PDA

Επιστροφή στο Forum : Ηλεκτρονικό τσιγάρο (reloaded)- Για μεγάλα "φουγάρα"



Σελίδες : 1 2 3 4 5 [6] 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71

Slammer
21-12-11, 04:43
Επειδή όλοι έλεγαν ότι οι μπαταρίες είναι μικρές και μένεις, γι αυτό πήρα 4, αλλα τελικά με τη χρήση που κάνω αρκούν 2 για να βγεί όλη η ημέρα (τι στο καλό πιπίλα το κάνουν το τσιγαράκι και τους τελειώνουν σε 2 ωρες?). Παρέλειψα να πώ ότι από τον φόβο μη ξεμένω από μπαταρίες, πήρα και ένα usb passthrough, αλλά τελικά δεν το χρησιμοποιώ.
Τωρα που έχουν περάσει μερικές ημέρες χρήσης, πέρνω 2 καλογεμισμένες μπαταρίες και 2 φουλαρισμένα κάρτο (~2x0.8ml), δηλαδή δυο πλήρη τσιγάρα, το πρωί και είμαι ΟΚ όλη την ημέρα. Δεν νομίζω ότι αδειάζουν και πολύ οι μπαταρίες γιατί σε 30-40 λεπτά όταν μπουν στον φορτιστή είναι ΟΚ. Η γεύση μου φαίνεται ΟΚ, και έχεις δίκιο ότι χρειάζεται διαφορετική συμπεριφορά από ότι στο κτ, θέλει ρουφιξιές πιο απαλά και με μεγαλύτερη διάρκεια.
Βασικά το συγκεκριμένο σετάκι το διάλεξα κυρίως για το πολύ μικρό μέγεθος του (πρακτικά όσο ένα κατοστάρι τσιγάρο) και για την καλη γεύση που βγάζει το κάρτο του, συμφωνα πάντα με τα λεγόμενα των "ειδικών" στο e-kapnisma.

NeK
21-12-11, 17:09
Μπήκα αισίως και εγώ στο club των ατμιστών! :cool:

Εχτές αγόρασα το κιτ "want" της nobacco μαζί με 2 υγρά, ένα "camel" 16mg και ένα "ry2" 16mg το οποίο και τελικά προτιμώ περισσότερο. Από εχτές λοιπόν που το αγόρασα μέχρι τώρα δεν έχω κάνει ούτε ένα κανονικό τσιγάρο, γιατί με κάλυψε αρκετά ώστε να μην το χρειαστώ.

Τώρα από την εμπειρία μου έχω να πω τα εξής: Στην αρχή φοβόμουν ότι δεν θα μου δίνει το "χτύπημα" που αναζητώ ή η γεύση του θα είναι αποκρουστική, όμως μπορώ να πω πως και το κτύπημα είναι αρκετά δυνατό και με ικανοποιεί αλλά και η γεύση του είναι υποφερτή. Λέω υποφερτή γιατί γνωρίζω πως όταν έχεις σηνηθίσει μία μάρκα κανονικών τσιγάρων, σου ξυνίζει ακόμα και να αλλάξεις μάρκα κανονικών τσιγάρων, πόσο μάλλον να το γυρίσεις εντελώς σε κάτι τόσο διαφορετικό όπως ο ατμός. Ξέρω όμως ότι όλες οι γεύσεις συνιθίζονται ακόμα και οι αποκρουστικές, γιαυτό και το ότι είναι "υποφερτή" η γεύση είναι ευχάριστο γιατί θα το συνηθίσω πολύ γρήγορα και εύκολα (ήδη το ψιλοσυνήθισα).

Βέβαια μου προξένησε λίγο βήχα (αν και είχα ήδη βήχα λόγω του ότι ήμουν κρυωμένος/με γρίπη αυτές τις ημέρες), βήχα χαρακτηριστικό, δηλαδή μετά από κάθε τζούρα που τραβούσα, μου άφηνε κάτι στο λαιμό που με γαργαλούσε έντονα το οποίο υποθέτω πως είναι η υγρασία του ατμού και μου προκαλούσε να βήξω για να το διώξω.

Παρόλαυτά επέμενα στην προσπάθεια και τελικά σήμερα ευχτυώς μου συμβαίνει ελάχιστα και σε ανεπαίσθητο σημείο και πιστεύω πως το ξεπέρασα και είμαι χαρούμενος για αυτό.

Είμαι αρκετά ευχαριστημένος και είμαι αισιόδοξος πως θα το γυρίσω μια και καλή στο άτμισμα!

ΥΓ. Επίσης σήμερα ξύπνησα με καθαρά πνευμόνια και χωρίς πρωινό βήχα και μου έκανε μεγάλη εντύπωση αυτό. Δεν ξέρω εάν είναι τυχαίο αλλά ειδικά αυτές τις ημέρες που ανάρωνα από το κρύωμα, τα πρωινά ξύπναγα με πολύ βήχα και φλέγματα.

Gordito
21-12-11, 18:22
To εχω στα χερια μου και το φορτιζω.

