PDA

Επιστροφή στο Forum : Συζήτηση περί φωτογραφικών, φακών και φραπέ



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 [48] 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117

Wolverine
05-10-10, 13:38
Αυτό το Nescafe Dolce Gusto που εμφανίστηκε πρόσφατα (τουλάχιστον εγώ πρόσφατα το είδα) το έχει δοκιμάσει κανείς; Βασικά ποιο πολύ με ενδιαφέρει για σοκολάτα. Αν ξέρει κάποιος άλλος μηχάνημα για την παρασκευή σοκολάτας ας δώσει στοιχεία, γιατί και μια ζεστή σοκολάτα τώρα που έρχεται χειμώνας δεν είναι άσχημη.

ipo
05-10-10, 13:45
Αυτό το Nescafe Dolce Gusto που εμφανίστηκε πρόσφατα (τουλάχιστον εγώ πρόσφατα το είδα) το έχει δοκιμάσει κανείς; Βασικά ποιο πολύ με ενδιαφέρει για σοκολάτα. Αν ξέρει κάποιος άλλος μηχάνημα για την παρασκευή σοκολάτας ας δώσει στοιχεία, γιατί και μια ζεστή σοκολάτα τώρα που έρχεται χειμώνας δεν είναι άσχημη.
Για ζεστή σοκολάτα προτείνω σκόνη κακάο ΙΟΝ και ψήσιμο σε μπρίκι σαν του ελληνικού καφέ. Γίνεται πολύ καλύτερη από οποιαδήποτε καφετέρια έχω δοκιμάσει.

euri
05-10-10, 13:50
Για ζεστή σοκολάτα προτείνω σκόνη κακάο ΙΟΝ και ψήσιμο σε μπρίκι σαν του ελληνικού καφέ. Γίνεται πολύ καλύτερη από οποιαδήποτε καφετέρια έχω δοκιμάσει.

:oneup:

Mouse Potato
05-10-10, 13:55
Για ζεστή σοκολάτα προτείνω σκόνη κακάο ΙΟΝ και ψήσιμο σε μπρίκι σαν του ελληνικού καφέ. Γίνεται πολύ καλύτερη από οποιαδήποτε καφετέρια έχω δοκιμάσει.

Γίνεται καθόλου "πηχτή" ή νεροζούμι;

Αν θες γίνε λίγο πιο αναλυτικός...

ipo
05-10-10, 14:17
Γίνεται καθόλου "πηχτή" ή νεροζούμι;

Αν θες γίνε λίγο πιο αναλυτικός...
Εξαρτάται από το πόσες κουταλιές κακάο βάζεις. Π.χ. για ποσότητα νερού σαν του διπλού ελληνικού καφέ εγώ βάζω μόνο μία γεμάτη (σαν 2-3 κοφτές :p) κουταλιά γλυκού κακάο και δε βγαίνει πηχτό.

Ένας φίλος μου όμως το κάνει με 2-3 γεμααααατες κουταλιές γλυκού κακάο και γίνεται πηχτό και όμορφο. Υπενθυμίζω όμως ότι το κακάο, σε αντίθεση με τον καφέ, έχει πολλές θερμίδες, οπότε όσο πιο πολύ βάλεις και όσο πιο πηχτό γίνει (ακόμα και χωρίς ζάχαρη) έχει μεγάλη ενεργειακή αξία.

Το κακάο διαλύεται πολύ πιο δύσκολα από τον καφέ στο νερό. Οπότε θέλει υπομονή να ζεσταθεί το νερό στο μπρίκι και μπόλικο ανακάτεμα.

Wolverine
05-10-10, 15:59
Για ζεστή σοκολάτα προτείνω σκόνη κακάο ΙΟΝ και ψήσιμο σε μπρίκι σαν του ελληνικού καφέ. Γίνεται πολύ καλύτερη από οποιαδήποτε καφετέρια έχω δοκιμάσει.


Αυτό είναι κακάο, όχι σοκολάτα. Κακάο ΙΟΝ υπάρχει πάντα στο ντουλάπι μου. Αλλά εγώ λέω για σοκολάτα, έχω βρει καφετέριες (όχι στην Ελλάδα) που είχαν ειδική μηχανή για σοκολάτα (πώς δουλεύει δεν ξέρω) αλλά η σοκολάτα που έβγαζε ήταν απίστευτη, ε αυτό θέλω αν βρω αν γίνεται.

ipo
05-10-10, 16:04
Αυτό είναι κακάο, όχι σοκολάτα. Κακάο ΙΟΝ υπάρχει πάντα στο ντουλάπι μου. Αλλά εγώ λέω για σοκολάτα, έχω βρει καφετέριες (όχι στην Ελλάδα) που είχαν ειδική μηχανή για σοκολάτα (πώς δουλεύει δεν ξέρω) αλλά η σοκολάτα που έβγαζε ήταν απίστευτη, ε αυτό θέλω αν βρω αν γίνεται.
Για πες τη διαφορά στις πρώτες ύλες, διότι δεν την ήξερα. Νόμιζα ότι η ζεστή σοκολάτα έχει σαν πρώτη ύλη το κακάο, όπως άλλωστε και η κανονική σοκολάτα που βρίσκεις στα περίπτερα.

