PDA

Επιστροφή στο Forum : Συζήτηση περί φωτογραφικών, φακών και φραπέ



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 [51] 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117

mob
06-11-10, 23:24
Καμιά 100αριά GB θα τα έχω ο μπαγάσας που θα πει για αρχικό 100/8=13μέρες κατ' ελάχιστο
μετά πάμε σε incremental, αυτό είναι γρήγορο αλλά θα κάνεις κι ένα full, έστω κάθε μήνα
αυτό θέλει μισό μήνα να ολοκληρωθεί :hmm:

Δε συνεχίζω :p

mrsaccess
06-11-10, 23:26
Full; Incremental; Για φωτογραφίες μιλάμε. Όποιες προσθέτεις στη συλλογή σου τις ανεβάζεις. :what:

mob
06-11-10, 23:37
Και οι φωτογραφίες data είναι, προτιμώ αυτοματοποιημένες διαδικασίες για να κοιμάμαι ήσυχος. ;)

Για το λόγω αυτό όταν κλείνω μια συλλογή, πχ φωτογραφίες από ένα έργο, καίω ένα DVD και το βάζω στην άκρη και ου το καθ εξής, παρόλα αυτά όλη η συλλογή προσωπικές και επαγγελματικές είναι σε ένα εσωτερικό, αυτός γίνεται αυτόματο backup στο 2ο και το backup αυτό περνάει σε ένα usb κάθε μήνα. Αυτόματα.

Εάν κάτι συμβεί έχω ένα μήνα να το πάρω χαμπάρι, με μικρές απώλειες.

Θα μου πεις γιατί δεν έχω raid, προτιμώ αυτή τη λύση για οικονομία χώρου στο HTPC, στο γραφείο όλα τα data είναι σε raid και κατά καιρούς κρατάω backup.

Μήπως είμαι παρανοϊκός :crazy: την έχω πατήσει κι όποιος καεί στο χυλό ...

Με μια 10άρα τουλάχιστον, θα σκεφτόμουν άνετα το on-line αλλά τώρα δε νομίζω ότι είναι εύχρηστο.

mrsaccess
06-11-10, 23:48
Αυτοματοποιημένα ανεβάζεις στο picasa μέσα από το digikam. Οι άλλες υπηρεσίες συνήθως προσφέρουν ftp οπότε με ένα ftp client είσαι εντάξει.

Υπάρχει άλλωστε και το ζήτημα των φυσικών καταστροφών και από αυτές σε προστατεύουν οι online λύσεις.

tsigarid
07-11-10, 00:10
Από συγγενή που δουλεύει στην netapp, πήρα την πληροφορία ότι για να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο πρέπει να ΜΗΝ χρησιμοποιείς picasa αλλά smugmug.

mrsaccess
07-11-10, 01:21
Γιατί αν επιτρέπεται;
Του έριξα μια ματιά και φαίνεται πράγματι πολύ καλό, με περισσότερα features από το picasaweb. Οι τιμές του είναι λογικές, το βασικό πακέτο με απεριόριστο χώρο (τα πακέτα διαφέρουν στα features και όχι στον αποθηκευτικό χώρο) κοστίζει 40$ το χρόνο το οποίο μου φαίνεται αποδεκτό κόστος για να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο. Από την άλλη το picasaweb μπορεί να έρθει πιο φτηνά αν δεν χρειάζεσαι τόσο χώρο και το χώρο που αγοράζεις μπορείς να το χρησιμοποιήσεις και στο gmail ή το google docs για να αποθηκεύεις και άλλα πράγματα.

atlandis
07-11-10, 01:42
Έχετε σκεφτεί καθόλου για online backup; Βλέπω στο Picasa το κόστος είναι περίπου 5$ το χρόνο για κάθε 20GB ενώ υπάρχουν και υπηρεσίες για γενικό backup με απεριόριστο χώρο στα 50-60$ το χρόνο.

