PDA

Επιστροφή στο Forum : Πόσο κοστίζει μια βουτιά σε οργανωμένη παραλία



alexgk
06-07-09, 16:51
Από 6,5 έως και... 100 ευρώ για μια βουτιά

Δεν ξέρουμε πού θα βρίσκεστε όταν θα διαβάζετε αυτές τις γραμμές, αλλά αν σας «πετυχαίνουμε» σε κάποια ξαπλώστρα του Αστέρα Βουλιαγμένης, θα πρέπει να σας συγχαρούμε. Προφανώς, εσείς και η παρέα σας έχετε να διαθέσετε τα 100 ευρώ που κοστίζει η είσοδος στην πλαζ!

Διόρθωση: Εκατό ευρώ κοστίζει η είσοδος για μπάνιο στον Αστέρα Βουλιαγμένης μόνο τις καθημερινές. Τα Σαββατοκύριακα, το κόστος εκτοξεύεται και το μαθαίνεις μόνο αφού κάνεις τη σχετική κράτηση... Και να φανταστεί κανείς ότι δύο χρόνια νωρίτερα, ωρύονταν τα ρεπορτάζ για τα 17 ευρώ που τότε κόστιζε το εισιτήριο για τη συγκεκριμένη πλαζ.

Αφαιρώντας λοιπόν το πανέμορφο αυτό σημείο στον κόλπο της Βουλιαγμένης από τις επιλογές μας (ας το αποδεχθούμε κι ας προχωρήσουμε με τη ζωή μας), αυτόματα όλες οι υπόλοιπες «κλειστές» παραλίες του Σαρωνικού φαντάζουν... τζάμπα. Εάν εξαιρέσει κανείς την Grand Beach του Lagonissi Grand Resort, η είσοδος στην οποία φθάνει τα Σαββατοκύριακα τα 17 ευρώ με επιπλέον 11 ευρώ το πάρκινγκ, οι τιμές στις υπόλοιπες παραλίες δεν ξεπερνούν τα 10 ευρώ.

Στην Ακτή του Ηλιου, για παράδειγμα, στον Αλιμο, η είσοδος τις καθημερινές είναι 6 ευρώ με δωρεάν τις ξαπλώστρες και τα Σαββατοκύριακα 8 ευρώ συν 3 ευρώ οι ξαπλώστρες. Εάν δεν είσαι δημότης Αλίμου, οπότε και η είσοδος στην πλαζ είναι δωρεάν, το κόστος δεν είναι αμελητέο για μια τετραμελή οικογένεια. Τα 50 ευρώ «φεύγουν» εν ριπή οφθαλμού. Ακόμη ακριβότερη παραλία, τα Αστέρια Γλυφάδας, όπου είναι και το γνωστό Balux, όπου το εισιτήριο κοστίζει 7 ευρώ (10 ευρώ τα Σαββατοκύριακα), με δωρεάν παροχή ξαπλώστρας ωστόσο.

Στη Βούλα, η πλαζ Thalassea ζητά έως 6,5 ευρώ για την είσοδο και χρεώνει 4 ευρώ τα... ομπρελοκαθίσματα. (Η επίσης «κλειστή» Β΄ Πλαζ Βούλας παραμένει και φέτος κυριολεκτικά κλειστή, μιας και δεν έχει λήξει η αντιδικία μεταξύ του δήμου και του ιδιώτη που τη μισθώνει.) Αντίστοιχες είναι οι τιμές και στην Ακτή Βουλιαγμένης, ενώ η πλαζ Yabanaki στη Βάρκιζα έχει αυξήσει το εισιτήριο εισόδου στα 7 ευρώ τις καθημερινές και στα 8 ευρώ τα Σαββατοκύριακα, ενώ μια ξαπλώστρα κοστίζει 5 ευρώ.
πηγή (http://news.kathimerini.gr/4dcgi/_w_articles_ell_2_04/07/2009_320993)
Στις εκπτώσεις παίζει κανένα σκόντο στην τιμή; :rtfm:

kx5
06-07-09, 16:56
Προτιμώ να κάνω 100χλμ και να βουτήξω με την ησυχία μου σε μια ήρεμη και καθαρή παραλία παρά να πληρώσω έστω και ένα ευρώ στον κάθε νταβατζή της παραλιακής.

