PDA

Επιστροφή στο Forum : Ηλεκτρονικό τσιγάρο (reloaded)- Για μεγάλα "φουγάρα"



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 [14] 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71

gallahant
06-03-12, 20:20
Βεβαιώσου πως έχει ανοίξει καλά η τρύπα στο τανκ
σε περίπτωση που έχεις μαλακό καπάκι δοκίμασε να την ανοίξει λίγο παραπάνω εσύ πχ με ενα στύλο, ακόμα βοηθάει μερικές φόρες το να κλείσεις τις δύο εγκοπές που τραβάει αέρα εκεί που βιδώνει μπαταριά με καπάκι και να ρουφήξεις 3 4 φόρες (χωρίς να πατάς το κουμπί )

Μα τα τανκ της Joyetech είναι ήδη τρυπημένα, γι αυτό δεν καταλαβαίνω τι πάει λάθος, παίζει και να τον έχω κάψει αυτόν τον ατμοποιητή, θα βάλω καινούριο και άμα μου κάνει το ίδιο θα τον πάω αύριο να μου εξηγήσει προσωπικά το παιδί τι παίζει. Έτσι κι αλλιώς μου δίνει εγγύηση για τους ατμοποιητές 1 μήνα!

daywalker06
06-03-12, 21:32
Να μην γεμιζεις την αμπουλα μεχρι επανω, και να ριχνεις μια σταγονα στο φιτιλάκι οταν ειναι καινούριο

gallahant
07-03-12, 13:51
Έβαλα ένα καινούριο ατμοποιητή και στην αρχή μου έβγαζε λίγο καμένη γεύση μαζί με τον ατμό, σήμερα όμως είναι μια χαρά. Έχω την αίσθηση ότι μόλις τελειώσω το τανκ και ξαναγεμίσω δεν θα τραβάει. Μάλλον το γέμιζα πολύ όπως λες, μπορεί και να φταίει το φυτιλάκι γιατί παρατηρώ ότι είναι λίγο μέσα στη τρύπα, δεν βγαίνει καλά έξω για να μπαίνει καλά στο υγρό.

kefalas
07-03-12, 23:10
Έχω το ego w είμαι πολύ ευχαριστημένος έχω 1,5 μήνα που δεν έκανα κανονικό τσιγάρο. Η πρώτη εβδομάδα για εμένα πέρασε δύσκολα δεν με ικανοποιούσε και όλο σκεφτόμουνα τι ωραίο ήταν το κανονικό τσιγαράκι. Τώρα όμως είμαι μια χαρά με 24 νικοτίνη αλλά σκέφτομαι να τη μειώσω σιγά σιγά, μίξη με 0 και θα την ρίχνω κάθε εβδομάδα. Προς όλους τους καπνιστές αξίζει η προσπάθεια

gallahant
08-03-12, 12:50
Δοκίμασα και εγώ ένα USA MIX 24mg και μου φυγε ο λαιμός!:p Πολύ δυνατό για μένα. Πιστεύω ότι κινούμε κάπου στα 12-16mg, αφού τώρα ατμίζω πράσινο μήλο στα 12mg και έχω και καλό throat hit σε μεγάλες τζούρες.

29gk
09-03-12, 11:37
Σημερα το πρωι στον ΣΚΑΙ, ειχαν συζητηση για το ηλεκτρονικο τσιγαρο. Καλεσμενοι ενας προεδρος εταιρειων εμποριας ΗΤ και ενας γιατρος - πνευμονολογος ο οποιος βγηκε με την ασπρη μπλουζα του.

Παρακολουθησα την συντομη σχετικα συζητηση και προσπαθησα να την ακουσω με οσο πιο αντικειμενικα αυτια γινοταν μιας και ηδη και εγω κανω χρηση του ΗΤ. Συντομα συμπερασματα που εβγαλε αυτη η συζητηση:

- ο γιατρος προεβαλλε το επιχειρημα μιας αμερικανικης εκθεσης της FDA η οποια και διαπιστωσε διαφορες επιβλαβεις ουσιες στα ΗΤ. Ο εμπορος απαντησε πως μονον αυτη η εκθεση υπαρχει και παρατιθεται συνεχεια, αλλα ωστοσο οταν υποβληθηκε και αυτη η εκθεση στο Ομοσπονδιακο δικαστηριο στις ΗΠΑ αυτο απεφανθη πως δεν υπαρχουν τελικα πραγματικες αποδειξεις επιβλαβων ουσιων στα ΗΤ τετοιες που να συνιστουν την απαγορευση του.

- ο γιατρος επεμενε στο οτι ο ΕΟΦ δεν εγκρινει τα υγρα που περιεχουν νικοτινη τα οποια και κυκλοφορουν περιπου παρανομα οπως διαπιστωσε. Ο εμπορος τονισε πως δεν υπαρχει θεμα καταρχην με τα υγρα της μηδενικης νικοτινης ή και τις συσκευες, ενω για τα υγρα με νικοτινη επιβεβαιωσε την αποφαση του ΕΟΦ αλλα την χαρακτηρισε ως παραλογη μιας και αυτα κυκλοφορουν ελευθερα σε ολη την Ευρωπη

- ο γιατρος εθεσε σαν πισωγυρισμα το καπνισμα στο μετρο ή στα θεατρα, ως κατι δηλαδη αγενες που μας γυρνα σαν κοινωνια πολυ πισω. Αυτο φορωντας την ασπρη μπλουζα του !!

- ο γιατρος ανεφερε ως κινδυνο την περιπτωση της Φλοριντα οπου και ενα ΗΤ εσκασε στα μουτρα του χρηστη. Παλι φορωντας την ασπρη μπλουζα του. Ο εμπορος συνεστησε την εμπιστοσυνη μονο σε σοβαρες εταιρειες καθως κυκλοφορουν παμπολλες "κινεζιες"

- ο εμπορος προλαβε να παρατηρησει πως ο γιατρος δουλευει σε κεντρο διακοπης καπνισματος

- οι παρουσιαστες ανεφεραν πως απο το 2008 που πρωτοπαρουσιασαν το ΗΤ, διαπιστωνουν εξαιρετικα μεγαλη επιτυχια του και μαλιστα χωρις καποια σοβαρη προωθηση αλλα απο στομα σε στομα.

- ο εμπορος σημειωσε τον πολυ μεγαλο αριθμο γιατρων που ειναι πελατες του. Ο γιατρος ανταπαντησε πως ειναι γνωστο το οτι οι γιατροι ειναι απο τα μεγαλυτερα φουγαρα.

