PDA

Επιστροφή στο Forum : Πρώτο Αυτοκίνητο - Ποιό?



Σελίδες : 1 [2] 3 4 5 6

leros2004
13-07-09, 02:14
Ο καθενας οδηγαει με τον τροπο που του αρεσει.

Και εμενα εχει air condition αλλα δεν το βαζω, δεν εχω θεμα με τη ζεστη καθολου. ( σε αντιθεση με το κρυο βεβαια )

Και ειναι αμαξι 25ετιας ( κλεισμενα ). Δεν λεει κατι αυτο.

Τωρα για τα υπερτιμημενα και υπερβολικα υποστροφικα gta δεν εχω να πω κατι. Ειδαμε και η προηγουμενη φουρνια ποσο πουλησε και τι κριτικες απεσπασε.

Το οτι περνας απο πανω το ταπερ δεν σημαινει κατι. Και εγω με λιγο φτιαξιμο το περναω. Ουτε αυτο σημαινει κατι.

Εφοσον θες εσυ αμαξι για να το πας στις ευθειες καλα κανεις που εχεις αυτο που εχεις, γιατι μονο για ευθειες ειναι ;)

Βλεπεις τα honda δεν εχουν μονο κινητηρα οπως νομιζουν ολοι, και δεν ειναι φτιαγμενα για κοντρες ( αν και στην κατηγορια τους σχεδον παντα τα πατανε ολα - για τα type r αναφερομαι εδω ) αλλα δεν πειραζει, μεχρι εκει φτανει το μυαλο σας. ;)

Όντως το typer r είναι το καλύτερο αυτοκίνητο του κόσμου αλλά ακριβό για το φίλο, έχεις κάτι να προτείνεις για το φίλο ή απλώς θα υπερασπίζεσαι την τιμή της Honda?

TheCondor
13-07-09, 02:28
Όντως το typer r είναι το καλύτερο αυτοκίνητο του κόσμου αλλά ακριβό για το φίλο, έχεις κάτι να προτείνεις για το φίλο ή απλώς θα υπερασπίζεσαι την τιμή της Honda?

:lol::lol:Εχετε πλακα μερικοι

Τη προταση μου την ειπα σε προηγουμενες σελιδες. ;)

Vtester
13-07-09, 02:33
kotsos_licious σε συμφέρει το αμάξι που θα αγοράσεις να είναι μέχρι 1300 . Σου προτείνω να κάνεις δοκιμή τα : Honda jazz , Toyota auris , Mitsubishi colt και Suzuki swift (με προτίμηση στο Toyota επειδή κρατάει τιμή σε περίπτωση μεταπώλησης) . Δεν αναφέρεις τον τρόπο πληρωμής , αν πχ τα δώσεις μετρητά εννοείτε ότι οι τιμές που γενικά έχουν ακουστεί είναι τελείως ενδεικτικές , σου κάνουν μεγάλες εκπτώσεις , δώρα εξοπλισμού κλπ . Επίσης καλό θα ήταν να πάρεις προσφορά απο αρκετές αντιπροσωπείες και όχι μόνο απο Σάμο (ισχύει ο μικρότερος φόρος για τα αυτοκίνητα στα νησιά ; ) . Καλοτάξιδο ότι και να πάρεις και να κοιτάξεις να κάνεις μικτή ασφάλεια :)

Υ.Γ ηλιοροφή σε όποιο και να πάρεις :oneup:

imr
13-07-09, 02:49
Καλα σοβαρα ορισμενοι προτεινετε να παρει αμαξι 2000 κυβικα??????!!!

Και εγω ψαχνω τωρα για αμαξακι και σκεφτομουνα για ταπερ/golf gti μεταχειρισμενα αλλα ειναι πολλα τα λεφτα!, τελη,ασφαλειες, καινουργιοι εξτρα φοροι ... ,


Εγω παντως να σου προτεινω μεταξυ fiesta /gpunto
Το punto δεν θα εωγαινε facelift ?αν δεν εχει βγει ακομα καλυτερα να περιμενεις λιγο

leros2004
13-07-09, 02:53
:lol::lol:Εχετε πλακα μερικοι

Τη προταση μου την ειπα σε προηγουμενες σελιδες. ;)

Να πάρει μεταχειρισμένο (http://www.adslgr.com/forum/search.php?searchid=7232771) ? γιατί δεν βλέπω να γράφεις κάποιο ..... :)

TheCondor
13-07-09, 02:55
Να πάρει μεταχειρισμένο (http://www.adslgr.com/forum/search.php?searchid=7232771) ? γιατί δεν βλέπω να γράφεις κάποιο ..... :)


Αναλογα τα γουστα του.

Εγω του προτεινα μεταχειρισμενο σε αντιθεση με το καινουριο γιατι βρισκει καλυτερο αμαξι με λιγοτερα λεφτα και χωρις προβληματα νεοτητας και ξεπαραδιασμα χωρις λογο σε αντιπροσωπειες.

megahead13
13-07-09, 03:44
Δεν ξέρω αν αναφέρθηκαν, αλλά δεν κοιτάς και τα Kia Pro Ceed, Mazda 2;

sonypspgr
13-07-09, 09:59
Συγκρινε μου τωρα το type r με την καθε πατατα του gruppo fiat να τρελαθουμε.

Και οχι το προηγουμενο δεν ηταν καλυτερο. Το καινουριο εξισου πριονι ειναι.

Το air condition ειναι για τα γεροντια που γουσταρουν βολτες ατσαλακωτοι, το type r ειναι αλλου ειδους αμαξι. Και μπορεις να βαλεις air condition αν τοσο το θες.

200 αλογα ειναι υπεραρκετα, ειδικα με το στησιμο και το μοτερ και την κλιμακωση των σχεσεων, δεν πιστευω να εχεις τα χερια να το οδηγησεις, οποτε η ειρωνια αλλου :)

Ασε που στη ψωροκωσταινα το type r ερχοταν πετσοκομενο χωρις μπλοκε.:down:

Ακουμε ο,τι θελουμε εδω μεσα.

........Auto merged post: TheCondor πρόσθεσε 3 λεπτά και 32 δευτερόλεπτα αργότερα ........



Ποια ταπερ ρε παιδια?

Μερικοι ειστε πολυ στενομυαλοι και "και καλα". Ακους εκει ταπερ. Το ταπερ θελει @@ για να το οδηγησεις, και δεν ειναι φτιαγμενο ετσι ωστε να εχει ροπη. Ποτε θα το καταλαβετε. Ειναι μικρου κυβισμου ευστροφο μοτερ, και αξιοπιστια που κανενα κουβαδακι του gruppo fiat ακομα και τα alfa romeo δε θα φτασει. Βαλε την πριμαντονα την αλφα και το φιατακι το κακομοιρο να φτασει τις 8 η τις 9 και αν σε 1 μηνα δε το παρεις στο χερι ερχομαι και σου αγοραζω καινουριο. Τα vti και τα esi ακομα ξυριζουν, και για gruppo fiat αξιολογο της εποχης στο δρομο ουτε κουβεντα. Γινανε αμαξια ξαφνικα με μια καλη εκδοση τα κουβαδακια τα ιταλικα.

Ειδαμε και τα σουπερ αμαξια τα punto gt που βρισκονται ολα αγκαλια με μια κολωνα τωρα. Τα πας 500 αλογα και κατι εγινε, το μυαλο σου και τα χερια σου στο ιδιο επιπεδο μενουν.
καταρχας κανεις τοσα λαθη που τα πιστευεις και ο ιδιος
για καποιο λογο το 90 η misousvisi εβγαλε ενα μοτερ 1.600 που ειχε κατι γραμματα επανω MIVEC πολυ πριν εμφανιστει καθε vtec..αλλα μαλλον το ξερεις ε...
το type-r μιας που ξερεις ειναι δυσκολοδηγοτο διοτι απο την μανα του δεν ειχε καν σωστη συμπεριφορα στις αποτομες αλλαγες πορειας
αξιοπιστια? εδω ο κοσμος γελαει φιλαρακο:whistle: να σου θυμισω μεχρι και πριν απο 3-4 χρονια ο κοσμος στην ελλαδα δεν εβαζε τουρμπο σε s2000 ακριβως διοτι η μπιελα πηγαινε στον δημιουργο της(οταν ηρθε ο nikiforos τοτε ολοι ειδαν το φως..)
τα fiat δεν περνανε ουτε alfa romeo? θα εκπλαγεις αμα σου πω οτι ειναι τα ιδια μοτερ απο το ιδιο department της abarth?:rofl:
οταν στον δρομο εβλεπες μονο gt ηταν επειδη ηταν κουβαδες και εμπαινε ο αλλος στα λιμανακια με το τουρμπο στην τσιτα και μετα ελεγαν οτι ειναι φονιαδες δεν στριβουν κτλ κτλ....
πες μου κατι ξερεις την κατηγορια s2000 στα ραλλυ? για πες μου τι αμαξι εχει το παγκοσμιο και του ραλλυ?:whistle: σιγουρα κανενα γιαπωνεζικο και σιγουρα ουτε καν γερμανικο:rofl:
μαθε λοιπον τρια παγματα η abarth ειναι μια εταιρεια που εχει τις περισσοτερες νικες απο οποιαδηποτε αλλη και ξερεις με τι αμαξι? με fiat 500 :rofl:
το gruppo μοιραζει και μοιραζετε τεχνολογια εκτως απο την Maserati που δεν εχει και τιποτα να δωσει βασικα το gps2000 το στησιμο του ηταν της φερραρι το χερακι:whistle:
το μοτερ που εχει το s2000 ειναι και στο gta mito σε πιο χαλαρη μορφη :lol:
honda.. περα απο το integra και το nsx ολα τα αλλα ειναι απλα ξυστρες