alexgk
06-07-09, 17:02
Προτιμώ να κάνω 100χλμ και να βουτήξω με την ησυχία μου σε μια ήρεμη και καθαρή παραλία παρά να πληρώσω έστω και ένα ευρώ στον κάθε νταβατζή της παραλιακής.
Το ίδιο φίλε μου προτιμώ και εγώ!! Εκτός και αν η παραλία είναι από χρυσάφι!! :closed:

arial
06-07-09, 17:07
100 ευρω???? Δεν κανω καλυτερα μπανιο στην μπανιερα μου :p :p

PopManiac
06-07-09, 17:14
Συγνώμη, τι εννοείτε €100;

Προ 2 εβδομάδων βρισκόμουν εκεί στην περιοχή και έχοντας χρόνο πήγα (καθημερινή ημέρα Τετάρτη) στον Αστέρα για μπάνιο πληρώνοντας €15 στα οποία συμπεριλαμβάνεται και η ωραιότατη και ανετότατη ξαπλώστρα.

Άντε να βάλω και το πάρκιγκ δίπλα που κόστισε €8.

Σύνολο €23.

Εκτός και αν το άρθρο αναφέρεται στην "exclusive" παραλία που έχουν φτιάξει για "exclusive" άτομα (βλ. ψωνάρες ή δικαιολογημένοι όσοι πηγαίνουν για business meetings ή μελλοντικοί προικοθήρες για να εντυπωσιάσουν την κόρη εφοπλιστή προσδοκώντας σε μελλοντικά κέρδη :p) αλλά και εκεί ακόμα το κατά κεφαλήν κόστος είναι €50.

Ναι, είναι πολλά τα λεφτά αλλά όχι και €100 - πάλι μακακίες γράφονται

sonypspgr
06-07-09, 17:19
μα υπαρχει πουθενα στον κοσμο παραλια με εισοδο 100 ευρω? τουλαχιστον 80???? στην καραιβικη σε προστατευομενο μερος με καλυματα και υδροπροοθητηρες για να μην εχει σκουπιδια πληρωνουν 30-40 δολλαρια ΚΑΙ ΕΜΕΙΣ 15 ΓΙΑ ΣΑΠΙΑ ΠΑΡΑΛΙΑ ΜΕ ΓΟΠΕΣ

arial
06-07-09, 17:21
Θα πρεπει να ειναι η παραλια που λεει ο PopManiac, για (και καλα) exclusice ατομα και να λενε πως πανε στον Αστερα Βουλιαγμενης για μπανιο.

Εμεις φταιμε βεβαια που παμε σε τετοιες παραλιες.

hellenicsun
06-07-09, 18:25
..και φυσικά αν προσθέσει κάποιος τη καφετέρια Do It στη Βάρκιζα η οποία φυσικά κόβει αποδείξεις εισόδου στη παραλία εν ονόματι του Ε.Ο.Τ., όπου το Σ/Κ θέλεις περίπου 20 Ευρώ με το parking..

Προσωπικά για οργανωμένες καταστάσεις πάω στο Μαύρο Λιθάρι όπου πληρώνω 5 Ευρώ για δύο ξαπλώστρες και την ομπρέλα όπως και ότι πάρω σε αναψυκτικό, καφέ ή κάτι φαγώσιμο. Συνολικά δε μου κοστίζει πάνω από 8 Ευρώ ΑΝ πληρώσω εγώ τις ξαπλώστρες και την ομπρέλα. Αλλιώς, προτιμώ να ξοδέψω πολύ περισσότερα και να πάω στο εξοχικό μου όπου θα το ευχαριστηθώ και περισσότερο.

body125z
06-07-09, 20:09
Παραλία Αλεξανδρούπολης - Μάκρη... Ξαπλώστρα και ομπρέλα δωρεάν.
Καφές από 3 ως 4 €
Εννοείτε οτι ποσά των 10 - 15 € δν τα δίνω ούτε για αστείο, πόσο μάλλον 100€.
Μποικοτάρετε τους κλεφτες

hellenicsun
06-07-09, 20:12
Παραλία Αλεξανδρούπολης - Μάκρη... Ξαπλώστρα και ομπρέλα δωρεάν.
Καφές από 3 ως 4 €
Εννοείτε οτι ποσά των 10 - 15 € δν τα δίνω ούτε για αστείο, πόσο μάλλον 100€.
Μποικοτάρετε τους κλεφτες

