PDA

Επιστροφή στο Forum : Συζήτηση περί φωτογραφικών, φακών και φραπέ



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 [61] 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117

Νikosanagn
11-05-11, 00:25
Και ποιός θα έπερνε? Γενικά λίγα πράγματα θα έπαιρνα έτσι στο ντούκου...

mrsaccess
11-05-11, 19:16
Πω! Σήμερα είχα χρόνο και έκανα διπλή τέχνη!
Ξεκίνησα για μαγείρεμα μιας δικής μου συνταγής που έφτιαξα πρώτη φορά σήμερα και είχα από δίπλα τη φωτογραφική μηχανή!
Μαγειρική και φωτογραφία, τι άλλο να ζητήσει κανείς;

Οι φωτογραφίες βγήκαν άψογες, γεμάτες χρώματα και το φαγητό πεντανόστιμο.

Σας παρουσιάζω μόνο το τελικό αποτέλεσμα όμως. :p
87395

DESTR0YER
11-05-11, 19:42
Πω! Σήμερα είχα χρόνο και έκανα διπλή τέχνη!
Ξεκίνησα για μαγείρεμα μιας δικής μου συνταγής που έφτιαξα πρώτη φορά σήμερα και είχα από δίπλα τη φωτογραφική μηχανή!
Μαγειρική και φωτογραφία, τι άλλο να ζητήσει κανείς;

Οι φωτογραφίες βγήκαν άψογες, γεμάτες χρώματα και το φαγητό πεντανόστιμο.

Σας παρουσιάζω μόνο το τελικό αποτέλεσμα όμως. :p
87395

Πωπω, απίθανα τα γεμιστά! Μου άνοιξες την όρεξη!!!!:up::up::up:

senkradvii
11-05-11, 20:13
Πω! Σήμερα είχα χρόνο και έκανα διπλή τέχνη!
Ξεκίνησα για μαγείρεμα μιας δικής μου συνταγής που έφτιαξα πρώτη φορά σήμερα και είχα από δίπλα τη φωτογραφική μηχανή!
Μαγειρική και φωτογραφία, τι άλλο να ζητήσει κανείς;

Οι φωτογραφίες βγήκαν άψογες, γεμάτες χρώματα και το φαγητό πεντανόστιμο.

Σας παρουσιάζω μόνο το τελικό αποτέλεσμα όμως. :p
87395

Εμένα μ'ενδιαφέρει η συνταγή.. Την μοιράζεσαι? :D

mrsaccess
11-05-11, 20:34
@DESTROYER
Thanks! Να'σαι καλά!
@senkradvii
Φυσικά, είμαι open source τύπος. :p

Αυτά που βλέπετε δεν είναι κλασσικά γεμιστά. Προσπάθησα να φτιάξω μια συνταγή πάνω στη βάση των γεμιστών που ακολουθεί όμως τις οδηγίες της ισογλυκαιμικής διατροφής (ένα είδος διατροφής όπως η μεσογειακή).

Έτσι η γέμιση αποτελείται κυρίως από φασόλια άσπρα και τόνο. Συμπληρώνονται από μικρότερες ποσότητες αρακά, μανιταριών, κρεμμυδιού, καλαμποκιού κλπ.

Το ωραίο με αυτό το φαγητό είναι πως όταν το τρως, χάνεις κιλά και κάνεις μπράτσα! Επιπλέον μετά από λίγες ώρες δεν πεινάς ούτε ψάχνεις για γλυκά το απόγευμα! Epic Win!

Γευστικά ήταν άρτιο με μόνο κακό πως είναι πολύ γλυκό. Η κόκκινη πιπεριά (Ισραήλ), ο τόνος, το βαλσάμικο και η ντομάτα το βγάζουν πετμέζι...

