PDA

Επιστροφή στο Forum : ΠΡΟΣΤΙΜΟ 120€ ΓΙΑ ΑΠΛΗΡΩΤΟ ΛΟΓΑΡΙΑΣΜΟ ΠΟΥ ΔΕΝ ΥΠΗΡΞΕ ΠΟΤΕ



MariosX
09-07-09, 03:50
Καλησπερα παιδια.
Αυτο που θα περιγραψω παρακατω παραειναι γελιο δεν μπορω να καταλαβω πως εγινε και γιατι εγινε επισης το θεμα αυτο δεν αφορα προσωπικα εμενα αφορα ενα φιλο κολλιτο που χρησιμοποιουσε Forthnet πριν 1.5 χρονο περιπου.

Τον Αυγουστο ή καποιον μηνα ποιο νωριτερα ο φιλος μου ηθελε να μπει στο Ιδιοκτιτο Δικτυο της Forthnet οταν ειχε πρωτοξεκινησει το δικτυο και ηθελε 120 euro προπληρωμη.
Εκανε κανονικα ολα τα χαρτια του και πηγε στο Πλαισιο Περιστεριου να κανει την αιτηση και να πληρωσει τα 120€ επισης το Πλαισιο του Περιστεριου του εδωσε κανονικα Αποδειξη οτι πληρωσε τα χρηματα στην Forthnet.
Μετα τον Ιανουριο παρολο που ακομα δεν ειχε μπει στο δικτυο της forthnet του κοβουνε το Internet για το λογο οτι πρεπει να ανανεωσει την συνδρομη και οτι ειναι απληρωτο εδω και κατι μηνες ενο κανονικα ελειγε τον Φεβρουαριο οταν εγινε εκεινο το σκηνικο πηγε στο Πλαισιο Περιστεριου και στηλανε την Αποδειξη οτι οντως την ειχε πληρωσει παρολα αυτα η Forthnet δεν ανταποκρινοταν και του δωσαν κατι σαν "demo" για να την χρησιμοποιεισει εως τον Φεβρουαριο που του εληγε κανονικα.
Μετα το σκηνικο αυτο δεν ηθελε να ξαναμπλεξει με την Forthnet και πηγε στην ConnX.

Εχθες του ηρθε ενα γραμμα απο ενα Δικηγορικο Γραφειο που αναφερει οτι δεν εχει πληρωσει το οφειλουμενο ποσο των 115€ και οτι πρεπει να το πληρωσει εντος 7ημερων

Εχωντας στο νου οτι αναφερω παραπανο τι μπουρουμε να κανουμε για να μην πληρωσουμε αυτο το ποσο το οποιο δεν χρωσταμε και δεν υπαρχει λογος να το δωσουμε.
Η αποδειξη υπαρχει ακομα..

spsomas
09-07-09, 07:34
Μπορείτε να πάτε σε κάποιο μαγαζί της forthnet με την απόδειξη και όλα καλά. (Φυσικά κρατάς την απόδειξη γιατί μπορεί να στην ζητήσουν μετά από 2 χρόνια)

takisch
09-07-09, 08:14
Κράτα την απόδειξη μην δώσεις σημασία και ας τους να σε πάνε δικαστήριο για να ζητήσεις και αποζημίωση λόγω ψυχικής ωδίνεις, χαμένου χρόνου κλπ κλπ. :crazy:

nightfall2k5
09-07-09, 08:58
αν έχεις την απόδειξη κάνεις ότι θες... απο τον αδιάφορο μέχρι και μήνυση :D

tsioutotrelo
09-07-09, 09:11
Αν έχεις απόδειξη από το πλαίσιο τότε πέτα το μπαλάκι εκεί και άσε να τα βρούνε Πλαίσιο - Φορθνετ....

dolphin75
09-07-09, 12:21
Τσίου, έφυγες από τη Forthnet και κελαηδάς τώρα ε? Δίνεις και συμβουλές πανάθεμά σε...
:p:p:p
Να διορθώσεις τα στοιχεία σου ρε προδότη. Αφού HoL είσαι πια...

opeth
09-07-09, 21:55
Με ενημερωσαν και μενα σε καταστημα 4net πως χρωσταω λεει 28e απο παλιο απληρωτο λογαριασμο.

Και λεω " Γιατι δεν εμφανιζεται οτι εχω υπολοιπο? " απαντηση: "Γιατι ειναι παλιο!" .
Φευγοντας εφαγαν κραξιμο γιατι με "απειλησαν" για το "Χαρτι δικηγορου που θα σταλει".

Φωναξτε και το 200.

Βρηκα τον επομενο λογαριασμο απο τον υποτιθεμενα χρωστουμενο και βεβαια ουτε εκει αναφερεται υπολοιπο!..

