PDA

Επιστροφή στο Forum : Συζήτηση περί φωτογραφικών, φακών και φραπέ



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 [58] 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117

Νikosanagn
01-05-11, 23:18
Άντε και καλα πορτρέτα... :oneup:

kostantis
01-05-11, 23:33
Μία καλή entry level dslr πόσο πάει αλήθεια;

ipo
01-05-11, 23:41
Αποφάσισα να επενδύσω το δώρο του Πάσχα... πιστεύω να συμφωνείτε με την επιλογή.

Με γεια! Περιμένουμε τα πρώτα αποτελέσματα. :)

Νikosanagn
02-05-11, 13:40
Μία καλή entry level dslr πόσο πάει αλήθεια; Αρκετά φθηνά... Ενδεικτικά http://cptpapadakisphoto.gr/product_info.php?products_id=5767

Αυτήν έχω κι εγώ, μαζί και με έναν 55-200.

senkradvii
02-05-11, 20:19
O αστείρευτος λογισμός του ipo.. :rofl:

Tags

iso, prime (οχι ο optimus), -> slr, -> αυτοκίνητα, -> γυναίκες, -> δαχτυλίδι ή φωτογραφική, διάφραγμα, εστιακό μήκος, καθηγητης plutonium, -> κακάο, καλλιτέχνες, καφές, κλείστρο, νομίζουν, σημεία, -> τέρατα, φραπές, φραπόγαλο, φωτογραφικές μηχανές

Νikosanagn
03-05-11, 02:03
Πιστεύετε οτι αξίζει η αγορά αυτού του φακού? http://cptpapadakisphoto.gr/product_info.php?products_id=33

Επίσης σε ποιές μάρκες flash mπορώ κοιτάξω για ένα εξωτερικό flash για νίκον μέχρι 120 €

senkradvii
03-05-11, 02:05
Πω πω.. Καλά ρε ένας φακός και ένα flash κάνει όσο η κάμερα? :shock:

Νikosanagn
03-05-11, 02:08
Συνήθως τα αυθεντικά φλας είναι πανάκριβα, και οι φακοι είναι απο πολύ φθηνοί εώς πάρα πολύ ακριβοί...

ipo
03-05-11, 02:12
Πω πω.. Καλά ρε ένας φακός και ένα flash κάνει όσο η κάμερα? :shock:
Οι καλοί φακοί κοστίζουν περισσότερο απ' όσο οι καλές κάμερες ("σώματα").

Τώρα βέβαια ο Νικουλάκης θέλει το φακό για να βγάζει τον ξάδερφο να βράζει μακαρόνια και το flash για όταν βράζει μακαρόνια για βραδινό. Δε νομίζω ότι αξίζει να δώσει τα χρήματα για τέτοια θέματα. :p

senkradvii
03-05-11, 02:14
Damn... Aκριβό χόμπυ ρε παιδιά.. Δεν λέω ωραίο και δημιουργικό αλλά ακριβό αν θες για κάθε φακό 150€..

Νikosanagn
03-05-11, 02:17
Οι καλοί φακοί κοστίζουν περισσότερο απ' όσο οι καλές κάμερες ("σώματα").

Τώρα βέβαια ο Νικουλάκης θέλει το φακό για να βγάζει τον ξάδερφο να βράζει μακαρόνια και το flash για όταν βράζει μακαρόνια για βραδινό. Δε νομίζω ότι αξίζει να δώσει τα χρήματα για τέτοια θέματα. :p

Ναι ρε μόνο τέτοιες φωτογραφίες βγάζω? :p

........Auto merged post: Νikosanagn πρόσθεσε 0 λεπτά και 50 δευτερόλεπτα αργότερα ........

Επίσης ζαχαρώνω και αυτή την τσαντούλα http://www.amazon.com/Lowepro-Toploader-Zoom-50-Black/dp/B00390JT1O/ref=sr_1_3?ie=UTF8&qid=1304377878&sr=8-3

ipo
03-05-11, 02:19
Damn... Aκριβό χόμπυ ρε παιδιά.. Δεν λέω ωραίο και δημιουργικό αλλά ακριβό αν θες για κάθε φακό 150€..
Αν θέλεις να δράσεις δημιουργικά, τότε μπορείς με μία compact των 100€ να έχεις καλύτερο αποτέλεσμα, απ' ό,τι ένας άλλος με εξοπλισμό χιλιάδων ευρώ. Πάνω απ' όλα μετράει το μάτι του φωτογράφου που θα δει τη στιγμή.

