PDA

Επιστροφή στο Forum : Ηλεκτρονικό τσιγάρο (reloaded)- Για μεγάλα "φουγάρα"



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 [19] 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71

eqvus
29-06-12, 10:36
Θα ηθελα για μια ακομη φορα τη βοηθεια σας, μιας και εχω μπερδευτει και παλι.

Απο τον Φεβρουαριο που το γυρισα στο ηλεκτρονικο τσιγαρο δεν εχω αναψει ουτε ενα κανονικο αλλα και εχω ηδη καταφερει να ατμιζω αυτη τη στιγμη 0mg ( μηδενικο ) νικοτινης ! Ολα καλα μεχρι εδω, και με χρηση του mini&more της nobacco αλλα και αποκλειστικα με αγορες υγρων και παλι απο αυτους.

Κοιταζοντας χτες την σελιδα τους ομως, διαπιστωσα πως εχουν αρχισει να εμπορευονται υγρα σε στυλ DIY ( φτιαξτο μονος σου ) τα οποια και συμφερουν στην αναλογια ποσοτητα/τιμης. Ειναι ευκολη η παρασκευη ενος υγρου με αυτον τον τροπο ή θα δυσκολευτω ;

Παραλληλα, κοιτω και στο cleverstore οπου με συμφερει σαν τοποθεσια, το οποιο καταστημα εκτος του οτι εχει φτηνα ανταλλακτικα για το minimore, εμπορευεται και αυτο υγρα και ετοιμα σε κατα πολυ χαμηλοτερες τιμες της flavor arts την οποια και με μια δοκιμη που εκανα δεν αντεξα την ποιοτητα τους πανω απο 2 μερες, αλλα και "χυμα" και παλι σε στυλ DIY. Να δοκιμαζα αυτους αντι της nobacco ; Εχει κανεις εμπειρια ;

Εμενα μου παραγγειλε ενα φιλαρακι απο εξωτερικο, δωδεκαρα νινοτινη βαση + αρωμα, δεν εχει καμια διαφορα απο αυτα της Νοβακκο σε γευση και ατμο και η τιμη ειναι 6 - 8 φορες χαμηλοτερη. Δυο μπουκαλακια βασης νικοτινης απο 100 ml + δυο μπουκαλακια αρωματος περιπου 17 ευρω.Υπολογιζω να μου κρατησουν δυο μηνες!!!!
Αν και εισαι σε μηδενικη νικοτινη, οποτε θελεις μπορω να σου γεμισω ενα μπουκαλακι να δικιμασεις.

Το αρωμα ειναι ΙΝΑWERA..... WWW.INAWERA.COM

hemlock
29-06-12, 18:55
Θα ηθελα για μια ακομη φορα τη βοηθεια σας, μιας και εχω μπερδευτει και παλι.

Απο τον Φεβρουαριο που το γυρισα στο ηλεκτρονικο τσιγαρο δεν εχω αναψει ουτε ενα κανονικο αλλα και εχω ηδη καταφερει να ατμιζω αυτη τη στιγμη 0mg ( μηδενικο ) νικοτινης ! Ολα καλα μεχρι εδω, και με χρηση του mini&more της nobacco αλλα και αποκλειστικα με αγορες υγρων και παλι απο αυτους.

Κοιταζοντας χτες την σελιδα τους ομως, διαπιστωσα πως εχουν αρχισει να εμπορευονται υγρα σε στυλ DIY ( φτιαξτο μονος σου ) τα οποια και συμφερουν στην αναλογια ποσοτητα/τιμης. Ειναι ευκολη η παρασκευη ενος υγρου με αυτον τον τροπο ή θα δυσκολευτω ;

Παραλληλα, κοιτω και στο cleverstore οπου με συμφερει σαν τοποθεσια, το οποιο καταστημα εκτος του οτι εχει φτηνα ανταλλακτικα για το minimore, εμπορευεται και αυτο υγρα και ετοιμα σε κατα πολυ χαμηλοτερες τιμες της flavor arts την οποια και με μια δοκιμη που εκανα δεν αντεξα την ποιοτητα τους πανω απο 2 μερες, αλλα και "χυμα" και παλι σε στυλ DIY. Να δοκιμαζα αυτους αντι της nobacco ; Εχει κανεις εμπειρια ;
Θα σε ξαναquotαρω...:p
Σε δεύτερη ανάγνωση του ποστ σου καταλαβαίνω οτι έχεις θεματάκι με τα υγρά-δεν σου αρέσουν ή θα ήθελες να δοκιμάσεις πολλά..Μπές πχ στην inawera Και σάρωσε ολά τα υγρά που έχει των 5ml (εντάξει είμαι υπερβολικός) και μετά πήγαινε στις χημείες (βάση + άρωματα)...
Εγώ δεν έχω πετύχει τίποτα σωστό με την χημεία και ξαναγυρνω σε έτοιμα και καθαρές ατμιστικές βάσεις (πχ dirty-όχι και τόσο διακριτικό άρωμα/γεύση και universal by inawera)...

eqvus
29-06-12, 19:04
Θα σε ξαναquotαρω...:p
Σε δεύτερη ανάγνωση του ποστ σου καταλαβαίνω οτι έχεις θεματάκι με τα υγρά-δεν σου αρέσουν ή θα ήθελες να δοκιμάσεις πολλά..Μπές πχ στην inawera Και σάρωσε ολά τα υγρά που έχει των 5ml (εντάξει είμαι υπερβολικός) και μετά πήγαινε στις χημείες (βάση + άρωματα)...
Εγώ δεν έχω πετύχει τίποτα σωστό με την χημεία και ξαναγυρνω σε έτοιμα και καθαρές ατμιστικές βάσεις (πχ dirty-όχι και τόσο διακριτικό άρωμα/γεύση και universal by inawera)...

Να σε ρωτησω γιατι και εγω δεν καταλαβα !!!!
Εχω ενα μπουκαλι με VPG νικοτικη-12 100mg και ενα μπουκαλι αρωμα, γεμιζω ενα μπουκαλακι περιπου 20mg και σταζω 15 σταγονες αρωμα.Τα ιδια λεμε ? Δεν εμεινες ικανοποιημενος απο το αποτελεσμα?

hemlock
29-06-12, 19:22
Να σε ρωτησω γιατι και εγω δεν καταλαβα !!!!
Εχω ενα μπουκαλι με VPG νικοτικη-12 100mg και ενα μπουκαλι αρωμα, γεμιζω ενα μπουκαλακι περιπου 20mg και σταζω 15 σταγονες αρωμα.Τα ιδια λεμε ? Δεν εμεινες ικανοποιημενος απο το αποτελεσμα?
Βασικά βάζεις πολλύ άρωμα στο Mixer...:p

Είχα αγοράσει dirty 18mg και αρώματα black cherry ( αυτό βασικά το βαρέθηκα και είναι καλό),Maxx blend (αυτό δεν είχε καμία επαφή με το αντίστοιχο της FA),donald bublegum (μέτριο),lemon mix (μέτριο) ,τσικουλάτα (άριστο),tabacco orange flavours (καλό) και κάποια ακόμα απο τράμπες σε διπλανό φορουμ.
Εγώ δεν έμεινα ικανοποιημένος απο τα φρουτένια αρώματά της inawera...Τα αντίστοιχα κανονικά υγρά ήταν κομπλέ και απο αυτό "κατάλαβα" οτι δεν πετύχαινα τις αναλογίες.
Με VG βάση πχ το lemon mix μου βγήκε καλό,αλλα τότε είχα το θέμα του χτυπήματος.

