PDA

Επιστροφή στο Forum : Μπλοκαρισμένη IP address



Σελίδες : [1] 2

Bhaal
28-01-06, 14:28
Παιδιά,
Από τότε που έβαλα dsl έχω πρόβλημα με τα e-mail μου που στέλνω Αμερική. Η εταιρία Comcast.net δεν επιτρέπει τα μέιλ μου να φτάσουν σε πελάτη της, διότι μπλοκάρει την IP address μου με την αιτιολογία ότι είναι blacklisted! :mad:
Αυτό, πώς διορθώνεται; Μπορώ να κάνω κάποια ρύθμιση από τον υπολογιστή μου ή να πάρω την Otenet και να τους βρίσω;

augerinos
28-01-06, 14:36
Δυναμική IP έχεις φαντάζομαι.. δύσκολα τα πράγματα!

Αν και εφόσον το έχεις δοκιμάσει αρκετές φορές (ήτοι με διαφορετικές IP) σημαίνει οτι έχουν μπλοκάρει όλο το IP range της Otenet.

Πάρε ένα demo από κάποιον άλλο provider και δες αν από αυτόν μπορείς.


ή να πάρω την Otenet και να τους βρίσω;

H Otenet που ακριβώς φταίει για να την πάρεις και να τους βρίσεις; Βρήκαμε την καραμέλα, για όλα φταίει ο ΟΤΕ, η Οτενετ, η ΗΟΛ, η Βιβόντι, η...η...η..

Την εταιρία του ε-μαιλ να πάρεις να βρίσεις που έχει μπλοκάρει ολόκληρο range ISP.


Αν έχεις στατική, απλά ζήτα τους να στην ξεμπανάρουν.

Bhaal
28-01-06, 14:48
Αν και εφόσον το έχεις δοκιμάσει αρκετές φορές (ήτοι με διαφορετικές IP) σημαίνει οτι έχουν μπλοκάρει όλο το IP range της Otenet.
Λοιπόν, ανήκω (ακόμη) στους άσχετους. Δεν έχω αλλάξει IP, κι αυτό ρώτησα: πώς το κάνω; από πού;

Την εταιρία του ε-μαιλ να πάρεις να βρίσεις που έχει μπλοκάρει ολόκληρο range ISP.
Τους έχω ζητήσει μέσω μέιλ να την ξεμπλοκάρουν, αλλά λένε ότι δεν τη βρίσκουν στη λίστα τους...

Αν έχεις στατική, απλά ζήτα τους να στην ξεμπανάρουν.
Από πού διαπιστώνουμε τα περί στατικής ή όχι; Το μόντεμ είναι ένα Thomson Speedtouch 530...

yiapap
28-01-06, 15:03
Εγώ πάντως με ανάλογο πρόβλημα, είπα στον Αμερικάνο παραλήπτη του email να επικοινωνήσει αυτός με την εταιρεία του (RoadRunner) και να τους ξεχέσει.
Το έκανε και ανοίξανε το ip range της Sparknet ;)
Την κίνηση πρέπει να την κάνει η Comcast.

xlimitzouras
29-01-06, 00:35
prin kairo eixa ip 147.*.*.** alla sti synexeia moy vgike ena eikonidio poy moy elege pos enas user me ip 62.1.**.*** katektise to systima moy kai exei steilei 14 gb.
εξακουλουτηω να εχω ιρ 62,1,**,***. διλαδι εχει αλλακσει το ιρ μου????

ZORO
29-01-06, 00:39
Λοιπόν, ανήκω (ακόμη) στους άσχετους. Δεν έχω αλλάξει IP, κι αυτό ρώτησα: πώς το κάνω; από πού;

Τους έχω ζητήσει μέσω μέιλ να την ξεμπλοκάρουν, αλλά λένε ότι δεν τη βρίσκουν στη λίστα τους...

Από πού διαπιστώνουμε τα περί στατικής ή όχι; Το μόντεμ είναι ένα Thomson Speedtouch 530...

Δεν χρειάζετε και δεν μπορείς να κάνεις τίποτα για να αλλάξεις την IP σου αφού αυτή σου αποδίδεται από την otenet. Έαν έχεις δυναμική κάθε φορά που ενεργοποιείται η συνδεσή σου παίρνεις μια τυχαία από αυτές που διαθέτει η otenet.

Έαν δεν ξέρεις εάν έχεις στατική ή δυναμικη IP τότε μάλλον έχεις δυναμική αφού την στατική πρέπει να την ζητήσεις συγκεκριμένα, κοστίζει και περισσότερο.

gfx3d
29-01-06, 00:57
Παιδιά,
Από τότε που έβαλα dsl έχω πρόβλημα με τα e-mail μου που στέλνω Αμερική. Η εταιρία Comcast.net δεν επιτρέπει τα μέιλ μου να φτάσουν σε πελάτη της, διότι μπλοκάρει την IP address μου με την αιτιολογία ότι είναι blacklisted! :mad:
Αυτό, πώς διορθώνεται; Μπορώ να κάνω κάποια ρύθμιση από τον υπολογιστή μου ή να πάρω την Otenet και να τους βρίσω;

Δεν μπλοκάρει την δική σου IP address, αλλά του ISP μέσω του οποίου στέλνεις e-mails, τον SMTP server δηλαδή.
Μου έτυχε κι εμένα παλαιότερα. Εκανα το εξής :
Ενα account στο yahoo.gr (αν δεν έχεις ήδη), ενεργοποίηση από το yahoo της αποστολής/λήψης με POP/SMTP και στη συνέχεια, στο account που ήδη χρησιμοποιείς από τον mail client που έχεις (π.χ. Outlook) απλώς άλλαξε τον SMTP server και τα σχετικά στοιχεία, με αυτά του YAHOO.
Ετσι, αν για παράδειγμα ο ISP σου είναι η OTENET, εσύ θα στέλνεις μέσω YAHOO αλλά θα παραλαμβάνεις βεβαίως μέσω OTENET. Δεν νομίζω να έχουν και το YAHOO σε black list.

