PDA

Επιστροφή στο Forum : Ηλεκτρονικό τσιγάρο (reloaded)- Για μεγάλα "φουγάρα"



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 [21] 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71

gedi
18-09-12, 19:11
Αν έχεις την twist δεν είμαι σίγουρος ότι αξίζει να τραβηχτείς με κάτι άλλο. Αποδίδει πολύ καλά αν δεν ψάχνεις κάτι εξειδικευμένο.
Αλήθεια τι ατμο χρησιμοποιείς και στα πόσα Ohm?

Collective_Soul
19-09-12, 01:03
Τον καινουργιο CE4 με τις αποσπωμενες κεφαλες αντιστασης...στα 1.8-2.4 Ohm ....απλως κοβω λιγακι μηκος απο τα φυτιλια γιατι αν δεν το κανω εχει τεραστια καταναλωση και τρελη παραγωγη ατμου πραγματικη ομιχλη LOL

mpetou
19-09-12, 15:15
αφου εισαι με ce4 βρες καποιο ατμοποιητη με μες καμια σχεση με τα φυτιλια σε μες και τα 6 mg ειναι πολλα.

Εγω δοκιμασα ce4 και μετα 10 μερικες τζουρες τον παρατησα ασκημη μυρωδια πλαστικιλας και φυτιλιλας.
Δεν καπνιζετε αυτο το πραμα.. και γενικα οτι βγαζουνε οι κινεζοι δεν καπνιζετε γιατι βρωμαει πλαστικιλα και φυτιλιλα.

- - - Updated - - -

αφου εισαι με ce4 βρες καποιο ατμοποιητη με μες καμια σχεση με τα φυτιλια σε μες και τα 6 mg ειναι πολλα.

Εγω δοκιμασα ce4 και μετα 10 μερικες τζουρες τον παρατησα ασκημη μυρωδια πλαστικιλας και φυτιλιλας.
Δεν καπνιζετε αυτο το πραμα.. και γενικα οτι βγαζουνε οι κινεζοι δεν καπνιζετε γιατι βρωμαει πλαστικιλα και φυτιλιλα.

hemlock
19-09-12, 15:18
αφου εισαι με ce4 βρες καποιο ατμοποιητη με μες καμια σχεση με τα φυτιλια σε μες και τα 6 mg ειναι πολλα.

Εγω δοκιμασα ce4 και μετα 10 μερικες τζουρες τον παρατησα ασκημη μυρωδια πλαστικιλας και φυτιλιλας.
Δεν καπνιζετε αυτο το πραμα.. και γενικα οτι βγαζουνε οι κινεζοι δεν καπνιζετε γιατι βρωμαει πλαστικιλα και φυτιλιλα.


Γιατί δεν γράφεις και για τις λοιπές ομορφιές πχ hot spots, του mesh ?:whistle:

gedi
19-09-12, 15:30
Δεν είναι μόνο τα hot spots ρε συ hemlock, σιγά μην κάτσει ο καθένας κόψε-ράψε-δίπλωσε-κάψε κτλ κτλ.

Εδώ λέμε μπας και τραβήξουμε κανέναν από το τσιγάρο στο ΗΤ, τι θα του πεις, άρχισε το εργόχειρο και τις κατασκευές για να τραβήξεις 5 τζούρες?
Θα σιχτιρήσει και θα πάει να ανοίξει πακέτο...

gkandir
19-09-12, 15:37
...
Εγω δοκιμασα ce4 και μετα 10 μερικες τζουρες τον παρατησα ασκημη μυρωδια πλαστικιλας και φυτιλιλας.
Δεν καπνιζετε αυτο το πραμα.. και γενικα οτι βγαζουνε οι κινεζοι δεν καπνιζετε γιατι βρωμαει πλαστικιλα και φυτιλιλα.
...
Σε βρίσκω υπερβολικό! CE4+ υπάρχουν πολλές ποιότητες (ανάλογα με το εργοστάσιο παραγωγής). Άμα πάρεις από μαγαζί που ξέρει και τους νοιάζει για τον πελάτη, δε θα έχεις πρόβλημα. Του ρίχνεις και ένα πλύσιμο πριν τη χρήση και είσαι μια χαρά. Οι CE4+ αλλά και οι πιο πρόσφατοι Crystal -οι μερικώς «επισκευάσιμοι»- είναι, για τα γούστα μου βέβαια, μια χαρά και από γεύση και από ντουμάνι και από διάρκεια. Με λίγο πλύσιμο κάθε τόσο (ανάλογα με τα ml και τα υγρά που κάνει κάποιος) κρατάνε άνετα μήνα.

Anyway, ο καθένας με τα γούστα του αλλά μην τα ισοπεδώνουμε όλα. :)

Εννοείτε φιλικά. :oneup:

hemlock
19-09-12, 15:44
Δεν είναι μόνο τα hot spots ρε συ hemlock, σιγά μην κάτσει ο καθένας κόψε-ράψε-δίπλωσε-κάψε κτλ κτλ.