........Auto merged post: sonypspgr πρόσθεσε 5 λεπτά και 36 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Τι να συγκρίνεις τώρα με τα μοτέρ της honda; 1992 πετάει ένα μοτέρ 1600cc με vtec στα 160ps και ψαχνόταν όλοι όχι μόνον για την απόδοση που είχε, αλλά και για την κατανάλωσή του (το φορούσαν τα civic και τα crx). Έβγαινε και το esi με τα 125 άλογα στα ίδια κυβικά. Τα punto gt καλά για ευθεία. Στις στροφές όμως....Χώρια το απότομο lag. Ποιο μοτέρ βγάζει ατμόσφαιρα τα 201 άλογα του typer που το ίδιο μοτέρ στο s2000 χτυπάει 230 άλογα και όλα ατμόσφαιρα (στα 2000cc αυτά); Ο ανταγωνισμός πιάνει την εύκολη λύση του σαλίγκαρου όταν ο Ιάπωνας στα 2000cc σου δίνει 201 άλογα και αξιοπιστία που ο Ευρωπαίος ακόμη την κυνηγάει. Η Honda δεν ξέρει από υπερτροφοδότηση; Εδώ έχουν προχωρήσει οι άνθρωποι στην υβριδική τεχνολογία και βγάζουν το Ιnsight όταν στην Ευρώπη ακόμη έχουν μείνει στην εποχή του....τούρμπο.

mitsubishi MIVEC πρωτο αμαξι το lancer της ιαπωνιας με 1.5 λιτρα και 175 αλογα/7000
καλα τα ιαπωνικα αλλα το εχουμε ξαναδει το εργο αυτοι οχι ομως..
προσπαθησε να μιλαμε στο ιδιο επιπεδο αλλο hybrid αλλο turbo αλλο ατμοσφαιρα
αλλο 1.4 αλλο 2.0 στα ιδια αλογα και αλλο 2.0 με 30kwatt :whistle:
υπαρχουν τοσα λινκ να δεις ποσα προβληματα εχει ενα type r εαν θελησεις να το κανεις γρηγορο που πραγματικα δεν εχει νοημα
αλλα επειδη ουτε καν ηξερες οτι η mitsu σας εριχνε στα αυτια με μοτερ που βγηκε 2 χρονια πριν απο το "θρυλικο" vtec φενεται ποσα ξερετε για την δικη σας σχολη :rofl::lol:

οταν σταματησουν να ειναι εγκαθετοι και να βλεπουν το δασος και οχι ενα πεσμενο δεντρο τοτε τα λεμε

vasilis_val
13-07-09, 10:16
εγω μετα απο πολυ ψαξιμο πανω απο 3 μηνες, και αφου πηρα τις γνωμες μεσα απο το φορουμ,ειχα ανοιξει thread κατεληξα και περιμενω σε 1 βδομαδα το opel corsa sport 1.4. πηγα στην εκθεση και ειδα και το φιεστα....τελικα προτιμησα την ποιοτητα..και αν εψαχνα παλι για αμαξι εκει θα κατελειγα πιστευω. Η τιμη του σπορτ 13500 με το κλειδι στο χερι.....παρα παρα πολυ καλη.και εξοπλισμος αρκετα πληρης

3lbereth
13-07-09, 10:21
:rolleyes: Λυπάμαι αν θα διακόψω τον οργασμό σας, αλλά να θυμίσω κάτι?

Μέχρι τα τέλη Αυγούστου θα έχω και εγώ δίπλωμα αυτοκινήτου.
Σκέφτομαι λοιπόν σοβαρά να αγοράσω ένα αυτοκινητάκι (μιλάμε πάντα για καινούριο).

Διαθέτω μέχρι 15.000 (λίγο πάνω λίγο κάτω δεν έχει ιδιαίτερη σημασία...) και θα προτιμούσα 1400 CC.
Η χρήση του θα είναι κυρίως σε πόλη (καλύτερα κωμόπολη...), αλλά και για μεγαλύτερες αποστάσεις. Επίσης θα προορίζεται για οδήγηση σε κλειστούς επαρχιακούς δρόμους με πολλές στροφές, ανηφορικά και κατηφορικά κυρίως τμήματα.

Το παλικαράκι είναι 18 χρονών, δεν έχει δίπλωμα ακόμα και μένει Σάμο.
Και ακούω να του προτείνετε κάτι αυτοκίνητα με 200 "αλογάκια", επιτάχυνση 0-100 σε 5", turbo, τάπερ (τα μόνα που ξέρω είναι κάτι ωραία της tupperware:p) και δε συμμαζεύεται. Να πάρει καμιά κλειστή στροφή με 180 να πάει να σκοτωθεί...
Ξέρω οτι κάτι τέτοια topic ξυπνάνε τον Schumi που κρύβεται μέσα σας, αλλά this is not the case.
To ζητούμενο είναι να του προτείνουμε ένα αυτοκίνητο ασφαλές, συμμαζεμένο, προορισμένο για τις δικές του ανάγκες και όχι για τη δική μας ονείρωξη!

hellenicsun
13-07-09, 10:29
Respect στον TheCondor! Ακόμα γελάω! :rofl:

Τι έγινε φίλος, παιδάκι του AutoTsiknopempti είσαι;

sonypspgr
13-07-09, 10:48
ειπα την προταση μου στην αρχη τα υπολοιπα ειναι τα γνωστα flame
η μαχη μεταξυ καλου και κακου
το αβγο εκανε την κοτα η ο κοκορας την #%^#
υπαρχει το τιποτα και αλλα τετοια φιλοσοφικα περι ροπης και ζαντολαστιχας

........Auto merged post: sonypspgr πρόσθεσε 12 λεπτά και 31 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Respect στον TheCondor! Ακόμα γελάω! :rofl:

Τι έγινε φίλος, παιδάκι του AutoTsiknopempti είσαι;

εχω ακομη το σκανδαλο tipo με τα 10 παραπανω αλογα να το scanαρω?:rofl::rofl::rofl::rofl::rofl:

TheCondor
13-07-09, 16:17
καταρχας κανεις τοσα λαθη που τα πιστευεις και ο ιδιος
για καποιο λογο το 90 η misousvisi εβγαλε ενα μοτερ 1.600 που ειχε κατι γραμματα επανω MIVEC πολυ πριν εμφανιστει καθε vtec..αλλα μαλλον το ξερεις ε...

Ναι ωραια και?

Παλι απο Ιαπωνια. Και το ξερω το αμαξι, ασχετα αν δεν ηρθε ποτε στην Ευρωπη


το type-r μιας που ξερεις ειναι δυσκολοδηγοτο διοτι απο την μανα του δεν ειχε καν σωστη συμπεριφορα στις αποτομες αλλαγες πορειας

Οποιοδηποτε αμαξι με τετοια specs σε ΕΛΛΗΝΙΚΟ δρομο ειναι δυσκολοδηγητο.

Τι περιμενες δηλαδη? Να βαραει εννιαρες ΧΩΡΙΣ μπλοκε ( στην ελλαδα δυστυχως ετσι ηρθε ) και να εινα και ευκολο στην οδηγηση?



αξιοπιστια? εδω ο κοσμος γελαει φιλαρακο:whistle: να σου θυμισω μεχρι και πριν απο 3-4 χρονια ο κοσμος στην ελλαδα δεν εβαζε τουρμπο σε s2000 ακριβως διοτι η μπιελα πηγαινε στον δημιουργο της(οταν ηρθε ο nikiforos τοτε ολοι ειδαν το φως..)

Εδω γελαω εγω ομως.

Αν εσυ κρινεις την αξιοπιστια ενος κινητηρα απο το ποσο αντεχει αν τον τουρμπισεις τοτε εισαι για γελια.

Ο κινητηρας του s2000 βγαζει 120 αλογα στο λιτρο ΑΤΜΟΣΦΑΙΡΑ. ΔΕΝ μπορεις να συγκρινεις αυτου του ειδους την αναλογια με ενα τουρμπατο μοτερ, και σιγουρα δεν μπορεις να πεις οτι ΔΕΝ ειναι αξιοπιστο επειδη αν το τουρμπισεις θα σπασει. Και χωρις να το τουρμπισεις μπορει να σπασει. Το βαζεις μπροστα επι μια βδομαδα, και πριν καν ανεβει το νερο να ψυξει βαρας κοφτες. Νατο μοτερ στο χερι. Αυτο σημαινει οτι δεν ειναι αξιοπιστο η οτι ο οδηγος ειναι μ@λ@κας??