Νikosanagn
11-05-11, 20:37
Aν μου πεις οτι δεν έκανες crop την φωτό σε παραδέχομαι, τέλος.:p

mrsaccess
11-05-11, 20:43
Sorry αλλά σου φαίνεται για 3:2; :p

Τη κρόπαρα αναγκαστικά δεξιά και αριστερά. Πάνω - κάτω τη κρόπαρα ελάχιστα, λιγότερο από 1%, επειδή έκανα μια μικρή διόρθωση στη γωνία.

Νikosanagn
11-05-11, 20:45
Sorry αλλά σου φαίνεται για 3:2;


Μμμμμ :p

Mouse Potato
11-05-11, 21:23
@mrsaccess αριστούργημα εικόνας και γεύσης (φαντάζομαι)... :p

Επειδή δεν μπορώ να το γευτώ, θα σχολιάσω την photo... Σκανδαλίζουσα! :oneup:

mrsaccess
13-05-11, 15:06
Μου είναι λίγο δύσκολο να το δεχτώ, αλλά η παρακάτω φωτογραφία πουλήθηκε 3.9 εκατομμύρια δολάρια προχθές. :shock:
http://www.popphoto.com/news/2011/05/cindy-sherman-print-sells-39-million-auction-highest-ever-photograp
Αν δεν κάνω λάθος είναι self portrait. Η φωτογράφος ζει και φωτογραφίζει λογικά ακόμη (είναι 56).

Φοβάμαι πως δεν θα μάθω ποτέ από φωτογραφία γιατί αν μου ζητούσαν να τη κρίνω, δεν θα μπορούσα να την εκτιμήσω με τίποτα τόσο ψηλά.

mob
13-05-11, 15:24
Γιατί το λες αυτό, και φθηνά την πούλησε ... :tooth

mrsaccess
13-05-11, 15:30
Δεν εννοούσα να την εκτιμήσω χρηματικά αλλά καλλιτεχνικά.
Πχ γίνεται διαγωνισμός φωτογραφίας και μπαίνει και αυτή η φωτογραφία. Μπορεί να μην την έβγαζα πρώτη ή δεύτερη και να έβγαζα κάποιες άλλες που δεν θα πωλούνταν ούτε για 39 λεπτά...

albatross
13-05-11, 15:57
Μου είναι λίγο δύσκολο να το δεχτώ, αλλά η παρακάτω φωτογραφία πουλήθηκε 3.9 εκατομμύρια δολάρια προχθές. :shock:
http://www.popphoto.com/news/2011/05/cindy-sherman-print-sells-39-million-auction-highest-ever-photograp
Αν δεν κάνω λάθος είναι self portrait. Η φωτογράφος ζει και φωτογραφίζει λογικά ακόμη (είναι 56).

Φοβάμαι πως δεν θα μάθω ποτέ από φωτογραφία γιατί αν μου ζητούσαν να τη κρίνω, δεν θα μπορούσα να την εκτιμήσω με τίποτα τόσο ψηλά.

Τέχνη είναι το σκατό του καλλιτέχνη. :p
Αν η φωτογραφία δεν έγραφε πάνω Cindy Sherman μπορεί να μην έπιανε ούτε 100 δολάρια.
Δεν λέω ότι είναι κακή φωτογραφία. Απλώς στην τέχνη πληρώνεις το όνομα.

........Auto merged post: albatross πρόσθεσε 4 λεπτά και 35 δευτερόλεπτα αργότερα ........

btw, ωραία καυστική ταινία για το χώρο της φωτογραφίας και κατ' επέκταση της τέχνης, είναι το Pecker (http://www.imdb.com/title/tt0126604/)

mrsaccess
13-05-11, 16:04
Ναι, μόνο που η Sherman έγινε καλλιτέχνης πουλώντας τέτοιες φωτογραφίες, αυτο-πορτραίτα της!
Μήπως να κάνω και εγώ release τα self portraits μου; :p

Έχουμε και στην Ελλάδα το Λουκά Σαμαρά που δούλεψε πολύ με self portraits και είναι διεθνώς αναγνωρισμένος.

