PDA

Επιστροφή στο Forum : Πρώτο Αυτοκίνητο - Ποιό?



Σελίδες : [1] 2 3 4 5 6

icsd08063
11-07-09, 16:07
Καλησπέρα σας...

Μέχρι τα τέλη Αυγούστου θα έχω και εγώ δίπλωμα αυτοκινήτου.
Σκέφτομαι λοιπόν σοβαρά να αγοράσω ένα αυτοκινητάκι (μιλάμε πάντα για καινούριο).

Διαθέτω μέχρι 15.000 (λίγο πάνω λίγο κάτω δεν έχει ιδιαίτερη σημασία...) και θα προτιμούσα 1400 CC.
Η χρήση του θα είναι κυρίως σε πόλη (καλύτερα κωμόπολη...), αλλά και για μεγαλύτερες αποστάσεις. Επίσης θα προορίζεται για οδήγηση σε κλειστούς επαρχιακούς δρόμους με πολλές στροφές, ανηφορικά και κατηφορικά κυρίως τμήματα.

*edit1: Για να μην τα πολυλογώ, το αυτοκίνητο θα το χρησιμοποιώ κυρίως στην Σάμο και κάνα 2μηνο το καλοκαίρι στην Χαλκιδική.

Με μια πολύ μικρή έρευνα που έχω κάνει, βρήκα ενδιαφέροντα μοντέλα το Fiat Grande Punto 3θυρο, το Opel Corsa 3Θυρο και το Seat Ibiza SC επίσης τρύθυρο... (όπως καταλάβατε θέλω τρίθυρο αυτοκίνητο...;))

Ένας φίλος μου έχει το C2 αλλά δεν με έχει εντυπωσιάσει μιας και έδωσε 14.000 ευρώ και αγοράσε ένα αμάξι χωρίς ζάντες αλουμινίου, με 2 καθίσματα πίσω.
Ένας άλλος θα πάρει το Clio 1.2 που βγάζει κάπου στα 100 άλογα...

Ανοίγω τόσο νωρίς το θέμα μιας και έχω στο μυαλό μου να γίνει η παραγγελία του αυτοκινήτου μέσα στις 2 επόμενες εβδομάδες έτσι ώστε να το έχω στα τέλη Αυγούστου, μόλις θα κατέβω στην Σάμο...
Φυσικά το αυτοκίνητο θα είναι στο όνομα του πατέρα μου οπότε δεν έχουμε πρόβλημα στον τομέα αυτό.

*edit2: Βρήκα πολλά topics που αφορούσαν αγορά καινούριου αυτοκινήτου αλλά δεν μπόρεσα να κατατάξω τις ανάγκες μου σε κάποια από αυτά...:oops:

Κάθε βοήθεια ευπρόσδεκτη.;)

sonypspgr
11-07-09, 16:21
grande punto με τα 120 αλογακια στα 1400 ξεκιναει απο τα 14.920
του βαζεις την 16ρα ζαντα και μια τριχρωμη γραμμουλα στην μεση του αμαξωματως και παμε στα 15210:p

manosdoc
11-07-09, 16:32
Δες και το Peugeot 207 1.6 120HP Sport.
Στον εξοπλισμό έχεις στάνταρ διζωνικό κλιματισμό αυτόματους υαλοκαθαριστήρες, αυτόματα φώτα, κλπ... :)

Έχει από τα καλύτερα κρατήματα στην κατηγορία του και μια τρομερή ισορροπία σε άνεση/κράτημα ενώ ο κινητήρας του είναι οι νέοι της BMW-PSA συνεργασία με άφθονη ροπή για ατμοσφαιρικό και εξαιρετικά χαμηλή κατανάλωση.

Το 1.4 που έχω έχω πραγματική μέση κατανάλωση μέσα στην πόλη 7.3 με γενικά ελαφρύ πόδι.

Εσωτερικά είναι πολύ ποιοτικό και είναι το πιο βαρύ στην κατηγορία του !

icsd08063
11-07-09, 16:35
grande punto με τα 120 αλογακια στα 1400 ξεκιναει απο τα 14.920
του βαζεις την 16ρα ζαντα και μια τριχρωμη γραμμουλα στην μεση του αμαξωματως και παμε στα 15210:p


Σκεφτόμουν για αυτή την έκδση 1.4 95hp 16V RACING 3π.
Και εξηγώ:]

ΖΑΝΤΕΣ ΑΛΟΥΜΙΝΙΟY 10 ΑΚΤΙΝΩΝ 15" ΙΝΤΣΩΝ "WALLSLIDE" - ΣΥΝΔΥΑΖΟΝΤΑΙ ΜΕ ΕΛΑΣΤΙΚΑ 185/65 (μου αρέσει πολύ η συγκεκριμένη ζάντα και νομίζω ότι του πάει απίστευτα) + ΕΝΕΡΓΑ ΠΡΟΣΚΕΦΑΛΑ + ΣΥΣΤΗΜΑ ΑΝΟΙΚΤΗΣ ΑΚΡΟΑΣΗΣ KINHTOY "BLUETOOTH" & ΧΕΙΡΙΣΤΗΡΙΑ ΣΤΟ ΤΙΜΟΝΙ + ΘΥΡΑ USB + ΣΥΣΤΗΜΑ ΕΛΕΓΧΟΥ ΠΙΕΣΗΣ ΕΛΑΣΤΙΚΩΝ + ΤΑΠΑ ΡΕΖΕΡΒΟΥΑΡ ΚΑΥΣΙΜΟΥ ΠΟΥ ΚΛΕΙΔΩΝΕΙ + ΣΚΟΥΡΑ ΚΡΥΣΤΑΛΛΑ (ΠΙΣΩ ΠΛΕΥΡΙΚΑ ΠΑΡΑΘΥΡΑ ΚΑΙ 5ΗΣ ΠΟΡΤΑΣ) + ΚΑΘΙΣΜΑ ΟΔΗΓΟΥ ΜΕ ΗΛΕΚΤΡΙΚΗ ΡΥΘΜΙΣΗ ΣΤΗΡΙΞΗΣ ΜΕΣΗΣ + ΠΡΟΕΓΚΑΤΑΣΤΑΣΗ (ΚΑΛΩΔΙΩΣΗ) ΓΙΑ CD CHANGER + ΠΡΟΕΓΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΑΝΤΙΚΛΕΠΤΙΚΟΥ + ΠΛΕΥΡΙΚA ΜΑΡΣΠΙΕ ("ΠΟΔΙΕΣ") + ΗΧΟΣΥΣΤΗΜΑ HI-FI INTERSCOPE, ME 4ΚΑΝΑΛΟ ΤΕΛΙΚΟ ΕΝΙΣΧΥΤΗ 60W KAI ΕΝΕΡΓΟ SUB-WOOFER ΤΥΠΟΥ BASS REFLEX 100W + 3ο ΠΙΣΩ ΠΡΟΣΚΕΦΑΛΟ ΚΕΝΤΡΙΚΟΥ ΚΑΘΙΣΜΑΤΟΣ + CRUISE CONTROL (δεν ξέρω σε τι χρησιμέυει αυτό...:oops:) + ΔΙΑΚΟΣΜΗΤΙΚΗ ΤΑΙΝΙΑ ITALY 3Π + ΔΙΧΡΩΜΑ ΓΥΑΛΙΣΤΕΡΑ ΚΑΛΥΜΜΑΤΑ ΕΞΩΤ. ΚΑΘΡΕΦΤΩΝ (ΓΚΡΙ-ΜΑΥΡΟ) + ΑΙΣΘΗΤΗΡΕΣ ΣΤΑΘΜΕΥΣΗΣ = € 14374
μαζί με την έκπτωση....


