PDA

Επιστροφή στο Forum : Μέλλουσα Γυναίκα



Σελίδες : 1 2 3 [4] 5 6 7

alwaysalone
29-07-09, 20:59
Αν ο αντρας νιωθει ανετα σε μια παρέα 10 ατόμων να ανοίγει πορτοφολι η γυναίκα, σιγουρα δεν μας πεφτει κανενας λογος που εχει εναν τετοιον δίπλα της να την κάνει ρομπα δημόσια. :p Βεβαια στη δική μου περίπτωση ανεφερα οτι θα μπορουσα να του πάρω και καναπέ αν εκείνος ηταν πραγματικός κύριος οταν συνοδεύει καποια έξω. Αλλά πάντα μιλάω για την περίπτωση που έχουμε να κανουμε με αληθινους κυρίους και κυρίες.....

@hammer21 πραγματικά διαβάζεις αλλ'αντί αλλων.. Ισως φταιει η μαλλον νεαρή ηλικία σου ή οι ανώριμες γυναίκες που εχεις συναναστραφεί που δε μπορείς να κατανοήσεις τον εντελως απλό γραπτό μου λόγο... Δε σε χαλασε ο καναπες παντως ε? :twisted: Για αυτον έκανες μοκο :p Ευχομαι να βρεις μια γυναικα που να στα πληρώνει ολα (αν αυτο θες) :p

hammer21
29-07-09, 21:01
Να σου πω, αν δεν μπορει να διπλασιασει τα εξοδα του σε μια νυχτα τι θα κανει?Να μην παει ποτε με γυναικα?

arial
29-07-09, 21:03
Αν ο αντρας νιωθει ανετα σε μια παρέα 10 ατόμων να ανοίγει πορτοφολι η γυναίκα, σιγουρα δεν μας πεφτει κανενας λογος που εχει εναν τετοιον δίπλα της να την κάνει ρομπα δημόσια. :p


Διαφωνω λιγο. Οταν εισαι με καποιον δεν εισαι για να σε πληρωνει συνεχεια ο αλλος στις εξοδους. Οτι εισαι ζευγαρι σημαινει οτι μοιραζεστε και πραγματα, ειτε αυτο σημαινει μια εξοδο ειτε σημαινει κατι συναισθηματικο.

Ισως ο αλλος να αισθανετε οτι εχει μια πετυχημενη γυναικα διπλα του επαγγελματικα, που μπορει να στεκεται οσο αυτος, να μη τον κανει να νοιωθει ρομπα αλλα και περηφανεια και θαυμασμο.

Αλλα αυτα ειναι τα δικα μου ιδεωδη. Ο καθενας μας εχει και διαφορετικη γνωμη :)

alwaysalone
29-07-09, 21:14
Αντε παλι :p Βρε arial διαβασες τί εγραψα ή απλα θες και συ να σχολιαζεις μονομερως?
Αναφερα ξεκαθαρα οτι εχει τοσα πολλα πραγματα να μοιραστει ενα ζευγαρι, οπου η γυναικα μπορει να βοηθα οικονομικά και σε άλλα πραγματα οπως πχ την αγορά ενος καναπε΄ή αλλων υλικών αγαθών που ξεπερνούν κατα πολύ την αξία ενος γεύματος.

........Auto merged post: alwaysalone πρόσθεσε 7 λεπτά και 17 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Να σου πω, αν δεν μπορει να διπλασιασει τα εξοδα του σε μια νυχτα τι θα κανει?Να μην παει ποτε με γυναικα?

Να μην επιλέγει γυναίκες που θα τον κάνουν να διπλασιάσει τα εξοδα του. Απλό ε?

hammer21
29-07-09, 21:23
Ευχομαι να βρεις μια γυναικα που να στα πληρώνει ολα (αν αυτο θες)

Οπως δεν τιμαει τη γυναικα να την εχεις "υπαλληλο" ετσι και δεν τιμαει τον αντρα.Δεν μπορω να καταλαβω πως προεκυψε αυτο, ειδικα απο τη στιγμη που το ειπα ξεκεθαρα πιο πισω:


Θεωρεις οτι σας τιμαει σαν οντα και που πλεον ειστε οικονομικα ανεξαρτητες να σας πληρωνει(κατ'εξακολουθηση, το τονιζω) τα εξοδα ο αντρας για να του κ@θεστε?

δεν καταλαβαινω. :what:



Δε σε χαλασε ο καναπες παντως ε? Για αυτον έκανες μοκο

Αφου αν χωρισουμε θα τον πεταξω, τι να τον κανω:p

Στην τελικη αφου λες οτι δεν εχεις προβλημα στο να ξοδεψεις για το συντροφο ποιο το προβλημα σου να πληρωσεις τον καφε?Τι θα πει ο κοσμος?Ειναι δυνατον νεα παιδια να συντηρουμε τα στερεοτυπα των προπαππουδων μας?

Aν μας "αρεσε" ο καναπες παμε εμεις στη μερια της πουτ@ν@ς(ετσι το βλεπω εγω τουλαχιστον).Ο καφες και το ποτο ειναι συμβολικα.



Να μην επιλέγει γυναίκες που θα τον κάνουν να διπλασιάσει τα εξοδα του. Απλό ε?

Που να πληρωνουν που και που στις εξοδους δηλαδη?:p :rolleyes:

alwaysalone
29-07-09, 21:32
@hammer21 (άρα τωρα το 2009, εισαι 23 αν εχω σωστή αναλυτική σκέψη σε ενα προβλέψιμο nick :p) εχω να σου πω, οτι επειδή σε εχω δει και σε αλλα παρομοια threads, πώς απαντας, νομίζω οτι αισθανεσαι λιγάκι, οκ δε θα το πώ :p, οταν έχεις να αντιμετωπίσεις απαντησεις που απλά σε κανουν να νιωθεις οτι απειλείσαι ως αντρας.

Στο θεμα μας τωρα, και σε ο,τι σχολιαζεις δε θα το ξαναπώ. Οταν φτασεις 30 θα καταλαβεις πώς φερονται οι σωστοι αντρες και πώς οι σωστες κυρίες. Τι κανει μια γυναικα κυρία και τί οχι. Αυτά :).
Επισης, ενας αντρας νιωθει θαυμασμό για μια γυναικα οταν εχει πετυχει σε τομεις οπως ειναι η οικογενεια, η εργασία και οχι αν πληρώνει ΕΞΩ. Απο εκεί δε φαίνεται η αξία της γυναίκας. Αλλωστε η επιδειξιομανία ειναι προνόμιο των αντρών. Εγω προτιμώ να πληρώνω τα εξοδα που δε φαίνονται.

Τωρα αν εσύ, hammer,, κολλησες στο ποτακι των 7,5 ευρώ ....Ο καθενας παίρνει ο,τι του αξίζει σε γυναικα, σε αντρα ή σε ο,τι προτιμά... (general speaking).

hemlock
29-07-09, 21:55
Στο θεμα μας τωρα, και σε ο,τι σχολιαζεις δε θα το ξαναπώ. Οταν φτασεις 30 θα καταλαβεις πώς φερονται οι σωστοι αντρες και πώς οι σωστες κυρίες. Τι κανει μια γυναικα κυρία και τί οχι. Αυτά :).

Απο τωρα εσυ σκεφτεσαι τα 30?
Απο τα 25 σκεφτεσαι τον γαμο?:p

hammer21
29-07-09, 22:21
@hammer21 (άρα τωρα το 2009, εισαι 23 αν εχω σωστή αναλυτική σκέψη σε ενα προβλέψιμο nick :p) εχω να σου πω, οτι επειδή σε εχω δει και σε αλλα παρομοια threads, πώς απαντας, νομίζω οτι αισθανεσαι λιγάκι, οκ δε θα το πώ :p, οταν έχεις να αντιμετωπίσεις απαντησεις που απλά σε κανουν να νιωθεις οτι απειλείσαι ως αντρας.

Στο θεμα μας τωρα, και σε ο,τι σχολιαζεις δε θα το ξαναπώ. Οταν φτασεις 30 θα καταλαβεις πώς φερονται οι σωστοι αντρες και πώς οι σωστες κυρίες. Τι κανει μια γυναικα κυρία και τί οχι. Αυτά :).
Επισης, ενας αντρας νιωθει θαυμασμό για μια γυναικα οταν εχει πετυχει σε τομεις οπως ειναι η οικογενεια, η εργασία και οχι αν πληρώνει ΕΞΩ. Απο εκεί δε φαίνεται η αξία της γυναίκας. Αλλωστε η επιδειξιομανία ειναι προνόμιο των αντρών. Εγω προτιμώ να πληρώνω τα εξοδα που δε φαίνονται.

Τωρα αν εσύ, hammer,, κολλησες στο ποτακι των 7,5 ευρώ ....Ο καθενας παίρνει ο,τι του αξίζει σε γυναικα, σε αντρα ή σε ο,τι προτιμά... (general speaking).


