PDA

Επιστροφή στο Forum : Συζήτηση περί φωτογραφικών, φακών και φραπέ



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 [50] 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117

treli@ris
28-10-10, 15:39
Όπως και να 'χει έχω σκοπό να πάρω νέα κάρτα μνήμης και θέλω γνώμες.

Κοιτα αυτες -> http://www.mymemory.co.uk/ (http://www.mymemory.co.uk/SDHC?filters=Class:class%2010)

mob
28-10-10, 20:07
Λέω να πάρω μια νέα κάρτα μνήμης 16GB για την φωτογραφική. Αξίζει να πάω σε class 10;

Βεβαίως και αξίζει, TOSHIBA 8GB SECURE DIGITAL HIGH CAPACITY CLASS 10 (http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.556505)
πήρα της προάλλες αυτή που σου προτείνω, πετάει αλλά τα 16 είναι πάρα πολλά πάρε μια 8άρα ;)

atlandis
28-10-10, 20:20
Α δεν ξέρω από sd.. συνήθως αγοράζω τα φτηνότερα από αυτό.. 1 για το wii και μια για μια κομπακτ κοντακ.. αλλά αφού δεν σου επιτρέπει το καρτακι να αξιολογήσεις την μηχανή σου όπως εσύ θες, τότε να το πάρεις χωρίς 2η σκέψη..

mrsaccess
28-10-10, 20:22
Δεν ξέρω τι τιμές παίζουν αλλά αν είναι λογικές γιατί όχι; Εγώ έχω 6άρες (κλάση) και η μηχανή μου πιάνει τα μέγιστα που αναφέρονται στα specs της. Η SanDisk είναι ελαφρά γρηγορότερη από τη Transcend αλλά δεν πολυφαίνεται στη μηχανή, πχ 3.2fps αντί για 3.4. Επίσης στο διάβασμα είναι περίπου και οι δύο στα 12-19MiB/sec με τη SanDisk ελαφρά γρηγορότερη. Δηλαδή στα πρακτικά όρια του usb2.0 που υποθέτω θα είναι το cardreader σου.

Το πρόβλημά μου με τη 16άρα (χωρητικότητα) είναι πως σπάνια τη γεμίζω, συνήθως είμαι κάτω από 4GiB και φοβάμαι (χωρίς λόγο μάλλον) πως θα φθαρεί από τη χρήση η αρχή της ενώ η μέση και το τέλος θα είναι ελάχιστα έως καθόλου χρησιμοποιημένα. Από την άλλη η 4άρα (επίσης χωρητικότητα) μου έχει γεμίσει αρκετές φορές.

mob
28-10-10, 20:29
Η κάρτα που προτείνω παραπάνω είναι και γρήγορη και φθηνή, με 25€ παίρνεις class 10 TOSHIBA στα 8GB ;)

ipo
28-10-10, 21:34
Από Ελλάδα παίρνεις με 36€ 16GB SDHC Class 10. (http://www.skroutz.gr/c/45/memory-cards-readers.html?keyphrase=sdhc+class+10+16gb) Βέβαια πιο πάνω ο τρελιάρης έδωσε με 20£ (23€) με τα μεταφορικά από Αγγλία, που συμφέρει.

Mouse Potato
28-10-10, 23:07
Παιδιά σκέφτομαι για την συγκεκριμένη (http://www.mymemory.co.uk/SDHC/Transcend/Transcend-16GB-SD-Card-%28SDHC%29---Class-10). Είναι δέλεαρ η τιμή της.

hot_swapper
29-10-10, 02:04
Το πρόβλημά μου με τη 16άρα (χωρητικότητα) είναι πως σπάνια τη γεμίζω, συνήθως είμαι κάτω από 4GiB και φοβάμαι (χωρίς λόγο μάλλον) πως θα φθαρεί από τη χρήση η αρχή της ενώ η μέση και το τέλος θα είναι ελάχιστα έως καθόλου χρησιμοποιημένα. Από την άλλη η 4άρα (επίσης χωρητικότητα) μου έχει γεμίσει αρκετές φορές.

Το πιο πιθανό, επειδή είναι καινούρια, είναι να έχει πάνω της wear leveling, που σημαίνει ότι είτε την έχεις μισογεμάτη, είτε όχι, οι εγγραφές ισοκατανέμονται από τον controller. Σε αυτή την περίπτωση θα πρέπει να ανησυχείς αφού βγάλεις 163.000.000 φωτογραφίες των 10MB... Αν όμως δεν έχει wear leveling τότε όντως θα σου χαλάσει στις 40 εκατομμύρια φωτό... :lol:

mrsaccess
29-10-10, 03:31
Σωστός! Θεωρούσα πως δεν θα είχαν wear leveling αλλά αφού το ανέφερες το έψαξα και πράγματι έχουν. Thanx! :oneup:

mob
29-10-10, 09:24
Παιδιά σκέφτομαι για την συγκεκριμένη (http://www.mymemory.co.uk/SDHC/Transcend/Transcend-16GB-SD-Card-%28SDHC%29---Class-10). Είναι δέλεαρ η τιμή της.

+1,95 delivery τσάμπα είναι :shock: με βάζεις σε σκέψεις :p

George_Prix
30-10-10, 14:45
Περασα μεγαλη περιπετεια με την Canon S95... :(
Την ειχα παραγειλει απο το ebay γιατι στην Ελλαδα δεν ηταν διαθεσιμη και γιατι απο το εξωτερικο ηταν πολυ φθηνοτερη. Πριν κανω την παραγγελια, ρωτησα τον πωλητη αν ειναι ετοιμοπαραδοτη και ποσο χρονο θελει για Ελλαδα.
Μου απαντησε οτι την εχει στα χερια του και θελει γυρω στις 5 εργασιμες.