Τι λέτε?

edit: Με συγχωρείτε πολύ για τα κεφαλαία...:oops:

manosdoc
11-07-09, 16:38
Σκεφτόμουν για αυτή την έκδση 1.4 95hp 16V RACING 3π.
Και εξηγώ:]Τι λέτε?

edit: Με συγχωρείτε πολύ για τα κεφαλαία...:oops:

Aπό εξοπλισμό είναι τούμπανο... :p

sonypspgr
11-07-09, 16:43
15 σε gp ενω η 16ρα ειναι στανταρ στο τουρμπο? αυτη η εκδοση εχει πολλα πραγματα που το κανει βαρυτερο και θα ειναι σαν να εχεις 60-70 αλογα...

firegarden
11-07-09, 17:29
Γιατι δεν κοιτας και το νεο Ford Fiesta; Σε αυτα τα λεφτα που δινεις μπορεις να αγορασεις 1600αρι με 120 αλογα,αλλιως 1400αρι με 96 αλογα και 14.000€ περιπου

http://www.4t.gr/default.php?pname=Model&model_id=489&sub_model_id=702

elise
11-07-09, 17:31
ford fiesta 1.600....

noname85
11-07-09, 17:34
για δες και για yaris......

........Auto merged post: noname85 πρόσθεσε 0 λεπτά και 31 δευτερόλεπτα αργότερα ........

ειναι και 1,3 για λιγοτερους φορους...

XronisR
11-07-09, 17:47
Tα Fiesta δεν πανε βημα ομως..

firegarden
11-07-09, 18:14
Tα Fiesta δεν πανε βημα ομως..



:rofl::rofl::rofl:
Συγγνωμη αλλα δεν ξερεις τι λες...Τα Φιεστα εχουν απο τους καλυτερους και ελαστικοτερους κινητηρες στην αγορα. Τραβανε απο χαμηλα, εχουν χαμηλη καταναλωση και η ιπποδυναμη τους (96Hp στα 1400 και 120 στα 1600) ειναι παρα πολυ καλη.

sonypspgr
11-07-09, 18:29
1.4 120 αλογα...:whistle::whistle:
και με 3000 μετα απο δυο χρονια που θα πεσει η τιμη του κιτ κοτσαρεις και το abarth και εχεις 150 αλογα απο 1.4..

hellenicsun
11-07-09, 19:23
Alfa Romeo MiTo στην έκδοση 1.4 95HP Progression.

Ο βασικός εξοπλισμός περιλαμβάνει:

ΚΙΤ ΑΛΚΟΤΕΣΤ ( 3 ΣΥΣΚΕΥΕΣ)
2 ΜΕΤΩΠΙΚΟΙ ΑΕΡΟΣΑΚΟΙ MULTISTAGE
2 ΠΛΕΥΡΙΚΟΙ ΑΕΡΟΣΑΚΟΙ ΘΩΡΑΚOΣ
2 ΠΛΕΥΡΙΚΟΙ ΑΕΡΟΣΑΚΟΙ ΚΕΦΑΛΗΣ (ΤΥΠΟΥ ΚΟΥΡΤΙΝΑΣ)
ΑΕΡΟΣΑΚΟΣ ΓΟΝΑΤΩΝ ΟΔΗΓΟΥ Στάνταρ
ΔΙΠΛΟΙ ΠΡΟΕΝΤΑΤΗΡΕΣ ΕΜΠΡΟΣ ΚΑΘΙΣΜΑΤΩΝ
VDC ΜΕ ABS, EBD,ASR,MSR,CBC,HBA, e-Q2, HILL HOLDER
ΠΙΣΩ ΦΩΤA LED & ΕΜΠΡΟΣ ΦΩΤΑ ΗΜΕΡΑΣ (DAYTIME RUNNING LIGHTS)
ΠΟΡΤΕΣ ΧΩΡΙΣ ΠΛΑΙΣΙΟ ΠΑΡΑΘΥΡΩΝ Στάνταρ
ΣΥΣΤΗΜΑ EASY ENTRY ΣΤΑ ΕΜΠΡΟΣ ΚΑΘΙΣΜΑΤΑ
ΠΡΟΣΑΡΜΟΓΕΣ ISOFIX ME 3 ΑΓΚΙΣΤΡΑ ΣΤΗΡΙΞΗΣ
ΦΩΤΙΣΜΟΣ ΕΙΣΟΔΟΥ ΣΤΗ ΒΑΣΗ ΤΩΝ ΘΥΡΩΝ
IMMOBILISER
ΚΕΝΤΡΙΚΟ ΚΛΕΙΔΩΜΑ ΜΕ ΤΗΛΕΧΕΙΡΙΣΜΟ
D.N.A. ΕΠΙΛΟΓΕΑΣ ΔΥΝΑΜΙΚΗΣ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗΣ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟΥ
ΗΛΕΚΤΡΙΚΑ ΠΑΡΑΘΥΡΑ ΜΕ ΑΥΤΟΜΑΤΙΣΜΟ ΑΝΟΔΟΥ/ΚΑΘΟΔΟΥ
ΗΧΟΣΥΣΤΗΜΑ ΜΕ 6 ΗΧΕΙΑ,RADIO-CD & MP3
ΥΠΟΛΟΓΙΣΤΗΣ ΤΑΞΙΔΙΟΥ ΜΕ ΕΝΔΕΙΞΗ ΕΞ. ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΑΣ
ΡΕΖΕΡΒΑ ΤΥΠΟΥ ΑΝΑΓΚΗΣ
ΗΛΕΚΤΡΙΚΑ ΡΥΘΜΙΖΟΜΕΝΟΙ ΚΑΙ ΘΕΡΜΑΙΝΟΜΕΝΟΙ ΕΞ. ΚΑΘΡΕΠΤΕΣ
ΤΑΜΠΛΩ SPRINT
ΚΛΙΜΑΤΙΣΜΟΣ
ΑΤΣΑΛΙΝΕΣ ΖΑΝΤΕΣ 16" ΜΕ ΤΑΣΙ (195/55/R16)
ΒΑΜΜΕΝΑ ΠΛΑΙΣΙΑ ΣΤΑ ΕΜΠΡΟΣ & ΠΙΣΩ ΦΩΤΑ (ΓΚΡΙ ΤΙΤΑΝΙΟ)


Τιμή: 15.320 Ευρώ.

mpardsu
11-07-09, 19:28
Αν και ξέρω ότι δεν θα σου αρέσει αυτό που θα σου πω, θα το πώ.. :p

Συμβουλή μου να κοιτάξεις καλύτερα για κανένα καλοδιατηρημένο μεταχειρισμένο. Είσαι νέος οδηγός και δυστυχώς κάποιες μικροζημιές θα τις προκαλέσεις, μακάρι να είναι απλά σε συμπλέκτη/δίσκο-τακάκια. Καταλαβαίνω τη "γλύκα" του καινούργιου αλλά πίστεψε με θα ξενερώσεις πάρα πολύ αν το γδάρεις εσύ ή κάποιος άλλος, έστω και στις ζάντες αλουμινίου.
Επίσης κοίτα για κάποιο που να έχει φθηνά ανταλλακτικά και service και με τη μεγαλύτερη δυνατή παθητική ασφάλεια στο budget σου. Για τα άλογα με 90-100 είσαι καλυμένος, δεν θα χρειαστείς παραπάνω, ίσα ίσα που δεν θα σου φεύγουν και όλα τα λεφτά στη βενζίνη.

hellenicsun
11-07-09, 19:30
Αν και ξέρω ότι δεν θα σου αρέσει αυτό που θα σου πω, θα το πώ.. :p

