PDA

Επιστροφή στο Forum : Ηλεκτρονικό τσιγάρο (reloaded)- Για μεγάλα "φουγάρα"



Σελίδες : [1] 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71

Giannis_1986
23-06-09, 15:42
Παιδιά γεια σας...

Μήπως κάποιος από εσάς έχει δοκιμάσει ποτέ το λεγόμενο ηλεκτρονικό τσιγάρο?
Με ενδιαφέρει πάρα πολύ να απαλλαγώ από την βλαβερή συνήθεια του καπνίσματος και σκέφτομαι να το αγοράσω.

Ποια είναι η γνώμη σας?
Το έχει χρησιμοποιήσει κανείς?
Δίνει όντως την αίσθηση πραγματικού τσιγάρου?
Καπνίζω καπνό Old Holborn τώρα...

Το προϊόν μπορείτε να το δείτε εδώ: http://www.kema-her.gr/kema2.html

sdikr
23-06-09, 15:56
Αμά θέλεις να το κόψεις το κόβεις,

η γνώμη μου, προτιμώ να το κόψω αντί να βάλω αυτό το πράγμα στο στόμα

giwrgosth
23-06-09, 16:07
Το έχω δοκιμάσει για κανένα μήνα.
Δεν είναι κακό και πιστεύω πως έκανε τη δουλειά του!
Φυσικά είχα πάρει απόφαση να κόψω το κάπνισμα μετά από 26 χρόνια περίπου και αυτό το είχα καμιά φορά όταν ένιωθα έντονα την επιθυμία για ένα τσιγάρο και όχι αντί για τσιγάρο! Εννοείτε πως είχα πετάξει ότι υπήρχε από Old Holborn, χαρτάκια κλπ ;)
Επίσης πιστεύω πως και χωρίς αυτό πάλι το ίδιο αποτέλεσμα θα είχα. Η απόφαση δική σου! Απλά να είσαι προετοιμασμένος ψυχολογικά να το κόψεις, όρισε μια καταλυτική ημερομηνία, μην το αναβάλεις όταν το αποφασίσεις και αν δεις ότι Nicorette κλπ δεν βοηθάνε πάρε κανένα ηλεκτρονικό τσιγάρο για τις στιγμές της έντονης επιθυμίας.

chat1978
23-06-09, 18:45
εγω δεν καπνιζω
ενας φιλος ενός συνεργάτη μανιώδης τυπος εχει καταργήσει το κανονικο και ποια μονο το ηλεκτρονικο και ειναι υπερευχαριστημένος.

Δεν ξέρω πόσο αληθεύουν αλλά μου έχουν πει οτι αν θες, καλο ειναι να πάρεις το αγγλικο (εξωτερικο νομίζω ήταν η κουβέντα) γιατι το ελληνικο ειναι μουφα. Δηλαδή από ιντερνετ.

Προσωπικά το θεωρώ μια ουσιώδη τεχνολογική λύση στο ζητημα καπνος, ενόχληση μπλα μπλα αλλά και υγεία.

hammer21
24-06-09, 10:07
Και τι ακριβως κανει?Σου δινει γευση νικοτινης, αλλα οχι νικοτινη?Βγαζει υδρατμους αντι για καπνο...κατι τετοια εχω ακουσει.Να το δωσω στο φουγαρο τον αδερφο μου αν ειναι:p

Giannis_1986
24-06-09, 10:18
Βρηκα αυτο: http://www.e-kapnisma.info/ και διαβαζω και 'γω αλλά απ' οτι φαινεται, ειναι μπιζηλη ιστορια, προς το παρων τουλαχιστον... αν καποιος εχει περισσοτερη εμπειρια ας πει...

Το καταλαβαινω οτι το καλυτερο ειναι το κοψιμο, αλλα...

chat1978
24-06-09, 19:32
Αυτο που κάνει ειναι να σε τροφοδοτεί με νικοτίνη, δηλαδή την πρέζα της όλης ιστορίας μέσω υδρατμών χωρίς τα κατάλοιπα της καύσης και φυσικά την ενόχληση προς τους γύρω.
Επίσης ειναι και πιο φθηνό, αλλα και το βασικότερο όλο η τζουρα ειναι τζούρα και δεν χρειάζεται να καπνίσεις ολόκληρο τσιγάρο. Δηλαδή έχει πιο ελεγχόμενη δοσολογία.

spiros81
26-06-09, 17:47
Αυτο που κάνει ειναι να σε τροφοδοτεί με νικοτίνη, δηλαδή την πρέζα της όλης ιστορίας μέσω υδρατμών χωρίς τα κατάλοιπα της καύσης και φυσικά την ενόχληση προς τους γύρω.
Επίσης ειναι και πιο φθηνό, αλλα και το βασικότερο όλο η τζουρα ειναι τζούρα και δεν χρειάζεται να καπνίσεις ολόκληρο τσιγάρο. Δηλαδή έχει πιο ελεγχόμενη δοσολογία.

:rofl::rofl:

chat1978
26-06-09, 20:45
:rofl::rofl:
θέλεις να μου πεις γιατι?
ξαναλέω δεν καπνιζω. Αλλά τον είδα live τον παλικαρά.
Και αυτό που μου εξηγήσαν δεν έπεφτε και πολύ έξω από αυτό που έβλεπα.
Σίγουρα πάντως δεν μου μύριζε, και ούτε μύριζε ο ίδιος που γενικά οι αιώνιοι καπνιστές την ακτινοβολούν και την ιδιότητα τους λόγω μυρωδιάς δέρματος ειδικά αν έχουν καπνισει σχετικά πρόσφατα.