Από εκεί και πέρα, προκειμένου να διευρύνεις τις δυνατότητές σου σε εξειδικευμένους τομείς, μπορείς να ξοδέψεις όσα χρήματα μπορείς να φανταστείς. Π.χ. οι πολύ καλοί zoom φακοί κοστίζουν 2.000 ευρώ. Το ζήτημα είναι να σταθμίζεις τις επιθυμίες σου και να βλέπεις αν προτιμάς να δραστηριοποιείσαι σε πεδία που απαιτούν προσπάθεια, μελέτη, προσοχή ή έρευνα αγοράς. Προσωπικά είμαι της άποψης να εξερευνά κάποιος τις δυνατότητες του εξοπλισμού του και να παίρνει τα μέγιστα από αυτόν (ή τα πιο ευχάριστα) και κατόπιν να επεκτείνεται. Διαφορετικά μπορεί να χάσεις την ισορροπία μεταξύ τέχνης και κατανάλωσης, κάτι το οποίο παθαίνει πολύς κόσμος, εστιάζοντας στις δυνατότητες που του δίνουν οι αγορές και όχι σε εκείνες που έχει μπροστά του.

Νikosanagn
03-05-11, 02:21
Π.χ. οι πολύ καλοί zoom φακοί κοστίζουν 2.000 ευρώ. Όλοι??? :p To σωστό θα ήταν:

Π.χ. οι πολύ καλοί zoom φακοί κοστίζουν περίπου 2.000 ευρώ.

senkradvii
03-05-11, 02:21
Kαι γ@μω τα παιδιά ο ξάδερφος.. Μακαρόνια βράζει, ποζάρει με χάρη στην Νικουλάκη, ανεβαίνει την Πεντέλη για την πλάκα με το ποδήλατο, ξέρει να φουσκώνει σαμπρέλες με βαλβίδες presta. Σε λίγο θα γίνει πιο διάσημος και από τον ίδιο τον Νικουλάκι!!

mrsaccess
03-05-11, 02:23
Πιστεύετε οτι αξίζει η αγορά αυτού του φακού? http://cptpapadakisphoto.gr/product_info.php?products_id=33

Επίσης σε ποιές μάρκες flash mπορώ κοιτάξω για ένα εξωτερικό flash για νίκον μέχρι 120 €

Το έχεις ψάξει καλά; Κάποιοι φακοί Nikon δεν έχουν autofocus στα μικρά σώματα Nikon. Δεν ξέρω λεπτομέρειες γιατί δεν έχω Nikon αλλά έλεγξέ το πρώτα.

Αν λειτουργεί πάντως, θα είναι μια καλή αγορά. Είναι λίγο άβολα τα 50mm σε cropped σώμα βέβαια αλλά δεν πειράζει.

senkradvii
03-05-11, 02:25
Παιδιά έχετε πάρει κανά μάθημα φωτογραφίας ή εντελώς ερασιτεχνικά τα ξέρετε/μάθατε όλα αυτά?

mrsaccess
03-05-11, 02:25
Ναι ρε μόνο τέτοιες φωτογραφίες βγάζω? :p

........Auto merged post: Νikosanagn πρόσθεσε 0 λεπτά και 50 δευτερόλεπτα αργότερα ........

Επίσης ζαχαρώνω και αυτή την τσαντούλα http://www.amazon.com/Lowepro-Toploader-Zoom-50-Black/dp/B00390JT1O/ref=sr_1_3?ie=UTF8&qid=1304377878&sr=8-3

Αυτή η τσάντα είναι πολύ μικρή. Αν πάρεις 2ο φακό και flash που θα τα βάλεις; Εγώ πήρα μια που χωρά έξτρα φακό και φλας και πάλι σύντομα έγινε μικρή και πρέπει κάποια στιγμή να πάρω μεγαλύτερη...

ipo
03-05-11, 02:26
Kαι γ@μω τα παιδιά ο ξάδερφος.. Μακαρόνια βράζει, ποζάρει με χάρη στην Νικουλάκη, ανεβαίνει την Πεντέλη για την πλάκα με το ποδήλατο, ξέρει να φουσκώνει σαμπρέλες με βαλβίδες presta. Σε λίγο θα γίνει πιο διάσημος και από τον ίδιο τον Νικουλάκι!!
Βλέπω έμαθες καλά τη βιογραφία του ξαδέρφου. Μάλιστα τα μακαρόνια τα βράζει, αφού ανέβει την Πεντέλη με το ποδήλατο (κουβαλάει κατσαρόλες στις βαλίτσες του ποδηλάτου). Άπιαστος. :p

senkradvii
03-05-11, 02:29
Βλέπω έμαθες καλά τη βιογραφία του ξαδέρφου. Μάλιστα τα μακαρόνια τα βράζει, αφού ανέβει την Πεντέλη με το ποδήλατο (κουβαλάει κατσαρόλες στις βαλίτσες του ποδηλάτου). Άπιαστος. :p

:rofl::rofl::rofl:

Κελεπούρι!

