PDA

Επιστροφή στο Forum : χαμηλός αιματοκρίτης



play
01-07-09, 07:14
Καλισπέρα παιδιά!!!Αντιμετωπίζω το εξής πρόβλημα:
Σήμερα το πρωί πήρα αίμα,οταν μου έπερνε αίμα η γιατρός μου είπε οτι έχω χαμηλό αιματοκρίτη,και οτι φαινόταν στο ''χρώμα''!!!Ανυσήχω αρκετά γιατί τον τελευταίο καιρό νιώθω αδυναμία και κούραση.αύριο θα πάω σε κάποιον αιματολόγο να μου πει περισσότερα,απο τι προκαλείται ο χαμηλός αιματοκρίτης???γνωρίζετε???

ευχαριστώ για τον χρονο σας!!!:sorry::sorry:

sonypspgr
01-07-09, 09:08
ποσο ομως?
(λογικα εχεις αναιμια που με αυτο λογικα θα σου πουν να πινεις σιδηρο σε μπουκαλακια η φολικο οξυ υποψην θα κανει 4-5 μηνες να επανελθει στα φυσιολογικα επιπεδα ΕΑΝ προσεχεις)
κανε και μια εξεταση κοπρανων να δεις εαν χανεις αιμα μηπως εχεις τιποτα αλλο τελικα..

jimmakosx
01-07-09, 10:18
ποσο ομως?
(λογικα εχεις αναιμια που με αυτο λογικα θα σου πουν να πινεις σιδηρο σε μπουκαλακια η φολικο οξυ υποψην θα κανει 4-5 μηνες να επανελθει στα φυσιολογικα επιπεδα ΕΑΝ προσεχεις)
κανε και μια εξεταση κοπρανων να δεις εαν χανεις αιμα μηπως εχεις τιποτα αλλο τελικα..

Μην το αφήνεις, ψάξτο γιατί ποτέ δεν ξέρεις ποια μπορεί να είναι η αιτία! και περαστικά;)

play
01-07-09, 10:40
Σας ευχαριστώ ρε παίδες!!!αυριο το πρωί θα πάω να μου πάρουν πάλι αίμα και θα δώ ποια είναι η αιτία!!!

arial
01-07-09, 12:47
Καλημερα και μην ανησυχεις...

Και εμενα μου ειχαν πει πως εχω χαμηλο αιματοκριτη, πως ειναι στα πρωτα σταδια για αναιμια, και πως θα πρεπει να τρωω πολυ βιταμινη C και να προσεχω ιδιαιτερα την διατροφη μου.

nmavro73
01-07-09, 22:38
Βασικά νομίζω ότι εκτός από τον αιματοκρίτη πρέπει να μετρήσεις σίδηρο και φεριτίνη (ειναι δύο διαφορετικές εξετάσεις). Πρέπει γενικά να τρως κόκκινο κρέας, συκώτι, πορτοκαλάδα ναι βοηθάει, και ίσως και συμπληρώματα. Οπωσδήποτε όμως να πας να σε δει γιατρός

antoine
01-07-09, 22:52
Δεν είναι οπωσδήποτε κάτι ανησυχητικό. Μπορεί να έχεις απλά στίγμα και γι αυτό να είναι χαμηλός ο αιματοκρίτης σου. Απλά κάνε μια ηλεκτροφόρηση αιμοσφαιρίνης για να δεις αν όντως έχεις.

play
01-07-09, 23:12
Το θέμα είναι ότι δεν είχα δώσει σημασία το μυαλό μου δεν πήγαινε εκεί!!!!Τελικά μεθαύριο θα πάω για εξετάσεις,και θα μου πεί ο γιατρός περισσότερα σας ευχαριστώ για τον χρόνο σας:sorry:

iloxos
02-07-09, 11:49
Δεν είναι οπωσδήποτε κάτι ανησυχητικό. Μπορεί να έχεις απλά στίγμα και γι αυτό να είναι χαμηλός ο αιματοκρίτης σου. Απλά κάνε μια ηλεκτροφόρηση αιμοσφαιρίνης για να δεις αν όντως έχεις.

