PDA

Επιστροφή στο Forum : Έχετε "φάει" έστω και μια φορά κλήση για παράβαση του ΚΟΚ;



Σελίδες : 1 2 [3] 4

iloxos
11-06-09, 00:21
Οπότε δεν μου φαίνεται εξωπραγματικό να πηγαίνω με 180-200 σε εθνική με 3 λωρίδες δρόμο με ενα καινούριο αυτοκίνητο που δουλεύει στην εντέλεια.

για θεσσαλονίκη άνετα πιάνει κάποιος 250+ ...
(μέχρι 235 με opc αλλά δεν οδηγούσα εγώ...:( κόψαμε γιατί καίγαμε 35 λίτρα. σταθερά πρέπει να κάναμε κοντά 10χλμ. μετά νορμάλ στα 130 και 7/100 λίτρα)

WAntilles
11-06-09, 00:25
Πρέπει να σας μπαγλαρώσουνε ΑΜΕΣΑ.

Θέτετε σε ΚΙΝΔΥΝΟ ζωές άλλων.

George978
11-06-09, 00:28
Αυτό ειναι σχετικό με το τι οδηγείς, τι ώρα και σε πιο δρόμο...

Με το audi πχ σε προσπέρασμα 2-3 αυτοκινήτων σε επαρχιακό (σε αρκετά μεγάλη ευθεία εννοώ έτσι οχι φουρκέτα σε φουρκέτα αλλα επαρχιακό παντως) χτυπάω άνετα 160-170 χωρίς να το καταλαβαίνω πολλές φορές, και τό όριο ειναι στην καλύτερη 80, δλδ αυτόφορο, πινακίδες, διπλωματα + κατι χιλιάρικα!!!!! Επίσης εθνική αν ταξιδεύω μια άσχετη μέρα, καθημερινή 1-2 το βράδυ ειμαι εγω και 50 φορτηγά από την Αθήνα μεχρι την Καλαμάτα πχ, κανένας άλλος!! Οπότε δεν μου φαίνεται εξωπραγματικό να πηγαίνω με 180-200 σε εθνική με 3 λωρίδες δρόμο με ενα καινούριο αυτοκίνητο που δουλεύει στην εντέλεια. Βεβαια αν πεταχτεί ο σκύλος που λες υπάρχει περίπτωση να γίνω λαμπόγυαλο (στην καλύτερη) γιατί η εθνική δεν ειναι κλειστή, αλλά παντού υπάρχει ενα ρίσκο...


ρε σεις καθιστε καλα δεν εχουμε δρομους που να δικαιολογουν πανω απο 150 , και το βασικοτερο δεν εχουμε οδηγους...εδω ρε καρφωνονται στο ισιαδι τι μου λετε τωρα μπορεις να εισαι σιγουρος και να πατας στα αντανακλαστικα σου?
εδω στην εγνατια βγαινουν ΑΡΚΟΥΔΕΣ στο δρομο τι μου λετε τωρα...

and64
11-06-09, 00:28
για θεσσαλονίκη άνετα πιάνει κάποιος 250+ ...
(μέχρι 235 με opc αλλά δεν οδηγούσα εγώ...:( κόψαμε γιατί καίγαμε 35 λίτρα. σταθερά πρέπει να κάναμε κοντά 10χλμ. μετά νορμάλ στα 130 και 7/100 λίτρα)

Nαι δεν μιλάω για τελικές στιγμιαία, Τρίπολη τελικιάζω και εγω κάπου 260κατι κοντέρ με το πρόγραμμα αλλά η ευθεία τελειώνει σε 5-7', λέω γενικά το να κινείσαι με 180-200 εχωντας 4-4200 στροφές με 6η αν δεν σε κόβει κανείς δεν ειναι κάτι το εξωπραγματικό....

Τωρα το τι καίς, άστο ειναι άλλη υπόθεση! Παντως αν πηγαίνεις συνέχεια τελικιασμένος δεν συμφέρει, από την άλλη αν πηγαίνεις μέχρι 160 παρά την 4κινηση δεν καίει τρελά νούμερα, εχω δει και 9lt/100 αλλά οδηγούσε ο πατέρας μου και ήταν μέρα με αρκετή κίνηση, δεν υπηρχε νόημα για άσκοπες γκαζιες οπότε το πήρε απόφαση και πήγε νορμάλ...


Πρέπει να σας μπαγλαρώσουνε ΑΜΕΣΑ.

Θέτετε σε ΚΙΝΔΥΝΟ ζωές άλλων.

Θα σου πω κάτι μονο: Κυριακή γυρίζω από Καλαμάτα και πάλι και 5' πριν μπουμε στην εθνική στην Τρίπολη, κολλάμε πισω απο τυπο που σέρνει βάρκα με 60. Ειμαι 2ος πίσω του. Περιμένω γιατι ο δρόμος ειναι στενός και δεν μπορεις να περασεις, στην μονη ευθεία περασε ο μπροστινός μου. Και ξαφνικα ανεβαίνοντας λόφο με 0 ορατότητα, γυρνάω αριστερα μου και βλέπω ενα ΖΩΟ με ενα corrado νομιζω να προσπερνάει 6 αυτοκίνητα και να σκάει αριστερα με 150+ στην κορυφή του λόφου. Απάντησε μου ειλικρινά θέτω εγω την ζωή κανενος άλλου σε κίνδυνο (περα από τη δικιά μου) οταν προσπερνάω με 150 τσεκάροντας πριν και εχοντας ορατότητα εννοείται και ποτέ μέσα σε χωρια και οικισμούς και πηγαίνω με 250 στην εθνική 3 το βράδυ που είμαι μονος μου ή αυτός;;

treli@ris
11-06-09, 00:31
για θεσσαλονίκη άνετα πιάνει κάποιος 250+ ...
(μέχρι 235 με opc αλλά δεν οδηγούσα εγώ...:( κόψαμε γιατί καίγαμε 35 λίτρα. σταθερά πρέπει να κάναμε κοντά 10χλμ. μετά νορμάλ στα 130 και 7/100 λίτρα)

235 το OPC :hmm: κατσε να μετρησω τι ωρα θα φτασετε για να ξερω αν παραγγειλω να φαω κατι :lol:

εδιτ: περα απο την πλακα μονο σε δρομους σαν την Εγνατια, εν μερη δικαιολογουνται τετοιες ταχυτητες :)

hellenicsun
11-06-09, 00:36
Πρέπει να σας μπαγλαρώσουνε ΑΜΕΣΑ.

Θέτετε σε ΚΙΝΔΥΝΟ ζωές άλλων.

