PDA

Επιστροφή στο Forum : Συζήτηση περί φωτογραφικών, φακών και φραπέ



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 [70] 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117

Wolverine
04-03-12, 18:29
Προφανώς είμαι άσχετος αλλά έχω εδώ ένα πρόβλημα:
Πρέπει να φωτογραφήσω μια ανακλαστική επιφάνεια με τις λιγότερες δυνατές αντανακλάσεις.
Το μόνο που ξέρω είναι οτι το φως δεν πρέπει να είναι κατευθυνόμενο (πρέπει να είναι omnilight).

Δεν ξέρω όμως τίποτα από τις ρυθμίσεις που πρέπει να κάνω σε μια panasonic Lumix DMC-LX2 :( :(

Mπρεί κάποιος να βοηθήσει?

96938

Α, λύσεις όπως:
Χρειάζεσαι εξοπλισμό που κάνει ένα σκασμό λεφτά ή τράβα σε φωτογράφο, προφανώς είναι άχρηστες. Θέλω να πετύχω το καλύτερο δυνατό αποτέλεσμα με spit'n'wire λύσεις μπας και γλιτώσω ώρες πάνω στο photoshop.

Ευχαριστώ σας :worthy:


http://www.youtube.com/watch?v=YS0zV6czunk

Δες αυτό αν σε βοηθήσει.

Νikosanagn
04-03-12, 19:04
Πουλάω την dslr, χθές μου είπε οτι νιώθει άβολα...:sorry:

http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=600621

biggeo65
04-03-12, 19:33
Πουλάω την dslr, χθές μου είπε οτι νιώθει άβολα...:sorry:

http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=600621

Και καλά κάνεις. Μπορεί να συγκριθεί η φτωχή dslr σου
με τα 41ΜΡ του ΝΟΚΙΑ.
Και δεν νομίζω να βρεις κι αγοραστές μετά από αυτή την ανακοίνωση:sorry:

BlindG
04-03-12, 19:41
Wolverine:

:up: :up: :up: Τι βλάκεία... είχα ξεχάσει το "when in doubt, youtube it" :yahoo:
Σ'ευχαριστώ πολύ, διπλά ;)



Κάποιος μίλησε στο thread για το μέγεθος του αισθητήρα... Μπορεί ρε παιδιά να συγκριθεί ο αισθητήρας ενός κινητού που έχει ένα φακό σαν το μυαλό του Βορίδη, με μια dslr? :what:
Στην ασχετοσύνη μου, μου φαίνεται πολύ παράξενο.... :what:

hemlock
04-03-12, 19:51
Wolverine:

:up: :up: :up: Τι βλάκεία... είχα ξεχάσει το "when in doubt, youtube it" :yahoo:
Σ'ευχαριστώ πολύ, διπλά ;)



Κάποιος μίλησε στο thread για το μέγεθος του αισθητήρα... Μπορεί ρε παιδιά να συγκριθεί ο αισθητήρας ενός κινητού που έχει ένα φακό σαν το μυαλό του Βορίδη, με μια dslr? :what:
Στην ασχετοσύνη μου, μου φαίνεται πολύ παράξενο.... :what:

Γιου σπικ γουαϊσλι ολντ μαν...Τα οπτικά πάντα έβγαζαν καλύτερες Photos...;)

Νikosanagn
04-03-12, 19:55
Wolverine:

:up: :up: :up: Τι βλάκεία... είχα ξεχάσει το "when in doubt, youtube it" :yahoo:
Σ'ευχαριστώ πολύ, διπλά ;)



Κάποιος μίλησε στο thread για το μέγεθος του αισθητήρα... Μπορεί ρε παιδιά να συγκριθεί ο αισθητήρας ενός κινητού που έχει ένα φακό σαν το μυαλό του Βορίδη, με μια dslr? :what:
Στην ασχετοσύνη μου, μου φαίνεται πολύ παράξενο.... :what:

Πως δεν μπορεί, αφου η Νοκια το έκανε, εγω θα το πάρω, και θα το χρησιμοποιώ μονο σαν μηχανή, ουτε sim δεν θα του βάλω.

mrsaccess
04-03-12, 19:59
Υπερβολές. Το συγκεκριμένο κινητό έχει αισθητήρα μεγαλύτερο από τις περισσότερες compact. Τα 41megapixel του είναι όλα στο μέγεθος των pixel άλλων κινητών.

