PDA

Επιστροφή στο Forum : Ηλεκτρονικό τσιγάρο (reloaded)- Για μεγάλα "φουγάρα"



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 [12] 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71

29gk
15-02-12, 15:31
@mob
Ευχαριστω, καταλαβα :)

@hemlock
Το δηλωσα ειμαι μεγας τεμπελης. Και αχρηστος να σου πω. :p

Μου εδειξαν, αλλα διαπιστωσα ομοιοτητες με το γεμισμα του zippo μου και μαλλον το εσκισα λιγο. Μεχρι στιγμης εχω κανει 3 γεμισματα και ευελπιστω να τα καταφερω. Η αληθεια ειναι πως δεν φυσηξα, δεν ηξερα ποσες σταγονες και δεν ακολουθησα τις οδηγιες που λενε πως μετα απο καθε γεμισμα θα πρεπει το φιλτρακι να μενει καθετο για 4-5 λεπτα πριν τοποθετηθει στην μπαταρια.

Αλλα αφου με αφηνει ο mob να το κατεβαζω σα σφηνακι, μια χαρα. :p

hemlock
15-02-12, 15:33
@mob
Ευχαριστω, καταλαβα :)

@hemlock
Το δηλωσα ειμαι μεγας τεμπελης. Και αχρηστος να σου πω. :p

Μου εδειξαν, αλλα διαπιστωσα ομοιοτητες με το γεμισμα του zippo μου και μαλλον το εσκισα λιγο. Μεχρι στιγμης εχω κανει 3 γεμισματα και ευελπιστω να τα καταφερω. Η αληθεια ειναι πως δεν φυσηξα, δεν ηξερα ποσες σταγονες και δεν ακολουθησα τις οδηγιες που λενε πως μετα απο καθε γεμισμα θα πρεπει το φιλτρακι να μενει καθετο για 4-5 λεπτα πριν τοποθετηθει στην μπαταρια.

Αλλα αφου με αφηνει ο mob να το κατεβαζω σα σφηνακι, μια χαρα. :p
Απλά θα πιάσει μαυρίλα αν το τοποθετείς αμέσως στην μπαταρία...Δεν είναι τίποτα,καθαρίζεται.

PopManiac
15-02-12, 15:54
Το μονο προβλημα, ειναι πως παιδευομαι λιγο να καταλαβω ποια ειναι η ποσοτητα που θα πρεπει να γεμιζω το φιλτρο, ετσι ωστε αυτο να μην βγαζει υγρο κατα το ρουφηγμα. Το οποιο υγρο να πω οτι καιει οπου πεσει ( γλωσσα-χειλη ) και ειναι και ο μονος σοβαρος προβληματισμος μου σε οτι αφορα τυχον επιπτωσεις στην υγεια.

IMHO με ατμιστή Alter Ego-T στην αρχή το ψιλοείχα σαν θέμα.

Στη μία περίπτωση έφταιγε ο ατμοποιητής ο οποίος ήταν από γεννησιμιού του κουσουριασμένος.

Κατόπιν το θέμα συνεχίστηκε και τελικά - έχοντας βέβαια τρελλή προϋπηρεσία στα πούρα την τελευταία 5ετία :p - συνειδητοποίησα πως κάπως έτσι οφείλεις να ατμίζεις. Δλδ μακρύ τράβηγμα 3-5 δευτερόλεπτα και αφήνεις και λιγάκι εκτός δεν το αναπνέεις όλο

29gk
15-02-12, 16:23
Tα βρηκα αυτα PopManiac αν και πληβειος με σουρτικα τοσα χρονια κι οχι με Αβανας..... :lol:

Να κανω αλλη μια ερωτηση.
Ποτε καταλαβαινετε οτι ενα φιλτρακι εξαντλησε τη διαρκεια του και θελει πεταμα ? Οταν δεν τραβαει, δεν βγαζει, μαυριζει, τι ?
Χρειαζονται καθαρισμα αυτα τα φιλτρακια ? Εσωτερικα εννοω.

mob
15-02-12, 17:29
Εάν δε σου δίνει ικανοποιητική ποσότητα καπνού μπορείς αρχικά να δοκιμάσεις να το καθαρίσεις βουτώντας το σε καθαρό οινόπνευμα (αυτό του φαρμακείου, το λευκό) ή βότκα ή κάποιο άλλο "καθαρό", ρακί, σούμα κλπ κλπ (το νερό δε είναι καθαρό γιατί έχει χλώριο, τώρα θα μου πεις με ότι έχουμε καπνίσει αυτά είναι τρίχες, μαζί σου, αλλά το νερό δεν εξατμίζεται εύκολα).
Τώρα εάν το καθάρισμα δε δουλέψει πάπαλια που λέει και η μικρή μου και άλλιο :p

Σε γενικές γραμμές όλα είναι αναλώσιμα, μη τα λυπάσαι είναι σε κάθε περίπτωση ποιο φθηνά από 2 πακέτα * 30 ημέρες

Slammer
16-02-12, 00:15
Η καλύτερη μέθοδος γεμίσματος του M&M είναι η μέθοδος του "προφυλακτικού".
Χρησιμοποιείς το ένα από τα ελαστικά καπάκια των φίλτρων, αυτό που δεν έχει εξόγκομα. Αν το γεμίσεις με υγρό τελείως, πέρνει ακριβώς 1ml. Στη συνέχεια πιάνεις το φιλτράκι και έχοντας στο κάτω μέρος το σπείρωμα το "βουτάς" σιγά-σιγά μεσα στο γεμάτο καπάκι, μέχρι να φτάσεις μέχρι κάτω. Φυσάς σκουπίζεις και είσαι έτοιμος. Αυτή η διαδικασία πρέπει να γίνεται πάντα σε κάθε καινούργιο και στεγνό φιλτράκι.
Τα επόμενα γεμίσματα μπορούν να γίνουν στάζοντας κατα καιρούς μερικές σταγόνες στον πολυεστέρα ή με μια σύριγγα.
Τη κατάσταση της αντίστασης μπορείς να τη δείς βλέποντας μέσα από το καλαμάκι, στο φώς. Αν μέσα από το καλαμάκι δεν βλέπεις φώς, δεν θα δείς ούτε στο άτμισμα....
Μια καλή μέθοδος καθαρισμού είναι το βράσιμο για 15' σε ελαφρύ διάλυμα ξυδιού και στη συνέχεια στέγνωμα στον φούρνο, περίπου 20' στους 100 βαθμούς. Βέβαια με κόστος 8 eyro η πεντάδα από nobacco ή 4.5$ ανα πεντάδα απο Κινα (πήρα 20 πεντάδες με 4.2$ και free shipping τις γιορτές, θα με βγάλουν χαλαρά 1 έτος), δεν νομίζω ότι αξίζει τον κόπο. Υπολόγιζε ότι ένα φιλτράκι βγάζει χαλαρά να ατμίσει 5-6 ml υγρού...

