό ακολουθώ τους κανόνες, καμιά φορά :lol:

Gap
30-09-10, 21:38
Αυτό που με παραξενεύει αρκετά είναι τα 46 megapixel.. Εδώ η canon που πρωτοπορεί στην κατηγορία αγοραστών APS-C δεν το έχει κάνει ακόμη.. Υπάρχει φόβος για υπερβολικό θόρυβο! Ένα είναι το σίγουρο.. πολλά τερα σκληρό και μόνο για στούντιο. :hmm: Αλλά κροπ?? Γράφει x3 layers .. hdr? ..anyway..

ps: Το κροπ σώζει την κατάσταση στο θόρυβο λιγάκι..


Θα την γούσταρα αν υπήρχαν εκδόσεις canon mount, Nikon mount..etc..

Δεν είναι σωστή η σύγκριση γιατί μιλάμε για διαφορετικό είδος αισθητήρα... η sigma έχει τρεις στρώσεις αισθητήρα σε αντίθεση με την μια των άλλων μηχανών... το κάθε πιξελ στις κανονικές μηχανές περιέχει το μπλε, το πράσινο και το κόκκινο.. στην sigma το κάθε πίξελ περιέχει ένα μόνο χρώμα και τα υπόλοιπα συμπληρώνονται από τις άλλες δύο στρώσεις...
σίγουρα θα δίνει απίστευτη ποιότητα εικόνας αλλά φοβάμαι ότι στα ψηλά iso θα τα βρίσκει σκούρα... και να μη ξεχνάμε για crop θα την υπολογίζουμε σαν 22mp και όχι 46...

ipo
30-09-10, 21:39
Μα εγώ δεν είμαι μεγάλος φωτογράφος γι' αυτό ακολουθώ τους κανόνες, καμιά φορά
Εμένα μου αρέσει να φωτογραφίζω μεγάλους φωτογράφους και να τους δίνω 3ο ρόλο στο κάδρο. :p

........Auto merged post: ipo πρόσθεσε 1 λεπτά και 46 δευτερόλεπτα αργότερα ........



σίγουρα θα δίνει απίστευτη ποιότητα εικόνας αλλά φοβάμαι ότι στα ψηλά iso θα τα βρίσκει σκούρα... και να μη ξεχνάμε για crop θα την υπολογίζουμε σαν 22mp και όχι 46...
Γιατί αυτό;

albatross
30-09-10, 21:43
Να μια ερώτηση: flickr, picasa, deviantART ή κάτι άλλο για να προβάλλουμε τη τέχνη μας;

To deviantart έχει το καλό ότι σου δίνει απεριόριστο χώρο. Από την άλλη δεν είναι αμιγώς φωτογραφική κοινότητα και αν ψάχνεις σοβαρή κριτική δεν είναι και το καλύτερο μέρος. Υπάρχει και το photo.net

atlandis
30-09-10, 21:53
Παντού υπάρχει κακία και ανταγωνισμός.. καλύτερα αν το κοιτάς ποιο σοβαρά το πράγμα.. μαζεύεις εικόνες και κάνεις exhibition. Εγώ προτιμώ το canon dpp το ελληνικό και το ηδυφως. Στο εξωτερικό παίζει μεγάλο ρόλο πόσο καλός είσαι στο networking και γνωριμίες/φιλίες. Το deviant arts είναι καλό να βάζεις license free υλικό που δεν θες και να γίνεσαι ελαφρά ποιο γνωστός, δεκτικός στου έξω..

Καλύτερα να επιλέξεις ένα δίκτυο που σου δίνει δωρεάν εργαλεία και χώρο για ιστοσελίδα. Παράδειγμα το wixx και φτιάξε τον δικό σου χώρο εκεί μέσα!.. Σε ότι φόρουμ μπαίνεις, βάζεις σαν υπογραφή σου το website αυτό..

Gap
30-09-10, 22:12
Γιατί αυτό;

Σίγουρα κουβαλάει πληροφορία ισοδύναμη με μια άλλη dslr με 3πλάσια megapixel.
Συγκεκριμένα όμως κουβαλάει τριπλάσια χρωματική πληροφορία για να δώσει τελικά χρώμα.
Όμως δεν κουβαλάει την τριπλάσια πληροφορία για την φωτεινότητα των pixel...
Αν κάνω λάθος ας με διορθώσει κάποιος....:)

Οι bayer (κλασικοί) αισθητήρες ναι μεν συνδυάζονται για να δώσουν σωστά την διαβάθμιση του χρώματος, αλλά η διαβάθμιση της φωτείνοτητας είναι στο ακέραιο για κάθε ένα pixel που έχουν...

atlandis
30-09-10, 22:30
Δεν είναι σωστή η σύγκριση γιατί μιλάμε για διαφορετικό είδος αισθητήρα... η sigma έχει τρεις στρώσεις αισθητήρα σε αντίθεση με την μια των άλλων μηχανών... το κάθε πιξελ στις κανονικές μηχανές περιέχει το μπλε, το πράσινο και το κόκκινο.. στην sigma το κάθε πίξελ περιέχει ένα μόνο χρώμα και τα υπόλοιπα συμπληρώνονται από τις άλλες δύο στρώσεις...
σίγουρα θα δίνει απίστευτη ποιότητα εικόνας αλλά φοβάμαι ότι στα ψηλά iso θα τα βρίσκει σκούρα... και να μη ξεχνάμε για crop θα την υπολογίζουμε σαν 22mp και όχι 46...