albatross
13-05-11, 16:11
Ναι, μόνο που η Sherman έγινε καλλιτέχνης πουλώντας τέτοιες φωτογραφίες, αυτο-πορτραίτα της!
Μήπως να κάνω και εγώ release τα self portraits μου; :p

Ναι, αλλά πριν γίνει διάσημη σίγουρα δεν τα θα πουλούσε τόσο ακριβά.
Τέσπα ας ανεβάσω κι εγώ ενα self portrait...
http://imageshack.us/m/8/9679/jesusquintana1.jpg

Rama
15-05-11, 15:40
Χρησιμοποιώ το Adobe Lightroom για την αρχειοθέτηση και επεξεργασία των φωτογραφιών μου. Ένα πράγμα που με ενοχλεί είναι ότι είναι πολύ βαρύ για να κάνω ένα απλό πέρασμα στις φωτογραφίες. Χρησιμοποιώντας τον απλό viewer των windows 7, παρατήρησα ότι δεν διαβάζει την πληροφορία έτσι ώστε να περιστρέψει τις εικόνες σωστά και φυσικά δεν διαβάζει τα raw της μηχανής μου (EOS 550D).
Ψάχνω λοιπόν ένα απλό viewer για αυτή τη δουλειά...

mrsaccess
15-05-11, 15:56
Ο λόγος που δεν σου δείχνει τα RAW, είναι πως μάλλον δεν έχεις εγκαταστήσει όλο το λογισμικό από το CD της μηχανής. Νομίζω πως το πρόγραμμα που χρειάζεσαι είναι ο Canon RAW codec.

Από λογισμικό δεν έχω κάτι να προτείνω. Το digiKam νομίζω βγαίνει για Windows αλλά δεν το έχω χρησιμοποιήσει ποτέ εκεί.

Edit:
Επίσης ο Zoom Browser της Canon (στο cd και αυτός) είναι πολύ καλός, τουλάχιστον πριν 6 χρόνια που τον είχα χρησιμοποιήσει. Νομίζω χτυπούσε στα ίσα το ACDSee με κάθε πρόγραμμα να έχει τα δυνατά και τα αδύναμα σημεία του.

Rama
15-05-11, 16:31
Δοκίμασα αμέσως μετά το post το DPP αλλά δεν είναι σε καμία περίπτωση για αυτή τη δουλειά. Με το post σου θυμήθηκα και τον Zoom Browser EX ... τα σπάει! Ταχύτατος, διαβάζει τα RAW ... ακριβώς ότι χρειαζόμουν!
Κατέβασα και το Canon RAW Codec για να δω τι αλλάζει ... αλλά τα windows θέλουν restart για να το δούν και ... βαριέμαι :p

........Auto merged post: Rama πρόσθεσε 2 λεπτά και 4 δευτερόλεπτα αργότερα ........

Στο linux δυστυχώς το raw της μηχανής μου δεν υποστηρίζεται ακόμα (τουλάχιστον με την version της libraw που έχω εγώ) ... έχω βολευτεί και με το Lightroom για την επεξεργασία και το έχω αφήσει στην άκρη :redface::sorry:

Mouse Potato
15-05-11, 16:33
Είχα δοκιμάσει τον codec της Canon παλιά αλλά για κάποιο λόγο δεν το χρησιμοποίησα στα Windows 7 x64 (το αναφέρει κιόλας στην ιστοσελίδα της Canon). Έχω την εντύπωση πως δεν μου έβγαζε τα thumbnails.

mrsaccess
15-05-11, 18:30
@Rama
Εγώ πολύ πρόσφατα (προχθές :p) επιτέλους κατάφερα να τρέξω το DPP στο Wine και τρέχει μια χαρά!
Βασικά είχα ξεκινήσει κλασσικά εγκατάσταση στο wine αλλά έσκαγε ο installer. Οπότε το έβαλα στα Windows και πήρα το φάκελο όπως ήταν από το Program Files και το έριξα στο αντίστοιχο του Wine, πάνω από το μισοτελειωμένο φάκελο της εγκατάστασης!
Λειτουργεί πολύ γρήγορα και ομαλά. Το μόνο κακό πως το toolbox είναι πάντα στη μέση του παραθύρου αλλά βρίσκεις workarounds. ;)