Εδώ λέμε μπας και τραβήξουμε κανέναν από το τσιγάρο στο ΗΤ, τι θα του πεις, άρχισε το εργόχειρο και τις κατασκευές για να τραβήξεις 5 τζούρες?
Θα σιχτιρήσει και θα πάει να ανοίξει πακέτο...
Απλή απόφαση είναι όλα αυτά που γράφουμε,αλλά για κάποιον που δεν τα έχει δεί καν απο κοντά, θα είναι ζόρι,γιατι θέλει και τρόπο και υπάρχουν και μερικές παγιδούλες που θα τον κάνουν να αφρίσει...Προσωπικά ότι επισκευάσιμο έχω ακουμπήσει και ατμίσει μου φάνηκε απο χαλαρός (ατμό και πολλύ άρωμα ,αλλα όχι χτύπημα) εως και αδιάφορος -(OOFS,bully A2tm,genesis)...Η μοναδική φορά που ευχαριστήθηκα τζούρα απο επισκευάσιμο ήταν απο έναν τύπο που καθόταν και έφτιαχνε αντιστάσεις 3Ohm και δούλευε το vmax στα 5V (μαζί με 6 μπαταρίες στην τσάντα του/μέρα)...:lol:

mpetou
19-09-12, 19:22
ποια hotspots αμα ξερεις να το στηνεις δεν υπαρχουνε αυτα εξαλου 1 φορα το μηνα το στηνεις
και καθε 5 μερες καθαριζεις την αντισταση με νερο και dryburn η αναπτηρα.
Το φυτιλι ειναι παρελθον εκτος αυτου ειναι και επικινδυνο για αποκολουντε σωματιδια σα βελονακια και αυτα αμα τα εισπευσεις ενας θεος ξερει αμα ξαναβγενουνε απο μεσα σου
ή κανουνε τον "αμιαντο νο2"

gedi
19-09-12, 20:41
Επειδή αυτό που λες για το φυτίλι είναι σοβαρό, έχεις κάποια συγκεκριμένη αναφορά/link ή κάτι τέλος πάντων που το υποστηρίζει?

Δηλαδή, ποιός το λέει (http://www.youtube.com/watch?v=nBZH4hL1YXY&feature=player_detailpage#t=29s)?

mpetou
19-09-12, 20:48
Δες τι εικονες και διαβασε

http://www.e-cigarette-forum.com/forum/modding-forum/284030-wick-materials-safe-vs-dangerous.html

Οι κινεζοι δεν τους ενδιαφερει η ασφαλεια των υλικων κανουνε οτι να ναι κολησεις με καλαι με μολυβδο φυτιλια που ξεφτανε ετσι μπαταριες φολα
πολυεστερες σφουγγαρακια βενζινοκολλα (ναι το βρηκα και αυτο σε ενα clearomizer).
Ας μην πουμε για τις chrome επιμεταλωσεις.. και τοσα αλλα..

κινεζικο != ποιοτητα
κινεζικο != ασφαλεια
κινεζικο == σκουπιδι

sdikr
19-09-12, 21:06
Δες τι εικονες και διαβασε

http://www.e-cigarette-forum.com/forum/modding-forum/284030-wick-materials-safe-vs-dangerous.html

Οι κινεζοι δεν τους ενδιαφερει η ασφαλεια των υλικων κανουνε οτι να ναι κολησεις με καλαι με μολυβδο φυτιλια που ξεφτανε ετσι μπαταριες φολα
πολυεστερες σφουγγαρακια βενζινοκολλα (ναι το βρηκα και αυτο σε ενα clearomizer).
Ας μην πουμε για τις chrome επιμεταλωσεις.. και τοσα αλλα..

κινεζικο != ποιοτητα
κινεζικο != ασφαλεια
κινεζικο == σκουπιδι


Βρε τι θα γίνει με εσένα;
είπαμε δεν γουστάρεις google, Κινέζους, οτε κλπ
τουλάχιστον όμως μην είσαι τόσο σίγουρος ότι αυτό που φουμάρεις είναι ασφαλές!

hemlock
19-09-12, 21:08
Βρε τι θα γίνει με εσένα;
είπαμε δεν γουστάρεις google, Κινέζους, οτε κλπ
τουλάχιστον όμως μην είσαι τόσο σίγουρος ότι αυτό που φουμάρεις είναι ασφαλές!
Δεν θα έχει ακούσει ακόμα για τις κολήσεις και το κάψιμο με κάτι που μοιάζει με μέταλλο...
Τελοσπάντων...Έχεις καιρό να γράψεις,γράψε...:p

mpetou
19-09-12, 21:10
οχι δεν ειμαι σιγουρος αλλα με το φυτιλι εχει γινει θεμα οτι αποκολουντε μικρα αορατα κοματακια
και δεν ξερει κανεις που πανε. Ενω με το μες δεν συμβαινει αυτο.

sdikr
19-09-12, 21:38
οχι δεν ειμαι σιγουρος αλλα με το φυτιλι εχει γινει θεμα οτι αποκολουντε μικρα αορατα κοματακια
και δεν ξερει κανεις που πανε. Ενω με το μες δεν συμβαινει αυτο.

