PDA

Επιστροφή στο Forum : Συζήτηση περί φωτογραφικών, φακών και φραπέ



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 [75] 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117

euri
21-02-13, 00:25
Μάριε, τα επόμενα χαμπεργκέρια να τα φωτογραφίσεις όπως εδώ: http://btlondon2012.co.uk/pano.html

:mrgreen:

mrsaccess
21-02-13, 02:07
Δεν μπορώ να το κάνω αυτό. :nono:

Θα κρυώσουν τα burger μέχρι να βγει η φωτογραφία. :p



@Mouse Potato
Δες εδώ ελάχιστες διαστάσεις φωτογραφίας που προτείνουν για εκτυπώσεις σε πόστερ και σε καμβά:
http://www.pixum.co.uk/service/12851.html
http://www.pixum.co.uk/service/12850.html

Επίσης τελικά κατάλαβα τι είναι το αλουμίνιο. Η εκτύπωση πάντα γίνεται στο ίδιο χαρτί, το οποίο στη συνέχεια το κολλάνε σε ένα frame προκειμένου να είναι σταθερό. Αυτό που μεταβάλλεται είναι το υλικό στο οποίο κολλάνε την εκτύπωση. Το πιο φτηνό είναι ένα χάρτινο υπόστρωμα. Το αλουμίνιο είναι μια ενδιάμεση επιλογή. Δεν επηρεάζει την φωτογραφία αλλά επειδή έχει καλές αντοχές (μηχανικές, στην υγρασία, κοκ) το τελικό αποτέλεσμα το βλέπεις πιο ποιοτικό, η φωτογραφία όμως είναι πάντα η ίδια. Η εκτύπωση προστατεύεται με κάποια επίστρωση αλλά αν πχ τη βάλεις σε μια κουζίνα που έχει υδρατμούς, το χάρτινο υπόστρωμα θα χαλάσει, ενώ το αλουμινένιο υπόστρωμα θα αντέξει.

Οπότε ίσως να μην αξίζει τόσο το αλουμίνιο τελικά εκτός και αν μετράς πολύ την αντοχή στο χρόνο. Βέβαια κάτσε να δούμε πόσα χρόνια θα αντέξουν τα χρώματα και σ'αυτό. :p

Mouse Potato
21-02-13, 18:17
Απ' ότι βλέπω από τον πίνακα καλύπτομαι εύκολα σε >100cm οριζόντιο πόστερ με τις αναλύσεις που έχω. Ειδικά η φωτό που χρειάζομαι είναι αρκετά καθαρή οπότε απ' ότι φαίνεται θα βγει καλό το αποτέλεσμα. Δοκίμασα και αυτό που είπες στην τιβι και φαίνεται καλό το αποτέλεσμα αλλά πόσο να ανταποκρίνεται στην πραγματικότητα; Θα δείξει.

Μόλις κάνω την εκτύπωση θα ενημερώσω! :)

mrsaccess
21-02-13, 22:25
Αν είστε πολλοί που ενδιαφέρεστε, αξίζει να το ψάξετε με το κουπόνι του printerpix. Λογικά αγοράζει κάποιος κάτι φθηνό από το mymemory (πχ ένα usb stick ή μια κάρτα μνήμης), παίρνει το κουπόνι για το 70% και κάνετε όλοι μαζί μια παραγγελία. Το 70% πάει στην παραγγελία και όχι στα μεταφορικά.

Εδώ με 87 ευρώ πήρα 3 πίνακες 75εκ×50εκ, ο ένας σε αλουμίνιο, οι άλλοι 2 σε κανονικό υπόστρωμα αλλά με glossy finnish και ένα ακόμη σε 53εκ×40εκ.
Από τα 87 ευρώ, τα 30 περίπου ήταν για τα μεταφορικά με DHL όπου τα φέρνουν σπίτι σου αλλά χωρίς να βιάζονται.

Όταν πλήρωσα αναρωτιόμουν αν κάνω βλακεία αλλά τώρα που τα βλέπω, τα χαίρομαι· είναι καλά πεταμένα λεφτά.

Mouse Potato
28-02-13, 04:23
Αν:

1) Είχατε την Canon EOS 1000D
2) Βρίσκατε καινούργια την Canon EOS 7D (σώμα μόνο) λίγο λιγότερο από 900€ καινούργια
3) Σκεφτόσασταν μια αναβάθμιση σε κάτι ανώτερο από την σαβούρα που έχετε
4) Διαθέτατε μέχρι 600€ αλλά σίγουρα θα σκεφτόσασταν πολύ σοβαρά να δώσετε 900€ για να πάρετε την 7D
5) Δεν θέλετε προς το παρόν full frame λόγω κόστους και συμβατότητας με τους ήδη υπάρχοντες φακούς

Τι θα κάνατε;

Παρακαλώ μόνο υπεύθυνες απαντήσεις γιατί είναι πολλά τα λεφτά Άρη και, δυστυχώς, παλιό το μοντέλο (πάει για 4ετία).

Veldrin
28-02-13, 04:28
Υπεύθυνη γνώμη; Κάθεσαι ως έχεις αφού δεν είναι λεφτά που λές "τα έχω". Αν ήσουν 100% σίγουρος γι αυτό που πας να κάνεις δε θα το σκεφτόσουν καν, και τώρα δε λέει να κάνουμε ταρζανιές. Δυστυχώς.

Mouse Potato
28-02-13, 04:42
Το βασικό ερώτημα είναι αν αξίζει να σπαταλήσω 300€ (όσο περίπου είχα πάρει την τωρινή μου μηχανή) παραπάνω από το budget για να πάρω το flagship της Canon σε APS-C, το οποίο, υπό normal συνθήκες, θα μου κόστιζε τουλάχιστον 1200€ (ενώ τώρα <900€).

Με άλλα λόγια και μιλώντας για χαρακτηριστικά και όχι για τιμές: Πιστεύετε ό,τι η 7D είναι overkill για έναν ερασιτέχνη με κάποια εμπειρία στη φωτογραφία (και μηδενική στο βίντεο) σε σχέση με μια 60D πχ;

[εννοείται πως άμα τα είχα άφθονα τώρα θα έβγαζα φωτογραφίες με την νέα μου μηχανή :p]

albatross
28-02-13, 05:07
Αν:

1) Είχατε την Canon EOS 1000D
2) Βρίσκατε καινούργια την Canon EOS 7D (σώμα μόνο) λίγο λιγότερο από 900€ καινούργια
3) Σκεφτόσασταν μια αναβάθμιση σε κάτι ανώτερο από την σαβούρα που έχετε
4) Διαθέτατε μέχρι 600€ αλλά σίγουρα θα σκεφτόσασταν πολύ σοβαρά να δώσετε 900€ για να πάρετε την 7D
5) Δεν θέλετε προς το παρόν full frame λόγω κόστους και συμβατότητας με τους ήδη υπάρχοντες φακούς

Τι θα κάνατε;

Παρακαλώ μόνο υπεύθυνες απαντήσεις γιατί είναι πολλά τα λεφτά Άρη και, δυστυχώς, παλιό το μοντέλο (πάει για 4ετία).

