PDA

Επιστροφή στο Forum : Συζήτηση περί φωτογραφικών, φακών και φραπέ



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 [69] 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117

biggeo65
27-02-12, 01:58
Δεν ήταν συμβουλή ήταν δικιά μου άποψη.

Για υτόπαρακάτω έγραψα, ότι μπορεί να βρεί αναφορές για τα μοντέλα που έγραψε στο παραπάνω forum, που είναι καθαρά γαι φωτογραφίθα και να αποφασίσει.

Kαι ανέφερε γενικά χαμηλό φωτισμο, (π.χ. συναυλίες).

Δεν του είπα σώνει και καλά να πάρει SONY :p

Εκτός κι αν θίχτηκες που ανέφερα SONY κι όχι Canon :p

mrsaccess
27-02-12, 02:12
Δεν θίχτηκα, αντέκρουσα τα επιχειρήματά σου. Η αργή ταχύτητα κλείστρου πουθενά δεν αναφέρεται ως σημαντική για τις φωτογραφίες σε μέρη με χαμηλό φωτισμό. Η αργή ταχύτητα κλείστρου χρησιμοποιείται για long exposures, τα οποία τα κάνεις σε χαμηλό ISO (κανονικά μόνο στο base ISO) γιατί διαφορετικά έχεις μεγάλο πρόβλημα με το θόρυβο. Πρόκειται για ένα συγκεκριμένο είδος φωτογραφίας.

Mouse Potato
27-02-12, 02:25
Δεν θίχτηκα, αντέκρουσα τα επιχειρήματά σου. Η αργή ταχύτητα κλείστρου πουθενά δεν αναφέρεται ως σημαντική για τις φωτογραφίες σε μέρη με χαμηλό φωτισμό. Η αργή ταχύτητα κλείστρου χρησιμοποιείται για long exposures, τα οποία τα κάνεις σε χαμηλό ISO (κανονικά μόνο στο base ISO) γιατί διαφορετικά έχεις μεγάλο πρόβλημα με το θόρυβο. Πρόκειται για ένα συγκεκριμένο είδος φωτογραφίας.

Ορθόν. Επίσης σε compact μηχανές είναι πρακτικά άχρηστο το αργό κλείστρο αφού σπάνια συνοδεύονται με κάποιο τρίποδο. Τουλάχιστον έτσι όπως το αντιλαμβάνομαι εγώ.

mrsaccess
27-02-12, 02:49
Όχι απαραίτητα, πάντα μπορείς να στηρίξεις τη μηχανή σε κάποιο παγκάκι ή κάτι. Αλλά μιλάμε για συγκεκριμένο είδος φωτογραφίας.

Πχ η πόζα που θα τραβήξεις σε 30sec / ISO100, μπορεί να τραβηχθεί σε 1sec / ISO3200.

Μια long exposure με τη παλιά μου compact στο παλιό λιμάνι, στα Χανιά, με τη βοήθεια ενός παγκακίου. ISO 50 - 15sec - f/5.6. Θα μπορούσα να τη τραβήξω σε ISO400 - 1sec - f/4.0 αλλά δεν θα είχε σχέση. Οι λεπτομέρειες στους τοίχους, στα κεραμίδια, στα δέντρα δεν θα ήταν διακριτές από το θόρυβο.
96716

jjokeris
27-02-12, 02:52
Όχι απαραίτητα, πάντα μπορείς να στηρίξεις τη μηχανή σε κάποιο παγκάκι ή κάτι. Αλλά μιλάμε για συγκεκριμένο είδος φωτογραφίας.

Πχ η πόζα που θα τραβήξεις σε 30sec / ISO100, μπορεί να τραβηχθεί σε 1sec / ISO3200.

Μια long exposure με τη παλιά μου compact στο παλιό λιμάνι, στα Χανιά, με τη βοήθεια ενός παγκακίου. ISO 50 - 15sec - f/5.6. Θα μπορούσα να τη τραβήξω σε ISO400 - 1sec - f/4.0 αλλά δεν θα είχε σχέση.
96716

Μην ξεχνας ομως οτι αν και χαμηλο Iso λογω long exp μπορει να δημιουργηθει ψηφιακος θορυβος....η απαντηση ειναι καπου στο ενδιαμεσο

mrsaccess
27-02-12, 03:05
Δεν συμφωνώ με αυτό ούτε εμπειρικά - φωτογραφικά (με τις μόνο 2 ψηφιακές που έχω παίξει ως τώρα) αλλά ούτε και εμπειρικά - ηλεκτρονικά. Στο base ISO, το οποίο θεωρούμε πως είναι το χαμηλότερο χωρίς να χρησιμοποιούμε ISO expansion αν υπάρχει, το σήμα που δίνει ο αισθητήρας κανονικά δεν έχει καθόλου ή χαμηλή ενίσχυση. Όπως και να έχει, οποιαδήποτε ενίσχυση θα πρέπει να πολλαπλασιάσει το θόρυβο περισσότερο από την ίδια την ενίσχυσή ή, στην καλύτερη των περιπτώσεων, την ιδανική (που είναι και άπιαστη) να πολλαπλασιάσει το θόρυβο το ίδιο με την ενίσχυση του σήματος.

