PDA

Επιστροφή στο Forum : Ηλεκτρονικό τσιγάρο (reloaded)- Για μεγάλα "φουγάρα"



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 [22] 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71

mpetou
30-09-12, 14:12
το link το εχω δωσει..
απλως σας λεω να μην ξαναβαλετε στο στομα σας ατμοποιητη με φυτιλι που ειναι απο υαλονηματα/silica.
Μονο ατμοποιητες με φυτιλι απο μες / βαμβακι κτλπ οχι υαλονηματα.

Μπορει να κανουνε μεγαλη ζημια τα υαλονηματα αμα μπουνε στους πνευμονες και δεν μπορουνε να ξαναβγουνε απο εκει.

vagskarm
02-10-12, 19:00
Σας εφιστω την προσοχη οτι θα εχουμε σοβαρα δραματα με τους ατμοποιητες με φυτιλι υαλονηματων / silica κτλπ...και αυτο γιατι αυτο το φυτιλι οταν θερμανθει σπαει σε πολυ ψιλα αορατα κοματια που πανε και καρφωνουνε με αποτελεσμα να δημιουργουνε κατι σαν χρονια φλεγμωνη.Ειναι πολυ ποιο ασφαλες το μες και το σφουγγαρακι του καρτομαιζερ παρα το φυτιλι επισης .Αν σωνει και καλα θετε φυτιλι βαλτε βαμβακερο φυτιλι και οχι υαλονηματων.Η βαλτε μες και οχι φυτιλια.Η πισσα αν παει στα πνευμονια τα μακροφαγα του οργανισμου την απομακρυνουνε σε καποιο μικρο βαθμο τα κοματια υαλονηματων δεν φευγουνε ποτε ειναι οπως τον αμιαντογι αυτο μην ξαναπαρετε ατμοποιητη με φυτιλι υαλονηματων ουτε αν εχετε επισκευασιμο μην ξαναβαλετε τετοιο φυτιλι που με την θερμοκρασια σπαει σε ψιλα κομματακια που καρφωνουνε.Αν εχετε τετοιους ατμοποιητες ανοιξτε τους και βαλτε βαμβακερο φυτιλι που δεν θρυματιζετε.
Αν δεν μπορειτε να κανετε τιποτα απο αυτα παρτε φιλτρακια στριφτου και βαλτε τα στο επιστομιο των ατμοποιητων που εχουνε ψυτιλι υαλονηματων ωστε το φιλτρο να κραταει τα κοματακια αυτα.

Αυτά που περιγράφεις παραπάνω έχουν παρατηρηθεί κάπου, είτε σε εργαστήριο είτε σε κάποια έρευνα για το ηλεκτρονικό τσιγάρο ? Σε τι θερμοκρασια γίνεται το φυτίλι αόρατα κομμάτια ? Συμβαίνει αυτό στην ίδια θερμοκρασία ακόμη και σε φυτίλι εμποτισμένο με ατμιστικό υγρό ? Εντείνεται όταν η βάση είναι περισσότερο VG ή PG ? Υπάρχει κάποια μελέτη ή είναι υποθετικό αυτό ?

Υπ' όψιν για όποιους διαβάζουν τέτοια νήματα, περί ηλεκτρονικού τσιγάρου, οπουδήποτε. Το ηλεκτρονικό τσιγάρο δεν είναι για μη καπνιστές. Οι μη καπνιστές είναι τυχεροί που δεν το άρχισαν, και να καλό είναι να παραμείνουν τυχεροί για πολλά πολλά χρόνια.

mpetou
02-10-12, 20:16
Ναι εχουνε παρατηρηθει οταν στεγνωσει το φυτιλι σπαει και αποκολατε ποιο ευκολα επειδη αναπτυσονται μεγαλυτερες θερμοκρασιες.
Το dry burn ειναι επικυνδινο σε φυτιλι υαλονηματων.
Ατομα ειχανε συμπτωματα και οταν πεταξανε το φυτιλι υαλονηματων αυτα υποχωρησανε.

Αν βαλεις ενα φιλτρο απο μες στο πιπακι και το αφησεις καποιες μερες και μετα βγαλεις το μες να το πας σε ενα απλο μικροσκοπιο η σε ενα δυνατο μεγενθυτικο φακο τα βλεπεις.

Αλλο παραδειγμα ειναι οι πλακετες που ειναι φτιαγμενες απο υαλονηματα δινουνε οι κατασκευαστες οδηγιες ποτε να μην τις κοβεις γιατι αν αναπνευσεις την σκονη που βγαινει
παει στους πνευμονες και κανει το ιδιο φαινομενο.

Μιλαμε για καταστασεις σαν τον αμιαντο.

Προσοχη λοιπον αφιλτρος ατμοποιητης με φυτιλι υαλονηματων ειναι επικυνδινος.


Αν εχετε ατμοποιητες με φυτιλι υαλονηματων φροντιστε αμεσα να τους αλλαξετε το φυτιλι με αλλο που δεν ειναι απο υαλονηματα.
Του εμποριου ολοι οι ατμοποιητες ειναι με υαλονηματα...

vagskarm
02-10-12, 20:24
Απορώ πώς και δεν έγινε κανένα πείραμα μέχρι τώρα, να δούμε και χημικές αναλύσεις του παραγώμενου ατμού τι περιεκτικότητα έχουν σε αυτά τα πράματα. Τουλάχιστον για τους πολέμιους του η.τ. θα ήταν βούτυρο στο ψωμί τους.

Εχω δει πάντως και φυτίλια (στην Ελληνική αγορά) που αντέχουν πάνω από 500 βαθμούς κελσίου. νομίζω ότι ποτέ δεν θα φτάσει ένα η.τ. σε τέτοια θερμοκρασία γιατί ποιός θα μπορεί να το κρατήσει ή ποιά μπαταρία θα αντέξει χωρίς να έχουμε ατύχημα ?

Δεν αντιλέγω ότι σε συγκεκριμένες συθήκες μπορεί να συμβαίνει, το θέμα είναι στην συνήθη χρήση του η.τ. αν μπορεί να συμβεί.

mpetou
02-10-12, 20:58
ναι συμβαινει και εχει γινει μεγαλο θεμα στο e cigarette forum
με ατομα που επιβεβαιωνουνε τα παραπανω και το γυρνανε σε φυτιλι με βαμβακι ή μες

Εδω και βιντεο για την αλλαγη http://www.youtube.com/results?search_query=cotton+wick&oq=cotton+wick&gs_l=youtube.3..0l2j0i5l3.2687.5179.0.5457.11.10.0.1.1.0.279.1243.2j7j1.10.0...0.0...1ac.1.I2bZXOoTuIM

vagskarm
02-10-12, 21:27
Είχα δει παλαιότερα ένα βίντεο, αλλά νόμιζα ότι χρησιμοποιούσε βαμβακερό μόνο και μόνο για την καλύτερη ροή του υγρού, αλλά το είχα βάλει στο μυαλό μου το βαμβακερό φυτίλι.

Οποιος ξέρει μαγαζί που πουλάει φυτίλια βαμβακερά ας στείλει π.μ.

ubuntubu
02-10-12, 21:56
Σε λίγες μέρες κλείνω 1 χρόνο καθαρός :up:

hemlock
02-10-12, 21:58
Σε λίγες μέρες κλείνω 1 χρόνο καθαρός :up:
Αν το βόρεια είναι καμια Κηφισιά,σηκώνει ατμοσυνάντηση και ντουμάνιασμα με VG...:p

mpetou
03-10-12, 00:10
τι μαγαζι... βαμβακι παρε 100% απο το super market (που σιγουρα θα εχεις σπιτι σου) βρασε το και περασε το με πολλα χερια νερο και κανε με αυτο το φυτιλι
η αλλιως παρε μες.

