PDA

Επιστροφή στο Forum : Ηλεκτρονικό τσιγάρο (reloaded)- Για μεγάλα "φουγάρα"



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 [8] 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71

Gordito
27-12-11, 17:52
Αυτα κανουν σε μπαταριες 510; (ego-t,i-want)
Εχω το set NoBacco i-want ψαχνω γενικα τι μπορω να εκμεταλλευτώ και τι αλλο μπορω να δοκιμασω.
Αυριο λεω να περασω απο Alter ego-t να δοκιμασω τα cartomizer (http://www.ivape.eu/accessories-1/ego-t-joyetech/cartomizers/cartomizer-510d.html) για να παρω και μια ιδεα απο αυτους.

Eσυ που το εχεις ηδη, μπορεις να μου πεις για το παρακατω;



Πηγα και αγορασα το atomizer του nobacco i-want (http://www.nobacco.gr/product/704/nobacco-iwant), για να το χρησιμοποιησω με τις κινεζικες μπαταριες που εχω.

Ολα ειναι καλα, παραπονο δεν εχω, αλλα κατα τη διαρκεια του ρουφηγματος ακουω πολλα 'σκασιματα', ειναι φυσιολογικο αυτο;

biller
27-12-11, 17:54
Δεν ειναι σκασιματα μαλλον το γεμισες τερμα...περιμενε να κατεβει η σταθμη.

Gordito
27-12-11, 17:56
Εχω γεμισει τη μιση μονο δεξαμενη!!!

biller
27-12-11, 18:01
Εχω γεμισει τη μιση μονο δεξαμενη!!!

Δυσκολεύομαι να καταλάβω τι είδους σκασίματα εννοείς.
Εμενα κάνει θόρυβο μερικές φορες αλλα θόρυβο που καταλαβαίνεις ότι είναι υγρό...σαν να τελειώνεις φραπέ για παράδειγμα με καλαμάκι. :)

Gordito
27-12-11, 18:03
Αυτον τον θορυβο εννοω και εγω.

Μαλλον ειναι φυσιολογικος.

Το cartomizer που εχεις στο απο πανω post ειναι μικρουλι, αν ατμιζεις μανιωδως, θα θελεις 2-3 τη μερα :p

Slammer
27-12-11, 18:03
Γενικά στην αγορά παίζουν κυρίως δύο σπειρώματα σε μπαταρίες, το 510 και το 901. Όλα τα Ego είναι 510, το KR808D είναι 901. Υπάρχουν και αντάπτορς για να βάζεις ότι μπαταρία θέλεις σε οποιοδήποτε καρτομάιζερ ή οτιδήποτε άλλο, όμως εκτός από το κακο αισθητικό αποτέλεσμα (μια τεράστια μπαταρία σε ένα μικρό φιλτράκι ή το αντιστροφο) πολλοί θεωρούν αυτές οι λύσεις μειώνουν την αποδοση. Πάντως για μπαταρίες 510 υπάρχουν άπειροι συνδυασμοί φιλτρων/ατμοποιητών που μπορεί να δοκιμάσει κανεις.... ακόμα και τον επισκευάσιμο Α2 (http://bulli-smoker.de/index.php?a=68)...

Gordito
27-12-11, 18:06
O επισκευασιμος φανταζομαι ειναι μπομπα.

Αντισταση ομως ποσο ευκολο ειναι να αλλαξεις;

Slammer
27-12-11, 18:09
Αντισταση ομως ποσο ευκολο ειναι να αλλαξεις;

Να στρίψεις ένα τσιγάρο πόσο δύσκολο είναι, αν δεν το έχεις ξανακάνει? Όλα μαθαίνονται... και το κόστος είναι όσο 5 ατμοποιητές.
Βεβαια και να θες να αγοράσεις έναν Α2 δεν είναι εύκολο, πρεπει να την έχεις "στημένη" στο site γιατί εξαφανίζονται σε μερικές ώρες.....

biller
27-12-11, 19:21
Το cartomizer που εχεις στο απο πανω post ειναι μικρουλι, αν ατμιζεις μανιωδως, θα θελεις 2-3 τη μερα :p

Τα μοναδικά που εχω δοκιμάσει ειναι τα tankomizer της Nobacco για αυτο κοιτάω και τι αλλο μπορώ να βάλω.
Για τα Dual Coils Cartomizer εχω ακούσει οτι είναι καλές για "κινεζιες" αλλα υπάρχει έλλειψη οπως λένε.

mpetou
27-12-11, 20:06
αμα εχεις φαντασια μπορεις να φτιαξεις κατι με ελαχιστο κοστος επισκευασιμο διακριτικο και φουγαρο κανονικο.

biller
27-12-11, 20:31
Φαντασία έχουμε αλλα στα υλικά υστερούμε.
Για παράδειγμα που θα μπορούσα να βρω βύσματα για 510 αρσενικό/θηλυκό για να φτιάξω μόνος μου πακέτα μπαταρίας η pass-through στο μέγεθος που θέλω; χωρίς να περιμένω κάνα δυο μήνες μέχρι να έρθουν.

daywalker06
27-12-11, 20:44
Κατι τέτοια (http://www.madvapes.com/Connectors_c_168.html) δηλ.