Βέβαια όπως λέω, αυτή η άποψη είναι εμπειρική, μπορεί και να μην ισχύει αλλά νομίζω πως είναι σωστή.

jjokeris
27-02-12, 10:22
Δεν συμφωνώ με αυτό ούτε εμπειρικά - φωτογραφικά (με τις μόνο 2 ψηφιακές που έχω παίξει ως τώρα) αλλά ούτε και εμπειρικά - ηλεκτρονικά. Στο base ISO, το οποίο θεωρούμε πως είναι το χαμηλότερο χωρίς να χρησιμοποιούμε ISO expansion αν υπάρχει, το σήμα που δίνει ο αισθητήρας κανονικά δεν έχει καθόλου ή χαμηλή ενίσχυση. Όπως και να έχει, οποιαδήποτε ενίσχυση θα πρέπει να πολλαπλασιάσει το θόρυβο περισσότερο από την ίδια την ενίσχυσή ή, στην καλύτερη των περιπτώσεων, την ιδανική (που είναι και άπιαστη) να πολλαπλασιάσει το θόρυβο το ίδιο με την ενίσχυση του σήματος.

Βέβαια όπως λέω, αυτή η άποψη είναι εμπειρική, μπορεί και να μην ισχύει αλλά νομίζω πως είναι σωστή.

Εν μερη σωστη ειναι αλλα μπορεις/μπορειτε να δειτε κατι χρησιμο εδω http://www.photokaboom.com/photography/learn/Photoshop_Elements/noise_reduction/1_noise_reduction_introduction.htm και εδω http://www.astropix.com/HTML/I_ASTROP/SETTINGS.HTM

Νikosanagn
27-02-12, 12:00
Μην ξεχνας ομως οτι αν και χαμηλο Iso λογω long exp μπορει να δημιουργηθει ψηφιακος θορυβος....η απαντηση ειναι καπου στο ενδιαμεσο

Πάντως ούτε εγώ το έχω παρατηρήσει αυτό. (Εμπειρικά πάντα κι εγω).

jjokeris
27-02-12, 13:04
Πάντως ούτε εγώ το έχω παρατηρήσει αυτό. (Εμπειρικά πάντα κι εγω).

Η αληθεια ειναι οτι και εγω δεν το εχω παρατηρησει (εχω μια EOS550D).Ισως να εχει να κανει με το αισθητηρα,με το ποια μηχανη τον φοραει,με τα ISO που χρησιμοποιουνται,με την εξωτερικη θερμοκρασια και με την ικανοτητα καποιου να διακρινει τον θορυβο.Για να το λενε ομως αλλα και να υπαρχει σαν επιλογη σε DSLR της Canon και της NIkon...μαλλον κατι ξερουν οι εταιρειες.

mrsaccess
27-02-12, 16:40
Σε ποια επιλογή αναφέρεσαι; Στο long exposure noise reduction (ή dark frame subtraction); Αυτή φυσικά υπάρχει και λειτουργεί για όλα τα ISO.

Στο 2ο link που δίνεις, μιλούν για αστροφωτογραφία που είναι άλλος είδος φωτογραφίας. Πχ στο παράδειγμα που δίνει για υψηλό ISO, χρησιμοποιεί μια Canon 20D στο υψηλότερο ISO της, 1600. Όμως δίνει μια πόζα 175 λεπτών! Αν έριχνε το ISO στα 800, η πόζα θα έπρεπε να είναι 350 λεπτά! Αυτό μπορεί να είναι αδύνατο γιατί μπορεί να είχε ξημερώσει μέχρι τότε, ή ο συγκεκριμένος αστερισμός να είχε δύσει (κινούνται και αυτοί και με διαφορετικούς ρυθμούς από τη γη).

Νikosanagn
27-02-12, 16:48
Στις νίκον πάντως τέτοια επιλογή δεν νομίζω να εχω δει (d3000) μόνο κανονικό reduction έχω δει, anyway.

mrsaccess
27-02-12, 17:29
Σίγουρα το έχουν, μπορεί κάποια μοντέλα να μην έχουν επιλογή να το απενεργοποιήσεις. Είναι απλό να το ελέγξεις. Τράβα μια φωτογραφία με μεγάλο χρόνο έκθεσης (πχ 30 δεύτερα) και μόλις η μηχανή τραβήξει τη φωτογραφία, θα περιμένεις άλλα 30 δεύτερα όπου θα φαίνεται να σώζει την φωτογραφία. Στην πραγματικότητα εκεί τραβάει ένα dark frame για να κάνει dark frame subtraction noise reduction.

Νikosanagn
27-02-12, 17:32
Αυτό το έκανε στις Olympus θυμάμαι, στις nikon ή απλά εχει πολύ πιο γρήγορο buffering, ή δεν το έχει, δεν ξέρω καθόλου.