Το βαμβακι εχει πολυ καλυτερη τροφοδοσια αλλα προσεξε μην σου στεγνωσει γιατι καιγετε και βρωμαει αμα καει.
Οσο ειναι υγρο δεν καιγετε.
Επισης μην το πιτακωσεις πολυ γιατι δεν θα τροφοδοτει

gallahant
03-10-12, 00:14
@mpetou: για τα cartomizer παίζει αυτό που λες με τα κομματάκια;

mpetou
03-10-12, 00:21
οχι στα carto δεν νομιζω να παιζει παιζει μονο στους ατμοποιητες που εχουνε φυτιλι απο υαλονηματα.

Τα carto εχουνε polyfill και και κατι αλλο μεσα που δεν πρεπει να ειναι υαλονηματα.

Αλλα προσοχη μερικα carto εχουνε και αυτα φυτιλι υαλονηματων μεσα οπως τα kanger τα boge δεν εχουνε φυτιλι

vagskarm
03-10-12, 08:24
τι μαγαζι... βαμβακι παρε 100% απο το super market (που σιγουρα θα εχεις σπιτι σου) βρασε το και περασε το με πολλα χερια νερο και κανε με αυτο το φυτιλι
η αλλιως παρε μες.

Το βαμβακι εχει πολυ καλυτερη τροφοδοσια αλλα προσεξε μην σου στεγνωσει γιατι καιγετε και βρωμαει αμα καει.
Οσο ειναι υγρο δεν καιγετε.
Επισης μην το πιτακωσεις πολυ γιατι δεν θα τροφοδοτει

Πήρα γάζες βαμβακερές αποστειρωμένες, χωρίς χημικά (αντισηπτικά κλπ), που διαλύεται και σε ινες. Βέβαια, απ' ότι έψαξα, άλλα παιδιά για να μην κάθονται να στρίβουν ίνες, κόβουν την γάζα με ψαλίδι, την διπλώνουν και την βάζουν σε αντίσταση κατευθείαν.

mpetou
03-10-12, 15:43
για γαζα δεν ξερω αλλα νομιζω εχω δει μερικους να το κανουνε χωρις ομως να εχουνε καλο ντουμανι.
Πριν να τις χρησιμοποιησεις βρασε τις και ξεπλυνε τις γιατι δεν ξερεις τι προσθετα μπορει να εχουνε.

gallahant
03-10-12, 16:41
οχι στα carto δεν νομιζω να παιζει παιζει μονο στους ατμοποιητες που εχουνε φυτιλι απο υαλονηματα.

Τα carto εχουνε polyfill και και κατι αλλο μεσα που δεν πρεπει να ειναι υαλονηματα.

Αλλα προσοχη μερικα carto εχουνε και αυτα φυτιλι υαλονηματων μεσα οπως τα kanger τα boge δεν εχουνε φυτιλι

Boge αποκλειστικά χρησιμοποιώ, δοκίμασα kanger αλλά μου μύριζε πλαστικίλλα και καμμένο. Κάτι άλλα σμοκτεκ και π@π@ριες δεν τα βάζω στο στόμα μου.

ubuntubu
03-10-12, 20:44
Αν το βόρεια είναι καμια Κηφισιά,σηκώνει ατμοσυνάντηση και ντουμάνιασμα με VG...:p
Βόρεια λλλέμεεε..
Το λλλ παχύ παρακαλλλώ σα τη κρέμα της μπογάτσας.
Ευχαριστώ για την πρόσκληση αλλά η αλήθεια είναι πως πλέον εκτός απ'το τσιγάρο με ενοχλεί και το άτμισμα των άλλων.
Γενίτσαρος έγινα γα@ώτο μου:facepalm:

gewre
15-11-12, 21:56
Προσπάθησα να διαβάσω το νήμα αλλά βλέπω ότι υπάρχει μεγάλη παραπληροφόρηση.
Υπάρχουν κοινότητες που ασχολούνται με το αντικείμενο και καλό θα ήταν να πάρετε κάποιες πληροφορίες από εκεί.

www.e-kapnisma.gr
www.greekvapers.com
www.aresmares.gr

29gk
15-11-12, 22:17
Προσπάθησα να διαβάσω το νήμα αλλά βλέπω ότι υπάρχει μεγάλη παραπληροφόρηση.
Υπάρχουν κοινότητες που ασχολούνται με το αντικείμενο και καλό θα ήταν να πάρετε κάποιες πληροφορίες από εκεί.

www.e-kapnisma.gr
www.greekvapers.com
www.aresmares.gr

Εκανες εγγραφη για να γραψεις ενα ολιγον αγενες μηνυμα και χωρις την παραμικρη επεξηγηση ; Τι να πω ; Αβυσσος, αβυσσος .....

gewre
15-11-12, 23:11
Το βρήκα τυχαία και είπα να απαντήσω.
Την αγένεια δεν κατάλαβα που την είδες?

Με όλα αυτά που γράφονται ο κόσμος σχηματίζει λάθος εντυπώσεις για κάτι που μπορεί να τον γλυτώσει από πολλά και διάφορα.

giorgosthess
15-11-12, 23:20
Εγώ πάντως δύο μήνες έχω να κάνω κανονικό τσιγάρο και μπορώ να πω ότι δεν μου έλειψε καθόλου. Ας είναι καλά το Ηλεκτρονικό.

29gk
15-11-12, 23:30
Το βρήκα τυχαία και είπα να απαντήσω.
Την αγένεια δεν κατάλαβα που την είδες?

Με όλα αυτά που γράφονται ο κόσμος σχηματίζει λάθος εντυπώσεις για κάτι που μπορεί να τον γλυτώσει από πολλά και διάφορα.

Καλως τα εβαλες αυτα που σου φανηκαν χρησιμα και ειπες να τα μοιραστεις και με τον υπολοιπο κοσμο, αλλα θα επρεπε να εξηγησεις το που βρηκες τις λαθος εντυπωσεις και τα της παραπληροφορησης και οχι να ερχεσαι και με το πρωτο σου μηνυμα να πετας σε ολους αντι ενα γεια, το "εισαστε ασχετοι"....

mpetou
16-11-12, 02:29
Μπηκε για να κανει backlink building για PR. (δηλαδη spam)
Που ακριβως υπαρχει η παραπληροφορηση ? Συγκεκριμενα πες μας εδω και εδω ειναι παραπληροφορηση ..

gedi
16-11-12, 11:11
Προσπάθησα να διαβάσω το νήμα αλλά βλέπω ότι υπάρχει μεγάλη παραπληροφόρηση.
Υπάρχουν κοινότητες που ασχολούνται με το αντικείμενο και καλό θα ήταν να πάρετε κάποιες πληροφορίες από εκεί.

www.e-kapnisma.gr
www.greekvapers.com
www.aresmares.gr

Το βρήκα τυχαία και είπα να απαντήσω.
Την αγένεια δεν κατάλαβα που την είδες?
Με όλα αυτά που γράφονται ο κόσμος σχηματίζει λάθος εντυπώσεις για κάτι που μπορεί να τον γλυτώσει από πολλά και διάφορα.
Φίλε, καλά τα videάκια σου στο aresmares και μπράβο για την προσπάθεια, αλλά το να κουβαδιάζεις ένα ολόκληρο thread με πάνω από 1000 post, στο οποίο έχουν γράψει δεκάδες άτομα, δεν το βλέπω και πολύ ok.

