PDA

Επιστροφή στο Forum : Συζήτηση περί φωτογραφικών, φακών και φραπέ



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 [9] 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117

mrsaccess
26-08-09, 15:03
Τώρα με τις ψηφιακές νομίζω δεν χρειάζονται τόσο τα UV όσο αφορά την ποιότητα και έχουν βγει τα protector για προστασία.
http://www.skroutz.gr/search?keyphrase=hoya+protector

ipo
26-08-09, 15:16
Σιγά μη δώσω 22 ευρώ για protector... Δίνω 10 ευρώ και έχω φίλτρο UV. :)

mrsaccess
26-08-09, 15:46
Το καλό UV όμως είναι πιο ακριβό από το protector. Καλύτερα να μη βάλεις τίποτα αν είναι να βάλεις UV των 10€ σε σύγχρονη dslr...

ipo
26-08-09, 16:00
Το καλό UV όμως είναι πιο ακριβό από το protector. Καλύτερα να μη βάλεις τίποτα αν είναι να βάλεις UV των 10€ σε σύγχρονη dslr...
Αυτά τα λένε όσοι θέλουν να δικαιολογήσουν το κόστος των ακριβών εταιρειών και να βγάλουν τα έξοδα της διαφήμισης.

Το ίδιο λένε και για τα μπλουζάκια του Κωστ. "Πολύ καλή ποιότητα, γι' αυτό κοστίζει 100 φορές περισσότερο."

harris
26-08-09, 16:09
Αυτά τα λένε όσοι θέλουν να δικαιολογήσουν το κόστος των ακριβών εταιρειών και να βγάλουν τα έξοδα της διαφήμισης.

Το ίδιο λένε και για τα μπλουζάκια του Κωστ. "Πολύ καλή ποιότητα, γι' αυτό κοστίζει 100 φορές περισσότερο."

E δεν είναι ακριβώς έτσι... δεν έχουν όλα τα φίλτρα την ίδια ποιότητα κρυστάλλου! Μην γενικεύουμε έτσι τσουβαλάτα! ;)

ipo
26-08-09, 16:11
E δεν είναι ακριβώς έτσι... δεν έχουν όλα τα φίλτρα την ίδια ποιότητα κρυστάλλου! Μην γενικεύουμε έτσι τσουβαλάτα! ;)
Δεν είπα ότι δεν είναι καλύτερα. Απλά για μερικά κλικ βελτίωσης στην ποιότητα, δίνεις πολλαπλάσια χρήματα. Επομένως θα συνεχίσω να προτιμώ ένα καλό UV, παρά ένα 1ης κλάσης/μούρης protector με διπλάσια χρήματα.

Στην αγορά υπάρχει φοβερή διαστρέβλωση στην αντιστοιχία ποιότητας και τιμής. Από ένα σημείο και πέρα για ελάχιστα καλύτερη ποιότητα πληρώνεις αδρά. Αυτό είναι μόνο για όσους ξέρουν τι αγοράζουν (οι οποίοι ξέρουν ότι το πληρώνουν πανάκριβα, επειδή δεν έχουν άλλη λύση και το χρειάζονται) ή για εκείνους που νομίζουν ότι ξέρουν ότι θα αξιοποιήσουν τη λίγο καλύτερη ποιότητα και πληρώνουν για να νιώθουν ότι έχουν το καλύτερο (που δεν πρόκειται να καταλάβουν ποτέ τη διαφορά).

Δεν ανήκω στην πρώτη κατηγορία, ούτε στη δεύτερη.

Για άλλους τομείς της αγοράς (π.χ. ρούχα) μετράει και το πόση μούρη θα πουλήσεις και ούτε αυτό με νοιάζει. Ας πληρώνουν τα θύματα.

Wolverine
26-08-09, 20:38
Δεν είπα ότι δεν είναι καλύτερα. Απλά για μερικά κλικ βελτίωσης στην ποιότητα, δίνεις πολλαπλάσια χρήματα. Επομένως θα συνεχίσω να προτιμώ ένα καλό UV, παρά ένα 1ης κλάσης/μούρης protector με διπλάσια χρήματα.

