PDA

Επιστροφή στο Forum : Πρώτο Αυτοκίνητο - Ποιό?



Σελίδες : 1 2 3 [4] 5 6

Spanos
17-07-09, 02:24
Πρώτο Αυτοκίνητο - Ποιό?

elise
17-07-09, 10:27
καλη σακαρακα θα ειναι και το καινουργιο το ΑΣΤΡΑ....

sonypspgr
17-07-09, 11:04
το αστρα περιεργως με το πιο χαλια πατωμα που θα μπορουσε να παρει απο την gm καταφερε να το κανει να στριβει (σε σχεση με τα αμερικανικα που το στριβεις μισο χλμ πριν ερθει η στροφη..)

anakin
18-07-09, 11:55
Λοιπόν γεια σας και πάλι. Χτες πήρα το punto 1.2 που είχα πει νωρίτερα στο thread. Αυτό που έχω να πω είναι ότι καλύπτει όλες τις ανάγκες ενός νεου οδηγού είναι σχετικά αθόρυβο. Έχει καλο εξοπλισμό μέσα με διάφορες ρυθμίσεις στον υπολογιστή ταξιδίου κλ. Τα πλαστικά του μέσα και η ποιότητα γενικώς είναι κλάσεις κάτω απο το corsa/astra. Βεβαια είδικά απο το astra μας είχε τα μισά, στην κυριολεξία, λεφτά.
Για μένα φίλε πήγαινε είτε σε corsa, είτε σε fiesta που είναι ποιοτικότερα. Άσε τις 17άρες ζάντες και τα turbo. Αυτά είναι όνειρα θερινής νυκτός για όσους βλέπουν νέο αμάξι μόνο σε βιτρίνα. Να βρείς ένα καλούτσικο εξοπλισμό που να καλύπτει τις ανάγκες σου με 1400 κυβικά και θα υπερκαλύπτει τις ανάγκες σου.
Το θετικό στο punto είναι πως μάλλον έχει το φθηνότερο service. Τα λάδια π.χ θέλουν άλλαγμα πρώτη φορά στα 10.000 χλμ και μετά ανά 30.000, ενώ στα opel είναι πρώτη φορά στα 1000 και μετα ανά 15.000.


καλη σακαρακα θα ειναι και το καινουργιο το ΑΣΤΡΑ....

Μ' αρέσεις γιατί φαίνεσαι καλός προφήτης, βιομηχανικός κατάσκοπος, ξερόλας. Που απ' την αρχή του thread έχετε προτείνει σε νεαρό οδηγό 17αρες ζάντες, 2000cc, μεταχειρισμένες μαύρες τρύπες χρημάτων όπως το type-r.

opener
18-07-09, 12:10
.....
Το θετικό στο punto είναι πως μάλλον έχει το φθηνότερο service. Τα λάδια π.χ θέλουν άλλαγμα πρώτη φορά στα 10.000 χλμ και μετά ανά 30.000, ενώ στα opel είναι πρώτη φορά στα 1000 και μετα ανά 15.000..
Σημερα =
.... στα opel astra είναι πρώτη φορά στα 30.000 και μετα ανά 30.000. ;)
(εκτος και εαν αναφερεσαι σε opel 10ετιας/20ετιας)

Vtester
18-07-09, 12:30
Παιδιά το λάδι για τον κινήτηρα είναι το σημαντικότερο πράγμα , όσο νωρίτερα τόσο καλύτερα , εκτός και αν θέλετε να πάρετε το μοτέρ στα χέρια . Και ειδικά μέχρι την πρώτη αλλαγή συνεχής έλενχος , αν περιμένετε να ανάψει το λαμπάκι ένδειξης θα είναι πλέον άργα .

anakin
18-07-09, 12:47
Σημερα =
.... στα opel astra είναι πρώτη φορά στα 30.000 και μετα ανά 30.000. ;)
(εκτος και εαν αναφερεσαι σε opel 10ετιας/20ετιας)

Μάλλον θα τα θυμάμαι λάθος... Το αστρα που έχω είναι το τελευταίο 5θυρο 1.4 του 8/2005.

alexgk
18-07-09, 15:21
Για να βγει φθηνότερο ένα αυτοκίνητο όπως το punto σε σχέση με το astra από κάπου πρέπει να κόψει η εταιρία. Άλλης ποιότητας πλαστικά θα μπούνε, άλλης ποιότητας ύφασμα, διαφορετική μόνωση στο θάλαμο των επιβατών που είναι μεγάλο κόστος, διαφορετική ποιότητα στη βαφή, ποιοτικός έλεγχος κλπ. Τα opel ποτέ δεν τα μπόρεσα λόγω του ασαφούς συστήματος διεύθυνσης. Το fiesta μου άρεσε από γερμανικά. Όσο για τα turbo χώρια από τη συντήρηση και την προσοχή στη χρήση που χρειάζεται και η τουρμπίνα, είναι κάτι που έχει κόστος αν χαλάσει. Ατμόσφαιρα για να έχω το κεφάλι μου ήσυχο.
Καλοτάξιδο να είναι το Punto ;)

TheCondor
18-07-09, 18:15
Λοιπόν γεια σας και πάλι. Χτες πήρα το punto 1.2 που είχα πει νωρίτερα στο thread. Αυτό που έχω να πω είναι ότι καλύπτει όλες τις ανάγκες ενός νεου οδηγού είναι σχετικά αθόρυβο. Έχει καλο εξοπλισμό μέσα με διάφορες ρυθμίσεις στον υπολογιστή ταξιδίου κλ. Τα πλαστικά του μέσα και η ποιότητα γενικώς είναι κλάσεις κάτω απο το corsa/astra. Βεβαια είδικά απο το astra μας είχε τα μισά, στην κυριολεξία, λεφτά.
Για μένα φίλε πήγαινε είτε σε corsa, είτε σε fiesta που είναι ποιοτικότερα. Άσε τις 17άρες ζάντες και τα turbo. Αυτά είναι όνειρα θερινής νυκτός για όσους βλέπουν νέο αμάξι μόνο σε βιτρίνα. Να βρείς ένα καλούτσικο εξοπλισμό που να καλύπτει τις ανάγκες σου με 1400 κυβικά και θα υπερκαλύπτει τις ανάγκες σου.
Το θετικό στο punto είναι πως μάλλον έχει το φθηνότερο service. Τα λάδια π.χ θέλουν άλλαγμα πρώτη φορά στα 10.000 χλμ και μετά ανά 30.000, ενώ στα opel είναι πρώτη φορά στα 1000 και μετα ανά 15.000.



