PDA

Επιστροφή στο Forum : Ηλεκτρονικό τσιγάρο (reloaded)- Για μεγάλα "φουγάρα"



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 [9] 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71

Gordito
04-01-12, 02:33
Tην εβγαζα 2 βδομαδες με ενα υγρο Natura με γευση 'MAxboro' :p
Μετα αγορασα ενα υγρο Nobacco με γευση.... tobacco αλλα ηταν ψιλοαθλιο και το αφησα στην ακρη.

Σημερα αγορασα ενα Nobacco παλι ,αλλα με γευση μηλο. Καλο ειναι αλλα ειναι λες και τρως μηλο ολη μερα, εχω την γευση του στο στομα, με λιγωνει :p Οπως το βλεπω, τετοιες γευσεις δεν ειναι για καθε μερα.

Θα κανω παραγγελια απο Inawera, 200 ml βασης 12mg και καμια 10ρια γευσουλες να παιζω

Slammer
04-01-12, 03:52
Για να μη περιμένεις καμμια 20αριά μέρες, πάρε βάση από το zerobacco (http://zerobacco.gr/el/node/113/14), που τις έχει σε πολύ καλή τιμή και μια δεκάδα αρώματα FlavorArt από το funstore (http://funstore.gr/index.php?target=products&product_id=314), που τις έχει προσφορά-πακέτο, και θα είσαι ΟΚ για πολύ καιρό.....

ΥΓ:Αν θες κατι ευχάριστο σε καπνό, Cuban Supreme :worthy:

Νικαετός
04-01-12, 05:11
Έχουν δεν έχουν slamm θα μας κάνουν χημικούς. Ήδη με βλέπω με γάντια και γυαλιά και δοκιμαστικούς σωλήνες να κάνω τις προσμείξεις... :)

........Auto merged post: Νικαετός πρόσθεσε 3 λεπτά και 52 δευτερόλεπτα αργότερα ........

Πήγα σήμερα σε μπαράκι καλεσμένος σε γενέθλια ενός φίλου. Έμεινα από τις 10 περίπου έως τις 3.00 με άφθονο αλκοόλ. Αυτό παλαιότερα θα σήμαινε για μένα 1,5 έως 2 πακέτα χαλαρά.

Σήμερα κάπνισα 3-4 ΚΤ και αυτά μόνο όταν τελείωσε το υγρό στο ΗΤ. (Βλέπετε μπαταρία εφεδρική είχα πάρει αλλά δεν φαντάστηκα ότι θα έμενα τόση ώρα, οπότε δεν είχα μαζί μου εφεδρικό ατμοποιητή με υγρό...

Το πιο ωραίο? Όλοι σχεδόν οι καπνιστές της παρέας είχαμε ΗΤ.

DSLaManiaC
04-01-12, 06:02
Έμεινα από τις 10 περίπου έως τις 3.00 με άφθονο αλκοόλ. Αυτό παλαιότερα θα σήμαινε για μένα 1,5 έως 2 πακέτα χαλαρά.

Σε 5 ώρες μέσα 2 πακέτα τσιγάρα?!

Αυτό σημαίνει 0,13 τσιγάρα το λεπτό ή 1,3 τσιγάρο το 10λεπτο ή σβήνει το ένα ανάβει το άλλο non-stop :p

PopManiac
04-01-12, 06:16
Λοιπόν ένας πολύ καλός φίλος μου το αγόρασε δώρο για τα γενέθλιά μου...

Τον αγαπώ εξαιρετικά για αυτό που έκανε αλλά:

Α. Για να το στήσεις το μαμημένο θέλεις οδηγίες κατατοπιστικότερες από ένα Tokyo Vibrator

B. Για να το χρησιμοποιήσεις θέλεις οδηγίες καλύτερες από ένα Boeing 737

Το διαταύτα μου:

Αν θέλεις να είσαι θεριακλής και εθισμένος στη νικοτίνη go the old fashioned way, τουλάχιστον θα πάθεις καρκίνο αλλά δεν θα έχεις κατάλοιπα να παίζεις με υγρά / αμπούλες και άλλες μακακίες, θα πας από καρκίνο αλλά τουλάχιστον θα έχεις γλυτώσει την υπέρταση του να στήνεις αμπούλες, να τις γεμίζεις με γλοιώδη υγρά κλπ...

Θα σε πάρει ο Χάρος αλλά όπως εκατομμύρια άλλους μακάκες εθισμένους σαν και εσένα και εμένα.

Αν το παραπάνω δεν σε καλύπτει, κόψε τη νικοτίνη, ζήσε τη ζωή σου αν μπορείς ελεύθερος από όλες αυτές τις μακακίες και μια χαρά.

Αλλά τουλάχιστον επέλεξε τι είσαι και ζήσε αυτό που σου απέμεινε χωρίς υποκατάστατα και άλλες βλακείες ;)

Tiven
04-01-12, 07:16
αν στάξεις κανα λεμόνι στην φιάλη μέσα εκτός από το άρωμα, άραγε παίρνεις και βιταμίνη C; :lol:

Slammer
04-01-12, 11:03
Α. Για να το στήσεις το μαμημένο θέλεις οδηγίες κατατοπιστικότερες από ένα Tokyo Vibrator
B. Για να το χρησιμοποιήσεις θέλεις οδηγίες καλύτερες από ένα Boeing 737


Λάθος μοντέλο σου πήρε μου φαίνεται.... υπάρχουν πολύ πιο εύκολα....
Δυστυχώς οι τεχνικές δυσκολίες κάποιων μοντέλων, αποθαρρύνουν νέους χρήστες. Πολύ σημαντική η επιλογή του πρώτου μοντέλου και του πρώτου υγρού....
Κατά τα άλλα που γράφεις θα συμφωνήσω...

hemlock
04-01-12, 11:54
Slammer τωρα θα σε ρωτησω εγω...:p
H ενταση (kick) στο ηλ. τσιγαρο εχει να κανει πρωτιστος με το μεγεθος της μπαταριας ή με το ποσοστο νικοτινης στα υγρα?

biller
04-01-12, 11:55
...
Καλά θα ήταν να ξεκίναγες με ένα HT κινεζικο χωρίς πολλά πολλά για να εγκλιματιστείς λίγο με το θέμα...να βίδωνες μπαταρία να έβαζες υγρό και μετά τέλος.
Αργότερα μετά από διάβασμα σε διάφορα forum και εδώ θα ανακάλυπτες ότι συμφέρει να πάρεις κάτι σαν αυτό που σου δώσαν γιατί θα μπορούσες να τον επισκευάσεις και να γλιτώσεις λεφτά από συνεχείς αγορές ατμοποιητων.

Νικαετός
04-01-12, 12:28
@ Ποπ, πολύχρονος κατ΄αρχήν και από εδώ. ;)

Δεν είπε κανείς ότι όλα είναι εύκολα. Αρχικά λοιπόν απλά φόρτισε την μπαταρία σου, βάλε μέσα ένα υγρό με ικανή περιεκτικότητα νικοτίνης κα ξεκίνα. Μόλις συνηθίσεις τον τρόπο ατμίσματος, βαθειές απαλές "τζούρες" όχι δυνατές,μετά σιγά σιγά μπορείς να πειραματίζεσαι με προσμείξεις κλπ.

Καλώς ήλθες στον κόσμο του ΗΤ.

Και κάτι ακόμα γενικό.

Το αν θα πάς σε ΗΤ ή όχι, εξαρτάται από το πόσο καπνίζεις. Αν κάποιος καπνίζει 5-10 τσιγάρα την ημέρα (κατ΄αρχήν δεν είναι καπνιστής), πιστεύω ότι είναι κουτό να πάει σε ΗΤ. Ή το κόβει μαχαίρι (χωρίς πρόβλημα) ή το συνεχίζει χωρίς τύψεις.

Αν όμως καπνίζει πάνω από 1,5 πακέτο την ημέρα, τότε είναι ο ευκολότερος τρόπος να απαλλαγεί από το ΚΤ.

maik
04-01-12, 13:35
Ετσι μονο και μονο για την υπογραφη μου.:)

PopManiac
04-01-12, 13:44
Μπράβο maik!

Κοιτάχτε, θα του δώσω άλλη μια προσπάθεια όχι τίποτε άλλο γιατί πρώτον είμαι εθισμένος και καπνίζω γιατί είμαι junkie, τελεία και παύλα ούτε απόλαυση ούτε ευχαρίστηση ούτε τίποτε.

Απλά είμαι junkie.