Στη Κατερινόσκαλα, στη καλύτερη καφετέρια στη παραλία, πληρώνω 2.5 Ευρώ για ένα καφέ που περιλαμβάνει δωρεάν παγωτό, pop-corn,φρούτα και ξηρούς καρπούς (!!) ενώ οι ξαπλώστρες και οι ομπρέλες είναι δωρεάν. Πώς σας φάνηκε;

Απλά τέτοια περιστατικά δείχνουν πόσο κλέφτες είναι ορισμένοι, αν όχι όλοι αν συμπεριλάβουμε τη τιμή του καφέ και το κέρασμα..

nnn
06-07-09, 20:30
Pop ο Αστήρ :p χρεώνει 25 το ΣΚ...

alexandrozz
06-07-09, 21:16
Μήπως το άρθρο είναι για οικογενειακές βουτιές?

hellenicsun
06-07-09, 21:21
Μήπως το άρθρο είναι για οικογενειακές βουτιές?

Ακριβώς. Αλλά αυτό δε σημαίνει πως δε θα βγάλουμε τα παράπονα μας :p:lol:

alwaysalone
06-07-09, 23:13
Καλά εχουνε τρελαθεί ολοι.... Να χρεωνουνε για τη θαλασσα.............................................................. Ακομα και στην γ' λυκειου στις αρχες οικονομικές θεωρίας, μαθαίναμε,".... οτι η θαλασσα ειναι ενα ΜΗ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΟ αγαθο, που υπαρχει ελευθερο στη φυση........"

Με ποιο δικαίωμα βαζουν ξαπλωστρες στην αμμουδιά του Θεού...στις πετρουλες... Ουτε ενα ευρω για το μπανιο μας.

utp
07-07-09, 01:45
ΜΑΣΩΝΟΙ!!

Νικαετός
07-07-09, 01:59
Θα πρεπει να ειναι η παραλια που λεει ο PopManiac, για (και καλα) exclusice ατομα και να λενε πως πανε στον Αστερα Βουλιαγμενης για μπανιο.

Εμεις φταιμε βεβαια που παμε σε τετοιες παραλιες.


Εγώ δηλαδή που ΜΟΝΟ στον αστέρα πάω για μπάνιο, είμαι ΠΟΛΥΥΥΥΥ μαζόχας ??? ('Η οτιδήποτε άλλο από μα..... LOL)

H πλάκα είναι ότι δεν μου αρέσει το κολύμπι :rofl::rofl::rofl::rofl::rofl::rofl::rofl:

Αλλά ο Αστέρας μου αρέσει gmt... τρεις φορές τον χρόνο την κάνω την αμαρτία μου.

Το γιατί είναι μια μεγάλη ιστορία, αλλά μέχρι και πέρυσι (φέτος δεν πήγα ακόμα) ΔΕΝ ΥΠΗΡΧΕ γόπα στην άμμο...

WAntilles
07-07-09, 01:59
Με τη "δραστήρια" και "ικανή" "κυβέρνηση", καί οι παραλίες "αυτορρυθμίζονται" από τους "κουμπάρους".

Τα "Τραμπουκέικα" που έλεγε και ο Καλαϊτζής.

Gordito
07-07-09, 02:03
Μονο σε μενα αρεσουν οι οργανωμενες παραλιες;

Γιατι αυτες να μην οργανωνονται απο τον εκαστοτε Δημο, κρατωντας το κοστος σε λογικα επιπεδα;

arial
07-07-09, 02:03
Εγώ δηλαδή που ΜΟΝΟ στον αστέρα πάω για μπάνιο, είμαι ΠΟΛΥΥΥΥΥ μαζόχας ??? ('Η οτιδήποτε άλλο από μα..... LOL)

H πλάκα είναι ότι δεν μου αρέσει το κολύμπι :rofl::rofl::rofl::rofl::rofl::rofl::rofl:

Αλλά ο Αστέρας μου αρέσει gmt... τρεις φορές τον χρόνο την κάνω την αμαρτία μου.

Το γιατί είναι μια μεγάλη ιστορία, αλλά μέχρι και πέρυσι (φέτος δεν πήγα ακόμα) ΔΕΝ ΥΠΗΡΧΕ γόπα στην άμμο...


