PDA

Επιστροφή στο Forum : Ηλεκτρονικό τσιγάρο (reloaded)- Για μεγάλα "φουγάρα"



Σελίδες : 1 [2] 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71

ESP1982
08-11-11, 13:42
Το συγκεκριμένο που πήρα έχει και ανάλυση του υγρού από τον δικό μας Δημόκριτο, με μόνη αρνητική επισήμανση (από τις ουσίες που περιέχει) την νικοτίνη (ως εξόχως τοξική).

Μιας και το σκέφτομαι πάρα πολύ τον τελευταίο καιρό και είχα κολλήσει στο κατά πόσο "καλύτερο" είναι το υγρό, μπορείς να αναφέρεις τον συνδυασμό τσιγάρου/υγρού που πήρες;

Αν δεν το θεωρείς σωστό να το postάρεις εδώ, στείλε αν μπορείς ένα pm. :)

daywalker06
08-11-11, 14:12
Μιας και το σκέφτομαι πάρα πολύ τον τελευταίο καιρό και είχα κολλήσει στο κατά πόσο "καλύτερο" είναι το υγρό, μπορείς να αναφέρεις τον συνδυασμό τσιγάρου/υγρού που πήρες;

Αν δεν το θεωρείς σωστό να το postάρεις εδώ, στείλε αν μπορείς ένα pm. :)

Από το "πληκτρολόγιο" μου το πήρες lol, ψάχνω και δεν μπορώ να αποφασίσω για δώστε τα φώτα σας οι users

duende
08-11-11, 20:17
εγω αγορασα πριν λιγες μερες ενα μαρκας gamucci μιας χρησης (κραταει και καλα καπου οσο 2 πακετα) και το βρηκα πολυ καλο!!πηρα το micro starter kit και θελω να παρω εξτρα "lights" πιπακια.
μεχρι στιγμης, το κανονικο δε μου εχει λειψει

το συγκεκριμενο μπορειτε να το παρετε και απο δω

http://www.gamucci.com/products-page/

μιας και οι τιμες ειναι ιδιες πανω κατω

nnn
08-11-11, 20:32
Τελευταία βλέπω πολύ κόσμο να κυκλοφορεί στον δρόμο με ηλεκτρονικό "τσιγάρο", είναι πιο οικονομικό από τα κανονικά και το έριξαν όλοι σε αυτό ?
(δεν νομίζω να είναι μόνο για λόγους υγείας).

voger
08-11-11, 20:34
Εγώ μετά από προτροπή συναδέλφου που το ψάχνει αρκετά έχω καταλήξει σε eGo-W με μπαταρίες 1100mAh. Προσοχή όχι το eGo-T. Πολύ μεγάλη αυτονομία και το κυριότερο καθόλου διαρροές από το atomizer, καθόλου γεύση καμένου πλαστικού. Το μόνο του αρνητικό είναι ότι γεμίζει με μπουκαλάκι με ειδικό καπάκι σαν βελόνα σύριγγας αλλά έτσι και αλλιώς θέλει γέμισμα μετά από 2 - 3 ώρες συνεχές θήλασμα.

Αν θέλετε να το χρησιμοποιήσετε σαν υποκατάστατο του τσιγάρου ξεχάστε τιε εξωτικές γεύσεις μήλων, μέντων κτλ. Εγώ έχω καταλίξει σε virginia 18mg νικοτίνη. ΜΕ αυτό όχι μόνο δεν νιώθω ανάγκη να καπνίσω αλλά όταν ανάβω σιγάρο το σβήνω αμέσως. Δυστυχώς δεν μπορώ να αποφύγω 2-3 τσιγάρα με τον πρωινό καφέ.

sdikr
08-11-11, 20:36
Βασικά και εγώ το ψάχνω για κόψιμο, κυρίως απο άποψη κόστους, το πρόβλημα είναι οτι δεν είμαι στο state που να θέλω να το κόψω, το γυροφέρνω απο εδώ απο εκεί, τα στριφτά στην αρχή ήταν καλά αλλά και πάλι άρχισα να σκίζω (εντάξει βγαίνει ποιο φθηνά απο πακέτο).

Σκέφτομαι και εγώ αυτό το ηλεκτρονικό, πρόσφατα γνωστός πήρε και επι 2,5 μήνες δεν έχει βάλει κανονικό τσιγάρο στο στόμα

βλέποντας οτι και ο Νικολας το έριξε στα 10 τσιγάρα την ημέρα σκέφτομαι σοβαρά την δοκιμή

Νικαετός
08-11-11, 22:33
Μιας και το σκέφτομαι πάρα πολύ τον τελευταίο καιρό και είχα κολλήσει στο κατά πόσο "καλύτερο" είναι το υγρό, μπορείς να αναφέρεις τον συνδυασμό τσιγάρου/υγρού που πήρες;

Αν δεν το θεωρείς σωστό να το postάρεις εδώ, στείλε αν μπορείς ένα pm. :)

Φυσικά.