Τωρα αν το πράγμα ειναι υγιές? Χμμμ δεν ξέρω. Σίγουρα ομως δεν έχει τα κατάλοιπα της κάυσης όπως αυτής ενός τσιγάρου.

Madvil
26-06-09, 21:07
Αμά θέλεις να το κόψεις το κόβεις,

η γνώμη μου, προτιμώ να το κόψω αντί να βάλω αυτό το πράγμα στο στόμα

^ Ακριβώς (όσο gadgetάκιας και να είμαι, δεν θα το έκανα).

chat1978
27-06-09, 00:21
Ναι αλλα γιατι?
Υπάρχει καποιο ουσιώδες αντεπιχείρημα για την αντιθεση αυτή ή είναι ένα ακομα οχι δεν το κάνω αφήνοντας να υπονοηθούν 10 τόνοι προβλήματα και κακά χωρίς να αναφέρεται ενα.

giannis12a
28-06-09, 11:49
Την πρώτη φορά που το είδα δεν κατάλαβα ότι ήτανε ψεύτικο και το βγάζει ένας φιλος μου τραβάει κανά δυό τζούρε και τον βλέπω να το βάζει στην τσέπη :shock: και λέω τι έκανε ο μαλ.. έεε ο αφηρημένος λέω και ορμάω να του το πάρω :lol:
Τι κάνεις ρε μου λέει δεν είδες πως είναι ψεύτικο κι έλιωσε από τα γέλια :rofl:

Πάντως άν και δεν το έχει πάρει απόφαση να το κόψει με αυτό ψιλοξεχνιέται κι έχει πέσει στα μισά.
Το Ελληνικό είναι ψιλομούφα μου είπε κι αυτός.

sdikr
28-06-09, 13:29
Ναι αλλα γιατι?
Υπάρχει καποιο ουσιώδες αντεπιχείρημα για την αντιθεση αυτή ή είναι ένα ακομα οχι δεν το κάνω αφήνοντας να υπονοηθούν 10 τόνοι προβλήματα και κακά χωρίς να αναφέρεται ενα.

Απλά ώς αναφορά, δεν επιτρέπεται η κατασκευή φίλτρων νικοτίνης στην ΕΕ, ότι βλέπουμε να υπάρχει είναι μέσω Αμερικής, ακόμα απαγορεύονται οι διαφημίσεις για φιλτρά νικοτίνης.


Οπώς είπα και ποιο πάνω, δεν μου έδωσε αυτή την αισθησή που σου δίνει ενα πραγματικό τσιγάρο, ήταν κάτι χειρότερο και απο τσίχλα νικοτίνης,

chat1978
28-06-09, 15:23
Απλά ώς αναφορά, δεν επιτρέπεται η κατασκευή φίλτρων νικοτίνης στην ΕΕ, ότι βλέπουμε να υπάρχει είναι μέσω Αμερικής, ακόμα απαγορεύονται οι διαφημίσεις για φιλτρά νικοτίνης.


Οπώς είπα και ποιο πάνω, δεν μου έδωσε αυτή την αισθησή που σου δίνει ενα πραγματικό τσιγάρο, ήταν κάτι χειρότερο και απο τσίχλα νικοτίνης,
Δεν ξέρω πραγματικά. Όπως ειπα δεν καπνιζω. Αλλα για μένα αν ικανοποιεί την ανάγκη της πρέζας που ειναι η νικοτινη και δεν έχει τα κατάλοιπα της κάυσης, μια χαρά το βρίσκω.

Βεβαια ξαναλέω οτι εμένα μου ειπα για ξένο.

plaza
29-06-09, 21:38
Ο καθένας είναι ελεύθερος να επιλέξει. Υπάρχουν τόσο εθισμένοι υπερβολικά στη νικοτίνη (εγώ π.χ.), που είναι εξαιρετικά δύσκολο να το κόψουν. Δοκίμασα τα πάντα, τσίχλες, αυτοκόλλητα, βελονισμό κλπ, αλλά δεν τα κατάφερα.

Επρεπε να βάφω κάθε χρόνο το σπίτι, να πλένομαι 24 φορές την ημέρα, να με βρίζει ο οδοντογιατρός, να μου την πέφτουν στα μαγαζιά και άλλα πολλά δεινά. Χώρια το θέμα της υγείας.... και το σοβαρότερο φυσικά.

Κατέληξα στο ηλ. τσιγάρο. Δεν βρωμοκοπάω πλέον και δεν ενοχλώ και τους γύρω μου. Το ζητούμενο είναι να χρησιμοποιηθεί σωστά... Να ξεκινήσεις με φιλτράκια νικοτίνης και σταδιακά να τα μειώσεις. Υπάρχουν 4 επίπεδα: φίλτρα με πολύ νικοτίνη, μεσαία, με λίγη και με καθόλου.

Εννοείται οτι αν φτάσεις στα φίλτρα χωρίς νικοτίνη, απλά δεν έχεις πλέον την ανάγκη να καπνίσεις, οπότε το κόβεις εντελώς.

3lbereth
30-06-09, 00:05
plaza, θέλω τη βοήθειά σου πληζ.
Η μητέρα μου είναι φανατική καπνίστρια εδώ και 40 χρόνια. Τα 2 πακέτα καθημερινά, είναι πλέον κανόνας. Δεν κάνει καμιά προσπάθεια να το μειώσει, αρνείται να χρησιμοποιήσει patches ή nicorette και ούτε λόγος να το κόψει. Και πολύ φοβάμαι οτι η ΧΑΠ μας έχει τιμήσει (αρκεί να ακούσεις πως βήχει)...
Μπορεί να την βοηθήσει το ηλ. τσιγάρο? Λέω να της πάρω ντεφάκτο ένα σετάκι χαμηλής/μέτριας νικοτίνης μπας και το περιορίσει λιγάκι. Με μπόλικο googling είδα οτι όλα τα τσιγάρα είναι κινεζικής προέλευσης (:scared:) και έχουν προπυλ. γλυκόλη, για την οποία πολλά ακούγονται. (EdSylver, Johnston Creek & Intellicig εξαιρούνται)
Επίσης, πολλοί χρήστες διαμαρτύρονταν οτι η μπαταρία κράταγε ελάχιστα, οτι έκαναν αγώνα για μιά τζούρα, οτι δεν έβγαζε πολύ καπνό ατμό ή οτι ήταν πολύ βαρύ.