Συμβουλή μου να κοιτάξεις καλύτερα για κανένα καλοδιατηρημένο μεταχειρισμένο. Είσαι νέος οδηγός και δυστυχώς κάποιες μικροζημιές θα τις προκαλέσεις, μακάρι να είναι απλά σε συμπλέκτη/δίσκο-τακάκια. Καταλαβαίνω τη "γλύκα" του καινούργιου αλλά πίστεψε με θα ξενερώσεις πάρα πολύ αν το γδάρεις εσύ ή κάποιος άλλος, έστω και στις ζάντες αλουμινίου.
Επίσης κοίτα για κάποιο που να έχει φθηνά ανταλλακτικά και service και με τη μεγαλύτερη δυνατή παθητική ασφάλεια στο budget σου. Για τα άλογα με 90-100 είσαι καλυμένος, δεν θα χρειαστείς παραπάνω, ίσα ίσα που δεν θα σου φεύγουν και όλα τα λεφτά στη βενζίνη.
...και πέρα από τη πρόταση μου, αυτή είναι η πιο σωστή λογική. Εγώ θυμάμαι πως οδηγούσα ένα Nissan Sunny του 1985, που δεν άξιζε ούτε 500 Ευρώ! Το τι έκανα με αυτό το αυτοκίνητο δε λέγεται! Αλλά ποτέ δε μου κόστισε στη τσέπη, ούτε με ένοιαζε ότι ζημιά και να έκανα που, σίγουρα κι εσύ φίλε θα κάνεις πολλές! Είναι δεδομένο!

Συμφωνώ απόλυτα με τον mpardsu.

nothing
11-07-09, 20:50
αφου μου λες νησι με στροφες εγω ενα θα σου προτεινω που το ακουω απο παντου και προσωπικα εχω δει καλα πραγματα μεχρι τωρα...
swift και θα με θυμηθεις...
τωρα αν ο εξοπλισμος ειναι διαφορετικος ψαξε και δες τι σε βολευει..οδηγικα παντων να ξερεις οτι ολοι με τα swift εχουν να το λενε και να το χαιρονται σε απιστευτο βαθμο..
εγω δε το εχω φτασει στα ακρα διοτι περασα αυτη τη φαση αλλα απο το ενα χρονο συμβιωσης μονο καλα λογια εχω να πω σαυτο το τομεα...
και ειναι 1.300 με λιγοτερα ασφαλιστρα και τελη σαν 1000 αφου ειναι λιγοτερα...
βεβαια επειδη εσυ θα το οδηγας φροντισε να ειναι αυτο που θες εσυ ασχετως τι ακους απο εμας...

........Auto merged post: nothing πρόσθεσε 2 λεπτά και 3 δευτερόλεπτα αργότερα ........

επισης να συνυπολογιζεις και τις βενζινες οι οποιες ειναι ενα μεγαλο κοστος για το αμαξι σε βαθος χρονου...
μη κοιτας μονο τα αλογα σε ενα αμαξι....

alexgk
12-07-09, 02:14
Βασική μου επιλογή το νέο (http://www.autotriti.gr/data/magazine/viewthema/37422.asp)yaris με το 1,33 μοτέρ (http://www.autotriti.gr/data/magazine/viewthema/37422_20360.asp)που και κατανάλωση και επιδόσεις για τα κυβικά του διαθέτει ικανοποιητικές. Αξιοπιστία υποδειγματική, μεταπωλιτική αξία πολύ καλή, χρόνια τώρα το service της toyota βγαίνει πρώτο σε εξυπηρέτηση πελατών (δε στο πουλάνε και μετά σε ξεχνάνε). Δεύτερη επιλογή το fiesta. Όμορφο αμάξωμα, μοτέρ καλό, ποιότητα κύλισης ανώτερης κατηγορίας, όμως ξεφεύγει στα τέλη κυκλοφορίας τα οποία πλέον δεν αυξάνονται κάθε δύο αλλά κάθε ένα χρόνο!!

icsd08063
12-07-09, 03:31
Αρχικά ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις σας...

Να πώ λοιπόν δύο-τρία πράγματα για όλα αυτά που διάβασα :

Δεν νομίζω ότι 1600 cc είναι κατάλληλα για αρχή...(?)
Καλύτερα 1400 και με λιγότερα άλογα και επιπλέον λιγότερη κατανάλωση και λιγότερους φόρους (υποθέτω...)

Από κατανάλωση νομίζω καλά πάει το Punto.
Ένας φίλος ανέφερε και κάτι για το Abarth...
Είναι πολύ εντυπωσιακό το Grande Pundo Abarth και με τα 17 και κάτι χιλιάρικα που κοστίζει δεν είναι άπιαστο... Στο μέλλον ίσως γίνει η αναβάθμιση...:hmm:

Δεν ελκύομαι ιδιαίτερα από τις ιαπωνικές εταιρείες. Δεν ξέρω, μου κάνουν κάπως. Αν και το Auris είναι ωράιο αμαξάκι με σχεδόν παρόμοια χαρακτηριστικά και επιδόσεις με το Punto αλλά θεωρώ πως δεν αναταποκρίεται τόσο στην τιμή του που είναι ιδιαίτερα υψηλή αλλά ούτε συναγωνίζεται και το συνολικό πακέτο του Punto που ανέφερα ποιό πάνω...
Για το Yaris θα το ψάξω λίγο παραπάνω...

Κάτι ακόμη που παρατήρησα είναι ότι Punto, Auris και άλλα μοντέλα ίσως, διατίθενται με 6τάχυτο κιβώτιο...

Έπειτα, το Fiesta είναι μεν εντυπωσιακό αμάξι αλλά ακριβούτσικο και αυτό νομίζω
(Νέο Fiesta Trend από 12.837 €
Νέο Fiesta Sport από 15.012 € )
με τον εξής εξοπλισμό (για το trend)
http://www.ford.gr/ie/neofiesta/fie_b299_models_nav/fie_b299_models_2/-/-/-/-


Ενώ το Pundo νομίζω πως προσφέρει πολύ καλύτερο standar εξοπλισμό:
http://www.fiat.gr/main/home.cfm?pageid=12&carid=50&version=900

+++ όλα αυτά που θα ήθελα να του βάλω τα οποία ανφέρω στο 2ο post μου.

Δεν πρόκειται να επιλέξω την λύση του μεταχειρισμένου... Προτιμώ να μην αγοράσω καν αυτοκίνητο παρά να πάρω μεταχειρισμένο. Εντάξει συμφωνώ ότι μικροφθορές θαα γίνουν στο αμάξι, όπως άλλωστε έχουν γίνει και στο μηχανάκι μου αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι θα χαλαστώ κιόλας...!:oneup:

Δεν είδα κάποια παρατήρηση για το Corsa και το Ibiza SC...(???)


Ευχαριστώ και πάλι παιδιά για την πολύτιμη βοήθεια σας...!;););)

........Auto merged post: kotsos_licious πρόσθεσε 32 λεπτά και 22 δευτερόλεπτα αργότερα ........

Να κάνω και μία ακόμη ερώτηση...

Στο site της Fiat, στο link "ΦΤΙΑΞΕ ΤΟ ΔΙΚΟ ΣΟΥ GRANDE PUNTO 3θ " αφού επιλέξω τα extra και όλα τα υπόλοιπα, και τσεκάρω στο τέλος τα μετρητά ως τρόπο πληρωμής, μου βγάζει μία έκπτωση της τάξης των € 2020 .
Πρός τί αυτή η μείωση...?
Είναι για περιορισμένο αριθμό μοντέλων...?
Έχει να κάνει με τα τέλη ταξινόμησης κτλ...?

nothing
12-07-09, 04:22
κατι ασχετο...το auris αν θυμαμαι καλα βγαινει απο 1600cc και πανω ή κανω λαθος??

