PDA

Επιστροφή στο Forum : Ηλεκτρονικό τσιγάρο (reloaded)- Για μεγάλα "φουγάρα"



Σελίδες : 1 2 3 4 [5] 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71

tsavman
15-12-11, 14:01
Μετά από δύο εβδομάδες ατμίσματος, νομίζω πως έχει βελτιωθεί αρκετά και η γεύση μου.
Κατά τα άλλα είναι όπως τα περιέγραψε ο slammer. :rolleyes:

sdikr
16-12-11, 21:33
Έκανα την παραγγελία μου πριν μερικές μέρες, το περιμένω αύριο,
Βασικά μέχρι τώρα δεν ήθελα να το ακούσω, λίγο όμως οι αυξήσεις τιμών, λίγο το ότι είδα γνωστούς που βολευτήκανε μαζί του, λίγο οι γιορτές (να μην κάνω και ενα δώρο στον εαυτό μου) όποτε έκανα το βήμα

Slammer
17-12-11, 02:05
Και εγω ακριβώς έτσι sdikr..... με λίγη προσπάθεια, έχω καταφέρει να καπνίζω πλέον μόλις 2-3 κανονικά τσιγάρα μετά από μόλις 5 ημέρες χρήσης. Καταναλώνω 1-1.5 ml υγρού με περιεκτικότητα 6mg/ml, ημερησίως (συνολικά 6-9 mg νικοτίνης ημερησίως) και νομίζω ότι έτσι όπως με καταλαβαίνω είναι θέμα ημερών να κόψω το τσιγάρο και το κανονικό και το ηλεκτρικό.... Αντε το πολύ πολύ να ατμίζω "μέντες" και καρύδες με 0mg (=το λεγόμενο florex :p) Αυτό που μου λείπει περισσότερο είναι το στρίψιμο... μηπως πρέπει να αρχίσω να στρίβω φιτίλια (http://www.youtube.com/watch?v=oQ9EgHqNHcw&feature=related)? :worthy:

Νικαετός
17-12-11, 02:18
Eγώ πάντως κατάφερα να μειώσω το ΚΤ (κανονικό τσιγάρο) σε max 10/24ωρο. (Από 60+/24ωρο). Oι διαφορές αρκετές, αλλά θα πρέπει να κατέβω κάτω από 5 ΚΤ την ημέρα για να είμαι σίγουρος. Γεγονός είναι ότι ακόμα και με 10 ώρες χρήσης του ΗΤ, δεν νοιώθω την ανάγκη να καπνίσω.

Καπνίζω μόνο τα τσιγάρα που απολαμβάνω πραγματικά. Με τον καφέ ή μετά το φαγητό. Θα πρέπει να αλλάξω συνήθειες πιστεύω για να το περιορίσω ακόμα περισσότερο. Π.χ. το πρωί πηγαίνω ΠΑΝΤΑ 1+ ώρα νωρίτερα στη δουλειά ακριβώς για να απολαύσω τον καφέ μου ΠΡΙΝ ξεκινήσω δουλειά. Αυτό παλιά σήμαινε τουλάχιστον 10 τσιγάρα LOL. (Τώρα 2-3). Μετά θα ξανακαπνίσω ΚΤ το μεσημέρι μετά το φαγητό - γύρω στις 4. (Επίσης 2-3 τσιγάρα). Άλλα τόσα κατά τις 7 με τον απογευματινό καφέ και άλλο 1 ή 2 έως το βράδυ. (γύρω στις 2 που πέφτω για ύπνο).

Αν αλλάξω αυτές τις συνήθειες πιστεύω ότι θα πέσω κάτω από τα 5 ΚΤ την ημέρα, που πρακτικά για μένα είναι καθόλου.

Gordito
17-12-11, 02:28
Σκεφτομαι να δοκιμασω HT.

Τα Ego-T ειναι καλα;
αυτα βρισκω σε προσφορες στα διαφορα sites με τιμη γυρω στα 50-60€ τα 2.