Tί πρέπει να προσέξω? Ποιό είναι πιό κοντά στο κανονικό τσιγάρο (εμφάνιση, γεύση, αίσθηση κλπ)?
Σημειωτέον οτι δεν έχω βάλει τσιγάρο στο στόμα μου και πιό εύκολα αγοράζω πύραυλο, παρά αυτό! Δεν έχω την παραμικρή ιδέα!

HELP!

chat1978
30-06-09, 01:42
Υπάρχουν 4 επίπεδα: φίλτρα με πολύ νικοτίνη, μεσαία, με λίγη και με καθόλου.

Εννοείται οτι αν φτάσεις στα φίλτρα χωρίς νικοτίνη, απλά δεν έχεις πλέον την ανάγκη να καπνίσεις, οπότε το κόβεις εντελώς.
Δηλαδή υπάρχουν levels τζούρας? Και αλλάζουν κατά δύναμη?

plaza
30-06-09, 01:51
Γειά σου 3lbereth,

Θα σου στείλω κάποιες πληροφορίες σε πμ για να μην θεωρηθεί ότι κάνω κάποια διαφήμιση εδώ. Αν μπορείς, έλεγξε τι ποσοστό νικοτίνης περιέχουν τα τσιγάρα που καπνίζει η μητέρα σου.

Είναι σημαντικό να αρχίσει το ηλ. τσιγάρο με φίλτρα ανάλογης περιεκτικότητας, ώστε να αποφύγει το στερητικό σοκ. Και σιγά σιγά θα της αλλάζεις το φίλτρο με άλλο, χαμηλότερης περιεκτικότητας, μέχρι να φτάσει να ανέχεται τα μηδενικής περιεκτικότητας σε νικοτίνη.

Αυτό θα κριθεί από της αντιδράσεις της. Τις αλλαγές στα φίλτρα, θα πρέπει να τις κάνεις εσύ, γιατί οι μαμάδες είναι ξεροκέφαλες και θα ...μπλέξεις!

Φυσικά, όταν θα φτάσει να ανέχεται τα φίλτρα μη νικοτίνης, η ίδια θα ξεχνάει να καπνίσει, οπότε, ουσιαστικά θα το κόψει. Είναι θέμα απεξάρτησης των υποδοχέων του εγκεφάλου από την ουσία.

Ολα τα ηλ. τσιγάρα είναι κινεζικής προέλευσης. Οποιος ισχυρίζεται κάτι άλλο, απλά ψεύδεται.

Ο πόλεμος κατά των ηλ. τσιγάρων, ξεκινά και τελειώνει από τις εταιρίες παραγωγής κανονικών τσιγάρων, για ευνόητους λόγους.

Το θέμα της διάρκειας μπαταρίας. Αυτό εξαρτάται από την χρήση που κάνουμε βασικά. Η μπαταρία ενεργοποιήται και λειτουργεί, μόνο όταν ρουφάμε. Αν το παρακάνουμε, φυσικά αδειάζει γρήγορα.

Προσωπικά, επέλεξα ηλ. τσιγάρο, που αν το παρακάνω, διακόπτει την λειτουργία αυτόματα και επίσης, αν πάρω μια πάρα πολύ βαθιά ρουφηξιά, πάλι διακόπτει. Αυτά βοηθάνε στην κατάχρηση.

Propylene glycol (http://en.wikipedia.org/wiki/Propylene_glycol)

Απειρες οι χρήσεις. Το βρίσκουμε παντού, σε τροφές σαν E1520, σε φάρμακα, οδοντόκρεμες, αρώματα, αντιβακτηριδιακά και ένα κάρο άλλα καταναλωτικά. Βασική προφύλαξη: δεν ανοίγουμε/σπάμε τις αμπούλες, μπορεί να έχουμε ερεθισμούς στο δέρμα ή στα μάτια, αν έρθει σε επαφή.

Electronic cigarette (http://en.wikipedia.org/wiki/Electronic_cigarette)

Υ.Γ. Αν τελικά αγοράσεις πύραυλο, στείλε ένα πμ... θέλω κι εγώ να φύγω από εδώ! :cool:

........Auto merged post: plaza πρόσθεσε 1 λεπτά και 43 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Δηλαδή υπάρχουν levels τζούρας? Και αλλάζουν κατά δύναμη?

Διάβασε από πάνω, την απάντησή μου στην 3lbereth

3lbereth
30-06-09, 09:52
:oneup: Ευχαριστώ!

Η mamma καπνίζει 100αρια slim lights. Αν βρω τόσο λεπτά, θα τα πάρω κι ο Θεός βοηθός...!

guzel
13-07-09, 13:51
το ειδα σε περιπτερο 9ε :lol:

ακυρον, δεν ηταν ηλ τσιγαρο :p

TTB
17-07-09, 21:30
Με αφορμή το παρόν νήμα και αφού έψαξα κάμποσο στα ειδικά φόρα πήρα ένα η.τ πριν 3 βδομάδες. Καπνιστής βαρύτατος με πάνω από δύο πακέτα την ημέρα, επί 21 χρόνια δεν είχα περάσει ούτε μια μέρα άκαπνος.