Επίσης, μιας και είσαι και στο e-kapnisma, πιστεύεις ότι εκεί δεν υπάρχει παραπληροφόρηση?
Μετά από ένα χρόνο συμμετοχής θα μου επιτρέψεις να σου πω ότι υπάρχει (και δυστυχώς αρκετές φορές όχι από λάθος ή άγνοια...)

gewre
16-11-12, 19:04
Σιγά ρε παιδιά μη κάνω τόσο κόπο για backlink building.
Μακάρι να είχα τον χρόνο να κάτσω να ανατρέξω σε όλο το thread και να βρω τα μύρια όσα λάθη έχουν ειπωθεί.
Και δυστυχώς έχουν μείνει χωρίς αντίλογο.
Τα link τα έδωσα όχι ως αλάθητα αλλά σίγουρα ως πιο σχετικά και δε νομίζω να αμφιβάλει κανείς για αυτό.

Αν σας προσβάλω ζητώ συγνώμη, αλλά νομίζω ότι υπερβάλλετε κάπως.

29gk
16-11-12, 19:18
Σιγά ρε παιδιά μη κάνω τόσο κόπο για backlink building.
Μακάρι να είχα τον χρόνο να κάτσω να ανατρέξω σε όλο το thread και να βρω τα μύρια όσα λάθη έχουν ειπωθεί.
Και δυστυχώς έχουν μείνει χωρίς αντίλογο.
Τα link τα έδωσα όχι ως αλάθητα αλλά σίγουρα ως πιο σχετικά και δε νομίζω να αμφιβάλει κανείς για αυτό.

Αν σας προσβάλω ζητώ συγνώμη, αλλά νομίζω ότι υπερβάλλετε κάπως.

Καλα τωρα, αλλα δεν αντεχω. Ειτε δεν ξερω να διαβαζω ( εγω προσωπικα ασε τους αλλους ) ειτε εσυ δεν ξερεις να γραφεις.
Μπαινεις σε ενα φορουμ και γραφεις για πρωτη φορα, σε ενα νημα που ανοιξε πριν απο 3 χρονια ( !!! ) και με το πρωτο σου μυνημα ( !!!! ) αλλα και με τα 2 επομενα επαναλαμβανεις για λαθη που σιγουρα υπαρχουν, για κακιστη πληροφορηση, για παραπληροφορηση, για οτι ναναι τεσπα, δηλωνεις ταυτοχρονα οτι δεν εχεις διαβασει τιποτα στην πραγματικοτητα και λες πως οποιος στο παρατηρει, ειναι και υπερβολικος ;

Δεν ξερω τι κανεις σε αλλα φορουμ, μπλογκ, εφημεριδες ή και περιοδικα, αλλα συνηθιζεται, οταν επισκεπτομαστε για πρωτη φορα ενα σπιτι να λεμε μια καλημερα, να πηγαινουμε κανα κουτι γλυκα και να μην τους αρχιζουμε με τη μια στις γρηγορες για την χαλια ταπετσαρια η οποια και μπαι δε γουει ειναι χαλια μονον για εμας.

Με τελειως φιλικο πνευμα και πραγματικη απορια, θα ηθελα να σε παρακαλεσω να κανεις εναν κοπο εαν δεν σε κουραζει πολυ και να γραψεις ενα-δυο παραπληροφορητικα για να δουμε που στο καλο σφαλλουμε οι πολλοι και τι ξερεις παραπανω και δεν μας λες.

ΥΓ
Τα link που παρεθεσες στο πρωτο σου μηνυμα, εχουν ηδη παρατεθει παλαιοτερα εδω.

hemlock
16-11-12, 19:23
Καλα τωρα, αλλα δεν αντεχω. Ειτε δεν ξερω να διαβαζω ( εγω προσωπικα ασε τους αλλους ) ειτε εσυ δεν ξερεις να γραφεις.
Μπαινεις σε ενα φορουμ και γραφεις για πρωτη φορα, σε ενα νημα που ανοιξε πριν απο 3 χρονια ( !!! ) και με το πρωτο σου μυνημα ( !!!! ) αλλα και με τα 2 επομενα επαναλαμβανεις για λαθη που σιγουρα υπαρχουν, για κακιστη πληροφορηση, για παραπληροφορηση, για οτι ναναι τεσπα, δηλωνεις ταυτοχρονα οτι δεν εχεις διαβασει τιποτα στην πραγματικοτητα και λες πως οποιος στο παρατηρει, ειναι και υπερβολικος ;

Δεν ξερω τι κανεις σε αλλα φορουμ, μπλογκ, εφημεριδες ή και περιοδικα, αλλα συνηθιζεται, οταν επισκεπτομαστε για πρωτη φορα ενα σπιτι να λεμε μια καλημερα, να πηγαινουμε κανα κουτι γλυκα και να μην τους αρχιζουμε με τη μια στις γρηγορες για την χαλια ταπετσαρια η οποια και μπαι δε γουει ειναι χαλια μονον για εμας.

Με τελειως φιλικο πνευμα και πραγματικη απορια, θα ηθελα να σε παρακαλεσω να κανεις εναν κοπο εαν δεν σε κουραζει πολυ και να γραψεις ενα-δυο παραπληροφορητικα για να δουμε που στο καλο σφαλλουμε οι πολλοι και τι ξερεις παραπανω και δεν μας λες.

ΥΓ
Τα link που παρεθεσες στο πρωτο σου μηνυμα, εχουν ηδη παρατεθει παλαιοτερα εδω.
Like...
Με ένα κατέβασμα ταχύτητας και με παραθέσεις μπορούμε να μάθουμε...:oneup:

gewre
17-11-12, 16:36
Επειδή είστε πολύ εριστικοί παρότι άσχετοι με το θέμα, πιάνω μόνο μερικά από τις τελευταίες σελίδες.


το link το εχω δωσει..
απλως σας λεω να μην ξαναβαλετε στο στομα σας ατμοποιητη με φυτιλι που ειναι απο υαλονηματα/silica.
Μονο ατμοποιητες με φυτιλι απο μες / βαμβακι κτλπ οχι υαλονηματα.

Μπορει να κανουνε μεγαλη ζημια τα υαλονηματα αμα μπουνε στους πνευμονες και δεν μπορουνε να ξαναβγουνε απο εκει.

Όλα αυτά είναι θεωρητικά και δεν υπάρχουν δεδομένα. Η ποιότητα του φυτιλιού εξαρτάται από τον κατασκευαστή και δεν είναι σε όλους τους ατμοποιητές η ίδια.
Φυτίλι silica δε χρησιμοποιεί σχεδόν κανένας κατασκευαστής και όλοι προτιμούν το αυτό με το υαλόνημα, που είναι φτηνότερο και κατά πολύ ανθεκτικότερο.


Ναι εχουνε παρατηρηθει οταν στεγνωσει το φυτιλι σπαει και αποκολατε ποιο ευκολα επειδη αναπτυσονται μεγαλυτερες θερμοκρασιες.
Το dry burn ειναι επικυνδινο σε φυτιλι υαλονηματων.
Ατομα ειχανε συμπτωματα και οταν πεταξανε το φυτιλι υαλονηματων αυτα υποχωρησανε.

Αν βαλεις ενα φιλτρο απο μες στο πιπακι και το αφησεις καποιες μερες και μετα βγαλεις το μες να το πας σε ενα απλο μικροσκοπιο η σε ενα δυνατο μεγενθυτικο φακο τα βλεπεις.

