PDA

Επιστροφή στο Forum : Ηλεκτρονικό τσιγάρο (reloaded)- Για μεγάλα "φουγάρα"



Σελίδες : 1 2 [3] 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71

tsavman
07-12-11, 16:30
νερό;;

Ψήνομαι να του βάλω κανένα ουισκάκι εγώ.. Αλλά μόλις μου περισέψει ατομάιζερ για σκότωμα :lol:

anger
07-12-11, 18:36
Καλά όλα αυτα για το ecigar απλα ,ξέρω τί είδους χημικά λαδάκια άλλα έχουν μέσα???
Τι να πω είμαι λίγο επιφυλακτικός ακόμη!!!

maik
07-12-11, 18:43
Οπου ναναι περιμενω βαρησημαντη ανακοινωση ερευνας οτι ειναι βλαβερα.
Ειναι πολλα τα λεφτα Αρη.

no_logo
07-12-11, 20:23
Οπου ναναι περιμενω βαρησημαντη ανακοινωση ερευνας οτι ειναι βλαβερα.
Ειναι πολλα τα λεφτα Αρη.

Από το 2009
http://www.tanea.gr/kosmos/article/?aid=4528211


δειγματοληπτικοί έλεγχοι έδειξαν ότι ηλεκτρονικά τσιγάρα περιέχουν καρκινογόνες και τοξικές ουσίες


Μια από τις τοξικές ουσίες που περιέχει το ηλεκτρονικό τσιγάρο χρησιμοποιείται στα αντιψυκτικά, σύμφωνα με την αμερικανική Υπηρεσία Τροφίμων και Φαρμάκων

Νικαετός
07-12-11, 20:56
νερό;;

Όχι νερό. Κανονικό υγρό (γλυκερίνη??) με άρωμα, χωρίς νικοτίνη. ;)

Νικαετός
07-12-11, 21:02
Καλά όλα αυτα για το ecigar απλα ,ξέρω τί είδους χημικά λαδάκια άλλα έχουν μέσα???
Τι να πω είμαι λίγο επιφυλακτικός ακόμη!!!

Δεν ξέρω για τα υπόλοιπα, αλλά αυτό που πήρα εγώ έχει μαζί και αυτή την ανάλυση. (Βέβαια αυτή η ανάλυση αφορά σε υγρά που έστειλαν στον Δημόκριτο. Τι σχέση έχουν αυτά που κυκλοφορούν στο εμπόριο με τα συγκεκριμένα, δεν μπορώ να γνωρίζω)

94046

eagle13
07-12-11, 21:10
Αφού η νικοτίνη δημιουργεί την εγκεφαλική εξάρτηση άρα το κακό είναι το ίδιο ( απλά δεν είναι κατάμαυρα τα πνευμόνια με την χρήση του ηλεκτρονικού τσιγάρου ( και αποφεύγονται πνευμονικές παθήσεις ) , μετά από καιρό βέβαια ) , εγώ όντας αντικαπνιστής και χωρίς να πίνω αλκοόλ καθόλου πιστεύω ό,τι το μπαμ και κάτω είναι το καλύτερο για να κόψει κανείς το τσιγάρο ( εύχομαι να το κόψετε όσοι καπνίζεται ) ................................. :hmm:

Νικαετός
07-12-11, 21:28
Όπως είπες και εσύ, δεν καπνίζεις άρα δεν γνωρίζεις την τρέλλα μας.

(Και φυσικά είσαι πολύ πολύ τυχερός).

eagle13
07-12-11, 21:32
Νικαετός , εγώ ξέρω ό,τι οι αετοί δε καπνίζουν , ώρα να το κόψεις , όλα στο μυαλό είναι ................................. :hmm:

Νικαετός
07-12-11, 21:54
Μα σκοπός μου (τουλάχιστον δικός μου) δεν είναι να το κόψω αλλά να το ελαττώσω τόσο, ώστε να καπνίζω 4-5 τσιγάρα την ημέρα.

Δεν με απασχολεί να το κόψω τουλάχιστον ακόμα...

tsavman
07-12-11, 21:58
Είναι και απόλαυση όμως (έτσι θέλουμε να πιστεύουμε εμείς οι εξαρτημένοι!)
Αυτός ο πρωινός ελληνικός με μπόλικο καϊμάκι, τι ωραία που κατεβαίνει παρέα με ένα στριφτό τσιγαράκι :smoke:

Νικαετός
07-12-11, 21:59
Ε, μα πέστα χρυσόστομε... :twisted:

no_logo
07-12-11, 22:09
Είναι και απόλαυση όμως (έτσι θέλουμε να πιστεύουμε εμείς οι εξαρτημένοι!)
Αυτός ο πρωινός ελληνικός με μπόλικο καϊμάκι, τι ωραία που κατεβαίνει παρέα με ένα στριφτό τσιγαράκι :smoke:


και μετά το μαύρο φλέμα καθώς προχωράς στον διάδρομο της πολυκατοικίας για να πάρεις το ασανσέρ, το γκούχου γκούχου σε αυτή την διαδρομή, οι βραδυνές άπνοιες
Απόλαυση λέμε που την νοιώσαμε αρκετοί αλλά σαν μαζοχιστές την κόψαμε :scared:

Νικαετός
07-12-11, 22:13
Ωρέ No λόγκε, τι να μας πείτε εσείς τα ... βρέφη? Εδώ μιλάνε τα μεγάλα φουγάρα λέμε με 40 χρόνια 3+ πακέτα και δεν φτάσαμε στο σημείο που περιγράφεις. Και εσύ με 1,5 μήνα τσιγάρο τα είδες όλα? :p

Πλάκα κάνω, μη παρεξηγηθείς. Σίγουρα η άριστη λύση είναι να το κόψεις τελείως. Όμως γουστάρω τα μάλα ένα τσιγαράκι με τον καφέ το πρωί, άλλο ένα μετά το φαγητό και ένα το βράδυ με την μπυρίτσα μου. Μέχρι εκεί όμως. Αν το καταφέρω θα είμαι ειλικρινά ευτυχισμένος.

(Για μετά το...σεχ, δεν γράφω γιατί το έχει κόψει...(η γυναίκα μου ντε LOL)

tsavman
07-12-11, 22:22
και μετά το μαύρο φλέμα καθώς προχωράς στον διάδρομο της πολυκατοικίας για να πάρεις το ασανσέρ, το γκούχου γκούχου σε αυτή την διαδρομή, οι βραδυνές άπνοιες
Απόλαυση λέμε που την νοιώσαμε αρκετοί αλλά σαν μαζοχιστές την κόψαμε :scared:

Πωω, μας έκανες την καρδιά περιβόλι:crazy:

no_logo
07-12-11, 22:29
Πωω, μας έκανες την καρδιά περιβόλι:crazy:

αυτός ήταν ο σκοπός μου ;)
(ομολογώ πως άπνοιες δεν είχα ποτέ, είχε φίλος λόγω του τσιγάρου) αλλά ο πρωινός τσιγαρόβηχας ήταν must, μια φορά μάλιστα από το βήξιμο έπαθα κρίση οσφυαλγίας (την ώρα του αααααψούυυυ) και βάρεσα 10 μέρες αναρρωτική :lol:

........Auto merged post: no_logo πρόσθεσε 2 λεπτά και 22 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Ωρέ No λόγκε, τι να μας πείτε εσείς τα ... βρέφη?

Είμαι σχεδόν 40 :cry:
χουφτάλιασα :goodnight:

opener
07-12-11, 23:43
Αφού η νικοτίνη δημιουργεί την εγκεφαλική εξάρτηση άρα το κακό είναι το ίδιο ( απλά δεν είναι κατάμαυρα τα πνευμόνια με την χρήση του ηλεκτρονικού τσιγάρου ( και αποφεύγονται πνευμονικές παθήσεις ) , μετά από καιρό βέβαια ) ,:
Το "μετά από καιρό" εξαρταται.
Επισης δεν νομιζω πως χρειαζεται να επαναλαβω την πρωτη ερωτηση που γινεται σε ασθενεις με καρκινο του πνευμονα.....


εγώ όντας αντικαπνιστής και χωρίς να πίνω αλκοόλ καθόλου πιστεύω ό,τι το μπαμ και κάτω είναι το καλύτερο για να κόψει κανείς το τσιγάρο ( εύχομαι να το κόψετε όσοι καπνίζεται ) ................................. :hmm:
Ακριβως.
http://www.adslgr.com/forum/showpost.php?p=4411394&postcount=41

Νικαετός
07-12-11, 23:47
Το "μετά από καιρό" εξαρταται.
Επισης δεν νομιζω πως χρειαζεται να πω ποια ειναι η πρωτη ερωτηση που γινεται σε ασθενεις με καρκινο του πνευμονα.....

Συμφωνούμε opener, γιαυτό και εδώ κάνουμε μια προσπάθεια για να απαλλαγούμε από την πίσσα και τον καπνό του τσιγάρου.

Plz σεβαστείτε την και μην αρχίσετε τα γνωστά. Τα γνωρίζουμε καλύτερα. ;)

nmiklas
08-12-11, 17:22
Εδώ και μερικές ώρες έχουν βγει φήμες ότι ο ΕΟΦ πρόκειται να το απαγορεύσει το ηλεκτρονικό τσιγάρο, το διάβασα στο Πρωτο Θεμα και στα ΝΕΑ, παίζει να έχει σχέση με την αύξηση της τιμής του καπνου και του τσιγάρου που θα γινουν συντομα? Βρωμοδουλειά μου μυριζει, τι λετε?

thourios
08-12-11, 17:38
Παράνομο και το «Ηλεκτρονικό Τσιγάρο»