Πετάει ο γάιδαρος; Πετάει, πετάει...:down:

tsigarid
11-06-09, 00:44
Πολύς κόσμος βλέπω είναι περήφανος για το ότι παίρνει το αμάξι και τρέχει σαν παλαβός..... Είτε είναι μέρα, είτε είναι νύχτα, είτε με παρέα, είτε μόνος του..... Ντροπή :down: Ο WAntilles έχει δίκιο, είστε για τα σίδερα.

iloxos
11-06-09, 00:46
δηλαδή φαντάζονται ορισμένοι οτι M3/5/6, S3/4, Porsche, Ferrari, wrc, gta, gti κτλ κτλ κτλ τα αγοράζει ο κόσμος δίνοντας +20,000 για να πηγαίνει με 70;;;;

προχτές με πέρασε στα λιμανάκια SL500 με 180+. γιατί δίνει ο άλλος 150,000 για αμάξι;;;;; για 2μετρα;;; δίνει 400 και καθάρισε.

και πόσα απο τα πάνω έχετε δει στουκαρισμένα;;;; σχεδόν κανένα. γιατί είναι ΦΤΙΑΓΜΕΝΑ να τρέχουν.

George978
11-06-09, 00:47
αιντεεεεεε

tsigarid
11-06-09, 00:49
Ακριβά αυτοκίνητα βλέπεις λίγα τρακαρισμένα για αυτόν ακριβώς το λόγο: Είναι ΛΙΓΑ. Το σταματάω εδώ, θεωρώ επιεικώς απαράδεκτο οποιονδήποτε τρέχει σαν τρελός, είτε με φιατ είτε με φεράρι. Όποιος θέλει να τρέξει να πάει σε πίστα. Οι δημόσιοι δρόμοι είναι για ανθρώπους που έχουν μυαλό και το χρησιμοποιούν.

and64
11-06-09, 00:49
Πολύς κόσμος βλέπω είναι περήφανος για το ότι παίρνει το αμάξι και τρέχει σαν παλαβός..... Είτε είναι μέρα, είτε είναι νύχτα, είτε με παρέα, είτε μόνος του..... Ντροπή :down: Ο WAntilles έχει δίκιο, είστε για τα σίδερα.

Αυτό δεν ειναι λογική! Προσωπικά δεν βγαινω στον δρόμο για να πάω να "χτυπήσω" 250, αλλά καλως η κακως μου αρέσει να οδηγώ γρήγορα (οσο μπορώ ο ίδιος και το αυτοκίνητο βέβαια σε δημοσιο δρόμο πάντα) δεν πάω για να πάω δλδ αν καταλαβαίνεις τι εννοώ, πάω γιατι μου αρέσει και μου βγαίνει αυτό. Απο κει και πέρα δεν μπορείς να κρίνεις αν ειμαι για τα σίδερα, δεν εχω καμια όρεξη να σκοτοθώ πίστεψέ με, ενω ο πανιλήθιος που περιγράφω πιο πάνω μάλλον είχε! Το οτι εχω 250 αλογα κάτω από το πόδι μου δεν σημαίνει οτι βγαίνω και προσπερνάω παντού τους πάντες και τα πάντα γιατί δεν γίνεται, πόσες φορές θα το κάνεις, κάποια στιγμή θα σε γράψει η εφημερίδα...

hellenicsun
11-06-09, 00:59
Καταρχήν τα συγχαρητήρια μου για το αλάνθαστο της οδηγικής σας ικανότητας, τον απόλυτο σεβασμό στους νόμους και την άριστη αντιμετώπιση σας.

Είναι σίγουρο πως σε αυτή τη χώρα ο οποιοσδήποτε που τρέχει είναι εγκληματίας. Δεκτό. Γιατί όχι άλλωστε τη στιγμή που τα περισσότερα ατυχήματα οφείλονται στην υπερβολική ταχύτητα και όχι την απειρία των οδηγών, τη κακή κατασκευή δρόμων, τη κακή ορατότητα, τα κακό-συντηρημένα αυτοκίνητα, τη βλακεία άλλων οδηγών κ.α. Ε; Όλα εξηγούνται από την υπερβολική ταχύτητα και μόνο. "Έτρεχε" λέμε πάντα. Μάλιστα.

Ας δούμε λοιπόν μια περίπτωση τώρα ενός ανθρώπου που σέβεται απόλυτα τον Κ.Ο.Κ. εντός της πόλης αλλά και εκτός αυτής, που σε ορισμένες περιπτώσεις γίνεται εκνευριστικός που κρατάει αποστάσεις ασφαλείας (για τους υπόλοιπους βραδυπορεί), που έχει αυτοκίνητο κατασκευασμένο να τρέχει σε ευθείες, στροφές, ανηφόρες και κατηφόρες, που έχει γράψει χιλιόμετρα εντός πίστας (!) αλλά και εκτός, που έχει παρακολουθήσει μαθήματα ασφαλούς οδήγησης και που αποφασίζει να πατήσει το γκάζι μόνο στις Ε.Ο. και μόνο στις περιπτώσεις που βλέπει (καθώς έχει πλήρη ορατότητα) πως ο δρόμος είναι άδειος είναι εγκληματίας έ; Στη πυρά!

Εμ βέβαια. Διότι αν συμβεί το αναπόφευκτο (σκύλος, μαυροφορεμένη γριά, τρακτέρ κ.α.), είτε πας με 200 είτε με 130 (που είναι το όριο στις περισσότερες Ε.Ο.) το ίδιο αποτέλεσμα υπάρχει! Αλλά όχι, "έτρεχε" άρα εγκληματίας άρα στα σίδερα ή στη πυρά!

Μπορείτε να λέτε ότι θέλετε! Ξέρω να οδηγώ πολύ καλύτερα από εσάς και γνωρίζω το αμάξι μου πολύ καλύτερα από κάποιον που έχει το δικό του τα διπλά χρόνια. Το αναπόφευκτο όμως δε το γνωρίζω! Αλλά δε μπορώ να κάνω και απολύτως τίποτα!

Ευχαριστώ και με το καλό δεσμοφύλακες!

George978
11-06-09, 01:01
αρα το να τρεχεις σε δρομους που ξερεις οτι ειναι ακταλληλοι να τρεχεις ειναι...? τι ειναι hellenicsun? makakia?

and64
11-06-09, 01:02
Καταρχήν τα συγχαρητήρια μου για το αλάνθαστο της οδηγικής σας ικανότητας, τον απόλυτο σεβασμό στους νόμους και την άριστη αντιμετώπιση σας.

Είναι σίγουρο πως σε αυτή τη χώρα ο οποιοσδήποτε που τρέχει είναι εγκληματίας. Δεκτό. Γιατί όχι άλλωστε τη στιγμή που τα περισσότερα ατυχήματα οφείλονται στην υπερβολική ταχύτητα και όχι την απειρία των οδηγών, τη κακή κατασκευή δρόμων, τη κακή ορατότητα, τα κακό-συντηρημένα αυτοκίνητα, τη βλακεία άλλων οδηγών κ.α. Ε; Όλα εξηγούνται από την υπερβολική ταχύτητα και μόνο. "Έτρεχε" λέμε πάντα. Μάλιστα.