Ξαναλέω πάντως, ότι η "ζεστή σοκολάτα" που έχω δοκιμάσει σε διάφορες καφετέριες, δε μου φαίνεται να διαφέρει κατά πολύ από ένα πηχτό ζεστό κακάο που παρασκευάζεις με τον τρόπο που είπα σε προηγούμενο μήνυμα, απλά αλλάζει το όνομα. Μάλιστα το σπιτικό παρασκεύασμα μου φαίνεται καλύτερο.

Κινούμαστε στα όρια του off-topic, εκτός κι αν δεχτεί ο γιούρης να αλλάξουμε τον τίτλο. :p

mob
05-10-10, 16:17
Κινούμαστε στα όρια του off-topic, εκτός κι αν δεχτεί ο γιούρης να αλλάξουμε τον τίτλο. :p

Και ήμουν έτοιμος να διαμαρτυρηθώ όταν λέμε καφέ εννοούμε καφέ :p

mrsaccess
05-10-10, 16:31
Ιερόσυλοι, ο φραπές δεν βγαίνει από το τίτλο που να χτυπάτε το ποπό σας σαν σέικερ του φραπέ! :p :p

Επί του θέματος, λογικά σύντομα τα περισσότερα καταστήματα θα «βρωμίσουν» από μηχανές επίδειξης, οπότε προτείνω Wolverine να κάνεις μια βολτούλα σε κάποια από δαύτα για να δοκιμάσεις τη σοκολάτα που βγάζουν. ;)
Αν πάντως θέλετε μηχανή με κάψουλες για espresso, η nespresso είναι καλύτερη.

Mouse Potato
05-10-10, 23:59
http://www.dpreview.com/news/1010/10100504Sigmainterview.asp

Προσπαθώ να το αποκωδικοποιήσω...

aroutis
06-10-10, 00:46
Αν πάντως θέλετε μηχανή με κάψουλες για espresso, η nespresso είναι καλύτερη.Και έχει βγάλει τον Kazaar ο οποίος ειναι ωραίος... ;)

btw, καλά ο Φραπές τι σχέση έχει με τον καφέ; :p

mrsaccess
06-10-10, 01:04
Έσιαξα και'γω ένα decaffeinatto intenso. Kazaar δεν έχω δοκιμάσει ακόμη. :p

Ο φραπές είναι καφές κριτήριο. Βλέπεις όλοι ξεγελιούνται από τη φαινομενικά απλή παρασκευή του και το προσιτό κόστος και βιάζονται να το κρίνουν αρνητικά. Η αλήθεια όμως είναι πως μόνο αν ξέρεις να φτιάχνεις καλό φραπέ μπορείς να εκτιμήσεις το καφέ γενικότερα.

Wolverine
06-10-10, 10:36
Για πες τη διαφορά στις πρώτες ύλες, διότι δεν την ήξερα. Νόμιζα ότι η ζεστή σοκολάτα έχει σαν πρώτη ύλη το κακάο, όπως άλλωστε και η κανονική σοκολάτα που βρίσκεις στα περίπτερα.

Ξαναλέω πάντως, ότι η "ζεστή σοκολάτα" που έχω δοκιμάσει σε διάφορες καφετέριες, δε μου φαίνεται να διαφέρει κατά πολύ από ένα πηχτό ζεστό κακάο που παρασκευάζεις με τον τρόπο που είπα σε προηγούμενο μήνυμα, απλά αλλάζει το όνομα. Μάλιστα το σπιτικό παρασκεύασμα μου φαίνεται καλύτερο.

Κινούμαστε στα όρια του off-topic, εκτός κι αν δεχτεί ο γιούρης να αλλάξουμε τον τίτλο. :p


Ιερόσυλε…


Είναι σαν να λες ότι ο NES και ο espresso είναι το ίδιο πράγμα.



Το κακάο που πίνουμε παράγεται αφού η κακαομαζα διαχωριστεί στην σκόνη του κακάο και στο βούτυρο κακάο. Η σκόνη είναι αυτό που πίνουμε. Η σοκολάτα περιέχει και τα δυο συστατικά και επιπλέον αρωματικά, ζάχαρη κλπ. Επίσης υπάρχουν διάφορες ποικιλίες κακάο-δεντρων όπως υπάρχουν και διαφορετικές ποικιλίες καφέ. Η πραγματική σοκολάτα ρόφημα έχει σαν βάση ειδικά παρασκευασμένη σοκολάτα (σαν αυτή που τρώμε σε μπάρα) και μετά έχει αλεστεί ώστε να είναι ευκολότερο να παρασκευαστεί ρόφημα.