Έχω δοκιμάσει και εμπορικούς και ελεύθερους converters και νομίζω το DPP έχει απ'τις καλύτερες -αν όχι τη καλύτερη- επιδόσεις. Το θέλω για βασικό editing και conversion σε 16bit tiff.
Ιδανικά μόνο το GIMP θα υποστήριζε 16bit επεξεργασία, ώστε να παίρνουμε τη μέγιστη δυνατή ποιότητα, γιατί με τα 8bit δεν έχεις αρκετό headroom στο postprocessing.

Θα δοκιμάσω ξανά τις επόμενες ημέρες το Krita που υποστηρίζει 16bit editing.

Rama
15-05-11, 20:08
Ναι το είχα διαπιστώσει και εγώ ότι παίζει αν κάνεις copy μία υπάρχουσα εγκατάσταση. Μάλιστα το είχαμε κουβεντιάσει και σε κάποιο thread εδώ και είχες προτείνει το Bible...
Εμένα πάντως το DPP + Wine είχε τα θεματάκια του. Το πιο βασικό ήταν ότι μου μετακινούσε την φωτογραφία προς τα πάνω και έχανα περίπου το 1/5 όταν την άνοιγα. Αν έκανα export σε Jpeg όλα καλά, αλλά δεν γίνεται να κάνεις επεξεργασία έτσι...
Από την άλλη οι ευκολίες του Lightroom δεν συγκρίνονται.

ipo
15-05-11, 23:59
Χρησιμοποιώντας τον απλό viewer των windows 7, παρατήρησα ότι δεν διαβάζει την πληροφορία έτσι ώστε να περιστρέψει τις εικόνες σωστά και φυσικά δεν διαβάζει τα raw της μηχανής μου (EOS 550D).
Σε εμένα ο απλός viewer των 7, βλέπει την περιστροφή που έχω κάνει σε αρχεία jpg μέσα από το Gimp. Μάλλον κάτι παίζει με το lightroom.

mrsaccess
16-05-11, 00:25
@ipo
Το πρόβλημα δεν είναι στην περιστροφή. Η φωτογραφική του Rama δεν περιστρέφει τις φωτογραφίες αλλά τους θέτει ένα orientation tag, ανάλογα με το πως κρατούσε τη μηχανή όταν τις τράβηξε. Οι περισσότεροι viewers (προφανώς εξαιρείται αυτός των Windows 7 :-k) διαβάζουν το orientation tag και τις δείχνουν κανονικά ( πχ τοπίο - πορτραίτο).

Πάντως για να λέμε και τα καλά, στα Vista που είχα μπει πριν κάνα μήνα, παρατήρησα πως ο windows viewer είναι μάλλον color managed, το οποίο είναι σημαντικό. Αντίθετα το λογισμικό της Canon (PhotoPrint Professional ή κάτι) δεν ήταν. :lol:

@Rama
Γενικά δεν με απασχολούν οι ευκολίες όσο η βασική εμφάνιση ενός RAW αρχείου: σωστά χρώματα, σωστή οξύτητα, λίγος θόρυβος. Σε αυτό βρίσκω καλύτερο το DPP από τα υπόλοιπα με τη λογική ότι πετυχαίνει τα καλύτερα αποτελέσματα με το λιγότερο κόπο. Από τα ανοιχτά προγράμματα επίσης λείπει κυρίως το καλό noise reduction.
Από ανοιχτούς RAW editors πλέον μου αρέσει πολύ το Photivo (αν και έχει ένα bug με το color management), ενώ από κλειστούς για Linux το Bibble. Το DPP (μέσω wine) εμφανίζει καλύτερα και από τα δύο. Μπορεί να μην έχει το καλύτερο αλγόριθμο για sharpening ή για noise reduction, αλλά μοιάζει να έχει αλγόριθμους προσαρμοσμένους στον αισθητήρα της κάμερας σε αντίθεση με τα υπόλοιπα που έχουν generic.
Αν έχω μια καλή αρχική εικόνα στα 16bit, μπορώ μετά να κάνω όσο post processing τραβάει η όρεξή μου. ;)