Ας δούμε λοιπόν μια περίπτωση τώρα ενός ανθρώπου που σέβεται απόλυτα τον Κ.Ο.Κ. εντός της πόλης αλλά και εκτός αυτής, που σε ορισμένες περιπτώσεις γίνεται εκνευριστικός που κρατάει αποστάσεις ασφαλείας (για τους υπόλοιπους βραδυπορεί), που έχει αυτοκίνητο κατασκευασμένο να τρέχει σε ευθείες, στροφές, ανηφόρες και κατηφόρες, που έχει γράψει χιλιόμετρα εντός πίστας (!) αλλά και εκτός, που έχει παρακολουθήσει μαθήματα ασφαλούς οδήγησης και που αποφασίζει να πατήσει το γκάζι μόνο στις Ε.Ο. και μόνο στις περιπτώσεις που βλέπει (καθώς έχει πλήρη ορατότητα) πως ο δρόμος είναι άδειος είναι εγκληματίας έ; Στη πυρά!

Εμ βέβαια. Διότι αν συμβεί το αναπόφευκτο (σκύλος, μαυροφορεμένη γριά, τρακτέρ κ.α.), είτε πας με 200 είτε με 130 (που είναι το όριο στις περισσότερες Ε.Ο.) το ίδιο αποτέλεσμα υπάρχει! Αλλά όχι, "έτρεχε" άρα εγκληματίας άρα στα σίδερα ή στη πυρά!

Μπορείτε να λέτε ότι θέλετε! Ξέρω να οδηγώ πολύ καλύτερα από εσάς και γνωρίζω το αμάξι μου πολύ καλύτερα από κάποιον που έχει το δικό του τα διπλά χρόνια. Το αναπόφευκτο όμως δε το γνωρίζω! Αλλά δε μπορώ να κάνω και απολύτως τίποτα!

Ευχαριστώ και με το καλό δεσμοφύλακες!

Θα συμφωνήσω απόλυτα! Και για την πόλη και τα χωριά κλπ και φυσικά για το αναπόφευκτό....

hellenicsun
11-06-09, 01:02
αρα το να τρεχεις σε δρομους που ξερεις οτι ειναι ακταλληλοι να τρεχεις ειναι...? τι ειναι hellenicsun? makakia?

Αφήστε το. Παραιτούμαι. Έχετε δίκιο κι έχω άδικο. Καληνύχτα.

Antre
11-06-09, 01:43
Καταρχήν τα συγχαρητήρια μου για το αλάνθαστο της οδηγικής σας ικανότητας, τον απόλυτο σεβασμό στους νόμους και την άριστη αντιμετώπιση σας.

Είναι σίγουρο πως σε αυτή τη χώρα ο οποιοσδήποτε που τρέχει είναι εγκληματίας. Δεκτό. Γιατί όχι άλλωστε τη στιγμή που τα περισσότερα ατυχήματα οφείλονται στην υπερβολική ταχύτητα και όχι την απειρία των οδηγών, τη κακή κατασκευή δρόμων, τη κακή ορατότητα, τα κακό-συντηρημένα αυτοκίνητα, τη βλακεία άλλων οδηγών κ.α. Ε; Όλα εξηγούνται από την υπερβολική ταχύτητα και μόνο. "Έτρεχε" λέμε πάντα. Μάλιστα.

Ας δούμε λοιπόν μια περίπτωση τώρα ενός ανθρώπου που σέβεται απόλυτα τον Κ.Ο.Κ. εντός της πόλης αλλά και εκτός αυτής, που σε ορισμένες περιπτώσεις γίνεται εκνευριστικός που κρατάει αποστάσεις ασφαλείας (για τους υπόλοιπους βραδυπορεί), που έχει αυτοκίνητο κατασκευασμένο να τρέχει σε ευθείες, στροφές, ανηφόρες και κατηφόρες, που έχει γράψει χιλιόμετρα εντός πίστας (!) αλλά και εκτός, που έχει παρακολουθήσει μαθήματα ασφαλούς οδήγησης και που αποφασίζει να πατήσει το γκάζι μόνο στις Ε.Ο. και μόνο στις περιπτώσεις που βλέπει (καθώς έχει πλήρη ορατότητα) πως ο δρόμος είναι άδειος είναι εγκληματίας έ; Στη πυρά!

Εμ βέβαια. Διότι αν συμβεί το αναπόφευκτο (σκύλος, μαυροφορεμένη γριά, τρακτέρ κ.α.), είτε πας με 200 είτε με 130 (που είναι το όριο στις περισσότερες Ε.Ο.) το ίδιο αποτέλεσμα υπάρχει! Αλλά όχι, "έτρεχε" άρα εγκληματίας άρα στα σίδερα ή στη πυρά!

Μπορείτε να λέτε ότι θέλετε! Ξέρω να οδηγώ πολύ καλύτερα από εσάς και γνωρίζω το αμάξι μου πολύ καλύτερα από κάποιον που έχει το δικό του τα διπλά χρόνια. Το αναπόφευκτο όμως δε το γνωρίζω! Αλλά δε μπορώ να κάνω και απολύτως τίποτα!

Ευχαριστώ και με το καλό δεσμοφύλακες!

@helenicsun χωρίς να θέλω να στη πω μιας και πραγματικά φαίνεσαι αρκετά συνειδητοποιημένος, απλά να σου πω ότι είναι λίγο σχετική η αντιληψιμότητα του κάθε ατόμου δοθέντος της στιγμής και της κατάστασης αυτού. Άλλωστε άλλο μια στιγμή απόσπασης της προσοχής σου με 230 km/h και άλλο όταν πας με 100.... μιλάμε για διαφορετικές διανυμένες αποστάσεις.

Ακόμη, στο παράδειγμα που είπες με το σκύλο, αν σου πεταχτεί όχι ακριβώς μπροστά αλλά με κάποια μέτρα απόσταση , με μικρότερη ταχύτητα ίσως και προλάβεις να κάνεις κάποιον ελιγμό ;)

Και εξαρτάτε και το που τρέχεις... αν είναι εθνική οδός χωρίς διασταυρώσεις... ok, αλλά αν είναι απλά λεωφόρος οπότε μπαίνουν και άλλα αμάξια :hmm: Οι οδηγικές ικανότητες δεν είναι λόγος για να τρέχεις ακόμη περισσότερο... μιλάμε για δρόμο και όχι για πίστα... και για να μην παρεξηγηθώ, το πατάω και εγώ το γκαζάκι και τις ακούω τις γκρίνιες μου :p , αλλά δεν καμαρώνω κιόλας ;)

Υ.Γ. Αν χάνω κάτι από τη συζήτηση και ήταν διαφορετικός ο λόγος που το postares, τότε sorry

iloxos
11-06-09, 01:49
φίλε antre άλλο 200 στην ευθεία και άλλο να περάσω με κόκκινο που δεν το έχω κάνει ΠΟΤΕ.

άλλο οδηγώ σπορ και άλλο κάνω μ@λ@κίες.