Νikosanagn
03-05-11, 02:52
Μάριε δυστυχώς ισχύει αυτό που λες ο συγκεκριμένος δεν έχει μοτέρ, και επειδή η μηχανή μου δεν έχει επίσης (συνήθως έχουν τα αρκετά ακριβότερα μοντέλα) είναι μόνο manual focus. Έστω και έτσι πιστεύεις οτι αξίζει?


Τώρα για την τσάντα έχω και δεύτερο φακό, αλλά έχω και μεγαλύτερη τσάντα που τα χωράει αυτά, την τσάντα αυτή την θέλω για να μην κουβάλαω μαζί την μεγάλη και για όταν ξέρω οτι θα πάω σε ένα μέρος που δεν θα χρειαστεί ο 55-200 και θα μείνω στον 18-55, επομένως την θέλω σαν βοηθητική τσάντα.


Αν λειτουργεί πάντως, θα είναι μια καλή αγορά. Είναι λίγο άβολα τα 50mm σε cropped σώμα βέβαια αλλά δεν πειράζει.

Αυτό δεν το κατάλαβα, αν μπορείς εξήγησέ το μου :)

ipo
03-05-11, 03:31
Αυτό δεν το κατάλαβα, αν μπορείς εξήγησέ το μου :)
Κατ΄αρχάς να ξεκινήσουμε στο γιατί ο 50άρης θεωρείται all around φακός με πολλές εφαρμογές. Ο τρόπος που αποδίδει η ανθρώπινη όραση την εικόνα, σε συνδυασμό με τις διορθώσεις που κάνει ο εγκέφαλος, πλησιάζει στον τρόπο που αποδίδει ο 50άρης φακός.

Ή καλύτερα, στην εικόνα που αποδίδει ο 50mm φακός, όταν αποδίδει είδωλο σε αισθητήρα (CCD, CMOS, φιλμ) με διαστάσεις 24x36mm. Όμως ο αισθητήρας της μηχανής σου είναι μικρότερος (δες τη διαφορά (http://www.bobatkins.com/photography/tutorials/cropped_sensor_view/cropped_sensor_view.jpg) ανάμεσα στις μπλε και τις κόκκινες ακτίνες), επομένως "βλέπει" υπό μικρότερη γωνία, σαν να είχε φακό περίπου 80mm. Ένα μικρό τηλεφακό δηλαδή.

Επομένως, αν θέλεις φακό που να έχει το πλεονέκτημα της προσέγγισης στην ανθρώπινη όραση, πρέπει να πάρεις ένα φακό μικρότερης εστιακής απόστασης (π.χ. 35mm) ο οποίος στη δική σου μηχανή (εξαιτίας του μικρού της αισθητήρα) θα δουλεύει ως 50mm.

Οι ακριβείς αναλογίες δίνονται από τον crop factor κάθε αισθητήρα. H Nikon D3000 έχει crop factor 1,5, δηλαδή αν της βάλεις 50mm θα φωτογραφίζει με το εύρος ενός 75mm φακού σε μία μηχανή full frame. Αντίστοιχα, ο 50mm φακός αποδίδει σαν 33mm σε μηχανή full frame (ή αναλογική με film). Άρα, αν θέλεις να φωτογραφίζεις με 50mm (ισοδύναμο) με τη δική σου μηχανή, θα πρέπει να πάρεις φακό (http://cptpapadakisphoto.gr/product_info.php?products_id=1583) κοντά στα 33,3mm.

Mouse Potato
03-05-11, 03:37
Troll mode on: Καλά o αντίστοιχος 50άρης (http://cptpapadakisphoto.gr/product_info.php?products_id=206) της (αγαπημένης) Canon μου/μας έχει auto focus... Μάλλον η Nikon θέλει τον Νίκο να μαθαίνει το manual καλύτερα... Εμάς η Canon μας τα πασάρει έτοιμα. :shifty:

Αν ήταν σαν τον plastic magic μας, αξίζει κάθε eurocent...

famous-walker
03-05-11, 03:41
Μάριε δυστυχώς ισχύει αυτό που λες ο συγκεκριμένος δεν έχει μοτέρ, και επειδή η μηχανή μου δεν έχει επίσης (συνήθως έχουν τα αρκετά ακριβότερα μοντέλα) είναι μόνο manual focus. Έστω και έτσι πιστεύεις οτι αξίζει?