Στην αγορά υπάρχει φοβερή διαστρέβλωση στην αντιστοιχία ποιότητας και τιμής. Από ένα σημείο και πέρα για ελάχιστα καλύτερη ποιότητα πληρώνεις αδρά. Αυτό είναι μόνο για όσους ξέρουν τι αγοράζουν (οι οποίοι ξέρουν ότι το πληρώνουν πανάκριβα, επειδή δεν έχουν άλλη λύση και το χρειάζονται) ή για εκείνους που νομίζουν ότι ξέρουν ότι θα αξιοποιήσουν τη λίγο καλύτερη ποιότητα και πληρώνουν για να νιώθουν ότι έχουν το καλύτερο (που δεν πρόκειται να καταλάβουν ποτέ τη διαφορά).

Δεν ανήκω στην πρώτη κατηγορία, ούτε στη δεύτερη.

Για άλλους τομείς της αγοράς (π.χ. ρούχα) μετράει και το πόση μούρη θα πουλήσεις και ούτε αυτό με νοιάζει. Ας πληρώνουν τα θύματα.


Επειδή έχω και το φτηνό UV των 10 € ένα hoya πολύ καλύτερης ποιότητας των 25 θα σου πω ότι δεν είναι τόσο απλά τα πράγματα. Ναι είναι 2,5 φορές ποιο ακριβό αλλά το κρύσταλλο είναι πολύ καλύτερο και η επίστρωση το ίδιο, προσωπικά θεωρώ ποιο πετάμενα τα 10 € που έδωσα για το φτηνό παρά τα 25 για το hoya. Αν τώρα εσύ θεωρείς 25 € πολλά και μόδα τη στιγμή που το φίλτρο προστατεύει αλλά και παρεμβάλλεται σε κάθε φωτογραφία που βγάζεις είναι επιλογή σου αλλά μην προσβάλλεις τους άλλους λέγοντας ότι διαλέγουν μόδα και μούρη.

mrsaccess
26-08-09, 20:51
Εγώ μετάνιωσα που δεν άλλαξα το παλιό μου πολωτικό (ακριβούτσικο στην εποχή του) με ένα σύγχρονο για να πάρω ρούχα (καλή ώρα) φέτος και παρόλο που μια φορά το χρειάστηκα μου κατέστρεψε τις καλύτερες φωτό του καλοκαιριού και τις μόνες που ήθελα να εκτυπώσω σε Α3 και τελικά ούτε για Α4 δεν κάνουν... :(

satcur
26-08-09, 21:50
Να προσθέσω και εγώ την σοφία μου. Εάν δεχθούμε σαν αξίωμα ότι όλοι δεν έχουμε το ίδιο αυτί ή μάτι και αναφέρομαι κυρίως στο θέμα της εκπαίδευσης των και όχι στην φυσιολογία τους, μπορούμε να συμφωνήσουμε ότι ο καθένας μας αντιλαμβάνεται διαφορετικά τον όρο ποιότητα και ορίζει και διαφορετικά σταθμά για τον προσδιορισμό της. Όπως κάποιος αντιλαμβάνεται την διαφορά στον ήχο όταν συνδέει το cd player του με τον ενισχυτή με διαφορετικής ποιότητας καλώδια έτσι και κάποιος άλλος αντιλαμβάνεται τις διαφορές στις τελικές φωτογραφίες με την χρήση φίλτρων διαφορετικής ποιότητας. Περιττό να αναφέρω ότι ένα φτηνιάρικο φίλτρο μπορεί να καταστρέψει την ποιότητα και του καλύτερου φακού. Σαν συμπέρασμα άμα το μάτι σου μπορεί να διακρίνει την διαφορά στο τελικό αποτέλεσμα (παίζει ρόλο άμα βλέπεις τις φωτογραφίες μόνο σε μόνιτορ ή εάν τις εκτυπώνεις, το μέγεθος της εκτύπωσης) ανάμεσα στα HOYA G, HOYA UV HMC, HOYA UV PRO1 (στα 52 mm, 8, 16, 28 ευρώ αντίστοιχα) αγοράζεις και ανάλογα.
Αναφορικά με το εάν αγοράζει κάποιος ακριβά για το show off ή την μόδα, ή πιο συνηθισμένη περίπτωση είναι αυτή που κάποιος θα αγοράσει τον ακριβότερο ενισχυτή, ηχεία, cd player και θα τσιγκουνευτεί στα καλώδια (δεν φαίνονται άλλωστε) ή θα αγοράσει κορυφαίο φωτογραφικό φακό και θα του βάλει φίλτρο από το πανέρι.
Τέλος σε πολύ καλούς φακούς, εάν τα λεφτά ΠΕΡΙΣΣΕΥΟΥΝ, και μπορείς να αντέξεις το καρδιακό σε πιθανή ζημιά τους ΤΙΠΟΤΑ δεν πρέπει να μπει μπροστά τους, ούτε το κορυφαίο των κορυφαίων UV, protector, φίλτρο.