για μένα πολύ πιο επικίνδυνοι είναι οι αργοί οδηγοί ότι και να μου λέτε. εγώ όταν σκάσει ο σκύλος ΞΕΡΩ τί να κάνω. αν ο αντόνιο έκλασαμέντες δει σκύλο θα κλείσει τα ματάκια θα πει "βοήθα παναγιά μου" και αντε γεια.

τέτοια παραδείγματα έχω δει άπειρα. λίγο πιο κατω τα βλέπω και κωλοτούμπα ή σε καμιά ελιά.

and64
11-06-09, 02:13
φίλε antre άλλο 200 στην ευθεία και άλλο να περάσω με κόκκινο που δεν το έχω κάνει ΠΟΤΕ.

άλλο οδηγώ σπορ και άλλο κάνω μ@λ@κίες.

για μένα πολύ πιο επικίνδυνοι είναι οι αργοί οδηγοί ότι και να μου λέτε. εγώ όταν σκάσει ο σκύλος ΞΕΡΩ τί να κάνω. αν ο αντόνιο έκλασαμέντες δει σκύλο θα κλείσει τα ματάκια θα πει "βοήθα παναγιά μου" και αντε γεια.

τέτοια παραδείγματα έχω δει άπειρα. λίγο πιο κατω τα βλέπω και κωλοτούμπα ή σε καμιά ελιά.
+1 Επίσης αυτή η προσπέραση με αυτοκίνητο 1000 κιβυκών με 5η που κάνουν πολλοί παίζει να είναι οτι χειρότερο υπάρχει γιατί βρίσκεσαι στο αντίθετο για κανα τέταρτο με το ρολόι. Αν τον ρωτήσεις όμως θα σου πει δεν τρέχω εγω......
Καλά αυτό με τα κόκκινα πιά, οι πιο "ωραίοι" είναι αυτοί που πριχωράνε με μισο χιλιόμετρο και σιγά σιγά περνάνε το φανάρι με 1000000 κόκκινα!! ΕΔώ βέβαια φταίει και η αστυνομία η οποία παίζει να ξύνεται απέναντι και να μην νιώσει τίποτα γιατί εχει βγει για ζώνες.....

giwrgosth
11-06-09, 09:39
Επιτρέψτε σε κάποιον που είναι Πολ. Μηχανικός με ειδικότητα Συγκοινωνιολόγου, και επομένως γνωρίζει επακριβώς και με λεπτομέρεια πώς σχεδιάζονται οι οδοί (γεωμετρικά χαρακτηριστικά, κλίσεις, ορατότητες, ταχύτητες κλπ.) να γνωρίζει το θέμα δεκάδες φορές πιο ενδελεχώς από εσάς.
Δεν ξέρω πόσα χιλιόμετρα έχεις κάνει σαν οδηγός στην Ελλάδα, θα ξέρεις όμως πιστεύω ότι η τροχαία σε καμία περίπτωση δεν θα κάνει μπλόκο σε πραγματικά επικύνδυνα σημεία, αλλά αποκλειστικά και μόνο σε "πονηρά", όπως πχ σε είσοδο κατοικιμένης περιοχής που δεν υπάρχουν πινακίδες που να προειδοποιούν ότι εκεί είναι κάποιο χωριό και η πινακίδα με το όριο ταχύτητας είναι κρυμένη πίσω από κάποιο δέντρο.
Επίσης σε δρόμους με πολλές και επικύνδυνες στροφές δεν θα τη στήσουν ακριβώς εκεί, αλλά στην αμέσως επόμενη μεγάλη ευθεία που ο καθένας μας θα αναπτύξει μεγάλη ταχύτητα.
Εκεί λοιπόν τσιμπάς μια ωραία κλήση και άντε να αποδείξεις ότι δεν είδες την πινακίδα κλπ.
Όσο αφορά αυτό που λες για το σχεδιασμό των ορίων κλπ άστο! Το έχουν αναπτύξει όσο δεν πάει άλλο άνθρωποι όπως ο Καββαθάς που έχουν φάει τη ζωή τους υπηρετώντας την αυτοκίνηση και δυστυχώς για σένα σε διαψεύδουν.
Φυσικά ο νόμος είναι νόμος και καλώς σε γράφουν, αλλά αυτό είναι άσχετο με τα σωστά όρια κλπ.

Antre
11-06-09, 10:58
φίλε antre άλλο 200 στην ευθεία και άλλο να περάσω με κόκκινο που δεν το έχω κάνει ΠΟΤΕ.

άλλο οδηγώ σπορ και άλλο κάνω μ@λ@κίες.

για μένα πολύ πιο επικίνδυνοι είναι οι αργοί οδηγοί ότι και να μου λέτε. εγώ όταν σκάσει ο σκύλος ΞΕΡΩ τί να κάνω. αν ο αντόνιο έκλασαμέντες δει σκύλο θα κλείσει τα ματάκια θα πει "βοήθα παναγιά μου" και αντε γεια.

τέτοια παραδείγματα έχω δει άπειρα. λίγο πιο κατω τα βλέπω και κωλοτούμπα ή σε καμιά ελιά.

Μα δεν είπα ότι είναι σωστό το να περνάς με κόκκινο ή να πηγαίνεις με 50 στην εθνική ;) Και ξανα λέω, άλλο η ανικανότητα κάποιων οδηγών και άλλο το να είμαι σωστός;) Το ότι είμαι καλός οδηγός δεν σημαίνει ότι πρέπει να τρέχω σαν φούστης... τουλάχιστον όχι να το παρουσιάζουμε ως αρετή... και εγώ τρέχω αλλά δεν λέω ότι είναι και το σωστό.

Όσον αφορά τον αντόνιο έκλασαμεντες δεν είναι επειδή πάει αργά που θα σκοτωθεί με το σκύλο... αλλά επειδή δεν ξέρει να οδηγεί... αυτό δεν σημαίνει ότι η αργή οδήγηση σκοτώνει εκτός αν μιλάμε για εθνική που μια ταχύτητα των 80 τουλάχιστον km και δεξια λωρίδα επιβάλλεται... ενώ αν μιλάμε για μεσαία ή αριστερή ακόμη υψηλότερη . Δηλαδή αν ο άσχετος οδηγός που πάει αργά έχει ελάχιστες ελπίδες να προλάβει να αντιδράσει, αν τρέχει κιόλας θα αυξηθούν ή θα μειωθούν οι ελπίδες του;

Βέβαια αυτοί οι αντόνιο που λες μπορεί και πάλι να μην είναι σωστοί και να κάνουν άλλα (πχ όπως είπες το κόκκινο φαναάρι). Δεν προσπαθώ να κάνω ρατσισμό του τύπου γρήγορος οδηγός = κακός , αργός οδηγός = τέλειος
Φυσικά και μπορεί να κάνουν άλλες μαλακίες... αλλά αυτό δεν αναιρεί ότι η υψηλή ταχύτητα μειώνει τους χρόνους αντιδράσεις και δυνατότητα ελιγμού ούτε όμως το ότι τρέχουν κάποιοι ότι οι άλλοι έχουν δικαίωμα να μην βγάζουν φλας, να πάνε με 70 στην αριστερή, να μην ανοίγουν αλάρμια όταν σταματούν, να περνάνε με κόκκινο, να μην ελέγχουν στις διασταυρώσεις και στενά

Πάντως μου χει τύχει να είμαι στην αριστερή με 170 και κάτι και να μου κολλά τύπος απο πίσω, απόσταση λιγότερη από 1 μέτρο για να κάνω δεξιά. Ε όχι ρε παιδιά, είναι λογικές τέτοιες μαπιές. Και δεν μιλάω για το πόσο είχε όρεξη να τρέξει, αλλά το να κολλάς σε τόση μικρή απόσταση στον άλλο για να κάνει άκρη είναι δολοφονικό και ανεύθυνο...

flamelab
11-06-09, 10:58
200+ Km/h σε ελληνικούς δρόμους ; :medic:

Μην τον κάνετε αυτό, όχι.