Μα διαβάζοντας τα χαρακτηριστικά τις καταλαβαίνεις ότι δεν είναι για δημοσιογραφία η σπορτ.. (όχι ότι δεν μπορεί.. aλλα δεν λέει..).. Εγώ είχα ακούσει για αισθητήρες που θα δίνουν έτυμα HDR, δεν διάβασα το review τις μηχανής παρα λίγα χαρακτηριστικά είδα. Εγώ νόμιζα περισσότερη πληροφορία - hdr.. Αν το σκεφτούμε όμως θα έχει καλύτερη επίδοση ως έχει και τα καμένα πιξελ.. λολ διότι θα καλύπτετε από τα άλλα 2!..
Άρα ίσως τα πάει καλά και στα long exposures.. εγώ φοβάμαι τον θόρυβο περισσότερο παρά το υψηλό iso..
Γενικότερα την βλέπω για τοπία, στούντιο, πορτρέτα και γενικότερα still φωτογραφία.

Αυτά τα μαραφέτια βγαίνουν καινούργια κάθε μέρα.. lol

Αν πάρουμε μια φωτογραφία στο photoshop και την σπάσουμε σε 3 layer γίνετε ποιο σκοτεινό.. κάπως έτσι το φαντάζεσαι? Γιατί λες ότι φοβάσαι για την φωτεινότητα. Αν ίσχυε αυτό.. δεν θα έπρεπε να φοβόμαστε τον θόρυβο τότε!!.. Θα διαβάσω αργότερα τον σενσορα της μηχανής κάτι άλλο παίζει.. Αν είναι ο σενσορας όπως το γράφεις, πιστεύω ότι θα έχει καλύτερη χρωματική απόδοση.. όχι ότι θα επηρεάζει την φωτεινότητα.. ίσως η τριπλή στρώση εξαλείπτει και τον θόρυβο..

Θα ήθελα να δω ασπρόμαυρο από αυτή!!..


Όποια εικόνα βάλεις στο pp αμέσως μπορείς να μπεις ξεχωριστά στο r g b αυτής και να κάνεις διορθώσεις για καλύτερη χρωματική απόδοση, επίσης ο καλύτερος τρόπος για να εξαφανίσεις θόρυβο από μια φωτογραφία είναι να επέμβεις ξεχωριστά στο R G B!.. και αυτό δεν βλάπτει καθόλου την φωτεινότητα τις φωτογραφίας.. Η αλήθεια δεν ξέρω τι τεχνολογία είναι αυτός ο σενσορας. Αν είναι αυτό που σκέπτομαι.. το μηχανάκι θα είναι πώρωση!!!!! Από φακούς τι γίνετε όμως.. έχει μερικούς ΠΟΛΥ καλούς η σίγμα.. έχω τον 24-70 2.8 και είναι καταπληκτικός..

Gap
01-10-10, 00:02
Δε κατάλαβες καλά... δεν είπα ότι φοβάμαι για την φωτεινότητα γενικά... απλά στο θέμα του crop δε μπορείς να εκμεταλευτείς τα 46 mp... έχεις να κάνεις με 22 mp διότι η πληροφορία της φωτεινότητας δεν είναι x3 όπως η χρωματική πληροφορία... και όπως είπα και πιο πριν για το λόγο αυτό θα έχει πολύ καλή χρωματική απόδοση... για την αδυναμία στα υψηλά iso σε σχέση με τις συμβατικές μηχανές το λέω διότι ένα crop σώμα σαν κι αυτό με τρεις στώσεις αισθητήρα των 22 mp η κάθε μια θα παράγει αρκετό ηλεκτρικό σήμα

mrsaccess
01-10-10, 00:06
Τι είναι η πληροφορία της φωτεινότητας; :p :p
Σε κάθε pixel με τον αισθητήρα της sigma έχεις τη φωτεινότητα και για τα τρία χρώματα. Με τους συμβατικούς έχει τη φωτεινότητα μονάχα ενός χρώματος.

Gap
01-10-10, 00:26
Τι είναι η πληροφορία της φωτεινότητας; :p :p
Σε κάθε pixel με τον αισθητήρα της sigma έχεις τη φωτεινότητα και για τα τρία χρώματα. Με τους συμβατικούς έχει τη φωτεινότητα μονάχα ενός χρώματος.

