PDA

Επιστροφή στο Forum : Ηλεκτρονικό τσιγάρο (reloaded)- Για μεγάλα "φουγάρα"



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 [17] 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71

Slammer
14-04-12, 00:32
Καλές επιτυχία gallant και καλές δουλειές....:oneup:

gallahant
17-04-12, 02:42
Ευχαριστώ. Πως τα πάει ο Bulli? Ξέρεις ποτε θα έχει στοκ; Το έχω βάλει στο notify φυσικά, για να δούμε. Πήρε το μάτι μου και έναν άλλο με διαφορετική φιλοσοφία, genesis line v2 λέγεται. Ψάξτο στο γιουτουπ.
Δεν ξέρω με τι να συνοδεύσω το Προβάρι, με ατομαιζερ ή με κάρτοτανκ;

Slammer
17-04-12, 02:45
Εχει σήμερα classic... πρίν λίγο τουλάχιστον. Αν βιάζεσαι χτύπα τον, classic SS + upgrade σε T SS + κωνος Εgo ;)
Μπορείς να περιμένεις όμως γιατί έρχεται κλώνος στα μισά λεφτά http://liquid-stube.de/shop/page/6

hemlock
20-04-12, 11:24
Nα κάμω μια ερώτηση...
Έψαχνα για αγορά ηλ. τσιγάρου ,προσφορές κυρίως, και δεν μπόρεσα να βρώ πουθενά κάτι ενχρωμο...Έχετε βρεί πουθενά πχ σε μπλε χρώμα (μπαταρία/ατμοποιητή/tanks) ?

nedo2
20-04-12, 13:35
Μόνος θα ατμίσεις όλα αυτά ή θα κάνεις ατμοπάρτυ?

Ατμοπάρτυ;;
Τι είπες τώρα ρε φίλε; ωραία ιδέα μου ακούγεται..

Slammer
20-04-12, 22:38
Nα κάμω μια ερώτηση...
Έψαχνα για αγορά ηλ. τσιγάρου ,προσφορές κυρίως, και δεν μπόρεσα να βρώ πουθενά κάτι ενχρωμο...Έχετε βρεί πουθενά πχ σε μπλε χρώμα (μπαταρία/ατμοποιητή/tanks) ?

Αυτό (http://www.madsteam.gr/products/EGO%252dW-Full-kit-%CE%9C%CF%80%CE%BB%CE%AD.html) σου κάνει? έχει και καλή τιμή...

gallahant
21-04-12, 13:22
@nedo2: Στο εξωτερικό κάθε τόσο κάνουνε vapefest και εκδηλώσεις, κάτι σαν τα lanparty αλλά με ατμοποιητές αντί για πισι!:cool:
@hemlock: Ψάξε σε heaven-gifts.com και healthcabin.net , έχουνε αρκετή ποικιλία.

gallahant
24-04-12, 12:51
Η ατυχία μου με κυνηγάει πάλι. 14 μέρες μετά που παρήγγειλα το Provari, έστειλα μαιλ να δω τι γίνεται και μου λένε ότι δεν υπάρχει στοκ άμεσα. Περιμένουνε λέει να πάρουνε τα chrome tubes απ το εργοστάσιο!! Με βλέπω να περιμένω κάνα μήνα ακόμη:evil:

Collective_Soul
03-05-12, 22:02
Ατμιζω κ εγω παιδια εδω κ κατι μηνες....μπαταρια αυτοματη και καρτο μινι αχτυπητος συνδυασμος....λεω να παω για clearo CE4 που ειναι η νεα μοδα και κρατανε κανα μηνα ακουω :)

gedi
04-05-12, 13:18
Έχω δοκιμάσει 5-6 CE4+. Σε μένα κανένας δεν κράτησε πάνω από 8-10 μέρες με νορμάλ χρήση.
Έχε υπόψη σου επίσης ότι υπάρχουν διάφορες ποιότητες με αρκετή διαφορά στην απόδοση.
Και κλασσικά οι τιμές είναι ότι'να'ναι, από 3,5 μέχρι 6 ευρώ το κομμάτι.

sdikr
04-05-12, 14:31
Έχω δοκιμάσει 5-6 CE4+. Σε μένα κανένας δεν κράτησε πάνω από 8-10 μέρες με νορμάλ χρήση.
Έχε υπόψη σου επίσης ότι υπάρχουν διάφορες ποιότητες με αρκετή διαφορά στην απόδοση.
Και κλασσικά οι τιμές είναι ότι'να'ναι, από 3,5 μέχρι 6 ευρώ το κομμάτι.

Δηλαδή εγώ που πάω χαλαρά μήνα+ να είμαι χαρούμενος;
Αλλά τους καθαρίζω κάθε δυο με τρεις μέρες

gedi
04-05-12, 17:36
Και άλλοι αναφέρουν για μήνα+ Τι να σου πω... Εγώ κάνω καθάρισμα ανά 5ήμερο, ίσως φταίει αυτό.
Πως ακριβώς κάνεις το καθάρισμα, μήπως κάνω κάτι λάθος?

sdikr
04-05-12, 18:46
Και άλλοι αναφέρουν για μήνα+ Τι να σου πω... Εγώ κάνω καθάρισμα ανά 5ήμερο, ίσως φταίει αυτό.
Πως ακριβώς κάνεις το καθάρισμα, μήπως κάνω κάτι λάθος?