Μ' αρέσεις γιατί φαίνεσαι καλός προφήτης, βιομηχανικός κατάσκοπος, ξερόλας. Που απ' την αρχή του thread έχετε προτείνει σε νεαρό οδηγό 17αρες ζάντες, 2000cc, μεταχειρισμένες μαύρες τρύπες χρημάτων όπως το type-r.

Δεν πιστευω να κανεις service στα 30 χιλιαδες χιλιομετρα...

Στα τρια service θα πας για ανακατασκευη του κινητηρα :rofl::rofl::rofl:

10 χιλιαδες το ανωτατο με οποιοδηποτε λαδι, αν δεν θες να κοιτας το πιστονι και να βλεπεις το πατωμα ;)

anakin
19-07-09, 02:09
Δεν πιστευω να κανεις service στα 30 χιλιαδες χιλιομετρα...

Στα τρια service θα πας για ανακατασκευη του κινητηρα :rofl::rofl::rofl:

10 χιλιαδες το ανωτατο με οποιοδηποτε λαδι, αν δεν θες να κοιτας το πιστονι και να βλεπεις το πατωμα ;)

Εγώ συνήθως το πάω ανα 10.000, γιατί τόσα κάνω κάθε χρόνο, βλέπεις δεν χρησιμοποιώ τόσο πολύ το αυτοκίνητο. Χτες ο μηχανικός της fiat είπε 30.000 και το άκουσα ξεκάθαρα. Και πάλι όμως τοσο πολύ δεν πρόκειται να το αφήσω, γιατί τόσα θα κάνει σε 3 χρόνια :p

icsd08063
20-07-09, 03:21
Καλησπέρα σας και πάλι...

Το Σάββατο είδα το Putno στην αντιπροσωπεία της Fiat.
Αρχικά τα πλαστικά είναι όντως πολύ χαμηλής ποιότητας - ίδιας με αυτή του Ibiza θα έλεγα. Απογοητεύτηκα κάπως γιατί και τα τα δύο αυτοκίνητα που έχω δει μέχρι τώρα εμφανίζονται με πολύ χαμηλή ποιότητα πλαστικών.
Σε σχέση με το Ibiza είναι λίγο πιο συμπαθητικό αμάξι. Είχε και μόνωση κάτω από το καπό.
Γενικά πάντως δεν μπορώ να πω ότι με εντυπωσίασε ιδιαίτερα (ίσως γιατί δεν το είδα και στο κατάλληλο χρώμα με την κατάλληλη ζάντα), ούτε με ένα καλό εξοπλισμό.
Στον ίδιο χώρο υπήρχε και η Mito της Alfa Romeo. Δεν άντεξα και της έριξα και αυτής μια ματιά - παρόλου που στεκόμουν μπροστά σε 150 κάτι άλογα...:oops:
Πολύ ωραίο εσωτερικό, το ίδιο όμορφο εξωτερικό, εντυπωσικές πόρτες χωρίς κολώνες, επιλογή "D.N.A." και γενικά ένα πολύ ωραίο αυτοκίνητο... Θα ήθελα τις γνώμες σας και για αυτό παρακαλώ...

;)

rdrnws
20-07-09, 11:38
Μην ξεχνάμε και την μικτή ασφάλεια. Ένας φίλος πήρε πριν μερικά χρόνια το νέο τότε φιέστα 1.4 με όλα τα καλά και δεν του περισσέψανε για μικτή. Μετά το έκανε συγκρουόμενο και το πλήρωσε διπλό...

Επίσης, ο πολύς εξοπλισμός στην κατηγορία 1.4 με μικρό σκάφος (πουντο, κλιο, κλπ) είναι πεταμένα λεφτά. Το αυτοκίνητο σε 4 χρόνια δεν έχει μεταπωλητική αξία ούτως ή άλλως...

alexgk
20-07-09, 13:22
Μέσα είναι όμορφο, όσο για την αξιοπιστία της Alfa Romeo ρώτησε καλύτερα τους ιδιοκτήτες της πόσο και αν είναι ευχαριστημένοι......

gladiator79
21-07-09, 02:07
Βασικα εχω τα ιδια διλημματα με το φιλο που ανοιξε το θεμα...και βεβαια εχω καταληξει,αφου απερριψα μερικα ακομα,στο Grande Punto και το Fiesta.Και τα δυο εχουν τα δυνατα τους σημεια.Μια ερωτηση:αληθευει οτι το Ford ειναι πιο ευχαριστο στην οδηγηση απο το Fiat;

imr
21-07-09, 05:26
Καλησπέρα σας και πάλι...

Το Σάββατο είδα το Putno στην αντιπροσωπεία της Fiat.
Αρχικά τα πλαστικά είναι όντως πολύ χαμηλής ποιότητας - ίδιας με αυτή του Ibiza θα έλεγα. Απογοητεύτηκα κάπως γιατί και τα τα δύο αυτοκίνητα που έχω δει μέχρι τώρα εμφανίζονται με πολύ χαμηλή ποιότητα πλαστικών.
Σε σχέση με το Ibiza είναι λίγο πιο συμπαθητικό αμάξι. Είχε και μόνωση κάτω από το καπό.
Γενικά πάντως δεν μπορώ να πω ότι με εντυπωσίασε ιδιαίτερα (ίσως γιατί δεν το είδα και στο κατάλληλο χρώμα με την κατάλληλη ζάντα), ούτε με ένα καλό εξοπλισμό.
Στον ίδιο χώρο υπήρχε και η Mito της Alfa Romeo. Δεν άντεξα και της έριξα και αυτής μια ματιά - παρόλου που στεκόμουν μπροστά σε 150 κάτι άλογα...:oops:
Πολύ ωραίο εσωτερικό, το ίδιο όμορφο εξωτερικό, εντυπωσικές πόρτες χωρίς κολώνες, επιλογή "D.N.A." και γενικά ένα πολύ ωραίο αυτοκίνητο... Θα ήθελα τις γνώμες σας και για αυτό παρακαλώ...

