PDA

Επιστροφή στο Forum : Πρώτο Αυτοκίνητο - Ποιό?



Σελίδες : 1 2 3 4 [5] 6

iloxos
21-08-09, 10:00
Εγώ έγραψα για το alfa romeo πως έκαιγε λάδια και την άσχημη εμπειρία που είχα από cinquecento, seicento, bravo, alfa 166 (μοντέλο 99) με τα ηλεκτρικά τους. Τα σημερινά Ιταλικά μπορεί να μην καίνε λάδια, δε φημίζονται όμως για την αξιοπιστία τους κάτι που τα Κορεάτικα το έχουν καταφέρει με πολύ λιγότερα χρόνια στην αγορά (τα Ιαπωνέζικα έχουν μακριά ιστορία στην αξιοπιστία). Τα σημερινά αυτοκίνητα δε χάλανε όπως τα παλιά στα μηχανικά μέρη. Όμως πολλά μένουν από τα ηλεκτρονικά.

καμία σχέση τα ιταλικά του 90 με τα ιταλικά του 2000. όπως το ίδιο συμβαίνει στα γαλλικά και στα γερμανικά που έπεσαν σε αξιοπιστία δραματικά. πλέον τα άουντι βγάζουν πιο πολές ζημιές απο τα σέατ.

το τρομερό τμήμα μάρκετινγκ όμως τους σώζει. άντε να πεις στον έλληνα για A3, bmw 1, merc a/b class ή golf και να του δείξεις με στοιχεία οτι είναι φόλες. θα κάνει λες και του λες οτι ο ήλιος είναι μπλε.

10 χρόνια χιουντάι και δεν λέει να καταλάβει οτι οι κορεάτες σε αξιοπιστία τους ευρωπαίους/ιάπωνες τους έχουν για πλάκα.


αλλά άλλη οδήγηση με αμάξι και άλλη με κάρο.


Περίεργο μάλλον δεν σε συμπαθούν τα Ιταλικά :p
Πριν λίγο γύρισα απο φίλο με cooper S, κάτι έχει πάθει κατι ο τεντωτηρας και δεν γυρνάει αντλία νερού και δυναμό. Άλλο 1 φρέσκο παράδειγμα αξιοπιστίας :)

τα μίνι βγάζουν συνέχεια προβλήματα και φταεί μάλλον το γεγονός οτι τα έχουν παραζορίσει. μέχρι και τα απλά βγάζουν αρκετές ζημιές πχ 2 σινεμπλοκ στα 20,000 σε συνάδελφο!!!


προσωπικά εσωτερικό μόνο volvo μου αρέσει υπερβολή τα ιταλικά και πολύ συντηρητικά τα υπόλοιπατα volvo ΓΙΑ ΜΕΝΑ έχουν το καλύτερο εσωτερικό απο όλα τα προσιτά εννοείται

τα volvo όμως δεν είναι αυτοκίνητα αλλά οχήματα μεταφοράς προσωπικού σαν τα Μ113 στο στρατό.

γούστα είναι αυτά αλλά μην συγκρίνουμε αμάξια που έχουν φτιαχτεί για να στρίβουν με 170 με αμάξια που φτιάχτηκαν για να τρακάρουν και να βγαίνεις ζωντανός λες και πας για πόλεμο.
δεν είναι τυχαία η σουηδική επιμονή στην ασφάλεια. ;)

η άλφα σου λέει οτι ΔΕΝ προκειται να τρακάρεις απο λάθος του αμαξιού και δεν προτείνονται σε γιωτάδες πρώην οδηγούς καρότσας τουότα.
άλλο F16 άλλο boeing 747 :lock:

midnightsun
21-08-09, 10:19
αλλά άλλη οδήγηση με αμάξι και άλλη με κάρο.


Όπως άλλο η οδήγιση αυτοκινήτου και άλλο το «αμαξί» που θέρνει κάτι σε άμαξα.

Σε μια έρευνα στην Αμερική την δεκαετία του 90 βρήκαν το 80% των οδηγών θεωρεί τον ευατό του καλύτερο από τους περισσότερους οδηγούς. :rofl:

iloxos από την μια κοροιδεύεις κόσμο που πιστέυει στα λάθος στερεότυπα και από την άλλη τα αναπαράγεις π.χ. για τα volvo. :down:

iloxos
21-08-09, 10:37
Σε μια έρευνα στην Αμερική την δεκαετία του 90 βρήκαν το 80% των οδηγών θεωρεί τον ευατό του καλύτερο από τους περισσότερους οδηγούς. :rofl:

iloxos από την μια κοροιδεύεις κόσμο που πιστέυει στα λάθος στερεότυπα και από την άλλη τα αναπαράγεις π.χ. για τα volvo. :down:

πρώτον φίλε μου δεν βρίσκω τον εαυτό μου καλύτερο οδηγό απο τον οποιοδήποτε. απλώς έχω χιλιόμετρα, μηδέν στούκες και 100% προσοχή στο δρόμο όταν οδηγώ.
όταν πάνω ταξίδι ή γενικά μπαίνω σε αμάξι έχω προσέξει απο καρτέλα ΚΤΕΟ μέχρι λάστιχα. μλκ με την ζωή μου στον μπανανόδρομο δεν κάνω
αυτό δεν με κάνει καλύτερο οδηγό αλλά πολύ πολύ προσεχτικό.

δεν αναπαράγω τίποτα. τα volvo φτιάχνονται σε σκανδιναβική χώρα με χιόνι στους 11 μήνες όπου οι δρόμοι είναι πατίνια και οι στούκες καθημερινό φενόμενο.
αν τα volvo φτιάχνονταν στην ιταλία θα έπρεπε να στρίβουν στους κ@λόδρομους και να έχουν τρελά φρένα γιατί όλοι εκεί μετά το μεσημερνό κρασάκι πάνε με 200 σπίτια τους.

όπως βλέπεις η χώρα κατασκευής και η νοοτροπία των κατοίκων της παίζει τεράστιο ρόλο ειδικά σε ΜΗ πολυεθνική εταιρία.