Tην επομενη φορα παρε και εμενα, μονο 200 ευρω θα σου στοιχισει :p :p :p

Νικαετός
07-07-09, 02:08
No problem ΛΟΛ !! 200 ευρώ ΔΕΝ κοστίζει, αλλά από κάτι άλλες "τύπου" οργανωμένες και καλά πλαζ, είναι σαφώς καλύτερα...

Δεν έχω πατήσει στη ζωή μου σε ΚΑΜΙΑ άλλη "οργανωμένη" πλαζ εντός Αττικής . 51 χρόνια τώρα.

........Auto merged post: Νικαετός πρόσθεσε 2 λεπτά και 6 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Με τη "δραστήρια" και "ικανή" "κυβέρνηση", καί οι παραλίες "αυτορρυθμίζονται" από τους "κουμπάρους".

Τα "Τραμπουκέικα" που έλεγε και ο Καλαϊτζής.

Ο Αστέρας από δημιουργίας του είχε πάντα την τριπλάσια και κάτι τιμή από τις υπόλοιπες πλαζ.

Η ποιότητά του ήταν πολλαπλάσια. (Εγώ πήγαινα τζάμπα, αλλά μην το φωνάζουμε LOL).

Gordito
07-07-09, 02:10
No problem ΛΟΛ !! 200 ευρώ ΔΕΝ κοστίζει, αλλά από κάτι άλλες "τύπου" οργανωμένες και καλά πλαζ, είναι σαφώς καλύτερα...

Δεν έχω πατήσει στη ζωή μου σε ΚΑΜΙΑ άλλη "οργανωμένη" πλαζ εντός Αττικής . 51 χρόνια τώρα.


Eτσι ειναι, αν εχεις μεγαλωσει στα λούσα.... :p

arial
07-07-09, 02:14
Ο Αστέρας από δημιουργίας του είχε πάντα την τριπλάσια και κάτι τιμή από τις υπόλοιπες πλαζ.

Η ποιότητά του ήταν πολλαπλάσια. (Εγώ πήγαινα τζάμπα, αλλά μην το φωνάζουμε LOL).


Τσαμπα ε? Το επομενο meeting εκει να το κανουμε :p :p

Νικαετός
07-07-09, 02:17
Eτσι ειναι, αν εχεις μεγαλωσει στα λούσα.... :p

Για κάποιο ανεξήγητο λόγο, είχα 8+ χρόνια (πριν το ΠΑΣΟΚ), ελευθέρας - όλη η οικογένεια- στον Αστέρα.

Μετά απλά είχα συνηθίσει για να αλλάξω... :rofl: Οπότε μέχρι σήμερα είναι η μόνιμή μου επιλογή.

Πλερώνω :p (χοντρά μεν) αλλά πάω όπως είπα 2-3 φορές τον χρόνο. Αν ήμουν της θάλασσας τότε ίσως να σκεφτόμουν διαφορετικά τα πράγματα.

Βέβαια συνήθως ένα μήνα κάθε καλοκαίρι την βγάζω στον Ωρωπό, όπου είναι free τα πράγματα, αλλά όσο και αν είμαι υπέρ του φρη, ΔΕΝ μπορώ να κολυμπάω δίπλα στις σακούλες και τα κσρπούζια (το λιγότερο) των κυριών και κυρίων που συχνάζουν εκεί μαζί με μένα. Έτσι προτιμώ τις ταβερνούλες και αντί τα λουτρά απλά τα "οφθαλμόλουτρα" είναι υγιεινότερα. ;)

........Auto merged post: Νικαετός πρόσθεσε 1 λεπτά και 17 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Τσαμπα ε? Το επομενο meeting εκει να το κανουμε :p :p

Πήγαινα είπα :p (Να προσέχουμε τους ... χρόνους)

nothing
07-07-09, 02:33
Με τη "δραστήρια" και "ικανή" "κυβέρνηση", καί οι παραλίες "αυτορρυθμίζονται" από τους "κουμπάρους".

Τα "Τραμπουκέικα" που έλεγε και ο Καλαϊτζής.

ελεος πλεον με τα πολιτικα σου...
τις μαυρες τρυπες του κομματος σου (20 χρονια συνεχομενα) που τις πληρωνουμε ολοι
και σιχαθηκαμε δε τις νιωθεις?:down:
καλα δεν αναφερομαι στις πλαζ που πριν απο το 2004 δεν υπηρχαν...:rofl:
να βγαζουμε τα γυαλακια μας παρακαλω επιτελους...