TheCondor
12-07-09, 06:52
Γιατι ολοι θελουν σωνει και καλα καινουριο δεν μπορω να καταλαβω παντως.

Εαν ψαχτεις υπαρχουν απειρα καλα μεταχειρισμενα, με λιγα χιλιομετρα, σε απειρως καλυτερες τιμες απο τα καινουρια.

Επισης δεν παιρνεις αμαξι που θα περασει περιοδο νιοτης με προβληματα απο το πουθενα οπως ολα τα καινουρια, και θα βρεις κατι που σου αρεσει περισσοτερο απο ενα αδιαφορο grande punto η κατι αλλο της κατηγοριας του.

Γνωμη μου παντα ;)

sonypspgr
12-07-09, 08:48
τι ειναι πιο ενδιαφερον απο ενα αμαξι που με 3000 σε δυο χρονια μεταμορφωνεται σε αλλο αμαξι
+2000 μετα και βαζεις και το ss kit 180 αλογα στησιμο πιστας και bucket+μισο roll cage
πραγματικα βρες ενα αμαξι που απο απλο ταπεινο 1.4 με 120 φτανει να αποδιδει στο τελος 180 στα χαρτια 210 στην ουσια :whistle:

Piparas
12-07-09, 11:07
κατι ασχετο...το auris αν θυμαμαι καλα βγαινει απο 1600cc και πανω ή κανω λαθος??

Όχι, βγαίνει και σε 1.33L και 1.4L.

alexgk
12-07-09, 11:42
κατι ασχετο...το auris αν θυμαμαι καλα βγαινει απο 1600cc και πανω ή κανω λαθος??
Όχι πλέον βγαίνει και με το νέο μοτέρ στα 1,33 λίτρα ;)

........Auto merged post: alexgk πρόσθεσε 12 λεπτά και 41 δευτερόλεπτα αργότερα ........


τι ειναι πιο ενδιαφερον απο ενα αμαξι που με 3000 σε δυο χρονια μεταμορφωνεται σε αλλο αμαξι
+2000 μετα και βαζεις και το ss kit 180 αλογα στησιμο πιστας και bucket+μισο roll cage
πραγματικα βρες ενα αμαξι που απο απλο ταπεινο 1.4 με 120 φτανει να αποδιδει στο τελος 180 στα χαρτια 210 στην ουσια :whistle:
Στήσιμο πίστας και μέσα τα πλαστικά στήσιμο κουδουνίστρας :P Με τόσα σαμαράκια και λακκούβες sonypspgr θα κοπανάει άσχημα μέσα. Με τα 180 άλογα στον τροχό θα του πάει ψηλά η κατανάλωση ειδικά με τις τιμές τις σημερινές στη βενζίνη (ανάλογα βέβαια με τις προτεραιότητες που βάζει ο καθένας). 5000 επιπλέον ευρώ; Όταν το πουλήσει θα κάνει μάγκα τον επόμενο ιδιοκτήτη....

leros2004
12-07-09, 12:07
Alfa Romeo MiTo στην έκδοση 1.4 95HP Progression.

Ο βασικός εξοπλισμός περιλαμβάνει:

ΚΙΤ ΑΛΚΟΤΕΣΤ ( 3 ΣΥΣΚΕΥΕΣ)
2 ΜΕΤΩΠΙΚΟΙ ΑΕΡΟΣΑΚΟΙ MULTISTAGE
2 ΠΛΕΥΡΙΚΟΙ ΑΕΡΟΣΑΚΟΙ ΘΩΡΑΚOΣ
2 ΠΛΕΥΡΙΚΟΙ ΑΕΡΟΣΑΚΟΙ ΚΕΦΑΛΗΣ (ΤΥΠΟΥ ΚΟΥΡΤΙΝΑΣ)
ΑΕΡΟΣΑΚΟΣ ΓΟΝΑΤΩΝ ΟΔΗΓΟΥ Στάνταρ
ΔΙΠΛΟΙ ΠΡΟΕΝΤΑΤΗΡΕΣ ΕΜΠΡΟΣ ΚΑΘΙΣΜΑΤΩΝ
VDC ΜΕ ABS, EBD,ASR,MSR,CBC,HBA, e-Q2, HILL HOLDER
ΠΙΣΩ ΦΩΤA LED & ΕΜΠΡΟΣ ΦΩΤΑ ΗΜΕΡΑΣ (DAYTIME RUNNING LIGHTS)
ΠΟΡΤΕΣ ΧΩΡΙΣ ΠΛΑΙΣΙΟ ΠΑΡΑΘΥΡΩΝ Στάνταρ
ΣΥΣΤΗΜΑ EASY ENTRY ΣΤΑ ΕΜΠΡΟΣ ΚΑΘΙΣΜΑΤΑ
ΠΡΟΣΑΡΜΟΓΕΣ ISOFIX ME 3 ΑΓΚΙΣΤΡΑ ΣΤΗΡΙΞΗΣ
ΦΩΤΙΣΜΟΣ ΕΙΣΟΔΟΥ ΣΤΗ ΒΑΣΗ ΤΩΝ ΘΥΡΩΝ
IMMOBILISER
ΚΕΝΤΡΙΚΟ ΚΛΕΙΔΩΜΑ ΜΕ ΤΗΛΕΧΕΙΡΙΣΜΟ
D.N.A. ΕΠΙΛΟΓΕΑΣ ΔΥΝΑΜΙΚΗΣ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗΣ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟΥ
ΗΛΕΚΤΡΙΚΑ ΠΑΡΑΘΥΡΑ ΜΕ ΑΥΤΟΜΑΤΙΣΜΟ ΑΝΟΔΟΥ/ΚΑΘΟΔΟΥ
ΗΧΟΣΥΣΤΗΜΑ ΜΕ 6 ΗΧΕΙΑ,RADIO-CD & MP3
ΥΠΟΛΟΓΙΣΤΗΣ ΤΑΞΙΔΙΟΥ ΜΕ ΕΝΔΕΙΞΗ ΕΞ. ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΑΣ
ΡΕΖΕΡΒΑ ΤΥΠΟΥ ΑΝΑΓΚΗΣ
ΗΛΕΚΤΡΙΚΑ ΡΥΘΜΙΖΟΜΕΝΟΙ ΚΑΙ ΘΕΡΜΑΙΝΟΜΕΝΟΙ ΕΞ. ΚΑΘΡΕΠΤΕΣ
ΤΑΜΠΛΩ SPRINT
ΚΛΙΜΑΤΙΣΜΟΣ
ΑΤΣΑΛΙΝΕΣ ΖΑΝΤΕΣ 16" ΜΕ ΤΑΣΙ (195/55/R16)
ΒΑΜΜΕΝΑ ΠΛΑΙΣΙΑ ΣΤΑ ΕΜΠΡΟΣ & ΠΙΣΩ ΦΩΤΑ (ΓΚΡΙ ΤΙΤΑΝΙΟ)


Τιμή: 15.320 Ευρώ.