Τώρα για την τσάντα έχω και δεύτερο φακό, αλλά έχω και μεγαλύτερη τσάντα που τα χωράει αυτά, την τσάντα αυτή την θέλω για να μην κουβάλαω μαζί την μεγάλη και για όταν ξέρω οτι θα πάω σε ένα μέρος που δεν θα χρειαστεί ο 55-200 και θα μείνω στον 18-55, επομένως την θέλω σαν βοηθητική τσάντα.



Αυτό δεν το κατάλαβα, αν μπορείς εξήγησέ το μου :)

Κοντολογίς λόγω του crop factor, στις Nikon πρεπει να είναι στο 1,5x, ο φακος αυτός θα λειτουργεί σαν 75άρης. Αυτό έχει να κάνει με την επιφάνεια του αισθητήρα σε σχέση με το είδωλο που προβάλλει ο φακός. Οι ψηφιακές κυρίως λόγω κόστους έχουν μικρότερη επιφάνεια το οποίο έχει ως αποτέλεσμα να καταγράφουν μικρότερο μέρος απο αυτό που προβάλλεται μέσω του φακού.

Για 50αρη με auto focus πας σε αυτόν ( http://www.cptpapadakisphoto.gr/product_info.php?products_id=1583 ) ο οποίος για κάποιο λόγο έχει ακριβύνει αρκετά. Ήμουνα στο δίλημμα ανάμεσα στους δύο και μάλλον εξαρτάται απο το τι κάνεις. Αν και ο 50αρης είναι πιο future-proof αν ποτε ασχοληθείς με αναλογικό ή full-frame μάλλον στην παρούσα θα είναί γενικά τροχοπέδη για κινούμενα θέματα.

ipo
03-05-11, 03:42
Δεν ξέρω κατά πόσο είναι χρήσιμος ένας φακός 50mm σε σώμα με crop factor 1,5. Με 75mm, ούτε καλά πορτραίτα βγάζεις (αυτά θέλουν 85-135mm), ούτε χωράει πολλά στο κάδρο για κοντινές λήψεις, ούτε για τηλεφακός κάνει. Απλώς, εξαιτίας της ευρείας παραγωγής έχουν καλή τιμή και είναι φωτεινοί. Αλλά δεν αρκούν αυτά από μόνα τους.

famous-walker
03-05-11, 03:50
Ξέχασα να αναφέρω ότι ο αντίστοιχος dx του link είναι 35mm, εξού και τα 50...

mrsaccess
03-05-11, 07:43
Αυτό δεν το κατάλαβα, αν μπορείς εξήγησέ το μου :)
Βασικά ο 50άρης λειτουργεί σαν ένας κοντός τηλεφακός σε crop σώμα, οπότε έχει imo πιο περιορισμένες χρήσεις από ένα κανονικό.

Βγάζει ωραίες φωτογραφίες αλλά δεν μπορείς να το χρησιμοποιήσεις σε ένα τραπέζι πχ για να φωτογραφίσεις τον άνθρωπο που κάθεται απέναντί σου.

mob
03-05-11, 09:42
Ακριβώς αυτό που γράφει ο mrsaccess, τον συγκεκριμένο Nikon AF 50mmf/1.8D τον έχω από την εποχή που τράβαγα αποκλειστικά σε σλαιτς με την f100, παν-γρήγορος και φωτεινός, χωρίς παραμορφώσεις και φθηνός αλλά το 1,5 scale factor στις dx dslr είναι ένα θεματάκι εκτός και αν τον αγοράσει κάποιος ότι στην ουσία αγοράζει μικρό τηλεφακό στα 75mm.

Νikosanagn
03-05-11, 09:55
Ευχαριστώ για τις πληροφορίες, οπότε στην ουσία με έναν 35 mm θα έχω καλύτερα αποτελέσματα, οπότε λέω να μην τσιγκουνευτώ τα 50€ δεν παίρνω κάθε μέρα φακούς.



Troll mode on: Καλά o αντίστοιχος 50άρης της (αγαπημένης) Canon μου/μας έχει auto focus... Μάλλον η Nikon θέλει τον Νίκο να μαθαίνει το manual καλύτερα... Εμάς η Canon μας τα πασάρει έτοιμα.

Αν ήταν σαν τον plastic magic μας, αξίζει κάθε eurocent...

