PDA

Επιστροφή στο Forum : Συζήτηση περί φωτογραφικών, φακών και φραπέ



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 [59] 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117

harris
04-05-11, 01:54
O πατέρας μου (ο οποίος μου μετέδωσε το ενδιαφέρον και κάποιες απο τις γνώσεις του για την φωτογραφία) πάρα πολλά χρόνια ασχολούνταν με το φωτογραφία,(είχε φτιάξει σκοτεινό θάλαμο, κλπ) και είχε μια Cannon AE-1 (http://www.mir.com.my/rb/photography/companies/canon/fdresources/SLRs/ae1pgrm/index.htm) Την οποία έχει ακόμα, με αρκετούς φακούς φίλτρα κλπ Τα κοιτάγαμε τις προάλες και ήταν πολύ ενδιαφέρον και ειδικά σε σχέση με το πόσο έχουν εξελιχθεί σήμερα αξίζει να ασχοληθεί κανείς άραγε?

Άσε τα φίλτρα... πάρε την μηχανή με τον 50άρη της φακό, βάλε ένα T-Max 3200 και τράβα βγάλε καμιά φωτογραφία ;)

Αυτή ήταν η πρώτη μηχανή που κράτησα στα χέρια μου, και την αγόρασα ξανά μεταχειρισμένη πριν μερικά χρόνια, της έκανα σέρβις και την έβγαλα στον δρόμο... δείγμα εδώ (http://harris.xanthopoulos.gr/index.php?id=987) :p

Είπαμε... εξαρτάται τι σε ενδιαφέρει ;)

Νikosanagn
04-05-11, 01:56
Πολύ μεγάλη εντύπωση μου έκανε οτι δεν αγόραζε φιλμ απο μόνα τους, αλλα αγόραζε με το μέτρο, (έβγαινε πολύ πιο φθηνά)και είχε θήκες απο παλιά φιλμ όπου το γέμιζε, και του λέω " καλά πως το έκανες αφου θέλει εντελώς σκοτάδι για να μην καει" Και μου το έκανε μέσα σε μισό λεπτό με κλειστά μάτια, μετά απο 30+ χρόνια θυμόταν την κίνηση σαν να ήταν χθες, αυτό πάει να πει μεράκι...

Μου έδωσε ένα ρολό φιλμ παμπαλαιο... και καμμένο φυσικά :p


Άσε τα φίλτρα... πάρε την μηχανή με τον 50άρη της φακό, βάλε ένα T-Max 3200 και τράβα βγάλε καμιά φωτογραφία Δεν ξέρω αν είναι πλήρως λειτουργική μετά απο τόσα χρόνια, το κλείστρο λειτουργεί κανονικά το δοκιμάσαμε, αλλα κάποια πλαστικά μέρη που όπως κοιτάμε τον καθρεύτη, πάνω, με τα χρόνια έχουν γίνει σκόνη, αλλα νομίζω πως φτιάχνονται αυτά.

Θα το κοιτάξω, αλήθεια πως τις ανέβασες τις φωτό?

ipo
04-05-11, 02:00
Ο σκοτεινός θάλαμος θέλει μεράκι και υπομονή. Είναι και για "συγκεκριμένες" φωτογραφίες πχ street photos και όχι τοπία.
Η ποιοτική ασπρόμαυρη φωτογραφία που προκύπτει από το σκοτεινό θάλαμο είναι ιδανική για φωτογραφία δρόμου, αφού αφαιρεί την πληθώρα των χρωμάτων που κουράζουν το μάτι, αντί να το κατευθύνουν στο θέμα και στην ιδέα.

Η φωτογραφία είναι η τέχνη της αφαίρεσης και της σύνθεσης. Το ασπρόμαυρο βοηθάει στην αφαίρεση και δίνει δραματικότητα. Για τα τοπία, προτιμώ κι εγώ το έγχρωμο, αλλά δεν είμαι απόλυτος υπέρ αυτού.

Βέβαια στην εποχή του ψηφιακού αποκορεσμού, ο σκοτεινός θάλαμος έχει αποκτήσει περισσότερο την ιδιότητα του παραδοσιακού και της πολύ ποιοτικής έντυπης φωτογραφίας. Δηλαδή δε βλέπω ορθολογιστική χρησιμότητα σε αυτόν για τον πολύ κόσμο. Είναι όμως ωραία εμπειρία.

Νikosanagn
04-05-11, 02:01
Πολύ ωραίες οι φωτογραφίες σου Χάρη...


Βέβαια στην εποχή του ψηφιακού αποκορεσμού, ο σκοτεινός θάλαμος έχει αποκτήσει περισσότερο την ιδιότητα του παραδοσιακού και της πολύ ποιοτικής έντυπης φωτογραφίας. Δηλαδή δε βλέπω ορθολογιστική χρησιμότητα σε αυτόν για τον πολύ κόσμο. Είναι όμως ωραία εμπειρία. Ναι αλλα όπως και πολλά άλλα, απαιτεί χώρο χρόνο γνώση χρήμα :p

Γιαυτό και απο πάνω ρώτησα αν αξίζει, πάντως εμένα μου αρέσει όλη αυτή η διαδικασία για να βγεί μια φωτογραφία, σήμερα τραβάς 500 (κλικ-κλικ-κλικ) σβήνεις τις μισές, κλπ.

