PDA

Επιστροφή στο Forum : Ηλεκτρονικό τσιγάρο (reloaded)- Για μεγάλα "φουγάρα"



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 [10] 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71

OxAp0d0
09-01-12, 22:43
Φίλοι καπνιστές, παραλίγο να την πατήσω κι εγώ με το κάπνισμα και να σας κάνω παρέα σε αυτό το νήμα.:p

Δεν κάπνιζα ποτέ στη ζωή μου, μέχρι το καλοκαίρι που μας πέρασε, όπου λόγω σοβαρότατων οικογενειακών προβλημάτων και μεγάλης στενοχώριας που πέρασα, άρχισα καθημερινά να καπνίζω στην αρχή 2-3 και μετά 10 τσιγάρα περίπου.

Νόμιζα ότι το τσιγάρο "βοηθάει" σε δύσκολες καταστάσεις, ότι λειτουργεί σαν "έξτρα παρεούλα", όταν αντιμετωπίζεις σοβαρά προβλήματα, κάτι που είναι βέβαια καθαρή ψευδαίσθηση...

Μετά από 2 μήνες και στη φάση που το κάπνισμα άρχισε να "σοβαρεύει", είπα "στοπ φίλε δε θα σε βοηθήσει σε τίποτα" και το έκοψα όσο ήταν καιρός και πριν το συνεχίσω (αλλά και συνηθίσω) κι άλλο.

Εύχομαι ολόψυχα καλή επιτυχία στην προσπάθειά σας αυτή. :oneup:

Φίλε τζαζίστα, ειλικρινά μπράβο για την κίνησή σου αυτή, βρισκόσουν στο πρώτο στάδιο του καπνιστή, εκεί που κάνει κάποιος 5-10 τσιγάρα, νομίζει πως είναι ΟΚ, δε νοιώθει και κάποια σοβαρή επίπτωση πάνω του (αναπνευστικά κτλ) και θεωρεί πως μπορεί να συνεχίσει έτσι. 2-3 μήνες μετά βρίσκει τον εαυτό του να κάνει 1 με 1,5 πακέτο τη μέρα...

Οι λόγοι που ξεκινά κάποιος το κάπνισμα είναι συνήθως ηλίθιοι. Ο μεγαλύτερος είναι η επιρροή από την παρέα, το να "πουλήσει μούρη" κάνοντας τον αντιδραστικό στο σχολείο κτλ. Οι δικοί μου λόγοι ήταν παρόμοιοι με τους δικούς σου (στεναχώρια κτλ) σε συνδιασμό με το γεγονός πως ο πατέρας ήταν μανιακός καπνιστής και προσωπικά σαν παθητικός καπνιστής για πολλά χρόνια μου ήταν κάτι ευχάριστο η μυρωδιά του τσιγάρου.

Όμως το συγκεκριμένο νήμα δεν είναι για άτομα που θέλουν να κόψουν το κάπνισμα (θα μπορούσε να ανοίξει ένα, σίγουρα έχει ενδιαφέρον το θέμα), αλλά για άτομα που τους αρέσει, αλλά δοκιμάζουν εναλλακτική μορφή καπνίσματος, το ηλεκτρονικό.

Προσωπικά δε θέλω να το κόψω :p , μου αρέσει η γεύση, μου αρέσει να κάνω κυκλάκια με το ντουμάνι και στο ΗΤ έχω βρει μια μεγάλη ποικιλία περίεργων γεύσεων, χωρίς την έντονη κάψα που προκαλεί ο αρωματικός καπνός. Τώρα αν κάποιος στη συνέχεια το κόψει εντελώς, είναι θετικό, προσωπικά όμως δε το βλέπω ακόμα.

Όσων αφορά την έρευνα του Χάρβαρντ, θα το εκτιμούσα αν έβγαινε μία που να μίλαγε με στοιχεία και όχι με αερολογίες. Ξέρω πως βλάπτω τον εαυτό μου καπνίζοντας, αν ήθελα να το κόψω θα το έκοβα ή θα πήγαινα σε τσίχλες για λίγο μέχρι να το καταφέρω, δε θα έπαιρνα ΗΤ. Από 'κει και πέρα, δε βήχω πλέον και ανεβαίνω στον 4ο από τις σκάλες χωρίς να λιποθυμίσω, οπότε μάλλον είναι λίγη βελτίωση το ηλεκτρονικό από το κανονικό.

Jazzer
09-01-12, 23:02
Φίλε τζαζίστα, ειλικρινά μπράβο για την κίνησή σου αυτή, βρισκόσουν στο πρώτο στάδιο του καπνιστή, εκεί που κάνει κάποιος 5-10 τσιγάρα, νομίζει πως είναι ΟΚ, δε νοιώθει και κάποια σοβαρή επίπτωση πάνω του (αναπνευστικά κτλ) και θεωρεί πως μπορεί να συνεχίσει έτσι. 2-3 μήνες μετά βρίσκει τον εαυτό του να κάνει 1 με 1,5 πακέτο τη μέρα...

Οι λόγοι που ξεκινά κάποιος το κάπνισμα είναι συνήθως ηλίθιοι. Ο μεγαλύτερος είναι η επιρροή από την παρέα, το να "πουλήσει μούρη" κάνοντας τον αντιδραστικό στο σχολείο κτλ. Οι δικοί μου λόγοι ήταν παρόμοιοι με τους δικούς σου (στεναχώρια κτλ) σε συνδιασμό με το γεγονός πως ο πατέρας ήταν μανιακός καπνιστής και προσωπικά σαν παθητικός καπνιστής για πολλά χρόνια μου ήταν κάτι ευχάριστο η μυρωδιά του τσιγάρου.

