PDA

Επιστροφή στο Forum : Ηλεκτρονικό τσιγάρο (reloaded)- Για μεγάλα "φουγάρα"



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 [20] 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71

stamos 86
17-07-12, 14:27
Mε την janty 900Mah που έχω αναφέρει παραπάνω δεν φορτίζω ολη την μέρα.ειδικα οταν ειμαι σε σταθερο σημειο(γραφειο) με το passthrought ατμιζω και οταν φορτιζει. 1 και μιση μερα αυτονομια χωρις φορτιση εξαρταται και την επιλογή της τασης.εγω την εχω ρυθμισμενη παντα στο 3,7 και οταν ζηταω καμια δυνατη τζουρα τοτε μονο το ρυθμιζω στο 4,2 volt.τρομερο εργαλειο για μενα η VV:oneup:

hemlock
17-07-12, 20:20
Πάντως οι μπαταρίες Ego (1000 mah) που χρησιμοποιώ από Alter Ego δεν μπορώ να πω πως με έχουν αφήσει έκθαμβο καθώς κάθε δίμηνο περίπου τις αλλάζω γιατί ψοφάνε
Ακόμα να αγοράσεις provari εσύ???? Έχεις άλλα έξοδα?:p
Παραγγελίες απο Αμέρικα έχει κάνει κανένας σας να μου πει χρόνο αναμονής? Μικρό μαγαζάκι και μέσω USPS First Class International (R)...Πάνω απο 10 μέρες ?????

sdikr
17-07-12, 20:23
Πάντως οι μπαταρίες Ego (1000 mah) που χρησιμοποιώ από Alter Ego δεν μπορώ να πω πως με έχουν αφήσει έκθαμβο καθώς κάθε δίμηνο περίπου τις αλλάζω γιατί ψοφάνε

Είναι νομίζω στα λογικά τους όρια, το να τις αλλάζεις κάθε 2 μήνες, ανάλογα φυσικά και με την χρήση, πχ είχα 4 που έκανα χρήση η 2 μου χαλάσανε γιατί στατιστικά είχανε ποιο πολύ χρήση μέσα σε ενα 6μήνο και τις άλλες 2 ακόμα τις έχω αλλά πέρασα σε lavatube

mpetou
17-07-12, 20:31
οι panasonic/sanyo/samsung ειναι σε αλλο επιπεδο κρατανε χρονια

gallahant
18-07-12, 10:04
Παραγγελίες απο Αμέρικα έχει κάνει κανένας σας να μου πει χρόνο αναμονής? Μικρό μαγαζάκι και μέσω USPS First Class International (R)...Πάνω απο 10 μέρες ?????

12-15 μέρες περίπου. Μερικές φορές έρχονται και πιο γρήγορα αν είναι το μαγαζί σε πόλη με usps sort facility φεύγουν απευθείας και σε μια βδομάδα τα χεις.


οι panasonic/sanyo/samsung ειναι σε αλλο επιπεδο κρατανε χρονια

Μιλάς για 18650 μπαταρίες imr?

- - - Updated - - -


Παραγγελίες απο Αμέρικα έχει κάνει κανένας σας να μου πει χρόνο αναμονής? Μικρό μαγαζάκι και μέσω USPS First Class International (R)...Πάνω απο 10 μέρες ?????

12-15 μέρες περίπου. Μερικές φορές έρχονται και πιο γρήγορα αν είναι το μαγαζί σε πόλη με usps sort facility φεύγουν απευθείας και σε μια βδομάδα τα χεις.


οι panasonic/sanyo/samsung ειναι σε αλλο επιπεδο κρατανε χρονια

Μιλάς για 18650 μπαταρίες imr?

hemlock
18-07-12, 11:07
12-15 μέρες περίπου. Μερικές φορές έρχονται και πιο γρήγορα αν είναι το μαγαζί σε πόλη με usps sort facility φεύγουν απευθείας και σε μια βδομάδα τα χεις.

Κάπως με καθυσήχασες...:oneup:

gallahant
18-07-12, 12:13
Να τα πάρεις γρήγορα δεν συμβαίνει πάντα όμως, για να μην λες μετά ότι σου πα ψέματα!:p
Μπορείς να δεις από packagetrckr.com, και καλό θα ήταν να φτιάξεις ένα λογαριασμό, που ακριβώς κινείται το κάθε πακέτο μέχρι να φύγει αμερική. Αν είναι κοντά σε μεγάλες πόλεις φεύγει γρήγορα για τον προορισμό του.

Nikolettad17
20-07-12, 11:55
Παιδιά Καλημέρα!!!!Λοιπόν έχω νέα ευχάριστα...πήγα σε ενα nobacco shop στο κεντρο...και αφου δοκίμασα όλο τον πάγκο (καλά δεν κάνω πλάκα, τα παιδια έχουν φοβερή υπομονή και βοηθάνε πάρα πολύ!!!Εγω στη θέση τους θα με είχα βρίσει) στο τέλος μου δώσανε και ενα μικρο μπουκαλάκι με Fotia που μου ειχε προτεινει ο hemlock. Εγω δεν ηθελα να αγορασω αυτα τα υγρα που τα φτιαχνεις μόνος σου γιατι φοβαμαι οτι δεν θα ασχοληθω, και το μπουκαλάκι το κάπνιζε ο ένας απο τους δυο και μου το έδωσε. Είναι πολύ ωραία γεύση, σαν πιτσίνια ένα πράγμα. Αυτό καπνίζω ακόμη. Αυτά που αγόρασα να φανταστείτε δεν τα εχω αρχισει να τα καπνιζω ακόμα!!!!
Τελικά αγόρασα αυτο http://www.nobacco.gr/el/productsgr/%CF%85%CE%B3%CF%81%CE%B1-%CE%B1%CE%BD%CE%B1%CF%80%CE%BB%CE%B7%CF%81%CF%89%CF%83%CE%B7%CF%83/nobacco-classic/cigar/e-liquid-20ml-cigar-med-11mg και αυτό http://www.nobacco.gr/el/productsgr/%CF%85%CE%B3%CF%81%CE%B1-%CE%B1%CE%BD%CE%B1%CF%80%CE%BB%CE%B7%CF%81%CF%89%CF%83%CE%B7%CF%83/nobacco-plan-b/%CE%B3%CE%B5%CF%85%CF%83%CE%B5%CE%B9%CF%83-%CE%BA%CE%B1%CF%80%CE%BD%CE%BF%CF%85/usa-classic/e-liquid-15ml-plan-%60b%60-usa-classic-18mg.
Τα παιδια μου ειπαν πάνω κάτω ότι και εσεις εδω....οτι στην αρχη να κανω τσιγαρισιες γευσεις και μετα να παρω φρουτα και τετοια. Εχουν μεχρι και ροδακινο και καιμακι!!!!
Το θετικό ειναι πως τωρα κανω μόνο 2 τσιγαρα τη μέρα!!!Γιούπι....και σιγα σιγα θα τα κόψω και αυτα!
Α ξερετε τι αλλο μου ειπαν, πως οτιδηποτε λεει και να παθουν οι μπαταριες μου, ακομα και εκτος εγγυησης αν μπορει να επισκευστει μου το φτιαχνουν δωρεαν στα κεντρικα της εταιριας.Καλο ειναι και αυτο. H Nobacco τι ειναι ελληνική η ξένη εταιρία? Μπράβο τους πάντως!!

