PDA

Επιστροφή στο Forum : Bοήθεια!!! Καταστρέφονται οι κόποι δύο χρόνων



Agisilaos2005
02-06-09, 19:54
Πρίν λίγες εβδομάδες... :( κ ενώ κατέβασε ο άντρας ένα πρόγραμμα...

ξαφνικά χαθηκαν όλα τα αρχεία από την επιφάνεια εργασίας κλαψ, κλαψ..

Πρέπει να τα επαναφέρω με κάθε τρόπο.... πρόκειται για εργασίες σε .ppt τα περισσότερα άκρως απαραίτητες για τη δουλειά μου......

Σας παρακαλώ αν κάποιος γνωρίζει κάποιον τρόπο, αν έχει συμβεί κ σε εσας... απαντήστε μου είμαι σε ...... α π ό γ ν ω σ η!!!!!!!!!!

DarkDante
02-06-09, 22:29
Αν εχεις windows vista νομιζω ξερω τι λυση γιατι μου ειχε τυχει κατι παρομοιο.Ακομα ομως και να μην εχεις δοκιμασε οτι σου πω.Κανε ενα νεο λογαριασμο με δικαιωματα διαχειριστη.Αποσυνδεσου απο το χρηστη που χαθηκαν τα αρχεια και μπες στο νεο.Μετα πανε ο υπολογιστης μου/τοπικος δισκος c/χρηστες/το ονομα του χρηστη με τα χαμενα αρχεια/επιφανεια εργασιας.Ισως να υπαρχουν ακομα απλα να εξαφανιστηκαν στην οθονη.Εμενα αυτο μου ειχε τυχει και ξαναεμφανιστηκαν 2 βδομαδες μετα κανονικα.Οι οδηγιες ειναι για βιστα.Στα xp μπορει να θελει να ακολουθησεις αλλη διαδρομη δισκου.Πες μου αν δουλεψε.Α!Επισης επελεξε να εμφανιζονται τα κρυφα αρχεια και φακελοι.Ισως τα εκανες κρυφα κατα λαθος.

zig
02-06-09, 22:33
Αγαπητέ φίλε προσπάθησε να γίνεις λίγο πιο συγκεκριμένος γιατί δεν δίνεις πολλές πληροφορίες ώστε να μπορέσει κάποιος να βγάλει συμπέρασμα τι ακριβώς έχει συμβεί.

Πχ έχω λειτουργικό τάδε και κατέβασα το πρόγραμμα τάδε το οποίο έκανε τι ακριβώς? Έσβησε μόνο ότι φαινόταν στην επιφάνεια εργασίας? Λειτουργεί κανονικά ο υπολογιστής? Έχει συμπτώματα ότι υπάρχει κάποιος ιός? Έχει σβήσει τα αρχεία στο mydocuments? Στην επιφάνεια εργασίας είχες αποθηκευμένα τα αρχεία που χάθηκαν ή υπήρχαν μόνο οι συντομεύσεις τους?

Simpleton
02-06-09, 22:44
Στον φάκελο \Users\<όνομα>\Desktop δεν υπάρχουν τα αρχεία; Μήπως απλά είναι απενεργοποιημένη η εμφάνιση τους στην επιφάνεια εργασίας; Αυτή η ρύθμιση αλλάζει από το μενού που εμφανίζεται αν κάνεις δεξί κλικ στο desktop.

Κατά τ'άλλα, backup δεν έχεις;

alexgk
03-06-09, 06:45
Ίσως το πρόγραμμα που κατέβασε είχε ιό. Να κάνει ένα scan

crypter
03-06-09, 08:33
Τα αρχεια χαθηκαν προσφατα η πριν δυο εβδομαδες; Γιατι αν ισχυει το δευτερο και εχουν γραφτει δεδομενα πανω στην παλιοτερη θεση τους τοτε αρκετα δυσκολο να τα ανακτησεις. Σε αντιιθετη περιπτωση μπορεις να δοκιμασεις με το Getdataback (http://www.runtime.org/)

ifaigios
03-06-09, 09:09
Αν εχεις windows vista νομιζω ξερω τι λυση γιατι μου ειχε τυχει κατι παρομοιο.Ακομα ομως και να μην εχεις δοκιμασε οτι σου πω.Κανε ενα νεο λογαριασμο με δικαιωματα διαχειριστη.Αποσυνδεσου απο το χρηστη που χαθηκαν τα αρχεια και μπες στο νεο.Μετα πανε ο υπολογιστης μου/τοπικος δισκος c/χρηστες/το ονομα του χρηστη με τα χαμενα αρχεια/επιφανεια εργασιας.Ισως να υπαρχουν ακομα απλα να εξαφανιστηκαν στην οθονη.Εμενα αυτο μου ειχε τυχει και ξαναεμφανιστηκαν 2 βδομαδες μετα κανονικα.Οι οδηγιες ειναι για βιστα.Στα xp μπορει να θελει να ακολουθησεις αλλη διαδρομη δισκου.Πες μου αν δουλεψε.Α!Επισης επελεξε να εμφανιζονται τα κρυφα αρχεια και φακελοι.Ισως τα εκανες κρυφα κατα λαθος.
Η διαδρομή στα XP είναι:

C:\Documents and Settings\<όνομα χρήστη>\Desktop

........Auto merged post: ifaigios πρόσθεσε 6 λεπτά και 50 δευτερόλεπτα αργότερα ........

Επίσης, κάνε δεξί κλικ στην Επιφάνεια Εργασίας, επίλεξε το Sort by και δεν αν είναι τσεκαρισμένη η επιλογή Display icons (Εμφάνιση εικονιδίων στην επιφάνεια εργασίας)

Αν δε δουλέψει καμία από τις παραπάνω μεθόδους, τότε ΑΠΟΣΥΝΔΕΣΕ ΑΜΕΣΩΣ το δίσκο και βάλ' τον σαν δεύτερο σε άλλο PC και τρέξε από εκεί κάποιο πρόγραμμα recovery στον δίσκο σου.