Υπό πολύ συγκεκριμένες συνθήκες ναι, ίσως να μπορεί να τραβήξει καλύτερα και από dSLR. Αλλά θα είναι τόσο σπάνιες που δεν έχει πρακτικό ενδιαφέρον.

Ας μην τρελαινόμαστε με οποιαδήποτε νέα ιδέα και τεχνολογία επειδή αντιβαίνει στη συμβατική γνώση μας.

hemlock
04-03-12, 20:06
Πως δεν μπορεί, αφου η Νοκια το έκανε, εγω θα το πάρω, και θα το χρησιμοποιώ μονο σαν μηχανή, ουτε sim δεν θα του βάλω.
Πήγαινε κατευθείαν στο conclusion... ;)
(http://luminous-landscape.com/tutorials/resolution.shtml)

Νikosanagn
04-03-12, 20:08
Υπερβολές. Το συγκεκριμένο κινητό έχει αισθητήρα μεγαλύτερο από τις περισσότερες compact. Τα 41megapixel του είναι όλα στο μέγεθος των pixel άλλων κινητών.

Υπό πολύ συγκεκριμένες συνθήκες ναι, ίσως να μπορεί να τραβήξει καλύτερα και από dSLR. Αλλά θα είναι τόσο σπάνιες που δεν έχει πρακτικό ενδιαφέρον.

Ας μην τρελαινόμαστε με οποιαδήποτε νέα ιδέα και τεχνολογία επειδή αντιβαίνει στη συμβατική γνώση μας.

Πήγαινε κατευθείαν στο conclusion...
Nτάξει το οτι δεν εβαλα emoticons δεν σημαίνει κάτι έτσι... :p

Eννοείται πως αστειεύομαι.


Υπό πολύ συγκεκριμένες συνθήκες ναι, Ούτε απο κάτω απο πολύ συγκεκριμένες συνθήκες νομίζω οτι το κινητό αυτό θα μπορέσει να βγάλει μια φωτογραφία καλύτερη, οχι απο dslr, αλλα από compact, μου αρέσει που στο νήμα σχολιάζουν τις φωτογραφίες που εχουν τραβηχτεί απο αυτό το κινητό (αυτές με την οριβασία)... ντάξει οτι και να πω είναι λίγο.

Και εγώ προσωπικά θεωρώ μεμπτό την συγκεκριμένη πολιτική που χρησιμοποιεί η Νόκια, ακούει ο άλλος (ο ασχετος) 41 mp και του τρέχουν τα σάλια, και πάει το αγοράζει. Εντάξει, δεν λεω, για κάμερα ειναι καλή η φωτογραφική αλλά μην τρελαθούμε κιόλας.

Erebos
04-03-12, 20:10
Κάποιος μίλησε στο thread για το μέγεθος του αισθητήρα... Μπορεί ρε παιδιά να συγκριθεί ο αισθητήρας ενός κινητού που έχει ένα φακό σαν το μυαλό του Βορίδη, με μια dslr? :what:
Στην ασχετοσύνη μου, μου φαίνεται πολύ παράξενο.... :what:

Έτσι ακριβώς.
Όπως λένε για τα αυτοκίνητα: "There is no replacement for displacement". Δεν παν να βάλεις όσα turbo θες και να σηκώσεις πίεση στο Θεό, τα κυβικά δεν κρύβονται.

