PDA

Επιστροφή στο Forum : Προτάσεις για πολυμηχανημα...



nothing
29-06-09, 15:06
Θα ηθελα τις γνωμες σας σε αυτο το θεμα καθως δηλωνω ασχετος με τα χαρακτηριστικα και τις διαφορες τους...
αυτο που με ενδιαφερει ειναι να τα κανει ολα διοτι απο χωρο δεν εχουμε και πολυ...
απο λειτουργιες φυσικα με ενδιαφερει κυριως να εκτυπωνει πολυ καλα (ασπρομαυρα+εγχρωμα) ωστε να μπορω να εκτυπωνω και φωτογραφιες (σε μια οσο το δυνατον καλυτερη ποιοτητα...
σε scanner,fax δεν εχω απαιτησεις μιας και προβλεπω να μου χρειαστουν σπανια...
ακουω τις προτασεις σας...
τα λεφτα που σκοπευω να διαθεσω ειναι περιπου 100-140 ευρω αναλογα και αν αξιζει τα λεφτα του αναλογα με το τι θα μου προτεινετε...
και να μην ξεχασω ειναι για οικιακη χρηση φυσικα.

(αν τα λεφτα που λεω ειναι λιγα για αυτα που ζηταω τοτε να μου το πειτε να ξερω που βρισκομαστε...)

Hackerman
29-06-09, 16:10
Σου βρήκα ένα καλό Canon. Είναι πολύ καλό... Δες το και πες μου την γνώμη σου. Ανήκει σε κατηγορία value for money

http://www.plaisio.gr/product.aspx?product=1263323&PriceRange=€+++++79-99&category=69978136&catalog=23

Sebu
29-06-09, 17:08
Ξερουμε τι εγχρωμο μελανι φοραει (ειδα οτι ειναι ενα cartridge,αλλα πιο)???

Για να δουμε και το κοστος μετα.

Μαυρο φοραει το 510 που δινει και δωρο στα 15 ευρω για 220 σελιδες.

Hackerman
29-06-09, 17:23
Ξερουμε τι εγχρωμο μελανι φοραει (ειδα οτι ειναι ενα cartridge,αλλα πιο)???

Για να δουμε και το κοστος μετα.

Μαυρο φοραει το 510 που δινει και δωρο στα 15 ευρω για 220 σελιδες.

Έγχρωμο δοχείο: CL-511 (Προαιρετικά - PG-512, CL-513)

Simpleton
29-06-09, 17:30
Το CL-211 χρειάζεται:
http://www.usa.canon.com/consumer/controller?act=ModelInfoAct&fcategoryid=2610&modelid=17160#SNAModelSuppliesAct

Nothing, θα πρότεινα να κοιτάξεις για μοντέλο με ξεχωριστά δοχεία για κάθε μελάνι. Δεν έχει νόημα κάτι άλλο, επειδή κανείς μας δεν κάνει απολύτως ομοιόμορφη χρήση και των τριών χρωμάτων. Αν τα έχεις όλα σε ένα δοχείο, αναπόφευκτα θα έχεις σπατάλη. Εκτός κι αν βρεις κάποιο μαγαζί που να μπορεί να τα ξαναγεμίσει. Πραγματικά απορώ με εταιρείες σαν την HP που επιμένουν σε αυτό το σύστημα ακόμα σε μερικά από τα ακριβά τους μοντέλα.

Μπορείς να πάρεις αυτό το EPSON:
http://www.plaisio.gr/product.aspx?product=1192442&catalog=23&category=69978136&MSCSProfile=DCCDF22EB27065BE08CD8A61273804FA5CFF0ADEB8B81304DC0C7003D3EC7ADEFDCB96BFD2001E215F58D81D76D8A011BB8312E5C7F1 F15FD6D5F8425A14AB7C28318442072752CB3BB4582E2FAEBD61D187A96A4F9EF1113B7B90D4409572CCA456783002640AD67573A8FAE5BA5A53D40F 3E5D06D3D3BD13DC34E197649484

Sebu
29-06-09, 17:46
Έγχρωμο δοχείο: CL-511 (Προαιρετικά - PG-512, CL-513)

Τις cl-511 & 513 στο plaisio δεν τις βρηκα, στο eshop (http://www.e-shop.gr/show_ana.phtml?id=ANA.CAN00105) που τις βρηκα λεει οτι κανουν για τον mp240 & 260.

