PDA

Επιστροφή στο Forum : Διακοπες καλοκαιρι 2009: θα παμε καπου;



Σελίδες : 1 2 [3] 4

odys2008
26-07-09, 10:12
Την παρασκευή πάω Ιο :yahoo:

hammer21
26-07-09, 12:43
Ασχετο αλλά το γεγονός οτι θές τουλάχιστον 40-50 ευρώ τη βραδιά για ένα δίκλινο σε ενοικιαζόμενο δώματιο, θα το θίξουμε σε αυτο το thread, ή αλλου?

Μα δεν ειναι δυνατόν να θες να πας για 5 μερες καπου και να θες τουλάχιστον 200 ευρω για τη διαμονή και άλλα 50 ευρώ για τα εισητήρια. 200 ευρώ για ένα κρεβάτι που θα βλέπεις 5-6 ωρες τη μερα :mad:

Βεβαίως τα 50 ευρώ ισχύουν για τον Αργοσαρωνικό, γιατί για να πας Κυκλάδες, θες απο 60 και πάνω.. Ειναι απαράδεκτοι πάντως..Και δεν ειναι μόνο αυτο.. Αλλά δε φτάνει που τους αφήνεις τα λεφτά σου, σε κάποια εμπορικά μαγαζιά σε κοιτάνε και με μισό ματι. Πχ ειχα παει στην Υδρα περυσι, αγορασα ενα υφασμα, σαν παρεό, μικρό ομως, και δεν ήθελε να μου δώσει σακούλα....Πήγα στο Αγκίστρι, σε ένα μικρό μινι-μαρκετ, δε φαντάζεστε ΠΟΣΟ ΑΓΡΙΑ με κοιτούσε η υπαλληλος..(γίατι ομως :what: ) Και άλλα πολλά παραδείγματα..

Αλλά μάλλον είμαι λιγο offtopic...


Εμπαθεια με τους Αθηναιους, ακαταλληλοι να προσελκυσουν πελατες στο μαγαζι τους κτλ.Αν και δεν ειναι φαινομενο μονο της επαρχιας.:whistle:

Για τις τιμες, οκ.Ξερουμε που εχουμε μπλεξει.Αν και τον Αυγουστο ειναι παντα τσιμπημενα.Τον Μαιο και τον Ιουλιο ειναι μεχρι και στη μιση τιμη.

chat1978
26-07-09, 15:17
Ασχετο αλλά το γεγονός οτι θές τουλάχιστον 40-50 ευρώ τη βραδιά για ένα δίκλινο σε ενοικιαζόμενο δώματιο, θα το θίξουμε σε αυτο το thread, ή αλλου?

Μα δεν ειναι δυνατόν να θες να πας για 5 μερες καπου και να θες τουλάχιστον 200 ευρω για τη διαμονή και άλλα 50 ευρώ για τα εισητήρια. 200 ευρώ για ένα κρεβάτι που θα βλέπεις 5-6 ωρες τη μερα :mad:

Βεβαίως τα 50 ευρώ ισχύουν για τον Αργοσαρωνικό, γιατί για να πας Κυκλάδες, θες απο 60 και πάνω.. Ειναι απαράδεκτοι πάντως..Και δεν ειναι μόνο αυτο.. Αλλά δε φτάνει που τους αφήνεις τα λεφτά σου, σε κάποια εμπορικά μαγαζιά σε κοιτάνε και με μισό ματι. Πχ ειχα παει στην Υδρα περυσι, αγορασα ενα υφασμα, σαν παρεό, μικρό ομως, και δεν ήθελε να μου δώσει σακούλα....Πήγα στο Αγκίστρι, σε ένα μικρό μινι-μαρκετ, δε φαντάζεστε ΠΟΣΟ ΑΓΡΙΑ με κοιτούσε η υπαλληλος..(γίατι ομως :what: ) Και άλλα πολλά παραδείγματα..

Αλλά μάλλον είμαι λιγο offtopic...


Εμπαθεια με τους Αθηναιους, ακαταλληλοι να προσελκυσουν πελατες στο μαγαζι τους κτλ.Αν και δεν ειναι φαινομενο μονο της επαρχιας.:whistle:

Για τις τιμες, οκ.Ξερουμε που εχουμε μπλεξει.Αν και τον Αυγουστο ειναι παντα τσιμπημενα.Τον Μαιο και τον Ιουλιο ειναι μεχρι και στη μιση τιμη.
Στην φωτογραφία που έχει αυτο το ποστ από την CityPress τα λέει όλα για μένα
http://demelene.blogspot.com/2009/05/blog-post_07.html

hammer21
26-07-09, 15:22
Καλο καλο:rofl::rofl::rofl::rofl::rofl::rofl::rofl::rofl::rofl::rofl::rofl:

alwaysalone
26-07-09, 16:15
@demelene, χαχα! πολύ καλο, οντως τα λεει ολα!

