PDA

Επιστροφή στο Forum : Ηλεκτρονικό τσιγάρο (reloaded)- Για μεγάλα "φουγάρα"



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 [16] 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71

Slammer
30-03-12, 12:15
Βαρέθηκα τις δοκιμές ατμοποιητών, την ασταθή απόδοση τους όχι μόνο μεταξύ διαφορετικών κατασκευαστών αλλά ακόμα και σε κομμάτια του ίδιου πακέτου...
Αν είναι να πετάξω 2 σε μια πεντάδα, τους άλλους 2 να τους μαστορέψω για να δουλεύουν καλά και μόνο ένας να δουλεύει ως έχει... τότε υπάρχει πρόβλημα.
Περιμένω να έρθει ο "Μπούλης Α2" (http://bulli-smoker.de/index.php?a=68&lang=eng) να ησυχάσω....

ΥΓ: Μετά από εξαντλητικές δοκιμές 29 κατασκευαστών ατμοποιητών, μόνο ένας εμφανίζει σταθερότητα στην ποιότητα και συμπεριφορά. Ο εξαιρετικός imist (http://hlektroniko-tsigaro.com/index.php?target=categories&category_id=799) ο οποίος αρκεί να τον κρατήσεις (φινίρισμα και υλικό άψογο) για να καταλάβεις ότι δεν έχει σχέση με "λαμαρινάκια". Αν ήταν και λίγο πιο σφικτός και λίγο πιο φθηνός θα ήταν το απόλυτο... (δεν μπορείς να τα έχεις όλα σε αυτή τη ζωή). Πάλι καλά που όταν χρειαστεί άλλαγμα, αλλάζεις μόνο τη βάση.

hemlock
30-03-12, 12:31
Βαρέθηκα τις δοκιμές ατμοποιητών, την ασταθή απόδοση τους όχι μόνο μεταξύ διαφορετικών κατασκευαστών αλλά ακόμα και σε κομμάτια του ίδιου πακέτου...
Αν είναι να πετάξω 2 σε μια πεντάδα, τους άλλους 2 να τους μαστορέψω για να δουλεύουν καλά και μόνο ένας να δουλεύει ως έχει... τότε υπάρχει πρόβλημα.
Περιμένω να έρθει ο "Μπούλης Α2" (http://bulli-smoker.de/index.php?a=68&lang=eng) να ησυχάσω....

ΥΓ: Μετά από εξαντλητικές δοκιμές 29 κατασκευαστών ατμοποιητών, μόνο ένας εμφανίζει σταθερότητα στην ποιότητα και συμπεριφορά. Ο εξαιρετικός imist (http://hlektroniko-tsigaro.com/index.php?target=categories&category_id=799) ο οποίος αρκεί να τον κρατήσεις (φινίρισμα και υλικό άψογο) για να καταλάβεις ότι δεν έχει σχέση με "λαμαρινάκια". Αν ήταν και λίγο πιο σφικτός και λίγο πιο φθηνός θα ήταν το απόλυτο... (δεν μπορείς να τα έχεις όλα σε αυτή τη ζωή). Πάλι καλά που όταν χρειαστεί άλλαγμα, αλλάζεις μόνο τη βάση.

Τι προσπαθείς να βρείς με τους τόοοσους ατμοποιητές ? Εγώ την έχω καταβρεί με τον EgoT (με 2 γνήσια Parts joyetech +alter Και ενα μουφα) και τώρα "ψάχνω" για υγρά που να με αρέσουν (flavour art apple+ traditional maxx blend)...Πιστεύω οτι κάνεις λάθος με το να είσαι συνέχεια στο ψάξιμο του "απόλυτου"...Απο την στιγμή που θα σου καθήσει ένας ατμοποιητής στον λαιμό ,τέλος και ειδικά αν έχεις βρεί και Parts που δεν είναι προβληματικά (πχ Tanks) είσαι άρχοντας...Όπως έχεις πει και εσύ (μαζί και ο Ποπ) το ηλ. τσιγάρο καπνίζεται με συγκεκριμένο τρόπο...

Slammer
30-03-12, 14:22
Είμαι σίγουρος ότι δεν μπορώ να κρατήσω ατμοποιητή πάνω από 5 ημέρες, μου μυρίζει διαφορετικά. Μαλλον οι επικαθίσεις πάνω στο σύρμα αλλιώνουν την γεύση. Ο ατμοποιητής μπορεί να δουλεύει σωστά, όμως δεν είναι η γεύση σωστή. Προς το παρόν τελικά για το δικό μου στύλ και αισθητήριο γεύσης, ταιριάζουν φθηνοί ατμοποιητές με πολύ μικρή διάρκεια ζωής, όπως τα κάρτο Kanger/Boge του mini&more ή τα αντίστοιχα με σπείρωμα 510. Ελπίζω να μου κάτσει καλά ο Α2...

ΥΓ: Εντάξει δεν δοκίμασα 29 κατασκευαστές.... είναι κάτι ανάλογο με τους κατασκευαστές πλυντηρίων.... που ακόμα να γίνουν 30.

gallahant
30-03-12, 20:12
Βαρέθηκα τις δοκιμές ατμοποιητών, την ασταθή απόδοση τους όχι μόνο μεταξύ διαφορετικών κατασκευαστών αλλά ακόμα και σε κομμάτια του ίδιου πακέτου...
Αν είναι να πετάξω 2 σε μια πεντάδα, τους άλλους 2 να τους μαστορέψω για να δουλεύουν καλά και μόνο ένας να δουλεύει ως έχει... τότε υπάρχει πρόβλημα.
Περιμένω να έρθει ο "Μπούλης Α2" (http://bulli-smoker.de/index.php?a=68&lang=eng) να ησυχάσω....