Δεν εχεις καταλαβει Χριστο απο την αποψη μου αλλα δεν πειραζει.Αντιδραω γενικα αποτομα οταν εχω να κανω με κλειστα με μυαλα.Το σιχαινομαι οσο λιγα πραματα στον κοσμο.Τα αλλα αστα, γιατι ξέρω και γω να ριχνω μπιχτες...και δεν θες να το κανω.

sdikr
29-07-09, 22:42
Ρε ηρεμήστε, πάνε οι καιροί που πλήρωνε μόνο ο Άντρας, δεν γίνεται

hammer21
29-07-09, 22:47
Γινεται...αν σου παρει ενα καναπε που θα αραζεις και μετα να σε βριζει που εκανες μπυροκοιλια απο το πολυ καθισιο.:p

TheCondor
30-07-09, 04:16
Νομίζω το καλύτερο, και αυτο που κανω και εγω ειναι το εξής:

-Οταν βγαινουμε ΕΞΩ, για φαγητο/καφε/ποτό και γενικά οτιδήποτε μπορεί να χρειαστεί να πληρωθεί επιτόπου, ΠΑΝΤΑ πληρώνει αυτος.

-Εγω προτιμώ να αγοράζω εκ των προτέρων και χωρις να ειναι αυτος παρον, τα εισητηρια για το θεατρο, για το πλοίο, ή πχ να προπληρώσω ενα πακετο διακοπών.

Γιατί τωρα να βγεις εξω για να φαγητο, να τα βαζει το καθε ατομο στο τραπεζι, -20 ευρω εγω, 20 ευρω εσυ αγαπη μου, μου φαινεται εντελώς κουλό. Η' να ανοίγει η γυναικα το πορτοφόλι.

Η καλύτερη λυση ειναι αυτη που προτεινα παραπανω.

Εσύ αγαπη μου πληρωνεις οταν βγαινουμε εξω, ενώ εγω πχ μπορεί να πληρώσω (ΕΚ ΤΩΝ ΠΡΟΤΕΡΩΝ ΚΑΙ ΟΧΙ ΜΟΛΙΣ ΦΤΑΣΟΥΜΕ ΣΤΟ ΝΗΣΙ) ενα διημερο (δωματιο+εισητηρια) στην Υδρα.

Ετσι και ισορροπία υπαρχει στο ζευγάρι (παντρεμένο ή μη) και ο αντρας νιωθει τη χαρα μπροστά σε τρίτους οτι πληρωνει.

Ρε παιδια, 2009 εχουμε.

Ελεος δηλαδη...

Τι σημαινει δηλαδη το αν θα ανοιξει η γυναικα το πορτοφολι?

Τοσο σημαντικο ειναι πια?

Η μηπως νιωθετε ( οι αντρες ) λιγοτερο μάτσο και δεν ξερω και εγω τι αν πληρωσει η γυναικα ?

Τι μανια ειναι αυτη πια, ισοτητα υποτιθεται οτι εχουμε, τα ταμπου σιγα σιγα πρεπει να φευγουν.

Εγω πχ με την κοπελα που ειμαι τωρα αρκετο καιρο και συζουμε κιολας πληρωνει παντα αυτη απο το πορτοφολι της καθως κραταει αυτη τα λεφτα και των δυο, τα κρατουσε ανεκαθεν και ο καθενας παιρνει οσα και οποτε θελει για τις αναγκες του, και ολα ωραια και καλα.

Σιγα μην ντραπω η μην νιωσω καπως επειδη θα ανοιξει το πορτοφολι και θα πληρωσει, ποσο πισω μπορει να ειμαστε πλεον?

........Auto merged post: TheCondor πρόσθεσε 7 λεπτά και 25 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Εντάξει δε θα τα βάλουμε και στο ζύγι. Η ουσία ειναι οτι πάντα στις εξόδους πληρώνει ο άντρας.

Αφού μιλάμε για το οικονομικό, δεν είναι ανάγκη να ειναι μονο τα εξοδα των εισιτηρίων.

Είναι τόσα άλλα υλικά που μπορεί να μοιραστεί ενα ζευγάρι στα οποία μπορεί να βοηθά διακριτικά η γυναίκα.

Αλλά οι έξοδοι ανήκουν στον άντρα. Κι ας παω την άλλη μερα να του αγοράσω καινουριο καναπέ. Αλλά να ανοίξω πορτοφόλι σε μια έξοδο, απλά δε νιώθω ανετα.

Προσωπικά δεν ειπα οτι ειμαι (απολύτως) υπεράνω χρημάτων. (Σιγουρα παντως δεν ειμαι υπεράνω τσιγγουνιάς).

Αλλά οσο και να το πεις αν ενας άντρας 30 plus βγαζει 770 ευρώ, ε ενταξει, απλά δεν προσπαθεί και άρα δεν τον νοιάζει να ανοιχτεί και σε "άλλους τομείς" ή εστω δεν το χει μεσα του να νιώθει προστατευτικός και ετοιμος να αντεπεξελθει σε διάφορες καταστασεις.

Αλλωστε τα χρήματα πανε σε συνάρτηση με την ηλικία του άλλου. Σίγουρα αν ημουν 19 δε θα περιμενα απο τον 24χρονο φιλο μου να του τρέχουν απο τα πατζάκια, αλλά για εναν αντρα 30 plus , έ αμα δεν εχει καταφερει και τιποτα στη ζωη του, τί να τον κάνω.. Αλλωστε αντρας 30 something που δεν ειναι φιλόδοξος (με μετρο) στον επαγγελματικό τομέα, απλα η κοινή λογική λεει οτι θα ειναι χλιαρός και σε αλλους ιδιωτικούς τομείς.. :whistle::whistle: :whistle::whistle:

(Μιλάω πάντα για τους τριανταρηδες, οχi για άντρες κατω των 28).

Δε νομίζω οτι χρειάζεται να διευκρίνισω οτι ανάμεσα στον τελειο φτωχό αντρα και στον κάφρο πλούσιο αντρα, θα διάλεγα τον πρωτο, απλώς η συζήτηση δεν αφορά τις ακρότητες αλλά τα καθημερινά φυσιολογικά ζευγάρια και αυτά σχολίαζω σε ο,τι αφορα τον οικονομικό τομέα .

Και ο ρολος της γυναικας σε ολα αυτα που ειναι?

Εσυ στα 30+ σου τι προσδοκιες εχεις απο τον εαυτο σου ας πουμε?

Γιατι αναφερεις μονο το πως θα επρεπε να ειναι ο αντρας και οχι το πως θα περιμενες τον εαυτο σου ωστε να σου "αναλογει" και ο αντιστοιχος αντρας? ( κατα τη δικη σου συλλογιστικη.. )

Γιατι παντα δηλαδη στα καλα και στα ωραια να σχολιαζουμε τα των γυναικων, και στα κακως κειμενα να ειναι το επικεντρο ο αντρας ( ακομα και απο αντρες γινεται αυτο, ειναι γνωστο οτι οι περισσοτεροι ειναι ασυγκρατητα μ@94οδουλοι δυστυχως ).

Το να λες ( στο επομενο σου ποστ ) πως το να βγαζει η γυναικα πορτοφολι αναμεσα σε παρεα πολλων ατομων κανει τον αντρα ρομπα, αυτοματα υποτιμας τον εαυτο σου τοσο πολυ που δεν σε εχεις ικανη για να δειξεις οτι εχεις μια Α ανεξαρτησια, τσαγανο, και πολλα αλλα.

Και αν ειναι τοσο σημαντικο πλεον το πορτοφολι και το που βγαινει και απο ποιον, τοτε εχετε τους συντροφους που σας αξιζουν ;) ( δεν το λεω απαραιτητα με κακο υφος )

cheese
30-07-09, 06:11
Το ότι πρέπει να πληρώνει ο άντρας είναι καθαρά ελληνική ή καλύτερα βαλκανική αντίληψη! Όταν είμαι στην ελλάδα και τύχει να βγώ με κάποια κοπέλα θα πληρώσω εγώ, γιατί ξέρω τις σκουριασμένες αντιλήψεις των ανθρώπων, στο εξωτερικό δεν ισχύουν τέτοια πράγματα, καμία γυναίκα δεν σου επιτρέπει να της πληρώσεις τον καφέ, το ποτό ή οτιδήποτε! Στην ελλάδα οι γυναίκες τους αρέσει να το παίζουν ανεξάρτητες αλλά στην πραγματικότητα προσπαθούν να βρούν τον άντρα που θα επιβάλει την κυριαρχία του πάνω τους!

anon
30-07-09, 06:33
Διάβασα 'ολο το νήμα (τα μυνήματα του πελασγού μπορώ να πώ ότι ήταν το δέλεαρ). Απο ότι διάβασα βγαίνει το εξής συμπέρασμα.

