PDA

Επιστροφή στο Forum : Πρώτο Αυτοκίνητο - Ποιό?



Σελίδες : 1 2 [3] 4 5 6

alexgk
15-07-09, 05:23
Η τιμή σε σχέση με τον εξοπλισμό είναι καλή. Θα σου πρότεινα να επιλέξεις την επέκταση εγγύησης.

sonypspgr
15-07-09, 08:45
εαν το βρεις με 16ρα ζαντα παρτο αλλιως προτιμησε κατι αλλο

elise
15-07-09, 08:56
και η 16αρα για το ιμπιζα, υπερβολη ειναι

gerokost
15-07-09, 09:38
Άν πάρεις το Ibiza θα σου πρότεινα τα εξής .

1) Σίγουρα βάλε το 5ετές πλάνο εγγύησης.Συμφέρει !!
2) Επέλεξε άν θέλεις το 105άρι μοτέρ, με το 1.6.Ίδια έξοδα συντήρησης, ίδια τέλη, ίδια όλα.Παραπάνω ευχαρίστηση όμως και καμμία σχέση χαμηλά το μοτεράκι.Άνετο.

Άν μπορείς , περίμενε κανα μήνα να έρθει το FR, θα έχει κοντά στα 17 χιλιάρικα, με 1.4 TSi μοτεράκι,150hp, και στάνταρ DSG 7άρι κιβώτιο.Απλά αλλού το αμάξι.


Επίσης, μή τα κοιτάς απλά απ έξω τα αμάξια.
Κάνε ένα test drive, και θα δείς ότι το ibiza θα σου αρέσει περισσότερο απ τ'αλλα ΟΔΗΓΙΚΑ.
Το νέο "πάτωμα" που βασίζεται είναι του νέου polo, και είναι τρομερά στριφτερό και σταθερό !


Μία άλλη εναλλακτική, γενικότερα, είναι εφόσον είσαι νέος οδηγός, να πάρεις ένα μεταχειρισμένο ΠΑΛΙΟ αυτοκίνητο για κανα χρονάκι, να μάθεις να κυκλοφορείς , να παρκάρεις, χωρίς να σε νοιάζει άν ακουμπήσει πουθενά.Με κανα 1000άρικο βρίσκεις.


Αυτά τα λίγα απο μένα :)

........Auto merged post: gerokost πρόσθεσε 6 λεπτά και 20 δευτερόλεπτα αργότερα ........



edit: Δεν βλέπω να κυκλοφορούν πολλά Ibiza καινούρια.. Τι γίνετε...?



Περιμένουν όλοι τις "γρήγορες" εκδόσεις ;) FR & Cupra ..


http://www.yosax.com/car_pictures/2009/05/seat-ibiza-bocanegra.jpg

noname85
15-07-09, 10:28
βγαλε την φωτογραφια γιατι θα παρεις ποινη!!!

stavpal
15-07-09, 10:34
max 800*600 νομίζω

TheCondor
15-07-09, 10:34
βγαλε την φωτογραφια γιατι θα παρεις ποινη!!!

Για ποιο λογο ?:hmm:

stavpal
15-07-09, 10:35
γι'αυτό το λόγο. Φωτογραφίες μόνο μέχρι:

max 800*600 νομίζω

gerokost
15-07-09, 10:42
Okeik :)
Θα την στρώσω..


~~edit~~ Done !!...

vasilis_val
15-07-09, 11:28
Φιλε μου οπως ειπα για το corsa sport 1.4 90hp 3-θυρο η τιμη ειναι 13500 με το κλειδι στο χερι+δωρο συναγερμος.

Το σπορτ εχει τα εξης:
-υπολογιστη ταξιδιου
-cruise control
-προβολακια
-κοντο κιβωτιο ταχυτητων
-16αρες αλουμινενιες ζαντες
-σπορ αναρτηση,χαμηλωμενες
-φιμε κωλοφαναρα-τζαμια
-σπορ εξατμιση
-δερματινο τιμονι και λεβιε ταχυτητων
-extra φωτισμο στο εσωτερικο,,πλαφονιερα εμπροσ,φωτισμος στα ποδια,και στις πορτες
-ηλεκτρικα ρυθμιζομενοι καθρεπτες,,θερμαινομενοι
-σπορ καθισματα τυπου ημι-backet(ολα τα λεφτα τα καθισματα τους)
-χειριστηρια mp3 στο τιμονι, mp3 player με προβολη στην κεντρικη οθονη,7 ηχεια(1 κεντρικο.....παιζουν πολυ καλα!) υποδοχη aux για αλλες συσκευες
-aircondition ( με αλλα 400 ευρω βαζεις και κλιμα)
-δισκοφρενα εμπροσ,ταμπουρα πισω
-ηλεκτρικα παραθυρα εμπροσ
-κεντρικο κλειδωμα με τηλεχειρισμο( το κλειδι πολυ καλο με ενσωματομενη την λειτουργια για τον συναγερμο)

........Auto merged post: vasilis_val πρόσθεσε 0 λεπτά και 35 δευτερόλεπτα αργότερα ........

http://www.opel.gr/content_data/GME/019/GR/el/GBPGR/pdf/corsa.pdf


αναλυτικα δες εδω

........Auto merged post: vasilis_val πρόσθεσε 1 λεπτά και 5 δευτερόλεπτα αργότερα ........