ΥΓ: Μετά από εξαντλητικές δοκιμές 29 κατασκευαστών ατμοποιητών, μόνο ένας εμφανίζει σταθερότητα στην ποιότητα και συμπεριφορά. Ο εξαιρετικός imist (http://hlektroniko-tsigaro.com/index.php?target=categories&category_id=799) ο οποίος αρκεί να τον κρατήσεις (φινίρισμα και υλικό άψογο) για να καταλάβεις ότι δεν έχει σχέση με "λαμαρινάκια". Αν ήταν και λίγο πιο σφικτός και λίγο πιο φθηνός θα ήταν το απόλυτο... (δεν μπορείς να τα έχεις όλα σε αυτή τη ζωή). Πάλι καλά που όταν χρειαστεί άλλαγμα, αλλάζεις μόνο τη βάση.

Περιμένεις ότι θα ησυχάσεις με τον Α2? Έτσι που σε κόβω θα πάρεις σβάρνα ότι ατμοποιητή κυκλοφορεί!:p
Πιο μπελαλίδικος θα είναι λέω εγώ. Μπορείς με τα μισά λεφτά του Α2 να πάρεις ένα ultrasonic cleaner για να καθαρίζεις τους ατμοποιητές σου. Προσωπικά αυτό κάνω με τον ego-c και επανέρχεται σε άριστη κατάσταση. Μετά από το καθάρισμα αρκεί ένα dry burning για 1 λεπτάκι και αστράφτει. Ένα μήνα τώρα είμαι ακόμα στον πρώτο ατμοποιητή και δεν πρόσεξα μείωση στην απόδοση του. Τώρα ως προς την απόδοση γεύσης δεν μπορώ να πω αλήθεια αν χαλάνε γιατί αλλάζω 2-3 γεύσεις τη βδομάδα μέχρι να ξεχωρίσω 1-2 υγρά τα οποία θα ατμίζω μακροπρόθεσμα.

Slammer
31-03-12, 00:44
Ultrasonic ??? Για λέγε..... (όχι τιποτα άλλο, αν πετύχω κανένα καλό σετάρισμα στον Α2 προτιμώ να το καθαρίσω παρά να φιάξω άλλο...:lol:
Μάλλον θα αργήσω να δοκιμάσω κάτι άλλο, έχω αποκτήσει αποψη για την απόδοση που έχουν οι διάφορες αρχές λειτουργίας που συνοψίζονται:

Κάρτο - Λίγο μουντή γεύση αλλά με τέτοιο κόστος (~1$) δεν πολυασχολείσαι. Το πετάς μετά από 10-15 ml χωρίς δεύτερη σκέψη. Τα μεγάλα κάρτο δεν τα πολυσυμπαθώ.

Με φυτίλι από πάνω (Εgo-W/CE2/CE4+) δίνουν ζωντάνια στο άρωμα, θα έλεγα ότι έχουν πιο πολλά "πρίμα" (κατα το μουσικό ανάλογο) δίνουν μια φρέσκια χροιά και τονίζουν τα λεπτά αρώματα, ίσως ταιριάζει πιο πολύ στα φρουτώδη υγρά, στα καπνικά βγάζουν κάτι πιο χλωρό και λεπτό. Αν έχουν καλό φυτίλι όπως οι CE2, αντέχουν παρα πολύ με λίγο service, αρκεί να μη σπάσει το δοχείο. Εχω 4 κομμάτια πάνω από 3 μήνες, έχουν εξατμίσει πάνω από 300ml υγρού και ακόμα keep walking. Θέλουν όμως ντάντεμα....

Μέ κάθετο φυτίλι (iMist/Ego-T/Ego-C). Γενικά έχουν πολύ καλή γεύση με μεγαλύτερο βάθος από τους προηγούμενους, έχουν πιο πολύ "μπάσσο", πιο πολύ όγκο στη γεύση και τονίζουν καλύτερα τα καπνικά αρώματα με έντονο σώμα... Δεν αντέχουν τόσο πολύ όσο οι προηγούμενοι καθώς δεν έχω βρεί έναν σωστό τρόπο καθαρισμού (ξύδια, σόδες, αλκόολ έχουν μάλλον μικρό αποτέλεσμα) και μόλις το φυτίλι "πιάσει" μαυρίλα, δεν μου κάνουν πλέον. Με το dryburning δεν τα πάνε καλά, αν και μπορεί να χρησιμοποιηθεί ως έσχατη λύση. Από Ego-C μονο joyetech γιατί παίζουν και μαιμούδες για κλάματα.

Αυτές είναι οι εντυπώσεις μου σε γενικές γραμμές από την εμπειρία που έχω μέχρι σήμερα. Δεν νομίζω να δοκιμάσω κάτι άλλο που βασίζεται στα παραπάνω, μονο κάτι τελείως νέο. Μεγάλη σημασία παίζει ο κατασκευαστής, υπάρχουν οι γνήσιοι, οι κλώνοι και τα κακέκτυπα. Από τους κάρτο μόνο Kanger (808D/510), από τους δεύτερους microcig και apoloe και από τους τρίτους Joyetech Εgo-C και iMist.

OxAp0d0
31-03-12, 15:38
Πολύ κακή εμπειρία είχα με τους Ego-C από zerobacco. Δε λέω, μόλις 2€ ο ένας κάνουν, αλλά με ξενερώνει να νοιώθω κάψιμο και βρώμα από το πρώτο κι όλας ρούφηγμα.

sdikr
31-03-12, 15:49
Πολύ κακή εμπειρία είχα με τους Ego-C από zerobacco. Δε λέω, μόλις 2€ ο ένας κάνουν, αλλά με ξενερώνει να νοιώθω κάψιμο και βρώμα από το πρώτο κι όλας ρούφηγμα.