Αλλο παραδειγμα ειναι οι πλακετες που ειναι φτιαγμενες απο υαλονηματα δινουνε οι κατασκευαστες οδηγιες ποτε να μην τις κοβεις γιατι αν αναπνευσεις την σκονη που βγαινει
παει στους πνευμονες και κανει το ιδιο φαινομενο.

Μιλαμε για καταστασεις σαν τον αμιαντο.

Προσοχη λοιπον αφιλτρος ατμοποιητης με φυτιλι υαλονηματων ειναι επικυνδινος.


Αν εχετε ατμοποιητες με φυτιλι υαλονηματων φροντιστε αμεσα να τους αλλαξετε το φυτιλι με αλλο που δεν ειναι απο υαλονηματα.
Του εμποριου ολοι οι ατμοποιητες ειναι με υαλονηματα...

Δεν έχει παρατηρηθεί τίποτα σε συνθήκες εργαστηρίου απλά κάποιοι χρήστες και μάλλον τρολλάκια του ξένου φόρουμ ξεκινήσανε την όλη ιστορία.


Απορώ πώς και δεν έγινε κανένα πείραμα μέχρι τώρα, να δούμε και χημικές αναλύσεις του παραγώμενου ατμού τι περιεκτικότητα έχουν σε αυτά τα πράματα. Τουλάχιστον για τους πολέμιους του η.τ. θα ήταν βούτυρο στο ψωμί τους.

Εχω δει πάντως και φυτίλια (στην Ελληνική αγορά) που αντέχουν πάνω από 500 βαθμούς κελσίου. νομίζω ότι ποτέ δεν θα φτάσει ένα η.τ. σε τέτοια θερμοκρασία γιατί ποιός θα μπορεί να το κρατήσει ή ποιά μπαταρία θα αντέξει χωρίς να έχουμε ατύχημα ?

Δεν αντιλέγω ότι σε συγκεκριμένες συθήκες μπορεί να συμβαίνει, το θέμα είναι στην συνήθη χρήση του η.τ. αν μπορεί να συμβεί.

Κάθε μήνα γίνονται μετρήσεις στον ατμό διαφόρων υγρών και ηλεκτρονικών τσιγάρων από τον http://www.eshta.gr/


ναι συμβαινει και εχει γινει μεγαλο θεμα στο e cigarette forum
με ατομα που επιβεβαιωνουνε τα παραπανω και το γυρνανε σε φυτιλι με βαμβακι ή μες

Εδω και βιντεο για την αλλαγη http://www.youtube.com/results?search_query=cotton+wick&oq=cotton+wick&gs_l=youtube.3..0l2j0i5l3.2687.5179.0.5457.11.10.0.1.1.0.279.1243.2j7j1.10.0...0.0...1ac.1.I2bZXOoTuIM

Ελάχιστοι είναι οι χρήστες που κάνουν κάτι τέτοιο και δίνει την εντύπωση ότι έχει ξεσηκωθεί ο κόσμος.


οχι στα carto δεν νομιζω να παιζει παιζει μονο στους ατμοποιητες που εχουνε φυτιλι απο υαλονηματα.

Τα carto εχουνε polyfill και και κατι αλλο μεσα που δεν πρεπει να ειναι υαλονηματα.

Αλλα προσοχη μερικα carto εχουνε και αυτα φυτιλι υαλονηματων μεσα οπως τα kanger τα boge δεν εχουνε φυτιλι


Boge αποκλειστικά χρησιμοποιώ, δοκίμασα kanger αλλά μου μύριζε πλαστικίλλα και καμμένο. Κάτι άλλα σμοκτεκ και π@π@ριες δεν τα βάζω στο στόμα μου.

Ακόμα και τα cartomisers έχουν φυτίλι μέσα τους και είναι άσχετο από πιο εργοστάσιο παράγονται. Εκτός από τα Boge, που είναι καλά και οι άλλες εταιρίες όπως Kanger και η Smoktech είναι από τις κορυφαίες του είδους τους και χαίρουν διεθνούς αναγνώρισης.

Μακάρι να είχα χρόνο να ανατρέξω σε όλο το thread και να γράψω για όλα όσα είδα και έφριξα.

Κάθεστε πίσω από ένα πληκτρολόγιο και αραδιάζετε μπούρδες χωρίς να σκέφτεστε ότι από τις επιχειρήσεις και τα καταστήματα που διακινούν ηλεκτρονικό τσιγάρο ζουν κάποιες οικογένειες.
Αυτά τα περί κινδύνων παρομοίων με τον αμίαντο αποτρέπουν τον απλό κόσμο από το ηλεκτρονικό τσιγάρο που μπορεί να γλυτώσει από χίλιες δυο ασθένειες.
Οι μπουρδολογίες περί ατμοποιητών που μυρίζουν πλαστικό από τις καλύτερες εταιρείες μόνο κατευθυνόμενα σχόλια μπορεί να είναι.

Αν δεν κατέχετε ένα άθλημα μη το παίζετε ειδικοί.

Gedi και 29gk δεν έχω κάτι με εσάς προσωπικό και ούτε το παίζω θιγμένος απλά πολλές ανοησίες σε ένα μέρος με τόση απήχηση στον κόσμο μόνο κακό μπορούν να κάνουν

mpetou
17-11-12, 18:00
αστο καταλαβαμε ...
Καπνιζε τα υαλονηματα σου και ασε μας... Το φυτιλι με υαλονηματα/silica ειναι επικυνδινο.ΤΕΛΟΣ

Φαινετε ξεκαθαρα στις φωτογραφιες και υπαρχουνε και παρανεργειες σε χρηστες.
Την ιστορια του αμιαντου την εχεις ακουστα ? Ξερεις μετα ποσα χρονια το πηρανε χαμπαρι ?
Ξερεις οτι στις πλακετες που ειναι απο fiberglass οι κατασκευστες λενε να μην τις κοβεις με δισκακι γιατι βγαινει σκονη υαλονηματων
που ειναι ακρως τοξικη αμα την εισπευσεις ?
Και ξερεις γιατι ειναι τοξικη ? Γιατι δεν μπορει να την απομακρυνει ο οργανισμος κανει χρονια φλεγμονη και οδηγει σε ινωση.
ΕΣΥ δεν το κατεχεις το θεμα και η ημιμαθεια ειναι χειροτερη της αμαθειας...

Καντε οτι θελετε αλλα μακρια απο το φυτιλι υαλονηματων.
Τι να λεμε οτι επειδη υπαρχουνε επιχειρισεις οτι το φυτιλι υαλονηματων ειναι καλο ?
Scrap ειναι οπως και το 99% των κινεζικων που πουλανε οι εμποροι..
Για να μην ατμιζετε μ@λ@κιες υαλονηματων βαλτε μες η φυτιλι απο βαμβακι...
Δεν φοβεριζω κανενα του λεω οτι υπαρχει αλλο υλικο που δεν εχει την επικινδυνοτητα του fiberglass
και το στοκ υαλονηματων να το βαλουνε οι εμποροι στον κ@λ@ τους.

gewre
17-11-12, 18:10
Τι δουλειά έχουν οι πλακέτες και ο αμίαντος με τα ηλεκτρονικά τσιγάρα μπορείς να μου πεις?
Πως βγάζεις το συμπέρασμα ότι το φυτίλι είναι επικίνδυνο και λες απλά ΤΕΛΟΣ?
Απλά διάβασες ένα ποστ σε ένα φόρουμ?
Πως ξέρεις ότι όλα αυτά δεν είναι χρηματοδοτούμενα από κάπου?
Γιατί είσαι αδιάλλακτη και δε το συζητάς καν?