Το σίγουρο είναι οτι τότε είχες πιο γλυκιά αίσθηση οταν έκανες ολόκληρη διαδικασία για να εμφανίσεις μια φωτόγραφία.

harris
04-05-11, 02:04
Θα διαφωνήσω με αυτήν την άποψη. Η ποιοτική ασπρόμαυρη φωτογραφία που προκύπτει από το σκοτεινό θάλαμο είναι ιδανική για φωτογραφία δρόμου, αφού αφαιρεί την πληθώρα των χρωμάτων που κουράζουν το μάτι, αντί να το κατευθύνουν στο θέμα και στην ιδέα.

Η φωτογραφία είναι η τέχνη της αφαίρεσης και της σύνθεσης. Το ασπρόμαυρο βοηθάει στην αφαίρεση και δίνει δραματικότητα. Για τα τοπία, προτιμώ κι εγώ το έγχρωμο, αλλά δεν είμαι απόλυτος υπέρ αυτού.

Βέβαια στην εποχή του ψηφιακού αποκορεσμού, ο σκοτεινός θάλαμος έχει αποκτήσει περισσότερο την ιδιότητα του παραδοσιακού και της πολύ ποιοτικής έντυπης φωτογραφίας. Δηλαδή δε βλέπω ορθολογιστική χρησιμότητα σε αυτόν για τον πολύ κόσμο. Είναι όμως ωραία εμπειρία.

Αυτά τα οποία γράφεις σε εξειδικευμένα fora έχουν συζητηθεί σε χιλιάδες, μα πολλές χιλιάδες, σελίδες :p


Πολύ ωραίες οι φωτογραφίες σου Χάρη...

Φχαριστώ, αν και έχω και αρκετές καλύτερες αλλά έχω να ανανεώσω την γκαλλερί μου κάτι χρόνια :p

Νikosanagn
04-05-11, 02:06
Μάλλον αυτό δεν το πρόσεξες. :p
Θα το κοιτάξω, αλήθεια πως τις ανέβασες τις φωτό?

harris
04-05-11, 02:10
Ναι αλλα όπως και πολλά άλλα, απαιτεί χώρο χρόνο γνώση χρήμα :p

Μπα... παίρνεις την ΑΕ-1 του πατέρα σου, φορτώνεις το φίλμ (τα περισσότερα λεφτά εκεί θα τα σκάσεις!), αγοράζεις κι ένα σκάννερ για φιλμ, μαθαίνεις να εμφανίζεις το φίλμ στο χέρι (υπόθεση 10 λεπτών να το μάθεις, είναι ΤΟΣΟ απλό [ό,τι βλέπεις στο σάιτ μου είναι σχεδόν στο χέρι!]), και τελείωσες :p

Αλλιώς σκας τα φράγκα σε ένα βασικό σώμα + φακό (για αρχή δεν θέλεις τίποτα περισσότερο από τα βασικά), και αφιερώνεις λίγη ώρα στο photoshop να μάθεις πως να τις φτιάχνεις... ;)

Αυτό φυσικά αν δεν θέλεις να πάρεις φωτογραφία περιοδικού ως αποτέλεσμα, αλλά Φωτογραφία ;)

Η φωτογραφία περιοδικού απαιτεί γνώσεις πολύ περισσότερες από αυτές που θα βρεις στο internet ;)

........Auto merged post: harris πρόσθεσε 1 λεπτά και 37 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Μάλλον αυτό δεν το πρόσεξες. :p

Είχα φτιάξει μια γκαλλερί στο site μου με ένα πρόγραμμα (minigal) που από όσο ξέρω δεν υπάρχει πια ;)

Νikosanagn
04-05-11, 02:14
Μπα... παίρνεις την ΑΕ-1 του πατέρα σου, φορτώνεις το φίλμ (τα περισσότερα λεφτά εκεί θα τα σκάσεις!), αγοράζεις κι ένα σκάννερ για φιλμ, μαθαίνεις να εμφανίζεις το φίλμ στο χέρι (υπόθεση 10 λεπτών να το μάθεις, είναι ΤΟΣΟ απλό [ό,τι βλέπεις στο σάιτ μου είναι σχεδόν στο χέρι!]), και τελείωσες :p

Αλλιώς σκας τα φράγκα σε ένα βασικό σώμα + φακό (για αρχή δεν θέλεις τίποτα περισσότερο από τα βασικά), και αφιερώνεις λίγη ώρα στο photoshop να μάθεις πως να τις φτιάχνεις... ;)

Αυτό φυσικά αν δεν θέλεις να πάρεις φωτογραφία περιοδικού ως αποτέλεσμα, αλλά Φωτογραφία ;)

Η φωτογραφία περιοδικού απαιτεί γνώσεις πολύ περισσότερες από αυτές που θα βρεις στο internet ;)

........Auto merged post: harris πρόσθεσε 1 λεπτά και 37 δευτερόλεπτα αργότερα ........