Τετοια αμαξια δεν ειναι φτιαγμενα για να του βαλεις τουρμπο. Ειναι απο την αρχη τοσο πιεσμενα, και για την οδηγικη συμπεριφορα που θελει να του προσδωσει η εταιρεια το τουρμπο ειναι αχρηστο.

Βαρα 9αρες εσυ καθημερινα με ενα τουρμπακι, εστω και μαμα, και αμα δε το παρεις στο χερι ελα να μου το πεις.



τα fiat δεν περνανε ουτε alfa romeo? θα εκπλαγεις αμα σου πω οτι ειναι τα ιδια μοτερ απο το ιδιο department της abarth?:rofl:

Αναφερομουν σε θεματα αξιοπιστιας. Μαλλον μπερδεψαμε τα quotes, αν αναφερομαι σε κατι αλλο διορθωσε με να απαντησω σωστα, καθως δεν καταλαβα πληρως.



οταν στον δρομο εβλεπες μονο gt ηταν επειδη ηταν κουβαδες και εμπαινε ο αλλος στα λιμανακια με το τουρμπο στην τσιτα και μετα ελεγαν οτι ειναι φονιαδες δεν στριβουν κτλ κτλ....

Εγω να σου πω την αληθεια εχω δει punto gt να με περναει με παρα πολλα χιλιομετρα ( και εγω ειχα ηδη πολλα και ημουν και μπροστα ) πανω σε στροφη, και εδωσα respect, και στον οδηγο που μιλησαμε μετα αλλα και στο αμαξι.

Αυτο που εθιξα, και ισχυει, ειναι για την αξιοπιστια τους γενικοτερα ως αμαξια, αλλα και για το γεγονος πως ναι μπορεις να το πας 500 αλογα ( πραγμα που σε honda δυσκολευεσαι εν μερη - αλλα γινεται - ) αλλα αυτο δεν σημαινει οτι θα καλυτερευσεις σαν οδηγος η οτι επειδη μπορεις να πας ενα μοτερ στα 500 αλογα οτι ειναι καλυτερο απο ενα αλλο που δεν πηγαινει. Το μοτερ το κρινεις με βαση το πως βγηκε απο το εργοστασιο. Οχι το τι μοντα του κανεις εσυ μετα με αλλα εντοσθια ωστε να αντεχει και να κανει και να ρανει για να το λες μετα το σουπερ ντουπερ μοτερ ( ειναι ειναι fiat ειτε honda ειτε δεν ξερω και εγω τι )



πες μου κατι ξερεις την κατηγορια s2000 στα ραλλυ? για πες μου τι αμαξι εχει το παγκοσμιο και του ραλλυ?:whistle: σιγουρα κανενα γιαπωνεζικο και σιγουρα ουτε καν γερμανικο:rofl:

Σημαινει κατι αυτο ?

Ε να σου πω και εγω πες μου για το DTΜ και την formula και πολλα αλλα. Δεν ισχυει αυτο που λες ως μετρο συγκρισης. Εδω μιλαμε για αμαξια του εμποριου, που αγοραζω εσυ και εγω, και τα συγκρινουμε στο δρομο. Μην τα μπλεξουμε γιατι δεν θα εχει νοημα η συζητηση.



μαθε λοιπον τρια παγματα η abarth ειναι μια εταιρεια που εχει τις περισσοτερες νικες απο οποιαδηποτε αλλη και ξερεις με τι αμαξι? με fiat 500 :rofl:

Ομοιως με παραπανω.


το gruppo μοιραζει και μοιραζετε τεχνολογια εκτως απο την Maserati που δεν εχει και τιποτα να δωσει βασικα το gps2000 το στησιμο του ηταν της φερραρι το χερακι:whistle:
το μοτερ που εχει το s2000 ειναι και στο gta mito σε πιο χαλαρη μορφη :lol:
honda.. περα απο το integra και το nsx ολα τα αλλα ειναι απλα ξυστρες

Οταν τα gta φτασουν οδηγικα τα s2000 και τα type r τοτε τα λεμε. :oneup: Περισσοτερη υποστροφη σε αμαξι δεν εχει υπαρξει, κριμα για την alfa γιατι καποτε ειχε αμαξαρες ( επι πισωκινησης ) και τωρα φτιαχνει κομπλεξικα design-ατα αμαξια που τα κυκλοφορουν κυριως τυπακια με ροζ πουκαμισα και γκομενες ;)




υπαρχουν τοσα λινκ να δεις ποσα προβληματα εχει ενα type r εαν θελησεις να το κανεις γρηγορο που πραγματικα δεν εχει νοημα

Ρε μεγαλε... το καταλαβαινεις πως η εννοια "γρηγορος" δεν εχει να κανει με τις ευθειες μονο?

Ολη σου η ζωη μια ευθεια ειναι? Οταν ερχεται στροφη πατας φρενακι και αλλαζεις σταθμο?

Δε σου φτανουν δηλαδη τα 200 αλογα και θες παραπανω.

Α ρε συγχρονε Βατανεν, τι να πω, respect.

Το θεμα ΔΕΝ ειναι να δεις την αξιοπιστια του αμαξιου εαν το ΣΚΥΛΟΦΤΙΑΞΕΙΣ, παρτο χαμπαρι επιτελους.

Ειδικα οταν ειναι απο τη μανα του τοσο πιεσμενο. Ξεκολλα επιτελους.

Και για την ιστορια, δεν εχω honda, και μαλλον δε θα αγοραζα ποτε, εκτος αν εβγαινε το s2000 σε κουπε και οχι καμπριο και αν ειχα ποτε τα λεφτα να το παρω εννοειται ( που δεν ).


αλλα επειδη ουτε καν ηξερες οτι η mitsu σας εριχνε στα αυτια με μοτερ που βγηκε 2 χρονια πριν απο το "θρυλικο" vtec φενεται ποσα ξερετε για την δικη σας σχολη :rofl::lol:

Δεκτο. Εσυ υπερασπιζεσαι τι ακριβως τωρα? Η θες να την πεις απλα στη honda? Γιατι για κομπλεξ εναντια της το βλεπω.

Το μοτερακι που λες παλι στην ιδια φιλοσοφια με τη honda ειναι, οποτε δε σε πολυσυμφερει να το αναφερεις τη στιγμη που εναντιωνεσαι στη φιλοσοφια της honda.


οταν σταματησουν να ειναι εγκαθετοι και να βλεπουν το δασος και οχι ενα πεσμενο δεντρο τοτε τα λεμε

Το ποιος ειναι εγκαθετος το βλεπουμε απο το υφος των post σου δυστυχως.

........Auto merged post: TheCondor πρόσθεσε 2 λεπτά και 30 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Respect στον TheCondor! Ακόμα γελάω! :rofl:

Τι έγινε φίλος, παιδάκι του AutoTsiknopempti είσαι;

Γελα, οσο δεν μπορεις να πεις κατι ουσιωδες.

Λεφτα σε αγορα τετοιου περιοδικου εχω δωσει μια φορα και ηταν για το αγγλικο το EVO.

Κατσε εσυ και διαβαζε τα ελληνικα περιοδικακια, not my problem.

hellenicsun
13-07-09, 16:22
...και ΝΑΙ, συνεχίζω να γελάω! ...και ΝΑΙ, δε πρόκειται να πω τίποτα ουσιώδες! ..και ΝΑΙ, το σχόλιο για το περιοδικό απευθυνόταν σε σένα! ...και ΟΧΙ, πουθενά δεν έγραψα πως διαβάζω περιοδικά! ...και ΝΑΙ, συνεχίζω και γελάω!

:rofl:

TheCondor
13-07-09, 16:25
...και ΝΑΙ, συνεχίζω να γελάω! ...και ΝΑΙ, δε πρόκειται να πω τίποτα ουσιώδες! ..και ΝΑΙ, το σχόλιο για το περιοδικό απευθυνόταν σε σένα! ...και ΟΧΙ, πουθενά δεν έγραψα πως διαβάζω περιοδικά! ...και ΝΑΙ, συνεχίζω και γελάω!

:rofl:

lol

Not my problem και εδω :)

imr
13-07-09, 16:37
Ρε συ condor για να καταλαβω, συγκρινεις punto με s2000??????? και type r?

Μιλαμε το ενα ειναι αυτοκινητακι που παιρνεις με 15κ και το αλλο με 30+????
Ε λογικο δεν ειναι οτι το type r θα ειναι καλυτερο απο ενα αμαξι απο ενα αμαξι με την μιση τιμη???