Τώρα μιλάμε για αυτό που ανέφερε ο φίλος με τον θόρυβο που μπορεί να παρουσιάσει σε χαμηλό ΙSO;

BlindG
27-02-12, 19:19
Eπίσης διαθέτει νέας γενιάς backlit CMOS sensor, που δίνει καλύτερο αποτέλεσμα σε χαμηλές συνθήκες φωτισμού.
Αν σε παίρνει να περιμένεις, θα σου έλεγα στο διάστημα που θα πάρει να βγεί (σε λίγο καιρο, ΑΚΑ <1 μήνα) να αποταμιεύσεις λίγα παραπάνω, και να πάρεις την 125HS, η οποία θα έχει DIGIC 5 chip ελαφρώς φωτεινότερο φακό (f:2,7) και πιό ευρυγώνιο (24mm)

Μπορεί και να την παλέψω να περιμένω.
Χθες βράδυ ένιωθα τυχερός και έβαλα κατσαβίδι στην cybershot.
Ευτυχώς στάθηκα τυχερός και έφτασα εύκολα με λίγο λαδάκι στο διακόπτη, φαίνεται να έχει σταθεροποιηθεί η λειτουργία της οπότε μάλλον θα πάρει αναβολή η αγορά αν η επισκευή αποδειχθεί αξιόπιστη.


Γιατί η Canon φτιάχνει φωτογραφικές μηχανές και η Sony walkman. Εσύ τι θέλεις; Walkman ή φωτογραφική μηχανή;

Αφορισμοί :p
Σε (χρηματικά) αντίστοιχα μοντέλα τότε, η cybershot έριχνε στα αφτιά σε πολλές άλλες compact. Υπερείχε ακόμα και από νεώτερες μηχανές (εκείνης της περιόδου). Δε βλέπω το λόγο γιατί να τη βγάζουμε έτσι άχρηστη.

Επίσης, τραβούσε video σε mpeg που είναι απείρως βολικότερο από τις άλλες που τραβούσαν σε quicktime π.χ.


Μπες εδώ: http://www.imaging-resource.com/IMCOMP/COMPS01.HTM
Στο ένα pane διάλεγε Canon ELPH 100 HS (είναι το μοντέλο που θέλεις με την ΕΠΑνή του ονομασία) και στο άλλο Sony DSC-HX7V και σύγκρινε σε υψηλά ISO (1600-3200) και όχι μόνο. Η Sony ακόμη και στα χαμηλά ISO παράγει λάσπη αντί για μαλλιά στη κούκλα.

Όντως.
Αλλα το πουκάμισο έχει πιο ζωντανό χρώμα από την cybershot ;)
Eπίσης αν δεις το βάζο με τα λουλούδια, ενώ το ίδιο το βάζο η canon το έχει τραβήξει με μεγαλύτερη ευκρίνεια, τα λουλούδια της cybershot είναι και πιο καθαρά και πιο ζωντανά.
Ομοίως, δες το λευκό στην ετικέτα του κρασιού. Στα γράμματα έχει μεγαλύτερη ευκρίνεια η canon (και στο φελλό) αλλά π.χ το ποτήρι και οι αντανακλάσεις του φαίνονται καλύτερα με την cybershot.

Eδώ δηλαδή έχουμε την ευκρίνεια vs χρώμα όπου ενώ η cybershot χάνει με σχετική διαφορά στην ευκρίνεια, αποδίδει καλύτερα τα χρώματα :what:

mrsaccess
27-02-12, 20:07
Όντως.
Αλλα το πουκάμισο έχει πιο ζωντανό χρώμα από την cybershot ;)
Eπίσης αν δεις το βάζο με τα λουλούδια, ενώ το ίδιο το βάζο η canon το έχει τραβήξει με μεγαλύτερη ευκρίνεια, τα λουλούδια της cybershot είναι και πιο καθαρά και πιο ζωντανά.
Ομοίως, δες το λευκό στην ετικέτα του κρασιού. Στα γράμματα έχει μεγαλύτερη ευκρίνεια η canon (και στο φελλό) αλλά π.χ το ποτήρι και οι αντανακλάσεις του φαίνονται καλύτερα με την cybershot.

Eδώ δηλαδή έχουμε την ευκρίνεια vs χρώμα όπου ενώ η cybershot χάνει με σχετική διαφορά στην ευκρίνεια, αποδίδει καλύτερα τα χρώματα :what:

Μπράβο, εδώ ερχόμαστε στη πραγματική ποιότητα της φωτογραφίας και στο λόγο που η Sony φτιάχνει walkman ενώ η Canon φωτογραφικές.

Μια καλή φωτογραφία έχει ευκρίνεια. Η Canon για παράδειγμα, αν κι έχει λιγότερα megapixel, ακόμη και σε ISO3200 δείχνει το κείμενο στις κάρτες και το βιβλίο πιο καλά από τη Sony. Γιατί; Γιατί η Canon έχει καλύτερο αισθητήρα και ίσως καλύτερο φακό (λογικό αφού έχει αρκετά μικρότερο εύρος ζουμ, μεγάλο εύρος ζουμ = κακός φακός). Για τον ίδιο λόγο τα λουλούδια της Sony νομίζεις πως είναι καλύτερα, γιατί τα έχει περάσει από noise reduction και τα έχει κάνει ένα χρώμα, μία λάσπη. Αν παρατηρήσεις, στη Canon φαίνονται περισσότερες λεπτομέρειες. Η Sony όμως έχει κάνει και ένα άλλο τρικ, στην επόμενη παράγραφο.