;)



H mito πολυ ωραιο αμαξακι αλλα για εμενα δεν αξιζει τα χρηματα της, ειναι ακριβουτσικη, μπορεις να βρεις καλυτερα αμαξια σε αυτα τα λεφτα (βεβαια ειναι πολυ πιο ομορφη απο ολα τα υπολοιπα :p )


Παντως αφου θελεις καλη ποιοτητα εσωτερικου μαλλον πρεπει να πας προς polo, ριξτου μια ματια, σιγουρα θα σε καλυψει στο θεμα πλαστικων

Για εμενα πηγαινε για fiesta/polo, οτι σου αρεσει πιο πολυ :)

Το πολο βεβαια αν υπαρχει σε εκδοση με 1.2tsi η 1.4 tsi οι ατμοσφαιρικοι 1.4 ειναι πολυ αδυναμοι

gatoulas
21-07-09, 10:21
Polo. Διεκδικεί επάξια τον τίτλο του πιο άσχημου εσωτερικού! Αποκορύφωμα η ηλήθια ποτηροθήκη (υπάρχει και στα καινούρια άραγε...)

tsavman
22-07-09, 16:19
Polo. Διεκδικεί επάξια τον τίτλο του πιο άσχημου εσωτερικού! Αποκορύφωμα η ηλήθια ποτηροθήκη (υπάρχει και στα καινούρια άραγε...)

Αυτό είναι σχετικό. Στο προηγούμενο Polo 1.4 που έχει ο αδερφός μου τα πλαστικά του είναι σαν καινούρια 5 χρόνια μετά..

Και μη μιλήσω για την οδηγική συμπεριφορά του "μικρού".. πολλά μεσαία θα ζηλέψουν!

+1 για το Polo 1.2 TSI από μένα:oneup:

DOU
01-08-09, 18:26
59763
59764

Χωρις να πρωτοτυπει εσωτερικα,φαινεται οτι τουλαχιστον μια ποιοτητα την εχει το νεο polaki.Λιτο μεν αλλα τουλαχιστον απο το εσωτερικο ενος yaris για παραδειγμα ειναι ενα επιπεδο πανω. Τωρα δεν ξερω ποτε θα βγαλουν τον 1.2 TSI 105PS και αξιζει η αναμονη.

DOU
15-08-09, 21:28
Καταρχην ετσι οπως ειναι τα πραγματα σαν πρωτο αυτοκινητο δεν θα επαιρνα καινουριο,οι τιμες στα μεταχειρισμενα εχουν πεσει αισθητα και με λιγο ψαξιμο και με κανενα γνωστο μπορεις να βρεις καλες περιπτωσεις.

leros2004
17-08-09, 03:40
Καλησπέρα σας και πάλι...

Το Σάββατο είδα το Putno στην αντιπροσωπεία της Fiat.
Αρχικά τα πλαστικά είναι όντως πολύ χαμηλής ποιότητας - ίδιας με αυτή του Ibiza θα έλεγα. Απογοητεύτηκα κάπως γιατί και τα τα δύο αυτοκίνητα που έχω δει μέχρι τώρα εμφανίζονται με πολύ χαμηλή ποιότητα πλαστικών.
Σε σχέση με το Ibiza είναι λίγο πιο συμπαθητικό αμάξι. Είχε και μόνωση κάτω από το καπό.
Γενικά πάντως δεν μπορώ να πω ότι με εντυπωσίασε ιδιαίτερα (ίσως γιατί δεν το είδα και στο κατάλληλο χρώμα με την κατάλληλη ζάντα), ούτε με ένα καλό εξοπλισμό.
Στον ίδιο χώρο υπήρχε και η Mito της Alfa Romeo. Δεν άντεξα και της έριξα και αυτής μια ματιά - παρόλου που στεκόμουν μπροστά σε 150 κάτι άλογα...:oops:
Πολύ ωραίο εσωτερικό, το ίδιο όμορφο εξωτερικό, εντυπωσικές πόρτες χωρίς κολώνες, επιλογή "D.N.A." και γενικά ένα πολύ ωραίο αυτοκίνητο... Θα ήθελα τις γνώμες σας και για αυτό παρακαλώ...

;)

Θα σου πω μια μικρή ιστορία: πριν 3 εβδομάδες ήμουν στο χωριό για διακοπές και η ξαδέρφη μου ξεφούρνισε ότι πήρε δίπλωμα και θέλει καινούργιο αυτοκίνητο. Της άρεσαν 3: Mazda2, fiesta, corsa. Κάναμε 1 βόλτα στις αντιπροσωπίες να τα δει και από κοντά. Mazda & Fiesta οδηγήθηκαν και από τους 2 μας. Το corsa απορρίφθηκε μόλις το είδε από κοντά.
Γυρίζοντας για το σπίτι έκανα 1 τελευταία στάση στην Alfa Romeo για να της δείξω τι θέλω περίπου να πάρω (MiTo Gta:sorry:). Είχε 1 κόκκινη απλή στην έκθεση, με το που μπαίνουμε μέσα σκάει 1 χαμόγελο και μου λέει:
Ααα αυτή είναι ωραία μέσα, τα άλλα 3 γιατί είναι όλα ίδια ? Φασόν τα βγάζουν καθίσματα-ταμπλό ?
Να μην τα πολυλογώ πιάνουμε το πωλητή να ρωτήσουμε για την απλή έκδοση πόσο έχει δόσεις κτλ κτλ....
Να σημειώσω ότι σε όλους αφου τελειώναμε με τα αυτοκίνητα ρωτούσα για καθιερωμένο service, ανταλλακτικά:
Mazda κάθε 20.000 ή 1 χρόνος (όποιο φτάσει πρώτο) 200€
Fiesta κάθε 20.000 ή 1 χρόνος (όποιο φτάσει πρώτο) 50€
Alfa κάθε 30.000 όποτε τα φτάσεις 30€

Θέλεις να σου πω ποιο θα παραλάβει την Τετάρτη που μας έρχεται :hmm:
Αν σου γυάλισε μην το ψάχνεις κάνε τη χάρη στον εαυτό σου και παρήγγειλε τη (οδήγησε τη για να καταλάβεις ότι πρόκειται για άλλο φρούτο) :)....

