PDA

Επιστροφή στο Forum : Ηλεκτρονικό τσιγάρο (reloaded)- Για μεγάλα "φουγάρα"



Σελίδες : 1 2 3 [4] 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71

mpetou
11-12-11, 03:21
λοιπον εχω σοβαρο προβλημα με το τσιγαρο τρομερο εθισμο.

Με το ηλεκτρονικο θα την βολεψω ? Μπορει να μου δωσει καποιος ενα λινκ με δοκιμασμενο
ποιοτικο ηλεκτρονικο τσιγαρο ? Που βγαζει καθαρη νικοτικη μονο χωρις αλλα παραγωγα ?
Καπνο δε με νοιαζει δεν θελω να βγαζει θελω να βγαζει καθαρη νικοτινη οπως στο κανονικο τσιγαρο
χωρις υποπροιοντα καυσης ...
Υπαρχει λυση ?
Δεν με νοιαζει η τιμη θελω μονο να εχει ιδιο ρυθμο εισχώρησης η νικοτινη με το κανικο τσιγαρο και να μην εχει αλλα
υποπροιοντα εκτος απο καθαρη νικοτινη ...
Υπαρχει κατι τετοιο ?
Την ζημια εμενα δεν μου την κανει η νικοτινη αλλα πισα τα μονοξείδια κτλπ.
Παρολο που καπνιζω ειμαι υπερ της ολοκληρωτικης απαγορευσης του τσιγαρου αλλα και ολων των ανθυγιεινών φαγητων
οπως γλυκα λιπαρα κτλπ.Οχι αυξηση τιμης αλλα ολοκληρωτικη απαγορευση.

Νικαετός
11-12-11, 04:08
mpetou, η λύση για εσένα είναι τα πιπάκια Νικορέτ. (Ή ότι άλλο αντίστοιχο υπάρχει).

Στην ουσία είναι πιπάκια με ειδικές αμπούλες νικοτίνης. Απλά εισπνέεις και παίρνεις τη "δόση" σου. Θα το βρεις στα φαρμακεία. (Εκεί επιτρέπεται να υπάρχει νικοτίνη LOL). Το χρησιμοποίησα πέρσι για 5 μήνες περίπου. Κάνει δουλειά, αλλά δεν βγάζει "καπνό". Γιαυτό το αντικατέστησα με το ηλ. τσιγάρο.

mpetou
11-12-11, 05:21
ειχα παρει τσιχλες nicorete τις 4mg και κανανε δουλεια για την εξαρτηση αλλα μου κανανε σκατα το λαιμο και τη γευση και τις παρατησα...

Αυτα τη βγαζουνε την νικοτινη σε μορφη ατμου οπως γινετε στο τσιγαρο?

Κανω στριφτα και πλεον εχω προβλημα αναπνευστικο ( το πρωι μαυρα χαλια )σαν ασθμα ενα πραμα και μολις ελατωσω το καπνισμα περναει.
Εχω δεν κανω λιγο καπνισμα ολη τη μερα (δηλαδη με σταθερο ρυθμο) αλλα το κανω με μορφη pulses.
Δηλαδη κανω πολλα τσιγαρα μαζεμενα σταματω και μετα τα ιδια.
Τσιγαρα κανονικα δεν τα μπορω μονο καπνο στριφτα κανω..
Ηλεκτρονικο τσιγαρο βρηκα ενα παρατημενο njoy αλλα μαλλον δεν ειχε μεσα νικοτινη γιατι δεν καταλαβαινα τιποτα εβγαζε ψευτικο καπνο αλλα δεν ειχε μεσα νικοτινη και αυτος ο ψευτικος καπνος μου εκανε ποιο πολυ βηχα απο το κανονικο τσιγαρο σε καθε ρουφιξια μου ερχοτανε να βηξω.

Αυτα τα πιπακια θα τα παρω αλλα εχεις να μου προτεινεις και καποιο ηλεκτρονικο τσιγαρο δυνατο
χωρις αλλα παραπροιοντα εκτος απο νικοτινη ? και καπνο να βγαζει δεν με πειραζει αρκει αυτος ο καπνος
να μην εχει εκδοχα μεσα και να ειναι 100% αδρανης.
Τη χοντρη ζημια στο τσιγαρο την κανει ο καπνος και οχι η νικοτινη γιατι τοτε που πειρα τις τσιχλες δεν εχει προβλημα αναπνευστικο ενω έπαιρνα καλη δοση νικοτινης.
Το προβλημα με τις τσιχλες και τα patchakia nicorete ειναι οτι δεν εχουνε γρηγορο περασμα στο αιμα και ειναι σαν μια φλατ κατασταση.Γι αυτο επιμενω σε ατμοποιημενη νικοτινη... που αποροφατε αμεσως οπως και στο τσιγαρο.
Τελος το τσιγαρο δεν ειναι συνηθεια που λενε καποιοι ειναι καθαρα εξαρτηση σε ουσια τη νικοτινη που κανει τρελλο εθισμο
και αμα πας να το κοψεις ψιλοτρελενεσαι. Δεν εισαι γενικα καλα

tsavman
11-12-11, 12:24
Το ηλεκτρονικό τσιγάρο δεν βγάζει καπνό, αλλά ατμό.
Θα σου πρότεινα να δεις τα δύο nobacco που προτάθηκαν πιο πάνω, και αν είναι δυνατόν να τα δοκιμάσεις. Να ξέρεις πάντως, πως και το καλύτερο ΗΤ δεν μπορεί να βγάλει την πυκνότητα του καπνού, ειδικά σε σχέση με τα στριφτά τσιγάρα (10 μέρες χωρίς craven εγω!). Βοηθάει όμως στην ψυχολογική εξάρτηση του να "καπνίζεις", προσφέροντας όμως και την απαραίτητη δόση νικοτίνης στον εξαρτημένο. Προσωπικά εμένα πιο πολύ μου λείπει η διαδικασία του στριψίματος παρά το ίδιο το στριφτό.

Ξεκίνα λοιπόν με ένα "δυνατό" ηλεκτρονικό τσιγάρο, και κάποιο υγρό με νικοτίνη. Υπάρχουν πολλών περιεκτικοτήτων. Εγώ ξεκίνησα με το "marlboro 5mg" αλλά θα πάρω και ένα πιο βαρύ από βδομάδα ώστε να κάνω μίξεις, αναλόγως με την προτίμησή μου.