Ούτε στο Circuit de la Sarthe δεν πάνε τόσο.

Μην ρισκάρετε έτσι τη ζωή σας για λίγα λεπτά αδρεναλίνης.

hellenicsun
11-06-09, 11:06
Ούτε στο Circuit de la Sarthe δεν πάνε τόσο.
.

Εκεί φτάνουν και πάνω από 300!

apok
11-06-09, 11:09
200+ Km/h σε ελληνικούς δρόμους ; :medic:

Μην τον κάνετε αυτό, όχι.

Ούτε στο Circuit de la Sarthe δεν πάνε τόσο.

Μην ρισκάρετε έτσι τη ζωή σας για λίγα λεπτά αδρεναλίνης.

Φυσικά..και το αριστερό φλας μονίμως ανοιχτό.

τι διάλα;; πως να κρατηθεί η μερτσέντα να'ουμ;

:down: :down: :down:

flamelab
11-06-09, 11:10
Εκεί φτάνουν και πάνω από 300!

Εκεί όμως είναι ειδική διαδρομή !

hellenicsun
11-06-09, 11:11
Εκεί όμως είναι ειδική διαδρομή !

Διευκρίνιση ήταν ;)

georgef1
11-06-09, 11:25
Για να συνέλθετε μερικοί πρέπει να δείτε αυτά (φωτό) που μου έχει δείξει κολλητός φίλος γιατρός που δουλεύει στο ΕΚΑΒ και τότε θα τα ξαναπούμε...θα του τα ζητήσω για να τα ανεβάσω αλλά δεν ξέρω εάν επιτρέπεται.....:hmm:
Του έχω πεί ότι πρέπει οπωσδήποτε κάπου να δημοσιεύσει τις εμπειρίες του από τα τροχαία.....(απορώ πως αντέχει)
Και εγώ έχω χτυπήσει μέχρι 210 αλλά δεν υπερηφανεύομαι κιόλας.....και από τότε που έκανα παιδάκια το έκοψα...:oops:
Ιλοχε πρόσεχε γιατί η στατιστική είναι αμίλικτη και εναντίον σου....
(Εμένα κάποτε πηγαίνοντας στην Παλαιά Αθην.-Κορ. με 100χλμ. πάνω σε μοτό ,και κοντά στον Ισθμό μου βγήκε κάθετα στον δρόμο στα 40 μέτρα νταλίκα :shock::scared: και....το πως ζώ είναι θαύμα που το μνημονώ κάθε 1/7...:) )

iloxos
11-06-09, 12:19
Ιλοχε πρόσεχε γιατί η στατιστική είναι αμίλικτη και εναντίον σου....

προσέχω όσο μπορώ ρε φίλε. πέρισυ γλύτωσα απο ταξιτζή στο κιάτο που βρέθηκε στη λωρίδα μου - κοιμήθηκε ο μλκς. γύρισα και τον έπιασα στα διόδια στη κόρινθο:hammered: - και έριξα την μισή άλφα εκτός δρόμου με σπάσιμο(χειρόφρενο/5η>2α/S)
πιο παλιά μου έχει βγει αλωνιστική μηχανή στην βόνιτσα, νταλίκα στην παραμυθιά και πρεζάκιας στη ρόδο....να χουμε να λέμε...

αυτό που λέω πάντα είναι: πάντα ακριβό service στην ώρα του, πάντα καλά ακριβά λάστιχα, μακρυά απο ποτά, μωρά στο πίσω κάθισμα και 2μετρα μωρά στο πλάι όταν κάνουμε ταξίδια. ποτέ μα ποτέ άυπνοι.

and64
11-06-09, 13:52
Φυσικά..και το αριστερό φλας μονίμως ανοιχτό.

τι διάλα;; πως να κρατηθεί η μερτσέντα να'ουμ;


Eχεις δει εσύ ποτέ άνθρωπο να ασχολείται με το φλάς;;; Εδώ με φωτα αναμένα (και xenon μάλιστα που φαίνονται και τη μέρα) και πλησιάζοντας πίσω μπορεί και να μην σε εχει δει για κανενα 10λεπτο!!!

Επίσης δεν εχουμε όλοι (βλαχο) μερσεντέ με φιμέ ζαντολάστιχο.... Υπάρχουν πολύ καλυτερα αυτοκίνητα άλλωστε:twisted:

stratus
11-06-09, 14:54
Nα κανω και εγω μια ερωτηση.Απο ολους αυτους τους νεκρους που εχουμε απο τροχαια,το συνολο των οποιων ξεπερναει τους νεκρους απο τους πολεμους που εχουν γινει την τελευταια 10ετια παγκοσμιως,υπηρξε κανεις που ειπε εγω δεν ξερω να τρεχω,δεν ξερω να οδηγω και καποια μερα θα σκοτωθω;Μαλλον οχι ολοι λενε εγω ειμαι οδηγαρα και εχω το αμαξι(που ειναι συνηθως προεκταση του πεους μας στο μυαλο μας).Το κακο στην Ελλαδα ειναι οτι δεν ξερουμε οτι δεν ξερουμε να οδηγουμαι.Και κατι τελευαταιο.Η Ελλαδα ειναι τριτη στην Ευρωπη σε αριθμο νεκρων απο τροχαια ανα 1.000.000 κατοικους.

iloxos
11-06-09, 15:19
ΚANONEΣ ΟΔΗΓΗΣΗΣ ΕΛΛΗΝΩΝ





* Τα φλας προδίδουν την επόμενη κίνηση σου. Ο γνήσιος Έλληνας οδηγός δεν τα χρησιμοποιεί ποτέ.



* Σε καμία περίπτωση δεν πρέπει να κρατάτε απόσταση ασφαλείας από το προπορευόμενο όχημα διότι στο κενό που αφήσατε μπορεί να «χωθεί» κάποιο άλλο όχημα φέρνοντας σας σε ακόμα πιο δύσκολη θέση.