........Auto merged post: vasilis_val πρόσθεσε 4 λεπτά και 53 δευτερόλεπτα αργότερα ........

http://www.adslgr.com/forum/picture.php?albumid=245&pictureid=2296

........Auto merged post: vasilis_val πρόσθεσε 1 λεπτά και 38 δευτερόλεπτα αργότερα ........

Αυτο αγορασα.....ειμαι πολυ ερωτευμενος.....
Α.....και γενικα να ξερεις οτι εχει επιτοκιο 3.9% για δοσεις....

Στην φορντ μου ειπαν οτι ειχαν 7%!!!!!!!!!οι ληστες.....

sonypspgr
15-07-09, 12:06
εχει 4 αχρηστα πραγματα επανω του.....

vasilis_val
15-07-09, 12:08
ποια πραγματα?

sonypspgr
15-07-09, 12:34
cruise comp
cruise control
short shift gearbox
semibuckets
σε ενα αμαξι που τα φυσσιγια της αναρτησης ειναι 19mm
:rofl::rofl::rofl::rofl:
(για να μην πω για την σπορ εξατμιση μεγαλωμενη κατα 2mm και τα 7 ηχεια σε ενα sport και καλα αμαξι..)

vasilis_val
15-07-09, 13:02
δεν μπορω να καταλαβω....στα 13500 που κανει....το cruise control γιατι ειναι αχρηστο?
το κοντο κιβωτιο ταχυτητων σε χαλαει?
τα semibuckets τι εχουν? προτιμας τα κανονικα καθισματα?
ο υπολογιστης ταξιδιου ειναι αχρηστος κατα την γνωμη σου?
μπορεις να μου πεις που εχεις διαβασει πληροφοριες για τα χιλιοστα που λες?(εξατμιση 2mm αναρτηση 19mm?) τα σπορ αμαξια κανονικα δεν εχουν ηχεια?και αν δεν εχουν ηχεια εχουν λατερνα?

Απλα εχει ονομασια σπορ(χωρισ να σημαινει οτι ειναι σπορ...απλα εχει χαρακτηριστικα σπορ) και δινει καποια πραγματα σε καλη τιμη.
Και για να καταλαβω ...το παιδι μιλα για πρωτο αυτοκινητο με λιγα χρηματα, εσενα ποια ειναι η προταση σου? Καμια βαρκα με 200 αλογα να το οδηγα στην Σαμο?με κοτσαδορο για να κουβαλα βυτιο με βενζινη?
και να κανει ραλι σε ευθειες 700 μετρων?

........Auto merged post: vasilis_val πρόσθεσε 10 λεπτά και 55 δευτερόλεπτα αργότερα ........


grande punto με τα 120 αλογακια στα 1400 ξεκιναει απο τα 14.920
του βαζεις την 16ρα ζαντα και μια τριχρωμη γραμμουλα στην μεση του αμαξωματως και παμε στα 15210:p

1.4 120 αλογα...
και με 3000 μετα απο δυο χρονια που θα πεσει η τιμη του κιτ κοτσαρεις και το abarth και εχεις 150 αλογα απο 1.4..



αυτη ειναι η προταση σου?15000 ευρω για fiat με 120 αλογα?
Παω πασο.....

........Auto merged post: vasilis_val πρόσθεσε 2 λεπτά και 43 δευτερόλεπτα αργότερα ........

και να τρεχεις με μετατροπες και κιτ σε συνεργεια......για να εχεις ενα πυραυλακι που καιει βενζινη και χωρις κρατηματα....και να σου βγαζει ζημιες καθε λιγο....
Νομιζω οτι το μαμα ειναι καλυτερο....

elise
15-07-09, 13:25
εγιναν και τα οπελ αυτοκινητα?

thePrince
15-07-09, 13:26
Ιδιαίτερα ποιοτικό το Corsa σε αυτή την κατηγορία τιμής. Ο βασικότερος λόγος για τον οποίο εμείς δεν το προτιμήσαμε ήταν... τα καθίσματα! Πολύ σκληρά αδερφάκι μου! Σε 3 λεπτά ήθελα να κατέβω! Καλό θα είναι να κάνει ο υποψήφιος αγοραστής ένα test drive.

vasilis_val
15-07-09, 13:30
εγιναν και τα οπελ αυτοκινητα?


ειναι μια προταση......
ασφαλως και να κανει test drive
στα 13000 το θεωρω ανωτερο σε ποιοτητα απο seat kai fiat(γνωμη μου)
και το λεω γιατι εχω μπει σε seat ibiza 3ετιας και ειχε πολλες φθορες απο χαμηλη ποιοτητα υλικων

gatoulas
15-07-09, 13:31
Πώς βγάζετε όλοι συμπέρασμα για τα κρατήματα του Punto χωρίς να το έχετε οδηγήσει...
Τέλος πάντων. Στην Ελλάδα είμαστε. Όλοι τα ξέρουμε όλα.

Για να μπώ και on-topic ένα Panda ας πάρει το παλικάρι να κάνει τη δουλειά του, να παρκάρει κι εύκολα.

vasilis_val
15-07-09, 13:36
μιλησα για κρατηματα για το φιατ με τα 120 αλογα στο οποιο ακουστηκε η γνωμη να μπει ενα κιτ και να παει στα 150.....

gerokost
15-07-09, 13:41
Έλα ρε παιδιά, ο καθένας έχει την άποψή του , και το αυτοκίνητο που έχει επιλέξει ο καθένας, είναι το καλύτερο είτε για τις ανάγκες του είτε απο εγωϊσμό ότι έχει επιλέξει το καλύτερο.