PopManiac
07-07-09, 13:01
Να επισημάνω πως €15 έδωσα καθημερινή στην παραλία του Ξενοδοχείου Αστέρας.

Πέστε με και εμένα ψώνιο αλλά θα συμφωνήσω με το Νικαετό.

Καθημερινές αξίζει τον κόπο μιας και είναι πεντακάθαρη, έχει εξαιρετικές ανέσεις (και παρουσίες που κάνουν το μπάνιο τους όσο ο σύζυγος / εραστής δουλεύει :rolleyes:)

Σαββατοκύριακα είναι όντως €25 αλλά δεν ξέρω πόσο κοστίζει το διαρκείας. Άλλωστε το ΣΚ είναι αρκετά προβληματικό μιας και γίνεται χαμός αλλά τουλάχιστον στον Αστέρα σε προειδοποιούν.

Να επαναλάβω όμως πως υπάρχει και η άλλη exclusive παραλία - εκεί νομίζω πως έχει €50 αλλά δεν θα εκπλαγώ εάν όντως έχει €100 το κεφάλι μιας και επαναλαμβάνω πως αποτείνεται είτε σε ψώνια, ή σε επαγγελματίες που θέλουν να εντυπωσιάσουν πελάτη (προσωπικά έχοντας expense account με την εταιρεία εκεί θα πήγαινα κάποια φιλική αλλά επαγγελματική συνάντηση εάν έπρεπε), ή σε προικοθήρες, ή προφανώς σε άτομα που €100 είναι απλά τα καθημερινά έξοδα για τσιγάρα (πούρα δλδ) και βενζίνη ;)...

Αλλά καλώς κάνει ο Αστέρας - και θεωρώ το άρθρο στην αρχή του thread ως αρκετά sensationalist προσπαθώντας να προκαλέσει εντυπώσεις.

........Auto merged post: PopManiac πρόσθεσε 1 λεπτά και 12 δευτερόλεπτα αργότερα ........

@WAN

Η πολιτική του Αστέρα υπάρχει δεκαετίες τώρα και μάλιστα κάποτε πατήρ (Γεώργιος) και υιός (Ανδρέας) Παπανδρέου είχαν μόνιμη καμπάνα εκεί και συζητούσαν τα περί κυβερνητικού έργου ;)

alexgk
07-07-09, 14:52
Αν λεγόταν Χρυσή Αμμουδιά, πόσο θα τη χρεώνανε;

PopManiac
07-07-09, 15:48
Και η διόρθωση από την Καθημερινή σήμερα (07.07.09)


25 και όχι 100 τα ευρώ

Είναι «τσουχτερή», αλλά όχι και τόσο! Το πολύ 25 ευρώ θα
χρειαστεί να πληρώσει όποιος επιθυμεί να κάνει μπάνιο στην
πλαζ Astir Beach στη Βουλιαγμένη και όχι 100 ευρώ, όπως εκ
παραδρομής γράφτηκε στο φύλλο του Σαββάτου της «Κ». Η τι-
μή που αναφέρθηκε στο ρεπορτάζ για το κόστος εισόδου στις
οργανωμένες, «κλειστές» παραλίες του Σαρωνικού αφορούσε
το εισιτήριο για μπάνιο στην πισίνα και τους κολπίσκους του ξε-
νοδοχείου Αστέρας Βουλιαγμένης και όχι στην ομώνυμη παρα-
λία της περιοχής, για την οποία εξάλλου λειτουργεί ξεχωριστή
είσοδος. Σε αυτήν, οι ενήλικες πληρώνουν για μπάνιο 15 ευρώ
(τα παιδιά 8 ευρώ) τις καθημερινές, ενώ τα Σαββατοκύριακα το
κόστος ανέρχεται στα 25 και 13 ευρώ αντίστοιχα.