Περιμενα γυρω στις 15 εργασιμες και τελικα δεν ειχε φτασει η μηχανη. Μετα απο απειλες για καταγγελια στο ebay και στο paypal οπως και για αρνητικο feedback, μου επεστρεψε τα χρηματα.
Πιστευω οτι ο τυπος επαιρνε προπαραγγελιες, χωρις να εχει τη μηχανη στα χερια του. Το αστειο ειναι πως στην αρχη δεν ηθελε να μου επιστρεψει τα χρηματα, γιατι υποτιθεται οτι την ειχε στειλει και ηταν στο δρομο (μαλιστα μου ειχε δωσει και tracking number !!!). Τελικα μου επεστρεψε το ποσο και μου ειπε οταν φτασει η μηχανη να του τη στειλω πισω.
Περιττο να σας πω οτι πλεον εχει περασει ενας μηνας και οσο την ειδατε εσεις τη μηχανη αλλο τοσο την ειδα και εγω. :p
Μετα απο 100αδες μικροπραγματα που εχω παρει απο το εξωτερικο, πρωτη φορα χαλιεμαι τοσο πολυ με το ebay. Το κακο ειναι οτι ετυχε η στραβη στην ακριβοτερη αγορα που προσπαθησα να κανω μεχρι τωρα.
Και μιλαμε για καλο πωλητη, με ποσοσστο 99.5% αποτελουμενο απο 20000 ψηφους και μαλιστα απο ακριβα αντικειμενα.

Πλεον εφοσον πηγα στο ταξιδι που με ενδιεφερε, δεν υπαρχει βιασυνη και δεν αποκλειω ΟΤΑΝ αλλαξω τελικα μηχανη να παρω καποια DSLR.
Επιασα τον εαυτο μου να του τρεχουν τα σαλια με τις DSLR των αλλων και να κοιταζω με μισο ματι τις compact που παιζανε τριγυρω :whistle:

Τελικα τσαμπα τον κατηγορουσα τον ανθρωπο.
Μετα απο 45μερες ( !!!!!!!!!!!!!! ) εφτασε η Canon S95.
Και πλεον εχω τα χρηματα στο χερι (οπως ειπα μου εκανε refund ο πωλητης) και τη μηχανη επισης στο χερι. :p

Κριμα ρε γμτ που δεν εχω καθολου μεσα μου την απατη ωστε να κρατησω τη μηχανη. :lol:
Ο ανθρωπος αποδειχτηκε σπαθι τελικα. Μου επεστρεψε σχεδον 400€, ενω ελεγε την αληθεια και ειχε στειλει πραγματι τη μηχανη. :shock:
Πλεον θα μπω σε μια κουραστικη ιστορια, να δω ποσα ειναι τα μεταφορικα, να μου τα πληρωσει και να του στειλω πισω στο Hong Kong το πακετο, αλλα ο τυπος το αξιζει περα για περα.
Αν εξαιρεσουμε την τραγικη καθυστερηση (για την οποια δεν ευθυνεται αυτος), εδειξε οτι ειναι ΤΡΟΜΕΡΟΣ πωλητης. :respekt:

mob
30-10-10, 14:59
Μήπως είναι καλύτερα να την κρατήσεις, να τον πληρώσεις με paypal, και να τη βγάλεις για πούλημα στην προσφορά, θα σου έρθει οικονομικότερα.

George_Prix
30-10-10, 15:17
Μήπως είναι καλύτερα να την κρατήσεις, να τον πληρώσεις με paypal, και να τη βγάλεις για πούλημα στην προσφορά, θα σου έρθει οικονομικότερα.

Βασικα δεν καταλαβα τι εννοεις...

A ξεχασα να πω, οτι μιλαω για επιστροφη της μηχανης γιατι πλεον δεν τη θελω. :p
Αλλαξα γνωμη και λιμπιζομαι μια Nikon D3100, οποτε αποφασισω τελικα να παρω νεα μηχανη. :whistle:

mob
30-10-10, 15:18
Εννοώ να την κρατήσεις αφού την πληρώσεις στον άνθρωπο και να την πουλήσεις εσύ.

George_Prix
30-10-10, 15:28
Εννοώ να την κρατήσεις αφού την πληρώσεις στον άνθρωπο και να την πουλήσεις εσύ.

Δε νομιζω να υπαρχει περιθωριο κερδους φιλε μου.
1) Πλεον εχουν πεσει οι τιμες τους σε σχεση με τις πρωτες μερες που βγηκε η μηχανη.
2) Σε αντιστοιχες τιμες που θα την πληρωσω στον τυπο, την πουλανε και πολλοι sellers στο ebay και μαλιστα με feedback που αποτελειται απο 1000αδες πωλησεις και οχι σαν το δικο μου που εχω αγορασει πανω απο 100 items και εχω πουλησει μονο 2. ;)

ipo
30-10-10, 20:54
Γιώργο, από ποιο μέρος την έστειλε ο πωλητής;

George_Prix
30-10-10, 20:58
Γιώργο, από ποιο μέρος την έστειλε ο πωλητής;

Περιμένω ένα μικρό πακέτο εδώ και 3 εβδομάδες από Λονδίνο. Πρώτη φορά αργεί τόσο να μου έρθει προϊόν, αφού συνήθως σε 10 μέρες το πολύ έχουν φτάσει τα πακέτα από Αγγλία. Ο πωλητής μου πρότεινε να επικοινωνήσω με το τοπικό ταχυδρομείο μήπως βρίσκεται εκεί. Αν όχι, να του πω να ξαναστείλει το προϊόν.