Μια καλή φωτογραφία έχει ακόμη πιστά χρώματα και λίγο sharpening. Ωστόσο, οι έρευνες δείχνουν πως ανάμεσα σε 2 φωτογραφίες, ο καταναλωτής θα επιλέξει αυτή με τα πιο έντονα χρώματα και το μεγαλύτερο sharpening και ας μην αντανακλά τη πραγματικότητα. Γιατί; Γιατί ο καταναλωτής είναι κάφρος!
Οι εταιρείες το έχουν πάρει χαμπάρι και επίτηδες τονίζουν λίγο παραπάνω τα χρώματα και το sharpening. Το κάνει και η Canon, αλλά η Sony το παρακάνει! Το sharpening είναι και ο λόγος που σου φαίνονται πιο καθαρά τα λουλούδια της Sony, γιατί ενώ δεν έχουν λεπτομέρεια (το sharpen δεν μπορεί να προσθέσει κάτι που λείπει), έχουν contrast. Το saturation είναι ο λόγος που σου φαίνονται «καλύτερα» τα χρώματα της sony· σαν νερομπογιές.

Βέβαια το saturation και το sharpening ρυθμίζονται μέσα στην κάμερα και μπορείς εύκολα να κάνεις μια nikon ή μια canon να τραβάει σαν τη sony. Δεν μπορείς όμως να κάνεις τη sony να τραβάει σαν τις άλλες.

........Auto merged post: mrsaccess πρόσθεσε 6 λεπτά και 25 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Αυτό το έκανε στις Olympus θυμάμαι, στις nikon ή απλά εχει πολύ πιο γρήγορο buffering, ή δεν το έχει, δεν ξέρω καθόλου.

Τώρα μιλάμε για αυτό που ανέφερε ο φίλος με τον θόρυβο που μπορεί να παρουσιάσει σε χαμηλό ΙSO;

Μιλάμε γενικά για το θόρυβο. Η φωτογραφική σου έχει αυτή τη μέθοδο πάντως, η ρύθμιση noise reduction από ό,τι είδα ενεργοποιεί και το κανονικό noise reduction και το long exposure noise reduction για φωτό πάνω από 8 sec.

BlindG
27-02-12, 21:00
Γιατί; Γιατί ο καταναλωτής είναι κάφρος!

Noμίζω οτι είσαι λίγο κακός :p
(χρόνια τώρα μας ελκύουν τα μπλιμπλίκια και τα χρώματα βέβαια οπότε ένα δίκιο το έχεις :p Γι'αυτό σε λέω *λίγο* κακό....)
Xωρίς να είμαι ειδικός, το χρώμα στο πουκάμισο και τα λουλούδια δεν μου φαίνεται για λάσπη. Επίσης το λευκό της cybershot υπερισχύει κατά κράτος από το λευκό της Canon στα 3200 :what:

mrsaccess
27-02-12, 21:13
Λάσπη = soft image + πολύ noise reduction + over saturation + over sharpening.

Το λευκό είναι ξεχωριστή κατηγορία από μόνο του, μιας και η ισορροπία θερμοκρασίας λευκού δεν έχει σωστή συνταγή, αφού το μάτια μας κάνουν συνεχώς automatic white balance.

Μπορείς να πεις πως η Canon έχει ένα green tint, από την άλλη τα χρώματα στο πρόσωπο και τα μαλλιά της κούκλας απ'τη Sony, φαίνονται ψεύτικα.
Δες το still life (κάτω - κάτω) σε ISO3200 για καλύτερα συμπεράσματα. Αυτό γίνεται με ρυθμισμένο τεχνητό φωτισμό στα 5500Κ.

Erebos
27-02-12, 21:21
Noμίζω οτι είσαι λίγο κακός :p
(χρόνια τώρα μας ελκύουν τα μπλιμπλίκια και τα χρώματα βέβαια οπότε ένα δίκιο το έχεις :p Γι'αυτό σε λέω *λίγο* κακό....)
Xωρίς να είμαι ειδικός, το χρώμα στο πουκάμισο και τα λουλούδια δεν μου φαίνεται για λάσπη. Επίσης το λευκό της cybershot υπερισχύει κατά κράτος από το λευκό της Canon στα 3200 :what:

Sorry κιόλας ρε G αλλά αν δεν βλέπεις τα μαλλιά και το πρόσωπο της τύπισσας που έχουν γίνει πουρές, είσαι Blind... :p

Εγώ θα πρότεινα Canon Powershot SXκάτι (αναλόγως πόσα λεφτά θες να δώσεις).

