PDA

Επιστροφή στο Forum : Ηλεκτρονικό τσιγάρο (reloaded)- Για μεγάλα "φουγάρα"



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 [7] 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71

Slammer
24-12-11, 16:58
Παρενέργειες έχουν όλες οι ουσίες ακόμα και η ασπιρίνη, το να συγκρίνουμε δύο ουσίες που χρησιμοποιούνται στα φάρμακα, στην ζαχαροπλαστική, στα καλλυντικά και αποδεδειγμένα δέν είναι τοξικά με τις εκατοντάδες τοξικές και καρκινογόνες ουσίες του τσιγάρου είναι τελείως άστοχο.
Να ΜΗΝ καπνίζει κανείς τίποτα, αυτό είναι το καλύτερο, όμως το να καπνίζει κανείς προιόντα καύσης καπνού είναι τάξεις μεγέθους πιο επικίνδυνο και βλαβερό από το να εισπνέει ατμούς γλυκόλης.
Μη ξεχνάμε ότι το ητ είναι εναλλακτική μέθοδος καπνίσματος....

mpetou
24-12-11, 17:00
Ποια ακριβώς είναι τα επικίνδυνα παραπροϊόντα mpetou. Ξέρουμε ή έτσι λέμε?
αλδεϋδες και μονοξείδιο του άνθρακα

επισης για την γλυκερινη διαβαστε εδω http://www.eof.gr/assets/National_Formulary_2007.zip

σελιδα 577

για να υπαρχει ασφαλεια δεν πρεπει να ανεβαζει πολυ μεγαλες θερμοκρασιες η αντισταση
και για να γινει αυτο πρεπει να κολυμπαει στο υγρο και να ψυχεται.
Αν δεν ειναι καλα βρεγμενη η δεν χτυπαει πανω της αερας να την κρυωνει τοτε αυτο δεν ειναι καλο.
Επισης προσοχη στα φυτιλια και στα σφουγγαρακια για δικη σας ασφαλεια ανοιξτε ενα τελειωμένο
cartomizer να δειτε αν εχει σημαδια καυσης μεσα . Αν εχει ειναι φολα
Αν η αντισταση παει σε πολυ μεγαλες θερμοκρασιες τοτε δεν εχουμε ατμισμα αλλα καυση κανονικη

Slammer
24-12-11, 18:45
Με λίγα λόγια, όταν αυτό που εισπνέουμε είναι ατμός τοτε ΟΚ, αν είναι καυσαέριο υπάρχει πρόβλημα.

NeK
24-12-11, 19:43
αλδεϋδες και μονοξείδιο του άνθρακα

επισης για την γλυκερινη διαβαστε εδω http://www.eof.gr/assets/National_Formulary_2007.zip

σελιδα 577

για να υπαρχει ασφαλεια δεν πρεπει να ανεβαζει πολυ μεγαλες θερμοκρασιες η αντισταση
και για να γινει αυτο πρεπει να κολυμπαει στο υγρο και να ψυχεται.
Αν δεν ειναι καλα βρεγμενη η δεν χτυπαει πανω της αερας να την κρυωνει τοτε αυτο δεν ειναι καλο.
Επισης προσοχη στα φυτιλια και στα σφουγγαρακια για δικη σας ασφαλεια ανοιξτε ενα τελειωμένο
cartomizer να δειτε αν εχει σημαδια καυσης μεσα . Αν εχει ειναι φολα
Αν η αντισταση παει σε πολυ μεγαλες θερμοκρασιες τοτε δεν εχουμε ατμισμα αλλα καυση κανονικη

Συγνώμη αλλά η γλυκερίνη που κολλάει; Γλυκόλη δεν έχουν τα υγρά; Είναι συγγενική της γλυκερίνης μήπως;

Gordito
24-12-11, 19:51
Εσεις εχετε προχωρησει και στο μαγειρεμα υγρων; :p

Τι χρησιμοποιειτε σαν τσιγαρο;

Γενικα, απο αυτο που εχω δεν ειμαι ικανοποιημενος και θελω να το αλλαξω.

Το κοστος δεν με νοιαζει αλλα θελω κατι με το οποιο να μην πολυασχολουμαι με καθαρισμα κλπ ουτε να μου χανει υγρα.

daywalker06
24-12-11, 19:55
Χοντρικά δυο είναι τα υγρά PG=προπυλενογλυκόλη και VG=γλυκερίνη

mpetou
24-12-11, 21:05
ναι σωστα οταν ειναι ατμισμα κανενα προβλημα καθως δεν αλλαζει η χημικη συσταση του διαλυματος.
Οταν εχουμε καυση γινετε αντιδραση καυσης και αλλαζει η χημικη συσταση και αυτο δεν ειναι καλο.

PG=προπυλενογλυκολη
VG=φυτικη γλυκερινη=γλυκερινη=γλυκερολη

συνηθως γινετε μιξη των 2
η PG παρασκευαζετε απο πετροχημικα οποτε προσοχη να παρετε μονο καθαρης μορφης
με κωδικο E1520 καταλληλη για τροφιμα.
VG επισης μονο καθαρης μορφης με κωδικο E422 καταλληλη για τροφιμα.

Αυτες που εχουνε κωδικο E1520 και E422 εχουνε πολλαπλασια τιμη απο αυτες που δεν εχουνε γιατι εχουνε πιστοποιηση
για χρηση σε τροφιμα.Ετσι υπαρχει μεγαλος κινδυνος μη χρησης πιστοποιημενης PG/VG για χρηση σε τροφιμα στα ετοιμα υγρα για μειωση του κοστους απο τον κατασκευαστη και την αυξηση του κερδους του.
Επισης σε μερικα ετοιμα υγρα βαζουνε και οινοπνευμα και γινει ποιο ομοιογενες το διαλυμα και να ατμιζετε ποιο ευκολα γιατι
το οινοπνευμα ειναι πολυ πτητικο.Οποτε τα ετοιμα υγρα να τα αφηνετε ανοιχτα αμα εχουνε οινοπνευμα να εξατμιστει.