1) Η γυναίκα πρέπει να είναι όμορφη, σε καλή κατάσταση, και να μην έχει κρεμάσει ο μπροστινός προφυλακτήρας ούτε να εχει πεσμένο το πίσω διαφορικό. Μάλιστα ορισμένοι προτείνουν κάποιες αλλοδαπές, που γονιδιακά "στέκουν" πολύ ψηλοτερα απο τις γηγενείς ελληνίδες.
2) Να έχει λεφτά. Πολλά λεφτά. Βέβαια τα λεφτά βασικά θαναι της οικογένειάς της, αλλά ο πεθερός ναναι πρόθυμος να τα δώσει ολα (ή σχεδόν όλα) στο τεφαρίκι που κουβάλισε η κόρη του.
3) Ο πεθερός ναναι κανας πορνόγερος γερομπιζμπίκης ανατολίτης, ώστε να κάνεις μαζί του κολλεγιά, και να κάνετε μαζί γούστα, και να ρίχνει καμμιά ξανάστροφη όταν η κόρη σηκώσει κεφάλι και ο γαμπρός δυσκολεύεται να την φέρει στην τάξη. Η ξανάστροφη μπορεί ναναι είτε λεκτική είτε φυσική (σε βαριές καταστάσεις αποθράσυνσης).
4) Να δουλεύει και να πληρωνει. Μάλιστα συνίσταται η τήρηση λογιστικών βιβλίων εσόδων - εξόδων (βασικά εξόδων), και πρέπει οι λογαριασμοί εξόδων αντρός - γυναικός ναναι ισοσκελισμένοι.

Ενίοτε εξυπηρετούν καλύτερα εαν η μέλλουσα γυναίκα είναι όμορφη, κοντή, μουγκή, ορφανή αλλά με λεφτά, και με σύνδρομα μαζοχισμού και δούλας μαζί.

Οι δικές μου παρατηρήσεις: (παντρεμένος με τρία παιδιά μέχρις στιγμής)

1) Δεν παντρεύεσαι εαν δεν είναι να κανεις παιδιά. Θεωρώ τελείως ηλίθιο, και για τον άντρα και για την γυναίκα να μπαίνουν στην νομική διαδικασία του γάμου (και των προβλημάτων ύστερα σε πιθανό διαζύγιο), απλά για ναναι μαζί. Εαν κάνεις παιδιά χρειάζεται ο γάμος, για τα παιδιά. Εαν όχι, τότε δεν χρειάζεται γάμος.
2) Οσο όμορφη γυναίκα και να πάρεις, το διάβα του χρόνου θα περάσει απο πάνω της. Μόνο εαν είσαι πολύ φραγκάτος, ώστε να μην δουλεύει και ειναι συνέχεια με τις δίαιτες και με τα σπα και τα ινστιτούτα και γυμναστήρια όλη μέρα, μπορείς να πείς ότι και στα σαράντα θα ειναι εξαιρετικά ελκυστική (ή και περισσότερο μερικές φορές) όσο στα 20. Α, και οι καλές πλαστικές θέλουν επίσης λεφτά. Διαφορετικά η επίδραση της βαρύτητας ειναι ανεπανώρθοτη στον μπροστινό προφυλακτήρα (εαν έχει "γεμάτο" αλα στυλ αμερικέν 60'ς) εκτός και εαν είναι μπροστά σανίδα (δεν υπάρχει τίποτα που να προεξέχει για να "κρεμάσει"). Η ηλικία και ειδικά τα παιδιά φέρνουν κατα κανόνα αλλοίωση / γήρανση στο δέρμα, στην σφρυγιλότητα κλπ. Οι σπάνιες περιπτώσεις εξαιρέσεων δεν μετράνε, εξάλλου δεν μπορείς να ξέρεις ότι η μέλλουσα γυναίκα σου ανήκει σε αυτές προκαταβολικά, ακόμα και εαν η πεθερά φαίνεται ότι είναι εξαίρεση (οπότε ευελπιστείς ότι θα είναι και η κόρη).
3) Προσωπικά πιστεύω ότι κουμάντο κάνει η πεθερά και όχι ο πεθερός. Οπότε εαν τα έχεις καλά με την πεθερά, είσαι πολύ καλά. Τουλάχιστον στην ελληνική πραγματικότητα. Μπορεί βέβαια αυτό να σημαίνει ότι δεν έχει μπαρότσαρκες (και άλλου είδους -τσάρκες) με τον πεθερό, αλλά η πολύ καλή σχέση με την πεθερά είναι εγγύηση για την καλή πορεία του γάμου.
4) Οι σημερινές ελληνίδες δεν είναι τόσο καλές νοικοκυρές όπως παλιότερα, ίσως έχει να κάνει και με το γεγονός ότι στην σημερινή κοινωνία περιμένουν απο αυτές να εργάζονται και όχι να κρατάνε ένα σπίτι.
5) Συμφωνώ ότι ο άντρας πρέπει να έχει μια διαφορά ηλικίας με την γυναίκα 10-15 έτη. Μερικοί θα παντρευτούν στα 37 μια 22χρονη πχ που δεν έχει φιλοδοξίες καριέρας κλπ (εννοείται ότι προυπάρχει και κάποιος χρόνος με δεσμό/αρραβωνα κλπ 2έτη το λιγότερο). ΟΙ καριερίστριες γυναίκες μπορούν να παντρευτούν μεταξύ 30-35 κάποιον στα 45-50. Βέβαια εκεί έχουμε άλλα προβλήματα, μια γυναίκα που είχε εραστές συνομίλικους ή και μικρότερους πως θα συμβιβαστεί με την φαλάκρα και την κοιλίτσα ενός 10+ χρόνια μεγαλύτερου, αλλά αυτό είναι θέμα άλλου νήματος. Αν και μια γυναίκα καριερίστρια, που δεν έχει κάνει οικογένεια (οικογένεια = σύζυγος+παιδιά) μέχρι τα 35, μετά είναι δύσκολο, κακά τα ψέμματα, η καλύτερη ηλικία για μητρότητα είναι απο τα 20 έως τα 28 άντε βαριά βαριά 30, και θα σας το πεί ο κάθε γυναικολόγος αυτό.
6) Τα λεφτά στον γάμο βοηθάνε παααάρααα πολυυυυύ... Απο την άλλη βέβαια υπάρχουν πολλές περιπτώσεις που μπορεί να λειτουργήσει αρνητικά, δηλαδή προσπάθεια ελέγχου του ζευγαριού απο τους χρηματοδότες γονείς (είτε τα πεθερικά είτε τους γονείς τους ίδιους). Οι οικονομικές δυσκολίες σε κάποιες περιπτώσεις μπορεί να λειτουργήσουν θετικά, να δέσουν το ζευγάρι, ειδικά όταν υπάρχει πρόοδος (οικονομική), αλλά εαν τα οικονομικά συνεχίζουν επι μακρόν να μην πάνε καλά, είναι εγγύηση αποτυχίας του ζεύγους. Παλαιότερα που τα πράγματα - θεσμοί ήταν πιο συγκεκριμένοι, ήξεραν όλοι ότι η νύφη έδινε προίκα (και ο άντρας την εργασία και το οικογενειακό εισόδημα δια βίου μιας και η γυναίκα δεν έφερνε εισόδημα στο σπίτι). Ηταν συγκεκριμένα τα πράγματα, καθαρά και ξάστερα. Σήμερα έχει γίνει της πόπης. (με συγχωρείς Πόπη).
7) Το σέξ είναι το μεγάλο πρόβλημα για τους άντρες. Οι γυναίκες (οι ελληνίδες, για τις αλλοδαπές δεν γνωρίζω, ρωτήστε τον iloxo) κατα κανόνα μόλις παντρευτούν και ακόμα περισσότερο όταν κάνουν παιδιά, αλλάζουν προφιλ. Σαν να έχεις αλλάξει τσιπάκι στην μηχανή ένα πράγμα. Οπερ σημαίνει ότι κατα κανόνα εαν κάνετε οικογένεια (παιδια), ξεχάστε το σεξ. Μια στην χάση μια στην φέξη. Η΄δεν θαναι ποιοτικό. Επίσης μπορεί να συμβαίνει και το κάθε μέρα κύριε ελέησον το βαριέται και ο παπάς, αλλά δεν μπορείς να κάνεις και αλλιώς. Και που να βρείς πίτσα στις 3 η ώρα την νύχτα, που σου ήρθε ξαφνικα μια λιγουρα; (αυτό στην περίπτωση που ο φούρνος δεχτεί να ανάψει, λέμε τώρα).
8) Στο θέμα των οικονομικών είναι που έμεινα. Δεν θα σχολιάσω τα περί ποιός πληρώνει, όταν και οι δυο ειναι ελεύθεροι και εργάζονται και οι δύο και ειναι σε παρόμοιες ηλικίες. Αλλά άκουσα για παντρεμένους που μια πληρώνει ο ένας μια ο άλλος και έμεινα. Συγνώμη παιδιά, παντρεύεσαι ή εστω συζείς και απο εκεί και πέρα έχεις έναν συναιτερισμό όλα είναι μαζί. Δεν είναι ούτε η γυναίκα ούτε ο άντρας κάποιος άσχετος για να κρατάει ο καθένας ξεχωριστό πορτοφόλι. Εαν δεν μπορείς να εμπιστευτείς την γυναίκα σου (ή τον άντρα σου) οικονομικα, κάπου κάτι πήγε λάθος. Ναι, μπορεί ναναι πχ η γυναίκα πιο σπάταλη απο όσο θαθελες, ή να έχει διαφορετικές προτεραιότητες στα έξοδα (να πάρει πχ την τάδε κρέμα αντί να πληρώσει για μια 24άρα γραμμή ιντερνετ), αλλά όχι και ξεχωριστό πορτοφόλι. Δηλαδή για να καταλάβω, στην οικογένεια κρατάτε λογιστικά βιβλία ποιός πληρώνει τι, και εαν δεν πληρώσει τι γίνεται; Το να έχει κάποια χρήματα ο καθένας σαν χαρτζιλίκι για τα δικά του μικροέξοδα είναι άλλο πράγμα, και άλλο να βγαίνουμε οικογένεια και να μοιραζόμαστε τα έξοδα. Εχουμε ήδη κοινό ταμείο. Τώρα για τους ελεύθερους ή με δεσμό (όχι οικογένεια ή να συζούν), αλλάζει το πράγμα. Εκεί έχει να κάνει με την περίπτωση. Εαν είσαι 15 χρόνια μεγαλύτερος και με δουλειά και η άλλη 20 χρονών φοιτήτρια, περιμένεις να σου πληρώνει το τραπέζι ή να πληρώνει τα μισά; Οπότε έχει να κάνει με την οικονομική επιφάνεια του καθενός και τις δυνατότητές του. Το αν τελικά έρχεται για τα λεφτά είναι άλλο θέμα (και είναι και λόγος επιλογής alpha male).