Σε αποιονισμένο νεράκι για το βράδυ, ή και παραπάνω, μετά λίγο πλύσιμο πάλι με νεράκι (με πίεση απο σύριγγα), στέγνωμα για μια μέρα και μετά λίγο dry burning ώστε να στεγνώσει το νερο στο φιτίλι.
Εχώ πάντα δυο που τους εναλλάσσω και εναν τρίτο να περιμένει αν πάει κάτι στραβά (όπως τότε που είπα να του αλλάξω και φιτίλι).

nikraven
04-05-12, 19:08
τελικα και εγώ μετά απο αρκετά πειράματα που έκανα κατέληξα σε αυτό το συμπέρασμα.
το καθάρισμα με νεράκι και μετά καλό στέγνωμα ανα 4-5 μέρες είναι όλο το κόλπο για να έχει μακροζωία ο άτμο.
αλλιώς..:bless:

Collective_Soul
04-05-12, 19:48
Χρησιμες παιδια οι συμβουλες σας για συντηρηση:)
Δοκιμασα RY3 σημερα πολυ τσιγαρισιο ζουμι και στην εκπνοη ειδικα που ειναι σημαντικο....μου θυμισε νωτισμενο βαρυ καπνο στριφτου...το RY4 εχει δοκιμασει κανεις?

nikraven
04-05-12, 20:05
Χρησιμες παιδια οι συμβουλες σας για συντηρηση:)
Δοκιμασα RY3 σημερα πολυ τσιγαρισιο ζουμι και στην εκπνοη ειδικα που ειναι σημαντικο....μου θυμισε νωτισμενο βαρυ καπνο στριφτου...το RY4 εχει δοκιμασει κανεις?

εγώ δεν το έχω δοκιμάσει.
ίσως κάποιος άλλος που το έχει δοκιμάσει σου απαντήσει.

gedi
04-05-12, 21:22
Το RY4 είναι το βασικό μου μόνιμο άρωμα. Η κανονική του συνταγή είναι κάποιο καπνικό με λίγη καραμέλα και βανίλια.
Για το γούστο μου, ότι καλύτερο έχω ατμίσει.

Εγώ παίρνω RY4 Flavour Art κατευθείαν από το εργοστάσιο στην Ιταλία. Κάνουν βέβαια 3 βδομάδες να έρθουν, αλλά με 10-15 ευρώ παίρνεις 100ml...
Δες εδώ (http://www.flavourartexpress.biz/index.php?dispatch=products.view&product_id=263). Διαλέγεις ποσότητα, νικοτίνη και άρωμα και :up:

Επίσης, απ'ότι λένε το Tribeca της Halo είναι μία παραλλαγή του RY4, και το bebeca του zerobacco μία παραλλαγή του tribeca, οπότε ίσως και αυτά να φέρνουν σε RY4 αλλά δεν τα έχω δοκιμάσει.

hemlock
04-05-12, 21:45
Το RY4 είναι το βασικό μου μόνιμο άρωμα. Η κανονική του συνταγή είναι κάποιο καπνικό με λίγη καραμέλα και βανίλια.
Για το γούστο μου, ότι καλύτερο έχω ατμίσει.

Εγώ παίρνω RY4 Flavour Art κατευθείαν από το εργοστάσιο στην Ιταλία. Κάνουν βέβαια 3 βδομάδες να έρθουν, αλλά με 10-15 ευρώ παίρνεις 100ml...
Δες εδώ (http://www.flavourartexpress.biz/index.php?dispatch=products.view&product_id=263). Διαλέγεις ποσότητα, νικοτίνη και άρωμα και :up:

Επίσης, απ'ότι λένε το Tribeca της Halo είναι μία παραλλαγή του RY4, και το bebeca του zerobacco μία παραλλαγή του tribeca, οπότε ίσως και αυτά να φέρνουν σε RY4 αλλά δεν τα έχω δοκιμάσει.
Οι γιωτάδες της FlavourArt έφτιαξαν το θέμα που είχαν με το Paypal ή όχι?:twisted:

Collective_Soul
05-05-12, 02:17
Απο FA εχω δοκιμασει ετοιμο υγρο μη τσιγαρισιο το Forest Fruits πολυ δροσερο και δεν μπουχτιζει....

gedi
05-05-12, 11:53
Οι γιωτάδες της FlavourArt έφτιαξαν το θέμα που είχαν με το Paypal ή όχι?:twisted:

:lol: Όχι, πιστωτική ή bank transfer μόνο, δυστυχώς...

Collective_Soul
09-05-12, 05:03
Δοκιμασα σημερα Havana Dry και μου πεταχτηκαν τα ματια εξω ειναι υπερβαρυ ακομα και 6 mg ανα μλ που δοκιμασα..ιδανικο υγρο μαλλον μονο για εξοδους και ουισκακι εκει που ζηταει ο οργανισμος ενα σιγαρετο (μακρυα απο μας)
Αγορασα επισης cuban supreme και εκανα μιξη με forest fruits και virginia...το αφησα να δεσει κανα τριωρο.οραιο ζουμι βγηκε :)

gedi
11-05-12, 11:52
Ψάχνω και εγώ κάτι για τις εξόδους, γιατί οδεύοντας προς την 4η μπύρα και σε συνδυασμό με Clutch, Monster magnet και SOAD δεν την πολυ-παλεύω...
Πήρα βέβαια μόλις ένα VV και ελπίζω με λίγο τσίμπημα στα Volt να πάρω αυτό που θέλω, αλλά και αυτό που λες δεν ακούγεται κακό.
Τι εταιρεία είναι το Havana Dry?

imr
11-05-12, 15:16
Παιδια γεια σας, αγορασα και εγω ενα ηλεκτρονικο τσιγαρο της nobaco πριν κανα μηνα αλλα το εχω χρησιμοποιησει ελαχιστα.