Πάντως η σνομπίστικη (αν υπάρχει τετοια λεξη βεβαια :p) συμπεριφορά της πλειονότητας των νησιωτών (συνήθως καταστηματαρχών, γιατί απο αυτους που σου νοικιάζουν το δωμάτιο μπορώ να πω οτι δεν ειχα τις περισσότερες φορές πρόβλημα συμπεριφοράς) είναι κάτι που εχω συναντήσει σε αρκετά νησιά, ειδικά σε αυτά που για κάποιους λογους (μοναστήρια ή ηλιοβασιλέματα) δεν εχουν πρόβλημα Τουρισμού.

Ειδικά απο την Ύδρα, ενώ το δωματιο και ο ιδιοκτήτης ήταν και οι δυό τους υπεροχοι (:p), απο την υπόλοιπη συμπεριφορά ιδιοκτητων καταστηματων και καφετεριών, ηταν ψιλο χαααααααααααλια! Αλλωστε δεν ειναι τυχαίο, οτι οταν πας διακοπές, συνήθως πιάνεις γνωριμίες στα κλαμπ κλπ, με άλλους Τουρίστες/Επισκέπτες και οχι με ντόπιους. Ακόμα και αυτοι που δουλεύουν στα νυχτερινά μαγαζιά (οχι οι ιδιοκτητες), αρκετοί απο αυτους ειναι κατοικοι αστικών πόλεων και απλα πανε το καλοκαίρι για εξτρα χρήματα. Για αυτο και κερνανε, μιλανε κλπ.. Αν περιμεναμε απο τους ντόπιους ιδιοκτήτες.....

Επισης, αυτοι που σου νοικιάζουν το δωμάτιο, εχουν τροπους και καλη διακριτική συμπεριφορά, μονο αν για κάποιους λογους ειναι Αθηναίοι, κλπ και επιασαν τα πολλα λεφτα και "την ειδαν" επιχειρηματιες σε νησί ή που τα δωματια ανηκαν σε παππουδες και απλα ηρθαν τα εγγονια απο τις αστικές πόλεις για να αναλαβουν τη διαχείριση.

Αυτοί που νοικιαζουν το δωματιο και ειναι μονιμοι κατοικοι του εκάστοτε νησιου, εχουν και αυτοι αρκετά προβλήματα συμπεριφορας πχ αδιακρισία..Δεν ειναι να πας να μείνεις μονος για λίγες μερες.. Πχ το εκανα προσφατα και με ρωτούσε η ιδιοκτητρια-ντόπια αν ηρθα για να ξεκουραστω ή για καποιο συνεδριο κλπ.. ΤΙ ΣΕ ΝΟΙΑΖΕΙ ΚΑΛΗ ΜΟΥ? (σκεφτηκα...)

Α!! Θυμηθηκα και το ΚΟΡΥΦΑΙΟ, και μάλλον κλασικό!! Τη "φαση" με τις λάθος αποδειξεις!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Πω πω τι θυμηθηκα τωρα :)
Πόρος, καλοκαιρι 2008, ειχα παει με μια φιλη, σε τουλαχιστον 3-4 καφετεριο-φαστφουνταδικα εφεραν λαθος -και καλα- αποδειξη και χρέωσαν παραπανω απο αυτα που ειχαμε ζητησει.... Και αυτο συνεβη και στον Πορο, και στον Γαλατα απέναντι.. Στον Πόρο προφασίστηκαν λάθος του σερβιτορου , στον Γαλατά οτι ειχε χαλασει η ταμειακη μηχανη .... Ειναι απιστευτοι..................Θυμαμαι και τα προιοντα, και τις χρεωσεις πολύ ξεκαθαρα....

BlueAngel
26-07-09, 16:25
Εγώ σκέφτομαι για Λευκάδα στις 7 Αυγούστου να πάω. Αυτό που θέλω να ρωτήσω είναι πώς είναι τα πράγματα από κόσμο στην πόλη, γιατί μάλλον εκεί σκέφτομαι να μείνω.
Θα παρακαλούσα όποιον έχει πάει να μου δώσει κάποιες πληροφορίες για το νησί.
Επίσης, στην πόλη θα βρω εύκολα κατάλυμμα ή θα γίνεται πανικός; Και επίσης, που κυμαίνονται οι τιμές;