Όμως το συγκεκριμένο νήμα δεν είναι για άτομα που θέλουν να κόψουν το κάπνισμα (θα μπορούσε να ανοίξει ένα, σίγουρα έχει ενδιαφέρον το θέμα), αλλά για άτομα που τους αρέσει, αλλά δοκιμάζουν εναλλακτική μορφή καπνίσματος, το ηλεκτρονικό.

Προσωπικά δε θέλω να το κόψω :p , μου αρέσει η γεύση, μου αρέσει να κάνω κυκλάκια με το ντουμάνι και στο ΗΤ έχω βρει μια μεγάλη ποικιλία περίεργων γεύσεων, χωρίς την έντονη κάψα που προκαλεί ο αρωματικός καπνός. Τώρα αν κάποιος στη συνέχεια το κόψει εντελώς, είναι θετικό, προσωπικά όμως δε το βλέπω ακόμα.

Όσων αφορά την έρευνα του Χάρβαρντ, θα το εκτιμούσα αν έβγαινε μία που να μίλαγε με στοιχεία και όχι με αερολογίες. Ξέρω πως βλάπτω τον εαυτό μου καπνίζοντας, αν ήθελα να το κόψω θα το έκοβα ή θα πήγαινα σε τσίχλες για λίγο μέχρι να το καταφέρω, δε θα έπαιρνα ΗΤ. Από 'κει και πέρα, δε βήχω πλέον και ανεβαίνω στον 4ο από τις σκάλες χωρίς να λιποθυμίσω, οπότε μάλλον είναι λίγη βελτίωση το ηλεκτρονικό από το κανονικό.

Mια διευκρίνηση, το post μου δεν ήταν παρότρυνση να κόψουν οι φίλοι συμφορουμίτες μας το τσιγάρο, άλλωστε δεν μου πέφτει λόγος για ένα τέτοιο προσωπικό θέμα επιλογής. Oφείλω όμως να παραδεχτώ ότι η επιλογή τους για εναλλακτικό τρόπο καπνίσματος είναι μια σημαντική προσπάθεια, διότι μάλλον δεν είναι και τόσο εύκολο να σταματήσει κάποιος τα κανονικά τσιγάρα. :)

Slammer
10-01-12, 01:47
:lol: Προσοχή στη VG όταν οδηγείτε!!!!!!!! Κάνει τόσο πηχτό ντουμάνι που χάνεις την ορατότητα για μερικά δευτερόλεπτα...... ειδικά με διπλή τζούρα το αυτοκίνητο θυμίζει την ταινία με τον Χαρυ Κλύν αν θυμούνται οι παλαιότεροι....... οι δε διπλανοί στο φανάρι μένουν τελείως αποσβολωμένοι.... :lol::rofl:

c4lex
10-01-12, 12:58
:lol: Προσοχή στη VG όταν οδηγείτε!!!!!!!! Κάνει τόσο πηχτό ντουμάνι που χάνεις την ορατότητα για μερικά δευτερόλεπτα...... ειδικά με διπλή τζούρα το αυτοκίνητο θυμίζει την ταινία με τον Χαρυ Κλύν αν θυμούνται οι παλαιότεροι....... οι δε διπλανοί στο φανάρι μένουν τελείως αποσβολωμένοι.... :lol::rofl:

http://www.youtube.com/watch?&v=pDsBgpJxWNA#t=445s

:lol::worthy::respekt:

Νικαετός
10-01-12, 23:03
Έφτασαν σήμερα στις 4 το μεσημέρι (μετά από μία ακριβώς εβδομάδα) τα υγρά που παρήγγειλα από το ελληνικό μαγαζί. Βέβαια όπως διαπίστωσα αργότερα όταν άνοιξα το πακέτο, η παραγγελία ήταν απλά μπάχαλο, αλλά μετά από τηλεφωνική επικοινωνία με τον Ανδρέα, (ευγενέστατος) μου ζήτησε συγγνώμη αναγνωρίζοντας ότι έγινε ένα χάος με τις παραγγελίες την περίοδο των εορτών. Μου είπε μάλιστα (αφού κράτησε τα στοιχεία μου) ότι θα επανορθώσει χωρίς χρέωση.

Δεν έφτιαξα τίποτα σήμερα γιατί δεν βρήκα απεσταγμένο νερό για την αραίωση. (Εϊπα να βάλω νεράκι βρύσης, αλλά επειδή για ατομάιζερ θα πάω την άλλη εβδομάδα το άφησα μήπως κάνω καμιά ζημιά). Θα ξεκινήσω με ένα μείγμα 40% PG - 50% VG + νερό και μια - δυο σταγόνες στα 20 ml άρωμα και σιγά σιγά θα βρω την άκρη.

biller
10-01-12, 23:20
Δεν ξεκινάς χωρίς PG και στην πορεία προσθέτεις αν σου χρειαστεί;
Είναι η πρώτη μέρα μου χωρίς PG από το πρωί που έφτιαξα τα υγρά και τα έχω καταφέρει μέχρι τώρα.

Gordito
10-01-12, 23:41
Εχουμε αποριες:

1) Eχετε να πρoτεινετε κανα καλο atomizer/catomizer/κλπ σε λογικες τιμες απο Ελλαδα για ego-t/510; Και καμια μεγαλη μπαταρια (900-1100mah)

2) Οι εμπειριες σας με USB passthrough;

3) Μιξεις στις βασεις, δηλαδη μετρημα των ml γινεται με συριγγα; Μπορω πχ να παρω απο το φαρμακειο συριγγες και μπυκαλακια και να το παιξω χημικος;

Νικαετός
11-01-12, 00:04
Εχουμε αποριες:

1) Eχετε να πρoτεινετε κανα καλο atomizer/catomizer/κλπ σε λογικες τιμες απο Ελλαδα για ego-t/510; Και καμια μεγαλη μπαταρια (900-1100mah)

2) Οι εμπειριες σας με USB passthrough;

3) Μιξεις στις βασεις, δηλαδη μετρημα των ml γινεται με συριγγα; Μπορω πχ να παρω απο το φαρμακειο συριγγες και μπυκαλακια και να το παιξω χημικος;

Νομίζω είδα στην Nobacco μεγάλες μπαταρίες. Κάνε ένα search εκεί. (και τα atomizer του Titan).