Το κατάστημα είναι καλό γρήγορο, για μένα εγγυημένο, από εδώ πήρα κάποιο για το δικό μου mod

biller
27-12-11, 20:51
Ωραίο το μαγαζί με μεγάλη ποικιλία αλλα οταν βλέπω $ αγχώνομαι για την ημερομηνία παραλαβής.
Καλά για τελώνια δεν μιλάω είναι μικρά τα ποσά.

daywalker06
27-12-11, 20:58
Με USPS φτηνά και γρήγορα, δεν κανει πανω από 20 μέρες στην χειρότερη, 9-14 μέρες το σύνηθες, δεν εχει ομως paypal.

mpetou
27-12-11, 22:41
Κατι τέτοια (http://www.madvapes.com/Connectors_c_168.html) δηλ.

Το κατάστημα είναι καλό γρήγορο, για μένα εγγυημένο, από εδώ πήρα κάποιο για το δικό μου mod


μου φαινετε οτι ειναι ακριβα... και χωρις να βαλω τα μεταφορικα..

υπαρχει κατι με μισο ευρω max κοστος ?

1.5 ευρω για ενα βιδαλακι ειναι αισχροκαιρδια

hemlock
28-12-11, 13:17
Σημερα εκανα την αγορα του mini & more...Ακολουθησα την προταση του συντροφου Slammer και παρολο που δεν αγορασα ολο το κιτ που μου προτεινε,σκεπτομενος οτι δεν θα εχω προβλημα αν μεινω χωρις τσιγαρο κατα την διαρκεια της φορτισης,οι πρωτες εντυπωσεις ειναι ικανοποιητικοτατες (ενταξει πιπιλα κανω προς το παρον)...:p
Οι καινουργιες ερωτησεις εχουν ως εξης:
1.O χρονος φορτισης μεσω Usb ποσος να ειναι (ενταξει το πηρα μερικως φορτισμενο)? 1-2 ωρες?
2.Ο πωλητης μου γεμισε το πρωτο φιλτρο με υγρο,αλλα σκεπτομενος οτι το "μουλιασε" κυριολεκτικα με υγρο ,πως φαινεται οτι χρηζει αναγομωσης υγρου το φιλτρο?
3.Ποτε αχρηστευεται το φιλτρο?

eagle13
28-12-11, 13:26
Εμένα μου είπαν ό,τι από Πολωνία φέρνουν τα υγρά με 1.50 ευρώ ενώ εδώ έχουν 9 ευρώ , θα σας πω λεπτομέρειες ................. :hmm:

gedi
28-12-11, 14:21
Διαβάζω γενικά ότι ο ατμοποιητής είναι σχετικά αναλώσιμος, και ότι καλό είναι να αλλάζεται ώστε να μην καίγεται το φυτίλι, η αντίσταση κτλ.

Βλέπω αρκετούς που γράφουν ότι "κατάλαβα ότι θέλει αλλαγή και τον άλλαξα".

Ποιά είναι τα συμπτώματα ώστε να το καταλάβει κάποιος? (συγκεκριμένα με ενδιαφέρει για eGO-T αν σε κάτι διαφοροποιεί αυτό την απάντηση)

Slammer
28-12-11, 14:43
Σημερα εκανα την αγορα του mini & more...Ακολουθησα την προταση του συντροφου Slammer
Ελπίζω να σου ταιριάξει η συσκευή και να μη με κυνηγας αργότερα.....:whistle:

1.O χρονος φορτισης μεσω Usb ποσος να ειναι (ενταξει το πηρα μερικως φορτισμενο)? 1-2 ωρες?
Αν είναι τελείως αφόρτιστη μπορεί να κάνει μεχρι 3 ωρες, αλλα γενικά σε εμενα που εναλλάσω δυο μπαταριές όλη τη μερα, σε 1-1,5 ωρα είναι ΟΚ.