biggeo65
04-03-12, 20:15
@ Νikosanagn

Εγώ κατάλαβα ότι το σχόλιο σου ήταν αντίστοιχο του Τεστ Canon ΜΚΙΙ
και iPhone .
Πάντως θα κάνω την θυσία και θα αγοράσω την dslr σου,
αν είναι να πας σε καλύτερο μοντέλο (ΝOKIA) :p

mrsaccess
04-03-12, 20:18
@ Νikosanagn
Και όμως, σε μια ιδανική περίπτωση που μπορούν να χρησιμοποιηθούν και τα 41mp του κινητού στη βέλτιστη απόδοσή τους, δηλαδή χωρίς ζουμ, σε base ISO, με προσεγμένο exposure και σωστό διάφραγμα, τότε το αποτέλεσμα θα είναι εξαιρετικό (όπως είδες και από τα sample) και αν ελέγχουμε μόνο αρχεία jpg, γιατί όχι συγκρίσιμο με μια μικρή ή λίγο παλαιότερη dSLR; Βέβαια είναι μια περίπτωση στις χίλιες, αλλά γιατί να την αποκλείσουμε;

Μην ξεχνάς πως υπάρχουν οι θεωρίες για το περιορισμό του ελάχιστου μεγέθους των pixel εξαιτίας της διάχυσης του φωτός, αλλά σπάνια στα άρθρα σκέφτονται πως pixel με ίδιο χρώμα δεν γειτονεύουν σε ένα bayer sensor.

Νikosanagn
04-03-12, 20:36
@ Νikosanagn
Και όμως, σε μια ιδανική περίπτωση που μπορούν να χρησιμοποιηθούν και τα 41mp του κινητού στη βέλτιστη απόδοσή τους, δηλαδή χωρίς ζουμ, σε base ISO, με προσεγμένο exposure και σωστό διάφραγμα, τότε το αποτέλεσμα θα είναι εξαιρετικό (όπως είδες και από τα sample) και αν ελέγχουμε μόνο αρχεία jpg, γιατί όχι συγκρίσιμο με μια μικρή ή λίγο παλαιότερη dSLR; Βέβαια είναι μια περίπτωση στις χίλιες, αλλά γιατί να την αποκλείσουμε;


Kαλά, οκ, δεν ειναι ανάγκη να την αποκλείσουμε αλλα δεν αγοράζει κανείς το κινητό αυτό για να κάνει όλα αυτα που περιέγραψες.

Πάντως μερικά ποστ απο το τόπικ με το Νόκια, είναι για πολλά γέλια.


@ Νikosanagn

Εγώ κατάλαβα ότι το σχόλιο σου ήταν αντίστοιχο του Τεστ Canon ΜΚΙΙ
και iPhone .
Πάντως θα κάνω την θυσία και θα αγοράσω την dslr σου,
αν είναι να πας σε καλύτερο μοντέλο (ΝOKIA) Την πουλάω οσο το κινητό και θα σου δώσω και εναν 55 -200 εναν 35ρη 1,8 και εναν 18-55 να φευγουν... :p

teodor_ch
07-03-12, 11:32
Εδώ και πολύ καιρό ψάχνομαι για μία αξιόπιστη backup λύση >35.000 φωτογραφιών.
Θα ήθελα επίσης να μπορώ να τις χαζεύω μέσω του κινητού (android).

Τί έχετε κάνει εσείς?
Απο τη μία έχω ένα atom asus EEE που μπορώ να του βάλω ένα εξωτερικό usb και να στήσω owncloud/piwigo κλπ αλλά είναι αρκετά δύσκολο (πρέπει να αλλάξω τα ονόματα στους φακέλους).
Απο την άλλη υπάρχει το picasa που με <50$ το χρόνο τα έχω όλα αποθηκευμένα ΑΛΛΑ τα έχει και η φίλη μας η google.
Το smugmug έχει άλλους περιορισμούς (δεν κρατάει το folder structure).

Έπειτα κοιτάω να αγοράσω ένα NAS να του πετάξω και ένα 500άρη σκληρό που περισσεύει και να το μεταφέρω μετά το αρχικό backup στο πατρικό που έχει 24/7 adsl για παράδειγμα.

Ξέρω ότι το μέλλον είναι το cloud αλλά προς το παρόν είναι πανάκριβο.

Καμιά άλλη λύση?