Για συγκρινε μου μια το type-r με golf gti η εστω μια αλφα gt μιας και μιλαμε για ιταλικα

Τι αναρτηση ειπαμε εχει το type r?

TheCondor
13-07-09, 16:45
Ρε συ condor για να καταλαβω, συγκρινεις punto με s2000??????? και type r?

Μιλαμε το ενα ειναι αυτοκινητακι που παιρνεις με 15κ και το αλλο με 30+????
Ε λογικο δεν ειναι οτι το type r θα ειναι καλυτερο απο ενα αμαξι απο ενα αμαξι με την μιση τιμη???

Για συγκρινε μου μια το type-r με golf gti η εστω μια αλφα gt μιας και μιλαμε για ιταλικα

Τι αναρτηση ειπαμε εχει το type r?

Η συγκριση ειναι γενικη φιλε.

Οταν μου λενε οτι το type r δεν αντεχει οταν πας να το φτιαξεις αρα δεν ειναι αξιοπιστο, τι θελεις να απαντησω? Αν διαβασεις λεπτομερως τα γραφομενα πιστευω θα καταλαβεις.

Το παει απο εδω το παει απο εκει, μετα λεει για αγωνες ( για να σπασει ο παγος :lol: ) και ο,τι αλλο κατεβει στο κεφαλι για να βγει παραεξω ο κομπλεξισμος ;)

Συγκρινε τα μου εσυ αυτα που ειπες να ανταλλαξουμε αποψεις :oneup:

Η alfa gt δεν ειναι συγκρισιμη και γιατι δεν ειναι στην ιδια κατηγορια αλλα και γιατι δεν υπαρχει αντιστοιχιση στην ιπποδυναμη. Παρολα αυτα εαν θελεις να μιλησουμε επ'αυτου κανενα προβλημα.

Η αναρτηση του type r μια χαρα μου φαινεται για τα μαμα δεδομενα. Οπως και του gti αντιστοιχα.

thePrince
13-07-09, 16:53
Καλησπέρα σας...

Μέχρι τα τέλη Αυγούστου θα έχω και εγώ δίπλωμα αυτοκινήτου.
Σκέφτομαι λοιπόν σοβαρά να αγοράσω ένα αυτοκινητάκι (μιλάμε πάντα για καινούριο).

Διαθέτω μέχρι 15.000 (λίγο πάνω λίγο κάτω δεν έχει ιδιαίτερη σημασία...) και θα προτιμούσα 1400 CC.
Η χρήση του θα είναι κυρίως σε πόλη (καλύτερα κωμόπολη...), αλλά και για μεγαλύτερες αποστάσεις. Επίσης θα προορίζεται για οδήγηση σε κλειστούς επαρχιακούς δρόμους με πολλές στροφές, ανηφορικά και κατηφορικά κυρίως τμήματα.

*edit1: Για να μην τα πολυλογώ, το αυτοκίνητο θα το χρησιμοποιώ κυρίως στην Σάμο και κάνα 2μηνο το καλοκαίρι στην Χαλκιδική.

Με μια πολύ μικρή έρευνα που έχω κάνει, βρήκα ενδιαφέροντα μοντέλα το Fiat Grande Punto 3θυρο, το Opel Corsa 3Θυρο και το Seat Ibiza SC επίσης τρύθυρο... (όπως καταλάβατε θέλω τρίθυρο αυτοκίνητο...;))

Ένας φίλος μου έχει το C2 αλλά δεν με έχει εντυπωσιάσει μιας και έδωσε 14.000 ευρώ και αγοράσε ένα αμάξι χωρίς ζάντες αλουμινίου, με 2 καθίσματα πίσω.
Ένας άλλος θα πάρει το Clio 1.2 που βγάζει κάπου στα 100 άλογα...

Ανοίγω τόσο νωρίς το θέμα μιας και έχω στο μυαλό μου να γίνει η παραγγελία του αυτοκινήτου μέσα στις 2 επόμενες εβδομάδες έτσι ώστε να το έχω στα τέλη Αυγούστου, μόλις θα κατέβω στην Σάμο...
Φυσικά το αυτοκίνητο θα είναι στο όνομα του πατέρα μου οπότε δεν έχουμε πρόβλημα στον τομέα αυτό.

*edit2: Βρήκα πολλά topics που αφορούσαν αγορά καινούριου αυτοκινήτου αλλά δεν μπόρεσα να κατατάξω τις ανάγκες μου σε κάποια από αυτά...:oops:

Κάθε βοήθεια ευπρόσδεκτη.;)
Εγώ θα συμφωνήσω με όσους πρότειναν μεταχειρισμένο αυτοκίνητο για την περίπτωση σου, ειδικά εφόσον πρόκειται να κάνει λίγα χιλιόμετρα το χρόνο, σε νησί, και είναι το πρώτο σου. Επίσης, δεν μας είπες πόσα χρόνια εμπειρία έχεις στο τιμόνι - ίσως γι'αυτό να έχει ξεφύγει τόσο χιλιόμετρα μακριά η συζήτηση! Να κοιτάξεις να πάρεις ένα αυτοκίνητο που να έχει φθηνό service και ανταλακτικά στο νησί και μείνε μακριά από «εξωτικά» «βελτιωμένα» «υπεραυτοκίνητα».

TheCondor
13-07-09, 16:54
Εγώ θα συμφωνήσω με όσους πρότειναν μεταχειρισμένο αυτοκίνητο για την περίπτωση σου, ειδικά εφόσον πρόκειται να κάνει λίγα χιλιόμετρα το χρόνο, σε νησί, και είναι το πρώτο σου. Επίσης, δεν μας είπες πόσα χρόνια εμπειρία έχεις στο τιμόνι - ίσως γι'αυτό να έχει ξεφύγει τόσο χιλιόμετρα μακριά η συζήτηση! Να κοιτάξεις να πάρεις ένα αυτοκίνητο που να έχει φθηνό service και ανταλακτικά στο νησί και μείνε μακριά από «εξωτικά» «βελτιωμένα» «υπεραυτοκίνητα».

+1.

Δεν υπαρχει λογος για καινουριο, αποψεις ειναι αυτα βεβαια.

imr
13-07-09, 17:11
Η συγκριση ειναι γενικη φιλε.

Οταν μου λενε οτι το type r δεν αντεχει οταν πας να το φτιαξεις αρα δεν ειναι αξιοπιστο, τι θελεις να απαντησω? Αν διαβασεις λεπτομερως τα γραφομενα πιστευω θα καταλαβεις.

Το παει απο εδω το παει απο εκει, μετα λεει για αγωνες ( για να σπασει ο παγος :lol: ) και ο,τι αλλο κατεβει στο κεφαλι για να βγει παραεξω ο κομπλεξισμος ;)

Συγκρινε τα μου εσυ αυτα που ειπες να ανταλλαξουμε αποψεις :oneup:

Η alfa gt δεν ειναι συγκρισιμη και γιατι δεν ειναι στην ιδια κατηγορια αλλα και γιατι δεν υπαρχει αντιστοιχιση στην ιπποδυναμη. Παρολα αυτα εαν θελεις να μιλησουμε επ'αυτου κανενα προβλημα.

Η αναρτηση του type r μια χαρα μου φαινεται για τα μαμα δεδομενα. Οπως και του gti αντιστοιχα.


Το προβλημα ειναι οτι το typer δεν εχει ανεξαρτητη αναρτηση πισω αντιθετα με το gti

Δεν θελω να θαψω το type-r αλλα ο αντιπαλος του, το golf gti ειναι καλυτερο σε ολα τα επιπεδα.
Πολυ καλυτερο στησιμο, και πολυ πιο πολιτισμενο για καθημερινη χρηση

Και για να το παμε λιγο πιο γενικα οι ιαπωνες εχουν μεινει πολυ πισω
Οι γερμανο-ιταλοι εχουν βρει την λυση στους μικρους οικολογικους κινητηρες προσθετοντας turbo η πηγενοντας ενα βημα παραπερα (βλεπε diesotto),

Οι Ιαπωνες το μονο που εχουν να προσφερουν αυτην την στιγμη ειναι ατμοσφαιρικα και υβριδικα!, και το υβριδικο δεν ειναι καμια τεχνολογια αιχμης, και προσωπικα δεν το βλεπω να εχει μελλον


Το μονο ισως αξιολογο ειναι τα σχεδια της honda για υδρογονο, αλλα και αυτο θελει παραααα πολλα χρονια και φυσικα δεν ειναι σιγουρο αν θα επικρατησει

Οπως και να το κανουμε αυτην την στιγμη οι Γερμανοι (και ακολουθουμενη απο τους ιταλους που μπηκαν στο κολπο) ειναι ενα βημα μπροστα απο οτι εχει να προσφερει η ιαπωνια

Το τωρινο μελλον της αυτοκινησης (5-6 χρονια τουλαχιστον) ειναι στο downsizing ,δυστυχως οι ιαπωνες δεν εχουν να προσφερου τιποτα αξιολογο στον ανταγωνισμο

TheCondor
13-07-09, 17:25
Το προβλημα ειναι οτι το typer δεν εχει ανεξαρτητη αναρτηση πισω αντιθετα με το gti

Δεν θελω να θαψω το type-r αλλα ο αντιπαλος του, το golf gti ειναι καλυτερο σε ολα τα επιπεδα.
Πολυ καλυτερο στησιμο, και πολυ πιο πολιτισμενο για καθημερινη χρηση

Το γεγονος οτι ειναι πιο πολιτισμενο για καθημερινη χρηση δεν το κανει και καλυτερο σε ολα τα σημεια. Υπηρχε λογος που βγηκε ετσι το type r, δεν τους βγηκε επειδη ετυχε. Οπως αντιστοιχα υπηρχε και λογος που το gti βγηκε ετσι :)

Σε κρατηματα δεν πιστευω το gti οτι ειναι καλυτερο λογω της ανεξαρτητης αναρτησης πισω, ειναι αρκετα υποστροφικα, πραγμα που το type r σε καμια περιπτωση δεν ειναι.



