PDA

Επιστροφή στο Forum : Ηλεκτρονικό τσιγάρο (reloaded)- Για μεγάλα "φουγάρα"



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 [23] 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71

hemlock
25-11-12, 13:56
Κοίτα, θέλω να ξεφύγω από τις αηδίες της Alter Ego και Joytech αλλά δεν θέλω να μπλέξω με άλλες αηδίες...

Από την άλλη, δεν έχω πρόβλημα να δώσω και κάτι παραπάνω και είδα το Temon της ΜΜV. Αλλά, έχω 2 θέματα με αυτό:

1. Μου φαίνεται για κουμούτσα ολκής :p και είναι που είναι αντιαισθητικό το ΗΤ (ας το παραδεχτούμε) το Temon μοιάζει με εξάτμιση αυτοκινήτου σε μέγεθος. Τουλάχιστον οι ego είναι κάπως πιο νορμάλ

2. Βλέπω πως αυτό έχει εξαρτήματα που για να το στήσεις θέλεις περισσότερη ώρα από ένα PC :-k Και προφανώς δεν πρόκειται να περάσω από μαγαζί γιατί θα το πάρω με mail order

Κάνεις λάθος...Δύσκολο δεν είναι ,απλά θα πρέπει να αφιερώσεις κάποιες στιγμές μαζί του...Αν δεν τρέμουν τα χέρια σου με την 5-6 φορά, θα το πετύχεις (οτι υλικό και να είναι).
Για τα σιδερικά (μπαταριοθήκες ή ατμοποιητές) κοίτα για αγορά δοκιμασμένων λύσεων ,πχ Provari για μπαταριοθήκη και ατμο κάτι σε vivi nova (Οποιαδήποτε version-αρκεί να σου κάνει στο μάτι) ή αν πιστεύεις στον Ποπ ξεκίνα με επισκευάσιμους και τον bulli A2 classic μαζί με αναλώσιμα...
Βέβαια το καλυτερότερο που θα μπορούσες να κάνεις ,είναι να τα δείς απο κοντά πριν την αγορά και ίσως το πως τα σετάρεις....Εδω χάμω έχουμε μεγαλούτσικη κοινότητα ατμιστών για τις ερωτήσεις και free courses...Λογικά και στις Βρυξέλλες...;)
====
Κάτσε να σου διευκρινήσω κάποια πράγματα επιπλέον,γιατί τώρα πήρα χαμπάρι τι είναι το Temon...:p
Οι μπαταρίες ego type Με οτιδήποτε άλλο μαραφέτι έχουν τεράστιες διαφορές (τόσο σε ισχύ όσο και σε Look)...Πρώτα θα πρέπει να συνηθίσεις τον όγκο που έχουν μαζί με τον οποιοδήποτε ατμο πάνω, μετά κάνεις δειλά βήματα με φθηνούς επισκευάσιμους όπως ο A2 για να μάθεις να σετάρεις Και στο τέλος αγοράζεις οτι βλέπεις μπροστά σου...Διαφορές υπάρχουν και είναι πάρα πολλές-πιθανώς όμως να μην σου κάνουν και αίσθηση πολλές απο αυτές (πχ αεράτη τζούρα)...

PopManiac
25-11-12, 14:23
Nα το πάρω το Τemon τελικά ή όχι; :p

hemlock
25-11-12, 14:30
Nα το πάρω το Τemon τελικά ή όχι; :p
Ένας ωραίος συνδιασμός είναι το Mini Provari (Provape.com) μαζί με έναν επισκευάσιμο (αν θες και τον Α2 (http://bulli-smoker.de/))-και με το ανάλογο status στις εξόδους σου αν θες ...;)
Αλλά θα πρέπει να μάθεις να τον στήνεις και να υπομείνεις την μικρή χωρητικότητα του Α2...
Όλα αυτά στα γράφω, γιατι σε βρήκα πολλύ θυμωμένο με τους ατμο του εμπορίου και θεώρησα οτι το επόμενο (big step βέβαια) είναι κάποιο σετάκι σαν αυτό που έγραψα παραπάνω...

PopManiac
25-11-12, 14:33
Δεν έχω χρόνο και διάθεση βρε, θέλω κάτι plug και ατμίζω, αν είναι τώρα να αρχίσω να τρέχω και να στήνω, είναι ένα βήμα που δεν θα το κάνω.

Το πλεονέκτημα των Alter Ego ήταν αυτό, τους παίρνω και τους χρησιμοποιώ (και μετά αρχίζουν τα προβλήματα αλλά τεσπά :p) αλλά δεν έχω θέματα στησίματος.

Σόρρυ, δεν υπάρχει περίπτωση μία στο εκατομμύριο να κάτσω να στήνω

sdikr
25-11-12, 14:33
Δεν έχω χρόνο και διάθεση βρε, θέλω κάτι plug και ατμίζω, αν είναι τώρα να αρχίσω να τρέχω και να στήνω, είναι ένα βήμα που δεν θα το κάνω.

Το πλεονέκτημα των Alter Ego ήταν αυτό, τους παίρνω και τους χρησιμοποιώ (και μετά αρχίζουν τα προβλήματα αλλά τεσπά :p) αλλά δεν έχω θέματα στησίματος.

Σόρρυ, δεν υπάρχει περίπτωση μία στο εκατομμύριο να κάτσω να στήνω

τι έπαθες με τους ego-c;

hemlock
25-11-12, 14:36
Δεν έχω χρόνο και διάθεση βρε, θέλω κάτι plug και ατμίζω, αν είναι τώρα να αρχίσω να τρέχω και να στήνω, είναι ένα βήμα που δεν θα το κάνω.

Το πλεονέκτημα των Alter Ego ήταν αυτό, τους παίρνω και τους χρησιμοποιώ (και μετά αρχίζουν τα προβλήματα αλλά τεσπά :p) αλλά δεν έχω θέματα στησίματος.

Σόρρυ, δεν υπάρχει περίπτωση μία στο εκατομμύριο να κάτσω να στήνω
Mini lavatube Με ατμοποιητές τύπου Vivi nova...Ψάξε για τιμές και χρωματάκια...;)
Χμμμ ΟΛΑ τα παραπάνω στα γράφω θεωρώντας οτι δεν είσαι ατμιστής των 1-2ml/day...Αν είσαι τέτοιος ,απλά ψάχνεις να βρείς άλλον προμηθευτή...;)

PopManiac
25-11-12, 14:40
τι έπαθες με τους ego-c;

7 στις 10 φορές βγάζει πλαστικούρα και γενικά τα έχω πάρει ;)

- - - Updated - - -


Mini lavatube Με ατμοποιητές τύπου Vivi nova...Ψάξε για τιμές και χρωματάκια...;)
Χμμμ ΟΛΑ τα παραπάνω στα γράφω θεωρώντας οτι δεν είσαι ατμιστής των 1-2ml/day...Αν είσαι τέτοιος ,απλά ψάχνεις να βρείς άλλον προμηθευτή...;)

Σωραίος :oneup:

sdikr
25-11-12, 15:07
7 στις 10 φορές βγάζει πλαστικούρα και γενικά τα έχω πάρει ;)

- - - Updated - - -



Σωραίος :oneup:


πιπακια/αμπουλες άλλαξες;
Μήπως να πας σε c4, t2;


ΥΓ Mini lavatube είναι το δικό μου, απλά για να ξέρεις το μέγεθος :p

PopManiac
25-11-12, 15:19
ΥΓ Mini lavatube είναι το δικό μου, απλά για να ξέρεις το μέγεθος :p

Αλλάχ ου ακμπάρ :scared::scared::scared::scared:

Καλά που το λες, άρα εξάτμιση, άρα δεν το παίρνω ;)

Θα κάνω μια γύρα την άλλη φορά που θα είμαι Ελλάδα να δω τι παίζει...

