PDA

Επιστροφή στο Forum : Ηλεκτρονικό τσιγάρο (reloaded)- Για μεγάλα "φουγάρα"



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 [15] 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71

Zer0c00L
13-03-12, 21:38
απο τιμες τι παιζει ρε παιδια...(πληροφοριακα μιλαω ετσι)

γιατι μου ειπαν για το απλο ego (αυτο που εχει μπαταρια-ατμοποιητη κτλ ολα μαζι) = 70 ευρω και για το ego-c (μπαταρια-ατμοποιητη κτλ ξεχωριστα) = 80 ευρω (φιλικη τιμη)

συνολικα για δυο πληρη σετ (κασετινα με ολα τα παρελκομενα τους και απο ενα υγρο της επιλογης μου δωρο) θελει 150 ευρω.

ειναι καλη η τιμη η τσιμπημενη...

Slammer
13-03-12, 23:03
Είσαι στα καλά (http://cleverstore.gr/index.php?dispatch=products.view&product_id=35250) σου? Και κατά καιρούς παίζουν και άλλες ιντερνετικές προσφορές, αλλά δεν είναι πάντα καλές. Εναλλακτικά αν ξέρεις τι θέλεις, κάνεις μια πιο μαζική παραγγελία από Κίνα (http://www.heaven-gifts.com/) (βάζεις και 2-3 παραπάνω μπαταρίες, μερικούς ατμοποιητές κλπ ή τα πέρνεις κομμάτια). Επίσης εναλλακτικά υπάρχει και ο Ανδρέας (http://www.ecoesmoking.com/) ,ο Κύπριος, που θα βρείς καλές τιμές, γνήσια Joyetech, και χαμηλά μεταφορικά.

ΥΓ: Γενικά αν το ψάξεις σε συμφέρει να τα πάρεις κομμάτια, δηλαδή μπαταρίες, ατμοποιητές, φορτιστές... δεν καταλαβαίνω γιατί το σέτ βγαίνει ακριβότερο, πόσο κάνει πια το κουτί.....

Zer0c00L
14-03-12, 00:16
δεν λεω καλα τα λες φιλε μου

αλλα ειναι οτι εχω εμπιστοσυνη στον φιλο μου που εχει το μαγαζι για αυτο προτιμησα να τα παρω απο εκει και οχι απο μαγαζι της ιδιας εταιρειας που εχω στην περιοχη μου (φιλολαου)

θα δειξει παντως το προσεχες μελλον...

chal_4
14-03-12, 22:31
Πήρα για τον πατέρα μου το Ego-w. Αγόρασα το υγρό της flavorART με νικοτίνη 16mg. Ενώ περίμενα (ο πατέρας μου είναι ο ενδιαφερόμενος καπνιστής) να είναι τελειως άγευστο έχει ένα ελαφρύ άρωμα. Σαν ναργιλές. Μπορείτε να μου προτείνετε κάποιο άλλο υγρό με νικοτίνη που δεν φαίνεται αρωματισμένο? Ο πατέρας μου κάνει καρέλια κασσετίνα (2μισι πακέτα τη μέρα τα τελευταία 40 χρόνια) και καταλαβαίνετε ότι δεν είναι εύκολη η μετάβαση στο ΗΤ, πόσο μάλλον αν γεύεται κάποιο άρωμα...
Επίσης από τους 5 ατμοποιητές (http://cleverstore.gr/index.php?dispatch=products.view&product_id=35349) οι 2 ήταν χαλασμένοι και ο 1 χάλασε μετά από 1-2 μέρες. Είναι φυσιολογικό κάτι τέτοιο?

29gk
14-03-12, 23:13
Εχει κανεις κανενα ελληνικο καταστημα, κατα προτιμηση φυσικο και στην Αθηνα, οπου θα μπορεσω να βρω ενα KR808D-1 USB passthrough για το Μibi and More της Nobacco που εχω ? Κατι σαν κι αυτο υποθετω :

http://www.heaven-gifts.com/product-146.html

Slammer
15-03-12, 00:07
Ενώ περίμενα (ο πατέρας μου είναι ο ενδιαφερόμενος καπνιστής) να είναι τελειως άγευστο έχει ένα ελαφρύ άρωμα. Σαν ναργιλές. Μπορείτε να μου προτείνετε κάποιο άλλο υγρό με νικοτίνη που δεν φαίνεται αρωματισμένο?