H VG βγαζει ποιο πολυ ντουμανι και η PG ερεθίζει ποιο πολυ το λαιμο για να προσομοιωσει την αισθηση του κτ.
Η αισθηση στο λαιμο ειναι νευροφυτικο συμπτωμα που αναζητανε οι καπνιστες και μετα απο λιγο καιρο
στο ητ φευγει.
Αποσυνδεετε δηλαδη στο εγκεφαλο η ληψη νικοτινης με αυτο οποτε πολλοι το γυρνανε σε VG

NeK
24-12-11, 21:22
H VG βγαζει ποιο πολυ ντουμανι και η PG ερεθίζει ποιο πολυ το λαιμο για να προσομοιωσει την αισθηση του κτ.
Η αισθηση στο λαιμο ειναι νευροφυτικο συμπτωμα που αναζητανε οι καπνιστες και μετα απο λιγο καιρο
στο ητ φευγει.
Αποσυνδεετε δηλαδη στο εγκεφαλο η ληψη νικοτινης με αυτο οποτε πολλοι το γυρνανε σε VG

Μπορείς να επεκταθείς λίγο περισσότερο σε αυτό; Δηλαδή δεν είναι η νικοτίνη η οποία δημιουργεί το "χτύπημα" που λένε; Εγώ αυτό νόμιζα.

Νικαετός
24-12-11, 21:43
Σίγουρα δεν είναι η νικοτίνη αφεντικό. Το άρωμα παίζει τον ρόλο του. (Δεν γνωρίζω για PG) αλλά ένα βανιλάτο με τη χαμηλότερη περιεκτικότητα σε νικοτίνη δεν μπορούσα με τίποτα να το καπνίσω, εγώ που θεωρούσα τον λαιμό μου μπουρί μετά από 40 χρόνια μάρλμπορο και άλλα βαρέα και ανθυγιεινά.

mpetou
24-12-11, 22:06
ο εγκεφαλος εχει συνδεσει την ικανοποιηση που περνει απο τη νικοτινη
με την αισθηση του καπνου στο λαιμο.
Και αυτοματα μολις εχει εχει αυτη την αισθηση στο λαιμο ξερει οτι ερχετε η ουσια...
Ετσι αυτη την αισθηση στο λαιμο την εχει συνδεσει με κατι καλο...

Αν σε καποιο καπνιστη δινανε κανονικο τσιγαρο χωρις νικοτινη με ολες τις αλλες ουσιες
να το κανει για καποιο διαστημα μετα θα αηδιαζε την αισθηση του καπνου στο λαιμο.
Γιατι θα μαθαινε ο εγκεφαλος αυτοματα οτι απο αυτη την αισθηση δεν ακολουθει η νικοτινη.

Ναι η νικοτινη κανει καποιο "τσουξιμο/καψιμο" και τη νιωθεις στο λαιμο...

Αμα συνδεσει ο εγκεφαλος τη ληψη νικοτινης με τον ατμο του ητ τοτε θα σου φαινετε το κτ
βρωμερο (οπως οντως ειναι). Για να γινει αυτο θα πρεπει να αρχισεις το ητ και παραλληλα να μην κανεις κτ γιατι τοτε συνδεει και τα 2 τσιγαρα ο εγκεφαλος με τη νικοτινη αρα θεωρει και τα 2 καλα.

Απλα το ητ πετυχενει ενω τα nicorete οχι γιατι εχει ιδια περιπου καμπυλη η συγκεντρωση
νικοτινης στο πλασμα με το κτ.
http://www.chem.uoa.gr/chemicals/images/nicotine/nic_in_plasma.gif
Δηλαδη κανει ενα pulse με αποτομη μεγαλη συγκεντρωση της νικοτινης στο αιμα ενω οι τσιχλες και τα patches
εχουνε αργη αποδεσμεση και δεν κανουνε καλη δουλεια..

Μερικους τροπους που δρα στον εγκεφαλο μπορειτε να δειτε εδω
http://www.chem.uoa.gr/chemicals/chem_nicotine.htm
βεβαια δεν ολοι οι τροποι που δρα γνωστοι...

Slammer
25-12-11, 03:38
Αμα συνδεσει ο εγκεφαλος τη ληψη νικοτινης με τον ατμο του ητ τοτε θα σου φαινετε το κτ βρωμερο (οπως οντως ειναι).

Τι να πω.... μετά τη τελευταία συνταγή DIY, με σοκολάτα και ρούμι :COOL:, τι να μου πεί το κτ? Απολαμβάνω ένα εξαιρετικής γεύσης άτμισμα και η λέξη "βρωμερό" για το κτ μου φαίνεται πολύ λίγη....

maik
25-12-11, 12:26
Ρε παιδια ολα καλα αυτα που λετε , για μιξεις αρωματα γλυκολες νικοτινες κλπ κλπ.
Ομως εμενα μου φαινεται μπελας ακομα και το γεμισμα του υγρου και η φορτιση της μπαταριας.
Καλο ειναι να απεμπλακουμε απο τον καπνο του ΚΤ και τα παραγωγα του αλλα να μην γινουμε και χημικοι μηχανικοι στα καλα καθουμενα.

Νικαετός
25-12-11, 12:33
Μιχάλη, καλές είναι οι πληροφορίες. Ο καθένας ακολουθεί αυτό που του ταιριάζει. Κάποια στιγμή θα πάω και εγώ σε custom made ΗΤ. Bασικά θέλω μεγαλύτερες μπαταρίες καθώς και χώρο για υγρό...

daywalker06
25-12-11, 12:40
Που να λέγαμε και για στρίψιμο αντίστασης, πόσες σπείρες και ohm κλπ. :p
Ακούγετε και είναι μπελάς αλλα το συνηθίζεις γρήγορα και σου αρέσει βλέποντας τα αποτελέσματα

maik
25-12-11, 13:34
Μιχάλη, καλές είναι οι πληροφορίες. Ο καθένας ακολουθεί αυτό που του ταιριάζει. Κάποια στιγμή θα πάω και εγώ σε custom made ΗΤ. Bασικά θέλω μεγαλύτερες μπαταρίες καθώς και χώρο για υγρό...

Σιγουρα χρειαζονται οι πληροφοριες. Απλα το βλεπω απο την δικια μου σκοπια. Αγορασα ενα τυπο ΗΤ μονο και μονο γιατι ηταν το πιο ελαφρυ και το πιο ευχρηστο.
Ισως ακουγεται λιγο τεμπελικια η αποψη αλλα νομιζω οτι αυτη ακριβως η "ευκολια" χρησης θα με βοηθησει να απεμπλακω πιο γρηγορα απο το ΚΤ αλλα και γενικα απο το τσιγαρο.

mpetou
25-12-11, 16:50
αυτα τα ετοιμα τα λεπτα ητ ειναι δυσφήμιση του ητ γιατι εχουνε σχεδον παντα κακη αποδοση λογω μπαταριας και κακου ατμοποιητη που μπουκώνει.