Και είσαι σίγουρος για αυτό;
100% ;
Εγω οχι

Ακόμα, όταν λέμε κινεζικό δεν σημαίνει οτι είναι χάλια, οι Κινέζοι το έχουν καταλάβει, έχουν ποιότητες
πχ το ίδιος εργοστάσιο κάνει και τα nike και τα Pike για το ένα χρεώνει 10 ευρώ για το άλλο 1ευρώ

Collective_Soul
19-09-12, 22:03
Παντως φιλε δεν ξερω τι λες για τον CE4,,, εγω εχω αυτον με τις αποσπωμενες κεφαλες οπως εγραψα και προηγουμενως που τον πουλαει η Νομπακο σαν Epsilon αλλα ειναι ο κλασσικος crystal ce4 που πουλανε παντου.
Δεν μου εχει βγαλει ποτε καμμενο και πλαστικο..τον πλενω καθε μερα και ειναι σαν καινουργιος τα φυτυλια ειναι καταλευκα (ακομα και ατμοποιητες πανω απο μηνα ειναι σαν καινουργιοι με dryburn)και τα φυτιλια στις παρτιδες του Εpsilon δεν ειναι τριματα ειναι πολυ καλης ποιοτητας και πραγματικα απολαμβανω ατμισμα.
Στη τελικη αμα σε ενοχλουν τοσο πολυ τα φυτιλια γυρνα στο τσιγαρο που εχει μεσα ωραια πισσουλα.
Φιλικα παντα.

eqvus
19-09-12, 23:26
Παντως φιλε δεν ξερω τι λες για τον CE4,,, εγω εχω αυτον με τις αποσπωμενες κεφαλες οπως εγραψα και προηγουμενως που τον πουλαει η Νομπακο σαν Epsilon αλλα ειναι ο κλασσικος crystal ce4 που πουλανε παντου.
Δεν μου εχει βγαλει ποτε καμμενο και πλαστικο..τον πλενω καθε μερα και ειναι σαν καινουργιος τα φυτυλια ειναι καταλευκα (ακομα και ατμοποιητες πανω απο μηνα ειναι σαν καινουργιοι με dryburn)και τα φυτιλια στις παρτιδες του Εpsilon δεν ειναι τριματα ειναι πολυ καλης ποιοτητας και πραγματικα απολαμβανω ατμισμα.
Στη τελικη αμα σε ενοχλουν τοσο πολυ τα φυτιλια γυρνα στο τσιγαρο που εχει μεσα ωραια πισσουλα.
Φιλικα παντα.

Και στους c4 υπάρχουν διάφορες ποιότητες, έχω πετύχει σε ορισμένους με πάρα πολύ έντονη μυρωδιά πλαστικού, ήταν τόσο χάλια που τους πέταξα.(2,50 ευρώ ο ένας)
Τώρα τελευταία έχω βολευτεί και εγώ με αυτόν της Nobacco με το ανταλλακτικό, πλούσιος ατμός, καλό χτύπημα, ίσως λίγο περισσότερη κατανάλωση ....λέω ίσως γιατί δεν το έχω μετρήσει άλλα έχω αυτή την αίσθηση.
Κάθε πότε αλλάζεις το φιτίλι και με τ κατανάλωση?

Collective_Soul
19-09-12, 23:29
Φυτιλι δεν αλλαζω μονος μου απλα αλλαζω κεφαλη οποτε μου καπνισει εξαλλου φτηνες ειναι...η καταναλωση για να την μειωσω εκοψα τα φυτιλια ωστε να εχουν μικροτερο μηκος και ετσι λυθηκε το προβλημα...μην τα παρακοψεις ομως γιατι δεν θα βγαζει το ωραιο ντουμανι που μας εχει συνηθισει.

eqvus
19-09-12, 23:47
Φυτιλι δεν αλλαζω μονος μου απλα αλλαζω κεφαλη οποτε μου καπνισει εξαλλου φτηνες ειναι...η καταναλωση για να την μειωσω εκοψα τα φυτιλια ωστε να εχουν μικροτερο μηκος και ετσι λυθηκε το προβλημα...μην τα παρακοψεις ομως γιατι δεν θα βγαζει το ωραιο ντουμανι που μας εχει συνηθισει.

Αυτό εννοούσα την κεφαλή:)
Διάβασα ότι θα παραγγείλεις iwaneva, θα συμφωνήσω και εγώ με τον mpetou, μάλλον κάτι παίζει με την νικοτίνη της ή είναι ιδέα μου ή είναι χαμηλότερης περιεκτικότητας από αυτήν της Nobacco. Πάντως είναι πολύ οικονομική, είχα αγοράσει πριν τρεις μήνες 2 μπουκαλάκια άρωμα και δυο μπουκαλάκια βάσης(12νικ) 20 ευρώ και έχω ακόμα!!!

Collective_Soul
19-09-12, 23:51
Τι βαση πηρες ? 50/50? Σκετη ατμιζεται ευχαριστα ? (Για την dirty ξερω οτι ατμιζεται και σκετη)

eqvus
20-09-12, 00:01
Τι βαση πηρες ? 50/50? Σκετη ατμιζεται ευχαριστα ? (Για την dirty ξερω οτι ατμιζεται και σκετη)

Την παραγγελιά μου την έκανε ένα φιλαράκι, δεν έχω τα μεγάλα μπουκάλια μαζί μου αυτή την στιγμή και δεν θυμάμαι τι ακριβώς γράφουν.
Μου είχε δώσει να δοκιμάσω ένα μπουκαλάκι από τα δικά του υγρά, μου άρεσε και παράγγειλα τα ίδια.
Σίγουρα δεν είναι καπνική και είναι 12, τα άλλα, pg/vg δεν τα θυμάμαι.Σκέτη δεν την εχω δοκιμάσει ποτέ.
Αν δεν έχεις προχωρήσει την παραγγελία, αύριο το πρωί στα γράφω, όπως και ένα από τα δυο αρώματα που για τα δικά μου γούστα είναι πολύ καλό.