Ξεκίνησα και εγώ για το e-Go. Για λόγους ανεξάρτητους της θέλησής μου (λίστα αναμονής) στο κατάστημα που πήγα (κάπου στην Ομόνοια), πήγα σε ένα φαρμακείο όπου με έστειλε ένας αστυνομικός (!!!!) που κρατούσε το ηλ. τσιγάρο και πήρα το NOBACCO (http://www.nobacco.gr/product/704/nobacco-iwant). (ι-want).

Aπό υγρό πήρα το USA Blend με 11 mg νικοτίνης.

Τα 10 τσιγάρα Σπύρε τα καπνίζω συνειδητά και μάλιστα ως εξής:

4-5 με τον πρωϊνό καφέ. (Πηγαίνω από συνήθεια πάντα 1 ώρα νωρίτερα στη δουλειά για να απολαμβάνω τη διαδικασία του πρωινού καφέ).

2-3 το μεσημέρι με την μπύρα μου,

και τα υπόλοιπα με τον απογευματινό καφέ.

Αυτά θα κοπούν μαχαίρι από Πέμπτη μόλις πάρω υγρό με την αμέσως μεγαλύτερη ποσότητα νικοτίνης.

........Auto merged post: Νικαετός πρόσθεσε 8 λεπτά και 38 δευτερόλεπτα αργότερα ........

Α, κάτι ακόμα σχετικά με τη χρήση και την μπαταρία.

Η μπαταρία που έχει η συγκεκριμένη συσκευασία είναι 660 mAh οπότε μου κρατάει μια ολόκληρη μέρα (24 ώρες).

Η συσκευασία όμως είχε 2 τσιγάρα οπότε έχω πάντα τη μια μπαταρία φορτισμένη.

Λόγω του ότι παράλληλα καπνίζω, δεν χρησιμοποιώ το ηλεκτρονικό τσιγάρο με την λογική του τσιγάρου, αλλά κάνω 3-4 τζούρες μαζεμένες και μετά από 10 - 15 λεπτά (όταν δεν κάνω μάθημα) πάλι το ίδιο. Δεν έχω καμιά ανάγκη να καπνίσω κανονικό τσιγάρο.

Μάλιστα την Κυριακή έμεινα χωρίς κανονικά τσιγάρα από το μεσημέρι (3-4 η ώρα) μέχρι την Δευτέρα στις 11 το πρωί. Γεγονός ΑΔΙΑΝΟΗΤΟ για μένα παλαιότερα.

(Δεν υπήρχε περίπτωση να πέσω για ύπνο το βράδυ, χωρίς να έχω πάνω από μισό πακέτο τσιγάρα μη τυχόν και συμβεί οτιδήποτε κατά τη διάρκεια της νύχτας).

Ειλικρινά (προς το παρόν) νοιώθω ικανοποίηση που γλυτώνω τα χρήματα (~12 ευρώ/ημέρα) + το ότι "ατμίζω" μέσα στο σπίτι χωρίς να μυρίζει το σπίτι (και να μη παγώνω έξω από το κρύο) + στα διαλλείματα στη σχολή μου χωρίς να χρειάζεται να ανεβοκατεβαίνω ορόφους για να βγω στον δρόμο.

Από πλευράς υγείας (βήχα κλπ) θα σας πω νεότερα από την Πέμπτη όταν θα κόψω τελείως το κάπνισμα με κανονικά τσιγάρα.

ESP1982
08-11-11, 23:22
Ωραίος!

Αν πληρωθώ, θα χτυπήσω και εγώ ένα. :p

Το γέμισμα από άποψη πρακτικότητας πώς είναι; Δηλαδή αν είσαι έξω και μείνεις από υγρό, είναι εύκολο ή μανούρα να βάλεις καινούριο;

Νικαετός
09-11-11, 22:01
Πανεύκολο είναι. Πάντως σε εμένα με ένα γέμισμα με βγάζει μέχρι το απογευματάκι. (4-5 ΜΜ). Μετά συνήθως περνάω από το σπίτι για φαγητό οπότε το ξαναγεμίζω.