Όταν λες c4 t2, για εξήγησε και σε μας τους αδαείς ;)

sdikr
25-11-12, 15:44
Αλλάχ ου ακμπάρ :scared::scared::scared::scared:

Καλά που το λες, άρα εξάτμιση, άρα δεν το παίρνω ;)

Θα κάνω μια γύρα την άλλη φορά που θα είμαι Ελλάδα να δω τι παίζει...

Όταν λες c4 t2, για εξήγησε και σε μας τους αδαείς ;)

είναι ατμοποιήτες (σαν τον δικό μου τον διάφανο), σίγουρα δεν είναι a2 αλλά είναι αρκετά τίμιοι για το λεγόμενο Plug and play
Πχ τώρα έχω αυτόν (http://www.hlektroniko-tsigaro.com/index.php?target=categories&category_id=825) είναι ο τ2 αλλά λίγο καλύτερο στο επιστόμιο (ώστε να μην σπάει με την μία)

hemlock
25-11-12, 18:33
Αλλάχ ου ακμπάρ :scared::scared::scared::scared:

Καλά που το λες, άρα εξάτμιση, άρα δεν το παίρνω ;)

Θα κάνω μια γύρα την άλλη φορά που θα είμαι Ελλάδα να δω τι παίζει...

Όταν λες c4 t2, για εξήγησε και σε μας τους αδαείς ;)
Και δονητής....Με ότι βολεύεται ο καθένας,αλλά να ξες οτι το μέγεθος πάντα μετράει...:rofl::whistle:

mpetou
26-11-12, 03:17
η πλαστικιλα ειναι η μυρωδια του φυτιλιου που καιγετε πηγενε σε ατμο μες να δεις την διαφορα στη γευση

anasm
30-11-12, 19:29
καλημερα, να σε ρωτήσω κάτι?μπήκα σε αυτό το site που λες πιο πάνω και πραγματικά τα υγρά είναι πολύ οικονομικά, δηλαδή με 10 ευρώ παίρνεις 30 ml, δεν το συζητάω.
Αλλά σε άλλα site εταιριων που κοιταξα, και αυτό το tribeca halo (Alter Ego λεγεται το site) που λες και στη Nobacco,
τα υγρά όλα έχουν αναλύσεις και πιστοποιήσεις,
σε αυτο το φθηνο εχει μονο πιστοποιήσεις για τα μπουκαλάκια τα πλαστικά και ce για τις συσκευές.
Είναι καλά ή θα κάνουμε οικονομία στην τσέπη και στο τέλος θα τα πληρώσουμε όλα μαζεμένα στους γιατρούς?
Στις ειδήσεις προχτες ειχε πει ενας γιατρος οτι μονο απο καποιες εταιριες ειναι ασφαλές να παίρνουμε υγρά.

Γειά χαρά σε όλους!
Πραγματικά, πολύ δυνατή τροφή για σκέψη και προβληματισμό, όλα όσα διάβασα στο παρόν Topic... :oneup:

Με αφορμή, κάτι που πήρε το μάτι μου, από τη Nikolettad17 :

Μπαίνοντας στο site της Nobacco,
πραγματικά μού έδωσε την αίσθηση, για μια πολύ σοβαρή και ουσιαστική Εταιρεία στον Χώρο...!
Παρόλα αυτά,
πώς μπορώ να νιώθω σιγουριά, για τις Αναλύσεις και Πιστοποιήσεις των e-Liquids της, όταν :

Το σύνολο των e-Liquid που διαθέτει στην Αγορά, ανέρχονται στα 330 (!!),
και αντίστοιχα, Πιστοποιητικά Αναλύσεων από το Εργαστήριο Τοξικολογίας του Πανεπιστημίου Κρήτης,
υπάρχουν ΜΟΝΟΝ για, "ενδεικτικά", 11 e-Liquids (...)

http://www.njoyhellas.gr/%CE%A0%CE%B9%CF%83%CF%84%CE%BF%CF%80%CE%BF%CE%B9%CE%AE%CF%83%CE%B5%CE%B9%CF%82-%CE%A5%CE%B3%CF%81%CF%8E%CE%BD-%CE%91%CE%BD%CE%B1%CF%80%CE%BB%CE%AE%CF%81%CF%89%CF%83%CE%B7%CF%82/

Θα μου πείς : "Ώπα, ρε Καραμήτρο, στο λέει και η λέξη 'ενδεικτικά'...!"
Άρα, αν πάς σε Εξουσιοδοτημένο Κατάστημά τους, θα είναι διαθέσιμα τα αντίστοιχα Πιστοποιητικά, για κάθε Flavor, και Blend που θ'αγοράσεις...!
Ok!
Το φοβερό "χαρτί", της εν λόγω Εταιρείας, που και μόνο στο άκουσμά του, νιώθεις έντονο αίσθημα σιγουριάς,
είναι ο σχετικός Έλεγχος από εξειδικευμένο Εργαστήριο του "ΔΗΜΟΚΡΙΤΟΥ" (...) :respekt:

Έχετε διαβάσει την Έκθεση αυτή του "Δημόκριτου"...??

http://www.nobacco.gr/pdf/nobacco_certification.pdf

Πρόκειται, απλά, για τρία e-Liquids, από τα 330 κυκλοφορούντα (...),
τα οποία, η ίδια η Εταιρεία (...),
έστειλε στα Εργαστήρια του "Δημόκριτου", για να γίνουν οι σχετικές Αναλύσεις...!

Σε αντιδιαστολή, ο FDA (δηλαδή, ο αντίστοιχος ΕΟΦ των ΗΠΑ),
προφανώς, ΔΕΝ ζήτησε από τις Εταιρείες, να του υποβάλλουν τα "δικά τους δείγματα" (...),
αλλά, στο πλαίσιο Τυχαιοποιημένου Δειγματοληπτικού Ελέγχου, πήρε από την ευρύτερη Αγορά, σαν δήθεν καταναλωτής, μια ποσότητα e-Liquids,
και έκανε τις Αναλύσεις του...!

Για να μην παρεξηγηθώ, σε καμμία περίπτωση ΔΕΝ έχω ούτε λόγο, ούτε όφελος, να κάνω "πόλεμο" έναντι της οποιασδήποτε Εταιρείας.
Απλά αναρρωτιέμαι,
ΑΝ ίσως, μια τέτοια Εταιρεία, πραγματικού κύρους στον Χώρο, έχει τόσο αμφισβητήσιμα Πιστοποιητικά,
τότε, ένας Θεός ξέρει, "τί καπνό φουμάρουνε" οι Άλλες...

PopManiac
30-11-12, 23:34
anasm θέτεις ένα θέμα το οποίο φαντάζομαι πως προβληματίζει όλους.

Καλό θα ήταν κάποια στιγμή να ξεκινήσει μια πιστοποίηση και σοβαρός έλεγχος όλων των ΗΤ στην αγορά καθώς και των υγρών, προφανώς επιτέλους για να μάθουμε και τις πραγματικές τους επιπτώσεις στην υγεία.

Αλλά, ας όψωνται κυρίως τα αντικαπνιστικά λόμπυ τα οποία - σε μια διεστραμμένη προσέγγιση - προτιμούν να φωνάζουν "ου ου ου 666" για το ΗΤ (επιτέλους, γιατί το λέμε ηλεκτρονικό τσιγάρο αφού δεν έχει καμία απολύτως σχέση με το τσιγάρο) και προτιμούν να διαμορφώνουν μια 100000% στρουθοκαμηλική προσέγγιση.

Ίσως γιατί περιμένουν να φανούν τίποτα αρνητικές συνέπειες για να το στείλουν στο πυρ το εξώτερο με απαγόρευση, τι να πω

anasm
01-12-12, 01:50
anasm θέτεις ένα θέμα το οποίο φαντάζομαι πως προβληματίζει όλους.