Τι ισχυει τελικα??? Γιατι και στο plaisio δεν βρηκα στο site εγχρωμο μελανι για αυτον (τα μαυρα ειναι οντως τα pg 510 & 511)

........Auto merged post: Sebu πρόσθεσε 2 λεπτά και 51 δευτερόλεπτα αργότερα ........

Οι κεφαλες ειναι πανω στα μελανια ή φιξ στη συσκευη??? Συμφερει το ξαναγεμισμα των μελανιων σε αυτους ή χαλαει το μηχανημα????

nikos93
29-06-09, 18:34
θες φωτογραφικο πολυμηχανημα;;;
αν ναι δες ενα απο αυτα:
http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.450148
http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.450721

αν οχι δες κατι απλο
πχ
http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.450146
http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.450719

nothing
30-06-09, 02:40
θες φωτογραφικο πολυμηχανημα;;;
αν ναι δες ενα απο αυτα:
http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.450148
http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.450721

αν οχι δες κατι απλο
πχ
http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.450146
http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.450719

στα πρωτα ξεφυγες πολυ...:oops:

για κατι τετοιο τι γνωμη εχετε? http://www.plaisio.gr/product.aspx?product=1300261&Manufacturer=HP&category=69978136&catalog=23&MSCSProfile=DCCDF22EB27065BE68B75B7650F4D0E8504943E9631C7646B066C25083DFF77FF219B37FAAD23F952A6E7B7050D0F95D468B60EC4E03 F31356A25363B1B4962D53C7AD7FA21C6795B0EC61752F8721927CF69C4C02B05808B1F2E5C753691F6BE571B303BCC293ACC7980CF2624366FFC938 7C711B2B24267A8364DB2B4DE705
επισης το Link απο το αλλο μαγαζι που τα εχει και εκει αναλυτικα :
http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.450156
[επισης δεν με χρειαζομαι ασυρματο καθως θα τοποθετηθει διπλα ακριβως στο pc]

το παραπανω που ειπε ο πρωτος το ειδα και ειναι καλη περιπτωση απλα επειδη θαναι αγορα για αρκετο καιρο λεω να δωσω κατι παραπανω για να αντεξει...
ευχαριστω για τις γνωμες σας και το επομενο που προσπαθω να μαθω ειναι γενικα τι παζει με τα μελανια..
σαυτο που λεω εγω αν καταλαβα καλα εχει ξεχωριστα δοχεια???:hmm:
και επισης τα περιεχει η συσκευασια τα πρωτα μελανια σε ολα ή οχι?

nikos93
30-06-09, 10:30
μια χαρα ειναι
απο οτι καταλαβα πρεπει να παιρνει 4 μελανια

Sebu
30-06-09, 14:16
To καλο του 6500 ειναι οτι εχει feeder δλδ βαζεις επανω μεχρι 35 φυλλα, πατας το κουμπι και τα φωτοτυπει ή σαρωνει το ενα μετα το αλλο χωρις να χρειαζεται να ανοιγοκλεινεις το καπακι.

Το ποσες φορες θα σου χρειαστει βεβαια σαν λειτουργια αν δεν εισαι μικρο γραφειο ειναι αλλο ζητημα.

Παντως και ο 1ος που προτεινε ο Msofianos είναι μια χαρα και value for money

nothing
30-06-09, 14:26
απο θεμα εκτυπωσης φωτογραφιων μπορουμε να γνωριζουμε απο πουθενα?
εννοω οτι περα απο κλασσικες εκτυπωσεις που δεν θελουμε να ειναι και απιστευτες το θεμα ειναι στις φωτογραφιες πως θα αποδιδει...
οχι οτι περιμενω απιστευτα πραγματα απλα να μην ειναι απογοητευση κιολας...
δηλαδη αν κανουμε μια συγκριση των δυο πως τα βλεπετε τα πραγματα (την τιμη την αφηνουμε λιγο στην ακρη ας πουμε).

nothing
01-07-09, 01:24
και τελος αλλος ενας της canon http://www.plaisio.gr/product.aspx?product=1186841&Manufacturer=Canon&category=69978136&catalog=23 που εχει 5 διαφορετικα μελανια και μου ειπε και ενα παιδι οτι για καλυτερες εκτυπωσεις φωτογραφιων καλυτερα canon απο hp...
ειναι στην Max τιμη που λεω να διαθεσω...
συγκριτικα των 3?