Στο στόχαστρο των ελεγκτικών μηχανισμών του υπουργείου Υγείας βρίσκεται το
«Ηλεκτρονικό Τσιγάρο» μετά την απόφαση του Εθνικού Οργανισμού Φαρμάκου να
εκδώσει ανακοίνωση με την οποία χαρακτηρίζονται επιβλαβείς για τον οργανισμό οι
ουσίες που περιέχει το νέο είδος τσιγάρου που έχει κατακλύσει την αγορά.
Από το υπουργείο αναμένεται να ξεκινήσουν σύντομα έλεγχοι για τους τρόπους
πώλησης του ηλεκτρονικού τσιγάρου ενώ όσο αφορά τους καταστηματάρχες που το
πωλούν στα μαγαζιά τους, αυτοί πλέον κινδυνεύουν με βαριά χρηματικά
πρόστιμα.
Σύμφωνα με τον Γενικό Γραμματέα του υπουργείου Υγείας Αντώνη Δημόπουλο η
απόφαση του ΕΟΦ «απαγορεύει τόσο την πώληση όσο και τη χρήση του ηλεκτρονικού
τσιγάρου, και ιδιαιτέρως εκείνων που περιέχουν σταγόνες νικοτίνης».
Παράλληλα το Υπουργείο Υγείας προχώρησε στην απαγόρευση της χρήση του
ηλεκτρονικού τσιγάρου και σε κλειστούς Δημόσιους χώρους, αφού θεωρεί ότι το
κάπνισμα με το ηλεκτρονικό τσιγάρο είναι επιβλαβές λόγω νικοτίνης αλλά και των
άλλων ουσιών και ελαίων που περιέχει.

Πηγή: http://www.protothema.gr/greece/article/?aid=164229


:hmm:

tsavman
08-12-11, 18:24
Εδώ και μερικές ώρες έχουν βγει φήμες ότι ο ΕΟΦ πρόκειται να το απαγορεύσει το ηλεκτρονικό τσιγάρο, το διάβασα στο Πρωτο Θεμα και στα ΝΕΑ, παίζει να έχει σχέση με την αύξηση της τιμής του καπνου και του τσιγάρου που θα γινουν συντομα? Βρωμοδουλειά μου μυριζει, τι λετε?


Είπαμε, είναι πολλά τα λεφτά :whistle:

pakitis
08-12-11, 20:14
Γεια σας παίδες, πάτησα στην αναζήτηση και βρήκα το θέμα και θα ήθελα την πολύτιμη συμβουλή σας.

Καπνιστής κι εγώ (φυσικά κακώς) αλλά ακόμη πιο κακώς, δεν θέλω να το κόψω.. Λέω να ξεκινήσω το ηλεκτρονικό τσιγάρο καθώς είναι λιγότερο βλαβερό από ένα κανονικό. Θα ήθελα να μου προτείνετε άμα μπορείτε ποιο ΗΤ κάνει για μένα. Κάνω 30 με 35 τσιγάρα την ημέρα. Η μάρκα του τσιγάρου μου είναι ντόπιας παραγωγής κι έχει Πίσσα 10mg, Νικοτίνη 0,8mg και Μονοξείδιο του άνθρακα 10mg αν βοηθάει. Επίσης, απ' ότι κατάλαβα δεν υπάρχει πρόβλημα να κάνεις και τα 2.. Να έχεις πχ το ΗΤ και να κάνεις και κανά 5άρι την ημέρα κανονικά.. Τουλάχιστον για την ώρα, που δεν θέλω να το κόψω το ρημάδι.

Ευχαριστώ για το χρόνο σας.

ΥΓ: Αν μπορείτε να μου πείτε κι από που μπορώ να το προμηθευτώ online έστω με ΠΜ αν υπάρχει θέμα διαφήμισης. Ρωτάω γιατί στην πόλη μου ένα κατάστημα υπάρχει, κι αυτό έχει +40% τουλάχιστον τις τιμές πάνω σε σχέση από μία σελίδα που βρήκα τα ίδια ακριβώς μοντέλα.

Νικαετός
08-12-11, 21:53
Ντροπή τους... (http://news.in.gr/science-technology/article/?aid=1231141084)

nnn
08-12-11, 22:04
Πρώτη φορά είναι?

tsavman
08-12-11, 22:50
Ντροπή τους... (http://news.in.gr/science-technology/article/?aid=1231141084)


Πρώτη φορά είναι?


Και που ξέρουν τι απελευθερώνει το τσιγάρο που ατμίζω εγώ;
Θα κάνουν επιτόπια χημική ανάλυση στο υγρό για να δουν αν περιέχει νικοτίνη ή άρωμα πράσινου μήλου; Έλεος με τις αρπα-κόλα αποφάσεις τους :down:

Νικαετός
08-12-11, 22:51
Mα η δικαιολογία είναι εντελώς για τον ....όοοοολλλεεεε.

Άκου είναι λιγότερο επικίνδυνα από τα τσιγάρα γιαυτό και τα απαγορεύουμε. ΝΤΡΟΠΗ ωρέ. Γιατί δεν λένε ότι τα πιάσαμε από τη Philip Morris γερά καλύτερα??

tsavman
08-12-11, 22:55
Καλά, στην επαρχιακή πόλη που μένω, έτσι και εφαρμοστεί η καπνοαπαγόρευση στα μπαρ κ στα καφέ, θα κλείσουν όλα. Δεν υπάρχει μαγαζί που να το εφάρμοσε πάνω από μία μέρα και να μην είχε αρνητικό τζίρο. Εδώ πλέον δίπλα από τα "απαγορεύεται το κάπνισμα" σου φέρνουν το τασάκι..

Όπως είπαμε και πριν, είναι πολλά τα λεφτά (των καπνοβιομηχανιών)

opener
08-12-11, 22:56
Και εδω=

Απαγορευμένο το ηλεκτρονικό τσιγάρο
Επιβλαβείς ουσίες εμπεριέχει το ηλεκτρονικό τσιγάρο, σύμφωνα με τον ΕΟΦ. Με πρόστιμα κινδυνεύουν καταστήματα που το πωλούν. Αναμένεται νέο κύμα αυξήσεων στις τιμές των πακέτων.