ΥΓ δεν έχω κοροιδέψει κανένα :(

midnightsun
21-08-09, 11:09
πρώτον φίλε μου δεν βρίσκω τον εαυτό μου καλύτερο οδηγό απο τον οποιοδήποτε. απλώς έχω χιλιόμετρα, μηδέν στούκες και 100% προσοχή στο δρόμο όταν οδηγώ.
όταν πάνω ταξίδι ή γενικά μπαίνω σε αμάξι έχω προσέξει απο καρτέλα ΚΤΕΟ μέχρι λάστιχα. μλκ με την ζωή μου στον μπανανόδρομο δεν κάνω
αυτό δεν με κάνει καλύτερο οδηγό αλλά πολύ πολύ προσεχτικό.

δεν αναπαράγω τίποτα. τα volvo φτιάχνονται σε σκανδιναβική χώρα με χιόνι στους 11 μήνες όπου οι δρόμοι είναι πατίνια και οι στούκες καθημερινό φενόμενο.
αν τα volvo φτιάχνονταν στην ιταλία θα έπρεπε να στρίβουν στους κ@λόδρομους και να έχουν τρελά φρένα γιατί όλοι εκεί μετά το μεσημερνό κρασάκι πάνε με 200 σπίτια τους.

όπως βλέπεις η χώρα κατασκευής και η νοοτροπία των κατοίκων της παίζει τεράστιο ρόλο ειδικά σε ΜΗ πολυεθνική εταιρία.

ΥΓ δεν έχω κοροιδέψει κανένα :(

1ο δεν απεύθυνα προσωπικά την κατηγορία του «χερά» αλλά στο σύνολο των οδηγών παγκόσμια, είναι λάθος μου που δεν φάνηκε.

2ο Αυτό με τα volvo was last century. To 99 αγοράσε η Ford την Volvo και εκτότε θα δεις ομοιότητες μετάξυ των Ford & Volvo που έκαναν κάθε οδηγό Volvo να ντρέπεται για το κάπελο Volvo.

3o
η άλφα σου λέει οτι ΔΕΝ προκειται να τρακάρεις απο λάθος του αμαξιού και δεν προτείνονται σε γιωτάδες πρώην οδηγούς καρότσας τουότα.
άλλο F16 άλλο boeing 747

Τι θέλει να πει ο ποιητής ; :whistle:

........Auto merged post: midnightsun πρόσθεσε 14 λεπτά και 39 δευτερόλεπτα αργότερα ........

http://en.wikipedia.org/wiki/Volvo_S40
Πρώτη γενιά 95-04

In the summer of 1995 Volvo released the S40 saloon (sedan) and V40 estate (station wagon), manufactured at the NedCar factory in Holland (a pre-Ford joint venture between Volvo and Mitsubishi Motors) and based on a common platform with the Mitsubishi Carisma.
Δευτερή γενιά 04-σήμερα

The chassis for this car and the majority of its components were developed by Volvo, however similar mechanical components can be found in the Mazda3 and the European Ford Focus.

Πόσο Σουηδικά είναι τα Volvo πόσο αμερικάνικα τα Ford και πόσο γιαπωνέζικα τα Mazda ;

Αντίστοιχα ισχύουν και για άλλους κατασκευαστές.

3lbereth
21-08-09, 11:19
Πότε καίει λιγότερο το αυτοκίνητο? Όταν κατηφορίζεις με νεκρό ή με καρφωμένη ταχύτητα?

gatoulas
21-08-09, 11:43
Πότε καίει λιγότερο το αυτοκίνητο? Όταν κατηφορίζεις με νεκρό :shock: :scared::rainy::rant::censored::wall: ή με καρφωμένη ταχύτητα?

Και μετά παρεξηγούνται όταν λέμε... "γυναίκες"!!!

Ποτέ χωρίς ταχύτητα στο κιβώτιο. Πέρα άπό τους άλλους λόγους με ταχύτητα στο κιβώτιο (την κατάλληλη πάντα) καίς λιγότερο.

George_Prix
21-08-09, 11:55
Πότε καίει λιγότερο το αυτοκίνητο? Όταν κατηφορίζεις με νεκρό ή με καρφωμένη ταχύτητα?

H μικροτερη καταναλωση επιτυγχανεται οταν ο κινητηρας σου περιστρεφεται στις στροφες που εχει τη μεγιστη ροπη του. ;)

Επισης οταν δεν κανεις ατσαλες κινησεις με το γκαζι. Οταν πατας το γκαζι, να σκεφτεσαι οτι αναμεσα στο πενταλ και το ποδι σου, ειναι ενα αυγο που δεν πρεπει να σπασεις. ;)

Οσο για αυτο που ρωτησες σου απαντησε σωστα ο gatoulas.
Ενα αλλο tip για τους νεους που δεν ξερουν τι να κανουν, ειναι οτι σε μια κατηφορα βαζουμε την ταχυτητα που θα βαζαμε αν ανεβαιναμε τον ιδιο δρομο.

midnightsun
21-08-09, 11:59
Πότε καίει λιγότερο το αυτοκίνητο? Όταν κατηφορίζεις με νεκρό ή με καρφωμένη ταχύτητα?

Κατεβάζεις ταχύτητα αν είναι μεγάλη η κατηφόρα (για να μην σε πάρει ο κατήφορος :p) αλλιώς συνεχίζεις όπως πριν.
ΠΟΤΕ νεκρό όταν κινείται το αυτοκίνητο όπως ΠΟΤΕ σβησμένη μηχανή ενώ κινείται το αυτοκίνητο, είναι συνταγή για δυστύχημα.

aglaisma
21-08-09, 12:24
Να σας πω 2 παραδειγματα αξιοπιστιας? Μερικοι ισως γελασουν.

Mazda rx-4 μοντελο 79 αν δε κανω λαθος, το αγορασε ο πατερας used το 84. Το αυτοκινητο αποτι μου ειπε ετρεχε σε αγωνες. Τοτε ο wankel ειχε το γνωστο προβλημα με τα λαδια. Το αυτοκινητο τυχαινε αν το παρκαρεις ενα βραδυ, να μην παιρνει μπροστα το επομενο πρωι. Εν κινησει τον πατερα δε τον αφησε ποτε. Να μην πω 2 φορες που τρακαρε, τι επαθε την πρωτη το καημενο ΡΕΝΟ και τη δευτερη το Φιατ. Και τις 2 φορες ηταν σαν να χτυπησαν σε τοιχο. Το εδωσε το 93 σε αριστη κατασταση εσωτερικα και εξωτερικα και αποτι επισης εμαθα υπαρχει ακομα και τρεχει σε πιστα. Εκτοτε εχω δει μοναχα ενα ιδιο(ιδιο χρωμα!) στο δρομο 2 φορες.