yiapap
29-01-06, 11:19
Δεν μπλοκάρει την δική σου IP address, αλλά του ISP μέσω του οποίου στέλνεις e-mails, τον SMTP server δηλαδή.
Μου έτυχε κι εμένα παλαιότερα. Εκανα το εξής :
Ενα account στο yahoo.gr (αν δεν έχεις ήδη), ενεργοποίηση από το yahoo της αποστολής/λήψης με POP/SMTP και στη συνέχεια, στο account που ήδη χρησιμοποιείς από τον mail client που έχεις (π.χ. Outlook) απλώς άλλαξε τον SMTP server και τα σχετικά στοιχεία, με αυτά του YAHOO.
Ετσι, αν για παράδειγμα ο ISP σου είναι η OTENET, εσύ θα στέλνεις μέσω YAHOO αλλά θα παραλαμβάνεις βεβαίως μέσω OTENET. Δεν νομίζω να έχουν και το YAHOO σε black list.
Πάντως επιμένω ότι η λύση είναι να διαμαρτυρηθεί έντονα στην Comcast. Είναι απαράδεκτο να κάνουν blacklist ολόκληρα ip ranges έτσι.
Αν και το παραπάνω θα λύσει το πρόβλημα ποιός του λέει ότι αύριο δε θα κάνουν blacklist όλα τα δυναμικά ip των ADSL συνδέσεων π.χ.

maik
29-01-06, 12:02
Οταν ειχα dial up ειχα αντιμετωπισει και γω παρομοιο προβλημα.Δεν εφευγε κανενα mail .
Σε επικοινωνια με την otenet μου ειπαν οτι πιθανοτατα την ip μου την ειχε πριν απο εμενα καποιος που εστελνε spam mail και τωρα εχει μπλοκαρει απο απο καποιον διεθνη οργανισμο (δεν θυμαμαι το ονομα) ο οποιος ελεγχει γενικα την κινηση των mail.
Το μπλοκαρισμα κραταει περιπου 48 ωρες . Η λυση ειναι ή να στειλεις μεσω yahoo κλπ ή να κανεις 2-3 συνδεσεις- επανασυδεσεις μεχρι να παρεις ip εκτος μπλοκαρισμενης περιοχης.
Παραπλευρες απωλεις απο τα spam.

no_logo
29-01-06, 12:09
η λύση είναι μέσα σε αυτό που λέει ο maik 49 Οποιος θυμάται το όνομα ή την σελιδα του οργανισμού που ενημερωνει την λίστα με τις μπλοκαρισμένες διευθυνσεις ας το ποστάρει εδώ. Μόνο με επικοινωνία με αυτόν τον οργανισμό μπορείς να λύσεις το πρόβλημα.

yiapap
29-01-06, 14:43
η λύση είναι μέσα σε αυτό που λέει ο maik 49 Οποιος θυμάται το όνομα ή την σελιδα του οργανισμού που ενημερωνει την λίστα με τις μπλοκαρισμένες διευθυνσεις ας το ποστάρει εδώ. Μόνο με επικοινωνία με αυτόν τον οργανισμό μπορείς να λύσεις το πρόβλημα.
Δυστυχώς δεν είναι ένας!!!
Μια λίστα που δεν τους έχει όλους υπάρχει εδώ (http://dmoz.org/Computers/Internet/Abuse/Spam/Blacklists/)

maik
29-01-06, 14:54
Δυστυχώς δεν είναι ένας!!!
Μια λίστα που δεν τους έχει όλους υπάρχει εδώ (http://dmoz.org/Computers/Internet/Abuse/Spam/Blacklists/)

Μα ολοι αυτοι εχουν δικαωμα να μπλοκαρουν;; Δεν υπαρχει καποιος να τους συντονιζει ή να τους ελεγχει;;

yiapap
29-01-06, 15:06
Μα ολοι αυτοι εχουν δικαωμα να μπλοκαρουν;; Δεν υπαρχει καποιος να τους συντονιζει ή να τους ελεγχει;;
Δεν είναι θέμα δικαιώματος.
Όλοι αυτοί κρατάνε μια online βάση δεδομένων στην οποία δίνουν πρόσβαση σε mail servers είτε δωρεάν είτε με πληρωμή.
Έτσι εγώ που θέλω να περιορίσω τα spam που φθάνουν στον server μου κατεβάζω (και κάνω update) μια λίστα με IPs τα οποία ο πάροχος του blacklist διαθέτει. Ο Mail server μου μετά αρνείται τις συνδέσεις από αυτά τα ip.

Το ζήτημα είναι πως ο πάροχος επιλέγει τα ip και *κυρίως* πόσο άσχετος είναι ο administrator που διαχειρίζεται αυτή τη "διασύνδεση".
Το τελευταίο το αναφέρω γιατί όπως τα προγράμματα που μπλοκάρουν ip για τα p2p (π.χ. peerguardian) έτσι και αυτές οι λίστες έχουν διαφορετικά επίπεδα μπλοκαρίσματος. Προφανώς ο admin της Comcast επέλεξε να μπλοκάρονται και όλες οι διευθύνσεις dial-up π.χ. από Ελλάδα.

maik
29-01-06, 18:29
Δεν είναι θέμα δικαιώματος.
Όλοι αυτοί κρατάνε μια online βάση δεδομένων στην οποία δίνουν πρόσβαση σε mail servers είτε δωρεάν είτε με πληρωμή.
Έτσι εγώ που θέλω να περιορίσω τα spam που φθάνουν στον server μου κατεβάζω (και κάνω update) μια λίστα με IPs τα οποία ο πάροχος του blacklist διαθέτει. Ο Mail server μου μετά αρνείται τις συνδέσεις από αυτά τα ip.