Αυτο που μου εμεινε εμενα τελικα, ηταν μια απογοητευση. Απο τον γιατρο, καθως απο τον εμπορο λιγο πολυ ηξερα τι να περιμενω, ο οποιος βγηκε με τον τιτλο του και την μπλουζα του για να πει ενα απολυτως τιποτα.

Slammer
09-03-12, 11:42
Τι θες να κάνει ο γιατρός? να βάλει τα χεράκια του, να βγάλει τα ματάκια του?

29gk
09-03-12, 11:47
Τι θες να κάνει ο γιατρός? να βάλει τα χεράκια του, να βγάλει τα ματάκια του?

Ναι ενταξει, λογικο και αναμενομενο αυτο που λες.
Ομως ηθικο ή δεοντολογικο ειναι ? Πως βγαινει με τον τιτλο, την εργασια και την μπλουζα του για να πει πως ειναι αγενεια το καπνισμα στο θεατρο, στην οπερα ή στο μετρο ? Δεν ντρεπεται καθολου για το "επιχειρημα" ? Ο ιατρικος συλλογος τοσο ελαστικος ειναι ? Δεν τον ελεγχει ? Το ΕΣΡ δεν πρεπει να παρει θεση οταν ο τηλεθεατης οχι απλως δεν ενημερωνεται τελικα αλλα αντιθετα η εκπομπη ειναι στα ορια της τηλεοπτικης εξαπατησης ?

hemlock
09-03-12, 12:01
Ναι ενταξει, λογικο και αναμενομενο αυτο που λες.
Ομως ηθικο ή δεοντολογικο ειναι ? Πως βγαινει με τον τιτλο, την εργασια και την μπλουζα του για να πει πως ειναι αγενεια το καπνισμα στο θεατρο, στην οπερα ή στο μετρο ? Δεν ντρεπεται καθολου για το "επιχειρημα" ? Ο ιατρικος συλλογος τοσο ελαστικος ειναι ? Δεν τον ελεγχει ? Το ΕΣΡ δεν πρεπει να παρει θεση οταν ο τηλεθεατης οχι απλως δεν ενημερωνεται τελικα αλλα αντιθετα η εκπομπη ειναι στα ορια της τηλεοπτικης εξαπατησης ?
Ο ντοκτορ προφανώς και δεν είχε επιχειρήματα να αντιπροτείνει, μάλλον λόγο του χρόνου που απέμενε στην εκπομπή και φυσικά της "χαλαρότητας" του ερωτήματος...Τωρα απο την δική μου μεριά δεν τον βρήκα παντελώς λάθος...Σίγουρα καταλαβαίνεις οτι δεν "καπνίζουμε" κάποιο φαρμακευτικό προϊον και αυτό που μας κάνει να το συνεχίζουμε είναι η υπερβολικά μεγάλη διαφορά που αισθανόμαστε έναντι του καν. τσιγάρου...;)

29gk
09-03-12, 12:16
Δεν ειπα αυτο. Ουτε και στην εκπομπη αλλωστε λεχτηκε. Ειναι προφανες πως η νικοτινη ειναι επιζημια και πως το ατμισμα με νικοτινη δεν ειναι σε καμια περιπτωση αθωο, ομως απο εναν γιατρο για ενα τοσο σοβαρο ζητημα που στην τελικη δεν απασχολει τους λιγους ατυχους που εχουν καποια ασθενεια αλλα που αναφερεται στον γενικοτερο πληθυσμο θα περιμενα κατι παραπανω απο το "μαθατε για την Φλοριντα ? ".

Τι σχεση εχει αυτο με την ιδιοτητα του και αυτα που περιμενω εγω που ειμαι εν δυναμει ασθενης απο εναν επιστημονα ? Δηλαδη ο αντιλογος ποιος θα ηταν, και οι αναπτηρες οπως και τα αναμενα τσιγαρα προκαλουν πυρκαιες ? Αυτος ειναι ο ρολος του γιατρου και μαλιστα πνευμονολογου ? Η καλη ή κακη λειτουργια των μπαταριων μιας συσκευης ?

Για αυτο και αναφερομαι σε δεοντολογια, ηθικη και επαγγελματικη και τελος για ενημερωση.

hemlock
09-03-12, 12:31
Δεν ειπα αυτο. Ουτε και στην εκπομπη αλλωστε λεχτηκε. Ειναι προφανες πως η νικοτινη ειναι επιζημια και πως το ατμισμα με νικοτινη δεν ειναι σε καμια περιπτωση αθωο, ομως απο εναν γιατρο για ενα τοσο σοβαρο ζητημα που στην τελικη δεν απασχολει τους λιγους ατυχους που εχουν καποια ασθενεια αλλα που αναφερεται στον γενικοτερο πληθυσμο θα περιμενα κατι παραπανω απο το "μαθατε για την Φλοριντα ? ".

Τι σχεση εχει αυτο με την ιδιοτητα του και αυτα που περιμενω εγω που ειμαι εν δυναμει ασθενης απο εναν επιστημονα ? Δηλαδη ο αντιλογος ποιος θα ηταν, και οι αναπτηρες οπως και τα αναμενα τσιγαρα προκαλουν πυρκαιες ? Αυτος ειναι ο ρολος του γιατρου και μαλιστα πνευμονολογου ? Η καλη ή κακη λειτουργια των μπαταριων μιας συσκευης ?

Για αυτο και αναφερομαι σε δεοντολογια, ηθικη και επαγγελματικη και τελος για ενημερωση.
Χαλαρή συζήτηση ήταν και το ερώτημα ,ΗΤ Vs KT ,πολλύ θεωρητικό αυτή την στιγμή ,μιας και για να τοποθετηθεί κάποιος θα πρέπει να έχει δεδομένα (που δεν υπάρχουν αυτή την στιγμή)...

29gk
09-03-12, 12:42
Τι να σου πω βρε hemlock, οταν εγω παω σε εναν γιατρο, δικηγορο ή και φαναρτζη για ενα μου προβλημα, περιμενω πολλα παραπανω απο μια "χαλαρη συζητηση" ή και αλλα λογια να αγαπιομαστε. Διαφορετικα, οταν διαπιστωνω κατι τετοιο, λεω πως αυτος ειναι σκιτζης και θα με παρει στον λαιμο του και φευγω τρεχοντας.

gallahant
09-03-12, 17:54
Παιδιά, μια ερώτηση. Παρέλαβα σήμερα από inawera, ένα μπουκάλι 100ml PG 18mg + VG 18mg + 4 γεύσεις. Δοκίμασα 50 σταγόνες VG + 5 ροδάκινο, βγάζει αρκετό ντουμάνι αλλά δεν έχει κτύπημα στο λαιμό και η γεύση είναι πολύ υποτονική. Πόσο άρωμα βάζουμε περίπου;

satcur
09-03-12, 18:48
Το πιο συνηθισμένο είναι 3 σταγόνες άρωμα σε 100 σταγόνες βάσης (5ml). Άρα έχεις βάλει και πολύ θα έλεγα.
Για το χτύπημα η VG δεν ενδείκνυται άρα δοκίμασε με PG.