ΥΓ: Αυτό το Desert Ship του Nobacco είναι φοβερό "ποντικοζούμι", δεν μπορώ ούτε να το μυρίσω.... δοκίμασε και κάτι άλλο ή ακόμα καλύτερα φιάξε τα υγρά μόνος σου.

29gk
16-02-12, 00:26
Την ειδα την μεθοδο γεμισματος και σε βιντεακι στο youtube. Θα δω τωρα πως θα πανε τα φιλτρακια, υποθετω πως εχει να κανει και με το στυλ του καθενος, αλλα λεω να προτιμησω της μαμας μιας και τα κινεζικα ισως βγαζουν ελλατωματα. Θα δω στο μελλον.

Μια αλλη απορια. Το συγκεκριμενο υγρο, αν και πρωτο και χωρις να εχω αλλη εμπειρια, οχι απλως δε με χαλαει αλλα το βρισκω και καλο. Φυσικα ειμαι σιγουρος οτι θα υπαρχουν και καλυτερα. Το προβλημα ομως ειναι, πως μπορεις να τα δοκιμασεις ? Μονον με την αγορα φανταζομαι. Ομως αυτο ειναι και λαχειο, ετσι δεν ειναι ?

XPHSTOS29
16-02-12, 00:31
Υπαρχουν καταστηματα που σου επιτρεπουν να δοκιμασεις διαφορες γευσεις.
Πχ ενα στην οδο θηβων στο περιστερι στο ρευμα προς πειραια μεταξυ πελασγιας και κεννεντυ.
Αφου καταληξεις στις γευσεις που σου αρεσουν μετα μπορεις να παραγγειλεις απ οπου θελεις ;)

Slammer
16-02-12, 00:32
Μα κινέζικα είναι όλα..... το τσιγάρο M&M είναι η ετικέτα της nobacco για το Kanger 808D ή KR808D.
Όπου δείς Cartomizers KR808D Horizontal Coil (http://www.heaven-gifts.com/product-345.html) είναι τα ίδια (από τον ίδιο κατασκευαστή) με αυτά της Nobacco

Το υγρό ναί είναι λαχείο... αφού αυτό που έχει σου είναι τουλάχιστον αποδεκτό μείνε με αυτό αν και σου προτείνω να πάρεις και κάτι σε πιο γλυκό για αλλαγή.

29gk
17-02-12, 01:26
Nα ρωτησω.
Οσοι εχετε εμπειρια απο inawera, με εξαιρεση τις γιορτες, ποσο πανω κατω χρονο κανει μεχρι την παραλαβη ?

29gk
17-02-12, 09:55
Ηλεκτρονικό τσιγάρο εξερράγη στο στόμα 57χρονου στις ΗΠΑ

Ένα ηλεκτρονικό τσιγάρο εξερράγη στο στόμα ενός 57χρονου στο Νάισβιλ της Φλόριντας, με αποτέλεσμα ο άτυχος άνδρας να χάσει μέρος της γλώσσας του και πολλά δόντια και να υποστεί εγκαύματα στο πρόσωπο.

Η έκρηξη προκλήθηκε κατά τα φαινόμενα από μια ελαττωματική μπαταρία. Ήταν τόσο ισχυρή που η μπαταρία εκτοξεύτηκε από τη συσκευή, χτύπησε σε ένα έπιπλο και του έβαλε φωτιά, όπως είπε ο αρχηγός της τοπικής πυροσβεστικής υπηρεσίας, Τζόζεφ Μίλερ. «Η συσκευή κάηκε και έλιωσε», πρόσθεσε. Το ατύχημα συνέβη την περασμένη Δευτέρα και ο 57χρονος νοσηλεύεται ακόμη.

Το ηλεκτρονικό τσιγάρο είναι μια συσκευή που χρησιμοποιείται ως υποκατάστατο του κανονικού τσιγάρου και επιτρέπει στο χρήστη να εισπνέει ένα μίγμα νικοτίνης. Πολλές τέτοιες συσκευές έχουν σχήμα και μέγεθος κανονικού τσιγάρου. Σύμφωνα με την Ένωση Ηλεκτρονικού Τσιγάρου (TVECA), σήμερα στις ΗΠΑ 2,5 εκατομμύρια άνθρωποι χρησιμοποιούν τέτοια προϊόντα.

www.kathimerini.gr με πληροφορίες από ΑΠΕ-ΜΠΕ

Διαβασα πως ο συγκεκριμενος καπνιζει επι 2 χρονια τωρα ηλεκτρονικα. Να υποθεσω καποια μοντα που πηγε στραβα ή επεσε στο ελαττωμα ? Δεν αναφερεται παντως κατι συγκεκριμενο για μαρκα.

Slammer
17-02-12, 12:20
Διαβασα πως ο συγκεκριμενος καπνιζει επι 2 χρονια τωρα ηλεκτρονικα. Να υποθεσω καποια μοντα που πηγε στραβα ή επεσε στο ελαττωμα ? Δεν αναφερεται παντως κατι συγκεκριμενο για μαρκα.
Κάπου βρήκα το πλήρες άρθρο, αλλα δεν βρίσκω πάλι το link, ο τύπος ήταν modακιας και το τσιγαράκι του ήταν ιδιοκατασκευή.... Η χρήση μπαταριών λιθίου χρειάζεται προσοχή, ειδικά όταν μπαίνουν σε σειρά....