Ο φίλος μας έχει καταλήξει όμως στο Ibiza, και γι' αυτό ζητάει απόψεις σχετικά με το μοντέλο που αναφέρει.
Μή βγαίνετε εκτός θέματος...Στους 10.000 ανθρώπους , θα υπάρχουν 10.001 προτάσεις ..

sonypspgr
15-07-09, 15:27
το να λες οτι εχει καλυτερο κρατημα το οπελ απο το φιατ φενεται οτι δεν εχεις ψαξει ουτε στο ελαχιστο τα βασικα για αυτα τα δυο αμαξια..
1)ειναι το ιδιο πατωμα....................
2)εχουν την ιδια αναρτηση(με το 120 ps)
3)η οπελ παρολα αυτα δεν καταφερε να το κανει καλυτερο...
για να καταλαβεις
φοραει πατωμα αναρτηση ιδια με φιατ
μοτερ suzuki/gm
και φυσικα η suzuki πριν απο λιγους μηνες εκανε ανακληση με μοντελα με αριθμο μοτερ
TSMEXB22S00120963 –133607
TSMEXB32S00119436 –133854
TSMEXB52S00120933 –133246
TSMEXB62S00120818 –133590
αυτα τα μοτερ περασαν και στο corsa αλλα περιεργως η οπελ δεν τα επισκευασε

........Auto merged post: sonypspgr πρόσθεσε 5 λεπτά και 32 δευτερόλεπτα αργότερα ........


δεν μπορω να καταλαβω....στα 13500 που κανει....το cruise control γιατι ειναι αχρηστο?
το κοντο κιβωτιο ταχυτητων σε χαλαει?
τα semibuckets τι εχουν? προτιμας τα κανονικα καθισματα?
ο υπολογιστης ταξιδιου ειναι αχρηστος κατα την γνωμη σου?
μπορεις να μου πεις που εχεις διαβασει πληροφοριες για τα χιλιοστα που λες?(εξατμιση 2mm αναρτηση 19mm?) τα σπορ αμαξια κανονικα δεν εχουν ηχεια?και αν δεν εχουν ηχεια εχουν λατερνα?

Απλα εχει ονομασια σπορ(χωρισ να σημαινει οτι ειναι σπορ...απλα εχει χαρακτηριστικα σπορ) και δινει καποια πραγματα σε καλη τιμη.
Και για να καταλαβω ...το παιδι μιλα για πρωτο αυτοκινητο με λιγα χρηματα, εσενα ποια ειναι η προταση σου? Καμια βαρκα με 200 αλογα να το οδηγα στην Σαμο?με κοτσαδορο για να κουβαλα βυτιο με βενζινη?
και να κανει ραλι σε ευθειες 700 μετρων?

........Auto merged post: vasilis_val πρόσθεσε 10 λεπτά και 55 δευτερόλεπτα αργότερα ........



αυτη ειναι η προταση σου?15000 ευρω για fiat με 120 αλογα?
Παω πασο.....

........Auto merged post: vasilis_val πρόσθεσε 2 λεπτά και 43 δευτερόλεπτα αργότερα ........

και να τρεχεις με μετατροπες και κιτ σε συνεργεια......για να εχεις ενα πυραυλακι που καιει βενζινη και χωρις κρατηματα....και να σου βγαζει ζημιες καθε λιγο....
Νομιζω οτι το μαμα ειναι καλυτερο....
1)δεν εχει νοημα σε κατι μη αμερικανικο
2)εμενα οχι δεν με χαλαει αυτον που θα το παρει τον χαλαει..
3)σπορ αμαξι με 90 αλογα και 1και κατι τονο δεν χρειαζεται semibuckets
4)εκτως και αμα θελει να δει ποσο καιει στο πατα ασε στα φαναρια..
5)ιδια με της μαμας φιατ ειναι..
7) σπορ αμαξι με τοση χλιδα μεσα ειναι αμερικανια οχι σπορ αμαξι μου θυμιζει τα πρωτα supra Που ειχαν παει στην αμερικη που απο το δερμα και το ac ειχε παρει 34 κιλα παραπανω:p

η προταση πολλων ειναι περιεργως στην ελλαδα δεν πιανει κατι αλλο εκτως απο το group του autoκαιωdieselμεταμπουρα :whistle: εδω εβγαλαν το insignia car of the year που ειχαν και το gtr μεσα :rofl::rofl::rofl::rofl::rofl::rofl:

vasilis_val
15-07-09, 16:17
εγραψα πουθενα οτι το οπελ εχει καλυτερο κρατημα????
μα καλα δεν διαβαζεις καθολου?

........Auto merged post: vasilis_val πρόσθεσε 0 λεπτά και 50 δευτερόλεπτα αργότερα ........

και δεν απαντησες στο εξης....εγραψες για κατι χιλιοστα για τις αναρτησεις...μας λες απο που τα διαβασες?

........Auto merged post: vasilis_val πρόσθεσε 5 λεπτά και 46 δευτερόλεπτα αργότερα ........

1)δεν εχει νοημα σε κατι μη αμερικανικο
2)εμενα οχι δεν με χαλαει αυτον που θα το παρει τον χαλαει..


μπορεις να απαντησεις διαφορετικα σε αυτα τα 2?τι παει να πει μη αμερικανικο?μονο οι USA το βρισκουν χρησιμο?
το κοντο κιβωτιο ταχυτητων γιατι θα χαλαει αυτον που θα το παρει?