Slammer
09-03-12, 23:10
Επίσης η VG έχει μια τάση να "μασκάρει" το άρωμα. Συνήθως όταν πρόκειται για υγρά με 100% VG χρειάζεται 50% παραπάνω άρωμα.
Θα σου πρότεινα να χρησιμοποιήσεις σαν βάση ένα διάλυμα 50-50 VG-PG, φιάξε 5ml (μέτρα τη βάση με σύριγγα 2.5ml+2.5ml γιατί υπάρχουν σοβαρές αποκλίσεις στις βάσεις με τις σταγόνες). Στη συνέχεια ξεκίνα με 5-6 σταγόνες, δώσε λίγο χρόνο στο υγρό γιατί η γεύση "μπουκώνει" με τις αλλεπάλληλες δοκιμές και αν συνεχίζει να σου φαίνεται υποτονικό ρίξε άλλη μια ή δύο... Δεν υπάρχει κανόνας με την ένταση της γεύσης, άλλοι βάζουν 2% και άλλοι 10%, περί ορέξεως.... (εγώ βάζω 5-10 ανά 5ml, ανάλογα το άρωμα)
Σιγά-σιγά θα βρείς τα "μέτρα" σου. Επίσης μη "πλακώσεις" τις δοκιμές με όλα τα αρώματα μαζί (στην αρχή έτσι κάνουμε όλοι), στο τέλος όλα θα σου φαίνονται άοσμα....

stirixis
10-03-12, 08:29
Παιδιά, μια ερώτηση. Παρέλαβα σήμερα από inawera, ένα μπουκάλι 100ml PG 18mg + VG 18mg + 4 γεύσεις. Δοκίμασα 50 σταγόνες VG + 5 ροδάκινο, βγάζει αρκετό ντουμάνι αλλά δεν έχει κτύπημα στο λαιμό και η γεύση είναι πολύ υποτονική. Πόσο άρωμα βάζουμε περίπου;

Αν έχεις μικρή διαφορά στο κτύπημα είναι θέμα γλυκερίνης ή μάλλον ακριβέστερα θέμα έλλειψης προπυλενογλυκόλης. Η οποία δίνει το χτύπημα.
Αν έχει μεγάλη διαφορά ,τότε μάλλον οι Πολωνοί συνεχίζουν τις γκάφες στις βάσεις που έχουν εμφανισθεί μετά το Δεκέμβρη.

nikraven
10-03-12, 16:35
Μετα απο λίγες μέρες παρέα με τον ατμοποιητή CE3 (ή μάλλον κάποιο κλώνο του CE3 οπως είπε και ο slammer) και οπτικά ήταν αυτός:
http://www.adslgr.com/forum/showpost.php?p=4584399&postcount=635
και λόγω του ότι ναι μέν σε απόδοση ατμού και σε απόδοση γεύσης ο ατμοποιητής είναι αστέρι αλλά επειδή:
α)με φρίκαραν οι διαρροές και απο πάνω απο το καπάκι και απο κάτω απο την βάση του ατμοποιητή
β)επειδή είναι μικρό το δοχείο
και β) επειδή είχε πολύ μανούρα στο γέμισμα
χθές πήγα και φορτώθηκα αυτόν απο την nobacco:
http://www.healthy-electronic-cigarettes.co.uk/accesories-batteries-atomizers-cartomizers-clearomizers-cases/30-bud-tank-atomizer-cartomizer-510-egot.html
ήθελα να πάρω τον giant της nobacco αλλά δεν υπήρχε διαθέσιμος.
Σαν πρώτη εντύπωση μου φάνηκε και αυτός πολύ καλός σε ατμό και σε ποιότητα ατμού
και καλός σε χωρητικότητα και πανεύκολος σε γέμισμα και μάλιστα χωρίς διαρροές.
θα δείξει περισσότερα τι πουλιά πιάνει στις επόμενες ημέρες.
απο όσο είδα αυτός που αγόρασα πρέπει να λέγεται clear atomizer 510 ή κάνω λάθος?

Νικαετός
10-03-12, 16:53
Αυτόν είχα εγώ και τον άλλαξα με τον giant. Καμιά απολύτως σχέση. (Διαρροές έχουν και οι μεν και οι δε). Δυστυχώς εδώ και 2-3 εβδομάδες δεν βρίσκω ανταλλακτικά για τον giant και αναγκάζομαι και αγοράζω όλο το εξάρτημα (μαζί με το δοχείο).

Με την πρώτη ευκαιρία θα παραγγείλω απέξω γιατί βαρέθηκα αυτή την κοροϊδία.

Slammer
10-03-12, 17:09
Για Giant (όπως τον λέει η nobacco) δείτε και εδώ (http://cleverstore.gr/index.php?dispatch=products.view&product_id=35338), και επειδή είναι πολύ "κλαρίνο", υπάρχει και μια πιο κομψή έκδοση, η Hybrid-S όπως τη λέει η nobacco, εδώ (http://cleverstore.gr/index.php?dispatch=products.view&product_id=35356). Τα κάρτο είναι εύκολα στην χρήση και δεν έχουν τα κουσούρια των tank, υστερούν όμως λίγο σε "λεπτότητα" γεύσης, που είναι φανερή κυρίως στα πιο εκλεπτυσμένα αρώματα. Αν σας αρέσουν τα κάρτο, επιμένω να δοκιμάσετε τα 510LR που είναι πάμφθηνα και τα κάρτο με το DCT Tank (ή Titan κατά nobacco)

@nickraven, αυτός πρέπει να είναι ο want της nobacco, τον κατηγορούν για μικρή διάρκεια ζωής και.... για αυτή την μικρή ταπίτσα που βουλώνει το τάνκ, η οποία έτσι και σου πέσει κάτω, αν σου γλυστρίσει κατά το γέμισμα, δεν υπάρχει περίπτωση να τη βρείς με τίποτα.....

nikraven
10-03-12, 20:45
Αυτόν είχα εγώ και τον άλλαξα με τον giant. Καμιά απολύτως σχέση. (Διαρροές έχουν και οι μεν και οι δε). Δυστυχώς εδώ και 2-3 εβδομάδες δεν βρίσκω ανταλλακτικά για τον giant και αναγκάζομαι και αγοράζω όλο το εξάρτημα (μαζί με το δοχείο).