Αν βγάλω έξω τη Mito, οδηγικά μου άρεσε περισσότερο το mazda αλλά θεωρώ νταβατζιλίκι το 200αρη που ζητάνε, χώρια τα πανάκριβα ανταλλακτικά . Το Fiesta πιστεύω είναι η πιο τίμια αγορά αν και πιο ήπιο οδηγικά (για τα δικά μου γούστα).
Στο corsa με απογοήτευσε το ταμπλό του, πίεσα λιγάκι στη περιοχή κοντά στο τζάμι (από τη πλευρά του συνοδηγού) και έκανε λες και ήταν στον αέρα :hmm: Οδηγικά no commet η ξαδέρφη δεν ήθελε καν να το οδηγήσει....

Επίσης βάζω στα +
Mazda Fiesta έχουν μικρότερο σήμα τελών
Στα -
Ταμπούρα πίσω (2010 φτάνουμε)

TheCondor
17-08-09, 05:56
Καλοταξιδο ευχομαι στη ξαδερφη σου.

Αλλα με αλλαγη λαδιων καθε 20 η 30 χιλιαδες χιλιομετρα, στην τεταρτη-πεμπτη αλλαγη παει για ανακατασκευη στο χαλαρο.

Αλλαγες αυστηρα μεχρι και 10 χιλιαδες και ποτε παραπανω.

leros2004
17-08-09, 10:51
Καλοταξιδο ευχομαι στη ξαδερφη σου.

Αλλα με αλλαγη λαδιων καθε 20 η 30 χιλιαδες χιλιομετρα, στην τεταρτη-πεμπτη αλλαγη παει για ανακατασκευη στο χαλαρο.

Αλλαγες αυστηρα μεχρι και 10 χιλιαδες και ποτε παραπανω.

Τα χιλιόμετρα που έγραψα είναι για τα προγραμματισμένα service, λάδια χαλαρά κάθε 10, προσωπικά για εκείνη κάθε χρόνο (δεν πρόκειται να κάνει 10.000 σε 1 χρόνο, μένει Καβάλα).....:oneup:

teodor_ch
20-08-09, 11:37
alfa romeo για πρωτάρη οδηγό ΠΟΤΕ

εγώ θα τις έδειχνα κανένα hyundai που έχουν κορυφαία κιβώτια ταχυτήτων
ή όποιο άλλο απο τα daihatsu, honda, toyota

στην alfa με το που τελειώσει η εγγύηση θα το πληρώσει καινούργιο το αμάξι

iloxos
20-08-09, 11:47
η μίτο θέλει όπως όλες οι άλφα λάδια ανα 10,000 και σέρβις ανα 20,000 που πάει απο 250 μέχρι 750.

η μιτο με τους 95 ίππους κάνει 14,000 είναι τρομερή αγορά και πανέμορφό αυτοκίνητο που θα κρατήσει για μια 9ετία τουλάχιστον.

και είναι και ασφαλές για πρώτο αμάξι γιατί έχει πλήρες πακέτο ηλεκτρονικών και αερόσακων χώρα τα τρελά φρένα-τιμόνι και τις ράγες τρένου κάτω απο τα λάστιχα.

παρόμοιες επιδόσεις στο δρόμο με την μίτο έχουν γιαπωνέζικα και κορεάτικα 30,000Ε ενώ η 155άρα μίτο είναι απλώς dream car στο δρόμο για τις ασιατικές μαούνες με τα φρένα-κρατήματα ποδηλάτου bmx


Υγ οι άλφα είναι για γεμάτες τσέπες γιατί προσφέρει όλα τα πάνω.
αλλιώς kia picanto και μια εικόνα της παναγίας ή τον επιτάφιο δεμένα με σκοινί στην οροφή.

TheCondor
20-08-09, 12:09
η μίτο θέλει όπως όλες οι άλφα λάδια ανα 10,000 και σέρβις ανα 20,000 που πάει απο 250 μέχρι 750.

η μιτο με τους 95 ίππους κάνει 14,000 είναι τρομερή αγορά και πανέμορφό αυτοκίνητο που θα κρατήσει για μια 9ετία τουλάχιστον.

και είναι και ασφαλές για πρώτο αμάξι γιατί έχει πλήρες πακέτο ηλεκτρονικών και αερόσακων χώρα τα τρελά φρένα-τιμόνι και τις ράγες τρένου κάτω απο τα λάστιχα.

παρόμοιες επιδόσεις στο δρόμο με την μίτο έχουν γιαπωνέζικα και κορεάτικα 30,000Ε ενώ η 155άρα μίτο είναι απλώς dream car στο δρόμο για τις ασιατικές μαούνες με τα φρένα-κρατήματα ποδηλάτου bmx


Υγ οι άλφα είναι για γεμάτες τσέπες γιατί προσφέρει όλα τα πάνω.
αλλιώς kia picanto και μια εικόνα της παναγίας ή τον επιτάφιο δεμένα με σκοινί στην οροφή.

Μη φας, εχει γλαροσουπα!

Πιο υπερτιμημενα αμαξια απο τα αλφα δεν υπαρχουν.

iloxos
20-08-09, 12:18
μετά τα 1,500,000 χιλιάδες χιλιόμετρα έχω κάποια άποψη για αμάξια πιστεύω...

εσύ που στηρίζεις την γνώμη σου;

TheCondor
20-08-09, 12:34
Σε αρκετα χιλιομετρα επισης, και στην αντικειμενικοτητα.