29gk
30-06-12, 20:07
Εμενα μου παραγγειλε ενα φιλαρακι απο εξωτερικο, δωδεκαρα νινοτινη βαση + αρωμα, δεν εχει καμια διαφορα απο αυτα της Νοβακκο σε γευση και ατμο και η τιμη ειναι 6 - 8 φορες χαμηλοτερη. Δυο μπουκαλακια βασης νικοτινης απο 100 ml + δυο μπουκαλακια αρωματος περιπου 17 ευρω.Υπολογιζω να μου κρατησουν δυο μηνες!!!!
Αν και εισαι σε μηδενικη νικοτινη, οποτε θελεις μπορω να σου γεμισω ενα μπουκαλακι να δικιμασεις.

Το αρωμα ειναι ΙΝΑWERA..... WWW.INAWERA.COM

Συγνωμη για την καθυστερηση αλλα τωρα βρηκα τον χρονο.

Τελικα μιας και χτες βρεθηκα στην Γλυφαδα, εψαξα και βρηκα το μαγαζι της Nobacco και αγορασα μια βαση 50-50 των 100ml και 2 αρωματα των 10ml εκαστο ( καμηλα να δω αν το πετυχαν και ενα μηλο ), μηδενικα και δινοντας συνολικα 14,30. Συμφωνα με τις οδηγιες τους αλλα και με την χρηση που κανω, προβλεπω πως θα με βγαλουν για πολυ παρισσοτερο απο τις 15-18 ημερες που εβγαινα μεχρι σημερα με 2χ20ml και παλι της nobacco.

Τα αρωματα που πουλα η nobacco ειναι της AtmosLab και ειμαι σιγουρος πως θα υπαρχουν και απο αλλους στην Αθηνα και μαλιστα φτηνοτερα. Επιφυλασσομοι για την κριτικη ως προς την γευση.

@hemlock
εχω οντως θεμα με τα υγρα καθως σκεφτομαι πως μιας και απεβαλλα τις ουσιες και τους καρκινους του καπνιστου δεν υπαρχει λογος να τις αντικαταστησω με τις νεες του ατμιστου. Ετσι προτιμησα να αγορασω απο τη nobacco που ειναι ενα απο τα μαγαζια που δειχνουν σοβαρα και διατεινονται πως εχουν 1-2 πιστοποιησεις, οσο ειναι αυτο δυνατον, απο καποιον αγνωστο σε αυτη τη φαση.

@eqvus
Την ΙΝΑWERA την ξερω σαν ονομα και σαν τιμες, εχουν γραψει αναλυτικα παλαιοτερα σε αυτο το νημα πολλοι φιλοι, αλλα τι λεει απο γευση ; Εχεις κατι αρνητικο σαν αισθηση ;

hemlock
30-06-12, 20:17
Συγνωμη για την καθυστερηση αλλα τωρα βρηκα τον χρονο.

Τελικα μιας και χτες βρεθηκα στην Γλυφαδα, εψαξα και βρηκα το μαγαζι της Nobacco και αγορασα μια βαση 50-50 των 100ml και 2 αρωματα των 10ml εκαστο ( καμηλα να δω αν το πετυχαν και ενα μηλο ), μηδενικα και δινοντας συνολικα 14,30. Συμφωνα με τις οδηγιες τους αλλα και με την χρηση που κανω, προβλεπω πως θα με βγαλουν για πολυ παρισσοτερο απο τις 15-18 ημερες που εβγαινα μεχρι σημερα με 2χ20ml και παλι της nobacco.

Τα αρωματα που πουλα η nobacco ειναι της AtmosLab και ειμαι σιγουρος πως θα υπαρχουν και απο αλλους στην Αθηνα και μαλιστα φτηνοτερα. Επιφυλασσομοι για την κριτικη ως προς την γευση.
Απο πότε έχει η nobacco υγρά/αρώματα της Atmos lab...:hmm:



@eqvus
Την ΙΝΑWERA την ξερω σαν ονομα και σαν τιμες, εχουν γραψει αναλυτικα παλαιοτερα σε αυτο το νημα πολλοι φιλοι, αλλα τι λεει απο γευση ; Εχεις κατι αρνητικο σαν αισθηση ;
Άσε τι γεύση έχουν οι υπόλοιποι...Εσύ πως θα το καταλάβεις είναι το θέμα...

29gk
30-06-12, 20:23
Απο πότε έχει η nobacco υγρά/αρώματα της Atmos lab...:hmm:

Άσε τι γεύση έχουν οι υπόλοιποι...Εσύ πως θα το καταλάβεις είναι το θέμα...

Και εμενα μου εκανε μια εντυπωση μιας και τα ετοιμα υγρα εχουν το δικο τους λογοτυπο οπως και η βαση ενω τα αρωματα και τα δυο !! Μεγαλο nobacco και διπλα απο τη γευση της atmos.

hemlock
30-06-12, 20:28
.............

29gk
30-06-12, 20:36
.............

To σκαναρα για να το δεις καλυτερα. Γυαλινο μπουκαλακι των 10ml με αυτο το αυτοκολλητο

104157

hemlock
30-06-12, 20:40
To σκαναρα για να το δεις καλυτερα. Γυαλινο μπουκαλακι των 10ml με αυτο το αυτοκολλητο

104157
Σωστη φώτο ,αλλα απορία μου το γιατί δεν το διαφημίζουν στο Site τους...:lol:
Απο τα καλύτερα καπνικά (Fotia & agrinio rulez)...

29gk
30-06-12, 20:46
Η τιμη πως σου φαινεται ;

hemlock
30-06-12, 20:55
Η τιμη πως σου φαινεται ;
Έχω συνηθήσει τα <2.6 ευρώ/10ml απο την Inawera Και τα 3.5-4.5-5.0 ευρώ/10ml Μου φαίνονται πολλά...
Τώρα που είμαι ενδιάμεσα σε αποστολή/παραλαβή ναι έκανα την κίνηση και ψώνισα Atmos lab και τα δύο που σου έγραψα παραπάνω (καπνικά βαριά) μου είναι άριστα στον λαιμό και στην όσμηση.:oneup:

eqvus
01-07-12, 09:29
Συγνωμη για την καθυστερηση αλλα τωρα βρηκα τον χρονο.

Τελικα μιας και χτες βρεθηκα στην Γλυφαδα, εψαξα και βρηκα το μαγαζι της Nobacco και αγορασα μια βαση 50-50 των 100ml και 2 αρωματα των 10ml εκαστο ( καμηλα να δω αν το πετυχαν και ενα μηλο ), μηδενικα και δινοντας συνολικα 14,30. Συμφωνα με τις οδηγιες τους αλλα και με την χρηση που κανω, προβλεπω πως θα με βγαλουν για πολυ παρισσοτερο απο τις 15-18 ημερες που εβγαινα μεχρι σημερα με 2χ20ml και παλι της nobacco.

Τα αρωματα που πουλα η nobacco ειναι της AtmosLab και ειμαι σιγουρος πως θα υπαρχουν και απο αλλους στην Αθηνα και μαλιστα φτηνοτερα. Επιφυλασσομοι για την κριτικη ως προς την γευση.

@hemlock
εχω οντως θεμα με τα υγρα καθως σκεφτομαι πως μιας και απεβαλλα τις ουσιες και τους καρκινους του καπνιστου δεν υπαρχει λογος να τις αντικαταστησω με τις νεες του ατμιστου. Ετσι προτιμησα να αγορασω απο τη nobacco που ειναι ενα απο τα μαγαζια που δειχνουν σοβαρα και διατεινονται πως εχουν 1-2 πιστοποιησεις, οσο ειναι αυτο δυνατον, απο καποιον αγνωστο σε αυτη τη φαση.