Κυριως γιατι οι γευσεις που πηρα ηταν ψιλοαθλιες, δοκιμσα το "tobaco" το οποιο μου φανηκε πολυ ουδετερο, μετα απο λιγο με ενοχλουσε αφανταστα η γευση του.
Δοκιμασα και το turkish blend παλι της nobacco το οποιο μαλλον ηταν καλυτερο αλλα πιο βαρυ, και μου φανηκε οτι "γλυκιζε" παρα πολυ.

Καμια σοβαρη γευση εχετε να προτεινετε? Κατι να με κανει να μην θελω να κανω τσιγαρο μετα απο μερικες τζουρες?

Μηπως να το γυρισω σε μηλα και φραουλες για γευση? εφοσον μου φαινονται αθλια αυτα τα 2 που δοκιμασα

29gk
11-05-12, 15:19
Παιδια γεια σας, αγορασα και εγω ενα ηλεκτρονικο τσιγαρο της nobaco πριν κανα μηνα αλλα το εχω χρησιμοποιησει ελαχιστα.

Κυριως γιατι οι γευσεις που πηρα ηταν ψιλοαθλιες, δοκιμσα το "tobaco" το οποιο μου φανηκε πολυ ουδετερο, μετα απο λιγο με ενοχλουσε αφανταστα η γευση του.
Δοκιμασα και το turkish blend παλι της nobacco το οποιο μαλλον ηταν καλυτερο αλλα πιο βαρυ, και μου φανηκε οτι "γλυκιζε" παρα πολυ.

Καμια σοβαρη γευση εχετε να προτεινετε? Κατι να με κανει να μην θελω να κανω τσιγαρο μετα απο μερικες τζουρες?

Μηπως να το γυρισω σε μηλα και φραουλες για γευση? εφοσον μου φαινονται αθλια αυτα τα 2 που δοκιμασα

ΘΑ πρεπει να δοκιμασεις. Εγω χρησιμοποιω το virginia στη νικοτινη που θελω σε συνδυασμο με ενα μηλο σε 0 νικοτινη. !0 σταγονες απο το καθενα δηλαδη. Δοκιμασε καποιο καπνικο που να σου ταιριαζει και μετα αν δεν ειναι τελειο το "σπας" και με κανενα φρουτο.

imr
11-05-12, 15:22
ΘΑ πρεπει να δοκιμασεις. Εγω χρησιμοποιω το virginia στη νικοτινη που θελω σε συνδυασμο με ενα μηλο σε 0 νικοτινη. !0 σταγονες απο το καθενα δηλαδη. Δοκιμασε καποιο καπνικο που να σου ταιριαζει και μετα αν δεν ειναι τελειο το "σπας" και με κανενα φρουτο.

Ωραια ευχαριστω, οποτε θα παρω καποιο φρουτο και θα το συνδυασω με αυτα που εχω τωρα για αρχη

Collective_Soul
11-05-12, 21:44
Ψάχνω και εγώ κάτι για τις εξόδους, γιατί οδεύοντας προς την 4η μπύρα και σε συνδυασμό με Clutch, Monster magnet και SOAD δεν την πολυ-παλεύω...
Πήρα βέβαια μόλις ένα VV και ελπίζω με λίγο τσίμπημα στα Volt να πάρω αυτό που θέλω, αλλά και αυτό που λες δεν ακούγεται κακό.
Τι εταιρεία είναι το Havana Dry?

Και το χαβανα και το κουμπαν σουπρεμ ειναι λογικα Flavorart τα πηρα απο ecig...το havana dry σε 6mg ηταν τοσο βαρυ που δεν ατμιζοταν....σε 18 και με lava η προβαρι πρεπει να θεριζει ασχημα...πολυ τσιγαρισια εκπνοη χωρις γλυκαδες που μπουχτιζουν.

Collective_Soul
11-05-12, 21:57
ΘΑ πρεπει να δοκιμασεις. Εγω χρησιμοποιω το virginia στη νικοτινη που θελω σε συνδυασμο με ενα μηλο σε 0 νικοτινη. !0 σταγονες απο το καθενα δηλαδη. Δοκιμασε καποιο καπνικο που να σου ταιριαζει και μετα αν δεν ειναι τελειο το "σπας" και με κανενα φρουτο.

Ωραια ευχαριστω, οποτε θα παρω καποιο φρουτο και θα το συνδυασω με αυτα που εχω τωρα για αρχη

Φιλε εχω δοκιμασει πολλα απο νομπακο.
Πρεπει να δοκιμασεις desert ship, αξεπεραστο υγρο και πολυ εθιστικο ...το καλυτερο απο νομπακο κατ εμε....

το golden margy που εκθειαζουν καλο και μοιαζει με black devil τσιγαρο αλλα μπουχτιζει γρηγορα...

Αν βρεις λατακια απο flavorart μου εχουν πει τα καλυτερα αλλα δεν δοκιμασα ακομα.

Collective_Soul
15-05-12, 19:40
Πoλυ ησυχια επεσε στo νημα ρε παιδια....