Η sigma έχει τρία πίξελ ένα για το κάθε χρώμα το ένα πισω από το άλλο... οι συμβατικές έχουν και τα 3 χρώματα σε ένα πιξελ... όμως το φως το οποίο δέχονται είναι το ίδιο και για τις δυο και για τα τρία χρώματα... απλά ο αισθητήρας της sigma έχει πολύ καλύτερη ποιότητα χρωμάτων

mrsaccess
01-10-10, 01:04
Όχι, οι συμβατικές πιάνουν μόνο ένα χρώμα σε κάθε pixel. Το φως φυσικά και δεν είναι το ίδιο γιατί οι συμβατικές μπροστά από κάθε pixel έχουν ένα έγχρωμο φακό ο οποίος επιτρέπει να περνά μόνο ένα χρώμα. Κόβει δηλαδή το φως που προέρχεται από τα υπόλοιπα χρώματα.

albatross
01-10-10, 01:14
Πάντως πέρα από το καθαρά hardware μέρος παίζει σημασία και το tuning. Εκεί είναι για παράδειγμα που η Nikon τρώει λάχανο τη Sony παρόλο που χρησιμοποιεί/ούσε δικούς της αισθητήρες. Εκεί χάνει και η Sigma. Ο Foveon μπορεί να είναι πολλά υποσχόμενος αλλά μέχρι πρότινος τουλάχιστον δεν μπορούσε να συναγωνιστεί σε υψηλά ISO τους συμβατικούς. Kai ο CMOS ήταν "δύσκολος" αισθητήρας και πήρε στην Canon αρκετό καιρό να τον φτάσει σε τέτοιο επίπεδο, ενώ οι περισσότεροι επέμεναν σε CCD.

atlandis
01-10-10, 01:15
Δε κατάλαβες καλά... δεν είπα ότι φοβάμαι για την φωτεινότητα γενικά... απλά στο θέμα του crop δε μπορείς να εκμεταλευτείς τα 46 mp... έχεις να κάνεις με 22 mp διότι η πληροφορία της φωτεινότητας δεν είναι x3 όπως η χρωματική πληροφορία... και όπως είπα και πιο πριν για το λόγο αυτό θα έχει πολύ καλή χρωματική απόδοση... για την αδυναμία στα υψηλά iso σε σχέση με τις συμβατικές μηχανές το λέω διότι ένα crop σώμα σαν κι αυτό με τρεις στώσεις αισθητήρα των 22 mp η κάθε μια θα παράγει αρκετό ηλεκτρικό σήμα

Θυμάσαι την νικον 25megapixel? Που αν τολμούσες να βγάλεις πάνω από 800 iso έκλαιγες τα 7000 ευρώ, δεν νομίζω να ισχύει αυτό η εγώ δεν κατάλαβα? Το ηλεκτρικό ρεύμα τι δουλειά έχει με το iso.. μήπως εννοείς θόρυβο? Η την φωτοευαισθησία του σενσορα ως πακέτο (χ3). Γιαυτο έμεινε στα 12mp και σιγά σιγά, διστακτικά ανεβαίνει η νικον τα mp.

Θες να σου θυμίσω και την Olympus?? Που από 800 iso και πάνω βλέπεις κάθετες και οριζόντιες γραμμές?

Αν λειτουργεί με τεχνολογία RGB δεν νομίζω να επηρεάζει το ηλεκτρικό σήμα το iso.. βέβαια είναι κάτι καινούργιο και δεν ξέρεις τι προβλήματα μπορεί να παρουσιάσει.. (να χαλάσει πχ ένα από τα στρώματα του σενσορα η να έχουν πολλά bug.. lol).. Αν λειτούργει σωστά όμως και έχει καλώ software τότε θα είναι ο παράδεισος για το Photoshop.

Αν έπαιρνα μηχανή αυτή την στιγμή, ΜΟΝΟ 1 έρχεται στο μυαλό μου.. 1Dmark4.. έχω την 5d2 και συγκρίνω 3200-6400 iso και παθαίνω πλάκα.. Παραπάνω από 6400 δεν χρησιμοποιώ και το 6400 ΣΠΑΝΙΑ. :p

Gap
01-10-10, 03:38
Όχι, οι συμβατικές πιάνουν μόνο ένα χρώμα σε κάθε pixel. Το φως φυσικά και δεν είναι το ίδιο γιατί οι συμβατικές μπροστά από κάθε pixel έχουν ένα έγχρωμο φακό ο οποίος επιτρέπει να περνά μόνο ένα χρώμα. Κόβει δηλαδή το φως που προέρχεται από τα υπόλοιπα χρώματα.

Κάτσε γιατί έχουμε παρανόηση στην οποία μπορεί να ευθύνομαι κι εγώ...Φυσικά και στις συμβατικές αλλά και σε αυτές με Foveon αισθητήρα κάθε χρώμα πιάνει ένα pixel στο τελικό αποτέλεσμα... όμως στους Βayer αυτό προέρχεται ύστερα από μαθηματικο υπολογισμό που δίνει τιμές RGB σε κάθε pixel. Στους Faveon η χρωματική πληροφορία δεν χρειάζεται μαθηματική παρεμβολή και ούτε φίλτρο αντι-αλίασης.