Νικ συμφωνώ μαζί σου οσον αφορά τις διαρροές αλλά οι διαρροή που είχε εκείνος ο ατμοποιητής ο CE3 δεν παιζόταν.
με τον giant είδες τόσο μεγάλη διαφορα?
και να υποθέσω όταν λέμε giant εννοούμε έναν απο αυτούς ή όχι?
http://www.nobacco.gr/product/668/cartomizer-giant-lr-egot-hybrid
http://www.nobacco.gr/product/729/cartomizer-giants-lr-egot-hybrid

........Auto merged post: nikraven πρόσθεσε 12 λεπτά και 27 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Αν σας αρέσουν τα κάρτο, επιμένω να δοκιμάσετε τα 510LR που είναι πάμφθηνα και τα κάρτο με το DCT Tank (ή Titan κατά nobacco)

να υποθέσω όταν λεμε DCT TANK εννοούμε αυτό σε nobacco?
http://www.nobacco.gr/product/749/atomizer-nobacco-dct-5ml
και αυτός ο DCT TANK είναι πιο καλός σε σχέση με αυτόν που πήρα εγώ?

........Auto merged post: nikraven πρόσθεσε 5 λεπτά και 25 δευτερόλεπτα αργότερα ........


@nickraven, αυτός πρέπει να είναι ο want της nobacco, τον κατηγορούν για μικρή διάρκεια ζωής και.... για αυτή την μικρή ταπίτσα που βουλώνει το τάνκ, η οποία έτσι και σου πέσει κάτω, αν σου γλυστρίσει κατά το γέμισμα, δεν υπάρχει περίπτωση να τη βρείς με τίποτα.....

φίλε slammer το παληκάρι (στο μαγαζί που αγόρασα τον ατμοποιητή) άτμιζε και αυτός ακριβώς με τον ίδιο ατμοποιητή και μου είπε ότι του κρατάει περίπου έναν μήνα.:hmm:
αν μου είπε αλήθεια ή ψέματα δεν το ξέρω.
Αν και το βλέπω χλωμό να αντέχει έναν μήνα ο ατμοποιητής θα δείξει ενα καιρώ.

και για την μικρή ταπίτσα έχεις δίκιο.:oneup:
είναι τόσο μικρή που έτσι και ξεφύγει απο τα χέρια σου τότε κλάφτα χαράλαμπε.
δεν την βρίσκεις ούτε με μικροσκόπιο:)

Slammer
11-03-12, 00:56
Δεν τα εχω χρησιμοποιήσει τα μαραφέτια. Ευτυχώς έχω φίλους που δοκιμάζουν τα πάντα, και εγώ παρατηρώ και μαθαίνω από τα παθήματα τους.... :lol: (Εξάλλου αυτοί άρχισαν αρκετούς μήνες πρίν από εμένα, οπότε έμαθα πολλά πρίν κάν ξεκινήσω.). Αυτοί παιδεύονται με δεκάδες ατμοποιητές, ο ένας τους βρωμάει, ο άλλος τους ξυνίζει, ο άλλος τους βρέχει, κλπ και εγώ ατμίζω το κλασικό KR808D (http://www.heaven-gifts.com/product-143.html), ή M&M (http://www.nobacco.gr/product/752/nobacco-mini-more-black) κατά nobacco, με τα κάρτο οριζόντιας αντίστασης (http://www.heaven-gifts.com/product-345.html) και δεν κουβαλάω ούτε σύνεργα, ούτε χαρτοπετσέτες, ούτε μπουκαλάκια, ούτε τίποτα. Έχω και ένα πρόβλημα με τα "τσιγάρα" που είναι παχύτερα από 9mm. Τρία-Τέσσερα γεμάτα κάρτο και 2-3 μπαταρίες (http://www.heaven-gifts.com/product-144.html) σε μια ταμπακιέρα και είμαι ΟΚ για εκτός. Για τις ώρες στον υπολογιστή ένα passthrough (http://www.heaven-gifts.com/product-146.html) είναι αρκετό.

Σε σχέση με αυτά που ρωτάς, όταν λέμε Giant εννοούμε τον πρώτο τον μεγάλο, ο άλλος είναι παρόμοιος αλλά πιο κομψός. Τα DCT έχουν το καλό να βρέχουν συνεχώς το κάρτο που βρίσκεται μέσα και έτσι να μεγαλώνει η διάρκεια ζωής του, όταν χαλάσει αλλάζει μονο αυτό και όχι όλο το τάνκ και έτσι στοιχίζει φθηνώτερα. Τώρα για το ποιό είναι καλύτερο, δεν ξέρω, είναι κάτι σχετικό με τα προσωπικά γούστα και το στύλ ατμίσματος.

hedgehog
11-03-12, 01:09
να υποθέσω όταν λεμε DCT TANK εννοούμε αυτό σε nobacco?
http://www.nobacco.gr/product/749/atomizer-nobacco-dct-5ml
και αυτός ο DCT TANK είναι πιο καλός σε σχέση με αυτόν που πήρα εγώ?

ξεκίνησα με τον want και μετά πέρασα σε τούτον. επιστροφή προσωπικά δεν παίζει να κάνω... έναν want που μου 'χε ξεμείνει, απλά τον χάρισα.

τον βρίσκω εξαιρετικά ποιο εύκολο στο γέμισμα (χωρίς τάπες, χωνάκια κλπ μπιχλιμπίδια) μου δίνει τεράστια αυτονομία (έχω το tank των 5 ml) οπότε δεν κουβαλάω ούτε υγρό μαζί μου, ενώ ο ατμός που παράγει imho είναι σε άλλο επίπεδο.

Τέλος έχει και μικρότερο κόστος (δεν χρειάζεται αλλαγή το tank... αλλάζεις μόνο τον ατμοποιητή με ~3,5 €)

απλά είναι λίγο... "γομάρι"

Slammer
11-03-12, 04:45
Ισως το DCT συνδυάζει χαρακτηριστικά των κάρτο και των τάνκ. Ουσιαστικά είναι ένα κάρτο μέσα σε τανκ...

nikraven
11-03-12, 11:54
ξεκίνησα με τον want και μετά πέρασα σε τούτον. επιστροφή προσωπικά δεν παίζει να κάνω... έναν want που μου 'χε ξεμείνει, απλά τον χάρισα.

τον βρίσκω εξαιρετικά ποιο εύκολο στο γέμισμα (χωρίς τάπες, χωνάκια κλπ μπιχλιμπίδια) μου δίνει τεράστια αυτονομία (έχω το tank των 5 ml) οπότε δεν κουβαλάω ούτε υγρό μαζί μου, ενώ ο ατμός που παράγει imho είναι σε άλλο επίπεδο.