Εχω στη κατoχη μoυ απo τη Παρασκευη δυo ατμoπoιητες CE4+ μιλαμε για πραγματικη ατμιστικη απoλαυση ειδικα για μενα πoυ ενδιαφερει τo αρωμα και oχι τo χτυπημα....oτι καρτo ειχα θα φυγει για ανακυκλωση δεν υπαρχει συναγωνισμoς.

O ενας ειναι αγoρασμενoς απo νoμπακo για αυτoματη μπαταρια σχετικα κoντoφυτιλoς....o δευτερoς ειναι αστερι μακρυφυτιλoς για μπαταρια 510 (βλεπε ego σπειρωμα).....

Πρoσoχη για καλη τρoφoδoσια να καθεται πλαγιαστα και τo πιπακι oχι πoλυ βιδωμα γιατι πιεζει τη σιλικoνη και τo φυτιλι εμπoδιζεται.
Για oσoυς ασχoλoυνται με χτυπημα πρεπει να πυρoβoλαει πανω απo 4.5βoλτ με λαβατoυμπ αλλα εμενα δεν με ενδιαφερει πλεoν τo χτυπημα μην σας πω με ενoχλει κιoλας.

gedi
15-05-12, 20:51
Εγώ ψάχνω πρωτίστως χτύπημα (και δευτερευόντως γεύση)...
Οι CE4+ μου αρέσουν, αλλά περιμένω γιατί σε 1 βδομάδα το πολύ, σκάνε Ελλάδα CE4+ με μακρύ φυτίλι μέχρι κάτω για να μην αναγκάζεσαι να το γέρνεις και ταυτόχρονα LR στα 1,5-1,6 Ohm με 4EUR :gun: :2guns:

Slammer
15-05-12, 23:36
Πoλυ ησυχια επεσε στo νημα ρε παιδια....
Με τον Α2, το τελευταίο δίμηνο, ησύχασα..... έπαιξα λίγο ( τι λίγο... 4 μέτρα σύρμα και 4 μέτρα φυτίλι χάλασα) και τώρα που "του πήρα τα μέτρα" δεν πολυασχολούμαι, απλώς απολαμβάνω :cool:
Το θέμα "ατμοποιητής" μάλλον έκλεισε για πολύ καιρό για μένα.
Εχω στο μάτι κάτι νέα αρώματα AtmosLab, αλλά το αφήνω για αργότερα... να πέσει λίγο ο λόγος κόστος/ημέρα και βλέπουμε.

africa
15-05-12, 23:37
Πoλυ ησυχια επεσε στo νημα ρε παιδια....

Εχω στη κατoχη μoυ απo τη Παρασκευη δυo ατμoπoιητες CE4+ μιλαμε για πραγματικη ατμιστικη απoλαυση ειδικα για μενα πoυ ενδιαφερει τo αρωμα και oχι τo χτυπημα....oτι καρτo ειχα θα φυγει για ανακυκλωση δεν υπαρχει συναγωνισμoς.

O ενας ειναι αγoρασμενoς απo νoμπακo για αυτoματη μπαταρια σχετικα κoντoφυτιλoς....o δευτερoς ειναι αστερι μακρυφυτιλoς για μπαταρια 510 (βλεπε ego σπειρωμα).....

Πρoσoχη για καλη τρoφoδoσια να καθεται πλαγιαστα και τo πιπακι oχι πoλυ βιδωμα γιατι πιεζει τη σιλικoνη και τo φυτιλι εμπoδιζεται.
Για oσoυς ασχoλoυνται με χτυπημα πρεπει να πυρoβoλαει πανω απo 4.5βoλτ με λαβατoυμπ αλλα εμενα δεν με ενδιαφερει πλεoν τo χτυπημα μην σας πω με ενoχλει κιoλας.


Εγώ ψάχνω πρωτίστως χτύπημα (και δευτερευόντως γεύση)...
Οι CE4+ μου αρέσουν, αλλά περιμένω γιατί σε 1 βδομάδα το πολύ, σκάνε Ελλάδα CE4+ με μακρύ φυτίλι μέχρι κάτω για να μην αναγκάζεσαι να το γέρνεις και ταυτόχρονα LR στα 1,5-1,6 Ohm με 4EUR :gun: :2guns:

απο που τα παιρνετε παιδια?

gedi
16-05-12, 00:25
CE4+ θα βρεις σε διάφορα μέρη, σε διάφορες τιμές και διάφορες ποιότητες.
Εγώ τα τελευταία τα πήρα από έναν τύπο που έχει αγγελία στο greekvapers.

PopManiac
16-05-12, 01:36
Με τον Α2, το τελευταίο δίμηνο, ησύχασα..... έπαιξα λίγο ( τι λίγο... 4 μέτρα σύρμα και 4 μέτρα φυτίλι χάλασα) και τώρα που "του πήρα τα μέτρα" δεν πολυασχολούμαι, απλώς απολαμβάνω :cool:
Το θέμα "ατμοποιητής" μάλλον έκλεισε για πολύ καιρό για μένα.
Εχω στο μάτι κάτι νέα αρώματα AtmosLab, αλλά το αφήνω για αργότερα... να πέσει λίγο ο λόγος κόστος/ημέρα και βλέπουμε.

Με τον κίνδυνο της επανάληψης και επειδή έχω απογοητευτεί πλήρως από ατμοποιητές EgoT αλλά βλέποντας πως ο EgoC κάτι λέει (Joytech alter) για την επόμενη φορά Ελλάδα που θα κατέβω τι θα πρότεινες για να "ησυχάσω" και εγώ;;;;

Δεν με χαλάει να ξαναγοράσω ΗΤ και σετ φτάνει να μην αλλάζω ατμοποιητές κάθε 3 και λίγο (κυριολεκτικά) και να μην μου πέφτουν κάτι LR μούφες EgoT που πραγματικά να με καίνε και να βγαινουν ελλατωματικές με την πρώτη χρήση....