hemlock
20-07-12, 12:02
Παιδιά Καλημέρα!!!!Λοιπόν έχω νέα ευχάριστα...πήγα σε ενα nobacco shop στο κεντρο...και αφου δοκίμασα όλο τον πάγκο (καλά δεν κάνω πλάκα, τα παιδια έχουν φοβερή υπομονή και βοηθάνε πάρα πολύ!!!Εγω στη θέση τους θα με είχα βρίσει) στο τέλος μου δώσανε και ενα μικρο μπουκαλάκι με Fotia που μου ειχε προτεινει ο hemlock. Εγω δεν ηθελα να αγορασω αυτα τα υγρα που τα φτιαχνεις μόνος σου γιατι φοβαμαι οτι δεν θα ασχοληθω, και το μπουκαλάκι το κάπνιζε ο ένας απο τους δυο και μου το έδωσε. Είναι πολύ ωραία γεύση, σαν πιτσίνια ένα πράγμα. Αυτό καπνίζω ακόμη. Αυτά που αγόρασα να φανταστείτε δεν τα εχω αρχισει να τα καπνιζω ακόμα!!!!
Τελικά αγόρασα αυτο http://www.nobacco.gr/el/productsgr/%CF%85%CE%B3%CF%81%CE%B1-%CE%B1%CE%BD%CE%B1%CF%80%CE%BB%CE%B7%CF%81%CF%89%CF%83%CE%B7%CF%83/nobacco-classic/cigar/e-liquid-20ml-cigar-med-11mg και αυτό http://www.nobacco.gr/el/productsgr/%CF%85%CE%B3%CF%81%CE%B1-%CE%B1%CE%BD%CE%B1%CF%80%CE%BB%CE%B7%CF%81%CF%89%CF%83%CE%B7%CF%83/nobacco-plan-b/%CE%B3%CE%B5%CF%85%CF%83%CE%B5%CE%B9%CF%83-%CE%BA%CE%B1%CF%80%CE%BD%CE%BF%CF%85/usa-classic/e-liquid-15ml-plan-%60b%60-usa-classic-18mg.
Τα παιδια μου ειπαν πάνω κάτω ότι και εσεις εδω....οτι στην αρχη να κανω τσιγαρισιες γευσεις και μετα να παρω φρουτα και τετοια. Εχουν μεχρι και ροδακινο και καιμακι!!!!
Το θετικό ειναι πως τωρα κανω μόνο 2 τσιγαρα τη μέρα!!!Γιούπι....και σιγα σιγα θα τα κόψω και αυτα!
Α ξερετε τι αλλο μου ειπαν, πως οτιδηποτε λεει και να παθουν οι μπαταριες μου, ακομα και εκτος εγγυησης αν μπορει να επισκευστει μου το φτιαχνουν δωρεαν στα κεντρικα της εταιριας.Καλο ειναι και αυτο. H Nobacco τι ειναι ελληνική η ξένη εταιρία? Μπράβο τους πάντως!!

Νικολέτα η Fotia δεν σου μύρισε παστουρμά? (ατάκα υπάλληλου όταν του είπα οτι θα αγοράσω Fotia ,αντι για Agrinio Και Kapno)...:p

Nikolettad17
20-07-12, 12:17
Οχι!!!εμενα μου μυριζει σαν πιτσινια!!!Και μου αρέσει παααααρα πολύ!!!!!Αλλά και τα παιδιά εκεί όταν τους είπα για φωτιά, έδειξαν να εκπλήσσονται που το ήξερα και που ήθελα να το δοκιμάσω....και κυρίως όταν τους είπα οτι μου άρεσε με κοιταξαν σαν να ήμουν παρανοικη!!!

gkandir
24-07-12, 16:48
Όσον αφορά τα υγρά το βασικότερο είναι το προσωπικό γούστο. Γι' αυτό είναι σημαντικό να πάει κανείς σε μαγαζιά που μπορείς να δοκιμάσεις ότι θέλεις (όπως αυτά που αναφέρθηκαν) για αν δεις τι σου ταιριάζει. Πολύ καλό καπνικό υγρό, αν και από τα ακριβότερα, είναι το Tribeca της Halo. Επίσης πολύ καλή και φθηνή λύση για καπνική εμπειρία είναι η Dirty της Inawera. Κατά το «με μια κάλτσα βγάζεις μια βδομάδα» :p :p :p με 5, 6, 8€ βγάζεις μήνα. Από εδώ (http://www.vapenova.gr/index.php?dispatch=categories.view&category_id=6) π.χ.

Πολύ καλή περίπτωση μπαταρίας είναι η Twist της Joytech. Η 650άρα είναι σε normal μέγεθος, εμένα μου κρατάει μια περίπου μέρα και με τις δυο που έχω είμαι καλυμμένος και από διάρκεια και από ένταση στο άτμισμα.

Nikolettad17
26-07-12, 12:13
Όσον αφορά τα υγρά το βασικότερο είναι το προσωπικό γούστο. Γι' αυτό είναι σημαντικό να πάει κανείς σε μαγαζιά που μπορείς να δοκιμάσεις ότι θέλεις (όπως αυτά που αναφέρθηκαν) για αν δεις τι σου ταιριάζει. Πολύ καλό καπνικό υγρό, αν και από τα ακριβότερα, είναι το Tribeca της Halo. Επίσης πολύ καλή και φθηνή λύση για καπνική εμπειρία είναι η Dirty της Inawera. Κατά το «με μια κάλτσα βγάζεις μια βδομάδα» :p :p :p με 5, 6, 8€ βγάζεις μήνα. Από εδώ (http://www.vapenova.gr/index.php?dispatch=categories.view&category_id=6) π.χ.

Πολύ καλή περίπτωση μπαταρίας είναι η Twist της Joytech. Η 650άρα είναι σε normal μέγεθος, εμένα μου κρατάει μια περίπου μέρα και με τις δυο που έχω είμαι καλυμμένος και από διάρκεια και από ένταση στο άτμισμα.

καλημερα, να σε ρωτήσω κάτι?μπήκα σε αυτό το site που λες πιο πάνω και πραγματικά τα υγρά είναι πολύ οικονομικά, δηλαδή με 10 ευρώ παίρνεις 30 ml, δεν το συζητάω. Αλλά σε άλλα site εταιριων που κοιταξα, και αυτό το tribeca halo (Alter Ego λεγεται το site) που λες και στη Nobacco, τα υγρά όλα έχουν αναλύσεις και πιστοποιήσεις, σε αυτο το φθηνο εχει μονο πιστοποιήσεις για τα μπουκαλάκια τα πλαστικά και ce για τις συσκευές. Είναι καλά ή θα κάνουμε οικονομία στην τσέπη και στο τέλος θα τα πληρώσουμε όλα μαζεμένα στους γιατρούς? Στις ειδήσεις προχτες ειχε πει ενας γιατρος οτι μονο απο καποιες εταιριες ειναι ασφαλές να παίρνουμε υγρά.

hemlock
26-07-12, 12:40
καλημερα, να σε ρωτήσω κάτι?μπήκα σε αυτό το site που λες πιο πάνω και πραγματικά τα υγρά είναι πολύ οικονομικά, δηλαδή με 10 ευρώ παίρνεις 30 ml, δεν το συζητάω. Αλλά σε άλλα site εταιριων που κοιταξα, και αυτό το tribeca halo (Alter Ego λεγεται το site) που λες και στη Nobacco, τα υγρά όλα έχουν αναλύσεις και πιστοποιήσεις, σε αυτο το φθηνο εχει μονο πιστοποιήσεις για τα μπουκαλάκια τα πλαστικά και ce για τις συσκευές. Είναι καλά ή θα κάνουμε οικονομία στην τσέπη και στο τέλος θα τα πληρώσουμε όλα μαζεμένα στους γιατρούς? Στις ειδήσεις προχτες ειχε πει ενας γιατρος οτι μονο απο καποιες εταιριες ειναι ασφαλές να παίρνουμε υγρά.
Νικολέτα...Το πρόβλημα είναι σύνθετο για το τι ατμίζουμε...Και δεν αφορά μονάχα έναν προμηθευτή/έμπορα...
Για τα υγρά θα σου πω το εξής...
Η σκέτη βάση όπως η dirty ΔΕΝ είναι ευκολοάτμιστη όσο φαντάζεσαι απο τις περιγραφές μας...Μην κάνεις τέτοια κίνηση ειδικά τώρα στην αρχή.