thourios
13-06-12, 11:21
Ξαναζωντανεύω το thread μιας και δεν βρήκα πουθενά ψάχνοντας στο ιντερνέτ τι ισχύει φέτος για τις οργανωμένες παραλίες. Μιας και είμαι άνεργος λέω να το ρίξω στα μπανάκια. Χθες έκανα μια βόλτα μέχρι το Πόρτο Ράφτη. Η είσοδος στην οργανωμένη πλαζ είχε 5€. Έκανα τελικά μπάνιο απέξω. Γνωρίζει κανείς αν ισχύει πουθενά έκπτωση με την κάρτα ανεργίας; Αν εκτός από την είσοδο πληρώνεις και άλλα μετά για την ξαπλώστρα; Φυσικά δεν είναι υποχρεωτικά να χρησιμοποιήσεις ξαπλώστρα αλλά έτσι όπως τις έχουν τοποθετήσει είναι σαν να σε αναγκάζουν γιατί φαίνεσαι σαν τον γύφτο από δίπλα.
Ξέρω ότι η είσοδος στην πλαζ του Αγίου Κοσμά είναι δωρεάν. Υπάρχουν άλλες εναλλακτικές λύσεις σε κάποιες οργανωμένες παραλίες;
Φυσικά υπάρχει η επιλογή να πάει κάποιος σε ελεύθερη παραλία αλλά απλά για να ξέρουμε τι παίζει γενικότερα.

:oneup:

goku
13-06-12, 13:15
Προτιμώ να κάνω 100χλμ και να βουτήξω με την ησυχία μου σε μια ήρεμη και καθαρή παραλία παρά να πληρώσω έστω και ένα ευρώ στον κάθε νταβατζή της παραλιακής.
όντως, με τα λεφτά που ζητάνε πας άνετα μια ημερήσια εκδρομούλα σε μια ήσυχη παραλία κάπου στην επαρχία.

TheUser
14-06-12, 02:31
Στη Κατερινόσκαλα, στη καλύτερη καφετέρια στη παραλία, πληρώνω 2.5 Ευρώ για ένα καφέ που περιλαμβάνει δωρεάν παγωτό, pop-corn,φρούτα και ξηρούς καρπούς (!!) ενώ οι ξαπλώστρες και οι ομπρέλες είναι δωρεάν. Πώς σας φάνηκε;

Απλά τέτοια περιστατικά δείχνουν πόσο κλέφτες είναι ορισμένοι, αν όχι όλοι αν συμπεριλάβουμε τη τιμή του καφέ και το κέρασμα..

Ποια καφετέρια είναι αυτή;

thourios
14-06-12, 09:56
Χθες έκανα μια βόλτα εδώ στα πέριξ της Νότιας Αττικής. Δεν έπεφτε καρφίτσα. Λες και ήταν Κυριακή. Δεν πλησίασα καν οργανωμένη πλαζ για να δω πόσο κάνει το εισητίριο. Δύσκολα πάρκαρες. Ίσως λόγω ανεργίας ο κόσμος το έχει ρίξει στα μπάνια. Σήμερα θα κάνω και άλλη εξόρμηση. Απλά θέλω να πηγαίνω κάπου κοντά για το μπάνιο της ημέρας.

evantigger
14-06-12, 12:36
Στο yabanaki στη Βάρκιζα τις καθημερινές η είσοδος είναι 5,5 ευρώ το άτομο και η ξαπλώστρα και η ομπρέλλα είναι δωρεάν. Ε, δεν είναι και για κάθε μέρα αλλά παλεύεται και είναι καθαρά. Και κυρίως δεν ανησυχείς για το αν θα σε ξαφρίσουν...

hellenicsun
14-06-12, 15:40
Ποια καφετέρια είναι αυτή;

Ματερκα αλλα δε ξέρω τώρα τι ισχύει.

GeorgeM.
14-06-12, 15:53
οι παραλιες και η ακτογραμμη γενικοτερα δεν ειναι ιδιωτικη, δεν πωλειται, δεν μεταβιβαζεται και δεν περιφραζεται...απαγορευεται οποιαδηποτε μορφη εκμεταλλευσης της ...ξυπνηστε και βγειτε παραεξω. μπορει να κοστισει λιγο παραπανω, αλλα και πιο καθαρα νερα θα βρειτε κ με λιγοτερο κοσμο κ χωρις λαδιλα απο τα αντηλιακα της καθε πυροβολημενης χαζογκομενας (ή βλακοσφιχτη αντισοιχα) να επιπλεουν στον αφρο... χωρια το χαος στο δρομο για να πας σ αυτες τις παραλιες...τελικα ο ελληνας ειναι μ@λ@κ@ς και ψωνιο εκ γεννετης...δεν εξηγειται αλλιως

hellenicsun
14-06-12, 17:11
Στη Do it (Βαρκιζα) για το ΣΚ 8€ η είσοδος και 4€ ο καφές. Ξαπλώστρα και ομπρέλα περιλαμβάνονται στη τιμη εισόδου όπως και η στάθμευση. Κυριακές τουλάχιστον διαδήλωση.