Ετσι υπαρχει σοβαρη πιθανοτητα καποιος που θα τα παρει να απογοητευτει απο το ητ.

Εξαλου αυτα κοστιζουνε γυρω στα 50 με 80 ευρω με τα ιδια ισως και λιγοτερα μπορεις να φτιαξεις πολυ καλυτερο που να βγαζει ντουμανια και να κραταει πολυ ωρα.

sdikr
25-12-11, 16:52
Ρε παιδια συγνώμη, μιλάμε για το αν πχ η pg ή η vg είναι κακες;
την στιγμή που ρουφάμε το κανονικό τσιγάρο;

mpetou
25-12-11, 16:59
σαφως δεν υπαρχει συγκριση με το κτ...
απλα δεν ειναι εντελως αθωες για ολους..

υπαρχουνε ατομα που εχουνε υπερευαισθησια και μπορει να ζοριστουνε
και δεν λεμε οτι ειναι κακες λεμε οτι ειναι κακες αμα καουνε.
Οχι να ατμιστουνε να καουνε...

sdikr
25-12-11, 17:02
σαφως δεν υπαρχει συγκριση με το κτ...
απλα δεν ειναι εντελως αθωες για ολους..

υπαρχουνε ατομα που εχουνε υπερευαισθησια και μπορει να ζοριστουνε
και δεν λεμε οτι ειναι κακες λεμε οτι ειναι κακες αμα καουνε.
Οχι να ατμιστουνε να καουνε...


Μιλάμε για ατόμα που μέχρι τώρα κάνανε το κανονικό τσιγάρο

mpetou
25-12-11, 17:10
ακριβως ατομο μπορει να κανει κτ
και να εχει υπερευαισθησια στην vg και να τον πιασει αλλεργικο αναπνευστικο.
Συνηθως αυτο το ατομο θα εχει και αλλες αλλεργιες και θα το ξερει οτι ειναι αλεργικο.

Αλλα οταν καιγετε και δεν ατμιζεται γινετε αντιδραση καυσης που βγαζει παραπροιοντα

sdikr
25-12-11, 18:25
ακριβως ατομο μπορει να κανει κτ
και να εχει υπερευαισθησια στην vg και να τον πιασει αλλεργικο αναπνευστικο.
Συνηθως αυτο το ατομο θα εχει και αλλες αλλεργιες και θα το ξερει οτι ειναι αλεργικο.

Αλλα οταν καιγετε και δεν ατμιζεται γινετε αντιδραση καυσης που βγαζει παραπροιοντα



Μου θύμησες το ανέκδοτο, μάνα είμαι gay,
Μάνα, μην ξανακάνεις παράπονο για το φαγητό μου :p

Gordito
26-12-11, 02:08
WHAT THE F@CK!!!!

Οπως φορτιζα την μπαταρια σημερα, ακουω ενα ΤΣΑΦ, και παρτον κατω τον φορτιστη! Ειχε ζεματισει ολακερος και φυσικα ειναι για πεταμα!

Επισης να σημειωσω οτι στο παλιοκινεζικο βρωμοτσιγαρο μου, και οι 2 ατμοποιητες χανουν υγρα, μπουκωνουν κλπ

Θα το παω πισω και θα κοιταξω για refund!!

mpetou
26-12-11, 02:44
φτηνα τη γλιτωσες...

το προβλημα ειναι αμα σκασει η μπαταρια που ειναι σαν mini χειροβομβιδα.
Ενα παραδειγμα εδω
http://www.candlepowerforums.com/vb/showthread.php?280909-Ultrafire-18650-3000mA-exploded

Και καποιες ελλατωματικες ή χωρις προστασια μπαταριες li-on σκανε και αμα σου σκασει στη
μουρη μπορει και να σε αφησει επιτοπου ή να σε καψει και να σε τυφλωσει.

Την εχουνε πατησει κάποιοι ετσι.Γι αυτο προσοχη στα κινεζικα...
Εγω την πατησα με ενα πολυμπριζο που εκανε 1 ευρω..
Παω να το βαλω και εβγαλε φωτιες και λαμψεις καηκανε ασφαλειες κτλπ.
Το ανοιξα να δω μετα τι ειχε γινει και ο ηλιθιος κινεζος εργατης ειχε κολλησει και τα 2 συρματα στην ιδια ραγα.. και οχι το καθενα στην δικια του.. φονικο οργανο δηλαδη

Εσενα το τροφοδοτικο δεν ειναι πρoβλημα ανοιξε το και αλλαξε τον ηλεκτρολυτικό πυκωτη αυτος εχει σκασει. Γιατι μαλλον ειτανε κατω των προδιαγραφων..

βαλε ενα ιδιας χωρητικότητας και μεγαλυτερου voltage.

refund δεν μπορεις να κανεις γιατι κανενα κινεζικο δεν εχει εγγυηση ειναι με ημερομηνια ληξης. Το μονο που καλυπτουνε μερικοι ειναι το doa αλλα εγγυηση δεν εχουνε..

Gordito
26-12-11, 02:45
Θελω να παρω αλλο. Δεν παιζω πια με μαιμουδες.

Εχεις καποιο να μου προτεινεις;

Slammer
26-12-11, 03:31
Πήγαινε και πάρε ενα από κάποιο ελληνικό μαγαζί, πχ. nobacco, ovale κλπ. Ότι και να πάει στραβά θα σου το αλλάξουν γιατί καλύπτεται με εγγύηση.Καλύτερα τώρα στην αρχή να έχεις λυμένα όλα τα τεχνικά προβλήματα. (Προσωπικά προτιμώ το mini&more της nobacco, για το μικρό μέγεθος του, το φθηνό αναλώσιμο και την έλλειψη διαρροών και άλλων "υδραυλικών" προβλημάτων)
Τωρα, να κατηγορούμε όλα τα κινεζικα προιόντα αβίαστα δεν είναι σωστό, στο κάτω-κατω της γραφής όλοι οι υπολογιστές και laptop κινέζικοι είναι, με κινέζικες μπαταριές και δεν ανατινάζονται καθε μέρα.
Υπάρχει όμως σοβαρη πιθανότητα κάποιοι πωλητές ebay και μερικά καταστήματα που πουλάνε σε "αφύσικα" χαμηλές τιμές, να διαθέτουν προιόντα διαλογής. Γι αυτό λίγη προσοχή με τα "κελεπούρια"...