Να ξέρεις πως χρειάζεται χρόνο για να μάθεις να ατμίζεις σωστά. Και γω στην αρχή πνιγόμουν με τον ατμό, ή ρουφούσα λίγο/πολύ, το'καιγα δηλαδή το θέμα. Από τη στιγμή που ανακάλυψα πως λειτουργεί πιο σωστά το δικό μου ΗΤ, κανένα πρόβλημα.. Και αυτή η αίσθηση ή μάλλον η έλλειψη μπουκώματος το πρωί, μετά από βράδυ κρεπάλης, δεν συγκρίνεται με τίποτα
:cool:

no_logo
11-12-11, 13:09
Τελος το τσιγαρο δεν ειναι συνηθεια που λενε καποιοι ειναι καθαρα εξαρτηση σε ουσια τη νικοτινη που κανει τρελλο εθισμο
και αμα πας να το κοψεις ψιλοτρελενεσαι. Δεν εισαι γενικα καλα

υπάρχουν και τα κέντρα διακοπής καπνίσματος και μάλιστα σε όλα σχεδόν τα δημόσια νοσοκομεία.
Εγώ είμαι 1000% μαζί σου, το κάπνισμα πρέπει να αντιμετωπίζεται σαν νόσος, πρώτα πρώτα από τον ίδιο τον χρήστη/ασθενή, αυτό είναι το πρώτο και σημαντικότερο βήμα. Το επόμενο είναι να καταλάβει ο χρ'ηστης/ασθενής πως δεν υπάρχει αντιμετώπιση με ημίμετρα

chal_4
11-12-11, 15:11
Από τις παρακάτω προσφορές ποια σας φαίνεται καλύτερη?
Ποιό από αυτά τα ΗΤ είναι καλύτερο και γιατί?

eGo-T (http://www.tsibato.gr/d/29707/--euros-gia-----ilektronika-tsigara-ifume-ego-t-------ygra-anaplirwsis-xwris-nikotini---dwrean-apost.htm)
E-cig (http://www.tsibato.gr/d/30513/twra-mono-me---euros-apo---euros-apallageite-apo-tis-blaberes-synepeies-toy-kapnismatos-kai-kratiste.htm)
eGo-T 2 (http://www.tsibato.gr/d/24212/--euros-gia-na-apallageite-apo-to-kapnisma-apoktwntas-dyo-----ilektronika-tsigara-ego-t-kai---filtra.htm)

pakitis
11-12-11, 16:29
Η nobacco είδα έχει και σημείο πώλησης στην πόλη μου.. Θα πάω να τσεκάρω κι από κοντά..

redfever7
11-12-11, 18:34
Καλησπέρα,

Να κάνω και εγώ την ερώτηση μου,

Τη Παρασκευή πήρα το nobacco want και μέσα σε δυο μέρες έχω δει μια πρόοδο απ τα δυο πακέτα τη μέρα :oneup: βέβαια είναι νωρίς για να βγάλω σαφές συμπέρασμα. Όμως, απ το πακέτο με τα 2 ΗΤ, το ένα μάλλον δε δουλεύει και εξηγούμαι:
Ο ατμοποιητής-τανκ "χάνει υγρό". Η μπαταρία του μάλλον δεν δουλεύει σωστά. Δοκίμασα να τα κάνω mix το ένα με το άλλο για να δω ποιο είναι το πρόβλημα αλλά τελικώς το ένα ολόκληρο δε δουλεύει σωστά. Απ' το μαγαζί που το πήρα μου πρότειναν να πάρω τηλέφωνο την εταιρία τη Δευτέρα και να ζητήσω αντικατάσταση. Έχει κανείς ανάλογη εμπειρία με τη Nobacco;

tsavman
11-12-11, 18:47
Όταν λες "χάνει υγρά", εννοείς κατά τη διάρκεια του ατμίσματος να σου έρχεται υγρό στο επιστόμιο; Μήπως βάζεις υπερβολικά λίγο/πολύ στο tank;
Εγώ έχω παρατηρήσει υγρασία στο επιστόμιο κατά το άτμισμα, όταν κοντεύει να εξαντληθεί το υγρό στο tank. Επίσης, όταν δεν το χρησιμοποιώ, φροντίζω να το αποθηκεύω κάθετα, σαν στυλό δηλαδή, με το επιστόμιο προς τα πάνω για να αποφευχθούν οι μικροδιαρροές.

redfever7
11-12-11, 19:18
Όταν λες "χάνει υγρά", εννοείς κατά τη διάρκεια του ατμίσματος να σου έρχεται υγρό στο επιστόμιο; Μήπως βάζεις υπερβολικά λίγο/πολύ στο tank;

Όχι, περίπου 2/3 του τανκ. Η "υγρασία" αυτή είναι στο κάτω μέρος, κοντά στην επαφή της μπαταρίας. Επίσης όταν ρουφάω μου έρχεται αέρας, σαν ένα τρύπιο καλαμάκι. Πιο πολύ με προβληματίζει το γεγονός πως ενώ το ένα δουλεύει απροβλημάτιστα, το άλλο δε δουλεύει. Δοκίμασα τον ατμοποιητή που χάνει με την άλλη μπαταρία, ίδιο πρόβλημα.
Δοκίμασα τον ατμοποιητή που χρησιμοποιώ αυτή τη στιγμή χωρίς πρόβλημα με τη 2η μπαταρία, ίδιο πρόβλημα.:evil:

alexasso
11-12-11, 19:35
Καλησπέρα,

Να κάνω και εγώ την ερώτηση μου,

Τη Παρασκευή πήρα το nobacco want και μέσα σε δυο μέρες έχω δει μια πρόοδο απ τα δυο πακέτα τη μέρα :oneup: βέβαια είναι νωρίς για να βγάλω σαφές συμπέρασμα. Όμως, απ το πακέτο με τα 2 ΗΤ, το ένα μάλλον δε δουλεύει και εξηγούμαι:
Ο ατμοποιητής-τανκ "χάνει υγρό". Η μπαταρία του μάλλον δεν δουλεύει σωστά. Δοκίμασα να τα κάνω mix το ένα με το άλλο για να δω ποιο είναι το πρόβλημα αλλά τελικώς το ένα ολόκληρο δε δουλεύει σωστά. Απ' το μαγαζί που το πήρα μου πρότειναν να πάρω τηλέφωνο την εταιρία τη Δευτέρα και να ζητήσω αντικατάσταση. Έχει κανείς ανάλογη εμπειρία με τη Nobacco;

Απο την στιγμη που μπορεις να κανεις αντικασταση βαση εγγύησης γιατι να καθεσαι και να ασχολεισαι με το να δεις τι φταει , θα παρεις ενα καινουργιο που θα εχει την ιδια λειτουργια με το καλο που εχεις στα χερια σου και εισαι οκ..