Sebu
01-07-09, 01:36
Και γω προσωπικα τον θεωρω τζιτζι τον 620R, εχει και wireless και lan (αν και ειναι τρελη ταλαιπωρια το στησιμο δικτυακου Canon, φαγαμε τρελη ηττα με ακριβοτερο μοντελο και τελικα μια δουλευει μια οχι και αυτο με αλχημεια γιατι με το manual της Canon και παρολη την βοηθεια του ιντερνετ δεν βρεθηκε ακρη).

Απλα θεωρω οτι για ενα μεσο σπιτι, οπου θα τυπωνεις μια στο τοσο, οπου δεν υπαρχουν πολλοι υπολογιστες και χρηστες, δεν αξιζει τοσο ο 620R γιατι ειναι και 50 ευρω ακριβοτερος απο τον 480 και τοσο περιπου θα σου κοστισουν τα πρωτα μελανια του 480. Αρα αν εισαι απλος/μεσος χρηστης με τα ιδια χρηματα του 620R, με τον 480 θα εισαι υπερκαλλυμενος για μια 2ετια (υπο την αιρεση παντα οτι δεν τυπωνεις τρελα αρα τα μικρα μελανια που δινει στο κουτι συν τα νορμαλ που θα αγορασεις με την διαφορα των 50 ευρω θα σε βγαλουν για ενα διχρονο).

Σκεψου οτι εχω ακομα εναν hp 920c με usb συνδεση που ειχα αγορασει το 2001 αν θυμαμαι καλα, και τυπωνω αραια και που και δεν θυμαμαι ποτε αλλαξα μελανια (και εχουν ακομα μεσα).

Και οσες φορες τυπωσα φωτογραφιες (κανονικες διασταση φωτογραφειου ή μικρες διαβατηριου) σε χαρτι φωτογραφικο hp) βγηκαν καλες (αν και απο αποψη κοστους δεν συμφερει για τρελες φωτο-εκτυπωσεις).

Απλα επειδη το σκανερ ειναι σε αλλο υπολογιστη και ειναι ιστορια σκαναρε στον ενα, τυπωσε στον αλλο, αρχισα να ψηνομαι και εγω για τον 480 :p

nothing
01-07-09, 01:45
οποτε λες προς 480 ε?
κοιτα εγω με κανονικο καλωδιο θελω να συνδεσω μιας και θα τοποθετηθει ακριβως διπλα στο pc.
τα μελανια δεν τα εχουν μεσα τα αρχικα? (βλεπεις ειμαι ασχετος και δε γνωριζω.)
επισης θα ηθελα κατι καλο στις φωτογραφιες οταν θα βγαζω (συνηθως μια φορα το χρονο μετα τις διακοπες με μερικες ακομα που θα θελω λογικα) να μην ειναι και φολα.
thanks για την βοηθεια να πω και περιμενω απαντησεις :oneup:

Sebu
01-07-09, 02:10
Αυτο που κανενας εκτυπωτης δεν εχει μεσα ειναι καλωδιο usb (υψιστη γυφτια κατα τη γνωμη μου γιατι κανει ποσο 1-1,5 ευρω????) οποτε φροντισε να αγορασεις γιατι πολυ πωλητες απο αγνοια ή ζαλαδα δεν στο λενε και το ανακαλυπτεις σπιτι οταν ειναι αργα.

Τα μελανια που εχουν οι περισσοτεροι εκτυπωτες μεσα ειναι κατι σαν demo εκδοσεις και δεν ειναι τα φουλ κανονικα. Μπορεις να κανεις κανονικες εκτυπωσεις αλλα αν πχ τα κανονικα μελανια φτανουν για 200+ σελιδες τα demo που εχει αρχικα μεσα φτανουν πχ για 50+ σελιδες. Κανεις δλδ δουλεια αλλα γνωριζεις οτι συντομα θα χρειαστεις καινουρια (το συντομα εξαρταται απο τη χρηση που κανεις).