Είναι ένα έξοδο αλλά ίσως ο καλύτερος τρόπος να έχεις ο κεφάλι σου ήσυχο. :hmm:

Και να βλέπουν ο καθένας το τι έχεις.. μπααα.. λολ.. φτιάξε δικό σου!.. Το μόνο σίγουρο είναι.. το φλικερ-yahoo ανήκει στους AIPAC, εβραίους της Αμερικής.. το fb στο fbi.. το πικασα και imageshack δεν ξέρω..

mrsaccess
07-11-10, 01:45
Ερώτηση 1: ποιος είναι αυτός ο καθένας που θα βλέπει τι έχω;
Ερώτηση 2: πως φτιάχνω το δικό μου;

tsigarid
07-11-10, 02:05
Γιατί αν επιτρέπεται;
Του έριξα μια ματιά και φαίνεται πράγματι πολύ καλό, με περισσότερα features από το picasaweb. Οι τιμές του είναι λογικές, το βασικό πακέτο με απεριόριστο χώρο (τα πακέτα διαφέρουν στα features και όχι στον αποθηκευτικό χώρο) κοστίζει 40$ το χρόνο το οποίο μου φαίνεται αποδεκτό κόστος για να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο. Από την άλλη το picasaweb μπορεί να έρθει πιο φτηνά αν δεν χρειάζεσαι τόσο χώρο και το χώρο που αγοράζεις μπορείς να το χρησιμοποιήσεις και στο gmail ή το google docs για να αποθηκεύεις και άλλα πράγματα.
Επειδή ξέρει το τι servers χρησιμοποιούν και τι backup κάνουν και κάθε πόσο κλπ κλπ. Μου είχε πει όταν ψαχνόμουνα για τον ίδιο λόγο, ότι αν γίνει στραβή στους servers τους, η μόνη υπηρεσία (για φωτογραφίες) που δεν θα αντιμετωπίσει πρόβλημα με απώλεια δεδομένων είναι το smugmug.

mrsaccess
07-11-10, 02:07
Αυτό φαντάστηκα πως εννοούσες αλλά μου φαίνεται περίεργο γιατί στη μια περίπτωση μιλάμε για τη Google. Οι server της είναι οι τελευταίοι που υποθέτω θα αντιμετωπίσουν πρόβλημα, οι άνθρωποι έχουν πάει το redundancy σε νέα επίπεδα!

tsigarid
07-11-10, 02:14
Η συζήτηση αυτή γινόταν πριν 2-3 χρόνια, οπότε την θεωρώ σχετικά πρόσφατη. Ανάμεσα στα 3: flickr, picasaweb, smugmug, κέρδιζε εύκολα το 3ο. Αν έχει αλλάξει κάτι σήμερα, δεν το ξέρω ομολογώ...

hot_swapper
07-11-10, 02:20
Και να βλέπουν ο καθένας το τι έχεις.. μπααα.. λολ.. φτιάξε δικό σου!.. Το μόνο σίγουρο είναι.. το φλικερ-yahoo ανήκει στους AIPAC, εβραίους της Αμερικής.. το fb στο fbi.. το πικασα και imageshack δεν ξέρω..

Μπορείς να κρυπτογραφείς τα δεδομένα με αλγορίθμους που ακόμα και το fbi θα χρειαστεί αιώνες για να τους σπάσει :) Επίσης, αν η υπηρεσία δέχεται αποκλειστικά image formats, μπορείς να βάλεις ό,τι (κρυπτογραφημένα) δεδομένα θες μέσα σε lossless image files (π.χ. png ή tiff) . Βέβαια θα φαίνονται σαν random θόρυβος αλλά θα μπορείς να τα ανεβάζεις! (λέτε να 'χουν προβλέψει και να απαγορεύσει τέτοιο πράγμα στους όρους χρήσης; :lol:)

atlandis
07-11-10, 17:31
Αυτό φαντάστηκα πως εννοούσες αλλά μου φαίνεται περίεργο γιατί στη μια περίπτωση μιλάμε για τη Google. Οι server της είναι οι τελευταίοι που υποθέτω θα αντιμετωπίσουν πρόβλημα, οι άνθρωποι έχουν πάει το redundancy σε νέα επίπεδα!

Google!.. το χειρότερο επέλεξες.. Εδώ το chrome καταχωρεί το όνομα σου και το τι ψάχνεις στο ιντερνέτ για τα επόμενα 20 χρόνια.. και θα βάλεις δουλειά σου σε αυτούς?.. πάρε 5-6 σκληρούς δίσκους κάνε τους raid και βάζε.. φτιάξε και αντίγραφα σε bd..και είσαι οκ για πάντα..!