Λέω ~100 ευρώ είναι, και αν σου κάτσει; Και μου έκατσε, 18 ημέρες δεν έχω καπνίσει κανονικό τσιγάρο και όλα είναι αλλιώς. Παραμένω δυστυχώς πρεζόνι της νικοτίνης αλλά τουλάχιστον έχω γλυτώσει την πίσσα και τα λοιπά παρελκόμενα της καύσης κοντά 800 τσιγάρων.

Δεν ξέρω αν δουλεύει για όλους, προφανώς όχι αλλά για μένα δούλεψε, ίσως γιατί ήθελα να το κάνω να δουλέψει. Όπως και να έχει ευχαριστώ όσους συνεισέφεραν στο νήμα, χρωστάω μπύρες :)

chat1978
18-07-09, 12:34
Με αφορμή το παρόν νήμα και αφού έψαξα κάμποσο στα ειδικά φόρα πήρα ένα η.τ πριν 3 βδομάδες. Καπνιστής βαρύτατος με πάνω από δύο πακέτα την ημέρα, επί 21 χρόνια δεν είχα περάσει ούτε μια μέρα άκαπνος.

Λέω ~100 ευρώ είναι, και αν σου κάτσει; Και μου έκατσε, 18 ημέρες δεν έχω καπνίσει κανονικό τσιγάρο και όλα είναι αλλιώς. Παραμένω δυστυχώς πρεζόνι της νικοτίνης αλλά τουλάχιστον έχω γλυτώσει την πίσσα και τα λοιπά παρελκόμενα της καύσης κοντά 800 τσιγάρων.

Δεν ξέρω αν δουλεύει για όλους, προφανώς όχι αλλά για μένα δούλεψε, ίσως γιατί ήθελα να το κάνω να δουλέψει. Όπως και να έχει ευχαριστώ όσους συνεισέφεραν στο νήμα, χρωστάω μπύρες :)
Δηλαδή εισαι με το ηλεκτρονικό.
Μπράβο πάντως.
Αυτο που φαντάζομαι θα είδες ειναι ότι μπορείς να ελέγξεις και καλύτερα την δοσολογία της νικοτίνης, κάτι που φαντάζομαι μπορεί να βοηθήσει και στον περιορισμό της. Αυτό τουλάχιστον μου έλεγε το παλικάρι εμένα.

TTB
18-07-09, 15:10
Δηλαδή εισαι με το ηλεκτρονικό.
Μπράβο πάντως.
Αυτο που φαντάζομαι θα είδες ειναι ότι μπορείς να ελέγξεις και καλύτερα την δοσολογία της νικοτίνης, κάτι που φαντάζομαι μπορεί να βοηθήσει και στον περιορισμό της. Αυτό τουλάχιστον μου έλεγε το παλικάρι εμένα.
Δεν έχω αρχίσει να παίζω με δοσολογίες, medium ξεκίνησα και με αυτό συνεχίζω. Για να πω την αλήθεια προς το παρόν η νικοτίνη με αφήνει παγερά αδιάφορο. Είναι βέβαια ένα εθιστικό δηλητήριο που στον μη χρήστη δεν προκαλεί σχεδόν τίποτα εκτός από ναυτία σε αντίθεση π.χ με την κοκαΐνη. Οι παρενέργειές της ελάχιστες, εκτός ίσως για τους υπερτασικούς καθώς προκαλεί άμεση στιγμιαία σκλήρυνση των αγγείων.

Όποιος καπνίζει αρκετά χρόνια και δε μπορεί να ανέβει δύο ορόφους σκαλιά χωρίς να λαχανιάσει ξέρει ότι το πρόβλημα δεν είναι η νικοτίνη, για όλες τις "καπνιστικές" ασθένειες συμπεριλαμβανομένου του καρκίνου δεν ενοχοποιήται η νικοτίνη. Σύντομα θα την αποχαιρετήσω και αυτή αλλά είναι το μικρότερο κομμάτι ενός μεγάλου προβλήματος :)

skiny
18-07-09, 15:17
Αμά θέλεις να το κόψεις το κόβεις,

η γνώμη μου, προτιμώ να το κόψω αντί να βάλω αυτό το πράγμα στο στόμα

απλα :oneup:

princess
18-07-09, 19:14
Τα βραδια ειδικα που καθομουν στο pc ηθελα ενα πακετο τσιγάρα για πλακα. Τωρα με δαυτο, εκανα ενα τσιγαρο το πρωτο βραδυ: καποια στιγμή βαρεθηκα να κραταω το ψευτικο, το αφησα στο τασακι, κι οταν μου ξαναρθε, εκανα την συνηθισμενη κινηση: πακετο, τσιγαρο. Τωρα που εξαφανισα το πακετο, τη βγαζω μονο με το ηλεκτρονικο. Δεν εχω καν φιλτρα νικοτινης, κατι φιλτρακια με γευση μηλου εχω, που δυστυχως με κανουνε να πειναω, αλλα τελικα το κολλημα του να το κραταω στο χερι μαλλον ειναι μεγαλυτερο απο την αναγκη για νικοτινη (και οκ, καπνιζω ακομα τα κανονικα μου τσιγαρα μεσα στη μερα, αλλα οχι το χαλι που ειχα πριν!)

zaranero
15-11-09, 00:33
Θελω να παρω ενα ηλεκτρονικο τσιγαρο αλλα πλεον κυκλφορουν τοσα πολλα στην αγορα με ποικιλια τιμων που εχω χαθει λιγο.


Εχετε δοκιμασει καποιο απο αυτα να μου προτεινεται καποιο και με λινκ απο που μπορω να το παραγγειλω?