Δοκίμασε να αλλάξεις φιλτράκι (tank) κατα προτίμηση χωρίς τάπα σιλικόνης

nikraven
31-03-12, 19:29
ΥΓ: Μετά από εξαντλητικές δοκιμές 29 κατασκευαστών ατμοποιητών, μόνο ένας εμφανίζει σταθερότητα στην ποιότητα και συμπεριφορά. Ο εξαιρετικός imist (http://hlektroniko-tsigaro.com/index.php?target=categories&category_id=799) ο οποίος αρκεί να τον κρατήσεις (φινίρισμα και υλικό άψογο) για να καταλάβεις ότι δεν έχει σχέση με "λαμαρινάκια". Αν ήταν και λίγο πιο σφικτός και λίγο πιο φθηνός θα ήταν το απόλυτο... (δεν μπορείς να τα έχεις όλα σε αυτή τη ζωή). Πάλι καλά που όταν χρειαστεί άλλαγμα, αλλάζεις μόνο τη βάση.

φίλε slammer όταν μέσα σε 1,5 μήνα εγώ έχω περάσει απο τεστάρισμα 4 ατμοποιητές
εσύ που είσαι παλιοσειρά δεν θα περάσεις απο 29??:)

nikraven
31-03-12, 19:33
Πιστεύω οτι κάνεις λάθος με το να είσαι συνέχεια στο ψάξιμο του "απόλυτου"...Απο την στιγμή που θα σου καθήσει ένας ατμοποιητής στον λαιμό ,τέλος και ειδικά αν έχεις βρεί και Parts που δεν είναι προβληματικά (πχ Tanks) είσαι άρχοντας...Όπως έχεις πει και εσύ (μαζί και ο Ποπ) το ηλ. τσιγάρο καπνίζεται με συγκεκριμένο τρόπο...

και εγώ σε αυτό το συμπέρασμα κατέληξα και αυτό έκανα.:oneup:
η τέταρτη δοκιμή μου σε ατμοποιητή ήταν το ego-w και μου έκατσε γάντι οπότε-(προς το παρόν τουλάχιστον)-δοκιμές τέλος.

nikraven
31-03-12, 19:35
Ultrasonic ??? Για λέγε..... (όχι τιποτα άλλο, αν πετύχω κανένα καλό σετάρισμα στον Α2 προτιμώ να το καθαρίσω παρά να φιάξω άλλο...:lol:

Μάλλον αυτό το μηχανάκι πρέπει να είναι
http://www.acdcshop.gr/ultrasoniccleaner145x125x35mm750ml-p-15.html
και στο καπνιστικό φόρουμ πήρε το μάτι μου ένα νήμα που έγραφαν ότι αυτός ο καθαρισμός με υπερήχους είναι οτι το καλύτερο.

Slammer
31-03-12, 22:19
φίλε slammer όταν μέσα σε 1,5 μήνα εγώ έχω περάσει απο τεστάρισμα 4 ατμοποιητές
εσύ που είσαι παλιοσειρά δεν θα περάσεις απο 29??:)
Ε όχι και παλιοσειρά, σε λίγες ημέρες κλείνω 4 μήνες ατμιστής, και χωρίς τσιγάρο....:clap:
Η αλήθεια είναι ότι όλο αυτό το διάστημα έχω δοκιμάσει πολλά, όμως ακόμα και έτσι έχω χαλάσει λιγώτερα χρήματα από ότι θα χάλαγα αν κάπνιζα. Από εδώ και πέρα πιστεύω ότι θα ξεκινήσει η σοβαρή εξοικονόμιση. Έχω πλέον ξεκαθαρίσει τι μου κάνει.....
Α! και ξέχασα... επιπλέον έχω κόψει το τσιγάρο...

nikraven
01-04-12, 10:26
Ε όχι και παλιοσειρά, σε λίγες ημέρες κλείνω 4 μήνες ατμιστής, και χωρίς τσιγάρο....:clap:
Η αλήθεια είναι ότι όλο αυτό το διάστημα έχω δοκιμάσει πολλά, όμως ακόμα και έτσι έχω χαλάσει λιγώτερα χρήματα από ότι θα χάλαγα αν κάπνιζα. Από εδώ και πέρα πιστεύω ότι θα ξεκινήσει η σοβαρή εξοικονόμιση. Έχω πλέον ξεκαθαρίσει τι μου κάνει.....
Α! και ξέχασα... επιπλέον έχω κόψει το τσιγάρο...

είσαι παλιοσειρά σε σχέση με μένα.
εγώ με τον 1,5 μήνα στον ατμό είναι σαν να είμαι ακόμα στο κέντρο εκπαίδευσης.
Εσύ τελείωσες την εκπαίδευση..ορκίστηκες..πήρες άδεια ορκομωσίας..και πήρες και την μετάθεση για την μονάδα.:)

gallahant
01-04-12, 19:21
Ultrasonic ??? Για λέγε..... (όχι τιποτα άλλο, αν πετύχω κανένα καλό σετάρισμα στον Α2 προτιμώ να το καθαρίσω παρά να φιάξω άλλο...:lol:


Πάρε από δώ (http://www.ebay.co.uk/sch/i.html?_trkparms=65%253A15%257C66%253A2%257C39%253A1&rt=nc&_nkw=ultrasonic%20cleaner&_clu=2&_fcid=55&_localstpos=&_sc=1&_sop=15&_stpos=&_trksid=p3286.c0.m14.l1513&gbr=1&_pgn=1) ένα μικρό και φθηνό να δοκιμάσεις. Πιστεύω μια χαρά δουλειά θα κάνει. Εγώ τους καθαρίζω σε απιονισμένο νερό για 6-8 λεπτά και είναι gg.