Παράλληλα όμως και για πρώτη φορά στη ζωή μου έχω ένα τρελό βήχα από το τσιγάρο τον οποίο εννοείται πως θα κοιτάξω ιατρικά για παν ενδεχόμενο αλλά βλέπω πως το κάπνισμα έχει αρχίσει και βρίσκει αδιέξοδα.

Επομένως junkie μεν αλλά μη θέλοντας άλλο τσιγάρο (και σιχαίνομαι τις τσίχλες patches και όλες αυτές τις ακόμα μεγαλύτερες αηδίες) θα το ξαναδοκιμάσω σήμερα και θα σας πω ;)

Slammer
04-01-12, 13:51
Slammer τωρα θα σε ρωτησω εγω...:p
H ενταση (kick) στο ηλ. τσιγαρο εχει να κανει πρωτιστος με το μεγεθος της μπαταριας ή με το ποσοστο νικοτινης στα υγρα?

Βασικά παίζει η περιεκτικότητα σε νικοτίνη του υγρού ή καλύτερα η ποσότητα νικοτίνης ανά ρουφιξιά.
Το μέγεθος της μπαταρίας δεν παίζει ρόλο. Αν κάτι της μπαταρίας επιρρεάζει τη γεύση-χτύπημα, αυτό είναι μόνο η τάση, την οποία δεν μπορείς να αλλάξεις σε νορμάλ κατασκευές. Μεγαλύτερη τάση σημαίνει μεγαλύτερη θερμότητα και κατω από ορισμένες προϋποθέσεις μεγαλύτερη ποσότητα υγρού που ατμοποιείται σε μια ρουφιξιά. Οπότε τελικά επιδρά πάλι, στην ποσότητα νικοτίνης ανά ρουφιξιά.



Επομένως junkie μεν αλλά μη θέλοντας άλλο τσιγάρο (και σιχαίνομαι τις τσίχλες patches και όλες αυτές τις ακόμα μεγαλύτερες αηδίες) θα το ξαναδοκιμάσω σήμερα και θα σας πω ;)
Δωσε του λίγο χρόνο. Επίσης έχω παρατηρήσει ότι όλοι στην αρχή σου δίνουν πολύ δυνατά υγρά και υπερεκτιμούν την ποσότητα νικοτίνης. Ο πωλητής των υγρών μου πρότεινε 18mg αλλά εγώ δυσκολεύτηκα πολύ, ακόμα και στα 12mg, τελικά είμαι ΟΚ με 6mg. Νομιζω ότι ο τροπος απορρόφησης με την εισπνοή είναι τελείως διαφορετικός απ' ότι με το κάψιμο και δεν συγκρίνεται η ποσότητα νικοτίνης με αυτό που αναγράφεται στο πακέτο των τσιγάρων. Επίσης σε πολλούς προκαλεί ερεθισμό στον λαιμό κάποιο συγκεκριμένο άρωμα ή ακόμα και η σύσταση του υγρού. Υγρα βασισμένα κυρίως στην PG (προπυλαινογλυκόλη) είναι πιο εχθρικά στον λαιμό, απ' οτι υγρά βασισμένα στην VG (γλυκόλη) που είναι πολύ πιο "βελούδινα" και δροσερά. Σε πολλούς αρέσει αυτή η "εχθρότητα" της PG γιατί μοιάζει με την αίσθηση του κανονικού τσιγάρου. Επίσης όλοι στην αρχή ψάχνουν να βρούν στο ητ την γεύση που κάπνιζαν, γι αυτό αρχικά πέρνουν υγρά που και καλά μοιάζουν με γνωστές φίρμες τσιγάρων. Μεγάλο λάθος! Δεν υπάρχει υγρό που να πλησιάζει την βρώμα του τσιγάρου. Δεν λέω να το ρίξετε στα φρούτα και στις μέντες, αλλά δοκιμάστε πιο περίπλοκα σχήματα καπνού.... Όλα τα μπουκαλάκια μου με ονομασίες "Maxboro", "Camtel", κλπ είναι μακράν τα χειρότερα υγρά που έχω...

daywalker06
04-01-12, 13:57
H ενταση (kick) στο ηλ. τσιγαρο εχει να κανει πρωτιστος με το μεγεθος της μπαταριας ή με το ποσοστο νικοτινης στα υγρα?

Να σου απαντήσω και εγω, πρώτιστος εχει να κανει με το άτομο, ατμοποιητή, τα volt και την νικοτίνη, μπορεί να φας τηγανιά στο κεφάλι με τον Α ατμοποιητή στα π.χ 9mg/ml και με τον Β στα 15-18mg/ml, μπορεί να εχεις χτύπημα με PG χωρίς νικοτίνη στα 6-7,4 volt
κλπ.... Ολα για μενα ειναι στο άτομο και στα "όπλα" που εχει .

hemlock
04-01-12, 14:00
Βασικά παίζει η περιεκτικότητα σε νικοτίνη του υγρού ή καλύτερα η ποσότητα νικοτίνης ανά ρουφιξιά.
Το μέγεθος της μπαταρίας δεν παίζει ρόλο. Αν κάτι της μπαταρίας επιρρεάζει τη γεύση-χτύπημα, αυτό είναι μόνο η τάση, την οποία δεν μπορείς να αλλάξεις σε νορμάλ κατασκευές. Μεγαλύτερη τάση σημαίνει μεγαλύτερη θερμότητα και κατω από ορισμένες προϋποθέσεις μεγαλύτερη ποσότητα υγρού που ατμοποιείται σε μια ρουφιξιά. Οπότε τελικά επιδρά πάλι, στην ποσότητα νικοτίνης ανά ρουφιξιά.


Να σου απαντήσω και εγω, πρώτιστος εχει να κανει με το άτομο, ατμοποιητή, τα volt και την νικοτίνη, μπορεί να φας τηγανιά στο κεφάλι με τον Α ατμοποιητή στα π.χ 9mg/ml και με τον Β στα 15-18mg/ml, μπορεί να εχεις χτύπημα με PG χωρίς νικοτίνη στα 6-7,4 volt
κλπ.... Ολα για μενα ειναι στο άτομο και στα "όπλα" που εχει .
Οταν το δικο μου mini ειναι φορτισμενο και γεμισμενο με το υγρο που πηρα (11mg Νικοτινη) ειναι παρα πολλυ καλο ...Οταν αρχιζει και περναει η ωρα δεν παλευεται και το διορθωνω εν μερη ξαναγεμιζοντας το υγρο (ή κανωντας κανονικο τσιγαρο-εχω πακετο απο την προηγουμενη εβδομαδα)...:p
Καταλαβαινω οτι θα πρεπει να αγορασω δευτερη μπαταρια,αλλα σκεφτομουν να παρω πρωτα πολλυ βαρυτερο υγρο, για δοκιμη...:hmm:

sdikr
04-01-12, 14:17
Ετσι μονο και μονο για την υπογραφη μου.:)


Θα περιμένω αρκετά πριν βάλω υπογραφή, ως τώρα έχω δώσει κοντά στα 300 ευρώ and counting :p

Slammer
04-01-12, 14:31
Θα περιμένω αρκετά πριν βάλω υπογραφή, ως τώρα έχω δώσει κοντά στα 300 ευρώ and counting :p

300!!!:hmm::hmm:
Όλα τα μοντέλα της αγοράς δοκιμάζεις ? Ας μη ρωτήσω για τα υγρά....
Ενας ΟΔΥΣΣΕΑΣ+GG πιο λίγο θα σου κόστιζε....

Ακόμα πάντως και με τόσα, αξίζει να κόψεις το τσιγάρο. Θα ρεφάρεις στην πορεία από πολλές πλευρές....

@Hemlock, μη ξεχνάς ότι το μίνι είναι μικρό εργαλείο. Ούτε 1 ml δεν χωράει το κάρτο του. Δεν νομίζω όμως να φταίει η μπαταρία. Μέχρι την τελευταία στιγμή η μπαταρία βγάζει την ίδια απόδοση, μάλλον το κάρτο αδειάζει. Έχε μαζί σου 2-3 γεμισμένα και μόλις αισθάνεσαι ότι πέφτει, βάζε ένα άλλο. Βέβαια και με μια μπαταρία μη περιμένεις να σου κρατήσει όλη τη μέρα.....

daywalker06
04-01-12, 16:40
Μέχρι την τελευταία στιγμή η μπαταρία βγάζει την ίδια απόδοση

θα διαφωνήσω, εδω οι IMR μπαταρίες έχουν μια πτώση μετά το 50%

Slammer
04-01-12, 17:47
Δεν εχω παρατηρήσει πτώση στην απόδοση. Αφου κάποια στιγμή κάνουν μόνες τους shut-down (αναβοσβήνει το led-καύτρα) και ψαχνω να βρω τι βούλωσε :lol:
Βέβαια έχω μαζί μου 2 πλήρη τσιγάρα + ένα/δυό κάρτο ακόμα και τα εναλάσσω. Μεχρι τωρα μια-δυο φορές έχω τελειώσει πλήρως μπαταρία.
Έχω αυτές (http://www.heaven-gifts.com/product-145.html), τώρα αν έχουν διαφορές από κατασκευαστή σε κατασκευαστή δεν το ξέρω.....

sdikr
04-01-12, 17:51
300!!!:hmm::hmm:
Όλα τα μοντέλα της αγοράς δοκιμάζεις ? Ας μη ρωτήσω για τα υγρά....
Ενας ΟΔΥΣΣΕΑΣ+GG πιο λίγο θα σου κόστιζε....