....
Όπως ανακοίνωσε την Πέμπτη ο γενικός γραμματέας Δημόσιας Υγείας, Αντώνης Δημόπουλος, η απαγόρευση προκύπτει έπειτα από σχετική γνωμοδότηση του Εθνικού Οργανισμού Φαρμάκων (ΕΟΦ), ενώ υπάρχουν και εισηγήσεις για αύξηση κατά 20% στην τιμή των τσιγάρων, που θα αφορά και την πώληση των στριφτών τσιγάρων, των οποίων η κατανάλωση έχει αυξηθεί καθώς είναι φθηνότερα.
...
Έρχεται νέα αύξηση στην τιμή

Η τιμή των προϊόντων καπνού είναι ένα αποφασιστικό εργαλείο στη διαδικασία διακοπής του καπνίσματος, είπε ο καθηγητής Γιάννης Κυριόπουλος, προσθέτοντας ότι η βελτίωση που υπάρχει έως σήμερα από την εφαρμογή των αντικαπνιστικών μέτρων δεν μπορεί να θεωρηθεί ικανοποιητική, γι' αυτό θα πρέπει να αρχίσουμε να εξετάζουμε και οικονομικά μέτρα.
...
http://news247.gr/ellada/eidiseis/telos_sto_hlektroniko_tsigaro.1528826.html

nnn
08-12-11, 22:58
The modern electronic cigarette's design was devised by Chinese pharmacist Hon Lik in 2003

Αν είχε την πατέντα Δυτική εταιρία θα τα απαγόρευαν ? :whistle:

Νικαετός
08-12-11, 22:59
Είπαμε χάνουν έσοδα. Δεν είναι τυχαίο ότι το αποφάσισαν τη στιγμή που τα ηλ. τσιγάρα άρχισαν να κατακλύζουν τα πάντα.

tsavman
08-12-11, 22:59
Δηλαδή θα απαγορευτεί και η πώληση αναλώσιμων;
Αυτή είναι η κρατική προσπάθεια να μειωθεί το κάπνισμα ή να αυξηθούν τα φοροέσοδα;

Νικαετός
08-12-11, 23:05
Δεν νομίζω πάντως να ισχύσει αυτό, τη στιγμή που στα υπόλοιπα κράτη της ΕΕ, δεν υπάρχει κανένας περιορισμός. ;)

nnn
08-12-11, 23:18
Θα φάμε πάλι μια κατραπακιά από την Κομισιόν που θα είναι όλη δικιά μας.

blade_
09-12-11, 00:01
δεν ειμαι καπνιστης αλλα μολις διαβασα για το θεμα τις απαγορευσης..και εχω να πω οτι δε προκειται να παμε ποτε μπροστα ,παρα μονο αν πεταξουμε εξω ολο αυτο το συνοθυλευμα απο τη χωρα..

απλα ντροπη

pakitis
09-12-11, 00:47
Γεια σας παίδες, πάτησα στην αναζήτηση και βρήκα το θέμα και θα ήθελα την πολύτιμη συμβουλή σας.

Καπνιστής κι εγώ (φυσικά κακώς) αλλά ακόμη πιο κακώς, δεν θέλω να το κόψω.. Λέω να ξεκινήσω το ηλεκτρονικό τσιγάρο καθώς είναι λιγότερο βλαβερό από ένα κανονικό. Θα ήθελα να μου προτείνετε άμα μπορείτε ποιο ΗΤ κάνει για μένα. Κάνω 30 με 35 τσιγάρα την ημέρα. Η μάρκα του τσιγάρου μου είναι ντόπιας παραγωγής κι έχει Πίσσα 10mg, Νικοτίνη 0,8mg και Μονοξείδιο του άνθρακα 10mg αν βοηθάει. Επίσης, απ' ότι κατάλαβα δεν υπάρχει πρόβλημα να κάνεις και τα 2.. Να έχεις πχ το ΗΤ και να κάνεις και κανά 5άρι την ημέρα κανονικά.. Τουλάχιστον για την ώρα, που δεν θέλω να το κόψω το ρημάδι.

Ευχαριστώ για το χρόνο σας.

ΥΓ: Αν μπορείτε να μου πείτε κι από που μπορώ να το προμηθευτώ online έστω με ΠΜ αν υπάρχει θέμα διαφήμισης. Ρωτάω γιατί στην πόλη μου ένα κατάστημα υπάρχει, κι αυτό έχει +40% τουλάχιστον τις τιμές πάνω σε σχέση από μία σελίδα που βρήκα τα ίδια ακριβώς μοντέλα.

Μπορεί να βοηθήσει κάποιος? :) :sorry:

TTB
09-12-11, 01:04
Γεια σας παίδες, πάτησα στην αναζήτηση και βρήκα το θέμα και θα ήθελα την πολύτιμη συμβουλή σας.