Είναι καλή τιμή. Αλλά το κόστος σου θα είναι παραπάνω από 900 ευρώ με έναν τουλάχιστον καινούριο φακό. Ο οποίος λογικά δε θα είναι της πλάκας.
Προσωπικά δε θα την έπαιρνα λόγω οικονομικού. Θα πήγαινα σε κάτι πιο φτηνό. Ή θα την κρατούσα μέχρι να χαλάσει. Με οποιαδήποτε SLR μπορείς να βγάλεις πολύ καλές φωτογραφίες εξάλλου, αρκεί να πάρεις τη μηχανή μαζί σου και να βγεις έξω (όχι σαν και μένα που φωτογραφίζω φλυτζάνια του καφέ στο σπίτι :P).

teodor_ch
28-02-13, 10:52
Όπως το καταλαβαίνω,
τώρα έχεις φωτογραφική και εσύ θές να τα δώσεις "όλα" για να πάρεις κάτι που δε θα βγάζει φωτογραφίες!

Τσέκαρε και τις τιμές στους φακούς γιατί σκέτο σώμα δεν είναι φωτογραφική!

Προσωπικά δε θα έκανα την αλλαγή γιατί θα ήταν υποβάθμιση!
Βάλε τα 600 στην άκρη και μόλις μαζέψεις άλλα 1400 (!) τότε κάνε την κίνηση.
Βέβαια μέχρι τότε θα συνειδητοποιήσεις πιθανότατα ότι δεν αξίζει τον κόπο ;)

Mouse Potato
28-02-13, 13:15
Πράγματι ένα καλό σώμα θέλει και τον κατάλληλο φακό. Ποτέ δεν ήμουν της λογικής *ούτε του budget* για την αγορά flagship μοντέλων από τη στιγμή που είναι ένα απλό χόμπι. Εδώ η τιμή είναι άκρως δελεαστική και μπήκα λίγο στην πρίζα.

Αυτά που μετά από λίγα χρόνια ασχολίας μου λείπουν από την 1000D είναι τα περισσότερα AF points (+cross type), μεγαλύτερη ταχύτητα σε burst mode και... το βίντεο. Οι βασικοί φακοί που έχω μέχρι στιγμής (18-55, 55-250, 50) μπορώ να πω πως με καλύπτουν σε αυτό που θέλω. Ίσως ένας super wide angle θα μου "άνοιγε" λίγο το οπτικό πεδίο, αλλά αν δεν έχεις full frame μηχάνημα να τον χαρείς στο έπακρο, δεν αξίζει για ερασιτέχνη, imo.

Βέβαια δεν μπορείς να απαιτήσεις και πολλά από ένα μηχανάκι που το πήρες πριν κάποια χρόνια 300€ μαζί με τον kit φακό. Σίγουρα τα λεφτά του τα έβγαλε/τα βγάζει και με το παραπάνω.

mrsaccess
28-02-13, 13:45
Δελεαστική τιμή, αλλά κατά πόσο την χρειάζεσαι; Μια καινούργια 600D έχει 529€ στο skroutz. Μπορεί η 7D στα 900€ να είναι καλύτερο value for money αλλά για τις ανάγκες σου;
Ακόμη πιο είναι το budget σου για τα επόμενα χρόνια; Γιατί αν είναι 0€, τότε θα προτιμούσα μια 600D συν ένα 430 EXII.


Έχω πάντως την εντύπωση πως η 7D είναι μεγαλούτσικη αλλά δεν την έχω πιάσει ποτέ στα χέρια μου.

Mouse Potato
28-02-13, 14:08
Ναι είναι overkill παρ' ότι καλύτερο vfm από τις μικρές... Το σίγουρο είναι πως πλέον έχω γίνει δεινός φωτογράφος και αυτή που έχω τώρα δεν με καλύπτει. :p

Προς το παρόν σκέφτομαι να δώσω την προσεγμένη 1000D μου με λιγότερα από 4,5Κ κλικς με (ή χωρίς) τον 18-55 + τσάντα μεταφοράς + remote από ebay. Εννοείται με όλα τα παρελκόμενα. Εάν ενδιαφέρεται κάποιος με ενημερώνει. Κάποια στιγμή θα μπει και σε αγγελία.

marios79
28-02-13, 14:29
καλησπερα σας,

αν κ το νημα προς το τελος του ειδικα εχει παρει πορεια canon η ερωτηση μου θα ειναι προς την αντιθετη κατευθυνση!

Αξιζει για καποιον ερασιτεχνη η διαφορα τιμης 200ευρω αναμεσα στην nikon d5100 κ την d5200 ???
Αν κ εχω τα παραπανω 200ευρω, προσωπικα θα προτιμουσα να τα δωσω για καποιον φακο.
(Υπαρχει βεβαια κ η λυση της μεταχειρισμενης d5200 στα 550ευρω αλλα με τα μεταχειρισμενα δεν ειχα ποτε καλη σχεση κ γενικα αγχωνομαι........)

Καθε γνωμη κ αποψη καλοδεχουμενη.

ευχαριστω εκ των προτερων

Mouse Potato
28-02-13, 15:58
Αν δεν έχεις ασχοληθεί ξανά με τον συγκεκριμένο τύπο μηχανής και την "manual" φωτογραφία, νομίζω πως πιο αποδοτικό θα ήταν να ξεκινήσεις με κάτι το οποίο θα σου προσφέρει την βασική εμπειρία χρήσης εξοικονομώντας χρήματα για έξτρα φακούς (οι φακοί μένουν και για την επόμενη μηχανή σου). D5100 λοιπόν.

Από εκεί και πέρα έχει να κάνει και με το πως ζυγίζεις εσύ τη διαφορά των χρημάτων. Εάν τα διαθέτεις και μπορείς να διαθέσεις ακόμα περισσότερα για κάποιον συμπληρωματικό φακό, τότε ανεβαίνεις σκαλί και πας στην D5200.

and64
28-02-13, 20:57
καλησπερα σας,

αν κ το νημα προς το τελος του ειδικα εχει παρει πορεια canon η ερωτηση μου θα ειναι προς την αντιθετη κατευθυνση!