Μάκης Δρόσος
17-02-12, 16:28
Αν θέλεις πραγματικά να το κόψεις τότε το ηλεκτρονικό τσιγάρο σου είναι απολύτως άχρηστο :oneup::oneup::oneup:

metalhead30
21-02-12, 20:47
οπως εχω πει εχω αγορασει το nobacco giant απο το φυσικο καταστημα της nobacco στη θεσσαλονικη στην εγνατια. στο επισημο σιτε της νομπακο λεει χαρακτηριστικα οτι το τσιαντ φερει στην συσκευασια 3 ατμοποιητες του 1,6 ομ, ναι καλα.... εδω θελω να κανω μια ερωτηση πως στο διαολο αναγνωριζει κανεις οτι ενας ατμοποιητης ειναι 1,6 η 2 ομ απο τη νομπακο που τελεφωνησα μου ειπαν οτι ο 2 ομ στο μερος που εφαπτει με την μπαταρια η διαφορα του με τον 1,6 ειναι οτι το χρωμα του ειναι ανοιχτο οπως ο λευκοχρυσος ενω ο 1,6 γκριζαρει. βαση των παραπανω ζητησα στο φυσικο καταστημα της νομπακο να αγορασω εναν ατμοποιητη τους 1,6 αλλα ελα που ηταν των 2 ομ ενω ο κυριος στο καταστημα με μια μαγκια και μια οικειοτητα προσπαθησε να με πεισει για το αντιθετο γενικα απαραδεκτη η συμπεριφορα του μονο και μονο που θελησε να με κοροιδεψει και επισης δεν εμεινα ευχαριστημενος και απο το ηλεκτρονικο καταστημα της νομπακο απο το οποιο εκανα μια παραγγελια με πολυ κοπο ομως αφου περιμενα να παραλαβουν αυτα που με ενδιεφεραν.
αυτα πρεπει να λεγονται νομιζω για να μαθαινουν ολοι τεσπα θελω να μου πειτε πως μπορω να ξεχωρισω εναν ατμοποιητη οτι ειναι 1,6 η 2 ομ


ευχαριστω

biller
21-02-12, 21:11
Να τον ξεχωρίσεις δεν μπορείς.
Αλλα μπορείς να τον μετρήσεις εύκολα με ενα πολυμετρο.

mpetou
23-02-12, 08:25
δε φαινετε πρεπει να μετρησεις την αντισταση του με ενα πολυμετρο / η αλλη διαταξη που μετραει αντιστασεις.

chal_4
24-02-12, 16:38
Μήπως κάποιος είχε πάρει την προσφορά του dealicious.gr για το eGO-T Starter Kit από το e-technoshop.gr?
Είχα πάρει την προσφορά αυτή μέσα Δεκεμβρίου και ακόμη δεν μου έχουν στείλει το ΗΤ. Η δικαιολογία τους είναι ότι τα έχουν παραγγείλει αλλα ο προμηθευτής τους δεν τα έχει φέρει ακόμη... Όμως έχουν περάσει 2 μήνες και δυσκολεύομαι όλο και περισσότερο να τους πιστέψω

gallahant
24-02-12, 18:13
Παίδες πήρα και γω ΗΤ σήμερα και θέλω να ρωτήσω μερικά πραγματάκια καθώς το νήμα είναι μεγάλο και όσο κι αν διάβασα δεν μου λύθηκαν όλες μου οι απορίες. Καταρχάς να αναγέρω ότι αγόρασα το EGO-C. Πήρα επίσης και 2 μπουκαλάκια, ένα κανονικό tobacco 24mg και ένα μήλο 18mg. Έβαλα 5-6 σταγόνες tobacco και 2-3 μήλο και μπορώ να πω πως μου έκατσε καλά για πρώτη δοκιμή. Θα ήθελα λοιπόν από τους γνώστες να μου πούνε 1-2 σελίδες στις οποίες θα μπορώ να παραγγείλω υγρά και ανταλλακτικά atomizer και καπάκια για το ego-c.(Εννοείται να έχουν international shipping) Δεν πιστεύω να παίζει κάποιο πρόβλημα με υγρά από άλλες εταιρίες έτσι; Επίσης, αν και είναι υποκειμενικό, τι υγρά θα είναι καλύτερο να αγοράσω; Είμαι μέτριος καπνιστής δηλ. 8-10 τσιγάρα τη μέρα golden virginia κίτρινο.

Slammer
24-02-12, 19:49
Καταρχήν καλή επιτυχία στην προσπάθεια σου.
Όταν λές ότι πήρες Ego-C εννοείς ότι αγόρασες μπαταρίες Ego, φορτιστή και ατμοποιητές Ego-C.
Στις μπαταρίες σου ταιριάζουν δεκάδες ατμοποιητές και ένας από αυτούς είναι ο C.
Καταστήματα υπάρχουν πολλά για να πάρεις ότι θέλεις.... πρός το παρόν επικεντρώσου στο κόψιμο του κανονικού τσιγάρου....
Για υλικά και υγρά (κυρίως DIY) μπορείς να δείς εδώ (http://www.zerobacco.gr/el/), για hardware πολύ καλές τιμές έχει εδώ. (http://cleverstore.gr/index.php?dispatch=categories.view&category_id=798)

sdikr
24-02-12, 20:01
πήρα σήμερα τον ego-c από την zerobaco σαν τιμή ήταν απο τις καλύτερες για Ελλάδα, μέχρι τώρα άφθονος ατμός, σωστή εφαρμογή, πήρα και τις πρώτες μου βάσεις και αρώματα, καιρός να αρχίσω τις αλχημείες :p

Slammer
24-02-12, 21:30
Περα από τα γλυκά που είχα πάρει από zerobacco πρίν από καιρό, δοκίμασα και το ΚΑΠΝΟΣ.....
Σαν να έχεις ανάψει μισό πακετάκι Golden Virginia.... υπερβολικά καπνικό για τα γούστα μου πλέον.... το πράσινο μηλαράκι μου δεν το αλλάζω με τιποτα.... και αυτή η καραμέλα είναι :crazy:

Zer0c00L
24-02-12, 22:46
να ρωτησω εσας τους ειδικους στο ΗΤ
εγω τωρα καπνιζω Rothmans King Size αυτο εχει 10mg πισσα , 0.8mg νικοτινη και μονοξειδιο του ανθρακα 10mg

αν παρω ΗΤ πιο μπουκαλακι ταιριαζει με το "δηλητηριο" που καπνιζω ωστε να μην εχω ερεθισμους στο λαιμο (δοκιμασα απο ενα φιλο ενα ΗΤ (black) της Natura με υγρο Flavor Arts αλλα δεν θυμαμαι πιο ηταν και δεν με ενοχλουσε στο λαιμο.