Καπνιστής κι εγώ (φυσικά κακώς) αλλά ακόμη πιο κακώς, δεν θέλω να το κόψω.. Λέω να ξεκινήσω το ηλεκτρονικό τσιγάρο καθώς είναι λιγότερο βλαβερό από ένα κανονικό. Θα ήθελα να μου προτείνετε άμα μπορείτε ποιο ΗΤ κάνει για μένα. Κάνω 30 με 35 τσιγάρα την ημέρα. Η μάρκα του τσιγάρου μου είναι ντόπιας παραγωγής κι έχει Πίσσα 10mg, Νικοτίνη 0,8mg και Μονοξείδιο του άνθρακα 10mg αν βοηθάει. Επίσης, απ' ότι κατάλαβα δεν υπάρχει πρόβλημα να κάνεις και τα 2.. Να έχεις πχ το ΗΤ και να κάνεις και κανά 5άρι την ημέρα κανονικά.. Τουλάχιστον για την ώρα, που δεν θέλω να το κόψω το ρημάδι.

Ευχαριστώ για το χρόνο σας.

ΥΓ: Αν μπορείτε να μου πείτε κι από που μπορώ να το προμηθευτώ online έστω με ΠΜ αν υπάρχει θέμα διαφήμισης. Ρωτάω γιατί στην πόλη μου ένα κατάστημα υπάρχει, κι αυτό έχει +40% τουλάχιστον τις τιμές πάνω σε σχέση από μία σελίδα που βρήκα τα ίδια ακριβώς μοντέλα.
Δυο ΗΤ έχω αυτό τον καιρό και θα τα πρότεινα και τα δύο, Nobaco Want (http://www.nobacco.gr/product/705/nobacco-want) ή το Nobaco giant (http://www.nobacco.gr/product/671/nobacco-giant). Αν δεν σε ενοχλεί το μέγεθος (~20cm) το Giant τα σπάει απ' όλες τις απόψεις, το want είναι εξίσου καλό αλλά με λιγότερο ντουμάνι και μικρότερες μπαταρίες. Επειδή τα τσιγάρα μου ( Assos premium) έχουν ίδια περιεκτικότητα με αυτήν που ανέφερες θα πρότεινα και το ίδιο υγρό που έχω αυτό τον καιρό, το Virginia (http://www.nobacco.gr/product/541/E-Liquid%2020ml%20%28%CE%A5%CE%B3%CF%81%CF%8C%20%CE%B3%CE%B5%CE%BC%CE%AF%CF%83%CE%BC%CE%B1%CF%84%CE%BF%CF%82%20%CE%A6%CE%A F%CE%BB%CF%84%CF%81%CF%89%CE%BD%29%20-%20VIRGINIA%20%28%CE%9A%CE%91%CE%A0%CE%9D%CE%9F%CE%A3%29) στα 16mg. Γενικά πάντως αν δεν το δοκιμάσεις δεν μπορείς να ξέρεις αν θα σου κάνει.

Προφανώς η ολοένα αυξανόμενη ζήτηση και το ότι το ΗΤ δεν έχει φόρο καπνού είναι εντελώς άσχετο με την απαγόρευση ε; Θα απαγορεύεται η κυκλοφορία του ΗΤ που είναι πιθανώς επιβλαβές και θα επιτρέπεται η κυκλοφορία του αποδεδειγμένα επιβλαβούς ΚΤ;

29gk
09-12-11, 12:56
Ο προεδρος της εθνικης επιτροπης για τον ελεγχο του καπνισματος, Π. Μπεχρακης, δηλωσε στο ΣΚΑΙ οτι οχι απλως δεν ρωτηθηκε αλλα και πως εχει πληρη αγνοια επι του θεματος !! Καθαρα διοικητικο μετρο, το οποιο και δεν τον αφορα, αν και η προσωπικη αποψη του ειναι πως το ηλεκτρονικο τσιγαρο ειναι απλα ελαφροτερο σαν επιπτωση απο το κανονικο αλλα και πως γενικα δεν υπαρχει καποια ερευνα απο εναν φορεα που να τεκμηριωνει επιστημονικα τις τυχον βλαβες που αυτο μπορει να προκαλεσει.

Θα το συστηνε ως εναν παροδικο και μεταβατικο τροπο καπνισματος με στοχο παντα την διακοπη της βλαβερης συνηθειας, αλλα μεχρις εκει.

nmiklas
09-12-11, 13:58
Επειδή κάνω το ΗΤ έδω και 1 μήνα περίπου και με ενδιαφέρει το θέμα, όσο αφορά τα δημοσιεύματα, τα περισσότερα από αυτά αναπαράγει το ένα το άλλο, δεν μπόρεσα να βρω κάποια ανακοίνωση του ΕΟΦ που να το απαγορεύει, εκτός και αν πρόκειται να ανακοινωθεί επίσημα τις επόμενες μέρες. Αυτό που δεν μπορώ να καταλάβω είναι ότι δεν υπάρχει ούτε μια επίσημη έρευνα που να λέει ότι είναι καρκινογόνο ή όχι και κυκλοφορεί στην Ελλάδα τουλάχιστον 3 χρόνια, τώρα το θυμήθηκαν???