Μου εκανε αρνητικη εντυπωση οτι η δεξαμενουλα που περνει το υγρο ειναι στην ακρη του τσιγαρου, στην 'φυσουνα' που ερχεται σε επαφη με το στομα.

Εχει μια τρυπουλα στη μεσα ακρη του, και κατι εξεχει απο το κυριως σωμα και μπαινει μεσα στη δεξαμενη.

Αυτο ειναι πιο ευαισθητο σε απωλειες ή μου φαινεται;

Νικαετός
22-12-11, 00:54
Απώλειες υπάρχουν. Σιγά σιγά (σε 3-4 μέρες max) θα συνηθιζεις να "τραβάς" όσο χρειάζεται για να μην έχεις απώλειες...

Slammer
22-12-11, 02:57
Βέβαια μου προξένησε λίγο βήχα (αν και είχα ήδη βήχα λόγω του ότι ήμουν κρυωμένος/με γρίπη αυτές τις ημέρες), βήχα χαρακτηριστικό, δηλαδή μετά από κάθε τζούρα που τραβούσα, μου άφηνε κάτι στο λαιμό που με γαργαλούσε έντονα το οποίο υποθέτω πως είναι η υγρασία του ατμού και μου προκαλούσε να βήξω για να το διώξω

Ενδεχομένως και η νικοτίνη σου να είναι πολύ (ειδικά αν το "γαργάλημα" θα το χαρακτήριζες και σαν ελαφριά καούρα). Θα το δείς στη πορεία... αν σου άρεσε το RY πάρε και το αντίστοιχο 0mg έτσι ώστε αναμιγνύοντας τα δυο υγρα να αλλαζεις την περιεκτικότητα ακριβως εκεί που το θέλεις (εγω τελικά, μετα από την δευτερη μερα, βολεύτηκα με 50/50 από 0mg/12mg και μάλλον θα συνεχίσω με 66/33, που βγάζει 4mg/ml)

Tiven
22-12-11, 04:43
(τι στο καλό πιπίλα το κάνουν το τσιγαράκι και τους τελειώνουν σε 2 ωρες?)

όπως το πες

σχεδόν όλοι οι γνωστοί μου που έχουν ηλεκτρονικά, αυτό κάνουν
καπνίζουν πάρα πολύ παραπάνω από ότι με κανονικά

ακόμη και εγώ τις πρώτες μέρες που το πήρε ο κολλητός μου και το δοκίμαζα, έκανα σαν παλαβός αφού η γεύση του ήταν πολύ ευχάριστη.. λες και έκανες ναργιλέ ένα πράγμα.

didaskalo
22-12-11, 12:33
Υπάρχουν συμβατότητες υγρών και μάρκας ΗΤ? Δηλαδή αν το μαγαζί απο όπου πήρα το ΗΤ έχει 2-3 είδη υγρών πρέπει να ξαναπάρω απο εκεί, ή οποιοδήποτε υγρό κάνει?

daywalker06
22-12-11, 12:51
Οποιοδήποτε υγρό κάνει

mpetou
22-12-11, 15:15
Προσοχη στα ηλεκτρονικα τσιγαρα που πουλανε τα κινεζικα και ειδικα στα cartomizers.
Μακρια απο ητ που εχουνε φυτιλι και πολυεστερα μεσα και σφουγγαρακια κολλητα στην αντισταση...
Δεν ειναι ακίνδυνα
Αμα ανοιξετε ενα ητ και εχει μεσα μαυρο σημαινει ατελης καυση αρα παραπροιντα καυσης
που νε ναι μεν ειναι παρα πολυ λιγοτερα απο του κτ αλλα ειναι επικινδυνα.
Δεν λεω να μην κανετε ητ να κανετε αλλα προσοχη στο τι κανετε και τι υγρα βαζετε...
Στα κινεζικα υγρα βαζουνε και οινοπνευμα μεσα ... αρα καλο να τα αφηνετε 1-2 μερες ανοιχτα να εξατμιζετε.
Επισης η καθαρη 99.99% βρωσιμη VG ειναι πανακριβη και υπαρχει σοβαρη πιθανοτητα στα υγρα να βαζουνε
ραφιναρισμενη μεσα που εχει προελθει απο πετρελαιοειδή.
Για τη δικη σας ασφαλεια μην βαζετε οτι ετοιματζιδικο βρειτε αλλα φτιαξτε τα δικα σας υγρα απο VG που ειναι
food approved 99.99% E422 .
Επισης μην βλεπετε δηθεν αναλυσεις γιατι αυτες δεν ειναι στο συνολο των προιντων
ειναι σε δειγμα που εστειλε η ιδια η εταιρια που το πουλαει οποτε υπαρχει σοβαρος κινδυνος να
εστειλε καλο δειγμα και να πουλαει μπουγαδιασμενα υγρα.

Για την δικη σας ασφαλεια φτιαξτε το δικο σας ητ και μην παρετε καποιο πακετο...
Να ξερετε οτι θα βαλετε μεσα ποιοτικα υλικα και θα σας κοστισει λιγοτερο.
Αν σας τελιωσει καποιο φιλτρο ανοιξτε το να δειτε αν εχει μαυρο μεσα αν εχει μαυρο τοτε κατι
δεν παει καθολου καλα ...

