PDA

Επιστροφή στο Forum : Ηλεκτρονικό τσιγάρο (reloaded)- Για μεγάλα "φουγάρα"



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 [31] 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71

nikoslykos
21-10-14, 00:01
μα γιαυτο θα παρω κατι φτηνο για αρχη ! και ουτως η αλλως δεν θα μπω απο την αρχη στη διαδικασια να φτιαχνω δικες μου αντιστασεις.Θα τις αγοραζω ετοιμες, τις πουλαει στο www.replacesmoke.com και αν δω οτι μαρεσει σιγα σιγα θα παω σε κατι πιο καλο ! το μονο που θα κανω εγω ειναι να βαζω το βαμβακι ! Δεν θα μπω κατευθειαν στα βαθια. Δεν χανω τιποτα να το δοκιμασω ! 40€ θα δωσω
Απο θεμα ασφαλειας καταλαβαινω οτι αναλογως ΤΙ μπαταρια εχεις, μπορεις να βαλεις μεχρι συγκεκριμενα ohm. Αν τραβηξεις παραπανω amps απο αυτα που αντεχει η μπαταρια το ξερω η θα καταστραφει η μπαταρια η θα σκασει στα μουτρα σου ! Πριν κανω οτιδηποτε θα συμβουλευτω καποιον που ξερει εννοειται ! δεν θα το παιξω ξερολας. Θα κανω μια βολτα απο το www.replacesmoke.com να μου πουν 2 πραγματα.

hemlock
21-10-14, 10:28
μα γιαυτο θα παρω κατι φτηνο για αρχη ! και ουτως η αλλως δεν θα μπω απο την αρχη στη διαδικασια να φτιαχνω δικες μου αντιστασεις.Θα τις αγοραζω ετοιμες, τις πουλαει στο www.replacesmoke.com και αν δω οτι μαρεσει σιγα σιγα θα παω σε κατι πιο καλο ! το μονο που θα κανω εγω ειναι να βαζω το βαμβακι ! Δεν θα μπω κατευθειαν στα βαθια. Δεν χανω τιποτα να το δοκιμασω ! 40€ θα δωσω
Απο θεμα ασφαλειας καταλαβαινω οτι αναλογως ΤΙ μπαταρια εχεις, μπορεις να βαλεις μεχρι συγκεκριμενα ohm. Αν τραβηξεις παραπανω amps απο αυτα που αντεχει η μπαταρια το ξερω η θα καταστραφει η μπαταρια η θα σκασει στα μουτρα σου ! Πριν κανω οτιδηποτε θα συμβουλευτω καποιον που ξερει εννοειται ! δεν θα το παιξω ξερολας. Θα κανω μια βολτα απο το www.replacesmoke.com να μου πουν 2 πραγματα.
Χμμμ...Δεν πάει ακριβότερο == καλύτερο.
Το φθηνό και ειδικά απο την fasttech είναι κυριολεκτικά ζαριά.Μπορεί να σου έρθει σωστό και λειτουργικό ,μπορεί και οχι (σημείωση :πρόβλημα απο το να μην έχουν σωστή απόσταση τα πιν των πόλων μέχρι και σκουριά σε διάφορα σημεία των εξαρτημάτων).

netlag
21-10-14, 11:40
Δεν χρειαζεται να αγορασεις ετοιμες αντιστασεις. Το να στριψεις μια αντισταση ειναι το πιο ευκολο πραγμα.

Για να δουλευει καλα ενα coil, και δεν βαζω καν το παραγοντα του wicking μεσα, πρεπει να πληροι μια προυποθεση.
Ο λόγος των Watt ανα την συνολικη επιφανεια του coil θα πρεπει να ειναι σε ενα συγκεκριμενο ευρος, ωστε να αναβει σε συντομο χρονο, και να μην πυρακτωνεται υπερβολικα.

Με το regulated mod, θα δωσεις οσα watt χρειαζεται το coil. Με το mechanical θελει πολλους υπολογισμους για να βρεις, πως θα φτιαξεις το coil, με τι συρμα, ποσες περιστροφες θα εχει, τι διαμετρο κλπ κλπ, ωστε να μπορει να αναβει σε ικανοποιητικο χρονο και να μην ειναι υπερβολικα καυτο, και το setup σου να ειναι ατμισιμο ειτε η μπαταρια ειναι full ειτε σχεδον αδεια.

Κοινως, σε περιοριζει το mechanical. Γνωριζοντας μοναχα τα ohm μιας αντιστασης, απλα μπορεις να υπολογισεις με τι watt θα τροφοδοτησει το mod σου το coil, και αυτο αν ξερεις τι voltage drop εχει under load το mod και ποια ειναι η σταθμη της μπαταριας εκεινη τη στιγμη. Δυο διαφορετικα coil με τα ιδια ακριβως ohm, μπορει να εχουν τεραστιες διαφορες ως προς στην επιφανεια. Επομενως, σε καμια περιπτωση, μη νομιζεις οτι εξασφαλιζεσαι επειδη πηρες ετοιμα coil.

nikoslykos
21-10-14, 12:37
Ευχαριστω για τις συμβουλες. Απλα οπως ειπα και πριν να το δοκιμασω θελω ! δεν μπορεις να μαθεις αλλιως, θα συμβουλευτω και καποιον ειδικο. Νταξει μπορει να μη τα καταφερω και να το παρατησω, αλλα και παλι δεν χανω κατι !

hemlock
23-10-14, 18:32
Η τελευταία συνέντευξη του Φαρσαλινού...

http://youtu.be/24-hO47Ir8E

gedi
23-10-14, 19:42
Όπως πάντα σωστός, σοβαρός και πολύ διαβασμένος.