Αντε να το κοβουμε σιγα-σιγα.

Τι γνωμη εχετε και για τα patch νικοτινης?

voger
15-11-09, 17:11
Αν το πάρεις για να κόψεις το τσιγάρο έχασες. Δεν θα σε βοηθήσει καθόλου. Ειδικά αν πάρεις υγρά με νικοτίνη δεν γλιτώνεις την εξάρτιση, απλά θα παίρνεις από άλλη πηγή. Ο λόγος που χρισημοποιεί ο κόσμος το ηλεκτρονικό τσιγάρο είναι να μειώσει όσο το δυνατόν τις βλαβερές ουσίες που λαμβάνει με τον καπνό του. Εγώ χρησιμοποιώ ένα μήνα τώρα και μπορώ να πω ότι έχω πλέων όσφρηση, δεν λαχανιάζω, δεν μυρίζω τσιγαρίλα και διακρίνω πλέων την δυσφορία που παθαίνω αν ανάψω κανονικό τσιγάρο.

Για περισσότερες πληροφορίες υπάρχει ειδικό ελληνικό forum http://www.e-kapnisma.gr όπου τα παιδιά εκεί το ψάχνουν αρκετά το θέμα. Άποψη μου είναι ότι αν πάρεις κάποιο που να μοιάζει αρκετά σε εμφάνιση με κανονικό τσιγάρο μάλλον θα έχεις πρόβλημα με μπαταρίες που δεν με έχουν ενθουσιάσει σε ποιότητα. Το προτιμότερο θα ήταν να πας σε ιδιοκατασκευές που μπορείς να αγοράζεις μπαταρίες από το εμπόριο. Έχουν όμως το κακό ότι δεν είναι και πολύ διακριτικά σε εμφάνιση και έχουν κάπως μεγάλο μέγεθος.

Τα patch νικοτίνης τα θεωρώ άχρηστα. Θα μπορούσαν να βοηθήσουν μόνο αν τα κολλούσα απευθείας στη γλώσσα μου.

Αν θέλεις να το κόψεις τελείως θα σου συνιστούσα να διαβάσεις το βιβλίο του Allen Carr "Ο εύκολος τρόπος να κόψεις το κάπνισμα". Θέλει όμως και μία μικρή αυτοσυγκράτηση. Δεν την γλυτώνεις εδώ :p.

Αν σκεφτεσε να επενδύσεις χρήματα για να το κόψεις ίσως να έριχνες μία ματιά εδώ. http://www.allencarr.gr/ . Έχει σχέση με το βιβλίο που σου πρότεινα παραπάνω.

thourios
01-12-09, 12:02
Έχω κόψει το τσιγάρο δύο φορές από πέντε χρόνια την κάθε φορά. Ο τρόπος που το έκοβα ήταν μία και έξω, cold turkey, που λένε και οι Αμερικάνοι. Το διάστημα αυτό έμεινα άκαπνος ούτε ένα τσιγάρο. Τώρα όμως κάνα χρόνο, ξανακαπνίζω και δεν θέλω να το κόψω, μου αρέσει και με ξεκουράζει, παρά τις όποιες κακές επιπτώσεις. Ίσως να μην έχω "μπαφιάσει" ακόμα.
Θέλω λοιπόν ένα ηλεκτρονικό τσιγάρο το οποίο να έχει γεύση Αμερικάνικου βαρύ τσιγάρου πχ Camel κόκκινο, PalMall κόκκινο. Κυρίως το θέλω εδώ που χαζεύω στον υπολογιστή. δεν με ενδιαφέρει για έξω καθώς δεν πάω στα κέντρα διασκέδασης αλλά και αν πάω καμιά φορά δεν έχω πρόβλημα με το να μην καπνίσω.
Ακούω κάποιοες προτάσεις έστω και με PM για να μην κάνουμε διαφήμιση.
Ευχαριστώ.

:oneup:

Panos24
01-12-09, 13:28
το καλυτερο ειναι το κοψιμο μαχαιρι αλλα ειναι δυσκολες οι πρωτες μερες...

chat1978
01-12-09, 13:33
Έχω κόψει το τσιγάρο δύο φορές από πέντε χρόνια την κάθε φορά. Ο τρόπος που το έκοβα ήταν μία και έξω, cold turkey, που λένε και οι Αμερικάνοι. Το διάστημα αυτό έμεινα άκαπνος ούτε ένα τσιγάρο. Τώρα όμως κάνα χρόνο, ξανακαπνίζω και δεν θέλω να το κόψω, μου αρέσει και με ξεκουράζει, παρά τις όποιες κακές επιπτώσεις. Ίσως να μην έχω "μπαφιάσει" ακόμα.
Θέλω λοιπόν ένα ηλεκτρονικό τσιγάρο το οποίο να έχει γεύση Αμερικάνικου βαρύ τσιγάρου πχ Camel κόκκινο, PalMall κόκκινο. Κυρίως το θέλω εδώ που χαζεύω στον υπολογιστή. δεν με ενδιαφέρει για έξω καθώς δεν πάω στα κέντρα διασκέδασης αλλά και αν πάω καμιά φορά δεν έχω πρόβλημα με το να μην καπνίσω.
Ακούω κάποιοες προτάσεις έστω και με PM για να μην κάνουμε διαφήμιση.
Ευχαριστώ.

:oneup:
Αυτό που δεν έχω καταλάβει εγώ ειναι το αν η γευση ειναι αποτέλεσμα της καύσης, κάτι το οποίο το ηλεκτρονικό μπορεί να παρέχει?