Είχα φτιάξει μια γκαλλερί στο site μου με ένα πρόγραμμα (minigal) που από όσο ξέρω δεν υπάρχει πια ;)


Nτάξει την μηχανή και το scanner το χουμε! :p

tiffany
04-05-11, 02:14
Θα διαφωνήσω με αυτήν την άποψη. Η ποιοτική ασπρόμαυρη φωτογραφία που προκύπτει από το σκοτεινό θάλαμο είναι ιδανική για φωτογραφία δρόμου, αφού αφαιρεί την πληθώρα των χρωμάτων που κουράζουν το μάτι, αντί να το κατευθύνουν στο θέμα και στην ιδέα.

Το ίδιο δεν λέμε; :hmm:

Πάντως έχει χαθεί και λίγο η μαγεία με το ψηφιακό. Ενώ σε βοηθάει να γίνεις καλύτερος επειδή είναι τσάμπα η κάθε φωτογραφία, γινόμαστε τελικά "χειρότεροι" αφού τραβάμε άπειρες και ότι κάτσει ενώ βλέπω πλέων αρκετούς να ακολουθούν και το δρόμο του Photoshop.

alexjm
04-05-11, 02:17
Σκεφτόμουν και εγώ για ένα σταθερό 35_ή_50άρι φακό για την σκονισμένη/σκουριασμένη/παρατημένη μου d50, μπας κ την χρησιμοποιήσω καθόλου και αφήσω για λίγο κάτω τις αναλογικές και τα φίλμ. Σκεφτόμουν σε κάτι τέτοιο (http://blog.iamnikon.com/en_GB/product-news/get-creative-with-our-new-af-s-nikkor-50mm-f1-8g-lens/?utm_medium=twitter&utm_source=nikon_feed), πως το βλέπετε; Καλό θα ήταν βέβαια να μπορούσα να πουλήσω και τους δύο φακούς που έχω, αχρείαστοι είναι (18-45 & AF 70-300 ..)

Νikosanagn
04-05-11, 02:20
Σκεφτόμουν και εγώ για ένα σταθερό 35_ή_50άρι φακό για την σκονισμένη/σκουριασμένη/παρατημένη μου d50, μπας κ την χρησιμοποιήσω καθόλου και αφήσω για λίγο κάτω τις αναλογικές και τα φίλμ.

Γιατί μας πονάς? :p

ipo
04-05-11, 02:21
Το ίδιο δεν λέμε; :hmm:
Έχεις δίκιο. Νόμιζα ότι διάβασα ένα "δεν" κάπου στην πρότασή σου, αλλά δεν... :p



Πάντως έχει χαθεί και λίγο η μαγεία με το ψηφιακό. Ενώ σε βοηθάει να γίνεις καλύτερος επειδή είναι τσάμπα η κάθε φωτογραφία, γινόμαστε τελικά "χειρότεροι" αφού τραβάμε άπειρες και ότι κάτσει ενώ βλέπω πλέων αρκετούς να ακολουθούν και το δρόμο του Photoshop.
Η φωτογραφία έχει εξελιχθεί στην ψηφιακή εποχή. Αυτό που παλιότερα ήθελε ώρες στο σκοτεινό θάλαμο ή δύσκολες τεχνικές, πλέον γίνεται εύκολα από πολλούς. Όμως δε σημαίνει ότι δεν είναι πια φωτογραφία. Άλλωστε η τέχνη δεν έγκειται στη δυσκολία με την οποία πετυχαίνεις κάτι.

Παλιά ήταν πιο δύσκολο να βγάλεις καλή φωτογραφία, αλλά αυτό ήταν παλιά... Τώρα τι κάνουμε, με τα μέσα που διαθέτουμε, χωρίς να απαξιώνουμε τις σύγχρονες προσπάθειες, επειδή οι παλιοί δυσκολεύονταν περισσότερο.

tiffany
04-05-11, 02:45
Έχεις δίκιο. Νόμιζα ότι διάβασα ένα "δεν" κάπου στην πρότασή σου, αλλά δεν... :p



Η φωτογραφία έχει εξελιχθεί στην ψηφιακή εποχή. Αυτό που παλιότερα ήθελε ώρες στο σκοτεινό θάλαμο ή δύσκολες τεχνικές, πλέον γίνεται εύκολα από πολλούς. Όμως δε σημαίνει ότι δεν είναι πια φωτογραφία. Άλλωστε η τέχνη δεν έγκειται στη δυσκολία με την οποία πετυχαίνεις κάτι.