gallahant
24-02-12, 23:10
Καταρχήν καλή επιτυχία στην προσπάθεια σου.
Όταν λές ότι πήρες Ego-C εννοείς ότι αγόρασες μπαταρίες Ego, φορτιστή και ατμοποιητές Ego-C.
Στις μπαταρίες σου ταιριάζουν δεκάδες ατμοποιητές και ένας από αυτούς είναι ο C.
Καταστήματα υπάρχουν πολλά για να πάρεις ότι θέλεις.... πρός το παρόν επικεντρώσου στο κόψιμο του κανονικού τσιγάρου....
Για υλικά και υγρά (κυρίως DIY) μπορείς να δείς εδώ (http://www.zerobacco.gr/el/), για hardware πολύ καλές τιμές έχει εδώ. (http://cleverstore.gr/index.php?dispatch=categories.view&category_id=798)

Όταν λέω ότι πήρα το Ego-C εννοώ ότι το πήρα σαν κιτ όλο μαζί. Επειδή δεν κυκλοφορούν επίσημα στη Κύπρο το βρήκα από έναν τύπο που έχει φέρει μερικά κομμάτια από Ελλάδα. Η ζερομπάκο στέλνει Κύπρο αν ξέρετε επειδή οι συνδέσμοι για τους τρόπους αποστολής στη σελίδα τους δεν μου δουλεύουν. Σκέφτομαι να παραγγείλω VG + κάνα δύο αρώματα από inawera, μου φαίνονται φθηνά. Που μπορώ να δω ποιοι ατμοποιητές ταιριάζουν στις μπαταρίες μου; Φαντάζομαι ότι στον Ego-C που έχω κουμπώνουν και οι μπαταρίες του Ego-T έτσι;

Πάντως από το μεσημέρι που άρχισα το άτμισμα δεν μου δημιουργήθηκε η ανάγκη να στρίψω κανονικό!:cool:

Slammer
24-02-12, 23:47
Όπως έγραψα ο Ego-C δεν είναι τίποτα παραπάνω από μια μπαταρία Ego + ένα ατμοποιητή Ego-C. Στην ίδια μπαταρία μπορείς να βάλεις ατμοποιητή Ego-T, Ego-W, Mist, Want, 510, 510-T, Titan DCT, Giant, Hybrid-S, και ένα σωρό άλλους που έχουν σπείρωμα 510. Εννοείται ότι όλα τα Egoειδή έχουν συμβατές μπαταρίες ( μεγάλες, πολύ μικρές (http://www.ivapour-elixir.co.uk/atomisers/510-cartomisers/sd-keyring-ecig-set.html), "κουμούτσες" (http://greensound.en.alibaba.com/product/521832297-213208625/Newest_2012_e_cigrette_variable_voltage_3_0v_6_0v_superbomb_with_clearomizer.html), "κλαρίνα" (http://www.provape.com/ProVari-Variable-Voltage-V2-p/provari.htm), ιδιοκατασκευές, (http://www.atomizer.gr/show_pro.asp?cat=39) καλλιτεχνικές (http://www.siam-mods.com/mods), με passthrough κλπ)
Κάθε ατμοποιητής προσφέρει διαφορετικά χαρακτηριστικά ατμίσματος, γεύσης, ευκολίας χρήσης, κόστους, διάρκειας ζωής κλπ. (μή ρωτήσετε! Δεν υπάρχει τέλειος.... τέλειος είναι μόνο ο Α2 (http://bulli-smoker.de/index.php?a=68), αλλά έχει καταντήσει συλλεκτικός )
Όπως είπα όμως, προέχει αυτή τη στιγμή να κόψεις το τσιγάρο και μετά ψάχνεσαι σε ανταλλακτικά και υγρά.
Στη Κύπρο υπάρχει το www.ecoesmoking.com, έχει καλές τιμές (έχω αγοράσει 2-3 φορές κάτι cartomizers), και φέρνει πράγματα "ψαγμένα" (Φέρνει και τον C μου φαίνεται και μάλιστα σε πολύ καλή τιμή, το λέει Ceros)
Πολύ καλό επίσης είναι και το http://www.vapenova.com που εκτός των άλλων φέρνει αρώματα και βάσεις της FlavorArt για DIY υγρά. Για παράδειγμα όλοι οι ατμοποιητές εδω (http://www.vapenova.com/en-2-3-4-5-6/en-2-3-4-5-6-7-8-9-10-11-12-13.html), εκτός τον elips κουμπώνουν σε μπαταρία Ego.

Και τα δύο μαγαζιά εχουν καλές τιμές και γρήγορη παράδοση (για Ελλάδα).

29gk
25-02-12, 14:24
να ρωτησω εσας τους ειδικους στο ΗΤ
εγω τωρα καπνιζω Rothmans King Size αυτο εχει 10mg πισσα , 0.8mg νικοτινη και μονοξειδιο του ανθρακα 10mg

αν παρω ΗΤ πιο μπουκαλακι ταιριαζει με το "δηλητηριο" που καπνιζω ωστε να μην εχω ερεθισμους στο λαιμο (δοκιμασα απο ενα φιλο ενα ΗΤ (black) της Natura με υγρο Flavor Arts αλλα δεν θυμαμαι πιο ηταν και δεν με ενοχλουσε στο λαιμο.

Λοιπον, ειδικος δεν ειμαι, αλλα νομιζω μπορω να βοηθησω επειδη ειμαι νεος στο θεμα. Και ειχα και εγω πολλες αμφιβολιες και για το καπνισμα του ΗΤ αλλα και για το κατα ποσο θα μπορουσα να αντικαταστησω και την εξαρτηση αλλα και τη συνηθεια του κανονικου τσιγαρου. Οπως και την ευχαριστηση βεβαια.

Ενα πακετο λοιπον, Camel κλασσικο κιτρινο την ημερα, εχει αντικατασταθει εδω και 11 ημερες απο ενα ΗΤ. Παρομοιες περιεκτικοτητες αν δεν κανω λαθος με τα δικα σου Rothmans. Αυτες τις ημερες δεν εχω καπνισει ουτε ενα κανονικο τσιγαρο !! Το οποιο δεν μου ελειψε ουτε στον πρωινο καφε, ουτε μετα το φαγητο, ουτε και προχτες που η μερα ηταν εξαιρετικα δυσκολη, φορτωμενη και στεναχωρη.