@eqvus
Την ΙΝΑWERA την ξερω σαν ονομα και σαν τιμες, εχουν γραψει αναλυτικα παλαιοτερα σε αυτο το νημα πολλοι φιλοι, αλλα τι λεει απο γευση ; Εχεις κατι αρνητικο σαν αισθηση ;

Δεν εχω δοκιμασει και πολλα.
Ειχα βολευτει στο Virgina 11 και Valuto 12 της Nobacco. Η πρωτη γευση της iwa που δοκιμασα, μια χαρα ... αλλα γουστα ειναι αυτα.
Βεβαια υποθετω οτι επειδη εχεις παει σε 0 νικοτινη το ψαχνεις πιο πολυ με τις γευσεις.

Ο φιλος μου ειναι κατι σαν τον Hemlock :lol: εχει αγορασει ολη την iwa και 100 ατμοποιητες μαζι , αφου του λεω, σταματα να μου τα εξηγεις γιατι θα αρχισω το τσιγαρο

hemlock
01-07-12, 11:36
Δεν εχω δοκιμασει και πολλα.
Ειχα βολευτει στο Virgina 11 και Valuto 12 της Nobacco. Η πρωτη γευση της iwa που δοκιμασα, μια χαρα ... αλλα γουστα ειναι αυτα.
Βεβαια υποθετω οτι επειδη εχεις παει σε 0 νικοτινη το ψαχνεις πιο πολυ με τις γευσεις.

Ο φιλος μου ειναι κατι σαν τον Hemlock :lol: εχει αγορασει ολη την iwa και 100 ατμοποιητες μαζι , αφου του λεω, σταματα να μου τα εξηγεις γιατι θα αρχισω το τσιγαρο
Σιδερικά δεν έχω πολλά...Τώρα μου κάθησε ένα mini lava και μου έρχεται ένα μεγάλο τανκ 6ml και ένα vivi nova...:p

Slammer
01-07-12, 20:17
H nobacco εμπορεύεται τα προιόντα DIY (βάσεις και αρώματα) της AtmosLab. Από ότι ξέρω έχει όλα τα αρώματα και όλα τα προιόντα βάσεων που μπορείς να βρείς και σε άλλα καταστήματα όπως το zerobacco, και μάλιστα οι τιμές είναι ακριβως ίδιες....

hemlock
01-07-12, 20:37
H nobacco εμπορεύεται τα προιόντα DIY (βάσεις και αρώματα) της AtmosLab. Από ότι ξέρω έχει όλα τα αρώματα και όλα τα προιόντα βάσεων που μπορείς να βρείς και σε άλλα καταστήματα όπως το zerobacco, και μάλιστα οι τιμές είναι ακριβως ίδιες....

Στην αρχή είχα ασχοληθεί με Nobacco.Μετά μου φάνηκαν...ακριβά...:p
Και για να ευθυμήσουμε λιγουλάκι να πως κάποιοι "ξύπνιοι" ζητάνε τα λεφτά μας...
104255

Slammer
02-07-12, 14:28
Στην αρχή είχα ασχοληθεί με Nobacco.Μετά μου φάνηκαν...ακριβά...:p
104255
Αυτό ισχύει... είναι τσιμπημένες οι τιμές... ειδικά στο "hardware" είναι +50%

sakisastra
03-07-12, 10:35
αν παρω βαση 100ml+20mgνικοτινη+10ml αρωμα,ποσα ml υγρου μπορω να φτιαξω?

eqvus
03-07-12, 10:57
αν παρω βαση 100ml+20mgνικοτινη+10ml αρωμα,ποσα ml υγρου μπορω να φτιαξω?

Τι εννοεις ? Φανταζομαι 100μλ συν τις σταγονες. Θεωρητικα μπορεις να ατμισεις και την βαση μονη της, χωρις το αρωμα .

Nikolettad17
16-07-12, 12:34
Καλημέρα και από εμένα, ρε παιδιά να ρωτήσω κάτι, καπνίζω αυτό το ηλεκτρονικό τσιγάρο www.nobacco.gr εδώ και λίγες μέρες. Εσείς που είστε όλη μέρα στο ιντερνέτ και ξέρετε τα θέματα με τους υπολογιστές και όλα αυτά τα τεχνολογικά απέξω ποια είναι η γνώμη σας? Προχτές πέτυχα αυτό το βίντεο http://www.youtube.com/watch?v=btYotjLFJAc το οποίο τα λέει όλα καλά βέβαια, αλλά δεν παύω να έχω απορίες και αν τελικά κάνει δουλειά.Ευχαριστώ

hemlock
16-07-12, 12:46
Καλημέρα και από εμένα, ρε παιδιά να ρωτήσω κάτι, καπνίζω αυτό το ηλεκτρονικό τσιγάρο www.nobacco.gr εδώ και λίγες μέρες. Εσείς που είστε όλη μέρα στο ιντερνέτ και ξέρετε τα θέματα με τους υπολογιστές και όλα αυτά τα τεχνολογικά απέξω ποια είναι η γνώμη σας? Προχτές πέτυχα αυτό το βίντεο http://www.youtube.com/watch?v=btYotjLFJAc το οποίο τα λέει όλα καλά βέβαια, αλλά δεν παύω να έχω απορίες και αν τελικά κάνει δουλειά.Ευχαριστώ
Δεν έχεις δώσει σωστό λινκ για το ΗΤ που αγόρασες απο την Nobacco...
H ερωτησή σου ποιά είναι? Αν είναι βλαβερό ή για το νομικό πλαίσιο και το οτι λίγες εταιρίες έχουν ενταχθεί στον ΣΕΕΗΤ ?

Nikolettad17
16-07-12, 14:00
Α συγνώμη, εχω πάρει το mini & more το ασημενιο. αυτο νομιζω ειναι το σωστο link http://www.nobacco.gr/el/productsgr/%CE%B7%CE%BB%CE%B5%CE%BA%CF%84%CF%81%CE%BF%CE%BD%CE%B9%CE%BA%CE%B1-%CF%84%CF%83%CE%B9%CE%B3%CE%B1%CF%81%CE%B1/74-mini-more/nobacco-set-mini-more-%CE%B1%CF%83%CE%B7%CE%BC%CE%B9

Εχω και απορία για το αν τελικά είναι βλαβερά, γιατι τοσα ακούστηκαν, αλλά επίσης κάνουν δουλειά?Η θα δώσω μια περιουσια και στο τέλος θα καταλήξω πάλι με το malboro? Τωρα το έχω, ουτε βδομαδα και πραγματικα καπνίζω λίγοτερα τσιγαρα, αλλα ρωτάω κι εσας που ξερετε περισσότερα. Χρειάζεται να πάρω και κάτι άλλο?Αυτο το τσιγάρο που πήρα είναι καλό?

eqvus
16-07-12, 14:28
Α συγνώμη, εχω πάρει το mini & more το ασημενιο. αυτο νομιζω ειναι το σωστο link http://www.nobacco.gr/el/productsgr/%CE%B7%CE%BB%CE%B5%CE%BA%CF%84%CF%81%CE%BF%CE%BD%CE%B9%CE%BA%CE%B1-%CF%84%CF%83%CE%B9%CE%B3%CE%B1%CF%81%CE%B1/74-mini-more/nobacco-set-mini-more-%CE%B1%CF%83%CE%B7%CE%BC%CE%B9

Εχω και απορία για το αν τελικά είναι βλαβερά, γιατι τοσα ακούστηκαν, αλλά επίσης κάνουν δουλειά?Η θα δώσω μια περιουσια και στο τέλος θα καταλήξω πάλι με το malboro? Τωρα το έχω, ουτε βδομαδα και πραγματικα καπνίζω λίγοτερα τσιγαρα, αλλα ρωτάω κι εσας που ξερετε περισσότερα. Χρειάζεται να πάρω και κάτι άλλο?Αυτο το τσιγάρο που πήρα είναι καλό?