προσπαθησε να τεκμηριωνεις αυτα που λες και να διαβαζεις πριν απαντησεις(αυτο αφορα τα περι κρατηματος γιατι δεν εκανα πουθενα συγκριση fiat και opel σχετικα με το κρατημα τους. απλα ειπα οτι αν ενα αμξι ειναι μαμα με 120 και εσυ το κανεις 150 θα χασεις σε κρατηματα γιατι δεν ειναι στημενο για 150!)

........Auto merged post: vasilis_val πρόσθεσε 4 λεπτά και 47 δευτερόλεπτα αργότερα ........

και τελος αν εχεις παρει πληροφοριες απο εδω γι αυτα που λες
http://www.4tforum.gr/phpBB3/viewtopic.php?f=15&t=20546&start=105

το ξαναλεω παω πασο.....
το παιδι ζητησε πληροφοριες για τον εξοπλισμο του οπελ.

........Auto merged post: vasilis_val πρόσθεσε 16 λεπτά και 5 δευτερόλεπτα αργότερα ........

5)ιδια με της μαμας φιατ ειναι.. πες μου που το διαβασες!
Δηλαδη ελεος επαναδιατυπωνεις γνωμες και σχολια απο αλλα forum αλλων χρηστων χωρις να ξερεις την εγκυροτητα των πληροφοριων,τους αριθμους των κινητηρων που λες οτι περασαν σε corsa το ακουσες απο πωλητη?ο καθενας οτι θελει λεει

sonypspgr
15-07-09, 16:18
1)βασικο και κυριο δεν περνω πληροφοριες απο τα ελληνικα περιοδικα αντε ισως απο το power και απο αυτο αν
παμε να σου εμπεριστατωμενα τα χιλιοστα τα αναφερει στο www.fiatforum.com εκει που λεει για τις βλαβες θα το δεις εκει(τωρα τι ακριβως επελεξαν να δωσουν στην οπελ ρωτα τους δικια τους ειναι αλλωστε..)
το cruise control η autocruise δεν εχει νοημα οχι μονο εδω αλλα και σε ολοκληρη την ευρωπη διοτι απλα δεν υπαρχει δρομος που να το χρειαζεσαι δεν ειναι αμερικη οπου μια ευθεια τους κραταει οσο η μιση ελλαδα και απλα πατας το γκαζι φτανεις στα 100mph και πατας το cruise..
το short shift ειναι και για κοντα κιβωτια με τελικη το πολυ για τα 90 αλογα 150 ωστε να πεις οτι θα εχει χρησιμοτητα(δεν μιλαω ειδικα γενικα τα λεω)
το αμαξι αντεχει τουλαχιστον μεχρι οσα εχω δει 300 αλογα (με semi roll cage δηλαδη ραμμενο μεχρι την αρχη της πορτας)και 3 viscous διαφορικα αλλωστε το κιτ αυτο που ειπα εχει μεσα bilstein αμορτισερ και ελατηρια δεν βαζεις την τουρμπινα και τελος ;)
φυσικα και μιλησες οχι για την οπελ αλλα εμμεσως πλην σαφως..

μιλησα για κρατηματα για το φιατ με τα 120 αλογα στο οποιο ακουστηκε η γνωμη να μπει ενα κιτ και να παει στα 150.....

vasilis_val
15-07-09, 16:25
παλι δεν απαντησες.......που τα εχεις δει γραμμενα αυτα που λες,ακομα την εχω την απορια.

επαναλαμβανω απο που καταλαβες εμμεσως πλην σαφως οτι εκανα συγκριση για κρατηματα στα 2 αυτοκινητα...

δεν κανουμε απλα βολτα μεσα στο forum ψελνοντας αερολογιες περι mm εξατμισης αναρτησης και αμερικανιες. Προσπαθησε να απαντησεις χωρις γενικοτητες σε αυτα που λες

gatoulas
15-07-09, 16:26
Έχω την εντύπωση ότι τέτοιο kit δεν υπάρχει για το 120άρι το GP.
(Αν υπάρχει το θέλω :crazy:
Όπως θέλω και το κανούριο ταμπλώ αλλά δεν αλλάζω τα καθίσματά μου με τα τέσσερα στρογγυλά παπαράκια με τίποτις)
Ξέρω για το abarth GP το κίτ από τα 155 στα 180 που περιλαμβάνει και πολλά άλλα καλούδια "εμφάνισης"

vasilis_val
15-07-09, 16:29
---σε ενα αμαξι που τα φυσσιγια της αναρτησης ειναι 19mm---->αυτο ειπες αρχικα για το corsa

---εμπεριστατωμενα τα χιλιοστα τα αναφερει στο www.fiatforum.com εκει που λεει για τις βλαβες θα το δεις εκει(τωρα τι ακριβως επελεξαν να δωσουν στην οπελ ρωτα τους δικια τους ειναι αλλωστε..) --->και αυτο στα καπακια....πραγματικα εχεις γνωση αυτων που γραφεις ή λεμε και ξελεμε μετα απο 10 λεπτα

sonypspgr
15-07-09, 16:30
παλι δεν απαντησες.......που τα εχεις δει γραμμενα αυτα που λες,ακομα την εχω την απορια.

επαναλαμβανω απο που καταλαβες εμμεσως πλην σαφως οτι εκανα συγκριση για κρατηματα στα 2 αυτοκινητα...

