PDA

Επιστροφή στο Forum : Συζήτηση περί φωτογραφικών, φακών και φραπέ



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 [8] 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117

harris
05-06-09, 01:17
θα σου ήμουν ευγνώμων αν έβρισκες χρόνο για κανένα mini tutorial, θα ήθελα να στήσω ένα ανάλογο site :worthy:
Μιλάς για την σελίδα του γάμου; Είναι αστεία εύκολο να στηθεί... η σελίδα harris.xanthopoulos.gr όμως είναι πιο περίπλοκη και δεν μπορείς να την στήσεις χωρίς προγραμματιστή φίλο...


ωραίες φωτογραφίες ξεχώρισα τις παρακάτω

Ποιες; :what:

mob
05-06-09, 01:19
ωραίες φωτογραφίες ξεχώρισα τις παρακάτω
θα έλεγα πολύ μεγάλο διάφραγμα στην 22 ή 20 είναι τέλεια, ιδανική ταχύτητα στην 41
έχεις μανία με το A/M

μα τι διαβάζεις ???:p

θέλω κάπου να ανεβάσω φωτο αλλά που ?

Collective_Soul
05-06-09, 01:20
Moυ αρεσει και μενα το ασπρομαυρο σε φωτογραφιες ειδικα οταν προσδιδει τρομο πχ σε εξωφυλλα δισκων απο συγκροτηματα death metal σε βαλτους με ομιχλη κλπ...

and64
05-06-09, 01:20
Επειδή κι εμένα δε μου κάθεται καλά το 9-3, κοίταξα τώρα online φωτογραφίες του εσωτερικού των δύο σαμπιών. Το συγκεκριμένο πίσω-μεσαίο ανακλινόμενο μαξιλάρι πλάτης/στήριγμα αγκώνα, απ' ό,τι βλέπω, υπάρχει μόνο στο σαλόνι του 9-5. Ειδοποιός διαφορά: Το λουρί στη μέση του (κάτω από τα κεφάλια του ασπαζόμενου ζευγαριού), το οποίο βοηθάει στο κατέβασμά του, δεν υπάρχει στα 9-3 που είδα online. Μόνο στα 9-5.

Αααα καλά εσύ το παράκανες!!:crazy::worthy:

ipo
05-06-09, 01:21
θα σου ήμουν ευγνώμων αν έβρισκες χρόνο για κανένα mini tutorial, θα ήθελα να στήσω ένα ανάλογο site :worthy:
Πράγματι είναι πολύ καλό. Περισσότερο με εντυπωσίασε βέβαια το flash site του Ευκλείδη. Τέτοιο θα ήθελα να φτιάξω εγώ.

Χάρη, που εδρεύει ο server; Χαμηλή ταχύτητα παρατήρησα.

Collective_Soul
05-06-09, 01:30
Mε ολα αυτα που με κανατε να μαθω αυτες τις μερες LOL
σκεφτομαι να πεταξω στα σκουπιδια(ανακυκλωση) την olympus και να παρω μια D40 ;);):p

albatross
05-06-09, 01:57
Αυτό είναι κλασσική φωτογραφία ψαγμένου φωτογράφου. Όταν όλοι στη Σαντορίνη φωτογραφίζουν το ηλιοβασίλεμα, ο έμπειρος φωτογράφος θα γυρίσει ανάποδα και θα φωτογραφίσει τις δεκάδες ανθρώπων με τις φωτογραφικές μηχανές. :)

Πριν μερικά χρόνια ενώ οδηγούσα ξέσπασε καταιγίδα με αστροπελέκια και είπα να δοκιμάσω την τύχη μου. Δυστυχώς η compact μου δεν... Με burst της πλάκας ούτε κατά διάνοια να πετύχω αστραπή. Ψιλόβρεχε κιόλας και δε μπορούσα να βγω έξω απ' το αυτοκίνητο, οπότε για να μη γυρίσω άπραγος τράβηξα έναν φωτογράφο που τραβούσε αστροπελέκια. Η εκδίκηση της compact. :lol:
57347
Επίσης τράβηξα κι ένα ζευγαράκι που βρισκόταν παραδίπλα...
57348
(φαίνεται λίγο η αντανάκλαση απ' το τζάμι δυστυχώς)
Έχει γίνει επεξεργασία στο χρώμα btw.

mrsaccess
05-06-09, 02:09
Μαριε εσυ γιατι δεν περνεις μια 500D (http://www.dpreview.com/previews/canoneos500d/);
Θα ξεκινήσω από τις φωτογραφίες σου τις οποίες έχω δει εδώ και πολύ καιρό (πάνω από χρόνο ίσως πλέον :hmm:) και είναι πάρα πολύ καλές!

Όσο αφορά τη μηχανή, κρίνοντας από φωτογραφίες τη θεωρώ χειρότερη από τη 450D. Νομίζω οι 50D και 500D θα αποδειχτούν ως οι πρώτες «πατάτες» της Canon.