Το αντικατεστησα με ενα υγρο στα 16mg νικοτινης, ενω σημερα ανακαλυψα πως μου αρεσουν τελικα και τα φρουτα ! Ετσι, μια λυση για καποιον που ξεκινα τωρα, οπως ειμαι και εγω αλλωστε καθως ειμαι ακομη μολις στο δευτερο μπουκαλακι, θα ηταν ενα ουδετερο γευσης υγρο καλης και αρκετης ποσοτητας νικοτινης ( προσωπικα για πρωτο δεν θα ρισκαρα κατι κατω απο τα 16-18mg ) με γεμισμα των φιλτρων κατα 15-18 σταγονες απο αυτο συν 2-3 σταγονες απο ενα αρωματικο και γευστικο υγρο των 0mg.

hemlock
25-02-12, 14:29
να ρωτησω εσας τους ειδικους στο ΗΤ
εγω τωρα καπνιζω Rothmans King Size αυτο εχει 10mg πισσα , 0.8mg νικοτινη και μονοξειδιο του ανθρακα 10mg

αν παρω ΗΤ πιο μπουκαλακι ταιριαζει με το "δηλητηριο" που καπνιζω ωστε να μην εχω ερεθισμους στο λαιμο (δοκιμασα απο ενα φιλο ενα ΗΤ (black) της Natura με υγρο Flavor Arts αλλα δεν θυμαμαι πιο ηταν και δεν με ενοχλουσε στο λαιμο.

Κανένα υγρό δεν θα σου ερεθίσει τον λαιμό,την γεύση ναι μπορεί να στην χαλάσει...Να επιλέξεις κατι με τουλάχιστον 16mg νικοτίνη...


Λοιπον, ειδικος δεν ειμαι, αλλα νομιζω μπορω να βοηθησω επειδη ειμαι νεος στο θεμα. Και ειχα και εγω πολλες αμφιβολιες και για το καπνισμα του ΗΤ αλλα και για το κατα ποσο θα μπορουσα να αντικαταστησω και την εξαρτηση αλλα και τη συνηθεια του κανονικου τσιγαρου. Οπως και την ευχαριστηση βεβαια.

Ενα πακετο λοιπον, Camel κλασσικο κιτρινο την ημερα, εχει αντικατασταθει εδω και 11 ημερες απο ενα ΗΤ. Παρομοιες περιεκτικοτητες αν δεν κανω λαθος με τα δικα σου Rothmans. Αυτες τις ημερες δεν εχω καπνισει ουτε ενα κανονικο τσιγαρο !! Το οποιο δεν μου ελειψε ουτε στον πρωινο καφε, ουτε μετα το φαγητο, ουτε και προχτες που η μερα ηταν εξαιρετικα δυσκολη, φορτωμενη και στεναχωρη.

Το αντικατεστησα με ενα υγρο στα 16mg νικοτινης, ενω σημερα ανακαλυψα πως μου αρεσουν τελικα και τα φρουτα ! Ετσι, μια λυση για καποιον που ξεκινα τωρα, οπως ειμαι και εγω αλλωστε καθως ειμαι ακομη μολις στο δευτερο μπουκαλακι, θα ηταν ενα ουδετερο γευσης υγρο καλης και αρκετης ποσοτητας νικοτινης ( προσωπικα για πρωτο δεν θα ρισκαρα κατι κατω απο τα 16-18mg ) με γεμισμα των φιλτρων κατα 15-18 σταγονες απο αυτο συν 2-3 σταγονες απο ενα αρωματικο και γευστικο υγρο των 0mg.

Εγώ μάλλον θα μείνω στο 18αρι apple flavor της Flavour Art (3 μπουκαλάκια εχω καπνίσει μέχρι στιγμής απο αυτό)...

Zer0c00L
25-02-12, 14:57
νομιζω 18αρι ηταν αυτο που με εβαλε να δοκιμασω ο φιλος που εχει μαγαζι με ΗΤ.

........Auto merged post: Zer0c00L πρόσθεσε 1 λεπτά και 8 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Κανένα υγρό δεν θα σου ερεθίσει τον λαιμό,την γεύση ναι μπορεί να στην χαλάσει...Να επιλέξεις κατι με τουλάχιστον 16mg νικοτίνη...



Εγώ μάλλον θα μείνω στο 18αρι apple flavor της Flavour Art (3 μπουκαλάκια εχω καπνίσει μέχρι στιγμής απο αυτό)...

εχω ακουσει οτι σου προκαλει ερεθισμο σε καποιες περιπτωσεις

ισως να εχει σχεση με την νικοτινη.

Νικαετός
25-02-12, 15:10
Μπορεί να σε ενοχλήσει λίγο στο λαιμό στην αρχή, αλλά σε 1-2 μέρες το συνηθίζεις. ;)

(Εμένα δεν με πείραξε η νικοτίνη αλλά το άρωμα. Η βανίλια συγκεκριμένα με έπνιγε).

sdikr
25-02-12, 15:14
Κανένα υγρό δεν θα σου ερεθίσει τον λαιμό,την γεύση ναι μπορεί να στην χαλάσει...Να επιλέξεις κατι με τουλάχιστον 16mg νικοτίνη...

.

υπάρχουν υγρά που ενοχλούνε στον λαιμό, καθώς και κακή καύση, αν σε καίει ή σε ενοχλεί αλλάζεις υγρό ή ατμο

Zer0c00L
25-02-12, 15:17
αυτο που λεει ο sdikr εχω ακουσει.