Δοκίμασε σκέτη βάση 20αρα (http://zerobacco.gr/el/content/balanced)... πολλοί την ατμίζουν έτσι.
Αυτό όχι απλώς δεν φαίνεται αρωματισμένο... είναι απλά χωρίς άρωμα. Αν και κατα βάθος πιστεύω ότι κάτι θα θέλει, ίσως σαν και αυτό (http://zerobacco.gr/el/content/agrinio-tobacco-flavour-atmos-lab) που θυμίζει κλασικό ελληνικό τσιγάρο. Προσοχή το άρωμα είναι για να αρωματίσει βάση, όχι για να ατμιστεί ώς έχει. Αρκούν 4-6 σταγόνες ανα 10 ml βάσης για πολύ διακριτική γεύση, ίσως και λιγότερο (όλα τα έτοιμα υγρά τα βρίσκω υπεραρωματισμένα).

Zer0c00L
15-03-12, 01:20
πηρα τα ηλεκτρονικα τσιγαρα ενα για μενα και ενα για την θεια μου (δωρο απο εκεινη)

ενα natura ego-c black (κασετινα) για μενα με υγρο flavour arts Dark Vapure 18mg (20ml)
ενα natura ego-t black (κασετινα) για την θεια με υγρο flavour arts apple 9mg (20ml)

βεβαια τωρα τα εβαλα να φορτισει το ενα σετ απο τις μπαταριες

chal_4
15-03-12, 16:06
Δοκίμασε σκέτη βάση 20αρα (http://zerobacco.gr/el/content/balanced)... πολλοί την ατμίζουν έτσι.
Αυτό όχι απλώς δεν φαίνεται αρωματισμένο... είναι απλά χωρίς άρωμα. Αν και κατα βάθος πιστεύω ότι κάτι θα θέλει, ίσως σαν και αυτό (http://zerobacco.gr/el/content/agrinio-tobacco-flavour-atmos-lab) που θυμίζει κλασικό ελληνικό τσιγάρο. Προσοχή το άρωμα είναι για να αρωματίσει βάση, όχι για να ατμιστεί ώς έχει. Αρκούν 4-6 σταγόνες ανα 10 ml βάσης για πολύ διακριτική γεύση, ίσως και λιγότερο (όλα τα έτοιμα υγρά τα βρίσκω υπεραρωματισμένα).

Η βάση αυτή όμως έχει νικοτίνη?

Slammer
15-03-12, 18:23
Η 20αρα ή 2% έχει αρκετή, αρκεί στο link που σου έδωσα να επιλλέξεις εκεί που λέει JUICE NIC, το 2.0%, και από την τιμή φαίνεται καθώς η νικοτινούχα είναι πολύ πιο ακριβή.

chal_4
15-03-12, 19:36
Αυτό έχει 2% νικοτίνη δηλαδή? Σε mg πως μεταφράζεται? Είναι πιο ελαφρύ από την 16mg που κάνει τώρα?

sdikr
15-03-12, 19:40
Αυτό έχει 2% νικοτίνη δηλαδή? Σε mg πως μεταφράζεται? Είναι πιο ελαφρύ από την 16mg που κάνει τώρα?

Βασικά μιλάει για 20mg ανά ml, για να το κάνεις ποιο λίγο παίρνεις και ενα χωρίς νικοτίνη και ανάλογα κάνεις την μίξη.

gallahant
16-03-12, 18:34
Παιδια, υπάρχει κάποιος που ξέρει που μπορώ να βρω υγρά της Liqua με λογικό shipping για Κύπρο; Επίσης και αν υπάρχει κάπου το Vermillion River Kentucky Applewood. Ευχαριστώ πολύ!

no_logo
17-03-12, 14:28
«Επικίνδυνα» για την υγεία τα ηλεκτρονικά τσιγάρα σύμφωνα με την ERS (http://tvxs.gr/news/ygeia/epikindyna-gia-tin-ygeia-ta-ilektronika-tsigara-symfona-me-tin-ers)

Slammer
17-03-12, 15:38
«Επικίνδυνα» για την υγεία τα ηλεκτρονικά τσιγάρα σύμφωνα με την ERS (http://tvxs.gr/news/ygeia/epikindyna-gia-tin-ygeia-ta-ilektronika-tsigara-symfona-me-tin-ers)

Το θέμα δεν είναι αν είναι επικίνδυνα ή ασφαλή για τους μή καπνιστές, το θέμα είναι αν είναι λιγότερο ή περισσότερο επικίνδυνα για τους καπνιστές...
Το ητ μπορεί να είναι 1000 πιό ακίνδυνο από το κανονικό τσιγάρο, παραμένει όμως επικίνδυνο για τον μη καπνιστή.

Νικαετός
17-03-12, 17:10
Τι σχέση μπορεί να έχει το Η/Τ με τα "υπόλοιπα προϊόντα καπνού" ?

Αυτό μόνο η ers μπορεί να μας το απαντήσει φαντάζομαι....

maik
17-03-12, 17:12
Τελικα ο μεγαλυτερος πολεμιος του ΗΤ ειναι αυτα τα "ιατρεια" διακοπης του καπνισματος, οχι οι καπνοβιομηχανιες.