Το γουγλε κατά λάθος τα τελευταία 5 χρόνια έκλεψα τον μισό κόσμο.. λολ

Mouse Potato
07-11-10, 17:43
Google!.. το χειρότερο επέλεξες.. Εδώ το chrome καταχωρεί το όνομα σου και το τι ψάχνεις στο ιντερνέτ για τα επόμενα 20 χρόνια.. και θα βάλεις δουλειά σου σε αυτούς?.. πάρε 5-6 σκληρούς δίσκους κάνε τους raid και βάζε.. φτιάξε και αντίγραφα σε bd..και είσαι οκ για πάντα..!

Το γουγλε κατά λάθος τα τελευταία 5 χρόνια έκλεψα τον μισό κόσμο.. λολ

Τι κάνει ο Chrome και η Google;

atlandis
07-11-10, 18:19
Η google έχει φάει πολλές μηνύσεις για τον chrome μιας και καταχωρεί ονομαστικά τους χρήστες το τι ψάχνουν στο διαδίκτυο για τα επόμενα 20 χρόνια.. Επίσης όλα τα άλλα παρατράγουδα με υποκλοπές, καθιστούν ακατάλληλη την εταιρία για να ψάχνω, τουλάχιστο εγώ προσωπικά. Ούτε android δεν αγοράζω γιατί είναι της γουγλε.
Όλοι κάνουν μονιτορινγ.. αλλά το να καταχωρούν τέτοια δεδομένα για να βγάζουν λεφτά προφανώς.. είναι χυδαίο. Ψάξτε το στο διαδίκτυο.. είναι αλήθεια..
Ακόμη και το skroytz που μπαίνουμε.. έχει βγάλει ανακοίνωση κατά της γουγλε όταν οι πελάτες που μπαίνουν μέσα από αυτή.. στην ιστοσελίδα τους..
Συγκεκριμένα λένε ότι η αυτόματη μετάφραση που χρησιμοποιεί το γουγλε για να μπει στο skroytz.. δημιουργεί προβλήματα ασφαλείας και υποκλοπές..

Αν δοκιμάσετε άλλο ψακτιρι εκτός γουγλε για να μπείτε στο σκρουτζ.. θα δείτε την ανακοίνωση.. ενώ αν μπεις μέσα από το γουγλε.. το κάνουν μπλοκ το γράμμα της σκουτζ. Άρα δεν τρελάθηκα εγώ στο να εμπιστευτώ στους κλέφτες την δουλειά μου!! :rofl:

Ορίστε ένα ψακτιρι που ψάχνεις ανώνυμα και είναι ασφαλές! Προσπαθήστε να μπείτε σκουτζ.. και θα δείτε!
http://ixquick.com/

mrsaccess
07-11-10, 18:25
Εντελώς φιλικά μην πιστεύεις ότι θεωρία συνωμοσίας σου πουλάνε. Όσο αφορά το skroutz, ορίστε το πραγματικό πρόβλημα: http://team.skroutz.gr/posts/google-tranlsate-is-dangerous/
Βέβαια αν το είχες ψάξει όπως μας προτρέπεις θα έβλεπες πως το skroutz δεν λέει τίποτα για προβλήματα ασφαλείας και υποκλοπές.

atlandis
07-11-10, 18:38
Θεωρεία συνομωσίας? Αν η ίδια η σκρουτζ το λεει ευγενικά στους πελάτες.. αν η αστυνομία τους πιάνει επ αυτοφώρω με 1500 τερα σκληρούς μιας ολόκληρης πολιτείας υποκλοπές.. Αφού είδη 5 χώρες κατέθεσαν αγωγή κατά του κρομε.. να μην τα πιστεύω ε? να πιστεύω την γουγλε.. all right.. you can go.. lol :p

Ορίστε και μια μήνυση από φωτογράφους (πικασα) προς γουγλε.
http://www.apogevmatini.gr/?p=72097

It’s somewhat expected for Google to log my IP address and/or place a cookie when I use Google.com, even if I’m not logged in to my Google account (which I rarely do anymore for the sake of privacy).This "feature" can be revealed in their privacy policy, clickable at the bottom of every page. I can find out, via some clicks, that Google will keep this info (esp. if I’m logged in), correlated with whatever searches I do, for many months. If I use a mobile device with Google, their privacy policy clearly states that they might learn my location, and even my battery life.
But where in their privacy policy does it state that Google will collect the MAC address of my router when they casually drive by my house for Google StreetView?
That idea, if true, seems to fly in the face of their main privacy assertions:
1.Use information to provide our users with valuable products and services.
2.Develop products that reflect strong privacy standards and practices.

3.Make the collection of personal information transparent.