@oxapodo: ατμοποιητή ego-c γνήσιο δε βρίσκεις με 2 ευρώ, οπότε πιστεύω αυτοί που παίρνεις είναι μαϊμού και όχι joyetech.

Zer0c00L
01-04-12, 20:58
νομιζω οτι εισαι λαθος σε αυτο που λες γιατι οσα καταστηματα ρωτησα της εταιρειας που πηρα το ΗΤ συγκεκριμενα καταστηματα της εταιρειας Natura οπου αγορασα το Ego-C (πολυτελη κασετινα) και τα υγρα τους Flavour Arts μου ειπαν αυτη την τιμη και εμενα...βεβαια στις εποχες που ζουμε ολα αλλαζουν προς τα πανω...

παντως υπαρχουν πολλα ακομα για να μαθω εγω ο πρωταρης στο ΗΤ.

gallahant
01-04-12, 21:43
νομιζω οτι εισαι λαθος σε αυτο που λες γιατι οσα καταστηματα ρωτησα της εταιρειας που πηρα το ΗΤ συγκεκριμενα καταστηματα της εταιρειας Natura οπου αγορασα το Ego-C (πολυτελη κασετινα) και τα υγρα τους Flavour Arts μου ειπαν αυτη την τιμη και εμενα...βεβαια στις εποχες που ζουμε ολα αλλαζουν προς τα πανω...

παντως υπαρχουν πολλα ακομα για να μαθω εγω ο πρωταρης στο ΗΤ.

Αυτή η Natura είναι ΟΕΜ της Joyetech? Αν ναι, τότε τους δίνουν σε σούπερ τιμή, διότι τον πιο φθηνό ατμοποιητή είτε joeyetech γνήσιο είτε OEM rebranded τον έχω βρει στα 4,5 ευρώ και την πεντάδα στα 21.

Όσον αφορά τα υγρά, απ όσο ξέρω η flavour art (η ιταλική) μόνο τα αρώματα φτιάχνει, ανέκαθεν.

Zer0c00L
01-04-12, 21:44
απο οσο ξερω οχι

http://www.e-natura.gr

Slammer
01-04-12, 23:04
Ότι Ego-C ατμοποιητή των 2 ευρώ έχω δοκιμάσει είναι για πέταμα, όχι τόσο λόγω διάρκειας ζωής, αλλά έχουν σοβαρό πρόβλημα απόδοσης αρώματος. Τους ποιο φθηνούς joyetech τους βρίσκω 18 ευρώ την πεντάδα. Δεν λέω ότι όλα τα αντίγραφα είναι άχρηστα, πιθανόν να υπάρχουν κάποια που θα δουλεύουν καλά, δεν τα έχω βρεί όμως. Στο internet βρίσκεις αντίγραφα με 63$ την πενηντάδα, αλλά δεν αξίζει το ρίσκο, τα γνήσια είναι ακριβά και στην Κίνα. Κώνους, βασεις, μπαταρίες μια χαρά τη κάνεις τη δουλειά σου με τα αντίγραφα, κεφαλές όμως....

nikraven
01-04-12, 23:25
Πάρε από δώ (http://www.ebay.co.uk/sch/i.html?_trkparms=65%253A15%257C66%253A2%257C39%253A1&rt=nc&_nkw=ultrasonic%20cleaner&_clu=2&_fcid=55&_localstpos=&_sc=1&_sop=15&_stpos=&_trksid=p3286.c0.m14.l1513&gbr=1&_pgn=1) ένα μικρό και φθηνό να δοκιμάσεις. Πιστεύω μια χαρά δουλειά θα κάνει. Εγώ τους καθαρίζω σε απιονισμένο νερό για 6-8 λεπτά και είναι gg.

@oxapodo: ατμοποιητή ego-c γνήσιο δε βρίσκεις με 2 ευρώ, οπότε πιστεύω αυτοί που παίρνεις είναι μαϊμού και όχι joyetech.

και εγώ θέλω έναν τέτοιο ultrasonic cleaner.:whistle:
φίλε gallahant τον πουλάς τον δικό σου να στον αγοράσω επειδή απο αγορές εξωτερικού δεν σκαμπαζω??:)
και οσον αφορά τις κεφαλές ego-c όντως οι γνήσιες joyetech
http://www.hlektroniko-tsigaro.com/index.php?target=products&product_id=33405
σε σχέση με τις αντιγραφές (υποθέτω)
http://cleverstore.gr/index.php?dispatch=products.view&product_id=35387
είναι μέρα με την νύχτα σε τιμή.
οι γνήσιες έχουν 22€ η πεντάδα και οι άλλες κεφαλές έχουν 10€ η πεντάδα.
Διαβάζοντας αυτόν τον καιρό περι κεφαλών όλοι πάντως λένε οτι οι γνήσιες joyetech είναι εγγύηση σε απόδοση.
Θα μου πεις ότι και σε ιμιτασιον μπορεί να σου βγούν καλές.
Ολα είναι ρίσκο.

nikraven
01-04-12, 23:29
παντως υπαρχουν πολλα ακομα για να μαθω εγω ο πρωταρης στο ΗΤ.
φίλε zerocool και εσυ σαν και μένα παλευουμε μέσα στην τρικυμία.:)
Εγώ να δείς τι έμαθα και τι έπαθα τον τελευταίο καιρό διαβάζοντας και ρωτώντας για το Η.Τ.
Αφού πόνεσε ο εγκέφαλος μου και καταμπερδεύτηκα.
Ετσι είπα stop μέχρι εδώ στον ατμοποιητή που με βόλεψε να μείνω.
Στο μέλλον βλέπουμε.