Zer0c00L
17-03-12, 17:38
εχουν ακουστει παρα πολλα και εχουν τρομοκρατησει αρκετο κοσμο που θα ηθελε να παει στο ΗΤ

λενε για τον ΕΟΦ που τα βγαζει επικινδυνα
λενε για διαφορους γιατρους που λενε π.χ να μην καπνιζουμε το ΗΤ οπως το κανονικο τσιγαρο γιατι μαζευεται υγρο στους πνευμονες (λογω του ατμου)
λενε για διαφορους γιατρους που λενε οτι το ΗΤ εχει καρκινογονες ουσιες

λενε παρα πολλα και ο ασχετος που θελει να παει στο ΗΤ η ο πρωταρης αρχιζει και φοβαται...

εδω στα μερη μου πολλοι που το αρχισαν το ΗΤ σταματησαν την χρηση του επειδη ακουσαν τα παραπανω και ξαναγυρισαν στα τσιγαρα...

πιστευω οτι καποιος υπευθυνος πρεπει να βγει σε ΜΜΕ κτλ και να μιλησει ανοιχτα για το ΗΤ

........Auto merged post: Zer0c00L πρόσθεσε 1 λεπτά και 13 δευτερόλεπτα αργότερα ........

εγω που εχω περιπου λιγες μερες που αρχισα το ΗΤ (παραλληλα ακομα με τα κανονικα τσιγαρα) εχω ακουσει οχι και λιγα απο συγγενεις - κοπελα - φιλους/γνωστους/κολλητους το τι μου λενε δεν σας μιλαω γιατι θα πεθανετε στα γελια...

sdikr
17-03-12, 17:44
Τι να πούνε ρε παιδιά για το ΗΤ
ο slammer το λεει πολύ σωστά, αν κάπνιζες τότε το ΗΤ δεν μπορεί να είναι χειρότερο. ΤΕΛΟΣ που λέμε :p

Εγώ ξέρω ενα πράγμα, ότι πλέον μπορώ να μυρίσω πράγματα που δεν μπορούσα, ή γεύση έχει αλλάξει, μπορώ να ανέβω στον 3ο χωρίς μετά να με τρέχουν στο νοσοκομείο.

Κάνει κακό;
Ναι σίγουρα κάνει
Κάνει περισσότερο κακό από το τσιγάρο;
Μάλλον Όχι

Αλήθεια τα πιπάκια nicorete καθώς και τα διάφορα Patch είναι ποιο healthy;

hemlock
17-03-12, 18:48
Αλήθεια τα πιπάκια nicorete καθώς και τα διάφορα Patch είναι ποιο healthy;
Όπως έχω ξαναγράψει...Είναι ,τουλάχιστον, φαρκακευτικά σκευάσματα και έχουν ελεχθεί...

sdikr
17-03-12, 19:39
Όπως έχω ξαναγράψει...Είναι ,τουλάχιστον, φαρκακευτικά σκευάσματα και έχουν ελεχθεί...

Ως προς τι όμως;
μην ξεχνάμε ότι η νικοτίνη παραμένει

hemlock
17-03-12, 19:43
Ως προς τι όμως;
μην ξεχνάμε ότι η νικοτίνη παραμένει
Τα πάντα όλα...

29gk
17-03-12, 23:09
Το ΗΤ εχει μεγαλη διεισδυση ή επιτυχια στην Ελληνικη αγορα, μαλλον απο το 2010-2011 και μετα παρα πριν απο αυτο το διαστημα. Στην παγκοσμια αγορα ομως, λογικα προυπαρχει με μεγαλο ογκο πωλησεων και πολλους χρηστες πριν απο αυτο το διαστημα. Αν αφησουμε λοιπον στην ακρη τον ελληνικο ΕΟΦ, οι ξενοι και ειδικα οι δυτικοι αντιστοιχοι ΕΟΦ τι λενε ? Στην Ευρωπη και στην Αμερικη ? Για τις ΗΠΑ γνωριζουμε πως το θεμα το εφτασαν στα δικαστηρια, υποθετω οι αμεσα ενδιαφερομενες και ισχυροτατες καπνοβιομηχανιες και οχι τα αμελητεας δυναμης ινστιτουτα και κλινικες διακοπης του καπνισματος και παρολη την πολεμικη, εχασαν την υποθεση. Αυτο κατα τη γνωμη μου, δεδομενης και παλι της ισχυος αυτου του λομπι, ειναι πρωτοφανες.