Edit: Κλασικό παράδειγμα πραγματικής σοκολάτας είναι η ζεστή πηχτή σοκολάτα που σερβίρουν στην Ισπανία μαζί με churros (http://www.youtube.com/watch?v=Bl9onAckc04). Αν δεν το έχεις δοκιμάσει δεν ξέρεις τι χάνεις….

ipo
06-10-10, 13:21
Μάλλον δεν έχω πιει πραγματική ζεστή σοκολάτα. Ίσως οι καφετέριες που δοκίμασα σερβίρουν κακάο αντί για ζεστή σοκολάτα.

alexnir
06-10-10, 18:56
.....
Ο φραπές είναι καφές κριτήριο. Βλέπεις όλοι ξεγελιούνται από τη φαινομενικά απλή παρασκευή του και το προσιτό κόστος και βιάζονται να το κρίνουν αρνητικά. Η αλήθεια όμως είναι πως μόνο αν ξέρεις να φτιάχνεις καλό φραπέ μπορείς να εκτιμήσεις το καφέ γενικότερα.
:respekt:
:worthy:
δεν μπορεις να φανταστεις ποσο πολυ συμφωνω με αυτο που εγραψες!!!!

aroutis
06-10-10, 19:05
Έσιαξα και'γω ένα decaffeinatto intenso. Kazaar δεν έχω δοκιμάσει ακόμη. :p

Ο φραπές είναι καφές κριτήριο. Βλέπεις όλοι ξεγελιούνται από τη φαινομενικά απλή παρασκευή του και το προσιτό κόστος και βιάζονται να το κρίνουν αρνητικά. Η αλήθεια όμως είναι πως μόνο αν ξέρεις να φτιάχνεις καλό φραπέ μπορείς να εκτιμήσεις το καφέ γενικότερα.
Aν δεν πάρεις σύντομα δεν σε βλέπω να παίρνεις καθόλου, οι limited edition έχουν ζωή στο εμπόριο κανα μήνα (καμιά φορά λιγότερο) αντε 1 1/2 μήνα.

Οσο για τον frappee, γούστα (βίτσια) ειναι αυτά. Εγώ πάλι προτιμώ τον espresso και καμιά φορά τον γαλλικό.

Μόλις έφτιαξα ενα decaf. intenso σε latte machiatto μορφή.

mrsaccess
06-10-10, 19:19
Νομίζω πως ο Kazaar γύρισε από special club σε limited edition 2010, άρα μάλλον θα παραμείνει παραπάνω στο εμπόριο.

atlandis
07-10-10, 16:36
Μπακλαβά (http://www.flickr.com/photos/ermhs1/3687844263/in/set-72157620825045079/) μαζί με καφεδάκι είναι ότι πρέπει. Το συγκεκριμένο είναι τούρκικο, με τα πολλά φιστίκια.

tsigarid
07-10-10, 23:03
Παίδες πως μπορώ να χρησιμοποιήσω το GPS του κινητού μου για να κάνω geotagging τις φώτο που βγάζω με την κάμερα; Εννοείται ότι η ώρα είναι σωστά ρυθμισμένη και στα δύο. Επίσης (offtopic) πως μπορώ να χρησιμοποιήσω το GPS του κινητού για να δω στον χάρτη (πχ google maps) μια διαδρομή που περπάτησα; Το κινητό τρέχει Symbian.

harris
07-10-10, 23:05
Το κινητό τρέχει Symbian.

Πετάς το κινητό και αγοράζεις android :p

Φανερός Πράκτωρ
07-10-10, 23:22
Παίδες πως μπορώ να χρησιμοποιήσω το GPS του κινητού μου για να κάνω geotagging τις φώτο που βγάζω με την κάμερα; Εννοείται ότι η ώρα είναι σωστά ρυθμισμένη και στα δύο. Επίσης (offtopic) πως μπορώ να χρησιμοποιήσω το GPS του κινητού για να δω στον χάρτη (πχ google maps) μια διαδρομή που περπάτησα; Το κινητό τρέχει Symbian.

ναι τέτοιες εφαρμογές θα μου άρεσαν και εμένα. Ειδικά αυτές που απεικονίζουν την διαδρομή που έκανα πάνω σε χάρτη.

........Auto merged post: zoup πρόσθεσε 2 λεπτά και 14 δευτερόλεπτα αργότερα ........

http://www.afischer-online.de/sos/AFTrack/ :hmm:

Mouse Potato
07-10-10, 23:23
Υπάρχει το Sports Tracker (http://www.sports-tracker.com/#/home) σε symbian-nokia (λόγω ovi). Παρ' ότι το έχω κατεβάσει ακόμα δεν το έχω δοκιμάσει.

Εδώ (http://www.sports-tracker.com/#/workout/Kamilos/8t8p8s7q8c57sqrf) ένα sample.

mrsaccess
08-10-10, 00:26
Παίδες πως μπορώ να χρησιμοποιήσω το GPS του κινητού μου για να κάνω geotagging τις φώτο που βγάζω με την κάμερα; Εννοείται ότι η ώρα είναι σωστά ρυθμισμένη και στα δύο. Επίσης (offtopic) πως μπορώ να χρησιμοποιήσω το GPS του κινητού για να δω στον χάρτη (πχ google maps) μια διαδρομή που περπάτησα; Το κινητό τρέχει Symbian.