Ρίξε και μια ματιά εδώ (http://www.greenhouseone.com/Electronic-Cigarette-Cartomizers-s/34.htm)

Εγώ με σύριγγα (θα)τις κάνω και σταγονόμετρα...

Gordito
11-01-12, 00:43
Oι τιμες εδω στην Ελλαδα ειναι απαγορευτικες για καποιον που θελει κατι παραπανω απο ενα απλο ego-t.

Οσο ψαχνω ομως, τοσες αποριες γεννιουνται.

Δεν εχω καταλαβει τη διαφορα μεταξυ atomizer/cartomizer/tankomizer.

Εχω αυτη τη στιγμη 3 διαφορετικους τυπους ατμοποιητων:

1) τον πιο διαδεδομενο που κυκλοφορει ευρεως: (atomizer;)

95257

2) Τον ατμοποιητη του want απο την nobacco: (tankomizer;)

95258

3) Tον ατμοποιητη της Joye-Tech (cartomizer;)

95259

Ειναι το καθενα αυτο που γραφω διπλα;

Εχω μεγαλη δυσκολια να καταλαβω πως γεμιζει ο καθε ατμοποιητης και αν θελει ειδικο επιστομιο κλπ Δε μιλαω φυσικα για αυτα που εχω αλλά για άλλα που κοιταω online οπως πχ αυτο (http://www.greenhouseone.com/Smok-Tech-510-Dual-Coil-Tanks-Cartomizers-p/510dct.htm) και αυτο (http://www.greenhouseone.com/Smok-Tech-Dual-Coil-eGo-Cartomizers-Pack-of-5-p/stego.htm)

Slammer
11-01-12, 01:51
Δες και το www.cleverstore.gr, δεν ξέρει και πολλά ο άνθρωπος, ότι βρίσκει φέρνει από την Κίνα, αλλά στις τιμές δεν παίζεται. Το site του δε, είναι χάος. Στο μαγαζί έχει τα πάντα, πάρε καλύτερα τηλέφωνο. Αν βρείς το ατομάιζερ του ego-w (http://hlektroniko-tsigaro.com/index.php?target=products&product_id=33296) δοκίμασε το... φθηνό (από cleverstore) και από αντοχή σκίζει... ασε που σηκώνει και επεμβάσεις :rolleyes:

Σε ότι αφορά τις μίξεις, εγώ πέρνω βάσεις που με διευκολύνουν, δηλαδή θέλω 6mg, πέρνω 12 και 0 οπότε με το εξαιρετικής ακρίβειας.... μάτι μου :rolleyes:, βάζω μισό-μισό, σε ένα μπουκαλάκι των 10ml, ρίχνω και μερικές σταγόνες άρωμα και είμαι ΟΚ ( σε άρωμα που δεν γνωρίζουμε ρίχνουμε 3-4 σταγόνες για αρχή και βλέπουμε).

ΥΓ: Η VG δεν ανεβαίνει στη σύριγγα με βελόνα με τίποτα.... θα σας σπάσει τα νεύρα....



Δεν εχω καταλαβει τη διαφορα μεταξυ atomizer/cartomizer/tankomizer.
Οι ατμοποιητές ονομάζονται atomizers γενικώς. Υπάρχουν όμως και ειδικές κατηγορίες ατμοποιητών-atomizer, ειδικότερα:
- όταν συνδυάζουν το δοχείο με το υγρό, το cart δηλαδή, ονομάζονται cartomizers. Αυτοί έχουν πάντα στο δοχείο καποιου είδους υλικό συγκράτησης (πολυεστέρας πχ) για να συγκρατούν το υγρό σε αντίθεση με τους επόμενους (παράδειγμα το απλό ego)
- όταν συνδυάζουν το δοχείο-δεξαμενή, χωρίς απορροφητικό υλικό, ονομάζονται tankomizer, για να τονίζεται η δεξαμενή και η έλλειψη υλικού συγκράτησης.
- όταν συνδυάζουν το δοχείο-δεξαμενή και συγχρόνως είναι διάφανοι, τοτε ονομάζονται και clearomizers.
Απο εκεί και περα υπάρχουν τελευταία στην αγορά συστήματα που ο ατμοποιητής και το δοχείο είναι ξεχωριστά, κλασικό παράδειγμα το ego-t που η αντίσταση και το δοχείο δεν είναι ένα.
Γενικώς πάνω στη μπαταρία ego μπαίνουν πλήθος τύπων atomizer, ο καθένας έχει διαφορετικά χαρακτηριστικά γεύσης, ευκολίας πλήρωσης, ευκολίας χρήσης, τιμής, κλπ....

aroutis
11-01-12, 10:33
Xαίρομαι να διαβάζω πρώην φουγάρα να βαδίζουν σιγά σιγά στην απεξάρτηση :)

daywalker06
11-01-12, 16:05
ΥΓ: Η VG δεν ανεβαίνει στη σύριγγα με βελόνα με τίποτα.... θα σας σπάσει τα νεύρα....