- Για την Ευρωπη ομως υπαρχει κατι αντιστοιχο ?
- Πως κυκλοφορουν ελευθερα, σε ολο τον κοσμο και χωρις τους περιορισμους, εστω σε οτι αφορα αυτους της προειδοποιητικης σημανσης, τα υγρα περιεκτικοτητας νικοτινης χωρις καποιος να εχει αντιδρασει ?
- Εαν κατι δεν ειναι πιστοποιημενο για την καταλληλοτητα βρωσης ή καταποσης ή εστω χρησης, δεν απαγορευεται καταρχην και εξ ορισμου ?
- Διαφορες επωνυμες εταιρειες εμποριας ΗΤ, που διαφημιζουν οτι τα υγρα τους ειναι ελεγμενα απο διαφορους φορεις, οπως το παρακατω παραδειγμα


Τα διαλύματα των φίλτρων απο το ηλεκτρονικο τσιγαρο (e-cigarette) NOBACCO είναι τα μόνα που έχουν ελεγχθεί από το Εργαστήριο Φασματομετρίας Μάζας και Ανάλυσης Διοξινών του ΕΚΕΦΕ "Δημόκριτος". Τα αποτελέσματα δείχνουν ότι τα συστατικά τους είναι μη-τοξικά για τον άνθρωπο σε σχέση με τη λειτουργία του ηλεκτρονικού τσιγάρου (e-cigarette) NOBACCO. Σε κανένα διάλυμα δεν ανιχνεύθηκαν πολυκυκλικοί αρωματικοί υδρογονάνθρακες (PAH) οι οποίοι αντιθέτως, εμπεριέχονται στον καπνό του κανονικού/παραδοσιακού τσιγάρου και ορισμένοι από αυτούς είναι γονιδιοτοξικοί και καρκινογόνοι.

πως συνεχιζουν και δραστηριοποιουνται χωρις καποιος να τους εχει ενοχλησει ? Υπαρχουν βεβαια παραδειγματα ανικανοτητας και μη ελεγχου απο την πλευρα του ελληνικου κρατους οπως η παλαιοτερη περιπτωση των περιφημων τσαγιων διαιτης που αφου επι 3 και πλεον χρονια ειχαν κατακλυσει την αγορα, θυμηθηκαν καποιοι να τα ελεγξουν και απαγορευσουν στην συνεχεια, αλλα τι γινεται οταν κατι εισαγεται ετοιμο και συσκευασμενο απο την Ευρωπη ?

Slammer
18-03-12, 00:05
Όπως έχω ξαναγράψει, είναι θέμα χρόνου να τεθεί ένα πλαίσιο για το ΗΤ. Το κράτος θα θελήσει αφενός να ελέγξει τους προμηθευτές εφ'ετερου όμως θα θέλει να εισπράξει αυτά που χάνει. Είναι θέμα χρόνου τα υγρά να παράγονται από φαρμακοβιομηχανίες, ενδεχομένως και με λογότυπα καπνοβιομηχανιών που στην αγορά θα βγαίνουν σε τιμές τετραπλάσιες από τις σημερινές (χωρίς απαραίτητα να είναι καλύτερα ή καθαρότερα, αλήθεια έχει ελέγξει κανείς για την καταλληλότητα και την ασφάλεια τα δεκάδες χημικά στα οποία εμποτίζονται τα καπνά προκειμένου να αποκτήσουν κάποιες ιδιότητες και τους έπιασε ο πόνος τώρα για την προπυλαινογλυκόλη) συμπεριλαμβανομένων και των φόρων. Για να γίνουν αυτά, αρκεί η "πίτα" να αποκτήσει ένα κρίσιμο μέγεθος, μέχρι τότε όμως θα κάνουν ότι μπορούν να το πολεμήσουν....

Zer0c00L
18-03-12, 01:25
οπως το ειπες η "πιτα" ειναι μεγαλη και την θελουν ολη

το ζητημα ειναι ομως ο απλος κοσμακης τι φταιει να τον τρομοκρατουν...

Slammer
18-03-12, 21:38
Ο απλός κοσμάκης είναι πάντα το εύκολο θυμα για να τον τρομοκρατούν και να τον κατευθύνουν γενικώς....

nikraven
19-03-12, 23:05
:oneup:
Τι να πούνε ρε παιδιά για το ΗΤ
ο slammer το λεει πολύ σωστά, αν κάπνιζες τότε το ΗΤ δεν μπορεί να είναι χειρότερο. ΤΕΛΟΣ που λέμε :p

Εγώ ξέρω ενα πράγμα, ότι πλέον μπορώ να μυρίσω πράγματα που δεν μπορούσα, ή γεύση έχει αλλάξει, μπορώ να ανέβω στον 3ο χωρίς μετά να με τρέχουν στο νοσοκομείο.