Χρειάζεσαι μια εφαρμογή για gps logging. Υπάρχουν σίγουρα εμπορικές. Αυτό που σε ενδιαφέρει είναι να κρατούν και το χρόνο της κάθε μέτρησης.

Από δωρεάν είχα βρει μία που πλέον δεν μπορώ να βρω πουθενά. Για αυτό επισσυνάπτω αυτό που πιστεύω πως είναι το αρχείο της. Είναι εφαρμογή σε java και ήταν δωρεάν, άρα δεν κάνουμε κάτι παράνομο.

Αν τη πειράξεις λίγο θα βρεις πως λειτουργεί. Κοίτα μόνο η μηχανή να είναι συγχρονισμένη με το χρόνο του gps (το δείχνει η εφαρμογή) και όχι του κινητού. Η ώρα του gps είναι και η ώρα του pc εφόσον συγχρονίζεις με time servers. Για τα υπόλοιπα, επειδή δουλεύω σε Linux, θα σου δώσω οδηγίες για Linux.

Η εφαρμογή που σου έδωσα κάνει log σε nmea format αν θυμάμαι καλά. Για το geotagging χρησιμοποίουσα το digikam το οποίο δεν παίρνει αρχεία gps σε nmea format. Οπότε χρησιμοποιούσα το gebabbel (πρακτικά frontend του κονσολάτου gpsbabel) για να μετατρέψω το αρχείο σε gpx format. Κατόπιν στο digikam επέλεγα τις φωτογραφίες και άνοιγα το image -> geolocation -> correlator. Τα υπόλοιπα θα τα βρεις εύκολα. ;)

mrsaccess
08-10-10, 00:29
Το αρχείο αυτής της εφαρμογής μπορείς να το μετατρέψεις και σε kml με το gebabbel για να το φορτώσεις στο google maps ή το google earth. Αυτό το έκαναν και πολλές άλλες δωρεάν ή μη εφαρμογές αλλά καμιά τους δεν κρατούσε το χρόνο, οπότε δεν έκαναν για geotagging φωτογραφιών.

tsigarid
08-10-10, 01:58
mrsaccess :worthy::worthy:

Μόλις βρω χρόνο θα τα δοκιμάσω, ευχαριστώ πολύ!

Κατέβασα και το sports tracker αλλά μου φαίνεται κάπως περίεργο, καθώς είναι sports-oriented. Πιστεύω ότι θα κάνει τη δουλειά του πάντως και αυτό, αλλά προτιμώ μια λύση σε google maps.

George_Prix
08-10-10, 11:43
Περασα μεγαλη περιπετεια με την Canon S95... :(
Την ειχα παραγειλει απο το ebay γιατι στην Ελλαδα δεν ηταν διαθεσιμη και γιατι απο το εξωτερικο ηταν πολυ φθηνοτερη. Πριν κανω την παραγγελια, ρωτησα τον πωλητη αν ειναι ετοιμοπαραδοτη και ποσο χρονο θελει για Ελλαδα.
Μου απαντησε οτι την εχει στα χερια του και θελει γυρω στις 5 εργασιμες.

Περιμενα γυρω στις 15 εργασιμες και τελικα δεν ειχε φτασει η μηχανη. Μετα απο απειλες για καταγγελια στο ebay και στο paypal οπως και για αρνητικο feedback, μου επεστρεψε τα χρηματα.
Πιστευω οτι ο τυπος επαιρνε προπαραγγελιες, χωρις να εχει τη μηχανη στα χερια του. Το αστειο ειναι πως στην αρχη δεν ηθελε να μου επιστρεψει τα χρηματα, γιατι υποτιθεται οτι την ειχε στειλει και ηταν στο δρομο (μαλιστα μου ειχε δωσει και tracking number !!!). Τελικα μου επεστρεψε το ποσο και μου ειπε οταν φτασει η μηχανη να του τη στειλω πισω.
Περιττο να σας πω οτι πλεον εχει περασει ενας μηνας και οσο την ειδατε εσεις τη μηχανη αλλο τοσο την ειδα και εγω. :p
Μετα απο 100αδες μικροπραγματα που εχω παρει απο το εξωτερικο, πρωτη φορα χαλιεμαι τοσο πολυ με το ebay. Το κακο ειναι οτι ετυχε η στραβη στην ακριβοτερη αγορα που προσπαθησα να κανω μεχρι τωρα.
Και μιλαμε για καλο πωλητη, με ποσοσστο 99.5% αποτελουμενο απο 20000 ψηφους και μαλιστα απο ακριβα αντικειμενα.