Η 450D αντιθέτως στο τελικό αποτέλεσμα (ποιότητα φωτογραφίας) υπάρχουν περιπτώσεις που χτυπά την 40D. Επιπλέον η 500D είναι 3megapixel παραπάνω τα οποία ακόμη και με L φακούς δεν φαίνονται στη πλειονότητα των περιπτώσεων (μια το focus, μια το ελάχιστα τράνταγμα, μια η μεγάλη αναλυτικότητα του αισθητήρα, μια το μη optimum διάφραγμα). Ωστόσο οι φωτογραφίες σου θα είναι πάντα 25% μεγαλύτερες (σε megabyte) από τις φωτογραφίες της 450D και ας μην έχουν περισσότερη πληροφορία.

Χώρια που με τα 200€ διαφορά παίρνεις ένα επιπλέον φακό που είναι πολύ πιο σημαντικός από τη δυνατότητα βίντεο ή την καλύτερη οθόνη της 500D. Επίσης το βίντεο της 500D δεν είναι και τόσο καλό καθώς δεν μπορεί να συλλάβει καλό ήχο.

harris
05-06-09, 15:00
Χάρη, που εδρεύει ο server; Χαμηλή ταχύτητα παρατήρησα.

Άσε... σερνότανε χθες ειδικά... σκοπεύω σύντομα να το μετακομίσω ;)

Collective_Soul
05-06-09, 15:14
Πριν μερικά χρόνια ενώ οδηγούσα ξέσπασε καταιγίδα με αστροπελέκια και είπα να δοκιμάσω την τύχη μου. Δυστυχώς η compact μου δεν... Με burst της πλάκας ούτε κατά διάνοια να πετύχω αστραπή. Ψιλόβρεχε κιόλας και δε μπορούσα να βγω έξω απ' το αυτοκίνητο, οπότε για να μη γυρίσω άπραγος τράβηξα έναν φωτογράφο που τραβούσε αστροπελέκια. Η εκδίκηση της compact. :lol:
57347
Επίσης τράβηξα κι ένα ζευγαράκι που βρισκόταν παραδίπλα...
57348
(φαίνεται λίγο η αντανάκλαση απ' το τζάμι δυστυχώς)
Έχει γίνει επεξεργασία στο χρώμα btw.

Μου αρεσει η δευτερη λογω αντανακλασης

nnn
05-06-09, 15:36
Χάρη να σε ρωτήσω, προτιμάς να κάνεις μετά την μετατροπή σε Α/Μ παρά να τραβάς απευθείας από την ψηφιακή ?
Το κάνεις λόγω ποιότητας ή για να υπάρχει και η έγχρωμη ?

Collective_Soul
05-06-09, 16:14
Kαλη ερωτηση nnn
Hθελα και εγω να ρωτησω με τη σειρα μου τι ποσοστο της πληροφοριας χανεαι απο τη μετατροπη color--->b&W

treli@ris
05-06-09, 16:28
Δεν προτεινεται να φωτογραφιζεις κατευθειαν σε Α/Μ, ακομα κι αν η καμερα εχει διαφορετικες ρυθμισεις στο Α/Μ format. Προτιμοτερο να τραβας εγρωμη τη φωτογραφια και με σταδιακη επεξεργασια στον υπολογιστη σε A/M μπορεις να επιτυχεις καλυτερο αποτελεσμα δουλευοντας με τους τονους και την αντιθεση.

*tip απο ενα φιλο, συμφωνεις Χαρη?

harris
05-06-09, 16:32
Χάρη να σε ρωτήσω, προτιμάς να κάνεις μετά την μετατροπή σε Α/Μ παρά να τραβάς απευθείας από την ψηφιακή ?
Το κάνεις λόγω ποιότητας ή για να υπάρχει και η έγχρωμη ?

Είναι θέμα ποιότητας. Στην μηχανή έχω σετάρει να τραβάει RAW, ώστε να μπορώ στον υπολογιστή να κάνω τις διορθώσεις που θέλω κυρίως στην φωτεινότητα χωρίς να έχω ήδη "κάψει" την πληροφορία με ένα jpeg αρχείο. Η φωτεινότητα και η ισορροπία λευκού (ειδικά αυτό το δεύτερο είναι πολύ σημαντικό όταν τραβάς άφλασο σε εσωτερικούς χώρους) μπορούν να διορθωθούν σωστά μόνο με την χρήση raw αρχείου...