Καλό θα ήταν κάποια στιγμή να ξεκινήσει μια πιστοποίηση και σοβαρός έλεγχος όλων των ΗΤ στην αγορά καθώς και των υγρών, προφανώς επιτέλους για να μάθουμε και τις πραγματικές τους επιπτώσεις στην υγεία.

Αλλά, ας όψωνται κυρίως τα αντικαπνιστικά λόμπυ τα οποία - σε μια διεστραμμένη προσέγγιση - προτιμούν να φωνάζουν "ου ου ου 666" για το ΗΤ

Ίσως γιατί περιμένουν να φανούν τίποτα αρνητικές συνέπειες για να το στείλουν στο πυρ το εξώτερο με απαγόρευση, τι να πω

Φίλε μου PopManiac,
νομίζω αποτελεί "κοινό μυστικό" οτι, ΔΕΝ υπάρχει σύγκριση μεταξύ του συμβατικού τσιγάρου και του "ηλεκτρονικού"...!

Αλλά, όταν λέμε Έλεγχος, εννοούμε Έ Λ Ε Γ Χ Ο Σ (...)

Παρόλα αυτά, επειδή, άθελά μου, μπορεί και να πέφτω θύμα κάποιας "υποσυνείδητης" προκατάληψής μου...
Προσωπικά, καπνίζω αραιά και πού...
Τα απλά (νόμιμα εννοείται...) "στριφτά" μου, με υπερκαλύπτουν...

Παρόλα αυτά, έχω μια απορία :

Ειλικρινά, χωρίς διάθεση -πνεύμα και υφάκι "ξερόλα" :sorry:
θα 'θελα να ρωτήσω, όλα τα μέλη, σχετικά με το Labeling Πιστοποίησης που γράφει επάνω, κάθε single e-Liquid που αγοράζετε...?
Δηλαδή,
πώς "νιώθεις" οτι, πράγματι, αυτό το "υγρό αναπλήρωσης" που κρατάς στα χέρια σου, και πρόκειται να το εισπνεύσεις,
έχει ελεγχθεί και πιστοποιηθεί ως προς την Ποιότητα και την Ασφάλειά του...??

sdikr
01-12-12, 02:01
Φίλε μου PopManiac,
νομίζω αποτελεί "κοινό μυστικό" οτι, ΔΕΝ υπάρχει σύγκριση μεταξύ του συμβατικού τσιγάρου και του "ηλεκτρονικού"...!

Αλλά, όταν λέμε Έλεγχος, εννοούμε Έ Λ Ε Γ Χ Ο Σ (...)

Παρόλα αυτά, επειδή, άθελά μου, μπορεί και να πέφτω θύμα κάποιας "υποσυνείδητης" προκατάληψής μου...
Προσωπικά, καπνίζω αραιά και πού...
Τα απλά (νόμιμα εννοείται...) "στριφτά" μου, με υπερκαλύπτουν...

Παρόλα αυτά, έχω μια απορία :

Ειλικρινά, χωρίς διάθεση -πνεύμα και υφάκι "ξερόλα" :sorry:
θα 'θελα να ρωτήσω, όλα τα μέλη, σχετικά με το Labeling Πιστοποίησης που γράφει επάνω, κάθε single e-Liquid που αγοράζετε...?
Δηλαδή,
πώς "νιώθεις" οτι, πράγματι, αυτό το "υγρό αναπλήρωσης" που κρατάς στα χέρια σου, και πρόκειται να το εισπνεύσεις,
έχει ελεγχθεί και πιστοποιηθεί ως προς την Ποιότητα και την Ασφάλειά του...??

Με τον ίδιο τρόπο που καπνίζαμε, νικοτίνη, πίσσα, βενζόλιο και όλα τα σχετικά του τσιγάρου

anasm
01-12-12, 02:22
Με τον ίδιο τρόπο που καπνίζαμε, νικοτίνη, πίσσα, βενζόλιο και όλα τα σχετικά του τσιγάρου

Ρεαλιστικά, θα συμφωνήσω μαζί σου...
Όμως, δεν νιώθεις "κάπως",
όταν "και καλά" Πιστοποιημένες Εταιρείες -Κολοσσοί, πουλάνε "στάχτη στα μάτια"...?

Δηλαδή, δεν θα έλεγες "χαλάλι" 2 -3ευρώ παραπάνω, αλλά, αυτό που έχω στα χέρια μου, είναι ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ελεγμένο...?

Δεν είμαι κατά του ΗΤ, το αντίθετο...
Είμαι κατά, του "κατ'επίφαση" δήθεν Ελέγχου...

Και μην μου πείς, " 'ντάξει μωρέ, στην Ελλάδα είσαι..."
Γιατί ΑΥΤΗ η Ελλάδα, είναι δημιούργημα όλων μας...!

XPHSTOS29
01-12-12, 19:39
Φιλε anasm, ενας κυβικο μετρο ( 1m³ = 1000 lt ) υγρο αναπληρωσης μπορει να ελενχθει απο ενα και μονο δειγμα λογο της συστασης του.
Ενας τονος ελεγμενου υγρου αποτελει την βαση για 50.000 μπουκαλακια των 20 ml .
Οι αρωματικες ουσιες που χρησιμοποιουνται μπορει να εχουν ηδη εγκριθει ως καταληλες για αλλου ειδους σκευασματα που ηδη κυκλοφορουν και ηδη τα εισπνεουμε...
Ποσες χιλιαδες αρωματικα κερια χρησιμοποιουνται σημερα ; Δεν αναπτυσουν μεγαλες θερμοκρασιες ; Δεν εισπνεουμε τα αερια τους ;
Απο την στιγμη που εχουν την εγκριση για την βαση τους και χρησιμοποιουν εγκεκριμενες αρωματικες ουσιες πρεπει να παρουν και αλλη εγκριση;
Αλλα ειναι καποια πραγματα που φαινονται (ΗΤ) και αλλα που δεν φαινοντα (διαφοροι τυποι αρωματικων) και εμεις παντα κολαμε σε αυτα που βλεπουμε ...

sdikr
01-12-12, 19:56
Ρεαλιστικά, θα συμφωνήσω μαζί σου...
Όμως, δεν νιώθεις "κάπως",
όταν "και καλά" Πιστοποιημένες Εταιρείες -Κολοσσοί, πουλάνε "στάχτη στα μάτια"...?

Δηλαδή, δεν θα έλεγες "χαλάλι" 2 -3ευρώ παραπάνω, αλλά, αυτό που έχω στα χέρια μου, είναι ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ελεγμένο...?

Δεν είμαι κατά του ΗΤ, το αντίθετο...
Είμαι κατά, του "κατ'επίφαση" δήθεν Ελέγχου...

Και μην μου πείς, " 'ντάξει μωρέ, στην Ελλάδα είσαι..."
Γιατί ΑΥΤΗ η Ελλάδα, είναι δημιούργημα όλων μας...!

απλά δεν κάνω το λάθος να θεωρώ το ΗΤ άκακο, το θεωρώ απλά λιγότερο κακό.
Οχι δεν θα πληρώσω για υγρά αναπλήρωσης με 15 χαρτιά, προτιμώ να δίνω 7 ευρώ για 200 μλ αντί 7 ευρώ για 10μλ

anasm
01-12-12, 22:03
Φιλε anasm, ενας κυβικο μετρο ( 1m³ = 1000 lt ) υγρο αναπληρωσης μπορει να ελενχθει απο ενα και μονο δειγμα λογο της συστασης του.
Ενας τονος ελεγμενου υγρου αποτελει την βαση για 50.000 μπουκαλακια των 20 ml .
Οι αρωματικες ουσιες που χρησιμοποιουνται μπορει να εχουν ηδη εγκριθει ως καταληλες για αλλου ειδους σκευασματα που ηδη κυκλοφορουν και ηδη τα εισπνεουμε...
Ποσες χιλιαδες αρωματικα κερια χρησιμοποιουνται σημερα ; Δεν αναπτυσουν μεγαλες θερμοκρασιες ; Δεν εισπνεουμε τα αερια τους ;
Απο την στιγμη που εχουν την εγκριση για την βαση τους και χρησιμοποιουν εγκεκριμενες αρωματικες ουσιες πρεπει να παρουν και αλλη εγκριση;
Αλλα ειναι καποια πραγματα που φαινονται (ΗΤ) και αλλα που δεν φαινοντα (διαφοροι τυποι αρωματικων) και εμεις παντα κολαμε σε αυτα που βλεπουμε ...