tsavman
09-12-11, 14:15
Ε ναι, πρώτα να το απαγορεύσουν, και μετά να χώσουν και άλλο φόρο στα κανονικά τσιγάρα.
Κατά τα άλλα, πάνω απ'όλα η υγεία του πολίτη και η μείωση του καπνίσματος :down:

didaskalo
09-12-11, 14:52
Η πλάκα είναι οτι είχε αρχίσει ήδη να συζητιέται το ηλεκτρονικό τσιγάρο και να το ψάχνουν το θέμα αρκετοί. Τώρα με την απαγόρευση(?) κάνανε την καλύτερη διαφήμιση. Προσωπικά πιστεύω πολύς κόσμος που το σκεφτότανε, θα τρέξει να αγοράσει πριν εξαφανιστεί απο τα καταστήματα (:p) ή πριν ανέβει η τιμή του λόγω αυξημένης ζήτησης, αν ανέβει ο φόρος στα τσιγάρα. Ένας απο αυτούς και εγώ...

tsavman
09-12-11, 15:06
Άντε, με το καλό και συ, αν και πάντα θα υπάρχουν τα online stores του εξωτερικού ;)

thourios
09-12-11, 15:14
Ένας τύπος εδώ στην γειτονιά έχει ανοίξει κατάστημα που πουλάει μόνο ηλεκτρονικά τσιγάρα τίποτε άλλο από ότι έχω δει. Σήμερα που πέρασα με το αυτοκίνητο ήταν ανοιχτός. Τι άδεια λειτουργίας να έχει αυτός ο τύπος; Δεν θα έπρεπε σύμφωα με αυτά που διαβάζουμε να είναι κλειστός καθώς δεν βλέπω να εμπορεύεται τίποτε άλλο και απέξω η επιγραφή του καταστήματος γράφει «ΗΛΕΚΡΟΝΙΚΟ ΤΣΙΓΑΡΟ» ;

:hmm:

DreamAxe
09-12-11, 16:28
Σχετικό :hmm:

http://news247.gr/ellada/eidiseis/telos_sto_hlektroniko_tsigaro.1528826.html

john dubi
09-12-11, 16:37
Ένας τύπος εδώ στην γειτονιά έχει ανοίξει κατάστημα που πουλάει μόνο ηλεκτρονικά τσιγάρα τίποτε άλλο από ότι έχω δει. Σήμερα που πέρασα με το αυτοκίνητο ήταν ανοιχτός. Τι άδεια λειτουργίας να έχει αυτός ο τύπος; Δεν θα έπρεπε σύμφωα με αυτά που διαβάζουμε να είναι κλειστός καθώς δεν βλέπω να εμπορεύεται τίποτε άλλο και απέξω η επιγραφή του καταστήματος γράφει «ΗΛΕΚΡΟΝΙΚΟ ΤΣΙΓΑΡΟ» ;

:hmm:

Τι αδεια λειτουργιας να εχει? Μινι μαρκετ,ειδη καπνιστου,ειδη δωρων κλπ.
Ριξε μια ματια στη nobacco (http://www.nobacco.gr/content/11/shmeia-polisis) να δεις τα σημεια πωλησης.

thourios
09-12-11, 16:42
Αν ήταν mini market θα πούλαγε και γάλατα και εφημερίδες. Μάλλον σαν είδη καπνιστού θα το έχει αλλά πουλάει μέχρι σήμερα μόνο ηλεκτρονικά τσιγάρα και αξεσουάρ αυτών. Τίποτε άλλο.

:hmm:

anger
09-12-11, 17:26
Ελλαδάρα!!!!!Είπαμε το κράτος στο πλευρό του πολίτη!Φροντίζουν για την υγεία μας!!!Απαγόρευση του καπνίσματος παντού,απαγόρευση σε κάτι που μπορεί να σε βοηθήσει να κόψεις το τσιγάρο(άσχετο με το άν μπορεί να προκαλεί πρόβλημα απο τα χημικα στο λαδάκι αλλα μπορεί και όχι).Απλά βοηθάνε με την άυξηση στη τιμή του πακέτου κατα 2 ευρώ (για να βοηθήσουν τα έσοδα του κράτους),βοηθάνε επιτρέποντας σε εταιρείες και ιατρικά κέντρα να πουλάνε υποκατάστατα νικοτίνης, κ.α για να κόψεις το τσιγάρο (με την τακτική βέβαια αυτή πάλι φροντίζουν για τα έσοδα του κράτους!).
Φροντίζουν για μάς μήν είμαστε αχάριστοι!Αφού σε λίγο θα σκεφτούν να μας κόψουν τα πάντα για να χάσουμε κιλάκια!!!Βέβαια θα δουλεύουμε στις εταιρείες τους (πολυεθνικές και μή!!) στο νέο πρόγραμμα γυμναστικής του κράτους που θα προσφέρεται στο κόσμο για να μή χάνει τη σιλουέτα του,άμισθοι βέβαια !!!!!!!Ωρε πού πάμε ρε... πόυ πάμε.......!!!!!!!!!!:evil::evil:

29gk
09-12-11, 18:47
Πολλά ψέματα και λίγες αλήθειες για το ηλεκτρονικό τσιγάρο

Πρώτη καταχώρηση: Παρασκευή, 9 Δεκεμβρίου 2011, 16:41

Πολύς θόρυβος με στόχο τον αποπροσανατολισμό της κοινής γνώμης, έγινε τις τελευταίες ημέρες, σχετικά με κάποια επερχόμενη απαγόρευση του ηλεκτρονικού τσιγάρου.