Απο Hong Kong την περιμενα τη μηχανη.
Τελευταια εχω παρατηρησει ΤΕΡΑΣΤΙΑ καθυστερηση σε ΟΛΑ τα δεματα σε σχεση με παλια.
Αλλα αυτο με τη φωτογραφικη ηταν απο τα αγραφα. :p

imr
31-10-10, 17:39
Παιδια ψαχνω μια ψηφιακη με χαμηλο κοστος γιατι η προηγουμενη παρεδωσε πνευμα, βασικο να ειναι μικρη σχετικα και γυρω στα 150ε, σε αυτα τα λεφτα υπαρχουν διαφορες οι ολες μια απο τα ιδια ειναι?

ipo
31-10-10, 17:52
Παιδια ψαχνω μια ψηφιακη με χαμηλο κοστος γιατι η προηγουμενη παρεδωσε πνευμα, βασικο να ειναι μικρη σχετικα και γυρω στα 150ε, σε αυτα τα λεφτα υπαρχουν διαφορες οι ολες μια απο τα ιδια ειναι?
Σε αυτά τα χρήματα μπορείς να βρεις πολλές καλές προτάσεις, από διάφορες εταιρείες. Και με λιγότερα από 100€ μπορείς να βρεις καλή compact μηχανή, αν δεν έχεις απαιτήσεις για συγκεκριμένα χαρακτηριστικά (manual mode, μεγάλο διάφραγμα, μεγάλο οπτικό zoom).

Προσωπικά θα κοιτούσα, είτε για Panasonic (http://www.skroutz.gr/s/71719/Panasonic-Lumix-DMC-FS6.html) με φακό Leica (http://www.skroutz.gr/s/71716/Panasonic-Lumix-DMC-FS15.html), είτε για Sony (http://www.skroutz.gr/s/71242/Sony-CyberShot-DSC-W210.html) με φακό Carl Zeiss (http://www.skroutz.gr/s/252889/Sony-DSC-W320.html), είτε για κάποια Canon, με αυτή τη σειρά προτίμησης.

imr
31-10-10, 18:22
Σε αυτά τα χρήματα μπορείς να βρεις πολλές καλές προτάσεις, από διάφορες εταιρείες. Και με λιγότερα από 100€ μπορείς να βρεις καλή compact μηχανή, αν δεν έχεις απαιτήσεις για συγκεκριμένα χαρακτηριστικά (manual mode, μεγάλο διάφραγμα, μεγάλο οπτικό zoom).

Προσωπικά θα κοιτούσα, είτε για Panasonic (http://www.skroutz.gr/s/71719/Panasonic-Lumix-DMC-FS6.html) με φακό Leica (http://www.skroutz.gr/s/71716/Panasonic-Lumix-DMC-FS15.html), είτε για Sony (http://www.skroutz.gr/s/71242/Sony-CyberShot-DSC-W210.html) με φακό Carl Zeiss (http://www.skroutz.gr/s/252889/Sony-DSC-W320.html), είτε για κάποια Canon, με αυτή τη σειρά προτίμησης.


Σε ευχαριστω, θα τις κοιταξω :)
Δεν εχω ιδιατερες απαιτησεις, μεχρι τωρα ειχα μια olympus μ700 η οποια με καλυπτε απολυτα

Το μονο βασικο ειναι να εχει δικη της μπαταρια και οχι ΑΑ . (BTW η μπαταρια που ειχε η olympus παιζει να κανει σε καποια αλλης μαρκας?)

mrsaccess
03-11-10, 01:14
Είχα το ίδιο πρόβλημα με την 500D. Τα thumbnails φαίνονται γιατί είναι ενσωματωμένα jpg στο RAW τα οποία διαβάζουν οι viewers.

Για τα υπόλοιπα σωστά μάντεψες. Το dcraw πρόσθεσε υποστήριξη το Μάιο. Αυτή τώρα πρέπει να περάσει στις βιβλιοθήκες κάθε εφαρμογής (μπορεί να βασίζονται στο dcraw αλλά άλλη έχει το ufraw, άλλη το KDE, άλλη το RawTherapee, άλλη το Picasa) και μετά αυτές οι εφαρμογές να περάσουν στην διανομή σου.

Υπάρχει και ένα εμπορικό λογισμικό, το Bibble, στο οποίο αξίζει να ρίξεις μια ματιά.

atlandis
05-11-10, 01:43
Τι εννοείς ότι είναι συμπιεσμένα jpg στο raw? Εννοείς τρόπος αποθήκευσης στην κάρτα? Raw+jpg..Σε εμένα δεν έχει thumbnail το raw.. εκτός αν βάλω εντολή στην μηχανή (raw+jpg) 2 αρχεία. Aν έχετε προβλήματα με διάφορα δωρεάν λογισμικό, γιατί δεν χρησιμοποιείτε το πρόγραμμα της canon? Δωρεάν είναι και αυτό.. Τα mac δεν έχουν πρόβλημα με αυτό.. Δεν ξέρω αν είναι συμβατό το πρόγραμμα της κανον με λινουξ…

Να δώσω μερικές καλές ιστοσελίδες καθαρά για επεξεργασία, raw και manipulation? Συνήθως απαντά σε όλα αυτά τα πράγματα..
Για όσους τους ξέρουν.. τα psd tuts.. μέσα εκεί έχει και άλλες σελίδες από τους “tuts” για τα raw, φλας, κτλ.

mrsaccess
05-11-10, 02:30
Κάθε αρχείο raw περιέχει μέσα του και ένα thumbnail σε συμπίεση jpg με τη φωτογραφία που θα παρήγαγε η μηχανή αν το επεξεργαζόταν. Αυτό χρησιμοποιείται πρακτικά από όλα τα σχετικά προγράμματα (viewers, filemanagers) για thumbnails και previews.