Έχει και φακό με Autofocus αν δεν κάνω λάθος. By the way κοίταγα το νήμα μερικές δεκάδες σελίδες πίσω και είδαι μια HDR που έχεις βγάλει με ένα πενταυερο, πολύ ωραία.




Για 50αρη με auto focus πας σε αυτόν ( http://www.cptpapadakisphoto.gr/prod...oducts_id=1583 ) ο οποίος για κάποιο λόγο έχει ακριβύνει αρκετά. Ήμουνα στο δίλημμα ανάμεσα στους δύο και μάλλον εξαρτάται απο το τι κάνεις. Αν και ο 50αρης είναι πιο future-proof αν ποτε ασχοληθείς με αναλογικό ή full-frame μάλλον στην παρούσα θα είναί γενικά τροχοπέδη για κινούμενα θέματα. Αυτός έχει ενσωματωμένο μοτερ για autofocus?

teodor_ch
03-05-11, 10:03
Αυτός έχει ενσωματωμένο μοτερ για autofocus?

Κοιτάς να γράφει AF-S αν θυμάμαι καλά.

Mouse Potato
03-05-11, 21:16
By the way κοίταγα το νήμα μερικές δεκάδες σελίδες πίσω και είδαι μια HDR που έχεις βγάλει με ένα πενταυερο, πολύ ωραία.

Ναι τα 500ευρα τα είχα μόλις καταθέσει στην τράπεζα... :(

Σ' ευχαριστώ :p

famous-walker
03-05-11, 22:00
Αυτός έχει ενσωματωμένο μοτερ για autofocus?

Έχει φυσικά άλλωστε για αυτόν τον ανέφερα ως εναλλακτική.

tsigarid
03-05-11, 22:33
Πιστεύετε οτι αξίζει η αγορά αυτού του φακού? http://cptpapadakisphoto.gr/product_info.php?products_id=33

Επίσης σε ποιές μάρκες flash mπορώ κοιτάξω για ένα εξωτερικό flash για νίκον μέχρι 120 €
Αυτό τον φακό τον έχω, είναι άψογος ΑΛΛΑ δεν έχει autofocus στην D3000. Αν θες autofocus, πάρει τον 35άρη στα f1.4, με διπλά λεφτά. Επίσης να ξέρεις ότι επειδή έχεις crop factor 1.5, το 50 μεταφράζεται σε κάτι σαν 75, άρα είναι πολύ ζουμ για φώτο μέσα σε σπίτια (αλλά ΑΨΟΓΟΣ για συναυλίες που τον χρησιμοποιώ εγώ). Αν ψήνεσαι για πορτρέτα, λίγο ζουμ παραπάνω θα ήταν καλό, αλλά όχι απαραίτητο.

........Auto merged post: tsigarid πρόσθεσε 3 λεπτά και 39 δευτερόλεπτα αργότερα ........

Βλέπω ότι τα περισσότερα που έγραψα απαντήθηκαν ήδη... Ένα σχόλιο μόνο:


Δεν ξέρω κατά πόσο είναι χρήσιμος ένας φακός 50mm σε σώμα με crop factor 1,5. Με 75mm, ούτε καλά πορτραίτα βγάζεις (αυτά θέλουν 85-135mm), ούτε χωράει πολλά στο κάδρο για κοντινές λήψεις, ούτε για τηλεφακός κάνει. Απλώς, εξαιτίας της ευρείας παραγωγής έχουν καλή τιμή και είναι φωτεινοί. Αλλά δεν αρκούν αυτά από μόνα τους.
Είναι φτηνοί εξαιτίας της πολύ απλής κατασκευής, όχι της ευρείας παραγωγής.

........Auto merged post: tsigarid πρόσθεσε 0 λεπτά και 42 δευτερόλεπτα αργότερα ........

Και ένα δεύτερο σχόλιο: ο 35mm έχω διαβάσει ότι έχει autofocus στην D3000, αλλά δεν το έχω δει με τα μάτια μου.

Νikosanagn
03-05-11, 22:36
Αυτό τον φακό τον έχω, είναι άψογος ΑΛΛΑ δεν έχει autofocus στην D3000. Αν θες autofocus, πάρει τον 35άρη στα f1.4, με διπλά λεφτά. Επίσης να ξέρεις ότι επειδή έχεις crop factor 1.5, το 50 μεταφράζεται σε κάτι σαν 75, άρα είναι πολύ ζουμ για φώτο μέσα σε σπίτια (αλλά ΑΨΟΓΟΣ για συναυλίες που τον χρησιμοποιώ εγώ). Αν ψήνεσαι για πορτρέτα, λίγο ζουμ παραπάνω θα ήταν καλό, αλλά όχι απαραίτητο.