biller
11-12-11, 21:50
Δυο μέρες είμαι με το HT και τραβάω περίπου 300 ρουφηξιές την μέρα με 16mg νικοτίνης.
Σήμερα δοκίμασα να ανάψω πραγματικό τσιγάρο και δεν μπορούσα να το καπνίσω με τίποτα.
Νομίζω ότι παίρνω υπερβολική δώση νικοτίνης.
Τα αρωματικά υγρά έχουν καθόλου νικοτίνη η είναι 0;

tsavman
11-12-11, 22:20
Όχι, περίπου 2/3 του τανκ. Η "υγρασία" αυτή είναι στο κάτω μέρος, κοντά στην επαφή της μπαταρίας. Επίσης όταν ρουφάω μου έρχεται αέρας, σαν ένα τρύπιο καλαμάκι. Πιο πολύ με προβληματίζει το γεγονός πως ενώ το ένα δουλεύει απροβλημάτιστα, το άλλο δε δουλεύει. Δοκίμασα τον ατμοποιητή που χάνει με την άλλη μπαταρία, ίδιο πρόβλημα.
Δοκίμασα τον ατμοποιητή που χρησιμοποιώ αυτή τη στιγμή χωρίς πρόβλημα με τη 2η μπαταρία, ίδιο πρόβλημα.:evil:


Εφόσον έχεις διαρροή στο κάτω μέρος είναι κατά πάσα πιθανότητα ελαττωματικός ατμοποιητής. Αέρας έρχεται και σε μένα, αλλά μάλλον σε μικρότερο βαθμό από ότι σε σένα, γιατί δεν ενοχλεί. Αυτό συνάδει και με τη διαρροή που έχεις στο κάτω μέρος, παίρνει αέρα γιατί υπάρχει κενό.
Γνώμη μου, αφού είναι καινούριο το σετ, πηγαίνεις για αντικατάσταση.




Δυο μέρες είμαι με το HT και τραβάω περίπου 300 ρουφηξιές την μέρα με 16mg νικοτίνης.
Σήμερα δοκίμασα να ανάψω πραγματικό τσιγάρο και δεν μπορούσα να το καπνίσω με τίποτα.
Νομίζω ότι παίρνω υπερβολική δώση νικοτίνης.
Τα αρωματικά υγρά έχουν καθόλου νικοτίνη η είναι 0;

Τα ίδια και γω. Παρασκευή βράδυ στα τσακίρ κέφια (3ο ποτό) πήγα να ανάψω τράκα στριφτό, και μου βρωμούσε, όπως το πρώτο τσιγάρο που έκανα ποτέ. Αηδία σκέτη.
Όσο για τη νικοτίνη, πάρε κάποιο υγρό χαμηλότερης περιεκτικότητας. Εγώ πήρα με 5mg και δε μου φαίνεται καθόλου λίγο, και ας κάπνιζα 25-30 χοντρά στριφτά την μέρα. Με δύο υγρά μπορείς να κάνεις και μίξεις ώστε να φέρνεις το υγρό στα μέτρα σου.
Σχετικά με τα αρωματικά υγρά, ακόμα και τα "καπνικά" (αυτά με νικοτίνη δηλαδή), έχουν κάποιο άρωμα σχετικό (π.χ. "marlboro", καπνού κλπ). Υπάρχουν και με νικοτίνη χωρίς άρωμα, αλλά δεν έχω δοκιμάσει και νομίζω πως θα μυρίζει άσχημα η σκέτη νικοτίνη κατά την εκπνοή. Από την άλλη, δεν έχω βρει και μηδενικής νικοτίνης χωρίς κάποιο άρωμα (φρούτο συνήθως).

Αργότερα, θα ψαχτώ με δικές μου "βάσεις" υγρών, περιεκτικότηες και γεύσεις και θα ποστάρω αποτελέσματα, απλά προς το παρόν βολεύομαι με το ετοιματζίδικο 5άρι "marlboro".

Verde
11-12-11, 22:53
Μαγκες παρτε το αποφαση και κοψτε το μια κι εξω μαχαιρι!
Ουτε τσιρότα, ουτε πιπες(!!) ουτε τιποτα!

Μια αποφαση ειναι... δυσκολη μεν ... αλλα ολα ειναι στο μυαλο μας!:cool:

Ειδικα πλεον πιστευω ειναι πανευκολο να το κοψει καποιος καθως ειναι πιο πολλά τα μερη που απαγορευεται το τσιγάρο!

tsavman
11-12-11, 23:10
Verde, καπνίζεις;
Εδώ πάντως, Βόρεια Ελλάδα και επαρχία γενικότερα δεν απαγορεύεται και πουθενά. Ίσως στα νοσοκομεία μόνο, και πάλι όχι παντού.

Όπως και να'χει η διαδικασία ΚΤ->ΗΤ έχει οφέλη, ακόμα και αν μείνει ως έχει, χωρίς διακοπή του (πλέον) ατμίσματος

Νικαετός
11-12-11, 23:13
Μαγκες παρτε το αποφαση και κοψτε το μια κι εξω μαχαιρι!
Ουτε τσιρότα, ουτε πιπες(!!) ουτε τιποτα!

Μια αποφαση ειναι... δυσκολη μεν ... αλλα ολα ειναι στο μυαλο μας!:cool:

Ειδικα πλεον πιστευω ειναι πανευκολο να το κοψει καποιος καθως ειναι πιο πολλά τα μερη που απαγορευεται το τσιγάρο!

Ευχαριστούμε για την υπόδειξη, αλλά δεν ειναι αυτό το θέμα μας.

mpetou
12-12-11, 05:29
ποιο nobaco ειναι καλλιτερο ?

το i want το giant το want το hybrid ποιο ? (ποιο δυνατο)
(Το ρευμα δεν ειναι προβλημα καθως μπορω να του κανω πατεντα και να βαλω εξωτερικα μεγαλυτερες μπαταριες που κρατανε πολυ)
και μετα ποια αμπουλα/φιλτρα εχει γευση old holborn καπνο ασπρο ?

Ξερει καποιος γιατι θελω να παραγγειλω ...

tsavman
12-12-11, 11:13
Το iWant δε θα το αγόραζα, λόγω της οθόνης lcd πάνω του. Το θεωρώ υπερβολικό.
Από τα άλλα δύο, όποιο και να πάρεις πιστεύω θα μείνεις ευχαριστημένος. Τεχνικά έχουν κάποιες διαφορές, αλλά δεν ξέρω κατά πόσο αυτές θα είναι εμφανείς σε κάποιον που μόλις ξεκίνησε το άτμισμα.