Το λογισμικό της Canon δεν είναι συμβατό με Linux και γενικότερα είναι ένα από τα μεγαλύτερα imo προβλήματα της Canon η έλλειψη υποστήριξης στο Linux. Υπάρχει φυσικά 3rt party software για τα περισσότερα θέματα αλλά οφείλει και η Canon να γράφει λογισμικό για αυτή τη πλατφόρμα.

asterix32
05-11-10, 03:03
καλησπερα.σκεφτομαι να αλλαξω φωτογραφικη μηχανη.εχω την olympus sp 590 uz και σκεφτομαι να παρω την sp 800 uz.την εχει μηπως καποιος?την εχει δοκιμασει κανεις?ξερει καποιος κατι?

atlandis
05-11-10, 04:15
Κάθε αρχείο raw περιέχει μέσα του και ένα thumbnail σε συμπίεση jpg με τη φωτογραφία που θα παρήγαγε η μηχανή αν το επεξεργαζόταν. Αυτό χρησιμοποιείται πρακτικά από όλα τα σχετικά προγράμματα (viewers, filemanagers) για thumbnails και previews.

Το λογισμικό της Canon δεν είναι συμβατό με Linux και γενικότερα είναι ένα από τα μεγαλύτερα imo προβλήματα της Canon η έλλειψη υποστήριξης στο Linux. Υπάρχει φυσικά 3rt party software για τα περισσότερα θέματα αλλά οφείλει και η Canon να γράφει λογισμικό για αυτή τη πλατφόρμα.

Στο pc που χρησιμοποιώ το pp με το κάμερα raw.. ταυτόχρονα έχω εγκατεστημένο και το κανον.. δεν υπάρχει δυνατότητα πρεβιου, αν δεν το φορτώσω σε αυτά τα συγκεκριμένα.. είσαι σίγουρος για αυτό? Το raw από μόνο του είναι ασυμπίεστο αρχείο φωτογραφίας.. δεν ήξερα ότι περιέχει μέσα του συμπιεσμένη μορφή jpg..πρώτη φορά το διαβάζω.. μήπως με αυτά τα προγράμματα που χρησιμοποιείτε είναι ένα είδος raw viewer και δημιουργεί από μόνο του ένα δήγμα της φωτογραφίας?

Τα mac για παράδειγμα είναι συμβατά με τα cr2 και γενικότερα τα raw..και τα βλέπεις απευθείας.. δεν χρειάζεται να φορτώσεις προγράμματα.. αλλά αυτό είναι raw viewer..όχι ενσωματωμένο jpg μέσα στο raw.. anyway.. καλημέρα.. την κάνω για ύπνο.

Gap
05-11-10, 04:24
καλησπερα.σκεφτομαι να αλλαξω φωτογραφικη μηχανη.εχω την olympus sp 590 uz και σκεφτομαι να παρω την sp 800 uz.την εχει μηπως καποιος?την εχει δοκιμασει κανεις?ξερει καποιος κατι?

Tην 590 θα την πουλήσεις? Αν όχι, δεν αξίζει τον κόπο, αν μάλιστα σε τρώει η τσέπη σου και θες να δεις αισθητά αποτελέσματα κοίτα σε dslr... χωρίς να έχω δουλέψει καμία από τις δύο μηχανές δε νομίζω ότι θα δεις ουσιαστικές διαφορές στις φωτογραφίες... ή εκτός αν έχεις ανάγκη το μεγαλύτερο zoom και το καλύτερο video... από την άλλη δε ξέρω κατά πόσο θα σου είναι εύχρηστη η 800 λόγω της έλλειψης των manual ρυθμίσεων πάνω στο σώμα

mrsaccess
05-11-10, 05:17
Στο pc που χρησιμοποιώ το pp με το κάμερα raw.. ταυτόχρονα έχω εγκατεστημένο και το κανον.. δεν υπάρχει δυνατότητα πρεβιου, αν δεν το φορτώσω σε αυτά τα συγκεκριμένα.. είσαι σίγουρος για αυτό? Το raw από μόνο του είναι ασυμπίεστο αρχείο φωτογραφίας.. δεν ήξερα ότι περιέχει μέσα του συμπιεσμένη μορφή jpg..πρώτη φορά το διαβάζω.. μήπως με αυτά τα προγράμματα που χρησιμοποιείτε είναι ένα είδος raw viewer και δημιουργεί από μόνο του ένα δήγμα της φωτογραφίας?

Τα mac για παράδειγμα είναι συμβατά με τα cr2 και γενικότερα τα raw..και τα βλέπεις απευθείας.. δεν χρειάζεται να φορτώσεις προγράμματα.. αλλά αυτό είναι raw viewer..όχι ενσωματωμένο jpg μέσα στο raw.. anyway.. καλημέρα.. την κάνω για ύπνο.

Πιθανόν να μην έχεις περάσει οδηγούς, τα έχουν αυτά τα περίεργα προβλήματα τα windows. Οι οδηγοί είναι στο CD της Canon που ήρθε με τη μηχανή σου. Τα raw αρχεία περιέχουν κανονικά thumbnails. Φαντάζεσαι να μην είχαν; Θα έπρεπε ο υπολογιστής να συνθέσει ένα thumbnail από κάθε raw αρχείο, μιλάμε για τεράστιο φόρτο! Το DPP όπως θα έχεις παρατηρήσει χρειάζεται αρκετά δεύτερα για να επεξεργαστεί ένα μόνο raw.