Το μόνο που έχω μπερδέψει την μηχανή είναι ότι και καλά της έχω ζητήσει να τραβάει ασπρόμαυρα και καλά, για να βλέπω α/μ στην οθόνη της μηχανής :lol: :p

Από κει και μετά, με την χρήση της μεθόδου Russel Brown για την μετατροπή σε α/μ στην ουσία δουλεύω πάνω στο 14άμπιτο αρχείο RAW με όσες δυνατότητες αυτό δίνει, και είναι σα να δουλεύω με φίλτρα σε εκτυπωτή φιλμ ;)

........Auto merged post: harris πρόσθεσε 2 λεπτά και 8 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Δεν προτεινεται να φωτογραφιζεις κατευθειαν σε Α/Μ, ακομα κι αν η καμερα εχει διαφορετικες ρυθμισεις στο Α/Μ format. Προτιμοτερο να τραβας εγρωμη τη φωτογραφια και με σταδιακη επεξεργασια στον υπολογιστη σε A/M μπορεις να επιτυχεις καλυτερο αποτελεσμα δουλευοντας με τους τονους και την αντιθεση.

*tip απο ενα φιλο, συμφωνεις Χαρη?

:oneup:

Collective_Soul
05-06-09, 16:40
Αρα το αντιθετο συμβαινει αμα τραβας απευθειας σε ασπρομαυρο χανεις πληροφορια
Αυτο καταλαβα

nnn
05-06-09, 16:59
Από διάφορα που έχω διαβάσει κατά καιρούς, οι περισσότεροι ισχυρίζονται πως οι αισθητήρες δεν αποδίδουν καλά σε απευθείας ασπρόμαυρη μετατροπή από την μηχανή και τείνω να συμφωνήσω από κάποιες λίγες δοκιμές που έχω κάνει.

harris
05-06-09, 17:01
Από διάφορα που έχω διαβάσει κατά καιρούς, οι περισσότεροι ισχυρίζονται πως οι αισθητήρες δεν αποδίδουν καλά σε απευθείας ασπρόμαυρη μετατροπή από την μηχανή και τείνω να συμφωνήσω από κάποιες λίγες δοκιμές που έχω κάνει.

:hmm::hmm::hmm:

Δεν είμαι σίγουρος πως εκεί είναι το πρόβλημα, γιατί νομίζω πως η μετατροπή γίνεται μετά την λήψη της φωτογραφίας και όχι στον αισθητήρα... :hmm::hmm::hmm:

Πάντως όπως και να'χει, και όσο καλή μετατροπή και να κάνει η μηχανή, σε καμία περίπτωση δεν μπορείς να έχεις το ίδιο αποτέλεσμα και τον ίδιο βαθμό ελέγχου όπως έχεις στο Photoshop ;)

albatross
05-06-09, 17:16
Από διάφορα που έχω διαβάσει κατά καιρούς, οι περισσότεροι ισχυρίζονται πως οι αισθητήρες δεν αποδίδουν καλά σε απευθείας ασπρόμαυρη μετατροπή από την μηχανή και τείνω να συμφωνήσω από κάποιες λίγες δοκιμές που έχω κάνει.

Ειδικά οι φτηνές compact, έχω την υποψία ότι κάνουν απλώς desaturation και τίποτα άλλο.

Collective_Soul
05-06-09, 17:21
Πιθανοτατα εκτος αν εχουν κανενα εξωτικο τσιπ (αναφερομαι στις high end compact)

mrsaccess
05-06-09, 17:46
Μην ξεχνάτε πως στην παραδοσιακή ασπρόμαυρη συχνά μπαίνουν και έγχρωμα φίλτρα για να «δραματοποιήσουν» λίγο την σύνθεση. Αυτά στον υπολογιστή είναι ψωμοτύρι αφού μπορείς πχ να επιλέξεις το κόκκινο κανάλι να συμμετέχει περισσότερο ή λιγότερο στο τελικό αποτέλεσμα.

albatross
06-06-09, 00:55
Διάβασα χθες στο deviantart ότι οι φακοί κατασκευαστών όπως Sigma, Tamron κλπ μπορεί να έχουν αποκλίσεις όσον αφορά στην ποιότητα, από κομμάτι σε κομμάτι, οπότε καλό να γίνεται να μη γίνεται αγορά εξ αποστάσεως αλλά μόνο μετά από δοκιμή πάνω στη μηχανή.

mrsaccess
06-06-09, 19:35
Όσο αφορά τη μηχανή, κρίνοντας από φωτογραφίες τη θεωρώ χειρότερη από τη 450D. Νομίζω οι 50D και 500D θα αποδειχτούν ως οι πρώτες «πατάτες» της Canon.
Και τελικά επειδή προφανώς είναι καλύτερα να κάνω κάτι άλλο με τα χέρια μου (πχ να πλέκω) παρά να πληκτρολογώ, η 500D είναι καλύτερη από την 450D.

Ο μεγαλύτερος αισθητήρας δίνει λίγο περισσότερη λεπτομέρεια. Όσο αφορά το θόρυβο μέχρι τα 800 τα πάει μάλλον καλύτερα από την 450D. Ωστόσο από εκεί και πέρα έχει μεν λιγότερο θόρυβο αλλά αυτό οφείλεται σε πιο επιθετικό αλγόριθμο noise reduction με αποτέλεσμα να χάνεται και αρκετή -έως πολλή κατά περίπτωση- λεπτομέρεια. Οπότε για υψηλό iso θα πρότεινα raw και επεξεργασία στο pc.

harris
07-06-09, 01:28
Ο μεγαλύτερος αισθητήρας δίνει λίγο περισσότερη λεπτομέρεια.