Επειδή ο ηλίθιος είναι ανίκητος, απλά δε το συνεχίζω.
Αν θέλετε κάντε με ban, διαγράψτε τα μηνύματα, δεν έχει ουσία.
Συνεχίστε να κάνετε δυσφήμηση από τη μεριά σας, και εγώ από τη δική μου θα λέω τα πράγματα όπως εγώ νομίζω.

mpetou
18-11-12, 02:36
Διαβασες αυτα που εγραψα ακριβως ? Τα καταλαβες καθολου ? παμε ξανα..
ΔΕΝ ειναι ολα τα φυτιλια επικυνδινα ειναι ΜΟΝΟ αυτα με υαλονηματα για τον απλουστατο
λογο οτι μολις στρεσαριστουνε μηχανικα και θερμικα σπανε και γινονται αορατα με το ματι μικροσκοπικα κομματακια
τα οποια οταν τα αναπνευσεις καρφωνουνε στους ιστους σαν μικροσκοπικα βελονακια και κανουνε χρονια ασηπτη φλεγμονη.
Τα ηλ τσιγαρα ΔΕΝ ΕΧΟΥΝΕ αμιαντο αλλα ο μηχανισμος που κανει βλαβη στο fiberglass οταν εισπευσεις ινες του ειναι παρομοιος με του αμιαντου
για αυτο αναφερα τις πλακετες απο fiberglass και τον αμιαντο. Οχι γιατι εχουνε μεσα τα ηλεκτρονικα τσιγαρα αμιαντο..

Και γι αυτο υπαρχει λυση να βαζεις φυτιλι απο βαμβακι ή μες τα οποια δεν σπανε σε κομματακια που καρφωνουνε.
Απο την στιγμη που υπαρχουνε εναλλακτικα καλυτερα φυτιλια δεν βλεπω κανενα μα κανενα λογο να ατμιζει καποιος
ατμοποιητη με φυτιλι υαλονηματων..
Δεν λεμε γενικα και αοριστα ειναι ολα επικυνδινα μιλαμε μονο για το φυτιλι υαλονηματων ξεκαθαρο αυτο.
Μην τα τσουβαλιαζεις ολα .. το fiberglass ειναι επικινδυνο και πρεπει ο κοσμος να το ξερει να μην ατμιζει ατμοποιητες
που εχουνε fiberglass φυτιλι αλλα ακομα και να εχει καποιος τετοιο ατμοποιητη μπορει (ευκολα ή δυσκολα)
να το αλλαξει το φυτιλι ή να παρει καποιο επισκευασιμο με μες.

Καταλαβες δεν τα εχω με το ηλ τσιγαρο γενικα και αοριστα με το φυτιλι fiberglass τα εχω και προτεινω και αλλο φυτιλι που λυνει το προβλημα.
Παμε παρακατω τωρα..

gewre
18-11-12, 11:17
Ένας άνθρωπος που θέλει να κόψει το τσιγάρο για τον Α ή Β λόγο, ψάχνοντας στο internet και μπαίνοντας εδώ, τι πιστεύεις ότι θα του μείνει από όλα όσα γράφεις?
Πιστεύεις ότι ο πρωτάρης θα μπορέσει να τα καταφέρει με ένα genesis? Μάλλον θα γυρίσει στο καρκινοτσίγαρο.
Τσουβαλιάζεις ίσως άθελα σου όλους τους ατμοποιητές με φυτίλι και άρα το 90% των ηλεκτρονικών τσιγάρων.
Μπορεί για κάποιους ατμοποιητές πολύ χαμηλής ποιότητας και κακούς σχεδιαστικά να ισχύουν υπό προϋποθέσεις, τα όσα λες. Η πλειοψηφία όμως δουλεύει με ασφάλεια.
Αν το συγκεκριμένο φόρουμ δεν είχε τόση απήχηση λίγο θα με ένοιαζε.

Έβαλα τα παραπάνω λινκς για να μπορεί όποιος ψάχνει να συλλέξει περισσότερες πληροφορίες και να δει διάφορες απόψεις. Σε αυτό το νήμα απαντούν πολύ συγκεκριμένα άτομα με πολύ συγκεκριμένες απόψεις.

www.e-kapnisma.gr --> εδώ είναι όλος ο κόσμος μέσα και έχει πάρα πολύ υλικό
www.greekvapers.com --> εδώ είναι όλοι όσοι δεν τα πήγαιναν καλά με το προηγούμενο φορουμ και έχουν και κάποιες διαφορετικές απόψεις
www.aresmares.gr --> εδώ είναι κάποιες απλές παρουσιάσεις προϊόντων για να τις δει ο καθένας που τώρα θέλει να ξεκινήσει το άτμισμα.

Δε πάω να βάλω μόνο το δικό μου για να κερδίσω κάτι. Βάζω ότι υπάρχει για να παρουσιαστούν τα πάντα.

mpetou
18-11-12, 12:02
Οχι δεν τους τσουβαλιαζω ολους που το ειδες αυτο ?
Τσουβαλιαζω οσους εχουνε φυτιλι απο υαλονηματα ειναι ξεκαθαρο αυτο.
Ναι τσουβαλιαζω το 90% των ατμοποιητων που εχουνε φυτιλι με υαλονηματα που εχουνε μεσα καλαι με μολυβλο κολλες κτλπ και ειναι σχεδον
ολοι κινεζικης προελευσης και δεν εχουνε περασει κανενα ελεγχο για τα υλικα που εχουνε μεσα.

Δεν ειναι θεμα ατμοποιητη ειναι θεμα φυτιλιου και ειπα 2 απλες λυσεις βαμβακι ή μες οχι υαλονηματα τοσο απλο.
Και αν καποιοι εχουνε στα χερια τους ατμοποιητη με φυτιλι υαλονηματων να το αλλαξουνε με βαμβακερο η αλλιώς να μην τον καπνιζουνε.
Τα μικρα κομματακια υαλονηματων αποκολουντε ποιο ευκολα οταν στεγνωσει το φυτιλι γιατι ανεβαζει θερμοκρασια και σπαει ποιο ευκολα.

Εχω δωσει ομως και αλλη ποιο απλη λυση σε προγουμενο post αν διαβασες .. ενα αραιο φιλτρο στριφτου στο drip tip ωστε να κραταει τα κομματακια αυτα αν αποκολληθουν
στους ατμοποιητες με φυτιλι υαλονηματων.

giorgosthess
18-11-12, 13:13
Η αλήθεια είναι ότι μπερδεύτηκα κι εγώ. Εγώ έχω τον epsilon (http://www.nobacco.gr/el/productsgr/%CE%B1%CE%BE%CE%B5%CF%83%CE%BF%CF%85%CE%B1%CF%81/epsilon/nobacco-ego-epsilon-2-4-ohm-%CE%BC%CE%B1%CF%85%CF%81%CE%BF) . Μ' έχει βολέψει γιατί βγάζει ικανοποιητικό ντουμάνι και έχει φτηνά ανταλλακτικά. Αυτός έχει φιτίλι υαλονημάτων; Και αν ναι ποιον μου προτείνετε ώστε να έχει καλή απόδοση και φτηνά έτοιμα ανταλλακτικά;

mpetou
18-11-12, 15:10
ναι φυτιλι υαλονηματων εχει στην φωτογραφια φαινετε αλλα εχει το καλο οτι μπορεις να ανοιξεις την κεφαλη και να βαλεις βαμβακερο
δες videos στο youtube ( https://www.youtube.com/results?search_query=ce4%2B+cotton+wick&oq=ce4%2B+cotton+wick&gs_l=youtube.3...1359.9638.0.9882.16.16.0.0.0.0.274.2296.1j14j1.16.0...0.0...1ac.1.4A2dUA3znL0 ) πως το κανεις αν δεν μπορεις να δεις με το ματι.
Αν δεν κανεις τιποτα απο αυτα βαλε ενα αραιο φιλτρο στο επιστομιο μεσα τοσο ωστε να ρουφας καλα αλλα μην περνανε τα κοματακια fiberglass αμα αποκοληθουνε.