Zer0c00L
01-04-12, 23:38
εχω πολλα ακομα να μαθω...για το ΗΤ και πρωτα θεος αν μου περασει και το κρυολογημα που με ταλαιπωρει ωστε να καταλαβαινω απο γευσεις κτλ και να σταματησω εντελως να καπνιζω κανονικο τσιγαρο (αν και το εχω αραιωσει σε σχεση με τα δυο πακετα που καπνιζα)

nikraven
01-04-12, 23:39
Αυτή η Natura είναι ΟΕΜ της Joyetech? Αν ναι, τότε τους δίνουν σε σούπερ τιμή, διότι τον πιο φθηνό ατμοποιητή είτε joeyetech γνήσιο είτε OEM rebranded τον έχω βρει στα 4,5 ευρώ και την πεντάδα στα 21.

Όσον αφορά τα υγρά, απ όσο ξέρω η flavour art (η ιταλική) μόνο τα αρώματα φτιάχνει, ανέκαθεν.

Φίλε gallahant μάλλον έχεις δίκιο.
Με λίγο ψάξιμο βρήκα ότι ή flavourart έχει αρώματα
http://www.flavourartexpress.biz/
και επίσημα στην Ελλάδα οι official resellers-(δεν κάνω διαφήμιση)- είναι μόνο
13/07/2011 Greece Atmistis
18/07/2011 Greece evape
19/06/2010 Greece Funstore
05/07/2011 Greece hlektroniko-tsigaro
07/10/2010 Greece Medicre Hellas

Kαι μάλιστα υπάρχει ανακοινωση απ' τη flavourart στον πινακα των official resellers που λέει:
"Notice to visitors.
As we notice time to time the unauthorized use of our name and logo, we want to warn our valued customers that only company listed in this page are true reseller, fully endorsed by FlavourArt.
If you have some doubts about any alleged reseller please contact us."

Μεταφραση: " Παρατηρησαμε καποιες φορες την μη εξουδιοδοτημενη χρηση του ονοματος μας και του logo, γι αυτο θελουμε να προειδοποιησουμε τους πελατες μας οτι μονο οι εταιριες που αναγραφονται σε αυτη τη σελιδα ειναι οι πραγματικοι μεταπωλητες και επικυρωμενοι απ τη FlavourArt."

Οπως βλεπεις, οποιοσδηποτε αλλος εκτος αυτων που χρησιμοποιει το ονομα της Flavourart στα μπουκαλακια του, δεν ειναι εξουσιοδοτημενος απ την εταιρια, με οτι αυτο συνεπαγεται.
(Τα ανωτέρω τα έχω δανειστεί απο το καπνιστικό φόρουμ)

nikraven
01-04-12, 23:45
εχω πολλα ακομα να μαθω...για το ΗΤ και πρωτα θεος αν μου περασει και το κρυολογημα που με ταλαιπωρει ωστε να καταλαβαινω απο γευσεις κτλ και να σταματησω εντελως να καπνιζω κανονικο τσιγαρο (αν και το εχω αραιωσει σε σχεση με τα δυο πακετα που καπνιζα)

περαστικά σου φίλε μου και είμαι σίγουρος ότι το κανονικό τσιγάρο θα το κόψεις μόλις κατασταλάξεις σε κάποιον ατμοποιητή που θα σε βολεύει.
Πριν ενάμιση περίπου μήνα που το ξεκίνησα και εγώ το Η.Τ. παράλληλα έκανα και μερικά απο το κανονικό τσιγάρο γιατί δεν με ικανοποιούσε ο ατμός.
Μετά ρωτώντας εδώ στο φόρουμ-(να ειναι καλά όλα τα παιδιά και ειδικά ο slammer)- και ψάχνοντας και αλλού πέρασα απο 4 διαφορετικούς ατμοποιητές οι οποίοι είχαν όλοι κάποια κουσούρια και δεν με ικανοποιούσαν.
Εδώ και κανα 15 ήμερο που είμαι παρέα με τον ego-w-( και προσωπικά με βόλεψε αφάνταστα)- το κανονικό τσιγάρο τέλος.
Και σκέψου εγώ κάπνιζα 2,5 πακέτα camel την ημέρα.:)

Zer0c00L
02-04-12, 00:13
μπα δεν εχω θεμα με το πληρες πακετο που αγορασα της Natura Ego-c (2 πληρες ηλεκτρονικα τσιγαρα) μαζι με ενα σετ ανταλλακτικων (ατμοποιητες και φιλτρα) ηταν να παρω το Natura Ego-T αλλα τελικα το πηρε η θεια μου και ο κολλητος που εχει το μαγαζι μου εδωσε το πιο πανω.
οτι αφορα τα υγρα εχω το Dark Vapure FlavourArts 18mg (συμφωνα με οσα διαβασα με καλυπτει και δεν με ενοχλει) καθως τα κανονικα τσιγαρα που καπνιζα ειχαν 0.8mg νικοτινη Χ 20 τσιγαρα = 16mg

απλα για να σταματησω το κανονικο τσιγαρο...θα περασει λιγος καιρος παντως απο 3 πακετα στα 2 πακετα και τωρα 1 πακετο ανα δυο με τρεις μερες ειναι σιγουρα αθλος για μενα που καπνιζω απο 16 χρονων και ειμαι 40 χρονων τωρα...