συνταγή επιτυχίας δεν υπάρχει. Ειναι ανάλογα με την περίπτωση πάντα. Το σημαντικό είναι να αγαπάς τον άνθρωπο σου (και εκείνη το ίδιο), με τα ελλατώματά του/της. Παντρεμένος (ή να συζείς) σημαίνει ότι θα δείς τον άλλο όχι με τα καμουφλαρίσματα του ΠΣΚ (φυσικά και ψυχολογικά), οπότε πρέπει να είσαι σε θέση να ζησεις μια ζωή με αυτό. Σημαίνει ότι να μπορείς να δείς τον άλλο όπως την πρώτη φορά (σε μένα συμβαίνει αυτό). Κάποιες φορές θα εξοργίσεσαι, αλλά θα πρέπει να έχεις την δυνατότητα εσύ και ο άλλος να κάνετε υποχωρήσεις, να υπάρχει συγκαταβατικότητα. Χωρίς αυτά πάει τέλειωσε μόλις τελειώσει το παραμύθι. Στο τί μπορεί ο καθένας να κάνει παραχωρήσεις διαφέρει, αλλά νομίζω γίνεται ένα υποσυνείδητο ζύγι. Εαν το ζύγι είναι θετικό, όλα καλά, αντέχεις και κάποια φάουλ. Εαν είναι αρνητικό, άστα μεγάλε, έπαιξες και έχασες.

Και όπως είπε ο Νικαετός, κάνεις οικογένεια για τα παιδιά, και τις χαρές (και τις λύπες) που θα σου προσφέρουν. Εξάλλου έτσι είμαστε προγραμματισμένοι (να κάνουμε παιδιά). Και η επιθυμία μας για το άλλο φύλο, για σεξ κλπ, οδηγούνται απο αυτό το firmware.

cheese
30-07-09, 10:52
Διάβασα 'ολο το νήμα ....................................................................................................................... Και η επιθυμία μας για το άλλο φύλο, για σεξ κλπ, οδηγούνται απο αυτό το firmware.

τα είπες όλα φίλε μου :respekt:

vasilis_val
30-07-09, 11:07
Διάβασα 'ολο το νήμα (τα μυνήματα του πελασγού μπορώ να πώ ότι ήταν το δέλεαρ). Απο ότι διάβασα βγαίνει το εξής συμπέρασμα.

1) Η γυναίκα πρέπει να είναι όμορφη, σε καλή κατάσταση, και να μην έχει κρεμάσει ο μπροστινός προφυλακτήρας ούτε να εχει πεσμένο το πίσω διαφορικό. Μάλιστα ορισμένοι προτείνουν κάποιες αλλοδαπές, που γονιδιακά "στέκουν" πολύ ψηλοτερα απο τις γηγενείς ελληνίδες.
2) Να έχει λεφτά...............................................

:worthy::worthy::worthy::worthy::worthy::worthy::worthy:

Ολα σε ενα......:oneup:

amoyda
30-07-09, 11:26
Τι μανια ειναι αυτη πια, ισοτητα υποτιθεται οτι εχουμε, τα ταμπου σιγα σιγα πρεπει να φευγουν.



ποια ισοτητα εχουμε?
παει αυτο,περασε,τωρα εχουν το πανω χερι και κατι πρεπει να γινει για αυτο, εκτος και μας βολευει.
καπου εχουν μπερδευτει οι ρολοι και σε πολλες περιπτωσεις το να εισαι ανδρας μαλλον ειναι μειονεκτημα πλεον.

Valhalla
30-07-09, 13:16
Να είναι Ολυμπιακάρα...τέλος!

pelasgian
30-07-09, 13:31
anon, εκείνο με τον πεθερό ψάξτο λίγο. Δεν είναι μόνο ο γαμπρός που έχει μπουχτήσει με το ότι η γυναίκα του δεν του κάθεται μετά το παιδί ;) Αυτά στα λέω διότι ο "παρολίγον" ήταν πολύ particular με το θέμα του ποδόγυρου και ...

Επίσης, η διαφορά ηλικίας. Γυναίκα στα 23 άμα κάνει παιδί, σιγά που στα 25 θα γίνει καλόγρια. Θα κάνει άλλα δύο και θα σου το ΑΠΑΙΤΕΙ το σεξ γιατί έχει διάθεση για άλλα 15.

Πάντως, στη πιάτσα αν θέλεις να βγάλεις γκόμενα, φοράς βέρα. Είναι το σήμα κατατεθέν του "και θα φάμε και θα φάμε και μετά θα ξαναφάμε και θα έχουμε να τρώμε". Ειδικά άμα έχεις το παρά για καμιά σπιτωμένη, κορυφαίες στιγμές.

Οι περισσότερες γυναίκες από μία ηλικία και μετά το ξέρουν και το αφήνουν, διότι αποδέχονται ότι δεν μπορούν να τον καλύψουν. Αυτές και τα παιδιά τους να προσέχεις και τα "παραέξω" δεν τα πολύ σχολιάζουν. Μη σου πω ότι άμα επιμείνεις, μπορεί να βρεθείς και έξω από το σπίτι με διατροφή.

Αυτά είναι πράγματα που παρατήρησα να συμβαίνουν σε διάφορες περιπτώσεις που υπέπεσαν στην αντίληψή μου. Μία παρατήρηση: δεν παίζουν σε εργατικές οικογένειες, αλλά κυρίως ανώτερη αστική τάξη και άρχουσα.

Valhalla
30-07-09, 13:55
To έχω γράψει και άλλες φορές, θα το πω και μία ακόμα. Από μια παρέα 6 φίλων από το σχολείο ακόμα, είμαι ο μόνος που δεν έχω χωρίσει (ακόμα). Και αυτό οφείλεται ΚΑΘΑΡΑ στο χαμόγελο της μεγάλης μου κόρης και στο βλέμμα της μικρής. Δεν υπήρχε περίπτωση να τα χάσω αυτά ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ στον κόσμο.

Νικαετέ λες ότι δεν χώρισες (ακόμα)...άρα να συμπεράνω ότι ο μοναδικός λόγος που μένεις στον γάμο είναι τα παιδιά σου.

Μήπως το αντιμετωπίζεις εγωϊστικά το θέμα; Έχεις σκεφτεί τί θέλουν τα παιδιά σου(πραγματικά);

Δεν ξέρω τί σχέση έχεις με την γυναίκα σου, αλλά αν είναι σχέση ανοχής...δεν είμαι σίγουρος ότι τα παιδιά σου θα θέλουν να ζούν σε ένα τέτοιο περιβάλλον.
Αν υπάρχει και ψυχολογική βία, είναι ακόμα χειρότερο. Δεν νομίζω αργότερα να εκτιμήσουν αυτή τη κατάσταση (αν υπάρχει), και πίστεψέ με, όλα τα υλικά αγαθά του κόσμου δεν σε εξιλεώνουν.

Μην με παρεξηγήσεις, δεν σου επιτίθομαι. Αλλά εγώ προέρχομαι απο έναν τέτοιο περιβάλλον, και πίστεψέ με, θα προτιμούσα να είχαν χωρίσει οι γονείς μου πρίν 10 χρόνια, παρά να βλέπω να πλακώνονται κάθε τόσο και να υπάρχει αρνητική ενέργεια μέσα στο σπίτι.

Σήμερα εγώ με τον Πατέρα μου έχω τις χειρότερες σχέσεις απλά επειδή συντηρούσε αυτή τη κατάσταση...επειδή ήθελε να βλέπει τα παιδιά του.

arial
30-07-09, 13:59
Iσως εννοει οτι εχει τελειοσει ο ερωτας, και απλως υπαρχει η συνηθεια και η καθημερινοτητα :)

Νικαετός
30-07-09, 14:16
Νικαετέ λες ότι δεν χώρισες (ακόμα)...άρα να συμπεράνω ότι ο μοναδικός λόγος που μένεις στον γάμο είναι τα παιδιά σου.