ΥΓ: Προσοχή κατα την φόρτιση των ητ. Πρίν μπεί στον φορτιστή απαιτείται σχολαστικό καθάρισμα του κοννέκτορα της μπαταρίας (το σπείρωμα και η επαφή στο κέντρο). Συχνά υγρό από το τμήμα του atomizer περνά από την κεντρική τρύπα και "βρέχει" τους πόλους της μπαταρίας. Χρειάζεται σκούπισμα πριν την τοποθέτηση στον φορτιστή γιατί το υγρό είναι αγώγιμο.

mpetou
26-12-11, 03:52
Θελω να παρω αλλο. Δεν παιζω πια με μαιμουδες.

Εχεις καποιο να μου προτεινεις;


μπες στο youtube και δες παραδειγματα ...
εγω ειδα ενα πως να φτιαξεις ενα με 2 συριγγες και 1 cartomizer 510 και βγαζει ντουμανι.
Υπαρχουνε διαφορες πατεντες βρες μια καλη και φτηνη πατεντα και φτιαξε ενα δικο σου.

Οταν φτιαξω τη δικη μου θα σου δειξω φωτο καθως περιμενω ακομα τα υλικα...

Υπαρχουνε και ετοιμες καλες μοντες που εχουνε καλη αποδοση αλλα κατα τη γνωμη μου δεν αξιζουνε τα χρηματα που ζητανε.. δηλαδη αυτος που τις πουλαει βγαζει πολυ κερδος

οχι δεν ειναι ολα τα κινεζικα αχρηστα αλλα για να ριξουνε το κοστος οι περισσοτεροι κινεζοι φτιαχνουνε σκαρτο πραγμα...
φτηνο και καλο δεν υπαρχει...
το καλο ειναι παντα ακριβο
αλλα υπαρχει και ακριβο που ειναι φολα και απλως κερδιζει πολυ αυτος που το πουλαει...

υπαρχουνε και εξαιρέσεις που καλη σχεδιαση μπορει να φερει μικρο κοστος και καλη ποιοτητα

Gordito
26-12-11, 04:40
Δεν το σκεφτομαι για μοντα, απλα θελω να παρω κατι που να δουλευει σωστα. Ουτε με νοιαζει το μεγεθος ή η οψη.

Φανταζομαι τα cartomizers ειναι πιο ευχρηστα καθως η δεξαμενη ειναι ενιαια, και ετσι δεν εχουμε απωλεις κλπ

Οποτε, με cartomizer ενα HT εχει απλα το carto + την μπαταρια ετσι;

Πως ομως ξερουμε τις συμβατοτητες; Υπαρχει καποιο Ευρωπαικο shop που μπορω να δω μοντελα;

mpetou
26-12-11, 05:31
τσεκαρε αυτο / περιμενε reviews και αμα ειναι καλο παρε το / ειναι ποιο φτηνο σε σχεση με τα αλλα mods / αν φτιαξεις κατι δικο σου θα σου βγει σημαντικα λιγοτερο το κοστος
http://e-kapnisma.gr/index.php/topic,5200.0.html

Slammer
26-12-11, 14:24
Που να πάς με τη τρόμπα αναρόφησης κόλλησης (http://www.antoniou24.gr/p.Aporrofitiki-trompa-me-elatirio-gia-kathe-kollisi-DSP-808-ZD-190.526486.html)....:lol: Τσιγάρο ζήτησε ο άνθρωπος...
Ενα τυπου mini&more με αλλαγή του κάρτο κάθε 3-4 γεμίσματα, όπως λέει ο κατασκευαστής είναι η απλούστερη και ασφαλέστερη λύση. Ακόμα και το κόστος των 1.6 ευρώ ανα κάρτο (υπάρχουν καλύτερες τιμές στο εξωτερικό) μαζί με το υγρό είναι το 30%-40% του κόστους των κανονικών τσιγάρων.

Gordito
26-12-11, 15:36
Kαλο μαγαζακι φαινεται το funstore.

Mπορει καποιος να μου εξηγησει τι ειναι το dripping? Ειναι η διαδικασια που γεμιζεις υγρο το cartomizer?

Γιατι ειναι τοσο ιδιαιτερος ο ορος;

mpetou
26-12-11, 19:28
αν εχω καταλαβει καλα γιατι το εχω και εγω απορια ειναι οταν σταζεις υγρο απευθειας στην αντισταση και τα επιστομια για dripping αμα δεις εχουνε κωνικη τρυπα

Νικαετός
26-12-11, 20:32
Mου φαίνεται πως θα πάμε όλοι για τον ...Οδυσσέα. :p

biller
26-12-11, 20:49
Η αλήθεια είναι οτι έχει αρχίσει να μου τη δίνει με τις "κινεζιες" μπαταρίες και φορτιστές πιο πολύ.

mpetou
26-12-11, 21:44
εβαλα ενα carto 3.4 Ohm στο molex +5V (κοκκινο/μαυρο καλωδιακια) του υπολογιστη και τα ειδα ολα...

Πολυ δυναμη τι να κλασουνε οι μπαταριες και τα usb...

Προεκταση για molex με την καταλληλη αντισταση και δεν υπαρχει αντιπαλος

molex 5v
3.4 ohms
4.55V x 1.34A = 6.1w
Τα παραπανω ειναι απο δικη μου μετρηση

πολυ ισσοροπημενο αρωμα γευση αισθηση απλα πολυ καλο

Προσοχη στο 5v molex να βαζεται ατμο/carto μονο απο 3.5 ohms και πανω για καλο αποτελεσμα γιατι αλλιως με ποιο μικρης αντιστασης θα βγαζει καμμενο