Το SAAB απ το 93 εως σημερα, δεν εχει αλλαξει ακομα δισκο, αναρτησεις και δισκοπλακες στα φρενα του μετα απο 16 χρονια. Κι ομως πολλα μεταγενεστερα saab καλυτερης τεχνολογιας(πχ 9-3 του 2000) εβγαζαν προβληματα στις τουρμπινες, εχουν υποδεεστερα πλαστικα.
Mπηκα στο τελευταιο 9-3 στην αντιπροσωπεια και ξενερωσα εντελως με τα πλαστικα του και μονο. Αν ειναι δυνατον να πληρωνεις extra σημερα τα δερματινα, ενω τοτε τα ειχε standard στις περισσοτερες εκδοσεις.
Αλλα ποσοι στην ελλαδα αγορασαν η θα αγορασουν saab? Κι αυτο γιατι ειναι της...παντριας.

Btw, για πρωτο αυτοκινητο ενα μικρο χαρβαλακι χρειαζεται. Να μη πω τι βλεπουν καθημερινα τα ματια μου με ολοκαινουρια αυτοκινητακια απο γυναικες κυριως, να βρισκουν το λιγοτερο δεκα φορες καθως ξεπαρκαρουν. Γι αυτο ειμαστε ελληναραδες. Γιατι ενω οι μισοι δε ξερουν πως αλλαζει σωστα μια ταχυτητα, η οτι το αυτοκινητο φρεναρει καλυτερα με συνδυασμο κατεβασμα/φρενο, παρολα αυτα θελουν πρωτο αμαξι καινουριο και μουρατο.

Η να σας πω για πιτσιρικα στην Παρο πριν 5 μερες με mini Worx(αξιας αρκετων ευρω)? Βγηκε απ το δρομο και το κουρεψε στα χωραφια (ψαλιδι, κατω βαση, καταλυτη ακουσα εφαγε και δε ξερω αν εφαγε και καναν αξονα) και καθοταν χαρουμενος μετα και καμαρωνε με 2 φιλους του. Θα του εστελνε ο καλος μπαμπας το SUV μετα απο αυτο.

Παει το μεσο μετακινησης, πεταξε.

iloxos
21-08-09, 12:30
2ο Αυτό με τα volvo was last century. To 99 αγοράσε η Ford την Volvo και εκτότε θα δεις ομοιότητες μετάξυ των Ford & Volvo που έκαναν κάθε οδηγό Volvo να ντρέπεται για το κάπελο Volvo.

δηλαδή η μια κατασκευάστρια εταιρία τρακτέρ έβαλε κομμάτια απο την άλλη που βγάζει ακόμα χειρότερα αμάξια και φτιάξανε τί;;;

το S40 με 1600 κυβικά, 100 άλογα και τρύπα στο πάτωμα για τα σπρώχνει το γυναικείο τακούνι στις ανηφόρες.

οι οδηγοί volvo πάντα ντρέπονταν. αλλά επειδή είναι 300-400 στα 3,000,000 αυτοκίνητα στην ελλάδα δεν τους πειράζει κανείς.

είναι σαν τους οδηγούς του Niva.

:p:p:p:p:p


το μόνο καλό που βγαίνει απο τη volvo είναι οτι παίρνεις καρότσα με 16,000. :oneup:

alexgk
21-08-09, 12:34
Καλύτερα κανένα τρακτέρ να του στείλει ο πατέρας του για να κάνει καλύτερο όργωμα!

giwrgosth
21-08-09, 12:38
Btw, για πρωτο αυτοκινητο ενα μικρο χαρβαλακι χρειαζεται. Να μη πω τι βλεπουν καθημερινα τα ματια μου με ολοκαινουρια αυτοκινητακια απο γυναικες κυριως, να βρισκουν το λιγοτερο δεκα φορες καθως ξεπαρκαρουν.
Αυτό εννοείτε! Τουλάχιστον δύο χρόνια με ένα ψιλοχρέπι, σε εμφάνιση και ηλικία ίσως και φυσικά όχι λειτουργικά και μετά με το καλό, εφόσον ο οδηγός κρίνει ότι έχει ψιλομάθει να παρκάρει κλπ πάει σε κάτι καλύτερο.
Κακά τα ψέματα, για να πει κάποιος ότι ξέρει να οδηγεί θα πρέπει να φάει πολλά χιλιόμετρα, χιλιάδες χιλιόμετρα, με όλες τις καιρικές συνθήκες, με απρόβλεπτα, στο πρόγραμμα φυσικά και οι μικροσυγκρούσεις και όχι λόγω του ότι ο δάσκαλος (ή ο μπαμπάς πολλές φορές που καμαρώνει για το τέκνο του) του είπε ότι έχει γίνει καλός οδηγός και μπορεί να βγει άνετα στη ζούγκλα με τα θηρία, γιατί αυτό είναι η ελληνική οδηγική πραγματικότητα.

teodor_ch
21-08-09, 15:19
τα volvo όμως δεν είναι αυτοκίνητα αλλά οχήματα μεταφοράς προσωπικού σαν τα Μ113 στο στρατό.

γούστα είναι αυτά αλλά μην συγκρίνουμε αμάξια που έχουν φτιαχτεί για να στρίβουν με 170 με αμάξια που φτιάχτηκαν για να τρακάρουν και να βγαίνεις ζωντανός λες και πας για πόλεμο.
δεν είναι τυχαία η σουηδική επιμονή στην ασφάλεια. ;)

η άλφα σου λέει οτι ΔΕΝ προκειται να τρακάρεις απο λάθος του αμαξιού και δεν προτείνονται σε γιωτάδες πρώην οδηγούς καρότσας τουότα.
άλλο F16 άλλο boeing 747 :lock:


συγκρίνεις τον ημιάκαμπτο του μιτο με των πολλαπλών συνδέσμων C30?
επειδή είναι στα ίδια χρήματα το ένα είναι γρήγορο κουβαδάκι και το άλλο αργό νεανικό ΑΜΑΞΙ!