Νικαετός
17-12-11, 02:30
Μια χαρά είναι Gordi :oneup:

maik
17-12-11, 16:33
Ακομα ενας στην παρεα.
Πηρα το ovale elipse το ασπρο. Βασικο πλεονεκτημα ειναι παναλαφρο. σε σχεση με τα υπολοιπα.
http://www.ovaleshop.gr/product_info.php?products_id=57
πηρα και υγρο 9 mg
Τα εχουν στην καβαντζα τα υγρα με νικοτινη.
Εντυπωσεις μεχρι στιγμης πολυ καλες. Και χτυπημα στον λαιμο καλο και γευση σχεδον σαν το τσιγαρα που καπνιζα. Δεν μου εχει ερθει η διαθεση ακομα για κανονικο τσιγαρο.

Μου φαινεται οτι μολις τελειωσει το μπουκαλακι δεν θα ξαναπαρω, θα το κοψω τελειως.

sdikr
17-12-11, 16:37
Εδώ και 3 ώρες είμαι μαζί με το alter ego μου
εντυπώσεις!!
WOW!

3 ώρες χωρίς τσιγάρο είναι κάτι που δεν έχω κάνει ποτέ μου

psyxakias
17-12-11, 17:35
Αυτό που μου λείπει περισσότερο είναι το στρίψιμο... μηπως πρέπει να αρχίσω να στρίβω φιτίλια (http://www.youtube.com/watch?v=oQ9EgHqNHcw&feature=related)? :worthy:Με έστειλες αδιάβαστο. Πατώντας σε 1 σημείο του video και βλέποντας σε μακρινό πλάνο να έχει κάτι σαν βύσματα μπροστά του, χωρίς να το βάλω να παίξει κανονικά, νόμιζα ότι επρόκειτο για κάποιο tutorial ραδιοερασιτέχνη για να φτιάξεις σωστά καλώδια με BNC connectors (http://en.wikipedia.org/wiki/BNC_connector). :rofl:

Slammer
17-12-11, 17:35
Νομίζω ότι οι φάσεις μετάβασης είναι κάπως έτσι:
1. Αρχικά αντικαθιστάς σε ποσοστό μεγαλύτερο του 75% το κανονικό με ηλεκτρικό τσιγάρο. Χρειάζεσαι μια έντονη γεύση καπνού και σχετικά αυξημένη περιεκτικότητα νικοτίνης. Όλοι οι αρχάριοι ψάχνουν μια έντονη καπνική γεύση.
2. Λίγη προσπάθεια και νομίζω ότι είναι εφικτή η 100% μετάβαση στο ηλεκτρικό τσιγάρο. Όσο χρησιμοποιείς ηλεκτρικό, βαθμιαία βελτιώνεται η ποιότητα της γεύσης σε σημείο που το κανονικό να σου φαίνεται υπερβολικά πικρό ή δυσάρεστο στη γεύση.
3. Αρχίζεις να χρησιμοποιείς πιό σύνθετες γεύσεις στα υγρά (πχ αρωματικός καπνός πούρου με τελείωμα μελιού ή ρούμι) και ενδεχομένως χαμηλότερης περιεκτικότητας.
4. Δοκιμάζεις όλο και πιο διαφορετικές γεύσεις με την ελάχιστη νικοτίνη.
5. Το κόβεις τελείως ή ατμίζεις κανενα αρωματάκι σαν καραμελίτσα....
6. Χαρίζεις τα σύνεργα σε κάποιον άλλο.....

sdikr
18-12-11, 17:06
Μετά απο 24 ώρες
έκανα παραγγελία ενα φουλ πακέτο ego-t (είχα πάρεί το μικρό με ενα ego-t), βρήκα μπροστά μου μια μπαταρία που θέλει ξανά γέμισμα.
εχτές απο την στιγμή που το έβαλα στο στόμα μου, έκανα δυο κανονικά τσιγάρα (αντί πχ για 1 πακέτο)

Το καλό που έχει είναι, ότι όταν πχ θέλεις τσιγάρο (κανονικό) θα το κάνεις όλο συνήθως, ενώ με αυτό απλά κάνεις μια τζούρα και είσαι οκ

Θα το συνεχίσω, μου άρεσε!!