Καμιας δεκαετιας αλφα σε αξιολογη κατασταση κυκλοφορει?

Η μηπως ειναι τα περισσοτερα παρταλιασμενα και μεσα στα προβληματα?

giwrgosth
20-08-09, 12:39
Καμιας δεκαετιας αλφα σε αξιολογη κατασταση κυκλοφορει?
Η μηπως ειναι τα περισσοτερα παρταλιασμενα και μεσα στα προβληματα?
Θες και τα λες αυτά? Να σου δείξω χιλιάδες σε άριστη κατάσταση.
Αν κάποιοι ιδιοκτήτες ήταν ηλίθιοι και δεν έκαναν τα σέρβις σωστά με αποτέλεσμα να παρταλιάσουν όπως λες, οι Άλφα φταίνε?

TheCondor
20-08-09, 12:41
Θες και τα λες αυτά? Να σου δείξω χιλιάδες σε άριστη κατάσταση.
Αν κάποιοι ιδιοκτήτες ήταν ηλίθιοι και δεν έκαναν τα σέρβις σωστά με αποτέλεσμα να παρταλιάσουν όπως λες, οι Άλφα φταίνε?

Τι θελω και τα λεω?

Δεν βλεπεις τι κυκλοφορει?

Ελεος πια σε αυτο το θρεντ.

Αναγατε τα αλφα στη μονη αληθεια, αν ειναι δυνατον.

Και αλλα αμαξια εχουν φαει τρελη κακομεταχειριση και ακομα κυκλοφορουν και γραφουν πανω απο 300-400 χιλιαδες χιλιομετρα.

Στα αλφακια το κοντερ σταματαει καπου στις 200, αντε 250. Μετα το χαος.

giwrgosth
20-08-09, 12:52
Αναγατε τα αλφα στη μονη αληθεια, αν ειναι δυνατον.
Ειμαι οπαδός του ΠΑΟ και όχι κάποιας εταιρίας, δεν έτυχε να έχω οδηγήσει ποτέ Alfa Romeo, δεν μπορώ να την κρίνω σαν συμπεριφορά κλπ, απλά οι Alfa γενικά είναι ότι πιο όμορφο κατασκευάζετε στο χώρο του αυτοκινήτου.
Ασχολούμε όμως με αυτοκίνητα κάτι δεκαετίες, έχω μπει σε δεκάδες συνεργεία και για μένα αυτό που λες δεν ισχύει, τις ίδιες βλάβες με όλα τα υπόλοιπα έχουν, αν τα προσέξεις!
Είτε λέγετε Alfa, είτε ΚΙΑ, είτε BMW, αν δεν του φερθείς όπως πρέπει θα παρταλιάσει, τόσο απλό είναι!

TheCondor
20-08-09, 12:59
Το ποσο ομορφα ειναι η alfa και το καθε αμαξι, ειναι ακρως υποκειμενικο.

Εμενα μου μοιαζουν κομπλεξικα αμαξια παντως. Ομορφα αλλα κομπλεξικα.

Το οτι ειναι το πιο ομορφο για καποιους δεν λεει κατι. Δεν ειναι δυνατον σε μια τοσο συνθετη κατασκευη που κραταει τη ζωη μας και των δικων μας να κρινουμε με βαση την ομορφια. ( δεν λεω οτι μπορει να μην ειναι ασφαλη ως αμαξια, απλα σχολιαζω το κριτηριο )

Εχει καταντησει καραμελα πια, αυτο σχολιαζω.

Ομορφα, so what. Και αλλα ειναι ομορφα, καλυτερα, φτηνοτερα, και κανουν περισσοτερα χιλιομετρα. Αλλα δεν παιρνουν το credit που τους αξιζει, επειδη καποιοι βλεπουν τα αμαξια σαν βιτρινα.

alexgk
20-08-09, 13:01
Από τα Ιταλικά έχω άσχημες εμπειρίες κυρίως με τα ηλεκτρικά τους, αλλά από την Alfa - Romeo ακόμη πιο άσχημες. Λάδια καίγανε, ο κινητήρας αναξιόπιστος και τα ανταλλακτικά ακριβά. Κράτημα, εμφάνιση, εσωτερικό καταπληκτικά, αλλά μακάρι να γινόταν να βάλω μοτέρ από άλλη μάρκα.

giwrgosth
20-08-09, 13:22
Εχει καταντησει καραμελα πια, αυτο σχολιαζω.
Καραμέλα έχει καταντήσει το κλισέ τα τάδε καίνε λάδια, τα άλλα έχουν καλές αναρτήσεις, τα παραπέρα έχουν προβλήματα με τα ηλεκτρικά κλπ. Ήμαρτον, στον 21ο αιώνα ζούμε, ακόμη και οι κινέζοι βγάζουν αξιόπιστα αυτοκίνητα, δεν πρέπει να μιλάμε με βάση τι γινόταν τη δεκαετία του 80 που ο κάθε κατασκευαστής έκανε ότι του καπνίσει, πλέον μηχανικοί και σχεδιαστές αλλάζουν εταιρείες, εταιρείες βγάζουν από κοινού αυτοκίνητα και μοιράζοντε την τεχνογνοσία του, ας ξεκολήσουμε από αυτό κάποια στιγμή!
Η αξιοπιστία και η ασφάλεια των αυτοκινήτων έχει φτάσει εκεί που δεν πάει άλλο πια, οπότε τα κριτήριά μας για επιλογή αυτοκινήτου θα πρέπει να είναι πιο υποκειμενικά, όπως πχ η εμφάνισή τους και ο χαρακτήρας τους και όχι αν καίνε λάδια και αν έχουν πρόβλημα με τα ηλεκτρικά! Ναι τα ιταλικά είχαν κάποτε πρόβλημα με τα ηλεκτρικά τους, ναι τα FIAT τσιμπούσαν λαδάκι, την έχω πάθει και εγώ, αλλά ποια η διαφορά στα ηλεκτρικά του ιταλικού και του γερμανικού από τη στιγμή που και τα δύο ψωνίζουν από την BOSCH?