Στη συζήτηση ενεπλάκη και ο Ελληνικός Οργανισμός Φαρμάκου, ο οποίος σύμφωνα δηλώσεις των υπευθύνων του Οργανισμού δεν έχει ακόμη καταλήξει σε οριστικό συμπέρασμα.

Αντιθέτως ο ΕΟΦ θα ασχοληθεί με το θέμα από Δευτέρα όπως δήλωσαν στη zougla.gr στελέχη του. Άλλωστε, όπως επισημαίνουν πηγές του Υπουργείου Υγείας και άμεσοι συνεργάτες του Υπουργού Ανδρέα Λοβέρδου, ο ΕΟΦ δε συμμετείχε καν στην καθιερωμένη συνέντευξη Τύπου της επιτροπής για την απαγόρευση του καπνίσματος στην οποία μίλησαν ο Α. Δημόπουλος, Γενικός Γραμματέας Δημόσιας Υγείας και Π. Μπεχράκης, πνευμονολόγος και πρόεδρος της Επιτροπής για τον έλεγχο του καπνίσματος. Άλλωστε ανώτερα στελέχη του Υπουργείου Υγείας πιστεύουν πώς τελικά είναι αδύνατον να απαγορευτεί η πώληση του ηλεκτρονικού τσιγάρου ιδιαίτερα η εκδοχή χωρίς νικοτίνη ,παρά τις περί του αντιθέτου τοποθετήσεις. Επισημαίνεται πώς διεθνώς δεν υφίσταται γενικευμένη και κάθετη απαγόρευση του ηλεκτρονικού τσιγάρου ούτε καν στην Αμερική. Μόλις τώρα η Πολιτεία της Νέας Υόρκης αρχίζει να συζητά το ζήτημα σε επίπεδο γενικών επιτροπών δημόσιας υγείας.

Σε σχετική ερώτηση δημοσιογράφου, ο Γενικός Γραμματέας του Υπουργείου Υγείας Αντώνης Δημόπουλος ανέφερε ότι ο ΕΟΦ θα απαγορεύσει τόσο την πώληση όσο και τη χρήση του ηλεκτρονικού τσιγάρου, και ιδιαιτέρως εκείνων που περιέχουν σταγόνες νικοτίνης. Μία απόφαση την οποία δεν επιβεβαίωσε ο ΕΟΦ ο οποίος έχει και τον τελικό λόγοι σε μία τέτοια υπόθεση . Στην κοινή συνέντευξη Τύπου για την καταπολέμηση του καπνίσματος, ο πρόεδρος της Εθνικής Επιτροπής, Π. Μπεχράκης, ανέφερε αορίστως ότι η απαγόρευση αποφασίστηκε λόγω της έλλειψης επιστημονικών στοιχείων για τις μακροχρόνιες επιπτώσεις.

Τις τελευταίες μάλιστα ημέρες συζητείται εσφαλμένως ότι το υπουργείο Υγείας προχωρεί στην απαγόρευση της χρήση του ηλεκτρονικού τσιγάρου και σε κλειστούς δημόσιους χώρους, καθώς κάτι τέτοιο δεν ισχύει.

Οι επιστημονικές αντιφάσεις

Ο κ. Π. Μπεχράκης της Επιτροπής ελέγχου του καπνίσματος παραδέχεται ότι δεν υπάρχουν επαρκή στοιχεία ώστε να ενοχοποιηθεί το ηλεκτρονικό τσιγάρο. Είπε όμως ότι το ηλεκτρονικό τσιγάρο φαίνεται να είναι βλαβερό αλλά σε σαφώς λιγότερο βαθμό από τα κανονικά τσιγάρα. Σύμφωνα με τον κ. Μπεχράκη, μελέτη που έχει γίνει δεκτή για δημοσίευση σε επιστημονικό περιοδικό δείχνει ότι το ηλεκτρονικό τσιγάρο επηρεάζει τις «αντιστάσεις του αναπνευστικού συστήματος και τα στοιχεία φλεγμονής που ανιχνεύονται στην εκπνοή». Ωστόσο, ο καθηγητής αναγνωρίζει ότι «το ηλεκτρονικό τσιγάρο θα μπορούσε κανείς να το τοποθετήσει σαν μια ενδιάμεση διαδικασία διακοπής του τσιγάρου. Όχι να το μονιμοποιήσει, αλλά να το χρησιμοποιήσει για δύο τρεις μήνες και μετά να διακόψει το κάπνισμα».

Οι φαρμακοποιοί από την πλευρά τους επισημαίνουν ότι στα καταστήματά τους τίθεται προς πώληση το ηλεκτρονικό τσιγάρο, χωρίς νικοτίνη και πως ο ΕΟΦ δεν έχει τη δυνατότητα να ελέγξει τη διακίνηση οποιουδήποτε «e-cigarette», δίχως πιστοποίηση.

Η μεγάλη μάχη εντυπώσεων

Το ηλεκτρονικό τσιγάρο είναι ένα προϊόν, η πώληση του οποίου ζημιώνει σαφώς τις καπνοβιομηχανίες αλλά και τα κρατικά έσοδα που μειώνονται δεδομένου του φόρου επί του καπνού. από τον φόρο επί του καπνού. Όταν μάλιστα επίκειται και νέα σημαντική αύξηση της τιμής πώλησης των τσιγάρων τότε η «επίθεση» κατά του ηλεκτρονικού τσιγάρου προσλαμβάνει αναγκαστικά διαστάσεις οικονομικού πολέμου.