Collective_Soul
20-09-12, 00:09
Ευχαριστω φιλε...(ειμαι φιλος των καπνικων αρωματων)

mpetou
20-09-12, 07:58
αυτο οτι η νικοτινη της inawera ειναι 2ης ποιοτητας ή βαζουνε λιγοτερη το λεω γιατι εφτιαξα βαση με δικια μου καθαρη νικοτινη sigma (που ειναι πανακριβη)
και ειτανε ποιο δυνατη απο inawera. Επισης ειχε και λιγο διαφορετικη γευση.

Νομιζω και τον ce4 μπορεις να τον κανεις πατεντα να του βαλεις μες εχω βαλει σε αντιστοιχο ατμοποιητη που απο εκει που βρωμαγε πλαστικιλα και ειτανε για πεταμα
εγινε εργαλειο.

Μια ιδεα που σκευτηκα ειναι να βαλουμε ενα αραιο φιλτρο ωστε να μην κοβει τον ατμο αλλα να κοβει τα σωματιδια του φυτιλιου
πχ ενα μικρο κοματακι μες 400 στο επιστομιο.
Το εχω κανει αυτο και με φιλτρο swan μεντα και ειχα γευση μεντα χωρις να την βαλω στο υγρο.

Ο ce4 που ειχα παρει εγω ειτανε απο το cleverstore με μακρια φυτιλια χωρις αποσπομενες κεφαλες.

Ακομα δεν εχω βρει γευση old holborn ειναι κανεις που εχει βρει ? εστω να το πλησιαζει ?

sdikr
20-09-12, 11:06
αυτο οτι η νικοτινη της inawera ειναι 2ης ποιοτητας ή βαζουνε λιγοτερη το λεω γιατι εφτιαξα βαση με δικια μου καθαρη νικοτινη sigma (που ειναι πανακριβη)
και ειτανε ποιο δυνατη απο inawera. Επισης ειχε και λιγο διαφορετικη γευση.

Νομιζω και τον ce4 μπορεις να τον κανεις πατεντα να του βαλεις μες εχω βαλει σε αντιστοιχο ατμοποιητη που απο εκει που βρωμαγε πλαστικιλα και ειτανε για πεταμα
εγινε εργαλειο.

Μια ιδεα που σκευτηκα ειναι να βαλουμε ενα αραιο φιλτρο ωστε να μην κοβει τον ατμο αλλα να κοβει τα σωματιδια του φυτιλιου
πχ ενα μικρο κοματακι μες 400 στο επιστομιο.
Το εχω κανει αυτο και με φιλτρο swan μεντα και ειχα γευση μεντα χωρις να την βαλω στο υγρο.

Ο ce4 που ειχα παρει εγω ειτανε απο το cleverstore με μακρια φυτιλια χωρις αποσπομενες κεφαλες.

Ακομα δεν εχω βρει γευση old holborn ειναι κανεις που εχει βρει ? εστω να το πλησιαζει ?


Για γεύση Old holdborn δες oksmokey, δεν το έχω δοκιμάσει εγώ, αλλά γνωστός που κάπνιζε oldholdbon

eqvus
20-09-12, 11:10
VPG POWER SMOKE BAZA
nr partii vpg/12/111011

Αυτά γράφει επάνω, δες εάν μπορείς να βγάλεις άκρη από την σελίδα τους.

Αρώματα πήρα gold ducat kai tabacco c, και τα δυο καλά είναι με μια ελαφρά προτίμηση στο tabacco.

Λοιπον το ρωτησα, 50/50 ειναι.

mpetou
20-09-12, 13:25
50 pg 40 vg 10 water ειναι

2 καλες αναλογιες ειναι
35 pg 55 vg 10 water
ή
30 pg 60 vg 10 water


τα καλυτερα που εχει η inawera ειναι αυτα + black cherry τα αλλα δεν καπνιζονται ειναι αχρηστα
παρε και black cherry και τιποτα αλλο.. για να μην πεταξεις τα λεφτα σου στο λεω γιατι τα εχω δοκιμασει.
Μετα το tobaco c / gold ducat / black cherry το χαος ασε που μερικα βρωμιζουνε τους ατμοποιητες και δεν ξεβρωμιζουνε με τιποτα
αναλογια θα βαζεις 1 σταγονα ανα ml δηλαδη σε 10 ml 10 σταγονες

hemlock
20-09-12, 14:07
50 pg 40 vg 10 water ειναι

2 καλες αναλογιες ειναι
35 pg 55 vg 10 water
ή
30 pg 60 vg 10 water


τα καλυτερα που εχει η inawera ειναι αυτα + black cherry τα αλλα δεν καπνιζονται ειναι αχρηστα
παρε και black cherry και τιποτα αλλο.. για να μην πεταξεις τα λεφτα σου στο λεω γιατι τα εχω δοκιμασει.
Μετα το tobaco c / gold ducat / black cherry το χαος ασε που μερικα βρωμιζουνε τους ατμοποιητες και δεν ξεβρωμιζουνε με τιποτα
αναλογια θα βαζεις 1 σταγονα ανα ml δηλαδη σε 10 ml 10 σταγονες
Μην είσαι απόλυτος...Γράφεις για κάτι που είναι |απόλυτα| υποκειμενικό,για την γεύση και την οσμή...;)

mpetou
20-09-12, 14:23
το εχω διασταυρωσει με αλλα 3 ατομα που τα δοκιμασαμε τα περισσοτερα της inawera