Τα'σπασε ο doc Νίκο...

Collective_Soul
29-10-14, 15:07
Mου φαινεται ο brandon απο evolv ειναι λατρης του Φαρσαλινου γι' αυτο εβγαλε το dna με ελεγχο θερμοκρασιας :oneup::oneup:
Σκεφτομαι να το παρω, θα δειξει.

nikoslykos
29-10-14, 16:29
εντω μεταξυ παραγκειλα κατι MOD απο το fasttech... μετανιωσα την ωρα και τη στιγμη που εβαλα EMS....το πακετο κανει κυκλους στην κινα...

Collective_Soul
29-10-14, 18:00
εντω μεταξυ παραγκειλα κατι MOD απο το fasttech... μετανιωσα την ωρα και τη στιγμη που εβαλα EMS....το πακετο κανει κυκλους στην κινα...

Τί πήρες απο fasttech ;;;

hemlock
29-10-14, 18:04
Mου φαινεται ο brandon απο evolv ειναι λατρης του Φαρσαλινου γι' αυτο εβγαλε το dna με ελεγχο θερμοκρασιας :oneup::oneup:
Σκεφτομαι να το παρω, θα δειξει.
ΑΝ ΔΕΝ ανακοινωθούν οι επικίνδυνες τιμές θερμοκρασίας είναι αδιάφορη η αγορά του.

netlag
29-10-14, 18:56
μα βγαινει το VIR αρχες 15, μηπως να περιμενεις;

nikoslykos
29-10-14, 19:17
Τί πήρες απο fasttech ;;;

ενα mech mod και ενα dripper.. για καποιο λογο γυρισε πισω.. τοσες φορες εχω παραγγειλει απο κινα πρωτη φορα μου κανουν τετοιο χουνερι.

hemlock
29-10-14, 19:51
μα βγαινει το VIR αρχες 15, μηπως να περιμενεις;
Νομίζεις οτι επειδή θα φτιάχνει και καφέ θα είναι καλύτερο (την ίδια αρχή λειτουργίας έχουν και τα δύο) ?

netlag
29-10-14, 23:28
βασικα νομιζω οτι θα ειναι ασυγκριτα καλυτερο, και ελπιζω να πουλιεται η πλακετιτσα μονη της.

Λογω features βασικα το λεω, αλλα τεσπα μπορει να αποδειχθει fail.

hemlock
06-11-14, 18:46
Τον τάϊζε 25 χρόνια ιμάμ...:twisted:

https://www.youtube.com/watch?v=14X4j-F35uI

netlag
06-11-14, 19:09
καλα τα λεει... Αλλα το ηλεκτρονικο τσιγαρο δεν περιεχει μονο νικοτινη. Και η νικοτινη (μονη της) χωρις τα αλλα χημικα του τσιγαρου δεν ειναι καθόλου αθωα. Ακριβως το αντιθετο.

biller
06-11-14, 22:02
απο τις 200 καρκινογόνες ουσίες του τσιγάρου η νικοτίνη δεν είναι μέσα.
Αυτό που ποτέ δεν μου άρεσε ηταν τα φιτίλια και απο τι υλικά είναι φτιαγμένα (ειδικά κάτι κινέζικα)

Το η/τ το έκοψα οταν έφτασα να καπνίζω 3-4 κανονικά τσιγάρα τη μέρα, αλλα μετά απο μήνες έφτασα παλι πάνω απο 10 και τωρα σκέφτομαι να στήσω ενα με mesh

nikoslykos
09-11-14, 16:09
Λοιπον εδω και μερικες μερες εχω στην κατοχη μου το πρωτο μου modaki :rolleyes: MOD: Chi you και dripping atomizer : Omega
Οι πρωτες μου εντυπωσεις ειναι παααρα πολυ καλες. Γευση μακραν καλυτερη και ο ατμος ειναι πολυ πιο δροσερος! Και νταξει το κοστος συντηρησης (βαμβακι,αντιστασεις) ειναι αστειο :p
Προς το παρον παιζω με αντιστασεις single coil στα 0,9 - 1ohm. Θελω να κανω και ενα dual coil αλλα το προσπαθω ακομα γιατι δεν μου βγαινει σωστο για καποιο λογο,η μια αντισταση εχει λιγο lag. Αλλα και οπως ειμαι τωρα ευχαριστημενος ειμαι ! Μπαταρια πηρα της efest Li-mn 2500mAh 35A
Το μονο παραπονο που εχω με τον atomizer ειναι οτι εχει πολυ λιγο χωρο για να δουλεψεις με τις αντιστασεις και ειναι λιγο δυσκολος αλλα νταξει εχω παραγγειλει και εναν atomizer με tank.