Μήπως το αντιμετωπίζεις εγωϊστικά το θέμα; Έχεις σκεφτεί τί θέλουν τα παιδιά σου(πραγματικά);

Δεν ξέρω τί σχέση έχεις με την γυναίκα σου, αλλά αν είναι σχέση ανοχής...δεν είμαι σίγουρος ότι τα παιδιά σου θα θέλουν να ζούν σε ένα τέτοιο περιβάλλον.
Αν υπάρχει και ψυχολογική βία, είναι ακόμα χειρότερο. Δεν νομίζω αργότερα να εκτιμήσουν αυτή τη κατάσταση (αν υπάρχει), και πίστεψέ με, όλα τα υλικά αγαθά του κόσμου δεν σε εξιλεώνουν.

Μην με παρεξηγήσεις, δεν σου επιτίθομαι. Αλλά εγώ προέρχομαι απο έναν τέτοιο περιβάλλον, και πίστεψέ με, θα προτιμούσα να είχαν χωρίσει οι γονείς μου πρίν 10 χρόνια, παρά να βλέπω να πλακώνονται κάθε τόσο και να υπάρχει αρνητική ενέργεια μέσα στο σπίτι.

Σήμερα εγώ με τον Πατέρα μου έχω τις χειρότερες σχέσεις απλά επειδή συντηρούσε αυτή τη κατάσταση...επειδή ήθελε να βλέπει τα παιδιά του.

Έχω πάψει να τσακώνομαι με την γυναίκα μου εδώ και 10 χρόνια. Συμφωνώ ότι το να ζεις σε τέτοιο περιβάλλον δεν είναι ό,τι το καλύτερο. Περνώ όσο περισσότερες ώρες γίνεται με τα παιδιά μου και δεν με ενοχλεί (καθόλου) το γεγονός ότι και οι δύο μου κόρες είναι "μαμάκιες" και σε μένα έρχονται μόνο όταν θέλουν "χάρες".


Σίγουρα δεν είμαι ο καλύτερος σύζυγος, πολύ περισσότερο ο καλύτερος πατέρας. Προτίμησα όμως να είμαι ΠΑΝΤΑ εκεί. Όποτε με χρειάστηκαν τα παιδιά μου,είτε σε χαρά είτε σε στενοχώρια, από το να το παίξω ελεύθερος και ωραίος.

Σε καμιά περίπτωση δεν περιμένω ανταπόδωση από τα παιδιά. Ελπίζω κάποτε (όταν θα έχω πεθάνει, πλέον) να βρω δικαίωση. Αν ναι, καλώς αν όχι και πάλι καλώς. Νοιώθω ότι έκανα το καθήκον μου ως γονιός. Άλλωστε είναι και ο ΜΟΝΟΣ λόγος που παντρεύτηκα. Μα ειλικρινά ο μόνος.

Τελικά τι θέλω να πω : Δεν υπάρχει ερωτική σχέση που να διαρκέσει πάνω από max 10 χρόνια. Είτε σας αρέσει είτε όχι. Σχέση σκέτη ναι, ερωτική ΠΟΤΕ. Τέλος.


Για μένα, αυτό το μέχρι "ο θάνατος να μας χωρίσει" είναι τελείως, μα τελείως λάθος. Οκ, όταν ζούσαν οι άνθρωποι μέχρι τα 40 τους, μια χαρά ήταν. Παντρεύονταν στα 16-18 και ήταν παντρεμένοι μέχρι τα 40...τέλεια. Σήμερα που ο Μ.Ο. έχει φτάσει τα 75 χρόνια, θα έπρεπε να υπάρχει όρος ότι μετά τα 25 χρόνια γάμου, αυτός λύνεται ΑΥΤΟΜΑΤΑ και αν το ζευγάρι επιθυμεί, συνεχίζει. Αυτό που ήδη γίνεται. Ανανέωση των όρκων πίστης αν θυμάμαι καλά λέγεται.

Ούτε διατροφές, ούτε δικαστικοί αγώνες, ούτε τίποτα. Κάποιος διακονισμός (υποχρεωτικός εκ των προτέρων των κοινώς κτηθέντων) και ο καθένας στο δρόμο του.

Valhalla
30-07-09, 14:27
Σ'ευχαριστώ για την ειλικρινή σου απάντηση :oneup:

Και κάτι άλλο, ο γάμος στην Ορθόδοξη Εκκλησία δεν είναι ώσπου "ο θάνατος μας χωρίσει", αλλά αιώνια(και μετα θάνατον)...οπότε μάλλον δεν γλιτώνεις :p

Πλακίτσα κάνουμε ε, μην μπούμε σε θρησκευτικά θέματα τώρα :p

arial
30-07-09, 17:16
Χτες μιλησα με ενα συγγενικο μου ζευγαρι και λεγαμε περι σχεσων.

Μου ειπε οτι το κρισιμο σημειο σε μια σχεση ειναι τα 2 χρονια. Εκει βλεπεις αμα αγαπας τον αλλον αρκετα ωστε να μεινεις μαζι του, ή ειναι απλως ενα ενθουσιασμος. Οι πιο πολλοι μου ειπε πως σε αυτη την χρονικη περιοδο την κανουν , πανε σε αλλη αγκαλια :p

To ζευγαρι ειναι παντρεμενο εδω και 10 χρονια, αυτος τωρα στα 38 και αυτη στα 34, με 2 παιδια. Οπως ειναι φυσικο μου ειπε δεν εχουν τον ιδιο ενθουσιασμο οπως παλια, αλλα υπαρχει κατι βαθυτερο που τους ενωνει και εχουν και τα παιδια. Και οι τσακωμοι που εκαναν παλιοτερα δεν μπορουν τωρα γιατι δεν θελουν μπροστα στα παιδια.

Να πω οτι η σχεση μαζι με γαμο ειναι καπου 15 χρονια, ισως απο τα λιγα ζευγαρια που ξερω που διαρκει τοσο :)

ΥΓ ... Δεν υπαρχει ηρεμη σχεση ή σχεση χωρις καυγαδες.. ακομα και τα πιο ηρεμα ζευγαρια εχουν τους καυγαδες τους.

hammer21
30-07-09, 17:38
ποια ισοτητα εχουμε?
παει αυτο,περασε,τωρα εχουν το πανω χερι και κατι πρεπει να γινει για αυτο, εκτος και μας βολευει.
καπου εχουν μπερδευτει οι ρολοι και σε πολλες περιπτωσεις το να εισαι ανδρας μαλλον ειναι μειονεκτημα πλεον.

Σορυ φιλε, δεν εχουμε ολοι τοσο χαμηλη αυτοπεποιθηση για να νιωθουμε και κατωτεροι.Οτι και να λενε και γοα οτι και να προσπαθουν να μας πεισουν το γονιδιο της κυριαρχιας υπαρχει στους περισσοτερους αντρες.Και αυτο δεν αλλαζει με καμια πλυση εγκεφαλου.

amoyda
30-07-09, 18:30
Σορυ φιλε, δεν εχουμε ολοι τοσο χαμηλη αυτοπεποιθηση για να νιωθουμε και κατωτεροι.

εγω μιλησα για ισοτητα και πως αυτη εχει περασει στην κοινωνια μας
το πως αισθανεται ο καθενας δεν με ενδιαφερει



και επιμενω οτι εχουν το πανω χερι,παντα το ειχαν ετσι και αλλοιως, αλλα μας αφηναν να νομιζουμε οτι κανουμε οτι θελουμε,απλα τωρα μας το λενε καθαρα και ξαστερα:
δειτε για παραδειγμα την τεραστια αυξηση των διαζυγιων.

ακομα και οι παλιοι ηξεραν οτι πισω απο ενα επιτυχημενο ανδρα κρυβοταν μια ισχυρη γυναικα,απειρα τα παραδειγματα.
anyway!!
α ρε SILVIO, τι μας κανεις!! :rofl:

hammer21
30-07-09, 18:33
ηξεραν οτι πισω απο ενα επιτυχημενο ανδρα κρυβοταν μια ισχυρη γυναικα

Μια οποιδηποτε γυναικα λενε.Για ισχυρη το συζηταμε.Για μια οποιαδηποτε, οχι.

pelasgian
30-07-09, 20:29
O silvio είναι η κλασσική περίπτωση χλυμίτζουρα που εξέθεσε τη σύζυγό του. Διότι το να έχεις ερωμένες είναι κάτι που συμβαίνει, το να κάνεις τη γυναίκα σου και τα παιδιά σου ... ρεντίκολο είναι κάτι εντελώς διαφορετικό.

Στο πώς διαχειρίστηκε τα θέματά του εμένα μου άρεσε ο Μιτεράν. Έκανε τι έκανε, στη κηδεία του πήγαν τα επίσημα και τα εξώγαμα, αλλά και ο τύπος είχε τακτ και δεν επιτέθηκε ποτέ φτηνά στον άντρα.

Αλλά ότι είχε ερωμένες ήταν δεδομένο. Και δεν λέμε για μία και δύο. Ο Σίλβιο είναι κλασσική περίπτωση λοστρώμου που τον έφτιαξε η μαφία και βρήκε εξουσία και τρελάθηκε.

Το ότι πίσω από έναν ισχυρό άντρα υπάρχει μία ισχυρή γυναίκα είναι κάτι που συμβαίνει. Το ποιητικό αίτιο είναι που μπερδεύουν. Διότι όποιος πει ότι ΕΞΑΙΤΙΑΣ της ισχυρής γυναίκας έγινε ο άλλος ισχυρός, τότε γελάμε.

arial
30-07-09, 21:56
Το ότι πίσω από έναν ισχυρό άντρα υπάρχει μία ισχυρή γυναίκα είναι κάτι που συμβαίνει. Το ποιητικό αίτιο είναι που μπερδεύουν. Διότι όποιος πει ότι ΕΞΑΙΤΙΑΣ της ισχυρής γυναίκας έγινε ο άλλος ισχυρός, τότε γελάμε.