TTB
02-12-09, 00:57
Αυτό που δεν έχω καταλάβει εγώ ειναι το αν η γευση ειναι αποτέλεσμα της καύσης, κάτι το οποίο το ηλεκτρονικό μπορεί να παρέχει?
Καμία σχέση, το ηλεκτρονικό σε παραμυθιάζει ότι καπνίζεις (ενώ ατμίζεις) γιατί κάνεις την ίδια κίνηση και παίρνεις και το ναρκωτικό σου, δεν έχει σχέση με το κανονικό τσιγάρο σαν γεύση. Ούτε καν υποκατάστατο δε μπορεί να θεωρηθεί, είναι μια άλλη ίσως λιγότερη βλαβερή εξάρτηση.

voger
02-12-09, 01:13
Εντάξει, σαν υποκατάστατο κάνει δουλεία. Σαν γεύση πιο πολύ θα την παρομοίαζα με τον ναργιλέ. Υπάρχουν 26 διαφορετικές γεύσεις.

@thourios
Αν θέλεις κάτι να αντικαταστήσεις το τσιγάρο τότε ψάξου σε υγρά και γεύσεις. Στην συσκευή αυτό που σε ενδιαφέρει είναι η ομαλή λειτουργία. Για τις γεύσεις όμως τα πράγματα είναι πολύ υποκειμενικά. Ο καθένας έχει άλλα γούστα και σε γεύση και σε περιεκτικότητα σε νικοτίνη.

thourios
02-12-09, 01:19
Εντάξει, σαν υποκατάστατο κάνει δουλεία. Σαν γεύση πιο πολύ θα την παρομοίαζα με τον ναργιλέ. Υπάρχουν 26 διαφορετικές γεύσεις.

@thourios
Αν θέλεις κάτι να αντικαταστήσεις το τσιγάρο τότε ψάξου σε υγρά και γεύσεις. Στην συσκευή αυτό που σε ενδιαφέρει είναι η ομαλή λειτουργία. Για τις γεύσεις όμως τα πράγματα είναι πολύ υποκειμενικά. Ο καθένας έχει άλλα γούστα και σε γεύση και σε περιεκτικότητα σε νικοτίνη.

Σε ευχαριστώ. Ήδη τραβάω τις πρώτες μου ρουφιξιές. Αν και δεν μορώ να βγάλω ακόμα συμπεράσματα μια χαρά το βλέπω το ηλεκτρονικό τσιγάρο.

:oneup:

Tem
05-12-09, 10:51
Σε ευχαριστώ. Ήδη τραβάω τις πρώτες μου ρουφιξιές. Αν και δεν μορώ να βγάλω ακόμα συμπεράσματα μια χαρά το βλέπω το ηλεκτρονικό τσιγάρο.

:oneup:
ποιό πήρες τελικά ?

thourios
05-12-09, 11:46
Το intellicig πήρα.
Αυτά τα φίλτρα πάντως που λένε ότι κρατούν για 15 τσιγάρα, μου φαίνεται, προσωπικά ότι δεν κρατούν ούτε για πέντε.

:hmm:

vasilis_val
13-05-10, 15:29
Υπαρχει καποιος που να το εχει χρησιμοποιησει? Μπορω να το αγορασω απο Φαρμακειο και να προμηθευομαι τα φιλτρα απο εκει? Απο προσωπικη εμπειρια μπορει καποιος να μου προτεινει καποια μαρκα ή αλλες πληροφοριες .Με αλλο τροπο δεν μπορω να το κοψω θα δοκιμασω και αυτο...:sorry:

giwrgosth
13-05-10, 15:35
Πάρε από το ebay που είναι πολύ πιο φθηνά και είναι το ίδιο πράγμα.
Υπάρχει και ένα "ηλεκτρονικό καπνοπωλείο" στη Συγγρού κοντά στη Νομαρχία.
Το είχα δοκιμάσει πριν δύο χρόνια για κανένα μήνα, οκ έχεις την αίσθηση και τη γεύση του τσιγάρου, αλλά δεν θα κόψεις έτσι το κάπνισμα. 'Η το πετάς τελείως ή καπνίζεις κανονικά. Μην ξεχνάς πως το κάπνισμα είναι μια μηχανική κίνηση που με αυτό δεν τν κόβεις!
Επίσης δεν ξέρω κατά πόσο είναι αβλαβή. Ο ΠΟΥ λέει πως όχι, εγώ δεν είχα πάθει τίποτα, είχα όμως μια φαγούρα στο κεφάλι και δεν ξέρω κατά πόσο ήταν από αυτό.

stefp
14-05-10, 09:48
Εγώ πάντως έχω φίλο που το έχει κόψει έτσι (καπνίζει αποκλειστικά "ηλεκτρονικά" εδώ και 1 χρόνο..) οπότε είναι σχετικό το αν θα σε βοηθήσει,προφανώς εξαρτάται κι από σένα. Εγώ δοκίμασα από το ηλεκτρονικό, προσωπικά δε μου άρεσε είναι η αλήθεια, αλλά και ο φίλος που το χρησιμοποιεί μου είπε στην αρχή σου φαίνεται κάπως, μετά συνηθίζεις. Εγώ κάνω κανονικά ακόμη! (λίγα μόνο!).
Κι αυτός όμως από ebay και άλλα site απέξω ψωνίζει, έχει μεγάλη διαφορά (ειδικά αν παίρνεις και ποσότητες)

alekan
14-05-10, 12:55
Με αλλο τροπο δεν μπορω να το κοψω θα δοκιμασω και αυτο...:sorry:

Τσιχλες νικοτίνης για ν'απαλλαγεις αρχικα απο τη συνήθεια του τσιγαρου (ανοιγω πακετο, αναβω αναπτηρα κλπ) εχεις δοκιμασει;
Αν ναι και δεν σε καλυπταν, πηγαινε σε γιατρο και συζητησε το μηπως σου γραψει τις πιο "ενισχυμενες" οι οποιες δινονται μονο με συνταγη.