146713

hemlock
17-11-14, 14:52
Λοιπον εδω και μερικες μερες εχω στην κατοχη μου το πρωτο μου modaki :rolleyes: MOD: Chi you και dripping atomizer : Omega
Οι πρωτες μου εντυπωσεις ειναι παααρα πολυ καλες. Γευση μακραν καλυτερη και ο ατμος ειναι πολυ πιο δροσερος! Και νταξει το κοστος συντηρησης (βαμβακι,αντιστασεις) ειναι αστειο :p
Προς το παρον παιζω με αντιστασεις single coil στα 0,9 - 1ohm. Θελω να κανω και ενα dual coil αλλα το προσπαθω ακομα γιατι δεν μου βγαινει σωστο για καποιο λογο,η μια αντισταση εχει λιγο lag. Αλλα και οπως ειμαι τωρα ευχαριστημενος ειμαι ! Μπαταρια πηρα της efest Li-mn 2500mAh 35A
Το μονο παραπονο που εχω με τον atomizer ειναι οτι εχει πολυ λιγο χωρο για να δουλεψεις με τις αντιστασεις και ειναι λιγο δυσκολος αλλα νταξει εχω παραγγειλει και εναν atomizer με tank.

146713
O Omega ΕΧΕΙ χώρο για πολλές ταρζανιές με μοναδικό μειονέκτημα το οτι δεν έχει τρύπες στα posts και ίσως το κατούρημα απο τις πολλλύ μεγάλες τρύπες αέρα.
Επείδη έχει πολλύ χώρο (ουσιαστικά είναι φτιαγμένος για dual coils) για να νοιώσεις βαρβάτο χτύπημα θα πρέπει να μάθεις να τον φτιάχνεις με διπλή αντίσταση και αρκετά χαμηλά (0.7-1.0Ω).Πράγμα που σημαίνει οτι σε single coil θα πρέπει να παίξεις με μεγάλη διάμετρο σύρμα >.32 και οδηγό minimum 2mm για να καταλάβεις παρόμοιο χτύπημα.

nikoslykos
17-11-14, 18:47
ο Omega που εχω τελικα ειναι της πλακας... εχει τρυπες στα posts ΑΛΛΑ... δεν εχει χωρο για να δουλεψεις... σου βγαινει η παναγια να περασεις ενα coil απο μεσα.. εγω τωρα εχω single coil στα 0.9ohm με 28Gauge Nichrome και ειμαι πολυ ευχαριστημενος !

netlag
22-11-14, 12:07
Απο χθες ατμιζω Fresco. Εφτιαξα ενα batch, απο 100 ml fresco 20αρα και 43ml μηδενικη Suave. Το αποτέλεσμα 14mg υγρο, με περισσοτερο VG απο την "ανοθευτη" fresco αλλα με 30% λιγοτερο menthol παραγοντα.

Και ομως η μέντα ειναι πολυ δυνατη ακόμα. Γενικως ειναι πολυ ευχαριστο ατμισμα, για δροσερη αναπνοη :p . Δεν ξερω αν θα το βαρεθω συντομα, ή θα με ενοχλησει το PG. Παντως τώρα το απολαμβάνω.

nikoslykos
22-11-14, 15:47
Μεχρι προσφατα καιγω εβαζα μεντα στα υγρα μου αλλα μετα απο καμια βδομαδα με κουρασε πολυ... Εκτος αν βαλω στα υγρα μου 1 σταγονα το πολυ. Ειναι πολυ δυνατη. Τωρα εχω φαει τρελο κολλημα με το RY4 Double της perfumers apprentice. Μακραν το πιο ωραιο υγρο που εχω κανει ποτε μου ( Γευση εννοω με διαλυση σε βαση ). Περιμενω ακομα 2 ενισχυτικα γευσης το ethyl maltol και acetyl pyrazine γιατι βρηκα μια συνταγη για DIY Tribeca.. Για να δουμε τι λεει κιαυτο. Παντος και το RY4 σκετο πααρα πολυ ωραιο δοκιμαστε το οποιος δεν εχει !

hemlock
22-11-14, 17:11
Μεχρι προσφατα καιγω εβαζα μεντα στα υγρα μου αλλα μετα απο καμια βδομαδα με κουρασε πολυ... Εκτος αν βαλω στα υγρα μου 1 σταγονα το πολυ. Ειναι πολυ δυνατη. Τωρα εχω φαει τρελο κολλημα με το RY4 Double της perfumers apprentice. Μακραν το πιο ωραιο υγρο που εχω κανει ποτε μου ( Γευση εννοω με διαλυση σε βαση ). Περιμενω ακομα 2 ενισχυτικα γευσης το ethyl maltol και acetyl pyrazine γιατι βρηκα μια συνταγη για DIY Tribeca.. Για να δουμε τι λεει κιαυτο. Παντος και το RY4 σκετο πααρα πολυ ωραιο δοκιμαστε το οποιος δεν εχει !
Να δοκιμάσεις τα Aunty Beka και ?5 απο atmorama.

nikoslykos
22-11-14, 21:24
το Aunty Beka είναι έτοιμο υγρό ή γεύση για διάλυση σε βάση ;

Sovjohn
22-11-14, 23:00
Φίλτατοι,

Θέλω να μου κάνω δώρο Χριστουγέννων :p ηλ. τσιγάρο.