NoDsl
20-08-09, 13:28
Πάρε το νέο YARIS. 1330 κυβικά, μικρή κατηγορία τελών κυκλοφορίας, ρύποι κάτω απο 120γρ/χλμ, βενζίνη μηδέν, 100 αλόγατα, 13440 το Luna με συναγερμό δώρο και χωρίς μεταλικό χρώμα και είσαι κυριλέ. 6 χρόνια εγγύηση παντού και στο χώρο του μοτέρ χωράει η πεθερά πριν το τρακάρεις εις γνώση σου.

Απλά άψογο αμαξάκι για τα λεφτά του και για τα κριτήρια της Ελλάδας. Και αντιπροσωπίες που συνήθως συνενοείσαι.

Μόλις το είδα απο κοντά ψιλομετάνιωσα που έμπλεξα με πεζό (περιμένω να μου έρθει το lemans...)

TheCondor
20-08-09, 13:30
Καραμέλα έχει καταντήσει το κλισέ τα τάδε καίνε λάδια, τα άλλα έχουν καλές αναρτήσεις, τα παραπέρα έχουν προβλήματα με τα ηλεκτρικά κλπ. Ήμαρτον, στον 21ο αιώνα ζούμε, ακόμη και οι κινέζοι βγάζουν αξιόπιστα αυτοκίνητα, δεν πρέπει να μιλάμε με βάση τι γινόταν τη δεκαετία του 80 που ο κάθε κατασκευαστής έκανε ότι του καπνίσει, πλέον μηχανικοί και σχεδιαστές αλλάζουν εταιρείες, εταιρείες βγάζουν από κοινού αυτοκίνητα και μοιράζοντε την τεχνογνοσία του, ας ξεκολήσουμε από αυτό κάποια στιγμή!
Η αξιοπιστία και η ασφάλεια των αυτοκινήτων έχει φτάσει εκεί που δεν πάει άλλο πια, οπότε τα κριτήριά μας για επιλογή αυτοκινήτου θα πρέπει να είναι πιο υποκειμενικά, όπως πχ η εμφάνισή τους και ο χαρακτήρας τους και όχι αν καίνε λάδια και αν έχουν πρόβλημα με τα ηλεκτρικά! Ναι τα ιταλικά είχαν κάποτε πρόβλημα με τα ηλεκτρικά τους, ναι τα FIAT τσιμπούσαν λαδάκι, την έχω πάθει και εγώ, αλλά ποια η διαφορά στα ηλεκτρικά του ιταλικού και του γερμανικού από τη στιγμή που και τα δύο ψωνίζουν από την BOSCH?

Η αξιοπιστια εχει φτασει εκει που δεν παει αλλο?

Αληθεια?

Opel astra ειχες ποτε σου?

Edit

Επειδη και οι δυο ψωνιζουν απο bosch δε σημαινει κατι.

Δες τα ηλεκτρικα των alfa του 80 για να παρεις απαντηση. ( και δες και αλλων αμαξιων, ακομα και audi που τοτε ηταν στα σπαργανα )

giwrgosth
20-08-09, 13:47
Opel astra ειχες ποτε σου?
Όχι δεν είχα ποτέ*, αλλά δε μου λέει τίποτα αν ένα συγκεκριμένο αυτοκίνητο έχει προβλήματα, μιλάω σε γενικές γραμμές για το τι συμβαίνει σήμερα. Ναι, κατά γενική ομολογία και όχι μόνο προσωπική μου άποψη, τα σημερινά αυτοκίνητα δεν έχουν καμία σχέση με αυτά των προηγούμενων δεκαετιών σε θέματα αξιοπιστίας. Οπότε πάνω σε αυτή τη βάση δεν μπορώ να δεχθώ ότι κάποια συγκεκριμένα αυτοκίνητα έχουν τα προβλήματα που είχαν πριν, έτσι ώστε να λεμε μια ζωή "μην πάρεις αυτό, καίνε λάδια".
Θα φτάσουμε σε προσωπική αντιπαράθεση και δε θέλω, δεν ήταν αυτός ο σκοπός της απάντησής μου, οπότε το κλείνω εδώ.

*Δεν θα αγόραζα ποτέ Opel για το λόγο ότι την είχε αμερικάνικη εταιρεία και έχω ένα κόλλημα με αυτούς σε ότι αφορά την αυτοκίνηση, αλλά το έχει φίλος μου εδώ και πάνω από μια δεκαετία, άλλαξε κινητήρα πριν κανένα δίμηνο και μετά από περίπου 500.000 χλμ, αν αυτό λέει κάτι.

leros2004
20-08-09, 13:48
Υπάρχουν 2 κατηγορίες οδηγών:
Αυτοί που απλώς οδηγούν απρόσωπα τετράγωνα κουτιά, ξεχωρίζοντας τα μόνο απο το διαφορετικό σήμα τους και αυτοί που θεωρούν ότι το αυτοκίνητο πρέπει να έχει προσωπικότητα - διαφορετικότητα διαχρονικότητα.
Ευτυχώς η δικιά μου εξαδέλφη το αισθάνθηκε νωρίς και διάλεξε για 1ό αυτοκίνητο alfa romeo....

Για το θέμα αξιοπιστίας, έχοντας πατέρας θείο και ξάδερφο μηχανικό επιτρέψτε μου να αμφιβάλω για όλους και για όλα. Δεν υπάρχει αυτοκίνητο άτρωτο, είναι καθαρά θέμα τύχης πλέον......
Χαλάσει δεν χαλάσει τουλάχιστον να μην σε ξυρίζουν σε κάθε service......

midnightsun
20-08-09, 13:57
Υπάρχουν 2 κατηγορίες οδηγών:
Αυτοί που απλώς οδηγούν απρόσωπα τετράγωνα κουτιά, ξεχωρίζοντας τα μόνο απο το διαφορετικό σήμα τους και αυτοί που θεωρούν ότι το αυτοκίνητο πρέπει να έχει προσωπικότητα - διαφορετικότητα διαχρονικότητα.
Ευτυχώς η δικιά μου εξαδέλφη το αισθάνθηκε νωρίς και διάλεξε για 1ό αυτοκίνητο alfa romeo....