Collective_Soul
16-05-12, 01:40
CE4+ θα βρεις σε διάφορα μέρη, σε διάφορες τιμές και διάφορες ποιότητες.
Εγώ τα τελευταία τα πήρα από έναν τύπο που έχει αγγελία στο greekvapers.

Αυτoς o c4 πoυ ειπα oτι εχω για εγκo μπατ φτανει τo φυτιλι σχεδoν λιγo πριν τo τελoς oχι oμως τερμα κατω....oμως δεν εχει διαγραμισεις oπως της health cabin.....o αλλoς πoυ ειναι για την αυτoματη μπαταρια εχει διαβαθμηση με τα mL αλλα εχει τo κλασσικo κoντo φυτιλι αλλα πoτε δεν εχει δωσει καμμενo.

Της νoμπακo μαλλoν ειναι oι v1...να δoυμε αν θα φερει και ν2 με αυτoυς πoυ ειπες με χαμηλα Ωμ.φυτιλι μεχρι πατo.

Slammer
16-05-12, 04:13
Με τον κίνδυνο της επανάληψης και επειδή έχω απογοητευτεί πλήρως από ατμοποιητές EgoT αλλά βλέποντας πως ο EgoC κάτι λέει (Joytech alter) για την επόμενη φορά Ελλάδα που θα κατέβω τι θα πρότεινες για να "ησυχάσω" και εγώ;;;;

Δεν με χαλάει να ξαναγοράσω ΗΤ και σετ φτάνει να μην αλλάζω ατμοποιητές κάθε 3 και λίγο (κυριολεκτικά) και να μην μου πέφτουν κάτι LR μούφες EgoT που πραγματικά να με καίνε και να βγαινουν ελλατωματικές με την πρώτη χρήση....

Από τους εργοστασιακούς μου αρέσει ο Ego-C και μάλιστα σε LR, όμως πάντα γνήσιοι γιατί κυκλοφορούν πολλοί κλώνοι, μάλλον κακέκτυπα θα έλεγα. Οι γνήσιες κεφαλές έχουν χαραγμένο το λογότυπο της Joyetech ή κάποιου ΟΕΜ συνεργάτη όπως ο Alter-Ego.
Οι CE4+ είναι καλοί, όμως επειδή τους φιάχνουν πάρα πολλά εργοστάσια στη Κίνα, δεν ξέρεις τι θα σου τύχει. Επιπλέον δεν μου πολυαρέσουν γενικώς οι ατμοποιητές με αυτή την αρχή λειτουργίας, λόγω της χροιάς που βγάζουν στα αρώματα. Κατα τα άλλα είναι καλός ατμο και αντέχει πολύ.
Θεωρώ την αγορά ενός επισκευάσιμου ατμοποιητή απαραίτητη εφόσον κάποιος αντικαταστήσει το κάπνισμα με τον ατμό. Ο επισκευάσιμος είναι μακροπρόθεσμα φθηνώτερος και σε χρήμα και σε χρόνο (όχι άλλες πατέντες για να αναστηθούν χρησιμοποιημένοι ατμοποιητές) . Το κόστος χρήσης ενός επισκευάσιμου είναι μηδαμινό.Η δημιουργία της αντίστασης δεν είναι δύσκολη, είναι σαφώς ευκολότερη από το στρίψιμο ενός τσιγάρου. Επιπλέον μπορεί κάποιος να βρεί με κάποιο σετάρισμα ακριβώς την γεύση που θέλει. Εκτός από τον Α2 (που έχει μια δυσκολία να τον πετύχεις διαθέσιμο) υπάρχει και η "Ατμομηχανή" (http://www.atmomixani.gr/index.php/el/menu-shop-el/vmcategory-manufacturer-atmomixani/steam-machine-detail.html) που είναι ελληνική κατασκευή και έχει αποσπάσει πολύ καλά σχόλια ενώ το σετάρισμα της είναι ότι πρέπει για αρχάριους, ακόμα και έτοιμες αντιστάσεις υπάρχουν.

Zer0c00L
16-05-12, 14:39
ερωτηση προς τους ειδικους του θεματος

εχω ενα ηλεκτρονικο τσιγαρο Ego-C καθε ποτε πρεπει να αλλαζω τον ατμοποιητη του? και το φιλτρο του?

πως καταλαβαινω οτι θελουν αλλαγη?

υπενθυμιζω οτι πριν απο καθε χρηση και γεμισμα τα καθαριζω παρα πολυ καλα.