Αν εννοεις το Νυδρι, εχει λιιγο περισσοτερο κοσμο και καποια μπαρακια για να πας αλλα ολα πολυ ησυχα. Ειναι πιο ωραια απ' ο,τι η πολη της Λευκαδας. Γενικα ειναι ενα ησυχο νησι για να ξεκουραστεις. Θα δεις και ωραιες παραλιες, οπως το Πορτο-Κατσικι. Απο τιμες δεν θυμαμαι και για να βρεις να μεινεις, υποθετω 7 Αυγουστου ειναι η εποχη με τον πιο πολυ κοσμο αρα καλυτερα α το δεις απο τωρα πού θα μεινεις. Δεν θυμαμαι τιμες για δωματια επειδη ειχα παει εκει μεσω εργατικης εστιας και δεν πληρωνα δωματιο. Υποθετω δεν ειναι πολυ ακριβα στη Λευκαδα, φυσιολογικα ειναι.
:)

psyxakias
26-07-09, 16:28
@alwaysalone: Μήπως απλά διαβάζουν αυτά που γράφεις εδώ (http://www.adslgr.com/forum/showpost.php?p=2913080&postcount=36) και φέρονται κάπως για να μην καρφωθούν ότι ξερογλείφονται (http://www.adslgr.com/forum/showpost.php?p=2945005&postcount=12); :p

alwaysalone
26-07-09, 16:43
psyxakias ban :p

psyxakias
26-07-09, 16:50
psyxakias ban :pΥπό τις παρούσες συνθήκες (και το τίτλο του thread), πρόταση για μπάνιο στη θάλασσα είναι αυτό; :lol:

ostvarivanje
27-07-09, 02:45
Αν εννοεις το Νυδρι, εχει λιιγο περισσοτερο κοσμο και καποια μπαρακια για να πας αλλα ολα πολυ ησυχα. Ειναι πιο ωραια απ' ο,τι η πολη της Λευκαδας. Γενικα ειναι ενα ησυχο νησι για να ξεκουραστεις. Θα δεις και ωραιες παραλιες, οπως το Πορτο-Κατσικι. Απο τιμες δεν θυμαμαι και για να βρεις να μεινεις, υποθετω 7 Αυγουστου ειναι η εποχη με τον πιο πολυ κοσμο αρα καλυτερα α το δεις απο τωρα πού θα μεινεις. Δεν θυμαμαι τιμες για δωματια επειδη ειχα παει εκει μεσω εργατικης εστιας και δεν πληρωνα δωματιο. Υποθετω δεν ειναι πολυ ακριβα στη Λευκαδα, φυσιολογικα ειναι.
:)
Όταν λες ότι το Νυδρί έχει λίγο περισσότερο κόσμο, εννοείς συγκριτικά με τη Λευκάδα; Γιατί άλλοι μου λένε ότι έχει το Νυδρί περισσότερο κόσμο και άλλοι η Λευκάδα.
Πριν δύο χρόνια είχαμε πάει το τριήμερο του Αγίου Πνεύματος στην Πρέβεζα και το Σάββατο (αυτού του τριημέρου) πήγαμε στην Λευκάδα. Ήπιαμε καφέ στην πόλη και μετά για φαγητό στο Νυδρί. Το Νυδρί πάντως δε μου φάνηκε να είναι και τόσο μεγάλο. Πιστεύω ότι τα βράδια θα βαρεθώ. Τέλος πάντων, κάποιοι φίλοι μου έχουν κλείσει κάπου κοντά στη Λευκάδα, οπότε και εγώ μάλλον στην πόλη θα μείνω.
Ο λόγος είναι ότι δε θέλω να μετακινούμαι βράδυ με το αυτοκίνητο και για το αλκοτέστ και και γιατί το βράδυ μπορεί να σου "τύχει" στο δρόμο και κανένας μεθυσμένος.
Οπότε, από αύριο θα αρχίσω να ψάχνω δωμάτιο. Ελπίζω να μη δυσκολευτώ πολύ να βρω, μιας και θα μείνω κανένα 10ήμερο.
Τέλος πάντων, αν θυμηθείς και κάτι άλλο σημαντικό για το νησί, ενημέρωσέ με.
Ευχαριστώ και για την απάντησή σου. :oneup:

manoulamou
27-07-09, 08:49
Ο λόγος είναι ότι δε θέλω να μετακινούμαι βράδυ με το αυτοκίνητο και για το αλκοτέστ και
και γιατί το βράδυ μπορεί να σου "τύχει" στο δρόμο και κανένας μεθυσμένος.

:rofl:αυτο κι αν ειναι σχημα οξυμωρον!:p Αμαν αυτη η εξαρτηση απ το ΙΧ μας. Βρε αντι να φοβαστε
τα αλκοτεστ πολυ απλα κατεβαστε ολο το μπαρ και βαλτε καποιον "καθαρο" να οδηγησει...:)

ostvarivanje
27-07-09, 10:47
Ναι... και σιγά μην περιμένει όλη τη νύχτα κάποιος καθαρός, να μας κάνει τον... ταξιτζή! :p

manoulamou
27-07-09, 11:43
Αχ αυτοι οι ξενερωτοι της ΕΕ τι τραβανε για να ειναι κοινωνικα ευαισθητοι!:p
Ολα ειναι θεμα παιδειας και συνηθειας...:)

maik
27-07-09, 15:49
Χαιρετισματα απο Σμυρνη. Οχι την νεα, την κανονικη στην Τουρκια. Φανταστικη πολη και φανταστικο φαγητο:respekt::respekt:

BlueAngel
27-07-09, 16:15
Όταν λες ότι το Νυδρί έχει λίγο περισσότερο κόσμο, εννοείς συγκριτικά με τη Λευκάδα; Γιατί άλλοι μου λένε ότι έχει το Νυδρί περισσότερο κόσμο και άλλοι η Λευκάδα.
Πριν δύο χρόνια είχαμε πάει το τριήμερο του Αγίου Πνεύματος στην Πρέβεζα και το Σάββατο (αυτού του τριημέρου) πήγαμε στην Λευκάδα. Ήπιαμε καφέ στην πόλη και μετά για φαγητό στο Νυδρί. Το Νυδρί πάντως δε μου φάνηκε να είναι και τόσο μεγάλο. Πιστεύω ότι τα βράδια θα βαρεθώ. Τέλος πάντων, κάποιοι φίλοι μου έχουν κλείσει κάπου κοντά στη Λευκάδα, οπότε και εγώ μάλλον στην πόλη θα μείνω.
Ο λόγος είναι ότι δε θέλω να μετακινούμαι βράδυ με το αυτοκίνητο και για το αλκοτέστ και και γιατί το βράδυ μπορεί να σου "τύχει" στο δρόμο και κανένας μεθυσμένος.
Οπότε, από αύριο θα αρχίσω να ψάχνω δωμάτιο. Ελπίζω να μη δυσκολευτώ πολύ να βρω, μιας και θα μείνω κανένα 10ήμερο.
Τέλος πάντων, αν θυμηθείς και κάτι άλλο σημαντικό για το νησί, ενημέρωσέ με.
Ευχαριστώ και για την απάντησή σου. :oneup:

Η Λευκαδα εχει αρκετο κοσμο, ως πρωτευουσα αλλα ναι, εννοουσα οτι το Νυδρι εχει πιο πολυ συγκριτικα γιατι ειναι τουριστικο μερος του νησιου. Εχει και αυτα τα μπαρακια που σου λεω, ειναι πιο ωραια απο την πολη της Λευκαδας. Αλλα αφου θα ναι και οι φιλοι σου κοντα, οκ! Αλλωστε μπορειτε να πατε νωρις για φαγητο , που λες και συ, ειναι γραφικα.
Να 'σαι καλα , να περασεις ομορφα!:)

........Auto merged post: BlueAngel πρόσθεσε 3 λεπτά και 34 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Ναι... και σιγά μην περιμένει όλη τη νύχτα κάποιος καθαρός, να μας κάνει τον... ταξιτζή! :p

Ε, ολο και καποιος θα υπαρχει..να , για παραδειγμα, εγω δεν πινω...;)
αλλα ουτε οδηγω! Δεν μπορουμε να τα χουμε ολα σ'αυτη τη ζωη! να 'μαστε και λογικοι μην ειμαστε και πλεονεκτες, που λεει και ο Χατζηχρηστος!:p

ostvarivanje
27-07-09, 18:41
Η Λευκαδα εχει αρκετο κοσμο, ως πρωτευουσα αλλα ναι, εννοουσα οτι το Νυδρι εχει πιο πολυ συγκριτικα γιατι ειναι τουριστικο μερος του νησιου. Εχει και αυτα τα μπαρακια που σου λεω, ειναι πιο ωραια απο την πολη της Λευκαδας. Αλλα αφου θα ναι και οι φιλοι σου κοντα, οκ! Αλλωστε μπορειτε να πατε νωρις για φαγητο , που λες και συ, ειναι γραφικα.
Να 'σαι καλα , να περασεις ομορφα!:)

........Auto merged post: BlueAngel πρόσθεσε 3 λεπτά και 34 δευτερόλεπτα αργότερα ........



Ε, ολο και καποιος θα υπαρχει..να , για παραδειγμα, εγω δεν πινω...;)
αλλα ουτε οδηγω! Δεν μπορουμε να τα χουμε ολα σ'αυτη τη ζωη! να 'μαστε και λογικοι μην ειμαστε και πλεονεκτες, που λεει και ο Χατζηχρηστος!:p
Όταν λέω ότι δε θέλω να μετακινούμαι, αναφέρομαι σε καθημερινή βάση. Σίγουρα κάποιο βράδυ θα βγούμε και στο Νυδρί, απλά εγώ θέλω να αποφύγω τη συνεχή μετακίνηση κάθε βράδυ.
Ευχαριστώ και εσύ για τις ευχές σου. Και εγώ εύχομαι να περάσω καλά, μιας και πέρασα κάποια πολύ δύσκολη περίοδο.
Από αύριο μάλλον θα αρχίσω να ψάχνω για κατάλυμμα.
Καλές διακοπές σε όσους δεν έχουν πάει και καλή δύναμη σε αυτούς επέστρεψαν.