hemlock
02-04-12, 09:40
μπα δεν εχω θεμα με το πληρες πακετο που αγορασα της Natura Ego-c (2 πληρες ηλεκτρονικα τσιγαρα) μαζι με ενα σετ ανταλλακτικων (ατμοποιητες και φιλτρα) ηταν να παρω το Natura Ego-T αλλα τελικα το πηρε η θεια μου και ο κολλητος που εχει το μαγαζι μου εδωσε το πιο πανω.
οτι αφορα τα υγρα εχω το Dark Vapure FlavourArts 18mg (συμφωνα με οσα διαβασα με καλυπτει και δεν με ενοχλει) καθως τα κανονικα τσιγαρα που καπνιζα ειχαν 0.8mg νικοτινη Χ 20 τσιγαρα = 16mg

απλα για να σταματησω το κανονικο τσιγαρο...θα περασει λιγος καιρος παντως απο 3 πακετα στα 2 πακετα και τωρα 1 πακετο ανα δυο με τρεις μερες ειναι σιγουρα αθλος για μενα που καπνιζω απο 16 χρονων και ειμαι 40 χρονων τωρα...

Καλημέρα...Να πάρεις ακόμα μία μπαταρία (3 στο σύνολο) για να έχεις μια στο τσιγάρο, μια καβάτζα και μια να φορτίζει -δεν είναι απαραίτητο να είναι Original η τρίτη...
Ένα α-π-ι-σ-τ-ε-υ-τ-ο υγρό της FlavorArt είναι το traditional maxx blend...;)

gallahant
02-04-12, 10:48
Καλημέρα...Να πάρεις ακόμα μία μπαταρία (3 στο σύνολο) για να έχεις μια στο τσιγάρο, μια καβάτζα και μια να φορτίζει -δεν είναι απαραίτητο να είναι Original η τρίτη...
Ένα α-π-ι-σ-τ-ε-υ-τ-ο υγρό της FlavorArt είναι το traditional maxx blend...;)

hemlock: αυτό το υγρό που λες, άμα το αγοράσεις κατευθείαν από τη flavour art, χρειάζεται κάποιο πρόσθετο άρωμα ή το ατμίζεις κατευθείαν;

hemlock
02-04-12, 11:06
hemlock: αυτό το υγρό που λες, άμα το αγοράσεις κατευθείαν από τη flavour art, χρειάζεται κάποιο πρόσθετο άρωμα ή το ατμίζεις κατευθείαν;
Κανονικό υγρό άτμισης είναι...

hemlock
02-04-12, 12:03
Επίσης, πολλλλλλύ άρωμα έχει και το μηλαράκι της Inawera... (ήρθε βέβαια μετά απο 8 μέρες)
Thanks Master...:oneup:

Slammer
02-04-12, 15:49
Λοιπόν.. ένα πράγμα έχω να πώ καθώς ατμίζω από τον Α2-Τ..... ο επόμενος ατμοποιητής που θα πάρω, θα είναι..... ένας ακόμα Α2-Τ!!!!
Πολύ πιο εύκολο το σετάρισμα απ' ότι περίμενα... κλαίω τα λεφτά που χάλασα σε ατμοποιητές και τα οποία είναι περισσότερα από την αξία του Α2....
Dark Vapure (FA) :oneup: κορυφή... με λίγο κερασάκι AtmosLab γίνεται ακόμα καλύτερο....

nikraven
02-04-12, 18:53
Λοιπόν.. ένα πράγμα έχω να πώ καθώς ατμίζω από τον Α2-Τ..... ο επόμενος ατμοποιητής που θα πάρω, θα είναι..... ένας ακόμα Α2-Τ!!!!
Πολύ πιο εύκολο το σετάρισμα απ' ότι περίμενα... κλαίω τα λεφτά που χάλασα σε ατμοποιητές και τα οποία είναι περισσότερα από την αξία του Α2....
Dark Vapure (FA) :oneup: κορυφή... με λίγο κερασάκι AtmosLab γίνεται ακόμα καλύτερο....

Aντε καλορίζικος ο μπουλης.:oneup:
κάτι ξέρουν 99% των ατμιστών και προτείνουν τον bulli-a2t.:)
που να προλάβει ο κατασκευαστής να ετοιμάσει τόσες παραγγελίες.:p
slammer επειδή με τις αγορές απο εξωτερικό δεν τα πάω καλά εαν ξαναπαραγγείλεις κι άλλον bulli (λέμε τώρα)σφύρα μου να σου στείλω χρήματα να παραγγείλεις και για μένα έναν bulli να μην τυρρανιέμαι με τις κινεζιές που κυκλοφοράνε εδώ στο ελλάντα.:)

gallahant
02-04-12, 20:28
Καλοδούλευτο το μαραφέτι φίλε Slammer. Πρέπει να χει καιρό που το παρήγγηλες γιατί βλέπω ότι η σελίδα τους είναι κάτω μέχρι 30.04
Εγώ πάντως ν αναφέρω ότι μίλησα με μια εταιρεία (goritchy) λέγεται, για να πάρω πληροφορίες για παραγγελία υγρών χονδρικά. Η υπεύθυνη πωλήσεων προσφέρθηκε να μου στείλει εντελώς δωρεάν όλη τη σειρά υγρών liqua καθώς και ένα κιτ του τσιγάρου τους (ritchy era) και έξτρα καρτομάιζερ για δοκιμή! Αυτά είναι!

nikraven
02-04-12, 20:46
Καλοδούλευτο το μαραφέτι φίλε Slammer. Πρέπει να χει καιρό που το παρήγγηλες γιατί βλέπω ότι η σελίδα τους είναι κάτω μέχρι 30.04
Εγώ πάντως ν αναφέρω ότι μίλησα με μια εταιρεία (goritchy) λέγεται, για να πάρω πληροφορίες για παραγγελία υγρών χονδρικά. Η υπεύθυνη πωλήσεων προσφέρθηκε να μου στείλει εντελώς δωρεάν όλη τη σειρά υγρών liqua καθώς και ένα κιτ του τσιγάρου τους (ritchy era) και έξτρα καρτομάιζερ για δοκιμή! Αυτά είναι!