Και για να το παμε λιγο πιο γενικα οι ιαπωνες εχουν μεινει πολυ πισω
Οι γερμανο-ιταλοι εχουν βρει την λυση στους μικρους οικολογικους κινητηρες προσθετοντας turbo η πηγενοντας ενα βημα παραπερα (βλεπε diesotto),

Οι Ιαπωνες το μονο που εχουν να προσφερουν αυτην την στιγμη ειναι ατμοσφαιρικα και υβριδικα!, και το υβριδικο δεν ειναι καμια τεχνολογια αιχμης, και προσωπικα δεν το βλεπω να εχει μελλον


Το μονο ισως αξιολογο ειναι τα σχεδια της honda για υδρογονο, αλλα και αυτο θελει παραααα πολλα χρονια και φυσικα δεν ειναι σιγουρο αν θα επικρατησει

Οπως και να το κανουμε αυτην την στιγμη οι Γερμανοι (και ακολουθουμενη απο τους ιταλους που μπηκαν στο κολπο) ειναι ενα βημα μπροστα απο οτι εχει να προσφερει η ιαπωνια

Το τωρινο μελλον της αυτοκινησης (5-6 χρονια τουλαχιστον) ειναι στο downsizing ,δυστυχως οι ιαπωνες δεν εχουν να προσφερου τιποτα αξιολογο στον ανταγωνισμο

Το να βαζεις τουρμπο σε μικρους κινητηρες ειναι καλυτερο απο οικολογικης αποψης απο τα υβριδικα??

Στη μια περιπτωση εχεις την διαιωνιση μιας τεχνολογιας που πρεπει να σταματησει αν θελουμε να μιλησουμε για οικολογια ( τουλαχιστον με τη μορφη που βρισκεται αυτη τη στιγμη σε πρακτικο επιπεδο ) και απο την αλλη την εξελιξη μιας νεας γενιας, που αν ακολουθηθει και απο τις αλλες εταιρειες θα υπαρξει η καταλληλη αναπτυξη ετσι ωστε να υπαρξουν και πολυ πιο αξιολογα αμαξια απο το prius και τα υπαρχοντα μοντελα τα τωρινα ( οσα ειναι ). ( μην ξεχναμε ομως και τα υβριδικα της lexus τα οποια ειναι απιστευτα )

Δεν θα ελεγα οτι συμφωνω με την αποψη περι downsizing, ολα ειναι θεμα αποδοχης της εταιρειας απο το κοινο της ( και κατ'επεκταση τις πωλησεις ).

Για παραδειγμα το golf gt ανοιξε το δρομο για τους μικρους και δυνατους κινητηρες με τουρμπο ( και γενικα το τουρμπο ηρθε πολυ στα πανω του τελευταια ) αλλα πχ η bmw εβγαλε τουρμπο σε ενα αμαξι με τριλιτρο κινητηρα, οχι σε εναν 1600. Ειναι το που θελει να στοχευσει η εταιρεια κυριως, και κατα δευτερον να τα φερει ετσι ωστε σε πιθανη αποτυχια να εχει το μικροτερο δυνατο κοστος ( εμπορικο, φημης, κτλ)

sonypspgr
13-07-09, 17:53
το παρατραβηξες πολυ το θεμα
1)δεν το ηξερες διοτι δεν θα μιλαγες για την Honda...
2)σιγα τα specs εαν το παμε ετσι λογο specs το gtr πως τα παει ετσι? (προφανως και δεν μπορεις να απαντησεις διοτι τα specs ειναι specs)
3)ολοκληρη Η ΑΜΕΡΙΚΗ σε βγαζει λαθος...
4)εισαι εγκαθετος το ξαναλεω ναι μεν μιλας για την honda αλλα οταν σου μιλαω για αγωνες και ιστορια μουγκα εσυ..
5)μα αφου δεν ξερεις τι γινεται στα αμαξια πως μιλας? πες μου κατι γιατι τα ευρωπαικα civic εχουν υποστροφη αγελαδας και τα jdm spec δεν εχουν ουτε υποψια?(λογο διαφορικου θα πεις αλλα σε προλαβαινω λεγοντας οτι τα απλα δεν ειχαν ουτε αυτα διαφορικο οποτε παμε στο θεμα δευτερας κατηγοριας αμαξια..ΜΑΛΑΚΕΣ ΒΑΣΕΙΣ ΜΟΤΕΡ που μετα απο τα γνωστα καφριλικια καταληγουν να στραβωνουν και το μοτερ να βολοδερνει στο μηχανοστασιο και ξερεις γιατι ειχαν μαλακες βασεις? μαλλον οχι και ουτε προκειται να μαθεις..)
6)και το ξαναλεω προσπαθεις να το πας παλι αλλου εισαι 23 και μιλας σαν τους καφρους που εβλεπα και εγω καποτε την νυχτα η αξιοπιστια ενως αμαξιου εκτως απο τα υπεραυτοκινητα φενεται στο tuning potential του οχι στα 200αροπατα αλογα του
7)δεν υπαρχει κομπλεξ οταν λες μπαρουφες οτι το vtec ειναι γαματο μοτερ την στιγμη που το Mivec ειναι απειρως καλυτερο διοτι επρεπε και αυτο να ξερεις οτι τα cashaft του vtec ΔΕΝ δινουν αλογα την χαμενη ροπη που δεν εχει ποτε η Honda δινει εν αντιθεση απο τα αλλα vv eco vvtil mivec ακομη και της bmw το πρωτο που ειχε βγαλει τοτε πισω στο 1970..η Honda απλα εκανε ενα reprofile στα cam τιποτα αλλο συγνωμη που σου εσκασα την φουσκα..

TheCondor
13-07-09, 18:04
το παρατραβηξες πολυ το θεμα
1)δεν το ηξερες διοτι δεν θα μιλαγες για την Honda...
2)σιγα τα specs εαν το παμε ετσι λογο specs το gtr πως τα παει ετσι? (προφανως και δεν μπορεις να απαντησεις διοτι τα specs ειναι specs)
3)ολοκληρη Η ΑΜΕΙΡΙΚΗ σε βγαζει λαθος...
4)εισαι εγκαθετος το ξαναλεω ναι μεν μιλας για την honda αλλα οταν σου μιλαω για αγωνες και ιστορια μουγκα εσυ..
5)μα αφου δεν ξερεις τι γινεται στα αμαξια πως μιλας? πες μου κατι γιατι τα ευρωπαικα civic εχουν υποστροφη αγελαδας και τα jdm spec δεν εχουν ουτε υποψια?(λογο διαφορικου θα πεις αλλα σε προλαβαινω λεγοντας οτι τα απλα δεν ειχαν ουτε αυτα διαφορικο οποτε παμε στο θεμα δευτερας κατηγοριας αμαξια..ΜΑΛΑΚΕΣ ΒΑΣΕΙΣ ΜΟΤΕΡ που μετα απο τα γνωστα καφριλικια καταληγουν να στραβωνουν και το μοτερ να βολοδερνει στο μηχανοστασιο και ξερεις γιατι ειχαν μαλακες βασεις? μαλλον οχι και ουτε προκειται να μαθεις..)
6)και το ξαναλεω προσπαθεις να το πας παλι αλλου εισαι 23 και μιλας σαν τους καφρους που εβλεπα και εγω καποτε την νυχτα η αξιοπιστια ενως αμαξιου εκτως απο τα υπεραυτοκινητα φενεται στο tuning potential του οχι στα 200αροπατα αλογα του
7)δεν υπαρχει κομπλεξ οταν λες μπαρουφες οτι το vtec ειναι γαματο μοτερ την στιγμη που το Mivec ειναι απειρως καλυτερο διοτι επρεπε και αυτο να ξερεις οτι τα cashaft του vtec ΔΕΝ δινουν αλογα την χαμενη ροπη που δεν εχει ποτε η Honda δινει εν αντιθεση απο τα αλλα vv eco vvtil mivec ακομη και της bmw το πρωτο που ειχε βγαλει τοτε πισω στο 1970..η Honda απλα εκανε ενα reprofile στα cam τιποτα αλλο συγνωμη που σου εσκασα την φουσκα..