Slammer
16-05-12, 15:41
Για το φίλτρο, αν δεν χάσει την στεγανότητα του, μάλλον είναι θέμα υγιεινής. Εγω καλού κακού τα φίλτρα τα ρίχνω σε βραστό νερό κάθε εβδομάδα...
Για τον ατμοποιητή μην ανησυχείς... θα σου φωνάξει πότε θέλει αλλαγή... θα αλλιώνει τη γεύση ή/και θα έχει μειωμένη απόδοση.
Οι γνήσιες κεφαλές C αντέχουν πάρα πολύ αφού μπορείς να τις καθαρίσεις. Είναι πολύ απλό, με ένα κατσαβιδάκι πιέζεις πρός τα έξω το κομμάτι με το καρφάκι, σιγά σιγά, λίγο από την μια και λίγο από την άλλη. Τελικά το κομμάτι αυτό βγαίνει από το σώμα της κεφαλής και θα δείς την "καρβουνιασμένη" αντίσταση. Καθίζεις τη κεφαλή, χωρίς το κομμάτι με το καρφάκι στη βάση και ενεργοποιείς με εναλλασσόμενα πατήματα την αντίσταση, μέχρις ότου το πύρωμα να κάψει όλα τα κατάλοιπα (dry burn). Τελικά θα δείς τη αντίσταση καθαρή και το φυτίλι της ξανά λευκό, τότε σταματάς και ρίχνεις 1-2 σταγόνες υγρό κατευθείαν στην αντίσταση.
Πιάνεις το κομματάκι με το φυτίλι, λογικά θα είναι μια μαύρη μάζα, πιάνοντας με ένα τσιμπιδάκι το καις καλά σε ένα γκαζάκι μέχρι το φυτίλι να γίνει ξανά λευκό (πρόσεξε μη το τραβήξεις έξω και μη το ξεμαλλιάσεις). Ρίχνεις 1-2 σταγόνες υγρό και επανατοποθετείς το κομμάτι πάνω στο σώμα της κεφαλής (αν το καρφώσεις σε ένα τάνκ θα βοηθηθείς στο πιάσιμο). Αυτό ήταν, έχεις έναν καινούργιο ατμοποιητή. Ο ατμοποιητής αν είσαι προσεκτικός στο dry burn θα αντέξει πολλές τέτοιες διαδικασίες καθαρισμού (κάποια στιγμή θα καεί η αντίσταση), τουλάχιστον 5-6, έτσι θα μπορέσεις να τον κρατήσεις σίγουρα πάνω από ένα-ενάμιση μήνα. Για 4-5 ευρώ δεν είναι καθόλου κακό.....

gallahant
16-05-12, 16:36
@Slammer: Μπαίνω και γω στην παρέα του Bulli

(Hello Stelios
Your order is sendet today
Trackingnr is :
Thank you for trust in us and for your Patience,
your Bulli-Smoker Team.)

Ελπίζω να έρθει γρήγορα
SS A2-T (Θα κάνει παρέα στο Προβάρι):cool::cool:

Τι σύρμα χρησιμοποιάς; 0.20/0.18/0.15;

Collective_Soul
16-05-12, 16:39
Παιδια απευθυνομαι στους χρηστες Ce4plus

Σημερα με χαμηλη σχετικα σταθμη υγρου ο μακρυφυτιλος ce4 μου εβγαλε πολυ καμμενο ( τα φυτιλια ηταν ποτισμενα) και αφου τον αδειασα και τον επλυνα(υπο πιεση μεσα στο καλαμακι του ατμο με συριγγα) τον εβαλα στην ακρη και τωρα ατμιζω τον αλλο στην αυτοματη μπατ

Τι παιζει να εγινε και τι συμβουλες μου δινετε για να μην ξαναγινει.?

Slammer
16-05-12, 17:41
gallahant, επειδή χρησιμοποιώ μόνο μπαταρίες Ego και έτσι είμαι περιορισμένος στα 3.5-3.7 V οι επιλογές μου για το σύρμα στον Α2 είναι περιορισμένες. Τα χοντρά σύρματα θέλουν "γκάζια", όχι Ego :lol:
Άρα σημείο εκκίνησης το στησιμο όπως το προτείνει ο Μπούλης, 0.15 σύρμα, 5 σπείρες, σε 4x φυτίλι του 1 mm ( για συντομογραφία 5Σx0.15mm 4Φx1mm ). Όπως είπα δοκίμασα "άπειρα" σεταρίσματα και τελικά κατέληξα ότι κοντά στην πρόταση του κατασκευαστή είναι το βέλτιστο, άντε να παχύνει λίγο το φυτίλι, να κοπεί μια σπείρα κλπ... Λόγω ευκολίας κατέληξα στο 4Σx0.15mm 2Φx2mm
Με προβάρι μπορείς να κάνεις ότι θέλεις αφου αυξομειώνοντας τη τάση θα βρείς το σημείο της καλύτερης απόδοσης, βάλε 0.20 σύρμα κάνε και 5 σπείρες σε 2Φx2mm και δώσε την τάση που πρέπει..... :2guns:
Κάθε σετάπ, θέλει λίγο χρόνο να στρώσει, πχ μια-δυο ώρες χαλαρού ατμίσματος... επίσης μερικά φυτίλια βρωμάνε τραγικά και δεν στρώνουν με τίποτα...

@Collective_Soul
δεν έχω δοκιμάσει τον CE4 αλλά αρκετό καιρό έπαιζα με CE2 που δουλεύει με την ίδια αρχή. Δεν πρέπει να τον αφήνεις να φτάνει στην τελευταία σταγόνα. Άσχετα αν τα φυτίλια είναι μακρυά, αυτό δεν σημαίνει ότι το υγρό μπορεί να "σκαρφαλώνει" με την ίδια ευκολία. Αν το ισοζύγιο υγρού που εξατμίζεται και υγρού που ανεβαίνει διαταραχτεί πέρνεις καμμένο ειδικά αν το κάνεις "βεντούζα" :lol:

Zer0c00L
16-05-12, 18:03
Για το φίλτρο, αν δεν χάσει την στεγανότητα του, μάλλον είναι θέμα υγιεινής. Εγω καλού κακού τα φίλτρα τα ρίχνω σε βραστό νερό κάθε εβδομάδα...
Για τον ατμοποιητή μην ανησυχείς... θα σου φωνάξει πότε θέλει αλλαγή... θα αλλιώνει τη γεύση ή/και θα έχει μειωμένη απόδοση.
Οι γνήσιες κεφαλές C αντέχουν πάρα πολύ αφού μπορείς να τις καθαρίσεις. Είναι πολύ απλό, με ένα κατσαβιδάκι πιέζεις πρός τα έξω το κομμάτι με το καρφάκι, σιγά σιγά, λίγο από την μια και λίγο από την άλλη. Τελικά το κομμάτι αυτό βγαίνει από το σώμα της κεφαλής και θα δείς την "καρβουνιασμένη" αντίσταση. Καθίζεις τη κεφαλή, χωρίς το κομμάτι με το καρφάκι στη βάση και ενεργοποιείς με εναλλασσόμενα πατήματα την αντίσταση, μέχρις ότου το πύρωμα να κάψει όλα τα κατάλοιπα (dry burn). Τελικά θα δείς τη αντίσταση καθαρή και το φυτίλι της ξανά λευκό, τότε σταματάς και ρίχνεις 1-2 σταγόνες υγρό κατευθείαν στην αντίσταση.
Πιάνεις το κομματάκι με το φυτίλι, λογικά θα είναι μια μαύρη μάζα, πιάνοντας με ένα τσιμπιδάκι το καις καλά σε ένα γκαζάκι μέχρι το φυτίλι να γίνει ξανά λευκό (πρόσεξε μη το τραβήξεις έξω και μη το ξεμαλλιάσεις). Ρίχνεις 1-2 σταγόνες υγρό και επανατοποθετείς το κομμάτι πάνω στο σώμα της κεφαλής (αν το καρφώσεις σε ένα τάνκ θα βοηθηθείς στο πιάσιμο). Αυτό ήταν, έχεις έναν καινούργιο ατμοποιητή. Ο ατμοποιητής αν είσαι προσεκτικός στο dry burn θα αντέξει πολλές τέτοιες διαδικασίες καθαρισμού (κάποια στιγμή θα καεί η αντίσταση), τουλάχιστον 5-6, έτσι θα μπορέσεις να τον κρατήσεις σίγουρα πάνω από ένα-ενάμιση μήνα. Για 4-5 ευρώ δεν είναι καθόλου κακό.....

το φιλτρο και εγω ετσι το καθαριζω σε βραστο νερο
για τον ατμοποιητη απλα τον εριχνα σε βραστο νερο και μετα φυσουσα σε χαρτι και σκουπιζα.
εσυ εδωσες καλες οδηγιες και ειπα να τις εφαρμοσω σε εναν παλιο ατμοποιητη του C

αλλα δεν καταφερα ομως και κατεληξε στα σκουπιδια (που ηταν αλλωστε η θεση του)

ισως ο ατμοποιητης το Natura Ego-C (http://www.e-natura.gr/natura-ego-c/) να μην γινετε οπως λες...

Collective_Soul
16-05-12, 18:38
gallahant, επειδή χρησιμοποιώ μόνο μπαταρίες Ego και έτσι είμαι περιορισμένος στα 3.5-3.7 V οι επιλογές μου για το σύρμα στον Α2 είναι περιορισμένες. Τα χοντρά σύρματα θέλουν "γκάζια", όχι Ego :lol:
Άρα σημείο εκκίνησης το στησιμο όπως το προτείνει ο Μπούλης, 0.15 σύρμα, 5 σπείρες, σε 4x φυτίλι του 1 mm ( για συντομογραφία 5Σx0.15mm 4Φx1mm ). Όπως είπα δοκίμασα "άπειρα" σεταρίσματα και τελικά κατέληξα ότι κοντά στην πρόταση του κατασκευαστή είναι το βέλτιστο, άντε να παχύνει λίγο το φυτίλι, να κοπεί μια σπείρα κλπ... Λόγω ευκολίας κατέληξα στο 4Σx0.15mm 2Φx2mm
Με προβάρι μπορείς να κάνεις ότι θέλεις αφου αυξομειώνοντας τη τάση θα βρείς το σημείο της καλύτερης απόδοσης, βάλε 0.20 σύρμα κάνε και 5 σπείρες σε 2Φx2mm και δώσε την τάση που πρέπει..... :2guns:
Κάθε σετάπ, θέλει λίγο χρόνο να στρώσει, πχ μια-δυο ώρες χαλαρού ατμίσματος... επίσης μερικά φυτίλια βρωμάνε τραγικά και δεν στρώνουν με τίποτα...

@Collective_Soul
δεν έχω δοκιμάσει τον CE4 αλλά αρκετό καιρό έπαιζα με CE2 που δουλεύει με την ίδια αρχή. Δεν πρέπει να τον αφήνεις να φτάνει στην τελευταία σταγόνα. Άσχετα αν τα φυτίλια είναι μακρυά, αυτό δεν σημαίνει ότι το υγρό μπορεί να "σκαρφαλώνει" με την ίδια ευκολία. Αν το ισοζύγιο υγρού που εξατμίζεται και υγρού που ανεβαίνει διαταραχτεί πέρνεις καμμένο ειδικά αν το κάνεις "βεντούζα" :lol:

Ευχαριστω για την απαντηση μαλλον εφερε καμμενο γιατι το ειχα ξεσκισει στη πιπιλα....ειχα καλομαθει στα κανγκερ καρτο που αντεχουν πολυωρη πιπιλα :D

Slammer
16-05-12, 23:25
Στις κεφαλές Ego-C της Joyetech, το κομμάτι με το καρφάκι είναι ξεχωριστό από το σώμα της κεφαλής, σε πολλούς κλώνους είναι ένα ενιαίο κομμάτι. Οι γνήσιες κεφαλές επίσης πάνω στο σώμα έχουν χαραγμένο το σήμα και το λογότυπο Joyetech.