Παλιά ήταν πιο δύσκολο να βγάλεις καλή φωτογραφία, αλλά αυτό ήταν παλιά... Τώρα τι κάνουμε, με τα μέσα που διαθέτουμε, χωρίς να απαξιώνουμε τις σύγχρονες προσπάθειες, επειδή οι παλιοί δυσκολεύονταν περισσότερο.

Τέχνη :oneup:

Ώρες ώρες θα ήθελα να ήμουν λιγότερο ελιτ με το κινητό μου σε ότι αφορά τη φωτογραφία. Σνομπάρω τα φωτο-κινητά και έχω χάσει πολλά. :sorry:

87070

Επειδή ζω στην Άμφισσα και έχουμε τον ελαιώνα και βουνά γύρω γύρω τέτοιες φωτογραφίες είναι στην ημερήσια διάταξη.

LG GT540

mrsaccess
04-05-11, 11:13
Η ψηφιακή μπορεί να έχει κάνει την τέχνη πιο εύκολη (δυνατότητα πολλών κλικ, άμεσο review, δυνατότητα retouch χωρίς σκοτεινό θάλαμο και ειδικές γνώσεις) αλλά έχει ανεβάσει και το πήχη της ποιότητας πιο ψηλά.

Προσπερνώντας τη σύνθεση του κάδρου που είναι διαχρονική αξία, σε όλα τα υπόλοιπα (dynamic range, exposure, σωστή εστίαση, οξύτητα, χρώματα κλπ) οι απαιτήσεις έχουν ανέβει πάρα πολύ και λίγοι τα καταφέρνουν.

Μπορεί ο καθένας να κάνει ένα κλικ στο instagram ή το photoshop και να του εφαρμόζει ένα εφέ για να δείχνει εντυπωσιακό, αλλά το έμπειρο μάτι δεν ξεγελιέται από αυτά.

Νikosanagn
04-05-11, 11:18
Ποια η γνώμη σας για την επεξεργασία εικόνων στο photoshop δεδομένου οτι μπορείς να κάνεις τα πάντα εκεί?

Εγώ προσωπικά το χρησιμοποιώ πολύ σπάνια για μικροδιορθωσούλες.

harris
04-05-11, 13:48
Ποια η γνώμη σας για την επεξεργασία εικόνων στο photoshop δεδομένου οτι μπορείς να κάνεις τα πάντα εκεί?

Εγώ προσωπικά το χρησιμοποιώ πολύ σπάνια για μικροδιορθωσούλες.

Όπως δεν υπήρχε αναλογική φωτογραφία χωρίς σκοτεινό θάλαμο, έτσι δεν υπάρχει ψηφιακή φωτογραφία χωρίς πρόγραμμα επεξεργασίας. Αν και είναι από τα μεγαλύτερα ταμπού στον χώρο της φωτογραφίας, δεν υπάρχει κανείς που να μην έχει κάνει τις απαραίτητες επεξεργασίες στις φωτογραφίες του, είτε στον σκοτεινό θάλαμο είτε στο photoshop...

Νikosanagn
04-05-11, 14:13
Δεν είναι λίγο άτοπο να συγκρίνουμε σκοτεινό θάλαμο με photoshop?

tiffany
04-05-11, 15:18
Δεν είναι λίγο άτοπο να συγκρίνουμε σκοτεινό θάλαμο με photoshop?

Καθόλου άτοπο. Με το σκοτεινό θάλαμο "έπαιζες" με τα χημικά για το αποτέλεσμα ενώ τώρα παίζεις με sliders. :p

Νikosanagn
04-05-11, 15:23
Ντάξει βέβαια στο σκοτεινό θάλαμο μπορούσες ν πειράξεις συνολικά μια φωτογραφία (χωρίς να είμαι βέβαια σίγουρος)

Ενώ στο photoshop δεν υπάρχουν περιορισμοί, κάνεις το θέλεις.

mob
04-05-11, 15:35
Πουθενά δεν υπήρχαν περιορισμοί και στο σκοτεινό θάλαμο μπορείς να κάνεις ότι θέλεις αν έχεις αρνητικά ανάλογου μεγέθους ;)

tiffany
04-05-11, 15:46
Πουθενά δεν υπήρχαν περιορισμοί και στο σκοτεινό θάλαμο μπορείς να κάνεις ότι θέλεις αν έχεις αρνητικά ανάλογου μεγέθους ;)

http://en.wikipedia.org/wiki/File:The_Commissar_Vanishes_2.jpg

1937 Σοβιετική Ένωση.

ipo
04-05-11, 16:00
Ντάξει βέβαια στο σκοτεινό θάλαμο μπορούσες ν πειράξεις συνολικά μια φωτογραφία (χωρίς να είμαι βέβαια σίγουρος)