Μεγαλύτερος σε ΜΡ εννοείς... γιατί αυτό που πραγματικά μετράει είναι το πραγματικό μέγεθος... Φυσικά και τα μεγαλύτερα ΜΡ ανεβάζουν την ανάλυση, αλλά τι να το κάνεις όταν α) ο αισθητήρας της 5D βγάζει τελείως off μερικούς από τους καλύτερους φακούς της αγοράς και β) όταν στην 50D και κάτω απλά δημιουργούν θόρυβο; ;)

Φυσικά ο θόρυβος σε μηχανές επιπέδου από 20D και πάνω είναι ελάχιστος (κυριολεκτικά!), και φυσικά αντιμετωπίζεται πλήρως όταν τραβάμε σε raw και όχι σε jpeg :)

mrsaccess
07-06-09, 03:34
Αν και έχεις δίκιο και μιλούσα για megapixel είναι και ελάχιστα (1/10 του χιλιοστού) μεγαλύτερος σε διαστάσεις! :p :p
Πάντως γενικότερα είναι ένας συνδυασμός γιατί όσο προχωρά η τεχνολογία μπορεί ένας αισθητήρας ίδιας πυκνότητας megapixel να δίνει λιγότερο θόρυβο.

Πράγματι οι φακοί έχουν αρχίσει να εξαντλούνται εδώ και καιρό, ειδικά οι πιο φτηνοί και με μεγάλο ζουμ. Τώρα πια βέβαια εξαντλούνται και οι καλοί φακοί.

mob
07-06-09, 10:39
...Τώρα πια βέβαια εξαντλούνται και οι καλοί φακοί.

:warning:
οι "καλοί" φακοί, δηλαδή οι φακοί με μεγάλα διαφράγματα και άριστα οπτικά μέρη δεν θα εξαντλήσουν τις δυνατότητες τους ποτέ :p

crypter
07-06-09, 10:57
Nα ρωτησω κατι. Για αυτην την γνωμη εχετε;
http://www.skroutz.gr/s/40241/Sony-CyberShot-DSC-H50.html
http://www.sony.gr/product/dsc-h-series/dsc-h50

Στο budget αυτο (280 ευρω max) υπαρχει αντιστοιχα καλυτερη λυση; :p
:)

and64
07-06-09, 12:36
Nα ρωτησω κατι. Για αυτην την γνωμη εχετε;
http://www.skroutz.gr/s/40241/Sony-CyberShot-DSC-H50.html
http://www.sony.gr/product/dsc-h-series/dsc-h50

Στο budget αυτο (280 ευρω max) υπαρχει αντιστοιχα καλυτερη λυση; :p
:)

Δες και την fz28 (http://www.skroutz.gr/s/53698/Panasonic-Lumix-DMC-FZ28.html);)

mob
07-06-09, 12:49
Nα ρωτησω κατι. Για αυτην την γνωμη εχετε;
http://www.skroutz.gr/s/40241/Sony-CyberShot-DSC-H50.html
http://www.sony.gr/product/dsc-h-series/dsc-h50

Στο budget αυτο (280 ευρω max) υπαρχει αντιστοιχα καλυτερη λυση; :p
:)

επειδή είμαι nikonian - και σιχαίνομαι τις sony προτείνω
nikon COOLPIX L100 τιμή 240Ε εδώ (http://www.adorama.gr/e-shop/Details.php?PrID=3479)

επίσημο site εδώ (http://imaging.nikon.com/products/imaging/lineup/digitalcamera/coolpix/l100/index.htm)

albatross
17-07-09, 18:03
Παίδες θα ήθελα τη γνώμη σας για κάτι.
Λοιπόν... τα Χριστούγεννα αγόρασα σε πολύ καλή τιμή μια Nikon D80 από ελληνικό online κατάστημα. Όταν την παρέλαβα το προστατευτικό της οθόνης ήταν ήδη κλιπαρισμένο πάνω στη μηχανή ενώ σύμφωνα με τα συνοδευτικά έγγραφα δε θα έπρεπε... αλλά δεν το σπουδαιολόγησα. Δυστυχώς δε μου έκοψε να κάνω κάποιες δοκιμαστικές φωτό για σκόνη στον αισθητήρα...
Το έκανα χθες, και βρήκα ότι πάρει σκόνη ο αισθητήρας, αν και η μηχανή είναι πάντα στην τσάντα της, δεν έχει χρησιμοποιηθεί πολύ, και δεν έχω βγάλει ποτέ τον kit φακό (δεν έχω άλλο :P). Εντάξει δεκτό αυτό... οι ζουμ φακοί μπορεί να βάλουν σκόνη μέσα στο σώμα...