Αξιζει για καποιον ερασιτεχνη η διαφορα τιμης 200ευρω αναμεσα στην nikon d5100 κ την d5200 ???
Αν κ εχω τα παραπανω 200ευρω, προσωπικα θα προτιμουσα να τα δωσω για καποιον φακο.
(Υπαρχει βεβαια κ η λυση της μεταχειρισμενης d5200 στα 550ευρω αλλα με τα μεταχειρισμενα δεν ειχα ποτε καλη σχεση κ γενικα αγχωνομαι........)

Καθε γνωμη κ αποψη καλοδεχουμενη.

ευχαριστω εκ των προτερων

Αυτό που αξίζει αυτή τη στιγμή και το αμέσως επόμενο διάστημα είναι η 7000, η οποία έχει πέσει σχεδόν στα λεφτά της 5200!!

Εχοντας την 5100 θα σου έλεγα να πάρεις την 7000 με τον 18-105 και ας εχει τον παλιότερο αισθητήρα. Οι διαφορές της σε σχέση με τις 5100-5200 είναι πολύ μεγάλες απο θέμα λειτουργικότητας (συντομεύσεις και λειτουργίες που δεν έχουν οι άλλες) έως κατασκευής (μεταλλικό σώμα, αδιάβροχη κλπ)

Αν σκοπεύεις να ασχοληθείς με το άθλημα η 7000 είναι μια πολύ καλή επένδυση! Δες τα σώματα απο κοντά σε ένα μαγαζί και θα καταλάβεις πιστεύω τι εννοώ!!

Αν πάλι θες ένα πιο απλό σώμα μπορείς να πας στην 5200 αλλά και η 5100 θα σε καλύψει...

marios79
28-02-13, 22:03
Αν δεν έχεις ασχοληθεί ξανά με τον συγκεκριμένο τύπο μηχανής και την "manual" φωτογραφία, νομίζω πως πιο αποδοτικό θα ήταν να ξεκινήσεις με κάτι το οποίο θα σου προσφέρει την βασική εμπειρία χρήσης εξοικονομώντας χρήματα για έξτρα φακούς (οι φακοί μένουν και για την επόμενη μηχανή σου). D5100 λοιπόν.

Από εκεί και πέρα έχει να κάνει και με το πως ζυγίζεις εσύ τη διαφορά των χρημάτων. Εάν τα διαθέτεις και μπορείς να διαθέσεις ακόμα περισσότερα για κάποιον συμπληρωματικό φακό, τότε ανεβαίνεις σκαλί και πας στην D5200.


Αυτό που αξίζει αυτή τη στιγμή και το αμέσως επόμενο διάστημα είναι η 7000, η οποία έχει πέσει σχεδόν στα λεφτά της 5200!!

Εχοντας την 5100 θα σου έλεγα να πάρεις την 7000 με τον 18-105 και ας εχει τον παλιότερο αισθητήρα. Οι διαφορές της σε σχέση με τις 5100-5200 είναι πολύ μεγάλες απο θέμα λειτουργικότητας (συντομεύσεις και λειτουργίες που δεν έχουν οι άλλες) έως κατασκευής (μεταλλικό σώμα, αδιάβροχη κλπ)

Αν σκοπεύεις να ασχοληθείς με το άθλημα η 7000 είναι μια πολύ καλή επένδυση! Δες τα σώματα απο κοντά σε ένα μαγαζί και θα καταλάβεις πιστεύω τι εννοώ!!

Αν πάλι θες ένα πιο απλό σώμα μπορείς να πας στην 5200 αλλά και η 5100 θα σε καλύψει...


Να σας ευχαριστησω πολυ για τον ενδιαφερον κ τις απαντησεις.
Η επαφη μου με την φωτογραφια περιοριζεται στην χρηση αναλογικης slr (εμφανιση κ τυπωμα) κ εστω κ αρκετα καθυστερημενα ειπα να ασχοληθω με την ψηφιακη.
Ειμαι απο επαρχια κ δυστυχως δεν εχω την πολυτελεια να δω το ενα σωμα διπλα στο το αλλο σε ενα μαγαζι μιας κ δεν υπαρχει κανενα μαγαζι............κ γιαυτο κ ζητω την γνωμη σας απο εδω!

Ειχα σχεδον αποφασισει ο πρωτος μου φακος να ειναι ενας 18-200 κ η εταιρεια του θα εξαρτηθει απο το τι θα περισσεψει απο την αγορα του σωματος. Εχω ακουσει πολυ καλα λογια για τον sigma. Κ εδω οι γνωμες σας κ οι αποψεις σας ειναι καλοδεχουμενες.......

Αν κ με αποπροσανατολιζει λιγο η επιλογη της d7000 (αφου ειχα καταλληξει αναμεσα στις 5200-5100), μονο κ μονο που την ανεφερες θα το ψαξω...Κ μονο που μου ειπες οτι εχει μεταλλικο σωμα με εβαλες στην πριζα. Θα προσπαθησω να εντοπισω κ τις αλλες διαφορες τις με τα μικροτερα μοντελα (5χ00) κ θα επανελθω.

Εν τω μεταξυ οποιαδηποτε γνωμη αποψη πληροφορια ειναι καλοδεχουμενη.

Ευχαριστω πολυ

mrsaccess
28-02-13, 22:32
Συνήθως με τόσο μεγάλο εύρος zoom, θυσιάζεις κατά πολύ την ποιότητα. Imo καλύτερα να πάρεις ένα prime στα 50mm παρά τον 18-200mm.

Κάτι πιο ρεαλιστικό θα ήταν μάλλον το 18-55, όπου συνδυάζεις ελαφρά ευρυγώνιο με ελαφρά ζουμ.

Ο 18-200 κάνει μόνο για τις διακοπές σου, αλλά πλέον μια compact καλύπτει καλύτερα αυτόν τον τομέα λόγω μεγέθους.

and64
28-02-13, 23:13
Συνήθως με τόσο μεγάλο εύρος zoom, θυσιάζεις κατά πολύ την ποιότητα. Imo καλύτερα να πάρεις ένα prime στα 50mm παρά τον 18-200mm.

Κάτι πιο ρεαλιστικό θα ήταν μάλλον το 18-55, όπου συνδυάζεις ελαφρά ευρυγώνιο με ελαφρά ζουμ.

Ο 18-200 κάνει μόνο για τις διακοπές σου, αλλά πλέον μια compact καλύπτει καλύτερα αυτόν τον τομέα λόγω μεγέθους.

+1000! Γι αυτό είπα 18-105 που είναι αρκετά allrounder, κρατάς το 18 και στο 105 έχεις ένα επαρκές zoom + οτι δεν κουβαλάς το βάρος του 18-200. Προσωπικά με έχει βολέψει πολύ.