δεν κανουμε απλα βολτα μεσα στο forum ψελνοντας αερολογιες περι mm εξατμισης αναρτησης και αμερικανιες. Προσπαθησε να απαντησεις χωρις γενικοτητες σε αυτα που λες

ε ψαχτα τι δεν καταλαβαινεις ακριβως δεν μπορω να καταλαβω?
σπορ εξατμιση= απλα ηχος κανονικη σπορ εξατμιση ειναι απο το χταποδι και πισω (σε καλυψα?)
(οσο για τις αμερικανιες δεν χρειαζεται να τα δω καπου..)
για την αναρτηση εφοσον δεν πιστευεις παρε ενα gp και ενα μετρο και μετρα το και ελα μετα πες μου ποσο μετρησες

vasilis_val
15-07-09, 16:33
εσυ μιλησες με νουμερα και σε ρωτησα που τα διαβασες?εσυ τα μετρησες με μετρο και τα λες?


επιτελους....! επαναλαμβανω απο που καταλαβες εμμεσως πλην σαφως οτι εκανα συγκριση για κρατηματα στα 2 αυτοκινητα...??????????????????????????????????????????????????????

sonypspgr
15-07-09, 16:34
εσυ μιλησες με νουμερα και σε ρωτησα που τα διαβασες?εσυ τα μετρησες με μετρο και τα λες?


επιτελους....! επαναλαμβανω απο που καταλαβες εμμεσως πλην σαφως οτι εκανα συγκριση για κρατηματα στα 2 αυτοκινητα...??????????????????????????????????????????????????????
εγω τα ψαχνω διοτι ξερω που θα ψαξω εσυ μαλλον δεν θες να ψαξεις διοτι δεν ξερεις που να ψαξεις (και το ιντερνετ δεν ειναι ο μονος τροπος..)
εμμεσως πλην σαφως ειπα τωρα εαν δεν καταλαβες:whistle:

vasilis_val
15-07-09, 16:36
:rofl: χαχαχαχαχαχαχαχαχ

........Auto merged post: vasilis_val πρόσθεσε 0 λεπτά και 34 δευτερόλεπτα αργότερα ........

εγω ειμαι αλλου και εσυ εισαι αλλου το εχεις ακουσει?

sonypspgr
15-07-09, 16:37
κατσε και διαβασε
http://www.google.gr/search?hl=el&safe=off&client=firefox-a&channel=s&rls=org.mozilla%3Aen-US%3Aofficial&hs=IMk&num=100&q=%CF%86%CF%85%CF%83%CE%B9%CE%B3%CE%B3%CE%B9%CE%B1%2B%CE%B1%CE%BD%CE%B1%CF%81%CF%84%CE%B7%CF%83%CE%B7&btnG=%CE%91%CE%BD%CE%B1%CE%B6%CE%AE%CF%84%CE%B7%CF%83%CE%B7&meta=

vasilis_val
15-07-09, 16:40
ελεος......χαχαχαχαχαχαχα

Λοιπον για τον φιλο που ανοιξε το topic καλη αγορα σε οτι και αν αγορασει,,ειτε ειναι πυραυλος 500 αλογα ειτε ειναι αμαξι με πεταλια,καλοδηγητο και προσοχη στους δρομους,,και στους ιπποτες της ασφαλτου που πανε σαν τρελοι

sonypspgr
15-07-09, 16:42
ελεος......χαχαχαχαχαχαχα

Λοιπον για τον φιλο που ανοιξε το topic καλη αγορα σε οτι και αν αγορασει,,ειτε ειναι πυραυλος 500 αλογα ειτε ειναι αμαξι με πεταλια,καλοδηγητο και προσοχη στους δρομους,,και στους ιπποτες της ασφαλτου που πανε σαν τρελοι
αυτο εχεις να πεις?:rofl::rofl::rofl::rofl::rofl::rofl::rofl::rofl:

vasilis_val
15-07-09, 16:52
φιλε μου τι να σου πω,αλλα σου λεω αλλα καταλαβαινεις και αλλα απαντας(βασικα ξεχνας να απαντησεις).(++οτι κανεις και υποθεσεις μονος σου χωρις να τα εχω γραψει καπου)
ειναι και ωρα να σχολασω........

........Auto merged post: vasilis_val πρόσθεσε 3 λεπτά και 47 δευτερόλεπτα αργότερα ........


κατσε και διαβασε
http://www.google.gr/search?hl=el&safe=off&client=firefox-a&channel=s&rls=org.mozilla%3Aen-US%3Aofficial&hs=IMk&num=100&q=%CF%86%CF%85%CF%83%CE%B9%CE%B3%CE%B3%CE%B9%CE%B1%2B%CE%B1%CE%BD%CE%B1%CF%81%CF%84%CE%B7%CF%83%CE%B7&btnG=%CE%91%CE%BD%CE%B1%CE%B6%CE%AE%CF%84%CE%B7%CF%83%CE%B7&meta=



δωσε απευθειας λινκ για τα φυσιγγια+αναρτηση γιατι ο κοσμος που θα κανει κλικ στο λινκ θα διαβαζει για οπλοπολυβολα και γεμισμα φυσιγγιων με μπαρουτι(και για να σε μπρολαβω δεσ τα αποτελεσματα της αναζητησης)

........Auto merged post: vasilis_val πρόσθεσε 1 λεπτά και 28 δευτερόλεπτα αργότερα ........