Καλα.

Μαθε να γραφεις και να κανεις μια συζητηση σωστα πρωτα και μετα τα λεμε. :oneup:

Και οι προσωπικες επιθεσεις μακρυα.

Το μιβεκ το ηξερα απο ενα βιντεακι στο youtube και μαλιστα νομιζα λανθασμενα οτι εβγαζε 193 αλογα και το ξαναεψαξα και ειδα οτι εβγαζε 185.

Και δεν σημαινει οτι επειδη δεν το ανεφερα δεν το ηξερα. Εσυ το ανεφερες οταν στερεψαν τα ψευτοεπιχειρηματα για τις ιταλικες πριμαντονες.

Το να λες για αγωνες τη στιγμη που μιλαμε για εμπορικα αμαξια ειναι ατοπο, ακυρο και ακαιρο και θελεις να δειξεις οτι πρεπει σωνει και καλα να εχεις δικιο επειδη το ταδε αμαξι κερδισε σε αγωνες.

Τελος παντων,αν θες να μιλησουμε σοβαρα στελνεις pm με τις αναλυτικες σου αποψεις και το συζηταμε, γιατι καναμε και το θρεντ μπαχαλο.

Και βασει αυτων που λες, το S54 της M3 E46 ειναι για τα μπαζα λογω σχεδον μηδενικου tuning potential (εκτος τουρμπο). Way to go.

Τελος απο εμενα, το ποιος ειναι εγκαθετος φαινεται απο το υφος και το γενικοτερο υφακι και την επιθετικοτητα ( χωρις λογο ) ;)

sonypspgr
13-07-09, 19:07
Γιατι ολοι θελουν σωνει και καλα καινουριο δεν μπορω να καταλαβω παντως.

Εαν ψαχτεις υπαρχουν απειρα καλα μεταχειρισμενα, με λιγα χιλιομετρα, σε απειρως καλυτερες τιμες απο τα καινουρια.

Επισης δεν παιρνεις αμαξι που θα περασει περιοδο νιοτης με προβληματα απο το πουθενα οπως ολα τα καινουρια, και θα βρεις κατι που σου αρεσει περισσοτερο απο ενα αδιαφορο grande punto η κατι αλλο της κατηγοριας του.

Γνωμη μου παντα ;)


Δεν θες να γραψω ολοκληρη λιστα με το τι μπορεις να κανεις με τοσα λεφτα και να βγαζεις ΚΑΙ παραπανω αλογα ( ΑΝ θες, γιατι εγω πχ δε θα τρελαινομουν τοσο με τα αλογα οσο με το στησιμο ), ΚΑΙ καλυτερο στησιμο ( ειτε για κοντρες ειτε για μικτη διαδρομη ειτε για drift ) και πολλα πολλα αλλα.

Το να παιρνεις ενα καινουριο αμαξι και να ξοδευεις λεφτα στο tuning οταν εχεις εναν τοσο μικρο κινητηρα, για να τον φτασεις στα ακρα, και να σε περνανε απο πανω σε ολα τα σημεια, τα type-r ( οποιος πει οτι δεν στριβει και δεν κανει και δεν ρανει απλα δεν εχει ιδεα τι του γινεται ) και πολλα αλλα που οι κατοχοι τους δωσανε απειρως λιγοτερα λεφτα, ειναι πραγματικα χασιμο χρονου ( το χασιμο χρηματων ειναι δεδομενο ).

Υ.Γ. Παρολα αυτα, μπορω να σου γραψω μερικες λυσεις με μεταχειρισμενα που με 18 χιλιαδες εχεις κατι παραπανω απο ενα alfa το οποιο σε 7 - 10 χρονια δε θα κυκλοφορει.


Συγκρινε μου τωρα το type r με την καθε πατατα του gruppo fiat να τρελαθουμε.

Και οχι το προηγουμενο δεν ηταν καλυτερο. Το καινουριο εξισου πριονι ειναι.

Το air condition ειναι για τα γεροντια που γουσταρουν βολτες ατσαλακωτοι, το type r ειναι αλλου ειδους αμαξι. Και μπορεις να βαλεις air condition αν τοσο το θες.

200 αλογα ειναι υπεραρκετα, ειδικα με το στησιμο και το μοτερ και την κλιμακωση των σχεσεων, δεν πιστευω να εχεις τα χερια να το οδηγησεις, οποτε η ειρωνια αλλου :)

Ασε που στη ψωροκωσταινα το type r ερχοταν πετσοκομενο χωρις μπλοκε.:down:

Ακουμε ο,τι θελουμε εδω μεσα.

........Auto merged post: TheCondor πρόσθεσε 3 λεπτά και 32 δευτερόλεπτα αργότερα ........



Ποια ταπερ ρε παιδια?

Μερικοι ειστε πολυ στενομυαλοι και "και καλα". Ακους εκει ταπερ. Το ταπερ θελει @@ για να το οδηγησεις, και δεν ειναι φτιαγμενο ετσι ωστε να εχει ροπη. Ποτε θα το καταλαβετε. Ειναι μικρου κυβισμου ευστροφο μοτερ, και αξιοπιστια που κανενα κουβαδακι του gruppo fiat ακομα και τα alfa romeo δε θα φτασει. Βαλε την πριμαντονα την αλφα και το φιατακι το κακομοιρο να φτασει τις 8 η τις 9 και αν σε 1 μηνα δε το παρεις στο χερι ερχομαι και σου αγοραζω καινουριο. Τα vti και τα esi ακομα ξυριζουν, και για gruppo fiat αξιολογο της εποχης στο δρομο ουτε κουβεντα. Γινανε αμαξια ξαφνικα με μια καλη εκδοση τα κουβαδακια τα ιταλικα.

Ειδαμε και τα σουπερ αμαξια τα punto gt που βρισκονται ολα αγκαλια με μια κολωνα τωρα. Τα πας 500 αλογα και κατι εγινε, το μυαλο σου και τα χερια σου στο ιδιο επιπεδο μενουν.
πιστευω οτι σε καλυψα στο παραπανω ποστ
τωρα απο εκει και περα gp απο εμενα διοτι ειναι πριμαντονα:rofl:

TheCondor
13-07-09, 19:19
πιστευω οτι σε καλυψα στο παραπανω ποστ
τωρα απο εκει και περα gp απο εμενα διοτι ειναι πριμαντονα:rofl:

Οταν θα παει να το πουλησει να δουμε τι θα του λες τοτε ;)

Οτι η abarth εχει τη μεγαλυτερη ιστορια στους αγωνες (και στους δρομους καμμενες φλατζες :lol:) :whistle::whistle::lol::lol:

MADx2
13-07-09, 19:43
εγω θα προτεινα για αρχή να πάρεις καποιο μεταχειρισμένο κατηγορίας yaris , fiesta κτλ.
διαφορετικά θα σου ελεγα να δεις τα pro ceed , i30 .

alexgk
13-07-09, 20:51
Εγκάθετος της Honda :rofl:

sonypspgr
13-07-09, 21:17
Οταν θα παει να το πουλησει να δουμε τι θα του λες τοτε ;)

Οτι η abarth εχει τη μεγαλυτερη ιστορια στους αγωνες (και στους δρομους καμμενες φλατζες :lol:) :whistle::whistle::lol::lol:

εχεις πλακα δεν μπορω να πω:whistle::rofl::rofl::rofl:
απο μεταχειρισμενα μπορει να παρει ενα s15 απο γερμανια στα 3500 +τον παρανομο δασμο θα παει γυρω στα 6 και θα του εχουν μεινει πολλα λεφτα;)

TheCondor
13-07-09, 21:50
εχεις πλακα δεν μπορω να πω:whistle::rofl::rofl::rofl:
απο μεταχειρισμενα μπορει να παρει ενα s15 απο γερμανια στα 3500 +τον παρανομο δασμο θα παει γυρω στα 6 και θα του εχουν μεινει πολλα λεφτα;)


Εσυ εχεις πλακα. Δες ποσο πουλιουνται τα φιατακια 5-8ετιας και μετα σφυρα.

sonypspgr
13-07-09, 22:06
Εσυ εχεις πλακα. Δες ποσο πουλιουνται τα φιατακια 5-8ετιας και μετα σφυρα.
οκ οκ οτι πεις αλλωστε μιλας για φιατ 8ετιας ενω σου μιλαω για αμαξι 3ετιας..:rofl::rofl::rofl:
αν και δεν επρεπε διοτι και το περιοδικο αυτο ειναι τουλαχιστον γελειο και γενικα δεν κανει για reviews
κοιτα ομως τιμες που εχουν τα φιατακια 3ετιας..
http://www.autotriti.gr/auto/_mtx/search2/page1aggelies.asp?marka=199&montelo=1665
:whistle:
στο 75% της τιμης τους..:rofl::rofl::rofl::rofl::rofl::rofl:

hellenicsun
13-07-09, 22:54
Βλέπω πως η κωμωδία συνεχίζεται.