alwaysalone
29-07-09, 02:59
8 και σήμερα :worthy:

psyxakias
29-07-09, 03:10
8 και σήμερα :worthy:Το που δεν μας είπες (http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?p=2949797#post2949797). ;)

crypter
29-07-09, 06:39
Πουφ, θελω και εγω διακοπες.:(

prodromosfan
29-07-09, 09:08
Πουφ, θελω και εγω διακοπες.:(

και εγω τι να σου κάνω;;;

manoulamou
29-07-09, 09:22
Να προτεινεις ενα virtual reality τουριστικο προγραμμα γι αυτους που δεν θα πανε διακοπες!:p

psyxakias
29-07-09, 09:25
και εγω τι να σου κάνω;;;Να τον πάρεις (http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=306557) και να πάτε διακοπές :p

prodromosfan
29-07-09, 10:35
εγω καρντια μ,ου δεν θα κανω διακοπές φέτος.
το λεω και στη προηγουμενη σελιδα.

οσο για το σχολιο που εκανα στον crypter θα αφησω τη BA να εξηγησει. :biggrin:

BlueAngel
29-07-09, 11:14
εγω καρντια μ,ου δεν θα κανω διακοπές φέτος.
το λεω και στη προηγουμενη σελιδα.

οσο για το σχολιο που εκανα στον crypter θα αφησω τη BA να εξηγησει. :biggrin:

Τι να εξηγησω? :what: Ειμαι αθωα!:innocent:
Eνα λεω (γραφω) μονο! Ειμαι περηφΑΝΝη σαν νονα σου (μαζι με Dave) που το αληθινο σου nick "πουφ" καθιερωθηκε πλεον επισημως απο ολους!;):p

prodromosfan
29-07-09, 11:23
Πουφ, θελω και εγω διακοπες.:(


και εγω τι να σου κάνω;;;

Αυτά εξηγα.
Δεν παω που δεν παω διακοπες μην εξηγω κιολας΄. :p

BlueAngel
29-07-09, 11:57
Α! Και τι 'μαι 'γω, η γραμματεας σου, πουφ???
Δεν εξηγω τιποτα! Οποιος καταλαβε, καταλαβε! ακους εκει! χμφ!:mad::hammered::rofl::p

prodromosfan
29-07-09, 12:02
Βγαζεις γκρινια και για να σε καλοπιάσω θα σε κερασω μια καραμέλα.
59606

DOU
29-07-09, 12:04
Γνωριζει κανεις κανενα site με ενοικιασεις αυτοκινητων στη ροδο? Συγκεκριμενα επειδη θα παω ροδο ψαχνω να βρω κοντα στην περιοχη κολύμπια αφάντου καποιο μαγαζι με ενοικιασεις αυτοκινητων. Αν εχει παει κανεις ροδο και ξερει τα κατατοπια ας δωσει ενα χερακι βοηθειας γιατι λιγο που εψαξα στον νετ δεν βρηκα κατι το συγκεκριμενο.:p

http://www.auto-club.gr ?

BlueAngel
29-07-09, 12:29
Βγαζεις γκρινια και για να σε καλοπιάσω θα σε κερασω μια καραμέλα.
59606

ω, 'φχαριθτω! :oops:
(δεν γκρινιαζω βρε!:))

........Auto merged post: BlueAngel πρόσθεσε 1 λεπτά και 22 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Γνωριζει κανεις κανενα site με ενοικιασεις αυτοκινητων στη ροδο? Συγκεκριμενα επειδη θα παω ροδο ψαχνω να βρω κοντα στην περιοχη κολύμπια αφάντου καποιο μαγαζι με ενοικιασεις αυτοκινητων. Αν εχει παει κανεις ροδο και ξερει τα κατατοπια ας δωσει ενα χερακι βοηθειας γιατι λιγο που εψαξα στον νετ δεν βρηκα κατι το συγκεκριμενο.:p

http://www.auto-club.gr ?

Ροδο κι εσυ?:) Δυστυχως δεν μπορω να βοηθησω, φετος δε νοικιαζουμε, περυσι τη γυρισα ολη με αυτοκινητο, τωρα πιο χαλαρα και με λεωφορειο!:)

manoulamou
29-07-09, 19:08
Στα Κολυμπια ειχαμε μεινει στο Irene Palace (http://www.irenepalace.gr/), οταν πηγαμε στη Ροδο το 2003 με την γριπη των πουλερικων, αλλά δεν νοικιασαμε αυτοκινητο ειχαμε το δικο μας...
Οταν γυριζαμε αργα τα βραδυα απο εκδρομες, συναντουσαμε τις ορδες των Βρετανων νεων και νεανιδων
να διασχιζουν την επαρχιακη οδο λιγο εξω απ το Φαληρακι!
Απο ενοικιασεις google (http://www.google.gr/search?hl=el&num=30&q=%22%CE%B5%CE%BD%CE%BF%CE%B9%CE%BA%CE%B9%CE%AC%CF%83%CE%B5%CE%B9%CF%82+%CE%B1%CF%85%CF%84%CE%BF%CE%BA%CE%B9%CE%BD%CE%AE %CF%84%CF%89%CE%BD%22+%CF%81%CF%8C%CE%B4%CE%BF%CF%82+%CE%BA%CE%BF%CE%BB%CF%8D%CE%BC%CF%80%CE%B9%CE%B1&btnG=%CE%91%CE%BD%CE%B1%CE%B6%CE%AE%CF%84%CE%B7%CF%83%CE%B7&meta=)ιστε το λιγο, εχει κι αλλα πχ http://www.rodoscars.gr/greek/location.php