πρωτο αποτελεσμα Crete: Αντιαεροπορικό πολυβόλο χιλιάδες σφαίρες και φυσίγγια

δευτερο e-artemis > ΙΔΙΟΓΟΜΏΣΕΙΣ ΦΥΣΙΓΓΙΩΝ


Σε καλο να μου βγει το γελιο σημερα.........

opener
15-07-09, 17:27
... οπως ειπα για το corsa sport 1.4 90hp 3-θυρο η τιμη ειναι 13500 με το κλειδι στο χερι+δωρο συναγερμος.......
Opel Astra 1.6, 115hp, 5-θυρο η τιμη ειναι 15.300 με το κλειδι στο χερι+δωρο συναγερμος.
(Αλλαζουν θεση μονο=το 3 με το 5 :p )

Vtester
15-07-09, 17:36
Είδα σήμερα το Seat Ibiza SC 1,4 με 85 HP (ζήτησα και από εσάς κάποιες γνώμες αλλά δυστυχώς δεν πήρα απάντηση...)

Μου φάνηκε πολύ ωραίο και εντυπωσιακό αμάξι αλλά με χαμηλλή σχετικά ποιότητα πλαστικών...
Με ενόχλησε η απουσία μόνωσης κάτω από το κάπό της μηχανής...

Ή προσφορά που πήρα Seat Ibiza SC 1,4 με 85 HP στην Sport έκδοση είχε τελική τιμή τα 12,727 ευρώ (ίσως να είναι 200 πάνω - 200 κάτω, δεν το θυμάμαι καλά...) και περιελάμβανε μεταξύ άλλων:

17 ζάντες
4 αερόσακους
χειριστήρια στο τιμόνι
μηχανικό κλιματισμό
μπροστά δισκόφρενα - πίσω ταμπούρα
μεταλλικό χρώμα (το γαλάζιο που φοράει...)

Η τιμή του νομίζω για αυτά που προσφέρει είναι πολύ καλή... Με 350 κάτι ευρώ ακόμη μου είπαν ότι μπορώ να φτάσω την εγγύηση σε μηχανικά και ηλεκτρολοικά μέρη στα 5 χρόνια συνολικά (από τα 2)

Οι χώροι του είναι αρκετά καλοί (υπάρχει ένα σχετικό στρίμωγμα - μικρό μεν - για τους πίσω επιβάτες) αλλά κατά τα άλλα εχει αρκετά μεγάλο πορτ-μπαγκάζ< πράγμα εξαιρετικά χρήσιμο για τις αποσκευές μου όταν ταξιδεύω. Εντάξει δεν θέλω κάτι εξωπραγματικό αλλά όχι και χώρους σαν το C2....

Θα κάνω λίγα μαθήματα οδήγησης ακόμη και μετά θα πάω για test drive...

Περιμένω τις απόψεις σας περί του αυτοκινήτου (αποκλειστικά και μόνο παρακαλώ...!)

edit: Δεν βλέπω να κυκλοφορούν πολλά Ibiza καινούρια.. Τι γίνετε...?

----------------------------------------------------------------------------------------------------

@Vtester

Η πληρωμή θα γίνει με μετρητά.
Αυτή την στιγμή βρίσκομαι Χαλκιδική και η αγορά του αυτοκινήτου θα γίνει είτε από αντιπροσωπεία στην Χαλκιδική είτε από Θεσσαλονική.
Απλά στην Σάμο θα το χρησιμοποιώ το αυτοκίνητο και αν χρειαστεί κάποιο service το πηγαίνουμε εκέι.
Όσο αναφορά τον φόρο, στα ηλεκτρονικά είδη (π.χ. παραγγελίες από e-shop) έχουμε φορολόγηση 13%. Δεν ξέρω αν ισχύει και στα αμάξια... Θα το ψάξω γιατί αν τυχόν και καταλήξω στο Fiesta, η αντιπροσωπεία είναι 20 μέτρα από το σπίτι μου...!
Ηλιοροφή...?
Προς τι αυτό...?
Είναι λίγο τσιμπιμένες οι τιμές τους και δεν νομίζω να αρέσει και ιδιαίτερα στους γονείς μου αυτό...χαχα




Εγώ σου ξαναπροτείνω να κοιτάξεις μέχρι το πολύ 1300 κυβικά . Να κάνεις σίγουρα επέκταση εγγύησης αν θεωρείς συμφέρουσα την τιμή . Να μην τσιγγουνευτείς την μικτή ασφάλεια γιατί είσαι νέος οδηγός . Να μην διαλλέξεις 16/17 αρες ζάντες εκτός αν θές να πάθεις εγκεφαλικό όταν θα πάς να αλλάξεις λάστιχα . Να ρωτάς σε όλες τις αντιπροσωπείες πόσο κόστος έχουν τα service τους μέχρι και τα 60000 χλμ γιατι το φθηνό μπορεί να είναι πολλές φορές και το πιο ακριβό . Και τέλος την ηλιοροφή να απαιτήσεις να στην δώσουν δώρο ;) (όταν πληρώνεις μετρητοίς οι πωλητές κάνουν ακροβατικά)

elise
15-07-09, 17:41
περιμενε το πολο με τον 1.2 TSI και το DSG....

gerokost
15-07-09, 20:01
περιμενε το πολο με τον 1.2 TSI και το DSG....