δεν κοιτάμε μόνο τα άλογα όταν αγοράζουμε αμάξι
η ασφάλεια είναι το σημαντικότερο για όλους άσχετα αν δε το έχουμε πάρει χαμπάρι
γιατί όταν είσαι παρκαρισμένος και πέσει ο πιωμένος με το μιτο επάνω σου, θα ευχόσουν να είχες ένα volvo, saab κλπ κλπ

iloxos
21-08-09, 16:05
συγκρίνεις τον ημιάκαμπτο του μιτο με των πολλαπλών συνδέσμων C30?
επειδή είναι στα ίδια χρήματα το ένα είναι γρήγορο κουβαδάκι και το άλλο αργό νεανικό ΑΜΑΞΙ!

δεν κοιτάμε μόνο τα άλογα όταν αγοράζουμε αμάξι
η ασφάλεια είναι το σημαντικότερο για όλους άσχετα αν δε το έχουμε πάρει χαμπάρι
γιατί όταν είσαι παρκαρισμένος και πέσει ο πιωμένος με το μιτο επάνω σου, θα ευχόσουν να είχες ένα volvo, saab κλπ κλπ

το C30 δεν είναι αργό νεανικό αμάξι αλλά αμάξι για την κυρα πόπη μου μόλις πήρε σύνταξη και θέλει να το παίζει μούρη στο καρφούρ. μιλάμε για μηδενική ενεργητική ασφάλεια, άθλια μηχανή και design απο το μυαλό του σχεδιαστή των alien

κακώς οδηγάς αν νοιώθεις ανασφάλεια.

Υγ όταν παρκάρεις να βγαίνεις απο το αυτοκίνητο :p

Υγ2 νεανικό = βγάζεις γκόμενα.

midnightsun
21-08-09, 16:08
συγκρίνεις τον ημιάκαμπτο του μιτο με των πολλαπλών συνδέσμων C30?
επειδή είναι στα ίδια χρήματα το ένα είναι γρήγορο κουβαδάκι και το άλλο αργό νεανικό ΑΜΑΞΙ!

δεν κοιτάμε μόνο τα άλογα όταν αγοράζουμε αμάξι
η ασφάλεια είναι το σημαντικότερο για όλους άσχετα αν δε το έχουμε πάρει χαμπάρι
γιατί όταν είσαι παρκαρισμένος και πέσει ο πιωμένος με το μιτο επάνω σου, θα ευχόσουν να είχες ένα volvo, saab κλπ κλπ

Μα είπαμε είναι volvo, άρα είναι μεταλλικός κουβάς άσχετα αν έχει ανεξάρητη πίσω αναρτήση. :rofl:

Είναι alfa romeo ; Είναι τρένο μεταμφιεσμένο σε αυτοκίνητο.... :rofl:

Αν δεν θες να ακούς :censored: βρίσκεις μια δοκιμή και των 2 αυτοκινήτων σε πίστα, και εκει θα φανεί πιο είναι ο «κουβάς» από τους χρόνους που θα κάνουν.

iloxos
21-08-09, 16:33
το 1600ρι το C30 με τα 100 άλογα θα περάσει την 1400αρα μιτο;;;;
είναι αλήθεια οτι ακόμα και το 2λιτρο έχει 140 άλογα;;;

πωπωπωωωωωωω να αρχίσω να φοβάμαι....

karavagos
21-08-09, 16:58
Πάντως από περιέργεια που είδα την Mito 1.4, με όλα τα έξτρα που θέλω βγαίνει κατά πολύ ακριβότερη από άλλα αυτοκίνητα που έχουν standard τον συγκεκριμένο εξοπλισμό. Πολύ ωραία, αλλά ακριβή για τα γούστα μου.

teodor_ch
21-08-09, 17:30
το ξεκαθάρισα ότι το βολβο είναι ΑΡΓΟ
έχει παλιούς κινητήρες

σε όλα τα άλλα (εκτός εμφάνισης -> υποκειμενικό κριτήριο) υπερέχει της ΜΙΤΟ

αν είναι το c30 για μούρη τότε η μίτο τί είναι?
πιο ισορροπημένο αμάξι είναι το volvo απο την alfa
στο ένα παίρνεις κουβαδάκι και στο άλλο αμάξι
ΑΡΓΟ μεν αλλά σε όλα τα άλλα είναι πολύ ανώτερο

ΥΓ. το c30 και εγώ το απέρριψα λόγω κινητήρα σε σύγκριση με το golf tSI
τη mito θα την διάλεγα αν κοιτούσα στα πολύ μικρά

ΥΓ2.

Υγ2 νεανικό = βγάζεις γκόμενα.

ή απλά να σου αρέσει όταν είσαι νέος!
για ηλίθια γκόμενα (στο διόρθωσα) αγοράζεις Z4

midnightsun
21-08-09, 20:26
το 1600ρι το C30 με τα 100 άλογα θα περάσει την 1400αρα μιτο;;;;
είναι αλήθεια οτι ακόμα και το 2λιτρο έχει 140 άλογα;;;

πωπωπωωωωωωω να αρχίσω να φοβάμαι....

Με turbo ή χωρίς ; Γιατί χωρίς turbo μάπα το καρπούζι και ακριβό μάλιστα.


Και το alfa romeo και ακόμα περισσότερο το volvo είναι αυτοκίνητα που το κύριο χαρακτηριστικό είναι η εμφάνιση. Χώρια ότι είναι θλιβερό να βλέπει κάποιος τα αυτοκίνητα σαν γκομενοπαγίδες, μόνο τα ακριβά μοντελά λειτουργούν σαν τέτοιες.

Αν σε ενδιαφέρουν οι επιδώσεις συνήθως κοιτάς κάποιο gti μοντέλο της c κατηγορίας.

leros2004
21-08-09, 21:03
Πάντως από περιέργεια που είδα την Mito 1.4, με όλα τα έξτρα που θέλω βγαίνει κατά πολύ ακριβότερη από άλλα αυτοκίνητα που έχουν standard τον συγκεκριμένο εξοπλισμό. Πολύ ωραία, αλλά ακριβή για τα γούστα μου.