Σήμερα όμως έκανα κάποιες δοκιμές με πολύ μικρό διάφραγμα για να δω καλύτερα και διαπίστωσα κάτι ακόμα...
http://img40.imageshack.us/img40/2831/dsc0376s.jpg

Η γραμμή αυτή που δείχνω με τα βελάκια εμφανίζεται σε κάθε φωτογραφία όταν επιλέγω μικρό διάφραγμα , που σημαίνει ότι ο αισθητήρας είτε είναι χαραγμένος... είτε ότι έχει καθαριστεί - προφανώς όχι σωστά - σε κάποια φάση (όχι από εμένα φυσικά). Θα ήθελα τη γνώμη σας εδώ...

Δυστυχώς τώρα δεν μπορώ να αποδείξω τίποτα... είναι δυνατόν ρε γμτ να πουλάνε μεταχειρισμένα/επισκευασμένα προϊόντα για καινούρια; Ακόμα και όταν αγοράζεις κάτι φτηνά θα πρέπει να το ξέρεις αν έχει χρησιμοποιηθεί.

mrsaccess
17-07-09, 18:22
Μπορεί να πωλούν refurbished, πάντως ακόμη και σε αυτά δεν πρέπει να υπάρχει σκόνη στον αισθητήρα, ούτε άλλα προβλήματα. Μήπως η γραμμή προέρχεται από γρατζουνιά στο φακό; Μήπως κάποιο σημάδι καθαριστικού; Τον αισθητήρα μπορείς να τον καθαρίσεις και μόνος σου αν θέλεις, αλλιώς μπορείς να τη δώσεις σε κάποιο service.

Αν την αγόρασες από κατάστημα με φωτογραφικά είδη το καλύτερο είναι να την πας μια βόλτα από εκεί καθώς θα μπορούν να σε βοηθήσουν καλύτερα.

albatross
17-07-09, 18:36
Μπορεί να πωλούν refurbished, πάντως ακόμη και σε αυτά δεν πρέπει να υπάρχει σκόνη στον αισθητήρα, ούτε άλλα προβλήματα. Μήπως η γραμμή προέρχεται από γρατζουνιά στο φακό; Μήπως κάποιο σημάδι καθαριστικού; Τον αισθητήρα μπορείς να τον καθαρίσεις και μόνος σου αν θέλεις, αλλιώς μπορείς να τη δώσεις σε κάποιο service.

Αν την αγόρασες από κατάστημα με φωτογραφικά είδη το καλύτερο είναι να την πας μια βόλτα από εκεί καθώς θα μπορούν να σε βοηθήσουν καλύτερα.

O φακός είναι καινούριος... γρατζουνιές μπροστά δεν έχει, στο πίσω μέρος τώρα δεν ξέρω. Βλέποντας το μου κάνει περισσότερο για σημάδι καθαριστικού...
Λογικά για την τιμή που την πήρα (530 με φακο 18-55VR... στα υπόλοιπα καταστήματα πηγαινε πάνω από 700) δε θα μου φαινόταν παράξενο να είναι refurbished. Δε θα έπρεπε όμως να το ξέρει ο πελάτης; Βασικά την αγόρασα από online κατάστημα όχι εξειδικευμένο όποτε δεν παίζει να περιμένω τίποτα από αυτούς. Έτσι κι αλλιώς δεν μπορώ να αποδείξω τίποτα πλέον... θα μου πουν "εσύ το έκανες".

mrsaccess
17-07-09, 18:41
Εντάξει, όσο να'ναι σε φωτογραφικό κατάστημα θα μπορούν να ξέρουν και να κάνουν περισσότερα για το συγκεκριμένο ζήτημα.

Πάντως από τη περιγραφή σου imho μάλλον προϊόν βιτρίνας ήταν και όχι refurbished.

Επίσης λογικά όσο μικρότερο διάφραγμα βάζεις τόσο πιο αισθητά είναι στην τελική φωτογραφία τα ελαττώματα του φακού (μικρογρατσουνιές, σκόνη). Θα σου πρότεινα να τραβήξεις σε ένα πιο συνηθισμένο διάφραγμα (πχ F11) και αν είναι εντάξει να μη στεναχωριέσαι. Άλλωστε από εκεί και πέρα (στο περίπου) όσο μικραίνεις το διάφραγμα η φωτογραφία σου θα χάνει σε οξύτητα.

albatross
17-07-09, 18:49
Εντάξει, όσο να'ναι σε φωτογραφικό κατάστημα θα μπορούν να ξέρουν και να κάνουν περισσότερα για το συγκεκριμένο ζήτημα.

Πάντως από τη περιγραφή σου imho μάλλον προϊόν βιτρίνας ήταν και όχι refurbished.