+1


Και αυτό θα είναι πάρα πολύ καλή λύση..

leros2004
15-07-09, 22:41
Να ρωτάς σε όλες τις αντιπροσωπείες πόσο κόστος έχουν τα service
Απο τις σοβαρότερες δηλώσεις που γράφτηκαν στο threat..... :oneup:

icsd08063
16-07-09, 02:13
@ vasilis_val

Σε ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες...

@ Vtester
"Να μην διαλλέξεις 16/17 αρες ζάντες εκτός αν θές να πάθεις εγκεφαλικό όταν θα πάς να αλλάξεις λάστιχα"

Τι εννοείς ακριβώς φίλε μου...?
Εξήγησε μου αν έχεις τον χρόνο...
Το Ibiza που είδα μου το πρόσφεραν με 17άρες ζάντες.
Ποια η διαφορά (μειονεκτήματα -πλεονεκτήματα)?

"service"
Ναι είναι μία σημαντική παράμετρος που μου την υπενθύμισε και ο πατέρας μου σήμερα...
Θα το τσεκάρω με το Seat αν και από ότι είδε και ο πατέρας μου (όσο να 'ναι είναι πιο έμπειρος από εμένα) το Ibiza είναι πολύ χαμηλά ποιοτικά...
Από την μια η απουσία μόνωσης κα΄τω από το καπό, από την άλλη η λαμαρίνα κάτω από τους τροχούς που σε καμία περίπτωση δεν θυμίζει τον σχεδιασμό του δικού μας Astra (όχι αυτό που κυκλοφορεί τώρα αλλά το προηγούμενο μοντέλο...)


"Και τέλος την ηλιοροφή να απαιτήσεις να στην δώσουν δώρο (όταν πληρώνεις μετρητοίς οι πωλητές κάνουν ακροβατικά)"

Πραγματικά δεν το ήξερα αυτό...!:oneup:
Εννοείται πως η πληρωμή θα γίνει μετρητοίς... Δεν θέλω κανένα μπλέξιμο με τράπεζες...

Να εκφράσω όμως μια απορία -ένσταση:
Δεν χαλάει κάπως το δέσιμο του αμαξιού με την προσθήκη ηλιοροφής...?
Έχω ακούσει ότι τα 3θυρα είναι γενικά πιο δεμένα αμάξια από τα 5θυρα...
Βάζοντας ηλιοροφή σε ένα 3θυρο (ή και 5θυρο ακόμη) δεν επηρεάζεται το "δέσιμο" του αμαξιού...?
Κατά τα άλλα να φανταστώ ότι είναι πολύ ωραία η ηλιοροφή από το εςσωτερικό του αμαξιού ε???:p

@ elise
"περιμενε το πολο με τον 1.2 TSI και το DSG...."

που σημαίνει...?
ποιά η διαφόρά του από τα άλλα?
πότε αναμένεται...?

alexgk
16-07-09, 03:25
Σχετικά με την αλλαγή των διαστάσεων της ζάντας συμβουλέψου την αντιπροσωπεία, κατά πόσο και αν τυχόν αλλάζει η γεωμετρία του αυτοκινήτου. Είναι πιο εφετζίδηκες μεν οι 17άρες, κόβουν όμως τόσο σε εκκίνηση όσο και σε επιτάχυνση. Συμβουλέψου όμως την αντιπροσωπεία για οιαδήποτε αλλαγή. Σχετικά με τα service σε παλιότερο ibiza ήτανε κάνε 7.500χλμ. Δεν είναι χάλια επιλογή το seat, καθώς έχει από πίσω τον όμιλο vag που έχει αναβαθμίσει την ποιότητα του αυτοκινήτου και την αξιοπιστία των κινητήρων αφού ότι κινητήρα φοράει h seat του ίδιους φοράει η VW και η Skoda. Για την επιλογή των 1.600cc έχω μία επιφύλαξη, εν' όψη νέων μέτρων για τα τεκμήρια που παλιότερα είχε ακουστεί πως θα περιελάμβαναν και την κατηγορία των 1600cc. Πέραν αυτών, πράγματι πληρώνει τα ίδια τέλη κυκλοφορίας, πληρώνεις όμως μεγαλύτερη ασφάλεια, χωρίς να γνωρίζω τη διαφορά στο ύψος πληρωμής. Η επιλογή μου ευθύς εξαρχής ήτανε το Yaris ή από Ευρωπαϊκά το Fiesta, όμως σου αρέσει το ibiza κατά τη γνώμη μου, είναι και αυτό ένα αυτοκίνητο καλό.

Vtester
16-07-09, 03:52
Για τις 16/17 αρες : α)Να περάσεις μια βόλτα και να ρωτήσεις σε ενα μαγαζί που πουλάνε λάστιχα ενδεικτικά τιμές ελαστικών για 15αρες και για 17αρες και μετά θα καταλάβεις τι εννοώ.
β)Δεν ξέρω τι προφίλ ελαστικό του έχουν αλλά με μεγάλη πιθανότητα το αμάξι θα κοπανάει με 17αρες . Από λακούβες οι δρόμοι εκεί πως πάνε ;
γ)1400 85αλλόγατα με 17αρες το αμάξι θα είναι βήμα .