Να σας ευχαριστησω πολυ για τον ενδιαφερον κ τις απαντησεις.
Η επαφη μου με την φωτογραφια περιοριζεται στην χρηση αναλογικης slr (εμφανιση κ τυπωμα) κ εστω κ αρκετα καθυστερημενα ειπα να ασχοληθω με την ψηφιακη.
Ειμαι απο επαρχια κ δυστυχως δεν εχω την πολυτελεια να δω το ενα σωμα διπλα στο το αλλο σε ενα μαγαζι μιας κ δεν υπαρχει κανενα μαγαζι............κ γιαυτο κ ζητω την γνωμη σας απο εδω!

Ειχα σχεδον αποφασισει ο πρωτος μου φακος να ειναι ενας 18-200 κ η εταιρεια του θα εξαρτηθει απο το τι θα περισσεψει απο την αγορα του σωματος. Εχω ακουσει πολυ καλα λογια για τον sigma. Κ εδω οι γνωμες σας κ οι αποψεις σας ειναι καλοδεχουμενες.......

Αν κ με αποπροσανατολιζει λιγο η επιλογη της d7000 (αφου ειχα καταλληξει αναμεσα στις 5200-5100), μονο κ μονο που την ανεφερες θα το ψαξω...Κ μονο που μου ειπες οτι εχει μεταλλικο σωμα με εβαλες στην πριζα. Θα προσπαθησω να εντοπισω κ τις αλλες διαφορες τις με τα μικροτερα μοντελα (5χ00) κ θα επανελθω.

Εν τω μεταξυ οποιαδηποτε γνωμη αποψη πληροφορια ειναι καλοδεχουμενη.

Ευχαριστω πολυ

Οι διαφορές είναι πολλές! Επιγραματικά πέρα απο το μεταλικό σώμα, η 7000 χειρίζεται ασύρματα φλας, εχει ενσωματωμένο μοτερ για autofocus (που σημαίνει οτι μπορείς να κουμπώσεις παλιοτερους φακούς και να έχεις autofocus και οχι μονο af-s) έχει 100% coverage στο viewfinder, παίρνει 2 κάρτες αντι για μια, εχει modes για προσωπικές ρυθμίσεις που τα επιλέγεις άμεσα και δεν χρειάζεται να ξαναρυθμίσεις απο την αρχή, πιο γρήγορo burst, πενταπρισμα και οχι καθρέφτη, περισσότερα focus points και άλλα διάφορα που δεν θυμάμαι αυτη τη στιγμή!! Αν googlαρεις λίγο θα τις βρεις τις διαφορές ;)

Γενικώς είναι πιο pro σώμα και θα σε καλύψει για αρκετά μεγαλύτερο διάστημα πιστεύω σε σχέση με τις 5χχχ

Απο την άλλη αν δεν σκοπεύεις να χρησιμοποιήσεις τις extra λειτουργίες θα κουβαλάς τσάμπα βάρος :p

Erebos
28-02-13, 23:18
Αν κ με αποπροσανατολιζει λιγο η επιλογη της d7000 (αφου ειχα καταλληξει αναμεσα στις 5200-5100), μονο κ μονο που την ανεφερες θα το ψαξω...Κ μονο που μου ειπες οτι εχει μεταλλικο σωμα με εβαλες στην πριζα. Θα προσπαθησω να εντοπισω κ τις αλλες διαφορες τις με τα μικροτερα μοντελα (5χ00) κ θα επανελθω.

http://sortable.com/cameras/Nikon-D7000-vs-Nikon-D5100

tsigarid
01-03-13, 00:05
O 18-200 δεν αξίζει το εξαιρετικά υψηλό κόστος του, με τα μισά λεφτά παίρνεις τον 18-55 και τον 55-200, και έχεις και λιγότερο βάρος!

marios79
01-03-13, 01:21
O 18-200 δεν αξίζει το εξαιρετικά υψηλό κόστος του, με τα μισά λεφτά παίρνεις τον 18-55 και τον 55-200, και έχεις και λιγότερο βάρος!

Στην αναλογικη δουλευα αυτο τον συνδιασμο φακων .Το μικροβιο για την αγορα του 18-200 μου μπηκε μετα απο μια δοκιμη απο φιλο που εμεινα ευχαριστημενος. Αλλα με 4 αρνητικες που πηρε με το καλημερα δεν νομιζω πως αξιζει να συνεχισουμε την κουβεντα. 18-55 και 55-200 λοιπον!

Για το σωμα τωρα..........

Το κακο με τις αγορες αυτες ειναι οτι μπαινεις στην διαδικασια του βαλε 100ευρω παραπανω να παρεις το καλυτερο, βαλε βαλε βαλε κ εχεις ξεφυγει απο το μπατζετ σου χωρις να το καταλαβεις. Πας με σκοπο να χαλασεις οτι μετρητα εχεις, κ φευγεις με αραχνες στις τσεπες κ μια πιστωτικη στο κοκκινο :p
Οσες συγκρισεις κ να διαβασα παντου το ιδιο αποτελεσμα. D7000. Ειδικα το μεταλλο στο σωμα, το all weather sealed, το 100% coverage στο viewfinder κ το πενταπρισμα ειναι προκλητικα στοιχεια. Στοιχεια που σιγουρα αξιζουν πολυ περισσοτερο απο τα 140ευρω που ειναι η διαφορα της με την 5200.
Αυτα με τα θετικα. Τα μονο αρνητικο που αξιζει σκεψης ειναι το οικονομικο αφου ειχα αποφασισει να σταματησω στα 800-850ευρω (σωμα + ο πρωτος φακος).
Παιζουν μερικες αγγελιες (d7000) με καλες τιμες κ κατω απο 5000 κλικς, κ αναγκαστικα μπαινει αλλο διλλημα στο μυαλο μου κ θα ηθελα την γνωμη σας.
d5200 του κουτιου ή d7000 λιγο μεταχειρισμενη ? (λεω λιγο γιατι οι 5000 ληψεις νομιζω οτι ειναι πραγματικα ελαχιστες)

κ παλι σας ευχαριστω

albatross
01-03-13, 01:39
Το κακο με τις αγορες αυτες ειναι οτι μπαινεις στην διαδικασια του βαλε 100ευρω παραπανω να παρεις το καλυτερο, βαλε βαλε βαλε κ εχεις ξεφυγει απο το μπατζετ σου χωρις να το καταλαβεις. Πας με σκοπο να χαλασεις οτι μετρητα εχεις, κ φευγεις με αραχνες στις τσεπες κ μια πιστωτικη στο κοκκινο :p

Κάπου πρέπει να βρεις τη χρυσή τομή. Για μένα είναι άσκοπο να σκάσεις πολλά λεφτά σε σώμα. Ήδη και η πιο φτηνή DSLR παρέχει δυνατότητες που ούτε καν μπορούσαν να φανταστούν οι χρήστες των παραδοσιακών SLR. Απο κει κι έπειτα 140 ευρώ είναι μικρή διαφορά για να πας σε semi pro σώμα.