Εσύ μπορείς να έχεις και τα δύο γεμάτα.

tsavman
09-11-11, 23:31
Πόσο κοστίζει ένα σχετικά καλό ηλεκτρονικό τσιγάρο; Οι τιμές που βλέπω έχουν μεγάλες διακυμάνσεις στο internet, από 20-120 ευρώ..

Έχει δοκιμάσει κανείς χωρίς γεύση; Εννοώ, το σκέτο υγρό με τη νικοτίνη; Μ'ενδιαφέρει πολύ να είναι άοσμο..

Νικαετός
10-11-11, 01:01
Αυτό που πήρα εγώ είχε 85 ευρώ από φαρμακείο. (Δες το σχετικό λινκ).

Υπάρχουν και άλλες μάρκες εξίσου καλές φθηνότερες. Όσο για το σκέτο υγρό με νικοτίνη αυτό χρησιμοποιώ και είναι οκ. (Είναι και άοσμο).

Φανερός Πράκτωρ
11-11-11, 02:11
να ειστε καλά παιδιά αλλά πολλή εξάρτηση αυτό το thread. το διαβάζω και με πιανει αγχος (τσιγάρο κανονικό, ηλεκτρονικό, γεμισματά κλπ κλπ). αυτό δεν ειναι πια απόλαυση, ειναι βραχνάς

Νικαετός
11-11-11, 02:18
Μα το τσιγάρο είναι εξάρτηση και οι καπνιστές είναι εξαρτημένα άτομα. Πρέπει κάπως να απεξαρτηθούν και ο καθένας διαλέγει τον τρόπο του. ;)

africa
18-11-11, 00:50
εγω ειμαι στα 36mg/ml :yahoo:

kadronarxis
18-11-11, 00:57
Για φίλο που έψαχνα σήμερα, στη Δυτική Θεσσαλονίκη, 1-2 και ΑΝ, έχουν φίλτρα για το ηλεκτρονικό τσιγάρο(συγκεκριμένα το gamucci).
Πήρα τηλέφωνο στο κέντρο και πάλι δεν είχαν....μόνο με παραγγελία λένε.

Αύριο θα ψάξω ανατολικά.Μου φαίνεται οι καπνοβιομηχανίες κάνουν καλά τη δουλειά τους.

JLEE
18-11-11, 02:47
Φτιάχνω ένα site για ένα φίλο που πουλάει ηλεκτρονικά τσιγάρα. Γίνεται μεγάλος ντόρος τελευταία με αυτό το μαραφέτι! Αυτό που πουλάει αυτός έχει 1 ατμοποιητή και 2 μπαταρίες (μεγάλη-μικρή) + αξεσουάρ και δίνει 1 χρόνο εγγύηση. Τον ρώτησα για αν έχει πιστοποίηση και μου έδειξε έγγραφα από πολλούς οργανισμούς καθώς και από το χημείο του κράτους που του έκαναν έλεγχο κατά τον εκτελωνισμό.

tsavman
18-11-11, 11:56
Εγώ πάντως παιδιά, ενώ το έχω αποφασίσει για ηλεκτρονικό τσιγάρο, έχω μπερδευτεί τόσο με τις διαφορές που έχουν που δεν μπορώ να αποφασίσω.
Μ'ενδιαφέρει ιδιαίτερα και η εύρεση ανταλλακτικών, καθώς είμαι στην επαρχία κυρίως.

Επίσης, υπάρχει κάποια μάρκα που να δίνει σετ δύο ατμοποιητές/δύο μπαταρίες ώστε να μπορούν να το χρησιμοποιήσουν δύο άτομα ταυτόχρονα; Τα περισσότερα που βλέπω έχουν μόνο δύο μπαταρίες/έναν ατμοποιητή



Φτιάχνω ένα site για ένα φίλο που πουλάει ηλεκτρονικά τσιγάρα. Γίνεται μεγάλος ντόρος τελευταία με αυτό το μαραφέτι! Αυτό που πουλάει αυτός έχει 1 ατμοποιητή και 2 μπαταρίες (μεγάλη-μικρή) + αξεσουάρ και δίνει 1 χρόνο εγγύηση. Τον ρώτησα για αν έχει πιστοποίηση και μου έδειξε έγγραφα από πολλούς οργανισμούς καθώς και από το χημείο του κράτους που του έκαναν έλεγχο κατά τον εκτελωνισμό.

Αν θέλεις στείλε μου με PM την διεύθυνση του site.