Σε Κτηνιατρεία υπάρχουν βελόνες αρκετά ποιο χοντρές

mpetou
11-01-12, 16:09
βελονες μονο 15G (χοντρη) εως 17G(λιγοτερο χοντρη)
οι 22G και 21G που εχουνε οι συριγγες δεν κανουνε.
Τετοιες βελονες ειναι νοσοκομειακα ειδη οποτε μονο απο νοσοκομειο(τζαμπα θα σας τη δωσουνε αμα ζητησετε) φαρμακειο με παραγγελια η κτηνιατριο

maik
11-01-12, 21:58
Γιατι δεν κανετε το πολυ απλο.
Ρουφηξτε μονο με την συριγγα χωρις βελονα και μετα βαλτε την βελονα για εγχυση.

Νικαετός
11-01-12, 22:06
Γιατι δεν κανετε το πολυ απλο.
Ρουφηξτε μονο με την συριγγα χωρις βελονα και μετα βαλτε την βελονα για εγχυση.

Στο δικό μου μπουκάλι δεν μπαίνει η σύριγγα. (Είναι χοντρή λέμε). Πρέπει να πάω στο φαρμακείο να πάρω ένα σετάκι λεπτές σύριγγες και σταγονόμετρα.

maik
11-01-12, 22:17
Στο δικό μου μπουκάλι δεν μπαίνει η σύριγγα. (Είναι χοντρή λέμε). Πρέπει να πάω στο φαρμακείο να πάρω ένα σετάκι λεπτές σύριγγες και σταγονόμετρα.

Αλαξε μπουκαλι. Βαλε ενα με χοντρο λαιμο.

momo
11-01-12, 23:14
Καλησπερα σε ολους
Πηγα και εγω σημερα και πηρα το i-want .
Εδω και 5 ωρες (μονο βεβαια) δεν εχω κανει κανονικο τσιγαρο και ειμαι με "καπνο" light
Εχω μια ερωτηση ομως.... Στο site γιατι σε αυτο το προϊον εχει πισω μικρη φωτο απο φυλλο κανναβης?
http://www.nobacco.gr/popup.htm?/datafiles/517.jpg

Slammer
13-01-12, 17:29
Τι γίνεται? "μαγειρέψατε" τίποτα καλό ? Περιμένω συνταγές για DIY:lol:

hedgehog
13-01-12, 17:43
έχει εντοπίσει πουθενά κανείς γεύση κάστανο;;; :redface:

έτοιμο όμως, όχι DIY. 24 ώρες χρήσης έχω κλείσει, μην αρχίσω τα βάρβαρα από τώρα :haha

μπανάνες και μήλα που 'χω δοκιμάσει από φίλους δεν με χαροποίησαν ιδιαίτερα, το ένα (cigar) που πήρα (στην τύχη) δεν το μπορώ με τίποτα και θα το δώσω σε φίλο, το δεύτερο (virginia) μου είναι απλά αδιάφορο σαν γεύση, αλλά μπορώ τουλάχιστον να το τελειώσω...

sdikr
13-01-12, 20:45
Καλή προσφορά, (η πρώτη) η δεύτερη δεν μου ανοίγει καν.

Αλλά ρε παιδιά όταν λέμε οτι απο 30/12 δεχόμαστε δεν είναι σωστό να λέμε ααα δεν το έχουμε

Πραγματικά χαλάστηκα άσχημα.
Αντε λες κάνανε λάθος και δεν ήρθε η παραλαβή,
30/12 που μίλησα μαζί τους μου είπανε τα περιμένουνε, πολλά τηλέφωνα (που αρκετά βγάζανε άπλα κατειλημμένο ή ότι δεν υπάρχει, καταραμένη Hol).
Έστειλα Mail, μια απάντηση του τύπου ΟΚ, τίποτα άλλο, ξανά προσπάθεια για τηλέφωνο, ναι τα περιμένουμε στις 11/1/12 θα τα στείλουμε.
Σήμερα πάλι τηλέφωνο, ααα δεν ξέρω
Πραγματικά χαλάστηκα, ζήτησα ακύρωση κουπονιού απο το stardeals, :evil:

ΥΓ μάλλον το αν μπορείς να έχεις φυσική παρουσία να είναι διαφορετικά τα πράγματα, άλλα απο απόσταση .....

Νικαετός
13-01-12, 22:13
Τι γίνεται? "μαγειρέψατε" τίποτα καλό ? Περιμένω συνταγές για DIY:lol:

Λοιπόν έφτιαξα την πρώτη μου συνταγή:

40% VG 36mg, 50% PG 6mg, 10% απεσταγμένο νεράκι και 3 σταγόνες άρωμα πορτοκάλι σε μπουκαλάκι των 20 ml).

Αποτέλεσμα. Πολύ καλό (αν και το πορτοκάλι κυριαρχεί εντελώς). Αρκετό ντουμάνι και το πρώτο γέμισμα ήταν πολύ δυνατό για το λαιμό. Μετά όλα οκ.

Προς το παρόν θα τελειώσω αυτό, και αύριο (μάλλον) θα πάω να πάρω δύο τρία αρώματα ακόμα και μπουκαλάκια άδεια, ώστε να μαγειρέψω μερικά ακόμα. Μάλλον όμως το πρώτο ήταν πετυχημένο (η τύχη του πρωτάρη).

Slammer
14-01-12, 00:12
Όλοι λένε ότι τα φρουτάκια του zerrobaco είναι πολύ ισχυρά, αλλά με 3 σταγόνες μόνο, στα 20ml και να έχεις καλά τη γεύση, είναι εξαιρετικό....
Επίσης οι βάσεις τους είναι δυνατές...