πολύ σωστός και καλή κίνηση.:oneup:

Zer0c00L
02-04-12, 20:49
Καλημέρα...Να πάρεις ακόμα μία μπαταρία (3 στο σύνολο) για να έχεις μια στο τσιγάρο, μια καβάτζα και μια να φορτίζει -δεν είναι απαραίτητο να είναι Original η τρίτη...
Ένα α-π-ι-σ-τ-ε-υ-τ-ο υγρό της FlavorArt είναι το traditional maxx blend...;)

θα το κοιταξω αν ειναι να παρω μια μπαταρια επιπλεον + το υγρο που λες να το δοκιμασω

αλλωστε τα κανονικα τσιγαρα που εκανα ηταν τα Rothmans King Size 0.8 νικοτινη Χ 20 τσιγαρα = 16
το υγρο που εχω τωρα ειναι 18

συμφωνα με αυτα που διαβασα απο 14 εως 18 αν ειναι το υγρο δεν με ενοχλει

το 9αρι που δοκιμασα .... τζιφος
το 24αρι επισης που δοκιμασα ειναι βαρυ

φανταζομαι οτι θα ειναι βαρια για μενα και αυτα που βρηκα απο εξωτερικο (μεγιστο 43 σε νικοτινη υγρο)

http://www.e-cig.com

hemlock
02-04-12, 20:58
θα το κοιταξω αν ειναι να παρω μια μπαταρια επιπλεον + το υγρο που λες να το δοκιμασω

αλλωστε τα κανονικα τσιγαρα που εκανα ηταν τα Rothmans King Size 0.8 νικοτινη Χ 20 τσιγαρα = 16
το υγρο που εχω τωρα ειναι 18

συμφωνα με αυτα που διαβασα απο 14 εως 18 αν ειναι το υγρο δεν με ενοχλει

το 9αρι που δοκιμασα .... τζιφος
το 24αρι επισης που δοκιμασα ειναι βαρυ

φανταζομαι οτι θα ειναι βαρια για μενα και αυτα που βρηκα απο εξωτερικο (μεγιστο 43 σε νικοτινη υγρο)

http://www.e-cig.com
Και τα 24αρια ελαφριά είναι...:p

Slammer
03-04-12, 00:44
Στον Α2, μειώνεις τη νικοτίνη στο υγρό τουλάχιστον 25%.... είναι τοσο πολύ το ντουμάνι....
Είχε βγάλει ο "Μπούλης" Α2 όλη τη τελευταία εβδομάδα του Μαρτίου και έγινε χαμός. Με ανησυχούσε λίγο το σετάρισμα, αλλά τα κατάφερα πολύ χαλαρά, πιάνουν βέβαια και τα χέρια μου ( κολλάω στο χέρι μέχρι SMT 0603) αλλά ήμουν και τυχερός, σίγουρα. Επίσης με φόβιζε το μέγεθος, μήπως είναι λίγο "κλαρίνο", αλλα τελικά δίπλα σε έναν Ego-C, είναι μόλις 8 χιλιοστά ποιό μακρύς (μαζί με τα τάνκ).

Πραγματικά αξίζει πάντως, δεν μασάει τίποτα το εργαλείο, για δοκιμή τράβαγα για 15 sec (δεν το κατέβαζα...) μέχρι να κόψει η μπαταρία, μήπως και βγάλει υποψία καμένου, αλλά τίποτα...
Από υγρά έχω κλείσει... Βάσεις Zerobacco και αρώματα AtmosLab και FlavorArt, ίσως κάποια στιγμή στο μέλλον δοκιμάσω και τα El Toro (http://www.houseofliquid.com/category-s/1830.htm) που είναι από φυσικό καπνό.

gallahant
03-04-12, 08:59
Με τι μπαταρία είσαι Slammer;

Slammer
03-04-12, 11:48
Με Εgo 650 Joyetech :sorry: οτιδήποτε μεγαλύτερο μου φαίνεται πολύ κλαρίνο... άντε να πάρω και μια 1000αρα... μέχρι εκεί.

gedi
03-04-12, 12:40
Με Εgo 650 Joyetech :sorry: οτιδήποτε μεγαλύτερο μου φαίνεται πολύ κλαρίνο... άντε να πάρω και μια 1000αρα... μέχρι εκεί.
Που να δείς να βγαίνουμε για μπύρα με φίλο, εξοπλισμένοι και οι δύο με τερατάκια eGo DCC LR (Giant) πάνω σε 1000άρες passthrough (το κυκλωματάκι του usb προσθέτει ακόμα ένα πόντο περίπου)...