Nikolettad17
26-07-12, 14:06
Νικολέτα...Το πρόβλημα είναι σύνθετο για το τι ατμίζουμε...Και δεν αφορά μονάχα έναν προμηθευτή/έμπορα...
Για τα υγρά θα σου πω το εξής...
Η σκέτη βάση όπως η dirty ΔΕΝ είναι ευκολοάτμιστη όσο φαντάζεσαι απο τις περιγραφές μας...Μην κάνεις τέτοια κίνηση ειδικά τώρα στην αρχή.

hemlock η αλήθεια ειναι πως αυτή τη στιγμή εχω αλλα 2 μπουκαλάκια να τελειώσω, ένα cigar και ένα usa classic απο τη NOBACCO. Οπότε δεν θα πάρω άμεσα και άλλο υγρο.Είναι και τα 2 πολύ καλά, αλλά όχι σαν το fotia που μου είχες προτείνει. Με το FOTIA δεν ειχα καν αναγκη να καπνίσω, το πρόβλημα είναι πως εγω δεν είμαι εμπειρη για να μπλεξω τωρα να φτιάχνω υγρά (αυτό το FOTIA μου το είχαν δώσει δώρο τα παιδιά απο το NOBACCO SHOP). Μπορεί να έχει πλάκα για κάποιον πιο προχωρημένο, αλλά για μένα είναι δύσκολο και θέλει χρόνο. Οπότε πρέπει να βρω κάπιο υγρό έτοιμο, σχετικά φθηνό και να μου αρέσει.
Απο την άλλη επειδή πολλά ακούγονται, αυτό λέω, στο βωμό της οικονομίας μην τα κάνουμε χειρότερα. Που δεν νομίζω βέβαια γιατί είναι απίστευτη η διαφορά απο τότε που κάπνιζα όλη μέρα, αλλά και πάλι, αλλιώς είναι να σου λέει ο άλλος "να κοίτα αυτό που κανεις το έχω ελέγξει και είναι οκ" και ας δώσω και 2 ευρώ παραπάνω. Αλλά γιατί λες οτι είναι συνθετο για το τι ατμίζουμε?και οτι δεν αφορά μονο έναν εμπορα?

hemlock
26-07-12, 14:11
hemlock η αλήθεια ειναι πως αυτή τη στιγμή εχω αλλα 2 μπουκαλάκια να τελειώσω, ένα cigar και ένα usa classic απο τη NOBACCO. Οπότε δεν θα πάρω άμεσα και άλλο υγρο.Είναι και τα 2 πολύ καλά, αλλά όχι σαν το fotia που μου είχες προτείνει. Με το FOTIA δεν ειχα καν αναγκη να καπνίσω, το πρόβλημα είναι πως εγω δεν είμαι εμπειρη για να μπλεξω τωρα να φτιάχνω υγρά (αυτό το FOTIA μου το είχαν δώσει δώρο τα παιδιά απο το NOBACCO SHOP). Μπορεί να έχει πλάκα για κάποιον πιο προχωρημένο, αλλά για μένα είναι δύσκολο και θέλει χρόνο. Οπότε πρέπει να βρω κάπιο υγρό έτοιμο, σχετικά φθηνό και να μου αρέσει.
Απο την άλλη επειδή πολλά ακούγονται, αυτό λέω, στο βωμό της οικονομίας μην τα κάνουμε χειρότερα. Που δεν νομίζω βέβαια γιατί είναι απίστευτη η διαφορά απο τότε που κάπνιζα όλη μέρα, αλλά και πάλι, αλλιώς είναι να σου λέει ο άλλος "να κοίτα αυτό που κανεις το έχω ελέγξει και είναι οκ" και ας δώσω και 2 ευρώ παραπάνω. Αλλά γιατί λες οτι είναι συνθετο για το τι ατμίζουμε?και οτι δεν αφορά μονο έναν εμπορα?

Σε διπλανό φορουμ πέφτει πολλύ bashing για το ποιός ειναι "περισσότερο" πιστοποιημένος απο τον άλλο (μαζεύτηκαν πολλοί επιστήμονες μαζί και θέλουν να αποδείξουν ποιος έχει το μεγαλύτερο πτυχίο)...Βασικά ακόμα κανένας δεν είναι απόλυτα ΟΚ με τον νόμο (αυτό κατάλαβα εγώ) και προσπαθούν μέσω των συνδέσμων ΗΤ να φτιάξουν μια φόρμα για να είναι καλυμένοι...Άρα μέχρι να έχουμε επίσημο κείμενο για το τι ατμίζουμε ,απλά ατμίζεις ότι σε αρέσει απο όπου σε αρέσει με μια μικρή επιφύλαξη στους Κινέζους...

gedi
26-07-12, 16:45
Όπως τα λέει ο Hemlock είναι. Να προσθέσω τα εξής:

Στην πραγματικότητα, κανένας δεν μπορεί να σου πει με σιγουριά αν το άτμισμα είναι "ασφαλές".
Η γλυκερίνη και η προπυλενογλυκόλη, που είναι οι δύο βασικές ουσίες των υγρών άτμισης, έχουν κηρυχθεί "ασφαλείς" από διάφορους οργανισμούς για διάφορες χρήσεις, πχ πρόσθετα τροφίμων, έκδοχα φαρμάκων κτλ.
Πέρα από αυτές τις δύο ουσίες που αποτελούν κατά μέσο όρο περίπου το 90-97% των υγρών, υπάρχουν και τα αρώματα τα οποία στην πλειοψηφία τους είναι επίσης "ασφαλή" για ζαχαροπλαστική/μαγειρική και αρωματοποϊία.

Εμείς στο ηλ. τσιγάρο χρησιμοποιούμε τα παραπάνω σαν εισπνεόμενα 100άδες φορές τη μέρα, κάθε μέρα, για μήνες/χρόνια.
Για αυτή τη χρήση δεν έχουν δοκιμαστεί ΠΟΤΕ.
(Επίσης, ένα μεγάλο θέμα είναι και οι ατμοποιητές (φυτίλια, αντιστάσεις, υλικό γεμίσματος carto κλπ), αλλά ας το αφήσουμε γιατί πάει μακριά η βαλίτσα...)

Τα τσιγάρα στις δεκαετίες 30/40/50, διαφημίζονταν στην Αμερική από γιατρούς, για το καλό που κάνουν στον λαιμό!!!
Χρειάστηκε να περάσουν χρόνια, για να αποδειχθεί και να γίνει ευρέως γνωστό ότι περιέχουν 2000+ καρκινογόνες και προκαρκινογόνες ουσίες και ότι αυξάνουν σημαντικά τις πιθανότητες καρκίνου κλπ, αυτά που όλοι ξέρουμε. Αυτό δεν με εμπόδιζε βέβαια να καπνίζω μέχρι πρόσφατα καμιά 30αριά τη μέρα...

Συνοψίζοντας, ΚΑΝΕΙΣ δεν ξέρει να πει με σιγουριά τι ακριβώς προκαλεί το άτμισμα στην υγεία. Θα το μάθουμε απολογιστικά σε 10-20 χρόνια από σήμερα. Στην ουσία είμαστε beta-testers...