BlindG
27-02-12, 21:29
Sorry κιόλας ρε G αλλά αν δεν βλέπεις τα μαλλιά και το πρόσωπο της τύπισσας που έχουν γίνει πουρές, είσαι Blind... :p

Άλλος έχει το όνομα και άλλος τη χάρη :-k
Πιο πάνω κάναμε εκτενή συζήτηση με τον mrsphotographer για τη συγκεκριμένη φωτογραφία...


Εγώ θα πρότεινα Canon Powershot SXκάτι (αναλόγως πόσα λεφτά θες να δώσεις).

Ομολογουμένως με έχετε βάλει σε σκέψεις με την κανονεμονή σας....

mrsaccess
27-02-12, 21:41
Επίσης έχουμε καιρό να ανεβάσουμε φωτογραφίες από φαγητά -που στρατηγικά παραλείφθηκαν από το τίτλο.

Οπότε σας παρουσιάζω το πιάτο της ημέρας: φαρφάλε με ντομάτα, γαρίδες, σκόρδο, βασιλικό και αγγούρι. Το setup του πιάτου δεν είναι το καλύτερο αλλά προς υπεράσπισή μου, πεινούσα!
96735

BlindG
27-02-12, 22:13
Εντάξει λοιπόν.
Αφού το πάτε έτσι, πάρτε και cybershot με flash :yahoo:

96738


(Σημείωση: Τα πιάτα είναι για ανθρώπους με τρόπους... Δηλαδή όχι εμένα :dwarf)

Νikosanagn
27-02-12, 22:18
Ρε Μάριε, αγγούρι στα μακαρόνια; :p

Φανερός Πράκτωρ
27-02-12, 22:21
Εντάξει λοιπόν.
Αφού το πάτε έτσι, πάρτε και cybershot με flash :yahoo:

96738


(Σημείωση: Τα πιάτα είναι για ανθρώπους με τρόπους... Δηλαδή όχι εμένα :dwarf)
περιέγραψε και λίγο το θέμα της φωτογραφίας (καλλιτεχνικά, à la Κωστάλας) :p

mrsaccess
27-02-12, 22:28
@BlindG
Και η δική μου είχε flash! :p

Αυτό που δείχνεις είναι η κλασσική συνταγή στρώση τορτελίνια - στρώση eyeballs - στρώση τορτελίνια; :p

........Auto merged post: mrsaccess πρόσθεσε 1 λεπτά και 4 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Ρε Μάριε, αγγούρι στα μακαρόνια; :p

Ναι, μου ήρθε σαν ιδέα σήμερα για πρώτη φορά, κάπου πρέπει να το είχε πάρει το μάτι μου σε φωτογραφία όμως. Καλό είναι, ασυνήθιστη γεύση, απλά να το κόψεις ψιλές ροδέλες και να το βάλεις λίγο πριν το τέλος (το έριξα 5 λεπτά πριν το τελείωμα).

BlindG
28-02-12, 00:48
περιέγραψε και λίγο το θέμα της φωτογραφίας (καλλιτεχνικά, à la Κωστάλας) :p

Και εδώ λοιπόν βλέπουμε μια οπτική πανδαισία, ένα σύνολο από γεύσεις και χρώματα, αρμονικά συνδυασμένα, καθώς η κρέμα αγκαλιάζει νωχελικά τα ελαφρώς παραβρασμένα toretlini που συνωστισμένα περιμένουν τη γλυκιά πάπρικα να τους δώσει μια πικάντικη αναπνοή από την βελούδινη κρέμα γάλακτος που ενώ έχει βράσει ελαφρώς, κρατάει καλά την σφριγηλότητά της καθώς ορμάει να ντύσει τα ορφανά (από ζύμη) κομμάτια γέμισης που περιφέρονται άτακτα μέσα στην κατσαρόλα, αφήνοντας τα μπαχαρικά τους να ξεχυθούν στην ατμόσφαιρα, με μόνο αντίπαλο την πρέζα μοσχοκάρυδο που σκοπό της έχει να επιβάλει την τάξη και την ισορροπία. Ευχαριστούμε που και σήμερα μας κρατήσατε συντροφιά. Καλή σας νύχτα.

Φανερός Πράκτωρ
28-02-12, 01:38
προσκυνάμε! :worthy:

ipo
28-02-12, 01:58
Και εδώ λοιπόν βλέπουμε μια οπτική πανδαισία, ένα σύνολο από γεύσεις και χρώματα, αρμονικά συνδυασμένα, καθώς η κρέμα αγκαλιάζει νωχελικά τα ελαφρώς παραβρασμένα toretlini που συνωστισμένα περιμένουν τη γλυκιά πάπρικα να τους δώσει μια πικάντικη αναπνοή από την βελούδινη κρέμα γάλακτος που ενώ έχει βράσει ελαφρώς, κρατάει καλά την σφριγηλότητά της καθώς ορμάει να ντύσει τα ορφανά (από ζύμη) κομμάτια γέμισης που περιφέρονται άτακτα μέσα στην κατσαρόλα, αφήνοντας τα μπαχαρικά τους να ξεχυθούν στην ατμόσφαιρα, με μόνο αντίπαλο την πρέζα μοσχοκάρυδο που σκοπό της έχει να επιβάλει την τάξη και την ισορροπία. Ευχαριστούμε που και σήμερα μας κρατήσατε συντροφιά. Καλή σας νύχτα.
:respekt::lol:

Νikosanagn
28-02-12, 03:17
Και εδώ λοιπόν βλέπουμε μια οπτική πανδαισία, ένα σύνολο από γεύσεις και χρώματα, αρμονικά συνδυασμένα, καθώς η κρέμα αγκαλιάζει νωχελικά τα ελαφρώς παραβρασμένα toretlini που συνωστισμένα περιμένουν τη γλυκιά πάπρικα να τους δώσει μια πικάντικη αναπνοή από την βελούδινη κρέμα γάλακτος που ενώ έχει βράσει ελαφρώς, κρατάει καλά την σφριγηλότητά της καθώς ορμάει να ντύσει τα ορφανά (από ζύμη) κομμάτια γέμισης που περιφέρονται άτακτα μέσα στην κατσαρόλα, αφήνοντας τα μπαχαρικά τους να ξεχυθούν στην ατμόσφαιρα, με μόνο αντίπαλο την πρέζα μοσχοκάρυδο που σκοπό της έχει να επιβάλει την τάξη και την ισορροπία. Ευχαριστούμε που και σήμερα μας κρατήσατε συντροφιά. Καλή σας νύχτα.

Νerd...:p

tiffany
28-02-12, 03:25
Και εδώ λοιπόν βλέπουμε μια οπτική πανδαισία, ένα σύνολο από γεύσεις και χρώματα, αρμονικά συνδυασμένα, καθώς η κρέμα αγκαλιάζει νωχελικά τα ελαφρώς παραβρασμένα toretlini που συνωστισμένα περιμένουν τη γλυκιά πάπρικα να τους δώσει μια πικάντικη αναπνοή από την βελούδινη κρέμα γάλακτος που ενώ έχει βράσει ελαφρώς, κρατάει καλά την σφριγηλότητά της καθώς ορμάει να ντύσει τα ορφανά (από ζύμη) κομμάτια γέμισης που περιφέρονται άτακτα μέσα στην κατσαρόλα, αφήνοντας τα μπαχαρικά τους να ξεχυθούν στην ατμόσφαιρα, με μόνο αντίπαλο την πρέζα μοσχοκάρυδο που σκοπό της έχει να επιβάλει την τάξη και την ισορροπία. Ευχαριστούμε που και σήμερα μας κρατήσατε συντροφιά. Καλή σας νύχτα.

Κάτι μου λέει πως θα γίνουμε κολλητάρια. :p

Ξέρεις και καλοτρως.

Νikosanagn
28-02-12, 03:39
Κάτι μου λέει πως θα γίνουμε κολλητάρια. :p

Ξέρεις και καλοτρως.

Θες να παχύνεις κι εσυ; :p

tiffany
28-02-12, 16:44
Θες να παχύνεις κι εσυ; :p

Τα έχω τα κιλάκια μου. Αλλά πολύ μα πολύ περπάτημα. Καμία 10ριά χλμ κάθε μέρα εκτός τις βροχερές μέρες. ;)

Στα "καλά" φοιτητικά χρόνια χτυπούσα με τον γείτονα από μία πίτσα, μισή μακαρονάδα, 2 πάστες και μισό μπουκάλι πέπσι. Και μετά 1 ώρα γυρίζαμε όλη την Πάτρα. Από Ζαρουχλέικα μέχρι Αγίας Σοφίας και πάλι πίσω. Πολύ φαΐ.

DESTR0YER
01-03-12, 21:22
Επίσης έχουμε καιρό να ανεβάσουμε φωτογραφίες από φαγητά -που στρατηγικά παραλείφθηκαν από το τίτλο.

Οπότε σας παρουσιάζω το πιάτο της ημέρας: φαρφάλε με ντομάτα, γαρίδες, σκόρδο, βασιλικό και αγγούρι. Το setup του πιάτου δεν είναι το καλύτερο αλλά προς υπεράσπισή μου, πεινούσα!
96735

Κάτω από το πιάτο με τα μακαρόνια και τα αγγούρια, είναι αυτό που δίναν μαζί με μία εξάδα νερά για ένα διάστημα; :p

mrsaccess
01-03-12, 21:27
Ναι, το συγκεκριμένο από εκεί πρέπει να το έχω!