mrsaccess
26-08-09, 21:59
Τότε βάζεις lens hood που μειώνει και το flare και προστατεύει καλύτερα σε πτώση! :p

mob
26-08-09, 22:02
Τότε βάζεις lens hood που μειώνει και το flare και προστατεύει καλύτερα σε πτώση! :p

:whip::whip::whip: παρασολέιγ το λένε :p

mrsaccess
26-08-09, 22:09
Εξαρτάται από που το αγοράζεις, αν το πάρεις πχ από το ebay τότε είναι lens hood! :p :p

albatross
26-08-09, 22:21
Τότε βάζεις lens hood που μειώνει και το flare και προστατεύει καλύτερα σε πτώση! :p

Ναι αλλά δε σε προστατεύει από σκόνες και λοιπά ιπτάμενα (the elements :p )... στη χειρότερη περίπτωση νερό και αρμύρα. Επιπλέον το φίλτρο το καθαρίζεις πανεύκολα αν δεν έχει ειδικές επιστρώσεις.

mrsaccess
26-08-09, 22:26
Ολίγον άσχετο αλλά σε περίπτωση που αποτύχει η... προστασία: πήρα από το ebay ένα lenspen και οφείλω να πω πως είμαι πολύ ευχαριστημένος καθώς καθαρίζει φακούς και φίλτρα πολύ καλά!

mob
26-08-09, 22:34
Ολίγον άσχετο αλλά σε περίπτωση που αποτύχει η... προστασία: πήρα από το ebay ένα lenspen και οφείλω να πω πως είμαι πολύ ευχαριστημένος καθώς καθαρίζει φακούς και φίλτρα πολύ καλά!

να μην το σχολιάσω :whistle: (http://www.youtube.com/watch?v=Dzcj2HX5QHE)

mrsaccess
26-08-09, 22:41
Ναι, αυτό, με 7 ευρώ (μέσα και τα μεταφορικά) δεν θα βρεις κάτι καλύτερο. Καθαρίζει τέλεια σε σχέση με τις υπόλοιπες φτηνές λύσεις (μαντηλάκια, υγρά, βούρτσες/blowers) και χωράει πολύ άνετα στη τσάντα αφού είναι σαν στυλό. Το σημαντικό, σε αντίθεση με τα φτηνά μαντιλάκια - πανάκια είναι πως δεν αφήνει τίποτα πάνω στο φακό (πχ ίνες).

albatross
26-08-09, 22:54
να μην το σχολιάσω :whistle: (http://www.youtube.com/watch?v=Dzcj2HX5QHE)

Γιατί; Έχεις πάθει ζημιά από τέτοιο;

mob
26-08-09, 23:01
Γιατί; Έχεις πάθει ζημιά από τέτοιο;

όχι και δεν σκοπεύω να πάθω - ένα καλό πανάκι - ένα μαλακό βουρτσάκι και ένα μεγάλο φυσιτήρι είναι αρκετά

harris
27-08-09, 02:27
ένα καλό πανάκι - ένα μαλακό βουρτσάκι και ένα μεγάλο φυσιτήρι είναι αρκετά