ΥΓ: Με την ευκαιρία, υπάρχει και προγραμματάκι που βοηθά στα "μαγειρέματα": http://ejuice.breaktru.com/

Νικαετός
14-01-12, 00:58
Όλοι λένε ότι τα φρουτάκια του zerrobaco είναι πολύ ισχυρά, αλλά με 3 σταγόνες μόνο, στα 20ml και να έχεις καλά τη γεύση, είναι εξαιρετικό....
Επίσης οι βάσεις τους είναι δυνατές...

Nα σου πω την μαύρη αλήθεια δεν ξέρω αν έπεσαν μόνο τρεις σταγόνες. (Το πώμα του μπουκαλιού δεν ήταν σταγονόμετρο, αλλά μάλλον σαν αυτό που έχουν τα ποτά. Δηλαδή στην αρχή απλά στάζει αλλά μετά τρέχει LOL).

Γεγονός είναι ότι μολις άνοιξα το μπουκαλάκι με το άρωμα, μύρισε ΟΛΗ η κουζίνα.

Slammer
14-01-12, 01:21
Τα αρώματα, ειδικά αυτά με τα φρούτα κάνουν και για αρωματικά χώρου.... δοκιμασμένο αυτό!!! Ασε που είναι πολύ πιο ισχυρά και πιο φθηνά από αυτά που πουλάνε τα SM. Στη τελική αν δεν σας αρέσει για άτμισμα, μπορεί να γινει ένα θαυμάσιο ποτ πουρί....:rofl:

Σύμφωνα με τον κατασκευαστή των αρωμάτων της atmos lab, το πορτοκάλι, μήλο, μέντα είναι ΠΟΛΥ ισχυρά και μπορεί να αρκεί μόλις 1.5%.

XPHSTOS29
14-01-12, 01:43
Για τις βελονες μπορεις να βαλεις μια μπατονεττα αφου κοψεις τις 2 ακρες με τα βαμβακια ...
Ταιριαζουν ακριβως στις συρριγγες και εχουν ικανοποιητικη διατομη.
Εκανα και εγω ενα ξεκινημα ... η γευση που μου εκατσε καλα ειναι η κουκις και για την ωρα τα 18μγ μου φανηκαν καλα ενω τα 9 που δοκιμασα ειναι πολυ ελαφρια.

Νικαετός
14-01-12, 01:54
Όλοι λένε ότι τα φρουτάκια του zerrobaco είναι πολύ ισχυρά, αλλά με 3 σταγόνες μόνο, στα 20ml και να έχεις καλά τη γεύση, είναι εξαιρετικό....
Επίσης οι βάσεις τους είναι δυνατές...

ΥΓ: Με την ευκαιρία, υπάρχει και προγραμματάκι που βοηθά στα "μαγειρέματα": http://ejuice.breaktru.com/

Χα, ωραίο. Στο προγραμματάκι που δίνεις, βάζει σαν διαλύτη νερό ή Βότκα :worthy::worthy::worthy:

Tiven
14-01-12, 02:25
Χα, ωραίο. Στο προγραμματάκι που δίνεις, βάζει σαν διαλύτη νερό ή Βότκα :worthy::worthy::worthy:

Ο πατέρας του κολλητού μου δοκίμασε και έβαλε σκέτη ρακί στο ΗΤ του... ζαλίστηκε άγρια και χάλασε ο ατμοποιητής :lol:

mob
15-01-12, 00:39
Καλώς σας βρήκα στο κλαμπ των ατμιστών :hello

Ατμίζω εδώ και 36ώρες περίπου αβέρτα eliquid 6mg, δεν έχω κάνει κανένα κανονικό τσιγάρο παρά το ότι βρέθηκα σήμερα το πρωί σε καφενείο στο ίδιο τραπέζι με 3 καπνιστές που φουμάριζαν επίσης αβέρτα. Δε νιώθω να μου λείπει το τσιγάρο δε νιώθω καταπιεσμένος.

Τα τελευταία 10+ χρόνια κάπνιζα δύο πακέτα 50άρι καπνό άφιλτρο τη βδομάδα.
Από το καλοκαίρι και μέχρι χθες 2+ πακέτα ελαφριά τσιγάρα.
Από χθες δε είμαι καπνιστής.

biller
15-01-12, 02:53
Ετσι ημουν και εγω τις πρώτες μέρες έκανα 16mg και ένιωθα υπερκαλυμμένος.
Τώρα που το έχω ρίξει κοντά στα 7-8mg παλεύω να μη το φουντώσω πάλι.

Slammer
15-01-12, 04:28
Δεν χρειάζεται πολύ πίεση για τη μειωση της νικοτίνης, θα ερθει μόνο του. Η χρήση πολύ χαμηλής περιεκτικότητας, απότομα, οδηγεί είτε σε κατάχρηση ατμίσματος ή στο κανονικό τσιγάρο. Ενα ξεχωριστό καρτ ή τανκ με δυνατό τσιγαρίσιο υγρό βοηθά τι στιγμές αυτές....

@mob
υπομονή, αν νομίζεις ότι καθάρισες σε 2 ημέρες από το κτ, θα σου πω ότι ο διαολος έχει πολλά ποδάρια. Εγω τουλάχιστον το πήρα πολύ χαλαρά, την πρωτη εβδομάδα είχα και τον καπνό μου μαζί, με το σκεπτικό ότι όποτε ήθελα να στριψω ένα τσιγαράκι, θα το κάνω. Κάποια στιγμή μετά από μια εβδομάδα και ενω κουβαλούσα τον καπνό δεν τον χρησιμοποιούσα πλέον και έτσι σταμάτησα. Επιχείρησα να καπνίσω κάποια στιγμή μετά από καμμιά 20αριά ημέρες, πιο πολύ από περιέργεια, μετά το άτμισμα ενός Fruit Feast (τέλειο "φρουτάκι"), μου ήταν αδύνατο... το πέταξα.
Το ητ, θέλει και λίγη τυχη στην αρχή, ένα υγρό που θα σου κάτσει καλά, μια συσκευή χωρίς προβλήματα, λίγη οργάνωση για τα αναλώσιμα και το τι απαιτείται (δεν είναι, το βγάλαμε από το πακέτο, το ανάψαμε με τον αναπτήρα και ΟΚ), θελει τον τρόπο του....

biller
15-01-12, 13:38
Η χρήση πολύ χαμηλής περιεκτικότητας, απότομα, οδηγεί είτε σε κατάχρηση ατμίσματος ή στο κανονικό τσιγάρο.

