PDA

Επιστροφή στο Forum : Πρώτο Αυτοκίνητο - Ποιό?



Σελίδες : 1 2 3 4 5 [6]

fpekos
22-08-09, 13:15
Φίλε , VW Polo1,4 ή Toyota Yaris 1,33 καλύτερα το yaris (έχει και λιγότερα τέλη κυκλοφορίας ) , αυτά τα αυτοκίνητα δεν χαλάνε ποτέ!!!!!!!!

DOU
22-08-09, 13:20
Φίλε , VW Polo1,4 ή Toyota Yaris 1,33 καλύτερα το yaris (έχει και λιγότερα τέλη κυκλοφορίας ) , αυτά τα αυτοκίνητα δεν χαλάνε ποτέ!!!!!!!!

E? Υπαρχει αυτοκινητο που να μην χαλαει?:hmm: Yaris για περισσοτερη αξιοπιστια.

mondeo
22-08-09, 13:26
Λοιπόν παιδιά είμαι 44 ετών,44 χρόνια μέσα στα αυτοκίνητα.
Θα πω τη γνώμη μου η οποία απορρέει από την πολύχρονη εμπειρία.
Από Γερμανικά μόνο Ford και BMW.Δεν παθαίνουν τίποτα.Audi-VW-Seat-Skoda υποφέρουν από πολλά προβλήματα κυρίως με τα ηλεκτρικά τους δηλ.επαφές διακόπτη,γρύλλοι,χερούλια πορτών κλπ.
Mercedes,τώρα τελευταία γιά γέλια.
Opel ακόμα χειρότερα.
Από Ιαπωνικά ΜΟΝΟ όσα είναι MADE IN JAPAN ανεξαρτήτου μάρκας.Όσα είναι MADE IN ENGLAND μακρυά......
HYUNDAI-KIA κανένα πρόβλημα.
Γαλλικά ΑΛΑΡΓΑ.
Ιταλικά τα ίδια.
Αγγλικά ακόμα χειρότερα.
Αυτά.
Υ.Γ.Το Το Yaris καθώς και τα Corolla HatchBack και Avensis βγαίνουν στην Αγγλία και είναι κατώτερα σε αξιοπιστία.Μόνο το Corolla Sedan βγαίνει στην Ιαπωνία και είναι άρχοντας.

elise
22-08-09, 13:32
Φίλε , VW Polo1,4 ή Toyota Yaris 1,33 καλύτερα το yaris (έχει και λιγότερα τέλη κυκλοφορίας ) , αυτά τα αυτοκίνητα δεν χαλάνε ποτέ!!!!!!!!


για το πολο μην εισαι τοσο σιγουρος

Collective_Soul
22-08-09, 13:43
Αυτοκινητα μονο γερμανικα και ιαπωνικα
Ολα τα αλλα ειναι μπανανοφλουδες-αναξιοπιστα

djuan1988
22-08-09, 13:56
Αυτοκινητα μονο γερμανικα και ιαπωνικα
Ολα τα αλλα ειναι μπανανοφλουδες-αναξιοπιστα

Μας έπεισες με τα φοβερά σου επιχειρήματα...

Δες εδώ τι παθαίνουν τα γερμανικά:

http://www.vwclub.gr/vwforum/index.php?showforum=108

Και ανάκληση για τα κιβώτια:

Volkswagen recalls 13,500 DSG-equipped 2009-2010 models over sensor problem (http://www.autoblog.com/2009/08/21/volkswagen-recalls-13-500-dsg-equipped-2009-2010-models-over-sen/)

Αλλά όλα τα υπόλοιπα είναι χάλια....

giwrgosth
22-08-09, 14:05
Όλα χαλάνε και όλα φτιάχνοντε ρε παιδιά. Αυτές οι γενικότητες που λένε, όπως πχ ότι τα γερμανικά είναι καλά, τα ιαπωνικά δε χαλάνε, τα γαλλικά πάσχουν από κινητήρες και τα ιταλικά από ηλεκτρικά, είναι λόγια αυτοδίδακτων μηχανικών, αποφοίτων δημοτικού, του '80.
Ευτυχώς ή δυστυχώς έχουμε 2009 και έχουν αλλάξει πάρα πολλά από τότε που ο μαστρο-Μήτσος επισκεύαζε αυτοκίνητα με πένσα, σφυρί και σύρμα.
Διαλέξτε αυτοκίνητο σύμφωνα με τις ανάγκες σας, τα χρήματά σας, την προσωπικότητά σας και μην κολλάτε σε χώρες, σχολές και μάρκες. Ψάχτε μόνο πριν αγοράσετε τις διαφορές που έχουν κάποια μοντέλα μεταξύ τους για να μην την πατήσετε και πάρετε κάτι πιο ακριβό ή κάτι έξω από αυτό που πραγματικά ψάχνατε.