Τσιμπαω και μια αποδειξουλα απο το e-banking και τους περιμενω :twisted:

sdikr
09-07-09, 21:59
Να ήταν η πρώτη φόρα, η 2η, η 13η; κλπ κλπ

τελικά έχουν σοβαρό πρόβλημα με το λογιστήριό τους

JULIANIK
09-07-09, 22:17
Υπάρχει κανείς που να έλαβε τέτοιο χαρτί από δικηγόρο
(άσχετα αν ίσχυε η οφειλή ή όχι)
και να ΜΗΝ πλήρωσε
για να πει τι γίνεται στη συνέχεια;

Έχω ακούσει για αρκετές ανάλογες περιπτώσεις
αλλά όχι και τη συνέχειά τους. :hmm:

pelasgian
09-07-09, 22:39
Μήπως μιλάμε για τους Μπέσκος, Νικολαϊδης & Συνεργάτες ΑΕΒΔΕ;
Μήπως (συμπτωματικά) το χαρτί γράφει επάνω 19 Μαϊου και σου ήρθε προχθές;

Είναι εισπρακτική εταιρεία και το Forthnet μάλλον την πάτησε γιατί έστειλαν πολλά τέτοια λάθος χαρτιά. Στο insomnia είχα αντίστοιχη συζήτηση προ καιρού.

Πάντως, από περίπτωση που γνωρίζω, έστειλαν απαίτηση πληρωμής σε πελάτη μετά από πέντε χρόνια που δεν είναι πελάτης τους, ΧΩΡΙΣ να άλλη προειδοποίηση τηλεφωνικά.

Από όσο ξέρω, στα πέντε χρόνια παραγράφονται οι απαιτήσεις, αλλά στα λόγια να βρισκόμαστε. Πάντως, απαίτηση πληρωμής δεν είναι νομικό έγγραφο. Εξώδικο είναι, αλλά εκεί πρέπει να σου στοιχειοθετήσει γιατί σου τα ζητάει.

Κ...οχαρτα ότι "μου χρωστάς" κάντα αυτό που είναι, σκουπίσου. Άμα στείλει εξώδικο, πήγαινε σε δικηγόρο ΑΜΕΣΩΣ.

nik77
10-07-09, 22:21
Μήπως απο τη Forthnet πουλανε μια λιστα με οφειλες παιρνουν ενα χ ποσο και τους λενε μετα τους δικηγορους οτι τσιμπησετε εσεις ειναι δικο σας;
Δηλαδη μηπως πουλανε τις υποτιθέμενες οφειλες σε πακετο σε δικηγορικα γραφεία και γινονται τοσα λάθη;
Τελικα αυτη η εταιρεια εγινε......................

theopan
13-07-09, 20:47
Εγώ πάντως ρε παιδιά ομολογώ ότι δεν κατάλαβα λέξη από το ποστ και το πρόβλημα! Συν το ότι δε μπορώ να δω τη σύνδεση του τίτλου του θέματος, με το πρόβλημα... Που είναι το "πρόστιμο";

pirobola
14-07-09, 15:13
Καταρχήν

1 : Το χαρτί που σου στείλανε αναφέρει ότι έχεις απλήρωτο τον συγκεκριμένο λογαριασμό ή δεν αναφέρει τίποτα απλά ότι χρωστάς.
2 : Αν έχεις όλους τους λογαριασμούς που έχεις πληρώσει ζητάς ανάλυση πληρωμών από την εταιρεία και κάνεις αντιπαραβολή με αυτά που έχεις πληρώσει.

Αν τελικά προκύψει ότι έχεις πληρώσει λογαριασμό που δεν φαίνονται στα αρχεία τους βγάζεις φωτοτυπία την απόδειξη και τους ρωτάς για την συγκεκριμμένη πληρωμή τι φαίνεται σε αυτούς.

Τα λεφτά λογιστικά κάπου σε έναν λογαριασμό δικό τους θα είναι ή παραμένει κάπου στον αέρα στο σύστημα οπότε τους κάνεις επιστολή και αναφέρεις που εντοπίστηκε η διαφορά και βάζεις και την επίμαχη απόδειξη ( φωτοτυπία ) .

Στην επιστολή πρέπει να αναφέρεις ότι σε απάντηση της απαίτησης σας αναφέρω τα παρακάτω κ.τ.λ και στο τέλος κάθε απάντηση τους να στου κοινοποιηθεί γραπτώς ώστε στο μέλλον να μην έχεις κανένα πρόβλημα.

Προσοχή αν τελικά υπάρχει λογιστική αστοχία να σου απαντήσουν γραπτώς ότι πλέον δεν έχουν καμία απαίτηση από εσένα γιατί μόνο τα γραπτά μένουν.

rozak
14-07-09, 18:03
Συγνώμη αλλά δεν είναι ευθύνη αυτού που έχει την απαίτηση να την αποδείξει; Δηλαδή, να προσδιορίσει η Forthnet ποιός λογαριασμός δεν έχει πληρωθεί;

Ας μας φωτίσει κάποιος λογιστής/δικηγόρος.