Νikosanagn
16-05-11, 00:28
Guys to lightroom κάνει καλό noise reduction?

harris
16-05-11, 00:29
@ipo
Το πρόβλημα δεν είναι στην περιστροφή. Η φωτογραφική του Rama δεν περιστρέφει τις φωτογραφίες αλλά τους θέτει ένα orientation tag, ανάλογα με το πως κρατούσε τη μηχανή όταν τις τράβηξε. Οι περισσότεροι viewers (προφανώς εξαιρείται αυτός των Windows 7 :-k) διαβάζουν το orientation tag και τις δείχνουν κανονικά ( πχ τοπίο - πορτραίτο).

Σ'εμένα πάντως μια χαρά το βλέπει το orientation tag ο viewer των 7 ;)

ipo
16-05-11, 00:30
Guys to lightroom κάνει καλό noise reduction?
Άσε βρε Νικουλάκη που θέλεις και λαϊτρούμ! Γι' αυτά που θέλεις να κάνεις το Windows Paint φτάνει και περισσεύει. :p

mrsaccess
16-05-11, 00:31
@harris
Στο Rama γιατί δεν το κάνει; Μήπως πείραξε κάτι; Μήπως σε εσένα το πρόσθεσε ο Canon RAW codec; :hmm:

Νikosanagn
16-05-11, 00:32
Άσε βρε Νικουλάκη που θέλεις και λαϊτρούμ! Γι' αυτά που θέλεις να κάνεις το Paintbrush φτάνει και περισσεύει. :p

Kαι που ξέρεις τι θέλω να κάνω?:p

ipo
16-05-11, 00:34
Kαι που ξέρεις τι θέλω να κάνω?:p
Να μειώσεις το θόρυβο των μακαρονιών που βράζει ο ξάδερφος...

Νikosanagn
16-05-11, 00:35
Να μειώσεις το θόρυβο των μακαρονιών που βράζει ο ξάδερφος...

Χα-χα :hammered:

harris
16-05-11, 00:37
@harris
Στο Rama γιατί δεν το κάνει; Μήπως πείραξε κάτι; Μήπως σε εσένα το πρόσθεσε ο Canon RAW codec; :hmm:

Δεν έχω περάσει τον raw codec της canon σε μένα... Και αν προσέξεις αυτά που λέει ο Rama, δεν μιλάμε για τα raw αρχεία, αφού αυτά (λογικό) δεν τα διαβάζει καθόλου, αλλά προφανώς για αρχεία επεξεργασμένα σε άλλη μορφή (jpeg; )...

@Rama για να δεις τα raw στον windows viewer υπάρχει update της microsoft, αλλά δεν το βρίσκω τώρα να στο δώσω... ψαξ'το ;)

mrsaccess
16-05-11, 00:45
Χμ, ναι, υπέθεσα πως τραβάει RAW+jpeg και δεν του δείχνει αυτά σωστά. Αν κάνει τη μετατροπή από το lightroom παίζει να του κάνει τίποτα εκεί.