Περι ορέξεως κολοκυθόπιτα. :whistle:

TheCondor
20-08-09, 13:58
Όχι δεν είχα ποτέ*, αλλά δε μου λέει τίποτα αν ένα συγκεκριμένο αυτοκίνητο έχει προβλήματα, μιλάω σε γενικές γραμμές για το τι συμβαίνει σήμερα. Ναι, κατά γενική ομολογία και όχι μόνο προσωπική μου άποψη, τα σημερινά αυτοκίνητα δεν έχουν καμία σχέση με αυτά των προηγούμενων δεκαετιών σε θέματα αξιοπιστίας. Οπότε πάνω σε αυτή τη βάση δεν μπορώ να δεχθώ ότι κάποια συγκεκριμένα αυτοκίνητα έχουν τα προβλήματα που είχαν πριν, έτσι ώστε να λεμε μια ζωή "μην πάρεις αυτό, καίνε λάδια".
Θα φτάσουμε σε προσωπική αντιπαράθεση και δε θέλω, δεν ήταν αυτός ο σκοπός της απάντησής μου, οπότε το κλείνω εδώ.

*Δεν θα αγόραζα ποτέ Opel για το λόγο ότι την είχε αμερικάνικη εταιρεία και έχω ένα κόλλημα με αυτούς σε ότι αφορά την αυτοκίνηση, αλλά το έχει φίλος μου εδώ και πάνω από μια δεκαετία, άλλαξε κινητήρα πριν κανένα δίμηνο και μετά από περίπου 500.000 χλμ, αν αυτό λέει κάτι.

Δεν ειπα εγω ποτε την φραση "καινε λαδια", καποιο λαθος εχεις κανει.

Απλα η γενικευση προς το καλο, γινεται γενικευση προς το τελειο, και καταληγουμε να ακουμε παρε αυτο επειδη ειναι ιταλικο και αν παρεις kia πηγαινε καντου αγιασμο γιατι θα πεθανεις. :worthy:

Το σχολιο για το opel astra ηταν πανω σε αυτο που ειπες πως η αξιοπιστια εχει καλυτερευσει. Ναι σιγουρα εχει γινει αυτο, αλιμονο. Απλα αυτο απο μονο του δεν ειναι πανακεια. Opel astra νεοτερα απο δεκαετια και απλα ειναι για πεταμα καθως το εχεις αγορασει διπλο απο τις ζημιες. Απο προσωπικη πειρα μιλαω, καθημερινης χρησης ( δεν ειμαι ιδιοκτητης ομως - χωρις να σημαινει κατι αυτο βεβαια )

Ο φιλος σου σταθηκε τυχερος, παλι καλα ;)

Εγω απλα δεν μπορω την νοοτροπια που εχει ο Ελληνας εναντι των Ιαπωνικων αλλα και των κορεατικων, που σε παροχες πλεον και σχεδον σε ολα ειναι οι πιο συμφερουσες αγορες, σε οριζοντα πολλων ετων. Και αν οχι τα ιαπωνικα καθως μερικα ξεφευγουν σε τιμες, τα κορεατικα σιγουρα.

midnightsun
20-08-09, 14:01
Εγω απλα δεν μπορω την νοοτροπια που εχει ο Ελληνας εναντι των Ιαπωνικων αλλα και των κορεατικων, που σε παροχες πλεον και σχεδον σε ολα ειναι οι πιο συμφερουσες αγορες, σε οριζοντα πολλων ετων. Και αν οχι τα ιαπωνικα καθως μερικα ξεφευγουν σε τιμες, τα κορεατικα σιγουρα.

Που να δεις και την νοοτροπία των αμερικανών στο αυτοκίνητο. :rofl:
Απλά έχουμε άλλα κόμπλεξ... ;)

DOU
20-08-09, 14:05
Aξιοπιστια και αυτο παλι ειναι υποκειμενικο,δλδ παραδειγμα εδω εχει γινει ολοκληρος ντορος για τους TSI και την αξιοπιστια τους,οχι αλλοι λενε σπανε,οχι χαλαει η τουρμπινα και κοκ.,υπαρχουν φυσικα και ιδιοκτητες που δεν τους εχει συμβει τπτ απο ολα αυτα.

Οσο για τις αλφα,αν και η ομορφια παλι ειναι υποκειμενικη,οταν ολοι εχουν και καλα τρελαθει με την σουπερ ντουπερ εμφανιση και ομορφια της MiTo,εγω τουλαχιστον απο μπροστα το βρισκω ασχημο. Ουτε ποτε θεωρουσα τις αλφα οτι ειναι οτι ομορφοτερο κατεσκευαζεται στο χωρο του αυτοκινητου.

leros2004
20-08-09, 14:17
Οσο για τις αλφα,αν και η ομορφια παλι ειναι υποκειμενικη,οταν ολοι εχουν και καλα τρελαθει με την σουπερ ντουπερ εμφανιση και ομορφια της MiTo,εγω τουλαχιστον απο μπροστα το βρισκω ασχημο. Ουτε ποτε θεωρουσα τις αλφα οτι ειναι οτι ομορφοτερο κατεσκευαζεται στο χωρο του αυτοκινητου.

Συμφωνώ ότι σε κάποιους αρέσουν το Α σε άλλους το Β κτλ κτλ, γιαυτό θεωρώ τον σημαντικότερο παράγοντα επιλογής, το σχέδιο, όλα τα άλλα είναι 2οντα και θέμα τύχης........ Όλα χαλάνε και όλα δεν χαλάνε, δεν υπάρχει στις μέρες ο όρος αξιοπιστία....

giwrgosth
20-08-09, 14:28
Δεν ειπα εγω ποτε την φραση "καινε λαδια", καποιο λαθος εχεις κανει.
Γενικά για τη νοοτροπία κάποιων μίλησα, όχι ότι είπες πως καίνε λάδια κάποια αυτοκίνητα.