BlindG
02-03-12, 02:51
Mη με βαρέσετε αλλά επειδή είναι στα μακρόπνοα σχέδια η απόκτηση ενός "camcorder" (ιδίου προϋπολογισμού, γύρω στα 200) αφού η minidv μου κυριολεκτικά τα έχει φτύσει και δουλεύω μεδανεικές canon (ναι, αυτές είναι canon :p mv920 και mv960), προτείνετε να κοιτάξω πάλι σε canon ? :sorry:

albatross
02-03-12, 02:59
Mη με βαρέσετε αλλά επειδή είναι στα μακρόπνοα σχέδια η απόκτηση ενός "camcorder" (ιδίου προϋπολογισμού, γύρω στα 200) αφού η minidv μου κυριολεκτικά τα έχει φτύσει και δουλεύω μεδανεικές canon (ναι, αυτές είναι canon :p mv920 και mv960), προτείνετε να κοιτάξω πάλι σε canon ? :sorry:

Sony και Panasonic φτιάχνουν πολύ καλές βιντεοκάμερες. Δε θα σου έλεγα να πας σε Canon.

BlindG
02-03-12, 03:51
Mε panasonic δυστυχώς την έχω πατήσει (http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=447714).

Μου είχε κακοφανεί πάρα πολύ η διαφορά εικόνας μεταξύ της minidv και της "ψηφιακής". Μιλάμε για τραγελαφική θολούρα.

Νikosanagn
02-03-12, 04:23
Kαι δεν την πήρε κανεις τελικα; :p

BlindG
02-03-12, 04:34
Με 30 ώρες λειτουργίας και 10 μήνες εγγύηση ακόμα, έφυγε τη δεύτερη μέρα ;)

Βασικά βλέπω οτι αυτή εδώ η Legria (http://www.adorama.gr/e-shop/Details.php?PrID=5085) έχει 1/6 ccd που είναι σίγουρα καλύτερο από τον 1/8 της Panasonic που είχα.

Βέβαια υπάρχει και το επόμενο μοντέλο (http://www.adorama.gr/e-shop/Details.php?PrID=5084) που ειναι hd και στο 1/4 αλλά είναι πολλά τα ευρά...

albatross
02-03-12, 04:53
Mε panasonic δυστυχώς την έχω πατήσει (http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=447714).

Μου είχε κακοφανεί πάρα πολύ η διαφορά εικόνας μεταξύ της minidv και της "ψηφιακής". Μιλάμε για τραγελαφική θολούρα.

Για Panasonic να σου πω την αλήθεια δεν έχω προσωπική άποψη, απλώς έχω ακούσει ότι βγάζει κάποια καλά μοντέλα... ίσως πιο ψηλά στην τιμή (με φακούς leica κλπ).
H Sony είναι παραδοσιακά δύναμη στις βιντεοκάμερες... κάτι αντίστοιχο με αυτό που σου έλεγε ο Μάριος για τις φωτογραφικές Canon.
Για τις Canon δεν έχω άποψη... αλλά διαβάζω κάποια reviews που δεν είναι κακά, όπως εδω
http://www.camcorderinfo.com/content/Canon-HF-R21-Camcorder-Review.htm
με καλή απόδοση σε χαμηλό φωτισμό. Αλλά είναι πάνω από 200 ευρώ...

mrsaccess
02-03-12, 14:26
Από βιντεοκάμερες δεν γνωρίζω. Πάντως το καλύτερο βίντεο το τραβάνε πλέον οι dSLR με αισθητήρα γύρω στη 1". :twisted: :p

Wolverine
02-03-12, 14:29
Από βιντεοκάμερες δεν γνωρίζω. Πάντως το καλύτερο βίντεο το τραβάνε πλέον οι dSLR με αισθητήρα γύρω στη 1". :twisted: :p


Ε τότε να πάρει μια Canon 5D MK3 και έναν 24-70 2.8 ή εναλλακτικά μια Nikon D800 και έναν 24-70 2.8.
Δεν νομίζω να βγαίνει και πολύ εκτός προϋπολογισμού. :twisted::p

Rama
02-03-12, 18:14
Πριν πάει στην MkIII καλύτερα να περιμένει ένα σοβαρό review όπως αυτό (http://www.petapixel.com/2011/10/17/iphone-4s-vs-canon-5d-mark-ii-a-side-by-side-comparison-of-1080p-hd-video/) που είχαν κάνει με τον προκάτοχό της ... :confused::blink::shock:

Νikosanagn
02-03-12, 18:19
Πριν πάει στην MkIII καλύτερα να περιμένει ένα σοβαρό review όπως αυτό (http://www.petapixel.com/2011/10/17/iphone-4s-vs-canon-5d-mark-ii-a-side-by-side-comparison-of-1080p-hd-video/) που είχαν κάνει με τον προκάτοχό της ... :confused::blink::shock:

To Αι φον ειναι αναμενόμενα καλύτερο.

Erebos
02-03-12, 18:33
Πριν πάει στην MkIII καλύτερα να περιμένει ένα σοβαρό review όπως αυτό (http://www.petapixel.com/2011/10/17/iphone-4s-vs-canon-5d-mark-ii-a-side-by-side-comparison-of-1080p-hd-video/) που είχαν κάνει με τον προκάτοχό της ... :confused::blink::shock:

Great test, it is like making a Ferrari to behave like a Tata Nano just to prove that Tata Nano is a very good car...

Hazy, relatively bland environments, with the Canon lens at a notoriously soft aperture. Crank that up to f2.8 and introduce some heavy colour into the shots and then you get a better picture of the distance between these two cameras.