Slammer
26-12-11, 22:19
Υπάρχει mod το οποίο χρησιμοποιεί 6 μπαταρίες ΑΑ, και με έναν σταθεροποιητή βγάζει πάντα 5V (ή ρυθμίζεται πόσο να βγαλει) για σταθερή ποιότητα.
Μια και μιλάμε για mod, εγω σκέφτομαι ένα mod που μαζί με το φιτίλι τυλίγεις μέσα στην αντίσταση και ένα αισθητήριο-τρίχα τύπου PT100, που μετρά την θερμοκρασία.
Με ένα μικρό MCU μετράς την θερμοκρασία στην αντίσταση και μέσω ενός mosfet κάνεις PID control, ωστε το "κάψιμο" της αντίστασης να γίνεται σε απολύτως ελεγχόμενη θερμοκρασία, ανεξάρτητα από τη διάρκεια της ρουφιξιάς και από το πόσο υγρό είναι το φυτίλι. Η θερμοκρασία θα πρέπει να είναι πιο ψηλά από το σημείο βρασμού του υγρού αλλά πιο χαμηλά από τη θερμοκρασία που καίγεται κάτι από το υγρό. Με το τρόπο αυτό δεν θα καίγεται ποτέ η αντίσταση, ούτε το φυτίλι, ενω δεν θα απανθρακώνεται ποτέ μέρος του υγρού. Σαν μπόνους θα κερδίζεις και σε διάρκεια μπαταρίας γιατί στην ουσία κατά την διάρκεια του "ανάμματος" θα γίνεται PWM και όχι συνεχής παροχή ρεύματος. Νομίζω αυτό είναι το απόλυτο mod, το οποίο δεν θα καίει ποτέ τίποτα....
Η πλακέτα πιστεύω ότι μπορεί να γίνει μέχρι και 1x1 εκατοστό, ή και στρογγυλή ώστε να μπαίνει σαν πρόσθετο (φυσικά μόνο για επισκευάσιμους ατμοποιητές τυπου οδυσσέα)

mpetou
26-12-11, 23:26
μπορεις να βαλεις και ενα ολοκληρωμένο να το δινει με τετραγωνικους παλμους το ρευμα
ωστε να ατμιζει και να προλαβαινει να τροφοδοτειτε η αντισταση παλι με υγρο
και να μην ανεβαζει και φουλ θερμοκρασιες ωστε να εχεις καμμενο.
Αυτο ειναι πολυ φτηνο και μπορεις να κρατησεις τη θερμοκρασια και φυσιολογικα επιπεδα
και να εχει αερα η αντισταση να τροφοδοτειτε σωστα χωρις να μενει απο υγρο.

Το μυστικο ειναι να μην γινετε καυση γιατι στην καυση τα φτυνει το φυτιλι και το αρωμα του ατμου καιγετε
και δεν ειναι ωραιο επισης ειναι και επικίνδυνο..

Θα παω αυτες τις μερες να αγορασω υλικα απο καταστημα ηλεκτρονικων εξαρτηματων για δοκιμες

Slammer
27-12-11, 00:56
μπορεις να βαλεις και ενα ολοκληρωμένο να το δινει με τετραγωνικους παλμους το ρευμα
Το PWM αυτό ακριβως κάνει, μόνο που η συχνότητα ή/και το duty cycle θα εξαρτάται από την θερμοκρασία της αντίστασης....

mpetou
27-12-11, 01:24
ναι το καταλαβα οτι αυτο κανει.
Απλα αυτο ειναι καπως ακριβη διαδικασια ενω αμα κανεις το συνεχες παλμικο
πετυχενεις το ιδιο αποτελεσμα περιπου με ελαχιστο κοστος...

Εντωμεταξύ μου ειρθε και μια ιδεα με 3 αντιστασεις στο ητ που να μην παιζουνε ταυτοχρονα αλλα να αναλασονται στο κυκλωμα.. και να διαλεγεις αντισταση manual η να το εχεις στο αυτοματο

Βασικα πολλα μπορεις να κανεις αλλα θελει δοκιμες και εργαλεια

Slammer
27-12-11, 13:12
Δείτε αυτή τη μελέτη (http://www.casaa.org/files/Virgiania%20Commonwealth%20University%20Study.pdf) που συγκρίνει κάποια βιολογικά μεγέθη, κατα το κάπνισμα/άτμισμα κανονικών και ηλεκτρικών τσιγάρων. Το περίεργο είναι ότι τα επίπεδα νικοτίνης είναι πολύ χαμηλα με το ητ ακόμα και με υγρά που θεωρούνται δυνατά (δοκιμάστηκαν υγρά 16 και 18). Στο ίδιο συμπέρασμα έχουν καταλήξει κι άλλες έρευνες, μία από τις οποίες, θεώρησε ότι το ητ είναι άχρηστο αφού δεν προσφέρει στον "εξαρτημενο" καπνιστή την νικοτίνη που του χρειάζεται (θα τη βρώ κι αυτή). Δείτε επίσης την συντριπτική διαφορά στην περιεκτικότητα του μονοξειδίου του άνθρακα......

Το πιο ενδιαφέρον της μελέτης: Under these acute testing conditions, neither of the electronic cigarettes exposed users to
measurable levels of nicotine or CO, although both suppressed nicotine/tobacco abstinence symptom ratings.
Με λίγα λόγια ενω το ητ δεν αυξάνει σημαντικά τα επίπεδα νικοτίνης, ανακουφίζει από το σύνδρομο στέρησης....

hemlock
27-12-11, 13:51
Σαν επιδοξος αγοραστης ενος ηλεκτρονικου τσιγαρου τι θα πρεπει να "προσεξω"?
1.Καταλαβαινω οτι πρεπει να επιλεξω κατι με νικοτινη που να βολευει τον ουρανισκο...Ναι????

2.Δεν θα μου αρεσε να κραταω στο χερι ματσουκι (πολυ βαρια στο μεγεθος ενος 100"-καπνιζω στριφτα με slim φιλτρακια)...
α.Αυτο σημαινει οτι θα εχω θεμα με τον χρονο αποφορτισης?
β.Και με της αμπουλες νικοτινης?

3.Απο γευσεις υπαρχουν πολλες...Κατι που να εχει την "γευση" κανονικου τσιγαρου υπαρχει/εχετε "καπνισει" (και οχι marlboro)?

4.Σαν αναλωσιμο θεωρειται η αμπουλα και η αντισταση ή και αλλα εξαρτηματα?
α. Καθε ποτε χρηζουν αλλαγης-ειναι συναρτηση με το ποσο ασχολησε με αυτο/το εχεις "αναμενο"?

5.Ποια ειναι τα parts ενος ηλ. τσιγαρου?

Νικαετός
27-12-11, 14:17
@hem, διάβασε πιο πάνω το ποστ του slammer. Είναι κατατοπιστικότατο.