2.Ο πωλητης μου γεμισε το πρωτο φιλτρο με υγρο,αλλα σκεπτομενος οτι το "μουλιασε" κυριολεκτικα με υγρο ,πως φαινεται οτι χρηζει αναγομωσης υγρου το φιλτρο?
Δεν ξερω με ποια διαδικασία σου γεμισε το φίλτρο. Η καλλίτερη είναι η μέθοδος του "προφυλακτικου" (http://www.theecigguru.com/2010/10/how-to-fill-kr808-cartomizer.html). Χρησιμοποιείς το ένα λαστιχένιο καπάκι των carto, αυτό που δεν έχει το καρφάκι και το γεμίζεις 20-25 σταγόνες υγρό. Στη συνέχεια πέρνεις το κάρτο, αφαιρείς το σιλικονένιο καπάκι ώστε να βλέπεις τι γίνεται και βουτάς το κάρτο, απο τη μεριά του σπειρώματος στο καπάκι με το υγρό. Πιέζεις σιγά-σιγά το κάρτο έτσι ωστε να μη βγαίνει το υγρό από το σωληνάκι, μέχρι να το πάς μέχρι κάτω. Στη συνέχεια φυσάς να φύγει το πλεονάζον υγρό, σκουπίζεις και είσαι έτοιμος. Με τη μεθοδο αυτή μπορεί να χάνονται μερικές σταγόνες κάθε φορά, όμως εξασφαλίζει ότι το κάτω μέρος θα γεμίσει πολύ καλά και σίγουρα. Ειδικά αν το υγρό είναι παχύρευστο με το στάξιμο από πάνω, θα αργήσει να κατέβει και μπορεί να σου αρπάξει το φιτίλι.

3.Ποτε αχρηστευεται το φιλτρο?
Όταν μειωθεί η ποσότητα και η ποιότητα του ατμού ενω έχει υγρό μέσα τότε είναι στα τελευταία του. Αν το παρακάνεις θα σου έρθει μια γεύση καμμένου. Γενικά μη ξελιγώνεις τα κάρτο, γεμιζε τα πρίν στεγνώσουν εντελώς. Κρατα 3-4 γεμισμένα και χρησιμοποιησε τα με εναλλαγές όλη μέρα (ανα ωρα πχ), ωστε να ομογενοποιείται η υγρασία μέσα, λογικά δεν θα τελειώσει κανένα. Με το τρόπο αυτό, τα τεσσερα θα σε βγάλουν πάνω από 15-20 ημέρες, ισως και παραπάνω αναλόγως τη χρήση.
Η συγκεκριμένη συσκευή είναι ΟΚ για ατμιστές που καταναλώνουν μέχρι 2-2.5 ml/ημέρα. Αν θες παραπάνω, χρειάζεσαι καλύτερο εργαλείο, γιατί θα βαρεθείς να αλλάζεις μπαταρίες και κάρτο. Όταν φτάσεις στα 6 ml τότε θές αυτό (http://ggwiki.et.com.mx/index.php/Odysseus).


Εμένα μου είπαν ό,τι από Πολωνία φέρνουν τα υγρά με 1.50 ευρώ ενώ εδώ έχουν 9 ευρώ , θα σας πω λεπτομέρειες ................. :hmm:

Τι θα έλεγες για 5L στα 103 (http://www.inaweraflavours.com/en/nico/21-vpg-base-0-mg-ml-100-ml.html) euro, δηλαδή 0.20 ευρώ/10 ml ? O Πολωνός δεν παίζεται....

hemlock
28-12-11, 14:57
Ελπίζω να σου ταιριάξει η συσκευή και να μη με κυνηγας αργότερα.....:whistle:
Μια χαρα ειναι,αν και δεν την εχω δοκιμασει ακομα σε εξ. χωρο...:p


Αν είναι τελείως αφόρτιστη μπορεί να κάνει μεχρι 3 ωρες, αλλα γενικά σε εμενα που εναλλάσω δυο μπαταριές όλη τη μερα, σε 1-1,5 ωρα είναι ΟΚ.

Δεν ξερω με ποια διαδικασία σου γεμισε το φίλτρο. Η καλλίτερη είναι η μέθοδος του "προφυλακτικου" (http://www.theecigguru.com/2010/10/how-to-fill-kr808-cartomizer.html). Χρησιμοποιείς το ένα λαστιχένιο καπάκι των carto, αυτό που δεν έχει το καρφάκι και το γεμίζεις 20-25 σταγόνες υγρό. Στη συνέχεια πέρνεις το κάρτο, αφαιρείς το σιλικονένιο καπάκι ώστε να βλέπεις τι γίνεται και βουτάς το κάρτο, απο τη μεριά του σπειρώματος στο καπάκι με το υγρό. Πιέζεις σιγά-σιγά το κάρτο έτσι ωστε να μη βγαίνει το υγρό από το σωληνάκι, μέχρι να το πάς μέχρι κάτω. Στη συνέχεια φυσάς να φύγει το πλεονάζον υγρό, σκουπίζεις και είσαι έτοιμος. Με τη μεθοδο αυτή μπορεί να χάνονται μερικές σταγόνες κάθε φορά, όμως εξασφαλίζει ότι το κάτω μέρος θα γεμίσει πολύ καλά και σίγουρα. Ειδικά αν το υγρό είναι παχύρευστο με το στάξιμο από πάνω, θα αργήσει να κατέβει και μπορεί να σου αρπάξει το φιτίλι.