αυτα ειναι τα 3 καλυτερα τα αλλα μερικα απλως καπνιζονται και τα περισσοτερα χανεις την ωρα σου και τις βασεις σου για να πανε στο νεροχυτη

hemlock
20-09-12, 14:25
το εχω διασταυρωσει με αλλα 3 ατομα που τα δοκιμασαμε τα περισσοτερα της inawera

αυτα ειναι τα 3 καλυτερα τα αλλα μερικα απλως καπνιζονται και τα περισσοτερα χανεις την ωρα σου και τις βασεις σου για να πανε στο νεροχυτη
Διαβάζεις τι γράφω ή όχι...Γευση + οσμή ==υποκειμενικό κριτήριο.;)

gedi
20-09-12, 16:30
Συμφωνώ με τον Hemlock, είναι εντελώς υποκειμενικό. Έχω άπειρα παραδείγματα με πάμπολλα υγρά που έχω δοκιμάσει και εγώ και φίλοι.

Χαρακτηριστικό παράδειγμα ένα υγρό το οποίο δεν άντεξα να το ατμίσω λόγω μυρωδιάς, όσο πρόλαβα να το ατμίσω η γυναίκα μου με παρακάλεσε να μην το ατμίζω στο σπίτι λόγω μπόχας (το μοναδικό από δεκάδες που έχω δοκιμάσει), και στη δουλειά η πιο ευγενική περιγραφή που άκουσα ήταν ότι μυρίζει σαν τηγανητο σκ@τό (που το ξέρουν δεν ρώτησα...). Παρ'όλα αυτά το έχω πετύχει 2-3 φορές σε thread "το αγαπημένο σας υγρό"...

hemlock
20-09-12, 17:32
Συμφωνώ με τον Hemlock, είναι εντελώς υποκειμενικό. Έχω άπειρα παραδείγματα με πάμπολλα υγρά που έχω δοκιμάσει και εγώ και φίλοι.

Χαρακτηριστικό παράδειγμα ένα υγρό το οποίο δεν άντεξα να το ατμίσω λόγω μυρωδιάς, όσο πρόλαβα να το ατμίσω η γυναίκα μου με παρακάλεσε να μην το ατμίζω στο σπίτι λόγω μπόχας (το μοναδικό από δεκάδες που έχω δοκιμάσει), και στη δουλειά η πιο ευγενική περιγραφή που άκουσα ήταν ότι μυρίζει σαν τηγανητο σκ@τό (που το ξέρουν δεν ρώτησα...). Παρ'όλα αυτά το έχω πετύχει 2-3 φορές σε thread "το αγαπημένο σας υγρό"...
Δε κάνεις αναφορά στην fotia ε....:twisted::whistle:

gedi
20-09-12, 17:42
Όχι, άλλη εταιρεία παρασκευής υγρών, ευρωπαϊκή.
Αλήθεια, φωτιά έχω δοκιμάσει και δεν μου φάνηκε άσχημη (το υποκειμενικό που λέγαμε... :p)

sdikr
20-09-12, 17:44
Όχι, άλλη εταιρεία παρασκευής υγρών, ευρωπαϊκή.
Αλήθεια, φωτιά έχω δοκιμάσει και δεν μου φάνηκε άσχημη (το υποκειμενικό που λέγαμε... :p)

η φωτιά είναι το ποιο περίεργο άρωμα που έχω δοκιμάσει, μπορεί να κάνω 5ml μαζεμένα και μπορεί να θέλω να πετάξω τον ατμοποιήτη στον τοίχο :p
Το μόνο σίγουρο είναι οτι έχει έντονο άρωμα, μου την λένε όταν το ατμίζω

hemlock
20-09-12, 17:47
η φωτιά είναι το ποιο περίεργο άρωμα που έχω δοκιμάσει, μπορεί να κάνω 5ml μαζεμένα και μπορεί να θέλω να πετάξω τον ατμοποιήτη στον τοίχο :p
Το μόνο σίγουρο είναι οτι έχει έντονο άρωμα, μου την λένε όταν το ατμίζω
Η δική μου εμπειρία με λέει οτι ο αδερφός δεν με θέλει καν δίπλα του (για στενό άτμισμα πχ στο αυτοκίνητο, ουτε καν λόγος),αντίθετα με κάποιον barman που την βρήκε πολλλλύ γλυκιά...:p
Για να συνεχίσει και το νήμα...
Έχει ασχοληθεί κανείς σας με pass throu μαραφέτια?
Σκέφτομαι την αγορά ενός τέτοιου ,αλλα με 220V και στην ιδανικότερη περίπτωση με μικρομετρική ρύθμιση volts..Δύσκολό ?:hmm:

mpetou
20-09-12, 18:00
εχω ασχοληθει εγω και εχω φτιαξει pass through που παει απο 3 εως 10 volts οπως το λες με 220 volts το οποιο απλα δεν εχει καμια σχεση
με του εμποριου σκαλες ανωτερο σε αποδοση

Ακομα εχω και pass through που βγαζει μεχρι 200 Ampere !!!! και περνει ατμοποητη με μες που ειναι φυτιλι και αντισταση μαζι χωρις συρμα
Αυτο κανει ομιχλη στο σπιτι και δεν βλεπεις τιποτα και ακουγετε αισθητα ο βομβος των 60 hz

sdikr
20-09-12, 20:34
Η δική μου εμπειρία με λέει οτι ο αδερφός δεν με θέλει καν δίπλα του (για στενό άτμισμα πχ στο αυτοκίνητο, ουτε καν λόγος),αντίθετα με κάποιον barman που την βρήκε πολλλλύ γλυκιά...:p
Για να συνεχίσει και το νήμα...
Έχει ασχοληθεί κανείς σας με pass throu μαραφέτια?
Σκέφτομαι την αγορά ενός τέτοιου ,αλλα με 220V και στην ιδανικότερη περίπτωση με μικρομετρική ρύθμιση volts..Δύσκολό ?:hmm:


220;;;;; :scared:

Δεν θα έκανα κάτι τέτοιο

hemlock
20-09-12, 20:39
220;;;;; :scared:

Δεν θα έκανα κάτι τέτοιο
Υπάρχει στο εμπόριο τέτοιο μαραφέτι-με μετασχηματιστή δουλεύει...:p
Απλά ο τύπος το πουλάει ~100 ευρώ και με εξωτερικό τριμερ (κάφρος)...;)

mpetou
20-09-12, 21:30
με μετασχηματιστη απομονωσης ειναι και ειναι 100% ασφαλες.
Επισης ειναι switching τροφοδοτικο και ειναι πολυ μικρο σε μεγεθος και δεν ζεστενετε
Σιγουρα ποιο ασφαλες απο τις μπαταριες.

με 30 θα το επαιρνες και με ψηφιακη ρυθμιση ?


Αν θες τσαμπε 4.5-5v σταθερα βγαλε μια γραμη απο το molex με το κοκκινο και μαυρο καλωδιο

Τα usb pass through που κυκλοφορουνε ειναι απατη γιατι το usb δινει μεχρι 500mA απο εκει και πανω κανει voltage drop
και εχει και κινδυνο να καψεις την usb απο overcurrent

giorgosthess
22-09-12, 15:06
Μπήκα κι εγώ από εχθές στο κλαμπ. Δεν πίστευα πως θα άντεχα μέρα χωρίς ΚΤ αλλά νομίζω πως με το ΗΤ το αντικατέστησα. Πήρα το Giant-S nobacco (http://www.nobacco.gr/el/productsgr/%CE%B7%CE%BB%CE%B5%CE%BA%CF%84%CF%81%CE%BF%CE%BD%CE%B9%CE%BA%CE%B1-%CF%84%CF%83%CE%B9%CE%B3%CE%B1%CF%81%CE%B1/79-giant/nobacco-set-giant-s) που το είχαν προσφορά και ένα ατμοποιητή (http://www.nobacco.gr/el/productsgr/accessoriesgr-/%CE%B1%CE%BE%CE%B5%CF%83%CE%BF%CF%85%CE%B1%CF%81/atomizer-hybrid-clear-%CE%BC%CE%B1%CF%85%CF%81%CE%BF) γιατί με αυτούς που είχε το πακέτο δεν έβλεπα τη στάθμη του υγρού. Το μόνο πρόβλημα είναι να βρώ γεύση που να μου αρέσει. Ήθελα γεύση κανονικού τσιγάρου και ο πωλητής μου πρότεινε το TOBACCO ECHO (http://www.nobacco.gr/el/productsgr/%CF%85%CE%B3%CF%81%CE%B1-%CE%B1%CE%BD%CE%B1%CF%80%CE%BB%CE%B7%CF%81%CF%89%CF%83%CE%B7%CF%83/nobacco-mystique/tobacco-echo/e-liquid-15ml-mystique-tobacco-echo-12mg). Μετά από αρκετή ώρα χρήσης κατάλαβα πως η γεύση του δεν μου άρεσε. Μου φέρνει γεύση από τσάι. Τώρα σκεύτομαι να πάρω το agrinio (http://www.nobacco.gr/el/productsgr/diy/diy-do-it-yourself/diy-%CE%B1%CF%81%CF%89%CE%BC%CE%B1-agrinio-10ml) με βάση 12mg. Κάπνιζα στριφτό "μαλμπορο_κόκκινο" και τσιγάρο "BF". To agrinio το δοκίμασε κανείς; Το ίδιο είχα πάθει όταν το γύρισα και στο στριφτό. Είχα αλλάξει 4 μάρκες και δυο τρία χαρτάκια μέχρι να βρω αυτό που μ'αρέσει.

gallahant
23-09-12, 23:54
Παιδιά, μια διαπίστωση που έκανα μετά από 3 μήνες συνεχούς χρήσης 100%VG υγρών. Δυσκολεύομαι πολύ να ατμίσω υγρό έστω και 50/50PG-VG. Αν μπορείτε και σεις καλό είναι να χρησιμοποιείτε 100% VG γιατί η PG κάνει το λαιμό σκ@τ@...

P.S. Εγω παραγγέλνω ένα μπουκαλάκι 100ml Gorilla Juice/Bobas Bounty και είμαι κομπλε για ένα 2μηνο!