Το raw πάντως δεν είναι ασυμπίεστο αρχείο φωτογραφίας, είναι όπως λένε «digital negative». Περιέχει τα δεδομένα του αισθητήρα μαζί με ένα σωρό άλλες πληροφορίες. Για να γίνει εικόνα πρέπει κάποιος να το επεξεργαστεί: να κάνει demosaic, να ρυθμίσει ξεχωριστά την απόκριση κάθε καναλιού για το χρώμα, να εφαρμόσει ίσως και κάποιες γενικές καμπύλες, να εφαρμόσει white balance, να κάνει sharp, noise reduction κλπ. Ίσως δεν βλέπεις αμέσως τη διαφορά αλλά φαντάσου πως ανάλογα με το πρόγραμμα που θα το ανοίξεις (dpp, lightroom κλπ) θα πάρεις και μια διαφορετική εικόνα. Ένα κανονικό αρχείο εικόνας με όποιο λογισμικό και αν το ανοίξεις θα έχεις πάντα την ίδια εικόνα.

atlandis
05-11-10, 12:04
Δεν έχω πρόβλημα καθυστέρησης.. εγώ τόσα χρόνια γνωρίζω ότι για να δεις raw, χρειάζεσαι raw viewer. Εάν είχε jpg ενσωματωμένο δεν θα χρειαζόμασταν οδηγούς, θα τα έβλεπε και το paint.. Όσο για την επεξεργασία που αναφέρεσαι.. γιαυτο είναι ασυμπίεστο για να κάνεις όλη αυτή την δουλειά.

Πχ με την 5dmark2 ανάλογα την πληροφορία της εικόνας κρίνετε και το μέγεθος του raw. Έχω raw πάνω από 60mb. Όντος τα raw είναι το ψηφιακό αρνητικό και τα δικαιώματα του φωτογράφου.. δεν έπιασα μηχανή χθες στα χεριά μου.. Γιαυτο σε κάποιο τοπικ αναφέρομε ότι πονηρεύουν οι «τζαμπατζ…ες» και ζητανε από φωτογράφους και τα ρο.. λολ :nono:

Με 10000 ευρώ έκαστο θα το σκεπτόμουν.. στην παγκόσμια αγορά το 1 ρο (φουλ δικαιώματα) κοστολογείτε 16000. Γιαυτο ξυπνάτε και πότε μην δίνετε τα ρο.

Αλλά ότι έχει μέσα το ρο συμπιεσμένο jpg πρώτη φορά το ακούω.. πριν 2.5-3 χρόνια εγώ μπήκα στο ψηφιακό. Όσο για την εγκατάσταση του cd των μηχανών που έχω.. όλα εγκατεστημένα είναι.. Όπως ανέφερα προτιμώ το camera raw του Photoshop.
Αν κάνω navigate όμως σε ένα φάκελο μέσα στο σκληρό.. δεν βλέπω thumbs από τα αρχεία.. πρέπει να μπω είτε στο κανον..είτε στο καμερα ρο. Επίσης έχω τον 9500pro εκτυπωτή με επιπλέον προγράμματα και viewers.. αλλά αν δεν μπω να το μετατρέψω σε tiff-jpg..δεν το βλέπω και πάλι..

asterix32
05-11-10, 15:56
βασικα δεν με ενδιαφερουν οι dslr λογω του οτι δεν μ αρεσει να κουβαλαω μαζι μου τα παντα,φακους κλπ.αλλα το ζουμ με ενδιαφερει οπως και το καλυτερο βιντεο.ναι την παλια θα την δωσω στο καταστημα που θα παρω την νεα,ετσι μου ειχαν πει βεβαια πριν απο 1-2 μηνες που ειχε πρωτο βγει η 800!

Wolverine
05-11-10, 16:08
Λοιπόν πρόσφατα έβγαζα φωτογραφίες σε εσωτερικό χώρο με πολύ περίεργο φωτισμό και κάπου εκεί φάνηκε η αδυναμία του Nikon 18-55 (non-VR). Οπότε προσανατολίζομαι στην αγορά ενός 2.8 φακού. Οι υποψήφιοι μέχρι στιγμής είναι ο Tamron 17-50 mm f2.8 VC και ο Sigma 17-50 mm f2.8 OS. Όσο διαβάζω σχετικά τόσο μπερδεύομαι, για πείτε καμιά γνώμη.

atlandis
05-11-10, 16:32
Αν επρόκειτο για οικογενειακές στιγμές, ναι ένας 2.8 είναι καλός αλλά θα μπορούσες να κοιτάξεις και τον 50ρι 1.4.
Αν είναι για διαφημιστικούς λόγους.. βαλε τριποδακι. Όσο για την απόρριψη της dslr, υπάρχουν φακοί που είναι για γενική χρήση και μάλιστα πολύ οικονομικοί.. 18-200 παράδειγμα.. Αν δεν κάνω λάθος είναι και vr..ο νικον.

Gap
05-11-10, 17:19
βασικα δεν με ενδιαφερουν οι dslr λογω του οτι δεν μ αρεσει να κουβαλαω μαζι μου τα παντα,φακους κλπ.αλλα το ζουμ με ενδιαφερει οπως και το καλυτερο βιντεο.ναι την παλια θα την δωσω στο καταστημα που θα παρω την νεα,ετσι μου ειχαν πει βεβαια πριν απο 1-2 μηνες που ειχε πρωτο βγει η 800!