Στις ΗΠΑ, η Υπηρεσία Τροφίμων και Φαρμάκων η περίφημη (FDA) αποθαρρύνει χωρίς να απαγορεύει τη χρήση ηλεκτρονικού τσιγάρου, επισημαίνοντας ότι οι κατασκευαστές μπορεί να βάζουν στο στόχαστρο τους νέους χωρίς να προειδοποιούν για τις ενδεχόμενες επιδράσεις στην υγεία τους. Από την άλλη πλευρά, ο Αμερικανικός Σύλλογος Ιατρών Δημόσιας Υγείας αναγνωρίζει το ηλεκτρονικό τσιγάρο ως μέσο διακοπής του καπνίσματος. Ο Παγκόσμιος Οργανισμός Υγείας, τέλος, ανακοίνωσε το 2008 ότι δεν υπάρχουν επαρκείς μελέτες που να δείχνουν ότι το ηλεκτρονικό τσιγάρο είναι ασφαλής θεραπεία υποκατάστασης νικοτίνης. Πέρνα τούτου όμως ..ουδέν.

http://www.zougla.gr/page.ashx?pid=2&aid=432025&cid=4

tsavman
09-12-11, 19:25
Και στην τελική, η κυβέρνηση έσοδα δεν ψάχνει;
Δεν πλήρωσα 23% ΦΠΑ όταν το αγόρασα; Δεν πληρώνω 23% ΦΠΑ σε κάθε αναλώσιμο; Έλεος, πόσο θέλουν να αρπάξουν; Αλλά τους συμφέρει (αυτούς, και τις εταιρίες) να μην κόψω ποτέ το κάπνισμα, για να πληρώνω τους φόρους τους! Όχι που νοιάστηκαν για την δημόσια υγεία ξαφνικά :down:

DreamAxe
10-12-11, 15:18
Και στην τελική, η κυβέρνηση έσοδα δεν ψάχνει;
Δεν πλήρωσα 23% ΦΠΑ όταν το αγόρασα; Δεν πληρώνω 23% ΦΠΑ σε κάθε αναλώσιμο; Έλεος, πόσο θέλουν να αρπάξουν; Αλλά τους συμφέρει (αυτούς, και τις εταιρίες) να μην κόψω ποτέ το κάπνισμα, για να πληρώνω τους φόρους τους! Όχι που νοιάστηκαν για την δημόσια υγεία ξαφνικά :down:

Το κράτος εισπρατει μεγαλύτερο ποσοστό φόρου (πάνω απο το απλό ΦΠΑ 23%) απο τα πακέτα με τα κανονικά τσιγάρα απο ότι απο το ηλεκτρονικό. Αν υπολογίσεις επιπλέον οτι το κανονικό κάπνισμα είναι και πολύ ακριβότερο (ή οριακά ίσο αν μιλάμε για καπνό) τότε βλέπεις οτι το ηλεκτρονικό τσιγάρο προφανώς δεν το συμφέρει

pakitis
11-12-11, 02:55
Δυο ΗΤ έχω αυτό τον καιρό και θα τα πρότεινα και τα δύο, Nobaco Want (http://www.nobacco.gr/product/705/nobacco-want) ή το Nobaco giant (http://www.nobacco.gr/product/671/nobacco-giant). Αν δεν σε ενοχλεί το μέγεθος (~20cm) το Giant τα σπάει απ' όλες τις απόψεις, το want είναι εξίσου καλό αλλά με λιγότερο ντουμάνι και μικρότερες μπαταρίες. Επειδή τα τσιγάρα μου ( Assos premium) έχουν ίδια περιεκτικότητα με αυτήν που ανέφερες θα πρότεινα και το ίδιο υγρό που έχω αυτό τον καιρό, το Virginia (http://www.nobacco.gr/product/541/E-Liquid%2020ml%20%28%CE%A5%CE%B3%CF%81%CF%8C%20%CE%B3%CE%B5%CE%BC%CE%AF%CF%83%CE%BC%CE%B1%CF%84%CE%BF%CF%82%20%CE%A6%CE%A F%CE%BB%CF%84%CF%81%CF%89%CE%BD%29%20-%20VIRGINIA%20%28%CE%9A%CE%91%CE%A0%CE%9D%CE%9F%CE%A3%29) στα 16mg. Γενικά πάντως αν δεν το δοκιμάσεις δεν μπορείς να ξέρεις αν θα σου κάνει.

Προφανώς η ολοένα αυξανόμενη ζήτηση και το ότι το ΗΤ δεν έχει φόρο καπνού είναι εντελώς άσχετο με την απαγόρευση ε; Θα απαγορεύεται η κυκλοφορία του ΗΤ που είναι πιθανώς επιβλαβές και θα επιτρέπεται η κυκλοφορία του αποδεδειγμένα επιβλαβούς ΚΤ;

Ευχαριστώ μαν, πάω να διαβάσω τα links.. ;)

λολ. Η σελίδα είναι "κάτω"...

@ ADSLgr.com All rights reserved.