Με βλέπεις; :lol:

Μου ήρθαν και μερικά cartomizers απο madvapes...Για 2,5$ καλά είναι.

star convict
16-01-12, 21:41
Καλώς σας βρήκα στο κλαμπ των ατμιστών
Ατμίζω και εγώ τους τελευταίους 3 μήνες με μπαταρία hybrid της nobacco με DIY υγρά απο inawera και flavouart. Για όποιον ψάχνει φτηνά αναλώσιμα - πλην υγρών βέβαια - ας δοκιμάσει το healthcabin. Μπορεί να αργει αλλά τα υλικά του είναι πραγματικά καλά.

Νικαετός
16-01-12, 21:47
Καλά έκανα μια βόλτα σήμερα για διάφορα υλικά εκεί γύρω από την πλατεία κάνιγγος. Αν εξαιρέσεις την ζερομπάκο, όλοι οι άλλοι πουλάνε (κυριολεκτικά όμως) όσο θέλει ο καθένας.

(Παράδειγμα: Παρήγγειλα μια μπαταρία 1300mAh με τιμή από όσο μου είπαν 15 + ΦΠΑ. Σε άλλο μαγαζί βλέπω μια μπαταρία 1100 mAh, ρωτάω τιμή, μου λένε 24 (για ΦΠΑ κουβέντα), οπότε όταν τους είπα... ότι βρήκα την άλλη 15+ ΦΠΑ, μου την άφηναν 20...το ίδιο και σε άλλα είδη. Και όταν λέω για ΦΠΑ κουβέντα, όταν ζήτησα απόδειξη μου είπαν ότι θα προσθέσουν και τον ΦΠΑ !!!!!!!!!)

Προσοχή λοιπόν και καλή έρευνα αγοράς πρώτα.

Gordito
16-01-12, 21:52
Νικαετε, απο ατμοποιητες τι ειδες; Εχουν καλες τιμες και ποικιλια;

Νικαετός
16-01-12, 21:55
Στην ουσία έψαχνα αποκλειστικά atomizers. Δυστυχώς ένα που βρήκα και μου άρεσε γεμίζει με ειδικό μπουκαλάκι με λεπτή μύτη (σαν σύριγγα). Οπότε το απέρριψα από την αρχή κατευθείαν. Με έχουν βολέψει τρομερά οι ατμοποιητές που χρησιμοποιώ από την αρχή (nobacco i-want) και ψάχνω αποκλειστικά σε τέτοιο στυλ. (Χωρίς σφουγγαράκια κλπ - κατευθείαν το υγρό και τέρμα).

biller
16-01-12, 21:59
Τέτοιες μυτες (χωνάκια) από σιλικόνη δεν είχε μέσα το πακέτο του ι-want που έχεις;
Εμενα ειχε 2 μεσα για αυτο στο λεω.

Gordito
16-01-12, 22:05
Και εγω αυτον χρησιμοποιω, ειναι πολυ καλος και δεν χανει σχεδον ποτε και πουθενα.

Και αυτο βεβαια θελει λεπτη μυτη για να γεμισει, εχω παρει 2-3 συριγγες απο φαρμακειο!

Νικαετός
17-01-12, 00:17
Τέτοιες μυτες (χωνάκια) από σιλικόνη δεν είχε μέσα το πακέτο του ι-want που έχεις;
Εμενα ειχε 2 μεσα για αυτο στο λεω.

Ναι, αλλά δεν χρειάστηκαν ποτέ. Γεμίζω απευθείας από το μπουκαλάκι του e-liquid. (Έχει μύτη πλαστική όπως τα μπουκάλια του οξυζενέ ή του ασετόν.

Αυτά που λέω είχαν σιδερένια μακριά και λεπτή μύτη σαν τις βελόνες της σύριγγας.

mpetou
18-01-12, 14:05
Καλά έκανα μια βόλτα σήμερα για διάφορα υλικά εκεί γύρω από την πλατεία κάνιγγος. Αν εξαιρέσεις την ζερομπάκο, όλοι οι άλλοι πουλάνε (κυριολεκτικά όμως) όσο θέλει ο καθένας.

(Παράδειγμα: Παρήγγειλα μια μπαταρία 1300mAh με τιμή από όσο μου είπαν 15 + ΦΠΑ. Σε άλλο μαγαζί βλέπω μια μπαταρία 1100 mAh, ρωτάω τιμή, μου λένε 24 (για ΦΠΑ κουβέντα), οπότε όταν τους είπα... ότι βρήκα την άλλη 15+ ΦΠΑ, μου την άφηναν 20...το ίδιο και σε άλλα είδη. Και όταν λέω για ΦΠΑ κουβέντα, όταν ζήτησα απόδειξη μου είπαν ότι θα προσθέσουν και τον ΦΠΑ !!!!!!!!!)

Προσοχή λοιπόν και καλή έρευνα αγοράς πρώτα.