Το ζήτημα είναι πως ο πάροχος επιλέγει τα ip και *κυρίως* πόσο άσχετος είναι ο administrator που διαχειρίζεται αυτή τη "διασύνδεση".
Το τελευταίο το αναφέρω γιατί όπως τα προγράμματα που μπλοκάρουν ip για τα p2p (π.χ. peerguardian) έτσι και αυτές οι λίστες έχουν διαφορετικά επίπεδα μπλοκαρίσματος. Προφανώς ο admin της Comcast επέλεξε να μπλοκάρονται και όλες οι διευθύνσεις dial-up π.χ. από Ελλάδα.
Μισο λεπτο για να καταλαβω. Αυτοι οι κατοχοι των blacklist πως οριζουν τις λιστες τους;;
Εχουν στοιχεια για το mail που διακινειται παγκοσμια ,ωστε να αποφασισουν ποια ειναι spam και ποια οχι; Και αν εχουν τετοια στοιχεια θεωρητικα δεν θα πρεπει να τα παιρνουν απο καποια "επισημη" πηγη;; Απο καποιον δηλαδη μοναδικο που τα εχει και τα μοιραζει;; Η απλα παιρνουν στοιχεια απο τους ανα τον κοσμο isp και τα επεξεργαζονται;;

yiapap
29-01-06, 19:49
Μισο λεπτο για να καταλαβω. Αυτοι οι κατοχοι των blacklist πως οριζουν τις λιστες τους;;
Εχουν στοιχεια για το mail που διακινειται παγκοσμια ,ωστε να αποφασισουν ποια ειναι spam και ποια οχι; Και αν εχουν τετοια στοιχεια θεωρητικα δεν θα πρεπει να τα παιρνουν απο καποια "επισημη" πηγη;; Απο καποιον δηλαδη μοναδικο που τα εχει και τα μοιραζει;; Η απλα παιρνουν στοιχεια απο τους ανα τον κοσμο isp και τα επεξεργαζονται;;
Ναι και όχι.
Δεν υπάρχουν επίσημα ανά τον κόσμο στοιχεία.
Μερικοί τα παίρνουν από το feedback μεγάλων mail server.
Αναρωτιέμαι μήπως έχουν και συνεργασία με antispam modules για servers.
Πάντως δεν υπάρχουν επίσημα στοιχεία, ούτε μια επίσημη πηγή. Άλλωστε δε θα μπορούσε να γίνει τέτοιο πράγμα.

gfx3d
29-01-06, 20:06
Η καταχώρηση σε Spam Black Lists γίνεται και από εγγεγραμμένους χρήστες. Οχι αυτόματα δηλαδή. Π.χ. το spamhaus.org που διατηρεί μια τέτοια λίστα, η οποία χρησιμοποιείται (μαζί με άλλες) απο το SpamAssassin (το γνωστότερο φίλτρο για spam filtering).
Η διαδικασία είναι πως ο εγγεγραμμένος χρήστης "κάνει καταγγελία" για κάποιο e-mail που έχει λάβει ως spam, νομίζω στέλνοντας το e-mail με τους headers του.
Από την άλλη, αν κάποιος καταχωρηθεί σε spam black list, μπορεί να ζητήσει να αναιρεθεί αυτή η καταχώρηση (θεωρώντας ότι έγινε άδικα) αλλά αυτό γίνεται άπαξ.
Δεν έχει δικαίωμα να το ξαναεπαναλάβει για το ίδιο IP.

yiapap
29-01-06, 20:27
Η καταχώρηση σε Spam Black Lists γίνεται και από εγγεγραμμένους χρήστες. Οχι αυτόματα δηλαδή. Π.χ. το spamhaus.org που διατηρεί μια τέτοια λίστα, η οποία χρησιμοποιείται (μαζί με άλλες) απο το SpamAssassin (το γνωστότερο φίλτρο για spam filtering).
Η διαδικασία είναι πως ο εγγεγραμμένος χρήστης "κάνει καταγγελία" για κάποιο e-mail που έχει λάβει ως spam, νομίζω στέλνοντας το e-mail με τους headers του.
Από την άλλη, αν κάποιος καταχωρηθεί σε spam black list, μπορεί να ζητήσει να αναιρεθεί αυτή η καταχώρηση (θεωρώντας ότι έγινε άδικα) αλλά αυτό γίνεται άπαξ.
Δεν έχει δικαίωμα να το ξαναεπαναλάβει για το ίδιο IP.
Το πρόβλημα είναι ότι οι λίστες πολύ συχνά όταν παίρνουν καταγγελίες για δυναμικά IP προσθέσουν να πάρουν ΟΛΟ το range αποκλεισμένα. Ειδικά αν το range είναι από ασυνήθιστη χώρα (π.χ. Ελλάδα).
Σε κάθε περίπτωση πάντως η ευθύνη είναι του admin του mailserver. Δε θα ξεχάσω το χαμό που είχε γίνει με admin του Πανεπιστημίου Μακεδονίας (uom.gr) που είχε κόψει ακόμη και στατικά Ελληνικά IP... τέσπα...

Bhaal
29-01-06, 22:38
Παιδιά,
Επειδή διάβασα για dial-up συνδέσεις, έχω τη χαρά να σας ενημερώσω (αν δεν το καταλάβατε) ότι η σύνδεσή μου είναι adsl, πλέον. :up:
Η Αμερικανίδα φίλη επικοινώνησε με comcast επανειλλημένως:

1η φορά με ξεμπλοκάρισαν, έστειλα ένα μέιλ και ύστερα με ξαναμπλοκάρησαν.
2η φορά της είπαν ότι η IP διεύθυνση δεν είναι στη λίστα τους.
3η φορά έγινε ό,τι και την πρώτη.
4η φορά συνέβη ότι και την 2η (όχι, η εταιρία δεν ακολουθεί συγκεκριμένο pattern στην τακτική της) και άνοιξα αυτό το θέμα μήπως και μπορείτε να μου δώσετε τα φώτα σας.
5η φορά -- πριν από λίγο-- μου έστειλε το ακόλουθο μήνυμα:

"The techs here said that your ISP does have numerous money scams and they do block those,"

Τι καταλαβαίνετε από αυτό;

Στο yahoo.gr δεν έχω λογαριασμό μέιλ. Το yahoo.co.uk. κάνει;

Επίσης: από τότε που έβαλα adsl γίνεται κι άλλο κουφό: τα μηνύματα που στέλνω σ' ένα group εμφανίζονται με καθυστέρηση ωρών. Μήπως υποψιάζεστε ότι το μπλοκάρισμα μέιλ του Comcast.net και η αργοπορία στη δημοσίευση των μηνυμάτων μου από το Yahoo.co.uk οφείλονται στον ίδιο λόγο; Δεν μου φαίνονται φυσιολογικά όλα αυτά.
Με την dial-up δεν είχα ποτέ τέτοια προβλήματα. Τι στο διάβολο συμβαίνει;

no_logo
29-01-06, 22:48
"The techs here said that your ISP does have numerous money scams and they do block those,"

οτι ο isp σου ή τέλος πάντων διευθύνσεις που ανήκουν σε αυτόν είναι υπευθυνες για scam/ ψευτικα emails, απατεωνιές.