Επισης απο τη στιγμη που ο 920c του 2000 εκτυπωνει καλες φωτο για οικιακη παντα χρηση (αλμπουμ) αλλα με ενα χ κοστος σε μελανια και φωτογραφικο χαρτι (δλδ για μενα ειναι προτιμοτερο και οικονομικοτερο ειναι να τις γραψεις σε ενα cd και να τις πας σε ενα φωτογραφειο να τις τυπωσουν και απο αποψη χρηματων και ποιοτητας εκτος και αν θες για λογους αμεσοτητας να τυπωσεις μια φωτογραφια τωρα (πχ 4 προσωπου για ενα φορεα,οργανωση, επιμελητηριο κτλ)) πιστευω λοιπον οτι οι φωτογραφιες του MP480 του 2008, 8 χρονια μετα με τεχνολογια, μελανια και χαρτια σαφως ανωτερα τεχνολογικα, θα ειναι καπως καλυτερες.

Σου ειπα και παλι ο 620 ειναι μπλιμπλικο κατασταση και αξιζει τα λεφτα του αν εχεις δικτυο με πολλους υπολογιστες. Φιλαρακι εδωσε σχεδον 350 ευρω για μηχανημα Canon με τα ιδια δικτυακα χαρακτηριστικα με τον 620 και φαγαμε 1 8ωρο για να στησουμε το wireless και στο τελος το στησαμε μπακαλε (πρεπει η Canon να εχει μακραν το πιο δυσχρηστο συστημα στησιματος wireless εκτυπωτη,οχι πως εχω δοκιμασει τις αλλες :p).

Εγω που εχω και ενα φτωχο δικτυακι και δεν το πολυσκεφτομαι γιατι ξερω οτι οι εκτυπωτικες-σαρωτικες αναγκες του δικτυου ειναι μικρες, αρα με τα συν 60 ευρω (γιατι εχει 89 ο ενας και 149 ο αλλος στο καταστημα) ισως και να βγαζεις το κοστος 2 αλλαγων μελανιων. Το μονο μεγαλο πλεονεκτημα του 620 ειναι τα ανεξαρτητα μελανια (ο 480 εχει 2) αλλα και στον 920, 8 χρονια τωρα ζητημα να εχω αλλαξει 3 φορες εγχρωμο και 4 μαυρο (δλδ 1 μαυρο καθε 2 χρονια).

Με τετοιους ρυθμους εκτυπωσεων και τους ρυθμους των τεχνολογικων αλλαγων τεινω στο συμπερασμα οτι μετα την διετια δεν αξιζει να αγοραζεις μελανια πλεον καθως με το κοστους τους αγοραζεις ενα entry level, value for money πολυμηχανημα.

Και πουλας και το παλιο σε μια τιμη 1/3 ή 1/4 και μπορω να πω οτι εισαι και κυριως.

Πχ τον 920 και 15-20 ευρω να τον δωσω τωρα (με οσο μελανι εχει μεσα), οταν καινουριος σκετος εκτυπωτης ξεκιναει απο τα 40+ ευρω, αν καποιος δεν εχει τα 40 ευρω αλλα θελει να κανει την δουλεια του με 15 ευρω, εγω κερδισμενος ειμαι και μπορουσα να τον δωσω και νωριτερα. Και θα κοστισει ο 480 75 ευρω (90-15) το οποιο θεωρω υπερ value for money.

Τελικα αντι να λεω τη γνωμη μου σε εσενα μαλλον επεισα τον εαυτο μου να αγορασει τον 480 :p :lol:

nothing
01-07-09, 12:21
:rofl: ωραιος...αυθυποβολη βλεπω εκανες :p
καταλαβα...γενικα το επιασα το νοημα αυτων που ηθελες να πεις...
οποτε με λιγα λογια λες οτι αφου ειναι για ταπεινη οικιακη χρηση το κοστος του μηχανηματος δεν αξιζει να παει τοσο ψηλα και να αγορασω το 480 που και πιο φθηνος ειναι και την δουλεια του θα κανει...
λοιπον ψηθηκα και εγω και φροντισε νη σε κυνηγαω μετα για τις επιλογες σου :lol:
ποιο καλωδιο ομως ειναι αυτο που πρεπει να παραγγειλω?

(απο πλαισιο βλεπω οτι εχει και πρσφορα το μαυρο μελανι οποτε μια χαρουλα)

........Auto merged post: nothing πρόσθεσε 4 λεπτά και 50 δευτερόλεπτα αργότερα ........