joeyGR
22-08-09, 15:00
O αδερφος μου ειναι στα 21 κ οδηγαει αρκετα χρονακια, το αμαξι που εχει τωρα και το πρωτο του ειναι ενα Seat Ibiza '96 Μοντελο. Το εχει σιχαθει το συγκεκριμενο αμαξι, δεν προκειται να ξανα παρει Seat. Σκεφτεται σαν δευτερο του αμαξι το Scirocco, τι λετε;;)

giwrgosth
22-08-09, 15:04
Σκεφτεται σαν δευτερο του αμαξι το Scirocco, τι λετε;;)
Αφού έχει κάνει έρευνα αγοράς, είδε ότι το συγκεκριμένο έχει αυτά που ζητά από ένα αυτοκίνητο και του αρέσει ας το πάρει. Τόσο απλά ;)
Αν περιμένεις και εσύ να ακούσεις γνώμες κάηκες!!!

teodor_ch
22-08-09, 15:42
Αγαπητε pelasgian λεγοντας μεταχειρισμενο εννοω απο χιλιομετρικης αποψης και οχι ηλικιακης , ουτε να παρει το παιδι του παπου του το αμαξι ειπα. Αν εσυ ειχες τετοιες εμπειριες εγω δε σου φταιω τιποτα να μου χρεωνεις το παραμικρο για το οποιο δεν εχω κανει καν λογο.Την αποψη μου ειπα φιλικα παντα στον teodor_ch ειδικα, και κατεπεκταση σε οσους παρακολουθουν το νημα αυτο.


μα συμφωνώ μαζί σου
και εγώ πριν πάρω καινούργιο αμάξι οδηγούσα άλλα (ξεκίνησα με seat marbella (http://en.wikipedia.org/wiki/SEAT_Marbella))

Sectoras
22-08-09, 16:40
djuan1988 το επιχείρημα σου είναι εντελώς άσκοπο.. μα να λινκάρεις την κατηγορία ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ;
Προσωπικά θα πω οτι είμαι 100% ευχαριστημένος απο VW και BMW. Το golfaki (mk5) μου δεν έχει παρουσιάσει ούτε ενα πρόβλημα ως τώρα και σε λίγο θα γράψει 100.000km.
Το θέμα είναι να μην πέσεις σε ελλατωματικό.. αυτά συμβαίνουν πάντα και παντού!

Για αξιοπιστία και οχι μόνο, συνιστώ γερμανικά! Αξίζουν σίγουρα τα λεφτά τους.

mondeo
22-08-09, 16:55
Μας έπεισες με τα φοβερά σου επιχειρήματα...

Δες εδώ τι παθαίνουν τα γερμανικά:

http://www.vwclub.gr/vwforum/index.php?showforum=108

Και ανάκληση για τα κιβώτια:

Volkswagen recalls 13,500 DSG-equipped 2009-2010 models over sensor problem (http://www.autoblog.com/2009/08/21/volkswagen-recalls-13-500-dsg-equipped-2009-2010-models-over-sen/)

Αλλά όλα τα υπόλοιπα είναι χάλια....

Όταν λέω εγώ από Γερμανικά ΜΟΝΟ Ford και BMW κάτι ξέρω........