εγώ έχω χαμηλό αιματοκρίτη λόγω στίγματος. κουράζομαι λίγο περισσότερο απο τους άλλους (παρ όλα αυτά βγάζω 2+ ώρες γυμναστήριο τη μέρα ;)) και παίρνω που και που κάτι βιταμίνες.
τίποτα ανησυχιτικο

mathew
02-07-09, 15:39
κανε και μια εξεταση κοπρανων να δεις εαν χανεις αιμα μηπως εχεις τιποτα αλλο τελικα..

Θα προτεινα να ειμαστε περισσοτερο υπευθυνοι σε θεματα που απτονται της υγειας και να μην λεμε οτι μας κατεβει στο κεφαλι. Δεν σχολιαζουμε εδω μητρικες η' συνδεσεις Internet.

Μην το παιρνεις σαν δεδομενο οτι εχεις αναιμια , η μεθοδος διαγνωσης απο το "χρωμα":lol: ειναι μπακαλιστικη και δεν ανηκει στη διαγνωστικη μεθοθολογια της αναιμιας.

Αν τελικα εχεις αναιμια , τοτε θα ακολουθησεις τις οδηγιες του γιατρου σου και δεν θα εχεις κανενα προβλημα.

Καλα αποτελεσματα.

manoulamou
03-07-09, 17:41
Χαμηλος αιματοκριτης και αναιμια μπορει να προερχονται απο χιλιες δυο αιτιες...
Μην ανησυχεις χωρις λογο ειναι πολυ νωρις!
Εαν με οσα σε συμβουλεψει ο γιατρος, δεν βελτιωθει η κατασταση
και παλι ο ιδιος θα σου συστησει επι πλεον ειδικες εξετασεις.

play
03-07-09, 17:58
Σήμερα το πρωί μου ξαναπήραν αίμα για να δούν απο τι προέρχεται ο χαμηλός αιματοκρίτης!!!πριν λίγο με πήραν τηλέφωνο απο το νοσοκομείο και μου είπαν οτι έχω 42 αιματοκρίτη!!!Επείσης μου είπε οτι έχω έλληψη σιδήρου και ότι πρέπει να κάνω μια καλύτερη διατροφή αυτά:)

........Auto merged post: play πρόσθεσε 0 λεπτά και 31 δευτερόλεπτα αργότερα ........

επείσης σας ευχαριστώ όλους για τις συμβουλές σας,και για τον χρόνο σας!!!!

skiny
03-07-09, 21:57
φιλε πηγενε και φαε καμια δεκαρια κιλα σπληνα να νιωσεις, πιεσεις και κρασο, και θα ερθεις στα ισια σου.:)
Για το σιδηρο φαε φακες.

sonypspgr
03-07-09, 22:07
Θα προτεινα να ειμαστε περισσοτερο υπευθυνοι σε θεματα που απτονται της υγειας και να μην λεμε οτι μας κατεβει στο κεφαλι. Δεν σχολιαζουμε εδω μητρικες η' συνδεσεις Internet.

Μην το παιρνεις σαν δεδομενο οτι εχεις αναιμια , η μεθοδος διαγνωσης απο το "χρωμα":lol: ειναι μπακαλιστικη και δεν ανηκει στη διαγνωστικη μεθοθολογια της αναιμιας.

Αν τελικα εχεις αναιμια , τοτε θα ακολουθησεις τις οδηγιες του γιατρου σου και δεν θα εχεις κανενα προβλημα.