Κάνει κακό;
Ναι σίγουρα κάνει
Κάνει περισσότερο κακό από το τσιγάρο;
Μάλλον Όχι

Αλήθεια τα πιπάκια nicorete καθώς και τα διάφορα Patch είναι ποιο healthy;

+11111:oneup:
συμφωνώ απολύτως μαζί σου.
και να σου πω για τα περιβόητα αυτοκόλλητα nicorette και τις τσίχλες nicorette που τα δοκίμασε ο κουμπάρος μου πριν μπλέξει με το ηλεκτρονικό τσιγάρο.
σε κανονικές συνθήκες κάπνιζε 2 πακέτα BF άσπρα την ημέρα.
Μόλις αγόρασε τα αυτοκόλλητα nicorette και παράλληλα μασουλούσε και τις τσίχλες
απο την επόμενη ημέρα άρχισε να καπνίζει 3 πακέτα τσιγάρα BF.:):):hmm:
Φοβερό κατασκεύασμα διακοπής καπνίσματος.

gallahant
20-03-12, 10:53
Παιδια, κάτι που έχω μάθει για τα ego-tank που έρχονται όταν αγοράσεις ego-t/ego-c σε κιτ.
Το σκληρό πλαστικό καπάκι που έχουνε μετά από 4-5 βάλε-βγάλε τρώγετε και δεν κάνει καλή επαφή έτσι έχουμε leaks. Μπορούμε να χρησιμοποιήσουμε σιλικονένια καπάκια αλλά κι αυτά σε λίγες μέρες δεν έχουν καλή επαφή καθώς το σκίσιμο που κάνει ο ατμοποιητής στο καπάκι χαλάει και ανοίγει. Μια λύση που βρήκα με λίγο ψάξιμο στο νετ είναι να τρυπάμε εξ αρχής τα σιλικονένια κάπακια με μια βελόνα σύριγγας 12 gauge που έχει εξωτερική διάμετρο περίπου 2,7mm. Δεν τρυπάμε με τη μυτερή άκρη αλλά με την πίσω άκρη της σύριγγας ούτως ώστε να πετύχουμε ένα κύκλο όπως ακριβώς είναι και αυτός στα σκληρά καπάκια. Έτσι λύνεται το πρόβλημα με τις διαρροές. Το έχω δοκιμάσει και δουλεύει εξαιρετικά, φτάνει να γίνεται και η κατάλληλη συντήρηση στο ΗΤ μας.

Ελπίζω να βοηθήσω κάποιον που αντιμετωπίζει το ίδιο πρόβλημα.:up:

29gk
20-03-12, 12:20
Επεσα πανω σε αυτο για οποιον ενδιαφερεται

http://tro-ma-ktiko.blogspot.com/2012/03/tmo.html


Ego-T One”, με έκπτωση 30%!
Η τελική τιμή του Ego-T One, κατόπιν της έκπτωσης διαμορφώνεται στα 27,79 € και χωρίς έξοδα αποστολής.

gallahant
20-03-12, 20:20
Δεν είναι και τόσο έκπτωση, αν σκεφτείς ότι περιέχει μόνο έναν ατμοποιητή (τουλάχιστον αυτό κατάλαβα-έναντι 5 του πλήρες σετ) ένα μόνο πλήρες τσιγάρο και 3 τανκ (έναντι 5 του πλήρες σετ). Είναι βέβαια μια καλή αγορά για κάποιον που θέλει από περιέργεια να δοκιμάσει το ΗΤ και δεν θέλει να ξοδέψει περισσότερα λεφτά.:)

Slammer
20-03-12, 23:25
Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί τα σέτ είναι πιο ακριβά από τα ξεχωριστά εξαρτήματα...
Γενικά ένα σετ περιέχει 2 πλήρη τσιγάρα συν έναν φορτιστή, και μερικούς ατμοποιητές. Στα περισσότερα καταστήματα το κόστος των εξαρτημάτων είναι μικρότερο (σύγκριση στο ίδιο κατάστημα). Υποτίθεται ότι με το σετ έπρεπε να πέρνεις και μια σημαντική έκπτωση λόγω της πιο μαζικής αγοράς, εκτός αν το σετ απευθύνεται στους ανίδεους οπότε όποιον πιάσουμε.... και του τα πιάσουμε...

29gk
20-03-12, 23:49
Υποτίθεται ότι με το σετ έπρεπε να πέρνεις και μια σημαντική έκπτωση λόγω της πιο μαζικής αγοράς, εκτός αν το σετ απευθύνεται στους ανίδεους οπότε όποιον πιάσουμε.... και του τα πιάσουμε..

Κατα πασα πιθανοτητα αυτο ειναι. Επειδη το αθλημα ειναι καινουργιο, ισχυει περιπου το αναποδο δηλαδη απο οτι πχ στο hardware των pc.

Zer0c00L
21-03-12, 00:04
εγω παντως και στο ego-t (θειο και θεια) και στο ego-c (για μενα την μανα μου και την κοπελια μου) προτιμησαμε τις κασετινες.