leros2004
13-07-09, 23:31
@kotsos_licious τελικά πήρες/αποφάσισες ?
Γράψε μας μην μαλώνουμε τσάμπα :p

Για μεταχειρισμένο:
Ο άνθρωπος μένει Καρλόβασι Σάμου, τι μεταχειρισμένο να πάρει απο εκεί?
Μήπως να κατέβει Αθήνα?
Η αγορά μεταχειρισμένου προυποθέτει 3 πράγματα:
α) Γνώση
β) Φίλο ασφαλιστή-εφοριακό
γ) Χρόνο

α) Το παιδί μόλις έβγαλε το δίπλωμα (εκτός αν είναι μηχανικός) τι γνώση να έχει, υπάρχει περίπτωση να έχει φίλο μηχανικό-φαναρτζή μπορει να πεί κανείς

β)Πλέον στις μέρες που ζούμε είναι απαραίτητο, εδώ και 1 μήνα ψάχνουμε μεταχ αυτοκίνητο (fiat panda) για την ξαδέρφη, ψάχνουμε: ο θείος μου (μηχανικός με δικό του συνεργείο), ο ξάδερφος μου (μηχανικός στη bmw), και εγώ (γεννημενός σε οικογένεια μηχανικών με πατέρα θείο και ξάδερφο όλοι μηχανικοί :p) Αποτέλεσμα δεν μπορούμε να βρόυμε 1 της προκοπής, έχουμε δεί γύρω στα 10 τα 9 είχαν τρακάρισμα, σε κάποια αδύνατον να το εντοπίσεις (αλλά εκεί ξελάσπωσε ο φίλος ασφαλιστής που τσεκάρωντας τη πινακίδα ξέραμε το ιστορικό του κάθε αυτοκινήτου ;)) Όλα με σχετικά λίγα χιλιόμετρα (πχ 2004 με 12000:hmm:) και όλα σύμφωνα με τα λεγόμενα των ιδιοκτητών ατρακάριστα αγρατζούνιστα....

Συμπέρασμα εδώ και 1 μήνα έχουμε σαρώσει την Αθήνα χωρίς κάτι αξιόλογο.....
Το μεταχειρισμένο είναι δύσκολη υπόθεση δεν είναι απλά τα πράγματα....
Τέλος στο δικό μου μου πήρε 1 χρόνο μέχρι να βρώ της προκοπής (βέβαια πιο δύσκολη κατηγορία)

sonypspgr
14-07-09, 00:22
μεταχειρισμενο μονο απο φιλο και αυτο αν..εκτως απο καλες περιπτωσεις

TheCondor
14-07-09, 01:07
οκ οκ οτι πεις αλλωστε μιλας για φιατ 8ετιας ενω σου μιλαω για αμαξι 3ετιας..:rofl::rofl::rofl:
αν και δεν επρεπε διοτι και το περιοδικο αυτο ειναι τουλαχιστον γελειο και γενικα δεν κανει για reviews
κοιτα ομως τιμες που εχουν τα φιατακια 3ετιας..
http://www.autotriti.gr/auto/_mtx/search2/page1aggelies.asp?marka=199&montelo=1665
:whistle:
στο 75% της τιμης τους..:rofl::rofl::rofl::rofl::rofl::rofl:

Ε πες και για κανα brava-bravo του 2001 να γελασει και το παρδαλο κατσικι.

sonypspgr
14-07-09, 01:08
Ε πες και για κανα brava-bravo του 2001 να γελασει και το παρδαλο κατσικι.

σημασια εχει οτι δεν μιλαμε για τα παλια φιατ αγαπητε μιας και δεν του προτεινα καν αυτα..οποτε βγηκες για δευτερη φορα ακυρος ;)

TheCondor
14-07-09, 01:10
@kotsos_licious τελικά πήρες/αποφάσισες ?
Γράψε μας μην μαλώνουμε τσάμπα :p

Για μεταχειρισμένο:
Ο άνθρωπος μένει Καρλόβασι Σάμου, τι μεταχειρισμένο να πάρει απο εκεί?
Μήπως να κατέβει Αθήνα?
Η αγορά μεταχειρισμένου προυποθέτει 3 πράγματα:
α) Γνώση
β) Φίλο ασφαλιστή-εφοριακό
γ) Χρόνο

α) Το παιδί μόλις έβγαλε το δίπλωμα (εκτός αν είναι μηχανικός) τι γνώση να έχει, υπάρχει περίπτωση να έχει φίλο μηχανικό-φαναρτζή μπορει να πεί κανείς

β)Πλέον στις μέρες που ζούμε είναι απαραίτητο, εδώ και 1 μήνα ψάχνουμε μεταχ αυτοκίνητο (fiat panda) για την ξαδέρφη, ψάχνουμε: ο θείος μου (μηχανικός με δικό του συνεργείο), ο ξάδερφος μου (μηχανικός στη bmw), και εγώ (γεννημενός σε οικογένεια μηχανικών με πατέρα θείο και ξάδερφο όλοι μηχανικοί :p) Αποτέλεσμα δεν μπορούμε να βρόυμε 1 της προκοπής, έχουμε δεί γύρω στα 10 τα 9 είχαν τρακάρισμα, σε κάποια αδύνατον να το εντοπίσεις (αλλά εκεί ξελάσπωσε ο φίλος ασφαλιστής που τσεκάρωντας τη πινακίδα ξέραμε το ιστορικό του κάθε αυτοκινήτου ;)) Όλα με σχετικά λίγα χιλιόμετρα (πχ 2004 με 12000:hmm:) και όλα σύμφωνα με τα λεγόμενα των ιδιοκτητών ατρακάριστα αγρατζούνιστα....

Συμπέρασμα εδώ και 1 μήνα έχουμε σαρώσει την Αθήνα χωρίς κάτι αξιόλογο.....
Το μεταχειρισμένο είναι δύσκολη υπόθεση δεν είναι απλά τα πράγματα....
Τέλος στο δικό μου μου πήρε 1 χρόνο μέχρι να βρώ της προκοπής (βέβαια πιο δύσκολη κατηγορία)


Καποιο cinquecento ισως?

Η δεν ενδιαφερεστε για το συγκεκριμενο?

Περιπου ιδιο ειναι με το panda, ισως και λιγο μικροτερο αν δεν κανω λαθος.

........Auto merged post: TheCondor πρόσθεσε 0 λεπτά και 58 δευτερόλεπτα αργότερα ........


σημασια εχει οτι δεν μιλαμε για τα παλια φιατ αγαπητε μιας και δεν του προτεινα καν αυτα..οποτε βγηκες για δευτερη φορα ακυρος ;)

Καλα.

Σημασια εχει οτι εσυ μιλας για ο,τι σε συμφερει. Η κουβεντα γενικη ηταν, αλλα δεν πειραζει. Νομισε ο,τι θες ;)

Εσυ δεν χρειαζεται να πεις κατι για να βγεις ακυρος, φαινεσαι εξ'αρχης ;)

sonypspgr
14-07-09, 01:15
ειμαι και συμφεροντολογος
μου αρεσεις πιο πολυ τελικα :p
η κουβεντα ηταν γενικη ενω μιλαγαμε για 2 αμαξια μαλιστα..
οταν μαθεις τιποτα σοβαρο απο αμαξια ξαναελα να μου την πεις

leros2004
14-07-09, 01:15
Καποιο cinquecento ισως?

Η δεν ενδιαφερεστε για το συγκεκριμενο?

Περιπου ιδιο ειναι με το panda, ισως και λιγο μικροτερο αν δεν κανω λαθος.

Μπα δεν παίζει, έχει κολλήσει με fiat Panta ή Lancia Υ10 (ακριβό όμως)
Για την ιστορία είχα cinque cabrio, αθάνατο αμάξι !!!!

sonypspgr
14-07-09, 01:18
ειχες την σειρα με την οπισθεν που δεν ελεγε να μπει ποτε?:p
ειχε περασει μια νυχτα απο εμενα ενα cinque με λιγα χλμ επανω του αλλα η οπισθεν δεν ελεγε να μπει με τιποτα

TheCondor
14-07-09, 01:21
ειμαι και συμφεροντολογος
μου αρεσεις πιο πολυ τελικα :p
η κουβεντα ηταν γενικη ενω μιλαγαμε για 2 αμαξια μαλιστα..
οταν μαθεις τιποτα σοβαρο απο αμαξια ξαναελα να μου την πεις

Μαλιστα.

Οταν μαθω πως το tuning potential κρινει το ποσο αξιολογος ειναι ενας κινητηρας τοτε θα ερθω.