Nα ξέρεις όμως ότι η 800 δεν έχει viewfinder... για μένα είναι σοβαρό μειονέκτημα... για ρίξε μια ματιά και στις panasonic

tsigarid
05-11-10, 18:21
Λοιπόν πρόσφατα έβγαζα φωτογραφίες σε εσωτερικό χώρο με πολύ περίεργο φωτισμό και κάπου εκεί φάνηκε η αδυναμία του Nikon 18-55 (non-VR). Οπότε προσανατολίζομαι στην αγορά ενός 2.8 φακού. Οι υποψήφιοι μέχρι στιγμής είναι ο Tamron 17-50 mm f2.8 VC και ο Sigma 17-50 mm f2.8 OS. Όσο διαβάζω σχετικά τόσο μπερδεύομαι, για πείτε καμιά γνώμη.
Ψάχνω το ίδιο πράγμα, θέλω 2.8 φακό ή χαμηλότερα (κατά προτίμηση) αλλά να έχει και zoom (κατά ισχυρή προτίμηση). Τι υπάρχει σε τιμές που δεν θα μας πέσουν τα μαλλιά στο πάτωμα; Έχω την Nikon D3000 με τον 18-55 VR.

hot_swapper
05-11-10, 18:24
Το raw πάντως δεν είναι ασυμπίεστο αρχείο φωτογραφίας, είναι όπως λένε «digital negative». Περιέχει τα δεδομένα του αισθητήρα μαζί με ένα σωρό άλλες πληροφορίες.


Δεν έχω πρόβλημα καθυστέρησης.. εγώ τόσα χρόνια γνωρίζω ότι για να δεις raw, χρειάζεσαι raw viewer. Εάν είχε jpg ενσωματωμένο δεν θα χρειαζόμασταν οδηγούς, θα τα έβλεπε και το paint.. Όσο για την επεξεργασία που αναφέρεσαι.. γιαυτο είναι ασυμπίεστο για να κάνεις όλη αυτή την δουλειά.


Σωστός ο mrsaccess! :oneup:
Raw δε σημαίνει ασυμπίεστο, αλλά... ανεπεξέργαστο. Στη wikipedia (http://en.wikipedia.org/wiki/Raw_image_format) αναφέρει ότι πολλά raw format βασίζονται στο tiff και μπορεί να περιέχουν και jpeg data (ως thumbnail). Αυτό δεν είναι τυχαίο. Πολλά προγράμματα μπορούν και διαβάζουν εν μέρει το "tiff" αρχείο και καταλαβαίνουν μόνο τα jpeg data, και τα δειχνουν ως thumbnail. Παρότι το extension δεν είναι tiff, μπορεί κανείς να επιβεβαιώσει το header με κάποιον hex editor... ;) Μετονομάζοντάς το σε tiff, ακόμα και το paint πιθανόν να το ανοίξει, άμα υποστηρίζει tiff.

Επίσης, τα raw αρχεία μπορεί να είναι συμπιεσμένα με κάποια lossless μέθοδο.
Τέλος, κάποιες μηχανές ενδέχεται να μη συμπιέζουν τα raw καθόλου. Τότε μία φωτογραφία 12mpixel δεδομένου ότι θα έχει τουλάχιστον 12-bits per channel (λέμε τώρα) θα πιάνει τουλάχιστον 54MB... Εγώ πάντως στη D70 ενός φίλου μου που έχω δει raw είναι όλες κάτω από 10MB διότι είναι συμπιεσμένες.

atlandis
05-11-10, 18:41
Εγώ νόμιζα ότι είναι ασυμπίεστη πληροφορία και μετά την επεξεργασία το συμπιέζεις σε jpg, tiff.. etc..ζούμε για να μαθαίνουμε..

Κατά τα άλλα και η 40d που έχω, δεν δίνει πάνω από 12mb raw.. στην 5d όμως αλλάζουν τα πράγματα ως έχει το μέγεθος και εξαρτάτε από την πληροφορία.. μπορεί αν φωτογραφίσω ένα μαύρο φόντο με αντικείμενο στη μέση να μην ξεπερνά τα 5 mb..ενώ αν φωτογραφίσω ένα θέμα γεμάτο από χρώμα και αντικείμενα, να ξεπεράσει τα 60.

Αν θες φακό με ζουμ και λιγότερο από 2.8.. δεν νομίζω να βρεις kαι να έβρισκες, θα κόστιζε πάνω από 2000 ευρώ... όμως υπάρχουν φακοί με 1.8.. 1.4..1.2 αλλά είναι νορμάλ φακοί.. όχι μεταβλητοί.

Τι σύστημα έχεις?

mrsaccess
05-11-10, 18:43
Είναι λογικό να έχουν μικρό μέγεθος ακόμη και αν δεν εφαρμόζουν κάποια μη απωλεστική συμπίεση.