Αυτό που μορώ να σου πω είναι το εξής. Πάρε τσιγάρο με αμπούλα στην οποία να βάζεις απευθείας υγρό. Όσο μεγαλύτερη τόσο το καλύτερο. Επίσης η μπαταρία να είναι μεγάλη και να κρατάει. Το κάθε atomizer κρατάει περίπου 20 μέρες με βαριά χρήση. (Ατμοποιητής + αμπούλα). Πιθανόν να το πετάξεις και μετά από 2-3 μέρες αν χάνει υγρά.

(Μιλάω πάντα για τη μάρκα που έχω πάρει και ξέρω - nobacco i-want. Υγρά υπάρχουν πολλά οπότε θα πρέπει στην αρχή να κάνεις αρκετές δοκιμές μέχρι να καταλήξεις σε αυτό που σε ικανοποιεί)

Για το μέγεθος. Όσο και αν είναι το συνηθίζεις πολύ πολύ γρήγορα. Οπότε μην έχεις πρόβλημα. Μέχρι τώρα από όσα διαβάζω και εδώ αλλά και αλλού, το μέγεθος πράγματι μετράει. ;)

Slammer
27-12-11, 14:45
3.Απο γευσεις υπαρχουν πολλες...Κατι που να εχει την "γευση" κανονικου τσιγαρου υπαρχει/εχετε "καπνισει" (και οχι marlboro)?

Ένα καλό που διάβασα γι αυτό:

"Το να ψάχνεις να βρείς τη γεύση του κανονικού τσιγάρου στο ηλεκτρικό, είναι σαν να πηγαίνεις σε ένα μαγαζί όπου συχνάζουν-εργάζονται κυρίες εξαιρετικού κάλλους και εσύ να ψάχνεις να βρείς μία, που να μοιάζει στην γυναίκα σου....."

Κανένα ητ δεν θα σου δωσει την πικρίλα και την αίσθηση της πίσσας στο στομα. Υπάρχουν καθαρές γεύσεις καπνού όμως γρήγορα θα αναζητήσεις μεγαλύτερη ποικιλία.....

Όσο για αρχή, η επιλογή και οι προτάσεις που μπορεί να σου κάνει κανείς είναι τελείως υποκειμενικές. Έχω δοκιμάσει τύπου Ego-T και Ego-W και δεν κόλλησα. Προτίμησα κατι σε πιό μικρό, που στην ελληνική αγορά κυκλοφορεί μόνο από την nobacco ως mini&more (http://www.nobacco.gr/product/701/nobacco-mini-more) ενω είναι γνωστό ως KR808D (http://www.heaven-gifts.com/gallery-81.html). Γενικά, ενω θα δείς πολλά μοντέλα να κυκλοφορούν με διάφορα ονόματα, στη πράξη τα μοντέλα είναι πολύ λιγα και ο κάθε έμπορος τα κυκλοφορεί με το δικό του όνομα και όχι με το generic. Πολλές αναλύσεις και reviews απο έμπειρους ατμιστές θα βρείς στο e-kapnisma.gr. Δυστυχώς, όπως συμβαίνει σε όλα τα τεχνολογικά προιόντα, δεν υπάρχει το τέλειο προιόν, όλα έχουν τα προβλήματα τους και τα δυνατά τους σημεία. Είναι πολύ σημαντικό να προετοιμαστείς κατάλληλα, αγοράζοντας τον σωστό εξοπλισμό, εφόσον αποφασίσεις να δοκιμάσεις. Πολλοί γνωστοί μου δοκίμασαν και το παράτησαν σε 1-2 ημέρες λόγω τεχνικών προβλημάτων ή κακής επιλογής υγρού.

tsavman
27-12-11, 14:47
Δείτε αυτή τη μελέτη (http://www.casaa.org/files/Virgiania%20Commonwealth%20University%20Study.pdf) που συγκρίνει κάποια βιολογικά μεγέθη, κατα το κάπνισμα/άτμισμα κανονικών και ηλεκτρικών τσιγάρων. Το περίεργο είναι ότι τα επίπεδα νικοτίνης είναι πολύ χαμηλα με το ητ ακόμα και με υγρά που θεωρούνται δυνατά (δοκιμάστηκαν υγρά 16 και 18). Στο ίδιο συμπέρασμα έχουν καταλήξει κι άλλες έρευνες, μία από τις οποίες, θεώρησε ότι το ητ είναι άχρηστο αφού δεν προσφέρει στον "εξαρτημενο" καπνιστή την νικοτίνη που του χρειάζεται (θα τη βρώ κι αυτή). Δείτε επίσης την συντριπτική διαφορά στην περιεκτικότητα του μονοξειδίου του άνθρακα......

Το πιο ενδιαφέρον της μελέτης: Under these acute testing conditions, neither of the electronic cigarettes exposed users to
measurable levels of nicotine or CO, although both suppressed nicotine/tobacco abstinence symptom ratings.
Με λίγα λόγια ενω το ητ δεν αυξάνει σημαντικά τα επίπεδα νικοτίνης, ανακουφίζει από το σύνδρομο στέρησης....


Μα ο "εξαρτημένος" καπνιστής λαμβάνει πολύ περισσότερη νικοτίνη από όση "χρειάζεται" η εξάρτησή του ;)
Εγώ πχ μπορεί να κάπνιζα 15 στριφτά σερί σε μια βραδυνή έξοδο 5 ωρών, και με το ΗΤ σε αντίστοιχο διάστημα να λάβω συνολικά νικοτίνη ενός τσιγάρου (και ούτε), ακόμα και αν το πιπιλίζω όλη την ώρα (χρησιμοποιώ υγρό με 5mg/ml και ατμίζω περίπου μισό mL την ημέρα, οπότε είμαι στα 2,5mg νικοτίνης σύνολο όλη μέρα. Ένα στριφτό δε θα έχει 1mg; )
Η εξάρτηση είναι

hemlock
27-12-11, 15:19
@hem, διάβασε πιο πάνω το ποστ του slammer. Είναι κατατοπιστικότατο.

Αυτό που μορώ να σου πω είναι το εξής. Πάρε τσιγάρο με αμπούλα στην οποία να βάζεις απευθείας υγρό. Όσο μεγαλύτερη τόσο το καλύτερο. Επίσης η μπαταρία να είναι μεγάλη και να κρατάει. Το κάθε atomizer κρατάει περίπου 20 μέρες με βαριά χρήση. (Ατμοποιητής + αμπούλα). Πιθανόν να το πετάξεις και μετά από 2-3 μέρες αν χάνει υγρά.