Όσο για το άλλο σου ερώτημα. Μεταχειρισμένη ποτέ. Εκτός και αν πρόκειται για άτομο γνωστό σου που εμπιστεύεσαι.

and64
01-03-13, 03:18
Στην αναλογικη δουλευα αυτο τον συνδιασμο φακων .Το μικροβιο για την αγορα του 18-200 μου μπηκε μετα απο μια δοκιμη απο φιλο που εμεινα ευχαριστημενος. Αλλα με 4 αρνητικες που πηρε με το καλημερα δεν νομιζω πως αξιζει να συνεχισουμε την κουβεντα. 18-55 και 55-200 λοιπον!

Για το σωμα τωρα..........

Το κακο με τις αγορες αυτες ειναι οτι μπαινεις στην διαδικασια του βαλε 100ευρω παραπανω να παρεις το καλυτερο, βαλε βαλε βαλε κ εχεις ξεφυγει απο το μπατζετ σου χωρις να το καταλαβεις. Πας με σκοπο να χαλασεις οτι μετρητα εχεις, κ φευγεις με αραχνες στις τσεπες κ μια πιστωτικη στο κοκκινο :p
Οσες συγκρισεις κ να διαβασα παντου το ιδιο αποτελεσμα. D7000. Ειδικα το μεταλλο στο σωμα, το all weather sealed, το 100% coverage στο viewfinder κ το πενταπρισμα ειναι προκλητικα στοιχεια. Στοιχεια που σιγουρα αξιζουν πολυ περισσοτερο απο τα 140ευρω που ειναι η διαφορα της με την 5200.
Αυτα με τα θετικα. Τα μονο αρνητικο που αξιζει σκεψης ειναι το οικονομικο αφου ειχα αποφασισει να σταματησω στα 800-850ευρω (σωμα + ο πρωτος φακος).
Παιζουν μερικες αγγελιες (d7000) με καλες τιμες κ κατω απο 5000 κλικς, κ αναγκαστικα μπαινει αλλο διλλημα στο μυαλο μου κ θα ηθελα την γνωμη σας.
d5200 του κουτιου ή d7000 λιγο μεταχειρισμενη ? (λεω λιγο γιατι οι 5000 ληψεις νομιζω οτι ειναι πραγματικα ελαχιστες)

κ παλι σας ευχαριστω



Το 18-55 + 55-200 ειναι "κλασικός" συνδυασμός. Προσωπικά αφου είχα τον 18-105 πήγα σε tamron sp 70-300 (http://www.amazon.com/Tamron-70-300mm-4-0-5-6-Digital-Cameras/dp/B003YH9DZ4/ref=sr_1_1?ie=UTF8&qid=1362097003&sr=8-1&keywords=tamron+sp+70-300mm+f+4-5.6+di+vc+usd+nikon) για τηλεφακό και δεν μπορώ να πω οτι έχω μεινει δυσαρεστημένος, μάλλον το αντίθετο!



Κάπου πρέπει να βρεις τη χρυσή τομή. Για μένα είναι άσκοπο να σκάσεις πολλά λεφτά σε σώμα. Ήδη και η πιο φτηνή DSLR παρέχει δυνατότητες που ούτε καν μπορούσαν να φανταστούν οι χρήστες των παραδοσιακών SLR. Απο κει κι έπειτα 140 ευρώ είναι μικρή διαφορά για να πας σε semi pro σώμα.

Όσο για το άλλο σου ερώτημα. Μεταχειρισμένη ποτέ. Εκτός και αν πρόκειται για άτομο γνωστό σου που εμπιστεύεσαι.

+1 και γω σε καινούρια θα πήγαινα και όπως είπα και πιο πριν σε αυτά τα λεφτά 7000 χωρίς 2η κουβέντα!

atlandis
02-03-13, 17:58
η 7d δεν είναι FULL FRAME μην σου λένε τέτοια και τα πιστεύεις. καμία σχέση όμως η 1000d με την 7d, διαφορετική κλάση, μέγεθος, μηχανής..

μια ερώτηση γιατί έχω να ασχοληθώ με τα μοντέλα 2-3 χρόνια... Η 7d είναι που βγήκε μετά την 50d-60d... με πολύ καλή κατασκευή, για σπορτ, πολύ γρήγορη με διπλό επεξεργαστή... και πολλά af points 20 εάν θυμάμαι καλά?
Δεν είναι full frame...νομίζω είναι 1.6 h 1.3 στην καλύτερη... ποιο πολύ θυμάμαι για 1.6 όπως η 40d kai 50d...
Εγώ προσωπικά έχω 40d kai 5dmark2.

εγω προτιμώ της 7d-40d-50d-60d γενικά το 1.6 για το μακρο... με τους φακούς μου 100m canon macro και τον MP-E65
βγάζεις πολύ καλό μακρο... 100μμ 1.6 =160mm και ο mp-e65 χ1.6 χ tubes = 1:120 ... μπορείς να βγάλεις μισό χιλιοστό ζουζούνι πορτρέτο.

Mouse Potato
02-03-13, 20:48
Δεν είπε κάποιος ότι η 7D είναι full frame. Σίγουρα μιλάμε για άλλη κλάση ποιότητας αλλά και χρημάτων. Όπως και να 'χει μετά από ώρες διαλογισμού και γιόγκα αποφάσισα να μην δώσω τόσα χρήματα προς το παρόν για σώμα. :cry:

atlandis
02-03-13, 23:00
Δεν είπε κάποιος ότι η 7D είναι full frame. Σίγουρα μιλάμε για άλλη κλάση ποιότητας αλλά και χρημάτων. Όπως και να 'χει μετά από ώρες διαλογισμού και γιόγκα αποφάσισα να μην δώσω τόσα χρήματα προς το παρόν για σώμα. :cry:

έγραφες κάτω κάτω για φουλ φραμε και με μπέρδεψες.. είμαι δυσλεκτικός, διαβάζουμε με διαφορετικό τρόπο... λέξεις κλειδιά.
Κάτι που έγραψες πάντως δεν είναι σωστό... Δηλαδή είναι τετραετίας μηχανή, αρα παλιατζούρα... Ποτέ μια φωτογραφική μηχανή slr - dslr δεν μπορεί να χαρακτηριστεί "παλιό μοντέλο" της ίδιες φωτογραφίες θα τραβά όπως και ένα καινούργιο...
Αν είναι μεταχειρισμένο, να το τσεκάρεις καλά, για πεσίματα, γδαρσίματα, πόσες φωτογραφίες έχει τραβήξει μέχρι σήμερα... γιατί το ανώτερο του κλείστρου ανέρχεται στης 150.000 νομίζω... μετά μπορεί να χαλάσει και να θέλει αλλαγή. κτλ.
πάντως δεν στην πουλά οικονομικά... http://www.skroutz.gr/s/89278/Canon-EOS-7D-Body.html
μπορείς να δεις και την 60d στα 700 ευρώ από Αγγλία η 799 από Ελλάδα.