4.Give users meaningful choices to protect their privacy.

5.Be a responsible steward of the information we hold.
How can any of the bold statements above be true if they don’t even reveal that it’s happening? It’s certainly not on the "maps" privacy page.
The reason they would collect this info, I’d expect, is so they can tell where you are when you use their site. Me asking them to find me is an opt-in sort of thing, presumably. But it’s a major cheat, hardly opt-in or even out, if they already know and simply wait to tell me until I ask.
That’s not cool. In fact, if I use encryption on my router, I am explicitly stating that I do not want any information from my home network recorded. The fact that the MAC address and SSID is still available is unfortunate, but not an invitation or permission for anyone to record or exploit this information.
If Google wants to catalog unencrypted routers, ones that are open for anyone to use, I’d personally have less of a problem with it. But what they are reportedly doing would seem to be a clear violation of their own policy and, if true, in my opinion* would constitute an unacceptable and potentially illegal invasion of my private residence, akin to tapping my phone to discover my phone number and location by secret observation instead of asking me to simply opt-in to their program.

Mouse Potato
07-11-10, 18:44
Δώσε κάποιο link να δούμε και τις πηγές σου....

atlandis
07-11-10, 19:40
Το είχα διαβάσει σε 2 άρθρα εδώ και καιρό.. τα ψάχνω! (για τον κρομε)

Erebos
07-11-10, 19:44
Ορίστε και μια μήνυση από φωτογράφους (πικασα) προς γουγλε.
http://www.apogevmatini.gr/?p=72097


http://www.wired.com/threatlevel/2010/04/googlebooks/
Μάθε να πληροφορείσαι σωστά.

Mouse Potato
07-11-10, 22:33
Μια αρκετά παλιά μου φωτογραφία με την παλιά μου Sony που τώρα ξεκουράζεται...

http://i167.photobucket.com/albums/u140/lazydog_gr/Photos%20EOS/th_doggy_edited.jpg (http://i167.photobucket.com/albums/u140/lazydog_gr/Photos%20EOS/doggy_edited.jpg)

Δεν μπορώ να βρω την ατόφια (χωρίς επεξεργασία).

mrsaccess
07-11-10, 22:50
Σκυλάκια >> Γατούλες!
Ωραίο! :oneup:

ipo
07-11-10, 22:53
Σκυλάκια >> Γατούλες!

Από πού προκύπτει αυτό; Ανακάλεσε αμέσως! :p

http://thefuturebuzz.com/pics/viral-images-4/cat-mountain.jpg

mrsaccess
07-11-10, 23:41
Ένα έργο τέχνης που φιλοτέχνησα (φωτογράφησα στη προκειμένη) πριν λίγη ώρα.
79430
Παρατηρήστε τη λιτή απλότητα που αναδεικνύει το βιομηχανικό design. Τις καμπύλες που οδηγούν το μάτι σε μια χαλαρωτική περιπλάνηση. Δείτε το αρχέγονο συμβολισμό στο ying και το yang, τη μάχη μεταξύ του φωτός και του σκότους. Αποκτήστε ελπίδα από το φως που επιβάλλεται στην ομίχλη και τη καταχνιά. Αφεθείτε στη ξεκάθαρη αναφορά στον νυχτερινό ουρανό που ατένιζε ο αρχαίος άνθρωπος και αναρωτιόταν τι υπάρχει εκεί έξω και αν θα μπορέσει ποτέ να ταξιδέψει εκεί ψηλά. Απολαύστε τη τομή του έγχρωμου με το ασπρόμαυρο, το απαλό φόντο με το σκληρό προσκήνιο, το πάντρεμα του ρετρό με το μεταμοντέρνο. Απλά ηδονή! Ευχαριστώ.

mrsaccess
07-11-10, 23:42
Από πού προκύπτει αυτό; Ανακάλεσε αμέσως! :p

http://thefuturebuzz.com/pics/viral-images-4/cat-mountain.jpg

Πφφφ, άλλος ένας που όταν άκουσε μικρός τους μεγάλους να λένε πως είναι pussy lovers ήταν πολύ αθώος για να καταλάβει τι εννοούσαν. :p