Δηλαδή ποια είναι τα αντίστοιχα που τα έχουν standard?

karavagos
21-08-09, 22:35
Έβλεπα την "1.4 Turbo 155 HP Distinctive" 19.800 :hmm:
http://www.alfaromeo.gr/main/showaccess.cfm?counter=282

SPORT PACK (Προβολείς ομίχλης,Sport πίσω προφυλακτήρας,Sport ζάντες αλουμινίου 17",Πίνακας οργάνων με λευκο φωτισμο,Αεροτομή)
PREMIUM PACK (Υποβραχιόνιο, Cruise Control, Οσφυϊκή ρύθμιση συνοδηγού, Parking Sensors με οπτική ένδειξη, Παροχή 12V) ΠΕΡΙΛΑΜΒΑΝΕΙ CLIMA
VISIBILITY PACK (Aισθητήρες βροχής, φώτων και εσωτερικός ηλεκτροχρωμικός καθρέπτης)
ΔΕΡΜΑΤΙΝΑ ΚΑΘΙΣΜΑΤΑ
ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΟΣ ΣΥΝΑΓΕΡΜΟΣ
ΧΕΙΡΙΣΤΗΡΙA RADIO CD ΣΤΟ ΤΙΜΟΝΙ
ΗΛΕΚΤΡΙΚΟΙ ΑΝΑΔΙΠΛΟΥΜΕΝΟΙ ΚΑΘΡΕΠΤΕΣ
ΑΙΣΘΗΤΗΡΕΣ ΠΙΕΣΗΣ ΕΛΑΣΤΙΚΩΝ

leros2004
21-08-09, 22:43
Έβλεπα την "1.4 Turbo 155 HP Distinctive" 19.800 :hmm:
http://www.alfaromeo.gr/main/showaccess.cfm?counter=282

SPORT PACK (Προβολείς ομίχλης,Sport πίσω προφυλακτήρας,Sport ζάντες αλουμινίου 17",Πίνακας οργάνων με λευκο φωτισμο,Αεροτομή)
PREMIUM PACK (Υποβραχιόνιο, Cruise Control, Οσφυϊκή ρύθμιση συνοδηγού, Parking Sensors με οπτική ένδειξη, Παροχή 12V) ΠΕΡΙΛΑΜΒΑΝΕΙ CLIMA
VISIBILITY PACK (Aισθητήρες βροχής, φώτων και εσωτερικός ηλεκτροχρωμικός καθρέπτης)
ΔΕΡΜΑΤΙΝΑ ΚΑΘΙΣΜΑΤΑ
ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΟΣ ΣΥΝΑΓΕΡΜΟΣ
ΧΕΙΡΙΣΤΗΡΙA RADIO CD ΣΤΟ ΤΙΜΟΝΙ
ΗΛΕΚΤΡΙΚΟΙ ΑΝΑΔΙΠΛΟΥΜΕΝΟΙ ΚΑΘΡΕΠΤΕΣ
ΑΙΣΘΗΤΗΡΕΣ ΠΙΕΣΗΣ ΕΛΑΣΤΙΚΩΝ

Βρε ναι,ποια είναι τα αντίστοιχα? αυτό ρωτάω εγώ :)

karavagos
21-08-09, 23:28
Αν πω κανένα κορεάτικο θα αρχίσετε τα γνωστά σχόλια :p, οποτε δεν βλέπω και τον λόγο να μπαίνουμε σε τέτοιες συζητήσεις.

megahead13
22-08-09, 02:15
Kia ProCeed μήπως;;;

http://www.kia.gr/Kia/topnav/models/pro_ceed/prices.html
http://www.kia.gr/Kia/topnav/models/pro_ceed/accessories.html

:whistle:

joeyGR
22-08-09, 02:49
Εγω παντως για το πρωτο μου αμαξι δεν νομιζω να παρω κατι με πανω απο 10,000χλρικα. Απλα να ηταν ομορφο νεανικο ;)

TheCondor
22-08-09, 02:57
Το αγορασε ενας φιλος μου προφατα, απιστευτο αμαξι.

Χωροι, συμπεριφορα, εξτρα, απο ολα.

Και η τιμη σκοτωνει, συν τα ποσα χρονια εγγυησης

leros2004
22-08-09, 03:17
Αν πω κανένα κορεάτικο θα αρχίσετε τα γνωστά σχόλια :p, οποτε δεν βλέπω και τον λόγο να μπαίνουμε σε τέτοιες συζητήσεις.

Νομίζω συγκρίνεις ανόμοια μεγέθη, το 1 155 άλογα το άλλο 130.
- Τετραπίστονες έχει κάποιο Κορεάτικο στο standard εξοπλισμό?
- Διζωνικό κλιματισμό ?
- Εδώ Esp δεν έχει το 1600αρη :hmm:

http://www.kia.gr/Kia/topnav/models/pro_ceed/accessories.html

megahead13
22-08-09, 03:42
Το αγορασε ενας φιλος μου προφατα, απιστευτο αμαξι.

Χωροι, συμπεριφορα, εξτρα, απο ολα.

Και η τιμη σκοτωνει, συν τα ποσα χρονια εγγυησης
Το 1,4 ή το 1,6;

TheCondor
22-08-09, 04:10
Το 1.4!