Και ο καλός μας φίλος ο clone-stamp-tool :p

ipo
27-08-09, 05:14
Αν τώρα εσύ θεωρείς 25 € πολλά και μόδα τη στιγμή που το φίλτρο προστατεύει αλλά και παρεμβάλλεται σε κάθε φωτογραφία που βγάζεις είναι επιλογή σου αλλά μην προσβάλλεις τους άλλους λέγοντας ότι διαλέγουν μόδα και μούρη.
Δεν προσέβαλα κανένα από αυτούς που ξέρουν γιατί πληρώνουν κάτι και το αναφέρω στην πρώτη περίπτωση:

Αυτό είναι μόνο για όσους ξέρουν τι αγοράζουν (οι οποίοι ξέρουν ότι το πληρώνουν πανάκριβα, επειδή δεν έχουν άλλη λύση και το χρειάζονται) ή για εκείνους που νομίζουν ότι ξέρουν ότι θα αξιοποιήσουν τη λίγο καλύτερη ποιότητα και πληρώνουν για να νιώθουν ότι έχουν το καλύτερο (που δεν πρόκειται να καταλάβουν ποτέ τη διαφορά).

Με το όλο post εκφράζω την εμπειρία, ότι πολύς κόσμος αγοράζει μόνο για να νιώθει τη δυνατότητα, για να πουλάει μούρη (σε άλλους ή να ικανοποιεί τη ματαιοδοξία του) και πληρώνει αδρά αντικείμενα των οποίων τις δυνατότητες δεν αντιλαμβάνεται ή δεν αξιοποιεί, επικαλούμενος την ποιότητά τους.

Ξέρω πολλούς που το κάνουν αυτό τόσο σε θέματα υπολογιστών, σε θέματα φωτογραφίας, σε ζητήματα αυτοκινήτων, ρούχων κλπ. Γενικότερα δύσκολα θα βρω κάποιον που να αγοράζει κάτι ακριβό χωρίς να είναι θύμα. Καλό είναι βέβαια για να κινείται το χρήμα. :)

Με τη νύξη του harris, θυμήθηκα ότι για καθετί ακριβό υπάρχει ένα χαρακτηριστικό ποιότητας που να δικαιολογεί τη μεγαλύτερη τιμή (αλλά όχι τη διαφορά τιμής).

Την περασμένη εβδομάδα προσπαθούσαν να με πείσουν κάποιοι γνωστοί μου ότι για να κάνεις ερασιτεχνικά ποδήλατο, πρέπει να δώσεις τουλάχιστον 900€ για ένα μέτριο ποδήλατο, ενώ αν θέλεις κάτι καλό πρέπει να δώσεις 2000€. Θύματα...

mrsaccess
27-08-09, 05:18
Ναι μεν αλλά αν πας στο άλλο άκρο, δηλαδή με 80€ από το σούπερ μάρκετ εγγυημένα σε 1-4 εβδομάδες θα είσαι στο ποδηλατάδικο για φρένα, ταχύτητες κλπ! :p :p

Και για να μη λέτε, ορίστε, φθηνά (τζάμπα) lens hoods: http://www.lenshoods.net/

albatross
27-08-09, 05:33
Και για να μη λέτε, ορίστε, φθηνά (τζάμπα) lens hoods: http://www.lenshoods.net/

Και για φίλτρα μην πας μακριά... :p
http://www.flickr.com/photos/atilabezdan/249294348/
http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Self-made_optical_filter.jpg
http://www.youtube.com/watch?v=qJLZZx8SwbI

mob
27-08-09, 07:10
Και ο καλός μας φίλος ο clone-stamp-tool :p

δε δουλεύει με τα slides :lol: άλλωστε ... Not Perfect But Nice :p

teodor_ch
27-08-09, 09:12
Ναι, αυτό, με 7 ευρώ (μέσα και τα μεταφορικά) δεν θα βρεις κάτι καλύτερο. Καθαρίζει τέλεια σε σχέση με τις υπόλοιπες φτηνές λύσεις (μαντηλάκια, υγρά, βούρτσες/blowers) και χωράει πολύ άνετα στη τσάντα αφού είναι σαν στυλό. Το σημαντικό, σε αντίθεση με τα φτηνά μαντιλάκια - πανάκια είναι πως δεν αφήνει τίποτα πάνω στο φακό (πχ ίνες).