"Απόψεεεε, στην πλατεία του χωριούούούού, ο Γιώργος Μάγκας με τον Βασίλη Σαλέααααα" :lol:

gallahant
07-04-12, 12:51
Παλι καλά που δε βγαίνετε με κάνα lavatube ή provari με DCT tanks των 6ml.:rofl:

nikraven
07-04-12, 20:17
Παλι καλά που δε βγαίνετε με κάνα lavatube ή provari με DCT tanks των 6ml.:rofl:

:lol::lol:και ακόμα χειρότερα είναι να βγείς με ένα tank των 10ml
http://www.youtube.com/watch?v=KdzxbnPRqmg&feature=player_embedded#!
και να σε συλλάβουν για επικίνδυνη χρήση ουσιών.:)

Zer0c00L
07-04-12, 21:19
ανοιξε καταστημα κοντα μου ECIG (Joyetech) επι της νικηφοριδη στο παγκρατι

gallahant
08-04-12, 15:57
Λοιπόν, έκανα το μεγάλο βήμα και παρήγγειλα το Provari (http://www.provape.com/). :oneup:Αναμένουμε τώρα για να φθάσει. Να σας αναφέρω ότι μου ήρθανε τα δείγματα με τα υγρά LIQUA. Αρκετά από αυτά που δοκίμασα είναι πολύ καλά, ειδικά το coffe & tiramisu εξαιρετικά! Από αύριο θα φύγει παραγγελία για καμιά 300ριά μπουκαλάκια. Ευχηθήτε μου καλή αρχή!:p

gedi
08-04-12, 17:31
Παλι καλά που δε βγαίνετε με κάνα lavatube ή provari με DCT tanks των 6ml.:rofl:
Αυτά δεν είναι ΗΤ, είναι ICBM (http://en.wikipedia.org/wiki/Intercontinental_ballistic_missile) :lol:

Slammer
09-04-12, 11:38
Οτιδήποτε με provari δεν είναι "τσιγάρο" πλέον....
'Εχεις ξεφύγει gallahant!! πως θα βγείς στη παραλία με το provari.... είναι αυτό εργαλείο για να πάς για ένα φαγητό στο "Βάσανον", για παράδειγμα?? ;)

hemlock
09-04-12, 11:44
Οτιδήποτε με provari δεν είναι "τσιγάρο" πλέον....
'Εχεις ξεφύγει gallahant!! πως θα βγείς στη παραλία με το provari.... είναι αυτό εργαλείο για να πάς για ένα φαγητό στο "Βάσανον", για παράδειγμα?? ;)
Ξες ποια είναι η απορία μου Σλαμερ? Πως και δεν έχουν φτιάξει ακόμα κοντόχοντρες μπαταρίες...

gallahant
10-04-12, 10:36
Οτιδήποτε με provari δεν είναι "τσιγάρο" πλέον....
'Εχεις ξεφύγει gallahant!! πως θα βγείς στη παραλία με το provari.... είναι αυτό εργαλείο για να πάς για ένα φαγητό στο "Βάσανον", για παράδειγμα?? ;)

Το Βάσανο στην Πάφο λες;;; Καλά εκεί και με διπλό Provari να πάω δε με νοιάζει! Το θέμα δεν είναι ότι έχω ξεφύγει, απλά δοκίμασα από το Provari ενός φίλου και κατάλαβα γιατί κοστολογείται τόσο ακριβά. Το εργαλείο τα σπάει! Τι να μας πούνε τα ego τώρα...:p
Στο σπίτι και στη δουλειά θα το χω, γιατί ήδη έφαγα παντόφλα να ΜΗΝ μου περάσει καν απ το μυαλό να το πάρω μαζί μου σε καφετέρια κοκ.:oops:

@hemlock: Δες τις μπαταρίες που έχουν οι ηλεκτρονικές πίπες!

hemlock
10-04-12, 10:37
Το Βάσανο στην Πάφο λες;;; Καλά εκεί και με διπλό Provari να πάω δε με νοιάζει! Το θέμα δεν είναι ότι έχω ξεφύγει, απλά δοκίμασα από το Provari ενός φίλου και κατάλαβα γιατί κοστολογείται τόσο ακριβά. Το εργαλείο τα σπάει! Τι να μας πούνε τα ego τώρα...:p
Στο σπίτι και στη δουλειά θα το χω, γιατί ήδη έφαγα παντόφλα να ΜΗΝ μου περάσει καν απ το μυαλό να το πάρω μαζί μου σε καφετέρια κοκ.:oops:
Πάτα πόδι Gallahant...Πάτα πόδι...:p

maik
10-04-12, 15:57
Εχουμε και ηλεκτρονικες παντοφλες τωρα;:p

gallahant
13-04-12, 02:37
Η παντόφλα είναι διαχρονική!:p Πατήσεις δεν πατήσεις πόδι, το ίδιο και το αυτό, τη γυναίκα δεν την κάνεις καλά όσο και να προσπαθείς...;)
Στο θέμα μας τώρα.
Περιμένοντας το Provari (το chrome version πήρα, για να είμαι και πιο κλασάτος!) δοκίμασα αρκετά υγρά της Liqua και μπορώ να πω ότι είναι αρκετά καλά. Η παραγγελία ήδη έρχεται και ελπίζω να αρέσουν σε αρκετό κόσμο. Εξαιρετικά είναι το traditional tobacco + bright tobacco. Πολύ απαλές γεύσεις και καλή παραγωγή ατμού. Τα συστήνω ανεπιφύλακτα. Καμία σχέση με low quality υγρα (πχ Dekang). Για τους "φρουτάδες", ωραίο είναι το πράσινο μήλο, το κεράσι και το berry mix και από τις άλλες γεύσεις εξαιρετικός ο καφές και το τιραμισού(αν και μου κάθησε λίγο βαρύ σαν γεύση).

Slammer
13-04-12, 03:31
Μόνος θα ατμίσεις όλα αυτά ή θα κάνεις ατμοπάρτυ?

gallahant
13-04-12, 14:12
Όχι Slammer, θα τα πουλάω, ετοιμάζω σύντομα και ιστοσελίδα.

@ ADSLgr.com All rights reserved.