Νικαετός
29-07-09, 19:30
Όσο για τα σκαλάκια, βρεεεε συ, έχουν και τα γαιδουράκια εκεί...... Χρειαζόταν να περπατήσεις;;; Δεν ξέρω πια εποχή πήγες (χρονολογία), αλλά δεν ήταν/είναι και τόοοοοοσο ακριβά..... Εξάλλου, γκρεμός είναι, σκαλάκια υπήρχαν, να τα διαλύσουμε επειδή δεν μπορούμε να τα ανεβοκατεβαίνουμε;

Σίγουρα θα έτυχες στην περίπτωση..... Δεν προσπαθώ να υπερασπίσω το νησί μου.... (γραμμένους τους έχω, ειδικά πολλούς από εκεί συμπατριώτες ) αλλά σίγουρα αυτό που μας περιέγραψες δεν είναι η Σαντορίνη


Μα αυτό έγραψα, έπεσα στην περίπτωση και ΣΙΓΟΥΡΑ αδικώ το νησί. Όσο για τα σκαλάκια, αυτά τα ανεβοκατέβαινα για το δωμάτιο. Ημεροβίγλι έγραψα, μέσα στην καλντέρα. ΦΟΒΕΡΗ ΘΕΑ, αλλά απίστευτη βρώμα από το θειάφι....

alwaysalone
29-07-09, 22:31
Το που δεν μας είπες (http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?p=2949797#post2949797). ;)

Θα πάω Υδρα και Πόρο :)

........Auto merged post: alwaysalone πρόσθεσε 110 λεπτά και 1 δευτερόλεπτα αργότερα ........

Ανυπομονώ να παει 6 Αυγούστου :worthy::worthy::worthy::worthy:
Πηγα τις προάλλες να βγαλω εισιτηρια με το δελφίνι και λίγο ελλειψε να φυγω επιτοπου.. Μυρισα θαλασσα και αλατι και δεν αντεξα :)

Οπου και να πας ωραία ειναι... Μακρύα απο τις σκοτούρες της καθημερινοτητας και ακόμα και στα Μέθανα καλά ειναι ... :p (Δεν εχω παει ποτε, αλλά μαζευει λογικα πολλες παπουδογιαγιάδες λογω των λουτρών :lol:)

Εσυ psyxakias πού θα πας...?

manoulamou
30-07-09, 09:01
Θα πάω Υδρα και Πόρο :)Ανυπομονώ να παει 6 Αυγούστου :worthy::worthy::worthy::worthy:
Πηγα τις προάλλες να βγαλω εισιτηρια με το δελφίνι και λίγο ελλειψε να φυγω επιτοπου.. Μυρισα θαλασσα και αλατι και δεν αντεξα :) Οπου και να πας ωραία ειναι... Μακρύα απο τις σκοτούρες της καθημερινοτητας και ακόμα και στα Μέθανα καλά ειναι ... :p (Δεν εχω παει ποτε, αλλά μαζευει λογικα πολλες παπουδογιαγιάδες λογω των λουτρών :lol:)

Παντου υπαρχουν κρυμμενες ομορφιες...
Συνηθως στις λουτροπολεις όπου συχναζουν τα καπη οι τιμες ειναι χαμηλες!;)

vamvakoolas
30-07-09, 10:23
να πας στο sail στο πορο (ειναι στο Ασκελι) τα καλυτερα κοκταιλ του Ν Αττικης by far και καλο φαι.....και βεβαια οτι καλυτερο απο νεολαια στο νησι:cool:

maik
30-07-09, 19:20
Μολις γυρισα απο Χιο.
Μετρια πραγματα. Χαλια οδικο δικτυο με ανυπαρκτη εως αρνητικη σημανση. Παραλιες καλες εχει μονο στο δυτικο τμημα ησυχες με λιγο σχετικα κοσμο. Ελαχιστες (μια -δυο) με ξαπλωστρες κλπ και αυτες κοντα στα μεγαλα χωρια. Αξιξει να πατε Μεστα και Πυργι. Οι κατοικοι πολυ εξυπηρετικοι και φιλοξενοι. Το μονο θετικο δηλαδη.
Ξεχαστε την πιστωτικη σας ομως. Σπανια θα βρειτε επιχειρηση να την δεχτει.

alwaysalone
30-07-09, 20:42
Ναι manoulamou εχεις δικιο.. Και τα Μέθανα απο ο,τι ειδα στο site των Μεθάνων, εχει Ηφαίστειο και λοιπά ιστορικοπολιτισμικοπεριβαντολλογικά στοιχεία, άρα σιγουρα εχει ομορφιά (οπως καθε νησί φυσικά).