Είμαι παντελώς άσχετος με το σπορ. Ξέρω δηλαδή ότι υπάρχουν κάποιοι τύποι (μικρότερα, μεγαλύτερα, με τάδε μπαταρία κτλ), και κάποια υγρά που γεμίζεις (άγνωστο ποια είναι καλά ή όχι).

Τώρα που το 'σπορ' υφίσταται σημαντικό διάστημα και δεν πάμε στα τυφλά, τι μου προτείνετε; Δεν ψάχνω για κάτι διαστημικό, ούτε και (απαραίτητα) το φτηνότερο, μια νορμάλ λύση ποια θα ήταν κατά τη γνώμη σας;

Cheers!

nikoslykos
22-11-14, 23:06
ποσο ειναι το budget σου ; για κατι απλο που μπορεις να ξεκινησεις ειναι αυτο :

http://www.alterego.gr/accessories/batteries/vv-batteries/evod-vv-1600.html
http://www.alterego.gr/accessories/airflow-clearomizers/kanger-aerotank/kanger-aerotank-v2.html

Λιιγο πιο τσιμπημενα απο αλλα ομως ειναι πολυ καλες κατασκευες.

mindtrapper
22-11-14, 23:46
ποσο ειναι το budget σου ; για κατι απλο που μπορεις να ξεκινησεις ειναι αυτο :

http://www.alterego.gr/accessories/batteries/vv-batteries/evod-vv-1600.html
http://www.alterego.gr/accessories/airflow-clearomizers/kanger-aerotank/kanger-aerotank-v2.html

Λιιγο πιο τσιμπημενα απο αλλα ομως ειναι πολυ καλες κατασκευες.

Δεν ξέρω αν αξίζει σε αυτά τα λεφτά να μην πάει σε Kanger iPow 2 (http://www.310.gr/mpataria-kanger-ipow-2-1600-mah-vw-led) και Joyetech Delta 19 (http://www.ecig.gr/%CE%B1%CE%BD%CF%84%CE%B1%CE%BB%CE%BB%CE%B1%CE%BA%CF%84%CE%B9%CE%BA%CE%AC-%CE%B1%CE%BE%CE%B5%CF%83%CE%BF%CF%85%CE%AC%CF%81/%CE%B1%CF%84%CE%BC%CE%BF%CF%80%CE%BF%CE%B9%CE%B7%CF%84%CE%AD%CF%82/joyetech-delta-19-%CE%B1%CF%84%CE%BC%CE%BF%CF%80%CE%BF%CE%B9%CE%B7%CF%84%CE%AE%CF%82.html?keyword=delta) ή Nautilus mini (http://www.replacesmoke.com/aspire-mini-nautilus-bvc-by-eigate-detail.html). Ο Delta ειδικά πρέπει να είναι πάρα πολύ καλός.

nikoslykos
22-11-14, 23:50
οντως καλυτερα αυτα που λες.

Sovjohn
23-11-14, 00:25
Πολύ ωραία, ευχαριστώ. Και αν πάρω κάποιο από αυτά, είμαι ΟΚ? Πρέπει να πάρω και κάτι άλλο? Επίσης, με τα υγρά τι παίζει, υπάρχει καλύτερη μάρκα από άλλες (ή δεν ξέρω τι?)

Α, και εκτός από τις μάρκες, παίζουν και περιεκτικότητες σε νικοτίνη στα υγρά, σωστά; Ποια περιεκτικότητα είναι "ανάλογη" με κανονικά προς βαριά τσιγάρα;

Νικαετός
23-11-14, 01:17
Μετά από ένα μεγάλο διάστημα "ξανακυλίσματος" στο κανονικό τσιγάρο αποφάσισα να επιστρέψω στο ηλεκτρονικό. Έχω μείνει αρκετά πίσω και μάλλον θα πρέπει να αρχίσω από την αρχή. Προς το παρόν έχω τη μπαταρία της Nobacco, μιας και η χιλιάρα διαλύθηκε και μάλλον θα πάμε στον Ναυτίλο ή κάτι αντίστοιχο από κεφαλή. Να προτιμήσω διπλή ή μονή αντίσταση?

nikoslykos
23-11-14, 05:32
Εχεις την αυτοματη μπαταρια της nobacco ; Αν ειναι αυτη εγω θα επαιρνα αλλη.. Επισης ο ναυτιλος ταιριαζει πολυ με ηλεκτρονικο modaki που πλεον δεν ειναι ιδιαιτερα ακριβα...

alfagamma
23-11-14, 05:49
Πολύ ωραία, ευχαριστώ. Και αν πάρω κάποιο από αυτά, είμαι ΟΚ? Πρέπει να πάρω και κάτι άλλο? Επίσης, με τα υγρά τι παίζει, υπάρχει καλύτερη μάρκα από άλλες (ή δεν ξέρω τι?)