Yπαρχει και η αλλη περιπτωση. Μπιλ και Χιλαρι Κλιντον. Ολοι λεγανε πως αυτη ειναι το μυαλο στην σχεση τους, και επειδη ηταν γυναικα δεν μπορουσε να βαλει για προεδρος...

Και ακομα και σημερα, ο Κλιντον ειναι εξαφανισμενος. Τον εφαγε ο ποδογυρος ... και τα φουστανια :p

Valhalla
30-07-09, 23:51
Να πω οτι η σχεση μαζι με γαμο ειναι καπου 15 χρονια, ισως απο τα λιγα ζευγαρια που ξερω που διαρκει τοσο :)

ΥΓ ... Δεν υπαρχει ηρεμη σχεση ή σχεση χωρις καυγαδες.. ακομα και τα πιο ηρεμα ζευγαρια εχουν τους καυγαδες τους.

Υπάρχει διαφορά πάντως μεταξύ ενός καυγά και συνεχούς ψυχολογικής βίας και αρνητικού κλίματος. Όταν συμβαίνει το 1ο είναι σε ενα βαθμό υγιές. Όταν συμβαίνει το 2ο είναι σοβαρό πρόβλημα.

pelasgian
31-07-09, 15:59
Yπαρχει και η αλλη περιπτωση. Μπιλ και Χιλαρι Κλιντον. Ολοι λεγανε πως αυτη ειναι το μυαλο στην σχεση τους, και επειδη ηταν γυναικα δεν μπορουσε να βαλει για προεδρος...


Και τι αποδεικνύει αυτό; Λέγανε και είπανε και θα πούνε. Ήταν ο άλλος δύο τετραετίες πρόεδρος και ενώ στήριξε τη γυναίκα του όντας ΚΑΛΟΣ ΠΡΟΕΔΡΟΣ ψήφισαν το άλλον; Και μην πει κανείς για σεξισμό, διότι ο άλλος ήταν έγχρωμος και θα μπορούσαν να πουν για ρατσισμό.

Αν έβγαζαν τον Μακ-Κέιν, τότε ναι...

arial
31-07-09, 17:32
Υπάρχει διαφορά πάντως μεταξύ ενός καυγά και συνεχούς ψυχολογικής βίας και αρνητικού κλίματος. Όταν συμβαίνει το 1ο είναι σε ενα βαθμό υγιές. Όταν συμβαίνει το 2ο είναι σοβαρό πρόβλημα.

Σιγουρα σε αυτο συμφωνω 100% ! Ειμαι κατα οποιαδηποτε βιας, ακομα και λεκτικη να ειναι...



Και τι αποδεικνύει αυτό; Λέγανε και είπανε και θα πούνε. Ήταν ο άλλος δύο τετραετίες πρόεδρος και ενώ στήριξε τη γυναίκα του όντας ΚΑΛΟΣ ΠΡΟΕΔΡΟΣ ψήφισαν το άλλον; Και μην πει κανείς για σεξισμό, διότι ο άλλος ήταν έγχρωμος και θα μπορούσαν να πουν για ρατσισμό.

Αν έβγαζαν τον Μακ-Κέιν, τότε ναι...

Ενα παραδειγμα εδωσα στο πως μια δυναμικη γυναικα μπορει να ειναι πισω απο εναν αβουλο ανδρα :)

pelasgian
31-07-09, 17:44
Άβουλος ο Κλίντον; Για ξαναδες καλύτερα που ήταν η Αμερικάνικη οικονομία στις μέρες του και πού είναι τώρα... Δηλαδή ο δυναμικός ο άντρας ποιος είναι; Ο μάτσο που βαράει σφαλιάρες ολόγυρα;

arial
31-07-09, 17:47
Aβουλος που τον εκαναν ρεζιλι σε ολες τις τηλεοπτικες καμερες επειδη δεν μπορουσε να ελεγξει τα παθη του :)

hammer21
31-07-09, 17:49
Και ποιος σου ειπε οτι δεν το επεδιωξε.Ξερεις για τα οφελη της αρνητικης διαφημισης?;)

arial
31-07-09, 17:50
Δεν νομιζω να περιμενε πως θα φτασει μεχρι εκει το θεμα, και ιδιως να κρεμεται απο ενα 'λεκε' φουστανιου :p

hammer21
31-07-09, 17:58
Ισως δεν ηθελε να παρει τετοια εκταση, αλλα αν ηθελε να το κρατησει κρυφο θα το κραταγε.Οπως κανουν και οι δικοι μας χρονια τωρα.;)

pelasgian
01-08-09, 12:10
Και γιατί να ελέγξει τα «πάθη» του; Δηλαδή το να έχει ένας άντρας που κρατάει του κωδικούς εκτόξευσης των πυραύλων φυσιολογική σεξουαλική ζωή είναι πάθος; Εξάλλου, το ότι ο Κλίντον είχε ερωμένη είναι απόλυτα φυσιολογικό. Το αφύσικο θα ήταν να μην έχει. Μα την έχετε προσέξει τη Κλίνταινα, χώρια που λίγο μου κάνει και για ... ;) (παίχτηκε λέει ένα σήριαλ με γραμματέα της;;; )

http://www.weeklystandard.com/weblogs/TWSFP/hillary-clinton.jpg

Το ότι έγινε σήριαλ ο πρόεδρος των ΠΗΠΑ, όπως είχε σε πρωτοσέλιδό του το ποντίκι εκείνη την εποχή, ήταν για λόγους πολιτικής πίεσης και για αποπροσανατολισμό.

Το να πει όμως κάποιος ότι ήταν άβουλος πολιτικά και η γυναίκα του ήταν καλύτερη, τη στιγμή που η καλύτερη στιγμή της Αμερικής ήταν επί Κλίντον, ο επόμενος τα έκανε απίστευτα σκ...τά και η γυναίκα του δεν πήρε καν το χρίσμα, είναι ιστορική αποτύπωση επιπέδου: «γυναίκες κανόνια, αγόρια μακαρόνια».

υ.γ. μετά, πώς να το κάνουμε, είναι και ομορφόπαιδο ο μπαγάσας, λογικό είναι να έχει μερικές «ασκούμενες» παραπάνω
http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/d/d3/Bill_Clinton.jpg

kennyyy
01-08-09, 22:38
Και γιατί να ελέγξει τα «πάθη» του; Δηλαδή το να έχει ένας άντρας που κρατάει του κωδικούς εκτόξευσης των πυραύλων φυσιολογική σεξουαλική ζωή είναι πάθος; Εξάλλου, το ότι ο Κλίντον είχε ερωμένη είναι απόλυτα φυσιολογικό. Το αφύσικο θα ήταν να μην έχει. Μα την έχετε προσέξει τη Κλίνταινα, χώρια που λίγο μου κάνει και για ... ;) (παίχτηκε λέει ένα σήριαλ με γραμματέα της;;; )

http://www.weeklystandard.com/weblogs/TWSFP/hillary-clinton.jpg

Το ότι έγινε σήριαλ ο πρόεδρος των ΠΗΠΑ, όπως είχε σε πρωτοσέλιδό του το ποντίκι εκείνη την εποχή, ήταν για λόγους πολιτικής πίεσης και για αποπροσανατολισμό.

Το να πει όμως κάποιος ότι ήταν άβουλος πολιτικά και η γυναίκα του ήταν καλύτερη, τη στιγμή που η καλύτερη στιγμή της Αμερικής ήταν επί Κλίντον, ο επόμενος τα έκανε απίστευτα σκ...τά και η γυναίκα του δεν πήρε καν το χρίσμα, είναι ιστορική αποτύπωση επιπέδου: «γυναίκες κανόνια, αγόρια μακαρόνια».

υ.γ. μετά, πώς να το κάνουμε, είναι και ομορφόπαιδο ο μπαγάσας, λογικό είναι να έχει μερικές «ασκούμενες» παραπάνω
http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/d/d3/Bill_Clinton.jpg
H διαφορά ποιότητας είναι πως για κάποιον λέγανε πως είχε μια Marylin για ερωμένη, κάποιος είχε την cutie intern του και για κάποιον λέγανε πως είχε...την Κοντή Λίζα!!!:rofl:
Για δε τη Hillary, προσωπικά πιστεύω το ακριβώς αντίθετο. Πως ο βασιλλάκης είναι από πίσω της και τα έχει βρει με τον Πρόεδρο.

........Auto merged post: kennyyy πρόσθεσε 0 λεπτά και 31 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Αν ο αντρας νιωθει ανετα σε μια παρέα 10 ατόμων να ανοίγει πορτοφολι η γυναίκα, σιγουρα δεν μας πεφτει κανενας λογος που εχει εναν τετοιον δίπλα της να την κάνει ρομπα δημόσια. :p Βεβαια στη δική μου περίπτωση ανεφερα οτι θα μπορουσα να του πάρω και καναπέ αν εκείνος ηταν πραγματικός κύριος οταν συνοδεύει καποια έξω. Αλλά πάντα μιλάω για την περίπτωση που έχουμε να κανουμε με αληθινους κυρίους και κυρίες.....