Φίλε Χρήστο, τί να σου πώ...?
Δεν με αφορά άμεσα, αφού δεν είμαι συστηματικός καπνιστής.
Απλά, προσπαθώ να κρατήσω μια ουδέτερη και αντικειμενική θέση, απέναντι στο θέμα...

Αυτό που λές, για τα αρωματικά κεριά, για παράδειγμα,
μου θύμισε το ταμπλό του αυτοκινήτου, ντάλα μεσημέρι, και μπλοκαρισμένος σε κάποια Λεωφόρο...!:rolleyes:

Παρόλα αυτά, γνώμη μου, δεν είναι το ίδιο...
Οι θερμοκρασίες που αναπτύσσονται προκειμένου να ατμοποιηθεί το υγρό αναπλήρωσης είναι μεγαλύτερες,
και κυρίως, ο ατμός -ντουμάνι, που είναι όλη η απόλαυση :
1) Έχει μεγαλύτερη συγκέντρωση (συμπυκνωμένος) από τις ενδεχόμενες "βλαβερές" ουσίες
2) Η Εισπνοή είναι πολύ πιο βαθιά => φτάνει βαθιά μέσα στους πνεύμονες
3) Η συχνότητα στην οποία εκτίθεται το αναπνευστικό σύστημα ενός Ατμιστή, στις ουσίες αυτές, λόγω του (φυσιολογικού) καθημερινού φουμαρίσματος, είναι πολύ μεγαλύτερη από το μια τόσο εσωτερικό "ντουμάνι" από το ταμπλό του αυτοκινήτου...

Βέβαια εντάξει, στο μυαλό μου ήρθε το παράδειγμα με το αυτοκίνητο...
Σε άλλες περιπτώσεις, μπορεί να είναι αλλιώς...

Πάντως, προσωπικά, στέκομαι στο οτι, πρέπει να υπάρξει, όχι δήθεν, αλλά πραγματικός Έλεγχος...
Βέβαια,
αντίστοιχος σοβαρός Έλεγχος, για τα συμβατικά τσιγάρα, επιβλήθηκε ποτέ...? :(

- - - Updated - - -


απλά δεν κάνω το λάθος να θεωρώ το ΗΤ άκακο, το θεωρώ απλά λιγότερο κακό.
Οχι δεν θα πληρώσω για υγρά αναπλήρωσης με 15 χαρτιά, προτιμώ να δίνω 7 ευρώ για 200 μλ αντί 7 ευρώ για 10μλ

Κοίταξε,
να 20πλασιαστεί η τιμή, απλά και μόνο γιατί θα υπήρχε ένας πραγματικός Έλεγχος σε κάθε υγρό αναπλήρωσης που πωλείται,
μάλλον μου ακούγεται υπερβολικό...
Εκτός κι αν έστελναν τα δείγματά τους σε καμμια NASA...! ;)

Εγώ, απλά, θέλω να νιώθω μια κάποια (σχετική) σιγουριά, σαν αυτή που νιώθω πχ. για τα φάρμακα που έχω στο ντουλάπι μου...

Οπότε,
αφενός συμφωνώ με τον ΕΟΦ, που υποστηρίζει οτι το ΗΤ δεν είναι "είδος απόλαυσης" -όπως θεωρεί ο ΣΕΕΗΤ (...)
και ως εκ τούτου,
θα πρέπει να υπόκειται σε καθορισμένη Διαδικασία Ελέγχου, ανάλογη με αυτή των Φαρμάκων.
Αφετέρου,
μου τη δίνει όταν μου "κοτσάρουν" Πιστοποιητικά Ελέγχου και Ποιότητας (...),
τα οποία, λίγο αν τα αναλύσεις, βλέπεις πόσο "ανεδαφικά" είναι...!

Και μη νομίζεις, τα "Πιστοποιητικά" αυτά, και πάλι εσύ τα πληρώνεις (μην το πάρεις προσωπικά, τον κάθε χρήστη εννοώ...).
Γιατί, η κάθε "διαπιστευμένη" Εταιρεία,
που διαθέτει "πιστοποιημένα" υγρά Α' Ποιότητας, σαφώς και θα πουλάει πιο ακριβά από το μέσο όρο της Αγοράς.

XPHSTOS29
05-12-12, 01:15
Αυτό που λές, για τα αρωματικά κεριά, για παράδειγμα,
μου θύμισε το ταμπλό του αυτοκινήτου, ντάλα μεσημέρι, και μπλοκαρισμένος σε κάποια Λεωφόρο...!:rolleyes:

Παρόλα αυτά, γνώμη μου, δεν είναι το ίδιο...
Οι θερμοκρασίες που αναπτύσσονται προκειμένου να ατμοποιηθεί το υγρό αναπλήρωσης είναι μεγαλύτερες,
και κυρίως, ο ατμός -ντουμάνι, που είναι όλη η απόλαυση :
1) Έχει μεγαλύτερη συγκέντρωση (συμπυκνωμένος) από τις ενδεχόμενες "βλαβερές" ουσίες
2) Η Εισπνοή είναι πολύ πιο βαθιά => φτάνει βαθιά μέσα στους πνεύμονες
3) Η συχνότητα στην οποία εκτίθεται το αναπνευστικό σύστημα ενός Ατμιστή, στις ουσίες αυτές, λόγω του (φυσιολογικού) καθημερινού φουμαρίσματος, είναι πολύ μεγαλύτερη από το μια τόσο εσωτερικό "ντουμάνι" από το ταμπλό του αυτοκινήτου...

Βέβαια εντάξει, στο μυαλό μου ήρθε το παράδειγμα με το αυτοκίνητο...
Σε άλλες περιπτώσεις, μπορεί να είναι αλλιώς...

Γι'αυτο ανεφερα τα αρωματικα κερια ... Λογο της καυσης σε υψηλες θερμοκρασιες , και με παραφινη κτλ ...
Η καθε εισπνοη φτανει παντα βαθεια μεσα στους πνευμονες ...
Καθε μερα αναπνεουμε και εισπνεουμε διαφορα καυσαερια ,ιδιως οι μοτοσυκλετιστες που δοκιμαζουν πασης φυσης αρωματα :p

kkgas
15-12-12, 13:57
να πω την αληθεια διαβαζοντας τις τελευταιες 20-25 σελιδες πιο πολλη μπερδευτικα παρα καταλαβα τι γινεται, καταλαβα οτι ατμοποιητες με φιτιλι δεν ειναι καλοι (εκτος αν το φτιαχνεις εσυ ) απο εκει και περα το χαος .............
αν εγω θελω τωρα να παω να αγορασω ενα ηλεκτρονικο τσιγαρο εχετε καποιες προτασεις να μου κανετε ? πχ απο εδω http://esmoke.gr/ αξιζει τιποτα ? αν οχι απο που να κοιταξω ??