Slammer
18-12-11, 22:36
Το καλό που έχει είναι, ότι όταν πχ θέλεις τσιγάρο (κανονικό) θα το κάνεις όλο συνήθως, ενώ με αυτό απλά κάνεις μια τζούρα και είσαι οκ

Σωστή παρατήρηση. Μετά από μια εβδομάδα, μου είναι σχεδόν αδύνατο να καπνίσω ένα ολόκληρο τσιγάρο.....
Βέβαια με το ηλεκτρικό μπορεί να φτάσεις στο σημείο να το κάνεις πιπίλα... και να μη το βγάζεις από το στόμα σου. Ακούω μερικούς ότι καταναλώνουν 5-6 ml ημερησιως, δηλαδή πάνω από 900 τζούρες, περίπου μια τζούρα το λεπτό για όλο το χρόνο που είσαι ξυπνιος κατα τη διάρκεια της μέρας.

vagskarm
19-12-11, 10:51
Καλημέρα, κι εγώ από εχτές το απόγευμα ξεκίνησα, μόνο που λόγω της ώρας δεν υπήρχε χρόνος για ψάξιμο για υγρά με νικοτίνη και από εκεί που το πήρα μου είπαν ότι δεν έχουν (δεν με ήξεραν όμως, πρώτη φορά πήγαινα).

Πήρα Marlboro με 0 νικοτίνη, νοιώθω παράξενα λιγάκι αλλά θα το συνεχίσω να δω που θα βγάλει.

konkat
19-12-11, 11:02
καλημέρα στη παρέα,
το ηλεκτρονικό τσιγάρο με βοήθησε να κόψω το κανονικό!
με ξεγελούσε, έπαιρνα και την νικοτίνη που χρειαζόμουν.

ξεκίνησα πριν 2 μήνες το ηλεκτρονικό και έκανα μόνο αυτό και σήμερα κλείνω 15μέρες
χωρίς να καπνίζω ουτε αυτό.

Νικαετός
19-12-11, 11:05
Καλημέρα, κι εγώ από εχτές το απόγευμα ξεκίνησα, μόνο που λόγω της ώρας δεν υπήρχε χρόνος για ψάξιμο για υγρά με νικοτίνη και από εκεί που το πήρα μου είπαν ότι δεν έχουν (δεν με ήξεραν όμως, πρώτη φορά πήγαινα).

Πήρα Marlboro με 0 νικοτίνη, νοιώθω παράξενα λιγάκι αλλά θα το συνεχίσω να δω που θα βγάλει.

Mε το καλό να το κόψεις τελείως.

Αν χρειαστείς υγρά με νικοτίνη, ο καλύτερος τρόπος είναι να παραγγείλεις από εξωτερικό. ;)

biller
19-12-11, 15:02
Είναι τόσο απλό να παραγγείλουμε από έξω;
Είναι υγρά και είναι και κάτι που απαγορεύτηκε.

maik
19-12-11, 19:34
Τι παιζει για χρηση του σε δημοσιους χωρους;
Απαγορευεται ;

eagle13
19-12-11, 21:30
Τι παιζει για χρηση του σε δημοσιους χωρους;
Απαγορευεται ;

Σε άλλο κράτος μπορεί , εδώ όλες οι απαγορεύσεις κρατάνε μια μέρα , κ!@#χανίο η Ελλάς , το κακό της εξάρτησης παραμένει ρε παιδιά , υπομονή και επιμονή για να το κόψετε μπαμ και κάτω ................................ :hmm:

Νικαετός
19-12-11, 23:12
Είναι τόσο απλό να παραγγείλουμε από έξω;
Είναι υγρά και είναι και κάτι που απαγορεύτηκε.

Χθες παρέλαβε ο γείτονας υγρό σε συσκευασία των 300 ml... 35 euros ΜΕ τα μεταφορικά. ;)

Μιχάλη, τους λες ότι ατμίζεις νεράκι αν σου πει κανείς τίποτα. :p

Gordito
19-12-11, 23:16
Μεθαυριο θα εχω και εγω στα χερια μου. Σημερα ειχα και την πρωτη επαφη μαζι του απο φιλο.

Μου φανηκε πολυ 'αγνη' η γευση του σε σχεση με τα βρωμοτσιγαρα και δεν διστασα να παραγγειλω αμεσως.