Τέλος έχει και μικρότερο κόστος (δεν χρειάζεται αλλαγή το tank... αλλάζεις μόνο τον ατμοποιητή με ~3,5 €)

απλά είναι λίγο... "γομάρι"

οπότε με βλέπω και εγώ (μόλις μου τερματίσει αυτός ο want που έχω) να δοκιμάσω και αυτόν τον giant της nobacco με τα 5 ml.
εαν εξαιρέσουμε ότι όλο το μαραφέτι στην αρχή κοστίζει κοντα στα 12€ με χαροποιεί το γεγονός ότι μετά ο ατμοποιητής έχει μόνο 3,5€.
Φίλε hedgehog δεν με ενοχλεί το ότι είναι ψιλογομάρι αρκεί να μην με τυρρανάει.:):)

........Auto merged post: nikraven πρόσθεσε 2 λεπτά και 25 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Δεν τα εχω χρησιμοποιήσει τα μαραφέτια. Ευτυχώς έχω φίλους που δοκιμάζουν τα πάντα, και εγώ παρατηρώ και μαθαίνω από τα παθήματα τους.... :lol: (Εξάλλου αυτοί άρχισαν αρκετούς μήνες πρίν από εμένα, οπότε έμαθα πολλά πρίν κάν ξεκινήσω.). Αυτοί παιδεύονται με δεκάδες ατμοποιητές, ο ένας τους βρωμάει, ο άλλος τους ξυνίζει, ο άλλος τους βρέχει, κλπ

φίλε slammer και οι δικοί μου φίλοι εμένα περιμένουν.:):)
εγώ κάνω τα πειράματα και τρώω τις πατάτες και αυτοί μετά θα γίνουν μάστορες απο μένα.:)

hemlock
11-03-12, 11:57
οπότε με βλέπω και εγώ (μόλις μου τερματίσει αυτός ο want που έχω) να δοκιμάσω και αυτόν τον giant της nobacco με τα 5 ml.
εαν εξαιρέσουμε ότι όλο το μαραφέτι στην αρχή κοστίζει κοντα στα 12€ με χαροποιεί το γεγονός ότι μετά ο ατμοποιητής έχει μόνο 3,5€.
Φίλε hedgehog δεν με ενοχλεί το ότι είναι ψιλογομάρι αρκεί να μην με τυρρανάει.:):)
Βασικά αυτοί με "στουπί" έχουν πολλύ ποιο χαλαρό kick...Δεν ξέρω αν θα σου αρέσει,να είσαι επιφυλακτικός...

nikraven
11-03-12, 12:00
Ισως το DCT συνδυάζει χαρακτηριστικά των κάρτο και των τάνκ. Ουσιαστικά είναι ένα κάρτο μέσα σε τανκ...

οπως έγραψα και πιο πάνω στον hedgehog αυτός ο DCT 5ml θα είναι η επόμενη δοκιμή.:)
Το μόνο που με αγχώνει είναι αυτό που έγραψε ο Nικαετός πιο πάνω

''Αρχικό μήνυμα από Νικαετός ...
Αυτόν είχα εγώ και τον άλλαξα με τον giant. Καμιά απολύτως σχέση. (Διαρροές έχουν και οι μεν και οι δε). Δυστυχώς εδώ και 2-3 εβδομάδες δεν βρίσκω ανταλλακτικά για τον giant και αναγκάζομαι και αγοράζω όλο το εξάρτημα (μαζί με το δοχείο). ''

θα έχει πολύ γούστο να πάω να τον φορτωθώ και μετά να μην υπάρχουν ανταλλακτικά.:hmm::hmm:

........Auto merged post: nikraven πρόσθεσε 3 λεπτά και 6 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Βασικά αυτοί με "στουπί" έχουν πολλύ ποιο χαλαρό kick...Δεν ξέρω αν θα σου αρέσει,να είσαι επιφυλακτικός...

να με συγχωρέσεις για την ερώτηση αλλά επειδή στο ηλεκτρονικό τσιγάρο είμαι ακόμα στο νηπιακό στάδιο όταν λέμε ''αυτοί με το στουπί'' εννοείς τον ατμοποιητή που έχει μέσα στο tank ο giant των 5ml ή λάθος κατάλαβα?

hemlock
11-03-12, 12:03
να με συγχωρέσεις για την ερώτηση αλλά επειδή στο ηλεκτρονικό τσιγάρο είμαι ακόμα στο νηπιακό στάδιο όταν λέμε ''αυτοί με το στουπί'' εννοείς τον ατμοποιητή που έχει μέσα στο tank ο giant των 5ml ή λάθος κατάλαβα?

Ναι όπως και το μινι & μορ...

nikraven
11-03-12, 12:11
Ναι όπως και το μινι & μορ...

μάλιστα.:hmm:
παρ όλα αυτά επειδή με ξύνεται ο πισινός μου να τον δοκιμάσω
απο τώρα θα ετοιμαστώ να κλάψω τα 12€ έτσι και δεν μου αρέσει το ντουμάνι του.:)
και το κόλπο μετά το ξέρω.
επιστροφή στον want.:)

hemlock
11-03-12, 12:21
μάλιστα.:hmm:
παρ όλα αυτά επειδή με ξύνεται ο πισινός μου να τον δοκιμάσω
απο τώρα θα ετοιμαστώ να κλάψω τα 12€ έτσι και δεν μου αρέσει το ντουμάνι του.:)
και το κόλπο μετά το ξέρω.
επιστροφή στον want.:)
Eγω έχω κάνει το ανάποδο...Απο μινι & μορ σε egoT...H διαφορά ,για μένα, είναι υπερ του egoT...

hedgehog
11-03-12, 12:23
νομίζω πως όταν λες Giant (http://www.nobacco.gr/product/729/cartomizer-giants-lr-egot-hybrid) εννοείς τον Titan (http://www.nobacco.gr/product/725/atomizer-nobacco-dct-5ml)

nikraven
11-03-12, 12:29
Eγω έχω κάνει το ανάποδο...Απο μινι & μορ σε egoT...H διαφορά ,για μένα, είναι υπερ του egoT...

φίλε μου το mini and more δεν μου έτυχε να το δοκιμάσω.
απο ego-t ξεκίνησα εγώ,μετά πήγα σε ατμοποιητή CE3 και τώρα έχω τον ατμοποιητή want (πάντα απο προσωπική μου άποψη) ο want είναι αστέρι σε σχέση με τα άλλα δύο για τα δικά μου γούστα.