Rama
16-05-11, 01:29
Λοιπόν έκανα και restart αφού πέρασα το Canon RAW Codec αλλά no luck. Ο viewer των windows από ότι έχω δει δεν έχει κάποια σχετική ρύθμιση. Από ένα σύντομο googling μου φαίνεται ότι το codec δεν παίζει για win x64 ...
Τραβάω RAW+Jpeg ή μόνο RAW (και βλέπω τους δίσκους μου να γεμίζουν για πλάκα :p). Ότι πρόγραμμα έχω χρησιμοποιήσει για την μετατροπή RAW -> Jpeg, μάλλον περιστρέφει και την εικόνα, αφού μετά ο win-viewer τις δείχνει σωστά.
Προς το παρόν θα βολευτώ με τον ZoomBrowser για τα γρήγορα περάσματα.

Mouse Potato
16-05-11, 01:47
Το ανέφερα παραπάνω ότι με Windows 7 x64 δεν δουλεύει ο codec. Το καλύτερο είναι να τις βλέπεις με ένα third party πρόγραμμα όπως αυτό που κατέβασες.

tiffany
16-05-11, 02:35
Κάτι σε Acdsee; Πολύ καλό για οργάνωση. Για viewer χρησιμοποιώ το fastpictureviewer + codec pack που είναι ταχύτατος αλλά στην δωρεάν έκδοση παίζει μόνο jpeg και είναι σχεδόν αδύνατο να το βρεις στα γνωστά "μαγαζιά". Αν ασχολείσαι με το άθλημα της φωτογραφίας αξίζει.

mrsaccess
16-05-11, 14:37
Και ένα stream στο flickr που μου άρεσε πάρα πολύ!
http://www.flickr.com/photos/jwlphotography/page1/

Ο άνθρωπος βγάζει πολύ ωραίες φωτογραφίες τις κόρες του! Είναι εμπορικό / διαφημιστικό / στημένο (πείτε το όπως θέλετε) στυλ αλλά μου αρέσει!

Νikosanagn
16-05-11, 14:38
Ντάξει μερικές που είδα είναι φοβερές έτσι.

Έχεις Μάριε flickr?

mrsaccess
16-05-11, 14:44
Έχω αλλά δεν το χρησιμοποιώ! :p
http://www.flickr.com/photos/99858738@N00/

Ετοιμάζω τώρα δική μου σελίδα με γκαλερί. Για αυτό χθες μετέφρασα στα Ελληνικά το user interface του piwigo, το οποίο είναι μια καλή open source php photo gallery: http://piwigo.org/

harris
17-05-11, 00:01
Λοιπόν έκανα και restart αφού πέρασα το Canon RAW Codec αλλά no luck. Ο viewer των windows από ότι έχω δει δεν έχει κάποια σχετική ρύθμιση. Από ένα σύντομο googling μου φαίνεται ότι το codec δεν παίζει για win x64 ...
Τραβάω RAW+Jpeg ή μόνο RAW (και βλέπω τους δίσκους μου να γεμίζουν για πλάκα :p). Ότι πρόγραμμα έχω χρησιμοποιήσει για την μετατροπή RAW -> Jpeg, μάλλον περιστρέφει και την εικόνα, αφού μετά ο win-viewer τις δείχνει σωστά.
Προς το παρόν θα βολευτώ με τον ZoomBrowser για τα γρήγορα περάσματα.

Κατέβασε αυτό http://www.fastpictureviewer.com/codecs/ και πες μου αν δούλεψε :)

mrsaccess
20-05-11, 22:21
Τελικά η Sigma SD1 με τον full frame αισθητήρα και τα 15MP (επί 3, λόγω χρωμάτων) που συζητούσαμε μερικές δεκάδες σελίδες πίσω, θα κοστίζει περίπου 10,000 δολάρια! Η Sigma φαίνεται να έχει τόση εμπιστοσύνη στη μηχανή της, που λέει πως αυτή η κάμερα θα κοντράρει το medium format και όχι τα 35mm!