Slammer
20-12-11, 01:05
Η εξάρτηση του τσιγάρου είναι πολλαπλή, δεν είναι μόνο η νικοτίνη. Αν ήταν αυτό θα το έκοβαν όλοι σε 2 ημέρες με ένα τσιροτάκι ή μια τσιχλίτσα. Το ηλεκτρονικό τσιγάρο είναι ένα πολύ καλό όπλο για να σε κάνει να πετάξεις το κανονικό τσιγάρο. Σε καμμιά περίπτωση δεν είναι λύση διακοπής του καπνίσματος όμως κόβεις πολύ εύκολα το 50% των εξαρτήσεων με το κανονικό. Πετάς τασάκια, αναπτήρες, βελτιώνεται η γεύση και η όσφρηση, ακόμα και η αναπνοή, ξεμυρίζει το σπίτι ή το γραφείο. Απεξαρτάσαι από τη γεύση της πισσας (ναι και αυτό είναι εξάρτηση) και στη πορεία και απο τη γεύση του καπνού. Μέσα σε μια εβδομάδα, είναι η πρώτη ημέρα μετα από 25 χρόνια που δεν έχω ανάψει κανένα τσιγάρο. Το μονο που μου λείπει πραγματικά είναι η διαδικασία του στριψίματος.....
Το περίεργο είναι ότι το υγρό που μου φαίνονταν τελείως ατμός πρίν μια εβδομάδα, τώρα μου φαίνεται βαρύ και με μπουχτίζει το δυνατό άρωμα του.... ίσως και η νικοτίνη που τωρα χρησιμοποιώ 6mg/ml, μου φαίνεται πολύ.
Θα πείτε ότι η εξάρτηση με τη νικοτίνη παραμένει, ναί παραμένει, όμως χάνει "το τριγύρω της" που είναι πολυ σημαντικό, και απομονώνεται. Το επόμενο βήμα, να αποβάλεις τη νικοτίνη τελείως από το ηλεκτρονικό τσιγάρο είναι ευκολότερο, ισως μια πιο έντονη γεύση βοηθήσει σε αυτό.

tsavman
20-12-11, 12:31
Χτες, σε βραδυνή έξοδο παρασύρθηκα και κάπνισα μερικά ΚΤ.. και σήμερα νιώθω απαίσια (γεύση και μπούκωμα)..

Νικαετός
20-12-11, 12:34
Η εξάρτηση του τσιγάρου είναι πολλαπλή,


............................

Θα πείτε ότι η εξάρτηση με τη νικοτίνη παραμένει, ναί παραμένει, όμως χάνει "το τριγύρω της" που είναι πολυ σημαντικό, και απομονώνεται. Το επόμενο βήμα, να αποβάλεις τη νικοτίνη τελείως από το ηλεκτρονικό τσιγάρο είναι ευκολότερο, ισως μια πιο έντονη γεύση βοηθήσει σε αυτό.

Σωστός απόλυτα.

Έγραφα και πριν σε άλλο μήνυμα, ότι μία από τις βασικές μου συνήθειες είναι ότι έως τώρα πηγαίνω στη δουλειά μου 1 ώρα πριν την κανονική έναρξη, απλά και μόνο για να απολαμβάνω το τσιγάρο (τα τσιγάρα μου) μαζί με τον καφέ. Πλέον αυτό δεν υπάρχει ως ανάγκη αλλά ως συνήθεια.

tsavman
20-12-11, 12:36
Έτσι ακριβώς είναι.
Εμένα πχ μου λείπει απίστευτα το στρίψιμο του τσιγάρου σαν διαδικασία, και το άναμα. Ακόμα και η κάπνα ώρες ώρες..

biller
20-12-11, 12:48
Εμενα το τελευταίο υγρό που πήρα δεν μου έχει κάτσει καλά "forest fruit 11mg"
Ξυπνάω το πρωί και έχω πολλά φλέματα...Ούτε με KT δεν είχα τόσα.
Θα δοκιμάσω από άλλη εταιρία για να δω αν πράγματι φταίει αυτό.

konkat
20-12-11, 13:22
όταν μετα απο λίγες μέρες ξεκόλλησα απο το ΚΤ και γούσταρα το ΕΤ, άρχισα να το αφήνω είτε σε άλλο δωμάτιο όταν ήμουν σπίτι είτε στο συρτάρι του γραφείου στη δουλειά.
έτσι δε το είχα πάνω μου ούτε το είχα στο οπτικό μου πεδίο, με αποτέλεσμα σιγα σιγα να το ξεχνάω
και να το κόψω και αυτό.
σε μένα αυτό βοήθησε, όποιος θέλει ας το δοκιμάζει.