επιβεβαιώνω και εγώ ότι είναι ΚΟΡΥΦΑΙΟ!
απο το amazon το πήρα πρίν κανένα 6μηνο και δεν το αλλάζω με τίποτα

nnn
27-08-09, 09:24
Όσο χρησιμοποιούσα φιλμ, χρησιμοποιούσα πολωτικό ή gradient μπλε για τονισμό του ουρανού, με την dslr δεν έχω χρησιμοποιήσει.
Φακό δεν κατάστρεψα ακόμα πάντως και ας έχω τραβήξει 100άδες φώτο σε θάλασσα.

satcur
27-08-09, 10:13
Φακό δεν κατάστρεψα ακόμα πάντως και ας έχω τραβήξει 100άδες φώτο σε θάλασσα.

Με ή χωρίς προστατευτικό φίλτρο μπροστά;

nnn
27-08-09, 10:16
Με ή χωρίς προστατευτικό φίλτρο μπροστά;
Συνήθως χωρίς, απλά φροντίζω να καθαρίζω τον φακό και το σώμα τακτικά, από τυχόν πιτσιλιές θαλασσόνερου.

tsigarid
30-08-09, 19:47
Παίδες μην ξεκινάω νέο θέμα, αλλά μη με βάλετε να διαβάσω όλο το παρόν! Θέλω να πάρω μία SLR, αποφάσισα να βάλω το χέρι βαθιά στην τσέπη έπειτα από την πρόσφατη τεράστια απογοήτευση μιας point and shoot canon που πήρα. Παρόλα αυτά κατηγοριοποιούμαι στους άσχετους. Πως ξεκινάω το ψάξιμο;

sotos65
30-08-09, 19:55
Πόσο βαθιά, όσο κάνει μία Canon 5D MKII ας πούμε;

Ξεκίνα από τα
http://www.dpgr.gr/forum/index.php
http://www.dpreview.com/

nmakry
30-08-09, 19:55
Παίδες μην ξεκινάω νέο θέμα, αλλά μη με βάλετε να διαβάσω όλο το παρόν! Θέλω να πάρω μία SLR, αποφάσισα να βάλω το χέρι βαθιά στην τσέπη έπειτα από την πρόσφατη τεράστια απογοήτευση μιας point and shoot canon που πήρα. Παρόλα αυτά κατηγοριοποιούμαι στους άσχετους. Πως ξεκινάω το ψάξιμο;

Από τις ανάγκες σου!

Θες κάτι περισσότερο από μία entry level DSLR? Τι θες που πιθανά δεν θα σε καλύπτει?

Από αποστάσεις τι θες?

Πόσο βαθιά είναι η τσέπη σου? Πόσο άδεια θες να την αφήσεις? Ο χώρος των DSLR σου προσφέρει αυτήν την ευκαιρία αν το θελήσεις :p

Collective_Soul
30-08-09, 20:09
Εγω παντως αν ειχα τωρα τα φραγκα θα επαιρνα μια Νikon D40

Antonis94
30-08-09, 20:19
Που μπορώ να διαβάσω σχετικά με τα aperture, shutter, ISO και όλα τα συναφή;
Βραχυπρόθεσμος στόχος μου είναι να μάθω να κάνω focus σ'ένα αντικείμενο και να θολώνω την υπόλοιπη φωτογραφία.
Μακρυπρόθεσμος, να μάθω να φωτογαρφίζω σωστά. :P

sotos65
30-08-09, 20:25
Ρίξε μια ματιά στα δύο λινκ που έβαλα, έχουν άφθονες πληροφορίες και οδηγούς για όλα αυτά (εννοείται ότι υπάρχουν απείρως περισσότερα site που έχουν παρόμοιες αναφορές, αλλά από κάπου πρέπει να ξεκινήσει κανείς!)...

satcur
30-08-09, 20:26
Εγω παντως αν ειχα τωρα τα φραγκα θα επαιρνα μια Νikon D40

+1 :oneup: Άριστη επιλογή αλλά μου φαίνεται σταμάτησε η διάθεση της. Πάντως άμα κάποιο μεγαλοκατάστημα φέρει πάλι στα 300 ευρώ το κιτ (D40, 18-55mm και 55-200mm) ΟΡΜΗΣΤΕ.

sotos65
30-08-09, 20:37
Προσωπικά έχω "ορμήσει" από τις αρχές Ιουνίου σε μια Olympus E-520, με το διπλό κιτ, και είμαι πολύ ευχαριστημένος...