Ενώ στο photoshop δεν υπάρχουν περιορισμοί, κάνεις το θέλεις.
Όπως έγραψαν πιο πάνω, μπορείς να κάνεις πάρα πολλά στο σκοτεινό θάλαμο, αλλά χρειάζονταν πολλές γνώσεις, ειδικός εξοπλισμός και χρόνος, οπότε τα εφάρμοζαν λίγοι και αραιά. Πιο εύκολο ήταν να ρυθμίσεις σωστά την κάμερα και τη σκηνή σου, παρά να κάνεις μετά διορθώσεις. Επίσης πολύς κόσμος παίζοντας με τις ρυθμίσεις τις μηχανής, αλλάζει την εικόνα που αποτυπώνεται. Αυξάνει το χρόνο και εξαφανίζει κινούμενα αντικείμενα, εφαρμόζει τεχνικές panning, αλλάζει την έκθεση και καθιστά ευκρινές κάτι που δε φαίνεται καλά στο σκοτάδι (σαν τη φωτογραφία που έβγαλες εσύ τη νύχτα).

Οι διορθώσεις του σκοτεινού θαλάμου πλέον γίνονται σε μερικά λεπτά από έναν απλό χρήστη Gimp. Σε συνδυασμό με το γεγονός ότι τραβάς κατά βούληση, χωρίς κόστος ανά φωτογραφία και βλέπεις άμεσα το αποτέλεσμα, έχεις άμεσα με το μέρος σου τον παράγοντα τύχη και κατόπιν τη βοήθεια της ψηφιακής επεξεργασίας.

Δεν έχω ξεκάθαρη άποψη υπέρ του αληθινού ή του ψεύτικου που εύκολα δημιουργεί η ψηφιακή επεξεργασία και πιο δύσκολα ο σκοτεινός θάλαμος. Θέλω να βλέπω φωτογραφίες που μου αρέσουν και ταυτόχρονα συγκινούμαι περισσότερο αν είναι αληθινές.

Πολλές φορές ξεχωρίζει η αληθινή από την πολύ επεξεργασμένη φωτογραφία. Άλλες φορές όχι, διότι δυνητικά θα μπορούσε να υπάρχει τέτοια φωτογραφία κι αυτό είναι το σημείο που με προβληματίζει. Με ενδιαφέρει να δω κάτι που υπήρξε στην πράξη ή μήπως κάτι πολύ όμορφο που θα μπορούσε να υπάρχει υπό άλλες συνθήκες;

Άλλος προσθέτει σύννεφα στον ουρανό, άλλος αφαιρεί αστικά δομικά στοιχεία (κολώνες/καλώδια) και ομορφαίνει το τοπίο. Μάλλον καλό είναι... Το σίγουρο είναι ότι η φωτογραφία ολοένα και απομακρύνεται από την εικόνα που υπήρχε μπροστά στο φωτογράφο τη στιγμή της λήψης, κάνοντας τη δουλειά του ευκολότερη.

Νikosanagn
04-05-11, 16:04
Δεν έχω ξεκάθαρη άποψη υπέρ του αληθινού ή του ψεύτικου που εύκολα δημιουργεί η ψηφιακή επεξεργασία και πιο δύσκολα ο σκοτεινός θάλαμος. Θέλω να βλέπω φωτογραφίες που μου αρέσουν και ταυτόχρονα συγκινούμαι περισσότερο αν είναι αληθινές. Συμφωνώ απόλυτα σε αυτό, και αυτός είναι ο λόγος που αποφεύγω να χρησιμοποιώ προγράμματα επεξεργασία εικόνας.

Mouse Potato
04-05-11, 16:19
Εδώ και κάποιες μέρες έχω στην κατοχή μου μια Sony WX5 (http://www.sony.gr/product/dsc-w-series/dscwx5b.cee8). Την πήρα για ένα συγγενικό μου πρόσωπο σε προσφορά από την αντιπροσωπία της Sony.

Η μηχανούλα στο auto είναι εξαιρετική. Προβλέπει όλες τις σκηνές και βγάζει εξαιρετικά αποτελέσματα. Αυτό που μου κάνει εντύπωση είναι πως το metering είναι εξαιρετικό σε όλες τις συνθήκες. Επίσης αποδίδει εξαιρετικά χρώματα και έχει ενδιαφέρουσα οξύτητα.

Τι δεν μου άρεσε:

- Έχει ένα θέμα στις γωνίες
- Έχει δύστροπο μενού για αρχάριο

Παρ' όλα αυτά δοκίμασα και το πανόραμα mode και φαίνεται να αποδίδει ικανοποιητικά...

Sample image (unedited - πλήρες auto):

http://i167.photobucket.com/albums/u140/lazydog_gr/Misc/th_Sunset_test.jpg (http://i167.photobucket.com/albums/u140/lazydog_gr/Misc/Sunset_test.jpg)

ipo
04-05-11, 16:23
Προσωπικά είμαι λάτρης των φωτογραφιών που βγάζουν οι compact Sony, ιδίως όσες έχουν φακό carl zeiss. Αν δεν είχαμε το marketing να πιέζει για περισσότερα megapixels αντί για βελτίωση του αισθητήρα και των οπτικών. Ο περισσότερος κόσμος θα ήταν απολύτως ικανοποιημένος με 6 Mpixels, για να μην πω με 4.