Παντως όλη η παραπάνω διαδικασία είναι εξοργιστική, η otenet είναι από τους μεγαλύτερους providers στην ελλάδα και δεν έχουνε κανένα δικαίωμα οι βλάκες της εταιρείας της φίλης σου να μπλοκάρουνε τα πάντα.
Πες της να φτιάξει ένα λογαριασμό στο gmail
Αν και θα σου έλεγα να πάει σε άλλη εταιρεία (αυτός και αν είναι έλεγχος του διαδικτύου:evil: )

Bhaal
29-01-06, 22:56
Με συγχωρείς, αλλά η Οτενέτ είναι υπεύθυνη για όλα τα spam που γεμίζουν το Inbox μου κάθε πρωί. Αν είχε κανένα σύστημα ελέγχου της προκοπής, δεν θα είμαστε σ' αυτή τη θέση. Ούτε το Yahoo.uk θα ήλεγχε επί μισή μέρα τα μηνύματα του υπολογιστή μου πριν τα δημοσιεύσει στο group που στέλνονται.

Υ.Γ. Δε μου λες, βρίσκεις το Γκόλουμ χαριτωμένο; :p :D

no_logo
29-01-06, 22:59
Με συγχωρείς, αλλά η Οτενέτ είναι υπεύθυνη για όλα τα spam που γεμίζουν το Inbox μου κάθε πρωί. Αν είχε κανένα σύστημα ελέγχου της προκοπής, δεν θα είμαστε σ' αυτή τη θέση. Ούτε το Yahoo.uk θα ήλεγχε επί μισή μέρα τα μηνύματα του υπολογιστή μου πριν τα δημοσιεύσει στο group που στέλνονται.


spam μηνύματα φευγουν από όλες τις εταιρείες εξαιτίας πολλών χρηστών που δεν είναι ικανοί να εγκαταστήσουν ένα anti virus της προκοπής. Αυτό δεν σημαίνει πως θα πάω εγώ ή ο οποιοσδήποτε να μπλοκάρω τα πάντα, είναι παράλογο


Υ.Γ. Δε μου λες, βρίσκεις το Γκόλουμ χαριτωμένο; :p :D

παρεξηγημένη αλλά αξιαγάπητη φιγούρα ;)

Bhaal
29-01-06, 23:03
Δε μου λέτε ρε παιδιά... όταν κάνουμε εγκατάσταση του μόντεμ δεν ορίζουμε κάτι IP διευθύνσεις εμείς; Μήπως εάν άλλαζα κάτι εκεί πέρα να άλλαζε η κατάσταση; Ή μήπως είναι άσχετο και δεν ξέρω τι μου γίνεται;:hmm:

euri
29-01-06, 23:13
Με συγχωρείς, αλλά η Οτενέτ είναι υπεύθυνη για όλα τα spam που γεμίζουν το Inbox μου κάθε πρωί. Αν είχε κανένα σύστημα ελέγχου της προκοπής, δεν θα είμαστε σ' αυτή τη θέση.

Το ότι η OTEnet δεν έχει σωστό/καθόλου spam filtering στα εισερχόμενα emails δεν την καθιστά spammer ( = εξερχόμενα emails ). Μάλιστα, από όσο ξέρω, η ΟΤΕnet έχει περιορισμό στον αριθμό των παραληπτών ενός email (κάπου μεταξύ 10 με 15).



Δε μου λέτε ρε παιδιά... όταν κάνουμε εγκατάσταση του μόντεμ δεν ορίζουμε κάτι IP διευθύνσεις εμείς; Μήπως εάν άλλαζα κάτι εκεί πέρα να άλλαζε η κατάσταση; Ή μήπως είναι άσχετο και δεν ξέρω τι μου γίνεται;

Προφανώς αναφέρεσαι στις εσωτερικές IP του τοπικού σου δικτύου. Αυτές κατά 99,99% στη δική σου σύνδεση δε φαίνονται προς τα έξω, άρα ούτε και στον mail server του παραλήπτη. Η IP που φαίνεται είναι η εξωτερική του modem/router και σου τη δίνει αυτόματα ο ISP σου.

Bhaal
30-01-06, 00:53
Το ότι η OTEnet δεν έχει σωστό/καθόλου spam filtering στα εισερχόμενα emails δεν την καθιστά spammer ( = εξερχόμενα emails ). Μάλιστα, από όσο ξέρω, η ΟΤΕnet έχει περιορισμό στον αριθμό των παραληπτών ενός email (κάπου μεταξύ 10 με 15).
Δεν το ήξερα αυτό. Ευχαριστώ για τη διευκρίνιση και το mini-lesson. :redface:


Προφανώς αναφέρεσαι στις εσωτερικές IP του τοπικού σου δικτύου. Αυτές κατά 99,99% στη δική σου σύνδεση δε φαίνονται προς τα έξω, άρα ούτε και στον mail server του παραλήπτη. Η IP που φαίνεται είναι η εξωτερική του modem/router και σου τη δίνει αυτόματα ο ISP σου.
Κατάλαβα. Άρα, δεν μπορώ να κάνω τίποτα εγώ. :cry:

Agent M
30-01-06, 10:07
Δεν το ήξερα αυτό. Ευχαριστώ για τη διευκρίνιση και το mini-lesson. :redface:


Κατάλαβα. Άρα, δεν μπορώ να κάνω τίποτα εγώ. :cry:
Μήπως να έστελνες ένα βιογραφικό στην Comcast; :rolleyes::D:lol:

yiapap
30-01-06, 11:05
"The techs here said that your ISP does have numerous money scams and they do block those,"

Τι καταλαβαίνετε από αυτό; Ότι και από την αρχή... Ότι οι της Comcast είναι ανίκανοι και ανόητοι.
Προσωπικά θα τους έγραφα ότι η OTENET έχει εκατοντάδες χιλιάδες συνδρομητές και δεν έχει πουθενά πρόβλημα εκτός της Comcast. Επίσης θα τους έλεγα ότι θα συστήσεις στους επαγγελματικούς σου συνεργάτες στις ΗΠΑ (και καλά) να αλλάξουν provider και να προτιμήσουν ΟΠΟΙΟΝΔΗΠΟΤΕ άλλο που δεν έχει πρόβλημα. ;)

gfx3d
31-01-06, 00:02
...ι η OTENET έχει εκατοντάδες χιλιάδες συνδρομητές και δεν έχει πουθενά πρόβλημα εκτός της Comcast.

Μην είσαι και τόσο σίγουρος...

1) http://www.spamhaus.org/sbl/sbl.lasso?query=SBL27083

2) http://www.spamhaus.org/sbl/sbl.lasso?query=SBL23228

Το (2) είναι από έλλειψη reverse DNS...
Δεν ειναι χοντρό για κοτζάμ OTEnet ?

Bhaal
31-01-06, 00:46
[ωραίο avatar, βρε συ! Λάμπει από χαρά ο γάιδαρος! :lol: ]
Ποιος ξέρει σε πόσες άλλες spamlist βρίσκεται ο πΟΤΕ! :rolleyes:
Δε μου λέτε, με άλλους παρόχους γίνεται το ίδιο;

dhatz
31-01-06, 01:16
Δεν είδα να αναφέρεστε, οι "μπλοκαρισμένοι", στο πως ακριβώς προσπαθείτε να στείλετε mail στην Comcast ή όπου αλλού (μπορεί να μου διέφυγε).

Αν π.χ. το προσπαθείτε, έχοντας στήσει έναν μικρό ατομικό SMTP server π.χ. στο Linux που έχετε και συνδέεστε μέσω dynamic IP ADSL, τότε είναι λογικό να υπάρχει πρόβλημα στο να στείλετε ΑΠΕΥΘΕΙΑΣ email στους servers τριτων (εκτος του ISP σας) και θα υπάρχει μεγαλυτερο στο μέλλον (καλως ή κακώς).

Τα blocks IP διευθυνσεων που δίνονται δυναμικά σε πελάτες (dialup, ISDN, ADSL κλπ) είναι σε διάφορους καταλόγους και σχεδόν όλοι οι ISPs είτε τα μπλοκάρουν άμεσα, είτε τους δίνουν τόσο μεγάλο score στο anti-spam που σχεδον σιγουρα θα καταλήξουν στον Bulk Mail folder, αν οχι να φιλτραριστουν.

Επίσης, συχνά δεν έχουν reverse address, ακριβώς γιατί πολλοί mailers κόβουν κατευθείαν την επικοινωνία αν ο αποστολέας δεν έχει reverse DNS.

Η μόνιμη λύση είναι η χρήση του SMTP server του ISP (Otenet, Forthnet κλπ) ως smart-host, relay-host. Είτε συνδρομή static-IP (που πάλι δεν ξέρω αν είναι "δηλωμένες" στα RBL, ειδικά αν ο προκάτοχος της στατικής IP ήταν "πονηρουλης").

Οσοι ενδιαφέρεστε για τις τεχνικές λεπτομέρειες, μπορείτε να ψάξετε στο Google για "RBL".

Δυστυχώς ολα αυτα οφείλονται στο ότι κοντά 1 εκ Η/Υ σε όλό τον κόσμο είναι στα χέρια spammers (μέσω trojans κλπ εν αγνοία του ιδιοκτήτη) και χρησιμοποιουνται για αποστολή spam.

Συνεπως τα κριτήρια αποδοχής εισερχόμενου email έχουν γίνει πολύ αυστηρά. Αλλιως το mail μαρκάρεται ως πιθανό spam. Υπάρχουν ISPs με χαλαρά κριτήρια αποδοχής email, αλλά το "κοστος" είναι απειρως περισσότερο spam για τους πελάτες τους.

Bhaal
31-01-06, 01:25
Λοιπόν, πριν ασχοληθώ με όσα λέει ο dhatz, να αναφέρω κι αυτό:

Ένα μέλος του φόρουμ, η Michelle έφτιαξε ένα σάιτ για γάτες. Έγινα μέλος αλλά οι ενεργοποιήσεις μέσω e-mail δεν λειτουργούσαν. Κάποια στιγμή οι ειδοποιήσεις τής επιστράφηκαν κάπως έτσι...


This is the Postfix program at host c1.servage.net.

I'm sorry to have to inform you that the message returned
below could not be delivered to one or more destinations.

For further assistance, please send mail to <postmaster>

If you do so, please include this problem report. You can
delete your own text from the message returned below.

The Postfix program

<my e-mail>: host mx.otenet.gr[62.103.147.198] said: 550 5.7.1
Rejected: 62.214.98.9 listed as spam source at http://www.spamhaus.org/


Reporting-MTA: dns; c1.servage.net
Arrival-Date: Mon, 30 Jan 2006 21:18:25 +0000 (UTC)

Final-Recipient: rfc822; my-email@otenet.gr
Action: failed
Status: 5.0.0
Diagnostic-Code: X-Postfix; host mx.otenet.gr[62.103.147.198] said: 550 5.7.1
Rejected: 62.214.98.9 listed as spam source at http://www.spamhaus.org/

mrsaccess
31-01-06, 01:36
Εγώ πάντως αυτό που ξέρω είναι πως όταν έκανα αίτηση για adsl στον ΟΤΕ του έδωσα μια email διεύθυνση που έχω για χρήση στο μέλλον και δεν την είχα ξαναδώσει σε κανέναν.