WAntilles
03-06-09, 09:38
Πρίν λίγες εβδομάδες... :( κ ενώ κατέβασε ο άντρας ένα πρόγραμμα...

ξαφνικά χαθηκαν όλα τα αρχεία από την επιφάνεια εργασίας κλαψ, κλαψ..

Πρέπει να τα επαναφέρω με κάθε τρόπο.... πρόκειται για εργασίες σε .ppt τα περισσότερα άκρως απαραίτητες για τη δουλειά μου......

Σας παρακαλώ αν κάποιος γνωρίζει κάποιον τρόπο, αν έχει συμβεί κ σε εσας... απαντήστε μου είμαι σε ...... α π ό γ ν ω σ η!!!!!!!!!!

1. Πάντα τα αρχεία μας σε ξεχωριστό partition.

2. Ποτέ μα ποτέ στην επιφάνεια εργασίας.

ermis333
03-06-09, 09:44
Ότι σου είπαν τα παιδιά, επίσης ΠΟΤΕ μα ΠΟΤΕ δεν έχουμε κρίσιμα αρχεία για τη δουλειά μας όπου να'ναι μέσα στον Υπολογιστή.....ΠΑΝΤΑ φροντίζουμε να έχουμε αντίγραφα και σε κάποιο άλλο μέσo εξωτερικό, πχ USB stick.

Agisilaos2005
03-06-09, 16:10
Σας ευχαριστώ κατ΄αρχάς όλους για το ενδιαφέρον σας....

Παραθέτο κάποιες επιπλέον πληροφορίες, γιατί όντως το πρώτο μηνυμα μου ήταν ελλιπέστατο... (zig).....λοιπόν...

Έχω λειτουργικό xp
Κατέβαzα μια ταινία (οχι πρόγραμμα... λάθος)
Έσβησε μόνο ότι φαινόταν στην επιφάνεια εργασίας
Λειτουργεί κανονικά ο υπολογιστής
Δεν έχει συμπτώματα ότι υπάρχει κάποιος ιός
Έχει σβήσει τα αρχεία στο mydocuments
Στην επιφάνεια εργασίας είχα αποθηκευμένα τα αρχεία που χάθηκαν μέσα σε έναν φάκελο.... όπως χάθηκαν τα υπόλοιπα χάθηκε κ αυτός ο φάκελος

Να πώ επίσης ότι κατέβασα ένα πρόγραμμα απο το snapfiles Restoration 2.5.14 το οποίο ομως βρίσκει χιλιάδες φακέλους που έχω σβήσει δύο χρόνια που έχω το laptop αυτό αλλά όχι αυτά που με καίνε... τα οποία είναι σε ppt μορφή παρουσιάσεις για την δουλειά μου......

Σας παρακαλώ πολύ αν μπορείται βοηθήστε με

Δυστυχώς τα αρχεία έχουν χαθεί 2 βδομάδες πρίν... σοβαρός λόγος δεν μου αφηνε χρόνο να το ψαξω πιο πρίν...

ifaigios
03-06-09, 16:12
Βρίσκονται τα αρχεία στο C:\Documents and Settings\<όνομα χρήστη>\Desktop ;

zig
03-06-09, 19:34
Πιθανόν δεν έχει σβηστεί ο φάκελος τότε και απλά δεν τα δείχνει στο Desktop.

μπες μεσω cmd και δες αν δείχνει άδεια λίστα. Δηλαδή Πάτα Start .... επέλεξε Run και πληκτρολόγησε cmd ...

http://www.gostai.com/doc/en/webots/images/run-cmd-windows.png

γραψε ....

CD Desktop

και πάτα έντερ για να σε πάει στο C:\Documents and Settings\<όνομα χρήστη>\Desktop

και στην συνέχεια γράψε

Dir

πατα enter και δες αν φαίνονται στην λίστα τα αρχεία που ψάχνεις

αν όχι δοκίμασε την εντολή

Dir /ah

και πάτα πάλι εντερ, και ξανατσέκαρε αν η λίστα περιέχει τα αρχεία που ψάχνεις.

Αν φαίνονται τότε είτε έχεις επιλέξει να μην δείχνει εικονίδια στο desktop

http://support.microsoft.com/kb/330170

είτε τα έχεις κάνει hidden

http://www.microsoft.com/windowsxp/using/helpandsupport/learnmore/tips/hiddenfiles.mspx

Διορθώνεις την επιλογή και στα ξαναδείχνει.

Αν δεν είναι κάποια από αυτές τις δύο απλές περιπτώσεις ή απλα δεν τα έχεις σώσει σε κάποια άλλη τοποθεσία του δίσκου (κάνε ένα search καλού κακού όλα τα αρχεία της μορφής *.ppt) βλέπουμε ....

bikey77
04-06-09, 17:13
Κατέβασε το Seagate File Recovery (ανεξάρτητα απ το αν έχεις δίσκο Seagate) και κάνει scan τον υπολογιστή σου και κατά 99% θα σου βρει όλα τα χαμένα αρχεία.
Παιδευόμουν μια ολόκληρη εβδομάδα με έναν χαλασμένο δίσκο και ήταν το μόνο πρόγραμμα που ανέκτησε σχεδόν όλα όσα είχα χάσει.

Μετά, πήγαινε σε ένα κατάστημα, αγόρασε ένα USB stick και μερικά άδεια cd/dvd και κράτα κανα backup μια στο τόσο...

@ ADSLgr.com All rights reserved.