+1000
Και άσε τα φιλαράκια σου να αγοράζουν τα απρόσωπα κουτιά (clio, yaris κτλ κτλ), αν έπρεπε να διαλέξω κάτι άλλο θα πήγαινα στο GP με κλειστά τα μάτια.
Προσπάθησε να κάνεις test drive πριν κλείσεις το αυτοκίνητο. Αν δοκιμάσεις τη turbo έκδοση (MiTo ή GP) δεν υπάρχει περίπτωση να πάρεις ατμοσφαιρικό στην ηλικία που είσαι...

sonypspgr
12-07-09, 12:19
Όχι πλέον βγαίνει και με το νέο μοτέρ στα 1,33 λίτρα ;)

........Auto merged post: alexgk πρόσθεσε 12 λεπτά και 41 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Στήσιμο πίστας και μέσα τα πλαστικά στήσιμο κουδουνίστρας :P Με τόσα σαμαράκια και λακκούβες sonypspgr θα κοπανάει άσχημα μέσα. Με τα 180 άλογα στον τροχό θα του πάει ψηλά η κατανάλωση ειδικά με τις τιμές τις σημερινές στη βενζίνη (ανάλογα βέβαια με τις προτεραιότητες που βάζει ο καθένας). 5000 επιπλέον ευρώ; Όταν το πουλήσει θα κάνει μάγκα τον επόμενο ιδιοκτήτη....
οταν δεν ξερουμε δεν μιλαμε λενε στο χωριο μου..:whistle:
τα δυο επιπλεον κιτ δεν μπορεις να τα βαλεις ετσι η μετα απο ενα χρονο η μετα απο 10.000 το πρωτο και το δευτερο το βαζεις στα 22.000....:whistle:
πια πλαστικα? τα μονα πλαστικα εκει μεσα στο ss ειναι του ταμπλο και αυτα με επικαλυψη ειναι..:rofl:
ειπαμε το ss ειναι για αλλη δουλεια αλλα σημασια εχει οτι το gp εχει σημαντικα περιθωρια βελτειωσης απο την μαμα εταιρεια και με την εγγυηση ακομη..δεν βρηκα κανενα αλλο αυτοκινητακι στην κατηγορια του που η μαμα να το βελτιωνει και να εχει ακομη την εγγυηση επανω..:whistle:
με τοσα σαμαρακια ακομη και φερραρι γινεται βαρκα..
ειπαμε δεν ειναι το νεο gt αλλα ειναι μια εξελιξη του

dimitriosgr
12-07-09, 12:34
ford ποτε οπως και vw λογο κακης εμπειριας και των δυο εταιριων που κοιτανε μονο τσεπη και τιποτα παραπανω... toyota i opel εχουν καλυτερη εγγυηση .. το φιεστα καιει σαν τρελο για την κατηγορια του και αμα αναιβοκατεβαινεις βαθυ θα τσιμπαει ... θα προτεινα το c4 1.6 τουρμπο με εγγυηση μηχανης bmw απο κατω..

alexgk
12-07-09, 12:35
Έχεις δίκιο.....Με σκληρές αναρτήσεις τα αυτοκίνητα στην Ελλάδα δεν γίνονται μέσα κουδουνίστρες....Επίσης όντως όποιος ξέρει δε μιλάει, εκτός και αν θέλει σε ένα fiat να ξοδέψει τόσα χρήματα.....:down:

Vasilis32
12-07-09, 12:40
MAZDA 3 RULES!! :clap:

mpardsu
12-07-09, 13:06
kotsos κατανοητή η σκέψη σου και λόγω ηλικίας δεν περίμενω να προτιμήσεις το μεταχειρισμένο. Και σε εμένα αν μου έβαζες τότε αυτή την επιλογή θα έλεγα με τίποτα μεταχειρισμένο. Ρίξε πάντως μια ματιά, έστω πληροφοριακά, για να δεις τι αυτοκίνητα μπορείς να βρείς, τι κατηγορίας είναι και σε τι κατάσταση.

Μπερδεύτηκα και νόμιζα ότι είχες μιλήσει για αξιοπιστία οπότε και έγραψα το παρακάτω. Δεν το σβήνω γιατί το πιστεύω, απλά για να αποφευχθεί η παρεξήγηση. Σε κάθε περίπτωση να ξέρεις ότι κοιτάς σε αρκετά πιθανά προβλήματα που δεν θα αντιμετωπίζεις τόσο συχνά με άλλης εθνικότητας εταιρεία.
Πάντως πας από το ένα άκρο στο άλλο όταν αποφεύγεις τα Ιαπωνικά και ζητάς αξιοπιστία από Ιταλικό αυτοκίνητο.
(Προς ιταλόφιλους, καταλαβαίνω την αγάπη σας και έχουν άλλα χαρίσματα αυτά τα αυτοκίνητα αλλά αυτός είναι ένας τομέας στον οποίο πάσχουν, ας μην το κάνουμε flambe το thread)

sonypspgr
12-07-09, 14:35
Έχεις δίκιο.....Με σκληρές αναρτήσεις τα αυτοκίνητα στην Ελλάδα δεν γίνονται μέσα κουδουνίστρες....Επίσης όντως όποιος ξέρει δε μιλάει, εκτός και αν θέλει σε ένα fiat να ξοδέψει τόσα χρήματα.....:down:
καλα ειπα πριν εφοσον δεν ξερεις δεν τα λες..:rofl::rofl::rofl::rofl:
α και που σε την επομενη διαβασε καλυτερα τι γραφω και μην βγαζεις συμπερασματα κουκουρουκου

anakin
12-07-09, 15:53
Γεια σου φίλε μου! Λοιπόν εγώ έχω ένα Opel Astra 1.4 και παρήγγειλα και ένα Fiat Grande Punto 1.2 το οποίο θα χρησιμοποιείται για δεύτερο αυτοκίνητο της οικογένειας. θα σου πω τα εξής.
Η ποιότητα του ταμπλό εσωτερικά στο Grande Punto είναι κατώτερη του Astra & Corsa (το οποίο το έχει η κοπέλα μου στην έκδοση enjoy 1.4 και ένας φίλος μου στην έκδοση sport 1.4). Το corsa έχει ελαφρύ τιμόνι αλλα εξαιρετική ποιότητα κατασκευής και φινιρίσματος που το punto επουδενί δεν έχει. Και δεν είμαι προληπτικός έναντι του punto γιατί όπως καταλαβαίνεις είμαι και εγώ ιδιοκτήτης του (τουλάχιστον σε 10 μερές :p).
Αυτό που ρώτησα και έμαθα απο γνωστούς και συγγενείς αλλά και απο το φόρουμ είναι ότι το punto δεν βγάζει γενικά βλάβες. Oύτε και το corsa έχει παρουσιάσει στους δικούς μου. Τον εξοπλισμό που κερδίζεις στο punto τον χάνεις σε ποιότητα πλαστικών εσωτερικά.
Το fiesta επίσης είναι παρα πολύ όμορφο και να πας να το δεις, απλά όπως και το corsa έιναι ακριβότερο του punto.
Κατέταξε τις ανάγκες σου και δες αν προτιμάς καλύτερο εξοπλισμό ή καλύτερη ποιότητα.
To C2 είναι κουβάς και πολύ μικρό αμάξι. Το Clio οδεύει προς νέο μοντέλο νομίζω οπότε ίσως να μην θες να έχεις το παλιό σε λίγο, το yaris το εχει ο θείος μου σκυλίσια μηχανή αλλα τελείως απρόσωπο εσωτερικο και ακριβό(?).
Στην τελική εγώ θα σου πρότεινα να παρεις ενα μπρίκι για το καλοκαίρι με 500 ευρώ να μάθεις πάνω του και απο Σεπτέμβρη καινούριο. (Αν και μεταξύ μας δεν θα το κάνεις αυτό:p)

sonypspgr
12-07-09, 16:02
ποιος ειπε οτι δεν βγαζει βλαβες το gp?:nono:
η κλειδαρια του ντουλαπιου κολλαει πολλες φορες:p

icsd08063
12-07-09, 16:37
Αύριο θα πάω να δώ από κοντά το Punto και αν προλάβω και το Fiesta...;)

Από θέμα εγγύησης πώς πάει το Punto και το Fiesta...?