Την ηλιοροφή δεν κόβουν τον ουρανό και την βάζουν στην αντιπροσωπεία , έρχετε έτσι το αμάξι απο την μαμα εταιρεία και δεν χαλάει ούτε δέσιμο ούτε τίποτα . Επιπλεον για το αν είναι πιο δεμένα τα 3θυρα , ελπίζω να μην θες 3θυρο γι αυτόν τον λόγο , μιλάμε για αμάξι δρόμου και όχι για ράλλυ . Αν εσύ δεν θες ηλιοροφή μπορείς να ζητήσεις ότι εσυ γουστάρεις . Όπως καταλαβαίνεις έχει πέσει γενική αφραγγία , μπρόστα μου κοπέλα πήγε να πάρει σμαρτάκι και της ζητούσαν εγγυητές χαρτιά απο εδώ απο εκεί και τελικά δεν κατάφερε να το πάρει . Εσυ που πας με ζεστό μαρούλι πρέπει να έχεις ''θράσος'' .

imr
16-07-09, 04:05
Εγω θα σου προτεινα να μεινεις σε ζαντες μεχρι 16
Εξαρταται και απο το αυτοκινητο βεβαια αλλα με μεγαλυτερες το μονο που κερδιζεις ειναι εμφανιση και χανεις σχεδον σε ολους τους αλλους τομεις (ανεση/επιδοσεις κτλ)



Σε λιγο καιρο βγαινει και το πολο με κινητηρα 1.2 turbo, οπως ειπαν παραπανω ,πραγμα που σημαινει ελαχιστα δυνατα τελη και επιδοσεις κοντα σε 1600, σιγουρα πολυ καλη επιλογη καθως εχει και πολυ καλυτερη ποιοτητα εσωτερικου (δεν το εχω δει απο κοντα, κυριως απο οτι ακουω και κρινοντας απο την διαφορα leon/golf)

Βεβαια θα ανευει και η τιμη αρκετα και δεν ξερω αν θα ειναι μεσα στο budget σου (φυσικα και αν θελεις να δωσεις 1-2κ περισοτερα για καλυτερη ποιοτητα πλαστικων)
Απλα δες και το πολο απο κοντα και κοιτα αν θεωρεις οτι αξιζει τα παραπανω λεφτα που θα δωσεις


Το φιεστα το εχεις δει?

gatoulas
16-07-09, 13:07
Ξανά offtopic.
Με 17άρες κερδίζεις σε κράτημα αλλά για τη χρήση που μιλάμε και στο συγκεκριμένο αυτοκίνητο δε νομίζω ότι χρειάζονται.
Seat πάντως δε θα έπαιρνα :whistle: αλλά γούστα είναι αυτά

TheCondor
16-07-09, 13:41
Δεν κερδιζεις και τοσο σε κρατημα σε 80 αλογα αμαξι.

Πιο πολυ παιζει να χασει παρα να κερδισει.

aggelik
16-07-09, 13:42
Μία Νέα BMW Z4 με 50 άτοκες δόσεις :rofl:

thePrince
16-07-09, 13:56
Δεν καταλαβαίνω γιατί είναι λίγα τα 90 άλογα από 1400 κυβικά. Ίσως επειδή έχω μηχανή. Είναι πάντως υπεραρκετά για να κινήσουν ένα αυτοκίνητο ενός τόνου, φορτωμένο με λογικό βάρος και το air condition αναμένο μέχρι το μεγαλύτερο όριο ταχύτητας της χώρας που είναι τα 130 χλμ/ώ, χωρίς ιδιαίτερο ζόρι. Ειδικά για την περίπτωση της κίνησης σε νησί και Χαλκιδική όπου οι μεγαλύτερες ευθείες είναι 1 χιλιόμετρο και δεν υπάρχουν αυτοκινητόδρομοι. Να επισημάνω δε πως τα περισσότερα άλογα ΔΕΝ μεγαλώνουν ούτε το πέος ούτε το ύψος του οδηγού και βέβαια δεν κάνουν ασφαλέστερη την κίνηση.
Οδηγήσαμε το Seat και μας φάνηκε λίγο στριμωγμένο αλλά προσεγμένο. Θα συμφωνήσω πως οι 17άρες ζάντες είναι άχρηστες, όχι γιατί «αυτό το αμάξι δεν χρειάζεται καλύτερο κράτημα» ή «έχει λίγα άλογα» αλλά διότι, όπως αναφέρθηκε ήδη, τα ελαστικά θα στοιχίζουν πολύ περισσότερο και, αν το οδικό δίκτυο της Σάμου είναι όπως το θυμάμαι πριν από 5 χρόνια, θα σπας από μία ζάντα κάθε χρόνο!

dimitriosgr
16-07-09, 22:58
Opel Astra 1.6, 115hp, 5-θυρο η τιμη ειναι 15.300 με το κλειδι στο χερι+δωρο συναγερμος.
(Αλλαζουν θεση μονο=το 3 με το 5 :p )

συγγρου best car κλεισαμε το corsa 1.4 full extra 5θυρο 13000 τελικη μετρητοις κλειδι στο χερι

imr
16-07-09, 23:19
συγγρου best car κλεισαμε το corsa 1.4 full extra 5θυρο 13000 τελικη μετρητοις κλειδι στο χερι


corsa η astra? :p

icsd08063
17-07-09, 02:16
Παιδιά έχει ήδη βγει το νέο Astra (για το κοινό πότε θα είναι διαθέσιμο δεν το γνωρίζω, ούτερ και τιμές...) ο΄πότε αν κινηθώ προς Opel θα το έχω στα υπ'όψιν μου.

Το Σάββατο θα πάω προς την Ford να τσεκάρω το Fiesta και προς Fiat για το Punto.

@ ADSLgr.com All rights reserved.