Πλεον εφοσον πηγα στο ταξιδι που με ενδιεφερε, δεν υπαρχει βιασυνη και δεν αποκλειω ΟΤΑΝ αλλαξω τελικα μηχανη να παρω καποια DSLR.
Επιασα τον εαυτο μου να του τρεχουν τα σαλια με τις DSLR των αλλων και να κοιταζω με μισο ματι τις compact που παιζανε τριγυρω :whistle:

atlandis
08-10-10, 12:04
Εγώ δεν αγοράζω μηχανές από ebay αλλά απλά περιφερικά, κυρίως πανιά, ανταλλακτικά για home studio κτλ.. που είναι ΠΑΡΑ πολύ οικονομικά! Μερικές φορές βλέπεις το ίδιο προϊόν διαφορά 1 προς 10 με την Ελλάδα!!!! ..
Για μηχανές πολύ ποιο οικονομικά από Ελλάδα, αν θες κοίτα εδώ.. Στέλνουν Ελλάδα.

http://www.calumetphoto.co.uk/

Έχεις και παραπάνω εγγύηση και cash back. Έχω και ένα αποκλειστικά για νικον η κανον, που κατά καιρούς ρίχνουν κατακόρυφα τιμές!! Θυμάμαι πριν 1-2 χρόνια που την d3 για παράδειγμα την έπαιρνα άμα ήθελα με 1600 ευρώ ολοκαίνουργιο..

Προσοχή! Μερικά δεν στέλνουν Ελλάδα, γιαυτο ρωτήστε καλύτερα.. Επίσης υπάρχουν πολλά στημένα μαγαζιά και τρώνε τα λεφτά.. 3-4-5 μαξ είναι τα καλά.

Αυτό εδώ είναι αποκλειστικά νικον και έχει clearance sector. Στέλνει Ελλάδα.
http://www.graysofwestminster.co.uk

ps: Επιτρέψτε μου να αποφεύγω εγώ την νικον… λολ

ipo
08-10-10, 13:36
Γιώργο, μήπως θα έπρεπε να του δώσεις αρνητικό feedback ώστε να βοηθήσεις τους μελλοντικούς εν δυνάμει πελάτες του; Το γεγονός ότι σου έδωσε τα χρήματά σου πίσω, δεν αναιρεί το γεγονός ότι σε ξεγέλασε ως προς τη διαθεσιμότητα και την αποστολή του προϊόντος.

Mouse Potato
08-10-10, 13:44
Αναρωτιέμαι πως του έδωσε tracking number...

Συνονόματε μπήκες να το τσεκάρεις αν όντως στο έστειλε;

@atlandis στο calumetphoto.co.uk δεν βλέπω κάτι εξαιρετικό στις τιμές... :hmm:

ipo
08-10-10, 13:49
Εν τω μεταξύ έχουν ξεμείνει κάτι Canon S90 στα ράφια των καταστημάτων και τις βρίσκεις 20% φτηνότερες αυτή την εποχή, με 300€.

George_Prix
08-10-10, 14:13
Γιώργο, μήπως θα έπρεπε να του δώσεις αρνητικό feedback ώστε να βοηθήσεις τους μελλοντικούς εν δυνάμει πελάτες του; Το γεγονός ότι σου έδωσε τα χρήματά σου πίσω, δεν αναιρεί το γεγονός ότι σε ξεγέλασε ως προς τη διαθεσιμότητα και την αποστολή του προϊόντος.

Φιλε σκεφτομουνα για ουδετερο ή αρνητικο (αναλογα με το ποσο θα με χαλουσε τελικα) feedback, αλλα με το που εγιναν refund τα χρηματα μπηκα στο ebay και δεν ειχα πλεον την δυνατοτητα να αφησω feedback.
Λογικα ακυρωνεται αυτοματα η συναλλαγη.

Τη γλυτωσε ο τυπος... :whistle:


Αναρωτιέμαι πως του έδωσε tracking number...

Συνονόματε μπήκες να το τσεκάρεις αν όντως στο έστειλε;


Αυτο με το tracking number ηταν το απιστευτο της υποθεσης. :hmm:
Υποπτευομαι οτι τα εχουν κανει πλακακια με το ταχυδρομειο του Hong Kong και παιρνουν ενα νουμερο αποστολης ισα ισα για να υπαρχει χωρις να εχουν στειλει ακομα το δεμα...
Το tracking number το εβαζα στο site της EMS, και μου ελεγε οτι την ταδε μερα εφυγε το δεμα απο Hong Kong.
Το ιδιο νουμερο το ελεγα στα ΕΛΤΑ (ή το εβαζα στο site τους) και μου λεγανε οτι ακομα δεν εχει ταξιδεψει τετοιο δεμα για Ελλαδα.
Παντως σε αυτη την περιπτωση πιστευω τα ΕΛΤΑ για δυο λογους.
1) Γιατι εχει περασει ενας μηνας και ακομα δεν εχει ερθει τιποτα.
2) Γιατι αποκλειω να μου επεστρεφε τοσα χρηματα και να μου ελεγε απλα "οταν σου ερθει η μηχανη στειλε την πισω".

Mouse Potato
08-10-10, 14:18
Πως κατάφερε να το κάνει αυτό με την EMS. Και ένας πωλητής που μάλιστα έχει πολύ καλό feedback... :hmm:

atlandis
08-10-10, 14:31
Κερδίζεις στα μεγάλα κομμάτια περίπου 700-900 ευρώ.. Και σε 2 μήνες θα πέσουν οι τιμές στα φωτογραφικά μιας και πάντα είναι περίοδος εκπτώσεων. (2 φορές το χρόνο αν δεν κάνω λάθος).