Με τις γεύσεις μην κολλάς, δοκίμασε μερικές και βγάλε τα συμπεράσματά σου. Μία γεύση που στην αρχή δε σου αρέσει, την συνηθίζεις μετά από λίγη ώρα. Επίσης, είναι και το θέμα του κόστους, δεν μπορείς απλά να αγοράζεις υγρά μέχρι να βρεις αυτό που θέλεις, και να μην τα χρησιμοποιείς!
Εδώ (http://www.nobacco.gr/category.asp?catid=470) πάντως, έχει υγρά με άρωμα καπνού.

pakitis
12-12-11, 23:06
Δυο ΗΤ έχω αυτό τον καιρό και θα τα πρότεινα και τα δύο, Nobaco Want (http://www.nobacco.gr/product/705/nobacco-want) ή το Nobaco giant (http://www.nobacco.gr/product/671/nobacco-giant). Αν δεν σε ενοχλεί το μέγεθος (~20cm) το Giant τα σπάει απ' όλες τις απόψεις, το want είναι εξίσου καλό αλλά με λιγότερο ντουμάνι και μικρότερες μπαταρίες. Επειδή τα τσιγάρα μου ( Assos premium) έχουν ίδια περιεκτικότητα με αυτήν που ανέφερες θα πρότεινα και το ίδιο υγρό που έχω αυτό τον καιρό, το Virginia (http://www.nobacco.gr/product/541/E-Liquid%2020ml%20%28%CE%A5%CE%B3%CF%81%CF%8C%20%CE%B3%CE%B5%CE%BC%CE%AF%CF%83%CE%BC%CE%B1%CF%84%CE%BF%CF%82%20%CE%A6%CE%A F%CE%BB%CF%84%CF%81%CF%89%CE%BD%29%20-%20VIRGINIA%20%28%CE%9A%CE%91%CE%A0%CE%9D%CE%9F%CE%A3%29) στα 16mg. Γενικά πάντως αν δεν το δοκιμάσεις δεν μπορείς να ξέρεις αν θα σου κάνει.

Προφανώς η ολοένα αυξανόμενη ζήτηση και το ότι το ΗΤ δεν έχει φόρο καπνού είναι εντελώς άσχετο με την απαγόρευση ε; Θα απαγορεύεται η κυκλοφορία του ΗΤ που είναι πιθανώς επιβλαβές και θα επιτρέπεται η κυκλοφορία του αποδεδειγμένα επιβλαβούς ΚΤ;

Παρήγγειλα τελικά εχθές το Giant με το Virginia που μου πρότεινες. Λογικά αύριο θα τα έχω.. Για να ειδούμε..

TTB
13-12-11, 02:12
Παρήγγειλα τελικά εχθές το Giant με το Virginia που μου πρότεινες. Λογικά αύριο θα τα έχω.. Για να ειδούμε..Καλή επιτυχία, εμένα με έχει κρατήσει κοντά 2 μήνες άκαπνο

mpetou
13-12-11, 02:15
εγω πήρα 10 φιλτρα για αυτο που εχω το njoy που εχω και του εκανα και μια πατεντα
με ενα trimmer ενα usb καλωδιο και ενα button για να το βαζω στο pc απευθειας χωρις μπαταρια ωστε να καιει δυνατα ο ατμοποιητης και οχι ξεψυχισμενα.

Αλλα τετοια τσιγαρα θα παρω σε κομματια ωστε να κανω πατεντες δεν θα παρω τελικα κιτ.

Το προβλημα που εχω με το njoy ειναι οτι κανω μια τζουρα και με πιανει ξεροβηχας με κρουβει
που αυτο δεν το κανει ουτε το κανονικο τσιγαρο .
Ποια ουσια το προκαλει τον ξεροβηχα η PG ή η νικοτινη ?

mpetou
13-12-11, 15:10
λοιπον τα νεα φιλτρα ηρθανε

πηρα 24mg tobaco mild
και 18mg tobaco chocolate

πλησιαζουνε στο 65% το κανονικο τσιγαρο και αυτο το κρουψιμο και ο ξεροβηχας ειναι
σε πολυ μικροτερο βαθμο απο το φιλτρο του njoy.
Μετρησα την αντισταση των φιλτρων και ειναι 3ohms στο high και 3.2ohm στο regular

Πραγματικα ειμαι κατενθουσιασμενος γιατι πλησιαζει το στριφτο που εκανα και
μαλλον σωθηκα και βρηκα λυση στο προβλημα μου.

Σας ευχαριστω ολους που μου ανοιξατε τα ματια...
Θα κανω πειραματα ακομα καθως υπαρχει ενα μικρο αρνητικο στο ητ οτι ξερενει το λαιμο (αυτο το κανει μαλλον ο τεχνητος καπνος που εχει η PG και η VG που εχει)... Αυτο πως το λυνω ξερει κανεις ?
Επισης ετοιμαζω και μοντες με usb και μπαταριες κινητου και ανταπτορα για κινητο...
Θα κανω τρελες πατεντες η καπνοβιομηχανοι ειναι τελιωμενοι με αυτο που βλεπω
απο το ητ.
Θελει βεβαια βελτιωσεις ακομα ακομα ειναι στο 65% του κανονικου τσιγαρου
για να πετυχει τη γευση αλλα το ποιο σημαντικο ειναι οτι δεν εχεις το συμπτωμα της στερησης καθως εχει νικοτινη και σου καλυπτει τη χαρμαναπολυ βασικο αυτο και απο οτι φαινετε εχει ιδιο εισχωρησης στο αιμα η νικοτινη με αυτη του κανονικου τσιγαρου γιατι δεν εχω στερητικά συμτωματα εδω και 2-3 ωρες που το χρησιμοποιώ.
Και παλι ευχαριστω ολους που μου ανοιξατε τα ματια...
Εντυπωσεις σε λιγες μερες μετα που θα κανω και τις πατεντες μου ...

επειδη διαβασα οτι το απαγορεψανε ξερει κανεις που μπορω να προμηθευτω καθαρη
νικοτινη χωρις εκδοχα σε υγρη μορφη ?
Θελω να κανω προμηθεια πριν εξαφανιστει απο το εμποριο και με αναγκασουνε να ξαναγυρισω στον καρκινο

tsavman
13-12-11, 15:27
Μην ανησυχείς, δεν πρόκειται να εξαφανιστούν τα αναλώσιμα. Υπάρχουν πάντα και τα online καταστήματα για τις παραγγελίες μας. Νικοτίνη σκέτη δε νομίζω να βρεις πουθενά, εκτός αν εφαρμόσεις κάποια διαδικασία εχκύλισης από τον καπνό, πάλι όμως σε υγρή μορφή θα την πάρεις.

Καλή απεξάρτηση από το ΚΤ σου εύχομαι, και περιμένουμε με ανυπομονησία τις διάφορες μόντες σου! :cool:

mpetou
13-12-11, 17:47
εκανα ηδη την 1η μοντα με usb.

Υλικα
1 καλωδιο usb
1 trimmer
1 αντισταση 1K
1 button
1 led
1 φιλτρο 3.2R σοκολατα regular 18mg

και εφτιαξα ενα ητ που εχει τρομερη γευση ποιο καλο απο την μπαταρια
αρνητικο οτι πρεπει να εισαι διπλα σε θυρα usb.
το σχεδιο δεν το ειδα καπου το σκευτηκα μονος μου με απλη λογικη
ειχα και τα υλικα προχειρα και το εφτιαξα σε 10 λεπτα.
Ουσιαστικα με αυτο αντικαθιστας την μπαταρια και εχεις και την μεταβλητη αντισταση
του trimmer για να παιζεις σε διαφορες εντασεις τζουρας.