Το φιλτρο πανω σε χαρτι και σιγα σιγα γεμισμα μεχρι να ποτισει...Φυσιμα για να φυγει το περισευμα και βιδωμα στην μπαταρια...:hmm:

Slammer
28-12-11, 15:08
Δες τη διαδικασία και εδω (http://www.youtube.com/watch?v=xE-Ao9mumbM&feature=related) (αυτός έχει και μπαταρία XXL):lol:

Gordito
28-12-11, 16:22
Υγρο απο εδω Ελλαδα που μπορουμε να παραγγειλουμε;

Μιλαω για ετοιμο, δεν ειμαι ακομα ετοιμος για αμγειρεμα :p

Το Maxboro που εχω σε 3-4 μερες θα τελειωσει και ολοι οι εμποροι στην περιοχη μου εχουν κατι απροσαρμοστες γευσεις και τιμες!

nnn
28-12-11, 16:53
Μια γρήγορη αναζήτηση έδωσε eshop στα Ελληνικά...

Gordito
28-12-11, 19:19
Σε κανενα φυσικο καταστημα δεν εχει παντως. Εχω γυρισει 3-4 εδω στη 'γειτονια'


Σημερα πηρα και το πρωτο μου cartomizer (http://www.litecigusa.net/Joye_ego_mega_Blank_Cartomizers_p/egocarto.htm).

Φουμαρει καλα, αν και το γεμισα χωρις συριγγα, προσεχτικα να μην μπει υγρο στην τρυπα.

Πως καταλαβαινεις οτι εχει τελειωσει το υγρο;

Νικαετός
28-12-11, 20:12
Υγρο απο εδω Ελλαδα που μπορουμε να παραγγειλουμε;

Μιλαω για ετοιμο, δεν ειμαι ακομα ετοιμος για αμγειρεμα :p

Το Maxboro που εχω σε 3-4 μερες θα τελειωσει και ολοι οι εμποροι στην περιοχη μου εχουν κατι απροσαρμοστες γευσεις και τιμες!

Δοκίμασες απευθείας από το site του προμηθευτή? (nobacco π.χ. egoT κλπ??)

Μάλλον θα πρέπει να παραγγείλουμε από έξω μου φαίνεται...

sdikr
28-12-11, 20:22
Γενικά βρίσκεις και σε Ελλάδα, αλλά οι τιμές είναι κάπως
πχ βρήκα κατάστημα εδώ Θεσσαλονίκη που δίνει τα inawera με 7 ευρώ τα 10 ml (όταν τα αγοράζεις 1,5 εως 2,5 απο την σελίδα)
μου δώσανε λίγο καλύτερη τιμή για τα ποιο πολλά ml, αλλά φυσικά δεν είχανε στοκ :p

Δεν πειράζει αυτοί θα χάσουνε,

Gordito
28-12-11, 20:27
Γενικα, εχω μπει σε 2-3 τετοιες εταιριες και εχω βρει 'καταστηματα' που ειναι 'αντιπροσωποι'.

Ε, σε 2 που πηγα ηταν ψιλικατζιδικα :rofl: χωρις ιχνος απο υγρα με νικοτινη.

Νικαετός
28-12-11, 20:31
Στη σελίδα που σου είπα πάντως κάνεις κανονικά την παραγγελία σου. (Βέβαια τα 20 ml χρεώνονται 14 ευρώ,. αλλά τόσο είχαν εξ αρχής).

hemlock
28-12-11, 20:34
Γενικα, εχω μπει σε 2-3 τετοιες εταιριες και εχω βρει 'καταστηματα' που ειναι 'αντιπροσωποι'.

Ε, σε 2 που πηγα ηταν ψιλικατζιδικα :rofl: χωρις ιχνος απο υγρα με νικοτινη.
Και ο δικος μου δεν ηταν μαγαζι/φαρμακειο η κατι παρεμφερες...:hmm:

Gordito
28-12-11, 21:30
Θα τη βγαλω με οτι βρω, μεχρι να παραγγειλω απο inawera.
Ποσο κανει περιπου να ερθει μια παραγγελια;

vagskarm
29-12-11, 12:40
status update:

Τελικά μετά το αυτόματο που δεν τράβαγε (όχι αυτό της nobaco), προχθές πήγα nobaco και πήρα το want. Ο ατμοποιητής του αισθητά καλύτερος (νομίζω) από αυτόν του πρώτου μου αυτόματου. Το καλό είναι ότι ταιριάζει και η μπαταρία του αυτόματου (900άρα) με τον ατμοποιητή του want οπότε πλέον έχω 2 σετ, ένα καθαρό nobaco κι ένα υβριδικό, και τα δύο με ανταλλακτικές μπαταρίες για να μην ξεμένεις ούτε σε εβδομαδιαία εκδρομή σε βουνό.