DOU
22-08-09, 17:24
Νταξει τωρα αν ειναι να παρουμε σβαρνα το καθε club της καθε εταιρειας στο net και να το εχουμε ως κριτηριο για αξιοπιστια ας πουμε.. Να βαλουμε αν ειναι κ το αντιστοιχο club της toyota με την κατηγορια προβληματα,και της bmw,κ της ford και και και...

djuan1988
22-08-09, 17:32
djuan1988 το επιχείρημα σου είναι εντελώς άσκοπο.. μα να λινκάρεις την κατηγορία ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ;
Προσωπικά θα πω οτι είμαι 100% ευχαριστημένος απο VW και BMW. Το golfaki (mk5) μου δεν έχει παρουσιάσει ούτε ενα πρόβλημα ως τώρα και σε λίγο θα γράψει 100.000km.
Το θέμα είναι να μην πέσεις σε ελλατωματικό.. αυτά συμβαίνουν πάντα και παντού!

Για αξιοπιστία και οχι μόνο, συνιστώ γερμανικά! Αξίζουν σίγουρα τα λεφτά τους.

Ενώ το δικά του επιχειρήματα με αφόπλισαν! Postαρα το παραπάνω link για να δείξω ότι όλα τα αυτοκίνητα έχουν προβλήματα.

Όπως έγραψαν και άλλοι παραπάνω, το αν θα εμφανίσει ένα αυτοκίνητο πρόβλημα είναι καθαρά θέμα τύχης.

Το ότι το δικό σου golfάκι δεν έχει εμφανίσει πρόβλημα, δεν σημαίνει ότι δεν βγάζουν προβλήματα. Το ίδιο ισχύει και με όλα τα άλλα μοντέλα.

Η τεχνολογία έχει εξελιχθεί και όλες οι μάρκες βγάζουν καλά και ποιοτικά αυτοκίνητα.

Τώρα, το ότι κυκλοφορούν πάρα πολλοί κομπλεξικοί ανάμεσά μας που θεωρούν ότι πχ το golf, civic, auris τους είναι αψεγάδιαστο και αντάξιο ποιοτικά μιας maybach (http://www.maybach-manufaktur.com/) είναι γεγονός.


Από ένα άλλο φόρουμ:

αλλα το προβλημα ειναι το μυαλο του κοσμου και οχι των αυτοκινητων -πλεον-.

mondeo
22-08-09, 18:03
Ενώ το δικά του επιχειρήματα με αφόπλισαν! Postαρα το παραπάνω link για να δείξω ότι όλα τα αυτοκίνητα έχουν προβλήματα.

Όπως έγραψαν και άλλοι παραπάνω, το αν θα εμφανίσει ένα αυτοκίνητο πρόβλημα είναι καθαρά θέμα τύχης.

Το ότι το δικό σου golfάκι δεν έχει εμφανίσει πρόβλημα, δεν σημαίνει ότι δεν βγάζουν προβλήματα. Το ίδιο ισχύει και με όλα τα άλλα μοντέλα.

Η τεχνολογία έχει εξελιχθεί και όλες οι μάρκες βγάζουν καλά και ποιοτικά αυτοκίνητα.

Τώρα, το ότι κυκλοφορούν πάρα πολλοί κομπλεξικοί ανάμεσά μας που θεωρούν ότι πχ το golf, civic, auris τους είναι αψεγάδιαστο και αντάξιο ποιοτικά μιας maybach (http://www.maybach-manufaktur.com/) είναι γεγονός.


Από ένα άλλο φόρουμ:

Κι η Mercedes εθεωρείτο κάστρο αξιοπιστίας πριν μερικά χρόνια αλλά σήμερα έχει γίνει εντελώς ξεφτίλα.Έχω τρεις φίλους ταξιτζήδες.Ό ένας έχει Mercedes ό άλλος Vectra κι ο τρίτος Passat.Δεν νομίζω να έχει κανένας αμφιβολία ότι στο ταξί που δουλεύει 20 ώρες το εικοσιτετράωρο φαίνονται όλα.Το Mercedes μέσα σε 5 χρόνια έχει κάνει λογαριασμό στην αντιπροσωπεία 20000 Ευρώ.Τα 12500 τα πλήρωσε η εταιρία τα τρία πρώτα χρόνια που ήταν στην εγγύηση.Τα υπόλοιπα ο φίλος.Ο άλλος με το Vectra βλαστημάει την ώρα και τη στιγμή που το πήρε.Πάσχει απ'όλα.Μέχρι και ημιαξόνιο του έκοψε στεγνά.Ο τρίτος με το Passat έχει προβλήματα με γρύλλους παραθύρων,αισθητήρες που χαλάνε συνέχεια,δίσκο-πλατώ-ρουλεμάν-βολάν κάθε 60000χλμ(κόστος γύρω στα 800 Ευρώ).
Τελειώνοντας θα μεταφέρω κάτι που γράφτηκε σε άλλο φόρουμ:


Δουλεύω στην Ιnteramerican οδική 2 χρόνια δεν έχω κουβαλήσει ακόμα HONDA στην ΚΡΗΤΗ

leros2004
22-08-09, 18:09
Φίλος στην express μου έχει μεταφέρει επανειλημμένα οτί οι καλύτεροι πελάτες τους είναι τα audi....
Και ανεξαρτήτου μάρκας χαλάνε περισσότερο τα καινούργια από ότι τα 5ετίας και πίσω.

Έχει χιλιοειπωθεί : ΟΛΑ ΧΑΛΑΝΕ, είναι λαχείο τι θα σου πέσει......

mondeo
22-08-09, 18:27
Φίλος στην express μου έχει μεταφέρει επανειλημμένα οτί οι καλύτεροι πελάτες τους είναι τα audi....
Και ανεξαρτήτου μάρκας χαλάνε περισσότερο τα καινούργια από ότι τα 5ετίας και πίσω.

Έχει χιλιοειπωθεί : ΟΛΑ ΧΑΛΑΝΕ, είναι λαχείο τι θα σου πέσει......

Σαφώς και όλα χαλάνε.Κάποια όμως χαλάνε περισσότερο από άλλα.Αν π.χ. αγοράσεις Citroen ή Alfa Romeo απλά προκαλείς την τύχη σου........
Ο φίλος σου στην Express έχει απόλυτα δίκιο.

dim12
22-08-09, 18:30
καλησπερα.υπαρχει καπου να δω το χρονο παραδοσης ενος αυτοκινητου απο την ημερα παραγγελιας?φυσικα μιλαω για ενα μεσο ορο-ενδεικτικο χρονο ανα μαρκα.ξερετε να μου πειτε πανω κατω?

alexgk
22-08-09, 20:26
'Ολα χαλάνε και όλα βγάζουν προβλήματα. Το θέμα είναι πόσο συχνά τα βγάζουν και πόσο κοστίζουν. Γιατί τα Γιαπωνέζικα και τα Κορεάτικα έχουν τη φήμη των αξιόπιστων τόσο από τους ιδιόκτητες τους, όσο και από τα περιοδικά του χώρου; Πως γίνεται η Toyota να έρχεται στις πρώτες θέσεις πωλήσεων; Και όταν λέμε πως μιας εταιρίας τα αυτοκίνητα έχουν μεγάλη αξιοπιστία δεν εννοούμε πως ποτέ δε χαλάνε. Υπάρχουν λιγότερες πιθανότητες να χαλάσουν και πάντα υπάρχουν και θα υπάρχουν αυτοκίνητα με προβλήματα από τα πρώτα χιλιόμετρα είτε είναι Γερμανικά, Ιταλικά, Ιαπωνέζικα, Γαλλικά και με το καλό και Κινέζικα.

john dubi
23-08-09, 01:37
'Ολα χαλάνε και όλα βγάζουν προβλήματα. Το θέμα είναι πόσο συχνά τα βγάζουν και πόσο κοστίζουν. Γιατί τα Γιαπωνέζικα και τα Κορεάτικα έχουν τη φήμη των αξιόπιστων τόσο από τους ιδιόκτητες τους, όσο και από τα περιοδικά του χώρου; Πως γίνεται η Toyota να έρχεται στις πρώτες θέσεις πωλήσεων; Και όταν λέμε πως μιας εταιρίας τα αυτοκίνητα έχουν μεγάλη αξιοπιστία δεν εννοούμε πως ποτέ δε χαλάνε. Υπάρχουν λιγότερες πιθανότητες να χαλάσουν και πάντα υπάρχουν και θα υπάρχουν αυτοκίνητα με προβλήματα από τα πρώτα χιλιόμετρα είτε είναι Γερμανικά, Ιταλικά, Ιαπωνέζικα, Γαλλικά και με το καλό και Κινέζικα.