Επισης δεν αξιζει να αγοραζεις κεφαλες παρε αντισταση (βαμβακι πιστευω εχεις ή καθαρη βαμβακερη γαζα) και επισκευαζε τις κεφαλες ... μην δινεις τζαμπα λεφτα

ce4+ λεγεται ο ατμοποιητης αυτος αλλα εκει τον πουλανε με αλλο ονομα.

Στην τελικη παρε ενα επισκευσιμο να κανεις την δουλεια σου απλα και ευκολα μην πετας χρηματα σε τετοιους ατμοποιητες.

PopManiac
18-11-12, 15:31
OK μετά λόγου γνώσης και υπεύθυνα μπορεί κανείς να μου απαντήσει στο εξής:

Επειδή μένω Βρυξέλλες και δεν μπορώ να παραγγείλω εδώ από Ελλάδα, αγόρασα αυτούς τους atomizers για Ego C (http://www.e-cig.com/shopping/products/33-Atomizers/888-Atomizer-Head-for-EGO-C/) από το site που παραπέμπω. Έκανα μακακία ή όχι;

Χωρίς πολλά πολλά ;)

giorgosthess
18-11-12, 15:50
ναι φυτιλι υαλονηματων εχει στην φωτογραφια φαινετε αλλα εχει το καλο οτι μπορεις να ανοιξεις την κεφαλη και να βαλεις βαμβακερο
δες videos στο youtube ( https://www.youtube.com/results?search_query=ce4%2B+cotton+wick&oq=ce4%2B+cotton+wick&gs_l=youtube.3...1359.9638.0.9882.16.16.0.0.0.0.274.2296.1j14j1.16.0...0.0...1ac.1.4A2dUA3znL0 ) πως το κανεις αν δεν μπορεις να δεις με το ματι.
Αν δεν κανεις τιποτα απο αυτα βαλε ενα αραιο φιλτρο στο επιστομιο μεσα τοσο ωστε να ρουφας καλα αλλα μην περνανε τα κοματακια fiberglass αμα αποκοληθουνε.

Επισης δεν αξιζει να αγοραζεις κεφαλες παρε αντισταση (βαμβακι πιστευω εχεις ή καθαρη βαμβακερη γαζα) και επισκευαζε τις κεφαλες ... μην δινεις τζαμπα λεφτα

ce4+ λεγεται ο ατμοποιητης αυτος αλλα εκει τον πουλανε με αλλο ονομα.

Στην τελικη παρε ενα επισκευσιμο να κανεις την δουλεια σου απλα και ευκολα μην πετας χρηματα σε τετοιους ατμοποιητες.

Δεν θέλω να μπω στη διαδικασία να στρίβω αντιστάσεις και να αλλάζω φιτίλια. Δεν υπάρχει κάποιος έτοιμος με φτηνά ανταλλακτικά;

hemlock
18-11-12, 21:45
OK μετά λόγου γνώσης και υπεύθυνα μπορεί κανείς να μου απαντήσει στο εξής:

Επειδή μένω Βρυξέλλες και δεν μπορώ να παραγγείλω εδώ από Ελλάδα, αγόρασα αυτούς τους atomizers για Ego C (http://www.e-cig.com/shopping/products/33-Atomizers/888-Atomizer-Head-for-EGO-C/) από το site που παραπέμπω. Έκανα μακακία ή όχι;

Χωρίς πολλά πολλά ;)Τι δεν καταλαβαίνεις ? ΤΙ ΔΕΝ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΕΙΣ...
Υπάρχουν τόοοοοσα κακοκατασκευασμένα ΗΤ parts εκει έξω που δεν είναι δυνατόν να δικαιολογήσεις (ή όχι) αγορά...Ισχύει για κάθε είδους εξάρτημα του ΗΤ (θες φυτίλια?-->ισχύει οτι κάποια μαδάνε και δεν ξέρουμε που πάνε,θες mesh?-->το καίς/το οξειδώνεις για να το δουλέψεις,θες μπαταριοθήκες χωρίς airholes και απο αυτές έχουμε,θες σαχλαμάρες κατασκευαστών υγρών--> άλλη αναγραφόμενη νικοτίνη)...Απο όλα έχει ο μπαξές...;)

mpetou
19-11-12, 05:51
Δεν θέλω να μπω στη διαδικασία να στρίβω αντιστάσεις και να αλλάζω φιτίλια. Δεν υπάρχει κάποιος έτοιμος με φτηνά ανταλλακτικά;

κακο για σενα. Το να στησεις ενα επισκευασιμο αμα το κανεις μερικες φορες σου περνει χρονο οσο σου περνει να αλλαξεις μια κεφαλη και δεν δινεις ασκοπα χρηματα στους κινεζους
επισης ξερεις τα υλικα που εχει μεσα και δεν ειναι αμφιβολου ποιοτητας.
Εγω προσωπικα χρησιμοποιω ατμοποιητη με μες (οχι φυτιλια υαλονηματων) και ειναι οτι καλυτερο στην γευση στο ντουμανι αλλα και στην αντοχη.
Θα φτιαξω τωρα και μια συσκευη να οξειδωνει αυτοματα το μες χωρις φλογιστρα και λοιπες βλακειες... οποτε το στησιμο θα ειναι σε χρονο dt

hemlock
19-11-12, 10:53
κακο για σενα. Το να στησεις ενα επισκευασιμο αμα το κανεις μερικες φορες σου περνει χρονο οσο σου περνει να αλλαξεις μια κεφαλη και δεν δινεις ασκοπα χρηματα στους κινεζους
επισης ξερεις τα υλικα που εχει μεσα και δεν ειναι αμφιβολου ποιοτητας.
Εγω προσωπικα χρησιμοποιω ατμοποιητη με μες (οχι φυτιλια υαλονηματων) και ειναι οτι καλυτερο στην γευση στο ντουμανι αλλα και στην αντοχη.
Θα φτιαξω τωρα και μια συσκευη να οξειδωνει αυτοματα το μες χωρις φλογιστρα και λοιπες βλακειες... οποτε το στησιμο θα ειναι σε χρονο dt

Δύσκολο σίγουρα δεν είναι ,απλά έχει λίγο παίδεμα...
Επίσης για τους περισότερους εκεί έξω ισχύει το Plug and play ...Φόρτιση,συμπλήρωση υγρών ,έξω απο το σπίτι...Σε αυτό το σημείο οι τύπου genesis έχουν μεγάλο μειονέκτημα μιας και δεν "σφραγίζουν" με κάποιον τρόπο (aka διαρροές)...Οι δε επισκευάσιμοι με φυτίλια/σέρα έχουν ελάχιστη έως μηδαμινή χωρητικότητα...

giorgosthess
19-11-12, 11:41
Το θέμα είναι από που θα πάρω φιτίλι "ακίνδυνο", σύρμα αντίστασης και ατμοποιητή επισκευάσιμο. Τα δύο τελευταία τα βρίσκεις. Το φιτίλι όμως; Είμαι νέος όπως καταλάβατε στο άθλημα (2 μήνες) και θέλω αναλυτική βοήθεια. :rolleyes:

gewre
19-11-12, 13:36
Ορίστε λοιπόν που καταλήγουμε με όλα αυτά τα απόλυτα που αναφέρονται εδώ μέσα.