* Όσο πιο γρήγορα διασχίσετε ένα κόκκινο φανάρι, τόσο μειώνονται οι πιθανότητες να συγκρουσθείτε με άλλο όχημα.



* Ποτέ μα ποτέ μην ακινητοποιήσετε το όχημα σας σε πινακίδα "STOP". Τα οχήματα που σας ακολουθούν δεν θα περιμένουν αυτή την αντίδραση σας, με αποτέλεσμα να καρφωθούν» πάνω σας.



* Ποτέ μην κλείσετε το δρόμο σε ένα σαραβαλάκι. Ο οδηγός του δεν έχει τίποτα να χάσει..



* Το φρενάρισμα πρέπει να γίνετε όσο πιο αργά μπορείτε για να σιγουρέψετε την καλή λειτουργία του ABS, το οποίο με τη σειρά του θα σας ανταμείψει με ένα χαλαρωτικό μασάζ του ποδιού σας. Για τους μη κατόχους ABS είναι μια ευκαιρία να τεντώσουν τα πόδια τους.



* Ποτέ μην προσπερνάτε από αριστερά όταν μπορείτε να το κάνετε από δεξιά. Είναι μια ευκαιρία να γελάσετε καθώς ο οδηγός του οχήματος που μόλις προσπεράσατε τρομάζει.



* Τα όρια ταχύτητας είναι αυθαίρετοι αριθμοί που δίνονται μόνο ως πρόταση και δεν είναι προφανώς εκτελέσιμα στην Ελλάδα..



* Βρίσκεστε στην αριστερή λωρίδα με τρελό μποτιλιάρισμα και δεν υπάρχει χώρος να κινηθείτε ούτε εκατοστό. Ο οδηγός του οχήματος που βρίσκετε ακριβώς από πίσω σας, ο οποίος κορνάρει και αναβοσβήνει τα φώτα, είναι πεπεισμένος πως μπορεί να τα πάει καλύτερα από εσάς, αν ήταν στην θέση σας.



* Ο γνήσιος Έλληνας οδηγός, ελαττώνει πάντα ταχύτητα για να περιεργαστεί οτιδήποτε του κινήσει το ενδιαφέρον. Αυτό μπορεί να είναι από βιτρίνα μέχρι και γκόμενα (εντός πόλεως) και από ατύχημα μέχρι και αλλαγή λάστιχου (εκτός πόλεως).



* Μάθετε να αλλάζετε λωρίδες με γρήγορους χειρισμούς. Χάρις στον υπουργό συγκοινωνιών, η Ελλάδα έχει μετατραπεί σε μια απέραντη πίστα με τρύπες-κλειδιά οι οποίες έχουν τοποθετηθεί σε καίρια σημεία για να ελέγξουν τα αντανακλαστικά σας.



* Είναι παράδοση στην Ελλάδα να κορνάρεις μόλις ανάψει το πράσινο φανάρι ακόμα και αν είστε πρώτος σ' αυτό.



* Ποτέ μην κάνεις χώρο σε αντίθετα διερχόμενο όχημα όταν κινείσαι αντίθετα σε μονόδρομο.. Ο οδηγός του θα μπορούσε να χρησιμοποιήσει τον παράλληλο μονόδρομο, άρα για να κινείτε στον ίδιο δρόμο με εσάς μάλλον το κάνει επίτηδες.



* Θυμηθείτε ότι ο σκοπός κάθε Έλληνα οδηγού είναι να φτάσει πρώτος και θα κάνει ότι χρειαστεί γι' αυτό.* Πάντα θα υπάρχει ένας πολύ καλός λόγος για τον οποίο εσείς θα βιάζεστε. Αντιθέτως όλοι οι υπόλοιποι οδηγοί των οχημάτων που θα συναντήσετε στον δρόμο σας δεν έχουν ιδέα γιατί πήραν τους δρόμους σήμερα.



* Οι Ελληνίδες γυναίκες οδηγοί, μπορούν να πλένουν, μαγειρεύουν, πλέκουν, να κάνουν sex , να μιλούν στο τηλέφωνο αλλά δεν μπορούν να οδηγήσουν.



* Το προστατευτικό κράνος φοριέται στον αγκώνα για ανεξακρίβωτους ακόμα λόγους. Σας συμβουλεύουμε να ακολουθήσετε και εσείς τη μόδα.



* Οι προστατευτικές ζώνες είναι επικίνδυνες. Έρευνες στην Ελλάδα έδειξαν ότι χιλιάδες crash test κάνουν λάθος. Άμα είναι γραπτό σου, θα πας κι ας φοράς ζώνη...



* Ανεξαρτήτως άσματος, το στερεοφωνικό του οχήματος σας πρέπει να παίζει στο φουλ. Με αυτό τον τρόπο διασκεδάζετε τους πεζούς που περιμένουν υπομονετικά πότε θα τους δώσει κάποιος προτεραιότητα να διασχίσουν την διάβαση.



* Οι πεζοί είναι οι κυριότεροι εχθροί των οδηγών, διότι καταλαμβάνουν χώρο στα πεζοδρόμια με αποτέλεσμα να μην μπορούν να σταθμεύσουν αυτοκίνητα και διασχίζουν τους δρόμους αναγκάζοντας τα διερχόμενα οχήματα να ελαττώσουνε ταχύτητα.

and64
11-06-09, 15:23
Nα κανω και εγω μια ερωτηση.Απο ολους αυτους τους νεκρους που εχουμε απο τροχαια,το συνολο των οποιων ξεπερναει τους νεκρους απο τους πολεμους που εχουν γινει την τελευταια 10ετια παγκοσμιως,υπηρξε κανεις που ειπε εγω δεν ξερω να τρεχω,δεν ξερω να οδηγω και καποια μερα θα σκοτωθω;Μαλλον οχι ολοι λενε εγω ειμαι οδηγαρα και εχω το αμαξι(που ειναι συνηθως προεκταση του πεους μας στο μυαλο μας).Το κακο στην Ελλαδα ειναι οτι δεν ξερουμε οτι δεν ξερουμε να οδηγουμαι.Και κατι τελευαταιο.Η Ελλαδα ειναι τριτη στην Ευρωπη σε αριθμο νεκρων απο τροχαια ανα 1.000.000 κατοικους.

Αυτό δεν σημαίνει οτι δεν μπορεί κάποιος που "το εχει" να πηγαίνει γρήγορα στο βαθμό που μπορεί (γιατί πάντα υπάρχει κάποιος πιο γρήγορος/καλύτερος από μας αυτο ειναι το μόνο σίγουρο) με ενα ασφαλέστατο αυτοκίνητο το οποίο θα συγχωρήσει κιόλας τυχών λάθος (οχι μεγάλο αλλά μεχρι ενα σημείο παίζει μεγάλο ρόλο το αυτοκίνητο και το πόσο μπορεί να συγχωρεί ή οχι, οταν πας στο 60-70% των δυνατοτήτων ενος καλού απο πάσης απόψης αυτοκινήτου, εχεις περιθώρια για αντιδράσεις οσο και αν ακούγεται παράξενο γιατι και καλύτερα φρένα εχει και καλύτερο στήσιμο και πάει λεγοντας...) δλδ δεν θα μπορείς να πάρεις ενα accent πχ και να θες να πας σαν να εχεις πάρει lotus, δεν γίνεται! Αν πας είναι σίγουρο οτι θα αγοράσεις χωράφια κάποια στιγμή...