Το προβλημα δεν το ητ ειναι η υλοποιηση του ητ να ειναι καλη...
ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΟΛΑ ΤΑ ΗΤ ΙΔΙΑ ΕΧΟΥΝΕ ΤΕΡΑΣΤΙΕΣ ΔΙΑΦΟΡΕΣ ΑΠΟΔΟΣΗΣ ΚΑΙ ΑΣΦΑΛΕΙΑΣ

Slammer
22-12-11, 16:59
Για DIY υγρά και αρωματα δείτε εδω (http://www.inaweraflavours.com/en/) καθως και εδω (http://www.flavourartexpress.biz/) (και τα 2 εντός ΕΕ).
Γενικά το τελικό υγρό αποτελείται από βάση με την περιεκτικότητα νικοτίνης που θέλουμε (προσθέτουμε VG/PG αν θελουμε να αραιώσουμε την περιεκτικότητα κι άλλο) και περίπου 3-5% άρωμα.

daywalker06
22-12-11, 17:04
Που εχεις βρει VG E422 και πόσο την αγόρασες ?

Slammer
22-12-11, 17:49
Υπάρχει στα φαρμακεία, ή το παραγγέλνεις και το φέρνει. Το κόστος είναι μικρό, μερικά ευρώ ανα 100ml.
Εδω (http://www.inaweraflavours.com/en/liquid-nicotine-vg-based/15-vg-base-0-mg-ml-100-ml.html) μπορείς να πάρεις βρωσιμη, φυτική.

daywalker06
22-12-11, 19:08
Αυτές στα φαρμακεία δεν έχουν σήμανση Ε422, Τα υγρά στα φαρμακεία και του Πολωνού τα ξέρω , αυτά χρησιμοποιώ.
Για να εχουν σήμανση Ε422 το κόστος είναι μεγάλο και ελάχιστες εταιρίες εχουν

Gordito
22-12-11, 19:43
Aπο χτες που το εχω ξεκινησει, εχω καπνισει 2 μολις κανονικα τσιγαρα, μετα απο γευμα.

Εχω παρει μια ψιλοαπαραδεκτη γευση 'Μaxboro' με 18mg νικοτινη. Ανυπομονω να επισκεφτω καποιο καταστημα και να δω καμια αλλη γευση, φανταζομαι θα μπορεις να δοκιμασεις πριν αγορασεις.

mpetou
22-12-11, 19:57
παρτε απο εδω φτηνα και τσεκαρισμενη
http://www.boots.com/en/Boots-Value-Health-Glycerin-B-P-200ml_852418/
εκανα ερευνα αγορα για εσας...

biller
22-12-11, 20:01
Για δώστε ρε παιδιά κανένα καλό ηλεκτρονικό μαγαζί να ψωνίσουμε καμιά ποιοτική νικοτίνη εμείς οι εξαρτημένοι.
Σαν αυτά που έδωσε ο Slammer

Undisputed
22-12-11, 20:12
Οσοι ατμιζετε να προσέξετε μην καταπίνετε το υγρό (που συχνά έρχεται στο στόμα για διαφορους λογους).

Επισης προσοχη αν ο εισπνεομενος ατμος μυριζει καμενο. Σημαινει προβλημα η ξεραμα στον ατμοποιητη.

Τελος μια φιλη μου με ασθμα, βρεθηκε στο νοσοκομειο με υγρο στους πνευμονες. Αν και δεν το πιστευω προσωπικα *την αιτια* , της ειπαν οτι ειναι απο το ΗΤ. Το μελλον θα δειξει ...

Πάντως για μενα το ΗΤ με βοηθησε να ΚΟΨΩ το κανονικο (καπνιζα εδω και 20 χρονια). Και τωρα η μυρωδια του κανονικου που προκαλει αηδια !!!

petruccios
22-12-11, 20:29
Γεια σας παίδες,

θα ήθελα τη γνώμη σας,όποιος ξέρει να μου πει τη διαφορά..δοκίμασα απο ένα φίλο μου το ΗΤ και ψήνομαι να το ξεκινήσω κι εγώ αφού όσο κράτησε η "δοκιμαστική" χρήση του απο μένα το ένιωσα πολύ καλό. Το θέμα είναι πως από μια μικρή έρευνα αγοράς που έκανα υποθέτω πως οι 2 πιο "καλές" μάρκες είναι η Nobacco και η Ovale (της medicre αν δεν κάνω λάθος)..γι αυτό η γνώμη σας θα μου ήταν χρήσιμη να διαλέξω ποιό θα ήταν καλύτερο σαν επιλογή.

mpetou
22-12-11, 20:42
Γεια σας παίδες,

θα ήθελα τη γνώμη σας,όποιος ξέρει να μου πει τη διαφορά..δοκίμασα απο ένα φίλο μου το ΗΤ και ψήνομαι να το ξεκινήσω κι εγώ αφού όσο κράτησε η "δοκιμαστική" χρήση του απο μένα το ένιωσα πολύ καλό. Το θέμα είναι πως από μια μικρή έρευνα αγοράς που έκανα υποθέτω πως οι 2 πιο "καλές" μάρκες είναι η Nobacco και η Ovale (της medicre αν δεν κάνω λάθος)..γι αυτό η γνώμη σας θα μου ήταν χρήσιμη να διαλέξω ποιό θα ήταν καλύτερο σαν επιλογή.