Τι μου'ρθε και την έδωσα ο μλκας; Μετά από δύο μέρες άρχισε αυτή η διεύθυνση να δέχεται σπαμ... :down:

Bhaal
31-01-06, 01:41
Δεν είδα να αναφέρεστε, οι "μπλοκαρισμένοι", στο πως ακριβώς προσπαθείτε να στείλετε mail στην Comcast ή όπου αλλού (μπορεί να μου διέφυγε).
Προσπαθώ να στείλω από τον υπολογιστή μου, με σύνδεση Otenet aDSL χρησιμοποιώντας το Outlook Express -- όπως έκανα πάντα και όπως κάνω με όλο τον κόσμο.


Επίσης, συχνά δεν έχουν reverse address, ακριβώς γιατί πολλοί mailers κόβουν κατευθείαν την επικοινωνία αν ο αποστολέας δεν έχει reverse DNS.
Δεν ξέρω από τεχνικά θέματα, αλλά ο Δημήτρης είπε ότι ο πΟΤΕ δεν έχει, και άρα ούτε κι εγώ.


Η μόνιμη λύση είναι η χρήση του SMTP server του ISP (Otenet, Forthnet κλπ) ως smart-host, relay-host.
Ωραία, αυτό πώς γίνεται; Τι ακριβώς πρέπει να κάνω;
Και, ναι, να το πιάσεις από τη μελισσούλα και το λουλουδάκι...

Bhaal
31-01-06, 01:53
Μήπως να έστελνες ένα βιογραφικό στην Comcast; :rolleyes::D:lol:
Μήπως να συμπεριλάβω και τις απόψεις μου για τον Μπους;
Άσε, βρε Agent M. Το κακό εξαπλώνεται... να περιμένω να τριτώσει; :mad:

dhatz
31-01-06, 02:14
Λοιπόν, πριν ασχοληθώ με όσα λέει ο dhatz, να αναφέρω κι αυτό:

Ένα μέλος του φόρουμ, η Michelle έφτιαξε ένα σάιτ για γάτες. Έγινα μέλος αλλά οι ενεργοποιήσεις μέσω e-mail δεν λειτουργούσαν. Κάποια στιγμή οι ειδοποιήσεις τής επιστράφηκαν κάπως έτσι...

Αυτό βασικά μας λεει ότι και η ίδια η ΟΤΕΝΕΤ χρησιμοποιεί την συγκεκριμένη "πηγή" (SpamHaus) ως black-list.

Για τα υπόλοιπα που με ρωτάς, εφόσον χρησιμοποιείς απλά το Outlook, όσα εγραψα πριν δεν σε αφορουν.

Απλά, η ΟΤΕΝΕΤ πιθανόν να πρέπει να εφαρμόσει ένα spam-filter και τα ΕΞΕΡΧΟΜΕΝΑ emails (μεσω των δικων της SMTP servers), γιατί -αν κατάλαβα καλά- τακτικά μπλοκάρονται απο τριτους. Και θα πρέπει να τους δηλώσει σχετικά (τους servers της), ωστε να μην μπλοκάρονται για ψύλλου πήδημα.

Γιαυτο και (απαντώντας σε εναν προηγουμενο) φτιάχνονται αυτες οι λιστες, ωστε κάποιος να ξέρει ποιά IP ranges είναι dialup και ποιά ειναι ο βασικός mail-server. Τα πρωτα μπορεί να μπουν σε BL, ενω ο server όχι (εκτος πια κι αν ο ISP υποστηριζει spam)

ΥΓ: Εδω δεν γίνονται άλλα πιο βασικά, οπως με την ιστορία των ψευτικων emails απο ALPHA Bank και ΕΤΕ...

Bhaal
31-01-06, 02:26
Αν ήξερα περισσότερα από τεχνικά θέματα θα έπαιρνα αύριο την Otenet και θα την έβριζα πρωί πρωί, με το Καλημέρα σας.
Δε μου είπατε, με άλλους παρόχους είναι συχνά τέτοια φαινόμενα;

Michelle
31-01-06, 02:28
Kαλά έτσι και ισχύει κάτι τέτοιο θα τους πάρω αυριο και θα τους ξεχέσω! Ακου κει σε spamlist! ΕΛΕΟΣ! Και η πλάκα είναι οτι αυτό το μειλ το έχω χρησιμοποιήσει ελάχιστα. Τα νεύρα μου!!!!!!!!!! :mad:

mrsaccess
31-01-06, 02:37
Kαλά έτσι και ισχύει κάτι τέτοιο θα τους πάρω αυριο και θα τους ξεχέσω! Ακου κει σε spamlist! ΕΛΕΟΣ! Και η πλάκα είναι οτι αυτό το μειλ το έχω χρησιμοποιήσει ελάχιστα. Τα νεύρα μου!!!!!!!!!! :mad:
Σε spamlist δεν είναι το mail σου, είναι ο mail server του host σου (servage ή κάποιος μεταπωλητής).

dhatz
31-01-06, 02:54
Οπως το λέει ο mrsaccess.

Κι εδώ αρχίζει το μπλέξιμο, γιατί π.χ. η IP του Webserver που νοικιασες, στην οποία IP address μπορεί να "κάθονται" 10-20-30 Websites (virtual hosting με $5-10/μήνα) και αρκεί μονο ΕΝΑΣ απ'αυτους να έχει π.χ. ένα ανοικτό mail-script και εξαιτίας του να γίνονται black-listed όλοι.

Ειτε ακόμα και δική σου IP να πάρεις (100/μηνα) μπορει να την νοίκιασε κάποιος spammer πριν λιγο καιρό, να την παράτησε, αλλα να ειναι στα black-lists και να πρεπει να την κανεις remove ενα προς ενα. Ειτε π.χ. στα scripts που εγκατεστησες στο Webserver σου, να υπάρχει κάποιο με τρυπα, που το εκμεταλλεύονται οι spammers.

Αντε μετά να κάνεις double-opt-in lists.