Οταν μιλαγαμε για τουρμπο, vtec, mivec, gruppo fiat κτλ κτλ ηταν γενικη η κουβεντα. Ειδικα εσυ το γενικεψες περισσοτερο με την κωλοτουμπα περι ιστοριας σε αγωνες :lol:

Αλλα δεν πειραζει, καταλαβαινω το θεμα που εχεις με τη αντιληπτικη και κριτικη σου ικανοτητα:)

leros2004
14-07-09, 01:22
ειχες την σειρα με την οπισθεν που δεν ελεγε να μπει ποτε?:p
ειχε περασει μια νυχτα απο εμενα ενα cinque με λιγα χλμ επανω του αλλα η οπισθεν δεν ελεγε να μπει με τιποτα

Μπα αστέρι ήταν η όπισθεν,αυτό που δεν καταφέραμε να φτιάξουμε ποτέ ήταν τα αλάρμ :p:p Με τη καμία λέμε !!!!

sonypspgr
14-07-09, 01:29
Μαλιστα.

Οταν μαθω πως το tuning potential κρινει το ποσο αξιολογος ειναι ενας κινητηρας τοτε θα ερθω.

Οταν μιλαγαμε για τουρμπο, vtec, mivec, gruppo fiat κτλ κτλ ηταν γενικη η κουβεντα. Ειδικα εσυ το γενικεψες περισσοτερο με την κωλοτουμπα περι ιστοριας σε αγωνες :lol:

Αλλα δεν πειραζει, καταλαβαινω το θεμα που εχεις με τη αντιληπτικη και κριτικη σου ικανοτητα:)
δεν πειραζει οταν μαθεις ξαναελα να μας πεις για ροπατα μοτερ και τα ταπερ της μαμας
μεχρι τοτε "γενικευσε"τα ολα:rofl::rofl::rofl::rofl:

........Auto merged post: sonypspgr πρόσθεσε 0 λεπτά και 49 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Μπα αστέρι ήταν η όπισθεν,αυτό που δεν καταφέραμε να φτιάξουμε ποτέ ήταν τα αλάρμ :p:p Με τη καμία λέμε !!!!
ναι τα αθανατα ηλεκτρικα τους :lol::lol::lol:
νομιζω στο 127 τα ειχαν βαλει αντριστροφα σε καποια μοντελα:rofl::rofl::rofl:

TheCondor
14-07-09, 01:40
δεν πειραζει οταν μαθεις ξαναελα να μας πεις για ροπατα μοτερ και τα ταπερ της μαμας
μεχρι τοτε "γενικευσε"τα ολα:rofl::rofl::rofl::rofl:

Κατσε με τη ροπη ( αν εχεις αλλα τεσπα ) σαν τα γεροντια με τα μερτσεντε και τα μπεμπε και τα αουντι ;)

Not my problem :cool:

sonypspgr
14-07-09, 01:49
σημασια εχει οτι στην τελικη ειμαι ελαφρυτερος με 40 λιγοτερα αλογα και 10 ολοκληρα κιλα παραπανω απο εσενα (να στο θεσω ετσι παπουδιστικα :p)

TheCondor
14-07-09, 01:51
σημασια εχει οτι στην τελικη ειμαι ελαφρυτερος με 40 λιγοτερα αλογα και 10 ολοκληρα κιλα παραπανω απο εσενα (να στο θεσω ετσι παπουδιστικα :p)

Δεν ξερεις καν τι αμαξι εχω ;)

sonypspgr
14-07-09, 01:52
για την αγαπη σου μιλαω το ταπερακι:p

TheCondor
14-07-09, 01:54
για την αγαπη σου μιλαω το ταπερακι:p

Οπως και να εχει, στην στροφη θα πηγαινεις ισια οποτε...

megahead13
14-07-09, 03:19
Πωπωπω! Όλοι οι Σουμάχερ και όλοι οι Βατάνεν εδω μέσα μαζεύτηκαν!!! :rofl: :rofl: Ηρεμήστε μάγκες!

TheCondor
14-07-09, 05:58
Patrick Snijers λεμε... :worthy:

icsd08063
15-07-09, 03:02
Εντάξει από ένα σημείο και μετά άρχισα να γελάω ρε παιδιά...
Ναι ωράια με την κόντρα σας αλλά το type-r που κολλάει...?
Τι να το κάνω το αμάξι αυτό...? Που να το οδηγήσω, στην Σάμο...?

Τέλος πάντων, επειδή έχει ξεφύγει λίγο η κουβέντα, ας ξαναδώσω λίγες ακόμη πληροφορίες, ζητώντας πάντα την γνώμη σας...;)

Είδα σήμερα το Seat Ibiza SC 1,4 με 85 HP (ζήτησα και από εσάς κάποιες γνώμες αλλά δυστυχώς δεν πήρα απάντηση...)

Μου φάνηκε πολύ ωραίο και εντυπωσιακό αμάξι αλλά με χαμηλλή σχετικά ποιότητα πλαστικών...
Με ενόχλησε η απουσία μόνωσης κάτω από το κάπό της μηχανής...

Ή προσφορά που πήρα Seat Ibiza SC 1,4 με 85 HP στην Sport έκδοση είχε τελική τιμή τα 12,727 ευρώ (ίσως να είναι 200 πάνω - 200 κάτω, δεν το θυμάμαι καλά...) και περιελάμβανε μεταξύ άλλων:

17 ζάντες
4 αερόσακους
χειριστήρια στο τιμόνι
μηχανικό κλιματισμό
μπροστά δισκόφρενα - πίσω ταμπούρα
μεταλλικό χρώμα (το γαλάζιο που φοράει...)

Η τιμή του νομίζω για αυτά που προσφέρει είναι πολύ καλή... Με 350 κάτι ευρώ ακόμη μου είπαν ότι μπορώ να φτάσω την εγγύηση σε μηχανικά και ηλεκτρολοικά μέρη στα 5 χρόνια συνολικά (από τα 2)

Οι χώροι του είναι αρκετά καλοί (υπάρχει ένα σχετικό στρίμωγμα - μικρό μεν - για τους πίσω επιβάτες) αλλά κατά τα άλλα εχει αρκετά μεγάλο πορτ-μπαγκάζ< πράγμα εξαιρετικά χρήσιμο για τις αποσκευές μου όταν ταξιδεύω. Εντάξει δεν θέλω κάτι εξωπραγματικό αλλά όχι και χώρους σαν το C2....

Θα κάνω λίγα μαθήματα οδήγησης ακόμη και μετά θα πάω για test drive...

Περιμένω τις απόψεις σας περί του αυτοκινήτου (αποκλειστικά και μόνο παρακαλώ...!)

edit: Δεν βλέπω να κυκλοφορούν πολλά Ibiza καινούρια.. Τι γίνετε...?

----------------------------------------------------------------------------------------------------

@Vtester

Η πληρωμή θα γίνει με μετρητά.
Αυτή την στιγμή βρίσκομαι Χαλκιδική και η αγορά του αυτοκινήτου θα γίνει είτε από αντιπροσωπεία στην Χαλκιδική είτε από Θεσσαλονική.
Απλά στην Σάμο θα το χρησιμοποιώ το αυτοκίνητο και αν χρειαστεί κάποιο service το πηγαίνουμε εκέι.
Όσο αναφορά τον φόρο, στα ηλεκτρονικά είδη (π.χ. παραγγελίες από e-shop) έχουμε φορολόγηση 13%. Δεν ξέρω αν ισχύει και στα αμάξια... Θα το ψάξω γιατί αν τυχόν και καταλήξω στο Fiesta, η αντιπροσωπεία είναι 20 μέτρα από το σπίτι μου...!
Ηλιοροφή...?
Προς τι αυτό...?
Είναι λίγο τσιμπιμένες οι τιμές τους και δεν νομίζω να αρέσει και ιδιαίτερα στους γονείς μου αυτό...χαχα

----------------------------------------------------------------------------------------------------

Θα εξετάσω και την περίπτωση του Mazda 2... Βλέπω πολλά να κυκλοφορούν τελευταία...

----------------------------------------------------------------------------------------------------

@vasilis_val

Φίλε αν θα μπορούσες και έχεις και τον χρόνο, θα ήθελα να μου παραθέσεις τον εξοπλισμό του συγκεκριμένου μοντέλου που αγόρασες....
Πραγματικά θα σου ήμουν υπόχρεος...


----------------------------------------------------------------------------------------------------

Και πάλι δεν νομίζω για μεταχειρισμένο...:whistle:
Αναφέρθηκε και από κάποιον το πόσο δύσκολο είναι να βρεις μεταχειρισμένο αλλά εκτός αυτού, δεν θέλω εγώ...
Οπότε αφήστε καλύτερα την περίπτωση αυτή...

Στις επόμενες μέρες θα κοιτάξω το Punto και το Fiesta σίγουρα...
Θα προσπαθήσω και για το Toyota, ή το Yaris ή το Auris και για το Ceed.


Ευχαριστώ και πάλι για τις απαντήσεις σας και παρακαλώ μείνετε στα όρια του συγκεκριμένου θέματος...:)

@ ADSLgr.com All rights reserved.