Ακόμα πάντως και με τόσα, αξίζει να κόψεις το τσιγάρο. Θα ρεφάρεις στην πορεία από πολλές πλευρές....

@Hemlock, μη ξεχνάς ότι το μίνι είναι μικρό εργαλείο. Ούτε 1 ml δεν χωράει το κάρτο του. Δεν νομίζω όμως να φταίει η μπαταρία. Μέχρι την τελευταία στιγμή η μπαταρία βγάζει την ίδια απόδοση, μάλλον το κάρτο αδειάζει. Έχε μαζί σου 2-3 γεμισμένα και μόλις αισθάνεσαι ότι πέφτει, βάζε ένα άλλο. Βέβαια και με μια μπαταρία μη περιμένεις να σου κρατήσει όλη τη μέρα.....


E ναι λίγο τα κιτ, λίγο τα υγρά, βέβαια μετά θα έχω αποθήκη για αρκετό διάστημα, μόνο πχ απο υγρά έχω καβάντζα για καμια 3 με 4 μήνες

Gordito
04-01-12, 18:41
Λοιπόν ένας πολύ καλός φίλος μου το αγόρασε δώρο για τα γενέθλιά μου...

Τον αγαπώ εξαιρετικά για αυτό που έκανε αλλά:

Α. Για να το στήσεις το μαμημένο θέλεις οδηγίες κατατοπιστικότερες από ένα Tokyo Vibrator

B. Για να το χρησιμοποιήσεις θέλεις οδηγίες καλύτερες από ένα Boeing 737

Φιλτατε ακουγεσαι σαν 30ρης που πιανει πρωτη φορα υπολογιστη στο χερι του και μιλα για τα μηχανηματα του διαολου.

Το πρωτο ΗΤ τσιγαρο που πηρα χαλασε σε 2 μερες, την εψαξα λιγο και τωρα ειμαι αρχοντας.

Ρωτα οτι θελεις, αν καπνιζεις πολυ και θες να απαλλαγεις απο τον καρκινο ειναι τρομερα σωστη λυση το ΗΤ




Αν θέλεις να είσαι θεριακλής και εθισμένος στη νικοτίνη go the old fashioned way, τουλάχιστον θα πάθεις καρκίνο αλλά δεν θα έχεις κατάλοιπα να παίζεις με υγρά / αμπούλες και άλλες μακακίες, θα πας από καρκίνο αλλά τουλάχιστον θα έχεις γλυτώσει την υπέρταση του να στήνεις αμπούλες, να τις γεμίζεις με γλοιώδη υγρά κλπ...

Θα σε πάρει ο Χάρος αλλά όπως εκατομμύρια άλλους μακάκες εθισμένους σαν και εσένα και εμένα.

Αν το παραπάνω δεν σε καλύπτει, κόψε τη νικοτίνη, ζήσε τη ζωή σου αν μπορείς ελεύθερος από όλες αυτές τις μακακίες και μια χαρά.

Αλλά τουλάχιστον επέλεξε τι είσαι και ζήσε αυτό που σου απέμεινε χωρίς υποκατάστατα και άλλες βλακείες ;)

Δεν μιλαμε για υποκατασταση του ΚΤ αλλα αντικατασταση με κατι ανωτερο.

Ναι πρεπει να βγαινεις εξω με δευτερο ετοιμοπολεμο σετ.
Ναι πρεπει να φορτιζεις μπαταριες (ποσες μπριζες να εχει πια το γμμνο το σπιτι; Ποσους φορτιστες)

Ναι σου λεπει το ΚΤ, μετρας το χρονο σου με αυτο κλπ

Αλλα αν μαθεις να χειριζεσαι το ΗΤ και ατμισεις 2-3 μερες σωστα, ΔΕΝ ΓΥΡΝΑΣ ΠΙΣΩ.

Μπράβο maik!

Κοιτάχτε, θα του δώσω άλλη μια προσπάθεια όχι τίποτε άλλο γιατί πρώτον είμαι εθισμένος και καπνίζω γιατί είμαι junkie, τελεία και παύλα ούτε απόλαυση ούτε ευχαρίστηση ούτε τίποτε.

Απλά είμαι junkie.

Ειτε θα πας σε γιατρο να το κοψεις τελειως, ειτε θα μαθεις το ΗΤ.
Δεν μπορω να βλεπω ανθρωπο να λεει ας παω απο καρκινο, μαλλον δεν εχεις φτασει κοντα στο θανατο ε;

Μαθε φιλτατε το ΗΤ, ναι νικοτινη θελουμε, δεν χρειαζεται να ρουφαμε και πισα και ολα τα σκατα.

panos1967
04-01-12, 21:14
Αποψη κανεις για το smoov?

Νικαετός
04-01-12, 21:33
Εάν βάλω υπογραφή και σας πω πόσα τσιγάρα έχω γλυτώσει και πόσα χρήματα από την ημέρα που άρχισα το ΗΤ, (ΧΩΡΙΣ να έχω κόψει τελείως το κάπνισμα) θα τα πετάξετε όλοι τα ΗΤ :p


Περιμένω να δοκιμάσω και με άλλους ατμοποιητές (π.χ. nobacco titan) βρήκα ατμο των 6 ml (!!!!!) με διπλή αντίσταση... πανικός. (Στα 7 δολ και άλλα 7 δολ το σετάκι των 5 ανταλλακτικών - εδώ 3,5 ευρώ το κάθε ένα ανταλλακτικό). :rofl:

sdikr
04-01-12, 21:50
Εάν βάλω υπογραφή και σας πω πόσα τσιγάρα έχω γλυτώσει και πόσα χρήματα από την ημέρα που άρχισα το ΗΤ, (ΧΩΡΙΣ να έχω κόψει τελείως το κάπνισμα) θα τα πετάξετε όλοι τα ΗΤ :p


Περιμένω να δοκιμάσω και με άλλους ατμοποιητές (π.χ. nobacco titan) βρήκα ατμο των 6 ml (!!!!!) με διπλή αντίσταση... πανικός. (Στα 7 δολ και άλλα 7 δολ το σετάκι των 5 ανταλλακτικών - εδώ 3,5 ευρώ το κάθε ένα ανταλλακτικό). :rofl:

Εσυ δεν μετράς!! :p
Βασικά δεν έχω τελειώσει με το ΚΤ, (αν και δεν έχω αγοράσει για εμένα εδώ και 3 βδομάδες, αναλογικά σε άλλες 2 βγάζω τα λεφτά που έχω δώσει για το ΗΤ) άλλα τώρα έχω ενα μεγάλο θέμα, να κάνω τον πατέρα να το αρχίσει και αυτός (έχω παραγγείλει απο Αγγλία υγρό με γέυση καρέλια :p )

Απο 31/12 δεν έχω κάνει Κανονικό τσιγάρο, ομολογώ πως μερικές φόρες το θέλω, αλλά χτυπάω μια 24mg και το ξεχνάω.

Κάποτε είχα δοκιμάσει την τσίχλες (γιακ), όταν είχα πάει Αυστραλία είχα δοκιμάσει το εκεί patch (καμία σχέση με τα δικά μας, το έβαζες και σε έπιανε ζαλάδα).
Τώρα είμαι τόσες μέρες με το ΗΤ και αν και θέλει λίγο προσπάθεια, λίγο να προσέχεις μπαταρίες, υγρά, ατμο κλπ και ελπίζω πως θα το καταφέρω

Αν καπνίζεις και δεν θέλεις να το κόψεις δεν θα το κόψεις, αλλά το θεωρώ καλύτερη βοήθεια απο τα patch, τσιχλες κλπ όταν αποφασίσεις ότι θέλεις να το κόψεις.
240 με 300 ευρώ τον μήνα που ήθελα ήταν πλέον too much για εμένα

Slammer
04-01-12, 23:01
Αν καπνίζεις και δεν θέλεις να το κόψεις δεν θα το κόψεις, αλλά το θεωρώ καλύτερη βοήθεια απο τα patch, τσιχλες κλπ όταν αποφασίσεις ότι θέλεις να το κόψεις.
Σωστό.... Το η.τ. δείχνει ποιός θέλει να το κόψει πραγματικά.... και σίγουρα είναι ο πιο εύκολος τρόπος..... ελπίζω να κόβεται και αυτό στη πορεία....