Το εαν ειναι βλαβερα, δεν μπορει να σου το απαντησει κανεις.Δεν υπαρχουν σχετικες ερευνες με ικανοποιητικο βαθος χρονου.Βολευομαστε με την αποψη οτι ειναι λιγοτερο βλαβερο απο το καπνισμα και βλεπουμε .... (οχι παθητικο καπνισμα, οχι πισα κτλ)
Επισης το κοστος ειναι πολυ σημαντικο, εαν το ψαξεις μπορεις να το μειωσεις πολυ. Πχ εγω απο 200 ευρω το μηνα το εχω ριξει στα 20 ευρω, ισως και λιγοτερα.
Παντως το οτι κανιζεις παραλληλα δεν ειναι καλο σημαδι ή δεν σε ικανοποιει το συγκεκριμενο ΗΤ ή δεν εισαι ετοιμη να κοψεις το καπνισμα.

hemlock
16-07-12, 14:42
Α συγνώμη, εχω πάρει το mini & more το ασημενιο. αυτο νομιζω ειναι το σωστο link http://www.nobacco.gr/el/productsgr/%CE%B7%CE%BB%CE%B5%CE%BA%CF%84%CF%81%CE%BF%CE%BD%CE%B9%CE%BA%CE%B1-%CF%84%CF%83%CE%B9%CE%B3%CE%B1%CF%81%CE%B1/74-mini-more/nobacco-set-mini-more-%CE%B1%CF%83%CE%B7%CE%BC%CE%B9

Εχω και απορία για το αν τελικά είναι βλαβερά, γιατι τοσα ακούστηκαν, αλλά επίσης κάνουν δουλειά?Η θα δώσω μια περιουσια και στο τέλος θα καταλήξω πάλι με το malboro? Τωρα το έχω, ουτε βδομαδα και πραγματικα καπνίζω λίγοτερα τσιγαρα, αλλα ρωτάω κι εσας που ξερετε περισσότερα. Χρειάζεται να πάρω και κάτι άλλο?Αυτο το τσιγάρο που πήρα είναι καλό?

Βασικά έκανες λάθος επιλογή ΗΤ (πόσο μάλλον να το αγόρασες και μόνο του)...Το m&m είναι πολλύ μικρό για να καλύψει έναν καπνιστή...Αν θες την γνώμη μου πάνε πάρε μια μπαταρία ego, κάποιον CE4+ μακρύ φιτίλι και έναν φορτιστή για να ξαναξεκινήσεις το άτμισμα έχοντας και το m&m μαζί...
Κατα τα άλλα αν διαβάσεις το παρόν νήμα υπάρχουν και πολλές επιλογές υγρών σε διάφορες τιμές...Και σε αυτό το θέμα η γνώμη μου είναι να προτειμήσεις το ξεκίνημα με καπνικό υγρό...:oneup:

29gk
16-07-12, 14:55
Α συγνώμη, εχω πάρει το mini & more το ασημενιο. αυτο νομιζω ειναι το σωστο link http://www.nobacco.gr/el/productsgr/%CE%B7%CE%BB%CE%B5%CE%BA%CF%84%CF%81%CE%BF%CE%BD%CE%B9%CE%BA%CE%B1-%CF%84%CF%83%CE%B9%CE%B3%CE%B1%CF%81%CE%B1/74-mini-more/nobacco-set-mini-more-%CE%B1%CF%83%CE%B7%CE%BC%CE%B9

Εχω και απορία για το αν τελικά είναι βλαβερά, γιατι τοσα ακούστηκαν, αλλά επίσης κάνουν δουλειά?Η θα δώσω μια περιουσια και στο τέλος θα καταλήξω πάλι με το malboro? Τωρα το έχω, ουτε βδομαδα και πραγματικα καπνίζω λίγοτερα τσιγαρα, αλλα ρωτάω κι εσας που ξερετε περισσότερα. Χρειάζεται να πάρω και κάτι άλλο?Αυτο το τσιγάρο που πήρα είναι καλό?

Θα επιβεβαιωσω και εγω τα του eqvus. Ειμαι ηδη στους 5 μηνες με το mini&more και εντελως ακαπνος ενω το κοστος ειναι ελασχιστο σε σχεση με αυτα που ξοδευα με το κανονικο τσιγαρι και τα camel. Στο θεμα της υγιειας παλι, εχω οπωσδηποτε βελτιωση καθως ετσι ... αισθανομαι ενω εχω καταφερει να ατμιζω πλεον μηδενικη νικοτινη στα υγρα.

Στο θεμα της συσκευης, θα διαφωνησω με τον hemlock, καθως για καποιον που επιζητει την φορητοτητα, τη διακριτικοτητα, την ευκολια, την οικονομια και την ανεμελη χρηση, νομιζω πως δεν θα χρειαστει κατι παραπανω. Το ζητουμενο ομως ειναι να απαλλαγεις απο το κανονικο τσιγαρο εντελως. Αυτο ειναι το πρωτο βημα στο οποιο μπορει να βοηθησει το ΗΤ. Το δευτερο θα ειναι να αλλαξεις λιγο τις συνηθειες σου και να τα κανονισεις με την εξαρτηση απο τη νικοτινη. Κατι που και παλι το ΗΤ μπορει να κανονισει.

hemlock
16-07-12, 15:04
Θα επιβεβαιωσω και εγω τα του eqvus. Ειμαι ηδη στους 5 μηνες με το mini&more και εντελως ακαπνος ενω το κοστος ειναι ελασχιστο σε σχεση με αυτα που ξοδευα με το κανονικο τσιγαρι και τα camel. Στο θεμα της υγιειας παλι, εχω οπωσδηποτε βελτιωση καθως ετσι ... αισθανομαι ενω εχω καταφερει να ατμιζω πλεον μηδενικη νικοτινη στα υγρα.