........Auto merged post: Gap πρόσθεσε 2 λεπτά και 56 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Θυμάσαι την νικον 25megapixel? Που αν τολμούσες να βγάλεις πάνω από 800 iso έκλαιγες τα 7000 ευρώ, δεν νομίζω να ισχύει αυτό η εγώ δεν κατάλαβα? Το ηλεκτρικό ρεύμα τι δουλειά έχει με το iso.. μήπως εννοείς θόρυβο?

Δε μίλησα για ρεύμα αλλά για σήμα... άλλωστε πως νομίζεις ότι δημιουργείται ο θόρυβος... και φυσικά όταν ανεβάζουμε iso τόσο μεγαλώνει η ενίσχυση του σήματος ( η οποία προέρχεται από το αναλογικό σήμα των εξόδων των pixel που ενισχύθηκε και μετατράπηκε σε ψηφιακή μορφή μέσω των ηλεκτρονικών κυκλωμάτων) και τόσο χειροτερεύει ο θόρυβος... όσο μικρότερα είναι τα pixels τόσο λιγότερο ευαίσθητα είναι στο φως και, άρα, τόσο χειρότερο λόγο σήματος προς θόρυβο έχουν... σίγουρα πολλά έχουν διορθωθεί τα τελευταία χρόνια ως προς αυτό με προγράμματα αποθορυβοποίησης αλλά 22MP σε έναν αισθητήρα 24 x 16mm είναι πολλά ακόμα και όπως λες κι εσύ είναι καινούριο φρούτο.... δεν είναι τυχαίο που οι full frame δε μασάνε σε ψηλά iso...


Και όσοι αναρωτιούνται ακόμα για το crop ρίξτε μια ματιά στα χαρακτηριστικά (http://www.dpreview.com/news/1009/10092129sigmasd1.asp) της μηχανής και δείτε τi μέγεθος φωτογραφίας δίνουν τα 46 mp

mrsaccess
01-10-10, 04:01
Η χρωματική πληροφορία στην οποία αναφέρεσαι περιέχει και το φως. Ίσως να γνωρίζεις το χρωματικό μοντέλο HSI (hue saturation intensity) και να μπερδεύεσαι αλλά στη πραγματικότητα οι sensors υλοποιούν το RGB. Στο RGB δεν υπάρχει η φωτεινότητα (intensity) ως ξεχωριστή μεταβλητή αλλά η τιμή κάθε χρώματος είναι και η φωτεινότητά του. Στους bayer sensors σε κάθε pixel γίνεται δειγματοληψία μόνο ενός χρώματος, τα άλλα τα εμποδίζει ο έγχρωμος φακός να φτάσουν στη δίοδο που ουσιαστικά μετρά φωτεινότητα. Μετρά λοιπόν μόνο τη φωτεινότητα του χρώματος που πέρασε. Στους αισθητήρες της Sigma / Foveon σε κάθε pixel δειγματοληπτούνται και τα τρία χρώματα. Αντί να υπάρχει φακός που απομονώνει το χρώμα, σε κάθε pixel αντιστοιχούν τρεις δίοδοι που η κάθεμια μετρά διαφορετικό χρώμα.

Gap
01-10-10, 11:52
Η χρωματική πληροφορία στην οποία αναφέρεσαι περιέχει και το φως. Ίσως να γνωρίζεις το χρωματικό μοντέλο HSI (hue saturation intensity) και να μπερδεύεσαι αλλά στη πραγματικότητα οι sensors υλοποιούν το RGB. Στο RGB δεν υπάρχει η φωτεινότητα (intensity) ως ξεχωριστή μεταβλητή αλλά η τιμή κάθε χρώματος είναι και η φωτεινότητά του. Στους bayer sensors σε κάθε pixel γίνεται δειγματοληψία μόνο ενός χρώματος, τα άλλα τα εμποδίζει ο έγχρωμος φακός να φτάσουν στη δίοδο που ουσιαστικά μετρά φωτεινότητα. Μετρά λοιπόν μόνο τη φωτεινότητα του χρώματος που πέρασε. Στους αισθητήρες της Sigma / Foveon σε κάθε pixel δειγματοληπτούνται και τα τρία χρώματα. Αντί να υπάρχει φακός που απομονώνει το χρώμα, σε κάθε pixel αντιστοιχούν τρεις δίοδοι που η κάθεμια μετρά διαφορετικό χρώμα.

Nαι, έχεις δίκιο :oneup:

Από την άλλη οι φωτογραφίες της sigma για να πιάσουν την ανάλυση των 46mp πρέπει να μεγεθυνθούν στο photoshop ή σε κάποιο δικό της πρόγραμμα... ok η πληροφορία υπάρχει αλλά όταν παρεμβάλονται softwares συνήθως η οξύτητα πάει περίπατο... τέσπα μακάρι κάποια στιγμή να δούμε δείγματα σε full ανάλυση...

mrsaccess
01-10-10, 11:57
Στη πραγματικότητα η Sigma έχει ανάλυση 15 megapixel και οι τωρινές μηχανές 15 megasubpixel.