Mouse Potato
07-11-10, 23:47
Ένα έργο τέχνης που φιλοτέχνησα (φωτογράφησα στη προκειμένη) πριν λίγη ώρα.
79430
Παρατηρήστε τη λιτή απλότητα που αναδεικνύει το βιομηχανικό design. Τις καμπύλες που οδηγούν το μάτι σε μια χαλαρωτική περιπλάνηση. Δείτε το αρχέγονο συμβολισμό στο ying και το yang, τη μάχη μεταξύ του φωτός και του σκότους. Αποκτήστε ελπίδα από το φως που επιβάλλεται στην ομίχλη και τη καταχνιά. Αφεθείτε στη ξεκάθαρη αναφορά στον νυχτερινό ουρανό που ατένιζε ο αρχαίος άνθρωπος και αναρωτιόταν τι υπάρχει εκεί έξω και αν θα μπορέσει ποτέ να ταξιδέψει εκεί ψηλά. Απολαύστε τη τομή του έγχρωμου με το ασπρόμαυρο, το απαλό φόντο με το σκληρό προσκήνιο, το πάντρεμα του ρετρό με το μεταμοντέρνο. Απλά ηδονή! Ευχαριστώ.

Ναι ωραία. Για πες τώρα πόσα W είναι η λάμπα; :p

mrsaccess
07-11-10, 23:50
45W, αντιστοιχεί σε 225W σε λαμπτήρα πυρακτώσεως, θερμοκρασία λευκού 6400Κ.
Μα πόσο πιο πεζός μπορείς να γίνεις;;;

Mouse Potato
07-11-10, 23:53
:lol:

Πάντως μ' αρέσει να βλέπω φωτογραφίες οι οποίες είναι τόσο abstract που δεν μπορείς να καταλάβεις εύκολα τι ακριβώς απεικονίζει... Κινείται στα όρια φωτογραφίας και ζωγραφικής...

Erebos
08-11-10, 02:30
Arduino High Speed Photography Trigger (http://www.youtube.com/watch?v=R8_dAgaBBdI)

wow :blink:

Mouse Potato
08-11-10, 11:01
Ενδιαφέρον και πολύ εύκολο...

mob
08-11-10, 14:48
Arduino High Speed Photography Trigger (http://www.youtube.com/watch?v=R8_dAgaBBdI)

wow :blink:


Ενδιαφέρον και πολύ εύκολο...

Δε θα μείνει λαμπόγιαλο :rofl:

Mouse Potato
08-11-10, 14:55
Γενικώς δεν έχω σκοπό να φωτογραφίζω σκασίματα μπαλονιών, σπάσιμο τζαμιών και όλα τα συναφή που έχουν να κάνουν με sound triggering. :p

aroutis
08-11-10, 17:14
Google!.. το χειρότερο επέλεξες.. Εδώ το chrome καταχωρεί το όνομα σου και το τι ψάχνεις στο ιντερνέτ για τα επόμενα 20 χρόνια.. και θα βάλεις δουλειά σου σε αυτούς?.. πάρε 5-6 σκληρούς δίσκους κάνε τους raid και βάζε.. φτιάξε και αντίγραφα σε bd..και είσαι οκ για πάντα..!

Το γουγλε κατά λάθος τα τελευταία 5 χρόνια έκλεψα τον μισό κόσμο.. λολ
Μαλιστα, και τι κάνεις για disaster scenario ; :whistle:

Rama
08-11-10, 17:25
Πως φαίνεται ο πληροφορικάριος :P

teodor_ch
09-11-10, 00:39
Πρόκειται να αγοράσω λογαριασμό στο smugmug, οπότε αν ενδιαφέρεται και κανείς άλλος, μπορούμε να γλυτώσουμε χρήματα αν βάλουμε το email ο ένας του άλλου.

Referrals

Ready to spend > 0 ($0.00 USD) details

Save a friend $5 on a SmugMug subscription and earn $10 on your renewal.

WAntilles
09-11-10, 20:27
Ένα έργο τέχνης που φιλοτέχνησα (φωτογράφησα στη προκειμένη) πριν λίγη ώρα.
79430
Παρατηρήστε τη λιτή απλότητα που αναδεικνύει το βιομηχανικό design. Τις καμπύλες που οδηγούν το μάτι σε μια χαλαρωτική περιπλάνηση. Δείτε το αρχέγονο συμβολισμό στο ying και το yang, τη μάχη μεταξύ του φωτός και του σκότους. Αποκτήστε ελπίδα από το φως που επιβάλλεται στην ομίχλη και τη καταχνιά. Αφεθείτε στη ξεκάθαρη αναφορά στον νυχτερινό ουρανό που ατένιζε ο αρχαίος άνθρωπος και αναρωτιόταν τι υπάρχει εκεί έξω και αν θα μπορέσει ποτέ να ταξιδέψει εκεί ψηλά. Απολαύστε τη τομή του έγχρωμου με το ασπρόμαυρο, το απαλό φόντο με το σκληρό προσκήνιο, το πάντρεμα του ρετρό με το μεταμοντέρνο. Απλά ηδονή! Ευχαριστώ.