Ακόμα και το αγκίστρι που ειναι τρεις και ο κούκος (ισως υπαρχει ελάχιστη ζωη στη Σκάλα), ακόμα και εκει υπάρχουν ομορφα σημεία.

@vamvakoolas εχω ξαναπαει στον Πόρο, ευχαριστώ, νομίζω εχω παει και εκει που λες (Ασκέλι σιγουρα εχω παει, σε μια παραλία που εχει κάπως κατηφόρα και εχει και μπαρακια στη θαλασσα, μαλλον το ιδιο θα λεμε).
Αλλά η πόλη του Πόρου δεν εχει και πολλά ωραία σημεια, γενικά δε μου πολυαρέσει ο Πόρος γιατί δεν εχει πετρινα σοκάκια, και νησί χωρις πετρινα σοκάκια χανει τη μισή του ομορφιά..

manoulamou
03-08-09, 16:37
Στα Μεθανα (http://www.methana.de/cms/methana_albaner.html?&L=2) εχω να παω απο αμνημονευτων χρονων καθως εκει εκανε καποτε ιαματικα λουτρα για τους ρευματισμους του ο πατερας μου.
Βεβαια δεν ειναι ακριβως... νησι αλλά ειναι στην κλασικη (http://www.nautilia.gr/forum/showthread.php?t=25213&page=2) γραμμη του Αργοσαρωνικου...
Πηγαιναμε συνηθως με το Καμελια ή το Νεράιδα που ηταν η θαλαμηγος του Τσιανο γαμπρου του Μουσολινι. (http://www.koutouzis.gr/ploia.htm):)
Τωρα πολυ θα ηθελα να εκανα μια εκδρομουλα στην Αλεξανδρουπολη
ξερετε κανενα αξιοπρεπες καταλυμα;

Arkady
03-08-09, 16:56
Λέω Σεπτέμβρη να πάρω το έτερον ήμισυ και να πάω προς Πάργα μεριά...

Έχει πάει κάποιος προκειμένου να μου πει εντυπώσεις και αν αξίζει? Δέχομαι και προτάσεις ξενοδοχείων, ταβερνών κλπ ακόμα και με pm αν δεν θέλετε να κάνετε έμμεση διαφήμιση...:)

iloxos
05-08-09, 14:35
μόλις γύρισα απο 9ημερο στα χανιά.

η κρητη είναι ωραία αλλά δεν είναι νησί. σκεφτείτε οτι είναι σαν να πάτε διακοπές στην πελοπόννησο. πολλές αποστάσεις...

+++ απίστευτο φαγητό και όταν λέω απίστευτο μιλάμε ΑΠΙΣΤΕΥΤΟ, πάμφθηνη (2 καφέδες, ξαπλώστρες, ομπρέλες = 4Ε!!!!!!, φαγητό για 2 γύρω στα 40Ε!!! , δωμάτια με πισίνα στα 40-50Ε!!!), καλοί δρόμοι (αν και πρέπει να προσέχετε λίγο τους τουρίστες) και καλός κόσμος

---- μηδενική υποδομή. νομίζεις σε πολλά μέρη οτι είσαι στην ήπειρο και όχι σε τουριστικό προορισμό. τρελή απάτη τα φυλλάδια με τις παραλίες κτλ κτλ
καλό μέρος για αγροτουρισμό

τέλος δεν λέει να υπάρχει τόσο ωραίο μέρος και να μην μπορείς να πας οταν έχουν 400Ε τα εισιτήρια. προτιμήστε πρωινά δρομολόγια με ~300Ε


πλένω ρούχα και την ξανακάνω για ζάκυνθο.

Linus
06-08-09, 19:31
Τελικά κάπου θα πάω..

Σαντορίνη :yahoo::yahoo::yahoo:

alwaysalone
06-08-09, 20:06
Eγώ φεύγω αύριο .. :worthy:

arial
06-08-09, 20:12
λεει στα παιδια που προκειται να πανε διακοπες, να κανουν κανα μπανιο και για μας :p

Linus
06-08-09, 20:23
Eγώ φεύγω αύριο .. :worthy:

Αύριο Αθήνα, μεθαύριο Σαντορίνη :p :worthy::worthy:

alwaysalone
06-08-09, 20:28
Arial , δεν έπαιζε με τη καμία να εμενα αθηνα.. :p Γρουμφ.. Ανυπομονω να περπατησω στα σοκακια με καπελο και γυαλια...
Linus λίγο ακριβά δεν ειναι στη Σαντορίνη τετοια περίοδο..? :whistle: Εχω ακουσει οτι αρχιζει απο 160 το δίκλινο.. :nono:

arial
06-08-09, 20:31
Arial , δεν έπαιζε με τη καμία να εμενα αθηνα.. :p Γρουμφ.. Ανυπομονω να περπατησω στα σοκακια με καπελο και γυαλια...