Εγώ το ξεκίνησα και δεν έχω καπνίσει για 7 μήνες. Δεν βρωμάει στους γύρω μου, έχει καλύτερη γεύση (και επιλογές γεύσης), με καλύπτει σαν junkie (νικοτίνη, καπνός, κίνηση), δεν έχει 2000+ καρκινογόνες και προκαρκινογόνες ουσίες.
Μετά από αρκετό ψάξιμο/διάβασμα, κατέληξα στο ότι μάλλον κάνω πάρα πολύ λιγότερο κακό στον οργανισμό μου απ'ότι με το κανονικό τσιγάρο.
Πόσο (και αν) θα σου πω σε καμιά 20αριά χρονάκια (καλά να'μαστε)...

gallahant
28-07-12, 11:23
Νικολέτα η Fotia δεν σου μύρισε παστουρμά? (ατάκα υπάλληλου όταν του είπα οτι θα αγοράσω Fotia ,αντι για Agrinio Και Kapno)...:p

Τη μυρωδιά παστουρμά πάντως την έχω συναντήσει σε αρκετά υγρά πχ dekang dk-tab, liqua turkish tobacco, hangsen desertship κλπ. Μήπως είναι φύλλα καπνού τυλιγμένα σε παστουρμάδες;;:crazy:

hemlock
28-07-12, 11:56
Τη μυρωδιά παστουρμά πάντως την έχω συναντήσει σε αρκετά υγρά πχ dekang dk-tab, liqua turkish tobacco, hangsen desertship κλπ. Μήπως είναι φύλλα καπνού τυλιγμένα σε παστουρμάδες;;:crazy:
Μεταξύ μας τώρα, απο κάτι tobacco C,prime15-tobacco symphony,torque και καναδυο που δεν μου έρχονται τώρα ,είναι σαφώς ποιο "καπνική" η Fotia...
Μερακλής ο Καλιτέχνης...:p

hemlock
30-07-12, 11:16
'Εχω στα χέρια μου ένα mini-sub tank (momandpopvaporshop) και έχω ένα θεματάκι...Με μια τρύπα το carto δεν φαίνεται να κρατάει υγρό μέχρι πάνω (το τανκ είναι γεμάτο)...Κανονικά δεν θα έπρεπε να φαίνεται γεμάτο (συγκοινωνούντα δοχεία)????
Το ίδιο διαπιστώνω και με τις δύο τρύπες-και αναρωτιέμαι αν κάνω κάτι λάθος...:hmm:

mpetou
30-07-12, 11:46
4 εγκοπες παραλληλες στο carto θελει στο σημειο της αντιστασης χαμηλα.

Στα boge κανω γουρουνια εγκοπες για καλη τροφοδοσια

hemlock
30-07-12, 11:59
4 εγκοπες παραλληλες στο carto θελει στο σημειο της αντιστασης χαμηλα.

Στα boge κανω γουρουνια εγκοπες για καλη τροφοδοσια
Εγκοπές με τι εξάρτημα ? Τώρα έχω αυτό το τρυπητήρι (http://hlektroniko-tsigaro.com/index.php?target=categories&category_id=796)...
Σε αυτό που ατμίζω τώρα οι τρύπες έχουν γίνει και πολλύ χαμηλά μπορώ να πω-μόλις πάνω απο τις πατούρες...:hmm:

mpetou
30-07-12, 12:09
το τρυπητηρι που εχεις δεν κανει τιποτα.. γιατι παραμορφωνει το καρτο και κανει μικρες τρυπες
κατι σε τρυπανι/dremeλοειδες θες με διαμαντε λεπτο δισκακι.

stamos 86
18-08-12, 22:32
Για μένα το θέμα ηλεκτρονικό τσιγάρο είναι να βρεις το υγρό σου.Αν μπορέσεις να βρείς το υγρό που θα σε καλύψει είναι δύσκολο να γυρίσεις στο τσιγάρο.Προσωπικά έχω καταλήξη στα υγρά της Οvale.Tο old tobacco απλά είναι τέλειο.Επίσης μου άρεσε και το Avana..
Σαν τιμή 20ml 12€ είναι κάπως....αλλά πραγματικά σαν υγρά για μένα είναι τα καλύτερα της αγοράς.
Γνωστά υγρά της Flavour Art 30ml στα 9€ σε ποικιλία γεύσεων μπορείτε να ρίξετε μια ματιά παρακάτω...

http://www.hlektronikotsigaroonline.com/ :oneup::oneup:

mpetou
19-08-12, 06:13
στα ετοιμα υγρα βαζουνε πολλες αλλες ουσιες εκτος απο τις γνωστες για εξτρα γευση.

Για εμενα για να καταλαβεις ητ ειναι να εχεις καλο ατμοποιητη και καλη μπαταρια (οχι κινεζικα που ειναι αχρηστες οι μπαταριες και οι ατμο εχουνε φυτιλι/σφουγγαρακι και βρωμανε πλαστικιλα).
Απο υγρα τα non flavor σκετη γλυκερινη με νικοτινη και νερο ειναι το καλυτερο

mpetou
21-08-12, 02:31
Επανερχομαι και λεω ητ ειναι 99% θεμα ατμοποιητη και 1% υγρου.

Το ιδιο υγρο το κανω σε ιδιοκατασκευη ατμοποιητη και σε διαφορους του εμποριου απεχουνε ετη φωτος μακρια.
Τα φυτιλια και τα σφουγγαρακια ειναι τελειως για τα μπαζα(μαζι και ολοι οι ατμο που τα εχουνε μεσα) αν πετυχεις το μες(πολυ δυσκολο) ολα τα αλλα ειναι καβουρδιστηρια...
γευση/ντουμανι στο θεο ποιο εθιστικο και απο πρεζα.
Το μονο προβλημα ειναι οτι κολλας με το μες και αν εχουνε καποια νικοτινη τα υγρα πχ πανω απο 1% κινδυνευεις σοβαρα να παθεις overdose
γιατι δεν ξεκολας ειναι σε αλλο επιπεδο η γευση και το ντουμανι.

Zer0c00L
26-08-12, 16:57
Όπως τα λέει ο Hemlock είναι. Να προσθέσω τα εξής:

Στην πραγματικότητα, κανένας δεν μπορεί να σου πει με σιγουριά αν το άτμισμα είναι "ασφαλές".
Η γλυκερίνη και η προπυλενογλυκόλη, που είναι οι δύο βασικές ουσίες των υγρών άτμισης, έχουν κηρυχθεί "ασφαλείς" από διάφορους οργανισμούς για διάφορες χρήσεις, πχ πρόσθετα τροφίμων, έκδοχα φαρμάκων κτλ.
Πέρα από αυτές τις δύο ουσίες που αποτελούν κατά μέσο όρο περίπου το 90-97% των υγρών, υπάρχουν και τα αρώματα τα οποία στην πλειοψηφία τους είναι επίσης "ασφαλή" για ζαχαροπλαστική/μαγειρική και αρωματοποϊία.

Εμείς στο ηλ. τσιγάρο χρησιμοποιούμε τα παραπάνω σαν εισπνεόμενα 100άδες φορές τη μέρα, κάθε μέρα, για μήνες/χρόνια.
Για αυτή τη χρήση δεν έχουν δοκιμαστεί ΠΟΤΕ.
(Επίσης, ένα μεγάλο θέμα είναι και οι ατμοποιητές (φυτίλια, αντιστάσεις, υλικό γεμίσματος carto κλπ), αλλά ας το αφήσουμε γιατί πάει μακριά η βαλίτσα...)

Τα τσιγάρα στις δεκαετίες 30/40/50, διαφημίζονταν στην Αμερική από γιατρούς, για το καλό που κάνουν στον λαιμό!!!
Χρειάστηκε να περάσουν χρόνια, για να αποδειχθεί και να γίνει ευρέως γνωστό ότι περιέχουν 2000+ καρκινογόνες και προκαρκινογόνες ουσίες και ότι αυξάνουν σημαντικά τις πιθανότητες καρκίνου κλπ, αυτά που όλοι ξέρουμε. Αυτό δεν με εμπόδιζε βέβαια να καπνίζω μέχρι πρόσφατα καμιά 30αριά τη μέρα...

Συνοψίζοντας, ΚΑΝΕΙΣ δεν ξέρει να πει με σιγουριά τι ακριβώς προκαλεί το άτμισμα στην υγεία. Θα το μάθουμε απολογιστικά σε 10-20 χρόνια από σήμερα. Στην ουσία είμαστε beta-testers...

Εγώ το ξεκίνησα και δεν έχω καπνίσει για 7 μήνες. Δεν βρωμάει στους γύρω μου, έχει καλύτερη γεύση (και επιλογές γεύσης), με καλύπτει σαν junkie (νικοτίνη, καπνός, κίνηση), δεν έχει 2000+ καρκινογόνες και προκαρκινογόνες ουσίες.
Μετά από αρκετό ψάξιμο/διάβασμα, κατέληξα στο ότι μάλλον κάνω πάρα πολύ λιγότερο κακό στον οργανισμό μου απ'ότι με το κανονικό τσιγάρο.
Πόσο (και αν) θα σου πω σε καμιά 20αριά χρονάκια (καλά να'μαστε)...