Βλέπεις το raw δεν έχει κανονική φωτογραφία μέσα.
Μια φωτογραφία των 20MP πχ, έχει 20MP κόκκινα subpixels, 20MP πράσινα και 20MP μπλε.
Ένα raw 20MP έχει μόλις 5MP κόκκινα subpixel, 10MP πράσινα και 5ΜP μπλε. Δηλαδή μόνο το 1/3 της πληροφορίας που χρειάζεται για μια εικόνα.
Για να ανασυνθέσεις (demosaic) μια εικόνα 20MP από ένα raw αρχείο χρειάζεται να μαντέψεις 15MP κόκκινα subpixel, 10MP πράσινα και 15MP μπλε.
Για αυτό και δεν θεωρείται εικόνα. Γιατί τα 2/3 της είσαι ελεύθερος να τα φανταστείς όπως θέλεις!

ipo
05-11-10, 18:50
Ένα raw 20MP έχει μόλις 5MP κόκκινα subpixel, 10MP πράσινα και 5ΜP μπλε. Δηλαδή μόνο το 1/3 της πληροφορίας που χρειάζεται για μια εικόνα.
Για να ανασυνθέσεις (demosaic) μια εικόνα 20MP από ένα raw αρχείο χρειάζεται να μαντέψεις 15MP κόκκινα subpixel, 10MP πράσινα και 15MP μπλε.
Για αυτό και δεν θεωρείται εικόνα. Γιατί τα 2/3 της είσαι ελεύθερος να τα φανταστείς όπως θέλεις!
Ποιος είναι αυτός που κάνει τη ερμηνεία στο τέλος; Πολλή μου φαίνεται η ελευθερία που αναφέρεις.

hot_swapper
05-11-10, 18:52
Κατά τα άλλα και η 40d που έχω, δεν δίνει πάνω από 12mb raw.. στην 5d όμως αλλάζουν τα πράγματα ως έχει το μέγεθος και εξαρτάτε από την πληροφορία.. μπορεί αν φωτογραφίσω ένα μαύρο φόντο με αντικείμενο στη μέση να μην ξεπερνά τα 5 mb..ενώ αν φωτογραφίσω ένα θέμα γεμάτο από χρώμα και αντικείμενα, να ξεπεράσει τα 60.


Το ότι το μέγεθος εξαρτάται από την πληροφορία (εντροπία) είναι ισχυρή ένδειξη (για να μην πω απόδειξη) ότι εφαρμόζει συμπίεση!


Είναι λογικό να έχουν μικρό μέγεθος ακόμη και αν δεν εφαρμόζουν κάποια μη απωλεστική συμπίεση.

Βλέπεις το raw δεν έχει κανονική φωτογραφία μέσα.
Μια φωτογραφία των 20MP πχ, έχει 20MP κόκκινα subpixels, 20MP πράσινα και 20MP μπλε.
Ένα raw 20MP έχει μόλις 5MP κόκκινα subpixel, 10MP πράσινα και 5ΜP μπλε. Δηλαδή μόνο το 1/3 της πληροφορίας που χρειάζεται για μια εικόνα.
Για να ανασυνθέσεις (demosaic) μια εικόνα 20MP από ένα raw αρχείο χρειάζεται να μαντέψεις 15MP κόκκινα subpixel, 10MP πράσινα και 15MP μπλε.
Για αυτό και δεν θεωρείται εικόνα. Γιατί τα 2/3 της είσαι ελεύθερος να τα φανταστείς όπως θέλεις!

Σίγουρα δουλεύει έτσι; Δε νομίζω ότι «μαντεύεις» (=δημιουργία πληροφορίας από το μηδέν) αλλά μάλλον «επιλέγεις». Εξαρτάται και από το dynamic range κάθε pixel. Στα raw έχεις μεγάλο dynamic range (π.χ 12-bits per color) και για να δείξεις την εικόνα στην οθόνη μέσω της κάρτας γραφικών (8-bits per color) χρειάζεται να κάνεις κάποιου είδους απεικόνιση στη φωτεινότητα (καμπύλες γάμμα και τέτοια...). Η πληροφορία υπάρχει, αλλά χρειάζεται τη σωστη ερμηνεία...

mrsaccess
05-11-10, 18:58
Την ερμηνεία στο τέλος την κάνει φυσικά το λογισμικό μέσα από μια διαδικασία που ονομάζεται demosaicing. Φυσικά και είσαι ελεύθερος να συμπληρώσεις ότι θέλεις στις κενές θέσεις αλλά τα καλύτερα αποτελέσματα έρχονται όταν εφαρμόζεις διάφορους αλγόριθμους για interpolation, δηλαδή αλγόριθμους που λαμβάνοντας υπόψιν τα γειτονικά (γνωστά) pixel προσπαθούν να μαντέψουν μια κατάλληλη τιμή για το κεντρικό άγνωστο. Κάθε λογισμικό έχει τους δικούς του, συχνά περισσότερους από ένα.

Καλά βρε παιδιά, πριν λίγες σελίδες δεν μιλούσαμε για αισθητήρες και τη διαφορά των αισθητήρων της Sigma από τους υπόλοιπους;

hot_swapper
05-11-10, 19:09
Την ερμηνεία στο τέλος την κάνει φυσικά το λογισμικό μέσα από μια διαδικασία που ονομάζεται demosaicing. Φυσικά και είσαι ελεύθερος να συμπληρώσεις ότι θέλεις στις κενές θέσεις αλλά τα καλύτερα αποτελέσματα έρχονται όταν εφαρμόζεις διάφορους αλγόριθμους για interpolation, δηλαδή αλγόριθμους που λαμβάνοντας υπόψιν τα γειτονικά (γνωστά) pixel προσπαθούν να μαντέψουν μια κατάλληλη τιμή για το κεντρικό άγνωστο. Κάθε λογισμικό έχει τους δικούς του, συχνά περισσότερους από ένα.