ESP1982
18-11-11, 12:09
Επίσης, υπάρχει κάποια μάρκα που να δίνει σετ δύο ατμοποιητές/δύο μπαταρίες ώστε να μπορούν να το χρησιμοποιήσουν δύο άτομα ταυτόχρονα; Τα περισσότερα που βλέπω έχουν μόνο δύο μπαταρίες/έναν ατμοποιητή

To link (http://www.nobacco.gr/product/704/nobacco-iwant) που έδωσε ο Νικαετός στην προηγούμενη σελίδα, φαίνεται να έχει 3 ατμοποιητές. :)

tsavman
18-11-11, 12:20
To link (http://www.nobacco.gr/product/704/nobacco-iwant) που έδωσε ο Νικαετός στην προηγούμενη σελίδα, φαίνεται να έχει 3 ατμοποιητές. :)

Μου διέφυγε :rolleyes:
Βλέπω τρεις ατμοποιητές και δύο μπαταρίες:oneup:
Τα 650mAh πόσο κρατάνε;

tsavman
19-11-11, 16:09
Βρήκα μία προσφορά που "τρέχει" (http://www.goldendeals.gr/deals/48.90euros-yadis) για το Gamucci Micro Cartomizer Edition "Deluxe Starter Kit".

Απο ό,τι καταλαβαίνω, έχει 2 ατμοποιητές και 2 μπαταρίες;
Από ανταλλακτικά τι παίρνει, και που τα βρίσκω όταν τελειώσουν αυτά του πακέτου;

Γενικά, χρειάζομαι δύο συσκευές, καθώς τη μία θα τη δώσω στην κοπέλα μου, αυτό το πακέτο μας καλύπτει; Σαν τιμή, πως το βλέπετε;

Είναι αυτό (http://www.gamucci.com/products-page/rechargeable-electronic-cigarettes/gamucci-micro-deluxe-starter-kit-–-rechargeable-electronic-cigarette/), τελικά δεν πρόκειται και για τεράστια προσφορά..

Αυτά τα cartomizers είναι ουσιαστικά το "στόμιο" που περιέχει την δραστική ουσία ταυτόχρονα; Πόσο κοστίζουν σαν ανταλλακτικά;

Νικαετός
19-11-11, 17:44
Τα 650mAh πόσο κρατάνε;

Σε εμένα με διαρκή χρήση περίπου 24 ώρες η κάθε μία.

Τώρα για τα cartomizers. Παρόλο που δείχνουν (και είναι) πιο καθαρά, σε δεσμεύουν γιατί παίρνουν μόνο τα δικά τους. (Δες προηγούμενο μήνυμα από Kadronarxi) Αυτά με τους ατμοποιητές όμως (που χρησιμοποιούν υγρό αντί για διαποτισμένο φίλτρο) παίρνουν υγρά όλων των εταιριών, αυτό σημαίνει μεγαλύτερη ποικιλία επιλογής. Μόνο μειονέκτημα αν το ηλ. τσιγάρο δεν είναι καλό να υπάρχει μικρή διαρροή υγρού. Στους δικούς μου τρεις ατμοποιητές ο ένας είχε πρόβλημα. Τον αντικατέστησα με άλλο και όλα οκ.

tsavman
19-11-11, 18:47
Και γω κάτι τέτοιο σκέφτηκα για τα cartomizers.
Θα προτιμούσα τη λύση του υγρού. Φαντάζομαι θα είναι και πιο οικονομικό το υγρό, όταν το 1 cartomizer έχει €2 και διάρκεια περίπου 20 τσιγάρων. Το αντίστοιχο υγρό, πόσο να κοστίζει;

Όσο τα κοιτάω, τόσο ξαναγυρνάω στη nobacco, αλλά είναι ακριβή η άτιμη..

psyxakias
19-11-11, 19:20
Αν και δεν είμαι καπνιστής, έχω δικές μου κακές συνήθειες και καταλαβαίνω πόσο δύσκολο είναι να κοπούν και ειλικρινά θαυμάζω τέτοιες προσπάθειες. Πιστεύω ότι αν άρχιζα το τσιγάρο, πολύ δύσκολα θα το έκοβα ποτέ. Γράφτηκα στο νήμα διότι ενδιαφέρονται συγγενείς, ειδικά για εμπειρίες ειδικά όσων καπνίζετε πάνω από 20-30 χρόνια.
@Νικαετός: αναμένω εμπειρίες μια που είσαι και γείτονας. Εδώ κοντά παίζει κανά φαρμακείο/μαγαζί για ηλεκτρονικά τσιγάρα ή μόνο Ομόνοια που έλεγες; Συνεχίζεις το Nobacco + USA Blend 11mg; Αν επιτρέπεται, τι τσιγάρα κάπνιζες πριν με τα 2+ πακέτα/μέρα; (να καταλάβω περίπου πόσο βαριά)

daywalker06
19-11-11, 19:37
Τελικά αποφάσισα και αγόρασα ένα Starter kit για δοκιμή, ήμουν καπνιστής των 45+ τσιγάρων την μέρα.
Τώρα εχω 6 μέρες χωρίς να καπνίσω κανονικό τσιγάρο.

tsavman
19-11-11, 19:40
Τελικά αποφάσισα και αγόρασα ένα Starter kit για δοκιμή, ήμουν καπνιστής των 45+ τσιγάρων την μέρα.
Τώρα εχω 6 μέρες χωρίς να καπνίσω κανονικό τσιγάρο.