gkandir
24-09-12, 09:32
Μπήκα κι εγώ από εχθές στο κλαμπ. Δεν πίστευα πως θα άντεχα μέρα χωρίς ΚΤ αλλά νομίζω πως με το ΗΤ το αντικατέστησα. Πήρα το Giant-S nobacco (http://www.nobacco.gr/el/productsgr/%CE%B7%CE%BB%CE%B5%CE%BA%CF%84%CF%81%CE%BF%CE%BD%CE%B9%CE%BA%CE%B1-%CF%84%CF%83%CE%B9%CE%B3%CE%B1%CF%81%CE%B1/79-giant/nobacco-set-giant-s) που το είχαν προσφορά και ένα ατμοποιητή (http://www.nobacco.gr/el/productsgr/accessoriesgr-/%CE%B1%CE%BE%CE%B5%CF%83%CE%BF%CF%85%CE%B1%CF%81/atomizer-hybrid-clear-%CE%BC%CE%B1%CF%85%CF%81%CE%BF) γιατί με αυτούς που είχε το πακέτο δεν έβλεπα τη στάθμη του υγρού. Το μόνο πρόβλημα είναι να βρώ γεύση που να μου αρέσει. Ήθελα γεύση κανονικού τσιγάρου και ο πωλητής μου πρότεινε το TOBACCO ECHO (http://www.nobacco.gr/el/productsgr/%CF%85%CE%B3%CF%81%CE%B1-%CE%B1%CE%BD%CE%B1%CF%80%CE%BB%CE%B7%CF%81%CF%89%CF%83%CE%B7%CF%83/nobacco-mystique/tobacco-echo/e-liquid-15ml-mystique-tobacco-echo-12mg). Μετά από αρκετή ώρα χρήσης κατάλαβα πως η γεύση του δεν μου άρεσε. Μου φέρνει γεύση από τσάι. Τώρα σκεύτομαι να πάρω το agrinio (http://www.nobacco.gr/el/productsgr/diy/diy-do-it-yourself/diy-%CE%B1%CF%81%CF%89%CE%BC%CE%B1-agrinio-10ml) με βάση 12mg. Κάπνιζα στριφτό "μαλμπορο_κόκκινο" και τσιγάρο "BF". To agrinio το δοκίμασε κανείς; Το ίδιο είχα πάθει όταν το γύρισα και στο στριφτό. Είχα αλλάξει 4 μάρκες και δυο τρία χαρτάκια μέχρι να βρω αυτό που μ'αρέσει.
Το Αγρίνιο που παραθέτεις στο link σου δεν είναι ατμιστικό υγρό αλλά άρωμα για να φτιάξεις δικό σου υγρό. Πάντως το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι να πας σε κάποιο μαγαζί και να δοκιμάσεις μερικές γεύσεις (όχι πολλές γιατί μετά θα μπουχτίσεις) και ν' αποφασίσεις ο ίδιος.

Παρεμπιπτόντως, μου φαίνεται απίστευτο που ακόμα πουλάνε τον CE4+, τον ατμοποιητή που αγόρασες, και μάλιστα στα 7€!!!





Παιδιά, μια διαπίστωση που έκανα μετά από 3 μήνες συνεχούς χρήσης 100%VG υγρών. Δυσκολεύομαι πολύ να ατμίσω υγρό έστω και 50/50PG-VG. Αν μπορείτε και σεις καλό είναι να χρησιμοποιείτε 100% VG γιατί η PG κάνει το λαιμό σκ@τ@...

P.S. Εγω παραγγέλνω ένα μπουκαλάκι 100ml Gorilla Juice/Bobas Bounty και είμαι κομπλε για ένα 2μηνο!
Αυτό με την PG είναι σχετικό και ανάλογα με το άτομο. Εμένα, για παράδειγμα, δε μ' ενοχλεί καθόλου η PG.
Σαφώς καλά κάνεις και το αναφέρεις έτσι ώστε αν κάποιος έχει, ας πούμε, κάποιο πρόβλημα με το λαιμό του να ψυλλιαστεί ότι μπορεί να φταίει η PG και να δοκιμάσει να την μειώσει ή να την κόψει.

gedi
24-09-12, 10:00
Απ'ότι έχω καταλάβει τα θεματάκια της PG και της VG διαφέρουν από άτομο σε άτομο.

Εμένα πχ η PG δε μ'ενοχλεί στο λαιμό (ενοχλεί όμως αρκετό κόσμο όπως έχω διαβάσει), αλλά η μεγάλη αναλογία VG μου προκαλεί φούσκωμα στο στομάχι.
Υγρά σε 50-50 είμαι ok, με 100% VG είμαι σαν να έχω καταπιεί μπάλα του μπάσκετ...

hemlock
24-09-12, 14:59
Απ'ότι έχω καταλάβει τα θεματάκια της PG και της VG διαφέρουν από άτομο σε άτομο.

Εμένα πχ η PG δε μ'ενοχλεί στο λαιμό (ενοχλεί όμως αρκετό κόσμο όπως έχω διαβάσει), αλλά η μεγάλη αναλογία VG μου προκαλεί φούσκωμα στο στομάχι.
Υγρά σε 50-50 είμαι ok, με 100% VG είμαι σαν να έχω καταπιεί μπάλα του μπάσκετ...
Το φούσκωμα είναι η νικοτίνη-->"χορταίνει" κατα κάποιο τρόπο...Την έχω πατήσει πολλές φορές ατμίζοντας κοντά 10ml ανεξαρτήτου mg (σε εκείνες τις ζόρικες μέρες)...

gedi
24-09-12, 15:12
Δεν νομίζω hemlock. Δεν το έχω ποτέ με 50-50, άσε που κάνω 18άρα μεν, αλλά όχι πάνω από 2ml τη μέρα...

hemlock
24-09-12, 15:20
Δεν νομίζω hemlock. Δεν το έχω ποτέ με 50-50, άσε που κάνω 18άρα μεν, αλλά όχι πάνω από 2ml τη μέρα...
Όπως το αντιλαμβάνεται κάποιος...Σε μένα ήταν η ποσότητα της νικοτίνης,το πάνω οριό μου --> μπούχτισμα...
Πάντως με PG και κανα 2ml που μου είχαν ξεμείνει στην άκρη, εγώ είχα απίστευτο ξερόβηχα...