........Auto merged post: nikraven πρόσθεσε 1 λεπτά και 29 δευτερόλεπτα αργότερα ........


νομίζω πως όταν λες Giant (http://www.nobacco.gr/product/729/cartomizer-giants-lr-egot-hybrid) εννοείς τον Titan (http://www.nobacco.gr/product/725/atomizer-nobacco-dct-5ml)

ναι έχεις απόλυτο δίκιο.:oneup:
τον titan με τα 5ml εννοώ να αγοράσω.:oneup:
sorry ε??:)

gallahant
11-03-12, 12:47
Επίσης η VG έχει μια τάση να "μασκάρει" το άρωμα. Συνήθως όταν πρόκειται για υγρά με 100% VG χρειάζεται 50% παραπάνω άρωμα.
Θα σου πρότεινα να χρησιμοποιήσεις σαν βάση ένα διάλυμα 50-50 VG-PG, φιάξε 5ml (μέτρα τη βάση με σύριγγα 2.5ml+2.5ml γιατί υπάρχουν σοβαρές αποκλίσεις στις βάσεις με τις σταγόνες). Στη συνέχεια ξεκίνα με 5-6 σταγόνες, δώσε λίγο χρόνο στο υγρό γιατί η γεύση "μπουκώνει" με τις αλλεπάλληλες δοκιμές και αν συνεχίζει να σου φαίνεται υποτονικό ρίξε άλλη μια ή δύο... Δεν υπάρχει κανόνας με την ένταση της γεύσης, άλλοι βάζουν 2% και άλλοι 10%, περί ορέξεως.... (εγώ βάζω 5-10 ανά 5ml, ανάλογα το άρωμα)
Σιγά-σιγά θα βρείς τα "μέτρα" σου. Επίσης μη "πλακώσεις" τις δοκιμές με όλα τα αρώματα μαζί (στην αρχή έτσι κάνουμε όλοι), στο τέλος όλα θα σου φαίνονται άοσμα....

ευχαριστώ, αυτό σκεφτόμουνα και γω να φτιάξω λίγη βάση 50-50. Να πω ότι δοκίμασα 70%PG-30%VG και το χτύπημα είναι αρκετά ξηρό και καθόλου ευχάριστο. Θα ξαναδοκιμάσω με 50-50 να δούμε πως θα πάει. Πάντως για την ώρα ρίχνω λίγες σταγόνες από ένα tobbaco taste μέσα στο μήλο που έχω και τη βγάζω μια χαρά:p

Zer0c00L
11-03-12, 15:51
συντομα μπαινω και εγω στο club θα αγορασω τα απαραιτητα απο φιλο που εχει καταστημα της NATURA για μενα και την θεια μου που πηραμε την αποφαση να ελλατωσουμε το "αληθινο τσιγαρο" μιας και ειναι ασυμφορο το κοστος.

satcur
11-03-12, 17:10
Φίλε Slammer,
τους Kanger που έχεις και που περιμένω να μου έρθουν και εμένα,
http://www.healthcabin.net/index.php?main_page=product_info&cPath=1076_1089&products_id=7847
πως τους γεμίζεις;

Είναι δυνατό για carto να γεμίζουν τόσο εύκολα όπως το παρακάτω video;
http://www.youtube.com/watch?v=1NyxlSs48Pc

nikraven
11-03-12, 19:56
συντομα μπαινω και εγω στο club θα αγορασω τα απαραιτητα απο φιλο που εχει καταστημα της NATURA για μενα και την θεια μου που πηραμε την αποφαση να ελλατωσουμε το "αληθινο τσιγαρο" μιας και ειναι ασυμφορο το κοστος.

καλώς να έρθεις στο club φίλε μου:oneup:
και σου εύχομαι καλά και ανέξοδα ατμίσματα.
καλοφάγωτα τα χρήματα που θα σου μείνουν στην τσέπη σου.:)

Slammer
11-03-12, 23:01
Αυτός (http://www.youtube.com/watch?v=xE-Ao9mumbM&feature=related) είναι ο πιο σωστός τρόπος να γεμίζεις τους kanger την πρώτη φορά, η μέθοδος του προφυλακτικού. Μετά μπορείς να στάζεις μερικές σταγόνες καθώς κάνεις χρήση. Αν τον ατμίζεις μέχρι να στεγνώσει σχεδόν, τοτε ξανά, μέθοδος του προφυλακτικού.

hemlock
11-03-12, 23:06
Αυτός (http://www.youtube.com/watch?v=xE-Ao9mumbM&feature=related) είναι ο πιο σωστός τρόπος να γεμίζεις τους kanger την πρώτη φορά, η μέθοδος του προφυλακτικού. Μετά μπορείς να στάζεις μερικές σταγόνες καθώς κάνεις χρήση. Αν τον ατμίζεις μέχρι να στεγνώσει σχεδόν, τοτε ξανά, μέθοδος του προφυλακτικού.
Απο την μεγάλη μου πείρα στο μινι θα σου πω το εξής...:p
Ο έλεγχος για το φουλάρισμα του "στουπιου" φαίνεται απο την κάτω μεριά...'Οταν γεμίσει βγάζει μια μπουρμπουλίθρα στο άνοιγμα...Είναι η στιγμή που σταματάς (αν είναι εντάξει το στουπί ,χωράει περι τις 20 σταγόνες)...

Zer0c00L
11-03-12, 23:19
για τα NATURA (ego-t και ενα καινουργιο ego-c μου φαινεται...) τι γνωμη εχετε?

gallahant
11-03-12, 23:22
Να προτιμήσεις το ego-c κατά τη γνώμη μου, καλύτερο είναι απ το t. Περισσότερη γεύση και ατμός.

Zer0c00L
11-03-12, 23:34
αυτο φανταζομαι το εχετε διαβασει?

Σύγκριση ηλεκτρονικών και συμβατικών τσιγάρων (http://e-kapnisma.gr/index.php/topic,416.msg5641.html?PHPSESSID=jtpt045rpolfr2c4ergl136dn1#msg5641)

........Auto merged post: Zer0c00L πρόσθεσε 1 λεπτά και 49 δευτερόλεπτα αργότερα ........

ο φιλος που εχει το καταστημα μου προτεινε για μενα το Ego-C και το Ego-T για την θεια μου και για οποιον δεν θελει "πολλα πολλα"

hemlock
11-03-12, 23:40
αυτο φανταζομαι το εχετε διαβασει?