Από την προσφορά που έβαλα παραπάνω το πήρες;

Γράψε άκυρο, σιγά μην "τρέχει" τόσες μέρες η προσφορά αυτή :p

Για πες εντυπώσεις;
Τα cartomizers πόσο κρατάνε;

daywalker06
19-11-11, 21:13
Πήρα το ego-w, εντυπώσεις από την συσκευή μεχρι τώρα καλές αν και ειναι μια εβδομάδα, δεν εχω δοκιμάσει άλλες, αρκετές πληροφορίες πήρα από το forum e-kapnisma.
Το εντυπωσιακό για μένα ειναι οτι σταμάτησα το κάπνισμα σε δυο μέρες (τωρα ατμιζω βεβαια :rofl:) και ελπίζω σιγα σιγά να μειώσω την νικοτίνη και να το κόψω τελείως.

Νικαετός
20-11-11, 01:45
Αν και δεν είμαι καπνιστής, έχω δικές μου κακές συνήθειες και καταλαβαίνω πόσο δύσκολο είναι να κοπούν και ειλικρινά θαυμάζω τέτοιες προσπάθειες. Πιστεύω ότι αν άρχιζα το τσιγάρο, πολύ δύσκολα θα το έκοβα ποτέ. Γράφτηκα στο νήμα διότι ενδιαφέρονται συγγενείς, ειδικά για εμπειρίες ειδικά όσων καπνίζετε πάνω από 20-30 χρόνια.
@Νικαετός: αναμένω εμπειρίες μια που είσαι και γείτονας. Εδώ κοντά παίζει κανά φαρμακείο/μαγαζί για ηλεκτρονικά τσιγάρα ή μόνο Ομόνοια που έλεγες; Συνεχίζεις το Nobacco + USA Blend 11mg; Αν επιτρέπεται, τι τσιγάρα κάπνιζες πριν με τα 2+ πακέτα/μέρα; (να καταλάβω περίπου πόσο βαριά)

Marlboro psyx... marlboro.

Εδώ στην περιοχή μας έχω ακούσει (δεν πήγα ο ίδιος) για πλατεία Κολιάτσου. Προτίμησα την Ομόνοια, υπάρχουν εκεί αρκετά μαγαζιά. Εγώ το πήρα από φαρμακείο πάντως (άρα εν γνώσει μου πήγε ακριβότερα).

Για τον φίλο που ρώτησε για τα υγρά: Της Nobacco έχουν από 10 - 14 €/ το μπουκάλι των 20 mL.

Υπάρχουν και άλλες μάρκες, αλλά η τιμή παίζει περίπου στα ίδια. Εγώ είχα πάρει αρχικά (όπως έγραψα και σε άλλο ποστ) 2 μπουκάλια το ένα με άρωμα βανίλια και 6 mg νικοτίνη και ένα USA mix με 11 mg. Προχθές πήγα πήρα άλλα δύο με 16 mg κάνω διάφορες αναμίξεις, αλλά δεν έχω καταλήξει ακόμα. Όλα μου αρέσουν το ίδιο. Από τη δευτέρα θα προσπαθήσω να κόψω εντελώς το τσιγάρο και να χρησιμοποιώ μόνο αυτό.

Πιστεύω ότι θα είναι πολύ εύκολο, μιας και τώρα καπνίζω μεν τσιγάρα αλλά όσα κάνω μαζεμένα με τον πρωινό καφέ. Μετά όλη την ημέρα χρησιμοποιώ αποκλειστικά το ηλεκτρονικό.

tsavman
20-11-11, 13:02
Για τον φίλο που ρώτησε για τα υγρά: Της Nobacco έχουν από 10 - 14 €/ το μπουκάλι των 20 mL.