Στο θεμα της συσκευης, θα διαφωνησω με τον hemlock, καθως για καποιον που επιζητει την φορητοτητα, τη διακριτικοτητα, την ευκολια, την οικονομια και την ανεμελη χρηση, νομιζω πως δεν θα χρειαστει κατι παραπανω. Το ζητουμενο ομως ειναι να απαλλαγεις απο το κανονικο τσιγαρο εντελως. Αυτο ειναι το πρωτο βημα στο οποιο μπορει να βοηθησει το ΗΤ. Το δευτερο θα ειναι να αλλαξεις λιγο τις συνηθειες σου και να τα κανονισεις με την εξαρτηση απο τη νικοτινη. Κατι που και παλι το ΗΤ μπορει να κανονισει.
Έχεις δεί vmax Με επισκευάσιμο ατμοποιητή πάνω του ?:lol:
Οι ego είναι πάρααααα πολλύ κομψές...:p

Nikolettad17
16-07-12, 15:23
29gk συμφωνω μαζι σου. Πριν πάρω το τσιγάρο πήγα και σε άλλα μαγαζιά και το πιο μικρό και όμορφο είναι το mini & more. H αλήθεια είναι πως στο κατάστημα της nobacco το παιδί μου είπε πως καλύτερα θα ήταν να πάρω μια πιο μεγάλη μπαταρία με κουμπάκι, αλλά εγω δεν πρόκειται να κρατησω πιο μεγάλη συσκευή για την ώρα. Ντρεπομαι να κυκλοφορω με αυτα τα τσιγαρα που μοιαζουν σαν οπλα. Τουλάχιστον όχι όταν βγαίνω έξω. Με τον hemlock συμφωνω στο θεμα του υγρού. Πήρα ένα energy cow που έχει γευση redbull, είναι πολύ ωραίο, αλλά το πρωι και μετα το φαγητο δεν γίνεται να μην καπνίσω τσιγάρο. Να παω σε κανενα καταστημα να δοκιμασω κι αλλες γεύσεις? Η αλήθεια ειναι πως δεν μου άρεσαν και πολύ οι καπνικές που δοκιμασα, ολες γλυκιες μου φαινονται. Υπάρχει καμια που να είναι σαν το τσιγαρο?πικρο?

29gk
16-07-12, 15:35
Ναι το θεμα υγρο και γευση ειναι τελικα και αυτο που θα σε απασχολησει ουσιαστικα. Σε οτι αφορα τη nobacco, εγω ειχα καταληξει σε ενα συνδυασμο 2 ετοιμων υγρων της, virginia+πρασινο μηλο, αλλα μολις προσφατα περασα στην κατηγορια DIY οπου και τελικα οι δυνατοτητες ειναι και περισσοτερες συν το πλεονεκτημα της τρομερης οικονομιας. Αγοραζεις μια βαση, με τη νικοτινη που θες και 2-3 αρωματα και παιζεις. Θα προτεινα την "φωτια" και το "αγρινιο" για αρχη σαν πιο καπνικης αισθησης, σε δοσεις που θα αρεσουν στην δικο σου ουρανισκο.

Nikolettad17
16-07-12, 15:42
Ναι τα ειδα που τα ειχαν στο καταστημα αυτα τα do it yourself, αλλα νομιζω ειναι λιγο νωρις να μπλεξω με τετοια. Εδω ακόμα δεν ξερω πως να γεμιζω το σφουγγαρι...ασε που εχω αγχωθει να καταλαβω ποτε θα χαλασει. Μου ειπε τοσα πραγματα το παιδι εκει, που ουτε τα μισα δεν θυμαμαι. Αυτο το virginia νομιζω το δοκιμασα. Μπα δεν μου αρεσε, πολυ γλυκο. Δεν έχει καμια ετοιμη γευση πικρή?Αλλιώς θα πάω να πάρω κανενα με γευση καφέ που μου έχει κολλήσει...αλλά και πάλι μετα το φαγητο τι γευση καπνίζεις?καφέ? Το θεμα ειναι να καταφερω να μην ζηταω τσιγαρο...οχι την νικοτινη...την γευση του τσιγαρου ζηταω!!Ολες τις άλλες ώρες το mini&more με ξεγελάει. Αλλα το πρωι, μετα το φαγητό και μετα τη θαλασσα...ηθελα το malboraki μου!!!

hemlock
16-07-12, 15:43
Ναι τα ειδα που τα ειχαν στο καταστημα αυτα τα do it yourself, αλλα νομιζω ειναι λιγο νωρις να μπλεξω με τετοια. Εδω ακόμα δεν ξερω πως να γεμιζω το σφουγγαρι...ασε που εχω αγχωθει να καταλαβω ποτε θα χαλασει. Μου ειπε τοσα πραγματα το παιδι εκει, που ουτε τα μισα δεν θυμαμαι. Αυτο το virginia νομιζω το δοκιμασα. Μπα δεν μου αρεσε, πολυ γλυκο. Δεν έχει καμια ετοιμη γευση πικρή?Αλλιώς θα πάω να πάρω κανενα με γευση καφέ που μου έχει κολλήσει...αλλά και πάλι μετα το φαγητο τι γευση καπνίζεις?καφέ? Το θεμα ειναι να καταφερω να μην ζηταω τσιγαρο...οχι την νικοτινη...την γευση του τσιγαρου ζηταω!!Ολες τις άλλες ώρες το mini&more με ξεγελάει. Αλλα το πρωι, μετα το φαγητό και μετα τη θαλασσα...ηθελα το malboraki μου!!!
Υπομονή...Σε μένα έπιασε το οτι είχα πολλές μπαταρίες φορτισμένες και δεν ξέμενα ποτέ απο υγρά...
Να συμπληρώσω για τα υγρά...
Πολλοί σύντροφοι εντός φορουμ αγοράζουν απο εξωτερικό και το inaweraflavours...Αν δεν μπορείς ψάξε βρές την Fotia του Atmos Lab...ϊσως είναι το καλύτερο καπνικό (δεν πικρίζει όσο φαντάζεσαι) και απο πίσω ακολουθεί (για μένα) το El Toro cigarillos...
Αν μένεις στην περιοχή του σταθμού Ειρήνης υπάρχει το πολλύ όμορφο μαγαζί του replacesmoke που έχει 100+ γεύσεις για δοκιμές (έχουν και άλλα μαγαζιά δείγματολόγιο,αλλα σε αυτό θα πάθεις λαλα απο την ποσότητα των δειγμάτων)...

mpetou
16-07-12, 17:02
Με τα ητ made in china τυπου mini&more/ego κτλπ ειναι βεβαιο οτι θα ξαναγυρισεις στο κλασικο τσιγαρο.
Ειναι το 99+% αθλιας ποιοτητας.

Απο τους κινεζικους εχω δοκιμασει ego-c/t boge/kanger/dct carto σε τανκ και εκτος 510 atomizer ce2/4+ clearomizer και πολλα αλλα το μονο που ειχε μερικη αξιοπρεπεια
ειτανε το boge 35mm σε τανκ με κοψιματα στο carto τα αλλα αθλια...

Για πραγματικη απολαυση πρεπει να πας σε mod με επισκευασιμο ατμοποιητη χωρις φυτιλι/σφουγγαρακια/πανακια
αλλα με mesh.

Μετα τους επισκευασιμους που τους πληρωνεις κατι παραπανω (το αξιζουνε ομως σε βαθος χρονου) επικρατει το χαος με τους
κινεζικους που βγαζουνε φυτιλιλα και πλαστικιλα...

αν η συσκευη ειναι καλη και ποιοτικη ειναι ανωτερο σε απολαυση το ητ του κτ σε θεμα υγειας δεν το συζηταω η διαφορα ειναι χαωδης...

hemlock
16-07-12, 18:11
Με τα ητ made in china τυπου mini&more/ego κτλπ ειναι βεβαιο οτι θα ξαναγυρισεις στο κλασικο τσιγαρο.
Ειναι το 99+% αθλιας ποιοτητας.

Απο τους κινεζικους εχω δοκιμασει ego-c/t boge/kanger/dct carto σε τανκ και εκτος 510 atomizer ce2/4+ clearomizer και πολλα αλλα το μονο που ειχε μερικη αξιοπρεπεια
ειτανε το boge 35mm σε τανκ με κοψιματα στο carto τα αλλα αθλια...

Για πραγματικη απολαυση πρεπει να πας σε mod με επισκευασιμο ατμοποιητη χωρις φυτιλι/σφουγγαρακια/πανακια
αλλα με mesh.