Επίσης λογικά όσο μικρότερο διάφραγμα βάζεις τόσο πιο αισθητά είναι στην τελική φωτογραφία τα ελαττώματα του φακού (μικρογρατσουνιές, σκόνη). Θα σου πρότεινα να τραβήξεις σε ένα πιο συνηθισμένο διάφραγμα (πχ F11) και αν είναι εντάξει να μη στεναχωριέσαι. Άλλωστε από εκεί και πέρα (στο περίπου) όσο μικραίνεις το διάφραγμα η φωτογραφία σου θα χάνει σε οξύτητα.

To ξέρω, αλλά είναι για το γ#μ#το... σε νορμάλ διαφράγματα δεν έχω πρόβλημα. Όσον αφορά τη γραμμή τουλάχιστον. Η σκόνη είναι λογικό και αναμενόμενο ότι θα μπει μέσα κάποια στιγμή. Τέσπα, δε θα κάτσω να σκάσω... thanks.

mrsaccess
17-07-09, 19:03
Μπορεί να είναι κάποια πολύ μικρή τριχούλα ή ίνα υφάσματος στον φακό και εξαιτίας του πολύ μικρού διαφράγματος (και επομένως μεγάλο βάθος πεδίου) αρχίζει να φαίνεται. Βγάλε το φακό και κοίτα, δεν έγινε και τίποτα. Μην προσπαθήσεις όμως να τον καθαρίσεις χωρίς να το ψάξεις πρώτα...

albatross
17-07-09, 19:34
Καθαρός είναι και από πίσω... μάλλον το πρόβλημα είναι στον αισθητήρα. Anyway...

satcur
17-07-09, 21:05
Καθαρός είναι και από πίσω... μάλλον το πρόβλημα είναι στον αισθητήρα. Anyway...

Βρες κάποιον άλλον με Νικον φακούς έστω και manual και δοκίμασε σε μεγάλα διαφράγματα να δεις εάν το πρόβλημα εξακολουθεί να υφίσταται. 530 ευρώ είναι αυτά (τόσο την είχε το plaisio όταν κοίταγα τιμές εγώ αλλά δεν θυμάμαι εάν έδινε τον VR) και αν την αγόρασες σαν καινούρια θα ΕΠΡΕΠΕ να είναι του κουτιού. Επικοινώνησε μαζί τους (δεν καταλαβαίνω γιατί διστάζεις) να δεις τι θα σου πουν (εάν δεν ήταν καινούρια ΑΥΤΟΙ θα το γνωρίζουν και ενδεχομένως να είναι και διαλλακτικοί. Τέλος από τα χριστούγεννα δεν πέρασε και πολύς καιρός. Στην χειρότερη των περιπτώσεων δες και αν μπορείς να χρησιμοποιήσεις τη εγγύηση της μηχανής και να έχεις και επίσημη άποψη από το service της Nikon.

albatross
17-07-09, 23:01
Βρες κάποιον άλλον με Νικον φακούς έστω και manual και δοκίμασε σε μεγάλα διαφράγματα να δεις εάν το πρόβλημα εξακολουθεί να υφίσταται. 530 ευρώ είναι αυτά (τόσο την είχε το plaisio όταν κοίταγα τιμές εγώ αλλά δεν θυμάμαι εάν έδινε τον VR) και αν την αγόρασες σαν καινούρια θα ΕΠΡΕΠΕ να είναι του κουτιού. Επικοινώνησε μαζί τους (δεν καταλαβαίνω γιατί διστάζεις) να δεις τι θα σου πουν (εάν δεν ήταν καινούρια ΑΥΤΟΙ θα το γνωρίζουν και ενδεχομένως να είναι και διαλλακτικοί. Τέλος από τα χριστούγεννα δεν πέρασε και πολύς καιρός. Στην χειρότερη των περιπτώσεων δες και αν μπορείς να χρησιμοποιήσεις τη εγγύηση της μηχανής και να έχεις και επίσημη άποψη από το service της Nikon.

Δεν μπορώ να κάνω τίποτα. Έχει περάσει τόσος καιρός και θα μου πουν... πήγες να καθαρίσεις τον αισθητήρα και το έκανες εσύ. Δε νομίζω να πιστεύεις ότι πρόκειται να το παραδεχτούν. Έπειτα δεν είμαι σίγουρος ποιος ευθύνεται (κατάστημα ή αντιπρόσωπος). Συνήθως οι μηχανές που είναι ελαττωματικές επιστρέφονται στον κατασκευαστή και προφανώς αυτός τις πουλάει με έκπτωση αφού τις επισκευάσει. Το θέμα είναι ότι στο εξωτερικό απαγορεύεται να πωλούνται ως καινούρια τέτοια προϊόντα.

satcur
17-07-09, 23:24
Δεν μπορώ να κάνω τίποτα. Έχει περάσει τόσος καιρός και θα μου πουν... πήγες να καθαρίσεις τον αισθητήρα και το έκανες εσύ. Δε νομίζω να πιστεύεις ότι πρόκειται να το παραδεχτούν. Έπειτα δεν είμαι σίγουρος ποιος ευθύνεται (κατάστημα ή αντιπρόσωπος). Συνήθως οι μηχανές που είναι ελαττωματικές επιστρέφονται στον κατασκευαστή και προφανώς αυτός τις πουλάει με έκπτωση αφού τις επισκευάσει. Το θέμα είναι ότι στο εξωτερικό απαγορεύεται να πωλούνται ως καινούρια τέτοια προϊόντα.