Βέβαια πρέπει να το δούμε στη πράξη αλλά οι παλιές μηχανές της τραβούσαν πολύ καλά (για τις χαμηλές αναλύσεις τους). Το καλό είναι πως η Sigma βγάζει μηχανές σε Canon και Nikon mounts αν θυμάμαι καλά, οπότε κρατάς τους φακούς σου.

Mouse Potato
01-10-10, 12:02
Στη πραγματικότητα η Sigma έχει ανάλυση 15 megapixel και οι τωρινές μηχανές 15 megasubpixel.

Βέβαια πρέπει να το δούμε στη πράξη αλλά οι παλιές μηχανές της τραβούσαν πολύ καλά (για τις χαμηλές αναλύσεις τους). Το καλό είναι πως η Sigma βγάζει μηχανές σε Canon και Nikon mounts αν θυμάμαι καλά, οπότε κρατάς τους φακούς σου.

Λες να είναι το επόμενό μου σώμα; :what:

mrsaccess
01-10-10, 12:17
Θα είναι πανάκριβη πιστεύω.

mob
01-10-10, 13:01
... και δεν θα την αγοράσει κανένας φωτογράφος, γιατί αγοράζουν cannon ή nikon, απλά θα περιμένουν

atlandis
01-10-10, 13:07
Κάτσε γιατί έχουμε παρανόηση στην οποία μπορεί να ευθύνομαι κι εγώ...Φυσικά και στις συμβατικές αλλά και σε αυτές με Foveon αισθητήρα κάθε χρώμα πιάνει ένα pixel στο τελικό αποτέλεσμα... όμως στους Βayer αυτό προέρχεται ύστερα από μαθηματικο υπολογισμό που δίνει τιμές RGB σε κάθε pixel. Στους Faveon η χρωματική πληροφορία δεν χρειάζεται μαθηματική παρεμβολή και ούτε φίλτρο αντι-αλίασης.

........Auto merged post: Gap πρόσθεσε 2 λεπτά και 56 δευτερόλεπτα αργότερα ........



Δε μίλησα για ρεύμα αλλά για σήμα... άλλωστε πως νομίζεις ότι δημιουργείται ο θόρυβος... και φυσικά όταν ανεβάζουμε iso τόσο μεγαλώνει η ενίσχυση του σήματος ( η οποία προέρχεται από το αναλογικό σήμα των εξόδων των pixel που ενισχύθηκε και μετατράπηκε σε ψηφιακή μορφή μέσω των ηλεκτρονικών κυκλωμάτων) και τόσο χειροτερεύει ο θόρυβος... όσο μικρότερα είναι τα pixels τόσο λιγότερο ευαίσθητα είναι στο φως και, άρα, τόσο χειρότερο λόγο σήματος προς θόρυβο έχουν... σίγουρα πολλά έχουν διορθωθεί τα τελευταία χρόνια ως προς αυτό με προγράμματα αποθορυβοποίησης αλλά 22MP σε έναν αισθητήρα 24 x 16mm είναι πολλά ακόμα και όπως λες κι εσύ είναι καινούριο φρούτο.... δεν είναι τυχαίο που οι full frame δε μασάνε σε ψηλά iso...


Και όσοι αναρωτιούνται ακόμα για το crop ρίξτε μια ματιά στα χαρακτηριστικά (http://www.dpreview.com/news/1009/10092129sigmasd1.asp) της μηχανής και δείτε τi μέγεθος φωτογραφίας δίνουν τα 46 mp

Δεν έχεις παρά να κάνεις την μέθοδο «to the right» για να μην έχεις θόρυβο σε φωτογραφίες. (σε όλες τις μηχανές).
Όσο για αυτή, σήμερα ψάχνοντας λίγο ποιο σοβαρά review από το dp.. Αναφέρουν ότι ο προηγούμενος σενσορας τις εταιρίας έπασχε από σοβαρό πρόβλημα θορύβου και chroma.. Επίσης αυτή η μηχανή είναι σχεδιασμένη ΜΟΝΟ για low iso photography. Αν και έχει δυνατότητα στα 3200 iso extended.
Χθες δεν το είχα διαβάσει ολο το ρεβιου.. αλλά δεν παρατήρησε κανείς ότι δεν αναφέρει iso??? .. γιαυτο το έψαξα αλλού. Την αποκαλούν OMG κάμερα αν και θα την γούσταρα αν ήξερα ότι λειτουργεί σωστά για στούντιο.. γυμνά, πορτρέτα, products..
:whistle:

Και αν κόστιζε μέχρι 1200 ευρώ το σώμα.. όχι παραπάνω. Δυστυχώς όμως αν δεν κάνω λάθος.. την προορίζουν για 3-4 χιλιάρικα..