Μετα τους επισκευασιμους που τους πληρωνεις κατι παραπανω (το αξιζουνε ομως σε βαθος χρονου) επικρατει το χαος με τους
κινεζικους που βγαζουνε φυτιλιλα και πλαστικιλα...

αν η συσκευη ειναι καλη και ποιοτικη ειναι ανωτερο σε απολαυση το ητ του κτ σε θεμα υγειας δεν το συζηταω η διαφορα ειναι χαωδης...
Για μένα όλοι οι επισκευάσιμοι είναι το λιγότερο κλεψιά...Δεν είναι δυνατόν να δίνεις 40 πολλύ φεύγα ευρώ για να αγοράσεις 7-8 cm ατσάλι...Και ούτε μπορώ να δεκτώ οτι επειδή έιναι Έλληνας να μην μου κόψει απόδειξη...;)

mpetou
16-07-12, 20:44
δεν κανει το ατσαλι τα χρηματα αλλα τα ειδικα κοπτικα που θελει για να βγει το κομματι.

Εχε επισης υποψιν σου οτι αυτοι οι επισκευασιμοι δεν ειναι χυτοι και δεν ειναι σε μαζικη παραγωγη...

Εφτιαξα και εγω δικο μου επισκευασιμο σε τορνο και μου στοιχισε τα τριπλα απο οτι να παρω καποιο ετοιμο επισκευασιμο.

Για να πετυχεις καλες τιμες πρεπει να βγαινει σε πολλες χιλιαδες κομματια ωστε να παει σε cnc μηχανηματα και να πεσει το κοστος...

yiannismark
16-07-12, 21:33
Να ρωτήσω και εγώ κάτι, παίδες. Έχω πάρει εδώ και 50 μέρες περίπου το mini+more της nobacco. Έχω μηδενίσει το στριφτό, αλλά έχω πρόβλημα με τη διάρκεια των μπαταριών - είναι πολύ μικρές τελικά (280 mAh) και ειδικά με τις ζέστες αδειάζουν πολύ γρήγορα.
Και ερωτώ: έχω άραγε άλλες επιλογές δηλ. να αγοράσω άλλη μάρκα/τύπο μπαταρίας (μεγαλύτερης χωρητικότητας!) που να ταιριάζει με τους ατμοποιητές του m+m, ή απλώς πρέπει να πάρω την ίδια πάλι μπαταρία από μαγαζί της εταιρείας;

hemlock
16-07-12, 21:38
Να ρωτήσω και εγώ κάτι, παίδες. Έχω πάρει εδώ και 50 μέρες περίπου το mini+more της nobacco. Έχω μηδενίσει το στριφτό, αλλά έχω πρόβλημα με τη διάρκεια των μπαταριών - είναι πολύ μικρές τελικά (280 mAh) και ειδικά με τις ζέστες αδειάζουν πολύ γρήγορα.
Και ερωτώ: έχω άραγε άλλες επιλογές δηλ. να αγοράσω άλλη μάρκα/τύπο μπαταρίας (μεγαλύτερης χωρητικότητας!) που να ταιριάζει με τους ατμοποιητές του m+m, ή απλώς πρέπει να πάρω την ίδια πάλι μπαταρία από μαγαζί της εταιρείας;

Το επόμενο ,μικρό, βήμα είναι αυτό που πρότεινα και λίγο παραπάνω...Ego type batteries + CE4 plus with long wick + φορτιστής... Το μεγάλο βήμα θα ήταν να πάς σε Mod ρυθμιζόμενης τάσης,αλλα δεν θα σε βολέψει ο όγκος τους...

29gk
16-07-12, 22:12
Να ρωτήσω και εγώ κάτι, παίδες. Έχω πάρει εδώ και 50 μέρες περίπου το mini+more της nobacco. Έχω μηδενίσει το στριφτό, αλλά έχω πρόβλημα με τη διάρκεια των μπαταριών - είναι πολύ μικρές τελικά (280 mAh) και ειδικά με τις ζέστες αδειάζουν πολύ γρήγορα.
Και ερωτώ: έχω άραγε άλλες επιλογές δηλ. να αγοράσω άλλη μάρκα/τύπο μπαταρίας (μεγαλύτερης χωρητικότητας!) που να ταιριάζει με τους ατμοποιητές του m+m, ή απλώς πρέπει να πάρω την ίδια πάλι μπαταρία από μαγαζί της εταιρείας;

Mε ποσες μπαταριες βγαζεις τη μερα σου ; Εγω ειμαι με 3, μια σε χρηση, μια γεματη και μια να φορτιζει στην ταμπακιερα η οποια μπορει να φορτισει μονη της χωρις ρευμα 2-3 φορες, αρα καλυπτομαι παντα στη διαρκεια της ημερας. Αλλοι παλι ξεκινουν το πρωι εχοντας 5-6 φορτισμενες πανω τους.

Εχω παντως την εντυπωση πως μπορεις να περασεις σε hybrid με καλυτερες αλλα και ογκοδεστερες μπαταριες, αλλα με τα ιδια καρτα.

mpetou
17-07-12, 00:43
μια 18350 μπαταριοθηκη δεν ειναι καθολου ογκοδεστατη και εχει αξιοπρεπη αυτονομια
και ειναι καλυτερη απο τις ego με τις αγνωστου προελεύσεως κινεζικες μπαταριες μεσα.

Οτιδηποτε κατω 18350 imr ειναι κακος συμβιβασμος

Ενταξει οι 18650 ειναι μεγαλες αλλα οι 18350 μπαταριοθηκες ειναι ποιο μικρες απο ego και βαζεις
μεσα επωνυμη μπαταρια και οχι την αγνωστου προελευσεως κινεζια..


δηλαδη ενα σετ με μπαταριοθηκη 18350 + τανκ 35mm + boge 35mm LR για αρχη και για ποιο μετα επισκευασιμος με mesh χωρις φυτιλια/σφουγγαρακια/πανακια/πλαστικα


Ο CE4+ μακρυ φυτιλι βγαζει εθλια μυρωδια φυτιλιλας με το εργοστασιακο φυτιλι αξιζει μονο αν μπορεις να τον ανοιξεις και να του βαλεις
ποιοτικο φυτιλι που θα το εχεις καψει πρωτα για να καουνε τα υπολειμματα που μυριζουνε

Slammer
17-07-12, 01:51
Υπάρχουν και επισκευάσιμοι με χαμηλό κόστος. Τελευταία βγήκαν κλώνοι Α2 σε τιμές 30-35 ευρώ, ενδεικτικά: http://www.vapenova.gr/index.php?dispatch=products.view&product_id=205
Αν και έχω έναν Α2Τ, πήρα και έναν τέτοιο και τον έχω καταβολευτεί.
Επίσης υπάρχει και μπαταριοθήκη 18500/18650 (γι αυτούς που δεν ενοχλούνται με το μέγεθος) με πολύ μικρό κόστος : http://www.vapenova.gr/index.php?dispatch=products.view&product_id=235

Το πακετάκι αυτό κοστίζει πολύ λιγώτερο από κάποια άλλα "πλήρη πακέτα EGO" και σαφώς πρόκειται για πολύ καλύτερη επιλογή, ειδικά αν συνδυαστεί με 2-3 καλές μπαταρίες και έναν καλό φορτιστή XTAR.