Αυριο θα φτιαξω την ιδια εκδοση με μπαταρια κινητου για φορητοτητα και μεγαλη διαρκεια

tsavman
13-12-11, 18:23
Ωραίος!
Περιμένουμε και φωτογραφίες του εγχειρήματος!:up:

Φανερός Πράκτωρ
13-12-11, 18:26
την κουμούτσα μπαταρία μπορείς να την κρύψεις αν φτιάξεις μια "ηλεκτρονική πίπα"!
Και στυλ αλλά και αυτονομία! :p :)

mpetou
13-12-11, 19:16
δοκιμασα την μπαταρια του nokia που ειναι 3.7v στο usb που εφτιαξα
και το εκανα φορητο μακρας διαρκειας...

Ολες οι μπαταριες κινητων που ειναι 3.7v κανουνε δουλεια

οποτε το αποπανω κυκλωμα μενει το ιδιο απλα οταν εισαι στην μπαταρια και οχι στο usb
γυριζεις λιγο το trimmer σε 0R ωστε να μην κοβει...

και ετσι φτιαχνεις ητ που ειναι super με κοστος 1 ευρω τα υλικα
1 μπαταρια κινητου που ολοι θα βρουμε απο καποιο παλιο κινητο
+ τα ανταλακτικα φιλτρα που κανουνε 10 ευρω τα 5 αυτα που πηρα εγω.
Επομενη προσθηκη ειναι να το κανω να παιζει με τροφοδοτικο παλιου κινητου

ετσι θα ειναι με τροφοδοτικο/usb/μπαταρια

satcur
13-12-11, 21:52
Είμαι και εγώ ανάμεσα στο Giant και στο Want. H μόνη "ένσταση" μου για το Giant είναι το μέγεθος του, οπότε θα ήθελα να ρωτήσω για τις διαφορές που πιθανώς έχουν αναφορικά με:

α) Πόσο σφιγκτή είναι η τζούρα ανάμεσα τους και πόσο αυτή διαφέρει από αυτήν του κανονικού τσιγάρου;

β) Ποιο έχει καλύτερο χτύπημα στον λαιμό; Υπάρχει περίπτωση να σου προκαλεί βήχα;

γ) Πρέπει να πατάς το κουμπί της μπαταρίας στο Giant πριν κάνεις την τζούρα;

TTB
13-12-11, 22:43
Είμαι και εγώ ανάμεσα στο Giant και στο Want. H μόνη "ένσταση" μου για το Giant είναι το μέγεθος του, οπότε θα ήθελα να ρωτήσω για τις διαφορές που πιθανώς έχουν αναφορικά με:
16.5cm είναι, αρκετά μεγάλο αλλά το συνηθίζεις.


α) Πόσο σφιγκτή είναι η τζούρα ανάμεσα τους και πόσο αυτή διαφέρει από αυτήν του κανονικού τσιγάρου;
Κανένα ΗΤ δεν έχει την τζούρα του ΚΤ, ο καπνός είναι αρκετά πιο πυκνός από τον ατμό. Το Giant με κάποια υγρά (Virginia και CEO πχ) είναι μια καλή προσέγγιση.


β) Ποιο έχει καλύτερο χτύπημα στον λαιμό; Υπάρχει περίπτωση να σου προκαλεί βήχα;

Μακράν το Giant, τα πιπάκια είναι μπουριά και τραβάνε μεγάλη ποσότητα ατμού, γιαυτό είναι και νεροφίδα και δεν προλαβαίνεις να παίρνεις υγρά. Μια χαρά είναι και το want αλλά δυσκολεύεσαι να περάσεις από το ένα στο άλλο, το want πάντα νομίζω ότι μπούκωσε :p Βήχα σε εμένα προκαλούσε όταν τα ανακάτευα με ΚΤ (αν κάπνιζα 2-3 ΚΤ ο λαιμός μου ήταν για απόσυρση όλη την ημέρα ακόμα και με το ΗΤ)

γ) Πρέπει να πατάς το κουμπί της μπαταρίας στο Giant πριν κάνεις την τζούρα;
Και στα δύο δουλεύει με τον ίδιο τρόπο, προσωπικά πατάω πριν σηκώσω το χέρι οπότε έχει 1-2 δευτερόλεπτα ώσπου να τραβήξεις. Το αφήνω 2-3 δευτερόλεπτα πριν το τέλος της τζούρας. Anyway, αυτά τα βρίσκεις στην πορεία, μπορείς πχ να τραβάς μια μικρή και μια μεγάλη τζούρα πατώντας συνέχεια το κουμπί

satcur
13-12-11, 23:41
Φίλε TTB ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις. Κατατοπιστικότατες.:oneup:

pakitis
14-12-11, 00:01
Καλή επιτυχία, εμένα με έχει κρατήσει κοντά 2 μήνες άκαπνο

Ήρθε σήμερα όπως αναμενόταν, μέχρι στιγμής θετικά τα βλέπω τα στοιχεία του. Από το μεσημέρι που το ενεργοποίησα έχω κάνει μόνο ένα ΚΤ και μέχρι να κοιμηθώ, το πολύ να κάνω άλλο ένα ΚΤ.. Το πολύ.. Για να δούμε..

Νικαετός
14-12-11, 01:44
Πήγα σήμερα στο φαρμακείο από όπου προμηθεύομαι τα υγρά περισσότερο για να τσεκάρω μιας και είχα προμηθευτεί υγρά από την περασμένη εβδομάδα (προ απαγόρευσης). Πήγα κατευθείαν στα ράφια με τα liquids και είδα με έκπληξη ότι υπήρχαν μόνο αυτά με 0 νικοτίνη. Λέω στον φαρμακοποιό ότι ακόμα δεν έχει δημοσιευθεί ο νόμος και κακώς τα απέσυρε, πήγε να μου πει κάτι, τελικά με ρώτησε για ποια υγρά ενδιαφέρομαι του είπα και λέει, α, έχω κρατήσει δύο- τρία μπουκαλάκια για τους πελάτες (η μισή Αθήνα είναι οι πελάτες LOL). Του λέω αν είναι να μου τα χρεώσεις παραπάνω δεν τα θέλω... τελικά μου τα έδωσε στην κανονική τιμή.

Είπαμε διάφορα (νέος άνθρωπος με ενεργή συμμετοχή στα διάφορα φόρα για το e-κάπνισμα), θα τα γράψω εν καιρώ αν χρειαστεί. :cool:

mpetou
14-12-11, 04:35
τι υγρα παιρνεις απο το φαρμακειο ?

καθαρη νικοτινη σε υγρη μορφη?