Όποιος έχει αμφιβολίες για τον ατμοποιητή του καλύτερα να κάνει ερωτήσεις στις πιο εξειδικευμένες κοινώτητες των οποίων τα links έβαλα στην προηγούμενη σελίδα και να μην παίρνει μία και μοναδική άποψη ως την ορθότερη.

Εκεί υπάρχουν άτομα με μεγάλη εμπειρία και πρόθημα να συζητήσουν και όχι να επιβάλουν τη γνώμη τους.

PopManiac
19-11-12, 13:51
Τι δεν καταλαβαίνεις ? ΤΙ ΔΕΝ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΕΙΣ...
Υπάρχουν τόοοοοσα κακοκατασκευασμένα ΗΤ parts εκει έξω που δεν είναι δυνατόν να δικαιολογήσεις (ή όχι) αγορά...Ισχύει για κάθε είδους εξάρτημα του ΗΤ (θες φυτίλια?-->ισχύει οτι κάποια μαδάνε και δεν ξέρουμε που πάνε,θες mesh?-->το καίς/το οξειδώνεις για να το δουλέψεις,θες μπαταριοθήκες χωρίς airholes και απο αυτές έχουμε,θες σαχλαμάρες κατασκευαστών υγρών--> άλλη αναγραφόμενη νικοτίνη)...Απο όλα έχει ο μπαξές...;)

ΟΚ κατανοητόν αλλά από εκεί και πέρα θα ήθελα να ήξερα αν το site από όπου αγόρασα έχει κάποια εχέγγυα ;)

Αν και με 1 εβδομάδας χρήση δεν έχω δει κάτι διαφορετικό από τους ατμοποιητές της Alter

giorgosthess
19-11-12, 14:22
Έψαξα να βρω επισκευάσιμους ατμοποιητές με mesh και είδα κάτι τρελλές τιμές (http://mmvapors.com/). Άμα θέλω για μένα και τη γυναίκα μου 170€ για δύο τέτοιους ατμοποιητές ε τότε καλός είναι και ο c4 (http://www.nobacco.gr/el/productsgr/%CE%B1%CE%BE%CE%B5%CF%83%CE%BF%CF%85%CE%B1%CF%81/epsilon/nobacco-ego-epsilon-2-4-ohm-%CE%B4%CE%B9%CE%B1%CF%86%CE%B1%CE%BD%CE%BF). :p

- - - Updated - - -

Αυτός (http://www.nobacco.gr/el/productsgr/%CE%B1%CE%BE%CE%B5%CF%83%CE%BF%CF%85%CE%B1%CF%81/titan/nobacco-titan-dct-%CE%BC%CF%80%CE%BB%CE%B5) έχει φιτίλι;

hemlock
19-11-12, 16:16
ΟΚ κατανοητόν αλλά από εκεί και πέρα θα ήθελα να ήξερα αν το site από όπου αγόρασα έχει κάποια εχέγγυα ;)

Αν και με 1 εβδομάδας χρήση δεν έχω δει κάτι διαφορετικό από τους ατμοποιητές της Alter
Noname είναι...Μπορεί και να σου καθήσει (επώνυμο όπως Ovale ή Joyetech)...

- - - Updated - - -


Έψαξα να βρω επισκευάσιμους ατμοποιητές με mesh και είδα κάτι τρελλές τιμές (http://mmvapors.com/). Άμα θέλω για μένα και τη γυναίκα μου 170€ για δύο τέτοιους ατμοποιητές ε τότε καλός είναι και ο c4 (http://www.nobacco.gr/el/productsgr/%CE%B1%CE%BE%CE%B5%CF%83%CE%BF%CF%85%CE%B1%CF%81/epsilon/nobacco-ego-epsilon-2-4-ohm-%CE%B4%CE%B9%CE%B1%CF%86%CE%B1%CE%BD%CE%BF). :p

- - - Updated - - -

Αυτός (http://www.nobacco.gr/el/productsgr/%CE%B1%CE%BE%CE%B5%CF%83%CE%BF%CF%85%CE%B1%CF%81/titan/nobacco-titan-dct-%CE%BC%CF%80%CE%BB%CE%B5) έχει φιτίλι;
1.Δεν είναι όλοι τόσο ακριβοί...(το καταστάρι ή κοντά σε αυτό για 2 ατμο δεν το γλυτώνεις αν ψωνίσεις απο μαγαζί).
2.Παραλαγή του κλασικού boge είναι και τα DCT (έχουν ένα δακτυλιδάκι σε ρόλο στοπ στην κάτω μεριά και τρυπούλα απο το εργοστάσιο)...

mpetou
19-11-12, 19:31
Έψαξα να βρω επισκευάσιμους ατμοποιητές με mesh και είδα κάτι τρελλές τιμές (http://mmvapors.com/). Άμα θέλω για μένα και τη γυναίκα μου 170€ για δύο τέτοιους ατμοποιητές ε τότε καλός είναι και ο c4 (http://www.nobacco.gr/el/productsgr/%CE%B1%CE%BE%CE%B5%CF%83%CE%BF%CF%85%CE%B1%CF%81/epsilon/nobacco-ego-epsilon-2-4-ohm-%CE%B4%CE%B9%CE%B1%CF%86%CE%B1%CE%BD%CE%BF). :p

- - - Updated - - -

Αυτός (http://www.nobacco.gr/el/productsgr/%CE%B1%CE%BE%CE%B5%CF%83%CE%BF%CF%85%CE%B1%CF%81/titan/nobacco-titan-dct-%CE%BC%CF%80%CE%BB%CE%B5) έχει φιτίλι;

οχι αλλα ειναι μαπα...
Για να παρεις genesis δεν θες 100 ευρω ψαξε καλυτερα.
Καλα τι ρωτας που θα βρεις φυτιλι ? στο super market πουλανε 100% βαμβακι το βραζεις καμποση ωρα το αφηνεις στεγνωνει και ετοιμος.
Επισης απο το φαρμακειο 100% βαμβακερες γαζες χωρις προσθετα και αυτες τις βραζεις τις αφηνεις στεγνωνουνε και ετοιμος.
Φυτιλι στην πορτα σου και παμφτηνο.
Το βαμβακερο φυτιλι εχει μια ιδιομορφια δεν πρεπει να το αφησεις να στεγνωσει γιατι θα καει κατα τα αλλα δεν σπαει και βγαζει πολυ ντουμανι γιατι ποτιζει καλυτερα
απο το fiberglass

giorgosthess
19-11-12, 20:53
οχι αλλα ειναι μαπα...
Για να παρεις genesis δεν θες 100 ευρω ψαξε καλυτερα.
Καλα τι ρωτας που θα βρεις φυτιλι ? στο super market πουλανε 100% βαμβακι το βραζεις καμποση ωρα το αφηνεις στεγνωνει και ετοιμος.
Επισης απο το φαρμακειο 100% βαμβακερες γαζες χωρις προσθετα και αυτες τις βραζεις τις αφηνεις στεγνωνουνε και ετοιμος.
Φυτιλι στην πορτα σου και παμφτηνο.
Το βαμβακερο φυτιλι εχει μια ιδιομορφια δεν πρεπει να το αφησεις να στεγνωσει γιατι θα καει κατα τα αλλα δεν σπαει και βγαζει πολυ ντουμανι γιατι ποτιζει καλυτερα
απο το fiberglass

Οπότε γίνεται και η δουλειά μου μ'αυτόν (http://www.vapenova.gr/index.php?dispatch=products.view&product_id=205). Μόνο που αντί για το φιτίλι που δίνουν θα πάρω βαμβακερή γάζα. Άντε να δούμε!

mpetou
20-11-12, 05:48
αν παρεις επισκευασιμο μην παρεις αυτο που μου εδειξες.
Παρε επιτοπου genesis (πχ aga hydra που ειναι φτηνος ποιο φτηνος απο αυτον που μου εδειξες).
Μην πετας χρηματα σε 2ης ποιοτητας πραγματα. Αυτος που λεω κανει γυρω στα 25 και θα παρεις σιγουρη γευση και ντουμανι.
Υπαρχουνε και αλλοι ποιο μικροι σε μεγεθος ποιο μεγαλοι σε αυτη την κατηγορια τιμης.
Να παρατησεις τελιως ολα τα φυτιλια που καιγονται και σπανε με το μες.