mpetou
15-12-12, 19:25
εσυ που θες να αγορασεις παρε επιτοπου genesis ατμοποιητη και καποιο mod με 18350 και πανω.
Ασε τα τυπου ego/ovale/joytech τους εργοστασιακους ατμοποιητες με τα φυτιλια υαλονηματων κτλπ ειναι μουφες.
Επισκευασιμο ατμοποιητη genesis και δυνατο mod γιατι στο τελος εκει θα καταληξεις.
Οποτε μην ξοδευεις 2 φορες λεφτα για να κανεις πειραματα τα εχουνε κανει αλλοι πριν απο σενα για σενα.
Στο site που δειχνεις οχι δεν αξιζει τιποτα ειναι ολα αχρηστα cigarette like κινεζιες εξτρα χαμηλης ποιοτητας
και εχουμε και το θρασος να λενε οτι ειναι ευρωπαικα ενω ειναι καθαρα κινεζικα με αλλο αυτοκολλητο.

hemlock
15-12-12, 19:36
εσυ που θες να αγορασεις παρε επιτοπου genesis ατμοποιητη και καποιο mod με 18350 και πανω.
Ασε τα τυπου ego/ovale/joytech τους εργοστασιακους ατμοποιητες με τα φυτιλια υαλονηματων κτλπ ειναι μουφες.
Επισκευασιμο ατμοποιητη genesis και δυνατο mod γιατι στο τελος εκει θα καταληξεις.
Οποτε μην ξοδευεις 2 φορες λεφτα για να κανεις πειραματα τα εχουνε κανει αλλοι πριν απο σενα για σενα.
Στο site που δειχνεις οχι δεν αξιζει τιποτα ειναι ολα αχρηστα cigarette like κινεζιες εξτρα χαμηλης ποιοτητας
και εχουμε και το θρασος να λενε οτι ειναι ευρωπαικα ενω ειναι καθαρα κινεζικα με αλλο αυτοκολλητο.

18350 και mod, για κάποιον που δεν έχει ξανακουμπήσει ΗΤ ?...Έχεις να του δείξεις τον όγκο του ή μπαααα...:whistle:

mpetou
15-12-12, 19:52
ναι τον εχω δει γιατι εχω .
χαλαρα να παρει κατι 18350 με genesis αλλιως θα παρει συντομα κτ.
ενα 18350 mod με genesis απανω ειναι 21-22mm x 100-120mm καπου ολο μαζι με τον ατμοποιητη.
οτι και να κανεις ομως μην παρεις φυτιλι υαλονηματων και κινεζικα υγρα το 1ο ειναι επικινδυνο και το 2ο
ειναι σε μεγαλο ποσοστο επικινδυνο γιατι οι κινεζοι βαρυνονται με πολλα σκανδαλα σε νοθεια.
Δες εδω νοθεια που κανανε στην γλυκερινη
http://en.wikipedia.org/wiki/Glycerol#Historical_cases_of_contamination_with_diethylene_glycol
Οποτε μακρια απο οποιδηποτε κινεζικο υγρο ακομα και αναλυση του υγρου να υπαρχει δεν λεει τιποτα
γιατι οι αναλυσεις ειναι δειγματοληπτικες... ασε τα κινεζικα υγρα να τα καπνιζουνε οι κινεζοι
http://www.nytimes.com/2007/05/06/world/06poison.html?_r=0

sdikr
15-12-12, 20:26
να πω την αληθεια διαβαζοντας τις τελευταιες 20-25 σελιδες πιο πολλη μπερδευτικα παρα καταλαβα τι γινεται, καταλαβα οτι ατμοποιητες με φιτιλι δεν ειναι καλοι (εκτος αν το φτιαχνεις εσυ ) απο εκει και περα το χαος .............
αν εγω θελω τωρα να παω να αγορασω ενα ηλεκτρονικο τσιγαρο εχετε καποιες προτασεις να μου κανετε ? πχ απο εδω http://esmoke.gr/ αξιζει τιποτα ? αν οχι απο που να κοιταξω ??

Δεν μπορεί στην περιοχή σου θα έχεις κάποιο κατάστημα, πάνε και κάνε μια δοκιμή, δοκίμασε διάφορα υγρά (η γεύση είναι το σημαντικό) μετά βλέπεις για χωρίς φιτιλιά κλπ.

Το ότι μερικοί έχουμε ξεφύγει σε Mod κλπ είναι άλλο θέμα, ξεκινά απο τα χαμηλά και μετά αν δεις ότι είναι για εσένα το ψάχνεις

ΥΓ ο Mpetou είναι μια κατηγορία απο μόνος του

kkgas
15-12-12, 23:15
Δεν μπορεί στην περιοχή σου θα έχεις κάποιο κατάστημα, πάνε και κάνε μια δοκιμή, δοκίμασε διάφορα υγρά (η γεύση είναι το σημαντικό) μετά βλέπεις για χωρίς φιτιλιά κλπ.

Το ότι μερικοί έχουμε ξεφύγει σε Mod κλπ είναι άλλο θέμα, ξεκινά απο τα χαμηλά και μετά αν δεις ότι είναι για εσένα το ψάχνεις

ΥΓ ο Mpetou είναι μια κατηγορία απο μόνος του
οποτε για εδω τι λετε? http://www.greekvapes.eu/να περασω μια βολτα απο εκει ? και για ποιο συγκεκριμενα αυτο? http://www.greekvapes.eu/LSK-A_LIPS/p1666110_7865077.aspx η απο εδω? αξιζει κατι? http://www.atomizer.gr/show_pro.asp?cat=24


η αλλιως εχετε καποιο μαγαζι να προτεινετε ? κεντρο κατα προτιμηση ( για να μην θεωρηθει και διαφημηση μπορειτε να μου προτεινετε και μεσα απο πμ)

- - - Updated - - -


να παρει κατι 18350 με genesis αλλιως θα παρει συντομα κτ.
ενα 18350 mod με genesis απανω ειναι 21-22mm x 100-120mm καπου ολο μαζι με τον ατμοποιητη.

και που το βρισκουμε αυτο?

hemlock
15-12-12, 23:27
Σύντροφε όπου βρείς φθηνές μπαταρίες ego (Πχ 900mAh-Και κάτω απο 15 ευρώ το τεμάχιο ίσως και επώνυμο όπως joyetech) και για ατμοποιητή ψάχνεις κάτι απο T2,Thor,Τ3,mini Vivi tank ή κάποιο DC tank της Smoktek...Αν θες την αποψή μου να αγοράσεις 2 μπαταρίες (με option Μια ακόμα-μια στο στόμα ,μια στην τσέπη και μια να φορτίζει) και 2 ατμοποιητές μαζί με 5-6 κεφαλές χαμηλής αντίστασης (<2 Ohm) και φυσικά τον φορτιστή μπρίζας...
Αν κάπνιζες πολλλλλλλλύ ψάχνεις για υγρά με κάμποση νικοτίνη (~20mg)...Σαν πρόταση υγρών έχω την Fotia της AtmosLab, το Puros Naturales της El toro και το maxx blend της Flavour Art...Μεγάλο (τεράστιο βασικά) δοκιμαστήριο με υγρά έχει το replacesmoke.com.Για τις μπαταρίες και τους ατμοποιητές ψάξε στο fabvape.gr...

mpetou
16-12-12, 03:46
ποσα εισαι διατεθιμενος να δωσεις και θα σου πουμε λυση στα μετρα σου...
Αν εισαι διατεθιμενος να δωσεις μεχρι 20 αστο μεχρι να μαζεψεις λεφτα γιατι αλλιως θα χασεις και τα 20.
ΗΤ ενοειτε παντως οτι δεν θα παρεις απο φαρμακειο η απο το περιπτερο γιατι πουλανε κατι αχρηστα μουχλιασμενα μοντελα.