που μπορω να βρω νικοτινη καθως μου ηρθανε καποιες ιδεες για βελτιωμενα ηλεκτρικα τσιγαρα με μεγαλυτερο κοστος απο τα κιζενικα και πολυπλοκοτητα κατασκευης αλλα ποιο προηγμενα τεχνολογικα και ποιο καθαρα και λογικα θα εχουνε και ποιο καλη αποδοση ...

απλα θελω υγρη νικοτινη και αρωμα για να κανω πειραματα

mpetou
14-12-11, 10:51
μετα απο 2 εγχειρησεις εχω να πω οτι τα κινεζικα ητ εχουνε αθλια ποιοτητα κατασκευης
και ειναι και επικίνδυνα οχι σαν το κανονικο τσιγαρο αλλα ειναι.

Αυτο οφειλετε στην κακη ποιοτητα κατασκευης... απιστευτα κακη ποιοτητα κατασκευης
Λες και τα κατασκευαζουνε ανιδικευτοι... και τα σχεδιαζουνε ασχετοι

Η αντισταση που εξατμιζει ειναι πολυ κακης ποιοτητας και ειναι τυλιγμένη σε φυτιλακι
αντι να κολυμπαει μεσα στο υγρο για να εκμεταλευτει το τριχοειδές φαινομενο ωστε να εχει λιγη καταναλωση υγρου.
Το προβλημα ειναι ομως οτι το φυτιλι δεν τραβαει πολυ υγρο και ετσι αρχιζει και καιγετε
κανονικα το φυτιλι ενοιξα 2 φιλτρα και στα 2 ειτανε ολομαυρο... δηλαδη ειτανε εμφανη τα σημαδια κανονικης
καυσης με υποπροϊόντα καυσης.

Επισης αυτο που κανουνε τα κινεζικα ητ δεν ειναι ακριβως ατμισμα αλλα κατι αναμεσα σε ατμισμα και καψιμο.Οποτε και ειναι επικυνδινα...
Σαφως με αλλες τεχνικες ατμισματος και με ποιοτικα υλικα μπορεις να εχεις τέλεια αποτελεσματα...
Συστηνω σε ολους τους χρηστες εδω να μην παρουνε κατι ετοιματζιδικο αλλα να φτιαξουνε κατι δικο τους ποιοτικο ωστε να αποφυγουνε φαινομενα που καιγονται φυτιλια βρωμανε και βγαζουνε υποπροιοντα καυσης.

Εγω θα αγορασω υγρο που ειδα πως δουλευει και θα παρω ποιοτικη αντισταση
και θα την βαλω σε εξωτερικο τροφοδοτικο χωρις επικινδυνα υλικα μεσα οπως φυτιλια κτλπ.

Απορω πως στο παιχνιδι δεν εχει μπει σοβαρος κατασκευαστης ωστε να δωσει ποιοτικο πραγμα και οχι τις κινεζικες σαβουρες χαμηλου κοστους.
Τεχνολογικα μπορουνε να γινουνε πολλα πραγματα ακομα και να εξαφανιστει η αντισταση.. και να γινετε ατμοποιηση
με μικροκυματα/laser για ιδανικα αποτελεσματα ατμοποιησης

didaskalo
14-12-11, 13:45
Υπάρχει στην γειτονιά μου ένα κατάστημα που πουλάει ΗΤ μάρκας Ovale. Τα έχει δοκιμάσει κανείς αυτά? Απόψεις?

tsavman
14-12-11, 14:13
Είχα πιάσει ένα πολύ κομψό HT της ovale, ήταν χάρμα οφθαλμών (και design).. Το kick του όμως πολύ ελαφρύ, δε μ'αρεσε καθόλου.

arf
14-12-11, 14:15
mpetou καθαρή νικοτίνη δε θα βρεις να αγοράσεις, άσε που είναι και επικίνδυνο υλικό. Όσο για το αν υπάρχουν ποιοτικές κατασκευές, υπάρχουν αρκετές. Μπορείς να κάνεις αναζήτηση για e-cig mods, πιστεύω θα πάρεις αρκετές ιδέες.

Θα με ενδιέφερε να δω και τη δικιά σου κατασκευή πάντως, και φαντάζομαι και οι υπόλοιποι.

Smoke free εδώ και 11 ημέρες, και συνεχίζουμε ακάθεκτοι :)

mpetou
14-12-11, 14:20
οι κατασκευες με αντισταση απο οτι εχω καταλαβει ειναι μαπες...
Δεν ατμιζουνε το υγρο αλλα το καινε και το ατμιζουνε μαζι.
Επισης καινε και κατι σαν στουπι που εχει μεσα το φιλτρο για να κραταει το υγρο..
Η μαυριλα ειναι εμφανης

εχει ιδεα κανεις για κατασκευη με μικροκυματα η laser ?

δηλαδη το atomizer να αξαχνωνει το υγρο οπως ο φουρνος μικροκυματων η ενα ιωδες laser

tsavman
14-12-11, 14:34
mpetou, χρησιμοποιείς ποτισμένα φιλτράκια ή atomizer τύπου tank με υγρό;

mpetou
14-12-11, 15:01
ποτισμενα φιλτρακια εχω τα οποια ειναι επικυνδινες πολυ κακης ποιοτητας κατασκευης
κινεζικες μπαρουφες.
Καιγεται και το εσωτερικο πανακι που κραει το υγρο και αμα τα ανοιξεις ειναι μαυρισμενα μεσα...
Αυτα δεν ατμιζουνε μονο αλλα καινε το υγρο...
Ευρωπαικής η αμερικανικής κατασκευής ητ υπαρχει ?
Τα κινεζικα ειναι πολυ κακης ποιοτητας κατασκευης και σχεδιασης..

didaskalo
14-12-11, 15:08
Είχα πιάσει ένα πολύ κομψό HT της ovale, ήταν χάρμα οφθαλμών (και design).. Το kick του όμως πολύ ελαφρύ, δε μ'αρεσε καθόλου.

Τι είναι το kick?:oops:

mpetou
14-12-11, 15:22
φανταζομαι αυτο που νιωθεις στο λαιμο οταν τραβας τζουρα

didaskalo
14-12-11, 15:27
ok...αλήθεια στα φυσικά καταστήματα, ξέρετε αν μπορείς να δοκιμάσεις πριν αγοράσεις?Τηρώντας βέβαια τους κανόνες υγιεινής.

mpetou
14-12-11, 15:31
αντισταση μικρου μεγεθους για να την βαλω σε δοχειο 10 ml η οποια ομως να ειναι δυνατη
και να μπορει να ατμιζει ολοκληρα 10 ml νερου δηλαδη
να πηγαίνει 10 ml στους 100 βαθμους σε 2 secs που θα βρω ?

Και 30watt να θελει τη μοντα θα την κανω με τροφοδοτικο και οχι με μπαταρια οποτε θελω μια μεγαλη καπως δυνατή αντισταση που δεν χαλαει...