Α, και εκτός από τις μάρκες, παίζουν και περιεκτικότητες σε νικοτίνη στα υγρά, σωστά; Ποια περιεκτικότητα είναι "ανάλογη" με κανονικά προς βαριά τσιγάρα;

αν θελεις στειλε μου μνμ να σου πω πως θα μπορεσεις να παρεις αυτο http://www.ecig.gr/%CE%B1%CE%BD%CF%84%CE%B1%CE%BB%CE%BB%CE%B1%CE%BA%CF%84%CE%B9%CE%BA%CE%AC-%CE%B1%CE%BE%CE%B5%CF%83%CE%BF%CF%85%CE%AC%CF%81/mod-%CE%BC%CF%80%CE%B1%CF%84%CE%B1%CF%81%CE%AF%CE%B5%CF%82/ecig-ebox-super-pack.html
και αυτο http://www.ecig.gr/%CE%B1%CE%BD%CF%84%CE%B1%CE%BB%CE%BB%CE%B1%CE%BA%CF%84%CE%B9%CE%BA%CE%AC-%CE%B1%CE%BE%CE%B5%CF%83%CE%BF%CF%85%CE%AC%CF%81/%CE%B1%CF%84%CE%BC%CE%BF%CF%80%CE%BF%CE%B9%CE%B7%CF%84%CE%AD%CF%82/joyetech-delta-19-%CE%B1%CF%84%CE%BC%CE%BF%CF%80%CE%BF%CE%B9%CE%B7%CF%84%CE%AE%CF%82.html και μαλιστα με 20% εκπτωση στις αναγραφομενεςτιμες.
το να παρεις μια απλη μπαταρια δεν λεει πολλα, συνηθως οσοι το σταματανε το κανουν γιατι πεφτει η αποδοση της μπαταριας ή μενουν απο μπαταρια και αρχιζουν να εκνευριζονται, ετσι γυρνανε παλι στο τσιγαρο.
αυτα που σου προτεινω ειναι ενας καλος ατμοποιητης και μια "μπαταρια" τυπου μοντ σε πολυ μικρο μεγεθος και με πολυ καλη αυτονομια (εχω την ιδια και μου βγαζει 12 ωρες πιπιλα, επισης ειναι δυνατη στα ρευματα που σημαινει οτι αυτο που θα ατμιζεις δεν θα σου φαινεται ψοφιο.
επισης για υγρο διαλεξε μια αγαπημενη γευση, κατι που να σου αρεσει, μην ψαχνεις καπνικες γευσεις να ταιριαζουν με το τσιγαρο, μπορεις μαλιστα να πας σε καποιο μαγαζι και να ζητησεις να σου δωσουν να δοκιμασεις καποιες μεχρι να βρεις κατι που σου αρεσει.

αυτα για αρχη

- - - Updated - - -


Μετά από ένα μεγάλο διάστημα "ξανακυλίσματος" στο κανονικό τσιγάρο αποφάσισα να επιστρέψω στο ηλεκτρονικό. Έχω μείνει αρκετά πίσω και μάλλον θα πρέπει να αρχίσω από την αρχή. Προς το παρόν έχω τη μπαταρία της Nobacco, μιας και η χιλιάρα διαλύθηκε και μάλλον θα πάμε στον Ναυτίλο ή κάτι αντίστοιχο από κεφαλή. Να προτιμήσω διπλή ή μονή αντίσταση?

Αν εχεις απλη μπαταρια μην παρεις ατμοποιητη που θελει δυναμη, ο ναυτιλος για παραδειγμα θελει μοντακι, σε απλη μπαταρια θα ειναι τζουφιος.

mindtrapper
23-11-14, 06:19
Χωρίς να έχω εμπειρία, απλά από διάβασμα στο reddit, λένε ότι ο Nautilus mini είναι καλύτερός αν παίζεις στα 10-12W και ο Delta στα πιο ψηλά, 15W και πάνω...

Α, επίσης οι Nautilus δεν έχουν ανοξείδωτο ατσάλι για καμινάδα, επινικελωμένος ορείχαλκος είναι. Έχασαν αρκετά για εμένα όταν το έμαθα, κοιτάω για Delta τώρα...

nikoslykos
23-11-14, 06:34
Αν θες modaki κοιτα για το iStick γυρω στα 59€ εχει και δινει μεχρι 20W :) μπορεις να το οριζεις εσυ ποσο θα δινει. Παιρνει αντιστασεις απο 1ohm και πανω που ειναι πολυ καλα !
https://www.replacesmoke.com/istick-20-watts-by-eleaf-detail.html
εχω ακουσει τα καλυτερα γιαυτο

hemlock
23-11-14, 11:15
Πολύ ωραία, ευχαριστώ. Και αν πάρω κάποιο από αυτά, είμαι ΟΚ? Πρέπει να πάρω και κάτι άλλο? Επίσης, με τα υγρά τι παίζει, υπάρχει καλύτερη μάρκα από άλλες (ή δεν ξέρω τι?)