stamos 86
17-07-12, 10:01
Για το ηλεκτρονικό τσιγάρο έχουν ακουστεί αρκετά.Οι λόγοι πάνω-κάτω γνωστοί,όπως και τα συμφέροντα που εξυπηρετούν σχετικές αναφορές στα media.;Τελευταία όλο και περισσότερες έρευνες σε εσωτερικό και εξωτερικό παρουσιάζουν την ασφάλεια στην χρήση του ηλεκτρονικού τσιγάρου.Έχω δοκιμάσει διάφορα προιόντα .Είμαι ατμιστής 5,5 μήνες.Πριν από τρεις εβδομάδες δοκίμασα να καπνίσω ενα κανονικο τσιγαρο.Ηταν πραγματικα αηδια!!Ξεκινησα το ηλεκτρονικο με ενα κλασσικο μοντέλο το ego-t και στην πορεία άλλαξα διαφορους ατμοποιητες.Ισως οτι καλυτερο κυκλοφορει τώρα για μένα ειναι ο ce4 . Επισης το puromizer της janty έχει ωραίο χτύπημα (καλύτερο απο ego-t για μένα).Γενικα τα καινουργια καταστηματα της Janty εχουν ωραία προιόντα.


http://jantyshop.blogspot.gr/

http://www.youtube.com/watch?v=GYKMEFWUTLY&feature=plcp

hemlock
17-07-12, 10:51
μια 18350 μπαταριοθηκη δεν ειναι καθολου ογκοδεστατη και εχει αξιοπρεπη αυτονομια
και ειναι καλυτερη απο τις ego με τις αγνωστου προελεύσεως κινεζικες μπαταριες μεσα.

Οτιδηποτε κατω 18350 imr ειναι κακος συμβιβασμος

Ενταξει οι 18650 ειναι μεγαλες αλλα οι 18350 μπαταριοθηκες ειναι ποιο μικρες απο ego και βαζεις
μεσα επωνυμη μπαταρια και οχι την αγνωστου προελευσεως κινεζια..


δηλαδη ενα σετ με μπαταριοθηκη 18350 + τανκ 35mm + boge 35mm LR για αρχη και για ποιο μετα επισκευασιμος με mesh χωρις φυτιλια/σφουγγαρακια/πανακια/πλαστικα


Ο CE4+ μακρυ φυτιλι βγαζει εθλια μυρωδια φυτιλιλας με το εργοστασιακο φυτιλι αξιζει μονο αν μπορεις να τον ανοιξεις και να του βαλεις
ποιοτικο φυτιλι που θα το εχεις καψει πρωτα για να καουνε τα υπολειμματα που μυριζουνε

Τα boge στο μόνο που συμφέρουν είναι οτι είναι φθηνά (απο 75 cents) και υπάρχουν σε πολλά Ohms για πειράματα με Mods (ξες lava και boge 3 Ohm) και το ότι μπορούν να μπούν σε κομψά tanks μεγάλης χωρητικότητας ,απο γεύση δεν είναι τίποτα το ιδιαίτερο...
Αντίθετα οι CE4 είναι σαφώς καλύτεροι απο οποιονδήποτε Ego type ατμοποιητή...Άρωμα χωρίς διαροές...Θα μυρίσεις καψούλι αν τους βάλεις να δουλέψουν πάνω απο τα 4,5V και σε πολυβόλο όπως το vmax (που δεν ρίχνουν την τάση τους ανάλογα με τον ατμο/καρτο)...

- - - Updated - - -


Υπάρχουν και επισκευάσιμοι με χαμηλό κόστος. Τελευταία βγήκαν κλώνοι Α2 σε τιμές 30-35 ευρώ, ενδεικτικά: http://www.vapenova.gr/index.php?dispatch=products.view&product_id=205
Αν και έχω έναν Α2Τ, πήρα και έναν τέτοιο και τον έχω καταβολευτεί.
Επίσης υπάρχει και μπαταριοθήκη 18500/18650 (γι αυτούς που δεν ενοχλούνται με το μέγεθος) με πολύ μικρό κόστος : http://www.vapenova.gr/index.php?dispatch=products.view&product_id=235

Το πακετάκι αυτό κοστίζει πολύ λιγώτερο από κάποια άλλα "πλήρη πακέτα EGO" και σαφώς πρόκειται για πολύ καλύτερη επιλογή, ειδικά αν συνδυαστεί με 2-3 καλές μπαταρίες και έναν καλό φορτιστή XTAR.
Τυχαίνει και κράτησα κάποιες μέρες έναν OOFS...Είχε άριστο άτμισμα (ειλικρινά υπήρξαν φορές που με έπνιξε το ντουμάνι του) ...Το θέμα μου ήταν το setup του ,που μου φάνηκε ζόρικο...Δεν κατάφερα να ξαναφτιάξω το Setup που μου το είχε δώσει το παληκάρι για δοκιμή (φυτιλοαντίσταση κλπ)-του τον έδωσα πίσω...
Όσο για το Bolt είναι μεγαλύτερο απο το Mini lava Που έχω...:p
Επίσης σαν κάτοχος ενός mini hatch απο το ecig και με καινούργιες μπαταρίες, μπορώ να σου πω οτι και σε αυτό η εμπειρία μου ήταν κακή...Τα 3,7V νοιώθω οτι είναι πολλύ λίγα για απρόσκοπτο άτμισμα...
Είμαι μερακλής στο ντουμάνι...:crazy:

- - - Updated - - -

Αυτό το setup Που προτείνω με τις ego μπαταρίες νομίζω οτι είναι πολλύ χαλαρό για κάποιον που θα ξεκινήσει το άτμισμα και γίνεται με το σκεπτικό του ψαξίματος υγρών (γιατι με αυτα σίγουρα θα κολήσει)...Αν αργότερα θελήσει μεγαλύτερη ένταση ατμίσματος (αν μπορώ να το περιγράψω έτσι) πάει σε Mods...

eqvus
17-07-12, 10:54
Τα boge στο μόνο που συμφέρουν είναι οτι είναι φθηνά (απο 75 cents) και υπάρχουν σε πολλά Ohms για πειράματα με Mods (ξες lava και boge 3 Ohm) και το ότι μπορούν να μπούν σε κομψά tanks μεγάλης χωρητικότητας ,απο γεύση δεν είναι τίποτα το ιδιαίτερο...
Αντίθετα οι CE4 είναι σαφώς καλύτεροι απο οποιονδήποτε Ego type ατμοποιητή...Άρωμα χωρίς διαροές...Θα μυρίσεις καψούλι αν τους βάλεις να δουλέψουν πάνω απο τα 4,5V και σε πολυβόλο όπως το vmax (που δεν ρίχνουν την τάση τους ανάλογα με τον ατμο/καρτο)...

Ερωτηση, απο που προμηθευεσαι τους ce4 και ποσο? Επεσε στα χερια μου ενας κλωνος(χαλια ποιοτητα κατασκευης και πολυ χαμηλη τιμη, 2,5 ευρω) του ce4 με εντονη γευση πλαστικου, διαρροη και με τρομερη καταναλωση υγρου.

stamos 86
17-07-12, 11:00
Γενικά η μπαταρία σε καθε ηλεκτρονικό τσιγάρο είναι η "βάση" για απολαυστικό ατμισμα.Εκεί αξιζει να βρείς κατι που θα σε καλυπτει απο κει και περα με τους ατμοποιητες παντα εμεις οι ατμιστες θα πειραματιζομαστε και θα επιλεγουμε ολο και κατι καινουργιο.Αγορασα απο "janty" pass throught 900 mah με ρύθμιση τάσης .Επιλεγω απο 3,2 μεχρι 4,2 (εναλλαγη τάσης με κλικ στην μπαταρία)Ασε που όταν ατμιζεις σε υψηλη τάση το passthrought ειναι απαραιτητο.η τιμή σε σχέση με άλλες μπαταριες(brand name) και αυτά τα χαρακτηριστικά= 23 euro την βρίσκω πολυ καλή..:oneup:

http://jantyshop.blogspot.gr/

hemlock
17-07-12, 11:02
Ερωτηση, απο που προμηθευεσαι τους ce4 και ποσο? Επεσε στα χερια μου ενας κλωνος(χαλια ποιοτητα κατασκευης και πολυ χαμηλη τιμη, 2,5 ευρω) του ce4 με εντονη γευση πλαστικου, διαρροη και με τρομερη καταναλωση υγρου.