orck
09-07-12, 13:31
Δεχομαι οτι η εταιρια που εκμεταλευται την παραλια εχει σαν σκοπο να σε πεισει οτι σου παρεχουν δωραν υπηρεσιες κατα την εισοδο σου στην παραλια. Λογικο ειναι να σου λεει η εταιρια "κοστιζει 8€ η εισοδος αλλα εχεις ΔΩΡΕΑΝ την ξαπλωστρα".
Εγω που ειμαι χωριατης και εχω παει μονο μια φορα σε οργανωμενη παραλια δεν καταλαβαινω σε ποιες υπηρεσιες πανε τα 8€ της εισοδου; Στην φρεσκια αμμο η στο δροσερο αλατονερο; Αυτα τα βρηκαν εκει, οι μοναδικες υπηρεσιες που προσφερουν ειναι η καθαριοτητα (απλα βαζουν καδους και το προβλημα λυνεται απο μονο του) οι τουαλετες και οι ξαπλωστρες με τις ομπρελλες.
Πως ειναι δυνατος οι πελατες τετοιων υπηρεσιων να λενε και να γραφουν σε φορουν οτι οι "ξαπλωστρες ειναι δωρεαν", δεν ειναι δωρεαν, προπληρωμενες ειναι κατα την εισοδο.

thourios
09-07-12, 14:02
Και όμως οι υποτίθεται οργανωμένες παραλίες είναι γεμάτες περισσότερο από κάθε άλλη χρονιά. Δεν μιλάμε για Σαββατοκύριακα.
Μήπως φταίει και η συμπεριφορά μας που τους τα ακουμπάμε;

:down:

hellenicsun
09-07-12, 14:22
Και όμως οι υποτίθεται οργανωμένες παραλίες είναι γεμάτες περισσότερο από κάθε άλλη χρονιά. Δεν μιλάμε για Σαββατοκύριακα.
Μήπως φταίει και η συμπεριφορά μας που τους τα ακουμπάμε;

:down:

Εγω πάντως τους τα ακουμπάω κάθε ΣΚ εκτός κι αν είμαι εκτός. Δε μπορω να καταλάβω που είναι το πρόβλημα. Μήπως να πάω στις υπέροχες δωρεάν όπως Ψάθα; Να πάω. Μόνο που ακριβώς τα ίδια θα δώσω οπότε, στο πορτοφόλι είναι μια ή άλλη με τη διάφορα ότι δε θα οδηγήσω τόσο πολυ.

nmavro73
11-07-12, 01:32
Φέτος είδα πρώτη φορά σε μπαράκι ταμπέλα "απαγορεύονται τα ψυγεία και τα κουτάκια". Το συγκεκριμένο βέβαια δίνει δωρεάν την ξαπλώστρα, αλλά γιατί να μην μπορώ να πιω μόνο τον καφέ μου και να έχω μαζί μου σάντουιτς; Πάντως φέτος εχω δει τόσα φορητά ψυγεία όσα δεν είδα τα τελευταία 10 χρόνια.
Όσο για αυτό με την είσοδο, ποτέ δεν το κατάλαβα. Γιατί ΕΙΣΟΔΟ; Ας είναι οργανωμένη μεν αλλά να σου δίνει και εσένα μια γωνία που δεν θέλεις ξαπλώστρα. Εξάλλου από όσο θυμάμαι, η είσοδος δεν εγγυάται ότι θα βρεις ξαπλώστρα. Και 4 ο καφές είναι απίστευτα πολύ

Gordito
11-07-12, 02:47
Στο yabanaki στη Βάρκιζα τις καθημερινές η είσοδος είναι 5,5 ευρώ το άτομο και η ξαπλώστρα και η ομπρέλλα είναι δωρεάν. Ε, δεν είναι και για κάθε μέρα αλλά παλεύεται και είναι καθαρά. Και κυρίως δεν ανησυχείς για το αν θα σε ξαφρίσουν...