το καλυτερο μηνυμα για το ΗΤ που εχω διαβασει

θα συμφωνησω απολυτα μαζι σου

Φανερός Πράκτωρ
04-09-12, 01:21
Το ηλεκτρονικό τσιγάρο βλάπτει τους πνεύμονες, δείχνει νέα ελληνική μελέτη
http://news.in.gr/science-technology/article/?aid=1231211510

PopManiac
04-09-12, 01:29
Το ηλεκτρονικό τσιγάρο βλάπτει τους πνεύμονες, δείχνει νέα ελληνική μελέτη
http://news.in.gr/science-technology/article/?aid=1231211510

To λάθος εδώ είναι - επανειλημμένα - στην αντίληψη του ΗΤ.

Το ΗΤ ΔΕΝ είναι μέθοδος διακοπής καπνού απλά εισδοχής νικοτίνης με "ασφαλέστερο" τρόπο από ότι το κανονικό τσιγάρο.

Αν κάποιος θέλει να διακόψει ΔΕΝ κάνει ΗΤ, δεν κάνει "κανονικό", δεν κάνει nicotine patches, απλά κόβει μαχαίρι τη νικοτίνη και τέλος ;)

Επίσης, το ΗΤ ΔΕΝ είναι για περιστασιακούς καπνιστές του ενός τσιγάρου την ημέρα.

Δυστυχώς οι εταιρείες ΗΤ έχουν κάνει τραγικά λάθη εδώ που μόλις τώρα τα διορθώνουν, σε ό,τι αφορά στην αντίληψη του τι είναι και τι κάνει το ΗΤ. Τα λεφτά βέβαια παίζουν το ρόλο τους ;)

Φανερός Πράκτωρ
04-09-12, 01:31
δεν διαφωνώ σε τίποτα από τα παραπάνω. Απλά είδα την είδηση και είπα να την ποστάρω στο σχετικό νήμα!

29gk
04-09-12, 01:48
Aυτο παντως που σημειωνουν στο φορουμ του e-kapnisma.gr και με το οποιο συμφωνω καθως το βρισκω απολυτα λογικο, ειναι πως η μελετη αναφερει θεματα με το ΗΤ αλλα χωρις να το συγκρινει με το κανονικο τσιγαρο ουτε και με το μη καπνισμα. Επισης με προβληματιζει σοβαρα, σε οτι αφορα την αξιοπιστια της ερευνας, μιας και τα λεφτα ειναι οντως πολλα, το παρακατω:


"Σύμφωνα με τα όσα τόνισε στην "Κ" η αναπληρώτρια καθηγήτρια του Πανεπιστημίου Αθηνών, πνευμονολόγος, διευθύντρια του Κέντρου Διακοπής Καπνίσματος στο Ευγενίδειο Θεραπευτήριο, κα Χριστίνα - Γεωργία Γκράτζιου, η διακοπή του καπνίσματος δεν είναι εύκολη διαδικασία και η θέληση και η αποφασιστικότητα εκ μέρους του καπνιστή είναι καθοριστική. Είναι ενδεικτικό ότι το 70% των καπνιστών επιθυμούν να διακόψουν το κάπνισμα, αλλά μόνο το 20% - 30% το επιχειρούν κάθε χρόνο. Από αυτούς, 3% - 5% το επιτυγχάνουν μόνοι τους χωρίς βοήθεια. Οι υπόλοιποι αδυνατούν να αντιμετωπίσουν μόνοι τους τα συμπτώματα στέρησης, που είναι: έντονη ανησυχία, κακή διάθεση, εκνευρισμός και αυξημένο αίσθημα πείνας, τα οποία συνήθως διαρκούν από μία εβδομάδα εώς ένα μήνα.

Για όσους χρειαστούν βοήθεια υπάρχουν τα ειδικά ιατρεία διακοπής καπνίσματος, όπου κάθε καπνιστής εντάσσεται σε προσωπικά επιλεγμένο πρόγραμμα βοήθειας και απεξάρτησης από το κάπνισμα, που διαρκεί 2 - 3 μήνες με θεραπευτική αγωγή και τακτική ιατρική παρακολούθηση.

Σύμφωνα με την κα Γκράτζιου, ο πρώτος μήνας του προγράμματος είναι ο χρόνος "κλειδί" για την επιτυχία της προσπάθειας. "Έχουμε παρατηρήσει ότι τα άτομα που σταμάτησαν τις επισκέψεις την πρώτη - δεύτερη εβδομάδα του προγράμματος, δεν είχαν μεγάλη επιτυχία στη διακοπή του καπνίσματος. Αντίθετα, τα άτομα που τηρούν τουλάχιστον τον πρώτο μήνα τακτικές επισκέψεις έχουν μεγάλο ποσοστό επιτυχίας, που ξεπερνά το 50%. Για όσους ακολουθήσουν το τρίμηνο πρόγραμμα το ποσοστό φτάνει το 80%. Ο μέσος όρος ηλικίας όσων ζητούν βοήθεια είναι 40 - 45 ετών.

http://djf-healthylife.blogspot.gr/




ΣΗΜΕΙΩΣΗ:
η αναπληρώτρια καθηγήτρια του Πανεπιστημίου Αθηνών, πνευμονολόγος, διευθύντρια του Κέντρου Διακοπής Καπνίσματος στο Ευγενίδειο Θεραπευτήριο, κα Χριστίνα - Γεωργία Γκράτζιου και η ομαδα της ειναι αυτη που υπογραφει αυτην την τελευταια ερευνα η οποια ερχεται σε αντιθεση με μια προσφατη αλλη του ιδιου Πανεπιστημιου


Λίγες εβδομάδες μετά την παρουσίαση ελληνικής μελέτης που έδειχνε ότι το ηλεκτρονικό τσιγάρο δεν έχει βραχυπρόθεσμες επιπτώσεις στην καρδιακή λειτουργία, νέα μελέτη του Πανεπιστημίου Αθηνών προειδοποιεί ότι το ηλεκτρονικό τσιγάρο βλάπτει τους πνεύμονες.

PopManiac
04-09-12, 01:52
Δεν είναι το κατάλληλο νήμα αλλά πάντως έχω διαπιστώσει εμπειρικά από 3 γνωστούς και μανιώδεις κανπιστές πως οι φαρμακευτικές θεραπείες με ιατρική παρακολούθηση (και όχι τα σερνικοβότανα και κάτι ψυχοπαπαριές) που ακολουθούνται για πλήρη διακοπή σχέσης και εξάρτησης με νικοτίνη έχουν αποτέλεσμα.

Αρκεί κανείς να μην κάθεται βέβαια και να περιμένει τη θεία φώτιση που θα τον απεξαρτήσει ;)

hemlock
04-09-12, 10:37
Το ηλεκτρονικό τσιγάρο βλάπτει τους πνεύμονες, δείχνει νέα ελληνική μελέτη
http://news.in.gr/science-technology/article/?aid=1231211510
Μάλλον σαν αντι-μελέτη μοιάζει...
Διάβασε και αυτο το νήμα απο διπλάνο forum (http://e-kapnisma.gr/index.php/topic,416.msg472878.html#msg472878)...

GREGORY
04-09-12, 12:15
Η ταπεινή μου γνώμη σαν χρόνια καπνιστής αλλά και χρόνια κομμένο, όλα είναι μέσα στο μυαλό, όσο το συζητάς τόσο μπερδεύεσαι, η έχεις δύναμη και το πέρνεις απόφαση, η κάθεσαι και βολοδέρνεσαι με τις χίλιες δυο εφευρέσεις που σκοπό έχουν το κέρδος, εις βάρος των αδύνατων χαρακτήρων, όλα τα υπόλοιπα είναι : σε κουβέντα να βρισκόμαστε, αυτή είναι η ωμή αλήθεια. Δεν χρειάζεσαι ούτε ηλεκτρονικό, ούτε ηλεκτρικό, ούτε χειροκίνητο που λέει ο λόγος, χρειάζεσαι να προβάλεις τον εγωισμό σου υπέρ του εαυτού σου. Τόσο απλά.