This is much like comparing a canon to a H4D-50 handheld at ISO 1600 and marvelling that the Canon produces similar results.

I've never understood tests like these, they don't show anything.

That being said, if I hold my iphone a certain way, my Canon then becomes just as good at making calls.

:rofl::rofl::rofl:

Erebos
03-03-12, 00:10
Μιας και είπες MkIII, τσεκάρετε αυτό το channel: DigitalRevTV: Canon 5D Mark III Hands-on First Impression (http://www.youtube.com/watch?v=JnFaIPCU3d8)
Έχει πολύ γέλιο ο τύπος, σαν να βλέπεις Top Gear, μόνο που αντί για αυτοκίνητα έχει φωτογραφικές μηχανές.

BlindG
03-03-12, 02:25
Άρα τελικά η Sony εκτός από walkman, φτιάχνει ΚΑΙ camcorders....
Θα το έχω υπόψη μου :up:

BlindG
04-03-12, 16:37
Προφανώς είμαι άσχετος αλλά έχω εδώ ένα πρόβλημα:
Πρέπει να φωτογραφήσω μια ανακλαστική επιφάνεια με τις λιγότερες δυνατές αντανακλάσεις.
Το μόνο που ξέρω είναι οτι το φως δεν πρέπει να είναι κατευθυνόμενο (πρέπει να είναι omnilight).

Δεν ξέρω όμως τίποτα από τις ρυθμίσεις που πρέπει να κάνω σε μια panasonic Lumix DMC-LX2 :( :(

Mπρεί κάποιος να βοηθήσει?

96938

Α, λύσεις όπως:
Χρειάζεσαι εξοπλισμό που κάνει ένα σκασμό λεφτά ή τράβα σε φωτογράφο, προφανώς είναι άχρηστες. Θέλω να πετύχω το καλύτερο δυνατό αποτέλεσμα με spit'n'wire λύσεις μπας και γλιτώσω ώρες πάνω στο photoshop.

Ευχαριστώ σας :worthy:

hedgehog
04-03-12, 16:44
δοκίμασε να έχεις την πηγή φωτός με πλάτη στο αντικείμενο, και καμιά σελίδα χαρτί μπροστά της ώστε να φωτίζεται αποκλειστικά από την ανάκληση του φωτός στο χαρτί...

νομίζω σε αυτή που ανέβασες διακρίνεται αριστερά ακόμη και η λάμπα, με αυτό τον τρόπο πιστεύω θα γίνει πολύ πιο γλυκιά όποια ανάκλαση...

mrsaccess
04-03-12, 16:52
Αν έχεις πολωτικά γυαλιά ηλίου, βάλε τα μπροστά από τον φακό αλλά πρέπει να βρεις τη καλύτερη γωνία (περιστρέφεις τα γυαλιά) που εξαλείφει τις περισσότερες αντανακλάσεις.

Φως διάχυτο, με αυτή τη συννεφιά ένα παράθυρο είναι ιδανικό και βάλε την μηχανή να υπερεκθέσει λίγο γιατί μπερδεύεται με το λευκό.

BlindG
04-03-12, 17:27
Aκριβώς ο τύπος των συμβουλών που έψαχνα :up:
Ευχαριστώ σας!



δοκίμασε να έχεις την πηγή φωτός με πλάτη στο αντικείμενο, και καμιά σελίδα χαρτί μπροστά της ώστε να φωτίζεται αποκλειστικά από την ανάκληση του φωτός στο χαρτί...

νομίζω σε αυτή που ανέβασες διακρίνεται αριστερά ακόμη και η λάμπα, με αυτό τον τρόπο πιστεύω θα γίνει πολύ πιο γλυκιά όποια ανάκλαση...

Δεν χρησιμοποιώ φώτα. Αυτό που διακρίνεις είναι το παράθυρο που έχω όντως πλάτη στο αντικείμενο. Προτίμησα να μην χρησιμοποιήσω φώτα αλλά διάλεξα μια ώρα του μεσημεριού που είχε αρκετό ήλιο για να έχω διάχυτο φως.

Δυστυχώς το συγκεκριμένο είναι σφαιρικό οπότε είναι δύσκολο να ορίσω κατευθύνσεις, τόσο για το φακό, όσο και για το φωτισμό :wall:




Αν έχεις πολωτικά γυαλιά ηλίου, βάλε τα μπροστά από τον φακό αλλά πρέπει να βρεις τη καλύτερη γωνία (περιστρέφεις τα γυαλιά) που εξαλείφει τις περισσότερες αντανακλάσεις.

Φως διάχυτο, με αυτή τη συννεφιά ένα παράθυρο είναι ιδανικό και βάλε την μηχανή να υπερεκθέσει λίγο γιατί μπερδεύεται με το λευκό.

ντεν κσερι τι ινε πολοτικα γκιαλια φιλε μου :sorry:

Πως μπορώ να κάνω μια compact αυτόματη (αλλά και με manual mode) να υπερεκθέσει? :(

@ ADSLgr.com All rights reserved.