Νικαετός
05-01-12, 00:08
Άνοιξα μόλις τον δεύτερο ατμοποιητή από το πακετάκι που είχα πάρει πριν τις γιορτές. Είναι ο καλύτερος από όλους μέχρι στιγμής από όσους έχω χρησιμοποιήσει (i-want). (πάνω από 8 ).

Παρήγγειλα και 4 μπουκαλάκια των 100 ml από την zerobacco μόλις. (+ 1 με άρωμα φράουλα νομίζω). Όλα μαζί με τα μεταφορικά + την αντικαταβολή 48 ευρώ.

(Αν έπαιρνα 20 μπουκαλάκια των 20 ml με περιεκτικότητα 24 mg/ml νικοτίνης, από αυτά που έπαιρνα μέχρι τώρα θα πλήρωνα 20 x 14,50= 290 euros !!!!)

Βέβαια θα κάνουμε συμβιβασμούς στην γεύση, αλλά μπορεί και να μας αρέσει.

Για την ιστορία (και επειδή θα χρειαστώ συμβουλές), παρήγγειλα 1 τεμάχιο των 100 ml με περιεκτικότητα 36 mg/ml (βάση γλυκόλης), 1 τεμάχιο των 100 ml πάλι περιεκτικότητας 36 mg/ml με βάση προπυλενογλυκόλη. Επίσης 2 x 100 ml γλυκόλη με περιεκτικότητα 6 mg/ml για την αραίωση.

Τώρα η απορία: Στα έτοιμα υγρά που έχει η ίδια εταιρία βλέπω ότι χρησιμοποιούν και 10% απεσταγμένο νερό σε κάθε διάλυμα. Το κάνω και εγώ αυτό....???

PopManiac
05-01-12, 01:09
Λοιπόν τελικά άλλος καλός φίλος βοήθησε στο στήσιμο ενός Alter eGoT και πολύ πρώτες και πρώιμες εντυπώσεις:

1. Όντως κάνει δουλειά για ένα junkie σαν εμένα (κάποιοι παρεξηγήθηκαν παραπάνω αλλά δεν δίνω δεκάρα με την έννοια πως πας καπνιστής = junkie και μάλιστα πας καπνιστής που πάει στο ΗΤ ;)) από πλευράς κάλυψης δλδ φιξαρίσματος στη λίγκο :p.

2. Θετικό είναι επίσης ότι σήμερα για πρώτη μέρα δεν είχα βήχα (είπαμε θα το κοιτάξω με γιατρό μιας και φέρει εκ πρώτης όψεως προς βρογχίτιδα). Αρνητικό το ότι κάθεται λιγάκι βαρύ στο λαιμό αλλά αυτό μπορεί να έχει να κάνει και με το κρύωμα που με ταλαιπωρεί.

3. Θετική απόρροια του παραπάνω είναι πως αν όντως - που μάλλον είναι the case - δεν πειράζει πνεύμονες και αναπνοή τότε μπαίνω σε βαρύ πρόγραμμα για jogging με τη λογική σιγά σιγά να το κόχω εντελώς (η ελπίδα σε ένα junkie πεθαίνει τελευταία :p)

Τελικό, γενικότερο σχόλιο, ως απάντηση σε κάποιον που χαλάστηκε και ίσως δεν κατάλαβε τι θέλω να πω.

Εθισμός σημαίνει εθισμός, η νικοτίνη σαφώς και έχει αρνητικότατες συνέπειες και μάλιστα μπορεί να μην είναι καρκινογόνα ως ουσία per se αλλά από την άλλη προκαλεί βαρειές παθήσεις που στατιστικά μας 'προλαβαίνουν' πολύ πριν τον καρκίνο.

Αν το ΗΤ βοηθά σε κάτι είναι μάλλον ΙΜΗΟ στο να ξεφύγει κανείς από τον καπνό και μελλοντικά σε παρακάτω στάδιο να το τελειώσει το θέμα εντελώς. Όπως είπα η ελπίδα πεθαίνει τελευταία σε ένα junkie.

Επίσης, δεν ξέρουμε τι παρενέργειες έχουν όλες αυτές οι ουσίες στα ΗΤ και αν και κατά πόσο και πού μπορεί και αυτές με τη σειρά τους να είναι καρκινογόνες ;) Μακάρι και το εύχομαι να μην είναι έτσι και τουλάχιστον το ΗΤ να αποδειχθεί ως εκείνη η λύση που τουλάχιστον αποσυνδέει τον καρκίνο από το κάπνισμα.

Αυτά απλά ως υπενθύμιση και στον εαυτό μου πως με το ΗΤ δεν κόβουμε το κάπνισμα απλά 'γλυτώνουμε' από κάποιες σοβαρές πιθανές παρενέργειες.

........Auto merged post: PopManiac πρόσθεσε 2 λεπτά και 57 δευτερόλεπτα αργότερα ........

Διαβάζοντας ξανά sdikr και slammer αλλά και Νικαετό παραπάνω νομίζω πως είναι κοντά στις απόψεις μου ;)

Τέλος προσωπικά το ΚΤ δεν μου έχει λείψει αν και ίσως γιατί τα τελευταία 6 χρόνια καπνίζω πούρα ή πουράκια Αβάνας κατά 95%.

Ένα Montecristo πάντα θα μου λείπει και ίσως να το καθιερώσω πλέον σε social φάση μια φορά στο 3μηνο ή παραπάνω.

Ας δούμε πώς θα πάμε με το ΗΤ ;)

Αλλά πραγματικά επιθυμία για ΚΤ ή ΚΠ(ούρο) δεν έχω

Slammer
05-01-12, 03:43
Τώρα η απορία: Στα έτοιμα υγρά που έχει η ίδια εταιρία βλέπω ότι χρησιμοποιούν και 10% απεσταγμένο νερό σε κάθε διάλυμα. Το κάνω και εγώ αυτό....???
Εξαρτάται τι πήρες (δεν έχω ψωνίσει ακόμα από zerobacco). Αν πήρες, που μάλλον αυτό πηρες, VG ή PG από τη κατηγορία "Καθαρές Βάσεις" τότε ναι θέλεις και νερό, αλλιώς αν πήρες από την κατηγορία "Μιγματα βάσεων" BALANCED, MIST, THUNDER τοτε δεν χρειάζεσαι αραίωση.
Πάμε τώρα στις συμβουλές:

1. Ποτέ μη φιάχνεις πάνω από 10ml υγρού. Χρησιμοποίησε μικρά μπουκαλάκια των 10 ml όταν φιάχνεις το υγρό σου.

2. Η βάση PG δεν χρειάζεται αραίωμα, πρακτικά μόνο η VG χρειάζεται νερό γιατί είναι πηχτή σαν μέλι. Όταν χρησιμοποιείς VG θα υπολογίζεις να προσθέτεις και 10%-20% νερό στην ποσότητα της VG μονο. Δηλαδή, (Βαση VG) = VG + (VG*0.1 Νερό). Κανονικά θέλει νερό αποσταγμένο γιατί της βρύσης έχει χλώριο :rofl:, αλλά τι να συζητάμε τωρα, και για ποιές ποσότητες, όταν στα 10ml βάλεις 0.5ml νερού βρυσης? Μια ζωή να ατμίζεις VG με νερό βρύσης, δεν θα εισπνεύσεις περισσότερο χλώριο από αυτό που θα εισπνευσεις από μια κατσαρόλα όταν βράζεις μια μακαρονάδα.

3. Όπως είπαμε η PG έχει την τάση να "γδέρνει" λίγο το λαιμό και έτσι να μοιάζει με το τσιγάρο. Σε άλλους αρέσει αυτό, σε μένα για παράδειγμα οχι. Επίσης η PG είναι μια ουσία που ενώ χρησιμοποιείται πολύ σε καλλυντικά η ασφάλεια της είναι υπό συζήτηση (δες σχετικά στο δικτυο) ενω ενοχοποιείται για πλήθος αλεργιών. Αντίθετα η VG θεωρείται απολύτως ασφαλής. Η VG παράγει τρελλό ντουμάνι, πολύ και πηχτό ατμό σε σημείο να χάνεις την ορατότητα σου (έχει και αυτό την πλάκα του.....) ενω αφήνει μια δροσερή βελούδινη αίσθηση.