TheCondor
12-07-09, 17:33
τι ειναι πιο ενδιαφερον απο ενα αμαξι που με 3000 σε δυο χρονια μεταμορφωνεται σε αλλο αμαξι
+2000 μετα και βαζεις και το ss kit 180 αλογα στησιμο πιστας και bucket+μισο roll cage
πραγματικα βρες ενα αμαξι που απο απλο ταπεινο 1.4 με 120 φτανει να αποδιδει στο τελος 180 στα χαρτια 210 στην ουσια :whistle:

Για πες συνολικο κοστος, να σου πω και εγω ενα υποπολλαπλασιο κοστος σε ενα αρκετα καλυτερο αμαξι, με πολλα περισσοτερα αλογα. ;)

Αν και δεν παει ετσι, αλλα τελος παντων.

sonypspgr
12-07-09, 17:42
18.000 συνολο μαζι με το kit ss 210 αλογα και στησιμο abarth
πες μου ενα αμαξι καλυτερο

TheCondor
12-07-09, 18:06
18.000 συνολο μαζι με το kit ss 210 αλογα και στησιμο abarth
πες μου ενα αμαξι καλυτερο

Δεν θες να γραψω ολοκληρη λιστα με το τι μπορεις να κανεις με τοσα λεφτα και να βγαζεις ΚΑΙ παραπανω αλογα ( ΑΝ θες, γιατι εγω πχ δε θα τρελαινομουν τοσο με τα αλογα οσο με το στησιμο ), ΚΑΙ καλυτερο στησιμο ( ειτε για κοντρες ειτε για μικτη διαδρομη ειτε για drift ) και πολλα πολλα αλλα.

Το να παιρνεις ενα καινουριο αμαξι και να ξοδευεις λεφτα στο tuning οταν εχεις εναν τοσο μικρο κινητηρα, για να τον φτασεις στα ακρα, και να σε περνανε απο πανω σε ολα τα σημεια, τα type-r ( οποιος πει οτι δεν στριβει και δεν κανει και δεν ρανει απλα δεν εχει ιδεα τι του γινεται ) και πολλα αλλα που οι κατοχοι τους δωσανε απειρως λιγοτερα λεφτα, ειναι πραγματικα χασιμο χρονου ( το χασιμο χρηματων ειναι δεδομενο ).

Υ.Γ. Παρολα αυτα, μπορω να σου γραψω μερικες λυσεις με μεταχειρισμενα που με 18 χιλιαδες εχεις κατι παραπανω απο ενα alfa το οποιο σε 7 - 10 χρονια δε θα κυκλοφορει.

alexgk
12-07-09, 19:00
Οι πωλήσεις του δείχνουν πόσο είναι διατεθειμένοι οι υποψήφιοι αγοραστές να δώσουν 18000 ευρώ για punto και ας έχει 180 άλογα.......

sonypspgr
12-07-09, 20:37
Δεν θες να γραψω ολοκληρη λιστα με το τι μπορεις να κανεις με τοσα λεφτα και να βγαζεις ΚΑΙ παραπανω αλογα ( ΑΝ θες, γιατι εγω πχ δε θα τρελαινομουν τοσο με τα αλογα οσο με το στησιμο ), ΚΑΙ καλυτερο στησιμο ( ειτε για κοντρες ειτε για μικτη διαδρομη ειτε για drift ) και πολλα πολλα αλλα.

Το να παιρνεις ενα καινουριο αμαξι και να ξοδευεις λεφτα στο tuning οταν εχεις εναν τοσο μικρο κινητηρα, για να τον φτασεις στα ακρα, και να σε περνανε απο πανω σε ολα τα σημεια, τα type-r ( οποιος πει οτι δεν στριβει και δεν κανει και δεν ρανει απλα δεν εχει ιδεα τι του γινεται ) και πολλα αλλα που οι κατοχοι τους δωσανε απειρως λιγοτερα λεφτα, ειναι πραγματικα χασιμο χρονου ( το χασιμο χρηματων ειναι δεδομενο ).

Υ.Γ. Παρολα αυτα, μπορω να σου γραψω μερικες λυσεις με μεταχειρισμενα που με 18 χιλιαδες εχεις κατι παραπανω απο ενα alfa το οποιο σε 7 - 10 χρονια δε θα κυκλοφορει.
θες να μου πεις οτι θα παρεις αμαξι και θα το κανεις tuning και θα χασεις την εγγυηση +τα οποια προβληματα παρουσιασει με ενα αμαξι που εχει την εργοστασιακη εγγυηση+την εγγυηση της abarth(+3 χρονια) δηλαδη φτανει στα 6 για ενα αμαξι που αποδιδει στα χαρτια 180 με ενα sylvia ας πουμε δεν ειναι καν αυτο που ψαχνει?

........Auto merged post: sonypspgr πρόσθεσε 3 λεπτά και 55 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Οι πωλήσεις του δείχνουν πόσο είναι διατεθειμένοι οι υποψήφιοι αγοραστές να δώσουν 18000 ευρώ για punto και ας έχει 180 άλογα.......

τελευταια φορα που προσεξα στην ευρωπη το ειδα πολυ ψηλα στην κατηγορια του :whistle:

Fiat sales boost leads Europe in 2008

The Fiat Group took the 2008 European prize for the largest sales increase, with a 17.6 per cent sales increase for the 15 European Union countries and the EFTA countries, contrasting with just a 0.7 per cent increase for the market as a whole.

Within the Fiat Group, the Fiat brand scored the largest increase with the pan-European success of the new Fiat Punto lifting sales by 22 per cent, while Alfa Romeo, with the new Alfa 159 impacting on sales, saw its deliveries lift by 12.2 per cent.

Comparable figures for other brands:
Volkswagen Group: 6.2 per cent
PSA Group - 2.2 per cent
Ford Group - 1.1 per cent
GM Group - 2.5 per cent
Renault - 10.9 per cent
Daimler Chrysler 0.9 per cent
Toyota Group 9.2 per cent
BMW Group 1.8 per cent
Hyundai - 6.2 per cent
Kia - 8.5 per cent

πηγη http://www.reuters.com/ :whistle::whistle::whistle:
τωρα το τι γινεται στο ελλαντα που πιστεψαν ολοι το autotriti με το μεγαλο θεμα στο φρενο του bravo(:rofl:) οπου και εγινε fade και δεν ειχε πατημα και το πηγαν ΜΟΝΟΙ τους απο το αεροδρομιο στο συνεργειο +τις φωτογραφιες που εβαλαν απο corolla ηταν ολα τα λεφτα

alexgk
12-07-09, 20:52
Μίλησα για πωλήσεις της Fiat ή για τις πωλήσεις του συγκεκριμένου μοντέλου της των 18.000€; Διάβασε καλύτερα τι γράφω.

noname85
12-07-09, 20:55
παντως καλυτερα να παρει ενα καινουργιο yaris και να μην του αλλαξει τιποτα....

karavagos
12-07-09, 20:58
Μεγάλο μειονέκτημα είναι ότι επίσημα το PUNTO ABARTH υποστηρίζεται -για την ώρα- από μόνο δύο συνεργεία: Παζαρόπουλος σε Αθήνα, Σφακιανάκης σε Θεσ/κη.

leros2004
12-07-09, 21:02
Δεν θες να γραψω ολοκληρη λιστα με το τι μπορεις να κανεις με τοσα λεφτα και να βγαζεις ΚΑΙ παραπανω αλογα ( ΑΝ θες, γιατι εγω πχ δε θα τρελαινομουν τοσο με τα αλογα οσο με το στησιμο ), ΚΑΙ καλυτερο στησιμο ( ειτε για κοντρες ειτε για μικτη διαδρομη ειτε για drift ) και πολλα πολλα αλλα.