οχι φιλε μου δεν ειναι αυτες απλα περνουνε κινεζικα και τα βαφτιζουνε με το δικο τους ονομα... οποτε προσοχη δεν υπαρχει μαρκα ουτε nobaco ουτε ovale
κινεζικα πουλανε και εχουνε πει απλα στο εργοστασιο να τυπωνει το ονομα τους απανω...
Κατι σαν τους υπολογιστες innovator και turbo-x
Γι αυτο ειπα ποιο πανω προσοχη...
Γνωμη μου παρε μια καλη μπαταρια και κανε ενα hand made atomizer που να αλλαζεις
οποτε θες την αντισταση του
Ετσι θα σου βγει συνολο 30 ευρω καπου η ιδιοκατασκευη και θα εχεις κατι ποιοτικο
Φυσικα τα παραπανω τα κανεις αν πιανουνε τα χερια σου και εχει εφεση στις κατασκευες

daywalker06
22-12-11, 20:43
παρτε απο εδω φτηνα και τσεκαρισμενη
http://www.boots.com/en/Boots-Value-Health-Glycerin-B-P-200ml_852418/
εκανα ερευνα αγορα για εσας...

Ευχαριστούμε :p

Για κανε και μια έρευνα με νικοτίνη γιατί σκέτη VG ειναι ακόμα νωρίς


bTW δεν λεει πουθενά οτι είναι Ε422 η του Boots vg


EDIT

Για δωσε photo από τα δικά σου ΗΤ

Tα δικά μου
94604

mpetou
22-12-11, 20:53
δεν το λεει αλλα ειναι εγκεκριμενη για βρωση και εχει ελεγχο απο τον αντιστοιχο εοφ της αγγλιας
επισης την εχουνε δοκιμασει καποιο και ελνε οτι καμμια σχεση με τις διαφορες που κυκλοφορουνε..

........Auto merged post: mpetou πρόσθεσε 6 λεπτά και 52 δευτερόλεπτα αργότερα ........

εμενα δεν ειναι ετοιμα ακομα για μπαταρια εχω της φωτογραφικη μηχανης (ειναι πολυ δυνατη)
και για ατμο εχω ενα πειραγμενο 510 που του εχω βγαλει τα φυτιλια και τα σφουγαρακια

περιμενω τα εξαρτηματα να το φτιαξω θα τα εχω σε μερικες μερες

αυτα που εχεις στη φωτο τι ειναι ακριβως ? σε τορνο / cnc τα εφτιαξες ?

petruccios
22-12-11, 20:55
Το θέμα όμως είναι για κάποιον που δεν θέλει/μπορεί για τον οποιονδήποτε λόγο να κάτσει να το κατασκευάσει μόνος του..η μόνη πρόταση δηλαδή είναι η ιδιοκατασκευή???

mpetou
22-12-11, 21:06
αν παρεις κινεζικο δεν τα βγαλει πανω απο 30 μερες
και να τσεκαρεις πρωτα μεσα οτι δεν εχει φυτιλι και σφουγγαρακι πολυεστερα...

Επισης τα κινεζικα υγρα ειναι πολυ επιφοβα να εχουνε επικυνδινες ουσιες μεσα.
Υγρα μονο απο ευρωπη και μονο ελεγμενα απο σοβαρο οργανισμο.

Το εργαστηριο του δημοκριτου που επικαλείται η nobacco ασφαλως και ειναι σοβαρο απλα
το εργαστηριο τσεκαρε μονο 3 μπουκαλακια και δεν τα τσεκαρε δειγματοληπτικα
αλλα τσεκαρε αυτα που εστειλε η εταιρια.
Τα υγρα αυτα ειναι κινεζικα οποτε ειναι πολυ πιθανον τα 3 που κανανε την δοκιμη να ειτανε καλα
και τα αλλα που πουλανε μαζικα μπουγαδιασμενα...

petruccios
22-12-11, 21:18
Μα φίλε mpetou δε λέω για τα υγρά,λέω για τις μάρκες..αφού έτσι κι αλλιώς κινέζικα είναι όλα τότε σύμφωνα μ αυτά που λες κανένα δεν κρατάει..

mpetou
22-12-11, 21:26
οχι δεν ειναι ολα κινεζικα... υπαρχουνε και ιδιοκατασκευες

αν θες να παεις κινεζικο παρε το στην πραγματικη τιμη του τιμη 15 ευρω
και οχι 90 που το πουλανε βαφτισμενο.
Οπως και να εχει να παρεις κατι που δεν θα εχει ουτε φυτιλι ουτε σφουγγαρακια πολυεστερα γιατι καιγοντε και ειναι επικίνδυνα.