Σύγκριση ηλεκτρονικών και συμβατικών τσιγάρων (http://e-kapnisma.gr/index.php/topic,416.msg5641.html?PHPSESSID=jtpt045rpolfr2c4ergl136dn1#msg5641)

........Auto merged post: Zer0c00L πρόσθεσε 1 λεπτά και 49 δευτερόλεπτα αργότερα ........

ο φιλος που εχει το καταστημα της NATURA (στο ΙΛΙΟΝ) μου προτεινε για μενα το Ego-C και το Ego-T για την θεια μου και για οποιον δεν θελει "πολλα πολλα"

Βασικά ο egoT είναι το Minimum του ηλεκτρονικού καπνίσματος...Οτιδήποτε άλλο ή ποιο μικρο είναι είτε ημίμετρο ,είτε ακριβό (περισότερες της μιας μπαταρίες)...

Νικαετός
11-03-12, 23:42
Νικ συμφωνώ μαζί σου οσον αφορά τις διαρροές αλλά οι διαρροή που είχε εκείνος ο ατμοποιητής ο CE3 δεν παιζόταν.
με τον giant είδες τόσο μεγάλη διαφορα?
και να υποθέσω όταν λέμε giant εννοούμε έναν απο αυτούς ή όχι?
http://www.nobacco.gr/product/668/cartomizer-giant-lr-egot-hybrid
http://www.nobacco.gr/product/729/cartomizer-giants-lr-egot-hybrid

........Auto merged post: nikraven πρόσθεσε 12 λεπτά και 27 δευτερόλεπτα αργότερα ........



να υποθέσω όταν λεμε DCT TANK εννοούμε αυτό σε nobacco?
http://www.nobacco.gr/product/749/atomizer-nobacco-dct-5ml
και αυτός ο DCT TANK είναι πιο καλός σε σχέση με αυτόν που πήρα εγώ?

........Auto merged post: nikraven πρόσθεσε 5 λεπτά και 25 δευτερόλεπτα αργότερα ........






Σόρυ για την καθυστερημένη απάντηση. Όχι δεν εννοώ τον giant (τον έχω και αυτόν, δεν μου κάνει) αλλά τον titana. (Αυτό με το dct tank). Απλά δεν βρίσκω στη γειτονιά μου ανταλλακτικό και αναγκάζομαι και αγοράζω όλο το τανκ (12 ευρώ).


Κάτι ακόμα, που ενώ μου είχε κάνει εντύπωση από την αρχή σήμερα που έφτιαξα μια δόση υγρού ατμίσματος το ξαναθυμήθηκα.


Όταν παρήγγειλα από την ζερομπάκο τα 4 δοχεία των 100 ml (2 VG και 2 PG), μου έστειλαν 4 δοχεία όντως με τα δύο να έχουν μέσα ένα άχρωμο υγρό και τα άλλα δύο ένα ελαφρά κιτρινωπό. Να υποθέσω ότι το άχρωμο είναι η PG και το άχρωμο η VG ή όχι? Ρωτώ γιατί παρόλο που έχουν εττικέτες απέξω έχω την εντύπωση ότι τα έχουν κάνει μπάχαλο κατά την συσκευασία. Η απάντηση όσων ασχολούνται θα ξεκαθαρίσει κάπως το τοπίο. (Δεν έχουν όλα την ίδια περιεκτικότητα σε νικοτίνη, αν έχει κάποια σημασία).

nikraven
12-03-12, 00:11
Να προτιμήσεις το ego-c κατά τη γνώμη μου, καλύτερο είναι απ το t. Περισσότερη γεύση και ατμός.

+++11111
όχι ότι είμαι παλιά σειρά στο άθλημα αλλά επειδή δοκίμασα και τον ego-t (ο πρώτος που αγόρασα) αλλά και τον ego-c (ενός φίλου) όντως ο ego-c είναι πολύ καλύτερος σε όλα του.
χθές κατέστρεψα την μπαταρία της γυναίκας μου (ego-t) και της παράγγειλα ego-c.

........Auto merged post: nikraven πρόσθεσε 3 λεπτά και 28 δευτερόλεπτα αργότερα ........


για τα NATURA (ego-t και ενα καινουργιο ego-c μου φαινεται...) τι γνωμη εχετε?

φίλε zerocool όπως έγραψα και πιο πάνω πάνε σε ego-c και ξέχνα το ego-t.
οσον αφορά το natura εαν αναφέρεσαι και στα υγρά τότε να σου πω ότι χρησιμοποιώ αυτή τη μάρκα και με εχουν βολέψει μια χαρά και σε γεύση και σε τιμή.

........Auto merged post: nikraven πρόσθεσε 7 λεπτά και 1 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Σόρυ για την καθυστερημένη απάντηση. Όχι δεν εννοώ τον giant (τον έχω και αυτόν, δεν μου κάνει) αλλά τον titana. (Αυτό με το dct tank). Απλά δεν βρίσκω στη γειτονιά μου ανταλλακτικό και αναγκάζομαι και αγοράζω όλο το τανκ (12 ευρώ).

Συνονόματε να μην στενοχωριέσαι για την καθυστέρηση.
Να σου πω και εγώ προχθές που πήγα στον αντιπρόσωπο της nobacco και τον ρώτησα για εκείνον το titan με τo δοχείο των 5ml και για το άλλο το giant cartomizer μου είπε ότι δεν έχει απόθεμα αλλά και θα τα φέρει μετά απο μια εβδομάδα.
Επειδή έχω σκοπό να πάω να τον φορτωθώ με τον titan των 5ml αν εξαιρέσουμε τα ανταλλακτικά είσαι ικανοποιημένος απο ατμό σε γεύση και ποιότητα?

........Auto merged post: nikraven πρόσθεσε 4 λεπτά και 22 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Όταν παρήγγειλα από την ζερομπάκο τα 4 δοχεία των 100 ml (2 VG και 2 PG), μου έστειλαν 4 δοχεία όντως με τα δύο να έχουν μέσα ένα άχρωμο υγρό και τα άλλα δύο ένα ελαφρά κιτρινωπό. Να υποθέσω ότι το άχρωμο είναι η PG και το άχρωμο η VG ή όχι? Ρωτώ γιατί παρόλο που έχουν εττικέτες απέξω έχω την εντύπωση ότι τα έχουν κάνει μπάχαλο κατά την συσκευασία. Η απάντηση όσων ασχολούνται θα ξεκαθαρίσει κάπως το τοπίο. (Δεν έχουν όλα την ίδια περιεκτικότητα σε νικοτίνη, αν έχει κάποια σημασία).