Μολις τον παρεις με ψιλο γυαλοχαρτο να τριψεις κατω την καμπανα ωστε η τρυπα να πεφτει ακριβως πανω στο μες
Αυτο θα το κανεις μονο αν δεν πεφτει η τρυπα ακριβως αν πεφτει δεν κανεις τιποτα.

gewre
23-11-12, 19:40
Άκου πάλι τι λες.
Θα πάρει ένα φτηνό AGA Hydra, που δεν είναι δεύτερος, αλλά πρέπει να πάρει το γυαλόχαρτο και να αρχίσει να τον τρίβει για να τον κάνει να ατμίζεται. Τα διαβάζεις πριν τα ποστάρεις?

Οι τύπου genesis είναι οι πιο δύσκολοι ατμοποιητές στο στήσιμο και δεν είναι για αρχάριους χρήστες. Μέχρι να μάθει το παλικάρι πως να το γυαλοχαρτάρει και να το στήνει θα έχει ξαναρχίσει το κάπνισμα.

Ρε αδερφέ πήγαινε μια βόλτα να πάρεις ένα DID από MMvapors.gr ή μια ατμομηχανή ή Gini από atmomixani.gr. Μπορεί να δώσεις μερικά χρήματα παραπάνω, αλλά πρώτον τα δίνεις σε Έλληνα και όχι σε Κινέζο (μένουν τα χρήματα στον τόπο σου) και δεύτερον και ίσως σπουδαιότερο, τα παλικάρια εκεί θα σου δείξουν πως το σετάρεις και τι πρέπει να προσέξεις. Σε όλο τον κόσμο παρακαλάνε για ελληνικούς επισκευάσιμους, αλλά εμείς εδώ είμαστε οι έξυπνοι που θα πάμε να πάρουμε κινέζικους που δεν είναι δεύτεροι αλλά πρώτοι.

Αυτά μόνο εδώ συμβαίνουν. Τα παραπάνω λεφτά που δίνει κάποιος για ατμοποιητές δεν είναι πάντα πεταμένα. Σε αυτούς που λέω δε χρειάζεται γυαλόχαρτο. Επίσεις όταν θα φύγει από το κατάστημα θα ατμίζει, δε θα χρειάζεται να περάσει πρώτα από χρωματοπωλείο. Θα του πούνε πολλά περισσότερα από όσα πρέπει να ξέρει και μαζί με το προϊόν θα μάθει και κάτι παραπάνω.

Άντε να δω πάλι ποιος θα με κατηγορήσει για άδικες επιθέσεις.

PopManiac
25-11-12, 03:56
@All,

Έχω βαρεθεί την ΑΛΗΤΕΙΑ και ΑΠΑΤΗ των συσκευών ego-C Twist που προσφέρει η Alter E-go στην Ελλάδα (οι λέξεις αυτές γράφονται μετά λόγου γνώσεως)

Έχω βαρεθεί να ατμίζω τις τράκα τρούκες του καθενός που νομίζει πως θα κάνει μια αρπαχτή, στην τελική το έχω δει το έργο αλλού σε αυτήν την χώρα και πλέον δεν ανέχομαι εύκολα ματσαραγκιές (πάλι τα γράφω μετά λόγου γνώσεως για τα προϊόντα-κοροϊδία που κυκλοφορούν)

Τούτων γραφόμενων, θέλω ένα πολύ απλό πράγμα:

Μία μαμημένη συσκευή, όπου να βάλω το μαμημένο υγρό, και να μαμο-ατμίζω...

Υπάρχει, ή τρώω τον μαμημένο χρόνο μου;;;;;;;;;;;;;

hemlock
25-11-12, 11:30
@All,

Έχω βαρεθεί την ΑΛΗΤΕΙΑ και ΑΠΑΤΗ των συσκευών ego-C Twist που προσφέρει η Alter E-go στην Ελλάδα (οι λέξεις αυτές γράφονται μετά λόγου γνώσεως)

Έχω βαρεθεί να ατμίζω τις τράκα τρούκες του καθενός που νομίζει πως θα κάνει μια αρπαχτή, στην τελική το έχω δει το έργο αλλού σε αυτήν την χώρα και πλέον δεν ανέχομαι εύκολα ματσαραγκιές (πάλι τα γράφω μετά λόγου γνώσεως για τα προϊόντα-κοροϊδία που κυκλοφορούν)

Τούτων γραφόμενων, θέλω ένα πολύ απλό πράγμα:

Μία μαμημένη συσκευή, όπου να βάλω το μαμημένο υγρό, και να μαμο-ατμίζω...

Υπάρχει, ή τρώω τον μαμημένο χρόνο μου;;;;;;;;;;;;;

Pop...Στα λόγια όλων των "παλαιότερων" ατμιστών έρχεσαι...'Ολοι έβαλαν το χέρι βαθιά στην τσέπη μπας και βρούν πραγματάκια που να αξίζουν (αν θες και με σταθερή ποιότητα)..
Το επόμενο στάδιο είναι να ασχοληθείς με ιδιοκατασκευές ατμοποιητών και ξεχωριστές μπαταριοθήκες...
Τουλάχιστον στην περίπτωση αυτή θα έχεις την ποιότητα και την σταθερότερη απόδοση.;)

PopManiac
25-11-12, 13:35
Pop...Στα λόγια όλων των "παλαιότερων" ατμιστών έρχεσαι...'Ολοι έβαλαν το χέρι βαθιά στην τσέπη μπας και βρούν πραγματάκια που να αξίζουν (αν θες και με σταθερή ποιότητα)..
Το επόμενο στάδιο είναι να ασχοληθείς με ιδιοκατασκευές ατμοποιητών και ξεχωριστές μπαταριοθήκες...
Τουλάχιστον στην περίπτωση αυτή θα έχεις την ποιότητα και την σταθερότερη απόδοση.;)

Κοίτα, θέλω να ξεφύγω από τις αηδίες της Alter Ego και Joytech αλλά δεν θέλω να μπλέξω με άλλες αηδίες...

Από την άλλη, δεν έχω πρόβλημα να δώσω και κάτι παραπάνω και είδα το Temon της ΜΜV. Αλλά, έχω 2 θέματα με αυτό:

1. Μου φαίνεται για κουμούτσα ολκής :p και είναι που είναι αντιαισθητικό το ΗΤ (ας το παραδεχτούμε) το Temon μοιάζει με εξάτμιση αυτοκινήτου σε μέγεθος. Τουλάχιστον οι ego είναι κάπως πιο νορμάλ

2. Βλέπω πως αυτό έχει εξαρτήματα που για να το στήσεις θέλεις περισσότερη ώρα από ένα PC :-k Και προφανώς δεν πρόκειται να περάσω από μαγαζί γιατί θα το πάρω με mail order

@ ADSLgr.com All rights reserved.