Βρήκα και 2 διαφορετικά υγρά 6mg και τώρα μπουμπουνάω μια χαρούλα.

Καλά μπουμπουνιτά σε όλους :)

biller
29-12-11, 16:04
Δοκίμασα τον ατμοποιητη του alter ego-t με το τανκ.
Δυστυχώς απογοητεύτηκα...ντουμάνι εχει αλλα απο χτύπημα στο λαιμό δεν κατάλαβα τίποτα σαν να τραβαγα αερα.

vagskarm
29-12-11, 16:57
Δοκίμασα τον ατμοποιητη του alter ego-t με το τανκ.
Δυστυχώς απογοητεύτηκα...ντουμάνι εχει αλλα απο χτύπημα στο λαιμό δεν κατάλαβα τίποτα σαν να τραβαγα αερα.

Από τα λίγα που έμαθα, πρέπει να παίζει ρόλο και το υγρό που χρησιμοποιείς

biller
29-12-11, 17:01
Οχι τα υγρα εμειναν ιδια δεν ειναι αυτο.

chal_4
29-12-11, 17:38
Πως σας φαίνονται αυτές οι προσφορές?

http://www.tsibato.gr/d/31932/--euros-gia-ena-plires-paketo-me---afthentika-ilektronika-tsigara-ego-t--me-bataries-----mah----ampo.htm

http://www.tsibato.gr/d/31200/euros---gia---ilektronika-tsigara-mega-ego-t-starter-kit------mah--gia-ateleiwta-atmismata-kai-kapni.htm

Και μερικές απορίες
α)Ποιες οι διαφορές τους εκτός από την μπαταρία?
Γιατί το ένα λέγεται starter kit?
β) Έχουνε 5 αμπούλες λέει. Τι γεύσεις θα είναι αυτές? Θα είναι με νικοτίνη? Μάλλον όχι...
γ) Καπνιστής που επί 40 χρόνια κάνει 2 πακέτα Καρέλια κασετίνα και ξεκινάει το ηλεκτρονικό τσιγάρο πρέπει οπωσδήποτε να πάρει αμπούλες με νικοτίνη? Και αν ναι πόσα mg?
δ) Πόσο στοιχίζουν πάνω κάτω οι αμπούλες?

Slammer
29-12-11, 18:03
Τα ίδια είναι...
Οι αμπούλες θα είναι αδειες κατα πάσα πιθανότητα.
Το υγρό πωλείται σε δοχεία των 10-20ml, σε πολλές γεύσεις με κόστος 0.50-0.70 ευρώ/ml (1ml αντιστοιχεί σε 10-15 τσιγάρα). Πάρε ένα υγρό με υψηλή περιεκτικότητα σε νικοτίνη, πχ 24mg και ένα ΟΜΟΙΑΣ ΓΕΥΣΗΣ, με χαμηλή περιεκτικότητα ή 0. Δεν είναι δυνατό από πριν να καθορίσει κάποιος ποσο δυνατό το θέλεις. Με το τρόπο αυτό μπορείς να αυξομειώσεις τη δυναμη της νικοτίνης αναμιγνύοντας τα δύο υγρά. Αν η γεύση που πέρνεις αρχικά δεν σου αρέσει, μη το βάλεις κάτω, δοκιμασε και μια άλλη. Μην είσαι κολλημένος μονο σε αυστηρά καπνικά υγρά (τύπου Malboro, Camel κλπ), δοκιμασε και κάτι πιο αρωματικό, έτσι κι αλλιώς δεν υπάρχει υγρό που να βγάζει την βρώμικη γεύση του τσιγάρου (αν και κάπου είδα άρωμα με μυρωδιά "τασάκι" ashtray....:rofl: )

ΥΓ: Αν κάποιοι ενδιαφέρονται για τελείως τσιγαρίσια υγρά, δοκιμάστε από εδω (http://www.oksmokey.com/), μιλάμε πολύ πίκρα...... για τους αμετανόητους.:whistle: (εγω πλέον αδυνατώ να τα χρησιμοποιήσω... αλλά η σύζυγος που καπνίζει κτ, τα μπορεί ανετα...)

OxAp0d0
29-12-11, 20:53
Γενικά η "συνταγή" είναι απλή...