Καλά βρε παιδιά, πριν λίγες σελίδες δεν μιλούσαμε για αισθητήρες και τη διαφορά των αισθητήρων της Sigma από τους υπόλοιπους;

ΟΚ το ίδιο πράγμα λέμε πάνω κάτω (άλλωστε και τα περι dynamic range έχουν άμεση εξάρτηση από το layout και τις αναλογίες των subpixel). Απλά τρόμαξα στην αρχή όταν είπες «μαντέψεις» :lol:

asterix32
05-11-10, 20:27
Nα ξέρεις όμως ότι η 800 δεν έχει viewfinder... για μένα είναι σοβαρό μειονέκτημα... για ρίξε μια ματιά και στις panasonic

τι ειναι αυτο?το viewfinder? δεν ξερω και πολλα απο φωτο!:)

ipo
05-11-10, 20:36
τι ειναι αυτο?το viewfinder? δεν ξερω και πολλα απο φωτο!:)
Το οπτικό μέρος όπου βάζεις το μάτι σου για να δεις τι θα τραβήξει η φωτογραφική μηχανή (εικονοσκόπιο). Εκτός της οθόνης LCD, κάποιες compact μηχανές έχουν και εικονοσκόπιο (ψηφιακό ή οπτικό).

asterix32
05-11-10, 21:01
δεν εχει?περιεργο................... οχι πως ειμαι κολλημενος σε αυτο αλλα ειναι καπως να μην εχει..............!

Gap
05-11-10, 21:41
δεν εχει?περιεργο................... οχι πως ειμαι κολλημενος σε αυτο αλλα ειναι καπως να μην εχει..............!

http://www.dpreview.com/news/1002/10020207olysp800uzsp600uz.asp

mob
06-11-10, 13:43
Λοιπόν πρόσφατα έβγαζα φωτογραφίες σε εσωτερικό χώρο με πολύ περίεργο φωτισμό και κάπου εκεί φάνηκε η αδυναμία του Nikon 18-55 (non-VR). Οπότε προσανατολίζομαι στην αγορά ενός 2.8 φακού. Οι υποψήφιοι μέχρι στιγμής είναι ο Tamron 17-50 mm f2.8 VC και ο Sigma 17-50 mm f2.8 OS. Όσο διαβάζω σχετικά τόσο μπερδεύομαι, για πείτε καμιά γνώμη.

Θεωρώ τη Tamron ποιοτικά ανώτερη από τη Sigma, κύρια στην ποιότητα κατασκευής, έστω κι αν δείχνουν σχετικά όμοιοι.

atlandis
06-11-10, 14:57
Τα tammy δεν έχουν ιδιαίτερη προτίμηση στην Ελλάδα.. λες να ευθύνεται ο αντιπρόσωπος? Sigma είναι πολύ καλά φακουδακια.. ιδίως τα 24-70 2.8 και 50 1.4

Όσο για το ποιος από τους 2 είναι καλύτερος.. δώσε μου 2 λεπτά να δω τα ρεβιου..


edit : Λοιπόν.. πάνω κάτω είναι τα ίδια.. Μηχανική κατασκευή είναι καλύτερος ο ταμμυ σύμφωνα με τα ρεβιου.. Οπτική απόδοση είναι τα ίδια. Όμως σε σχέση τιμή και απόδοση ο σιγμα είναι καλύτερος από τον ταμμυ.. ο ταμρον είναι ποιο ακριβός??

Παρακάτω και τα ρεβιοy έχουν και βιγκνετε 1.25 μονάδα και ο σίγμα παραμορφώνει ελαφρώς λιγότερο από τον ταμμυ.

tammy (http://www.photozone.de/nikon--nikkor-aps-c-lens-tests/525-tamron175028vcdx)
sigma (http://www.photozone.de/nikon--nikkor-aps-c-lens-tests/313-sigma-af-17-70mm-f28-45-dc-nikon-review--lab-test-report)

Προσωπικά θα σου έλεγα ότι αφού είναι τα ίδια.. με λίγο καλύτερα μηχανικά ο ταμμυ.. να πας για ταμμυ.. δεν ξέρω τιμές όμως. Να τσεκάρεις αν παίζει κάτι με τον αντιπρόσωπο επίσης.. Γιατί αν σου τύχει ποτέ κάτι.. μην βρεθείς σε δυσάρεστες εκπλήξεις..
Ο κάθε Έλληνας θα σου πρότεινε σίγμα… τελική απόφαση εσύ θα την πάρεις.

tsigarid
06-11-10, 22:56
Αν θες φακό με ζουμ και λιγότερο από 2.8.. δεν νομίζω να βρεις kαι να έβρισκες, θα κόστιζε πάνω από 2000 ευρώ... όμως υπάρχουν φακοί με 1.8.. 1.4..1.2 αλλά είναι νορμάλ φακοί.. όχι μεταβλητοί.

Τι σύστημα έχεις?
Το φοβόμουνα αυτό. Έχω την Nikon D3000 με τον kit φακό, 18-55VR.

mrsaccess
06-11-10, 23:01
Έχετε σκεφτεί καθόλου για online backup; Βλέπω στο Picasa το κόστος είναι περίπου 5$ το χρόνο για κάθε 20GB ενώ υπάρχουν και υπηρεσίες για γενικό backup με απεριόριστο χώρο στα 50-60$ το χρόνο.

Είναι ένα έξοδο αλλά ίσως ο καλύτερος τρόπος να έχεις ο κεφάλι σου ήσυχο. :hmm:

mob
06-11-10, 23:03
Όταν βάλουμε VDSL θα το σκεφτούμε :p

mrsaccess
06-11-10, 23:04
Γιατί ρε'συ; Με 1mbps upload μπορείς να ανεβάσεις χαλαρά 8GB τη μέρα. Πόσο backup θέλεις να κάνεις ποια;

@ ADSLgr.com All rights reserved.