Νικαετός
20-12-11, 14:21
Εμενα το τελευταίο υγρό που πήρα δεν μου έχει κάτσει καλά "forest fruit 11mg"
Ξυπνάω το πρωί και έχω πολλά φλέματα...Ούτε με KT δεν είχα τόσα.
Θα δοκιμάσω από άλλη εταιρία για να δω αν πράγματι φταίει αυτό.

Mάλλον καθαρίζουν τα πνευμόνια σου.

Πόσα χρόνια καπνίζεις/-ες ?

tsavman
20-12-11, 15:04
Δεν ξέρω αν είναι ιδέα μου, αλλά με αποκλειστική χρήση HT άρχισα να νιώθω πόνο στα πνευμόνια μου, ο οποίος οφείλεται στο γεγονός ότι καθαρίζουν. Αν μία μέρα κάνω 2-3 ΚΤ ο πόνος εξαφανίζεται!
Προφανώς πρόκειται για κάποιο ψυχοσωματικό σύνδρομο στέρησης της κάπνας και της πίσσας! :lol:

Kezar
20-12-11, 15:08
ο καλύτερος τροπος να κοψεις το τσιγαρο ειναι η δυναμη της θελησης..
μετα απο 5 χρονια καπνιστης φανατικος..
και 2 καπνους την ημερα σχεδον μεσα στον στρατο ειχα μπαφιασει με ολη την εννοια ουτε αναπνοη δεν μπορουσα να παρω..
και στο τελος μεσα στο στρατο βρηκα κολπο και το εκοψα..!!!!
ουτε ηλεκτρονικο τσιγαρο ουτε τπτ..
ολα στο μυαλο ειναι.

tsavman
20-12-11, 15:10
Συμφωνώ απόλυτα, απλά μπορεί να μην θέλουμε να το κόψουμε! :rolleyes:

Kezar
20-12-11, 15:23
Συμφωνώ απόλυτα, απλά μπορεί να μην θέλουμε να το κόψουμε! :rolleyes:

ουτε εγω θελω αλλα επρεπε..
αφου ακομη μυριζω καπνο απο τσιγαρο και τρελαινομαι και θελω να κανω..
απλα εχω επιβεβαιωση οτι ολο αυτο ειναι στο μυαλο μου και καθαρα μια συνηθεια.
βεβαια ολη μερα με βλεπεις με κλειδια στο χερι η με κομπολοι και παιζω αλλα ενταξει.χεχε

biller
20-12-11, 16:14
Μετά από 15+ χρονια καπνίσματος μπορώ να πω ότι είμαι και εγώ ένας από αυτούς που δεν θέλω να το κόψει.
Έκανα περίπου 40 τσιγάρα τη μέρα και από αυτά πιστεύω ότι τα 5 το άξιζαν (με τον καφέ,μετά το φαγητό).
Όλα τα αλλα ήταν απλά συνήθεια του χεριού.
Τώρα με το ΗΤ, κάνω ένα την μέρα ΚΤ και αν...Ελπίζω να λύσω και το θέμα με το πρωινό ξύπνημα και τον πόνο στο λαιμό μου.

@Νικαετός
Καλά θα ήταν αν καθάριζαν τα πνευμόνια.

Kezar
20-12-11, 16:15
Μετά από 15+ χρονια καπνίσματος μπορώ να πω ότι είμαι και εγώ ένας από αυτούς που δεν θέλω να το κόψει.
Έκανα περίπου 40 τσιγάρα τη μέρα και από αυτά πιστεύω ότι τα 5 το άξιζαν (με τον καφέ,μετά το φαγητό).
Όλα τα αλλα ήταν απλά συνήθεια του χεριού.
Τώρα με το ΗΤ, κάνω ένα την μέρα ΚΤ και αν...Ελπίζω να λύσω και το θέμα με το πρωινό ξύπνημα και τον πόνο στο λαιμό μου.