Καλα αποτελεσματα.
πιστευω οτι εισαι τοσο γνωστης οσο πιστευω οτι ο θεος ειναι μαυρος..
αλλα οταν λεμε εξεταση λεμε εξεταση απο γιατρους οχι απο τον ιδιο :whistle:

mistral
03-07-09, 23:59
Σήμερα το πρωί μου ξαναπήραν αίμα για να δούν απο τι προέρχεται ο χαμηλός αιματοκρίτης!!!πριν λίγο με πήραν τηλέφωνο απο το νοσοκομείο και μου είπαν οτι έχω 42 αιματοκρίτη!!!Επείσης μου είπε οτι έχω έλληψη σιδήρου και ότι πρέπει να κάνω μια καλύτερη διατροφή αυτά:)

42 αιματοκρίτης είναι στα φυσιολογικά όρια (38 - 52 ή μικρή διαφοροποίηση ανάλογα το εργαστήριο)
Αυτό που έχει σημασία είναι ο σίδηρος και η φεριτίνη σου πόση είναι
Δηλαδή πόσος σίδηρος υπάρχει στις "αποθήκες" του οργανισμού σου κυρίως (φεριτίνη).
Ο αιματοκρίτης επηρρεάζεται επίσης από πολλούς παράγοντες ένας απ τους οποίους είναι και η πυκνότητα του αίματος
Αν κατά την λήψη και λόγω καλοκαιριού και πολλών υγρών ήταν πιο αραιωμένο ανά cc είναι λίγο παρακάτω ο αιματοκρίτης
Πάντως με 42 αιματοκρίτη μην ανησυχείς καθόλου..
Τσάκιζε κάνα συκωτάκι παραπάνω και πάρε και καμμιά αμπούλα σίδηρο όπως σου είπαν.
Θα ζήσεις :)

mathew
04-07-09, 09:21
42 αιματοκριτης ειναι φυσιολογικος. Δεν χρειαζεσαι σιδηρο (δεν ειναι ολες οι αναιμιες σιδηροπενικες , καποιες για παραδειγμα οφειονται σε ελειψη βιταμινης Β12). Αν επιμενει η ατονια που νιωθεις , μπορεις να επαναλαβεις την εξεταση το φθινοπωρο (γενικη αιματος + φεριττινη + σιδηροδεσμευτικη ικανοτητα).



πιστευω οτι εισαι τοσο γνωστης οσο πιστευω οτι ο θεος ειναι μαυρος..
αλλα οταν λεμε εξεταση λεμε εξεταση απο γιατρους οχι απο τον ιδιο :whistle:


Το σχολιο μου ειχε να κανει με την εξεταση κοπρανων. Ειδες να χρειαστηκε ; Τωρα για το ποσο γνωστης ειμαι , μπορει και να εκπλαγεις.

Φανταστειτε να διαβασει το post καποιος που εχει αναιμια και να δει οτι πρεπει να κανει εξεταση κοπρανων , μηπως και κρυβεται κατι αλλο. Με ποιο δικαιωμα πρεπει να τον φοβησουμε ; Με ποια λογικη καποιος πρεπει να κανει εξεταση για καρκινο , χωρις να ξερουμε την ηλικια , το ιστορικο του και τη συνοδο κλινικη εικονα ; Αυτα μονο στην Ελλαδα τα βλεπει κανεις. Α! εχεις πιεση , παρε αυτο το χαπι , μου το ειχε δωσει η γειτονισσα , που της το ειχε συστησει η ανιψια ενος γιατρου και παει λεγοντας.

Λιγη υπευθυνοτητα δεν βλαπτει.

sonypspgr
04-07-09, 11:23
βλεπεις επειδη ειχα και εγω το ιδιο προβλημα και το ιδιο μου ειπαν σοβαροι γιατροι εκει που ειμουν το εκανα διοτι βλεπεις ενας σοβαρος ανθρωπος αποκλειει ΟΛΑ τα μη πιθανα ενδεχομενα και μετα παει στα λογικα αλλα τι λεω..

μην προσπαθεις να δημιουργησεις εντυπωσεις ;)

mathew
04-07-09, 12:53
Μ'αρεσει που συνεχιζεις.

Θα σε πειραζε οι συμβουλες σε θεματα υγειας να δινονται απο επαγγελματιες υγειας μετα απο εξεταση η' θεωρεις πως η κλινικη εξεταση , το κληρονομικο ιστορικο κ.τ.λ. ειναι περιττα ;

Το παιδι δεν εχει καν αναιμια και εμεις του λεμε να κανει εξεταση κοπρανων για καρκινο.