Με 100 ευρω πιστευω οτι παιρνεις καλο πραγμα χωρις να χαλασεις περαιτερω αλλα χρηματα παρα μονο σε υγρα
Και με λιγοτερα παιρνεις πχ 70.
45 ευρω mod 18350 με φορτιστη και 4 μπαταριες
25 ευρω ενα genesis φτηνο
συνολο 70 ευρω και στα υγρα αλλα 30 (10 γλυκερινη + 10 βαση νικοτινουχα + 10 αρωματα) οποτε παμε συνολο 100 ευρω.
Και θα εχεις αποθεμα για ενα χρονο.
Απλα σου τονιζω μην παρεις την οποιαδηποτε πλαστικουρα ατμοποιητη παρα μονο επισκευασιμο γιατι σε 20 μερες θα θελεις αλλο ατμοποιητη
και θα απογοητευτεις.
Λοιπον ποσα εισαι διατεθιμενος να δωσεις για να κοψεις το κτ ?
Δεν παιζει σημασια που εισαι αρχαριος καλυτερα να παρεις απο την αρχη κατι καλο και να μην χασεις τα χρηματα σου σε ψευτιες
που θα ειναι ειτε ανεμικα ειτε θα παιζουνε μονο για 20 μερες.
Εμεις καναμε το λαθος και χασαμε χρηματα μην το κανεις και εσυ

ο greekvapes που εδειξες εχει 2 genesis τον aga-t και τον hydra λιγο ακριβα τους εχει βεβαια αλα αμα ειναι στην γειτονια σου θα γλιτωσεις τα μεταφορικα
και θα σου δειξει να τον σεταρεις αν και εχει videos στο youtube
μετα για mod παρε ας πουμε το vamo που ειναι σχετικα καλο και φτηνο και 4 18350 imr μπαταριες και μια πλαστικη θηκη για τις μπαταριες.
Φυσικα δεν το συζηταω για το ovale LSK-A LIPS που εδειξες να παρεις μακρια ειναι αχρηστο τρελη κινεζια.
και στα υγρα θα τα πουμε ... ποσο καπνιζεις τωρα ? γιατι αναλογα αυτου θα παρεις και υγρο με νικοτινη

hemlock
16-12-12, 11:34
Mpetou διάβασε πως έχω "αρχικοποιήσει" εγώ το ΗΤ μετά απο ~10 μήνες αποκλειστικού ατμίσματος-ότι έχω αντιληφθεί κάνωντας και παρέα με παλαιότερους ατμιστές (~3 χρόνων).
1.Θα πρέπει να συνηθήσεις το μαραφέτι που θα κρατάς στο χέρι,πως δουλεύει.
2.Μετά προσπαθείς να βρείς μεγαλύτερη ένταση στο άτμισμα...Περισσότερα volts.
3.Μετά απόλαυση,ανάδειξη αρωμάτων.
4.Διάρκεια μπαταριών.
5.Ομορφιά και καλλιτεχνικές πινελιές για το gadget που θες να κρατάς στο χέρι σου...

Για όλα αυτά τα "points" υπάρχουν και τα αντίστοιχα μαραφέτια να αγοράσεις...;)

29gk
16-12-12, 11:56
Εγω παντως ειμαι μαλλον εξαιρεση οπως τα λετε. Αποκλειστικα ατμιστης εδω και 10 μηνες, με το mini and more της nobacco ολον αυτον τον καιρο, εχω ξεχασει το 1,5 πακετο camel και εχω γλυτωσει συνολικα +850€, υπολογιζοντας αυτα που θα εδινα για τσιγαρα μειον αυτα που εδωσα για εξαρτηματα και υγρα.

Χωρις mod, χωρις ψαξιμο περα απο αυτο του καταλληλου υγρου και γευσης.

giorgosthess
16-12-12, 13:27
Εγω παντως ειμαι μαλλον εξαιρεση οπως τα λετε. Αποκλειστικα ατμιστης εδω και 10 μηνες, με το mini and more της nobacco ολον αυτον τον καιρο, εχω ξεχασει το 1,5 πακετο camel και εχω γλυτωσει συνολικα +850€, υπολογιζοντας αυτα που θα εδινα για τσιγαρα μειον αυτα που εδωσα για εξαρτηματα και υγρα.

Χωρις mod, χωρις ψαξιμο περα απο αυτο του καταλληλου υγρου και γευσης.

Το ίδιο κι εγώ. 3.5 μήνες με την προσφορά Giand της nobacco και ατμοποιητή epsilon. Μαζί με την γυναίκα μου έχουμε γλιτώσει ~1000€ χαλαρά. Τα υγρά δεν τα παίρνω έτοιμα και με 20€ βγάζω 2 μήνες. Κάνω 12 mg νικοτίνη εγώ και 18 η γυναίκα μου. Από τη στιγμή που με ικανοποιεί το ντουμάνι και το χτύπημα δεν νομίζω να χρειαστώ κάποιο mod.

kkgas
16-12-12, 13:31
ποσα εισαι διατεθιμενος να δωσεις και θα σου πουμε λυση στα μετρα σου...
Με 100 ευρω πιστευω οτι παιρνεις καλο πραγμα χωρις να χαλασεις περαιτερω αλλα χρηματα παρα μονο σε υγρα
Και με λιγοτερα παιρνεις πχ 70.
45 ευρω mod 18350 με φορτιστη και 4 μπαταριες
25 ευρω ενα genesis φτηνο
συνολο 70 ευρω και στα υγρα αλλα 30 (10 γλυκερινη + 10 βαση νικοτινουχα + 10 αρωματα) οποτε παμε συνολο 100 ευρω.
Και θα εχεις αποθεμα για ενα χρονο.
Απλα σου τονιζω μην παρεις την οποιαδηποτε πλαστικουρα ατμοποιητη παρα μονο επισκευασιμο γιατι σε 20 μερες θα θελεις αλλο ατμοποιητη
και θα απογοητευτεις.
Λοιπον ποσα εισαι διατεθιμενος να δωσεις για να κοψεις το κτ ?
Δεν παιζει σημασια που εισαι αρχαριος καλυτερα να παρεις απο την αρχη κατι καλο και να μην χασεις τα χρηματα σου σε ψευτιες
που θα ειναι ειτε ανεμικα ειτε θα παιζουνε μονο για 20 μερες.
Εμεις καναμε το λαθος και χασαμε χρηματα μην το κανεις και εσυ

ο greekvapes που εδειξες εχει 2 genesis τον aga-t και τον hydra λιγο ακριβα τους εχει βεβαια αλα αμα ειναι στην γειτονια σου θα γλιτωσεις τα μεταφορικα
και θα σου δειξει να τον σεταρεις αν και εχει videos στο youtube
μετα για mod παρε ας πουμε το vamo που ειναι σχετικα καλο και φτηνο και 4 18350 imr μπαταριες και μια πλαστικη θηκη για τις μπαταριες.
Φυσικα δεν το συζηταω για το ovale LSK-A LIPS που εδειξες να παρεις μακρια ειναι αχρηστο τρελη κινεζια.
και στα υγρα θα τα πουμε ... ποσο καπνιζεις τωρα ? γιατι αναλογα αυτου θα παρεις και υγρο με νικοτινη

45 ευρω mod 18350 με φορτιστη και 4 μπαταριες 4 μπαταριες? θελω μια να φορτιζει μια στο στομα (2 συνολο ) ενα πακετο την ημερα μαχ κανω
πλαστικουρα ατμοποιητη παρα μονο επισκευασιμο γιατι σε 20 μερες θα θελεις αλλο ατμοποιητη δηλαδη οτι και να παρω καθε 20 μερες θελει αλλαγη? (απλα αμα παρω επισκευασιμο θα κανω μονος την αλλαγη ενω αν παρω κατι αλλο θα πρεπει καθε 20 μερες να περνω καινουργιο??)
υγρα αλλα 30 (10 γλυκερινη + 10 βαση νικοτινουχα + 10 αρωματα) αυτο ειναι για να φτιαχνω μονος μου αν καταλαβα καλα? (αν ναι δεν παιζει αυτο το σεναριο καλυτερα ετοιμα γιατι ειμαι ικανος να ανατιναξω το σπιτι στον αερα :p )

sdikr
16-12-12, 13:35
οποτε για εδω τι λετε? http://www.greekvapes.eu/να περασω μια βολτα απο εκει ? και για ποιο συγκεκριμενα αυτο? http://www.greekvapes.eu/LSK-A_LIPS/p1666110_7865077.aspx η απο εδω? αξιζει κατι? http://www.atomizer.gr/show_pro.asp?cat=24


η αλλιως εχετε καποιο μαγαζι να προτεινετε ? κεντρο κατα προτιμηση ( για να μην θεωρηθει και διαφημηση μπορειτε να μου προτεινετε και μεσα απο πμ)

- - - Updated - - -


και που το βρισκουμε αυτο?