Αλήθεια σας αρέσει το dp σαν φόρουμ? Είναι κλαμπς.. σαν κοτέτσια.. Ξεμαλλιάζονται (στην κυριολεξία) εκεί μέσα.. Αν θες να μπεις να βρίσεις και μαλώσεις.. είναι το κατάλληλο φόρουμ.. Και αν παρατηρήσετε καλά τα review από τους συντονιστές είναι άδικα και λανθασμένα. Συνήθως τα αρπανε από ΝΙΚΟΝ.. και ότι νάνε η μηχανή, θα την βγάλουν ως την καλύτερη.. λολ.. Υπάρχουν τόσο όμορφα άλλα website.. το camera labs είναι ποιο αξιόπιστο.

είναι άλλος ενας blogger, δεν τον θυμάμαι στο όνομα, που βγάζει ρεβιου.. και αν για παράδειγμα το ρεβιου είναι για μια canon, pentax, olympus, sony.. οι 500 λέξεις από τις 1000 θα είναι ΝΙΚΟΝ.. λολ.. οι νικον fun boys τον λατρεύουν.. (rokwell) κάπως έτσι..
υπάρχουν πολλά παρατράγουδα εκεί μέσα..

Ορίστε και το camera labs.. έχει και crash test, ανάλυση σενσορα, βίντεο.. κτλ. http://www.cameralabs.com/

Τα πάντα για φακούς.. http://www.photozone.de/

mrsaccess
01-10-10, 13:20
Το expose to the right αυτό που κάνει κυρίως είναι να σου μειώνει το dynamic range και να σου αυξάνει το χρόνο του κλείστρου. Τελικά είναι χρήσιμο σε ελάχιστες περιπτώσεις: πρέπει να το χρησιμοποιήσεις με το μικρότερο iso που υποστηρίζει η μηχανή σου (αλλιώς δεν έχει νόημα), σε εικόνα που έχει επαρκή φωτισμό ή είναι στατική ώστε να μη σε νοιάζει ο χρόνος του κλείστρου (επομένως έχεις και τρίποδο παρέα) και φυσικά περιορισμένο dynamic range (αυτό δεν είναι κακό αλλά απαιτεί φωτογραφικό μάτι και πολύ εμπειρία).

atlandis
01-10-10, 13:49
Εννοείτε.. αλλά εγώ το έχω επιχειρήσει και σε θέατρο.. μισό στοπ.. μπορώ να πω ότι έχω καλύτερα αποτελέσματα.. Γιατί μετά προσπαθώ να δώσω draganize υφή και αν η μηχανή βγάλει πολύ θόρυβο.. υπάρχει πρόβλημα. (στα 3200). Θα έβγαζα εδώ μερικές αλλά δεν λέει.. Σε ελεγχόμενο φωτισμό δεν έχει καμία σημασία η μέθοδος αυτή..

Έχω μερικά από το 2008-9 εκεί μέσα αλλά δεν το έχω ενημερώσει για το 10.. τα μικρά παιδιά να μην μπουν.. έχω 1-2 εικόνες θεάτρου προκλητικές.. (topless nude) το 90% είναι με μισό στοπ παραπάνω.. (εκτός τα ελεγχόμενα και του 08)
http://www.wix.com/GeorgiosK/George1

ps. Συμπλήρωμα για την μέθοδο αυτή.. Αφού κάνουμε την λήψη μας exposure to the right, το διορθώνουμε μετά.. δεν το αφήνουμε έτσι..

mob
01-10-10, 15:59
Αν έχει topless να μπούμε να δούμε την τέχνη, μικρό παιδί είμαι αλλά θα το αντέξω :p

........Auto merged post: mob πρόσθεσε 10 λεπτά και 26 δευτερόλεπτα αργότερα ........

Ενδιαφέρουσα δουλειά atlandis, πολύ αδύνατη η Μυρτώ και απαίσιο το wix.com

atlandis
01-10-10, 16:41
Τσάμπα είναι και έχει ωραία flash tools. :rofl:

Αν ήταν πλούσια σε προσόντα η «Μυρτώ» δεν θα έμπαινε καθόλου στην ιστοσελίδα.. Θα χαρακτηριζόταν αλλιώς η φωτογραφία, γιαυτο.. λολ

mob
01-10-10, 17:07
Αποποινικοποίηση της τέχνης τώρα :protest::protest::protest:

Boton
01-10-10, 17:52
Καλησπέρα.Ποια προτείνεται από αυτές...Είναι σε χαμηλές τιμές...Θέλω να συνδυάσω χαμηλό κόστος( 50-70) με καλούτσικη ποιότητα...:)
http://www.kotsovolos.gr/site/products.jsp?catid=7538
Ευχαριστώ

atlandis
01-10-10, 20:21
Σε αυτές να προσέχεις πάντα ένα πράγμα. Συνήθως τις δίνουν με απλή μπαταρία και μετά πρέπει να δώσεις άλλα 50-80 για να πάρεις φορτιστή και μπαταρία επαναφορτιζόμενη!.. Απλές μπαταρίες τελειώνουν ΠΟΛΥ εύκολα, ιδίως αν έχουν δυνατότητα να τραβήξουν και βίντεο.