@hammer21 πραγματικά διαβάζεις αλλ'αντί αλλων.. Ισως φταιει η μαλλον νεαρή ηλικία σου ή οι ανώριμες γυναίκες που εχεις συναναστραφεί που δε μπορείς να κατανοήσεις τον εντελως απλό γραπτό μου λόγο... Δε σε χαλασε ο καναπες παντως ε? :twisted: Για αυτον έκανες μοκο :p Ευχομαι να βρεις μια γυναικα που να στα πληρώνει ολα (αν αυτο θες) :p
Διαφωνώ με όλα όσα λες αλλά δε θα επικεντρωθώ εκεί. Απλά θα θυμίσω τον jesse james που τον θρέφει η sandra bullock και μέχρι και ο donald trump γύρισε και του είπε "πρέπει να έχεις κάτι πολύ special για να κρατάς τέτοια γυναίκα, τόσο όμορφη και τόσο επιτυχημένη" ;) Ο νοών νοείτω όπως και αν γράφεται!
Αν είχα τη sandra bullock ή το αντίστοιχο στα μέτρα μου :rolleyes::whistle: ουδόλως θα με ενδιέφερε αν έβγαζε το πορτοφόλι να πληρώσει τον καφέ. Θα είχα μια όμορφη και επιτυχημένη γυναίκα δίπλα μου, who is the sucker ( ή ρόμπα ) here?

alwaysalone
02-08-09, 01:22
Διαφωνώ με όλα όσα λες αλλά δε θα επικεντρωθώ εκεί. Απλά θα θυμίσω τον jesse james που τον θρέφει η sandra bullock και μέχρι και ο donald trump γύρισε και του είπε "πρέπει να έχεις κάτι πολύ special για να κρατάς τέτοια γυναίκα, τόσο όμορφη και τόσο επιτυχημένη" ;) Ο νοών νοείτω όπως και αν γράφεται!
Αν είχα τη sandra bullock ή το αντίστοιχο στα μέτρα μου :rolleyes::whistle: ουδόλως θα με ενδιέφερε αν έβγαζε το πορτοφόλι να πληρώσει τον καφέ. Θα είχα μια όμορφη και επιτυχημένη γυναίκα δίπλα μου, who is the sucker ( ή ρόμπα ) here?

Σε ευχαριστώ πραγματικά για την απάντηση!!!! Βέβαια ευτυχως εσύ και ολοι οι αντρες που θέλουν (ή δε τους χαλάει κιολας) να τους θρέφει η γυναίκα, ειναι μειονότητα. Ειστε λιγοι, thank god! Δε ξέρω τί έκανε η Mrs. Bullock (απίστευτο που ανέφερες τετοιο παραδειγμα, μιλάμε για πηγή, οχι αστεια!!!) , ισως αυτο το special που είχε ηταν η ελλειψη αυτοπεποιθεσης ή ερωτικη απογοήτευση (συμβαινει και στις πιο ομορφες you know), αλλά ξέρω οτι κάθε γυναίκα που εχει αυτοσεβασμό και αξιοπρέπεια ουτε θρέφει, ούτε την θρέφουν.

Εγω προτιμώ να εχω μια σχεση ισορροπίας και ουσιαστικής οικονομικής συμμετοχής. (αφου μιλαμε μονο για τα οικονομικά και οχι τα συναισθηματα κλπ που ειναι άλλο θέμα).
Αλλωστε οι γυναίκες κανουν καλύτερη και πιο ουσιαστική διαχείριση στις ανάγκες που εχει ενα ζευγαρι πχ αγορά επίπλων οπως ανεφερα παραπάνω ή εκδρομές-εκπλήξεις τα οποία πληρώνουν χωρίς να γκρινιάζουν...

Μακρυά απο ανώριμους 23χρονους ή κηφήνες 30αρηδες!!!!!! Jesus Christ δηλαδή! Ανέφερα οτι η γυναίκα μπορεί να αγορασει στον σύντροφο της, πχ εναν καναπέ, ή ακομα και μια μηχανή σαν δωρο εκπληξη, και ολοι οι επαπειλούμενοι αρσενικοί(sic) κόλλησαν στο ποτακι των 7,5 ευρώ.. Ατιμό πράγμα η ανασφαλεια και οι προηγούμενες εμπειρίες... :whistle:

sdikr
02-08-09, 01:25
Σε ευχαριστώ πραγματικά για την απάντηση!!!! Βέβαια ευτυχως εσύ και ολοι οι αντρες που θέλουν (ή δε τους χαλάει κιολας) να τους θρέφει η γυναίκα, ειναι μειονότητα. Ειστε λιγοι, thank god! Δε ξέρω τί έκανε η Mrs. Bullock στην ταινία (απίστευτο που ανέφερες παράδειγμα απο ταινία!!!) , ισως αυτο το special που είχε ηταν η ελλειψη αυτοπεποιθεσης ή ερωτικη απογοήτευση (συμβαινει και στις πιο ομορφες you know), αλλά ξέρω οτι κάθε γυναίκα που εχει αυτοσεβασμό και αξιοπρέπεια ουτε θρέφει, ούτε την θρέφουν.

Εγω προτιμώ να εχω μια σχεση ισορροπίας και ουσιαστικής οικονομικής συμμετοχής. (αφου μιλαμε μονο για τα οικονομικά και οχι τα συναισθηματα κλπ που ειναι άλλο θέμα).
Αλλωστε οι γυναίκες κανουν καλύτερη και πιο ουσιαστική διαχείριση στις ανάγκες που εχει ενα ζευγαρι πχ αγορά επίπλων οπως ανεφερα παραπάνω ή εκδρομές-εκπλήξεις...

Μακρυά απο ανώριμους 23χρονους ή κηφήνες 30αρηδες!!!!!! Jesus Christ δηλαδή! Ανέφερα οτι η γυναίκα μπορεί να αγορασει στον σύντροφο της, πχ εναν καναπέ, ή ακομα και μια μηχανή σαν δωρο εκπληξη, και ολοι οι επαπειλούμενοι αρσενικοί(sic) κόλλησαν στο ποτακι των 7,5 ευρώ.. Ατιμό πράγμα η ανασφαλεια και οι προηγούμενες εμπειρίες... :whistle:


Ναι αλλά εκείνες οι γόβες στιλέτο απο το Atica, ήταν χάρμα!!!
Δεν νομίζω κανένας να λεεί οτι θα με θρέψει η γυναικά, απλά έχει την τσάντα που μπορείς να τα βάλεις όλα

alwaysalone
02-08-09, 01:31
Ναι αλλά εκείνες οι γόβες στιλέτο απο το Atica, ήταν χάρμα!!!
Δεν νομίζω κανένας να λεεί οτι θα με θρέψει η γυναικά, απλά έχει την τσάντα που μπορείς να τα βάλεις όλα

Αφου την αγοράζει με το μισθό της, τι προβλημα υπαρχει?

Απλως εδω οι περισσοτεροι τα εχουν κανει κουλουβάχατα..Εχουν μπερδέψει την βούρτσα με την..οδοντόβουρτσα... Ολοι εχουν στο μυαλο τους, καποιες ελαχιστες bimbo που τα παιρνουν απο ευκατασταστους 45αρηδες και νομιζουν οτι ο αλλος εννοει αυτο. Δε θα το ξαναεξηγησω τι εννοω. Το γράφω παραπανω.

sdikr
02-08-09, 01:34
Αφου την αγοράζει με το μισθό της, τι προβλημα υπαρχει?

Απλως εδω οι περισσοτεροι τα εχουν κανει κουλουβάχατα..Εχουν μπερδέψει την βούρτσα με την..οδοντόβουρτσα... Ολοι εχουν στο μυαλο τους, καποιες ελαχιστες bimbo που τα παιρνουν απο ευκατασταστους 45αρηδες και νομιζουν οτι ο αλλος εννοει αυτο. Δε θα το ξαναεξηγησω τι εννοω. Το γράφω παραπανω.


συγνώμη αλλά εδώ δεν μιλάμε για ζευγάρι;
Δηλαδή, 2 άτομα που έχουν χρήματα;


Με ποια οδοντόβουρτσα;

alwaysalone
02-08-09, 01:37
συγνώμη αλλά εδώ δεν μιλάμε για ζευγάρι;
Δηλαδή, 2 άτομα που έχουν χρήματα;


Με ποια οδοντόβουρτσα;

Σορρυ I don't speak Chinese very well :p
Νομιζα, οπως ηδη εχω διευκρινίσει σε προηγουμενο μηνυμα μου, οτι μιλαμε για καθημερινα φυσιολογικά ζευγάρια, και οχι για ακραία παραδείγματα , δηλ. ειτε πληρώνει μονο ο αντρας, είτε μόνο η γυναίκα.