Φανερός Πράκτωρ
07-03-12, 11:44
εγώ ακολουθώ τη λύση NAS αλλά δεν έχω μπει στον κόπο να τις βάλω σε κάποιο πρόγραμμα για να τις βλέπω πιο εύκολα. Τις έχω απλά σε φακέλους. Λογικά μπορώ να τις δω και από το ipad με κάποιο κατάλληλο app αλλά δεν με έχει απασχολήσει ποτέ. Τη λύση cloud (μη δικού σου) δεν θα τη σκεφτόμουν καν. Πόσο μάλλον αν είναι "free" υπηρεσία της google...

teodor_ch
07-03-12, 11:51
εγώ ακολουθώ τη λύση NAS αλλά δεν έχω μπει στον κόπο να τις βάλω σε κάποιο πρόγραμμα για να τις βλέπω πιο εύκολα. Τις έχω απλά σε φακέλους. Λογικά μπορώ να τις δω και από το ipad με κάποιο κατάλληλο app αλλά δεν με έχει απασχολήσει ποτέ. Τη λύση cloud (μη δικού σου) δεν θα τη σκεφτόμουν καν. Πόσο μάλλον αν είναι "free" υπηρεσία της google...

κάποιο λινκ απο το δικό σου setup?

της google είναι αρκετά δελεαστικό πάντως


Paid storage

If you run out of free storage for Gmail, Google Docs, or Picasa Web, you can purchase additional storage that is shared across these products. Choose from the following storage plans:

20 GB - $5/yr
80 GB - $20/yr
200 GB - $50/yr
400 GB - $100/yr
1 TB - $256/yr
2 TB - $512/yr
4 TB - $1024/yr
8 TB - $2048/yr
16 TB - $4096/yr
http://support.google.com/picasa/bin/answer.py?hl=en&answer=39567

Φανερός Πράκτωρ
07-03-12, 12:08
Το δικό μου setup είναι ένας imac 4ετίας και το Western Digital My Book Live 2TB NAS (http://www.amazon.de/gp/product/B00499DMRQ/ref=oh_o00_s00_i00_details) το οποίο το είχα πάρει 138 ευρώ τότε. Όλα τα σημαντικά δεδομένα είναι στον imac που πάντα μένει ανοιχτός ή σε sleep mode και το nas χρησιμοποιείται για το backup του imac αλλά και για ταινίες οι οποίες δεν με νοιάζουν αν σκάσει ο δίσκος του nas. Προφανώς μπορούν να μπουν και οι φωτό στο nas και για ασφάλεια να χρησιμοποιήσεις κάποιον που έχει 2 σκληρούς σε RAID αλλά εκεί ανεβαίνεις σε τιμή.

Τη google δεν θα την προτιμούσα επειδή δεν θέλω να της δίνω και άλλα προσωπικά μου δεδομένα.

........Auto merged post: Φανερός Πράκτωρ πρόσθεσε 6 λεπτά και 8 δευτερόλεπτα αργότερα ........

Επιπλέον αυτό που θες να κάνεις εσύ (να βλέπεις τις φωτό από το κινητό) εγώ το κάνω με τις ταινίες που είναι στο nas και με το ipad που τις κάνει stream αυτόματα από εκεί. Αυτή η λειτουργία με έχει βολέψει πάρα πολύ και γενικά το nas (ειδικά στα 138 ευρώ) ήταν από τις πιο καλές αγορές που έχω κάνει.

........Auto merged post: Φανερός Πράκτωρ πρόσθεσε 1 λεπτά και 47 δευτερόλεπτα αργότερα ........