Α, και εκτός από τις μάρκες, παίζουν και περιεκτικότητες σε νικοτίνη στα υγρά, σωστά; Ποια περιεκτικότητα είναι "ανάλογη" με κανονικά προς βαριά τσιγάρα;

Εγώ θα επιμείνω ,θα ξαναπροτείνω, το eleaf-box mod/usb version (MAS-istick etc).Απο ατμοποιητές θα είσαι κοπλέ με τους Aspire.
Για την επιλογή υγρών/νικοτίνης να πας σε ένα μαγαζί και να δοκιμάσεις .Πέρα απο το υποκειμενικό της γεύσης (συνδιασμός ατμοποιητή και παρασκευής υγρών), με την νικοτίνη καλό θα ήταν να πας σε σχετικά υψηλή περιεκτικότητα για αρχή (>12mg).Επίσης να έχεις κατα νού οτι σαν πρωτάρης στο ΗΤ είναι πανεύκολο να "μαστουρώσεις" ατμίζοντας μεγάλης περιεκτικότητας σε νικοτίνη υγρά-->τα όρια σου θα τα καταλάβεις απο τις πρώτες τζούρες-->νικοτίνη >18mg θα σου καίει τον λαιμό/θα έχεις βήχα/εφίδρωση.
Στα υγρά δεν υπάρχουν μάρκες-υπάρχει η γεύση,αλλά για να είμαι ακριβέστερος υπάρχουν αυτοί που ακολουθούν τα γεγονότα του χώρου (όπως η αφαίρεση του διακετύλιου απο τις παρασκευές τους) και οι γιάχουρες...Οι Έλληνες παρασκευαστές ανήκουν στην πρώτη κατηγορία.

- - - Updated - - -


το Aunty Beka είναι έτοιμο υγρό ή γεύση για διάλυση σε βάση ;
Αρώματα είναι.

netlag
23-11-14, 11:42
Μετά από ένα μεγάλο διάστημα "ξανακυλίσματος" στο κανονικό τσιγάρο αποφάσισα να επιστρέψω στο ηλεκτρονικό. Έχω μείνει αρκετά πίσω και μάλλον θα πρέπει να αρχίσω από την αρχή. Προς το παρόν έχω τη μπαταρία της Nobacco, μιας και η χιλιάρα διαλύθηκε και μάλλον θα πάμε στον Ναυτίλο ή κάτι αντίστοιχο από κεφαλή. Να προτιμήσω διπλή ή μονή αντίσταση?

Οι διπλες αντιστασεις στα clearomizer, δεν προσφερουν κατι αλλο περα απο μαρκετινγκ. Προτεινω Aspire Nautilus mini, με BVC κεφαλες. Θα χρειαστεις οντως μια πολυβολτικη μπαταρια. Ακόμα καλυτερα θα εισαι με ενα iStick.

Νικαετός
23-11-14, 11:51
ok, Μόλις πληρώσω ΕΝΦΙΑ και φόρο εισοδήματος, ΟΑΕΕ και τέλη κυκλοφορίας επανέρχομαι..
Ευχαριστώ παίδες..

nikoslykos
23-11-14, 14:11
>18mg θα σου καίει τον λαιμό/θα έχεις βήχα/εφίδρωση.

εγο ξεκινησα το ΗΤ με 24αρη υγρο :D

alfagamma
23-11-14, 15:12
Αν θες modaki κοιτα για το iStick γυρω στα 59€ εχει και δινει μεχρι 20W :) μπορεις να το οριζεις εσυ ποσο θα δινει. Παιρνει αντιστασεις απο 1ohm και πανω που ειναι πολυ καλα !
https://www.replacesmoke.com/istick-20-watts-by-eleaf-detail.html
εχω ακουσει τα καλυτερα γιαυτο
Αυτο που το προτεινα ειναι ιδιο με αυτο που προτεινεις, απλα απο ecig μπορει να το παρει με 20% εκπτωση καινα παρει και τον delta πακετο ;)

nikoslykos
23-11-14, 15:23
Οσο φτηνοτερα τοσο το καλυτερο :p Κατσε ομως ! Επειδη με ενδιαφερει και μενα το iStick. Μπορω να το παρω φτηνοτερα ? Πως ; :whistle:

alfagamma
23-11-14, 21:15
επειδη εχω την εντυπωση οτι αναφορα σε αλλα φορουμ απαγορευεται απο τους κανονισμους σου εστειλα ΡΜ

ferongr
24-11-14, 23:34
Ο ατμοποιητής που χρησιμοποιούμε επηρεάζει την νικοτίνη που απορροφάμε στο τέλος, όπως ακόμα και ο ρυθμός ατμίσματος μας. Αν πας σε Ναυτίλο με BVC θα συνηστούσα 12mg/ml υγρό και όχι 18άρι. Προσωπικά ώς φουγάρο 30 τσιγάρων την ημέρα με Ναυτίλο και συχνό άτμισμα (2 τζούρες και πάνω το λεπτό) το πρώτο 18άρι υγρό που πήρα με μαστούρωνε από την υπερβολική νικοτίνη. Μια βδομάδα μετά είμαι στα 9mg/ml με υγρό ιδιοκατασκευή.

nikoslykos
25-11-14, 00:59
καλα πιστεψε με εξαρταται απο οργανισμο σε οργανισμο... εγω το πρωτο υγρο που πηρα οταν ξεκινησα το ατμισμα ηταν 24αρι... και το συνηθησα σε μια μερα και μου φαινοταν νορμαλ μετα... ( πρωην καπνιστης craven..)