Πέρνεις βάση με υψηλή περιεκτικότητα, όπως λέει ο mpetou για μείωση κόστους, ας πούμε 36 mg/ml
Η βάση αυτή πρέπει να αραιωθεί με PG ή VG ανάλογα τα γούστα μας (κανονικά οι βάσεις είναι άοσμες, αλλα η επιλογή έχει να κάνει με προσωπικό γούστο - η VG κάνει πολύ "ατμό"- αλλα έχει να κάνει και με το η.τ. που χρησιμοποιούμε, άλλα ατμίζουν καλύτερα την PG και άλλα την VG, ενας γενικός κανόνας είναι 50-50).

Αν για παράδειγμα θέλουμε να φιάξουμε υγρό με περιεκτικότητα νικοτίνης 10mg/ml τότε υπολογίζουμε:

Πα * Vα = Πτ * Vτ

όπου
Πα, η αρχική περιεκτικότητα νικοτίνης, στη περίπτωση μας 36
Vα, η ποσότητα βάσης που θα πρέπει να χρησιμοποιήσουμε
Πτ, η επιθυμητή περιεκτικότητα νικοτίνης που θέλουμε να έχει το τελικό υγρό
Vτ, η ποσότητα του υγρού που θέλουμε να φιάξουμε.

Έτσω ότι θέλουμε να φιάξουμε 10ml υγρού, οπότε χρειαζόμαστε βαση:

Vα = Πτ * Vτ / Πα => 10 * 10 / 36 = 2,78 ml

Στα 10 ml τελικού υγρού θα βάλουμε και 5%, δηλαδή 0.5 ml, άρωμα ή αρώματα του γούστου μας (προφανώς άλλοι θέλουν λιγότερο πχ 3% και άλλοι περισσότερο μεχρι και 10%).
Επίσης, όπως είπαμε, χρειαζόμαστε και PG/VG για να συμπλρώσουμε το υπόλοιπο υγρό μεχρι τα 10 ml.
Τελικά θα χρειαστούμε:

2.78 ml (βασης των 36mg) + 0.5 ml άρωμα + 3.36 ml PG + 3.36 ml VG = 10 ml τελικού υγρού

χοντρικα μπορούμε να πούμε 1ml = 20 σταγόνες και να κάνουμε τη μίξη.

ΥΓ: Βλεπετε το όφελος της "δυνατής" βάσης, με 2.78 φιάχνουμε 10 ml, ενω αν πέρναμε low των 12 mg, τοτε θα έπρεπε να τη βάλουμε σχεδόν αδιάλυτη.
ΥΓ2: Προσοχή όταν χειριζόμαστε υγρά με νικοτίνη, η νικοτίνη σε υψηλές περιεκτικότητες είναι ισχυρό δηλητήριο που μάλιστα απορροφάται ταχύτατα από το δέρμα. Φοράμε πάντα γάντια όταν χειριζόμαστε τετοια υγρά. Επίσης, μακρυά από παιδια, μια δόση 40mg (περίπου 1 ml δυνατής βασης) μπορεί να προκαλέσει σοβαρή και μόνιμη βλάβη σε μικρά παιδια



:oneup: Πολύ καλές οι οδηγίες!:respekt:

Μια ερώτηση μόνο: Μπορώ να χρησιμοποιήσω για custom μίξεις τις βάσεις που πουλάει το inawera + άρωμα μόνο ή πρέπει να προμηθευτώ και PG ή VG για να το διαλύσω; Για παράδειγμα ας πούμε πως παίρνω αυτό (http://www.inaweraflavours.com/en/liquid-nicotine-pg-based/11-pg-base-12-mg-ml-100-ml.html) και θέλω να του βάλω και λίγο τέτοιο (http://www.inaweraflavours.com/en/-fruitnsweet-e-flavours/106-bergamot-5-ml.html). Μπορώ απλά να προσθέσω 3% ή 5% αρώματος στη βάση και να είμαι ΟΚ;

(+ κλείνει μήνας χωρίς κανονικό τσιγάρο και δε μου έχει λήψει καθόλου)

Νικαετός
29-12-11, 23:08
Σκέτο υγρό έτοιμο σε συσκευασία...δώρου δεν υπάρχει?
Εννοώ έτοιμο για άτμισμα, χωρίς αλχημείες. (Δεν έγινα χημικός ακριβώς γιατί μισούσα τις παρασκευές LOL)