Στη Do it (Βαρκιζα) για το ΣΚ 8€ η είσοδος και 4€ ο καφές. Ξαπλώστρα και ομπρέλα περιλαμβάνονται στη τιμη εισόδου όπως και η στάθμευση. Κυριακές τουλάχιστον διαδήλωση.

Αν ειναι να πατε μεχρι εκει, εχει σχετικα καλες παραλιες απο διπλα ελευθερες. Why pay?

- - - Updated - - -



Ξέρω ότι η είσοδος στην πλαζ του Αγίου Κοσμά είναι δωρεάν. Υπάρχουν άλλες εναλλακτικές λύσεις σε κάποιες οργανωμένες παραλίες;


Kαλυτερα να βαλω το μαγιο μου και να παιξω μπουγελο σπιτι με το λαστιχο, παρα να παω Αγ. Κοσμα.

Μια φορα πηγα προπερσι. Κατ'αρχας δεν ειναι οργανωμενη πια, γιαυτο ειναι και τσαμπα :p
Αλλα ηταν παρα πολυ βρωμικη θαλασσα, φοβηθηκα οτι θα βγω με 6 δαχτυλα.

Αλλα ειναι καλη παραλια, αν σπουδαζεις τιποτα πολιτισμικο. Εχει πολλες φυλλες εκει (Πακιστανια, Αλμπανια, Ρωσσια καργα) :p

thourios
11-07-12, 07:56
Τελικά προτάσεις να μην πληρώνουμε, για το μπάνιο της ημέρας δεν υπάρχουν;

GeorgeM.
11-07-12, 17:55
Ε αμα δεν πληρωσεις πως θα αισθανθεις μ@λ@κ@ς ελληναρας? ορισμενοι τα θελουν κ τα παθαινουν... δεν προκειται να παω ποτε σε οργανωμενη παραλια, γιατι ειναι κοροιδια. Καποιοι σου παιρνουν λεφτα για να μπορεις να κανεις μπανιο, σε μια χωρα με εκατομυρια μετρα ακτογραμμων. ΤΡΑΤΖΙΚ! Αλλα βλεπεις αυτα τα καθαρμ@τα που μας κυβερνανε εχουν ξεπουλησει μεχρι κ τις παραλιες σε επιχειρηματιες.

WAntilles
11-07-12, 18:07
Εσείς φταίτε που πηγαίνετε για μπάνιο, και μάλιστα κάθε βδομάδα.

Λες και θα πάθετε τίποτα άμα δεν πάτε μια βδομάδα.

nnn
11-07-12, 19:59
Εσείς φταίτε που πηγαίνετε για μπάνιο, και μάλιστα κάθε βδομάδα.

Λες και θα πάθετε τίποτα άμα δεν πάτε μια βδομάδα.

OMG :facepalm:

δηλαδή πρέπει να μην κάνουμε μπάνιο το καλοκαίρι ?
:lol:

nmavro73
11-07-12, 21:20
Εσείς φταίτε που πηγαίνετε για μπάνιο, και μάλιστα κάθε βδομάδα.

Λες και θα πάθετε τίποτα άμα δεν πάτε μια βδομάδα.
Αν είναι δυνατόν να γίνονται τέτοια σχόλια. Το μπάνιο είναι χόμπι και μάλιστα υγιεινό

bluesattack
11-07-12, 21:55
Εσείς φταίτε που πηγαίνετε για μπάνιο, και μάλιστα κάθε βδομάδα.

Λες και θα πάθετε τίποτα άμα δεν πάτε μια βδομάδα.

Πολυ δυνατο σχολιο.Ετσι , να αποκτησουν καταναλωτικη συνειδηση :lol:
Απο την αλλη , εισοδο για μπανιο ? Τι τραβατε και αυτοι οι πρωτευουσιανοι...:lol:

Gordito
12-07-12, 02:43
Το μπανιο στην Αττικη ειναι θανατος.

Εγω μενω 2χμ απο την παραλια, και καθε καλοκαιρι δεινοπαθω να παω για μπανιο, εννοειται οχι εδω κοντα αλλα καπου μακρυα και 'λιγο' καθαρα.

@ ADSLgr.com All rights reserved.