4. Αφου έχεις πολύ βάση, φιάξε μια μικρή ποσότητα (πχ 1-2 ml) με υγρό PG based και υγρό VG based και δες τι σου αρέσει περισσότερο, και ανάλογα διαλέγεις. (μπορείς να φιάξεις και βάση 50/50 PG/VG ή ότι άλλο θέλεις). Τις δοκιμές για την βάση μπορείς να τις κάνεις με ελαφρύ υγρό που είναι και φθηνώτερο. Εγώ τελικά φιάχνω βάση 80 VG/20 PG (στην πραγματικότητα 20% PG, 72% VG, 8% Νερό) για να σπάσει το πήξιμο της VG και να ατμίζεται σωστά, αλλά αυτό εξαρτάται και από το "εργαλείο". 100% VG (με το αντίστοιχο νερό πάντα) δύσκολα τη δουλεύουν οι ατμοποιητές, ίσως σε αυτή την περίπτωση θα πρέπει να ανεβάσεις το νερό μέχρι και 20%.

5. Πολύ μεγάλη προσοχή στο 36αρι υγρό (ίσως ήταν υπερβολική επιλογή με δεδομένο ότι η τιμή του zerobacco είναι ακριβώς ανάλογη της περιεκτικότητας). Σκέψου ότι μολις 1 ml έχει την νικοτίνη 36 κανονικών τσιγάρων, και η νικοτίνη απορροφάται από το δέρμα ταχύτατα. Προτείνεται η χρήση γαντιών .

6. Με ανάμιξη 50-50 των βασεων 36 και 6 που πήρες βγάζεις περίπου 21 mg που είναι πολύ κοντά σε αυτό που ήδη χρησιμοποιείς. Είναι μια καλή αρχή για την ένταση που θέλεις.

7. Μη βάλεις κατ' ευθείαν πολύ άρωμα :nono:. Ξεκίνα με 3-4% και ανέβαινε σιγά σιγά, αν χρειάζεται. Χονδρικά 20 σταγόνες είναι 1ml, οπότε για 10ml βάσης (~200 σταγόνες) ξεκινάς με 6-8 σταγόνες και πάς το πολύ μέχρι 20. Αν θες περισσότερο άρωμα, παράτα το άτμισμα και φάε κανενα κιλό φράουλες καλύτερα..... :lol:

Είμαι σίγουρος ότι με λίγη προσπάθεια θα φιάξεις υγρά που θα σου ταιριάζουν περισσότερο από οποιοδήποτε έτοιμο. Μπορείς να παίξεις ελεύθερα με το είδος της βάσης, με τη περιεκτικότητα της νικοτίνης, με το είδος και την ένταση του αρώματος.

biller
05-01-12, 16:55
Καλά με βάλατε στη μπρίζα και ξεκίνησα.
Τώρα τι θα φτιάξω μη ρωτάτε θα σας πω όταν έρθουν γιατί έχουν και ένα μικρό πρόβλημα με τη διαθεσιμότητα τους.

Slammer
05-01-12, 17:10
Γιατί βάζεις 2 νικοτινούχες βάσεις VG? Πάρε μόνο 18αρα ή 12αρα.
Με τη διαθεσιμότητα, πιστεύω ότι είναι προσωρινό, είχανε ένα event πριν μερικές ημέρες και δεν έμεινε τίποτα, άτμισαν ένα βυτίο βάσεις......
Για καφεδάκι σε βλέπω... βάλε και κανένα φρουτάκι για το ξεμπούχτιασμα :rolleyes:

biller
05-01-12, 17:53
Τώρα την έκανα την παραγγελία δεν πειράζει.
Περιμένω και κάτι υγρά από τον Πολωνό και είμαι ενταξει.

edit
Ήθελα να έχω 3VG και 1PG αναλογια στα μπουκάλια που θα έπαιρνα.
Αν έπαιρνα ένα με νικοτίνη έπρεπε να αγόραζα την βόμβα γλυκόλης που πήρε ο Νικαετος στα 36mg/ml μαζί με γάντια μάσκες και γυαλιά ασφαλείας για να τη φτιάξω.
Όπως και να έχει βλέπω ότι οι συνδυασμοί είναι πολλοί και αν δεν παίξεις δεν θα μάθεις τι σου κάνει.

Slammer
06-01-12, 02:55
Μεταξύ άλλων γραφει σημερινό άρθρο των ΝΕΩΝ:
"Η νικοτίνη την οποία περιέχουν τα υγρά που χρησιμοποιούνται στα ηλεκτρονικά τσιγάρα φτάνει μόνο μέχρι το στόμα. Δεν έχει σχεδιαστεί ακόμα συσκευή που να μεταφέρει τη νικοτίνη στους πνεύμονες..."

Αυτό συμβαδίζει απολύτως με την αίσθηση την οποία είχα περιγράψει σε παλαιότερο post σχετικά με την απορρόφηση της νικοτίνης. Ακόμα και δυνατά υγρά δεν πετυχαίνουν το χτύπημα του τσιγάρου, παρόλα αυτά υπάρχει μια ελαφριά καούρα στο στόμα και στο λαιμό λόγω της νικοτίνης. Αν αυξηθεί η νικοτίνη στο υγρό ώστε να φτάσεις το χτύπημα ενός κανονικού τσιγάρου, η αίσθηση της καούρας στο στόμα αυξάνεται ενώ με το κτ δεν υπάρχει αυτή η αίσθηση που προκαλεί η νικοτίνη. Βέβαια στο κτ υπάρχει και η γεύση της πίσσας που "μασκάρει" αυτή την αίσθηση.
Ψάχωντας λίγο παραπάνω τις φυσικές ιδιότητες της γλυκόλης και της νικοτίνης, και προσπαθώντας να κατανοήσω το φαινόμενο, παρατηρώ ότι η θερμοκρασία ατμοποίησης της γλυκόλης είναι περίπου 290 βαθμοί, μετά την οποία γίνεται άμεσα αποσύνθεση (σε τι? κανένας χημικός? άρα δεν εισπνέουμε τελικώς γλυκόλη!) Παρατηρήστε ότι αν φυσήξουμε τον "καπνό" της γλυκόλης σε μια κρύα επιφάνεια δεν έχουμε συμπύκνωμα γλυκόλης οπώς λογικά θα έπρεπε ).

Η θερμοκρασία ατμοποίησης της νικοτίνης είναι 247 βαθμοί. Αρα με το άτμισμα έχουμε ατμούς νικοτίνης που οριακά βρίσκονται σε αέρια κατάσταση πάνω στην αντίσταση, ενώ αμέσως, καθώς εισπνέουμε το μίγμα, κατα πάσα πιθανότητα υγροποιούνται, και καθώς πέφτει η θερμοκρασία, τελικά έχουμε νεφέλωμα νικοτίνης που κάθεται στο στόμα και στον λαιμό. Αντίθετα στο κανονικό τσιγάρο αναπτύσσονται θερμοκρασίες καύσης πάνω από 350-400 βαθμούς, σε αυτή τη θερμοκρασία η νικοτίνη αναφλέγεται σε ποσοστό πάνω από 95% ενώ το υπόλοιπο 5% παραμένει ως υπέρθερμος ατμός νικοτίνης ( από τα 20mg νικοτίνης που πραγματικά έχει ο καπνός ενός τσιγάρου, μονο το 1mg εισνέεται σε μοριακή μορφή) που μαζί με τα άλλα αέρια καύσης επιδρά πλέον στους πνεύμονες.
Ισως αυτό το φαινόμενο εξηγεί και το πολύ χαμηλό ποσοστό νικοτίνης στο αίμα που παρατηρείται από το άτμισμα νικοτινούχων υγρών, σε σχέση με κάπνισμα τσιγάρων ανάλογης ισχύος. Πολύ πιθανό, η απορροφητικότητα του τοιχωμάτων του στόματος να είναι μικρότερη από αυτή των πνευμόνων. Τα παραπάνω επαληθεύονται και με τη παρατήρηση ότι με τη χρήση μεγαλύτερης τάσης στις μπαταρίες, "την ακούς" καλύτερα ακόμα και με πιο αδύναμα υγρά. Πέρα από την αυξημένη ποσότητα υγρού που ατμοποιείται με την μεγαλύτερη τάση, σίγουρα έχουμε και μεγαλύτερη θερμοκρασία αερίων, οπότε περισσότερη νικοτίνη μπορεί να φτάσει στους πνεύμονες αφού δεν προλαβαίνει να πέσει στην στοματική κοιλότητα στο ίδιο ποσοστό.

stirixis
06-01-12, 09:50
Τώρα η απορία: Στα έτοιμα υγρά που έχει η ίδια εταιρία βλέπω ότι χρησιμοποιούν και 10% απεσταγμένο νερό σε κάθε διάλυμα. Το κάνω και εγώ αυτό....???