Θα σου έλεγα να πας σε κάτι με ego μπαταρία, τα elips πότε δεν μου άρεσαν σαν εμφάνιση
Αν είσαι Αθήνα ρίξε μια ματιά στην zerobaco, ατμοποιήτες και υγρά παίρνω απο αυτούς.

kkgas
16-12-12, 13:54
οποτε ανακεφαλαιωση : μιας και δεν ειμαι τρελος καπνιστης δεν χρειαζομαι πολλες μπαταριες ωστε να παω σε mod, δεν υπαρχει περιπτωση να φτιαξω μονος το υγρο, δεν εχω καταλαβει ακομα τι παιζει ο ατμοποιητης (καθε 20 μερες τον αλλαζεις?????) αρα αυτο εδω http://www.nobacco.gr/el/productsgr/%CE%B7%CE%BB%CE%B5%CE%BA%CF%84%CF%81%CE%BF%CE%BD%CE%B9%CE%BA%CE%B1-%CF%84%CF%83%CE%B9%CE%B3%CE%B1%CF%81%CE%B1/hybrid-epsilon/nobacco-set-hybrid-epsilon-1100mah μου κανει την δουλεια και ειναι οικονομικο και εχει καταστηματα πολλα στην αθηνα με εκρεμοτητα τον ατμοποιητη

sdikr
16-12-12, 14:19
οποτε ανακεφαλαιωση : μιας και δεν ειμαι τρελος καπνιστης δεν χρειαζομαι πολλες μπαταριες ωστε να παω σε mod, δεν υπαρχει περιπτωση να φτιαξω μονος το υγρο, δεν εχω καταλαβει ακομα τι παιζει ο ατμοποιητης (καθε 20 μερες τον αλλαζεις?????) αρα αυτο εδω http://www.nobacco.gr/el/productsgr/%CE%B7%CE%BB%CE%B5%CE%BA%CF%84%CF%81%CE%BF%CE%BD%CE%B9%CE%BA%CE%B1-%CF%84%CF%83%CE%B9%CE%B3%CE%B1%CF%81%CE%B1/hybrid-epsilon/nobacco-set-hybrid-epsilon-1100mah μου κανει την δουλεια και ειναι οικονομικο και εχει καταστηματα πολλα στην αθηνα με εκρεμοτητα τον ατμοποιητη


ο Ατμοποιητης είναι ο c4+ και είναι αρκετά κάλος, πάρε και δοκίμασε το. ο ατμοποιητης είναι αναλώσιμο, μπορεί να κρατήσει 1 βδομάδα, 1 μήνα ή και παραπάνω. πάρε και δεύτερο να έχεις γιατί σπάνε καμιά φόρα όταν πέφτουν
Πάνε όμως απο κατάστημα ώστε να δοκιμάσεις τις γεύσεις

mpetou
16-12-12, 21:19
Εγω παντως ειμαι μαλλον εξαιρεση οπως τα λετε. Αποκλειστικα ατμιστης εδω και 10 μηνες, με το mini and more της nobacco ολον αυτον τον καιρο, εχω ξεχασει το 1,5 πακετο camel και εχω γλυτωσει συνολικα +850€, υπολογιζοντας αυτα που θα εδινα για τσιγαρα μειον αυτα που εδωσα για εξαρτηματα και υγρα.

Χωρις mod, χωρις ψαξιμο περα απο αυτο του καταλληλου υγρου και γευσης.

Το mini & more εχει αμιαντο μεσα στο cartomizer εχει ενα θερμοανθεκτικο μακαρονι μεσα που ειναι απο αμιαντο μπορεις να συνεχισεις ησυχος να καπνιζεις κινεζικο αμιαντο.
και το epsilon εχει μεσα φυτιλι με υαλονηματα που ειναι και αυτο επικυνδινο (εκτος και του κανεις εγχειριση και αλλαξεις το φυτιλι)

Στο φιλο λεω να μην ακουει ουτε για ego ουτε για mini ουτε για ovale ουτε για τετοιες μπουρδες για το μονο που θα κανει ειναι να χασει τζαμπα χρηματα.
Mod vv να παρεις με genesis μην κοιτας αλλου ωστε να μην χασεις τα χρηματα σου.

Αναλωσιμοι ατμοποιητες ειναι ολοι τυπου mini&more epsilon κλτπ o genesis δεν ειναι αναλωσιμος θα τον εχεις για παντα

sdikr
16-12-12, 22:01
Το mini & more εχει αμιαντο μεσα στο cartomizer εχει ενα θερμοανθεκτικο μακαρονι μεσα που ειναι απο αμιαντο μπορεις να συνεχισεις ησυχος να καπνιζεις κινεζικο αμιαντο.
και το epsilon εχει μεσα φυτιλι με υαλονηματα που ειναι και αυτο επικυνδινο (εκτος και του κανεις εγχειριση και αλλαξεις το φυτιλι)

Στο φιλο λεω να μην ακουει ουτε για ego ουτε για mini ουτε για ovale ουτε για τετοιες μπουρδες για το μονο που θα κανει ειναι να χασει τζαμπα χρηματα.
Mod vv να παρεις με genesis μην κοιτας αλλου ωστε να μην χασεις τα χρηματα σου.

Αναλωσιμοι ατμοποιητες ειναι ολοι τυπου mini&more epsilon κλτπ o genesis δεν ειναι αναλωσιμος θα τον εχεις για παντα

Δεν ξεκολλάς επιτέλους;

OxAp0d0
16-12-12, 22:09
Δεν ξεκολλάς επιτέλους;

E, θα συμφωνήσω. Άσε το παιδί ρε Μπετου να πάρει ένα φτηνό ΗΤ να δει πως είναι το άτμισμα κι αν του αρέσει πάει μετά σε επισκευάσιμους και μόντες.

29gk
16-12-12, 22:32
Το mini & more εχει αμιαντο μεσα στο cartomizer εχει ενα θερμοανθεκτικο μακαρονι μεσα που ειναι απο αμιαντο μπορεις να συνεχισεις ησυχος να καπνιζεις κινεζικο αμιαντο.