Slammer
14-12-11, 15:57
Δεν χρειάζεται να ανεβάσεις και τα 10ml στους 100 βαθμους.... χρειάζεσαι πολύ μεγάλη ενέργεια για να το κάνεις αυτό.
Με προχειρους υπολογισμούς αν υποθέσουμε ότι ένα ml νερό χρειάζεται μια θερμίδα για να ανέβει έναν βαθμό, τότε για να πάνε τα 10 ml σε +100 βαθμούς, χρειάζεσαι 1000 θερμίδες ενέργεια (υποθέτουμε ότι το ζουμάκι έχει θερμοχωρητικότητα σχεδόν ίση με το νερό).
Αν λάβουμε υπόψη ότι αυτό πρεπει να γίνεται σε 2 sec, τοτε χρειαζόμαστε ισχύ 500 calories/sec που αν το μετατρέψουμε σε W, δίνει 2100 W!!!! ( 1 cal/sec = 4,1868W ) μονο για το υγρό, χωρίς απώλειες στο σωμα του δοχείου κλπ. Αν προσθέσουμε και ένα 25% για τις απώλειες τότε έχουμε περίπου 2,65 KW!!!!!!
Αν το δουμε σε μια πιο ρεαλιστική βάση, τοτε πρέπει να λάβεις υπόψη σου ότι 1 ml είναι περίπου 150 ρουφιξιές, οπότε η πραγματική ποσότητα που ατμοποιείται είναι 1/150 ml, βεβαια η θερμότητα δεν πάει μόνο στο υγρό αυτό αλλα διαχέεται και τριγυρω. Πρακτικά οι αντιστάσεις που χρησιμοποιούνται είναι της τάξης των 2.5 Ω στα 3.7V, οπότε θεωρητικώς και χωρίς να λάβουμε υπόψη την πτώση τάσης της μπαταρίας σε αυτά τα ρεύματα (που σίγουρα υπάρχει) εχουμε μια ισχύ της τάξης Ω*Ω/R = 1,7W (10 ml χρειάζονται 2650W, και 10ml=1500 ρουφιξιές, οπότε 2650/1500W = 1,75W βγαινει χοντρικά σωστή η αντίσταση). Το θεμα δεν είναι η ισχύς αλλά η πιθανή υπερθέρμανση που έχει ως αποτέλεσμα να καίγεται το φυτίλι και ο πολυεστέρας που βρίσκεται τριγυρω, εκεί χρειάζεται κάποιος περιορισμός του ρεύματος ανάλογος της θερμοκρασίας....ενδεχομένως με κάποιο PTC ή κάτι πιο έξυπνο...
Εναλλακτικά υπάρχουν και καλύτερα υλικά για την κατασκευή φυτιλιών, όπως ίνες fiberglass, που αντέχουν μεχρι και 500 βαθμούς (χρησιμοποιείται σε καλές λάμπες πετρελαίου, ίσως και στα φυτίλια zippo???). Τη χρήση του συγκεκριμένου φυτιλιού την έχουν σκεφτεί κι άλλοι (http://www.e-cigarette-forum.com/forum/atomizer-mods/242918-fiberglass-wick.html)... οπότε για να ξεκινήσεις χρειάζεσαι χρωμονικελίνη και σκοινάκι. (http://www.e-smokeguru.gr/index.php/%CE%91%CE%BD%CF%84%CE%B9%CF%83%CF%84%CE%AC%CF%83%CE%B5%CE%B9%CF%82-%CE%A6%CF%85%CF%84%CE%AF%CE%BB%CE%B9.html)...
Αν θες κάτι πραγματικά καλό τότε δεν υπάρχει κατι καλύτερο από το GG (http://www.e-smokeguru.gr/index.php/The-GG/GGTS/91-SS-GGTS.html) ή αλλιώς Golden Greek, που είναι ελληνική εφεύρεση και ξεφεύγει από τις κινεζιές που κυκλοφορούν, αλλα και η τιμή του δεν είναι κινέζικη.....

tsavman
14-12-11, 18:25
ποτισμενα φιλτρακια εχω τα οποια ειναι επικυνδινες πολυ κακης ποιοτητας κατασκευης
κινεζικες μπαρουφες.
Καιγεται και το εσωτερικο πανακι που κραει το υγρο και αμα τα ανοιξεις ειναι μαυρισμενα μεσα...
Αυτα δεν ατμιζουνε μονο αλλα καινε το υγρο...
Ευρωπαικής η αμερικανικής κατασκευής ητ υπαρχει ?
Τα κινεζικα ειναι πολυ κακης ποιοτητας κατασκευης και σχεδιασης..

Έτσι δε σε βλέπω να κάνεις σωστή δουλειά.
Να πειραματιστείς πάνω σε tank/atomizer καλύτερα..


Τι είναι το kick?:oops:


φανταζομαι αυτο που νιωθεις στο λαιμο οταν τραβας τζουρα

Ακριβώς.
Η πυκνότητα του ατμού, η θερμοκρασία του αλλά και η ποσότητα αυτού.

mpetou
14-12-11, 18:48
απο που μπορω να αγορασω υγρο νικοτινης με γευση old holborn ασπρο/κιτρινο ή marlboro τσιγαρο υψηλής νικοτινης ?

Επισης απο που μπορω να παρω τον ατμοποιητη 901LR (low resistance) ? που διαβασα οτι ειναι καλος
Τα cartomizer που πηρα ειναι μαπα γιατι δεν τροφοδοτουνε την αντισταση με υγρο με αποτελεσμα να ζεστενετε πολυ και να καιγετε το φυτιλι και να μαυριζει...

Μετα με το ητ παρατηρω οτι ξερενετε ο λαιμος ? Αυτο ειναι που μου τη σπαει ποιο πολυ
Ποια ουσια το κανει αυτο η PG ? και αν το κανει αυτη υπαρχει υγρο χωρις PG ?

Την εξαρτηση απο την νικοτινη σου την καλυπτει το ητ με βαση τις πρωτες δοκιμες μου.. δηλαδη οντως κανει δουλεια.
Αλλα στην γευση χανει και μαλλον φταιει απο οτι καταλαβαινω η PG που ερεθιζει το λαιμο γιατι το ιδιο παθαινα και στα clubs
που ειχανε τεχνητο καπνο δεν τον δεχομουνα.
Υπαρχει υγρο χωρις PG ? με σκετη VG ?

Γενικα ελληνικο eshop με ποικιλια σε εξαρτηματα και οχι ετοιμα πακετα ξερετε καποιο καλο ?
Η εστω απο εξωτερικο (εντος ΕΕ ομως) γνωριζετε κατι καλο με καλες τιμες ?
Θελω να κανω πολλες προμήθειες για να κανω δωρο στις γιορτες σε γνωστους μου να γλιτωσουνε τον καρκινο.