8anos
27-11-14, 16:00
ριξτε μια ματια και σε αυτο

Carbonyl Compounds Generated from Electronic Cigarettes (http://dx.doi.org/10.3390/ijerph111111192)



Electronic cigarettes (e-cigarettes) are advertised as being safer than tobacco cigarettes products as the chemical compounds inhaled from e-cigarettes are believed to be fewer and less toxic than those from tobacco cigarettes. Therefore, continuous careful monitoring and risk management of e-cigarettes should be implemented, with the aim of protecting and promoting public health worldwide. Moreover, basic scientific data are required for the regulation of e-cigarette. To date, there have been reports of many hazardous chemical compounds generated from e-cigarettes, particularly carbonyl compounds such as formaldehyde, acetaldehyde, acrolein, and glyoxal, which are often found in e-cigarette aerosols. These carbonyl compounds are incidentally generated by the oxidation of e-liquid (liquid in e-cigarette; glycerol and glycols) when the liquid comes in contact with the heated nichrome wire. The compositions and concentrations of these compounds vary depending on the type of e-liquid and the battery voltage. In some cases, extremely high concentrations of these carbonyl compounds are generated, and may contribute to various health effects. Suppliers, risk management organizations, and users of e-cigarettes should be aware of this phenomenon.

ferongr
27-11-14, 16:22
5. Conclusions
Studies have shown that e-cigarettes emit toxic carbonyl compounds, generated from thermal
decomposition. These substances can have adverse health effects; however, in most cases, the levels are
lower than those in tobacco cigarette smoke. It is important to expand the research in this field, to better
understand the source of carbonyls emitted from e-cigarettes and find ways to reduce them

Κανείς δεν πιστεύω να λέει ότι το ΗΤ είναι τελείως υγιεινό, αλλά ότι είναι μια εναλλακτική πρόταση αντί του καπνίσματος με δραματικά λιγότερη επιβάρυνση στον οργανισμό.

nikoslykos
27-11-14, 16:49
Κανείς δεν πιστεύω να λέει ότι το ΗΤ είναι τελείως υγιεινό, αλλά ότι είναι μια εναλλακτική πρόταση αντί του καπνίσματος με δραματικά λιγότερη επιβάρυνση στον οργανισμό.
Ε τελειως υγειηνο δεν ειναι σιγουρα. Αν το παμε ετσι βρεθηκε εκεινο βρεθηκε το αλλο στο ΗΤ, και με το κανονικο τσιγαρο στα 50 σου χρονια εισαι 50 - 50 σε πιθανοτητα να παθεις εμφραγμα η καποιο καρδιολογικο προβλημα. Οπως και να το κανουμε σε σχεση με το τι βγαίνει από την ΚΑΥΣΗ μονο του κανονικου τσιγαρου, δεν εχει ουδε μια σχεση με αυτα που παραγονται απο τα e-liquid. Πειτε το χαζο αλλα εγω ακομα πιστευω οτι καποιες απο τις ερευνες ειναι και λιγο κραχτης για το ΗΤ.

8anos
27-11-14, 17:01
το μεγαλύτερο προβλημα ειναι η έλλειψη "τυποποιήσης" ωστε να μπορεί να ελεγχθεί και να έχεις αναπαραγώγιμα αποτελέσματα.
Η μοντα και τα υγρα που χρησιμοποιεί κάποιος μπορει οντως να ειναι καλύτερα απο το κανονικό τσιγάρο, αλλά αλλάζοντας την αντίσταση πχ και τον τρόπο που γίνεται η καυση να εχεις επιβάρυνση

PopManiac
27-11-14, 17:47
το μεγαλύτερο προβλημα ειναι η έλλειψη "τυποποιήσης" ωστε να μπορεί να ελεγχθεί και να έχεις αναπαραγώγιμα αποτελέσματα.
Η μοντα και τα υγρα που χρησιμοποιεί κάποιος μπορει οντως να ειναι καλύτερα απο το κανονικό τσιγάρο, αλλά αλλάζοντας την αντίσταση πχ και τον τρόπο που γίνεται η καυση να εχεις επιβάρυνση

Σωστότατος και έχω βαρεθεί εδώ Βρυξέλλες να "ουρλιάζω" για το θέμα αυτό όπου σταθώ και όπου βρεθώ μιλώντας σε διάφορους ακόμα και ευρωβουλευτές.

Αντί οι ταλιμπάν του καπνού να χτυπιούνται για το ΗΤ και να φωνάζουν για απαγόρευση και στα τρένα οι ατμιστές μαζί με τους καπνιστές προς εξολόθρευση, αντί να ακούγονται και να γράφονται οι όποιες τρολλιές, αντί να βγαίνει το λόμπυ των φαρμακείων στην ΕΕ και υποκριτικά να ζητά δικαιώματα αποκλειστικής διανομής υγρών ΗΤ μέσω φαρμακείων "για το καλό του κοινού", κυβερνήσεις και επιστήμονες θα έπρεπε ήδη από χθες να έχουν κάτσει κάτω, να κάνουν έρευνα και να βγάλουν κάποια στάνταρντ τυποποίησης.