Αμα δε βαριομουνα θα σου εβγαζα φωτο ενα cartomizer που εχω να δεις οτι εχει παρει φωτια μεσα και ειναι μαυρο το σφουγγαρακι.
Αυτο ειναι επικυνδινο

daywalker06
22-12-11, 21:36
Δωσε ενα παράδειγμα χωρίς φιτίλι, θα ηταν ενδιέφεραν γιατι δεν ξέρω κάποιο

nnn
22-12-11, 21:45
Για όσους γράφουν για Κινέζικα κλπ


The modern electronic cigarette's design was devised by Chinese pharmacist Hon Lik in 2003

:whistle:


Καλό άτμισμα σε όσους το επιλέξετε και με το καλό το κόψιμο του τσιγάρου.

mpetou
22-12-11, 22:29
προσοχη αυτος ο κινεζος Hon Lik δεν εφτιαξε το σημερινο ητ που ξερουμε με την αντισταση
του κινεζου που εχει παρει την πατεντα το ατμισμα γινετε με υπερηχους
και οχι με αντισταση και ετσι δεν εχει καμενα μεσα φυτιλια και σφουγγαρακια.

Κινεζικο με κινεζικο εχει διαφορα ο συγκεκριμενος η πατεντα του ουδεμια σχεση εχει με αυτα
που πουλανε του συγκεκριμενου ειναι το ruyian και ειναι με ultrasonics η πατεντα και οχι με αντισταση.
Γι αυτο λεω δεν ειναι ολα τα ητ ιδια αλλα εχουνε τεραστιες διαφορες σε ασφαλεια και αποδοση...
Αυτα που πουλανε ειναι με αντισταση πυρακτωσεως και αμα εχει απανω φυτιλι και πολυεστέρα καίγεται και ειναι επικυνδινος

Στο ruyian που ειναι με υπερηχους εχει 20πλασια τιμη απο αυτα της σειρας δινουνε 5 χρονια εγγυηση γιατι δεν ειναι με αντισταση αλλα δεν βγαζει τοσο καλο ντουμανι.

Αλλο ultrasonics και αλλο φυτιλι και σφουγγαρακια για να ξερουμε τι λεμε...

Slammer
22-12-11, 22:42
Αν θελετε κάτι, όχι κινέζικο, που να είναι πλήρως επισκευάσιμο (βαζεις δικό σου φυτίλι υψηλών προδιαγραφών, και αντίσταση) τότε ατμοποιητής από εδώ (http://www.e-smokeguru.gr/index.php/en/The-GG/Iatty/94-Iatty.html) ή εδω (http://www.e-smokeguru.gr/index.php/en/The-GG/Iatty-2.html) και μια συμβατή μπαταρία. Περισσότερα εδώ. (http://www.youtube.com/watch?v=TkrdXmCHE6w&feature=player_embedded#!)
Μπορεί να κοστίζει λίγο παραπάνω από τα κινέζικα, αλλα μολις σε λίγες εβδομάδες θα τα βγάλει τα λεφτά του, αφου δεν χρειάζεται αναλώσιμα (φυτίλι και αντίσταση με το μέτρο είναι μηδαμινής αξίας), .... και είναι και ελληνικής σχεδίασης/κατασκευής. Μονο το μεγάλο μέγεθος με χαλάει... αφού μιλάμε για ητ και όχι για ηλ (ηλεκτρικό λουλά).

mpetou
22-12-11, 22:45
εμενα κατι δε μου παει καλα στο φυτιλι και στην αντισταση και αυτο φαινετε απο το μαυρισμα μετα απο μερικα ατμισματα...
Κατασκευη χωρις φυτιλι και να κολυμπαει η αντισταση στο υγρο υπαρχει ωστε να μην αναπτυσει μεγαλες θερμοκρασιες ?

Θα ηθελα μια καθαρη λυση με υπερηχους/μικροκυματα/laser.
Αυτο αυξανει το κοστος πολυ αλλα μια τετοια κατασκευη θα αντεχε χαλαρα 5 χρονια

daywalker06
22-12-11, 22:57
@Slammer

Ο iatty δεν θα βγει ξανά στην παραγωγή και ο Οδυσσέας θα αργήσει λιγο γιατί οσα κομμάτια εγιναν έφυγαν στα pre-orders.
To φιτίλι είναι κινέζικο σε ολους, το καλύτερο φιτίλι ειναι κινέζικο:lol:

Η καλύτερη επιλογή για επισκευάσιμο σε αρχάριο και μη είναι ο A2 για μένα.

mpetou
22-12-11, 23:12
εγω θα φτιαξω καποιον ultrasonics παντως χωρις αντιστασεις και φυτιλια να δω τι ψαρια πιανει
γιατι δεν τα γουσταρω τα φυτιλια που μαυριζουνε και καιγονται.

το A2 απο που μπορω να τον αγορασω φτηνα ? ποσο κανει ? εχει φυτιλι και αυτος ?
γιατι αμα εχει δεν θα παρω

Νικαετός
22-12-11, 23:57
Άντε με το καλό να φτιάξετε κάτι καλό και γιατί όχι να το ρίξετε στην αγορά.