Slammer
21-03-12, 01:07
Εντάξει η κασετίνα είναι όλα μέσα νοικοκυρεμένα, και κάποιος που δεν έχει σχέση με το "σπόρ" αυτό θα πάρει, αλλά δεν καταλαβαίνω ΤΟ καπέλο...
πχ
Giant από Nobacco:
Πακέτο 85,95 - Εξαρτήματα: Μπαταρίες 2Χ24 + Κάρτο 3Χ5.5 + Φορτιστής 8.95 + Adaptor USB 5 = 68,45 -> Καπέλο 25,5%
Ego-C 1000mAh απο Cleverstore:
Πακέτο 55 - Εξαρτήματα: Μπαταρίες 2Χ10 + Ατμοποιητές 2Χ6 + Φορτιστής 3 + Αdaptor USB 3.5 + Τάνκ 5 = 43,50 -> Καπέλο 26%!!!

Τα καταστήματα είναι ενδεικτικά, και συγκρίνω τιμές των ίδιων καταστημάτων, όχι να τα πάρεις σπαστά από εδώ και απο εκεί... Το "καπέλο" είναι σταθερά >25% άσχετα αν είναι φθηνό ή ακριβό μαγαζί... εκτός αν κοστίζει τόσο η χαρτονένια κασετίνα :p

29gk
21-03-12, 08:08
Βρηκα και την εκπομπη στο ΣΚΑΙ που ανεφερα εδω. Δειτε μετα το 1:17 και βγαλτε μονοι τα συμπερασματα σας, οχι για το ΗΤ αλλα για τον γιατρο

http://www.skai.gr/player/TV/?MMID=225786

nikraven
27-03-12, 14:42
Εντάξει η κασετίνα είναι όλα μέσα νοικοκυρεμένα, και κάποιος που δεν έχει σχέση με το "σπόρ" αυτό θα πάρει, αλλά δεν καταλαβαίνω ΤΟ καπέλο...
πχ
Giant από Nobacco:
Πακέτο 85,95 - Εξαρτήματα: Μπαταρίες 2Χ24 + Κάρτο 3Χ5.5 + Φορτιστής 8.95 + Adaptor USB 5 = 68,45 -> Καπέλο 25,5%
Ego-C 1000mAh απο Cleverstore:
Πακέτο 55 - Εξαρτήματα: Μπαταρίες 2Χ10 + Ατμοποιητές 2Χ6 + Φορτιστής 3 + Αdaptor USB 3.5 + Τάνκ 5 = 43,50 -> Καπέλο 26%!!!

Τα καταστήματα είναι ενδεικτικά, και συγκρίνω τιμές των ίδιων καταστημάτων, όχι να τα πάρεις σπαστά από εδώ και απο εκεί... Το "καπέλο" είναι σταθερά >25% άσχετα αν είναι φθηνό ή ακριβό μαγαζί... εκτός αν κοστίζει τόσο η χαρτονένια κασετίνα :p

σήμερα το πρωί είναι απο τις λίγες φορές που με τσούζει ο πισινός μου και μάλιστα το γνώριζα ότι θα με τσούξει.:)
λόγω του ότι ο ατμοποιητής μου (ένας ego-w)παρέδωσε το πνεύμα του και λόγω του ότι δεν είχα δεύτερο εφεδρικό
πήγα να αγοράσω απο ένα συγκεκριμένο κατάστημα έναν ίδιο.
(στην πόλη μου όλα κι όλα τα μαγαζιά που φέρνουν ανταλλακτικά Η.Τ. είναι μόνο 3.
το ένα φέρνει εισαγωγές μονο απο κινα..το δεύτερο είναι σκέτο φαρμακείο...οπότε απέμεινε το τρίτο για να μπώ.)
σε συγκεκριμένη ιστοσελίδα καταστήματος Η.Τ. που εδρεύει εις τα αθήνας τον ίδιο ατμοποιητή ego-w τον πουλάει 3,5€.
Λέω με το μυαλό μου επειδή είμαι και σε επαρχία άντε να τον βρώ πάνω κάτω στα 4,5€.
Ναι καλά.
7,5€ περικαλώ τον φορτώθηκα.(αναγκαστικά και εν γνώση μου)
Και όταν του είπα ρε μεγάλε τον ατμοποιητή στην Αθήνα τον βρήκα με 3,5€ γύρισε και λογικά μου είπε ΄΄ας τον αγόραζες απο αθήνα΄΄
ξέρω είμαι για πολύ ξύλο που τον αγόρασα αλλά δεν γινόταν διαφορετικά.
απο σήμερα μαζική παραγγελία απο αθήνα και τέλος οι πονηροί της επαρχίας μου που κλαίγονται ότι δεν έχουν δουλειά και κλείνουν τα μαγαζάκια τους.
Οταν ξυρίζουν κόντρα και αλύπητα τον κόσμο καλά να πάθουν.