με ένα μικρό ψάξιμο που έκανα, η κανον έκανε βλακια και κατάργησε το 1dmark4 και συνδύασε χαρακτηριστικά της 1d με 1ds σε 1dx στα 7000.... τρελοί είναι

Mouse Potato
02-03-13, 23:07
έγραφες κάτω κάτω για φουλ φραμε και με μπέρδεψες.. είμαι δυσλεκτικός, διαβάζουμε με διαφορετικό τρόπο... λέξεις κλειδιά.
Κάτι που έγραψες πάντως δεν είναι σωστό... Δηλαδή είναι τετραετίας μηχανή, αρα παλιατζούρα... Ποτέ μια φωτογραφική μηχανή slr - dslr δεν μπορεί να χαρακτηριστεί "παλιό μοντέλο" της ίδιες φωτογραφίες θα τραβά όπως και ένα καινούργιο...
Αν είναι μεταχειρισμένο, να το τσεκάρεις καλά, για πεσίματα, γδαρσίματα, πόσες φωτογραφίες έχει τραβήξει μέχρι σήμερα... γιατί το ανώτερο του κλείστρου ανέρχεται στης 150.000 νομίζω... μετά μπορεί να χαλάσει και να θέλει αλλαγή. κτλ.

Το συμπέρασμα ότι είναι παλιατζούρα από που προέκυψε; Αν ήταν παλιατζούρα δεν θα σκεφτόμουν να την αγοράσω. :what:

Εν πάση περιπτώσει, θα συμφωνήσω με τα ανωτέρω αλλά δύσκολα θα αγόραζα μεταχειρισμένο σώμα από άγνωστο. Κάτι που θα έκανα ευκολότερα με φακό (και το έχω κάνει).

atlandis
02-03-13, 23:26
αναφέρεις στο σχόλιο σου οτι είναι μοντέλο τετραετίας, γιαυτο δεν παίζει ρόλο, ακόμη και εάν είναι 10τιας. H eos5 που έχω, ακόμη βγάζει φοβερές φωτογραφίες!... εγώ προσωπικά δεν αγοράζω μεταχειρισμένα ποτέ. Αν και έχω πουλήσει προσωπικά μια nikon d300... lol
Άμα είναι καλή και με λίγα κλικς και την θες πραγματικά, πάρτη... τι να σου πω... Τι είδους φωτογραφίες βγάζεις? Από αυτό κρίνεις εαν είναι πεταμένα λεφτά η όχι...

mrsaccess
02-03-13, 23:31
Υπάρχουν θεματάκια με την ηλικία. Πχ να την αγοράσεις σήμερα και να βγει αύριο το νέο μοντέλο. Επειδή μάλιστα τόσα χρόνια είναι αρκετά στο τομέα της τεχνολογίας, το νέο μοντέλο παίζει να έχει σημαντικά πλεονεκτήματα.

Πάντως προσωπικά, πριν πάρω την 500D πριν 3-4 χρόνια, κοιτούσα όλο reviews στο dp και γνώριζα όλες τις νέες μηχανές. Από τότε που την απόκτησα δεν έχω ενδιαφερθεί για νέο μοντέλο και έχω διαβάσει ελάχιστα review, μετρημένα στα δάχτυλα του ενός χεριού.

atlandis
03-03-13, 00:00
εγώ δεν χρησιμοποιώ προγράμματα μηχανής, ισος γιαυτό δεν με νοιάζει.. πάντα χειροκίνητα παίρνω φωτογραφίες, εκτός από το μακρο, που εάν το θέμα είναι πολύ χαμηλά (πχ. χώμα) για να μην σκύβω και μείνω σε αυτή τη θέση (σε πιάσει η μέση σου).. τοτε χρησιμοποιώ το live view, με καλώδιο κλειστρου...είναι καλό να έχει 1-2 τεχνολογικά ατού, αλλά τα νέα μοντέλα δεν σου προσφέρουν και τίποτα το ιδιαίτερο. Εκτός εαν σου δίνουν αντί 11 σημεία εστίασης, 21 η 60... λολ
Αυτό που παίζει ρόλο για εμένα στην μηχανή είναι...
1) μέγεθος... τα μικρά σώματα δεν τα μπορώ... εχω μεγάλα δάχτυλα
2) να έχει καλό iq τουλάχιστον μέχρι τα 3200 iso.
3) live view
4) σώμα καλής κατασκευής.
οτι άλλο εχει πάνω η μηχανή, μπορεί να μην το γνωρίζω ότι το εχει κιόλας.. λολ

mrsaccess
03-03-13, 00:04
Στα 4 χρόνια θα βγουν όμως καλύτεροι αισθητήρες ενώ μπορεί να πέσει η αξία χαρακτηριστικών όπως το πεντάπρισμα. Αυτό που θα μου άρεσε πχ (που έχει η 7D νομίζω) είναι η ασύρματη χρήση των flash.

atlandis
03-03-13, 00:24
κοίτα οι αισθητήρες, όσο και να καλυτερέψουν... τα 50-100 iso πάνω κάτω ίδια θα είναι... ιδίως στα μικρά μοντέλα (πλην 1dx).. Πχ στην 40d, βγάζεις άνετα θέατρο στα 800-1200 iso με άριστη ποιότητα εικόνας... τα 1600 ισο της 40d είναι περίπου το 6400 στην 5dmark2 από άποψη θορύβου.
αλλά γενικά για 100-800 ισο φωτογραφίες (μιας και ζούμε Ελλαδα), είναι υπέρ αρκετά. πλην χαμηλού φωτισμού (εαν δεν έχουμε, η δεν επιτρέπετε φλας).

mrsaccess
03-03-13, 00:35
Είναι το iso, αλλά είναι και άλλα θέματα, όπως το dynamic range. Σκέψου ένα κτίριο (πχ μια εκκλησία), όπου κάποια σημεία τα χτυπά φως του ηλίου από ένα παράθυρο.