Γυμναστικη και παλι Γυμναστικη να ανοιξουν τα πνευμονια..
τωρα πια τρεχω 3 χιλιομετρα και δεν λαχανιαζω με τπτ..λες και απλα περπαταω..
πριν ουτε μισο χιλιομετρο δεν εβγαζα.

Νικαετός
20-12-11, 16:19
Ωρέ Κεζαρ, αν εσύ με πέντε χρόνια καπνίσματος δεν έβγαζες 0,5 χιλιόμετρο στα 22 σου, τι να πούμε εμείς μετά από 40 χρόνια με πάνω από 3 πακέτα ημερησίως που κάνουμε 1,5 χλμ για πλάκα και κυνηγάμε και τη...σύζυγο :p

Μάλλον άλλος είναι ο λόγος και όχι το τσιγάρο. ;)

biller
20-12-11, 16:22
Κάποιοι πιστεύουν ότι το να το κόψεις είναι πολύ απλό και είναι στο μυαλό.
Εγώ ανήκω σε κάποιους άλλους που πιστεύουν ότι η νικοτίνη είναι ναρκωτικό και βρίσκεται στην τρίτη θέση εθισμού μετά την ηρωίνη και την κοκαΐνη.

Νικαετός
20-12-11, 16:25
Και όμως κάνεις λάθος. Εϊναι στην ΠΡΩΤΗ θέση μακράν. ΚΑΙ από την ηρωίνη ΚΑΙ από την κόκα.

Kezar
20-12-11, 16:55
Ωρέ Κεζαρ, αν εσύ με πέντε χρόνια καπνίσματος δεν έβγαζες 0,5 χιλιόμετρο στα 22 σου, τι να πούμε εμείς μετά από 40 χρόνια με πάνω από 3 πακέτα ημερησίως που κάνουμε 1,5 χλμ για πλάκα και κυνηγάμε και τη...σύζυγο :p

Μάλλον άλλος είναι ο λόγος και όχι το τσιγάρο. ;)

αν σκεφτεις οτι εκανα 2 καπνους την ημερα για υπολογισε τα τσιγαρα.!!!

tsavman
20-12-11, 18:47
αν σκεφτεις οτι εκανα 2 καπνους την ημερα για υπολογισε τα τσιγαρα.!!!

:shock:
έκανες 100 στριφτά τη μέρα;

Kezar
20-12-11, 18:53
:shock:
έκανες 100 στριφτά τη μέρα;

ο ναι...μερικα παραπανω μερικα ποιο κατω..
για αυτο σταματησα..ειχα μπουκωσει εντελως.χεε

sdikr
20-12-11, 20:33
Απο το Σαββάτο στις 13:00 μέχρι σήμερα αυτή την ώρα (Τρίτη 19:30), έχω κάνει 18 κανονικά τσιγάρα, πράγμα αδύνατο για εμένα, κανονικά θα ήμουνα στα 5+ πακέτα.

Το καλύτερο πιστεύω είναι το ότι εκεί που παλιά απλά άναβα ενα τσιγάρο γιατί ήθελα μια τζούρα, τώρα απλά κάνω το ΗΤ.
Απο τα 18, τα 10 τα εκάνα με τον καφέ, τα 8 γιατί θέλει και φόρτιση, οπότε ελπίζω ότι με τις εξτρά μπαταρίες θα είμαι ακόμα ποιο κάτω

Kezar
20-12-11, 20:38
Απο το Σαββάτο στις 13:00 μέχρι σήμερα αυτή την ώρα (Τρίτη 19:30), έχω κάνει 18 κανονικά τσιγάρα, πράγμα αδύνατο για εμένα, κανονικά θα ήμουνα στα 5+ πακέτα.