Slammer
27-03-12, 14:52
Γιατί νομίζεις ότι πονηροί υπάρχουν μόνο στην Επαρχία? Εδω να δείς μαγαζιά που τον έχουν ακόμα και 8 ή 9 ευρώ και το διατυμπανίζουν για μεγάλη προσφορά....
Ειδικά αν είσαι άσχετος, θα φάς τρελό "ξύρισμα", μπορεί να πάρεις Ego-T κλώνο των 15$, με ένα 100αρικο χαλαρά....
Ευτυχώς όμως σιγά-σιγά όλο και κάποιοι εμφανίζονται και πουλάνε με λογικό κέρδος, γιατί αλλιώς υπάρχει και ο Κινέζος....

PopManiac
27-03-12, 14:54
Βρηκα και την εκπομπη στο ΣΚΑΙ που ανεφερα εδω. Δειτε μετα το 1:17 και βγαλτε μονοι τα συμπερασματα σας, οχι για το ΗΤ αλλα για τον γιατρο

http://www.skai.gr/player/TV/?MMID=225786

Αναφέρεται στο PSI και στα CACs στο σωστό νήμα πόσταρες; :p

PopManiac
27-03-12, 14:55
Εννοείς μετά το 1:17:00 ;)

PopManiac
27-03-12, 15:05
ΨΕΥΤΕΣ

Να απαγορευθεί το ΗΤ σε κλειστούς χώρους έτσι χύμα;

Πάρε φασισμό κόσμε! ΟΚ το κανονικό τσιγάρο να απαγορευθεί που προκαλεί παθητικό κάπνισμα αλλά το ΗΤ που δεν έχει καμία σχέση γιατί;;;;;;;;;;;;;;

Αλλά έχε χάρη που ο 'εκπρόσωπος' των ΗΤ είναι για τα μπάζα.

hemlock
27-03-12, 15:13
Γιατί νομίζεις ότι πονηροί υπάρχουν μόνο στην Επαρχία? Εδω να δείς μαγαζιά που τον έχουν ακόμα και 8 ή 9 ευρώ και το διατυμπανίζουν για μεγάλη προσφορά....
Ειδικά αν είσαι άσχετος, θα φάς τρελό "ξύρισμα", μπορεί να πάρεις Ego-T κλώνο των 15$, με ένα 100αρικο χαλαρά....
Ευτυχώς όμως σιγά-σιγά όλο και κάποιοι εμφανίζονται και πουλάνε με λογικό κέρδος, γιατί αλλιώς υπάρχει και ο Κινέζος....
Μπορούνε να πάνε να πεθάνουν,έτσι απλά...:twisted:
Σημερα θέλησα να αγοράσω κάποια tanks για το ego μου...Την προηγούμενη φορά τα πλήρωσα .5 ευρώ/τεμ. σήμερα ήθελε 1 ευρώ...ΟΥΡΤ ρε.

gedi
27-03-12, 16:00
ΨΕΥΤΕΣ

Να απαγορευθεί το ΗΤ σε κλειστούς χώρους έτσι χύμα;

Πάρε φασισμό κόσμε! ΟΚ το κανονικό τσιγάρο να απαγορευθεί που προκαλεί παθητικό κάπνισμα αλλά το ΗΤ που δεν έχει καμία σχέση γιατί;;;;;;;;;;;;;;

Sorry, αλλά δεν έχω ακούσει κάτι. Βγήκε κάποια καινούρια ανακοίνωση/φιρμάνι???

29gk
27-03-12, 18:17
Δες την εκπομπη του ΣΚΑΙ που παραθετω παραπανω, μετα το 1:1:17

Zer0c00L
28-03-12, 02:33
για δειτε αυτο και πειτε μου την γνωμη σας
το βρηκα ενδιαφερον...

http://e-cig.com/shopping/default.asp

nikraven
28-03-12, 08:43
Γιατί νομίζεις ότι πονηροί υπάρχουν μόνο στην Επαρχία? Εδω να δείς μαγαζιά που τον έχουν ακόμα και 8 ή 9 ευρώ και το διατυμπανίζουν για μεγάλη προσφορά....
Ειδικά αν είσαι άσχετος, θα φάς τρελό "ξύρισμα", μπορεί να πάρεις Ego-T κλώνο των 15$, με ένα 100αρικο χαλαρά....
Ευτυχώς όμως σιγά-σιγά όλο και κάποιοι εμφανίζονται και πουλάνε με λογικό κέρδος, γιατί αλλιώς υπάρχει και ο Κινέζος....