atlandis
03-03-13, 01:04
εάν κοιτάξω πριν 5 χρόνια (2008) που αγόρασα την 40ρα και 5ντ.. με το σήμερα... δεν βλέπω κάτι το αξιόλογο σε αλλαγές, μην σου πω στάσιμο... εκτός οτι κατάργησαν την μηχανή που μου άρεσε :) την 1ντ4....
Τώρα εαν βγάλουν μηχανή με καλύτερο φωτόμετρο και 0 θόρυβο στα 100-400 ισο... ισος την αγόραζα... μέχρι τότε.. καλά είμαι και με αυτές.
πάντως η 500ντ που έχεις είναι φοβερή μηχανή... θυμάμαι ένα διαφημιστικό σποτ για αυτήν... Που την προωθούσαν για το iq της. (συγκεκριμένα για την 400d)
http://www.mytinygarden.com/
πάτα πάνω στο ζουζούνι να σε βάλει στο μακρο... αυτές είναι από 400ντ-500ντ... αυτό που έχω να πω... καλά θα ήταν οι καινούργιες μηχανές 600ντ-700ντ.. κτλ.. να είχαν το iq των παλιών... όπως πχ η 40ντ έχει τρομερό iq σε σχέση με την 50ντ - 60ντ... Το πουλανε ακριβά τώρα.

mrsaccess
03-03-13, 18:57
Βασικά ήταν η 7D και η 550D που όρισαν την τωρινή γενιά APS-C της Canon. Ο αισθητήρας έκτοτε δεν έχει αλλάξει, τα πάει πολύ καλά στο low light, ενώ κάπου εκεί μπήκε και το νέο φωτόμετρο που λένε κάνει πολύ καλή δουλειά.

Η 500D και η 50D ήταν ενδιάμεσα μοντέλα και οι αισθητήρες τους δεν ξαναμπήκαν σε άλλο σώμα.

Δεν έχει όμως σημασία, τραβάνε και αυτές πολύ καλά και τις περισσότερες φορές ο χρήστης είναι που περιορίζει το αποτέλεσμα και όχι η μηχανή.

and64
27-03-13, 16:27
Κάποιες δικές μου, μην τις ξανανεβάζω εδω! Οι πρώτες ~10-15 είναι οι πιο φρέσκες...

http://www.flickr.com/photos/85204173@N04/

jose_ee1985
27-03-13, 18:35
Κάποιες δικές μου, μην τις ξανανεβάζω εδω! Οι πρώτες ~10-15 είναι οι πιο φρέσκες...

http://www.flickr.com/photos/85204173@N04/

Πολύ ωραίες!

mrsaccess
27-03-13, 19:26
Εγώ θα διαφωνήσω. Δεν έχω φυσικά να επιδείξω καλύτερες φωτογραφίες αλλά μπορώ να διακρίνω κάποια προβληματάκια.
Πολλές έχουν το θέμα στο κέντρο, το οποίο απαγορεύεται διά ροπάλου. Κάποιες άλλες δεν έχουν ενδιαφέρον θέμα και ενώ, μπορείς να κάνεις μια φωτογραφία χωρίς θέμα αλλά εντυπωσιακά σχήματα, χρώματα, οτιδήποτε, οι συγκεκριμένες απέχουν λίγο.

Sorry and64, φαίνεται πως έχει πέσει δουλειά στο post processing και στην τεχνική αλλά χρειάζεται προπόνηση στην σύνθεση.

Η καλύτερη μακράν, είναι ο βλάχικος γάμος. Αυτή είναι αντικειμενικά καλή.

and64
27-03-13, 20:33
Πολύ ωραίες!

Thank u, αν και για το "πολύ" το παλεύω ακόμα...


Εγώ θα διαφωνήσω. Δεν έχω φυσικά να επιδείξω καλύτερες φωτογραφίες αλλά μπορώ να διακρίνω κάποια προβληματάκια.
Πολλές έχουν το θέμα στο κέντρο, το οποίο απαγορεύεται διά ροπάλου. Κάποιες άλλες δεν έχουν ενδιαφέρον θέμα και ενώ, μπορείς να κάνεις μια φωτογραφία χωρίς θέμα αλλά εντυπωσιακά σχήματα, χρώματα, οτιδήποτε, οι συγκεκριμένες απέχουν λίγο.

Sorry and64, φαίνεται πως έχει πέσει δουλειά στο post processing και στην τεχνική αλλά χρειάζεται προπόνηση στην σύνθεση.

Η καλύτερη μακράν, είναι ο βλάχικος γάμος. Αυτή είναι αντικειμενικά καλή.

Don't be sorry, θα συμφωνήσω και γω με τη διαφωνία σου :p H προπόνηση στη σύνθεση συνεχίζεται οσο μπορούμε...

Post processing οχι τρομερά πράγματα (εκτός απο μερικές που κάνουν ψιλο μπαμ ετσι κι αλλιώς) και σε αυτό το κομμάτι ακόμα ψάχνομαι έντονα:lol:



Πολλές έχουν το θέμα στο κέντρο, το οποίο απαγορεύεται διά ροπάλου

Please explain!!:hmm:

btw Ανδρέας εδώ....

mrsaccess
27-03-13, 21:23
Αν κάνεις μια αναζήτηση στο google για «tips for better photographs», όλα, μα όλα, τα αποτελέσματα θα λένε πως δεν πρέπει να βάζεις το κεντρικό θέμα στο κέντρο.
https://www.google.com/search?q=composition&aq=f&oq=composition&sourceid=chrome&ie=UTF-8#hl=en&safe=off&sclient=psy-ab&q=tips+for+better+photographs

Και 2-3 τυχαία site από τα αποτελέσματα:
http://www.digital-photography-tips.net/digital-photography-tutor-thirds.html
http://www.betterphoto.com/exploring/tips/thirds.asp
http://www.betterphoto.com/exploring/topTen/holiday-photography-tips.asp

Στην 8474 πχ, έχεις το surfer σχεδόν στο κέντρο. Η φωτογραφία σου χάνει οποιαδήποτε δυναμική. Αν το κάνεις crop και τον βάλεις στα δεξιά, θα μοιάζει σαν να είναι έτοιμος να διασχίσει το κάδρο!

Στην 8445, έχεις ξεφύγει από το κέντρο, αλλά όχι αρκετά, θα ήθελε πάλι ο φάρος να είναι λίγο πιο δεξιά.

Στην 8276, ντανγκ, μια μαλαπέρδα στο κέντρο. :p

Ομοίως στην 8238, 8226, 8194, 8136. Τις πήραμε σειραϊκά όπως βλέπεις.

Αντίθετα ας πούμε, η 7960 δεν έχει κάτι στο κέντρο και ενώ μπορεί να μην είναι μια τρομερή φωτογραφία, είναι ευχάριστη στο μάτι για κάποιο λόγο. Αυτός ο λόγος είναι το off center. Το ότι το μάτι ταξιδεύει στο κάδρο για να εντοπίσει το θέμα.