Crosswind
24-09-12, 16:44
Άσχημα (http://www.ecigarettedirect.co.uk/ashtray-blog/2012/09/breaking-news-eu-poised-to-ban-electronic-cigarettes.html) τα νέα για το Η.Τ. Ελπίζω να μην κάνουν καμιά τέτοια π@π@ριά...

Collective_Soul
24-09-12, 19:23
Θα τα πηρανε χοντρα απο το λομπυ των καπνοβιομηχανιων

gedi
24-09-12, 22:56
Αυτό είναι σίγουρο.

Εδώ στην Ελλάδα έχουμε 1-2 τσιράκια-μεγαλογιατρούς που έχουν κέντρα διακοπής καπνίσματος, οι οποίοι όπου σταθούν και όπου βρεθούν αναθεματίζουν το ΗΤ χωρίς να θέτουν απολύτως κανένα επιχείρημα, μόνο FUD (Fear-Uncertainty-Doubt), και γυρίζουν από σταθμό σε σταθμό και από έντυπο σε έντυπο και κατακεραυνώνουν το ΗΤ που τους χαλάει τα μαγαζάκια.

Οι υπερτιτανομεγιστοτεράστιοι γίγαντες - καπνοβιομηχανίες θα καθόντουσαν στ'αυγά τους?

Φανταστείτε ότι το τσιγάρο δεν είχε ανακαλυφθεί μέχρι σήμερα, και σήμερα πήγαινε κάποιος στον FDA και στον WHO και σε όλους αυτούς που κόπτονται για την υγεία των καταναλωτών και τους έλεγε: "Κοιτάξτε, φτιάξαμε αυτόν εδώ το σωλήνα, τον οποίο τον ανάβεις και τον ρουφάς. Βέβαια, έχει νικοτίνη, πίσσα, είναι τρομερά εθιστικό και ανιχνεύσαμε και περίπου 2.000-2.300 καρκινογόνες και προκαρκινογόνες ουσίες. Μπορούμε να πάρουμε άδεια για πώληση?".

Ζούμε αλήθεια σε μία πολύ περίεργη κοινωνία, εντελώς στρεβλή (δεν περίμενα αυτό για να το ανακαλύψω, απλώς συνέχεια κάτι γίνεται και μου το υπενθυμίζει)...

- - - Updated - - -


Ζούμε αλήθεια σε μία πολύ περίεργη κοινωνία, εντελώς στρεβλή (δεν περίμενα αυτό για να το ανακαλύψω, απλώς συνέχεια κάτι γίνεται και μου το υπενθυμίζει)...
http://news247.gr/eidiseis/oikonomia/methysmenos_broker_aukshse_kata_lathos_thn_timh_toy_petrelaioy_pagkosmiws.1942256.html

gkandir
25-09-12, 13:15
Είναι πολλά τα λεφτά (π@π)Άρη!

Ψοφάει και κόσμος με το τσιγάρο και έχουμε και υπερπληθυσμό, τι να κάνουμε κι εμείς οι δύσμοιροι; Να μην απαγορεύσουμε κάνα ητ για να ευχαριστήσουμε αυτούς που πρέπει; ;)

mpetou
27-09-12, 16:07
Σας εφιστω την προσοχη οτι θα εχουμε σοβαρα δραματα με τους ατμοποιητες με φυτιλι υαλονηματων / silica κτλπ...και αυτο γιατι αυτο το φυτιλι οταν θερμανθει σπαει σε πολυ ψιλα αορατα κοματια που πανε και καρφωνουνε με αποτελεσμα να δημιουργουνε κατι σαν χρονια φλεγμωνη.Ειναι πολυ ποιο ασφαλες το μες και το σφουγγαρακι του καρτομαιζερ παρα το φυτιλι επισης .Αν σωνει και καλα θετε φυτιλι βαλτε βαμβακερο φυτιλι και οχι υαλονηματων.Η βαλτε μες και οχι φυτιλια.Η πισσα αν παει στα πνευμονια τα μακροφαγα του οργανισμου την απομακρυνουνε σε καποιο μικρο βαθμο τα κοματια υαλονηματων δεν φευγουνε ποτε ειναι οπως τον αμιαντογι αυτο μην ξαναπαρετε ατμοποιητη με φυτιλι υαλονηματων ουτε αν εχετε επισκευασιμο μην ξαναβαλετε τετοιο φυτιλι που με την θερμοκρασια σπαει σε ψιλα κομματακια που καρφωνουνε.Αν εχετε τετοιους ατμοποιητες ανοιξτε τους και βαλτε βαμβακερο φυτιλι που δεν θρυματιζετε.
Αν δεν μπορειτε να κανετε τιποτα απο αυτα παρτε φιλτρακια στριφτου και βαλτε τα στο επιστομιο των ατμοποιητων που εχουνε ψυτιλι υαλονηματων ωστε το φιλτρο να κραταει τα κοματακια αυτα.

OxAp0d0
28-09-12, 21:37
mpetou, τα φώτα σου! Δώκε κανα link στο λαό για τους ατμοποιητές που λες, κάποια φτηνή λύση όμως, μη ξεφύγουμε.

@ ADSLgr.com All rights reserved.