Slammer
29-12-11, 23:26
Ακριβως όπως λέει ο ΟxAp0d0.... Το πιο εύκολο, χωρίς πολλά μπουκαλάκια κλπ είναι να πάρετε βάση (όποια προτιμάτε) με τη νικοτίνη που θέλετε, πχ 12mg/ml και να βάλετε και 3-5% άρωμα (είτε ένα σκέτο είτε συνδυασμό) της αρεσκίας σας και είστε έτοιμοι......
Με το τρόπο αυτό είναι πολύ εύκολη και η δοκιμή γεύσεων, καθαρίζετε το καρτ/τανκ, στάζετε 20 σταγόνες βάσης και μία άρωμα και μπουμπουνάτε.......(τα αρώματα σκέτα φθηνά είναι..). Πολλοί δεν βάζουν καθόλου άρωμα, έτσι κι αλλιώς αν χρησιμοποιείς το ίδιο συνέχεια, στο τέλος δεν σου μυρίζει, οπότε ατμίζουν σκέτη βάση και ΟΚ.

chal_4
30-12-11, 12:55
http://www.tsibato.gr/d/31932/--euros-gia-ena-plires-paketo-me---afthentika-ilektronika-tsigara-ego-t--me-bataries-----mah----ampo.htm
http://www.tsibato.gr/d/31200/euros---gia---ilektronika-tsigara-mega-ego-t-starter-kit------mah--gia-ateleiwta-atmismata-kai-kapni.htm

Σε αυτά τα 2 τελικά η μόνη διαφορά είναι η μπαταρία?
Τα προτείνετε για κάποιον που ξεκινάει το ΗΤ? Είναι αξιόπιστη μάρκα το Ego-T?

Gordito
30-12-11, 12:57
Πηγαινε σε Nobacco Ι-want.

Slammer
30-12-11, 13:35
Σε αυτά τα 2 τελικά η μόνη διαφορά είναι η μπαταρία?
Τα προτείνετε για κάποιον που ξεκινάει το ΗΤ? Είναι αξιόπιστη μάρκα το Ego-T?

Λίγο πολύ όλα τα ίδια είναι, και τα φιάχνουν 2-3 εταιρίες παγκοσμίως (όλες κινεζικες).
Ο κάθε έμπορος αγοράζει και παραγγέλνει να του τυπώσουν ότι λογότυπο θέλει. Η μόνη διαφορά πρακτικά, είναι η εγγύηση που σου προσφέρει ο καθένας.
Πρακτικά όλα τα Ego είναι ίδια, απλά αλλάζει ο τυπος του ατμοποιητή/δοχείου.
Για παράδειγμα το Ego-T είναι η μπαταρία Ego + τον ατμοποιητή με tank, το Εgo-C είναι πάλι η μπαταρία Ego + τον ατμοποιητή με cart, κλπ (υπάρχουν -W, -R....)
Εννοείται ότι ενω αγοράζεις αρχικά ένα Ego-T μπορείς στην πορεία να προτιμήσεις τον ατμοποιητή με cart ή αυτόν του i-want, αφού όλες οι μπαταρίες Ego είναι συμβατές μεταξύ τους. Γενικά υπάρχει ένα ψαξιμο στο τυπο-μοντέλο ατμοποιητή γιατί ο καθένας τονίζει αλλιώς τα αρώματα και γιατί η διαρκεια ζωής-κόστος είναι διαφορετικό. Μη σε απασχολούν όμως όλα αυτά τώρα στην αρχή..... Εξάλλου όλα αυτά έχουν περιορισμένη διάρκεια ζωής, είναι όλα αναλώσιμα, οπότε δεν χρειάζεται και ιδιαίτερη έρευνα αγοράς....
Επίσης το ητ μπορεί να είναι φθηνώτερο από το κανονικό όμως δεν είναι τσάμπα, οι συσκευές έχουν αναλώσιμα τμήματα που έχουν περιορισμένη διάρκεια ζωής, (πχ ατμοποιητές: 10-15 ημερες, μπαταρίες: μερικούς μήνες)

vagskarm
30-12-11, 13:53
http://www.tsibato.gr/d/31932/--euros-gia-ena-plires-paketo-me---afthentika-ilektronika-tsigara-ego-t--me-bataries-----mah----ampo.htm
http://www.tsibato.gr/d/31200/euros---gia---ilektronika-tsigara-mega-ego-t-starter-kit------mah--gia-ateleiwta-atmismata-kai-kapni.htm

Σε αυτά τα 2 τελικά η μόνη διαφορά είναι η μπαταρία?
Τα προτείνετε για κάποιον που ξεκινάει το ΗΤ? Είναι αξιόπιστη μάρκα το Ego-T?