Αυτό τί είναι;

Αφρός ξυρίσματος;

mob
09-11-10, 21:43
Αυτό τί είναι;

Αφρός ξυρίσματος;

Αν δε πεις την κακία σου θα σκάσεις :p

mrsaccess
09-11-10, 22:28
Αυτό τί είναι;

Αφρός ξυρίσματος;


45W, αντιστοιχεί σε 225W σε λαμπτήρα πυρακτώσεως, θερμοκρασία λευκού 6400Κ.
Μα πόσο πιο πεζός μπορείς να γίνεις;;;

Μα που έχω μπλέξει εδώ με τους απαίδευτους στη τέχνη; Μονάχα ο Μαέβιος Παχατουρίδης μπορεί να συνειδητοποιήσει το μεγαλείο του έργου μου; :(

mob
09-11-10, 22:40
Απλά καταπληκτικό, περισσότερο κι από τέχνη, μοναδικό, ασύλληπτο :worthy::worthy::worthy:
αν το βγάζεις σε μπεζάκι στα 1920 να το κάνω wallpaper :p

mrsaccess
09-11-10, 22:53
Α, sorry, αυτό είναι για εσωτερική κατανάλωση. Μου το ζήτησαν και από το Λούβρο αλλά και από το Sotheby's αλλά φαντάζεσαι με τι κατέληξαν. Το έχω εκτυπώσει εδώ και ακουμπάω πάνω του το γλαστράκι μου για να μη μου λερώνει το τραπέζι. :p

Wolverine
11-11-10, 13:33
Τα tammy δεν έχουν ιδιαίτερη προτίμηση στην Ελλάδα.. λες να ευθύνεται ο αντιπρόσωπος? Sigma είναι πολύ καλά φακουδακια.. ιδίως τα 24-70 2.8 και 50 1.4

Όσο για το ποιος από τους 2 είναι καλύτερος.. δώσε μου 2 λεπτά να δω τα ρεβιου..


edit : Λοιπόν.. πάνω κάτω είναι τα ίδια.. Μηχανική κατασκευή είναι καλύτερος ο ταμμυ σύμφωνα με τα ρεβιου.. Οπτική απόδοση είναι τα ίδια. Όμως σε σχέση τιμή και απόδοση ο σιγμα είναι καλύτερος από τον ταμμυ.. ο ταμρον είναι ποιο ακριβός??

Παρακάτω και τα ρεβιοy έχουν και βιγκνετε 1.25 μονάδα και ο σίγμα παραμορφώνει ελαφρώς λιγότερο από τον ταμμυ.

tammy (http://www.photozone.de/nikon--nikkor-aps-c-lens-tests/525-tamron175028vcdx)
sigma (http://www.photozone.de/nikon--nikkor-aps-c-lens-tests/313-sigma-af-17-70mm-f28-45-dc-nikon-review--lab-test-report)

Προσωπικά θα σου έλεγα ότι αφού είναι τα ίδια.. με λίγο καλύτερα μηχανικά ο ταμμυ.. να πας για ταμμυ.. δεν ξέρω τιμές όμως. Να τσεκάρεις αν παίζει κάτι με τον αντιπρόσωπο επίσης.. Γιατί αν σου τύχει ποτέ κάτι.. μην βρεθείς σε δυσάρεστες εκπλήξεις..
Ο κάθε Έλληνας θα σου πρότεινε σίγμα… τελική απόφαση εσύ θα την πάρεις.