Κι ολα αυτά "χαρη" στη μαφία των 700-800 αλητων που κάνουν το mass-spamming στον κόσμο :mad:

mrsaccess
31-01-06, 02:59
Κι ολα αυτά "χαρη" στη μαφία των 700-800 αλητων που κάνουν το mass-spamming στον κόσμο :mad:
Αχ και να πιάσω έναν στα χέρια μου! Ποτέ δεν χειροδικώ, αλλά στη περίπτωσή τους θα κάνω μια εξαίρεση.
:mad: :rant: :chair: :2guns: :shoot: :ork :viking :dwarf :rifle: :gun: :dwarf
:twisted:

yiapap
31-01-06, 10:49
Μην είσαι και τόσο σίγουρος...

1) http://www.spamhaus.org/sbl/sbl.lasso?query=SBL27083

2) http://www.spamhaus.org/sbl/sbl.lasso?query=SBL23228

Το (2) είναι από έλλειψη reverse DNS...
Δεν ειναι χοντρό για κοτζάμ OTEnet ?
Tι μου δείχνεις ακριβώς;
Το πρώτο είναι ένας πελάτης της otenet με στατικό ip (webplay???). Οποίος είναι μπλοκαρισμένος.
Το 2ο είναι επίσης ip στης OTENET (αγνώστου ταυτότητος) μπλοκαρισμένο λόγο έλλειψης RDNS. Που ως άγνωστος/απλός πελάτης... ορθά δεν έχει!

Ε, και;

Η επικοινωνία για την οποία συζητάμε είναι
<Έλληνας>--><οτενετ mailserver>---> <comcast mailserver>---><Αμερικάνος>
Στον mailserver της Comcast ο οποίος και το αρνήθηκε η επικοινωνία έγινε από τον mailserver της OTENET.
Εδώ παίζουν 2 σενάρια:

Η Comcast απορρίπτει τα ip των mailserver της ΟΤΕΝΕΤ. Χλωμό αλλά όχι απίθανό και anyway ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟ
Η Comcast δέχεται το email από τον Mailserver της OTENET, ανοίγει τις κεφαλίδες και βλέπει ότι το IP του <Έλληνας> είναι σε blacklist. Άρα απορρίπτει το mail. Όμως το πρόβλημα είναι ΓΙΑΤΙ απορρίφθηκε το IP του <Έλληνας>. Συνήθως αυτό γίνεται γιατί:

Τα blacklist δίνουν αλλά αντ' άλλων αποτελεσμάτων για τα ranges. Εμένα π.χ. το RoadRunner ανάφερε IP της Sparknet ότι ανήκει σε εταιρεία hosting... στην Κορέα!
Επειδή κάποιοι κάνουν βρωμοδουλειές με δυναμικά IP, ακολουθώντας τακτική "πονάει κεφάλι, κόψει κεφάλι" στην blacklist προστέθηκαν ΟΛΑ τα δυναμικά ip (ή ένα μεγάλο range) του provider
Επειδή το ip spoofing (παραποίηση Ip) είναι ιδιαίτερα διαδεδομένη σε μεγάλους spammers κάποιοι χρησιμοποίησαν IP της OTENET... οπότε πάμε στο βήμα 1 ή 2


Δείτε και το post του dhatz

Bhaal
31-01-06, 13:47
Νεώτερα από το μπάχαλο που επικρατεί στο μέτωπο της Οτενέτ: Δυο μέιλ μου με προορισμό Αγγλία ήταν αδύνατο να σταλούν επί 3 συνεχόμενες ημέρες. Μου έστειλαν λοιπόν μήνυμα ότι τα μέιλ αυτά θα διαγραφούν από την "ουρά" αποστολής.
Ρεεεεεε! Ποιος θα τους σπάσει στο ξύλο; :down: :whip: :whip:

yiapap
31-01-06, 14:35
Ρεεεεεε! Ποιος θα τους σπάσει στο ξύλο; :down: :whip: :whip:Πάντως σίγουρα δεν τους τιμωρείς όταν παραμένεις συνδρομητής τους :-k

Bhaal
31-01-06, 14:40
Πάντως σίγουρα δεν τους τιμωρείς όταν παραμένεις συνδρομητής τους :-k
Έχεις απόλυτο δίκιο. Αυτό έλεγα πριν από λίγο σε φίλο μέσω e-mail, ο οποίος μου σύστησε 4thnet. Σκέφτομαι την αλλαγή παρόχου από χθες, αλλά δεν μου απάντησε κανείς σας αν αντιμετωπίζει ή έχει αντιμετωπίσει παρόμοια προβλήματα με άλλους παρόχους.

Διότι, τι να κάνω την αλλαγή παρόχου αν κι εκεί συμβαίνουν τα ίδια;

yiapap
31-01-06, 15:01
Το ότι κάποια email δε φεύγουν από την ουρά αποστολής (εννοείται του mailserver της OTENET, έτσι;) δείχνει πρόβλημα σε αυτούς. Το γιατί υφίσταται το πρόβλημα, είναι θέμα στο οποίο πρέπει να ζητήσεις από αυτούς να εξετάσουν. Δεν οφείλεις να γνωρίζεις εσύ περί μπλοκαρισμένων ip, blacklists και spamlists! Προσωπικά θα με ενοχλούσε αφάνταστα αν ήμουν η ΟΤΕΝΕΤ "κάποιοι" να έχουν μπλοκάρει δικές μου διευθύνσεις!

Την αλλαγή του Παρόχου την υπονόησα, όχι γιατί μπλοκάρονται τα email σου, αλλά γιατί δε σου λύνει κανείς το συγκεκριμένο πρόβλημα! Για αυτό το συγκεκριμένο πρόβλημα στο οποίο αναφέρεται το νήμα, θα μπορούσε να συμβεί σε οποιονδήποτε ISP.

Bhaal
31-01-06, 15:12
Μόλις τηλεφώνησα στην Οτενέτ, και μου είπαν να προωθήσω το πρόβλημα στο noc@otenet.gr
Είναι σίγουρο ότι θα τα "ρίξουν" στους άλλους, αλλά εγώ μια φορά θα τους γράψω πριν τους "γράψω" once and for all.