giwrgosth
22-08-09, 09:06
Αν πω κανένα κορεάτικο θα αρχίσετε τα γνωστά σχόλια :p, οποτε δεν βλέπω και τον λόγο να μπαίνουμε σε τέτοιες συζητήσεις.
Κοίτα, είμαι ιταλόφιλος, αλλά όχι ότι σκοπός της ζωής μου είναι να μην μπω σε άλλο αυτοκίνητο! Άλλωστε είχα και ένα Jimny για 4 χρόνια. Έτσι πριν δύο χρόνια και πριν πάρω το Grande Punto κοιτούσα και τα i30-Ceed που μόλις είχαν βγει στην αγορά, κυρίως λόγο της χαμηλής τιμής τους. Αν θυμάμαι καλά κάπου στις 14.500 ξεκινούσαν τα κορεάτικα και κάπου στις 16.500 το GP. Το αποτέλεσμα της σύγκρισης όμως με το GP ήταν σαφώς υπέρ του. Μπορεί η τιμή στα i30-Ceed να ήταν πιο χαμηλή, αλλά αν έβαζες σε αυτά σαν εξτρά όλα όσα είχε το GP και σε καμία περίπτωση δεν ήταν περιτά πράγματα, τότε η τιμή ήταν σχεδόν μια η άλλη και αν πρόσθετες και τον τον T-Jet σε σχέση με τον ψώφιο κινητήρα των Κορεατών, τότε δεν είχες μέτρο σύγκρισης. Στα υπέρ τους μόνο ο ελάχιστα μεγαλύτερος χώρος αποσκευών και η υποδοχή για το ipod...
Άρα λοιπόν πριν δούμε την τιμή μόνο σαν τιμή, θα πρέπει να το ψάξουμε πολύ καλύτερα και να δούμε αν κάποια από τα εξτρά τους είναι απαραίτητα ή όχι και κατά πόσο αλλάζουν το αυτοκίνητο. Θυμάμαι και σε τεστ των 4Τ τότε που ναι μεν έγραφαν ότι το Ceed ήταν πολύ καλό αυτοκίνητο με σωστό στήσιμο, αλλά με τροχούς που ήταν στα εξτρά, γιατί με τους δικούς του που ήταν στη χαμηλή τιμή το αυτοκίνητο έχανε πάρα πολύ. Οπότε βάλε το ένα, βάλε το άλλο, πάρε ένα GP που τα έχει όλα και τελείωσες!
Επίσης ένα κίνητρο ήταν τα 7 χρόνια εγγύηση των Κορεατών. Εγγύηση όμως μόνο αν έβγαζες πιστωτική κάρτα δική τους και κάνοντας κάποιο Χ όριο αγορών κάθε χρόνο! Όριο που ήταν πραγματικά μεγάλο, για μένα ίσως που δεν ψωνίζω πολύ με την κάρτα. Άρα λοιπόν στην ουσία δεν είχαν εγγύηση 7 ετών αλλά 2, ενώ το GP είχε 3 χρόνια και με 500 ευρώ παραπάνω στην αρχική τιμή 5 χρόνια. Αν κάποιος όμως δεν το ψάξει καλά αγοράζει ένα αυτοκίνητο θεωρόντας ότι ξεχνά τις ζημιές για Χ χρόνια και την έχει πατήσει!

alexgk
22-08-09, 09:30
Αυτά τα ψόφια μοτέρ όμως έχουν πολύ καλές πωλήσεις και κριτικές για την αξιοπιστία τους :hmm:

giwrgosth
22-08-09, 09:38
Αυτά τα ψόφια μοτέρ όμως έχουν πολύ καλές πωλήσεις και κριτικές για την αξιοπιστία τους :hmm:
Γράφω κάπου ότι δεν είναι αξιόπιστοι? :hmm: Απλά έγραψα ότι στα υπέρ του GP σε σχέση με τα i30-ceed είναι και ο κινητήρας που είναι η μέρα με τη νύχτα. Αν έχεις οδηγήσει και τα δύο θα καταλάβεις τι εννοώ ψόφιο.

teodor_ch
22-08-09, 10:42
συγκρίνουμε punto με i30?
σε άλλη κατηγορία δεν ανήκει το καθένα?

το ι30 σίγουρα έχει παντελώς ουδέτερο κινητήρα
μόνο με κατέβασμα ταχύτητα προσπέραση και πολύς θόρυβος
πανάλαφρο γκάζι
επίσης είναι πολύ χαμηλό για εργοστάσιο

giwrgosth
22-08-09, 11:13
συγκρίνουμε punto με i30?
σε άλλη κατηγορία δεν ανήκει το καθένα?
Με βάση τους χώρους, τις διαστάσεις κλπ μάλλον στην ίδια είναι. Μιλάμε για το Grande Punto, έτσι? Ποιυ δεν μπορείς να πεις μικρό, αλλά ούτε και μεσαίο. Αν θυμάμαι καλά το ceed πρέπει να είναι 2-3 εκ. πιο μακρύ με 50-60 λίτρα παραπάνω.

alexgk
22-08-09, 11:23
Αρχικό μήνυμα από alexgk ...

Αυτά τα ψόφια μοτέρ όμως έχουν πολύ καλές πωλήσεις και κριτικές για την αξιοπιστία τους


Γράφω κάπου ότι δεν είναι αξιόπιστοι? :hmm: Απλά έγραψα ότι στα υπέρ του GP σε σχέση με τα i30-ceed είναι και ο κινητήρας που είναι η μέρα με τη νύχτα. Αν έχεις οδηγήσει και τα δύο θα καταλάβεις τι εννοώ ψόφιο.

Βλέπεις πουθενά να αναφέρω το όνομά σου; Πρόσθεσα απλώς τη γνώμη μου....Κάθε ατμοσφαιρικός κινητήρας έχει κατώτερη απόδοση από έναν τουρμπίσιο. Όμως ένα αυτοκίνητο δεν κρίνεται μόνο από το μοτέρ του. Για ατμοσφαιρικοί έχουν πολύ καλές επιδόσεις.

sc3l
22-08-09, 11:25
Φιλε ανησυχε καινουριε οδηγε σε χαιρετω, και με καλοπροαιρεση εχω να σου πω : πως καλα κανεις και ρωτας και ανησυχεις αλλα συνηθως η λογικη, (που μπορει να εχεις ακουσει και απο δικα σου προσωπα) λεει το πρωτο αμαξι να ειναι οσο πιο μεταχειρισμενο γινεται γιατι πανω σε αυτο θα μαθεις να οδηγας και να κανεις τα λαθη σου τουλαχιστο το πρωτο καιρο. Αν μολις εμαθες απο τη σχολη οδηγων και μονο, τα απαιτουμενα χωρις να οδηγεις απο χρονια με το πατερα σου η καποιον αλλο, μονο μεταχειρισμενο σου συνιστω. Οι 2 απο τους 3 κολητους μου πηραν καινουριο αμαξι με το καλημερα χωρις προηγουμενη εμπειρια και σε 1 χρονο τα διαλυσαν και οι δυο (δοξα το θεο χωρις θυματα). Αν θες οπωσδηποτε μια γνωμη, το πολυ σαν το clio του φιλου σου και αυτο με πολυ επιφυλαξη λογω του turbo. Καλο ξεκινημα ναχεις σου ευχομαι.

pelasgian
22-08-09, 11:38
Καλύτερα μικρό και καινούργιο για νέο οδηγό, παρά παλιό και οτιδήποτε.
Ένα παλιό αυτοκίνητο σε έναν νέο οδηγό θα τον εκθέσει σε κινδύνους που δεν πρέπει.