mrsaccess
01-10-10, 21:34
Στη σελίδα 13, αυτή τη μηχανή που είναι κάτω - κάτω! :roll:

@atlandis
Ωραίες φωτό! :oneup:

atlandis
01-10-10, 22:25
Πφφφφ εγώ σου προτείνω αυτή εδώ.. ΔΕΝ θα το μετανιώσεις!! Αν δεν κάνω λάθος, με αυτή φωτογράφισαν τα http://www.red.com/shot_on_red/

http://www.red.com/

@mrsaccess

Να είσαι καλά, ευχαριστώ.

satcur
01-10-10, 23:25
Πολύ καλές οι φωτογραφίες σου Γιώργο:oneup:

Mouse Potato
02-10-10, 17:39
Παρατήρησα σήμερα στον φακό μου ότι υπάρχει κάτι σαν σκουπιδάκι (μια μικρή κουκκίδα) στο εσωτερικό του. Στην αρχή υπέθεσα ότι είναι απ' το πίσω μέρος αλλά όταν το έβγαλα είδα πως είναι μέσα. Παρ' όλα αυτά δεν έχω παρατηρήσει κάτι στις φωτογραφίες μου. Μπορεί να επηρεάσει σε κάτι αυτό;

albatross
02-10-10, 17:51
Παρατήρησα σήμερα στον φακό μου ότι υπάρχει κάτι σαν σκουπιδάκι (μια μικρή κουκκίδα) στο εσωτερικό του. Στην αρχή υπέθεσα ότι είναι απ' το πίσω μέρος αλλά όταν το έβγαλα είδα πως είναι μέσα. Παρ' όλα αυτά δεν έχω παρατηρήσει κάτι στις φωτογραφίες μου. Μπορεί να επηρεάσει σε κάτι αυτό;

Αν δεν βλέπεις τίποτα δεν πειράζει... μη σκας. Εμένα ο αισθητήρας μου είναι χαρακωμένος και πρέπει να τραβάς με f14 και πάνω για να το παρατηρήσεις.

Mouse Potato
02-10-10, 17:54
Ίσως να μην είναι και κόκκος σκόνης όμως... Φαίνεται να είναι σαν να έχει bubble με "αέρα" το υλικό του φακού (δεν μπορούσα να το εξηγήσω διαφορετικά :p).

mob
02-10-10, 20:28
Παρατήρησα σήμερα στον φακό μου ότι υπάρχει κάτι σαν σκουπιδάκι (μια μικρή κουκκίδα) στο εσωτερικό του. Στην αρχή υπέθεσα ότι είναι απ' το πίσω μέρος αλλά όταν το έβγαλα είδα πως είναι μέσα. Παρ' όλα αυτά δεν έχω παρατηρήσει κάτι στις φωτογραφίες μου. Μπορεί να επηρεάσει σε κάτι αυτό;

Canon είπαμε έτσι :p Μη σε προβληματίζει και τόσο, καμία μηχανή δεν είναι τόσο καθαρή όσο η δική σου που είναι ακόμα καινούρια ;)

mrsaccess
02-10-10, 20:45
Βρωμιά μπορεί να πάει σε πολλά μέρη, κυρίως μας ενοχλεί στον αισθητήρα. Πχ: στον αισθητήρα, πάνω στο καθρέπτη, στο πίσω γυαλί του φακού, μέσα στο φακό, ανάμεσα στο οπτικό σκόπευτρο και την focusing screen. Είναι μέχρι να το πάρεις απόφαση. Εμένα έσκασε λιπαρή ουσία πάνω στον αισθητήρα! Την έχω αφήσει εκεί...

Mouse Potato
02-10-10, 20:55
Ναι Canon...

Απλά μου χάλασε την διάθεση και δεν έχω όρεξη για φωτογραφίες :rolleyes:

........Auto merged post: Mouse Potato πρόσθεσε 0 λεπτά και 31 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Βρωμιά μπορεί να πάει σε πολλά μέρη, κυρίως μας ενοχλεί στον αισθητήρα. Πχ: στον αισθητήρα, πάνω στο καθρέπτη, στο πίσω γυαλί του φακού, μέσα στο φακό, ανάμεσα στο οπτικό σκόπευτρο και την focusing screen. Είναι μέχρι να το πάρεις απόφαση. Εμένα έσκασε λιπαρή ουσία πάνω στον αισθητήρα! Την έχω αφήσει εκεί...

Ouch...

mrsaccess
02-10-10, 21:01
Φαντάσου πως ο φθηνός φακός σου (τον ίδιο έχω, μην παρεξηγείς) δεν έχει καθόλου weather sealing, επομένως λειτουργεί ως τρόμπα: σε κάθε zoom in ρουφάει αέρα (από μπρος και από πίσω) και σε κάθε zoom out το βγάζει (επίσης εκατέρωθεν)...