Σ'ευχαριστώ για την απάντηση :oneup:
Μπορείς να κάνεις μια εκτίμηση ως προς την αντιστοιχία των 20mL με "πακέτα"; Πόσες μέρες σου κρατάει εσένα;

Όσο γι'αυτό που λες, και γω πιστεύω ότι το σταμάτημα του κανονικού τσιγάρου θα είναι πολύ εύκολη υπόθεση, αν μείνω ικανοποιημένος από το ηλεκτρονικό. :rolleyes:

duende
20-11-11, 17:19
παντως του gammuci τα cartomizers τα ξαναγεμιζω πανευκολα, εχω ενα σετακι απο αυτα και 2-3 διαφορετικα μπουκαλακια και τα γεμιζω

google cartomizer+refill εχει πολλα βιντεακια στο utube

ubuntubu
20-11-11, 18:06
Έκοψα το ηλεκτρονικό τσιγάρο http://www.e-tobacco.gr/index.php?com=products γιατί ξέμενα απο μπαταρία και βαριόμουν να το επαναφορτίζω κάθε τρείς και λίγο.
Όντας φοβερά εγωΐστής δεν έδωσα καμμία ευκαιρία στη νικοτίνη :twisted:
40 μέρες καθαρός και συνεχίζω ακάθεκτος.:)

Το ηλεκτρονικό το χάρισα στη νύφη μου και περπατώ κάθε μέρα όσο μπορώ περισσότερο.

tsavman
20-11-11, 19:07
Έκοψα το ηλεκτρονικό τσιγάρο http://www.e-tobacco.gr/index.php?com=products γιατί ξέμενα απο μπαταρία και βαριόμουν να το επαναφορτίζω κάθε τρείς και λίγο.
Όντας φοβερά εγωΐστής δεν έδωσα καμμία ευκαιρία στη νικοτίνη :twisted:
40 μέρες καθαρός και συνεχίζω ακάθεκτος.:)

Το ηλεκτρονικό το χάρισα στη νύφη μου και περπατώ κάθε μέρα όσο μπορώ περισσότερο.


Συγχαρητήρια :oneup:

........Auto merged post: tsavman πρόσθεσε 1 λεπτά και 46 δευτερόλεπτα αργότερα ........


παντως του gammuci τα cartomizers τα ξαναγεμιζω πανευκολα, εχω ενα σετακι απο αυτα και 2-3 διαφορετικα μπουκαλακια και τα γεμιζω

google cartomizer+refill εχει πολλα βιντεακια στο utube


Ναι, έχω δει αρκετά βιντεάκια, και καταλαβαίνω πως γίνεται το refill.
Αυτό που δεν μπορώ να καταλάβω είναι πόσο κρατάει ένα μπουκαλάκι των 20mL που ας πούμε έχει €12. Κρατάει όσο 50 τσιγάρα, 100 ή περισσότερα; :hmm:

daywalker06
20-11-11, 19:28
Αυτό που δεν μπορώ να καταλάβω είναι πόσο κρατάει ένα μπουκαλάκι των 20mL που ας πούμε έχει €12. Κρατάει όσο 50 τσιγάρα, 100 ή περισσότερα; :hmm:

Αυτό δεν μπορεί να σου το πει κάποιος με σιγουριά, ειναι ανάλογα ποσο mg/ml νικοτίνη εχει το μπουκαλάκι και κατά πόσο σε ικανοποιεί η αναλογία, κάποιοι ατμίζουν 1ml την μέρα άλλοι 3-5 ml.
Θα πρέπει να δοκιμάσεις και με τον καιρό θα το βρεις. Τον πρώτο καιρό δεν ειναι και τοσο φτηνό το "άθλημα" μεχρι να βρεις ποιες γεύσεις, αναλογίες, ανταλλακτικά... βγάζουν καινούρια μοντέλα "συχνά"

tsavman
20-11-11, 19:31
Ευχαριστώ για τις πληροφορίες!

africa
21-11-11, 00:48
υπαρχει καποιο ελληνικο μαγαζι για cartomizer σαν και αυτό (http://www.nobacco.gr/product/702/atomizer-mini&more)? σε μαυρο χρωμα και να ερθουν σφαιρα.

tsavman
05-12-11, 14:15
Από την Παρασκευή 2 Δεκεμβρίου μπήκα στο κλαμπ του ηλεκτρονικού τσιγάρου και εγώ.
Τέρμα ο Craven (ελπίζω) για μένα. Πήρα το nobacco want, παρέα με την κοπέλα μου (από ένα σετ tank-atomizer/μπαταρία ο καθένας δηλαδή + ένας έξτρα usb φορτιστής) και από υγρό το MRB (marlboro?) των 10ml. Υπολογίζω ότι ατμίζω μεταξύ 1-1,5ml την ημέρα, οπότε περιμένω το πρώτο μπουκαλάκι να μου κρατήσει γύρω στη μία βδομάδα, καθόλου άσχημα για κόστος 7 ευρώ.