........Auto merged post: giwrgosth πρόσθεσε 3 λεπτά και 32 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Εγω απλα δεν μπορω την νοοτροπια που εχει ο Ελληνας εναντι των Ιαπωνικων αλλα και των κορεατικων, που σε παροχες πλεον και σχεδον σε ολα ειναι οι πιο συμφερουσες αγορες, σε οριζοντα πολλων ετων. Και αν οχι τα ιαπωνικα καθως μερικα ξεφευγουν σε τιμες, τα κορεατικα σιγουρα.
Α εδώ πάμε σε αυτό που λέει πιο πάνω ο φίλος leros2004, ότι κάποιοι δεν θέλουν μόνο την αξιοπιστία, αλλά ψάχνουν την προσωπικότητα και δυστυχώς τα γιαπονοκορεατοκινεζικα δεν έχουν από αυτή! Κατά τα άλλα φίλος έχει ένα νταεγού εδώ και χρόνια και δεν το αλλάζει με τίποτα! Είναι όμως ένα λαμαρινένιο κουτί ρε γαμώτο...

midnightsun
20-08-09, 14:36
Α εδώ πάμε σε αυτό που λέει πιο πάνω ο φίλος leros2004, ότι κάποιοι δεν θέλουν μόνο την αξιοπιστία, αλλά ψάχνουν την προσωπικότητα και δυστυχώς τα γιαπονοκορεατοκινεζικα δεν έχουν από αυτή! Κατά τα άλλα φίλος έχει ένα νταεγού εδώ και χρόνια και δεν το αλλάζει με τίποτα! Είναι όμως ένα λαμαρινένιο κουτί ρε γαμώτο...

Πάλι περι ορέξεως κολοκυθόπιτα. Σε κάποιος δεν τους αρέσουν τα αυτοκίνητα λατέρνες (π.χ. άλφα ρομεο).

teodor_ch
20-08-09, 14:52
Χαλάσει δεν χαλάσει τουλάχιστον να μην σε ξυρίζουν σε κάθε service......

το δίσκο-πλατό θα τον πληρώσεις όμως

anyway, καλοτάξιδη :)

George_Prix
20-08-09, 16:52
Αν και δεν εχω κουραγιο να διαβασω ολα τα μηνυματα, πιστευω οτι αυτο που θα πω το εχουν πει και αλλοι.

Σαν πρωτο αυτοκινητο καλα θα ειναι να επιλεγουμε καποιο σχετικα φθηνο και να εχουμε στην ακρη του μυαλου μας οτι θα το υποβαλουμε σε διαφορα "μαρτυρια" μεχρι να μαθουμε να οδηγαμε.

Στο δευτερο μπορουμε να επιλεξουμε κατι που μας αρεσει πραγματικα, αφου πλεον θα ειμαστε σε θεση να το προσεξουμε περισσοτερο. ;)

leros2004
20-08-09, 17:11
το δίσκο-πλατό θα τον πληρώσεις όμως

anyway, καλοτάξιδη :)

Νομίζεις ότι είναι ακριβότερο απο το δίσκο πλατό του mazda 2 ή του mitsu colt για παράδειγμα ???

Τι καλοτάξιδη εδώ σκοπεύει να μετακομίσει μέσα στο αυτοκίνητο μόνιμα :p:p

alexgk
20-08-09, 21:01
Εγώ έγραψα για το alfa romeo πως έκαιγε λάδια και την άσχημη εμπειρία που είχα από cinquecento, seicento, bravo, alfa 166 (μοντέλο 99) με τα ηλεκτρικά τους. Τα σημερινά Ιταλικά μπορεί να μην καίνε λάδια, δε φημίζονται όμως για την αξιοπιστία τους κάτι που τα Κορεάτικα το έχουν καταφέρει με πολύ λιγότερα χρόνια στην αγορά (τα Ιαπωνέζικα έχουν μακριά ιστορία στην αξιοπιστία). Τα σημερινά αυτοκίνητα δε χάλανε όπως τα παλιά στα μηχανικά μέρη. Όμως πολλά μένουν από τα ηλεκτρονικά.

leros2004
20-08-09, 22:36
Εγώ έγραψα για το alfa romeo πως έκαιγε λάδια και την άσχημη εμπειρία που είχα από cinquecento, seicento, bravo, alfa 166 (μοντέλο 99) με τα ηλεκτρικά τους. Τα σημερινά Ιταλικά μπορεί να μην καίνε λάδια, δε φημίζονται όμως για την αξιοπιστία τους κάτι που τα Κορεάτικα το έχουν καταφέρει με πολύ λιγότερα χρόνια στην αγορά (τα Ιαπωνέζικα έχουν μακριά ιστορία στην αξιοπιστία). Τα σημερινά αυτοκίνητα δε χάλανε όπως τα παλιά στα μηχανικά μέρη. Όμως πολλά μένουν από τα ηλεκτρονικά.

Περίεργο μάλλον δεν σε συμπαθούν τα Ιταλικά :p

Πριν λίγο γύρισα απο φίλο με cooper S, κάτι έχει πάθει κατι ο τεντωτηρας και δεν γυρνάει αντλία νερού και δυναμό. Άλλο 1 φρέσκο παράδειγμα αξιοπιστίας :)

teodor_ch
20-08-09, 22:50
Νομίζεις ότι είναι ακριβότερο απο το δίσκο πλατό του mazda 2 ή του mitsu colt για παράδειγμα ???

Τι καλοτάξιδη εδώ σκοπεύει να μετακομίσει μέσα στο αυτοκίνητο μόνιμα :p:p

όχι, αλλά άλλο κιβώτιο οι εταιρίες που έγραψα και άλλο οι ιταλικές (με κάμποση εμπειρία)

προσωπικά εσωτερικό μόνο volvo μου αρέσει
υπερβολή τα ιταλικά και πολύ συντηρητικά τα υπόλοιπα
τα volvo ΓΙΑ ΜΕΝΑ έχουν το καλύτερο εσωτερικό απο όλα τα προσιτά εννοείται

@ ADSLgr.com All rights reserved.