Απο Health cabin via paypa (http://www.healthcabin.net/index.php?main_page=product_info&cPath=1076_1125&products_id=8028)l (10 μέρες αναμονή για να έρθουν) ...Αισίως τους έχω αγοράσει 10...:crazy:

stamos 86
17-07-12, 11:09
Ωραίο e-shop και έχει και όλες τις γνωστές εταιριείες

http://www.e-cigvapor.gr/index.php?route=product/category&path=60

- - - Updated - - -

Δες και αυτό που λέγαμε για την janty vv 900mah pass throught

http://www.youtube.com/watch?v=i-yZcghLYB0&feature=plcp

yiannismark
17-07-12, 13:32
Το επόμενο ,μικρό, βήμα είναι αυτό που πρότεινα και λίγο παραπάνω...Ego type batteries + CE4 plus with long wick + φορτιστής... Το μεγάλο βήμα θα ήταν να πάς σε Mod ρυθμιζόμενης τάσης,αλλα δεν θα σε βολέψει ο όγκος τους...
Χμ, ενδιαφέρον, αλλά σημαίνει ότι μάλλον πάει χαμένη (ή μπαίνει σε 2η μοίρα) η αρχική "επένδυση" των 72 ευρώ που έδωσα για το mini+more. Έστω, το ήξερα ότι αγοράζα στα τυφλά, αλλά μάλλον δεν είχα καταλάβει πόσο πολύ καπνίζω, χεχε. Τώρα διαβάζω το νήμα και ενημερώνομαι πιο καλά (διαβάζω όποτε μπορώ εδώ και καμιά βδομάδα, αλλά έχω φτάσει μόλις στα μισά περίπου μηνύματα του νήματος).


Mε ποσες μπαταριες βγαζεις τη μερα σου ; Εγω ειμαι με 3, μια σε χρηση, μια γεματη και μια να φορτιζει στην ταμπακιερα η οποια μπορει να φορτισει μονη της χωρις ρευμα 2-3 φορες, αρα καλυπτομαι παντα στη διαρκεια της ημερας. Αλλοι παλι ξεκινουν το πρωι εχοντας 5-6 φορτισμενες πανω τους.

Εχω παντως την εντυπωση πως μπορεις να περασεις σε hybrid με καλυτερες αλλα και ογκοδεστερες μπαταριες, αλλα με τα ιδια καρτα.

Έχω τις δύο μπαταρίες των 280 mAh και τις φορτίζω 2 φορές την κάθε μία κάθε μέρα. Δηλ. θέλω 4 φορτίσεις/μέρα. Το θέμα μου είναι ότι κρατάνε όλο και λιγότερο, ειδικά αν κυκλοφορώ έξω με τις ζέστες αυτών των ημερών. Από την άλλη, ο φορτιστής κάνει όλο και περισσότερη ώρα να φορτίσει και το χειρότερο είναι ότι έχει μόνο μία υποδοχή - δεν μπορείς να φορτίζεις >1 μπαταρία ταυτόχρονα.

hemlock
17-07-12, 13:36
Χμ, ενδιαφέρον, αλλά σημαίνει ότι μάλλον πάει χαμένη (ή μπαίνει σε 2η μοίρα) η αρχική "επένδυση" των 72 ευρώ που έδωσα για το mini+more. Έστω, το ήξερα ότι αγοράζα στα τυφλά, αλλά μάλλον δεν είχα καταλάβει πόσο πολύ καπνίζω, χεχε. Τώρα διαβάζω το νήμα και ενημερώνομαι πιο καλά (διαβάζω όποτε μπορώ εδώ και καμιά βδομάδα, αλλά έχω φτάσει μόλις στα μισά περίπου μηνύματα του νήματος).



Έχω τις δύο μπαταρίες των 280 mAh και τις φορτίζω 2 φορές την κάθε μία κάθε μέρα. Δηλ. θέλω 4 φορτίσεις/μέρα. Το θέμα μου είναι ότι κρατάνε όλο και λιγότερο, ειδικά αν κυκλοφορώ έξω με τις ζέστες αυτών των ημερών. Από την άλλη, ο φορτιστής κάνει όλο και περισσότερη ώρα να φορτίσει και το χειρότερο είναι ότι έχει μόνο μία υποδοχή - δεν μπορείς να φορτίζεις >1 μπαταρία ταυτόχρονα.
Το σκεπτικό είναι απλό...Να μην σκεφτείς καν να ανάψεις ΚΤ...Αυτό θα το πετύχεις μονάχα αν έχεις το ΗΤ πάντα Standby...Αυτό το standby σε μένα σήμαινε 3 μπαταρίες (μια στον ατμοποιητή,μια στην τσέπη και μια να φορτίζει)...Θα πρέπει να βρείς τον ρυθμό σου...

29gk
17-07-12, 13:51
Το σκεπτικό είναι απλό...Να μην σκεφτείς καν να ανάψεις ΚΤ...Αυτό θα το πετύχεις μονάχα αν έχεις το ΗΤ πάντα Standby...Αυτό το standby σε μένα σήμαινε 3 μπαταρίες (μια στον ατμοποιητή,μια στην τσέπη και μια να φορτίζει)...Θα πρέπει να βρείς τον ρυθμό σου...

Ακριβως αυτο θα εγραφα και εγω. :oneup:

Και σε μενα παντως οπως ειπα, οι 3 μπαταριες ( 1 ζωντανη, 1 ετοιμη, 1 σε φορτιση ) ειναι το νουμερο που μου βγαζει τη μερα. Εχω ακουσει κι αλλους ομως που εχουν συσκευασιες των 5 μαζι τους + 10 ετοιμα καρτα. Σε καθε περιπτωση το ιδιο βαρος και ο ογκος, αν οχι λιγοτερος, σε σχεση με ενα πακετο τσιγαρων+ 1 αναπτηρα.

Slammer
17-07-12, 14:10
Πάντως και εγώ με mini&more ξεκίνησα και του οφείλω ότι σταμάτησα το κάπνισμα με αυτό. Απλά, όταν μετά από 4-5 μήνες οι μπαταρίες που είχα (σύνολο 5) άρχισαν είτε να μη κράτάνε είτε να υπολειτουργεί ο αισθητήρας ρουφήγματος, αποφάσισα ότι ήταν καιρός για επισκευάσιμο (A2T) και μπαταρίες Ego.

PopManiac
17-07-12, 14:19
Πάντως οι μπαταρίες Ego (1000 mah) που χρησιμοποιώ από Alter Ego δεν μπορώ να πω πως με έχουν αφήσει έκθαμβο καθώς κάθε δίμηνο περίπου τις αλλάζω γιατί ψοφάνε

mpetou
17-07-12, 14:22
Οι ego μπροστα στις 18650/18350 imr ειναι ψοφιες.

@ ADSLgr.com All rights reserved.