Τα παραπάνω τα λέω γιατί είναι δύσκολο η όποια τράπεζα να βοηθήσει αν δεν της πούμε συγκεκριμένο χρονικό διάστημα που έγινε η κίνηση.

chrismasgr
14-07-09, 18:15
Άμα της χρωστάμε χαλάει τον κόσμο . Άμα μας χρωστάει κάνει το παγώνι . Εμένα που μου χρώσταγε 20 ευρώ τους είχα ζαλήσει στα τηλέφωνα και με γράφανε . Όταν τους απείλησα με εξώδικο και αγωγή έτρεχαν να με πιστώσουν . Και πιστέψτε με θα το έκανα γιατί αυτή την εταιρεία την συχαίνομαι.:down:

kostasduke
15-07-09, 12:12
παιδιά, πολύ ευγενικά να το πώ, δεν ξέρουν τι τους γίνεται !!!!!!!!
και εμένα μου ήρθε ότι χρωστούσα 132 ευρώ για λογαριασμό adsl 1024 του 2006 ο οποίος είχε πληρωθεί με πιστωτική κάρτα (prepaid)
πήγα από την τράπεζα,πήρα την απόδειξη ότι έχουνε κατατεθεί τα λεφτά στην FORTHNET κανονικά, και τους το έστειλα να ΦΑΞ να ξεστραβοθούνε.
μην πληρώσει κανείς !!!!!!!!!!!!
άμα δεν μου στείλουνε έγγραφη βεβαίωση ότι δεν χρωστάω και δέν έχουνε άλλη απαίτηση από εμένα, θα κινηθώ νομικά και εγώ ! έτσι απλά όπως στέλνουνε αυτοί τα εξώδικα , για λεφτά που ήδη έχουνε πάρει, έτσι θα στείλω και εγώ
Εγώ ευτυχώς βρήκα το δίκιο μου

MariosX
24-07-09, 12:35
Sorry που δεν απαντησα σε αυτο το θεμα για να πω την εξελιξη.
Ο πατερας του φιλου μου πηγε και πληρωσε το λογαριασμο αμεσως την επομενη μερα......
Οταν το ακουσα αυτο κουφαθηκα πρωτα και επεσα απο την καρεκλα απο τα γελια.
Με αλλα λογια με αυτες τις επιστολες πιανουν θυματα.

Τωρα μπορει να παρει τα λεφτα του πισω? Αποκλιετε ετσι?

andreasp
27-07-09, 10:18
Από όσο ξέρω, στα πέντε χρόνια παραγράφονται οι απαιτήσεις, αλλά στα λόγια να βρισκόμαστε. Πάντως, απαίτηση πληρωμής δεν είναι νομικό έγγραφο. Εξώδικο είναι, αλλά εκεί πρέπει να σου στοιχειοθετήσει γιατί σου τα ζητάει.

Λάθος ξέρεις.
Ούτε μετά απο 50 χρόνια δεν παραγράφονται!

manoz
27-07-09, 17:00
Λάθος ξέρεις.
Ούτε μετά απο 50 χρόνια δεν παραγράφονται!

http://www.adslgr.com/forum/showpost.php?p=2950385&postcount=9
:whistle:

pelasgian
28-07-09, 22:49
Λάθος ξέρεις.
Ούτε μετά απο 50 χρόνια δεν παραγράφονται!

Αυτό βάσει κάποιου νόμου που ξέρεις ή άποψή σου;

lefteris62
02-08-09, 12:27
δες την απαντηση μου στο θρεαντ "γιατι την κοπαναω απο την φορθνετ"
εξηγω την ιδια περιπτωση που ετυχε σε μενα
και νε φιλε παραπανω, το δικηγορικο γραφειο ειναι νικολαιδης (οχι και μπεσκος)

pelasgian
03-08-09, 17:55
Ε, άμα χτυπήσεις το νούμερο που σου λέει να πάρεις τηλέφωνο, σου λέει ΚΑΙ Μπέσκος. Μου φαίνεται κάπως η όλη ιστορία και μάλλον έμπλεξε η φορθνετ με εταιρείες που δεν θα έπρεπε.

Διότι στη τελική, ο όποιο φέσωμα με το να ακουστεί ότι στέλνει εισπρακτικές δεν αντισταθμίζεται. Για μένα θα ήταν λόγος να μην πάω ποτέ σε τέτοια εταιρεία. Όχι επειδή σκοπεύω να τους φεσώσω, αλλά για να μην μπλέξω με τους εισπράκτορες όταν θα κάνουν το λάθος στο λογιστήριο.

Διότι έτσι πως λειτουργούν τα λογιστήρια, το λάθος είναι βέβαιο.

@ ADSLgr.com All rights reserved.