Collective_Soul
30-08-09, 20:40
Για πες τα specs των φακων του κιτ

sotos65
30-08-09, 20:44
14-42mm και 40-150mm (ισοδύναμα 28-84 και 80-300mm σε full format, 35mm film).

satcur
30-08-09, 20:49
Προσωπικά έχω "ορμήσει" από τις αρχές Ιουνίου σε μια Olympus E-520, με το διπλό κιτ, και είμαι πολύ ευχαριστημένος...

Είμαι σίγουρος ότι και αυτή θα είναι διαμάντι μηχάνη. Με ποιούς φακούς την έχεις;* Την είδα στο skroutz.gr και έχει επίσης και αυτή καλή τιμή.

ΥΓ Τρέφω μιά αδυναμία στiς Olympus γιατί η πρώτη μου SLR μηχανή ήταν μια OM-10.

* Το πρόβλημα με τα ταυτόχρονα posts

sotos65
30-08-09, 20:57
Τους ανέφερα ήδη, αυτοί εδώ

http://www.dpreview.com/lensreviews/olympus_14-42_3p5-5p6_o20/
http://www.olympusamerica.com/cpg_section/product.asp?product=1345

ΟΜ ε; Μηχανές-θρύλοι από ότι έχω διαβάσει! :oneup:

ΥΓ. Σκέφτομαι πάντως την αγορά του 70-300 και/ή του 35 macro (της Olympus και οι δύο). Θα δούμε...

satcur
30-08-09, 21:11
...
ΟΜ ε; Μηχανές-θρύλοι από ότι έχω διαβάσει! :oneup:

ΥΓ. Σκέφτομαι πάντως την αγορά του 70-300 και/ή του 35 macro (της Olympus και οι δύο). Θα δούμε...

H ΟΜ-10 ήταν η entry-level τότε. Πάντως άμα είχα την ΟΜ-1 είμαι σίγουρος ακόμα και τώρα θα είχε θέση στην φωτογραφική τσάντα μου.
Για την αγορά φακών έχω εκθέσει παραπάνω την άποψη μου. Όσα λιγότερα κουβαλάς τόσο καλύτερα. Τον 70-300 γιατί τον θέλεις, είναι τόσο μακριά η όμορφη γειτόνισσα; (χιούμορ να μην παρεξηγηθώ):):):)

sotos65
30-08-09, 21:17
Μπα, δεν υπάρχει τέτοια "θέα" στη γειτονιά! :(
Να πω την αλήθεια, πιο πολύ τον 35mm macro θέλω, για φωτογράφιση "ζουζουνιών"! :)

teodor_ch
30-08-09, 22:53
canon 1000d απο μένα (σε σύγκριση με νικον Δ40 και Δ60)

Antonis94
30-08-09, 23:09
Δεν υπάρχει κανείς να μου εξηγήσεις τα ISO, Shutter, Apperute σε απλά, κατανοητά, καθημερινά Ελληνικά; Έχω απελπιστεί.

mrsaccess
30-08-09, 23:12
Νομίζω δεν βρίσκεις πια 1000D. Ωστόσο μια 450D είναι εξαίρετη επιλογή και έχει πέσει πολύ πλέον.

Από την άλλη ας μας πει και ο tsigarid τι δεν του άρεσε στην P&S γιατί η μετάβαση σε dSLR δεν εγγυάται ότι θα μείνει και ευχαριστημένος.