Νikosanagn
20-05-11, 22:34
10.000 wow, δεν είναι και λίγα.

ipo
20-05-11, 22:36
Όσο 10 καλά ποδήλατα. :p

Νikosanagn
20-05-11, 22:37
Όσο 10 καλά ποδήλατα. :p

Ναι, ή πέντε τέλεια ποδήλατα! :p ή 30 μέτρια :lol:

sotos65
20-05-11, 22:42
Ή 2.500 φραπέδες... :p

mrsaccess
20-05-11, 22:59
Ή όσο μια καλή έξοδος Τρίτη βράδυ.

albatross
20-05-11, 23:00
Τελικά η Sigma SD1 με τον full frame αισθητήρα και τα 15MP (επί 3, λόγω χρωμάτων) που συζητούσαμε μερικές δεκάδες σελίδες πίσω, θα κοστίζει περίπου 10,000 δολάρια! Η Sigma φαίνεται να έχει τόση εμπιστοσύνη στη μηχανή της, που λέει πως αυτή η κάμερα θα κοντράρει το medium format και όχι τα 35mm!

Α χα! Ε να πάρω 2-3 να έχω καβάτζα. :p

Σοβαρά τώρα, αν είχα λεφτά για πέταμα θα έπαιρνα μια Χ100 (http://www.dpreview.com/reviews/fujifilmx100/)

Νikosanagn
20-05-11, 23:04
Α χα! Ε να πάρω 2-3 να έχω καβάτζα. :p

Σοβαρά τώρα, αν είχα λεφτά για πέταμα θα έπαιρνα μια Χ100 (http://www.dpreview.com/reviews/fujifilmx100/)

Ρε συ, αυτή δεν έχει οθονίτσα απο πίσω.. πως θα βλέπεις έλεος.

:p:lol:

Rama
21-05-11, 01:30
Epic camera review (http://www.amazon.com/Nikon-camera-35mm-body-only/product-reviews/B0006GQ6K6/ref=cm_cr_dp_hist_1?ie=UTF8&showViewpoints=0&filterBy=addOneStar) στο Amazon

tiffany
21-05-11, 01:38
Τελικά η Sigma SD1 με τον full frame αισθητήρα και τα 15MP (επί 3, λόγω χρωμάτων) που συζητούσαμε μερικές δεκάδες σελίδες πίσω, θα κοστίζει περίπου 10,000 δολάρια! Η Sigma φαίνεται να έχει τόση εμπιστοσύνη στη μηχανή της, που λέει πως αυτή η κάμερα θα κοντράρει το medium format και όχι τα 35mm!

Βασικά ο αισθητήρας της έχει τα subpixel το ένα πίσω από το άλλο και όχι στην ίδια επιφάνεια όπως όλοι οι υπόλοιποι με αποτέλεσμα να έχει πολύ μεγαλύτερο μέγεθος το κάθε pixel. Η Sigma λέει για απόδοση 3x άρα 15*3=45ΜΡ. :blink:

Ιδού ο αισθητήρας. http://en.wikipedia.org/wiki/Foveon_X3_sensor

Αν είναι όντως τόσο καλός όσο λένε πολύ θα ήθελα να τον δω είτε σε full frame Leica είτε σε medium format leica. :p

Rama
22-05-11, 17:38
Και μιας και λέτε για 10άρικα σκέφτομαι να αγοράσω 2η μπαταρία για την μηχανή μου και είδα τα παρακάτω:
Canon (http://www.amazon.co.uk/Canon-4515B002-BATTERY-PACK-LP-E8/dp/B0037NZ2LY/ref=sr_1_cc_2?ie=UTF8&qid=1306074567&sr=1-2-catcorr)
Energizer (http://www.amazon.co.uk/Energizer-CA-LPE8-Digital-Battery-Equivalent/dp/B0042CUYSA/ref=sr_1_cc_3?ie=UTF8&qid=1306074567&sr=1-3-catcorr)
Μιας και η αγορά της Sigma είναι κάτι προφανές και απόλυτα αναγκαίο για μένα (:p) να αρχίσω να κάνω οικονομία από εδώ;

@ ADSLgr.com All rights reserved.