Συνηθως οι πρωτες version σε καθε τυπο και μαρκα αυτοκινητου βγαζει μεγαλα ή μικρα προβληματα.
Γι αυτο υπαρχει και η εγγυηση. Τωρα ποιος πληρωνει με σπασιμο νευρων και χρονου? Δυστηχως ο καταναλωτης! :mad:

alexgk
23-08-09, 02:20
Συνηθως οι πρωτες version σε καθε τυπο και μαρκα αυτοκινητου βγαζει μεγαλα ή μικρα προβληματα.
Γι αυτο υπαρχει και η εγγυηση. Τωρα ποιος πληρωνει με σπασιμο νευρων και χρονου? Δυστηχως ο καταναλωτης! :mad:
Έχεις δίκιο....Είναι κάτι πολύ εκνευριστικό.

mondeo
23-08-09, 14:30
Εννοείται ότι δεν αγοράζουμε ΠΟΤΕ μοντέλο που πρωτοκυκλοφόρησε.Μετά από 1-2 χρόνια οι παιδικές ασθένειες έχουν γιατρευτεί.

DOU
23-08-09, 14:34
Σαν πρωτο αυτοκινητο για εναν οδηγο νεο πιστευω ειναι μια καλη λυση ενος μεταχειρισμενου μικρομεσαιου,ουτε θα εχεις το φοβο να το γρατσουνισεις,να το χτυπησεις οπως το καινουριο,και θα εισαι πιο ανετος νομιζω. Μετα απο 2-3 χρονακια το δινεις και παιρνεις πλεον καινουριο αμαξι.

aglaisma
23-08-09, 15:24
καλησπερα.υπαρχει καπου να δω το χρονο παραδοσης ενος αυτοκινητου απο την ημερα παραγγελιας?φυσικα μιλαω για ενα μεσο ορο-ενδεικτικο χρονο ανα μαρκα.ξερετε να μου πειτε πανω κατω?

Αν ειναι ετοιμοπαραδοτο θελει συνηθως 17-20 εργασιμες. Αν πας για παραγγελια, δε το γλυτωνεις το 3μηνο στην καλυτερη

teodor_ch
23-08-09, 16:19
ετοιμοπαράδοτο VW μου ήρθε σε 10 εργάσιμες στην Κρήτη

netlag
25-08-09, 03:12
Πως προκύπτει αυτό όμως, όταν η διαφορά τους είναι μόλις 2,5 εκατοστά?

Δεν ειναι μονο το μηκος ο μοναδικος παραγοντας που κανονιζει την κατηγορια.

πχ Νεο Yaris και Νεο Clio ειναι στην ιδια κατηγορια. Η διαφορα στο μηκος ειναι μεγαλη.

αλλο παραδειγμα:
Mazda 6 και Skoda Superb. Ειναι ιδια κατηγορια, το μεγεθος ομως διαφορετικο.

Ο κυριοτερος παραγοντας ειναι η πλατφορμα του αυτοκινητου που χρησιμοποιει καθε εταιρια. Και ετσι διαφοροποιειται απο τα μεγαλυτερα μοντελα.

Αλλη πλατφορμα υπαρχει συνηθως για τα μικρα, αλλη για τα μικρομεσσαια και αλλη για τα μεσσαια.
πχ η VW χρησιμοποιει την PQ24 για το Polo (μικρο) PQ35 για το Golf (μικρομεσσαιο) και PQ46 για το Passat (μεσσαιο).

Πολλες φορες ομως για λογους μειωσης κοστους, τα μεσσαια εχουν πλατφορμα που προερχεται σχεδον αυτουσια απο τα μικρομεσαια. Το PQ46 δεν ειναι μια καινουργια πλατφορμα, αλλα ενα "αλλαγμενο" PQ35.

Στο θεμα τωρα, η Fiat στα μικρομεσσαια εχει το Bravo. Αυτο ειναι αντιπαλος του ceed/golf/leon/focus/auris κλπ.

Την κατηγορια του αυτοκινητου δεν την επηρεαζει ουτε το σχημα. Δηλαδη, τα sedan Jetta, Octavia 5, Corolla ειναι μικρομεσσαια οπως και τα hatchback Golf, Bravo, Civic κλπ.

@ ADSLgr.com All rights reserved.