........Auto merged post: mrsaccess πρόσθεσε 1 λεπτά και 28 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Δεν υπάρχει κανείς να μου εξηγήσεις τα ISO, Shutter, Apperute σε απλά, κατανοητά, καθημερινά Ελληνικά; Έχω απελπιστεί.
Δυο τυχαία παραδείγματα από το google:
http://www.moto.gr/arthra/00060.php?offset=0&artid=13
http://www.digitalphotos.gr/site/article/ev_exposure_value/

mob
30-08-09, 23:17
Δεν υπάρχει κανείς να μου εξηγήσεις τα ISO, Shutter, Apperute σε απλά, κατανοητά, καθημερινά Ελληνικά; Έχω απελπιστεί.

διάβασε http://www.photographyinfo.gr/
και http://www.photo.gr

για αρχή

Antonis94
30-08-09, 23:34
Σας ευχαριστώ.
Αρχίζω.

mob
30-08-09, 23:36
Σας ευχαριστώ.
Αρχίζω.

και http://www.dpgr.gr/index.php?page=techterms
έχει μια λίστα με τεχνικούς όρους και επεξηγήσεις ;)

ipo
30-08-09, 23:50
Προσωπικά για κάποιον που δηλώνει άσχετος (tsigarid) και θέλει να ασχοληθεί με dSLR, θα πρότεινα μία entry level. Από τη στιγμή που μπήκε στη μέση ο ψηφιακός αισθητήρας οι δυνατότητες αυξάνονται πολύ γρήγορα με το χρόνο. Να πάρει λοιπόν κάτι σχετικά οικονομικό με 300-400€ και αφού ασχοληθεί και δει αν χρειάζεται κάτι επιπλέον, ας δει αν θέλει να δώσει 1000-2000 ευρώ για ένα καλύτερο σώμα, μετά από μερικά χρόνια που θα έχουν βελτιωθεί πολύ περισσότερο οι αισθητήρες, αλλά και θα ξέρει εκείνος τι θέλει.

Δεν είναι σκόπιμο να τον πωρώσουμε με τεχνικά χαρακτηριστικά και με επιχειρήματα του τι θα παίρναμε εμείς. Τέλος πολύ σημαντικό και όμορφο, είναι να κάνει κάποιος μαθήματα φωτογραφίας. Καλή η προσωπική ενασχόληση, αλλά το μάθημα ανεβάζει το βαθμό ευχαρίστησης και συνήθως και το ρυθμό εκμάθησης, χωρίς δυσκολία.

mrsaccess
31-08-09, 00:11
Υπάρχουν όμως πολλές entry level και με σημαντικές διαφορές στη τιμή. Το θέμα είναι να βρεις αυτό που σε και θα σε καλύπτει για αρκετό καιρό εκτός απροόπτου.

Για παράδειγμα, αν κάποιος δεν ενδιαφέρεται για την τέχνη της φωτογραφίας και απλά θέλει την ποιότητα μιας dSLR τότε ίσως να πρέπει να στραφεί προς τις νέες Sony που ενώ είναι dSLR έχουν λογική P&S (μπλιαχ! :p).

tsigarid
31-08-09, 00:34
Λοιπόν βλέπω μεγάλο ενδιαφέρον, ευχαριστώ πολύ! Καταρχήν στις p+sh δεν μου άρεσε το ότι σε υψηλά ISO (πάνω από 200, δηλαδή όχι κανένα παλαβό νούμερο!) βλέπω κόκκους στις φωτογραφίες. Επίσης δεν μου αρέσει η αντίθεση των χρωμάτων σε όρια φωτεινών/σκοτεινών περιοχών. Όσο για το βάθος της τσέπης, σκέφτομαι σε δολάρια, και δεν θέλω με τίποτα απολύτως να πάω πάνω από τα 500. Θέλω φακό με ικανοποιητικό ευρυγώνιο (τουλάχιστον 35mm) και αξιοπρεπή τηλεφακό (100 τουλάχιστον, δεν υπάρχει λόγος πάνω από 150mm). Τι άλλο... Θα ψάξω και τα sites που αναφέρθηκαν, εν τω μεταξύ άλλες προτάσεις ευπρόσδεκτες. Ασφαλώς για entry level μιλάμε ;)

@ ADSLgr.com All rights reserved.