Δεν χάνεις τίποτα με το να διεκδικήσεις τα δικαιώματα σου. Εσύ δεν έβαλες χέρι της μηχανής έτσι δεν είναι; επίσης την αγόρασες για καινούρια, ούτε refurbished (τι εγγύηση σου έδωσαν; ) ούτε βιτρίνας άρα έπρεπε να είναι ΚΑΙΝΟΥΡΙΑ. Και άμα δεν έχεις βγάλει τον φακό και δεν πήγες την μηχανή στην Σαχάρα με αμμοθύελα ούτε σκόνη στον σένσορα θα έπρεπε να είχες.

http://www.kenrockwell.com/nikon/d40/users-guide/menus-setup.htm

Dust Off Ref Photo

This is used to take a picture of the dust on your sensor. If you pay Nikon another $150 for Nikon Capture software you can use this to erase the dust more easily from your images shot in raw. You people know who you are. I don't do this!

I've made 80,000 combined shots on my Nikon D70, D200, D40 and D80 and have had no problems with dust. Thankfully the modern Nikon sensors have filters far enough in front of the imaging surface to throw dust sufficiently out of focus.

All I ever use is an air bulb to blow off the big chunks. The small ones remain invisible. If I ever had a problem, I'd let no one but Nikon clean my sensor, since they'll replace the camera if they screw up.

Τεσπα βρές έναν δεύτερο φακό Nikon και κάνε ένα τεστ, εάν δεν έχεις γνωστό με Nikon πήγαινε σε κάποιο φωτογραφείο.

mathaiosside
18-07-09, 17:20
Επίσης μπορείς να πας στην αντιπροσωπεία του Δαμκαλίδη και να τους πεις ευγενικά το πρόβλημα που έχεις και αν μπορούν να τους ζητήσεις να το κοιτάξουν αυτοί αν υπάρχει θέμα με τον αισθητήρα, χωρίς να πληρώσεις, και αν τελικά υπάρχει κάτι τότε να πληρώσεις για καθαρισμό του αισθητήρα(αν φυσικά θα αρκούσε ο καθαρισμός).

Εμπιστεύομαι περισσότερο την γνώμη των τεχνικών της αντιπροσωπείας οι οποίοι και θα έχουν τα κατάλληλα εργαλεία και την εμπειρία ώστε να μπορούν (εύκολα υποθέτω) να διαπιστώσουν αν πρόκειται για γρατζουνία στον αισθητήρα ή οτιδήποτε άλλο.

Κρίμα πάντως...

ipo
18-07-09, 17:29
Δεν ξέρω για το Δαμκαλίδη συγκεκριμένα, αλλά οι αντιπροσωπείες στην Ελλάδα, έχουν συνήθως εισπρακτική και όχι πελατοκεντρική πολιτική. Χρεώνουν για το παραμικρό με αρκετά υψηλές τιμές.

Εξαίρεση αποτελούσε ο Κλώτσας της Pioneer. Απίστευτη εξυπηρέτηση, χωρίς χρέωση.

albatross
18-07-09, 17:47
Επίσης μπορείς να πας στην αντιπροσωπεία του Δαμκαλίδη και να τους πεις ευγενικά το πρόβλημα που έχεις και αν μπορούν να τους ζητήσεις να το κοιτάξουν αυτοί αν υπάρχει θέμα με τον αισθητήρα, χωρίς να πληρώσεις, και αν τελικά υπάρχει κάτι τότε να πληρώσεις για καθαρισμό του αισθητήρα(αν φυσικά θα αρκούσε ο καθαρισμός).

Εμπιστεύομαι περισσότερο την γνώμη των τεχνικών της αντιπροσωπείας οι οποίοι και θα έχουν τα κατάλληλα εργαλεία και την εμπειρία ώστε να μπορούν (εύκολα υποθέτω) να διαπιστώσουν αν πρόκειται για γρατζουνία στον αισθητήρα ή οτιδήποτε άλλο.

Κρίμα πάντως...

Το θέμα είναι ότι έπρεπε να το υποψιαστώ αμέσως από τη στιγμή που ήταν κλιπαρισμένο στη μηχανή το προστατευτικό της οθόνης. Και το υποψιάστηκα για να πω την αλήθεια. Όμως το κουτί ήταν σφραγισμένο με το αυτοκόλλητο της αντιπροσωπίας. Τι να πω...:hmm:

euklidis
18-07-09, 17:55
Αν ολα τα αλλα αποτυχουν...