Το θέμα είναι να μπορούμε να βρίσκουμε υγρά. ;)

Slammer
23-12-11, 00:26
Το θέμα είναι να μπορούμε να βρίσκουμε υγρά. ;)

Μια νταμιτζάνα 5L (http://www.inaweraflavours.com/en/liquid-nicotine-vg-based/17-vg-base-0-mg-ml-100-ml.html) είναι αρκετή?

@daywalker06, σωστά, η πρώτη παρτίδα του ΟΔΥΣΣΕΑ εξαφανίστηκε...... εντάξει, θα υπάρξει και συνέχεια σίγουρα

Τον Α2, δεν ξερω αν μπορείς να τον αγοράσεις σκέτο. Τον πουλάει ο κατασκευαστής πακέτο, αλλά το σύνολο βγαίνει αρκετά τσουχτερό (http://www.bulli-smoker.com/sorglospackete/elite-sorglospakete/bulli-elite-901-sorglospacket-2-2.html) (>180 ευρώ). Σε αυτή τη κατηγορία ο ΟΔΥΣΣΕΑΣ δεν παίζεται.... πολύ καλή δουλειά.

Νικαετός
23-12-11, 00:45
Μια νταμιτζάνα 5L (http://www.inaweraflavours.com/en/liquid-nicotine-vg-based/17-vg-base-0-mg-ml-100-ml.html) είναι αρκετή?


Άψογος. :oneup:

mpetou
23-12-11, 01:29
απο inawera.com τα ιδια ποιο φτηνα αν κανετε υπομονη λιγες μερες θα σας κανω review
ωστε να μην κανετε αστοχες παραγγελιες καθως τα πηρα ολα

daywalker06
23-12-11, 02:20
Μια νταμιτζάνα 5L (http://www.inaweraflavours.com/en/liquid-nicotine-vg-based/17-vg-base-0-mg-ml-100-ml.html) είναι αρκετή?

@daywalker06, σωστά, η πρώτη παρτίδα του ΟΔΥΣΣΕΑ εξαφανίστηκε...... εντάξει, θα υπάρξει και συνέχεια σίγουρα

Τον Α2, δεν ξερω αν μπορείς να τον αγοράσεις σκέτο. Τον πουλάει ο κατασκευαστής πακέτο, αλλά το σύνολο βγαίνει αρκετά τσουχτερό (http://www.bulli-smoker.com/sorglospackete/elite-sorglospakete/bulli-elite-901-sorglospacket-2-2.html) (>180 ευρώ). Σε αυτή τη κατηγορία ο ΟΔΥΣΣΕΑΣ δεν παίζεται.... πολύ καλή δουλειά.

Επειδή εχω και τον Α2 και τον Οδυσσέα που αρέσει ο Α2
Ο Οδυσσέας είναι λιγο μπελαλίδικος

Gordito
23-12-11, 20:21
Nα μοιραστω τις εντυπωσεις μου.

Ενω μεχρι χτες το βραδυ, πρωτη μερα, ολα ηταν καλα, ξαφνικα το ego-t μου αρχισε να χανει πολυ υγρο στο στομα και να μπουκωνει συνεχεια, λογικα επειδη εχανε υγρα.

Το καθαρισα εξονυχιστικα, αλλαξα φιλτρακι, αλλα παλι το ιδιο.

Τωρα δοκιμαζω τον δευτερο ατμοποιητη και μου φαινονται ολα καλα.

Υπαρχει περιπτωση να εχει χαλασει το φυτιλι του ατμοποιητη και να μου ανοιγει μεγαλυτερη τρυπα στο φιλτρακι;

Νικαετός
23-12-11, 21:06
Gordito./ Ναι. Και σε εμένα ο ένας στους 4 ατμοποιητές είναι για πέταμα. Έχω πάρει καμιά δεκαριά και κάνω ξεσκαρτάρισμα.

Slammer
23-12-11, 22:10
Οι ατμοποιητές είναι αναλώσιμα και χρειάζονται αντικατάσταση περιοδικά, μερικές φορές όμως κάποια κομματια είναι προβληματικά από την αρχή..... γι αυτό προμηθευτείτε ανταλλακτικά (http://www.heaven-gifts.com/)

Νικαετός
23-12-11, 22:17
Οι ατμοποιητές είναι αναλώσιμα και χρειάζονται αντικατάσταση περιοδικά, μερικές φορές όμως κάποια κομματια είναι προβληματικά από την αρχή..... γι αυτό προμηθευτείτε ανταλλακτικά (http://www.heaven-gifts.com/)

Aυτή είναι μπίζνα λέμε :oneup:

Slammer
23-12-11, 23:11
Νικαετέ, σκέφτεσαι να φέρεις κανένα κοντέϊνερ?

Νικαετός
24-12-11, 00:32
Μπα... 5-6 νταμιτζάνες λέω LOL.

Πάντως αν δεις τι γίνεται τρελλαίνεσαι. Ο άλλος δίνει 5 λίτρα με 20 ευρώ και εδώ τα 20 mL τα πουλάνε 14+....