Zer0c00L
17-05-12, 00:19
εμενα οπως σου ειπα δεν ειναι τετοιο.

αρα η θα πρεπει οταν εχω χρηματα να παρω ecig ego-c που ειναι ο επισημος αντιπροσωπος στην ελλαδα της joyetech η να συνεχισω με την εταιρεια αυτη που εχω τωρα.

Slammer
17-05-12, 03:46
Πολλά μαγαζιά έχουν γνήσιες κεφαλές Ego-C (άλλοι δίνουν πεντάδα άλλοι εναν-έναν και σε 2 τύπους NR ή LR ) :
http://www.atmomixani.gr/index.php/el/menu-shop-el/vmcategory-electroniccigarettesparts/vmcategory-atomizers/egocatomizerlr-detail.html
http://hlektroniko-tsigaro.com/index.php?target=products&product_id=33405
http://www.atmistis.gr/store/index.php?route=product/product&path=65_69&product_id=91
http://www.ecig-shop.gr/index.php?route=product/product&path=57_29&product_id=121
http://www.funstore.gr/index.php?target=products&product_id=489
http://www.ecig.gr/%CE%B1%CE%BD%CF%84%CE%B1%CE%BB%CE%BB%CE%B1%CE%BA%CF%84%CE%B9%CE%BA%CE%AC-%CE%B1%CE%BE%CE%B5%CF%83%CE%BF%CF%85%CE%AC%CF%81/%CE%B1%CF%84%CE%BC%CE%BF%CF%80%CE%BF%CE%B9%CE%B7%CF%84%CE%AD%CF%82/263-%CE%BA%CE%B5%CF%86%CE%B1%CE%BB%CE%AE-%CE%B1%CF%84%CE%BC%CE%BF%CF%80%CE%BF%CE%B9%CE%B7%CF%84%CE%AE-ego-c.html
Στα καταστήματα Oval
Στα καταστήματα Ecig

gallahant
17-05-12, 09:09
Ρε παιδιά, η ovale τι ακριβώς σχέση έχει με τη joyetech. Επειδή είχα μια συζήτηση μ ένα φίλο που μου είπε ότι ο πατέρας του αγόρασε Η.Τ. για 110 ευρώ και του είπανε ότι είναι το μόνο γνήσιο και είναι ιταλικό κλπ ενώ τα joyetech επειδή είναι κινέζικα ότι είναι μούφα.

gedi
17-05-12, 10:22
Αμάν με τις μπαρουφολογίες-απατεωνιές των πωλητών...

Με δύο λόγια: η Ovale είναι ο σχεδιαστής κάποιων ΗΤ και η Joyetech o κατασκευαστής. Δεν υπάρχει τσιγάρο κατασκευής Ovale, τα φτιάχνει η Joyetech, η οποία είναι ο πιο ποιοτικός κατασκευαστής ΗΤ μαζικής παραγωγής αυτή τη στιγμή.

Tα "είναι το μόνο γνήσιο" & "είναι μούφα επειδή είναι κινέζικα" τα αφήνω ασχολίαστα...

Αυτό που πλήρωσε 110 ευρώ, άνετα το έπαιρνε με άλλο όνομα (ακριβώς το ίδιο) με κανά 50άρικο...

gallahant
17-05-12, 10:44
Το άλλο ωραίο που άκουσα από ένα παιδί που πουλάει ΗΤ και υγρά αναπληρωσης της hangsen (σημ. κατάστημα υπολογιστών έχει) είναι ότι μόνο τα υγρά της hangsen έχουν "αληθινή νικοτίνη" και ότι πρέπει οι διαβαθμίσεις της νικοτίνης να είναι όπως τις έχει η hangsen. Δηλαδή εγώ που πουλάω υγρά Liqua είναι μούφα επειδή δεν έχουν υγρό με πχ 11mg και έχουν με 12mg , ή τα vermillion river που έχουν 10,15,20,25 είναι μούφα πάλι...Τι να πει κανείς!

gedi
17-05-12, 10:56
Είναι ο κλασσικός συνδυασμός ασχετοσύνης/υπερβολής/μικροαπατεωνιάς/ξερολίασης, ο οποίος ευδοκιμεί ιδιαίτερα σε ανώριμες αγορές με ελλιπή πληροφόρηση, όπως αυτή του ΗΤ...

Collective_Soul
17-05-12, 16:22
Είναι ο κλασσικός συνδυασμός ασχετοσύνης/υπερβολής/μικροαπατεωνιάς/ξερολίασης, ο οποίος ευδοκιμεί ιδιαίτερα σε ανώριμες αγορές με ελλιπή πληροφόρηση, όπως αυτή του ΗΤ...

Οταν θα ξεφουσκωσει η μοδα και μεινουμε οσοι πραγματικα απολαμβανουμε το ατμισμα πολλοι ασχετοι ξερολες θα πεινασουν

@ ADSLgr.com All rights reserved.