Ο καθένας είναι ελεύθερος να επιλέξει. Υπάρχουν τόσο εθισμένοι υπερβολικά στη νικοτίνη (εγώ π.χ.), που είναι εξαιρετικά δύσκολο να το κόψουν. Δοκίμασα τα πάντα, τσίχλες, αυτοκόλλητα, βελονισμό κλπ, αλλά δεν τα κατάφερα.

Επρεπε να βάφω κάθε χρόνο το σπίτι, να πλένομαι 24 φορές την ημέρα, να με βρίζει ο οδοντογιατρός, να μου την πέφτουν στα μαγαζιά και άλλα πολλά δεινά. Χώρια το θέμα της υγείας.... και το σοβαρότερο φυσικά.

Κατέληξα στο ηλ. τσιγάρο. Δεν βρωμοκοπάω πλέον και δεν ενοχλώ και τους γύρω μου. Το ζητούμενο είναι να χρησιμοποιηθεί σωστά... Να ξεκινήσεις με φιλτράκια νικοτίνης και σταδιακά να τα μειώσεις. Υπάρχουν 4 επίπεδα: φίλτρα με πολύ νικοτίνη, μεσαία, με λίγη και με καθόλου.

Εννοείται οτι αν φτάσεις στα φίλτρα χωρίς νικοτίνη, απλά δεν έχεις πλέον την ανάγκη να καπνίσεις, οπότε το κόβεις εντελώς.

mpetou
04-09-12, 18:54
Η μονη ασφαλης και αποδεδηγμενη μεθοδος διακοπης ειναι με ΣΤΑΔΙΑΚΗ μειωση της νικοτινης οπως και με ολες σχεδον τις εθιστικες ουσιες.

Αυτο γινετε ειτε με υποκαταστατα νικοτινης ειτε ελλατωνωντας το ιδιο το τσιγαρο λιγο λιγο με σχεδιο παντα και χωρις παρεκτροπες.

Φυσικα υπαρχει και το μαχαιρι αλλα εχει πολυ μικρα ποσοστα επιτυχιας.

Τα ψυχοφαρμακα (βαρενικλινη -> http://www.sfee.gr/files/medicine/CHAM%20022%20SmPC%20V23.5%2013Apr2012.pdf / βουπροπιονη -> http://www.sfee.gr/files/medicine/zyban_spc_2_3_07_pdf_85255.pdf ) που δινουνε στα κεντρα διακοπης ειναι αποτελεσματικα μονο οσο τα παιρνεις και εχουνε
εως και παρα πολυ σοβαρες παρενεργιες.

Για την διακοπη αρχικα πας σε υποκατασταση με ποιο αργο χρονο απορροφησης νικοτινης ωστε να εχεις χαμηλα σταθερα επιπεδα ολη τη μερα
και μετα μειωνεις και την δοση της νικοτινης.

Ο μεγαλος εθισμος στην νικοτινη δεν εχει να κανει μονο με την ουσια αλλα και με τον ρυθμο χορηγης της.
Πχ στο καπνισμα που κανει μεγαλα pulses η συγκεντρωση στο πλασμα κανει πολυ μεγαλο εθισμο.. στα ητ/αυτοκολλητα/τσιχλες που δεν κανει μεγαλα pulses η συγκεντρωση στο πλασμα της νικοτινης
προκαλει μικροτερο εθισμο.

Επισης τα ηλεκτρονικα τσιγαρα δεν ειναι ολα τα ιδια ...
Απο συσκευη σε συσκευη υπαρχουνε χαωδης διαφορες τα κινεζικα με τα φυτιλια τις κολλες τα σφουγγαρακια πολυεστερα.
Και στα υγρα υπαρχουνε διαφορες τεραστιες... τα ετοιμα υγρα τα κινεζικα εχουνε πανω απο 15 χημικα για να κανουνε καλη γευση
και ειναι φυσικο να αυξανουνε τις πνευμονικες αντιστασεις.
Εγω υγρο του εμποριου αμα κανω μπορει να πνιγω αντιθετως στα υγρα που φτιαχνω χωρις εξτρα χημικα δεν υπαρχει αυτο.

Τελος οποιος θελει να δει τι ειναι το ητ πρεπει να παει υγρα χωρις αρρωματα και ατμο μες τα αλλα ολα ειναι φολες..

vagskarm
16-09-12, 11:36
Παιδιά προσωπικά εγώ ποντάρω στο ότι το ηλ.τσιγάρο πιθανότατα είναι λιγότερο βλαβερό από το κανονικό μια και δεν εισπνέω τα προϊόντα καύσης του κανονικού τσιγάρου. Πλέον έχω σταματήσει εντελώς το κανονικό τσιγάρο μια και η γεύση του πλέον με αηδιάζει ενώ με το υγρό που φτιάχνω για το ηλεκτρονικό έχω γεύση μούρλια.

Το άλλο καλό είναι ότι με το ηλ.τσιγάρο, όταν αρχίσεις να φτιάχνεις τα υγρά σου μόνος σου, μπορείς σταδιακά να μειώνεις την νικοτίνη έτσι ώστε να φτάσεις κάποια στιγμή στο 0 νικοτίνη και να απεξαρτήσεις τον οργανισμό σου από αυτήν.

Πάντως αν κάποιος αμφιβάλλει για τα αρώματα, έχω διαβάσει για παιδιά που κάνουν μείγμα μόνο με ατμιστική βάση στα miligram νικοτίνης που θέλουν χωρίς να βάζουν αρώματα.

Zer0c00L
16-09-12, 11:50
Η ταπεινή μου γνώμη σαν χρόνια καπνιστής αλλά και χρόνια κομμένο, όλα είναι μέσα στο μυαλό, όσο το συζητάς τόσο μπερδεύεσαι, η έχεις δύναμη και το πέρνεις απόφαση, η κάθεσαι και βολοδέρνεσαι με τις χίλιες δυο εφευρέσεις που σκοπό έχουν το κέρδος, εις βάρος των αδύνατων χαρακτήρων, όλα τα υπόλοιπα είναι : σε κουβέντα να βρισκόμαστε, αυτή είναι η ωμή αλήθεια. Δεν χρειάζεσαι ούτε ηλεκτρονικό, ούτε ηλεκτρικό, ούτε χειροκίνητο που λέει ο λόγος, χρειάζεσαι να προβάλεις τον εγωισμό σου υπέρ του εαυτού σου. Τόσο απλά.

συμφωνω απολυτα

- - - Updated - - -


Παιδιά προσωπικά εγώ ποντάρω στο ότι το ηλ.τσιγάρο πιθανότατα είναι λιγότερο βλαβερό από το κανονικό μια και δεν εισπνέω τα προϊόντα καύσης του κανονικού τσιγάρου. Πλέον έχω σταματήσει εντελώς το κανονικό τσιγάρο μια και η γεύση του πλέον με αηδιάζει ενώ με το υγρό που φτιάχνω για το ηλεκτρονικό έχω γεύση μούρλια.

Το άλλο καλό είναι ότι με το ηλ.τσιγάρο, όταν αρχίσεις να φτιάχνεις τα υγρά σου μόνος σου, μπορείς σταδιακά να μειώνεις την νικοτίνη έτσι ώστε να φτάσεις κάποια στιγμή στο 0 νικοτίνη και να απεξαρτήσεις τον οργανισμό σου από αυτήν.

Πάντως αν κάποιος αμφιβάλλει για τα αρώματα, έχω διαβάσει για παιδιά που κάνουν μείγμα μόνο με ατμιστική βάση στα miligram νικοτίνης που θέλουν χωρίς να βάζουν αρώματα.