Το review για sigma που παραθέτεις είναι για τον 17-70 και όχι για τον 17-50. Δυστυχώς review ο συγκεκριμένος έχει μόνο για Canon (αλλά σκέπτομαι πόσο διαφορά μπορεί να έχει). Τέλος έχουν και μια γενναία διαφορά τιμής (πάνω από 200 €)οπότε ίσως ο Tamron να είναι και η τελική μου επιλογή. Κανείς άλλος έχει καμιά εμπειρία από κανένα από αυτούς τους φακούς;

mob
11-11-10, 13:37
Από τον συγκεκριμένο καμία εμπειρία αλλά από την Tamron AF 19-35 στο αναλογικό ήμουν και είμαι εξαιρετικά ικανοποιημένος τόσο από την απόδοση όσο και από την ποιότητα κατασκευής

albatross
11-11-10, 14:21
Το review για sigma που παραθέτεις είναι για τον 17-70 και όχι για τον 17-50. Δυστυχώς review ο συγκεκριμένος έχει μόνο για Canon (αλλά σκέπτομαι πόσο διαφορά μπορεί να έχει). Τέλος έχουν και μια γενναία διαφορά τιμής (πάνω από 200 €)οπότε ίσως ο Tamron να είναι και η τελική μου επιλογή. Κανείς άλλος έχει καμιά εμπειρία από κανένα από αυτούς τους φακούς;

Με βάση όσα έχω διαβάσει... ο Tamron 17-50 non VC είναι καλύτερος οπτικά από τον VC. Και σίγουρα καλύτερος από τον αντίστοιχο Sigma. Στους σταθεροποιημένους τώρα, οπτικά φαίνεται να υπερτερεί ο Sigma αλλά η διαφορά τιμής είναι μεγάλη, οπότε προσωπικά μάλλον θα πήγαινα σε Tamron.

btw αν αγόραζα τώρα μηχανή πολύ πιθανό να πήγαινα σε pentax... γλυτώνεις ένα σωρό χρήματα από τις αγορές φακών γιατί δε χρειάζεσαι σταθεροποιητή. Έχεις σταθεροποίηση και στους prime σου... και οι φακοί αντέχουν περισσότερο στο χρόνο χωρίς VR. (Στον 18-55 μου το VR τα έφτυσε μετά από 2 χρόνια)

Mouse Potato
11-11-10, 14:26
Προτιμάται όμως η σταθεροποίηση στο σώμα απ' την σταθεροποίηση στον φακό; :hmm:

albatross
11-11-10, 14:32
Προτιμάται όμως η σταθεροποίηση στο σώμα απ' την σταθεροποίηση στον φακό; :hmm:

Eξαρτάται... η σταθεροποίηση στο φακό μπορεί να σου δώσει 1-2 stop παραπάνω και σταθερότερο κάδρο κατά τη σύνθεση.
Τη σταθεροποίηση στο σώμα όμως την πληρώνεις μια φορά... και την έχεις για όλους τους φακούς. Και οι Nikon-Canon θα μπορούσαν να βάλουν σταθεροποίηση στο σώμα, επιπλέον, που να την ενεργοποιείς όταν ο φακός σου δεν έχει, όμως δεν το κάνουν για εμπορικούς λόγους. Για να πληρώνεις σε κάθε φακό 200 με 300 ευρώ παραπάνω.

Wolverine
11-11-10, 16:15
Μήπως τελικά να πάρω τον Tamron 17-50 non-VC, δεν είχα δει λεπτομέρειες για αυτόν. Οπτικά είναι καλύτερος και ποιο φτηνός, απλά χάνεις το VR.

Όσο για τις Pentax εκτός από medium format οι άλλες δεν με ενθουσιάζουν.

Erebos
11-11-10, 16:20
btw αν αγόραζα τώρα μηχανή πολύ πιθανό να πήγαινα σε pentax... γλυτώνεις ένα σωρό χρήματα από τις αγορές φακών γιατί δε χρειάζεσαι σταθεροποιητή. Έχεις σταθεροποίηση και στους prime σου... και οι φακοί αντέχουν περισσότερο στο χρόνο χωρίς VR. (Στον 18-55 μου το VR τα έφτυσε μετά από 2 χρόνια)

^ Ο κυριότερος λόγος που διάλεξα την Pentax K100 Super. Ο 2ος ήταν ο λιγότερος θόρυβος που βγάζει σε όλα σχεδόν τα ISO σε σχέση με τις Canon, Nikon της κατηγορίας της (τότε).