Νικαετός
08-11-11, 11:44
Αφού έγινε μια προσπάθεια συγχώνευσης των σχετικών θεμάτων και επειδή από την εμπειρία μου ως "βαρύς" καπνιστής βλέπω ότι η χρήση του "ηλεκτρονικού τσιγάρου" έχει σημαντικά διαδοθεί στην πατρίδα μας πάμε πάλι.

........Auto merged post: Νικαετός πρόσθεσε 10 λεπτά και 5 δευτερόλεπτα αργότερα ........

Ας ξεκινήσω λοιπόν εγώ.

Καπνίζω εδώ και 40 περίπου χρόνια σταθερά (λίγο πριν τα 13 μου ξεκίνησα) τα τουλάχιστον τελευταία 30 πάνω από 2 πακέτα την ημέρα. Από πέρσι κυρίως λόγω της απαγόρευσης του καπνίσματος στους κλειστούς χώρους, ή πιο σωστά με αφορμή την απαγόρευση του καπνίσματος στους κλειστούς χώρους, σκέφθηκα να το ελαττώσω (κατ΄αρχήν) με σκοπό φυσικά να το κόψω χωρίς αποτέλεσμα.

Στη σχολή που εργάζομαι, παρατήρησα φέτος κυρίως μεταξύ των συναδέλφων καθηγητών, την αύξηση χρήσης του ηλεκτρονικού τσιγάρου. Έτσι εδώ και μια εβδομάδα περίπου αγόρασα και εγώ ένα "σετ", ηλεκτρονικού τσιγάρου, όχι με φίλτρα αλλά με υγρό.

Προς το παρόν βέβαια καπνίζω παράλληλα γύρω στα 10-12 τσιγάρα την ημέρα, αλλά οι πρώτες εντυπώσεις είναι εξαιρετικά καλές.

Το συγκεκριμένο που πήρα έχει και ανάλυση του υγρού από τον δικό μας Δημόκριτο, με μόνη αρνητική επισήμανση (από τις ουσίες που περιέχει) την νικοτίνη (ως εξόχως τοξική).

Θα ήθελα (εφόσον είναι δυνατόν) να μοιραστούμε εμπειρίες και κυρίως ... γεύσεις ατμών.

Προσωπικά είμαι αποφασισμένος να αντικαταστήσω τελείως το κάπνισμα με αυτό το ηλ. τσιγάρο σε πρώτη φάση.

Προς το παρόν έχω ήδη κάνει απόσβεση LOL.

opener
08-11-11, 12:07
Χρονια "βαρυς" καπνιστης (τσιγαρων, στριφτου, πιπας, πουρων, ακομη και συναχωμενος με πυρετο καπνιζα :crazy: ), δεν ειχα ποτε δοκιμασει να το κοψω, το θεωρουσα δυσκολο.
Το τελευταιο διαστημα (προτου το κοψω) εχοντας πληρη συναισθηση των μειονεκτηματων του καπνισματος, το γυροφερνα στο μυαλο μου συνεχεια και εκει νομιζω οτι παιχτηκε το παιχνιδι (στο μυαλο).

Μια μερα του περασμενου Γεναρη, δεν αγορασα τσιγαρα.
Τοσο απλα. Ουτε σταδιακη μειωση, ουτε τσιροτα/τσιχλες νικοτινης, ουτε ηλεκτρονικα τσιγαρα.
Τωρα βλεπω το λαθος μου (που δεν ειχα δοκιμασει να το κοψω νωριτερα), αλλα καλλιο αργα παρα ποτε.

Νικαετός
08-11-11, 12:56
Δεν διαφωνώ ότι πρωτίστως το πρόβλημα είναι στο μυαλό και στο κατά πόσο το έχεις πάρει απόφαση. Εγώ όμως δεν το έχω πάρει απόφαση. Θέλω απλά ένα υγιεινό (όσο γίνεται) υποκατάστατο. Μέχρι στιγμής καλά πάει.


Χρονια "βαρυς" καπνιστης (τσιγαρων, στριφτου, πιπας, πουρων, ακομη και συναχωμενος με πυρετο καπνιζα ), δεν ειχα ποτε δοκιμασει να το κοψω, το θεωρουσα δυσκολο.

Εσύ μιλάς για συναχάκια και κρυολογήματα... εγώ έφυγα από το νοσοκομείο από προγραμματισμένη επέμβαση έλκους πριν από 20 χρόνια γιατί μου είπαν ότι θα μείνω 2 μέρες χωρίς τσιγάρο... :rofl:

dmal
08-11-11, 13:13
Και εγώ μία απο τα ίδια.
25 χρόνια καπνιστής, το μόνο που είχσ καταφέρει, ήταν να καπνιζω 2 πακέτα την ημέρα "ελαφριά τσιγάρα" αντί βαριά.
Εδώ και δύο μήνες το έχω κόψει τελείως, καπνίζοντας μόνο ηλεκτρονικό.
Ξεκίνησα με το μικρότερο ποσοστό νικοτίνης και σκοπέυω εντός του μήνα, να ξεκινήσω υγρό χωρίς καθόλου νικοτίνη.
Μεγάλη διαφορά που είδα μετά απο μια εβδομάδα χρήσης?
Κόπηκε μαχαίρι ο βήχας και τα φλέματα κάθε πρωί.

opener
08-11-11, 13:14
Εσύ μιλάς για συναχάκια και κρυολογήματα... εγώ έφυγα από το νοσοκομείο από προγραμματισμένη επέμβαση έλκους πριν από 20 χρόνια γιατί μου είπαν ότι θα μείνω 2 μέρες χωρίς τσιγάρο... :rofl:
Με την εννοια του οτι συναχωμενος δεν ειχα οσμη και γευση.