Συμφωνώ απόλυτα σε αυτό, και αυτός είναι ο λόγος που αποφεύγω να χρησιμοποιώ προγράμματα επεξεργασία εικόνας.
Στην αρχή κι εγώ απέφευγα, αλλά πλέον ένα cropping θα το κάνω σχεδόν πάντα, ενώ συχνά αφαιρώ αντικείμενα από το κάδρο που δε θα μπορούσα να αποφύγω κατά λήψη (π.χ. καλώδια).

Mouse Potato
04-05-11, 16:32
Προσωπικά είμαι λάτρης των φωτογραφιών που βγάζουν οι compact Sony, ιδίως όσες έχουν φακό carl zeiss. Αν δεν είχαμε το marketing να πιέζει για περισσότερα megapixels αντί για βελτίωση του αισθητήρα και των οπτικών. Ο περισσότερος κόσμος θα ήταν απολύτως ικανοποιημένος με 6 Mpixels, για να μην πω με 4.

Η συγκεκριμένη δεν έχει CZ φακό αλλά Sony G. Φαίνεται να είναι εφάμιλλης ποιότητας με τους CZ. Πριν την αγοράσω είχα διαβάσει ότι οι G έχουν καλύτερο μοτόρι ( :p ) και εστιάζουν ταχύτατα. Δεν ξέρω κατά πόσο ισχύει μιας και δεν έχω την εμπειρία από άλλες compact (μόνο μια αντίκα Sony 5MP με CZ - made in Japan :cool: ), αλλά φαίνεται να αποδίδει εξαιρετικά σε όλες τις συνθήκες.

Αξίζει κάθε € και με έκανε να αναθεωρήσω για τις compact...

ipo
04-05-11, 16:36
Πολλές σημερινές compact είναι εξαιρετικές, ακόμα και κάποιες που κοστίζουν κάτω από 100€. Πραγματικά πιστεύω ότι έχοντας τέτοια μηχανή σχεδόν πάντα μαζί σου, θα βγάλεις καλύτερες φωτογραφίες, σε σχέση με εκείνες που θα εντοπίσεις όταν έχεις βγει εξόρμηση με την dslr.

tiffany
04-05-11, 16:56
Πολλές σημερινές compact είναι εξαιρετικές, ακόμα και κάποιες που κοστίζουν κάτω από 100€. Πραγματικά πιστεύω ότι έχοντας τέτοια μηχανή σχεδόν πάντα μαζί σου, θα βγάλεις καλύτερες φωτογραφίες, σε σχέση με εκείνες που θα εντοπίσεις όταν έχεις βγει εξόρμηση με την dslr.

Οι compact έχουν το πλεονέκτημα του "ανύπαρκτου" φακού. Ειδικά σήμερα που η ηλεκτρονική μόδα προστάζει μίνιμαλ καταστάσεις οι φακοί τείνουν να "εξαφανιστούν" και έχουμε φωτογραφίες μόνο με τον αισθητήρα. Οπότε λίγη καλή δουλειά να γίνει στο θέμα των οπτικών και έχουμε πολύ καλά αποτελέσματα.

Αυτή δεν είναι δική μου άποψη αλλά αρκετών επαγγελματιών του χώρου. Προς αποφυγή παρεξηγήσεων ότι πληρώσεις παίρνεις αλλά το αποτέλεσμα που έχουν κάποιες compact στα 200€ είναι απίστευτο.

Νikosanagn
04-05-11, 18:20
Στην αρχή κι εγώ απέφευγα, αλλά πλέον ένα cropping θα το κάνω σχεδόν πάντα, ενώ συχνά αφαιρώ αντικείμενα από το κάδρο που δε θα μπορούσα να αποφύγω κατά λήψη (π.χ. καλώδια).

Καλά κι εγώ κάνω crop πολύ συχνά, εννοούσα πιο brutal καταστάσεις.

Με τις comact σε πολλές πριπτώσεις μπορείς να κάνεις φοβερή δουλειά, αλλα και σε άλλες περιπτώσεις να θες να τραβήξεις κάτι και να μην μπορείς.

Ναμια ενδεικτική που έχω τραβήξει απο compact όχι καινούργια παλιά όπως θα δείτε αλλα νομίζω εξαιρετικής ποιότητας αν φανταστείς οτι είναι απο compact 4+ χρόνων http://www.flickr.com/photos/62195773@N02/5665851358/in/photostream

Και απο μια όχι τόσο παλιά μηχανή http://www.flickr.com/photos/62195773@N02/5658803033/in/photostream/

ipo
04-05-11, 18:33
Φοβερή η πρώτη! Μου αρέσει πολύ που φαίνονται αμυδρά οι ανακλάσεις του τζαμιού.