Αυτο απο που προκυπτει ;

kkgas
16-12-12, 22:45
παιδια αληθεια εχω απλα μπερδευτει με ολα αυτα, ποιο ευκολο μου ακουγετε να στησω εναν υπολογιστη παρα ολα αυτα. οκ καταλαβα οτι ολοι οι ατμοποιητες θελουν αλλαγη μετα απο καποιο διαστημα ας πουμε καθε μηνα απο οτι βλεπω στο σιτε υπαρχει αυτος http://www.nobacco.gr/el/productsgr/%CE%B7%CE%BB%CE%B5%CE%BA%CF%84%CF%81%CE%BF%CE%BD%CE%B9%CE%BA%CE%B1-%CF%84%CF%83%CE%B9%CE%B3%CE%B1%CF%81%CE%B1/hybrid-epsilon/nobacco-set-hybrid-epsilon-1100mah
με 2 μπαταρίες 1100mAh NOBACCO "Hybrid " , 1 ατμοποιητή NOBACCO "Hybrid Epsilon" με κεφαλή 2.4 Ohm και 1 Ανταλλακτικό Ατμοποιητή (κεφαλή) 2.4 Ohm οποτε λογο οτι ειναι με αποσπώμενη "κεφαλή" (φυτίλι τροφοδοσίας και αντίσταση) μπορω με μικρο κοστος να αντικαταστω οποτε χρειαζεται. οσο για το κοστος τον 7 ευρω για καθε ανταλακτικο ειναι μικρο στο ποσο που χαλαω καθε μηνα για τσιγαρα

μαλλον για εκει θα καταληξω

mpetou
16-12-12, 23:15
ανοιξε ενα cartomizer μεσα να το δεις εχει ενα ασπρο μακαρονι παρε το και πηγενε αναλυσε το
αυτο ειναι μακαρονι αμιαντου. Εγω του λεω να παρει genesis με 25 ευρω λιγο ποιο ακριβα απο τις πλαστικουρες
και θα εχει τελεια γευση χωρις υποπτα υλικα ο greekvaper τον εχει 28 ευρω τον aga-t παρε αυτο η απο αλλου αμα βρεις φτηνοτερα.
Αμα ατμισεις genesis δεν υπαρχει επιστοφη στα φυτιλια υαλονηματων και στα cartomizers
και επισης δεν θα θες καθε τοσο κεφαλες θα αλλαζεις αντισταση 1 φορα ανα 15 μερες και mesh 1 φορα στους 1-2 μηνες
τα οποια εχουνε μηδαμινο κοστος

29gk
16-12-12, 23:22
Εσυ ανελυσες το "μακαρονι" ή το βρηκες καπου γραμμενο ; Ειναι νομιμη η πωληση προιοντων και υποπροιοντων αμιαντου ή η εταιρεια ( με ενδιαφερει η συγκεκριμενη εταιρεια απο οπου ψωνιζω εγω και οχι ο οποιοσδηποτε κινεζος ) παρανομει ;

mpetou
16-12-12, 23:43
οχι δεν το αναλυσα το διαβασα και πηγα σε ενα ηλεκτρολογαδικο να παρω τετοια
και μου ειπε τετοια δεν φερνουμε πλεον εχουνε καταργηθει γιατι ειναι απο αμιαντο.
Αλλα στην κινα δεν εχουνε καταργηθει και απο εδω δεν εχουνε περασει κανενα ελεγχο.
Λοιπον παρτε και εσεις αυτο το υλικο και πατε σε ενα ηλεκτρολογαδικο οι ηλεκτρολογοι που τα γνωριζουνε θα σας πουνε αμεσως οτι αυτο ειναι αμιαντος.
Η εταιρια που τα πουλαει εδω κοιματε τον υπνο του δικαιου

29gk
16-12-12, 23:53
οχι δεν το αναλυσα το διαβασα και πηγα σε ενα ηλεκτρολογαδικο να παρω τετοια
και μου ειπε τετοια δεν φερνουμε πλεον εχουνε καταργηθει γιατι ειναι απο αμιαντο.
Αλλα στην κινα δεν εχουνε καταργηθει και απο εδω δεν εχουνε περασει κανενα ελεγχο.
Λοιπον παρτε και εσεις αυτο το υλικο και πατε σε ενα ηλεκτρολογαδικο οι ηλεκτρολογοι που τα γνωριζουνε θα σας πουνε αμεσως οτι αυτο ειναι αμιαντος.
Η εταιρια που τα πουλαει εδω κοιματε τον υπνο του δικαιου

Kαταλαβαινεις οτι το ζητημα το οποιο και αναφερεις ειναι εξαιρετικα σοβαρο και οτι επισυρει μυνησεις και αγωγες ; Αντιλαμβανεσαι οτι αυτα τα πραγματα δεν μπορουν να λεγονται ετσι απλα και χωρις αποδειξεις ;

mpetou
17-12-12, 00:11
ε βεβαια σοβαρο ειναι.. αν δεν ειτανε δεν θα το ελεγα
https://encrypted.google.com/#hl=en&tbo=d&sclient=psy-ab&q=cartomizers+asbestos&oq=cartomizers+asbestos&gs_l=hp.12...1234.61312.0.62287.36.24.10.2.2.0.187.3249.0j24.24.0.les%3B..0.0...1c.1j2.qxtfqnDF9Ds&pbx=1&bav=on.2,or.r_gc.r_pw.r_qf.&bvm=bv.1355325884,d.d2k&fp=9e4fd1596b36ca86&bpcl=39967673&biw=1680&bih=882

kkgas
17-12-12, 00:16
οποτε αμα παρω το genesis με αυτο εδω http://www.nobacco.gr/el/productsgr/%CE%B7%CE%BB%CE%B5%CE%BA%CF%84%CF%81%CE%BF%CE%BD%CE%B9%CE%BA%CE%B1-%CF%84%CF%83%CE%B9%CE%B3%CE%B1%CF%81%CE%B1/hybrid-epsilon/nobacco-set-hybrid-epsilon-1100mah ταιριαζουνε ???

mpetou
17-12-12, 00:18
ταιριαζουνε μηχανικα οχι οπτικα ομως αλλα σου λεω παρε καλυτερα απο την αρχη ενα mod που ειναι VV ωστε να ρυθμιζεις και την ισχυ
και να το ρυθμισεις ακριβως εκει που θες
σαν αυτο http://www.vaporbreak.com/en/173-cheapest-vv650-vamo-starter-kit-no-atomizers.html
οποτε με το παραπανω και ενα genesis
http://www.discountvapers.com/aga-tiamat-rebuildable-atomizer-stainless/
εισαι ετοιμος

29gk
17-12-12, 00:22
ε βεβαια σοβαρο ειναι.. αν δεν ειτανε δεν θα το ελεγα
https://encrypted.google.com/#hl=en&tbo=d&sclient=psy-ab&q=cartomizers+asbestos&oq=cartomizers+asbestos&gs_l=hp.12...1234.61312.0.62287.36.24.10.2.2.0.187.3249.0j24.24.0.les%3B..0.0...1c.1j2.qxtfqnDF9Ds&pbx=1&bav=on.2,or.r_gc.r_pw.r_qf.&bvm=bv.1355325884,d.d2k&fp=9e4fd1596b36ca86&bpcl=39967673&biw=1680&bih=882

OK. Αυριο το πρωι λοιπον, θα στειλω ενα email στην εταιρεια οπου και αγοραζω με σαφη ερωτημα. Θα ανφερω τις παρατηρησεις σου και θα επιφυλαχτω - εναντι τους φυσικα - για καθε νομιμο δικαιωμα μου. Βεβαια το link που παραθετεις δεν γραφει κατι συγκεκριμενο, αλλα για να επιμενεις παει να πει πως θα εχεις και αλλα "χαρτια".

mpetou
17-12-12, 00:28
κοιτα δεν εχω αλλα χαρτια σου λεω οτι μου ειπε ο ηλεκτρολογος που το ειδε
και μου ειπε αυτο ειναι θερμοανθεκτικο αμιαντου.Επισης το οτι ειναι κινεζικο και δεν υπαρχει ελεγχος στην κινα
λεει πολλα για το αν ειναι σε θεση να το κανουνε αυτο.
Χημικη αναλυση δεν εχω κανει ετσι αλλα και εγω πιστευω οτι ειναι αμιαντος απο αυτο που μου ειπε ο ηλεκτρολογος που το ειδε.
Στειλε mail και ρωτα συγκεκριμενα πραγματα απο τι υλικο ειναι το καλαμακι του cartomizer.
Αλλα να ζητησεις συγκεκριμενη απαντηση δηλαδη το οτι ειναι καταλληλο δεν λεει τιποτα να σου απαντησουνε ακριβως τη συσταση του.
Εγω ειχα κανει μια καβατζα cartomizers και τα εχω ακομα στο σακουλακι τους ανοιχτα και δεν τα βαζω στο στομα μου

@ ADSLgr.com All rights reserved.