Είμαι σε δίλημμα, να αγοράσω εξωτερικό φλας ή prime...
Ο λόγος είναι ότι ο kit φακός τα βρίσκει λίγο σκούρα σε χαμηλό φωτισμό (live εμφανίσεις συγκροτημάτων).
Το ξέρω ότι στο συγκεκριμένο σενάριο θέλω εξωτερικό φλας, εκτός και αν ο prime θα τραβάει καλά χωρίς την ανάγκη φλας. Επίσης, τον prime θα μπορώ να τον χρησιμοποιώ και την μέρα...
Εσείς τί λέτε?

albatross
11-11-10, 16:47
Μήπως τελικά να πάρω τον Tamron 17-50 non-VC, δεν είχα δει λεπτομέρειες για αυτόν. Οπτικά είναι καλύτερος και ποιο φτηνός, απλά χάνεις το VR.

Όσο για τις Pentax εκτός από medium format οι άλλες δεν με ενθουσιάζουν.

Δεν είναι τραγική η απώλεια του VR σε τέτοιο φακό... και ο επαγγελματικός αντίστοιχος της Νικον χωρις VR είναι αν δεν κάνω λάθος. Πάντως μετά την εμπειρία με τον 18-55 δε θα ήθελα να δώσω 500 ευρώ για ένα φακό και σε 2-3 χρόνια να κρεμάσει το VR και να βλέπω το κάδρο να χορεύει τσιφτετέλι μέσα στο σκόπευτρο.

Σίγουρα πάντως το VR σου αυξάνει τις δυνατότητες... στον Tamron δεν έχει μεγάλη διαφορά η τιμή, αλλά οπτικά ο παλιός είναι καλύτερος. Είναι ίσως ένας απ' τους καλύτερους φακούς που έχει βγάλει η Tamron.

http://www.photozone.de/nikon--nikkor-aps-c-lens-tests/290-tamron-af-17-50mm-f28-sp-xr-di-ii-ld-aspherical-if-nikon-test-report--review


Είμαι σε δίλημμα, να αγοράσω εξωτερικό φλας ή prime...
Ο λόγος είναι ότι ο kit φακός τα βρίσκει λίγο σκούρα σε χαμηλό φωτισμό (live εμφανίσεις συγκροτημάτων).
Το ξέρω ότι στο συγκεκριμένο σενάριο θέλω εξωτερικό φλας, εκτός και αν ο prime θα τραβάει καλά χωρίς την ανάγκη φλας. Επίσης, τον prime θα μπορώ να τον χρησιμοποιώ και την μέρα...
Εσείς τί λέτε?

Prime... με χίλια. Με τον prime όχι μόνο τραβάς νύχτα, αλλά έχεις και λιγότερο βάρος να κουβαλάς, περνάς πιο απαρατήρητος.

Δες π.χ. με τον 35άρη 1.8 τη νύχτα με ISO 250...
79693

tsigarid
11-11-10, 22:26
btw αν αγόραζα τώρα μηχανή πολύ πιθανό να πήγαινα σε pentax... γλυτώνεις ένα σωρό χρήματα από τις αγορές φακών γιατί δε χρειάζεσαι σταθεροποιητή. Έχεις σταθεροποίηση και στους prime σου... και οι φακοί αντέχουν περισσότερο στο χρόνο χωρίς VR. (Στον 18-55 μου το VR τα έφτυσε μετά από 2 χρόνια)
Έχεις ένα δίκιο (δεν ήξερα ότι οι φακοί χαλάνε πιο εύκολα με το VR, ισχύει; ) αλλά τι κάνεις όταν σου χαλάσει το VR στο σώμα; Καλύτερα να πετάξεις φακό, δεν νομίζεις;

Mouse Potato
11-11-10, 22:34
Έχεις ένα δίκιο (δεν ήξερα ότι οι φακοί χαλάνε πιο εύκολα με το VR, ισχύει; ) αλλά τι κάνεις όταν σου χαλάσει το VR στο σώμα; Καλύτερα να πετάξεις φακό, δεν νομίζεις;

Με την μικρή εμπειρία που έχω θα έλεγα πως τα σώματα είναι τα αναλώσιμα και όχι οι φακοί. Προσωπικά όμως θα προτιμούσα να χαλάσει το VR (IS για την ακρίβεια) ενός φακού μου παρά η σταθεροποίηση απ' το σώμα. Κι αυτό γιατί το κόστος των ερασιτεχνικών φακών μου είναι αρκετά μικρότερο απ' ότι το σώμα.

Αν απ' την άλλη είχα πανάκριβους φακούς και ένα επίσης ακριβό σώμα σίγουρα θα προτιμούσα να πετάξω το σώμα παρά να κλαίω τα λεφτά μου ενός tele αξίας 2000€+.

@ ADSLgr.com All rights reserved.