Slammer
26-02-12, 03:47
Εχω την εντύπωση ότι κάποια έτοιμα υγρά έχουν πρόσθετα, όπως κιτρικό οξύ, χρώματα, βελτιωτικά κλπ και αυτά ενδεχομένως πειράζουν. Ότι έχω δοκιμάσει σε DIY, που αποτελούνται μόνο από καθαρή βάση (κυρίως VG κατ' ελάχιστο 80%) και μερικές σταγόνες αρώματος δεν με έχει ενοχλήσει στο λαιμό, άσχετα αν κάποια αρώματα δεν μου άρεσαν καθόλου. Είναι σίγουρο επίσης ότι η PG κάποιους τους ενοχλεί στο λαιμό, οπότε σε αυτές τις περιπτώσεις υγρά με VG είναι μονόδρομος.

nikraven
26-02-12, 12:35
να καταθέσω και εγώ την άποψη μου περί υγρών μετά απο 10 ημέρες περίπου αγκαλιά με το ηλεκτρονικό τσιγάρο.
Σαν συσκευή αγόρασα το σετ EGO-T το οποίο είχε δωρεάν με την αγορά του ένα μπουκαλάκι ΤΙΤΑΝ FLUID TOBACCO 18mg.
Σε κανονικό τσιγάρο κάπνιζα CAMEL (2 πακέτα την ημέρα)επι πολλά συναπτά έτη.
Αυτό το TITAN δεν μπόρεσα να το ατμίσω με τίποτα.
Το πάλεψα το ξαναπάλεψα αλλά μου έφερνε βήχα.
Eνας συνάδελφος που καπνίζει το natura 7 leaves (18mg)
http://www.altersmoke.gr/products/igra-anaplirosis/aromata-kapnou?page=shop.browse&category_id=12
μου γεμίζει ένα δοχειάκι να το δοκιμάσω.
Μου έρχεται καλό μέν σαν γεύση αλλά μου φέρνει ενόχληση στο λαιμό.
Απο άλλον φίλο που και αυτός παλεύει με το ηλεκτρονικό τσιγάρο μου προτείνει να αγοράσω το natura virginia (9mg) και μπορώ να πώ ότι μου έκατσε ακριβώς αυτό που ήθελα.
Ούτε ενόχληση στον λαιμό ούτε βήχα ούτε τίποτα.
Απλά θα περιμένω να μου τελειώσει το μπουκαλάκι το natura virginia 9mg και την επόμενη φορά θα δοκιμάσω το virginia 18mg.

PopManiac
27-02-12, 17:13
Ξέρει κανείς αλλά μετά λόγου γνώσης να δώσει αναλογίες ΗΤ και πακέτων τσιγάρων από πλευράς νικοτίνης;

Δλδ, ένας που κάνει 3 φιλτράκια γεμισμένα από υγρό 6mg - τα οποία φιλτράκια για ένα Ego-T σαν αυτό που έχω εγώ τα κόβω για περίπου 1 ml έκαστο - είναι πόση νικοτίνη σε τσιγάρα;

Μετά λόγου γνώσης όμως ;)

sdikr
27-02-12, 18:24
Ξέρει κανείς αλλά μετά λόγου γνώσης να δώσει αναλογίες ΗΤ και πακέτων τσιγάρων από πλευράς νικοτίνης;

Δλδ, ένας που κάνει 3 φιλτράκια γεμισμένα από υγρό 6mg - τα οποία φιλτράκια για ένα Ego-T σαν αυτό που έχω εγώ τα κόβω για περίπου 1 ml έκαστο - είναι πόση νικοτίνη σε τσιγάρα;

Μετά λόγου γνώσης όμως ;)


1 μλ είναι απο 10 εως 15 τσιγάρα

biller
27-02-12, 18:30
με πόσα mg το ml;
Δεν είναι τόσο απλά τα πράγματα και αποκλείεται να πάρεις σαφή απάντηση.
Δηλαδή εγω που κάνω 10ml/0mg και 1ml/2mg που ανήκω στα 15 τσιγάρα;

Κάποιος κάπου έχει μιλήσει για 54mg/24ωρο αλλα θέλει ψάξιμο γιατί πολλά ακούγονται και λέγονται και γράφονται.

Slammer
27-02-12, 22:25
Δεν ξέρουμε πόση νικοτίνη από το υγρό περνά στους πνεύμονες.
Θεωρητικώς αν θεωρήσουμε ότι 1 ml αντιστοιχεί σε 12-15 τσιγάρα, τοτε ένα υγρό 12mg ή το πολύ 18mg αντιστοιχεί απο πλευράς νικοτίνης σε κανονικά τσιγάρα....
ΟΜΩΣ...
υπάρχουν μελέτες που φαίνεται ότι η μέθοδος του ατμίσματος δεν έχει τις αναμενόμενες συνέπειες στον οργανισμό υπό την επίδραση της νικοτίνης. Συγκεκριμένα δεν παρατηρήθηκε σοβαρή αύξηση σφιγμών, ούτε της πίεσης όπως θα έπρεπε. Πιθανολογείται ότι τελικά η πραγματική πρόσληψη της νικοτίνης είναι μικρότερη...
Χρειάζεται περαιτέρω έρευνα για το θέμα, ίσως όντως να φταίει η μειωμένη πρόσληψη, ή κάποιο έκδοχο που περιέχει το κανονικό τσιγάρο, ή παίζει ρόλο η θερμοκρασία του αερίου, ή όλα μαζι....
Πρακτικά νομίζω ότι δεν χρειάζεται πολύ ψάξιμο, μείνε στο υγρό που σε ικανοποιεί και κάνε προσπάθεια για όσο το δυνατόν χαμηλώτερο, αρκεί να μη φτάνεις στην "πιπίλα"

gallahant
28-02-12, 14:22
Παιδιά μετά από 4 μέρες παρέα με το ΗΤ μου μπορώ να πω ότι νοιώθω αρκετά καλύτερα από πριν. Ψάχνω όμως κάτι πιο "cool". Πήρε το μάτι μου ΗΠ (Π=ΠΙΠΕΣ). :p:p Μήπως έχει κανείς να προτείνει κάποιο μοντέλο?

29gk
28-02-12, 16:07
Δεν ξέρουμε πόση νικοτίνη από το υγρό περνά στους πνεύμονες.
Θεωρητικώς αν θεωρήσουμε ότι 1 ml αντιστοιχεί σε 12-15 τσιγάρα, τοτε ένα υγρό 12mg ή το πολύ 18mg αντιστοιχεί απο πλευράς νικοτίνης σε κανονικά τσιγάρα....
ΟΜΩΣ...
υπάρχουν μελέτες που φαίνεται ότι η μέθοδος του ατμίσματος δεν έχει τις αναμενόμενες συνέπειες στον οργανισμό υπό την επίδραση της νικοτίνης. Συγκεκριμένα δεν παρατηρήθηκε σοβαρή αύξηση σφιγμών, ούτε της πίεσης όπως θα έπρεπε. Πιθανολογείται ότι τελικά η πραγματική πρόσληψη της νικοτίνης είναι μικρότερη...
Χρειάζεται περαιτέρω έρευνα για το θέμα, ίσως όντως να φταίει η μειωμένη πρόσληψη, ή κάποιο έκδοχο που περιέχει το κανονικό τσιγάρο, ή παίζει ρόλο η θερμοκρασία του αερίου, ή όλα μαζι....
Πρακτικά νομίζω ότι δεν χρειάζεται πολύ ψάξιμο, μείνε στο υγρό που σε ικανοποιεί και κάνε προσπάθεια για όσο το δυνατόν χαμηλώτερο, αρκεί να μη φτάνεις στην "πιπίλα"