Για εμενα μια μορφη διακοπων ειναι και εδω.. εχουν φυγει ολοι και εχω βρει την ησυχια μου... τι καλυτερο να ζητησω? :p

alwaysalone
06-08-09, 20:34
Για εμενα μια μορφη διακοπων ειναι και εδω.. εχουν φυγει ολοι και εχω βρει την ησυχια μου... τι καλυτερο να ζητησω? :p

Καλά αυτές ειναι οι ιδανικότερες διακοπες!! Εγω την πληρώνω αυτην την ελευθερία δυστυχως 40 ευρώ τη βραδιά :p
Εισαι πολύ τυχερη που λείπουν όλοι :) :)

gtklocker
06-08-09, 20:36
Για εμενα μια μορφη διακοπων ειναι και εδω.. εχουν φυγει ολοι και εχω βρει την ησυχια μου... τι καλυτερο να ζητησω? :p

Μακάρι/μάλλον να/θα γίνει το ίδιο εδώ! :)

arial
06-08-09, 20:37
Καλά αυτές ειναι οι ιδανικότερες διακοπες!! Εγω την πληρώνω αυτην την ελευθερία δυστυχως 40 ευρώ τη βραδιά :p
Εισαι πολύ τυχερη που λείπουν όλοι :) :)

Xαχαχαχα και τα 40 ευρω καλα ειναι, φτηνα την βγαζεις :p

edit... GTKlocker join the club :oneup: :oneup::oneup:

Linus
07-08-09, 02:26
Arial , δεν έπαιζε με τη καμία να εμενα αθηνα.. :p Γρουμφ.. Ανυπομονω να περπατησω στα σοκακια με καπελο και γυαλια...
Linus λίγο ακριβά δεν ειναι στη Σαντορίνη τετοια περίοδο..? :whistle: Εχω ακουσει οτι αρχιζει απο 160 το δίκλινο.. :nono:

Δεν θα έχω έξοδα διαμονής :p

ipo
07-08-09, 02:56
Αποφεύγω όσο μπορώ τα κοσμικά μέρη και πιστεύω ότι Ιούλιος και Αύγουστος είναι ό,τι χειρότερο για να πάει κανείς σε νησί. Ιούνιο και Σεπτέμβριο είναι καλύτερα.

Από πολύ μικρός έβγαζα όλο το καλοκαίρι στη Χίο με τη γιαγιά μου, μέχρι και το γυμνάσιο. Κατόπιν παραθέριζα επί 2-3 μήνες στην Ανατολική Αττική με πολύ μεγάλη παρέα (30 άτομα η στενή παρέα, καμία 80αριά όλοι οι γνωστοί συνομήλικοι που κάναμε ενίοτε παρέα, πηγαίναμε θερινό cinema, beach party, βραδιές με κιθάρες στις παραλίες μέχρι το ξημέρωμα κλπ). Η ίδια παρέα μου τη λέει τα τελευταία χρόνια που έχω αραιώσει με τη δουλειά, το στρατό, τις σχέσεις με κοπέλες εκτός παρέας, αλλά όσο περνάνε τα χρόνια αλλάζουν οι προτιμήσεις και οι επιλογές του ανθρώπου. Γενικότερα δε μου έχει λείψει ποτέ η θάλασσα, αφού πάντοτε υπήρχε δίπλα μου τα καλοκαίρια, αλλά και τους χειμώνες (ιστιοπλοΐα).

Μετά από γκρίνια φίλων και κοπελών ακολούθησα κάποιες φορές το συρμό και πήγα καλοκαίρι σε κάποιο νησί, τα τελευταία χρόνια. Πέρασα καλά, αλλά δε με ενθουσίασε. Για εμένα μετράει η παρέα και όχι το μέρος. Αν μπορώ να είμαι με ανθρώπους με τους οποίους υπάρχει αμοιβαία αγάπη και επικοινωνία (κοπέλες, φίλοι), τότε το μέρος λίγο μετράει για εμένα.

Η Αθήνα άλλωστε είναι καλύτερη όταν φεύγει μεγάλο μέρος των Αθηναίων και τα νησιά γίνονται χειρότερα όταν οι Έλληνες συσσωρεύονται εκεί. Η αισχροκέρδεια βαράει παντού, οπότε αφού μπορώ να έχω διακοπές και θάλασσα εντός Αττικής, το προτιμώ σε σχέση με την ταλαιπωρία του συνωστισμού και τα έξοδα του νησιού.

@ ADSLgr.com All rights reserved.