Το καλύτερο πιστεύω είναι το ότι εκεί που παλιά απλά άναβα ενα τσιγάρο γιατί ήθελα μια τζούρα, τώρα απλά κάνω το ΗΤ.
Απο τα 18, τα 10 τα εκάνα με τον καφέ, τα 8 γιατί θέλει και φόρτιση, οπότε ελπίζω ότι με τις εξτρά μπαταρίες θα είμαι ακόμα ποιο κάτω

παρε μικροτερες μπαταριες για να τελειωνουν ποιο γρηγορα για να περιμενεις να φορτισει..
ωστε να κανεις γενικα λιγοτερο.χεχεχε!!!

sdikr
20-12-11, 20:41
παρε μικροτερες μπαταριες για να τελειωνουν ποιο γρηγορα για να περιμενεις να φορτισει..
ωστε να κανεις γενικα λιγοτερο.χεχεχε!!!


Μέχρι τώρα είχα μια μπαταρία, τώρα περιμένω 2 ακόμα :p

ΥΓ όταν περιμένω να φορτίσει κάνω τσιγάρο

Kezar
20-12-11, 20:44
Μέχρι τώρα είχα μια μπαταρία, τώρα περιμένω 2 ακόμα :p

ΥΓ όταν περιμένω να φορτίσει κάνω τσιγάρο

εεεεε τι να σου πω τωρα..
αγορασε ολο τον γερμανο.!!!!

sdikr
20-12-11, 20:57
εεεεε τι να σου πω τωρα..
αγορασε ολο τον γερμανο.!!!!


Δεν έχει μπαταρίες για το ego μου:p

nnn
20-12-11, 21:25
Κάνε πατέντα με μπαταρία αυτοκινήτου, ή τράβα από την Usb του υπολογιστή απευθείας :mrgreen:

didaskalo
20-12-11, 21:55
Κάτοχος και εγώ απο εχτές...αλλά προβληματίζομαι. Μου ξηραίνει πολύ το λαιμό και προκαλεί βήχα. Ίσως φταίει το υγρό (άρωμα στριφτού, 11 mg νικοτίνη), το οποίο μου συνέστησε ο πωλητής με βάση τις καπνιστικές μου συνήθειες. Συνέβη σε κάναν άλλο στην αρχή?

sdikr
20-12-11, 21:56
Κάτοχος και εγώ απο εχτές...αλλά προβληματίζομαι. Μου ξηραίνει πολύ το λαιμό και προκαλεί βήχα. Ίσως φταίει το υγρό (άρωμα στριφτού, 11 mg νικοτίνη), το οποίο μου συνέστησε ο πωλητής με βάση τις καπνιστικές μου συνήθειες. Συνέβη σε κάναν άλλο στην αρχή?

Δώσε του λίγο χρόνο, ακόμα κάνε ποιο χαλαρές τζούρες

didaskalo
20-12-11, 22:01
Οκ,thank u!

Slammer
20-12-11, 23:51
Εδω με το κανονικό τσιγάρο, και μάρκα να αλλάξεις, δεν σου κάθεται καλά 1-2 ημέρες, πόσο μάλλον αυτό.
Δωσε του λίγο χρόνο και πάρε και ένα ακόμα υγρό πιό "γλυκό", στη προσπάθεια τους οι παρασκευαστές να πλησιάσουν τη γεύση του κανονικού τσιγάρου (πράγμα αδύνατο, λόγω της γεύσης της πίσσας) κάνουν τα υγρά αυτά, που "και καλά" μοιάζουν με στριφτό και άλλα βαριά στη γεύση τσιγάρα, πολύ "σκληρά".
Αρχικά εγω χρησιμοποίησα ένα υγρό που μου έδωσε ένας φίλος με γεύση Camel, όμως μου ξέραινε τον λαιμό και μου φαινόταν βαρύ, στη συνέχεια αγόρασα ένα αρωματικό καπνού και ένα "φρούτου", που και τα δύο, κατα περίπτωση μου φαίνονται μια χαρά. Επίσης δοκίμασα, πάλι από φίλο, υγρά με γεύση καπουτσίνο και δυνατού καφέ, τα οποία μαζί με καφέ είναι εξαιρετικά. Εχω την εντύπωση, αν και πολύ αρχάριος ατμιστής, ότι με το η.τ. δεν χρειάζεται η επιμονή σε σκληρές καπνικές γευσεις, δοκιμάστε και κάτι που με πρώτη ματιά φαίνεται "κουφο".
ΥΓ: Εχω στο μάτι ένα υγρό με άρωμα κουβανέζικου πούρου με τελείωμα από ρούμι.....:lol:

ΥΓ2: Όσο για τις μπαταρίες και τα αναλώσιμα, φρόντισα να ενημερωθώ πολύ πρίν αγοράσω κάτι, έτσι απέφυγα να πάρω κάποιο κίτ, αλλά πήρα μερικά ανταλλακτικά (4 μπαταρίες (http://www.heaven-gifts.com/product-144.html), 30 carto (http://www.heaven-gifts.com/product-345.html), 2 φορτιστές USB (http://www.heaven-gifts.com/product-310.html)) έτσι ωστε να μην έχω "τεχνικές δυσκολίες" κατα το αρχικό στάδιο, τελικά μου κόστισε πιό φθηνά (~65$), και είμαι πολύ πιο πλήρης....

mpetou
21-12-11, 04:15
Κάτοχος και εγώ απο εχτές...αλλά προβληματίζομαι. Μου ξηραίνει πολύ το λαιμό και προκαλεί βήχα. Ίσως φταίει το υγρό (άρωμα στριφτού, 11 mg νικοτίνη), το οποίο μου συνέστησε ο πωλητής με βάση τις καπνιστικές μου συνήθειες. Συνέβη σε κάναν άλλο στην αρχή?


Σε εμενα συνεβει και χειροτερα απο αυτο τρελος βηχας και κρουψιμο λες και ειτανε
5 τσιγαρα μαζι...

Θα το συνηθίσεις και δεν θα σου το κανει μετα απο καμμια εβδομαδα γιατι θα καταλαβεις
οτι πρεπει να περνεις μακροσυρτες και απαλες τζουρες.

Αμα ειχες ενα δυνατο ηλεκτρονικο τσιγαρο πατεντα δεν θα ειχες αυτο το προβλημα
και θα μπορουσες να περνεις μικρες και δυνατες τζουρες οπως το κανονικο τσιγαρο..

Παιζει μεγαλη σημασια η ισχυς που αποδιδει η μπαταρια στην αντισταση η επιφανεια που καλυπτει η αντισταση η τροφοδοσια αυτης η θερμοκρασια του ατμου οταν φτανει στο λαιμο μας
η ευκολια που τραβαμε την τζουρα δηλαδη το ποσο σφιχτη ειναι η ποσοτητα σε
νικοτινη και αλλα συστατικα συστατικα του υγρου.

Γενικα τα ετοιματζιδικα κινεζικα e τσιγαρα ειναι κατα 99% αχρηστα .
Αθλια ποιοτητα κατασκευης και τα τυπου cartomizers ειναι μερικα και επικυνδινα
γιατι εχουνε φυτιλια και διαφρες μπουρδες μεσα που μαυριζουντε καιγοντε και βγαζουνε παραπροιοντα καυσης.

Αμα θες να κανεις κατι να πλησιαζει παρα πολυ στο κτ πρεπει να κανεις μοντα και να πιανουνε τα χερια σου..

Γενικα με ενα μικρο κοστος γυρω στα 25 ευρω αμα πιανουνε τα χερια σου μπορεις να φτιαξεις πολυ δυνατο ητ
που θα ειναι σχεδον ιδιο με το κανονικο και θα σηκωνει δυνατες και κοφτες τζουρες.
Τα κινεζικα αυτο δεν μπορουνε να το πετυχουνε λογω πολλων παραμετρων που ειναι λαθος σε αυτα

@Slammer καλες επιλογες εκτος τις μπαταριες που ειναι μαπα εντελως και τις χρυσοπλήρωσες.
Με 1.6 ευρω με τα μεταφορικα βρισκεις 3.7V Li-ion 1000mAh protected πολυ μικρου μεγεθους
βαζεις 4 τετοιες παραλληλα και γινετε δυναμιτης με μια χαμηλη αντισταση ...
Η τις βαζεις σε σειρα και βαζεις μια μεγαλη αντισταση και γινετε παλι δυναμιτης

@ ADSLgr.com All rights reserved.