Slammer
24-12-11, 01:07
Ο άλλος δίνει 5 λίτρα με 20 ευρώ και εδώ τα 20 mL τα πουλάνε 14+....

Μαλλον αναφέρεσαι σε σκέτη βάση, γιατί τα νικοτινούχα είναι ακριβότερα. Πάντως οι διαφορές είναι τεράστιες.... συνήθως τα έτοιμα υγρά κοστίζουν στην αγορά περίπου 0.60-0.80 ευρώ ανά ml, ενω από την inawera (μη πάμε και στους κινέζους) μπορείς να πάρεις 5L, βάσης VPG των 12mg με 154 ευρώ και το άρωμα της αρεσκείας σου (περίπου 3-5%, οπότε θα χρειαστείς 150-250ml αρωματος) άλλα 40-50 ευρώ, οπότε τελικά θα σου έρθει περίπου 0,04 ευρω/ml και θα καλύψεις την επόμενη τριετία, αν μάλιστα χρησιμοποιείς μικρότερη περιεκτικότητα τοτε πάει ακόμα φθηνώτερα.
Για εναν που "ατμίζει" συστηματικά το κόστος των ανταλλακτικών είναι επίσης υπολογίσιμο, και διαφέρει ανάλογα το μοντέλλο του ητ που χρησιμοποιεί.
Βέβαια σε καμμία περίπτωση το ητ δεν ξεπερνά το 40% του κόστους του κανονικού... και μπορεί με επισκευάσιμους ατμοποιητές να φτάσει παρα πολύ χαμηλά, σε νούμερα λεπτών/ημέρα.

ΥΓ: Η πλάκα είναι ότι επιχείρησα να καπνίσω κανονικό τσιγάρο μετα από μολις μια εβδομαδα αποκλειστικής χρήσης ητ.... ήταν αδύνατο....:oneup:

Νικαετός
24-12-11, 01:13
Μπα εγώ συνεχίζω να καπνίζω ΚΤ. Το πρωί με τον καφέ (αυτό δεν το κόβω), το μεσημέρι μετά το φαγητό και το απόγευμα με τον καφέ επίσης.

Σιγά σιγά ελαττώνω τις ποσότητες όμως. Από 3-4 τωρα είμαι στα 2-3 τη δόση...

OxAp0d0
24-12-11, 15:49
απο inawera.com τα ιδια ποιο φτηνα αν κανετε υπομονη λιγες μερες θα σας κανω review
ωστε να μην κανετε αστοχες παραγγελιες καθως τα πηρα ολα

H διαφορά στην τιμή είναι τεράστια! Δε μετανιώνω που ξεκίνησα με εγχώριους μεταπωλητές, αφού έτσι κι αλλιώς το κόστος της αγοράς καπνού ήταν μεγαλύτερο από την αγορά υγρού + Ηλ. τσιγάρου, αλλά γεγονός παραμένει πως μου έπιασαν τον κώλο! Οι τιμές του inawera φαίνονται απίστευτα καλύτερες από οτιδήποτε μπορεί να βρει κάποιος εγχώριο.

Αναμένω την κριτική σου μπετού! Και μη ξεχάσεις να δώκεις και οδηγίες για το μαγείρεμα (πόση βάση, πόσο άρωμα κτλ).

mpetou
24-12-11, 16:17
εχω βαλει courier απλα τωρα εχουνε πολλη δουλεια λογω εορτων και καθυστερουνε...

μολις ερθουνε θα σας πω ποια βαση ειναι η ποιο καλη και ποια αρώματα.

Αν βιαζεστε παραγγειλτε 10/50/100ml απο ολα για δοκιμη και παντα
μεγαλη περιεκτικοτητα 36ml γιατι σε μικροτερο ογκο βαζεις περισσοτερη ουσια και ειναι και ποιο φτηνο και εχει λιγοτερα μεταφορικα και το σπατε μετα με αραιωση με PG ή VG

VG σας ειπα που βρίσκετε τσεκαρισμενη και φτηνη.
Εχουνε και τα φαρμακεια αλλα θελει ψαξιμο ωστε να βρεις τσεκαρισμενη.

επισης περιμενω και κατι υλικα για να φτιαξω ενα super επισκευασιμο ητ χωρις φυτιλι και σφουγγαρακι
χαμηλου κοστους γιατι τα κινεζικα ειναι και επικίνδυνα τα cartomizers και χαλανε και δεν παιζουνε σωστα
Θα δοκιμασω το κολπο με του υπερήχους να δω τι ψαρια πιανει.
Εδω να πω και κατι αλλο η PG και η VG δεν εντελως ακινδυνες οπως λενε η PG αμα πιασει μεγαλη θερμοκρασια
βγαζει επικινδυνα παραπροϊόντα και η VG εχει καποιες ηπιες παρενέργειες με χρηση απο του στοματος με ατμισμα δεν εχει μελετηθει ακομα.
Αυτα δεν τα λεω εγω τα λεει ο επισημος οδηγος φαρμακων του εοφ οπως και ολοι οι αντιστοιχο εοφ των αλλων χωρων
και δεν τα λενε τωρα αλλα εχω τους οδηγους προ του 2004 που βγηκε το ητ.
Το κινεζικα ητ εκτος απο ατμισμα κανουνε και κανονικο καψιμο του υγρου αμα ανεβασει μεγαλη θερμοκρασια η αντισταση
και αυτο γινετε συχνα λογω κακης υλοποιησης.
Ασφαλες ειναι μονο αυτο που το υγρο δεν εχει επικίνδυνα συστατικα και στον ατμο ανιχνευονται τα ιδια ακριβως συστατικα με το υγρο.Η αναλυση του nobacco ειναι μονο στα υγρα και οχι στον ατμο και σε 3 μονο δειγματα.
οποτε προσοχη σε αυτα που διαβαζετε και να τα διαβαζετε παντα με προσοχη και στην πραγματικη τους διασταση.