Το να παιρνεις ενα καινουριο αμαξι και να ξοδευεις λεφτα στο tuning οταν εχεις εναν τοσο μικρο κινητηρα, για να τον φτασεις στα ακρα, και να σε περνανε απο πανω σε ολα τα σημεια, τα type-r ( οποιος πει οτι δεν στριβει και δεν κανει και δεν ρανει απλα δεν εχει ιδεα τι του γινεται ) και πολλα αλλα που οι κατοχοι τους δωσανε απειρως λιγοτερα λεφτα, ειναι πραγματικα χασιμο χρονου ( το χασιμο χρηματων ειναι δεδομενο ).

Υ.Γ. Παρολα αυτα, μπορω να σου γραψω μερικες λυσεις με μεταχειρισμενα που με 18 χιλιαδες εχεις κατι παραπανω απο ενα alfa το οποιο σε 7 - 10 χρονια δε θα κυκλοφορει.

Εκτός πραγματικότητας, ο άνθρωπός ζητάει καινούργιο το type r που κολλάει ?

Ερωτήσεις:
Αυτό ακόμα στα 200 είναι ?
Air condition βάλανε τελικά ?
Αυτό είναι που το προηγούμενο μοντέλο είναι καλύτερο?
Αυτό 30.000 δεν έχει? :p

Ti συγκρίνουμε?

sonypspgr
12-07-09, 21:04
Μίλησα για πωλήσεις της Fiat ή για τις πωλήσεις του συγκεκριμένου μοντέλου της των 18.000€; Διάβασε καλύτερα τι γράφω.

η φιατ πουλαει λογο του bravo του gp και του 500 κομματακι δυσκολο να πουλανε μονο τα δυο ;) ο εγκεθετισμος σε ολο του το μεγαλειο σε μπανανιες τυπου ελλαδας ισπανιας μονο τα golf πουλανε διοτι ο τυπος κατα 80% αυτα προωθει

........Auto merged post: sonypspgr πρόσθεσε 0 λεπτά και 37 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Μεγάλο μειονέκτημα είναι ότι επίσημα το PUNTO ABARTH υποστηρίζεται -για την ώρα- από μόνο δύο συνεργεία: Παζαρόπουλος σε Αθήνα, Σφακιανάκης σε Θεσ/κη.

μεχρι να ανοιξουν τα abarth συνεργεια ειναι ;) δυστηχως ομως αυτα τα μιασματα συνεργειων εχουμε τωρα

οσο για το ταπερ ναι θα περασουν απο πανω ενα αμαξι που το μοτερ του σχεδιαστηκε για ροπη και κατα δευτερο λογο τα αλογα απο ενα μοτερ που δεν ξερει τι ειναι ροπη:rofl:
ξερεις οτι τα πιστονια του δεν ειναι ιδια με ενα αλλο ιδιο μοντελο ε?... ξερεις οτι δεν υπαρχει δοκιμασμενη turbo λυση λογο αυτης την χαζομαρας και ξερεις οτι ειναι 2.0 και βγαζει το πολυ 650 αλογα δηλαδη 189% παραπανω δυναμη
ενω απο την αλλη ο fire ειναι ολοκαινουργιος και δεν εχουν βγει ακομη σοβαρα kits για αυτο περιμενε λιγα χρονακια και τα λεμε:whistle:

seabass
12-07-09, 21:12
Εάν δεν έχεις πρόβλημα με το...prestige σου! Τότε σου προτείνω Κορέα, Hyundai i30 1.400 & 1.600 κυβικά με 12.000 & 14.000 ευρώπουλα, 109 & 122 αλογάκια αντοίστιχα...:whistle:

TheCondor
13-07-09, 00:55
Εκτός πραγματικότητας, ο άνθρωπός ζητάει καινούργιο το type r που κολλάει ?

Ερωτήσεις:
Αυτό ακόμα στα 200 είναι ?
Air condition βάλανε τελικά ?
Αυτό είναι που το προηγούμενο μοντέλο είναι καλύτερο?
Αυτό 30.000 δεν έχει? :p

Ti συγκρίνουμε?


Συγκρινε μου τωρα το type r με την καθε πατατα του gruppo fiat να τρελαθουμε.

Και οχι το προηγουμενο δεν ηταν καλυτερο. Το καινουριο εξισου πριονι ειναι.

Το air condition ειναι για τα γεροντια που γουσταρουν βολτες ατσαλακωτοι, το type r ειναι αλλου ειδους αμαξι. Και μπορεις να βαλεις air condition αν τοσο το θες.

200 αλογα ειναι υπεραρκετα, ειδικα με το στησιμο και το μοτερ και την κλιμακωση των σχεσεων, δεν πιστευω να εχεις τα χερια να το οδηγησεις, οποτε η ειρωνια αλλου :)

Ασε που στη ψωροκωσταινα το type r ερχοταν πετσοκομενο χωρις μπλοκε.:down:

Ακουμε ο,τι θελουμε εδω μεσα.

........Auto merged post: TheCondor πρόσθεσε 3 λεπτά και 32 δευτερόλεπτα αργότερα ........




οσο για το ταπερ ναι θα περασουν απο πανω ενα αμαξι που το μοτερ του σχεδιαστηκε για ροπη και κατα δευτερο λογο τα αλογα απο ενα μοτερ που δεν ξερει τι ειναι ροπη:rofl:
ξερεις οτι τα πιστονια του δεν ειναι ιδια με ενα αλλο ιδιο μοντελο ε?... ξερεις οτι δεν υπαρχει δοκιμασμενη turbo λυση λογο αυτης την χαζομαρας και ξερεις οτι ειναι 2.0 και βγαζει το πολυ 650 αλογα δηλαδη 189% παραπανω δυναμη
ενω απο την αλλη ο fire ειναι ολοκαινουργιος και δεν εχουν βγει ακομη σοβαρα kits για αυτο περιμενε λιγα χρονακια και τα λεμε:whistle:

Ποια ταπερ ρε παιδια?

Μερικοι ειστε πολυ στενομυαλοι και "και καλα". Ακους εκει ταπερ. Το ταπερ θελει @@ για να το οδηγησεις, και δεν ειναι φτιαγμενο ετσι ωστε να εχει ροπη. Ποτε θα το καταλαβετε. Ειναι μικρου κυβισμου ευστροφο μοτερ, και αξιοπιστια που κανενα κουβαδακι του gruppo fiat ακομα και τα alfa romeo δε θα φτασει. Βαλε την πριμαντονα την αλφα και το φιατακι το κακομοιρο να φτασει τις 8 η τις 9 και αν σε 1 μηνα δε το παρεις στο χερι ερχομαι και σου αγοραζω καινουριο. Τα vti και τα esi ακομα ξυριζουν, και για gruppo fiat αξιολογο της εποχης στο δρομο ουτε κουβεντα. Γινανε αμαξια ξαφνικα με μια καλη εκδοση τα κουβαδακια τα ιταλικα.