Αυτό το "ευτυχώς χωρίς θύματα" μπορεί να μην ήταν η περίπτωση με ένα παλιό αμάξι.

Σκέψου τώρα να δώσεις σε νέοπα αμάξι χωρίς abs και να περιμένεις ότι όλα θα πάνε καλά. Έχω δει νέα παιδιά να πάνε να οδηγήσουν παλιό αμάξι χωρίς abs, και τρόμαξα.

........Auto merged post: pelasgian πρόσθεσε 3 λεπτά και 59 δευτερόλεπτα αργότερα ........

υ.γ. το να δώσει κάποιος ένα παλιό αμάξι σε έναν νέο οδηγό δείχνει περισσότερο τις πρωτεραιότητές του, παρά κάποια λογική. Στο παιδί μου στα 18 δεν θα του έδινα κάποια παλιατζούρα για να πάει να σκοτωθεί. Σίγουρα δεν θα του έδινα κάποιο σπορ αμάξι, αλλά θα έβρισκα κάτι παρεϊστικο, μπάνικο, σβέλτο, αλλά όχι φονικό όπλο. Το παλιό παππουδίστικο οικογενειακό του μπαμπά, που στρίβει λίγο στο πλάι και έχει αναρτήσεις τραμπολίνου και φρένα ποδηλάτου, δεν είναι ό,τι καλύτερο.

netlag
22-08-09, 11:39
Το grande punto ανηκει στη μικρη κατηγορια, ενω το ceed/i30 στη μικρομεσσαια.

Η ΜiTo ειναι ενα grande punto με το σημα της Alfa Romeo. Ανηκει στη μικρη κατηγορια. Το C30 ειναι ενα Ford Focus με το σημα της Volvo. Ανηκει στη μικρομεσσαια κατηγορια.

Δεν νομιζω οτι τιθεται θεμα για το πιο ειναι καλυτερο αυτοκινητο overall. Φυσικα το C30. Και φυσικα ακομα και στο στριψιμο. Υπενθυμιζω οτι το Focus εχει βγει το καλυτερο με διαφορα σε θεματα οδικης συμπεριφορας στα μικρομεσσαια. Ποσο μαλλον σε σχεση με τα μικρα...

H MiTo εχει ενα πολυ δυνατο μοτερ για το βαρος της και ειναι γρηγορη. Ομως ο T-Jet δεν ειναι σε καμια περιπτωση ενα ιδιαιτερα τεχνολογικα προηγμενο μοτερ, οπως πχ ο TSI.

Στους χωρους της ειναι απαραδεκτη, αλλα ειναι πανεμορφο αυτοκινητο.

sc3l
22-08-09, 11:45
Δεν ειπα να παρει του 1970 μεταχειρισμενο φιλε μου μη με παρεξηγεις. Ενα μεταχειρισμενο απο το 2000 και μετα που εχει ολα τα απαραιτητα για ενεργητικη και παθητικη ασφαλεια οπως πολυ σωστα εθεσες. Αλλα για καινουριο εντελως οδηγο αυτοκινητα με 20 και βαλε κιλα ροπης νομιζω δεν ειναι συνετο βημα, αν λεω και παλι εχει προηγουμενη εμπειρια τοτε ας κοιταζει πιο ψηλα.

djuan1988
22-08-09, 11:46
Μια χαρά είναι οι T-jet και ακόμη καλύτεροι οι multiair που θα έρθουν...

teodor_ch
22-08-09, 11:47
τι μας λες ρε τονυ τώρα?

αφού αν δεν βγάζει >150 άλογα το αμάξι είναι για πέταμα

απο την άλλη το κάθε ένα εξυπηρετεί διαφορετικές ανάγκες
αλλά όλοι πρέπει να θέλουμε τα 0-100km/h σε <10"

δε βγαίνει άκρη για αυτό και σκοτωνόμαστε καθημερινά στους δρόμους

elise
22-08-09, 11:50
Μα είπαμε είναι volvo, άρα είναι μεταλλικός κουβάς άσχετα αν έχει ανεξάρητη πίσω αναρτήση. :rofl:

Είναι alfa romeo ; Είναι τρένο μεταμφιεσμένο σε αυτοκίνητο.... :rofl:

Αν δεν θες να ακούς :censored: βρίσκεις μια δοκιμή και των 2 αυτοκινήτων σε πίστα, και εκει θα φανεί πιο είναι ο «κουβάς» από τους χρόνους που θα κάνουν.

μιλαμε για ΔΡΟΜΟ οχι για πιστα. και στον δρομο το βολβο ειναι ανωτερο απο την μιτο

giwrgosth
22-08-09, 11:50
Βλέπεις πουθενά να αναφέρω το όνομά σου; Πρόσθεσα απλώς τη γνώμη μου....Κάθε ατμοσφαιρικός κινητήρας έχει κατώτερη απόδοση από έναν τουρμπίσιο. Όμως ένα αυτοκίνητο δεν κρίνεται μόνο από το μοτέρ του. Για ατμοσφαιρικοί έχουν πολύ καλές επιδόσεις.
Ναι αλλά σου απάντησα γιατί μια γραμμή πιο πάνω μίλησα για ψόφιο κινητήρα.
Σαφώς και δεν παίζει μόνο ο κινητήρας ρόλο σε μια αγορά, είναι πολλοί οι παράγοντες, αλλά ένας από αυτούς και μάλιστα σοβαρός είναι και ο κινητήρας και με γνώμονα τη χρήση που θες να κάνεις στο αυτοκίνητό σου θα παίξει μεγάλο ρόλο και ο κινητήρας.
Έχω κινηθεί αυτές τις μέρες σε μερικά ταξίδια Πάτρα και Βόλο με ένα Terios και ένα Ceed της δουλειάς και φυσικά με το GP μου. Το Terios άστο, με 40 βαθμούς έξω και κλιματισμό απλά δεν προσπερνούσε. Κλείνεις κλιματισμό, βγάζεις φλας και προσπερνάς.
Το Ceed όχι ακριβώς σαν το Terios, φυσικά πολύ καλύτερο, αλλά με τον κλιματισμό στο φουλ δεν τραβούσε, έδειχνε ότι θέλει κάτι παραπάνω.
Με το GP κανένα πρόβλημα, ο κλιματισμός είτε ήταν στο φουλ είτε κλειστός το ίδιο πράγμα.
Να σου πω και ταχύτητες με τα τρία αυτοκίνητα στο ίδιο σημείο? Στην ανηφόρα για Μαλακάσα μετά το Σείριο. Terios με τέταρτη, η πέμπτη φυσικά και κρεμούσε και στροφές κάπου στις 4.000 110, Ceed με τέταρτη, η πέμπτη με το ζόρι πάει, στροφές δε θυμάμαι αλλά ήταν αρκετές, 130 και Grande Punto με πέμπτη και 3.000 στροφές 150. Και δεν είναι η διαφορά στην ταχύτητα που θα φτάσεις 10 λεπτά πιο γρήγορα, αλλά στην κατανάλωση.
Οπότε να που για μένα και για πολλούς άλλους ίσως ο κινητήρας θα παίξει το ρόλο του, γιατί όταν είσαι όλη μέρα στο δρόμο θες και τη δύναμη του κινητήρα κάποια στιγμή και την οικονομία σε μόνιμη βάση.