πολυ καλα τα λες αλλα θα πρεπει αν ξερεις απο το ΗΤ και απο ΥΓΡΑ αλλιως εξαρτασαι απο τα ετοιμα που δινουν οι εταιρειες οπως FlavorArts κτλ

εγω βεβαια ειμαι ατυχος καθως καπνιζω κανονικα τσιγαρα Rothmans ειναι ο μονος καπνος που δεν με ενοχλει στο λαιμο και στο ΗΤ δυστυχως εχω βρει μονο γευση Dark Vampure (στριφτο τσιγαρο)

μονο στο εξωτερικο εχω βρει την γευση του Rothmans αλλα δεν εμπιστευομαι να αγορασω κατι απο καποιον που δεν τον ξερω...

hemlock
16-09-12, 11:52
Παιδιά προσωπικά εγώ ποντάρω στο ότι το ηλ.τσιγάρο πιθανότατα είναι λιγότερο βλαβερό από το κανονικό μια και δεν εισπνέω τα προϊόντα καύσης του κανονικού τσιγάρου. Πλέον έχω σταματήσει εντελώς το κανονικό τσιγάρο μια και η γεύση του πλέον με αηδιάζει ενώ με το υγρό που φτιάχνω για το ηλεκτρονικό έχω γεύση μούρλια.

Το άλλο καλό είναι ότι με το ηλ.τσιγάρο, όταν αρχίσεις να φτιάχνεις τα υγρά σου μόνος σου, μπορείς σταδιακά να μειώνεις την νικοτίνη έτσι ώστε να φτάσεις κάποια στιγμή στο 0 νικοτίνη και να απεξαρτήσεις τον οργανισμό σου από αυτήν.

Πάντως αν κάποιος αμφιβάλλει για τα αρώματα, έχω διαβάσει για παιδιά που κάνουν μείγμα μόνο με ατμιστική βάση στα miligram νικοτίνης που θέλουν χωρίς να βάζουν αρώματα.
Που να δείς τι χαμόγελα εμφανίζονται στον γυναικείο πληθυσμό κάπου στο 2μηνο vagskarm,όταν θα έχει φύγει μπόλικη τέφρα απο μέσα σου...:p

- - - Updated - - -


συμφωνω απολυτα

- - - Updated - - -



πολυ καλα τα λες αλλα θα πρεπει αν ξερεις απο το ΗΤ και απο ΥΓΡΑ αλλιως εξαρτασαι απο τα ετοιμα που δινουν οι εταιρειες οπως FlavorArts κτλ

εγω βεβαια ειμαι ατυχος καθως καπνιζω κανονικα τσιγαρα Rothmans ειναι ο μονος καπνος που δεν με ενοχλει στο λαιμο και στο ΗΤ δυστυχως εχω βρει μονο γευση Dark Vampure (στριφτο τσιγαρο)

μονο στο εξωτερικο εχω βρει την γευση του Rothmans αλλα δεν εμπιστευομαι να αγορασω κατι απο καποιον που δεν τον ξερω...
Κάνε το απλό...Αγόρασε δείγματα των 5ml,πολλές εταιρίες δίνουν και τέτοια πχ Inawera και σε λίγο και Έλληνες (atmoslab)...

Zer0c00L
16-09-12, 12:06
εσυ καλα τα λες δυστυχως ο λαιμος μου εχει συνηθισει μονο τον καπνο του Rothmans και υγρα υπαρχουν μονο εξωτερικο αλλα δεν ξερω ποιοτητα και φυσικα τι ειναι (δεν δινει δειγμα παρα μονο τα πουλαει ο συγκεκριμενος απο αγγλια που αναφερομαι)

εδω το εχω ψαξει και δεν υπαρχει ο μονος σχετικα απαλος που δεν με ενοχλει ειναι αυτος που εχω (γευση στριφτου τσιγαρου η πουρου)

αλλα δεν μου αρεσουν....

γνωσεις για να φτιαξω δικο μου υγρο δεν εχω....

φιλος που ειχε μαγαζι δυστυχως με τις βλακειες που εκανε η εταιρεια να κοψει την χοντρικη πωληση στα καταστηματα της αναγκαστηκε και το εκλεισε...

vagskarm
16-09-12, 12:25
Η atmoslab νομίζω ετοιμάζει πακέτο από δείγματα υγρών 5ml οπότε μπορεί να δοκιμάσει κανείς και να δει ποιό του αρέσει.

Από υγρά πάντως δεν ήξερα, έριξα πολύ διάβασμα σε φόρουμ σχετικό με το ηλ.τσιγάρο, αλλά πολύ διάβασμα για να βρω τις πληροφορίες που έπρεπε, και πήρα συμβουλές και από το κατάστημα που πήρα τα υλικά.

Το υγρό που έχω φτιάξει είναι 6mg νικοτίνη, μια και τα τσιγάρα που κάπνιζα ήταν 4mg.

Τώρα λογαριάστε 4mg X 35 τσιγάρα την ημέρα = 140mg ημερησίως.

Ατμίζω γύρω στα 10ml Χ 6mg = 60mg.

Δηλαδή πέρα από τα προϊόντα καύσης που σταμάτησαν να μπαίνουν στα πνευμόνια μου, ελάφρωσα και το κυκλοφορικό, κάτω από το μισό της νικοτίνης που έπαιρνα.

Σιγά σιγά κατεβάζοντας την νικοτίνη (ας μην πω στο 0) αλλά στα 3mg σκεφτείτε πόσο περιορίζω την ζημιά στον εαυτό μου (σε καμμία δεν μπορούμε να ισχυριστούμε ότι κάνουμε καλό, το καλό θα το κάνουμε όταν σταματήσουμε εντελώς και το άτμισμα)

Collective_Soul
16-09-12, 23:26
Παιδια κανα καλο αρωματακι(θα ασχοληθω με DIY με βαση 100%PG ) για αγορα απο Inawera....ειμαι λατρης των καπνικων και του Desert Ship αλλα η νομπακο το 'χαλασε' και ειμαι σε απογνωση,,,εχω ακουσει καλα λογια για gold ducat και tobbaco-c.
Επισης σκεφτομαι και για κανενα αρωματακι απο Totally Wicked.

mpetou
17-09-12, 08:40
Η ταπεινή μου γνώμη σαν χρόνια καπνιστής αλλά και χρόνια κομμένο, όλα είναι μέσα στο μυαλό, όσο το συζητάς τόσο μπερδεύεσαι, η έχεις δύναμη και το πέρνεις απόφαση, η κάθεσαι και βολοδέρνεσαι με τις χίλιες δυο εφευρέσεις που σκοπό έχουν το κέρδος, εις βάρος των αδύνατων χαρακτήρων, όλα τα υπόλοιπα είναι : σε κουβέντα να βρισκόμαστε, αυτή είναι η ωμή αλήθεια. Δεν χρειάζεσαι ούτε ηλεκτρονικό, ούτε ηλεκτρικό, ούτε χειροκίνητο που λέει ο λόγος, χρειάζεσαι να προβάλεις τον εγωισμό σου υπέρ του εαυτού σου. Τόσο απλά.

Δεν ειναι ετσι ακριβως .. το μυαλο σε καθοδηγει τι θα κανεις και αν αυτο εξαρτατε απο ουσια (παιζει σημασια ο βαθμος εξαρτησης) ειναι σχεδον αδυνατον να το κοψεις μαχαιρι.
Εξαλου γι αυτο μονο μικρο ποσοστο χρηστων το κοβει μαχαιρι.Συνηθως αυτοι που το κοβουνε ετσι δεν ειναι τοσο πολυ εξαρτημενοι.. (η εξαρτηση που μπορει να αναπτυξει καποιος
στη νικοτινη εχει και γενετικες συνιστωσες και δεν ειναι το ιδιο σε ολους).

Η νικοτινη κανει εθισμο 2ου επιπεδου μια σκαλα κατω απο την ηρωινη (που ειναι στο νο1) και κανει την ιδια εξαρτηση με την κοκαινη

και την ηρωινη ενα μικρο ποσοστο την κοβει αλλα ειναι πολυ μικρο οι αλλοι χωρις υποκαταστατα δεν...