Το αν ειναι η οχι αυτοι που σου ζητησανε 24 κλεφτες δεν το σχολιαζω
αλλα θα σου πω οτι δεν ειναι ολες η μπαταριες ιδιες...
Οχι το καπακι αλλα το εσωτερικο..
Τα εργοστασια βγαζουνε α β γ δ διαλογη και εχουνε αναλογη τιμη.
Για να δεις το τι αξιζει μια μπαταρια πρεπει να την μετρησεις εργαστηριακα
και να την υποβαλεις σε διαφορα tests.

φτηνο και καλο σιγουρα δεν υπαρχει στις μπαταριες γιατι την κοστολογηση την κανει η εταιρια που τις βγαζει ξερει την ποιοτητα τους και τις κοστολογει αναλογα.
Επισης αυτο δεν σημαινει οτι αμα καποια μπαταρια ειναι ακριβη ειναι και καλη.
Η κινεζικη εταιρια που φτιαχνει τα ητ και τα κουτια των μπαταριων περνει μπαταριες
απο 3ο εργοστασιο και περνει διαφορες διαλογες και ποιοτητες και ετσι μπορει
να βγαλει το ιδιο προιον φαινομενικα αλλα σε εντελως διαφορετικη τιμη

OxAp0d0
20-01-12, 01:49
Νικαετε, απο ατμοποιητες τι ειδες; Εχουν καλες τιμες και ποικιλια;

Για ατμοποιητές τσίμπησα αυτούς εδώ (http://www.τσιγαροηλεκτρονικο.gr/p.ATMOPOIITIS-Ovale-eGO-C-Pack.300121.html) από το κατάστημά τους. Νομίζω ότι είναι οι φθηνότεροι που έχω βρει εντός Ελλάδος και μου αρέσει που είναι σε 2 κομμάτια και καθαρίζονται εύκολα.
BTW, το κατάστημα της zerobacco είναι Κάνιγγος; Να περάσω καμιά βόλτα για αρωματάκια αν είναι.

star convict
20-01-12, 20:14
Για ατμοποιητές τσίμπησα αυτούς εδώ (http://www.τσιγαροηλεκτρονικο.gr/p.ATMOPOIITIS-Ovale-eGO-C-Pack.300121.html) από το κατάστημά τους. Νομίζω ότι είναι οι φθηνότεροι που έχω βρει εντός Ελλάδος και μου αρέσει που είναι σε 2 κομμάτια και καθαρίζονται εύκολα.


Επειδή δεν θέλω να μου πιάνουν τον κ..ότσο http://www.healthcabin.net/index.php?main_page=index&cPath=1076 και http://www.inaweraflavours.com/en/

Gordito
20-01-12, 20:17
Για ατμοποιητές τσίμπησα αυτούς εδώ (http://www.τσιγαροηλεκτρονικο.gr/p.ATMOPOIITIS-Ovale-eGO-C-Pack.300121.html) από το κατάστημά τους. Νομίζω ότι είναι οι φθηνότεροι που έχω βρει εντός Ελλάδος και μου αρέσει που είναι σε 2 κομμάτια και καθαρίζονται εύκολα.
BTW, το κατάστημα της zerobacco είναι Κάνιγγος; Να περάσω καμιά βόλτα για αρωματάκια αν είναι.

Δεν τους λες και φτηνοτερους, εστω οτι ηταν οντως 5, θα ειχαν 8€ o ενας!!!! Ειναι πολλα!

OxAp0d0
21-01-12, 10:30
Δεν τους λες και φτηνοτερους, εστω οτι ηταν οντως 5, θα ειχαν 8€ o ενας!!!! Ειναι πολλα!

Είπα, εντός Ελλάδας :p Mε μια βόλτα στα πέριξ (σελίδες και καταστήματα) οι νορμάλ τύπου Α έκαναν 13 - 14 ευρώ.

kernighan
22-01-12, 01:07
Καλησπέρα. Είπα κι εγώ να δοκιμάσω το ηλεκτρονικό τσιγάρο. Έτσι πήγα για μια ενημέρωση από το κατάστημα στο mall και είπα για αρχή να δοκιμάσω ένα από αυτά που είναι για περίπου 500 χρήσεις gamucci που έχει νικοτίνη (σκεφτείτε ξενέρωμα ο πωλητής όταν τον ρώταγα για αυτά που κάνουν 50 και 70 ευρώ και τελικά πήρα αυτό που κάνει 12). Τέσπα θα ήθελα να ρωτήσω γενικά ποιό είναι πιο εύχρηστο, ένα που μου έδειξε που ο ατμοποιητής έχει σφουγγαράκι μέσα ή ένα άλλο που δεν έχει;

Επίσης αυτό που βλέπω είναι ότι ενώ στην αρχή δε με πείραζε που δεν κάπνιζα κανονικά (και μπορώ να πω μου άρεσε περισσότερο η γεύση του), αυτή τη στιγμή ζητάω σχεδόν απεγνωσμένα κανονικό τσιγάρο και κρατιέμαι με νύχια και με δόντια να μην κάνω. Που σημαίνει ότι η απορρόφηση της νικοτίνης μάλλον είναι αρκετά μικρότερη σε σχέση με το πραγματικό τσιγάρο.