(Μιλάω πάντα για τη μάρκα που έχω πάρει και ξέρω - nobacco i-want. Υγρά υπάρχουν πολλά οπότε θα πρέπει στην αρχή να κάνεις αρκετές δοκιμές μέχρι να καταλήξεις σε αυτό που σε ικανοποιεί)

Για το μέγεθος. Όσο και αν είναι το συνηθίζεις πολύ πολύ γρήγορα. Οπότε μην έχεις πρόβλημα. Μέχρι τώρα από όσα διαβάζω και εδώ αλλά και αλλού, το μέγεθος πράγματι μετράει. ;)
Νικε εννοεις να παρω κατι που να τοποθετω με συριγγα την νικοτινη μεσα στην αμπουλα????:hmm:



Ένα καλό που διάβασα γι αυτό:

"Το να ψάχνεις να βρείς τη γεύση του κανονικού τσιγάρου στο ηλεκτρικό, είναι σαν να πηγαίνεις σε ένα μαγαζί όπου συχνάζουν-εργάζονται κυρίες εξαιρετικού κάλλους και εσύ να ψάχνεις να βρείς μία, που να μοιάζει στην γυναίκα σου....."

Κανένα ητ δεν θα σου δωσει την πικρίλα και την αίσθηση της πίσσας στο στομα. Υπάρχουν καθαρές γεύσεις καπνού όμως γρήγορα θα αναζητήσεις μεγαλύτερη ποικιλία.....

Όσο για αρχή, η επιλογή και οι προτάσεις που μπορεί να σου κάνει κανείς είναι τελείως υποκειμενικές. Έχω δοκιμάσει τύπου Ego-T και Ego-W και δεν κόλλησα. Προτίμησα κατι σε πιό μικρό, που στην ελληνική αγορά κυκλοφορεί μόνο από την nobacco ως mini&more (http://www.nobacco.gr/product/701/nobacco-mini-more) ενω είναι γνωστό ως KR808D (http://www.heaven-gifts.com/gallery-81.html). Γενικά, ενω θα δείς πολλά μοντέλα να κυκλοφορούν με διάφορα ονόματα, στη πράξη τα μοντέλα είναι πολύ λιγα και ο κάθε έμπορος τα κυκλοφορεί με το δικό του όνομα και όχι με το generic. Πολλές αναλύσεις και reviews απο έμπειρους ατμιστές θα βρείς στο e-kapnisma.gr. Δυστυχώς, όπως συμβαίνει σε όλα τα τεχνολογικά προιόντα, δεν υπάρχει το τέλειο προιόν, όλα έχουν τα προβλήματα τους και τα δυνατά τους σημεία. Είναι πολύ σημαντικό να προετοιμαστείς κατάλληλα, αγοράζοντας τον σωστό εξοπλισμό, εφόσον αποφασίσεις να δοκιμάσεις. Πολλοί γνωστοί μου δοκίμασαν και το παράτησαν σε 1-2 ημέρες λόγω τεχνικών προβλημάτων ή κακής επιλογής υγρού.

Η προταση σου ειναι πολλυ κοντα στο γουστο μου...
Τωρα ...Το 1ml χωρητικοτητας που περιεχει σημαινει τι? Ποσες εισπνοες? Αυτο που θελω να κατανοησω ειναι το αν γινεται οσο το δυνατον ανωδυνα να το χρησιμοποιω,δηλαδη (σκεπτομενος οτι δεν καπνιζω και πακετα μεσα σε μια μερα) σε καθημερινη χρηση κανοντας 20-25 (πολλυ max) τσιγαρα την ημερα θα μπορω να το εχω στην τσεπη μου χωρις φορτιση-θα αντεξει τοσες ωρες? Χωρις αντικατασταση αμπουλας?

Slammer
27-12-11, 15:40
Δυσκολο να εκτιμήσει κανείς αυτά τα μεγέθη, υπάρχουν συσκευές που "καίνε" πιο πολύ ή πιο λίγο υγρό και το ίδιο συμβαινει και με τη μπαταρία. Χονδρικά μπορείς να πείς ότι κατα μέσο όρο 1ml αντιστοιχει σε 10-12 τσιγάρα, τουλάχιστον έτσι το καταλαβαίνω.
Ξεκινώντας και φοβουμενος όλα αυτά αγόρασα 4 μπαταρίες και 2 φορτιστές usb (δεν πήρα το PCC-ταμπακιέρα). Ξεκινώντας το πρωί γεμίζω 3-4 αμπούλες και πέρνω 3 μπαταρίες φορτισμένες. Στη πράξη ποτέ μέχρι το βράδυ δεν άδειασα ούτε τη δεύτερη μπαταρία, ουτε επίσης χρειάστηκα πάνω από 2 αμπούλες-κάρτο. Το όλο θέμα είναι όπως βγαίνοντας έξω με τσιγάρα πέρνεις και 2-3 πακέτα από το φόβο μη μείνεις.
Μετα από μερικές ημέρες χρήσης είμαι πιο χαλαρός, πέρνω δυο πλήρη τσιγάρα (μπαταρία+καρτο) συν ένα κάρτο (καλού-κακού μπάς και καεί κάποιο πρίν αδειάσει) και είμαι ΟΚ μεχρι το βράδυ. Οι άλλες δύο μπαταρίες μένουν στον φορτιστή ωστε να είναι γεμάτες και να χρησιμοποιήσω αυτές την επόμενη μέρα.
Οπότε για αρχικό ΚΙΤ προτείνω να πάρεις ξεχωριστά μπαταρίες, κάρτο και φορτιστή και όχι το κιτ:

4 μπαταρίες (http://www.nobacco.gr/product/703/hlektroniko-tsigaro-mpataria-mini&more) Χ 12 =46
10 καρτο (http://www.nobacco.gr/product/702/atomizer-mini&more) (8Χ2)= 16 (λογικά θα χρειάζεσαι 1-2 την εβδομάδα)
2 φορτιστες USB (http://www.nobacco.gr/product/665/usb-hybrid) X 9 = 18 (το hybrid έχει ίδιο σπείρωμα μπαταρίας)

ΣΥΝΟΛΟ 82, όσο περίπου και το κίτ αλλα νομίζω πιο πλήρης. Ισως είμαι λίγο υπερβολικός με το εξοπλισμό και σίγουρα για αρχή μπορείς να πάρεις 2 μπαταρίες, εναν φορτιστή και 5 κάρτο (σύνολο 41 ευρω), όμως όσο πιο ομαλά εξελλιχθούν τα τεχνικά θεματα τόσο περισσότερες πιθανότητες να το κρατήσεις.
ΥΓ: Φυσικά τα ίδια πράγματα μπορείς να τα βρείς περίπου στα μισα από καταστημα του εξωτερικου.