Καλέ μου φίλε slammer σίγουρα παντού υπάρχουν οι πονηροί μαγαζάτορες.
απλά στην επαρχία αυτοί διακρίνονται πιο εύκολα και ακόμα πιο εύκολα μεταδίδεται η πληροφορία ποιός είναι αυτός ο πονηρός καταστηματάρχης που ξυρίζει τον κόσμο.:)
εδώ άντε λόγω ανάγκης θα μου πιάσει το ποπουλίνι μου μία φορά,άντε λόγω συνθηκών να μου τον πιάσει δεύτερη φορά..τρίτη φορά δεν θα υπάρξει.
θα μαθευτεί μέχρι τα σύνορα.:)

nikraven
28-03-12, 08:44
Αναφέρεται στο PSI και στα CACs στο σωστό νήμα πόσταρες; :p
:rofl::rofl:

nikraven
28-03-12, 08:51
ΨΕΥΤΕΣ

Να απαγορευθεί το ΗΤ σε κλειστούς χώρους έτσι χύμα;

Πάρε φασισμό κόσμε! ΟΚ το κανονικό τσιγάρο να απαγορευθεί που προκαλεί παθητικό κάπνισμα αλλά το ΗΤ που δεν έχει καμία σχέση γιατί;;;;;;;;;;;;;;

Αλλά έχε χάρη που ο 'εκπρόσωπος' των ΗΤ είναι για τα μπάζα.

το γιατί είναι πολύ απλό.
γιατι οι καπνοβιομηχανίες και το ελληνικό δημόσιο χάνουν έσοδα.(μόνο απο μένα έχασαν 300€ τον μήνα Χ 12 μήνες = 3600€ )
Οπότε σου λέει ας βάλουμε μερικούς να λένε ότι το Η.Τ. είναι επικίνδυνο για την υγεία (θαρρείς και το κανονικό τσιγάρο είναι υγιεινό)
και ας το απαγορεύσουμε μήπως και αυτοί οι αλήτες που το γύρισαν σε Η.Τ.ξαναγυρίσουν στο κανονικό τσιγάρο.

nikraven
28-03-12, 08:53
Μπορούνε να πάνε να πεθάνουν,έτσι απλά...:twisted:
ΟΥΡΤ ρε.
:respekt::rofl::oneup:

nikraven
28-03-12, 09:03
για δειτε αυτο και πειτε μου την γνωμη σας
το βρηκα ενδιαφερον...

http://e-cig.com/shopping/default.asp

αν και με αγορές απο το εξωτερικό δεν το κατέχω το άθλημα
και απλά απο περιέργεια είδα την τιμή του ατμοποιητή που έχω εγώ (ego-w)
τον έχει 5,99 δολλάρια δηλαδή 4,49€.
λίγο ακριβούτσικο το βλέπω σε σχεση με το cleverstore που τον πουλάει 3,50€ τον συγκεκριμένο.
θα μου πεις ίσως είναι άλλη ποιότητα που αυτό δεν το ξέρω.

PopManiac
28-03-12, 17:55
Ενδιαφέρον άρθρο στους ΝΥ Times (http://www.nytimes.com/2011/11/08/science/e-cigarettes-help-smokers-quit-but-they-have-some-unlikely-critics.html?ref=johntierney)που πρέπει να το διαβάσουν όλοι και ακόμα περισσότερο κάτι Ταλιμπάν υποκριτές - παραπέμπει και σε μια ενδιαφέρουσα μελέτη στην Ιταλία ;)

nikraven
28-03-12, 19:42
Ενδιαφέρον άρθρο στους ΝΥ Times (http://www.nytimes.com/2011/11/08/science/e-cigarettes-help-smokers-quit-but-they-have-some-unlikely-critics.html?ref=johntierney)που πρέπει να το διαβάσουν όλοι και ακόμα περισσότερο κάτι Ταλιμπάν υποκριτές - παραπέμπει και σε μια ενδιαφέρουσα μελέτη στην Ιταλία ;)

πολύ καλό link και πολύ καλο άρθρο φίλε μου.
φυσικά τέτοιο άρθρο σιγά να μην αναδειχθεί και εδώ στην δική μας Zιμπάμπουε.
και κατα την γνώμη μου τα δύο καλύτερα σημεία του άρθρου είναι:
1)
After six months, more than half the subjects in Dr. Polosa’s experiment had cut their regular cigarette consumption by at least 50 percent. Nearly a quarter had stopped altogether. Though this was just a small pilot study, the results fit with other encouraging evidence and bolster hopes that these e-cigarettes could be the most effective tool yet for reducing the global death toll from smoking.
2)
But there’s a powerful group working against this innovation — and it’s not Big Tobacco. It’s a coalition of government officials and antismoking groups who have been warning about the dangers of e-cigarettes and trying to ban their sale.

@ ADSLgr.com All rights reserved.