Slammer
22-01-12, 04:30
Το συμπέρασμα μου είναι ότι για να το γυρίσει ένας καπνιστής στο άτμισμα χρειάζεται εκτός από ένα βαθμό αποφασιστικότητας και λίγη τύχη να πέσεις σε ένα υγρό που σε καλύπτει. Δυστυχώς δεν υπάρχουν "στανταράκια" στην επιλογή αυτή.
Η πρόταση μου είναι:
1. Μια συσκευή χωρίς τεχνικά προβλήματα. Αν δεν θέλετε να διαθέσετε χρήματα στην πολύ αρχή, πάρτε μια μπαταρία, έναν ατμοποιητή και έναν φορτιστή USB, όχι σετ. Θα σας κοστίσει το πολύ 35 ευρώ.
Προσωπικά προτείνω για δοκιμή την μπαταρία Mini&More (http://www.nobacco.gr/product/703/hlektroniko-tsigaro-mpataria-mini&more)+5 ατμοποιητές (http://www.nobacco.gr/product/702/atomizer-mini&more)+φορτιστή USB (http://www.nobacco.gr/product/665/usb-hybrid) από Nobacco, σύνολο 29 ευρώ ή την μπαταρία Ego (http://www.nobacco.gr/product/707/hlektroniko-tsigaro-mpataria-want)+Aτμοποιητή Giant (http://www.nobacco.gr/product/668/cartomizer-giant-lr-egot-hybrid) (το λεγόμενο κλαρίνο)+Φορτιστή USB (http://www.nobacco.gr/product/576/usb-egot), περίπου 33 ευρώ. Το κατάστημα είναι ενδεικτικό και τα συγκεκριμένα είδη μπορείτε να τα βρείτε και σε άλλα καταστήματα (ενδεχομένως με άλλο όνομα... και λίγο διαφορετικές τιμές). Φυσικά, αν τελικά θέλετε να συνεχίσετε με το ηλεκτρονικό τσιγάρο, θα χρειαστείτε επιπλέον μπαταρίες και ατμοποιητές.
2. Για αρχή πάρτε ένα υγρό "τούμπανο", για παράδειγμα 24mg/ml για να μειώσει την επιθυμία για τσιγάρο, και προαιρετικά ένα άλλο ή το ίδιο πιό ελαφρύ, και στη συνέχεια βλέπετε....

Φίλε kernighan, η "απόγνωση" σου, είναι έλλειψη νικοτίνης. Στην ανάγκη κάπνισε ένα τσιγάρο, δεν πειράζει, εξάλλου οι περισσότεροι στην αρχή καπνίζουν μερικά τσιγάρα. Πολλοί εξάλλου χρησιμοποιούν το ητ για να μειώσουν δραστικά το κάπνισμα και όχι για να το κόψουν τελείως (δεν είναι και λίγο από τα 2-3 πακέτα να θές τελικά 5-6 τσιγάρα, την ημέρα). Σε κάθε περίπτωση δοκίμασε το, σκέψου τι θές να κάνεις, ενημερώσου για τον εξοπλισμό που χρειάζεσαι και προχωράς αναλόγως....

kernighan
22-01-12, 13:06
Ok thanks a lot. Βασικά σε πρώτη φάση πήρα ένα disposable όπως είπα, και χτες έκανα 1 τσιγάρο κανονικό απ όταν το πήρα καθώς και το πρώτο της ημέρας σήμερα. Απλά ως βαρύς καπνιστής μάλλον το ξεπάτωσα αφού τελείωσα ένα disposable σε λιγότερο από 24 ώρες (το led μπροστά ήδη αναβοσβήνει). Πάντως είναι η πρώτη φορά από τότε που ξεκίνησα το κάπνισμα που έκανα 5 τσιγάρα (κανονικά) σε μια μέρα οπότε κάνει δουλειά. Θα πάω αύριο προς το κέντρο να δω για κάτι πιο μόνιμο σαν αυτά που προτείνεις slammer.

star convict
22-01-12, 14:31
Επειδή οι απορίες είναι σίγουρα πολλές - για έναν νέο ατμιστή - θα σου πρότεινα το e-kapnisma, ένα site όπου θα βρεις πλήρη οδηγό και πολλές απαντήσεις.
Γενικά πάντως η λογική λέει - και όπως είπε και ο φίλος slammer - δοκίμασε στην αρχή κάτι χωρίς να δώσεις πολλά λεφτά και μετά αν ''τα βρείτε'' έχει αρκετά στα οποία μπορείς να πειραματιστείς.
Εγώ τώρα, μετά απο 3+ μήνες, ατμίζω cappuccino,ανανά και καρύδα που φτιάχνω μόνος μου αλλά έχω δοκιμάσει πολλά για να καταλήξω εδώ (τσιγαρίσια και μη).
Καλή αρχή!:oneup:

Slammer
22-01-12, 23:02
Με αυτή τη καρύδα... μυστήριο.
Ενώ δεν μου αρέσουν καθόλου τα γλυκά με καρύδα, αντιθέτως μου αρέσουν τα υγρά ατμίσματος με καρύδα..... :oops:

biller
24-01-12, 14:59
Ναι, αλλά δεν χρειάστηκαν ποτέ. Γεμίζω απευθείας από το μπουκαλάκι του e-liquid. (Έχει μύτη πλαστική όπως τα μπουκάλια του οξυζενέ ή του ασετόν.

Αυτά που λέω είχαν σιδερένια μακριά και λεπτή μύτη σαν τις βελόνες της σύριγγας.


Επειδή τώρα το ψάχνω και εγώ και ασχολούμαι.
Αυτά που λες είναι τα EGO-W.
Το θετικό είναι ότι αν πιάνουν τα χέρια σου μπορείς να τα επισκευάσεις με ελάχιστο κόστος σύρμα και φιτίλι ούτε euro δεν κάνουν.
Το μειονέκτημα τους (για κάποιους) είναι ότι βγάζουν ζεστό ατμό και αν αλλάζεις γεύσεις κάπου στην αρχη μπερδεύονται γιατι εχει μακρύ φιτίλι μέσα.

mob
25-01-12, 20:38
Έφτασαν και τα ζουμιά μου σήμερα, καθαρό PG/VG και 5,2%PG-NIC μαζί με τις γεύσεις, όλα από Αγγλία.

Ρουφάω ένα whinston με cherry μούρλια :crazy:

@ ADSLgr.com All rights reserved.