Γεια σας παιδιά.
Μόλις είδα ότι γίνεται κουβέντα εδώ για τα υγρά της zerobacco.
Προσθέτεις απεσταγμένο νερό μόνο όταν έχεις καθαρή βάση που αναμιγνύεις.
Αν έχεις μίγμα βάσης είναι έτοιμη ως την αγοράζεις.

Νικαετός
06-01-12, 12:13
Σωστό αυτό που λες, αλλά αυτό που παραγγείλαμε είναι καθαρή βάση ή μίγμα? :hmm:

@ slammer, η θερμοκρασία ατμοποίησης (βρασμού) είναι συγκεκριμένη και δεν αλλάζει.(Ανεξάρτητα από αντίσταση/τάση κλπ.).

stirixis
06-01-12, 12:40
Αγαπητέ φίλε παρήγγειλες καθαρές βάσεις.
Μίγματα είναι τα ΤHUNDER (PG), BALANCED (PG-VG), MIST (VG)
:oneup:

Slammer
06-01-12, 13:03
@ slammer, η θερμοκρασία ατμοποίησης (βρασμού) είναι συγκεκριμένη και δεν αλλάζει.(Ανεξάρτητα από αντίσταση/τάση κλπ.).

Φυσικά και η θερμοκρασία ατμοποίησης δεν αλλάζει και είναι σταθερή για κάθε υλικό. Με το ητ η θερμοκρασία του ατμού είναι πολύ χαμηλή γιατί η γλυκόλη που είναι το μέσο μεταφοράς ατμοποιείται στους 290 βαθμούς, ενω με τη καύση το μέσο μεταφοράς που είναι το συνολο των καυσαερίων μπορεί να έχει, αναλογα με το τρόπο καπνίσματος, θερμοκρασίες από 400 και άνω. Αυτό αλλάζει σημαντικά τον τρόπο με τον οποίο κινούνται οι ατμοί της νικοτίνης στην πορεία τους προς του πνεύμονες.
Πέρα από το θεωρητικό μέρος, το γεγονός είναι ότι, με το ητ σημαντικό ποσοστό της νικοτίνης αντί να μεταφερθεί στους πνεύμονες φτάνει μονο ως τη στοματική κοιλότητα. Πολλοί χρήστες, ειδικά αυτοί που χρησιμοποιούν πολύ δυνατά υγρά έχουν παρατηρήσει ελαφρύ μάτωμα των ούλων ή της μύτης και ίσως αυτό εξηγείται από αυτό το φαινόμενο.
Φυσικά, με τον έναν ή τον άλλο τρόπο η νικοτίνη απορροφάται έτσι κι αλλιώς...

Σχετικά με τα υγρά, ο stirixis έχει δίκιο, τα MIST, THUNDER και BALANCED είναι έτοιμα και δεν χρειάζονται αραίωμα, υπάρχουν όμως σε μικρότερη ποικιλία περιεκτικοτήτων. Μικρή η διαφορά έτσι κι αλλιως.... αν βάλεις λίγο νεράκι 10% ειδικά στην καθαρή VG κατευθείαν, τοτε πέρνεις βάση VG έτοιμη, απλά με το MIST για παράδειγμα, αυτό έχει γίνει ήδη.
Νομίζω ότι τα μιγματα έπρεπε να υπήρχαν σε μεγάλη ποικιλία περιεκτικοτήτων και όχι οι καθαρές βάσεις, με το σκεπτικό ότι τα μίγματα απευθύνονται στους πολλούς που θέλουν απλά να βάλλουν το αρωματάκι της αρεσκείας τους, ενώ οι καθαρές βάσεις στους πιο προχωρημένους που θέλουν να "μαγειρέψουν" το υγρό τους.

29gk
09-01-12, 12:05
Ίδιες οι συνέπειες του κανονικού τσιγάρου με αυτές από το ηλεκτρονικό...

...αποφαίνεται έρευνα του Χάρβαρντ, της οποίας ηγείται ο Ηρακλειώτης Κ.Βαρδαβάς...
Του Γιάννη Ζωράκη

Τη σφραγίδα ενός Ηρακλειώτη ερευνητή φέρει η πρώτη παγκόσμια μελέτη για το ηλεκτρονικό τσιγάρο και τις επιπτώσεις του.

Η έρευνα πραγματοποιήθηκε από ομάδα ερευνητών του πανεπιστημίου Χάρβαρντ, με ...επικεφαλής τον ερευνητή κ. Κωνσταντίνο Βαρδαβά, ενώ δημοσιεύεται επίσημα στο διακεκριμένο επιστημονικό περιοδικό Chest.

Τα αποτελέσματα της έρευνας έδειξαν πως οι επιπτώσεις από τη χρήση του ηλεκτρονικού τσιγάρου, είναι παρόμοιες με αυτές του καπνίσματος κανονικού, αν και υπάρχουν σχετικά μικρότερες επιπτώσεις κυρίως αναφορικά με τις βλαβερές συνέπειες που προκύπτουν ως αποτέλεσμα της καύσης του τσιγάρου.

Είναι χαρακτηριστικό μάλιστα πως τα αποτελέσματα της μελέτης έδειξαν αύξηση των πνευμονικών αντιστάσεωνκαι του οξειδωτικού στρες του πνεύμονα με μόλις πέντε λεπτά χρήσης του ηλεκτρονικού τσιγάρου.

«Στη μελέτη παρατηρήσαμε αύξηση των πνευμονικών αντιστάσεων μετά από πέντε λεπτά χρήσης, παρόμοια με την αύξηση που παρατηρείται με το ενεργητικό κάπνισμα τσιγάρου» αναφέρει ο επικεφαλής της έρευνας κ. Βαρδαβάς κι επεξηγεί:

«Συνολικά οι πνευμονικές αντιστάσεις σε ευρύ φάσμα συχνοτήτων αυξήθηκαν στατιστικά σημαντικά περίπου κατά 20%. Παρόμοια αύξηση των πνευμονικών αντιστάσεων παρατηρείται μετά το κάπνισμα κανονικού τσιγάρου και τέτοιες αυξήσεις έχουν παρατηρηθεί σε ασθενείς με χρόνια αποφρακτική πνευμονοπάθεια. Επίσης βρέθηκαν αλλαγές στο εκπνεόμενο μονοξείδιο του αζώτου, οι οποίες έχουν συσχετιστεί με την πνευμονική φλεγμονή και την ανάπτυξη πνευμονικής υπεραντιδραστικότας».

Ο επικεφαλής της ομάδας ερευνητών επεξηγεί πως το ότι δεν επιτελείται καύση κατά τη διάρκεια χρήσης του ηλεκτρονικού τσιγάρου, δε σημαίνει αυτό ότι το ηλεκτρονικό τσιγάρο δεν εμπεριέχει ουσίες που μπορούν να επιφέρουν βλάβες.

Εθνικές αλλά και διεθνείς τοξικολογικές αναλύσεις από διάφορους φορείς, αλλά και από τον αντίστοιχο αμερικανικό Οργανισμό Φαρμάκων, έχουν δείξει ότι το ηλεκτρονικό τσιγάρο περιέχει χημικές ουσίες, οι οποίες σε κάποιες αναλύσεις έχουν ανιχνευτεί τοξικές και καρκινογόνες.

Ενα παράδειγμα ουσίας που περιέχει το ηλεκτρονικό τσιγάρο και που προβάλλεται ως «αβλαβής ατμός» είναι ο λεγόμενος «διαλύτης» του ηλεκτρονικου τσιγάρου το οποίο αποτελείται κυρίως από προπυλική γλυκόλη. Η ουσία αυτή έχει ενοχοποιηθεί για ερεθισμό των αεροφόρων οδών και την ανάπτυξη άσθματος στα παιδιά. Χρησιμοποιείται και ως αντιψυκτικό, αποσμητικό σώματος και για αραίωση μπογιάς.

Σύμφωνα με τον κ. Βαρδαβά παράλληλα, έχουν κυκλοφορήσει πολλά φυλλάδια στην αγορά, τα οποία αναφέρουν ότι το κάπνισμα του ηλεκτρονικού τσιγάρου δεν προκαλεί βλάβες στην υγεία, ότι εκλύει «αβλαβή ατμό» και ότι μπορεί να χρησιμοποιηθεί παντού, ακόμα και σε κλειστούς χώρους.