να προσθεσω μια ακομη απορια σαυτο που ειπες...
ο 480 εχει 2 μελανια μονο? γιατι εγω βλεπω "Υποδοχές Μελανιών 4" στο site...
αν μπορεις εξηγησε...;)

Sebu
01-07-09, 17:42
Κοιτα με βαση αυτο που λεει το πλαισιο λεει οτι παιρνει ενα μαυρο και ενα εγχρωμο (τριχρωμια).

Δεν κοιταξα το σαιτ της Κανον.

Καλωδιο οταν πας απο κει να τον παρεις ζητα και ενα καλωδιο συνδεσης usb για εκτυπωτη. Απο τη μια ειναι το γνωστο πλακε και απο την αλλη ειναι μια ψιλοτετραγωνε γκουμουτσιτσα.

Κοιτα μετα την απομακρυνση εκ του thread ουδεν λαθος αναγνωριζεται :p

nothing
02-07-09, 02:03
κοιτα ναμαι ειλικρινης δεν αντεξα...ως κλασσικος καταναλωτης που του κολλαει κατι ετσι και εγω...
τον 620 λοιπον εκλεισα μεσω πλαισιου με 136 τελικη τιμη (αυτο δε ξερω γιατι προεκυψε ετσι παρολο που στο πρωτο mail ηταν για 140,οπως και στην σελιδα με το προιον, στη σελιδα του πλασιου και στις παραγγελιες το ειχε με 136 και στο δευτερο mail που ειναι και το τελικο παλι 136 το εχει...) και με περιμενε και μια ευχαριστη εκπληξη οτι το καλωδιο usb το παρεχει το πλαισιο απο μονο του στην παραγγελια με τυπικη χρεωση 0,01 ευρω...(χωρις να το ζητησω απο μονο του μπηκε στην παραγγελια)
παροτι δεν ηταν και κατι ακριβο σαν κινηση το θεωρω πολυ σωστο (1,5 ευρω το πουλανε κανονικα)
για μελανια θα ενημερωσω αυριο λογικα)

nothing
02-07-09, 10:41
λοιπον ανανεωση για να ενημερωσω...

1)τελικα 136 ευρω πληρωσα και με το usb απο το πλαισιο δωρεαν....

2)επισης μολις ανοιξα το κουτι παρατηρω οτι εχει και δικο του usb (!!!μα καλα τοτε γιατι λενε οτι δεν εχει??)

3)τελος αυτο που παρατηρω επισης ειναι για τα μελανια : εχει μεσα η συσκευασια τα εξης , 1χCLI-521BK,1xCLI-521C,1xCLI-521Y,1xCLI521M και τελος 1xPGI-520BK (αυτο ομολογω οτι μου εκανε εντυπωση μιας και δεν αναφεροταν πουθενα το μεγαλο δοχειο μαυρης μελανης...)

[ή μαλλον εγω δε καταλαβα καλα απο τη σελιδα του πλαισιου και νομιζα οτι εκει που λεει τα μελανια ειναι τα συνιστωμενα για τον εκτυπωτη αλλα προφανως ειναι αυτα της συσκευασιας:hmm:]

αντε να το συναρμολογησω και να το μονταρω σωστα τωρα!:p

Sebu
02-07-09, 10:51
Υπερκαταναλωτικο ον :p

Καλοριζικο. Μολις το σεταρεις πες εντυπωσεις.

Επισης αν εχεις wireless δικτυο και δοκιμασεις να τον συνδεσεις ασυρματα, πες μας παλι εντυπωσεις καθως ειναι καπως tricky διαδικασια.

Μεγειες!!!!!!

........Auto merged post: Sebu πρόσθεσε 1 λεπτά και 20 δευτερόλεπτα αργότερα ........

Και τωρα μολις ειδα οτι ο 480 τελος απο Πλαισιο

Ε λογικο ηταν γιατι ειχε 4 ευρω διαφορα απο το πολυ κατωτερο μοντελο τον 260.

Δεν ξερω αν εχει μεινει κανενας διαθεσιμος σε καποιο καταστημα.

nothing
02-07-09, 13:25
απο περιεργεια ξερουμε τι χαρτι χρησιμοποιουμε?
τωρα ειμαι στο ψαξιμο βεβαια αλλα λεω μπας και ξερετε ετσι στα γρηγορα να πεταχτω να παρω...

........Auto merged post: nothing πρόσθεσε 102 λεπτά και 18 δευτερόλεπτα αργότερα ........