Απο κει και πέρα, οι περισσότεροι σκοτώνονται στις ευθείες που πλέον τα καινούρια αυτοκίνητα διακοσαρίζουν για πλάκα χωρίς να το θες κιόλας κάποιες φορές. Επίσης παίζει πολύ η υπερεκτίμηση δυνατοτήτων, ακόμα και με ενα πολύ γρήγορο αυτοκίνητο δεν σε παίρνει πάντα να προσπεράσεις εκεί που το επιχειρούν κάποιοι. Και φυσικά παίζει πολύ η ψυχολογία του (νεο) Ελληνα: "πήρα μερσεντέ/bmw/porsche/audi/τζιπ και θα σας πατήσω όλους γιατί ειμαι μάγκας και χαρηκα απότομα που από τα 70 άλογα πήγα στα 200 ξαφνικά"...:down:

Φυσικά στη Γερμανία πχ και σε οποιαδήποτε άλλη χωρα που σέβεται τον ευατό της η εθνική οδός δεν διασχιζει χωριά ούτε οικισμούς εδω και δεκαετίες πόσο μάλλον εν ετει 2009 επειδή φώναζαν κάποτε αυτοί που ειχαν το καφενείο οτι θα κόψει η κίνηση αν περάσει περιφερειακά ο δρόμος!!!!!!!:blink::stunned: Οπότε ο αριθμός νεκρών ειναι σχετικός...

stratus
11-06-09, 16:10
Αυτό δεν σημαίνει οτι δεν μπορεί κάποιος που "το εχει" να πηγαίνει γρήγορα στο βαθμό που μπορεί (γιατί πάντα υπάρχει κάποιος πιο γρήγορος/καλύτερος από μας αυτο ειναι το μόνο σίγουρο) με ενα ασφαλέστατο αυτοκίνητο το οποίο θα συγχωρήσει κιόλας τυχών λάθος (οχι μεγάλο αλλά μεχρι ενα σημείο παίζει μεγάλο ρόλο το αυτοκίνητο και το πόσο μπορεί να συγχωρεί ή οχι, οταν πας στο 60-70% των δυνατοτήτων ενος καλού απο πάσης απόψης αυτοκινήτου, εχεις περιθώρια για αντιδράσεις οσο και αν ακούγεται παράξενο γιατι και καλύτερα φρένα εχει και καλύτερο στήσιμο και πάει λεγοντας...) δλδ δεν θα μπορείς να πάρεις ενα accent πχ και να θες να πας σαν να εχεις πάρει lotus, δεν γίνεται! Αν πας είναι σίγουρο οτι θα αγοράσεις χωράφια κάποια στιγμή...

Απο κει και πέρα, οι περισσότεροι σκοτώνονται στις ευθείες που πλέον τα καινούρια αυτοκίνητα διακοσαρίζουν για πλάκα χωρίς να το θες κιόλας κάποιες φορές. Επίσης παίζει πολύ η υπερεκτίμηση δυνατοτήτων, ακόμα και με ενα πολύ γρήγορο αυτοκίνητο δεν σε παίρνει πάντα να προσπεράσεις εκεί που το επιχειρούν κάποιοι. Και φυσικά παίζει πολύ η ψυχολογία του (νεο) Ελληνα: "πήρα μερσεντέ/bmw/porsche/audi/τζιπ και θα σας πατήσω όλους γιατί ειμαι μάγκας και χαρηκα απότομα που από τα 70 άλογα πήγα στα 200 ξαφνικά"...:down:

Φυσικά στη Γερμανία πχ και σε οποιαδήποτε άλλη χωρα που σέβεται τον ευατό της η εθνική οδός δεν διασχιζει χωριά ούτε οικισμούς εδω και δεκαετίες πόσο μάλλον εν ετει 2009 επειδή φώναζαν κάποτε αυτοί που ειχαν το καφενείο οτι θα κόψει η κίνηση αν περάσει περιφερειακά ο δρόμος!!!!!!!:blink::stunned: Οπότε ο αριθμός νεκρών ειναι σχετικός...
Για την ποιοτητα των δρομων θα πω το εξης αφου ολοι ξερουμε οτι οι δρομοι ειναι χαλια γιατι τρεχουμε σαν τρελοι σε αυτους;Γιατι καποιοι τρεχουν στην καρμανιολα Κορινθου-Πατρων με 250;Απλως γιατι οι περισσοτεροι ειναι κομπλεξικοι και οπως εγραψα παραπανω το αυτοκινητο το βλεπουν σαν προεκταση του ανδρισμου τους.
Ο αριθμος των νεκρων δεν ειναι καθολου σχετικος διοτι επαναλαμβανω οταν ξερεις οτι ο δρομος ειναι χαλια,περναει μεσα απο χωριο κλπ δεν τρεχεις.Απλα πραγματα για οποιον ειναι απαλλαγμενος απο οδηγικα κομπλεξ.

and64
11-06-09, 16:38
Για την ποιοτητα των δρομων θα πω το εξης αφου ολοι ξερουμε οτι οι δρομοι ειναι χαλια γιατι τρεχουμε σαν τρελοι σε αυτους;Γιατι καποιοι τρεχουν στην καρμανιολα Κορινθου-Πατρων με 250;Απλως γιατι οι περισσοτεροι ειναι κομπλεξικοι και οπως εγραψα παραπανω το αυτοκινητο το βλεπουν σαν προεκταση του ανδρισμου τους.
Ο αριθμος των νεκρων δεν ειναι καθολου σχετικος διοτι επαναλαμβανω οταν ξερεις οτι ο δρομος ειναι χαλια,περναει μεσα απο χωριο κλπ δεν τρεχεις.Απλα πραγματα για οποιον ειναι απαλλαγμενος απο οδηγικα κομπλεξ.

Μα συμφωνώ! Αυτό λέω και εγώ: τις (λιγες ευτυχώς) που θα χρειαστεί να περάσω από Κορίνθου Πατρών προσπαθώ να επιβίωσω οχι να παω με 250 και μεσα σε χωριά κλπ περνάω το πολύ με 70 (ειναι το όριο για να μην "σβήνει" η 5η μου ρολαριστά) αλλά εξακολουθώ να μην καταλαβαίνω γιατί να μην μπορώ να πάω γρήγορα σε ενα επαρχιακό κομμάτι που μου αρέσει ή στην Εθνική (τη νορμάλ εθνική που εχει 3 λωρίδες + λεα εννοώ!!) χωρίς να θεωρούμαι επικίνδυνος μερες και ωρες που δεν υπάρχει ψυχή!!!! Στη χειρότερη περίπτωση θα βγω από το δρόμο και θα χαλάσω το αυτοκινητο μου ή το κεφάλι μου (χτύπα ξύλο)...:what:

Siba
11-06-09, 22:38
Νομιζω πως το topic ειναι σαφεστατο για τον καθενα. Η μετονομαστε το, η μπειτε παλι σε αυτο. Εδω και 3 σελιδες totally off :rtfm: mods?