Γιαυτο όχι ότι δεν κερδίζεις τίποτα!!.. Πέρα από τα λεφτά +1 επιπλέον χρόνο εγγύηση και με δυνατότητα expand. Για τα μικρά κομμάτια δεν το κοιτάζω αλλά πιστεύω είναι λίγο χαμηλότερα.
Επαναλαμβάνω.. σε περίοδο εκπτώσεων στα φωτογραφικά.. όλoi ρίχνουν τιμές εκτός από Ελλάδα!.. δεν ξέρω γιατί.. Και εδώ ενώ για παράδειγμα η 1dmark4 κοστίζει 4.500 χιλιάρικα.. έξω κοστίζει 3700 και σε περίοδο εκπτώσεων 2800-3000..

Δεν ξέρω για την ΝΙΚΟΝ.. πέρυσι ήταν παράδεισος για τους νικονοφιλους.. Μια d3 κόστιζε 50 ευρώ περισσότερο από την d700 στα 1600 αν θυμάμαι καλα, ενώ εδώ κόστιζε 3.500!!!! πέρα από αυτό.. πιστεύω ότι το έκαναν τότε για να τις ξεφορτωθούν!.. Λόγο ότι η d700 είναι ακριβώς το ίδιο με ποιο χάλια σκελετό.. και είχε κάνει ζημιά σε πωλήσεις d3.. Είχε γίνει πανικός!!! Αφού και εγώ είχα πωρωθεί αλλά κρατήθηκα.. Το ίδιο έκαναν και με την 1dmark3 1800 ευρώ ποιο κάτω από την Ελλάδα.. Πέστε μου.. όλο αυτό είναι φπα? Μην τρελαθώ!! χαχαχα Και οι τιμές αυτές ήταν προ κρίσεως και αύξηση φπα.

Όσο για τιμές του καλουμετ, είναι ποιο τσιμπημένες από τα άλλα μαγαζιά στην Αγγλία. Αλλά το κάνουν ίσως γιατί στέλνει πανευρωπαϊκά.
Τα άλλα μαγαζιά που είναι 10-15% ποιο κάτω από το καλουμετ, σου λένε να πας από εκεί να αγοράσεις γιατί δεν στέλνουν εκτός Αγγλίας..


Όσο για την EMS .. μήπως υπάρχουν προγραμματα σε φάση «ems generator» lol όλα υπάρχουν.. δεν θα υπάρχει και αυτό?

Mouse Potato
08-10-10, 14:33
Σίγουρα εκεί υπάρχει μεγάλη διαφορά. Για φακούς τι προτείνεις; Γενικώς εδώ στην Ελλάδα έχουμε καλές τιμές απ' ότι έχω παρατηρήσει.

atlandis
08-10-10, 16:03
Φακους για ποιο σιστιμα?

Mouse Potato
08-10-10, 16:04
Canon... Ενδιαφέρομαι για έναν allaround super zoom αλλά ποτέ δεν μένουν λεφτά γι αυτόν... :(

πχ. γι αυτόν (http://www.skroutz.gr/c/591/fakoi-fotografikwn-mhxanwn.html?keyphrase=sigma+18-250)...

atlandis
08-10-10, 16:18
Μην περιμένεις την καλύτερη ποιότητα σε αυτούς τους φακούς.. αν δεν κάνω λάθος σε τετιες κλημακες όντος τα πάει καλύτερα η σίγμα από τον κανον 18-200.. επίσης κοίτα και τον Ταμρον.. 18-270 (κάτι τέτοιο..) είναι και αυτός αρκετά καλός ποιοτικά..

Τα παρακάτω για πολύ καλύτερη ποιότητα.

Για πολύ οικονομικές αγορές και φωτογραφία στο δρόμο θα σου πρότεινα τον 50ρι 1.4 της Sigma. 150 ευρώ περίπου κοστίζει (ποιο φθηνό στο το εξωτερικό).. και είναι ανώτερος από τον 50ρι της canon.
Ο κύριος λόγος είναι το μοτέρ που φορανε..
Ένας 24-70 αμέσως μετά και όλα τα μοντελάκια L 70-200!.

http://www.katerelos.gr/product_info.php?cPath=257_65&products_id=801&osCsid=431ac7ac58c31ad9f3798e7d965c1f6a

http://www.katerelos.gr/product_info.php?cPath=257_65&products_id=6796&osCsid=431ac7ac58c31ad9f3798e7d965c1f6a

http://www.photozone.de/canon-eos/412-tamron_18270_3563vc_canon

http://www.photozone.de/canon-eos/392-sigma_50_14_canon (best buy)

http://www.photozone.de/canon-eos/191-canon-ef-28-300mm-f35-56-usm-l-is-test-report--review?start=2 (best buy 2.500 euro) lol!!!!