Michelle
31-01-06, 22:54
Οπως το λέει ο mrsaccess.

Κι εδώ αρχίζει το μπλέξιμο, γιατί π.χ. η IP του Webserver που νοικιασες, στην οποία IP address μπορεί να "κάθονται" 10-20-30 Websites (virtual hosting με $5-10/μήνα) και αρκεί μονο ΕΝΑΣ απ'αυτους να έχει π.χ. ένα ανοικτό mail-script και εξαιτίας του να γίνονται black-listed όλοι.

Ειτε ακόμα και δική σου IP να πάρεις (100/μηνα) μπορει να την νοίκιασε κάποιος spammer πριν λιγο καιρό, να την παράτησε, αλλα να ειναι στα black-lists και να πρεπει να την κανεις remove ενα προς ενα. Ειτε π.χ. στα scripts που εγκατεστησες στο Webserver σου, να υπάρχει κάποιο με τρυπα, που το εκμεταλλεύονται οι spammers.

Αντε μετά να κάνεις double-opt-in lists.

Κι ολα αυτά "χαρη" στη μαφία των 700-800 αλητων που κάνουν το mass-spamming στον κόσμο :mad:

Πάντως σε όλα τα μειλς που λάμβανα την ίδια IP είχαν οπότε πήγα και την έκανα remove... Για να δούμε...

dhatz
01-02-06, 02:21
Michelle, για τσεκαρε την IP σου (του Web-server που νοικιασες) στο

http://openrbl.org/

και δες σε πόσα από τα DNSBL είναι δηλωμένη. Και μπορεις να ζητησεις απο το καθενα να "καθαριστει" η ΙΡ σου.

Ομως, αν ξανασυμβει, να δείς την ιστορία με το script που σου ανέφερα σε προηγούμενο μήνυμα, γιατί είναι πολύ διαδεδομένο πρόβλημα. Αν τον μοιράζεσαι τον server, μπορει να την έχει κανει αλλος την πατάτα και να την πληρώνουν όλοι που κάθονται στον ιδιο server...

Παρεπιπτόντως, η εισαγωγή μιας IP address (π.χ. της dynamic IP address που παιρνει καποιος απο τον ISP του, του Webserver στην Αμερική που νοικιάζει κλπ) σε blacklist για spam γινεται πλέον "αυτοματα", μέσω των spam-traps.

Π.χ. εγώ τρέχω κάποια τέτοια spam-traps σε διάφορες διευθύνσεις. Με το που θα φτάσει ένα spam σε τετοια δνση (που κανείς πραγματικός χρηστης δεν θα στειλει) στο Unix μου, αυτόματα ενημερώνονται collaborative anti-spam networks oπως το Razor, Pyzor, DCC κλπ και εφόσον το ίδιο spam το δηλώσουν και άλλοι που μπορει να ειναι οπουδήποτε στον κόσμο (ειτε αυτοματα μεσω spam-traps, είτε με "χειροκίνητη" διαδικασία), αυτοματα τόσο το κείμενο του spam (σαν "υπογραφή", οπως αυτες που εχουν για να διαγνωσκουν τους ιους) όσο και η "προβληματική" IP μπαίνει σε blacklist.

Ετσι πολλές spam campaigns μπλοκάρονται "εν τη γεννέσει" τους, τόσο σαν περιεχόμενο όσο και σαν τα IP (ειδικά cracked PCs που ειναι στα χερια των spammers) που χρησιμοποιουνται για την αποστολή.

Michelle
01-02-06, 02:27
Μάλλον λύθηκε το πρόβλημα! Αν ξανασυμβεί θα το κοιτάξω! :)

Michelle
01-02-06, 13:23
ΕΛΕΟΣ!!! Just ΕΛΕΟΣ!
Χτες την αφαίρεσα, όλα έβαιναν καλώς, και σήμερα ήταν πάλι relisted!!!! :cry:

anon
01-02-06, 13:44
To πρόβλημα αυτό υφίσταται σχεδόν ένα μήνα. Η Οτενετ έχει ειδοποιηθεί απο συγκεκριμένο χρήστη με πρόβλημα αποστολής email στο domain shaw.ca (& yahoo.com). Το helpdesk της ΟΤΕΝΕΤ παρέπεμψε τον συγκεκριμένο χρήστη ότι όλα οφείλονταν σε λάθη χρήσης προγραμμάτων email ή/και προβλήματα στους παραλήπτες. Με λίγα λόγια αποποιήθηκε ευθυνών.

Ο εν λόγω χρήστης απευθύνθηκε σε εμένα και κάναμε δοκιμές, και όντως διαπιστώθηκε η ύπαρξη του προβλήματος. Εγινε επικοινωνία με το noc τηλεφωνική και μίλησα με τους sysadmins που διαπίστωσαν το πρόβλημα, και ότι ήταν μάλλον μπλοκάρισμα λόγω spam list και θα το έβλεπε το αρμόδιο τμήμα. Ισως έχει επιλυθεί, δεν έχουν επικοινωνήσει μαζί μου, ούτε έκανα δοκιμή (δεν χρησιμοποιώ την ΟΤΕΝΕΤ :D )

Η ιστορία αυτή είχε συμβεί πριν μερικά χρόνια και με την 4νετ. Τότε το πρόβλημα το δημιουργούσε ένας collocated server που είτε χρησιμοποιώταν συνειδητά γιαυτό τον σκοπό είτε ήταν τρύπιος και χρησιμοποιούταν ως relay. To αποτέλεσμα ήταν ότι για δύο εβδομάδες όσοι ISP χρησιμοποιούσαν spamhaus (αν δεν κάνω λάθος) δεν λάμβαναν emails απο την 4νετ. Συνήθως μπλοκάρουν ολόκληρη την C Class όπου ανήκει η σπάμουσα IP.

Πιστεύω όμως με την χρήση SPF θα γίνεται λιγότερη χρήση των blacklists μιας και έχει καλύτερα αποτελέσματα, και χωρίς αυτά τα μειονεκτήματα.

@ ADSLgr.com All rights reserved.