........Auto merged post: tsigarid πρόσθεσε 3 λεπτά και 39 δευτερόλεπτα αργότερα ........

Βλέπω ότι τα περισσότερα που έγραψα απαντήθηκαν ήδη... Ένα σχόλιο μόνο:


Είναι φτηνοί εξαιτίας της πολύ απλής κατασκευής, όχι της ευρείας παραγωγής.

........Auto merged post: tsigarid πρόσθεσε 0 λεπτά και 42 δευτερόλεπτα αργότερα ........

Και ένα δεύτερο σχόλιο: ο 35mm έχω διαβάσει ότι έχει autofocus στην D3000, αλλά δεν το έχω δει με τα μάτια μου.

Απότι κατάλαβα ο 35ρης δεν θα δουλέψει σαν 50ρης και ο 50 σαν 75ρης?
Τώρα είδα οτι αναφέρεσαι σε αυτό που ρώτησα στην αρχή
Επίσης γιατί δεν έχει autofocus για την μηχανή, είναι θέμα της μηχανής? Επειδή δεν έχει ενσωματωμένο μοτερ στο σώμα?

Επίσης αυτό τον καθιστά δύσχρηστο?

........Auto merged post: Νikosanagn πρόσθεσε 0 λεπτά και 53 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Έχει φυσικά άλλωστε για αυτόν τον ανέφερα ως εναλλακτική.

Ξέχασα να σε ευχαριστήσω κιόλας για την πρόταση σου, μάλλον θα το χτυπήσω το φακουδάκι τελικά.

tsigarid
03-05-11, 22:41
Δεν είναι δύσχρηστος με το manual focus, απλά έχεις μία επιπλέον ρύθμιση να κάνεις. Θέμα συνήθειας είναι. Πιο δύσκολο θα σου φανεί που για να έχεις το κάδρο που θες, θα πρέπει να πηγαίνεις μπροστά-πίσω ;)

ipo
03-05-11, 22:47
Πράγματι, αν συνηθίσεις με zoom, μετά σε παραξενεύει το καδράρισμα.

Νικουλάκη, ο Τσιγαρίδ σου είπε να πάρεις άλλο φακό με διάφραγμα f/1.4. Αυτός που σου είπα εγώ είναι με f/1.8. Στάθμισε τα χρήματά σου, την ποιότητα των φακών και τις ανάγκες σου πριν ψωνίσεις.

Νikosanagn
03-05-11, 23:21
Ιpo για τον λόγο που αναφέρεις, και διάβαζοντας πολύ καλά λόγια και reviews για τον φακό(1,8 35mm), δεν θα προβώ σε μια τόσο ακριβή -για εμένα- αγορά(1,4), γιατί πρώτον δεν νομίζω οτι η απειρία μου ακόμα θα καταλάβει τη διαφορά, και γιατί δεν έχω τόσα χρήματα :p

O φακός καλύπτει αυτά που θέλω όσον αφορά την τιμή, το AF που κακά τα ψέματα θέλω να υπάρχει, και την εστιακή απόσταση.

Έχω 2 ερωτησούλες, :p Πρώτον θα μου είναι δύσκολο να τραβάω σε εξωτερικούς χώρους (νύχτα-μέρα) με τον φακό?



Και μια άσχετη, τι είναι με λίγα λόγια το bokeh? Άκυρο αυτό το βρήκα.

tsigarid
03-05-11, 23:29
Γιατί να είναι δύσκολο; Πως ορίζεις το δύσκολο;

Νikosanagn
03-05-11, 23:32
Δύσκολο εννοω αν θα με περιορίζει στο κάδρο, εαν πχ δεν έχω πολύ χώρο να την προσαρμόσω εκεί που θέλω. Βέβαια υποθέτω οτι σε αυτές τις περιπτώσεις υπάρχει και το crop.

mrsaccess
03-05-11, 23:44
Μέρος της φωτογραφίας είναι η σύνθεση του κάδρου. Ο σταθερός φακός δεν σε δυσκολεύει αλλά προκαλεί το καλλιτεχνικό σου ένστικτο.