Πρώτες εντυπώσεις:

Δεν έχω μπούκωμα το πρωί μετά από μια βραδιά με πολύ "άτμισμα"
Δεν μυρίζω εγώ, τα ρούχα μου ή το αυτοκίνητο πλέον
Ξεφορτώθηκα καπνό, χαρτάκια, αναπτήρα, φιλτράκια και τασάκια


Προς το παρόν όλα φαίνονται θετικά, θα επανέλθω με τυχόν παρατηρήσεις και σχόλια

chal_4
05-12-11, 19:34
Έχω ακούσει πολλούς που κατάφραν και έκοψαν το τσιγάρο χρησιμοποιώντας το ηλ τσιγάρο.
Τι παίζει με αυτό? Είναι όντως τόσο αποτελεσματικό? Πως ακριβώς λειτουργεί? Πόσο κοστίζει?
Ευχαριστώ εκ των προτέρων

africa
05-12-11, 19:36
συνεχισε! ξεκινησα στις 12/10/2011 και ακομη αντεχω. καπνιζα 1+1/2 πακετα (lights 0,4) τη μερα...
τωρα ατμιζω 36mg/ml 1,5ml τη μερα.

chal_4
05-12-11, 20:58
Τί διαφορά έχει το Ego-T με το Ego-W?

Πως σας φαίνεται αυτή η προσφορά?
DealMyday-EGO-T (http://www.dealmyday.gr/506-Newsletter.html?af=44ca44508a2d3edfe348c32cb2312642&utm_source=senditnews&utm_medium=email&utm_term=sendit&utm_content=sendit&utm_campaign=senditnews)

Νικαετός
05-12-11, 21:01
Διαφορετικό σχέδιο και atomizer. Google it για λεπτομέρειες. Αν δεν κάνω λάθος στο εμπόριο κοστίζουν 65 ευρώ, οπότε κάτι κερδίζεις.

Κοντεύω να κλείσω μήνα σήμερα. Από τα 3+ πακέτα το έχω φτάσει στα 10-12 τσιγάρα την ημέρα. Δεν τόλμησα ακόμα να το κόψω τελείως. Παρόλα αυτά είμαι ικανοποιημένος.

tsavman
05-12-11, 21:04
Εμένα αυτό που "μου λείπει" πιο πολύ αυτές τις πρώτες μέρες, είναι η διαδικασία του στριψίματος του τσιγάρου, με τον καφέ ή το ποτό για παράδειγμα, και το άναμα.

Κατά τα άλλα, απολαμβάνω το καθαρό περιβάλλον, ειδικά στο αυτοκίνητο, αλλά και την ευκολία σε σχέση με τα στριφτά στο να κάνεις μερικές τζούρες στα γρήγορα.
:cool:

Νικαετός
05-12-11, 23:13
Πολύ βασικό το καθαρό περιβάλλον. Εγώ το απολαμβάνω στη σχολή όπου δεν χρειάζεται πλέον να ανεβοκατεβαίνω 4 ορόφους για να καπνίσω.

(Βέβαια χάνω την ελάχιστη αυτή γυμναστική, αλλά χαλάλι :p)

tsavman
06-12-11, 00:30
Νικαετέ, πόσα mL σου φεύγουν την μέρα;
Αντιμετωπίζεις καθόλου διαρροές ή αίσθηση καμμένου όταν τελειώνει το υγρό;

Νικαετός
06-12-11, 00:40
Γεμίζω περίπου 3 φορές την ημέρα. (Από 3 ml). Ναι υπάρχουν διαρροές όταν ξεχνιέμαι και τραβάω δυνατά. Αίσθηση καμμένου όχι σε όλους τους ατμοποιητές.

(Θέλει προσοχή να μην το αφήσεις να τελειώσει το υγρό).

tsavman
06-12-11, 00:47
Άρα κατά την εμπειρία σου, η αίσθηση καμμένου οφείλεται στο τελείωμα του υγρού;
Στο πάνω μέρος του ατμοποιητή, προς τη μεριά που ρουφάς δηλαδή, μπορείς να εντοπίσεις υγρασία;

Νικαετός
06-12-11, 00:56
Όχι. Στην αρχή θα αντιμετωπίσεις τέτοιου είδους προβληματάκια. Γρήγορα τα συνηθίζεις και μαθαίνεις πώς να τα ξεπερνάς.