πηρα ενα φθηνο σχετικα να δοκιμασω και βλεπουμε...
αντε καλες αγορες και στους υπολοιπους!!!
(επιστρεφω σε καμποση ωρα να σας πω αποτελεσματα!!!)

mrsaccess
02-07-09, 13:36
Γενικά οι Canon έχουν απίστευτη ποιότητα στις φωτογραφίες, χρειάζεται όμως κατάλληλα (και ακριβά) χαρτιά.

Ένα αρκετά καλό για φωτογραφίες είναι το canon photo paper plus glossy. Το καλύτερο (και πιο ακριβό) είναι το canon photo paper pro και εκεί βάζεις κάτω τα περισσότερα φωτογραφεία όσο αφορά την ποιότητα.

Το «κακό» με τους Canon είναι πως για να πετύχουν αυτή την ποιότητα θυσιάζουν εν μέρει την αντοχή στο χρόνο. Δηλαδή αν πάρεις μια φωτό και την κολλήσεις στο τοίχο σου θα ξεθωριάσει σιγά σιγά σε κάποια χρόνια. Για όλους τουε εκτυπωτές ισχύει, απλά στους Canon γίνεται πιο γρήγορα. Βέβαια μικρό το κακό για ψηφιακές φωτογραφίες αλλά να το έχεις υπόψιν σου. Φυσικά αν τις βάλεις σε album ή σε γυάλινο frame αλλάζουν τα πράγματα.

Btw, ο εκτυπωτής σου έχει δύο μαύρα, ένα pigment based για κείμενο και ένα για φωτογραφίες.

nothing
02-07-09, 14:03
Γενικά οι Canon έχουν απίστευτη ποιότητα στις φωτογραφίες, χρειάζεται όμως κατάλληλα (και ακριβά) χαρτιά.

Ένα αρκετά καλό για φωτογραφίες είναι το canon photo paper plus glossy. Το καλύτερο (και πιο ακριβό) είναι το canon photo paper pro και εκεί βάζεις κάτω τα περισσότερα φωτογραφεία όσο αφορά την ποιότητα.

Το «κακό» με τους Canon είναι πως για να πετύχουν αυτή την ποιότητα θυσιάζουν εν μέρει την αντοχή στο χρόνο. Δηλαδή αν πάρεις μια φωτό και την κολλήσεις στο τοίχο σου θα ξεθωριάσει σιγά σιγά σε κάποια χρόνια. Για όλους τουε εκτυπωτές ισχύει, απλά στους Canon γίνεται πιο γρήγορα. Βέβαια μικρό το κακό για ψηφιακές φωτογραφίες αλλά να το έχεις υπόψιν σου. Φυσικά αν τις βάλεις σε album ή σε γυάλινο frame αλλάζουν τα πράγματα.

Btw, ο εκτυπωτής σου έχει δύο μαύρα, ένα pigment based για κείμενο και ένα για φωτογραφίες.

ναι για φωτο σκοπευω να παρω καλο χαρτι αφου πρωτα δοκιμασω και το sample που εχει μεσα (plus glossy 2 αυτο που λες) και να δω αν με καλυπτει...
για τα μαυτα καταλαβα τι λες γενικα γιαυτο εχει και 2 ε? νομιζα πως τα εχει για να μην αλλαζεις συχνα και να τυπωνεις περισσοτερα...:oops:
το μικρο ειναι για τις φωτογραφιες να φανταστω και το μεγαλο για κειμενα?

mrsaccess
02-07-09, 14:17
Ακριβώς. Το μικρό είναι dye-based, δηλαδή όπως τα έγχρωμα και έτσι πετυχαίνει καλύτερη ανάμιξη με τα υπόλοιπα και ίσως μικρότερο μέγεθος σταγόνας. Το μεγάλο είναι pigment based και υποτίθεται δεν ξεθωριάζει το ίδιο εύκολα, οπότε είναι πιο κατάλληλο για κείμενο που συνήθως είναι σε απλό χαρτί και δεν προστατεύει καθόλου το μελάνι από την εξάτμιση με το χρόνο.

nothing
02-07-09, 14:23
thanks για τις πληροφοριες mrsaccess!!:oneup:
αντε να δω τι θα βγει και απο τις δοκιμες!!!:)

@ ADSLgr.com All rights reserved.