Χωρίς να είμαι χημικός να σου πω εγώ τι έχω παρατηρήσει σε 2 μπουκάλια υγρού που έχω εγώ της natura και τα ανακατεύω μεταξύ τους.
το ένα λέει 7 foglie και είναι τελείως διαφανές υγρό (με 18mg νικοτίνη)
και το άλλο λέει virginia και είναι κιτρινωπό (με 9mg νικοτινη).
Τώρα τι γίνεται με τα χρώματα ο θεός και η ψυχή του.:)

Νικαετός
12-03-12, 00:14
Από το "μικρό" τανκ ήμουν πολύ ευχαριστημένος. Από το μεγάλο (των 5 mL) ;οχι, αλλά αυτό είναι καθαρά θέμα ανταλλακτικού (που έχει έλλειψη όχι μια βδομάδα όπως σου είπαν αλλά τουλάχιστον 1 μήνα και μάλλον γίνεται επίτηδες, ώστε να αγοράζεις ολόκληρο το σύστημα).

Slammer
12-03-12, 00:33
Έχω μια VG 20αρα βάση, και αυτή έχει πάρει ένα ελαφρύ ροζ χρώμα, αντίθετα οι μηδενικές VG παραμένουν άχρωμες. Σε ένα άλλο μπουκαλάκι με 20αρα Balance (50:50 VG/PG) και εκεί έχω έναν ελαφρύ χρωματισμό, αλλά όχι τόσο όσο στην σκέτη VG. Εχω την εντύπωση ότι μονο οι νικοτινούχες βάσεις αλλάζουν χρώμα και μάλιστα το φαινόμενο είναι πιο έντονο στις VG. Το φαινόμενο είναι φυσιολογικό, δεν υπάρχει θέμα ανησυχίας.

Να κάνω ένα σχόλιο για τα Kanger, έχω την εντύπωση ότι έχουν πιο μουντή γεύση σε σχέση με τα τανκ. Ήδη εκτός από τα Kanger χρησιμοποιώ κάτι CE2 για KR808D, και τα προτιμώ στις πιο εκλεπτυσμένες γεύσεις. Όμως η ευκολία χρήσης των kanger είναι αξεπέραστη και γι αυτό τα προτείνω στους νέους χρήστες. Δυστυχώς δεν υπάρχει ο απόλυτος ατμοποιητής, πράγμα που το έχω επαναλάβει παρα πολλές φορές, σε κάθε μοντέλο κάτι κερδίζεις και κάτι χάνεις....

Νικαετός
12-03-12, 00:40
Έχω μια VG 20αρα βάση, και αυτή έχει πάρει ένα ελαφρύ ροζ χρώμα, αντίθετα οι μηδενικές VG παραμένουν άχρωμες. Σε ένα άλλο μπουκαλάκι με 20αρα Balance (50:50 VG/PG) και εκεί έχω έναν ελαφρύ χρωματισμό, αλλά όχι τόσο όσο στην σκέτη VG. Εχω την εντύπωση ότι μονο οι νικοτινούχες βάσεις αλλάζουν χρώμα και μάλιστα το φαινόμενο είναι πιο έντονο στις VG. Το φαινόμενο είναι φυσιολογικό, δεν υπάρχει θέμα ανησυχίας.




Αυτό ήθελα να ακούσω. Πρόσεξε τώρα τι γίνεται. Τα δύο μπουκαλάκια (1 VG και ένα PG) έχουν περιεκτικότητα 0,6% Νικοτίνη. Αυτό που έχει ταμπέλα VG είναι χρωματισμένο ενώ το άλλο άχρωμο τελείως. Τα άλλα δύο έχουν περιεκτικότητα 3,6% αλλά εδώ τα πράγματα είναι ανάποδα. Δηλαδή το χρωματισμένο είναι το PG ενώ το άλλο είναι το άχρωμο :whistle::whistle:

maik
12-03-12, 19:52
Αυτό ήθελα να ακούσω. Πρόσεξε τώρα τι γίνεται. Τα δύο μπουκαλάκια (1 VG και ένα PG) έχουν περιεκτικότητα 0,6% Νικοτίνη. Αυτό που έχει ταμπέλα VG είναι χρωματισμένο ενώ το άλλο άχρωμο τελείως. Τα άλλα δύο έχουν περιεκτικότητα 3,6% αλλά εδώ τα πράγματα είναι ανάποδα. Δηλαδή το χρωματισμένο είναι το PG ενώ το άλλο είναι το άχρωμο :whistle::whistle:

Ισως , λεω ισως, εχει να κανει με την εκθεση στον αερα. Δηλαδη ποσο χρονο ειναι ανοιχτο το μπουκαλακι.
Δεν το λεω με σιγουρια. Υποθεση κανω.

Slammer
13-03-12, 00:37
Το σίγουρο είναι ότι τα μηδενικά δεν αλλάζουν χρώμα. Η νικοτίνη έχει την τάση να χρωματίζει πολύ ελαφρά το υγρό (όχι σαν κάτι έτοιμα που μοιάζουν με κόκα κόλα, εκεί έχει πέσει χρώμα για.... αισθητικούς λόγους, πχ Black Perique έτοιμο, και η πλάκα είναι ότι το συγκεκριμένο άρωμα της FlavorArt είναι διάφανο)

Νικαετός
13-03-12, 01:40
Ισως , λεω ισως, εχει να κανει με την εκθεση στον αερα. Δηλαδη ποσο χρονο ειναι ανοιχτο το μπουκαλακι.
Δεν το λεω με σιγουρια. Υποθεση κανω.

Ή κόλλησαν λάθος τις εττικέτες. :whistle::whistle:

Την επόμενη φορά θα πάω από εκεί και θα το διαπιστώσω...

gallahant
13-03-12, 09:51
Ισως , λεω ισως, εχει να κανει με την εκθεση στον αερα. Δηλαδη ποσο χρονο ειναι ανοιχτο το μπουκαλακι.
Δεν το λεω με σιγουρια. Υποθεση κανω.

Αυτό ακριβώς γίνεται. Οξείδωση της νικοτίνης μετά την έκθεση της στον αέρα. Αυτό γίνεται και επίτηδες από αρκετόυς στα diy υγρά που φτιάχνουν και ονομάζεται steeping. Αφήνουν το φρέσκο υγρό ανοιχτό για μια μέρα μετά το κλείνουν για μια βδομάδα μέχρι να κιτρινίσει. Αυτό βοηθάει και τις γεύσεις να "δέσουν". Καλό είναι πάντως να γίνεται καθώς αν ατμίσουμε αμέσως μια φρέσκια μίξη δεν λέει και πολλά. Εμένα πάντως οι VG+PG που έχω στα 18mg είναι εντελώς διάφανες.

@ ADSLgr.com All rights reserved.