Άλλο παράδειγμα. Δες τις 5941 και τις 5887. Η 5941 με το Golf δεν φαίνεται πιο επαγγελματική; Btw, το RS στο χαλάνε τα δέντρα που καθρεφτίζονται στην πλευρά του οδηγού.


ΥΓ. Χάρηκα Αντρέα, Μάριος εδώ. :biggrin:

and64
28-03-13, 01:29
Γειά σου Μάριε :)

Αυτό που λες το χω παρατηρήσει οτι το κάνω αν και υπάρχουν περιπτώσεις που δεν γίνεται διαφορετικά κυρίως απο απροσεξία την ώρα που έβγαζα. Αυτή με τον kite surfer συγκεκριμένα όντως θα την αλλάξω, οταν τις ξαναβλεπα σήμερα δεν μου άρεσε ουτε εμένα :lol:

Την 8276 επίτηδες την έχω κεντράρει, αυτός είναι ενας αχρηστος γερανός που υπάρχει στο λιμάνι της Καλαμάτας και έτυχε σε αυτή την φάση να τον έχουν στρίψει και να κρέμεται πάνω απο το πλακόστωτο. Εμενα μου άρεσε έτσι αν και θα ήθελα να χω και με διαφορετικό zoom κάποιες ή με πιο στενό καδράρισμα...

Οι άλλες με το ποδήλατο είναι κυρίως panning testing με εναν φίλο που προθυμοποιήθηκε:p Όντως όμως ήθελαν κι άλλο αέρα δεξιά αριστερά ο οποίος δεν υπήρχε στην πράξη σε όσες μου βγήκαν καλες σαν θέμα αφού είτε πέρναγαν άνθρωποι, ή ειχα μπροστά μου αυτοκίνητα, κολώνες κλπ και μου $%^!@%^ το κάδρο:evil: Γι αυτό και το τοσο στενο crop. Επίσης πιστεύω ήθελε λίγο μεγαλύτερη ταχύτητα το ποδήλατο για να φλουτάρει πιο όμορφα. Στις 2 που είναι λεπτομέρειες απο το ποδήλατο αυτό ακριβώς ήθελα να δείξω. Τι διαφορετικό θα πρότεινες γι αυτές; Με δεδομένο πάντα οτι οι 2 φακοί που έχω αυτη τη στιγμή δεν είναι ούτε κατα διάνοια (έστω στοιχειωδώς) macro

Στο rs το είδα το καθρέφτισμα αλλά και πάλι μου άρεσε καλύτερα ετσι παρα σαν full bw ή σαν full έγχρωμη. Eπίσης δεν ήταν εύκολο να δώσω "αέρα" αριστερά λόγω άλλου παρκαρισμένου που έμπαινε στο πλάνο ενώ εγω ήμουν ήδη στο δρόμο βγάζοντας και άκουγα ποδήλατα και αυτοκίνητα να περνάνε ξυστά πίσω μου:rolleyes: Δεν ήταν και εκεί ο τύπος που το χε, κάπου είχε πάει στα μονοπάτια για περπάτημα λογικα...

Τεσπα, thank u για τις παρατηρήσεις όπως και να χει, όπως ξαναείπα ψάχνομαι τρελά ακόμα σε όλα τα επίπεδα

Rama
28-03-13, 02:26
Από αυτές (https://www.dropbox.com/sh/y1j725p5tiuth1z/SAskqbiPIw) τις 3 ποια θα σας αρέσει περισσότερο και γιατί (αν σας αρέσει κάποια φυσικά)

Gordito
28-03-13, 03:12
H πρωτη ειναι η καλυτερη. Εχει πολυ σωστη αναλογια της πολης, του δρομου που περπαταει η κοπελα και ουρανου.

Η δευτερη δε μου αρεσει γιατι φαινεται πολυ ο δρομος και πανω τα κτιρια φαινονται σα στριμωγμενα.

Η τριτη θα ηταν η καλυτερη αν η καμερα στοχευε χαμηλοτερα, ο ουρανος χωρις συνεφα χαλαει την εικονα. Επισης, θα την ηθελα wider, ενδεχομενως να σωνοταν απλα και μονο αν γεμιζε το καδρο αριστερα και δεξια.

mrsaccess
28-03-13, 04:02
Εμένα μου αρέσει περισσότερο η 2, γιατί μοιάζει να λέει μια ιστορία, ενώ έχει λιγότερα στοιχεία που αποσπούν την προσοχή από την πεζή (έντονα φώτα στα παράθυρα πχ).

BlindG
28-03-13, 04:12
Γνώμη ΠΑΝΤΕΛΩΣ άσχετου:
Η τρίτη μου αρέσει περισσότερο γιατί δείχνει πόσο μικρός είναι ο άνθρωπος συγκρινόμενος με το περιβάλλον, όσο και αν αυτός είναι βυθισμένος ποιός ξέρει σε τι σκέψεις :mrgreen:

atlandis
28-03-13, 07:15
να μια δικια μου, αλλά προειδοποιώ είναι NSFW *not suitable for work (*some nudity). Θεατρικό το 2009, καλοκαίρι, πριν αρχίσουν τα τύμπανα.

http://viiphoto.ning.com/photo/907146:Photo:100207?context=user
το συγκεκριμένο είναι με επεξεργασία να δίνει ψευδαίσθηση ότι είναι πίνακας ζωγραφικής... όμως είναι φωτογραφία.

Gordito
28-03-13, 08:40
Sorry! We're under maintenance.

atlandis
28-03-13, 09:10
xaxa δουλευε πριν...πάρτε μια ιστοσελίδα που είχα πριν 3 χρόνια, παρατημένη πλέον εδω και κάτι... χρόνια
http://georgiosk.wix.com/george1
έχει όμως πολλές φωτογραφίες μέσα, όχι μόνο την παραπάνω που έβγαλα. Eχει συμβολική εισαγωγή για την σημερινή εποχή.. λολ

τα ερείπια είναι από ένα εγκαταλειμμένο χωριό στο νησί μου.

Νikosanagn
30-03-13, 19:12
Πάρτε και απο εμένα μια http://sphotos-h.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-frc1/884380_10200378095647093_265341068_o.jpg

20 δευτερόλεπτα, 100 iso, διαφραγμα αν δεν κάνω λάθος 8, οχι πιο κάτω, σώμα Nikon d5100 με τον ταπεινό 18-55.

and64
30-03-13, 19:26
Πάρτε και απο εμένα μια http://sphotos-h.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-frc1/884380_10200378095647093_265341068_o.jpg

20 δευτερόλεπτα, 100 iso, διαφραγμα αν δεν κάνω λάθος 8, οχι πιο κάτω, σώμα Nikon d5100 με τον ταπεινό 18-55.

Ωραίος :oneup:

@ ADSLgr.com All rights reserved.