Slammer
24-12-11, 16:40
Γενικά η "συνταγή" είναι απλή...
Πέρνεις βάση με υψηλή περιεκτικότητα, όπως λέει ο mpetou για μείωση κόστους, ας πούμε 36 mg/ml
Η βάση αυτή πρέπει να αραιωθεί με PG ή VG ανάλογα τα γούστα μας (κανονικά οι βάσεις είναι άοσμες, αλλα η επιλογή έχει να κάνει με προσωπικό γούστο - η VG κάνει πολύ "ατμό"- αλλα έχει να κάνει και με το η.τ. που χρησιμοποιούμε, άλλα ατμίζουν καλύτερα την PG και άλλα την VG, ενας γενικός κανόνας είναι 50-50).

Αν για παράδειγμα θέλουμε να φιάξουμε υγρό με περιεκτικότητα νικοτίνης 10mg/ml τότε υπολογίζουμε:

Πα * Vα = Πτ * Vτ

όπου
Πα, η αρχική περιεκτικότητα νικοτίνης, στη περίπτωση μας 36
Vα, η ποσότητα βάσης που θα πρέπει να χρησιμοποιήσουμε
Πτ, η επιθυμητή περιεκτικότητα νικοτίνης που θέλουμε να έχει το τελικό υγρό
Vτ, η ποσότητα του υγρού που θέλουμε να φιάξουμε.

Έτσω ότι θέλουμε να φιάξουμε 10ml υγρού, οπότε χρειαζόμαστε βαση:

Vα = Πτ * Vτ / Πα => 10 * 10 / 36 = 2,78 ml

Στα 10 ml τελικού υγρού θα βάλουμε και 5%, δηλαδή 0.5 ml, άρωμα ή αρώματα του γούστου μας (προφανώς άλλοι θέλουν λιγότερο πχ 3% και άλλοι περισσότερο μεχρι και 10%).
Επίσης, όπως είπαμε, χρειαζόμαστε και PG/VG για να συμπλρώσουμε το υπόλοιπο υγρό μεχρι τα 10 ml.
Τελικά θα χρειαστούμε:

2.78 ml (βασης των 36mg) + 0.5 ml άρωμα + 3.36 ml PG + 3.36 ml VG = 10 ml τελικού υγρού

χοντρικα μπορούμε να πούμε 1ml = 20 σταγόνες και να κάνουμε τη μίξη.

ΥΓ: Βλεπετε το όφελος της "δυνατής" βάσης, με 2.78 φιάχνουμε 10 ml, ενω αν πέρναμε low των 12 mg, τοτε θα έπρεπε να τη βάλουμε σχεδόν αδιάλυτη.
ΥΓ2: Προσοχή όταν χειριζόμαστε υγρά με νικοτίνη, η νικοτίνη σε υψηλές περιεκτικότητες είναι ισχυρό δηλητήριο που μάλιστα απορροφάται ταχύτατα από το δέρμα. Φοράμε πάντα γάντια όταν χειριζόμαστε τετοια υγρά. Επίσης, μακρυά από παιδια, μια δόση 40mg (περίπου 1 ml δυνατής βασης) μπορεί να προκαλέσει σοβαρή και μόνιμη βλάβη σε μικρά παιδια

Νικαετός
24-12-11, 16:47
βγαζει επικινδυνα παραπροϊόντα και η VG εχει καποιες ηπιες παρενέργειες με χρηση απο του στοματος με ατμισμα δεν εχει μελετηθει ακομα.
Αυτα δεν τα λεω εγω τα λεει ο επισημος οδηγος φαρμακων του εοφ οπως και ολοι οι αντιστοιχο εοφ των αλλων χωρων
και δεν τα λενε τωρα αλλα εχω τους οδηγους προ του 2004 που βγηκε το ητ.
.

Ποια ακριβώς είναι τα επικίνδυνα παραπροϊόντα mpetou. Ξέρουμε ή έτσι λέμε?

daywalker06
24-12-11, 16:52
Και σε όποιον οι πράξεις του @Slammer φαίνονται κορακίστικα οπως σε μένα
εδώ (http://www.cloud9vaping.co.uk/ELiquidCalc)

@ ADSLgr.com All rights reserved.