Νikosanagn
03-05-11, 23:48
Πως τα λες πως τα λες :p

Αυτό που θα ήθελα πολύ να πάρω κάποτε είναι κάτι που είχα δει πριν λίγο καιρό, όπου έβαζες στην θέση ένα πομπό και έστελνε σε αλλους 2 δέκτες οπου έβαζες εκει φλας και έπεζες, πάπαδες μπορούσες να κάνεις, αλλα δυστυχώς τα εξωτερικά φλας είναι αρκετά ακριβά.

tsigarid
03-05-11, 23:52
Νίκο, ή έχεις πολλά λεφτά, ή πολύ ελεύθερο χρόνο, ή και τα δύο :p

Νikosanagn
03-05-11, 23:56
Ελεύθερο χρόνο έχω ή μάλλον θα έχω. Το άλλο όχι :p

Αυτό που αναφέρω, μην νομίζεις οτι ήταν κάτι ακριβό απο το ebay το είχε πάρει το παλικάρι κάπου στα 35 € και είχε κάτι φθηνά φλασάκια, και ομπρελίτσα και είχε θεαματικά αποτελέσματα.

mrsaccess
03-05-11, 23:59
Strobist θες να γίνεις συνάδελφε! :p

ipo
04-05-11, 00:10
Ο φακός είναι φωτεινός (f/1.8), επομένως θα μπορείς να κάνεις μέχρι και νυχτερινές λήψεις (σε σημείο με φωτισμό χώρου) χωρίς φλας και τρίποδο. Από αυτή την άποψη είναι εύκολος.

Από την άλλη θα χρειαστεί να μετακινείσαι μπρος-πίσω για το καδράρισμα, που με άλλους φακούς κάνεις με το zoom. Όμως οι λιγότερες επιλογές που θα έχεις στο zoom, θα δράσουν αφαιρετικά και πιστεύω ότι θα σε βοηθήσουν να εστιάσεις στη δημιουργία.

Η αυτόματη εστίαση είναι ωραία για γρήγορες λήψεις και απαραίτητη για αναμνηστικές φωτογραφίες με φίλους (για να μη σε περιμένουν), αλλά πιστεύω ότι θα σου κάνει καλό να εξασκηθείς λίγο στη χειροκίνητη εστίαση, αλλά και τη ρύθμιση της έκθεσης. Άλλωστε μία dslr δεν την παίρνουμε μόνο για να βγάζουμε ποιοτικές φωτογραφίες, αλλά και για να εντρυφήσουμε στις ρυθμίσεις.

Bokeh με 35mm δε θα δεις σε πολλές περιπτώσεις. Οι φακοί 35mm έχουν μεγάλο βάθος πεδίου, οπότε είναι δύσκολο να έχεις θέμα καθαρό και φόντο θολό. Εκτός αν το θέμα σου είναι πολύ κοντά.

Θα σου πρότεινα να κάνεις μία βόλτα από τα μεγάλα φωτογραφικά καταστήματα του κέντρου. Κάποια από αυτά έχουν καλύτερες τιμές, σε σχέση με εκείνες που βρίσκεις online.

Νikosanagn
04-05-11, 01:02
Χρήσιμες οι πληροφορίες σου Ιπε. Ευχαρίστώ:oneup:

ipo
04-05-11, 01:11
Όπως έχω γράψει στο παρελθόν στο νήμα, θα σου πρότεινα να πας σε κάποια φωτογραφική ομάδα. Πολλοί δήμοι και πανεπιστήμια κάνουν δωρεάν μαθήματα, στα οποία θα μάθεις πράγματα που δύσκολα θα βρεις μόνος σου. Μαθαίνεις ευχάριστα, ομαδικά, κοινωνικά. Έχω παρακολουθήσει μαθήματα-σεμινάρια σε δύο διαφορετικά γκρουπ, επί χρόνια και πέρασα πολύ καλά.

Η άλλη λύση (ίσως αποδοτικότερη, αν έχεις μεγάλο ενδιαφέρον) είναι να διαβάσεις βιβλία και online οδηγούς. Τέτοια μέθοδο ακολούθησε ο mrsaccess και είχε φοβερή πρόοδο.

Στο λέω διότι με το να διαβάζεις το εγχειρίδιο χρήσης και να πειραματίζεσαι μόνος σου, θα χάσεις σημαντικό κομμάτι της τέχνης. Όχι ότι δε θα περάσεις καλά, αλλά υπάρχουν τρόποι να περάσεις ακόμα καλύτερα και να αυξήσεις τις δυνατότητές σου επενδύοντας στην προσωπική γνώση.