Το συγκεκριμένο έχει και twonky server που πρέπει να μοιράζει και φωτό στο δίκτιο. Ρίξε του μια ματιά

teodor_ch
07-03-12, 12:11
Σε ευχαριστώ για τις πληροφορίες.
Θα τσεκάρω τη λύση σου αν μου κάνει :)

Βγαίνει και αρκετά οικονομικά

nnn
07-03-12, 12:32
box.net με 50GB free για πάντα
ανέβασα ~ 25GB φωτογραφίες για backup πριν 20 ημέρες(τις έχω και σε NAS με raid).

gcf
07-03-12, 12:36
Με τι τρόπο ανεβάζεις ολόκληρους φακέλους στο box;

nnn
07-03-12, 12:38
Δημιουργείς τους φακέλους στο cloud και μετά επιλέγεις όσα αρχεία θέλεις και τα στέλνεις.
(φυσικά απαιτεί σοβαρό upload rate)

teodor_ch
07-03-12, 12:39
box.net με 50GB free για πάντα
ανέβασα ~ 25GB φωτογραφίες για backup πριν 20 ημέρες(τις έχω και σε NAS με raid).

free και για πάντα δε τα πιστεύω
επίσης free και αξιοπιστία/ασφάλεια πάλι δε μου κολλάνε

το nas που έχεις, ποιό είναι?

nnn
07-03-12, 12:43
Είναι free και ασφαλές.
http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=84038&highlight=dns-323

με 2 χ 1TB δίσκους, 550 GB Raid 1 και το υπόλοιπο ενιαίο χώρο.

gcf
07-03-12, 12:48
Δημιουργείς τους φακέλους στο cloud και μετά επιλέγεις όσα αρχεία θέλεις και τα στέλνεις.
(φυσικά απαιτεί σοβαρό upload rate)
Είναι φασαρία έτσι αν έχεις πολύπλοκη δομή φακέλων.
Μόλις βρω χρόνο θα δοκιμάσω τη WebDav πρόσβαση που δίνουν άτυπα.

biggeo65
07-03-12, 12:52
free και για πάντα δε τα πιστεύω
επίσης free και αξιοπιστία/ασφάλεια πάλι δε μου κολλάνε

το nas που έχεις, ποιό είναι?
Γιατί δεν κοιτάς την λύση του Rapidshare (https://rapidshare.com/#!buyrapids)
με απεριόριστο χώρο, κι ΗTTPS .

nnn
07-03-12, 12:52
Δεν είναι τόσο δύσκολο, επιλέγεις μαζικά όσα αρχεία και το που θα πάνε και το αφήνεις να ανεβάζει.

teodor_ch
07-03-12, 12:57
Γιατί δεν κοιτάς την λύση του Rapidshare (https://rapidshare.com/#!buyrapids)
με απεριόριστο χώρο, κι ΗTTPS .

Είναι ακριβό (50ευρώ/χρόνος) σε σχέση με Gpicasa και δεν εμπιστεύομαι τη συγκεκριμένη εταιρία λόγω διαμοίρασης παράνομου υλικού επι πληρωμή.

mob
07-03-12, 13:05
Είναι φασαρία έτσι αν έχεις πολύπλοκη δομή φακέλων.
Μόλις βρω χρόνο θα δοκιμάσω τη WebDav πρόσβαση που δίνουν άτυπα.

Το webdav του box είναι τόσο αργό που πρακτικά είναι άχρηστο.

Φανερός Πράκτωρ
07-03-12, 13:31
καλά δεν σας ενοχλεί να ανεβάζετε σε cloud κάτι τόσο προσωπικό όσο είναι το αρχείο φωτογραφείων σας;

gcf
07-03-12, 13:48
Προσωπικά ότι έχω ανεβάσει σε clοud είναι encrypted, τώρα το ρίσκο να κάτσει κάποιος να σπάσει την κρυπτογράφηση δεν το θεωρώ σημαντικό μπροστά στα οφέλη να έχεις τα δεδομένα στο cloud.

Wolverine
07-03-12, 14:32
box.net με 50GB free για πάντα
ανέβασα ~ 25GB φωτογραφίες για backup πριν 20 ημέρες(τις έχω και σε NAS με raid).


Τώρα που το κοίταζα βλέπω μόνο 5 GB στο free, για τα 50 GB θέλει 19,99 τον μήνα. Μήπως κάνω κάτι λάθος;

Revolution
07-03-12, 14:42
Η εφαρμογη για Android δινει τα 50gb

nnn
07-03-12, 14:49
Τώρα που το κοίταζα βλέπω μόνο 5 GB στο free, για τα 50 GB θέλει 19,99 τον μήνα. Μήπως κάνω κάτι λάθος;
ωπ μέχρι χτες έδινε free 50άρια, promo ήταν ?