Σε κανενα μηνυμα μου δεν εθεσα κατι τοσο απολυτο. Απο την αρχή έχουν μαλλιασει τα δαχτυλάκια μου στο τυφλό συστημα, να μιλαω για οικονομικη ισορροπία αλλά σε διαφορετικους τομείς και χωρους...Εσυ ειδικα βρε sdikr , περίμενα να καταλάβεις.. Αφού δεν ανηκεις σε καμία απο τις κακιες κατηγορίες αντρων, βασει οσων βλεπω εδω μεσα..

sdikr
02-08-09, 01:46
Σορρυ I don't speak Chinese very well :p
Νομιζα, οπως ηδη εχω διευκρινίσει σε προηγουμενο μηνυμα μου, οτι μιλαμε για καθημερινα φυσιολογικά ζευγάρια, και οχι για ακραία παραδείγματα , δηλ. ειτε πληρώνει μονο ο αντρας, είτε μόνο η γυναίκα.

Σε κανενα μηνυμα μου δεν εθεσα κατι τοσο απολυτο. Απο την αρχή έχουν μαλλιασει τα δαχτυλάκια μου στο τυφλό συστημα, να μιλαω για οικονομικη ισορροπία αλλά σε διαφορετικους τομείς και χωρους...Εσυ ειδικα βρε sdikr , περίμενα να καταλάβεις.. Αφού δεν ανηκεις σε καμία απο τις κακιες κατηγορίες αντρων, βασει οσων βλεπω εδω μεσα..

Αυτό που θέλω να πώ είναι, οτι δεν βλέπω κάτι κακό στο να βγάλει τα λεφτά η γυναίκα, ή ο ανδρας, πλέον αυτά έχουν αλλάξει κατά πολύ.

arial
02-08-09, 01:50
Να συμφωνησω και εγω με τον sdikr...

Οταν περνανε καλα 2 ανθρωποι , το τελευταιο που τους ενδιαφερει ειναι ποιος θα βγαλει τα λεφτα να πληρωσει ή τι θα πουν οι αλλοι στην παρεα...

Το πιο σημαντικο κατα την γνωμη μου ειναι να αγαπας τον ανθρωπο σου και να περνατε καλα μαζι.

Νικαετός
02-08-09, 01:54
Always, μου δίνεις την εντύπωση (από τα μηνύματά σου σε αυτό το νήμα) ότι εσύ αναφέρεσαι συνεχώς σε ζευγάρια και όχι σε συζύγους.

Να αφήσω εγώ τη σύζυγο να επιλέξει ταξίδι διακοπών και να το προπληρώσει κιόλας ??? Ατύχησε όλη η φαμίλια. Σε κανένα αρχαιολογικό χώρο θα μας τρεχει είναι δεδομένο. Να με αφήσει να κάνω κουμάντο σε δείπνο οικογενειακό ???? Ατύχησε ο οικογενειακός προβληματισμός... Να πάρει μόνη της καναπέ ?? Στην πεθερά μου θα μείνει μόνιμα... Να διαλέξω εγώ την επίπλωση του παιδικού (παλιότερα) δωματίου ?? Αστροναύτες θα είχαν γίνει τα παιδιά μου και θα μίλαγαν σαν την Οχούρα ..."έλα μπαμπά" ρότζερ...κόπυ δις κλπ κλπ.

Δεν υπάρχουν δικά σου και δικά της χρήματα ή δικό της και δικό μου πορτοφόλι. (Όλα δικά της είναι LOL).

Πολλές φορές έχει τύχει να της δώσω το πορτοφόλι μου να πληρώσει εκείνη ή να μου δώσει χρήματα για να πληρώσω εγώ. Παλιότερα δίναμε στα πιτσιρίκια χρήματα και πλήρωναν το λογαριασμό εκείνα και έπρεπε να υπολογίσουν μόνα τους τι τιπ θα αφήσουν. (Aργότερα το κόψαμε γιατί έπαιρναν τα χρήματα και απλά έφευγαν :rofl:)

Μην τα βλέπεις τα πράγματα όπως τα βιώνεις σήμερα...αλλά όπως θα είναι μετά από α ή β χρόνια γάμου.

Στο γάμο δεν υπάρχουν δικά σου και δικά μου χρήματα.

Μόνο δικά της (οπότε εσύ ως γυναίκα το γνωρίζεις ήδη αυτό :p). LOL .

Άκου να αγοράσει καναπέ η σύζυγος... να έλεγες μια πλάσμα 60άρα τουλάχιστον :)

alwaysalone
02-08-09, 01:56
Σιγουρα το πιο σημαντικο ειναι να αλληλοαγαπιέσαι με τον ανθρωπο σου (ειπε κανεις το αντίθετο? :what: ), αλλά ο καθένας οπως νιωθει. Αν μια γυναικα νιωθει ανετα να ευνουχίζει ετσι τον αντρα συνεχως σε δημοσιο χώρο, εμενα μου περισσευει.. :p

Ευτυχως για μενα εχω βρεθει αρκετες φορες με αληθινους αντρες και αληθινες κυριες, οπου ο καθενας ηταν οπως επρεπε , οταν επρεπε, χωρις να χανονται αξιες οπως ο αυτοσεβασμος και η αξιοπρέπεια..

sdikr
02-08-09, 01:57
Σιγουρα το πιο σημαντικο ειναι να αλληλοαγαπιέσαι με τον ανθρωπο σου (ειπε κανεις το αντίθετο? :what: ), αλλά ο καθένας οπως νιωθει. Αν μια γυναικα νιωθει ανετα να ευνουχίζει ετσι τον αντρα συνεχως σε δημοσιο χώρο, εμενα μου περισσευει.. :p

Ευτυχως για μενα εχω βρεθει αρκετες φορες με αληθινους αντρες και αληθινες κυριες, οπου ο καθενας ηταν οπως επρεπε , οταν επρεπε, χωρις να χανονται αξιες οπως ο αυτοσεβασμος και η αξιοπρέπεια..


Μα αλλάξανε τα πράγματα!!

Εδώ και πολλά πολλά χρόνια.


τι είναι πραγματικά Αντράς, τί είναι πραγματικά Κύρια σήμερα;

alwaysalone
02-08-09, 01:58
Always, μου δίνεις την εντύπωση (από τα μηνύματά σου σε αυτό το νήμα) ότι εσύ αναφέρεσαι συνεχώς σε ζευγάρια και όχι σε συζύγους.

Να αφήσω εγώ τη σύζυγο να επιλέξει ταξίδι διακοπών και να το προπληρώσει κιόλας ??? Ατύχησε όλη η φαμίλια. Σε κανένα αρχαιολογικό χώρο θα μας τρεχει είναι δεδομένο. Να με αφήσει να κάνω κουμάντο σε δείπνο οικογενειακό ???? Ατύχησε ο οικογενειακός προβληματισμός... Να πάρει μόνη της καναπέ ?? Στην πεθερά μου θα μείνει μόνιμα... Να διαλέξω εγώ την επίπλωση του παιδικού (παλιότερα) δωματίου ?? Αστροναύτες θα είχαν γίνει τα παιδιά μου και θα μίλαγαν σαν την Οχούρα ..."έλα μπαμπά" ρότζερ...κόπυ δις κλπ κλπ.

Δεν υπάρχουν δικά σου και δικά της χρήματα ή δικό της και δικό μου πορτοφόλι. (Όλα δικά της είναι LOL).

Πολλές φορές έχει τύχει να της δώσω το πορτοφόλι μου να πληρώσει εκείνη ή να μου δώσει χρήματα για να πληρώσω εγώ. Παλιότερα δίναμε στα πιτσιρίκια χρήματα και πλήρωναν το λογαριασμό εκείνα και έπρεπε να υπολογίσουν μόνα τους τι τιπ θα αφήσουν.

Μην τα βλέπεις τα πράγματα όπως τα βιώνεις σήμερα...αλλά όπως θα είναι μετά από α ή β χρόνια γάμου.

Στο γάμο δεν υπάρχουν δικά σου και δικά μου χρήματα.

Μόνο δικά της (οπότε εσύ ως γυναίκα το γνωρίζεις ήδη αυτό :p). LOL .

Άκου να αγοράσει καναπέ η σύζυγος... να έλεγες μια πλάσμα 60άρα τουλάχιστον :)

Χαχαχα!!! ΣυμφωνΩ απολυτα με ο,τι λες, αλλά απαξ και δεν ειμαι παντρεμενη, δεν μπορω να μιλησω on behalf of them. Δε θελω να απανταω επι παντος επιστητου για θεματα και καταστασεις που δεν βιώνω. Εγω εξαρχης μιλησα μονο για ζευγάρια που ειναι σε σχεση μακροχρονη ή μη. Τα του γάμου τα αφηνω σε σας.. :p

arial
02-08-09, 02:00
Εχμ αν με το να πληρωσεις εναν καφε τον ευνουχιζεις τον αλλο.. τι να πω..

Ξερω ζευγαρι , που ο ανδρας ασχολειτε με τα παιδια, οσο και η γυναικα του, και τα εχει αλλαξει πανες, και εχει καθαρισει οταν εκαναν εμετο, και ξυπναγε το βραδυ αμα εκλεγαν.. και τα παρηγορουσε οταν ειχαν πυρετο...

Πραγματα που ειναι καθαρα γυναικειες δουλιες, αλλα δεν το ειδε ουτε ευνουχισμο ουτε το εκανε με βαρια καρδια.

@ ADSLgr.com All rights reserved.