Η δεύτερη έχει ωραία απότομη προοπτική.

Νikosanagn
04-05-11, 18:38
Προσωπικά πάντως δεν πρόκειται ποτέ να ξαναέπερνα compact, τώρα καλόμαθα :p

Πέρα απο την πλάκα, σε πολλές περιπτώσεις πιστεύω οτι μια dslr ξεπερνάει κατα πολύ τις δυνατότητες μια compact, και είναι και κάποια πράγματα που με εκνευρίζουν, όπως η έλλειψη σκόπεύτρου ( σε αρκετές) ή το πολύ μικρό σκόπευτρο, το αδύναμο φλας, η αργή μερικές φορές εστίαση, ο ήχος του κλείστρου μέσα απο ηχειάκι (ευτυχώς αυτό απενεργοποιείτε) και οτι δεν μπορώ να την πιάσω καλά.

Επίσης αν η μηχανή δεν είναι 2 κιλά, δεν λεει :p

ipo
04-05-11, 18:54
Το ζήτημα είναι να σκεφθείς πόσες φορές θα μπορούσες να είχες μαζί τη μηχανή αν ήταν compact και πόσες αν ήταν dslr, σε συνδυασμό με το πότε αξιοποιείς τις επιπλέον δυνατότητες της dslr και πότε απλώς τη χρησιμοποιείς σαν μία ποιοτική point and shoot.

Όλοι μας νιώθουμε ωραία όταν κρατάμε μία συσκευή με πολλές δυνατότητες, ένα αμάξι με πολλά άλογα (μία κοπέλα με μεγάλα :x :p), αλλά κάποια στιγμή πρέπει να δούμε λίγο ορθολογικά το θέμα, ώστε να δούμε αν συνεχίζουμε να κερδίζουμε από αυτή την κατάσταση.

Θα στο πω αλλιώς: Φίλος με μία καλή Casio compact, σε ένα καλοκαίρι έβγαλε πολύ καλύτερες φωτογραφίες απ' ό,τι εγώ με την slr μου. Την είχε πάντοτε στην τσέπη και μόλις ένιωθε τη στιγμή, την έβγαζε έξω. Ενώ εγώ την είχα σπίτι και την έπαιρνα μόνο όταν πίστευα ότι θα βρω θέμα, έχοντας το νου μου πάντοτε στη μηχανή.

Πλέον πολλές καλές φωτογραφίες βγαίνουν με κινητά και ο λόγος είναι ότι ο κόσμος τα έχει πάντοτε μαζί του. Τα περισσότερα κινητά έχουν κακή ή μέτρια κάμερα κι όμως οι φωτογραφίες είναι φοβερές. Ακόμα και σε διαγωνισμούς φωτογραφιών, έχουν διακριθεί πολλές φωτογραφίες από κινητό. Στη φωτογραφία περισσότερο μετράει η στιγμή και το μάτι του φωτογράφου που θα τη δει. Η μηχανή έχει δεύτερο ρόλο.

Νikosanagn
04-05-11, 19:00
Συμφωνώ μαζί σου, αλλα αυτό είναι και θέμα του καθενός, μπορείς να πάρεις μια όσο το δυνατόν μικρή τσαντούλα σαν αυτή που είπα πρις μια δυό σελίδες και να αυξήσεις τις φορές που την παίρνεις μαζί σου, σε συνδυασμό και με έναν π.χ. 35ρη 1.8 :worthy: η μηχανή γίνεται αρκετά μικρή, αναλόγως και το σώμα βέβαια, ας πούμε το δικό μου δεν είναι πολύ μεγάλο. Τώρα αν είναι καμια 90 d300 κτλ....

Διάβαζοντας αυτές τις μέρες μερικά πράγματα για τον 35ρη, ήταν απο τα πρώτα πράγματα που ανέφεραν οι χρήστες του, το μικρό μέγεθος-βάρος του και πως αυτό τους διευκόλυνε.

Ντάξει σίγουρα δεν μπορείς να την παίρνεις και συνέχεια μαζί σου, στο cinema π.χ.

Όσο για το καλοκαίρι που ανέφερες, την παίρνω μέχρι και στην παραλία :p

DESTR0YER
05-05-11, 23:24
3 φωτογραφιούλες από το Πάσχα :)


87146
87147
87148

senkradvii
05-05-11, 23:45
Η 1η μ'αρέσει πολύ! :oneup:

........Auto merged post: senkradvii πρόσθεσε 1 λεπτά και 11 δευτερόλεπτα αργότερα ........

A επίσης απ'ότι είδα τώρα είχα ξεχάσει να ποστάρω πως και εκείνη του Νικουλάκι με την αντανάκλαση ήταν φοβερή. Λόγω της αντανάκλασης φυσικά..