........Auto merged post: nnn πρόσθεσε 2 λεπτά και 1 δευτερόλεπτα αργότερα ........

οκ το βρήκα, θα κάνεις log από Android κινητό αφού κάνεις λογαριασμό και στον αναβαθμίζει στα 50.

Εγώ επειδή χρησιμοποίησα email από δικό μου domain μου έδωσε δυνατότητα να πάρω άλλα 50GB σε 2ο λογαριασμό και λέω να πάρω και 3ο.

Revolution
07-03-12, 15:03
Ποιος μας εξασφαλιζει ωστοσο το privacy, γιατι κι εγω ευχαριστως να αραδιασω 50gb φωτογραφιες για backup αλλα...

nnn
07-03-12, 15:18
Ποιος μας εξασφαλιζει ωστοσο το privacy, γιατι κι εγω ευχαριστως να αραδιασω 50gb φωτογραφιες για backup αλλα...
1000% privacy σε σκληρό και θαμμένο σε θυρίδα :lol:

Εγώ πάντως μόλις μου "αγόρασα" άλλα 50 GB σε 3ο λογαριασμό :cool:

Wolverine
07-03-12, 15:26
ωπ μέχρι χτες έδινε free 50άρια, promo ήταν ?

........Auto merged post: nnn πρόσθεσε 2 λεπτά και 1 δευτερόλεπτα αργότερα ........

οκ το βρήκα, θα κάνεις log από Android κινητό αφού κάνεις λογαριασμό και στον αναβαθμίζει στα 50.

Εγώ επειδή χρησιμοποίησα email από δικό μου domain μου έδωσε δυνατότητα να πάρω άλλα 50GB σε 2ο λογαριασμό και λέω να πάρω και 3ο.

:oneup: Σωστός, το έκανα και μου έδωσε τα 50…

Τώρα άντε να ανεβούν όλες οι φωτογραφίες...:hmm:



Και μια και αναφερθήκαμε σε λύσεις αποθήκευσης, εγώ έχω στήσει ένα μηχάνημα με freenas και είμαι πολύ ευχαριστημένος. Δουλεύει χωρίς τίποτα ιδιαίτερο το time machine της apple (που σημαίνει αυτόματα incremental backup) και ότι άλλο πρωτόκολλο θέλω (NFS, FTP, Samba κλπ). Και έχει και την ευελιξία ότι μπορώ να προσθέτω αρκετούς δίσκους.

Revolution
07-03-12, 15:33
1000% privacy σε σκληρό και θαμμένο σε θυρίδα :lol:

Εγώ πάντως μόλις μου "αγόρασα" άλλα 50 GB σε 3ο λογαριασμό :cool:
Καλα ρε δεν ειπαμε οτι εχουμε και τα μυστικα του κρατους ουτε να υπογραψουμε ρητρες αλλα δεν θελω να δω καμια φωτο αδεσποτη αυτο ειναι ολο.

nnn
07-03-12, 15:38
Καλα ρε δεν ειπαμε οτι εχουμε και τα μυστικα του κρατους ουτε να υπογραψουμε ρητρες αλλα δεν θελω να δω καμια φωτο αδεσποτη αυτο ειναι ολο.
ε τις πονηρές μην τις ανεβάσεις :lol:

Revolution
07-03-12, 15:45
ε τις πονηρές μην τις ανεβάσεις :lol:
Τι λες ρε αυτες ειναι οι καλυτερες αν παθει τιποτα ο σκληρος να σωθουν αυτες τουλαχιστον :p

Φανερός Πράκτωρ
07-03-12, 16:14
εεε ρε χάζι που θα κάνει ο admin του site :p

mob
07-03-12, 16:20
καλά δεν σας ενοχλεί να ανεβάζετε σε cloud κάτι τόσο προσωπικό όσο είναι το αρχείο φωτογραφείων σας;

Υποτίθεται ότι όλες οι προαναφερόμενες υπηρεσίες τύπου dropbox, box κλπ αποθηκεύουν τα δεδομένα κρυπτογραφημένα όπως επίσης η μεταφορά προς αυτούς είναι επίσης κρυπτογραφημένη με https, παρόλα αυτά σε όλες τις παραπάνω οι διαχειριστές των συστημάτων μπορούν να τα δουν μιας και η κρυπτογράφηση γίνεται από εκείνους με δικά τους κλειδιά.