hemlock
27-12-11, 16:12
Δυσκολο να εκτιμήσει κανείς αυτά τα μεγέθη, υπάρχουν συσκευές που "καίνε" πιο πολύ ή πιο λίγο υγρό και το ίδιο συμβαινει και με τη μπαταρία. Χονδρικά μπορείς να πείς ότι κατα μέσο όρο 1ml αντιστοιχει σε 10-12 τσιγάρα, τουλάχιστον έτσι το καταλαβαίνω.
Ξεκινώντας και φοβουμενος όλα αυτά αγόρασα 4 μπαταρίες και 2 φορτιστές usb (δεν πήρα το PCC-ταμπακιέρα). Ξεκινώντας το πρωί γεμίζω 3-4 αμπούλες και πέρνω 3 μπαταρίες φορτισμένες. Στη πράξη ποτέ μέχρι το βράδυ δεν άδειασα ούτε τη δεύτερη μπαταρία, ουτε επίσης χρειάστηκα πάνω από 2 αμπούλες-κάρτο. Το όλο θέμα είναι όπως βγαίνοντας έξω με τσιγάρα πέρνεις και 2-3 πακέτα από το φόβο μη μείνεις.
Μετα από μερικές ημέρες χρήσης είμαι πιο χαλαρός, πέρνω δυο πλήρη τσιγάρα (μπαταρία+καρτο) συν ένα κάρτο (καλού-κακού μπάς και καεί κάποιο πρίν αδειάσει) και είμαι ΟΚ μεχρι το βράδυ. Οι άλλες δύο μπαταρίες μένουν στον φορτιστή ωστε να είναι γεμάτες και να χρησιμοποιήσω αυτές την επόμενη μέρα.
Οπότε για αρχικό ΚΙΤ προτείνω να πάρεις ξεχωριστά μπαταρίες, κάρτο και φορτιστή και όχι το κιτ:

4 μπαταρίες (http://www.nobacco.gr/product/703/hlektroniko-tsigaro-mpataria-mini&more) Χ 12 =46
10 καρτο (http://www.nobacco.gr/product/702/atomizer-mini&more) (8Χ2)= 16 (λογικά θα χρειάζεσαι 1-2 την εβδομάδα)
2 φορτιστες USB (http://www.nobacco.gr/product/665/usb-hybrid) X 9 = 18 (το hybrid έχει ίδιο σπείρωμα μπαταρίας)

ΣΥΝΟΛΟ 82, όσο περίπου και το κίτ αλλα νομίζω πιο πλήρης. Ισως είμαι λίγο υπερβολικός με το εξοπλισμό και σίγουρα για αρχή μπορείς να πάρεις 2 μπαταρίες, εναν φορτιστή και 5 κάρτο (σύνολο 41 ευρω), όμως όσο πιο ομαλά εξελλιχθούν τα τεχνικά θεματα τόσο περισσότερες πιθανότητες να το κρατήσεις.
ΥΓ: Φυσικά τα ίδια πράγματα μπορείς να τα βρείς περίπου στα μισα από καταστημα του εξωτερικου.
Μου εδωσες ΤΗΝ λυση (τωρα μενει να το δω απο κοντα)...
Στο θεμα την "συναρμολογησης" του τσιγαρου Slammer...Μπαταρια (http://www.nobacco.gr/product/703/hlektroniko-tsigaro-mpataria-mini&more) και (ατμοποιητης+ φιλτρο (http://www.nobacco.gr/product/702/atomizer-mini&more)) ειναι αυτα που κανουν το τσιγαρο?

Gordito
27-12-11, 17:28
Πηγα και αγορασα το atomizer του nobacco i-want (http://www.nobacco.gr/product/704/nobacco-iwant), για να το χρησιμοποιησω με τις κινεζικες μπαταριες που εχω.

Ολα ειναι καλα, παραπονο δεν εχω, αλλα κατα τη διαρκεια του ρουφηγματος ακουω πολλα 'σκασιματα', ειναι φυσιολογικο αυτο;

Slammer
27-12-11, 17:32
Στο θεμα την "συναρμολογησης" του τσιγαρου Slammer...Μπαταρια (http://www.nobacco.gr/product/703/hlektroniko-tsigaro-mpataria-mini&more) και (ατμοποιητης+ φιλτρο (http://www.nobacco.gr/product/702/atomizer-mini&more)) ειναι αυτα που κανουν το τσιγαρο?
Ακριβως, το συγκεκριμένο, το KR808D όπως είπαμε, αποτελείται από δύο κομμάτια. Επίσης αντί για το μαμίσιο καρτομάιζερ (δοχείο και ατμοποιητής) μπορείς να κουμπώσεις κι άλλα κολπα (http://www.ecoesmoking.com/site-store-item-237-en.php), αλλα αυτά στη συνέχεια....

hemlock
27-12-11, 17:38
Ακριβως, το συγκεκριμένο, το KR808D όπως είπαμε, αποτελείται από δύο κομμάτια.
Τα φιλτρα ερχονται/αγοραζονται με υγρο μεσα ή οχι?...:p
Εχει μειονεκτηματα αυτη η λυση, τουλαχιστον οσο αφορα τα αναλωσιμα (χαλανε ποιο ευκολα) ?

biller
27-12-11, 17:50
Ακριβως, το συγκεκριμένο, το KR808D όπως είπαμε, αποτελείται από δύο κομμάτια. Επίσης αντί για το μαμίσιο καρτομάιζερ (δοχείο και ατμοποιητής) μπορείς να κουμπώσεις κι άλλα κολπα (http://www.ecoesmoking.com/site-store-item-237-en.php), αλλα αυτά στη συνέχεια....

Αυτα κανουν σε μπαταριες 510; (ego-t,i-want)
Εχω το set NoBacco i-want ψαχνω γενικα τι μπορω να εκμεταλλευτώ και τι αλλο μπορω να δοκιμασω.
Αυριο λεω να περασω απο Alter ego-t να βαλω τα cartomizer (http://www.ivape.eu/accessories-1/ego-t-joyetech/cartomizers/cartomizer-510d.html) πανω στην μπαταρια απο i-want για να παρω και μια ιδεα απο αυτους.

@ ADSLgr.com All rights reserved.