Νικαετός
08-11-11, 13:17
Και εγώ μία απο τα ίδια.
25 χρόνια καπνιστής, το μόνο που είχσ καταφέρει, ήταν να καπνιζω 2 πακέτα την ημέρα "ελαφριά τσιγάρα" αντί βαριά.
Εδώ και δύο μήνες το έχω κόψει τελείως, καπνίζοντας μόνο ηλεκτρονικό.
Ξεκίνησα με το μικρότερο ποσοστό νικοτίνης και σκοπέυω εντός του μήνα, να ξεκινήσω υγρό χωρίς καθόλου νικοτίνη.
Μεγάλη διαφορά που είδα μετά απο μια εβδομάδα χρήσης?
Κόπηκε μαχαίρι ο βήχας και τα φλέματα κάθε πρωί.

Εγώ για αρχή πήρα δύο μπουκαλάκια υγρό. Το ένα με άρωμα καπνού "USA Blend" με 11 mg νικοτίνη (ανά μπουκάλι). Το άλλο με άρωμα "βανίλια" με 6 mg nικοτίνη. Έκανα το λάθος στην αρχή και χρησιμοποίησα την βανίλια. Μου τσάκισε το λαιμό. Με το άλλο όμως τα πάω μια χαρά. Θα δοκιμάσω και άλλα στην πορεία. Αυτή την Πέμπτη θα πάω στο φαρμακείο για προμήθειες...

alekan
08-11-11, 13:18
Φυσικά ετοιμαστείτε για αύξηση βάρους (αν και με την κυβερνησάρα και τους εταίρους δεν είναι και σίγουρο).
Εγώ ένα έχω να πω που με βοήθησε προ 2,5 ετών να το κόψω:
ΠΟΛΥ νερό. Κάθε φορά που έρχεται η επιθυμία γκλουκ, γκλουκ 1-2 ποτήρια.

opener
08-11-11, 13:20
...
Μεγάλη διαφορά που είδα μετά απο μια εβδομάδα χρήσης?
Κόπηκε μαχαίρι ο βήχας και τα φλέματα κάθε πρωί.

Εγω, παρα τα δυο πακετα/ημερα, δεν ειχα ουτε βηχα, ουτε φλεματα.
Επισης πριν εκανα καθε μερα μια ωρα γρηγορη πεζοπορια και μετα το ιδιο.
Ουτε πριν λαχανιαζα, ουτε μετα.

Διαφορα (μεγαλη) ειδα μονο στις σκαλες.

tsavman
08-11-11, 13:22
Παιδιά, το να "καπνίζεις" κάτι τέτοιο σε πολύ μικρό και κλειστό χώρο, αφήνει μυρωδιά;

Από ό,τι κατάλαβα, ανάλογα με το μπουκαλάκι που χρησιμοποιείς αλλάζει και η περιεκτικότητα σε νικοτίνη; Εγώ που (λόγω στριφτών) δεν μπορώ να καπνίσω κανονικό τσιγάρο γιατί μου φαίνεται αηδία, έχω καθόλου ελπίδες για ηλεκτρικό;

Νικαετός
08-11-11, 13:26
Όχι δεν μυρίζει, εκτός αν ο "ατμός" έχει άρωμα. Οπότε μυρίζει ανεπαίσθητα το άρωμά του. (Βανίλια, σοκολάτα, καφές κλπ κλπ).

Τις δύο πρώτες μέρες ίσως σε δυσκολέψει η αίσθηση της πλαστικής πίπας στο επιστόμιο και το μεγαλύτερο βάρος του σε σχέση με το τσιγάρο. Μετά το συνηθίζεις. Προσωπικά το κρατάω στη φούχτα μου και δεν έχω κανένα πρόβλημα προσαρμογής.

dmal
08-11-11, 13:34
Εγώ χρησιμοποιώ τό maxboro :p (γεύση malborro και καλά).
Όντως αυτο που είπε ο φιλος για το βάρος ισχύει.
Πεινάω διαρκώς, αλλά ευτυχώς το κοντρολλάρω και δεν έχω πάρει γραμμάριο.
Πάντως έαν καταφέρεις και δεν καπνίσεις νικαετέ, αρκετά σύντομα δεν θα το έχεις καθόλου ανάγκη (το κανονικό) πιστεύω.
Τουλάχιστον με μένα έτσι, έγινε.

........Auto merged post: dmal πρόσθεσε 6 λεπτά και 13 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Παιδιά, το να "καπνίζεις" κάτι τέτοιο σε πολύ μικρό και κλειστό χώρο, αφήνει μυρωδιά;

Από ό,τι κατάλαβα, ανάλογα με το μπουκαλάκι που χρησιμοποιείς αλλάζει και η περιεκτικότητα σε νικοτίνη; Εγώ που (λόγω στριφτών) δεν μπορώ να καπνίσω κανονικό τσιγάρο γιατί μου φαίνεται αηδία, έχω καθόλου ελπίδες για ηλεκτρικό;

Υπάρχει υγρό με γεύση στριφτού τσιγάρου.
Δεν το έχω δοκιμάσει και δεν ξέρω να σου πώ, πόσο κοντά είναι στην γεύση του κανονικού στριφτού.
Πάντως έαν δεν το έχει πάρει πραγματικά απόφαση, μην περιμένεις απλά με την χρήση του ηλεκτρονικού, να κόψεις το κανονικό.

@ ADSLgr.com All rights reserved.