Slammer
14-12-11, 19:46
Για να πάρεις απαντήσεις σε τεχνικές λεπτομέριες, μάλλον πρέπει να ρωτήσεις κάποιους που έχουν εμβαθύνει και έχουν ψάξει πολύ το θέμα. Θα τους βρεις εδω (http://e-kapnisma.gr/)
Αν ψαξεις στο forum τους, έχουν sticky που θα σου δωσουν πολλές λεπτομέρειες σε αυτά που ζητάς.

Slammer
15-12-11, 12:27
Ας γραψω και εγω την εμπειρία μου με το ηλεκτρονικό τσιγάρο, το οποίο χρησιμοποιώ εδω και 3 μέρες.
Καταρχήν δεν έχω κόψει το κανονικό, αλλά το έχω μειώσει δραματικά στα 3-4 τσιγάρα ημερησίως. Συμφωνώ σχεδόν απολύτως με τα σχόλια του Νικαετού, ισως έχουμε το ίδιο καπνιστικό προφίλ.
Κανονικά καταναλώνω περίπου 2 σακκουλάκια καπνό Van Nelle κάθε τρείς ημέρες, το οποίο χοντρικά σημαίνει 25-30 λεπτά τσιγάρα με φιλτράκι slim ημερησίως. Πρακτικά δεν ξέρω τι σημαίνει αυτό σε νικοτίνη, όμως μια φορά που επιχείρησα να χρησιμοποιήσω nicorette και πήρα την ελαφριά, δεν μπορεσα να την αντέξω, αφού μολις τη μασαγα την άκουγα κανονικά :blink:.
Σαν συσκευή διάλλεξα την Mini&More της Nobacco και δοκίμασα δυο γεύσεις, μια καπνού, το Golden Margy και μια "φρουτάκι", τη Fruit Feast, και οι δύο σε 12mg/ml. Καταρχήν και τα δύο μου φάνηκαν βαριά από πλευράς νικοτίνης, οπότε σχεδόν αμέσως πήρα και τα αντίστοιχα 0mg και τα αραίωσα 50/50.
Η σημαντικότερη διαφορά με το κανονικό τσιγάρο είναι ότι δεν σου "τσαρουχιάζει" το στόμα, μοιάζει καταπληκτικά με ναργιλέ. Μαλλον η έλλειψη υποπροιόντων καύσης (πίσσα) τόσο στο ηλεκτρονικό τσιγάρο όσο και στον ναργιλέ σου δημιουργεί αυτήν την αίσθηση. Οι γεύσεις είναι πολύ έντονες μόνο κατα τις πρώτες χρήσεις. Αν ατμίζεις την ίδια γεύση αρκετές ώρες τότε χάνεις το άρωμα σημαντικά, όπως και στο κανονικό τσιγάρο... Ευχάριστη έκπληξη η μή καπνικές γεύσεις, που αν και αρχικά μου φάνηκε αστείο να "καπνίζω" μπανάνες και καρύδες, τελικά δεν είναι καθόλου κακό. Όλες οι γεύσεις αφήνουν μια ελαφριά γλυκάδα στο τέλος, ίσως λόγω της γλυκόλης της βάσης, που έρχεται σε αντίθεση με την πικρή-όξινη γεύση της πίσσας του κανονικού τσιγάρου.
Σημαντικότατη διαφορά είναι η αίσθηση της αναπνοής και του στόματος το πρωί, που είναι πολύ πιο "καθαρή" ακόμα κι αν προηγηθεί ένα βράδυ με πολύ "φουμάρισμα". Συμπερασμά μου είναι ότι ο κανονικός καπνιστής είναι εθισμένος όχι μόνο στη νικοτινη, αλλά και στη γεύση της πίσσας στο στόμα (σε συνδυασμό με ένα καφεδάκι). Επιπλέον μου λείπει η διαδικασία-τελετουργία του στριψίματος του τσιγάρου.... ίσως πιο πολύ από τη νικοτίνη.....

ΥΓ: Σε σχέση με το νομικό καθεστώς του ηλεκτρονικού τσιγάρου, πιστεύω ότι θα πρέπει να μπουν κάποιοι κανόνες. Τώρα η κατάσταση είναι χύμα, τόσο από πλευράς ποιότητας υγρών όσο και από σύνθεσης. Κανένας δεν γνωρίζει τι βάζει ο κάθε πωλητής μέσα. Η προπυλενική γλυκόλη για παράδειγμα, που χρησιμοποιείται ως βάση, μπορεί να είναι βρώσιμη, φυτική, φαρμακευτική ακόμα και βιομηχανική (χρησιμοποιείται ως διαλύτης), κανείς δεν γνωρίζει ποιός τύπος υπάρχει στο μπουκαλάκι του, επίσης το ίδιο συμβαίνει με την ποσότητα της νικοτίνης η οποία ναι μέν αναγράφεται στο μπουκαλάκι όμως είναι άγνωστο άν ισχύει κλπ Γενικώς υπάρχει μια κατάσταση ανεξέλεγκτη στην παραγωγή των υγρών η οποία μάλιστα, ενδεχομένως να ευννοεί και την εμπορία ναρκωτικών ουσιών. Πρέπει λοιπόν να μπεί μια τάξη. Από την άλλη το κράτος μας, που ότι δεν μπορεί να ελέγξει, το απαγορεύει, έβαλε σε καραντίνα όλα τα υγρά με νικοτίνη (αλήθεια ποιός θα πιστοποιήσει ότι κάτι που γράφει 0, είναι όντως? Φοβάμαι ότι σε λίγο όλα τα μπουκαλάκια θα γράφουν 0 και θα έχουν άλλο χαρακτηριστικό για τους γνωρίζοντες). Εξάλλου τι νόημα έχει η απαγόρευση όταν τα υγρά κυκλοφορούν ελεύθερα σε άλλες χωρες της ΕΕ και μπορείς να τα παραγγείλεις από εκεί.
Υποπτεύομαι ότι πέρα από τις πραγματικές δυσκολίες ελέγχου κρυβεται η προσπάθεια να περιοριστεί η χρηση του ηλεκτρονικού τσιγάρου διότι ετσι χάνονται οι φόροι του κανονικού. Ισως στο μέλλον δούμε την παραγωγή των υγρών να την αναλαμβάνουν φαρμακοβιομηχανίες σε συνεργασία με καπνοβιομηχανίες που θα δίνουν το όνομα τους στα προιόντα, τα οποία φυσικά θα φορολογούνται κανονικά...

biller
15-12-11, 13:55
Αυτό που γίνεται να μην ξέρουμε τι ουσίες ατμιζουμε είναι πολύ άσχημο.
Δεν είμαι και σίγουρος τελικά αν κάνω καλό η κακό στον οργανισμό μου με το ητ.

@ ADSLgr.com All rights reserved.