PopManiac
17-09-12, 09:43
Τα έχουμε πει νομίζω, το ηλ. τσιγάρο ΔΕΝ απευθύνεται στους social smokers του ενός τσιγάρου την ημέρα ή την εβδομάδα μαζί με το αλκοόλ, ούτε καν σε εκείνους που κάνουν 2-3 τσιγάρα την ημέρα έτσι για 'πλάκα' (ευτυχισμένοι όσοι/ες μπορούν!)

Σε αυτούς το ΗΤ είναι κακό μιας και προκαλεί εθισμό σε πολύ μεγαλύτερες ποσότητες νικοτίνης από αυτή που κάνουν χρήση.

Το ΗΤ είναι για τους regular καπνιστές και εκεί όντως 'βελτιώνει' ως υποκατάστατο, δεν είναι μέθοδος διακοπής. Αν κανείς θέλει να διακόψει πλέον - το έχω ξαναπεί - υπάρχουν αρκετά αποτελεσματικές φαρμακευτικές αγωγές. Αποταθείτε σε γιατρούς για θεραπείες ;) (Ελπίζω να τις καλύπτει πλέον ο ΕΟΠΠΥ)


Παιδια κανα καλο αρωματακι(θα ασχοληθω με DIY με βαση 100%PG ) για αγορα απο Inawera....ειμαι λατρης των καπνικων και του Desert Ship αλλα η νομπακο το 'χαλασε' και ειμαι σε απογνωση,,,εχω ακουσει καλα λογια για gold ducat και tobbaco-c.
Επισης σκεφτομαι και για κανενα αρωματακι απο Totally Wicked.

Ένας καλός φίλος με μύησε πρόσφατα στα Halo υγρά, το Turkish blend είναι ό,τι καλύτερο έχω δοκιμάσει :oneup:

hemlock
17-09-12, 10:54
Παιδια κανα καλο αρωματακι(θα ασχοληθω με DIY με βαση 100%PG ) για αγορα απο Inawera....ειμαι λατρης των καπνικων και του Desert Ship αλλα η νομπακο το 'χαλασε' και ειμαι σε απογνωση,,,εχω ακουσει καλα λογια για gold ducat και tobbaco-c.
Επισης σκεφτομαι και για κανενα αρωματακι απο Totally Wicked.
Καλημέρα Πατρινέ...
Σαν συμβουλή περι του DIY, να μην ασχοληθείς με τα αρώματα της Inawera πολλύ (δεν είναι πολλά αυτά που αξίζουν)-οι βάσεις της είναι πολλύ καλές για μίξεις...Ξεκίνα με αρώματα της Atmoslab Και ειλικρινά, μην φοβηθείς την Fotia...;)

mpetou
17-09-12, 11:55
τα αρωματα της inawera νομιζω οτι ειναι ολα για τενεκε εκτος ισως του gold ducat - black cherry και μερικων αλλων που ισως καπως σωζονται.
Οι βασεις της ειναι οκ αν και πρεπει να κλεύει λιγο στην νικοτινη ή να βαζει 2ης ποιοτητας (κινεζικη ή οχι > 99%) γιατι εγω εφτιαξα βαση στα ιδια
mg με inawera με καθαρη νικοτινη απο ευρωπη και ειναι ποιο δυνατη.

- - - Updated - - -


Τ

Το ΗΤ είναι για τους regular καπνιστές και εκεί όντως 'βελτιώνει' ως υποκατάστατο, δεν είναι μέθοδος διακοπής. Αν κανείς θέλει να διακόψει πλέον - το έχω ξαναπεί - υπάρχουν αρκετά αποτελεσματικές φαρμακευτικές αγωγές. Αποταθείτε σε γιατρούς για θεραπείες ;) (Ελπίζω να τις καλύπτει πλέον ο ΕΟΠΠΥ)


@@ υπαρχουνε ποιο αποτελεσματικες αγωγες.
2 Ψυχοφαρμακα υπαρχουνε μονο που δινουνε οι γιατροι η βαρενικλινη και η βουπροπιονη με τα οποια το κοβει ενα ποσοστο οσο τα περνει και μολις τα σταματησει ξαναρχιζει.
Τα οποια ψυχοφαρμακα αυτα εχουνε και ποιο σοβαρες παρενεργειες απο το ητ.
Αλλο που υπαρχει ειναι τα nicorette το οποια ειναι υποκαταστατο νικοτινης οπως υποκαταστατο ειναι και το ητ.

PopManiac
17-09-12, 17:03
@@ υπαρχουνε ποιο αποτελεσματικες αγωγες.
2 Ψυχοφαρμακα υπαρχουνε μονο που δινουνε οι γιατροι η βαρενικλινη και η βουπροπιονη με τα οποια το κοβει ενα ποσοστο οσο τα περνει και μολις τα σταματησει ξαναρχιζει.
Τα οποια ψυχοφαρμακα αυτα εχουνε και ποιο σοβαρες παρενεργειες απο το ητ.
Αλλο που υπαρχει ειναι τα nicorette το οποια ειναι υποκαταστατο νικοτινης οπως υποκαταστατο ειναι και το ητ.

Εγώ 2 άτομα (άσχετα μεταξύ τους) που γνωρίζω πάντως μια χαρά τις ακολούθησαν και δούλεψε ρολόι.

Εννοείται πως προφανώς και πρέπει από εκεί και πέρα να θέλεις να μην καπνίσεις, αν ψάχνεις δικαιολογία να ξανακυλήσεις τότε ό,τι και να πάρεις προφανώς δεν λέει :rolleyes: Γι'αυτό και το ΗΤ είναι υποκατάστατο, με παρενέργειες και αρνητικά αλλά πιθανότατα λιγότερο από το κανονικό.

Collective_Soul
18-09-12, 16:27
Παιδια ευχαριστω για τις απαντησεις....θα παρω βασεις inawera και πολλα αρωματα απο flavorart και inawera για να βρω την καλυτερη γευση

gedi
18-09-12, 16:54
Αφού προτίθεσαι να ψαχτείς με το DIY, θα σου πρότεινα τα παρακάτω:

- Γενικά μην πολυασχοληθείς με αρώματα Inawera.
- H FA έχει καλά αρώματα, αξίζουν τον κόπο.
- Αφού θα παραγγείλεις βάσεις από Inawera, πάρε και μία Dirty. Είναι ήδη αρωματισμένη, με άρωμα ότι πιο κοντά σε τσιγάρο έχω δοκιμάσει. Επίσης, μπορεί να συνδυαστεί με άλλο άρωμα (υποθέτω ότι με cherry θα είναι πολύ καλή).

Collective_Soul
18-09-12, 17:01
Σκεφτομαι να ατιμιζω και σκετη βαση γιατι βγαινει πιο οικονομικα,,,dirty δεν παιρνω γιατι θελω βαση 100% PG καθως δεν μπορω την vg....επισης σκεφτομαι να δοκιμασω και αρωματα totally wicked εχω ακουσει καλα λογια για το american tobacco

hemlock
18-09-12, 17:54
Σκεφτομαι να ατιμιζω και σκετη βαση γιατι βγαινει πιο οικονομικα,,,dirty δεν παιρνω γιατι θελω βαση 100% PG καθως δεν μπορω την vg....επισης σκεφτομαι να δοκιμασω και αρωματα totally wicked εχω ακουσει καλα λογια για το american tobacco
Και ατμίζεις πόση νικοτίνη ? Περαστικά στον λαιμό σου...:p
Πάντως να ξες οτι θα ήταν καλύτερα να δώσεις κάποια μετρημένα χρήματα να πάρεις καλύτερη μπαταριοθήκη πχ Mini lava στα ~35 ευρώ, παρά να κυνηγάς το χτύπημα απο τα υγρά (τουλάχιστον έτσι το έχω αντιληφθεί εγώ)...

Collective_Soul
18-09-12, 18:34
Δεν με πειραζει στο λαιμο γιατι κανω 6mg/ml.....επισης εχω δυο 600αρες twist ...μελλοντικα θα παρω και κανα ματσουκι τυπου λαβα κ προβαρι.

@ ADSLgr.com All rights reserved.