Τα φθηνα 50ρια της κανον είναι πολύ καλά αλλά φορανε παλιό μοτέρ και χαλά εύκολα!! Δηλαδή έχεις 50/50 να σταματήσει να εστιάζει μετά από 1-2 χρόνια. Ο 50ρις L όμως είναι άλλο επίπεδο και κοστίζει 1000+++ ευρώ..

Mouse Potato
08-10-10, 16:22
Για πολύ οικονομικές αγορές και φωτογραφία στο δρόμο θα σου πρότεινα τον 50ρι 1.4 της Sigma. 150 ευρώ περίπου κοστίζει (ποιο φθηνό στο το εξωτερικό).. και είναι ανώτερος από τον 50ρι της canon.
Ο κύριος λόγος είναι το μοτέρ που φορανε..
Ένας 24-70 αμέσως μετά και όλα τα μοντελάκια L 70-200!.

Από που ψωνίζεις φακούς εσύ; Ο 50άρης 1,4 της sigma έχει 450€+ εδώ...

Έχω ήδη τον 50άρι 1,8 της Canon και είμαι απόλυτα ευχαριστημένος.

gvard
08-10-10, 16:32
Καλησπέρα,


Αυτό το Nescafe Dolce Gusto που εμφανίστηκε πρόσφατα (τουλάχιστον εγώ πρόσφατα το είδα) το έχει δοκιμάσει κανείς; Βασικά ποιο πολύ με ενδιαφέρει για σοκολάτα. Αν ξέρει κάποιος άλλος μηχάνημα για την παρασκευή σοκολάτας ας δώσει στοιχεία, γιατί και μια ζεστή σοκολάτα τώρα που έρχεται χειμώνας δεν είναι άσχημη.

Την έχω πάρει εγώ. Κάνει ΚΑΤΑΠΛΗΚΤΙΚΗ σοκολάτα, έχει 2 κάψουλες που χρησιμοποιείς: η μία για την σοκολάτα και η άλλη για το γάλα (είναι 55%-45% αναλογία). Τέτοιον πλούσιο αφρό δεν έχω ξαναδεί...

atlandis
08-10-10, 17:16
Από που ψωνίζεις φακούς εσύ; Ο 50άρης 1,4 της sigma έχει 450€+ εδώ...

Έχω ήδη τον 50άρι 1,8 της Canon και είμαι απόλυτα ευχαριστημένος.

Ποπό!! Τόσο πολύ κοστίζει? Τον θυμάμαι στα 215… η κάνω λάθος.. (πριν 2 χρόνια). (με μειωμένο φπα και επαρχία)
Αξιόπιστα ελληνικά καταστήματα είναι το κατερελως και παπαδακης.. σίγουρα υπάρχουν και άλλα, απλά εγώ δεν ψάχνομε πολύ. Πλέον λόγο οικονομικής κρίσεις, ΜΟΝΟ αν είναι κάτι πολύ ανάγκη θα παρήγγειλα από αυτά. Αλλιώς θα πάρω αεροπλάνο και θα φύγω Αγγλία για αγορές μου..
Ιδίως αν είναι για πολλές αγορές, κερδίζεις τα μισά λεφτά!.

Παράδειγμα εγώ τον μακρο φακό 100mm canon 2.8 τον είχα αγοράσει στα 310-330 και ξαφνικά τσουπ τσουπ έφυγε στα 500 κοντά!!.. άστα να πάνε. :closed:

Η Ελλάδα είναι απλά να ζεις να έχεις ένα χωραφάκι με ντοματούλες και διάφορα τέτοια.. κάνα προβατάκι.. και να ζεις ζωή χαρισάμενη.. όλα τα άλλα εκτός Ελλάδας!!! Θυμάμαι πριν 3 χρόνια που αγόραζα από τα computer world 100 dvd verbatim 18-19 λίρες και σου έκαναν δώρο άλλα 100.. λολ ηταν 1+1 δώρο και επερνα 2+2
Όταν ήρθα εδώ τα 10 έκαναν 7-8 ευρώ..!
Ότι έχει σχέση με ηλεκτρονικό και τρόφιμα , μακριά η Ελλάδα δυστυχώς.. (άσε που κάνουν μερικοί και εισαγωγές από Τουρκία στο ¼).
τα μακαρόνια η μέλισσα που κάνουν 1-1.20 εδώ.. εκεί τα πουλανε τα 1 pound store και το πακέτο η ζελατίνη έχει 5-6 πακέτα και με δώρο πουμαρο ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ Άσχετο με φακούς.. αλλά δεν μπορώ να μην το πω.. θα σκάσω χαχα.