Επειδη ειμαι σκραπας στα μαθηματικα. :oops:

Καταναλωση 2-3 φιλτρων την ημερα, περιπου του 1ml με υγρο περιεκτικοτητας 18mg νικοτινης, ειναι περισσοτερο ή λιγοτερο, ως προς την νικοτινη, απο την καταναλωση ενος πακετου κανονικων τσιγαρων ?

satcur
28-02-12, 16:19
Marlboro Gold 0.6mg/τσιγάρο μας κάνει 12mg/πακέτο των 20 τσιγάρων. Αυτό θεωρητικά θα αντιστοιχούσε σε μόλις 1ml από ένα υγρό με περιεκτικότητα νικοτίνης 12mg/ml. Στην πράξη όμως αυτή η αντιστοίχιση ΔΕΝ ισχύει γιατί δεν ξέρουμε πόση νικοτίνη περνάει ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ στον οργανισμό μας.

treli@ris
28-02-12, 16:24
Πήρε το μάτι μου ΗΠ (Π=ΠΙΠΕΣ). :p:p Μήπως έχει κανείς να προτείνει κάποιο μοντέλο?

Ενδεικτικα την Esmoke e-pipe, αυτη που βγαζει τα Ego.

29gk
28-02-12, 16:27
Marlboro Gold 0.6mg/τσιγάρο μας κάνει 12mg/πακέτο των 20 τσιγάρων. Αυτό θεωρητικά θα αντιστοιχούσε σε μόλις 1ml από ένα υγρό με περιεκτικότητα νικοτίνης 12mg/ml. Στην πράξη όμως αυτή η αντιστοίχιση ΔΕΝ ισχύει γιατί δεν ξέρουμε πόση νικοτίνη περνάει ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ στον οργανισμό μας.

Aυτην ακριβως την πραξη εκανα και εγω, αλλα δεν μου βγαινει.

Ειναι εξαιρετικα μικρο το ποσοστο του 1ml επι 3 ή εστω 4 γενισματα φιλτρων την ημερα για να καλυψουν τον εθισμο ενος καπνιστη, σαν κι εμενα, που καταναλωνε 20-25 τσιγαρα την ημερα περιεκτικοτητας 0,7mg ανα τσιγαρο. :hmm:

Υπαρχει περιπτωση, οι αναγραφομενες τιμες ουσιων στα πακετα, να αντιστοιχουν οχι σε ενα τεμαχιο-τσιγαρο αλλα να αφορουν ολοκληρο το πακετο ?

satcur
28-02-12, 16:52
...
Υπαρχει περιπτωση, οι αναγραφομενες τιμες ουσιων στα πακετα, να αντιστοιχουν οχι σε ενα τεμαχιο-τσιγαρο αλλα να αφορουν ολοκληρο το πακετο ?

Αυτό θα έκανε την διαφορά ακόμα μεγαλύτερη. 'Ενα πακέτο=0.6mg αντί του ορθού 12mg σε σύγκριση με 36mg από 3ml (πχ 3 φίλτρα) 12mg/ml υγρού.

Και εγώ στην ίδια περίπτωση με εσένα είμαι και ατμίζω 3 ml περίπου υγρού με συγκέντρωση 24mg/ml. Εάν υποθέταμε ότι ο μηχανισμός της απορρόφησης ήταν ο ίδιος τότε από 0.6mg/τσιγ.*30τσιγ.= 18 mg εγώ ΕΚΤΟΞΕΥΘΗΚΑ στα 72mg!!! :lol:

Ισχύει αυτό που έγραψε παραπάνω ο Slammer. Προσπαθείς να βρεις μια ισορροπία στην νικοτίνη που ζητάει ο οργανισμός σου και στην νικοτίνη που παίρνεις από το άτμισμα, προσπαθώντας να μειώνεις σιγά-σιγά την πρόσληψη της.

Δυστυχώς η αλήθεια είναι ότι είμαστε κάτι σαν πειραματόζωα αυτή την στιγμή φίλε μου.

mob
28-02-12, 21:45
Γιατί σας απασχολεί τόσο η νικοτίνη, εδώ καπνίζαμε χρόνια τσιγάρα με χιλιάδες καρκινογόνες ουσίες και νικοτίνη και τώρα μας χαλάει η νικοτίνη :crazy:

metalhead30
28-02-12, 22:28
να κανω μια ερωτηση εχω οπως ειπα ξανα nobacco giant το υγρο αν το βαλω και το αφησω καμια μερα εξατμιζεται? και κατι αλλο εχω την εντυπωση οτι το golden margy της nobacco βγαζει παραπανω ντουμανι απο το virginia ειναι ιδεα μου η αναλογως το υγρο ειναι και το ντουμανι?

ευχαριστω

Slammer
28-02-12, 23:18
Γιατί σας απασχολεί τόσο η νικοτίνη, εδώ καπνίζαμε χρόνια τσιγάρα με χιλιάδες καρκινογόνες ουσίες και νικοτίνη και τώρα μας χαλάει η νικοτίνη :crazy:
Και που να δείς φιλέ μου, μετά από τόσα χρόνια που ρουφάγαμε αποκαΐδια από δεκάδες χημικές ουσίες, πολλοί ασχολούνται αν το άρωμα που είναι το 2% ενός υγρού είναι οργανικο ή όχι..... λες και αν είναι οργανικό είναι αβλαβές...

gallahant
29-02-12, 00:13
Παιδιά να ρωτήσω κάτι; Τα πλαστικά "tank" του ego πως τα καθαρίζουμε;(έχει γεμίσει υγρασία μέσα) Ή μήπως κάθε 3-4 μέρες πρέπει να τα πετάω και να παίρνω καινούρια;

satcur
29-02-12, 00:26
Γιατί σας απασχολεί τόσο η νικοτίνη, εδώ καπνίζαμε χρόνια τσιγάρα με χιλιάδες καρκινογόνες ουσίες και νικοτίνη και τώρα μας χαλάει η νικοτίνη :crazy:


Και που να δείς φιλέ μου, μετά από τόσα χρόνια που ρουφάγαμε αποκαΐδια από δεκάδες χημικές ουσίες, πολλοί ασχολούνται αν το άρωμα που είναι το 2% ενός υγρού είναι οργανικο ή όχι..... λες και αν είναι οργανικό είναι αβλαβές...