Τι να πω! Η βλακεια ειναι ανικητη.

sonypspgr
04-07-09, 13:25
ειδες που τελικα οντως η βλακεια ειναι ανικητη? υποτιθεται οτι ξερεις αλλα μαλλον βλεπω οτι "ξερεις"
και μετα λεμε οτι στην ελλαδα ο κλαδος της ιατρικης ειναι σοβαρος παλι καλα που δεν θεραπευτικα εδω θα ειχα πεθανει:lol:

mathew
04-07-09, 16:37
Με αποστομωσες ...

qwertyuiop
07-07-09, 00:36
Κι εμένα ανησυχήσανε γενικά όταν είδανε τον αιματοκρίτη πεσμένο (κατρακυλισμένο για την ακρίβεια) , αλλά αποδείχθηκε ότι κληρονόμησα (από πατέρα μεριά) στίγμα μεσογειακής αναιμίας. Δεν είναι τίποτε σπουδαίο απλά πρέπει να παίρνω φολικό οξύ σε χάπια για να μη νοιώθω πτώμα στο 10λεπτο τρέξιμο. :p

wizi
07-07-09, 00:47
Χαμήλώνει ο αιματοκρίτής και απο λευχαιμία;

p_mike83
07-07-09, 00:54
μην παρεις σιδηρο μονος σου. πηγαινε σε ενα γιατρο να σου κάνει έλεγχο να βρει την αιτια.
Δεν οφειλεται παντα η αναιμία σε σιδηροπενία (έλλειψη σιδήρου), αλλά υπάρχουν πολλά αίτια.

mistral
07-07-09, 01:30
Όταν ανοίγεις ιατρικό θέμα με αντικείμενο την υγεία σου σε ένα φόρουμ...
... καλά να πάθεις! ας πρόσεχες! :lol:

Αυτά φίλε μου τα ρωτάνε σε έναν γιατρό και ότι τους πεί κάνουν
Αν εδώ μας κοινοποίησες απλώς την ανησυχία σου εντάξει.. να σου συμπαρασταθούμε :)
Αλλά μην παίρνεις συμβουλές για οποιοδήποτε θέμα - και όχι μόνο υγείας - από μή επαΐοντες!
Αυτό είναι πάγια αρχή για κάθε λογικά σκεπτόμενο άνθρωπο

Υγ. επαΐων = ο ειδικός για ένα θέμα, ο γνώστης, ο κατάλληλος άνθρωπος (εν προκειμένω ο γιατρός δηλαδή)

manoulamou
07-07-09, 08:58
Όταν ανοίγεις ιατρικό θέμα με αντικείμενο την υγεία σου σε ένα φόρουμ...
... καλά να πάθεις! ας πρόσεχες!
Αυτά φίλε μου τα ρωτάνε σε έναν γιατρό και ότι τους πεί κάνουν
... μην παίρνεις συμβουλές για οποιοδήποτε θέμα - και όχι μόνο υγείας - από μή επαΐοντες!
Αυτό είναι πάγια αρχή για κάθε λογικά σκεπτόμενο άνθρωπο

Αχ ποσο δικο εχεις...:oneup:
Καποτε πιστευα πως η ισχιαλγια ειναι θεμα ορθοπαιδικου...
Διαβαζοντας καποια θεματα στο disabled.gr
εμαθα πως γι αυτο το προβλημα πρεπει να απευθυνομαστε σε νευρολογο!
Επισης νομιζα πως και τα προβληματα στα νυχια των ποδιων ηταν αρμοδιοτητα ορθοπαιδικου.
Και γι αυτο εψαξα μεσω google και αφορουσαν δερματολογο!

Ομως πολυ πιο γρηγορα και υπευθυνα θα τα ειχα μαθει ολα αυτα,
απλα τηλεφωνωντας τον οικογενειακο γιατρο / παθολογο μου.:)

@ ADSLgr.com All rights reserved.