(Σχετικά με τους ατμοποιητές: όπως έχω ήδη γράψει, οι 3 στους 10 είναι προβληματικοί-κινέζικοι είναι τι περιμένεις...πάντως 5 ευρώ κοστίζει ο ένας, οι δικοί μου τουλάχιστον)

maik
06-12-11, 01:03
Στην δουλεια μου το εχουν παρει αρκετοι συναδελφοι. Δυο τρεις εχουν κοψει τα τσιγαρα τελειως, αλλοι το εχουν ελατωσει σημαντικα. Εχ σεδον πειστει οτι πρεπει να το αγορασω.
Αν εξαιρεσει ςτην διαδικασια γεμισματος , επαναφορτισης κλπ που μου φαινεται μπελας θα ηθελα να ρωτησω κατι.
Τα πιο πολλα παραπονα που ακουω εινα οτι θελει να ρουφας δυνατα πολυ για να καταλαβεις οτι παιρνεις ατμο. Τι εμπειριες εχετ πανω σε αυτο.

Νικαετός
06-12-11, 02:24
Κανένα πρόβλημα Μιχάλη. Αυτό που έχω βγάζει ατμό σαν φουγάρο. Μπορεί όμως να σου τύχει κανένας ατμοποιητής δύσκολος. (όχι σπάνια), που όντως χρειάζεται δύναμη για ρούφηγμα... (ε, αυτόν τον πετάς και πας στον επόμενο)

Xouzouris
06-12-11, 16:20
Στην δουλεια μου το εχουν παρει αρκετοι συναδελφοι. Δυο τρεις εχουν κοψει τα τσιγαρα τελειως, αλλοι το εχουν ελατωσει σημαντικα. Εχ σεδον πειστει οτι πρεπει να το αγορασω.
Αν εξαιρεσει ςτην διαδικασια γεμισματος , επαναφορτισης κλπ που μου φαινεται μπελας θα ηθελα να ρωτησω κατι.
Τα πιο πολλα παραπονα που ακουω εινα οτι θελει να ρουφας δυνατα πολυ για να καταλαβεις οτι παιρνεις ατμο. Τι εμπειριες εχετ πανω σε αυτο.

Απο τους συναδελφους που το χρησιμοποιουν εχω ακουσει οτι το πολυ ρουφηγμα το θελουν τα αυτοματα μοντελα χωρις κουμπακι (ρουφας και ξεκιναει, σταματας να ρουφας και σβηνει). Τα τυπικα μοντελα οπου πρεπει να πατησεις το κουμπακι για να ατμισει το εχουν λιγοτερο, αλλα μπορει οπως λεει και ο Νικαετος να πεσεις σε ελαττωματικο ατμοποιητη.

Και μια επισημανση που θεωρω αυτονοητη, αλλα ποτε δεν ξερεις:

Η χρηση ηλεκτρονικου τσιγαρου δεν συνιστα διακοπη του καπνισματος.

Εχει αδιαμφισβητητα θετικα στοιχεια φυσικα: γλυτωνεις την μποχα, την πισσα και τα προϊοντα της καυσης (αν και κανεις δεν ξερει τι εχουν μεσα αρκετα απο τα "ζουμια" που κυκλοφορουν, δυσκολα θα ειναι χειροτερα απο το κλασικο τσιγαρο). Δεν υποχρεωνεις κανεναν να καπνισει μαζι σου, δεν βγαινεις εξω απο το σπιτι αν εχεις πχ μικρα παιδια. Καποιος φιλος καταφερε να καπνισει και στο αεροπλανο.

Η νικοτινη ομως, που ειναι υπευθυνη για τον εθισμο στο καπνισμα, εξακολουθει να υπαρχει και μαζι με αυτην και τα οποια προβληματα υγειας προκαλει (κυριως καρδιαγγειακα, αλλα δεν εχει αθωωθει και οσον αφορα την καρκινογονο δραση).

Οποτε το περασμα στο ηλεκτρονικο τσιγαρο ειναι σιγουρα μια καλη αρχη, αλλα μονον αυτο, μην ξεγελιεστε.

Νικαετός
07-12-11, 02:15
Η νικοτινη ομως, που ειναι υπευθυνη για τον εθισμο στο καπνισμα, εξακολουθει να υπαρχει και μαζι με αυτην και τα οποια προβληματα υγειας προκαλει (κυριως καρδιαγγειακα, αλλα δεν εχει αθωωθει και οσον αφορα την καρκινογονο δραση).

Υπάρχουν και υγρά με 0 νικοτίνη. ;)

Φανερός Πράκτωρ
07-12-11, 02:25
νερό;;

@ ADSLgr.com All rights reserved.