Κοίτα, η μηχανή είναι για να βγάζεις φωτογραφίες, καλύτερα να βγάλεις 1000 σε δύο χρόνια και να αλλάξεις μηχανή παρά να βγάλεις 100 και να τη κρατήσεις 10 χρόνια. Αυτό δεν είναι μόνο για τη σκόνη αλλά για όλα τα προβλήματα που μπορεί να φέρει η φυσιολογική χρήση. Ίσως το μόνο που θα έπρεπε να αποφύγεις είναι η θάλασσα όταν η μηχανή σου τρώει «σπρέι» θαλασσινού νερού. Δηλαδή είναι οκ στη παραλία ή και στο νερό, αν όμως φυσάει και χτυπάνε τη μηχανή μικροσταγονίδια νερού μπορεί να αποκτήσεις σοβαρό πρόβλημα.

Wolverine
02-10-10, 21:20
Βρωμιά μπορεί να πάει σε πολλά μέρη, κυρίως μας ενοχλεί στον αισθητήρα. Πχ: στον αισθητήρα, πάνω στο καθρέπτη, στο πίσω γυαλί του φακού, μέσα στο φακό, ανάμεσα στο οπτικό σκόπευτρο και την focusing screen. Είναι μέχρι να το πάρεις απόφαση. Εμένα έσκασε λιπαρή ουσία πάνω στον αισθητήρα! Την έχω αφήσει εκεί...

Πώς κατάφερες ρε και έπεσε λιπαρή ουσία στον αισθητήρα;
Πάντως σκόνες στον φακό γενικά δεν δημιουργούν πρόβλημα, εμένα ο 55-200 έχει πάρει σκόνη μέσα (δεν έχει και αυτός weather sealing) αλλά δεν φαίνεται και πουθενά. Περισσότερο ψυχολογικό είναι.

mrsaccess
02-10-10, 21:25
Δεν ξέρω. Το μόνο που μπορώ να υποθέσω είναι πως ήταν κόκκος σκόνης που κόλλησε σε κάποιο λάδι/γράσο στους μηχανισμούς της μηχανής (κλείστρο, καθρέπτης) και σε κάποια φάση ξεκόλλησε και έκατσε πάνω στον αισθητήρα. Το θέμα είναι πως έχει αφήσει και ένα trail, μια μικρή λιπαρή γραμμούλα.

mob
02-10-10, 21:32
Δεν ξέρω. Το μόνο που μπορώ να υποθέσω είναι πως ήταν κόκκος σκόνης που κόλλησε σε κάποιο λάδι/γράσο στους μηχανισμούς της μηχανής (κλείστρο, καθρέπτης) και σε κάποια φάση ξεκόλλησε και έκατσε πάνω στον αισθητήρα. Το θέμα είναι πως έχει αφήσει και ένα trail, μια μικρή λιπαρή γραμμούλα.

Κι εσύ Canon, τυχαίο ... δε νομίζω :p Μη κάνεις το λάθος να το καθαρίσεις, υπάρχει η πιθανότητα να το απλώσεις παντού.

atlandis
02-10-10, 21:33
Για όσους ξέρουν.. υπάρχουν polishing swabs που κατά λάθος πάει πάνω στον αισθητήρα λιπαρή ουσία.. όσο για το εσωτερικό του φακού… δεν ξέρω..

Υπάρχουν τα κλασικά sensor swabs και τα polishing swabs.

http://www.micro-tools.de/mm5/e_dcc.htm

Mouse Potato
02-10-10, 21:41
Φαντάσου πως ο φθηνός φακός σου (τον ίδιο έχω, μην παρεξηγείς) δεν έχει καθόλου weather sealing, επομένως λειτουργεί ως τρόμπα: σε κάθε zoom in ρουφάει αέρα (από μπρος και από πίσω) και σε κάθε zoom out το βγάζει (επίσης εκατέρωθεν)...

Κοίτα, η μηχανή είναι για να βγάζεις φωτογραφίες, καλύτερα να βγάλεις 1000 σε δύο χρόνια και να αλλάξεις μηχανή παρά να βγάλεις 100 και να τη κρατήσεις 10 χρόνια. Αυτό δεν είναι μόνο για τη σκόνη αλλά για όλα τα προβλήματα που μπορεί να φέρει η φυσιολογική χρήση. Ίσως το μόνο που θα έπρεπε να αποφύγεις είναι η θάλασσα όταν η μηχανή σου τρώει «σπρέι» θαλασσινού νερού. Δηλαδή είναι οκ στη παραλία ή και στο νερό, αν όμως φυσάει και χτυπάνε τη μηχανή μικροσταγονίδια νερού μπορεί να αποκτήσεις σοβαρό πρόβλημα.

Στον 50άρι prime είναι αυτό... :sorry:

@ ADSLgr.com All rights reserved.