Ελπίζω βέβαια να το ήθελε κιόλας! :p

famous-walker
06-05-11, 00:03
Ξέχασα να σε ευχαριστήσω κιόλας για την πρόταση σου, μάλλον θα το χτυπήσω το φακουδάκι τελικά.

Τίποτα να σαι καλά. Να μας πεις εντυπώσεις όταν και αν τον πάρεις.

alexjm
06-05-11, 00:05
Σκεφτόμουν και εγώ για ένα σταθερό 35_ή_50άρι φακό για την σκονισμένη/σκουριασμένη/παρατημένη μου d50, μπας κ την χρησιμοποιήσω καθόλου και αφήσω για λίγο κάτω τις αναλογικές και τα φίλμ. Σκεφτόμουν σε κάτι τέτοιο (http://blog.iamnikon.com/en_GB/product-news/get-creative-with-our-new-af-s-nikkor-50mm-f1-8g-lens/?utm_medium=twitter&utm_source=nikon_feed), πως το βλέπετε; Καλό θα ήταν βέβαια να μπορούσα να πουλήσω και τους δύο φακούς που έχω, αχρείαστοι είναι (18-45 & AF 70-300 ..)

Συμφωνείτε με μία τέτοια αγορά ή έχετε να προτείνετε κάτι άλλο;;

mrsaccess
06-05-11, 00:08
Θα πρότεινα prime κάπου στα 28-35mm. Θεωρώ πως ο 50mm έχει λιγότερες χρήσεις.

tsigarid
06-05-11, 00:55
Νομίζω δεν έχω βάλει ποτέ δείγμα από δικές μου φώτο... Ορίστε λοιπόν ;)

Φανερός Πράκτωρ
06-05-11, 00:59
:clap::clap::clap:

mrsaccess
06-05-11, 01:00
Μπράβο! Μου αρέσουν πολύ! :oneup:

Νikosanagn
06-05-11, 01:01
Τρελά φωτογραφιάκια.

Με την D3000?

tsigarid
06-05-11, 01:02
Τρελά φωτογραφιάκια.

Με την D3000?
Ναι, αλλά όχι όλες με τον κιτ φακό.

Νikosanagn
06-05-11, 01:04
Και γιατί δεν μας λες και τους άλλους φακούς? Βαριέσαι, ντρεπεσαι, φοβάσαι, δεν θυμάσαι, ή μας αφήνεις να μαντέψουμε? :p

tsigarid
06-05-11, 01:05
Και γιατί δεν μας λες και τους άλλους φακούς? Βαριέσαι, ντρεπεσαι, φοβάσαι, δεν θυμάσαι, ή μας αφήνεις να μαντέψουμε? :p
Νομίζω τους έχω αναφέρει παλιότερα :p

55-200 και 50/f1.8

........Auto merged post: tsigarid πρόσθεσε 0 λεπτά και 30 δευτερόλεπτα αργότερα ........

Ειδικά τον 55-200 τον χρησιμοποιώ όλο και περισσότερο....

Νikosanagn
06-05-11, 01:06
Απο αυτές ξεχώρισα τις, 4,6,12.

........Auto merged post: Νikosanagn πρόσθεσε 0 λεπτά και 31 δευτερόλεπτα αργότερα ........

Με vr?

tsigarid
06-05-11, 01:07
Με vr?
Ο κιτ και ο 55-200 έχουν VR, ο 50άρης όχι.

Νikosanagn
06-05-11, 01:12
Υπαρχει σταθερής εστίασης με vr?

Δεν νομίζω.

Με τον 55-200 δεν έχω παίξει καθόλου μα καθόλου είναι καινούργια βέβαια η μηχανή αλλα λίγο που τον έβαλα σήμερα μου φαίνεται καλό φακουδάκι.

Επίσης έχεις καταλάβει να φανταστώ πόσο μούφα είναι το D-lighting στην μηχανή μας έτσι? Μόνο κακό κάνει.

tsigarid
06-05-11, 01:14
Το d-lighting είναι από τα καλύτερα πράματα που έχει η μηχανή!! Το μόνο μειονέκτημα είναι ότι αυξάνει (πολύ) τον χρόνο επεξεργασίας της μηχανής, από κλικ μέχρι αποθήκευση, μειώνοντας δραματικά το buffer. Αυτό εννοείς;

Νikosanagn
06-05-11, 01:17
Εννοώ και αυτό.

Αλλά εννοώ οτι έχει χρήση αποκλειστικά και μόνο σε πολύ φωτεινές φωτό. Σε κανονικούς φωτισμούς και κυρίως σκοτάδι, κατάλαβα οτι αλλοιώνει κατα πολύ την φωτογραφία.

........Auto merged post: Νikosanagn πρόσθεσε 2 λεπτά και 7 δευτερόλεπτα αργότερα ........

Επίσης σε κάποιες φωτογραφίες μου φάνηκε οτι άυξανε και το θόρυβο.

@ ADSLgr.com All rights reserved.