George_Prix
11-10-10, 10:19
mini δημοσκοπηση

Σε τι χαρτι (γυαλιστερο-ματ) προτιματε να εκτυπωνετε τις φωτογραφιες σας και γιατι? :hmm:

Πολλες φορες στο γυαλιστερο μου φαινονται πιο εντονα τα χρωματα και με εντυπωσιαζουν.
Απο την αλλη μερια, εχω την αισθηση οτι στο ματ αποτυπωνονται πιο φυσικα χρωματα.

mob
11-10-10, 10:23
Στο παρελθόν, επί φιλμ, τύπωνα matt, μετά για κάποιο λόγο εξαφανίστηκε και αναγκάστηκα να τυπώνω σε glossy.
Στα ψηφιακά ποτέ δε βρήκα φωτογραφείο να τυπώνει matt :hmm:

Αλλά σε κάθε περίπτωση προτιμώ το matt

Mouse Potato
11-10-10, 12:43
Έχω πολύ καιρό να πάω σε φωτογραφείο να εκτυπώσω φωτογραφίες μου. Έχω έναν μικρό Canon Selphy CP720 (http://www.usa.canon.com/cusa/support/consumer/printers_multifunction/selphy_compact_photo_series/selphy_cp720) που κάνει μια χαρά τη δουλειά του. Μέχρι στιγμής όλα τα πακέτα μελανιού-φύλλων που έχω πάρει, περιέχουν glossy χαρτί...

Θα ήθελα να δοκιμάσω σε κάτι matt.

ipo
11-10-10, 16:16
Το ματ με εντυπωσιάζει διότι είναι ασυνήθιστο, ενώ το γυαλιστερό καθιερωμένο. Παρόλα αυτά πιστεύω ότι το γυαλιστερό αποτυπώνει καλύτερα την ανωτερότητα ενός φακού, την καθαρότητα μίας φωτογραφίας και δίνει πιο εντυπωσιακά χρώματα. Στο ασπρόμαυρο το γυαλιστερό τονίζει τις αντιθέσεις και αυξάνει τη δραματικότητα, οπότε νομίζω ότι είναι πιο όμορφη επιλογή, αν κάνεις εμφάνιση σε σκοτεινό θάλαμο.

Εκτυπώνω πλέον μόνο για γνωστούς και συγγενείς που μου ζητάνε φωτογραφίες σε χαρτί. Προτιμώ να έχω τις δικές μου φωτογραφίες μόνο σε ψηφιακό αρχείο, αφού είναι πιο ευέλικτο. Όλοι έχουν από έναν υπολογιστή ή ένα dvd που προβάλει φωτογραφίες για να τις δείξεις.

Mouse Potato
11-10-10, 16:18
Και μιας και αναφέρθηκε απ' τον ipo. Τι μεθόδους backup χρησιμοποιείτε για το ψηφιακό σας αρχείο φωτογραφιών;

Αυτή τη στιγμή απ' τα πιο σημαντικά αρχεία που έχω στον σκληρό μου είναι οι φωτογραφίες....

mrsaccess
11-10-10, 16:44
Προσωπικά προτιμώ ματ. Το πρόβλημά μου είναι πως χρησιμοποιώ χαρτιά της Canon γιατί η Canon τα έχει βελτιστοποιήσει για τα μελάνια της και δυστυχώς δεν έχει κάποιο καλό χαρτί ματ στη συλλογή της. Το μοναδικό που έχει είναι αρκετά φθηνό με την αντίστοιχη ποιότητα.

Για backup αντίγραφα σε πολλούς δίσκους.

ipo
11-10-10, 16:46
Τι είδους φωτογραφίες εκτυπώνεις συνήθως mrsaccess; Για δική σου χρήση; Πώς αποθηκεύεις τις εκτυπώσεις;

panic
11-10-10, 16:51
Παιδια δεν μπορω... Συγγνωμη, αλλα θα κανω διαφημιση στον εαυτο μου. Εχω φωτογραφικο εργαστηριο στο Χαλανδρι και τυπωνουμε σε ολα τα ειδη χαρτιων (glossy, lustre, silk) και φυσικα με την παρουσια LFP (ok plotter εννοω) στο καταστημα, φτανουμε μεχρι και εκτυπωσεις 1μ χ 2μ.
Τεσπα, αν καποιος ενδιαφερεται, ας μου στειλει pm και θα του πω που ειμαι και τι κανω.
Δεν ποσταρω λινκ για την ιστοσελιδα μου γιατι δεν ξερω αν κανει... Οταν το ειχα στην υπογραφη με κραξανε οι mods.

Mouse Potato
11-10-10, 16:54
Είσαι και μακριά... :p

panic
11-10-10, 17:00
Ναι βλεπω που εισαι. :p
Αλλα εχω και καλες τιμες τρομαρα μου και εχω πελατες που ερχονται και απο την περιοχη σου.
Βασικα οι πιο πολλοι, εχουν τρομαξει γιατι δεν εχουν παει καν ποτε σε ενα φωτογραφειο να ρωτησουν ποσο κοστιζουν οι εκτυπωσεις. Ειδικα στο ερασιτεχνικο το 10χ15 εχουν ξεφτιλιστει.(οι τιμες εεεε)
Απλα τωρα αντεχουν αυτοι που κρατανε παραλληλα με τη χαμηλη τιμη και μια ποιοτητα σωστη. ΕΓΩ! :p

@ ADSLgr.com All rights reserved.