EΔΩ (http://www.copperhillimages.com/index.php?pr=Tutorials)

και ετοιμασου για τρελλα χτυποκαρδια :P

mathaiosside
18-07-09, 18:35
Δεν ξέρω για το Δαμκαλίδη συγκεκριμένα, αλλά οι αντιπροσωπείες στην Ελλάδα, έχουν συνήθως εισπρακτική και όχι πελατοκεντρική πολιτική. Χρεώνουν για το παραμικρό με αρκετά υψηλές τιμές.

Εξαίρεση αποτελούσε ο Κλώτσας της Pioneer. Απίστευτη εξυπηρέτηση, χωρίς χρέωση.


Ναί δίκιο έχεις! Αλλά σκεφτόμουνα μήπως για κάτι απλό για αυτούς(δλδ να δούν απλά αν είναι χαραγμένος ο αισθητήρας) να μην ζητούσαν λεφτά, ειδικά αν έχεις και εγγύηση.

mob
18-07-09, 20:42
mathaiosside εφόσον η μηχανή είναι στην εγγύηση να την πας στο επίσημο service, δηλαδή στο Δαμκαλίδη (http://www.damkalidis.gr/support.asp)
εάν δεν βρεις λύση εκεί μπορείς να αρχίσεις να σκέφτεσαι εναλλακτικές αλλά μέχρι τότε ...

nmakry
26-08-09, 11:57
Περί φίλτρων...

Σκέφτομαι την προμήθεια 1-2 φίλτρων για DSLR. Τι κοιτάμε, καταρχήν όσων αφορά στο ταίριασμα του φίλτρου στον φακό; Απλά το νούμερο της διαμέτρου; Όλα τα φίλτρα που έχουν τη διάμετρο του φακού ταιριάζουν σε όλους τους φακούς ή υπάρχουν και άλλα που πρέπει να κοιτάξω;

Επίσης, για γενική χρήση, για πείτε μερικές απόψεις για ένα οικονομικό φίλτρο που να αξίζει να το χρησιμοποιήσει κάποιος (δηλαδή να κάνει δουλίτσα). Μιλάμε για φωτογραφήσεις έξω (ήλιο / συννεφιά / mixed καταστάσεις) οπότε θέλουμε κάτι που να μειώνει τις αντανακλάσεις και να κάνει καθαρότερες τις φωτογραφίες.

mob
26-08-09, 12:24
τα φίλτρα χαρακτηρίζονται από τη διάμετρό τους
πχ Φ72 Φ52 κλπ
και από τη λειτουργία τους

για έγχρωμη φωτογραφία νόημα έχει το απλό γυαλάκι ή αλλιώς και φίλτρο UV κύρια για προστασία του φακού αλλά βελτιώνει και το κοντραστ
είναι καλό να έχεις ένα μπροστά από κάθε φακό

και κυκλικό πολωτικό - αυτό μειώνει της αντανακλάσεις δίνει κοντράστ σε άτονο ουρανό κλπ
δεν θα έλεγα όμως ότι ενδείκνυται για φωτογράφιση στο χέρι

για τις αντανακλάσεις δοκίμασε καλύτερα ένα παρασολέιγ

τέλος τα έγχρωμα φίλτρα έχουν χρήση στην Α/Μ φωτογραφία

harris
26-08-09, 12:24
Από αυτά που περιγράφεις το μόνο που χρειάζεσαι είναι ένα πολωτικό φίλτρο. Το μόνο που κοιτάς είναι η διάμετρος. Hoya ή Cokin ;)

nmakry
26-08-09, 12:52
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις...

Αν έχετε και συγκεκριμένες προτάσεις, πείτε τις... Δεν έχω τα στοιχεία διαμέτρου του φακού πρόχειρα. Θα κοιτάξω σπίτι και θα τα γράψω (η βλακεία είναι ότι οι δύο βασικοί μου φακοί έχουν διαφορετική διάμετρο, αλλά θα το αντέξω...)

mrsaccess
26-08-09, 14:03
Υπάρχουν step up (ή step down) rings ώστε να χρησιμοποιείς φίλτρα διαφορετικού διαμετρήματος από το φακό οπότε πάρε φίλτρο για το μεγαλύτερο σε διάμετρο φακό και ένα step down ring.

Και'γω είμαι υπέρ του πολωτικού! Μάλλον στη κορυφαία σειρά της Hoya θα πήγαινα αν και είναι αρκετά ακριβά.

ipo
26-08-09, 14:55
Προσωπικά αγοράζω πάντα ένα UV μόνο και μόνο για την προστασία του φακού. Έχει κι άλλα πλεονεκτήματα, αλλά ο λόγος που το παίρνω είναι ο παραπάνω.

@ ADSLgr.com All rights reserved.