Νikosanagn
04-05-11, 01:41
To ξέρω αυτό που λες Ipo, και έχεις δίκιο, και ο δήμος μου έχει κάτι ανάλογο αλλα φέτος δεν ευκαίρησα. Το πανεπιστήμιο που θέλω να σπουδάσω http://www.ionio.gr/depts/avarts/ ασχολείται με όλο τον φάσμα τον οπτιακουστηκών, και με την φωτογραφία, οπότε και απο εκεί θα έχω ευκαιρία να μάθω πράγματα, και βέβαια αν ο δήμος έχει κάποιο αντίστοιχο πρόγραμμα σίγουρα θα πάω.

Τώρα όσον αφορά βιβλία και οδηγούς, ότι μπορώ κάνω, έχω κατεβάσει ένα βιβλίο του Τάσου Σχίζα "Η τέχνη την αναλογικής και ψηφιακής" φωτογραφίας και έχω και ένα του πατέρα μου που αν θυμάμαι λέγεται "Το βιβλίο του φωτογράφου". Όταν βρω χρόνο θα προσπαθήσω να τα διαβάσω αλλα, πιο καλύτερα μαθαίνω στην πράξη και αν κάτι μου διαφεύγει να αντρέχω σε κάποιο βιβλίο.


O πατέρας μου (ο οποίος μου μετέδωσε το ενδιαφέρον και κάποιες απο τις γνώσεις του για την φωτογραφία) πάρα πολλά χρόνια ασχολούνταν με το φωτογραφία,(είχε φτιάξει σκοτεινό θάλαμο, κλπ) και είχε μια Cannon AE-1 (http://www.mir.com.my/rb/photography/companies/canon/fdresources/SLRs/ae1pgrm/index.htm) Την οποία έχει ακόμα, με αρκετούς φακούς φίλτρα κλπ Τα κοιτάγαμε τις προάλες και ήταν πολύ ενδιαφέρον και ειδικά σε σχέση με το πόσο έχουν εξελιχθεί σήμερα αξίζει να ασχοληθεί κανείς άραγε?

harris
04-05-11, 01:45
Υπάρχουν άπειρα βιβλία γύρω από την φωτογραφία... άλλα καλά, άλλα μέτρια, κι άλλα για τα σκουπίδια... Είχα την τύχη να μαθητεύσω στον Μάνο τον Λυκάκη, αλλά τύχη μπορεί να το θεωρώ εγώ και όχι κάποιος άλλος για τον οποίον η φωτογραφία σημαίνει κάτι άλλο :)

Αυτό που θέλω να σου πω είναι κοίτα τι είναι αυτό που σου αρέσει στην φωτογραφία... η φωτογραφία έχει (όπως όλες οι τέχνες) πολλές εκφάνσεις... διάλεξε αυτή που σου αρέσει και ακολούθησε αυτό που σου αρέσει... ;)

ipo
04-05-11, 01:45
O πατέρας μου πάρα πολλά χρόνια ασχολούνταν με το φωτογραφία, και είχε μια Cannon AE-1 (http://www.mir.com.my/rb/photography/companies/canon/fdresources/SLRs/ae1pgrm/index.htm) Την οποία έχει ακόμα, με αρκετούς φακούς φίλτρα κλπ αξίζει να ασχοληθεί κανείς άραγε?
Είναι πολύ καλή μηχανή κι αν έχει ποικιλία ποιοτικών φακών είναι κελεπούρι. Αν ποτέ ασχοληθείς με σκοτεινό θάλαμο (εμφάνιση/εκτύπωση αρνητικών), θα σου φανεί πολύ χρήσιμη.

Η ποιότητα των φωτογραφιών που βγάζουν οι αναλογικές μηχανές, σε συνδυασμό με ποιοτικά φιλμ, είναι εξαιρετική. Αλλά αν θέλεις ψηφιακό αρχείο δε βολεύουν.

Αφού έχεις πατέρα που ξέρει από φωτογραφία, προσπάθησε να πάρεις ό,τι γνώση μπορείς από αυτόν.

tiffany
04-05-11, 01:51
Διάβασμα και προπόνηση θέλει. Παλιά με το φιλμ και θέλαμε κάμποσα ρολά για την πλάκα μας. Τώρα όλα είναι τσάμπα με την ψηφιακή. Κάνε σεμινάρια σε επαγγελματία και θα μάθεις πολλά αλλά και μόνος σου τα σαββατοκύριακα άρχισε να πυροβολάς με κάθε ρύθμιση και στο σπίτι δες το EXIF.

Ο σκοτεινός θάλαμος θέλει μεράκι και υπομονή. Είναι και για "συγκεκριμένες" φωτογραφίες πχ street photos και όχι τοπία.

@ ADSLgr.com All rights reserved.