elise
22-08-09, 11:51
Kia ProCeed μήπως;;;

http://www.kia.gr/Kia/topnav/models/pro_ceed/prices.html
http://www.kia.gr/Kia/topnav/models/pro_ceed/accessories.html

:whistle:

οσοι αγοραζουν το σιντ και νομιζουν οτι πηρανε αμαξαρα ειναι τελικα ΜΕΓΑΛΑ ΘΥΜΑΤΑ

........Auto merged post: elise πρόσθεσε 0 λεπτά και 32 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Το αγορασε ενας φιλος μου προφατα, απιστευτο αμαξι.

Χωροι, συμπεριφορα, εξτρα, απο ολα.

Και η τιμη σκοτωνει, συν τα ποσα χρονια εγγυησης

απιστευτο??? :rofl::rofl::rofl:

giwrgosth
22-08-09, 11:55
Το grande punto ανηκει στη μικρη κατηγορια, ενω το ceed/i30 στη μικρομεσσαια.
Πως προκύπτει αυτό όμως, όταν η διαφορά τους είναι μόλις 2,5 εκατοστά?

sc3l
22-08-09, 11:58
Αγαπητε pelasgian λεγοντας μεταχειρισμενο εννοω απο χιλιομετρικης αποψης και οχι ηλικιακης , ουτε να παρει το παιδι του παπου του το αμαξι ειπα. Αν εσυ ειχες τετοιες εμπειριες εγω δε σου φταιω τιποτα να μου χρεωνεις το παραμικρο για το οποιο δεν εχω κανει καν λογο.Την αποψη μου ειπα φιλικα παντα στον teodor_ch ειδικα, και κατεπεκταση σε οσους παρακολουθουν το νημα αυτο.

karavagos
22-08-09, 12:16
Πάντως δεν βλέπω τον λόγο για τόσες αντιδράσεις. Αν ήταν ένα το καλύτερο αυτοκίνητο, όλοι θα αγόραζαν αυτό. Ο καθένας κρίνει σύμφωνα με τις δικές του απαιτήσεις τι προτιμά να έχει σε ένα αυτοκίνητο και το αγοράζει. Εγώ θεωρώ την mito ακριβή για αυτά που προσφέρει, το ceed φτηνό, το 207 λογικό, το yaris πανάκριβο, το golf ψιλοακριβό, το corsa ακριβό, το fabia λογικό, το punto ψιλοακριβό, κλπ...
Αυτά που προσφέρει το καθένα όμως αφορούν τις δικές μου -προσωπικές- απαιτήσεις.

pelasgian
22-08-09, 12:33
να ειναι οσο πιο μεταχειρισμενο γινεται




λεγοντας μεταχειρισμενο εννοω απο χιλιομετρικης αποψης και οχι ηλικιακης


Πότε επέρχεται η μέγιστη χιλιομετρική χρήση σε ένα αυτοκίνητο;
Hint, χιλιόμετρα ΑΝΑ ΩΡΑ;

sc3l
22-08-09, 12:46
Εννοω ας παρει ενα αυτοκινητο με 80.000 - 100.000 km να διανυσει καμια 40.000 km τουλαχιστο και μετα το δινει, και πηγαινει στο καινουριο οντας πιο εμπειρος και γνωριζοντας ο ιδιος με αυτο το τροπο καλυτερα τι θα θελει πλεον απο το καινουριο αυτοκινητο που θα θελει να αγορασει. Δε θα επεκταθω αλλο και οσο αφορα τα km/ h ευελπιστω οτι δεν καταλαβες πραγματικα τι εννοουσα και τιποτα παραπερα. Να στε ολοι καλα.

pelasgian
22-08-09, 13:01
και εγώ εννοώ ότι το να δώσει κάποιος ένα μεταχειρισμένο/παλιό σε ένα νέο οδηγό, δείχνει τις προτεραιότητές του και όχι το τι είναι λογικό.

Μεταξύ του να δώσεις ένα μεταχειρισμένο σε έναν άπειρο και να μην μπορείς να του πάρεις ένα καινούργιο, υπάρχει και το: "δεν έχεις αμάξι δικό σου, εκτός αν εργαστείς για να έχεις ένα".

Ως γονιός, αν θεωρήσουμε το ατύχημα ή το δυστύχημα δεδομένο, που το απεύχομαι, δεν θα ήθελα σε καμία περίπτωση να γίνει ή επειδή έδωσα ένα μεταχειρισμένο στο παιδί μου ή επειδή το δικό μου ήταν κακοσυντηρημένο και τον οδήγησε συνδυασμένο με την απειρία του σε δυσ/ατύχημα.

Η νοοτροπία αυτή έχει συζητηθεί και από τον Σταθάκη στα έντυπα και τις εκπομπές του και είναι ... πρωτοποριακή για τα ελληνικά δεδομένα, από ότι φαίνεται και εδώ. Δεν έχει να κάνει με "κατάλαβα", "κατάλαβες", "θέλω να ελπίζω" κλπ.

Είναι απλό: τι μετράει; ο νέος οδηγός ή το νέο αμάξι;

@ ADSLgr.com All rights reserved.