«Αυτά τα στοιχεία αποτελούν παραπλάνηση των καταναλωτών μιας και ούτε «αβλαβή» είναι και ούτε επιτρέπεται η χρήση του παντού αφού υπόκειται στις ίδιες νομοθετικές ρυθμίσεις που ισχύουν για το τσιγάρο, οπότε απαγορεύεται η χρήση του σε κλειστούς δημόσιους χώρους, σε αεροδρόμια, αλλά και γενικά σε κάθε χώρο που ισχύει η απαγόρευση του καπνίσματος» εξηγεί ο κ. Βαρδαβάς.

«Αν χρησιμοποιούσαμε το ηλεκτρονικό τσιγάρο για τη διακοπή του καπνίσματος, πιθανώς το μακροχρόνιο κέρδος να είναι μεγαλύτερο από το βραχυπρόθεσμο κίνδυνο για την υγεία» υποστηρίζει αναφερόμενος στη χρήση του ηλεκτρονικού τσιγάρου ως μεθόδου διακοπής του καπνίσματος ο κ. Βαρδαβάς.

«Παρ' όλα αυτά δεν έχουν γίνει μελέτες που να δείχνουν ότι η χρήση του ηλεκτρονικού τσιγάρου βοηθαέι στην διακοπή» προσθέτει ο ερευνητής και τονίζει:

«Η χρήση του ηλεκτρονικού τσιγάρου απλώς παρατείνει την εξάρτηση στην νικοτίνη. Δεν αντιμετωπίζουμε το πρόβλημα που είναι η εξάρτηση αλλά απλώς δημιουργούμε προσωρινή ανακούφιση. Ο καλύτερος τρόπος διακοπής είναι ο συνδυασμός φαρμακοθεραπείας και συμβουλευτικης υποστήριξης και τα κέντρα διακοπής καπνίσματος στην Ελλάδα κάνουν εξαιρετική και επιστημονικά αποδεδειγμένη δουλειά».

ΠΑΤΡΙΣ

NeK
09-01-12, 12:29
Ίδιες οι συνέπειες του κανονικού τσιγάρου με αυτές από το ηλεκτρονικό...

...αποφαίνεται έρευνα του Χάρβαρντ, της οποίας ηγείται ο Ηρακλειώτης Κ.Βαρδαβάς...
Του Γιάννη Ζωράκη

Τη σφραγίδα ενός Ηρακλειώτη ερευνητή φέρει η πρώτη παγκόσμια μελέτη για το ηλεκτρονικό τσιγάρο και τις επιπτώσεις του.

Η έρευνα πραγματοποιήθηκε από ομάδα ερευνητών του πανεπιστημίου Χάρβαρντ, με ...επικεφαλής τον ερευνητή κ. Κωνσταντίνο Βαρδαβά, ενώ δημοσιεύεται επίσημα στο διακεκριμένο επιστημονικό περιοδικό Chest.
και τονίζει:

................... [SNIP] .............

«Η χρήση του ηλεκτρονικού τσιγάρου απλώς παρατείνει την εξάρτηση στην νικοτίνη. Δεν αντιμετωπίζουμε το πρόβλημα που είναι η εξάρτηση αλλά απλώς δημιουργούμε προσωρινή ανακούφιση. Ο καλύτερος τρόπος διακοπής είναι ο συνδυασμός φαρμακοθεραπείας και συμβουλευτικης υποστήριξης και τα κέντρα διακοπής καπνίσματος στην Ελλάδα κάνουν εξαιρετική και επιστημονικά αποδεδειγμένη δουλειά».

ΠΑΤΡΙΣ

Μάλιστα, παγκόσμια έρευνα του χάρβαρντ αλλά στο τέλος εξυμνεί τα ελληνικά κέντρα διακοπής καπνίσματος που κάνουν εξαιρετική δουλειά. Και εις άλλα με υγεία!

maik
09-01-12, 13:03
Μάλιστα, παγκόσμια έρευνα του χάρβαρντ αλλά στο τέλος εξυμνεί τα ελληνικά κέντρα διακοπής καπνίσματος που κάνουν εξαιρετική δουλειά. Και εις άλλα με υγεία!

Ειναι πολλα τα λεφτα (Νεκτ)Αρη.....:p

29gk
09-01-12, 13:15
To προβλημα για εμενα, ειναι πως το συγκεκριμενο ειδος καπνισματος, ειτε λογω συμφεροντων ειτε λογω χρονου, δεν εχει πιστοποιηθει επισημα. Αρα παλευει να βρει τομεριδιο του στην αγορα αλλα και βρισκει απεναντι του θιγομενους και απο τα 2 στρατοπεδα, των καπνιστων αλλα και των της διακοπης του καπνισματος. Ετσι αφηνεται ομως και πολυς, παρα πολυς χωρος για αυτου του ειδους αλλα και αλλες μελετες, που δυστηχως για εμας τους καπνιστες δεν μπορουν να εξακριβωσουν την αξιοπιστια τους.

Νικαετός
09-01-12, 13:22
Μια στο καρφι και μια στο πεταλο. Ηξεις αφηξεις και αλλες παροιμιες. "παγκοσμια ερευνα του Χαρβαρντ" αποφαινεται οτι τα κεντρα διακοπης του καπνισματος στην ... Ελλαδα (στην Κρητη ειδικοτερα θα συμπλήρωνα εγω) κανουν εξαιρετικη δουλεια. Αψογα!!

maik
09-01-12, 13:22
Το κανονικο καπνισμα ειναι διαδεδομενο εδω και αιωνες. Μεχρι προσφατα ακομα υπηρχαν αμφιλεγομενες μελετες περι αυτου. Καποιες το απενοχοποιουσαν και καποιες το ενοχοποιουσαν για πασα νοσο και πασα μα...... που μπορει να εχει ο ανθρωπος.
Για κατι τωρα που εχει τοσο λιγα χρονια παρουσιας, και παει να κοψει πιττα αγορας απο μεγαθηρια, φυσιολογικο ειναι να βγουν μελετες και "μελετες".

Απο την αλλη πλευρα παλι δεν υπαρχουν μελετες και στοιχεια ουτε για την ωφελιμοτητα του.
Απλα παμε με την λογικη του μικροτερου κοστους, τοσο σε υγεια οσο και σε χρημα.

daywalker06
09-01-12, 13:53
τα κεντρα διακοπής του καπνίσματος στην Ελλαδα ειναι η σάλτσα για να γεμίσουν την είδηση.
Εδω (http://chestjournal.chestpubs.org/content/early/2011/12/21/chest.11-2443) ειναι η δημοσίευση στο CHEST

PopManiac
09-01-12, 14:17
Λοιπόν, εγώ δεν έχω πρόβλημα να πιστέψω την έρευνα και το εννοώ, μάλιστα είμαι 1000% βέβαιος πως το ΗΤ προκαλεί προβλήματα, τόσο λόγω του ατμοποιητή αλλά και λόγω της νικοτίνης που εισπνέει κανείς μέσω ατμού.

Νομίζω πως η έρευνα μέχρι εδώ δεν λέει τίποτα που προκαλεί έκπληξη.

Άλλωστε, όπως μου το έθεσε ένας ειδικός σε θέματα πιστοποίησης τις προάλλες, είναι πολύ λογικό μια τέτοια συσκευή όπως το ΗΤ να έχει θέματα αλλά για να σκεφτούμε υποθετικά τι θα γινόταν αν δεν υπήρχε το τσιγάρο (το κανονικό ντε :p) και κάποιος πήγαινε σήμερα το πρωί στην FDA με ένα πακέτο που το ονομάζει cigarette, το ανάβεις, το εισπνέεις και ζητούσε πιστοποίηση!!!!! Στην καλύτερη θα έτρωγε ξύλο από το θυρωρό στη χειρότερη θα φώναζαν την αστυνομία για να τον συλλάβει μιας και έχει εφεύρει θανατηφόρα 'συσκευή' (μιλώ πάντα υποθετικά, φανταστείτε να είχε 'εφεύρει' το τσιγάρο τώρα :p) που θα προκαλέσει εκατομμύρια θανάτους ;)

Συμπέρασμα Α επομένως που δεν επιδέχεται επιστημονικής αντίρρησης πλέον είναι πως το κανονικό τσιγάρο είναι χωρίς αμφιβολία το πιο επιβλαβές 'προϊόν΄που μπορεί κανείς να καταναλώσει νόμιμα. Επίσης, το προϊόν αυτό πέρα από αμφιβολία προκαλεί προβλήματα και σε τρίτους μέσω παθητικού καπνίσματος. Τέλος, οι μακροχρόνια χρήστες είναι εθισμένοι

Έχουμε λοιπόν το ΗΤ το οποίο προφανώς και δεν συστήνεται ως 'καπνίστε ελεύθερα' αλλά μάλλον για τον μακροχρόνια εθισμένο καπνιστή ως εναλλακτικό που απομακρύνει τον καπνό και το τσιγάρο.