Μην συγχέουμε διαφορετικά πράγματα. Μια ουσία όπως η νικοτίνη που σε μεγάλη δόση μπορεί και να ακοτώσει δεν είναι για να παίρνει κάποιος το θέμα υπερδοσολογίας της νικοτίνης με ελαφράν την καρδίαν.

Μερικά αποσπάσματα από το παρακάτω link
http://www.chem.uoa.gr/chemicals/chem_nicotine.htm


Αναφέρεται πως 1/60 γραμμαρίου νικοτίνης (λιγότερο από μισή σταγόνα) στη γλώσσα του ανθρώπου προκαλεί τον θάνατο


Οξεία δηλητηρίαση από νικοτίνη. Οξεία δηλητηρίαση από νικοτίνη μπορεί να συμβεί σε εργαζόμενους με νικοτινούχα φυτοφάρμακα, κατά τη μάσηση μεγάλης ποσότητας καπνού, όπως και κατά την υπερβολική κατανάλωση νικοτινούχων υποκατάστατων του τσιγάρου (π.χ. τσίχλες νικοτίνης). Στα συμπτώματα περιλαμβάνονται: ναυτία, εμετοί, σιελόρροια, ζάλη, σύγχυση και αδυναμία. Σε μεγαλύτερες δόσεις (>50-60 mg νικοτίνης για ενήλικες) παρουσιάζονται κατά σειρά: πτώση αρτηριακής πίεσης, δυσκολία αναπνοής, καρδιακή αρρυθμία, συσπάσεις, αδυναμία αναπνοής και τέλος θάνατος. Δεν υπάρχει αντίδοτο για περιπτώσεις οξείας δηλητηρίασης από νικοτίνη και η μόνη αντιμετώπιση βασίζεται στην καταπολέμηση των συμπτωμάτων και στην αναπνευστική υποστήριξη

Αλλά ακόμα και με πιο ήπια προσέγγιση, η νικοτίνη είναι ιδιαίτερα εθιστική ουσία. Κανείς δεν θα ήθελε να κάνει την εξάρτηση του (και γνωρίζουμε ΟΛΟΙ οι καπνιστές τι σημαίνει εξάρτηση από τις στιγμές που ξεμείναμε χωρίς τσιγάρα) ακόμα μεγαλύτερη σε αυτήν με ολοένα αυξανόμενες δόσεις, οπότε το θέμα του πόσο νικοτίνη περνάει στον οργανισμό μας με το άτμισμα κρίνεται ως πολύ σημαντικό (για εμένα τουλάχιστον) που χρήζει άμεσης διερεύνησης.

Slammer
29-02-12, 00:43
Φυσικά και η νικοτίνη θέλει προσοχή, και κυρίως στην παρασκευή DIY υγρών, με βάσεις πολύ υψηλής περιεκτικότητας. ΙΔΙΑΙΤΕΡΗ προσοχή όταν στο σπίτι κυκλοφορούν παιδιά!!!

Από την άλλη, αφού μιλάμε για προσληψη και σύγκριση με το κτ, αν κανείς αφουγκραστεί τον εαυτό του θα καταλάβει αν πέρνει περισσότερη νικοτίνη.
Θεωρητικώς με βαση την περιεκτικότητα του υγρού που χρησιμοποιώ έχω παρόμοια προσληψη με αυτή που είχα με το κτ, όμως υπάρχουν δυο βασικές διαφορές που με κάνουν να πιστεύω ότι η πραγματική πρόσληψη είναι σημαντικά μικρότερη.
1. Σταθερά χαμηλώτερη αρτηριακή πίεση τουλάχιστον 10mmHg από πρίν.
2. Πολύ μεγαλύτερη αντοχή στην αποχή από το άτμισμα. Μπορεί να χρειαστεί να μείνω 2 και 3 ωρες χωρίς ητ, χωρίς να μου δημιουργείται στέρηση όπως με το κτ.
Νομίζω λοιπόν όσοι ατμίζουμε λογικά υγρά, το πολύ 12mg και σε λογικές ποσότητες μέχρι 3ml ημερησίως πέρνουμε τελικά πολύ λιγώτερη νικοτίνη απ' ότι με το κτ και βρισκόμαστε στον σωστό δρόμο. Φυσικά ισχύει όσο το λιγώτερο τόσο το καλύτερο, αρα αν μπορείς να χρησιμοποιησεις υγρά των 6 mg χωρίς να αυξήσεις ιδιαίτερα την ποσότητα είναι ακόμα καλύτερο.
Απο την εμπειρία μου, τους τελευταίους 3 μήνες κατάλαβα ότι δεν χρειάζεται να χρησιμοποιώ το ίδιο υγρό όλη μέρα, μια ποικιλία στις γεύσεις και στην περιεκτικότητα βοηθά.

metalhead30
29-02-12, 09:31
να κανω μια ερωτηση εχω οπως ειπα ξανα nobacco giant το υγρο αν το βαλω και το αφησω καμια μερα εξατμιζεται? και κατι αλλο εχω την εντυπωση οτι το golden margy της nobacco βγαζει παραπανω ντουμανι απο το virginia ειναι ιδεα μου η αναλογως το υγρο ειναι και το ντουμανι?

ευχαριστω

καποιος ρε παιδια

satcur
29-02-12, 10:30
Γενικά και μη γνωρίζοντας περί Giant και των υγρών που αναφέρεις.

Τα υγρά και ιδιαίτερα οι βάσεις τους εξατμίζονται ελάχιστα στην θερμοκρασία δωματίου οπότε για μια μέρα θα έλεγα οτι δεν θα παρατηρούσες κάποιες απώλειες.

Για το ντουμάνι, γενικά ισχύει ότι και αυτό εξαρτάται από το υγρό. 'Εχω διαβάσει ότι υγρά με περισσότερη φυσική γλυκερίνη δίνουν περισσότερο καπνό.

@ ADSLgr.com All rights reserved.