Αντίθετα, έχουμε τους health taliban εκπροσώπους να λερώνουν τον τόπο με την παρουσία τους και τις άναρθρες κραυγές τους για απαγόρευση....

Παραδόξως οι Ευρωβουλευτές γενικά καταλαβαίνουν το ζήτημα, αλλά εδώ έχουμε την Διεύθυνση της SANCO στην Επιτροπή που είναι στο τσεπάκι των διάφορων λόμπυ, καπνού και υγείας σε μια ανίερη συμμαχία εναντίον του ΗΤ

hemlock
27-11-14, 18:02
Σωστότατος και έχω βαρεθεί εδώ Βρυξέλλες να "ουρλιάζω" για το θέμα αυτό όπου σταθώ και όπου βρεθώ μιλώντας σε διάφορους ακόμα και ευρωβουλευτές.

Αντί οι ταλιμπάν του καπνού να χτυπιούνται για το ΗΤ και να φωνάζουν για απαγόρευση και στα τρένα οι ατμιστές μαζί με τους καπνιστές προς εξολόθρευση, αντί να ακούγονται και να γράφονται οι όποιες τρολλιές, αντί να βγαίνει το λόμπυ των φαρμακείων στην ΕΕ και υποκριτικά να ζητά δικαιώματα αποκλειστικής διανομής υγρών ΗΤ μέσω φαρμακείων "για το καλό του κοινού", κυβερνήσεις και επιστήμονες θα έπρεπε ήδη από χθες να έχουν κάτσει κάτω, να κάνουν έρευνα και να βγάλουν κάποια στάνταρντ τυποποίησης.

Αντίθετα, έχουμε τους health taliban εκπροσώπους να λερώνουν τον τόπο με την παρουσία τους και τις άναρθρες κραυγές τους για απαγόρευση....

Παραδόξως οι Ευρωβουλευτές γενικά καταλαβαίνουν το ζήτημα, αλλά εδώ έχουμε την Διεύθυνση της SANCO στην Επιτροπή που είναι στο τσεπάκι των διάφορων λόμπυ, καπνού και υγείας σε μια ανίερη συμμαχία εναντίον του ΗΤ

Στους health taliban να λες για το ηθικό του πράματος-ΤΑΞΕΙΣ μεγεθους η διαφορά στα "επίπεδα τοξικότητας" προς ώφελος του ΗΤ.(αν μπείς στο ekapnisma φατσα φόρα έχει ολες τις μελέτες τους Φαρσαλινού)

- - - Updated - - -


το μεγαλύτερο προβλημα ειναι η έλλειψη "τυποποιήσης" ωστε να μπορεί να ελεγχθεί και να έχεις αναπαραγώγιμα αποτελέσματα.
Η μοντα και τα υγρα που χρησιμοποιεί κάποιος μπορει οντως να ειναι καλύτερα απο το κανονικό τσιγάρο, αλλά αλλάζοντας την αντίσταση πχ και τον τρόπο που γίνεται η καυση να εχεις επιβάρυνση
Τυποποίηση ΑΝ υπάρξει κάποια στιγμή, θα υπάρξει για τα υγρά/για την παρασκευή τους.
Τα πάνω όρια στο οτιδήποτε-απο την ποσότητα νικοτίνης μέχρι και τις θερμοκρασίες ατμίσματος σαφώς και θα πρέπει να βρεθούν.Γίνονται προσπάθειες και στο να αντικατασταθούν ουσίες στα υγρά με άλλες μη επιβλαβείς και για τον τρόπο ατμίσματος που αναρωτιέσαι (πχ έλεγχος θερμοκρασίας και παλαιότερα ποσότητα εισπνοής νικοτίνης σε σχέση με τα Watt άτμισης).
Όλα είναι υπέρ του ΗΤ.

alfagamma
27-11-14, 19:02
Εχω βαρεθει (για την ακριβεια σιχαθει) να διαβαζω διαφορες "μελετες" για το ποσο κακο κανει το Ηλ. Τσιγαρο... ολοι οι πολεμιοι ψαχνουν να βρουν τροπο να το κατηγορησουν γιατι απλα ... ειναι πολλα τα λεφτα, αντ' αυτου θα επρεπε ολοι αυτοι οι "επιστημονες" να κατσουν κατω και να βρουν το μεχρι που μπορει να φτασει το ΗΤ, μεχρι που θα θεωρειται καλυτερο απο το ΚΤ και πως θα θεσουν ορια στους παραγωγους υγρων και κατασκευαστες συσκευων ατμισης, ωστε να εχουμε τα επιθυμητα αποτελεσματα.

αναρθρες κραυγες (μετα απο 3 χρονια ατμισματος) δεν ακουω πλεον, ξερω πως ημουν, ξερω πως ειμαι.... τοσο απλα.
απο την αλλη ξερω οτι δεν ειναι ...νερο (αν και αυτο βλαπτει) οποτε θελει μετρο.

@ ADSLgr.com All rights reserved.