Παρόλα αυτά υπάρχει μια υπηρεσία με όνομα Wuala (http://www.wuala.com/) η οποία λειτουργεί λίγο διαφορετικά, αναλαμβάνει να κάνει η ίδια την κρυπτογράφηση τοπικά με χρήση υπολογιστικής ισχύος του δικού σας/μας υπολογιστή, με αυτούς τα δεδομένα φτάνουν στους διακομιστές τους κρυπτογραφημένα από εμάς με δικό μας προσωπικό κλειδί που γνωρίζουμε μόνο εμείς.

Αυτή η υπηρεσία δίνει 2Giga ή 3Giga εάν κάνετε εγγραφή με invite σαν αυτό που παραθέτω: http://www.wuala.com/referral/B44K3KANCMAGAK6B746J

Σημειώνω ότι προσωπικά δε θα έχω κανένα όφελός σε χώρο ή οτιδήποτε άλλο από το referral επειδή έκανα κι εγώ εγγραφή με invite και πήρα τα 3Giga απευθείας που είναι και ο μέγιστος χώρος που δίνουν δωρεάν.

Φανερός Πράκτωρ
07-03-12, 16:23
τώρα αποκτά πιο πολύ ενδιαφέρον. Το ίδιο κάνω και εγώ με το dropbox αλλά χειροκίνητα (βέβαια όχι για φωτογραφίες). Αν υπάρχει έτοιμο είναι ένα βήμα μπροστά.

mob
07-03-12, 16:29
τώρα αποκτά πιο πολύ ενδιαφέρον. Το ίδιο κάνω και εγώ με το dropbox αλλά χειροκίνητα (βέβαια όχι για φωτογραφίες). Αν υπάρχει έτοιμο είναι ένα βήμα μπροστά.

Το ακόμα καλύτερο με το Wuala είναι ότι τα δεδομένα είναι σε ευρωπαϊκό έδαφος και διέπονται από την ευρωπαϊκή - ελβετική νομοθεσία.

Φανερός Πράκτωρ
07-03-12, 16:32
βλέπω υπάρχει για όλες τις πλατφόρμες. Υποστηρίζει τη λύση του dropbox όπου μπορείς να δημιουργείς απλά soft links προς τα αρχεία ή directories που θέλεις να ανεβάσεις αντί να τα αντιγράφεις στον αντίστοιχο φάκελο;

mob
07-03-12, 16:35
βλέπω υπάρχει για όλες τις πλατφόρμες. Υποστηρίζει τη λύση του dropbox όπου μπορείς να δημιουργείς απλά soft links προς τα αρχεία ή directories που θέλεις να ανεβάσεις αντί να τα αντιγράφεις στον αντίστοιχο φάκελο;

Μπορείς να συγχρονίσεις φακέλλους αν αυτό εννοείς.

mrsaccess
07-03-12, 17:01
Ωραία συζήτηση πιάσατε. Με ενδιαφέρει, το έχω ψάξει αλλά δεν έχω καταλήξει πουθενά για online. Προς το παρόν κάνω backup μόνο σε δικούς μου σκληρούς. Το κακό είναι πως τους έχω όλους εδώ. Όπως αστειευόμαστε με ένα φίλο, μόλις δούμε σεισμό, τους σκληρούς παραμάσχαλα και πηδάμε από το μπαλκόνι. :P

nnn
07-03-12, 20:56
Ωραία συζήτηση πιάσατε. Με ενδιαφέρει, το έχω ψάξει αλλά δεν έχω καταλήξει πουθενά για online. Προς το παρόν κάνω backup μόνο σε δικούς μου σκληρούς. Το κακό είναι πως τους έχω όλους εδώ. Όπως αστειευόμαστε με ένα φίλο, μόλις δούμε σεισμό, τους σκληρούς παραμάσχαλα και πηδάμε από το μπαλκόνι. :P
lol
μέχρι 23 Μαρτίου παίρνεις 50 GB από το box, μην καθυστερείς.