Εκεί θα ήθελα τον κύριο καθηγητή να απαντήσει και εκεί πραγματικά θα συνεισφέρει λέγοντάς μας πόσο λιγότερο (ή περισσότερο) επιβλαβές είναι το ΗΤ για τον οργανισμό σε σύγκριση με το κανονικό τσιγάρο.

Ας ξεκινήσουμε από εκεί, τα υπόλοιπα είναι αναμασήματα γνωστών συζητήσεων.

Το μόνο στο οποίο θα συμφωνήσω άμεσα μαζί του είναι πως ορισμένοι πατεντάρουν το ΗΤ ως αβλαβές εναλλακτικό του ΚΤ.

Αβλαβές δεν είναι αλλά μια σύγκριση για μακροχρόνια εθισμένους καπνιστές και κυρίως μια σύγκριση σε θέματα καρκινογένεσης ΗΤ και ΚΤ ίσως να είναι χρήσιμη.

Φοβάμαι όμως πως εκεί τα αποτελέσματα μπορεί να μην 'αρέσουν' τόσο ;)

Jazzer
09-01-12, 14:18
Φίλοι καπνιστές, παραλίγο να την πατήσω κι εγώ με το κάπνισμα και να σας κάνω παρέα σε αυτό το νήμα.:p

Δεν κάπνιζα ποτέ στη ζωή μου, μέχρι το καλοκαίρι που μας πέρασε, όπου λόγω σοβαρότατων οικογενειακών προβλημάτων και μεγάλης στενοχώριας που πέρασα, άρχισα καθημερινά να καπνίζω στην αρχή 2-3 και μετά 10 τσιγάρα περίπου.

Νόμιζα ότι το τσιγάρο "βοηθάει" σε δύσκολες καταστάσεις, ότι λειτουργεί σαν "έξτρα παρεούλα", όταν αντιμετωπίζεις σοβαρά προβλήματα, κάτι που είναι βέβαια καθαρή ψευδαίσθηση...

Μετά από 2 μήνες και στη φάση που το κάπνισμα άρχισε να "σοβαρεύει", είπα "στοπ φίλε δε θα σε βοηθήσει σε τίποτα" και το έκοψα όσο ήταν καιρός και πριν το συνεχίσω (αλλά και συνηθίσω) κι άλλο.

Εύχομαι ολόψυχα καλή επιτυχία στην προσπάθειά σας αυτή. :oneup:

Slammer
09-01-12, 16:36
Το αδύνατο σημείο του ητ είναι η σύσταση και ο έλεγχος των υγρών (αν και έχω ενδοιασμούς και για το φιτίλι που κατασκευάζεται από fiberglass και ενω δεν καίγεται, έχει τη τάση να μαδάει και να κόβεται σε μικρά κομματάκια). Να δεχτώ ότι η VG είναι αβλαβής εφόσον είναι καθαρή και δεν περιέχει προσμίξεις που προέρχονται από τον τρόπο παρασκευής της. Ποιός με διαβεβαιώνει ότι το υγρό μου είναι ΟΚ? Ποιός μου επιβεβαιώνει ότι το άρωμα που έχει μέσα δεν περιέχει δεκάδες τοξικές ή προβληματικές ουσίες? Βελτιωτικά γεύσης? Ποιός μου επιβεβαιώνει ότι η περιεκτικότητα της νικοτίνης είναι αυτή που πρέπει και όχι κάποια άλλη? ακόμα και αυτά που γράφουν 0, ποιός πιστοποιεί ότι είναι όντως 0 και ότι δεν έχουν βάλει λίγο μέσα έτσι ώστε να μου το παρουσιάσουν σαν την super-duper φόρμουλα που δίνει χτύπημα χωρίς νικοτίνη?
Όλα αυτά είναι πρόβλημα. Από την άλλη έχουμε το κανονικό τσιγάρο με τις χίλιες-μύριες καρκινογόνες ουσίες, με τα προβλήματα της πίσσας και ένα σωρό άλλα...
Μα το ητ δεν είναι κάτι που απευθύνεται σε μη καπνιστές, που δεν "καπνίζουν" τίποτα, απευθύνεται σε καπνιστές προσφέροντας τους μια εναλλακτική μέθοδο καπνίσματος, στην οποία σχετικά εύκολα μπορείς να πάς (γιατί αλλιώς θα ήταν άχρηστη) και σου προσφέρει σημαντικά μικρότερη επιβάρυνση στην υγεία, συγχρόνως δε, είναι και μικρότερου κόστους. Αυτό και τίποτα άλλο. Δεν είναι μέθοδος διακοπής καπνίσματος με την αυστηρή έννοια του όρου, γιατί σε κρατάει πάντα σε επαφή με τη συνήθεια του καπνίσματος, πάντα έτοιμο να ανάψεις ένα κανονικό τσιγάρο. Δεν χρειαζόμαστε μελέτες γι αυτό.
Είμαι σίγουρος, ότι στη πορεία και θα γίνει αποδεκτό σαν μια εναλλακτική λύση με μικρότερη επιβάρυνση για την υγεία, και θα φορολογηθεί, και θα μπούν στο παιχνίδι μεγάλες φαρμακοβιομηχανίες σε συνεργασία με καπνοβιομηχανίες (αυτό δεν σημαίνει ότι θα είναι περισσότερο ασφαλές, έχετε δεί τι χημικά βάζουν μέσα στα καπνά για το χαρμάνι? τους ελέγχει στη πράξη, κανείς?). Απλά τωρα είναι λίγο χύμα η κατάσταση.

maik
09-01-12, 20:52
Λοιπόν, εγώ δεν έχω πρόβλημα να πιστέψω την έρευνα και το εννοώ,

Ας πουμε οτι την πιστευω και εγω , ειτε υποθετικα ειτε πραγματικα.
Ομως αν διαβασουμε ερευνες δημοσιευμενες εδω και δεκαετιες θα δουμε οτι το ΚΤ ενοχοποιειται για οτι παρενεργιες και παθησεις κατεβασει το κεφαλι του ανθρωπου. Μεχρι και για ορθοπαιδικες παθησεις μικρων παιδιων.:lol:
Βρηκαν λοιπον οτι το ΗΤ επηρεαζει τον ταδε εργαστηριακο δεικτη στα επιπεδα που κανει και το ΚΤ ε και; Για τους υπολοιπους εκατονταδες δεικτες τι γινεται;

biller
09-01-12, 21:01
Θα φτιαξω υγρα με σκετη VG Γλυκερινη γιατι η αληθεια ειναι οτι για την PG γινεται η μεγαλυτερη φασαρια.
Τωρα αν θα την αντεξω ειναι αλλο θεμα.

sdikr
09-01-12, 21:02
Εγώ πάντως ξέρω ενα πράγμα, ότι μέσα σε αυτό το μικρό διάστημα, πιάνω τις μυρωδιές καλύτερα, με ενοχλεί ο καπνός, καθώς και η γεύση σιγά σιγά αλλάζει, πχ εκεί που έριχνα ταμπάσκο με το κίλο τώρα το καταλαβαίνω καλύτερα (ρε για αυτό μου λέγανε οτι τα κάνω πολύ καυτερά τα φαγητά; :p ).

Σίγουρα δεν είναι αθώο, αλλά μπορεί να είναι ποιο αθώο απο το κανονικό τσιγάρο
Κάκα τα ψέματα, η νικοτίνη είναι και ναρκωτικό και δηλητήριο, σίγουρα και η pg κάτι θα είναι (ειδικά με τον τρόπο που την λαμβάνουμε).

Νικαετός
09-01-12, 22:01
Μια απλή ακαδημαϊκή ερώτηση. Μέχρι τώρα το μεγαλύτερο "όπλο" όσων εστρέφοντο κατά του καπνίσματος ηταν τα κατάμαυρα από την πίσσα πνευμόνια.

Το ΗΤ βγάζει πίσσα? Αν ναι τότε πάσο. Αν όχι τότε καλά κάνουμε και το διαλάξαμε για ΑΝΤΙΚΑΤΑΣΤΑΣΗ (προσέξτε όχι για κόψιμο) του ΚΤ. ;)

@ ADSLgr.com All rights reserved.