θα σου πρότεινα το want (nobaco), απ'ότι είδα είναι διαφορετικός ο συνδυασμός ατμοποιητή-χώρου υγρού από αυτά που έδωσες στα λινκ. Για μένα καλύτερος αυτός του want.

sdikr
30-12-11, 20:44
http://www.tsibato.gr/d/31932/--euros-gia-ena-plires-paketo-me---afthentika-ilektronika-tsigara-ego-t--me-bataries-----mah----ampo.htm
http://www.tsibato.gr/d/31200/euros---gia---ilektronika-tsigara-mega-ego-t-starter-kit------mah--gia-ateleiwta-atmismata-kai-kapni.htm

Σε αυτά τα 2 τελικά η μόνη διαφορά είναι η μπαταρία?
Τα προτείνετε για κάποιον που ξεκινάει το ΗΤ? Είναι αξιόπιστη μάρκα το Ego-T?

Καλή προσφορά, (η πρώτη) η δεύτερη δεν μου ανοίγει καν.

Αλλά ρε παιδιά όταν λέμε οτι απο 30/12 δεχόμαστε δεν είναι σωστό να λέμε ααα δεν το έχουμε

biller
30-12-11, 23:05
Ωραία μαγαζί βρήκα και παρήγγειλα υγρά τα 10ml 2,5€ (Ελλαδα 8,5€).
Έχει κανείς κάνα άλλο μαγαζί δοκιμασμένο για τα υπόλοιπα αναλώσιμα ατμοποιητες η cartomizer μη τα πληρώνω 11€ το ενα.

Slammer
31-12-11, 01:04
Ποιό βρήκες? να μαθαίνουμε.....
Πολλά υποσχόμενο είναι το καινούργιο http://www.zerobacco.gr/ που είναι και ελληνικό.
Οι βάσεις τουλάχιστον είναι σε καλή τιμή, σχεδόν όσο και ο πολωνός (για παράδειγμα 1 λίτρο βάση των 6mg έχει 25 ευρώ, ενώ των 12 mg, 39 ευρώ). Η συλλογή αρωμάτων είναι μάλλον περιορισμένη προς το παρόν αλλα μπορείτε να βρείτε flavorart εύκολα (οποτε για παράδειγμα 100ml βάσης 6mg + 5ml άρωμα Flavor Art (http://funstore.gr/index.php?target=categories&category_id=64) κοστίζουν 2,5 + 3 ευρω, σύνολο 5,5 τα 100 ml:worthy:)

biller
31-12-11, 01:55
Θα έπαιρνα απο inaweraflavours αλλά είχε 20 ευρώ ελάχιστη χρέωση.
Ετσι έκανα παραγγελία τελικά απο inawera που δεν έχει περιορισμό.
Η επόμενη θα είναι απο Ελλάδα αρκεί να βάλουν μυαλό.

Έχω και κάτι καπνικά αρώματα στα 16mg οπότε θα τα παντρέψω με αυτά που θα έρθουν του χρόνου .


Η συλλογή αρωμάτων είναι μάλλον περιορισμένη προς το παρόν αλλα μπορείτε να βρείτε flavorart εύκολα (οποτε για παράδειγμα 100ml βάσης 6mg + 5ml άρωμα Flavor Art (http://funstore.gr/index.php?target=categories&category_id=64) κοστίζουν 2,5 + 3 ευρω, σύνολο 5,5 τα 100 ml:worthy:)

Καλά η τιμή είναι πατωμα αν σκεφτεις οτι στα μαγαζια αλυσιδας τα 11 μπουκαλακια που αναλογει το παραδειγμα σου θα επρεπε να διναμε σχεδον 90 ευρώ.
Αλλα ελα πες μου...Δεν εχεις σκοπο να ατμισεις 105ml της ιδιας γευσης...Πλακα κανεις.

Slammer
31-12-11, 03:38
Αλλα ελα πες μου...Δεν εχεις σκοπο να ατμισεις 105ml της ιδιας γευσης...Πλακα κανεις.
Καλά... πάρε το σέτ (http://funstore.gr/index.php?target=products&product_id=314) των 10 αρωμάτων και μαζί με το λιτράκι της βάσης θα έχεις πολύ πράγμα για να παίζεις.....
Σοβαρά τωρα... δεν χρειάζεται να φιάξεις παρτίδα 100 ml, βαλε 10 ml βασης σε ένα μπουκαλάκι που σίγουρα έχεις, στάξε και 10-20 σταγόνες άρωμα και είσαι ΟΚ.

Gordito
04-01-12, 01:03
Χρονια πολλα συνατμιστες! Δεν ατμιζετε πλεον; :p

Slammer
04-01-12, 02:10
Καλή χρονιά....
Εγω ατμίζω ακάθεκτος, και το έχω ρίξει στα γλυκά :lol: (λές να πάθω τίποτα γιατρέ μου?)
Για του λόγου το αληθές, είπα να αλλάξω και την υπογραφή μου..... (προς το παρόν "μέσα" είμαι....):whistle:

@ ADSLgr.com All rights reserved.