Wolverine
07-03-12, 22:29
Παρέλαβα σήμερα ένα σετ από ασύρματα triggers για κανονικά flash. Κάιρο ήθελα να πάρω κάτι γιατί το Nikon cls απαιτεί οπτική επαφή το οποίο είναι ενοχλητικό μερικές φορές και η λύση των pocketwizars απλά δεν αξίζει για εμένα οικονομικά.

Έτσι δοκίμασα κάτι κινέζικα που είχε ένα γνωστός και κατέληξα να πάρω από το ebay ένα σετ (ένα πομπό και 2 δέκτες) ishoot PT 04 CN. Τελικό κόστος μαζί με τα μεταφορικά λίγο κάτω από τα 20 ευρώ.

Στις πρώτες δοκιμές απόλυτα ευχαριστημένος, δεν είχα ούτε κατά λάθος ενεργοποιήσεις, ούτε αποτυχημένες ενεργοποιήσεις. Το δοκίμασα μέσα από τοίχους και δουλεύει μια χαρά. Δουλεύει στα 433 Mhz που είναι Ευρωπαϊκό και οι δέκτες παίρνουν απλές ΑΑΑ μπαταρίες, ο πομπός έχει μια 23Α 12V που για να την αλλάξεις πρέπει να βγάλεις 1 βίδα (όχι τίποτα το τρομερό αλλά δεν είναι εύκολα προσβάσιμη).

Και μερικές γρήγορες φωτογραφίες με το σετακι.

97066
97067
97069

BlindG
08-03-12, 02:03
Eπειδή είδα τη λέξη dropbox στο ίδιο post με τη λέξη "κρυπτογράφηση", για όποιον δεν το ξέρει είναι παλιά νέα:

Το Dropbox κατηγορείται για παραπλάνηση των χρηστών του (http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=507682)

Καλορίζικος ο εξοπλισμός Γουλβερίνη!!!

Νikosanagn
08-03-12, 02:47
Παρέλαβα σήμερα ένα σετ από ασύρματα triggers για κανονικά flash. Κάιρο ήθελα να πάρω κάτι γιατί το Nikon cls απαιτεί οπτική επαφή το οποίο είναι ενοχλητικό μερικές φορές και η λύση των pocketwizars απλά δεν αξίζει για εμένα οικονομικά.

Έτσι δοκίμασα κάτι κινέζικα που είχε ένα γνωστός και κατέληξα να πάρω από το ebay ένα σετ (ένα πομπό και 2 δέκτες) ishoot PT 04 CN. Τελικό κόστος μαζί με τα μεταφορικά λίγο κάτω από τα 20 ευρώ.

Στις πρώτες δοκιμές απόλυτα ευχαριστημένος, δεν είχα ούτε κατά λάθος ενεργοποιήσεις, ούτε αποτυχημένες ενεργοποιήσεις. Το δοκίμασα μέσα από τοίχους και δουλεύει μια χαρά. Δουλεύει στα 433 Mhz που είναι Ευρωπαϊκό και οι δέκτες παίρνουν απλές ΑΑΑ μπαταρίες, ο πομπός έχει μια 23Α 12V που για να την αλλάξεις πρέπει να βγάλεις 1 βίδα (όχι τίποτα το τρομερό αλλά δεν είναι εύκολα προσβάσιμη).

Και μερικές γρήγορες φωτογραφίες με το σετακι.

97066
97067
97069


Ωραίος, είχα νάλει κι εγω στο μάτι κάτι τέτοια κάποτε, αλλα πρέπει να παρω αλλο ενα flash.

@ ADSLgr.com All rights reserved.