Ειδαμε και τα σουπερ αμαξια τα punto gt που βρισκονται ολα αγκαλια με μια κολωνα τωρα. Τα πας 500 αλογα και κατι εγινε, το μυαλο σου και τα χερια σου στο ιδιο επιπεδο μενουν.

alexgk
13-07-09, 01:25
Τι να συγκρίνεις τώρα με τα μοτέρ της honda; 1992 πετάει ένα μοτέρ 1600cc με vtec στα 160ps και ψαχνόταν όλοι όχι μόνον για την απόδοση που είχε, αλλά και για την κατανάλωσή του (το φορούσαν τα civic και τα crx). Έβγαινε και το esi με τα 125 άλογα στα ίδια κυβικά. Τα punto gt καλά για ευθεία. Στις στροφές όμως....Χώρια το απότομο lag. Ποιο μοτέρ βγάζει ατμόσφαιρα τα 201 άλογα του typer που το ίδιο μοτέρ στο s2000 χτυπάει 230 άλογα και όλα ατμόσφαιρα (στα 2000cc αυτά); Ο ανταγωνισμός πιάνει την εύκολη λύση του σαλίγκαρου όταν ο Ιάπωνας στα 2000cc σου δίνει 201 άλογα και αξιοπιστία που ο Ευρωπαίος ακόμη την κυνηγάει. Η Honda δεν ξέρει από υπερτροφοδότηση; Εδώ έχουν προχωρήσει οι άνθρωποι στην υβριδική τεχνολογία και βγάζουν το Ιnsight όταν στην Ευρώπη ακόμη έχουν μείνει στην εποχή του....τούρμπο.

nothing
13-07-09, 01:54
πολυ τον βοηθατε παντως τον υποψηφιο αγοραστη....:p;)

TheCondor
13-07-09, 01:55
Τι να συγκρίνεις τώρα με τα μοτέρ της honda; 1992 πετάει ένα μοτέρ 1600cc με vtec στα 160ps και ψαχνόταν όλοι όχι μόνον για την απόδοση που είχε, αλλά και για την κατανάλωσή του (το φορούσαν τα civic και τα crx). Έβγαινε και το esi με τα 125 άλογα στα ίδια κυβικά. Τα punto gt καλά για ευθεία. Στις στροφές όμως....Χώρια το απότομο lag. Ποιο μοτέρ βγάζει ατμόσφαιρα τα 201 άλογα του typer που το ίδιο μοτέρ στο s2000 χτυπάει 230 άλογα και όλα ατμόσφαιρα (στα 2000cc αυτά); Ο ανταγωνισμός πιάνει την εύκολη λύση του σαλίγκαρου όταν ο Ιάπωνας στα 2000cc σου δίνει 201 άλογα και αξιοπιστία που ο Ευρωπαίος ακόμη την κυνηγάει. Η Honda δεν ξέρει από υπερτροφοδότηση; Εδώ έχουν προχωρήσει οι άνθρωποι στην υβριδική τεχνολογία και βγάζουν το Ιnsight όταν στην Ευρώπη ακόμη έχουν μείνει στην εποχή του....τούρμπο.

Eγω πραγματικα θα γελαω οταν αυτα τα ατομα θα πανε να πουλησουν τα σουπερ ντουπερ αμπαρθ/whatever που πηραν με ποσα αλογα και με ο,τι αλλο θες μεσα και θα δουν οτι δεν παιζει να πιασουν ουτε το μισο των λεφτων που δωσανε, και θα το κρατησουν απο λυπηση και μονο :p:rofl::whistle::respekt:

leros2004
13-07-09, 02:04
Στην Ελλάδα είναι άχρηστο το air condition δεν έχουμε ποτέ ζέστη, πάνε πάρε εσύ αμάξι χωρίς (θα σε πάρουν με τις πέτρες)....
Συγκρίνεις ανόμοια αυτοκίνητα, το 1 κοστίζει 18 το άλλο 30.....

Έλα να μου πεις για το αντίστοιχο τιμολογιακά (Mito gta 27-30 θα έχει) με το type-r, ο φτωχός συγγενείς λέμε το hondaki...

Πάντως εγώ με το ταπεινό μου 10ετιας 14αρι πουντακι δεν χρειάζομαι της 8 ή 9 για περάσω από πάνω τα type-r με τους αθάνατους εύστροφους κινητήρες των 200 αλόγων....
Άσε που πρέπει να είναι μουσικόφιλοι ο περισσότεροι ταπεράδες, όποτε πετυχαίνω σε φανάρι οι πιο πολλοί με το ράδιο κάνουν πως παίζουν ;)

Στη χώρα που ζεις είσαι μ@#$ αν πάρεις πολλά κυβικά και δεν είσαι φραγκάτος, θα δουλεύεις να πληρώνεις σήματα ασφάλειες και εφορία. Ο έξυπνος αγοραστής θα πάρει λίγότερα κυβικά με υποβοήθηση (turbo, κομπρέσορα) και έχει αν όχι καλύτερο τουλάχιστον το ίδιο αποτέλεσμα...

Νομίζω ξεφύγαμε λίγο απο το θέμα ? :hmm:

Πολύ ωραία όλα αυτά αλλά ποιός ο λόγος της παρέμβασης? Γιατί κάποια πρόταση δεν βλέπω να έχετε γράψει για το παιδί που ψάχνει καινούργιο τουτού ....

TheCondor
13-07-09, 02:11
Στην Ελλάδα είναι άχρηστο το air condition δεν έχουμε ποτέ ζέστη, πάνε πάρε εσύ αμάξι χωρίς (θα σε πάρουν με τις πέτρες)....
Συγκρίνεις ανόμοια αυτοκίνητα, το 1 κοστίζει 18 το άλλο 30.....

Έλα να μου πεις για το αντίστοιχο τιμολογιακά (Mito gta 27-30 θα έχει) με το type-r, ο φτωχός συγγενείς λέμε το hondaki...

Πάντως εγώ με το ταπεινό μου 10ετιας 14αρι πουντακι δεν χρειάζομαι της 8 ή 9 για περάσω από πάνω τα type-r με τους αθάνατους εύστροφους κινητήρες των 200 αλόγων....
Άσε που πρέπει να είναι μουσικόφιλοι ο περισσότεροι ταπεράδες, όποτε πετυχαίνω σε φανάρι οι πιο πολλοί με το ράδιο κάνουν πως παίζουν ;)

Στη χώρα που ζεις είσαι μ@#$ αν πάρεις πολλά κυβικά και δεν είσαι φραγκάτος, θα δουλεύεις να πληρώνεις σήματα ασφάλειες και εφορία. Ο έξυπνος αγοραστής θα πάρει λίγότερα κυβικά με υποβοήθηση (turbo, κομπρέσορα) και έχει αν όχι καλύτερο τουλάχιστον το ίδιο αποτέλεσμα...

Νομίζω ξεφύγαμε λίγο απο το θέμα ? :hmm:

Ο καθενας οδηγαει με τον τροπο που του αρεσει.

Και εμενα εχει air condition αλλα δεν το βαζω, δεν εχω θεμα με τη ζεστη καθολου. ( σε αντιθεση με το κρυο βεβαια )

Και ειναι αμαξι 25ετιας ( κλεισμενα ). Δεν λεει κατι αυτο.

Τωρα για τα υπερτιμημενα και υπερβολικα υποστροφικα gta δεν εχω να πω κατι. Ειδαμε και η προηγουμενη φουρνια ποσο πουλησε και τι κριτικες απεσπασε.

Το οτι περνας απο πανω το ταπερ δεν σημαινει κατι. Και εγω με λιγο φτιαξιμο το περναω. Ουτε αυτο σημαινει κατι.

Εφοσον θες εσυ αμαξι για να το πας στις ευθειες καλα κανεις που εχεις αυτο που εχεις, γιατι μονο για ευθειες ειναι ;)

Βλεπεις τα honda δεν εχουν μονο κινητηρα οπως νομιζουν ολοι, και δεν ειναι φτιαγμενα για κοντρες ( αν και στην κατηγορια τους σχεδον παντα τα πατανε ολα - για τα type r αναφερομαι εδω ) αλλα δεν πειραζει, μεχρι εκει φτανει το μυαλο σας. ;)

@ ADSLgr.com All rights reserved.