Mouse Potato
12-06-09, 00:30
Λίγο έλειψα και μου το "γυρίσατε" το topic; :twisted:

and64
12-06-09, 00:45
Λίγο έλειψα και μου το "γυρίσατε" το topic; :twisted:

Ούτως ή άλλως στα off topic ειναι τι φωνάζετε;;:rtfm::rofl::rofl::rofl::rofl::rofl::rofl::lol::lol::lol:

aglaisma
12-06-09, 11:19
2003>παραβαση για δακτυλιο
2005>παρκαρισμα χ2
2006>κληση διοτι περασα...με πρασινο+ ενα παρκαρισμα
απο το 07 μεχρι σημερα καμια δεκαρια δημοτικες για παρκαρισμα

George978
12-06-09, 11:30
προσέχω όσο μπορώ ρε φίλε. πέρισυ γλύτωσα απο ταξιτζή στο κιάτο που βρέθηκε στη λωρίδα μου - κοιμήθηκε ο μλκς. γύρισα και τον έπιασα στα διόδια στη κόρινθο:hammered: - και έριξα την μισή άλφα εκτός δρόμου με σπάσιμο(χειρόφρενο/5η>2α/S)
πιο παλιά μου έχει βγει αλωνιστική μηχανή στην βόνιτσα, νταλίκα στην παραμυθιά και πρεζάκιας στη ρόδο....να χουμε να λέμε...


πραγματικα ο chuck ωχρια μπροστα σου :lol::lol::lol::lol:

iloxos
12-06-09, 11:45
:oops::oops::oops::oops::oops::oops::oops:

ανάγκη ρε φίλε. έπρεπε να κάνω 3-4 ταξίδια τη βδομάδα πριν κανα 4χρονο και σε χρόνο dt...


σκέψου οτι ετοιμάζομαι ψυχολογικά για alfa milano/giulia/149 1750/200hp...:whistle::rofl:

gorath
12-06-09, 11:45
Νά 'τανε μια και δυο... Αρκετές για παρκάρισμα (δημοτικής αστυνομίας άπειρες), όριο ταχύτητας (δυο τρεις φορές), παράνομη προσπέραση, λεωφορειόδρομος (δύο φορές), παράνομη στροφή αριστερά, κτεο, δακτύλιος (δυο τρεις φορές). Αυτά θυμάμαι τώρα.

arial
12-06-09, 11:47
gorath εσυ θα βγεις πρωταθλητης αυτου του νηματος :p

gorath
12-06-09, 11:49
Έχω και αρκετά χλμ στην πλάτη μου ρε παιδιά... τι να κάνω; Και η υπομονή ορισμένες φορές έχει τα όριά της.

and64
12-06-09, 11:55
σκέψου οτι ετοιμάζομαι ψυχολογικά για alfa milano/giulia/149 1750/200hp...:whistle::rofl:

:oneup::oneup::oneup::respekt: (εμενα και μια brera ή 159 tbi με ti pack δεν με χάλαγε πάντως):twisted:

iloxos
12-06-09, 12:07
:oneup::oneup::oneup::respekt: (εμενα και μια brera ή 159 tbi με ti pack δεν με χάλαγε πάντως):twisted:

πάνε ακριβά. με τα ίδια λεφτά opel Gt... ;)

and64
12-06-09, 12:28
πάνε ακριβά. με τα ίδια λεφτά opel Gt... ;)



Mπα δεν μου αρέσει με τιποτα!

George978
12-06-09, 12:33
pm/msn ?

iloxos
12-06-09, 14:01
τα έχουμε για "προσωπικές στιγμές" :rofl::rofl::rofl::rofl::rofl::rofl::rofl::rofl:

ps check the off topic legent

phoenix12
13-06-09, 16:52
ΕΙΜΑΙ ΚΥΠΡΟ ΔΙΑΚΟΠΕΣ ΧΡΕΙΣΙΜΟΠΟΙΟ ΤΟ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟ ΤΗΣ ΑΔΕΡΦΗΣ ΜΟΥ, ΠΡΙΝ ΜΕΡΟΙΚΕΣ ΜΕΡΕΣ ΜΕ ΣΤΑΜΑΤΗΣΑΝ ΓΙΑ ΕΛΕΓΧΟ Η ΚΥΠΡΙΑΚΗ ΑΣΤΥΝΟΜΙΑ Κ ΜΟΥ ΖΗΤΗΣΑΝ ΑΣΦΑΛΕΙΑ Κ ΔΙΠΛΩΜΑ. ΕΙΔΑΝ ΟΤΙ Η ΑΣΦΑΛΕΙΑ ΔΕΝ ΗΤΑΝ ΣΤΟ ΟΝΟΜΑ ΜΟΥ ΚΑΙ ΜΟΥ ΚΑΤΑΣΧΕΣΑΝ ΤΟ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟ Κ ΕΧΩ Κ ΔΙΚΑΣΤΗΡΙΟ. ΣΥΜΦΩΝΑ ΜΕ ΤΗΝ ΑΣΤΥΥΝΟΜΙΑ Η ΑΣΦΑΛΕΙΑ ΠΡΕΠΕΙ Ν ΕΙΝΑΙ ΣΤΟ ΟΝΟΜΑ ΜΟΥ, ΛΟΓΙΚΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΕΥΡΩΠΑΙΚΟΣ ΚΑΝΟΝΙΣΜΟΣ ΓΙΑ ΥΤΟ ,ΑΝ ΞΕΡΕΙΣ ΚΑΠΟΙΟΣ ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΑΥΤΟ ΑΣ ΒΟΗΘΗΣΕΙ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.
ΣΟΡΡΥ ΕΙΝΑΙ ΛΙΓΟ ΕΚΤΟΣ ΘΕΜΑΤΟΣ

mpardsu
13-06-09, 17:20
Στην Κύπρο όντως ισχύει αυτό, η ασφάλεια αυτοκινήτου ισχύει ονομαστικά, και αν δεν αναγράφεται το όνομα σου σε αυτή είναι σαν να είσαι ανασφάλιστος. Από εκεί και πέρα δεν γνωρίζω αν μπορείς να κάνεις κάτι για να την γλιτώσεις.

sdikr
13-06-09, 17:21
Ναι πρέπει να είναι στο όνομα σου ή να έχεις ασφάλεια που καλύπτει και το ότι θα όδηγα άλλος το αυτοκίνητο

@ ADSLgr.com All rights reserved.