PDA

Επιστροφή στο Forum : Μέλλουσα Γυναίκα



Σελίδες : 1 2 3 4 [5] 6 7

alwaysalone
02-08-09, 02:02
Καλα λεω οτι μπερδευεται η βούρτσα με την..οδοντόβουρτσα.. :p

Νικαετός
02-08-09, 02:28
Εχμ αν με το να πληρωσεις εναν καφε τον ευνουχιζεις τον αλλο.. τι να πω..

Ξερω ζευγαρι , που ο ανδρας ασχολειτε με τα παιδια, οσο και η γυναικα του, και τα εχει αλλαξει πανες, και εχει καθαρισει οταν εκαναν εμετο, και ξυπναγε το βραδυ αμα εκλεγαν.. και τα παρηγορουσε οταν ειχαν πυρετο...

Πραγματα που ειναι καθαρα γυναικειες δουλιες, αλλα δεν το ειδε ουτε ευνουχισμο ουτε το εκανε με βαρια καρδια.


Εδώ θα διαφωνήσω. Όταν η σύζυγος ήταν ακόμα στη δουλειά και εγώ πήγαινα πρώτος σπίτι, ή τις ημέρες που είχα απογευματινή βάρδια., όλα αυτά τα έκανα εγώ και μάλιστα με μεγάλη μου χαρά.

Βράδυ δεν ξέρω τι σημαίνει γιατί (και είναι αλήθεια) εκτός από τις πρώτες μέρες που θήλαζαν και το βράδυ, δεν μας ξύπνησαν ποτέ. Το γιατί είναι μια μεγάλη ιστορία, αλλά είναι ΚΑΘΑΡΑ επιτυχία της συζύγου.

Και επειδή το ίδιο συνέβη και στο δεύτερο παιδί σίγουρα δεν ήταν τυχαίο.

arial
02-08-09, 02:36
Εγω απαντησα περι ευνουχισμου των ανδρων που λεει η alwaysalone...

Και βεβαια χαιροταν οταν περιποιοταν την κορακλα του, και μαλιστα οταν η συζυγος ηταν εγκυος στο δευτερο παιδι τους, και πολλες φορες δεν αισθανοταν καλα, την συνολικη φροντιδα του πρωτου παιδιου την ειχε αναλαβει αυτος .... χωρις να αισθανθει κατωτερα ή οτι κανει που δεν θελει.

kennyyy
02-08-09, 05:33
Σε ευχαριστώ πραγματικά για την απάντηση!!!! Βέβαια ευτυχως εσύ και ολοι οι αντρες που θέλουν (ή δε τους χαλάει κιολας) να τους θρέφει η γυναίκα, ειναι μειονότητα. Ειστε λιγοι, thank god! Δε ξέρω τί έκανε η Mrs. Bullock (απίστευτο που ανέφερες τετοιο παραδειγμα, μιλάμε για πηγή, οχι αστεια!!!) , ισως αυτο το special που είχε ηταν η ελλειψη αυτοπεποιθεσης ή ερωτικη απογοήτευση (συμβαινει και στις πιο ομορφες you know), αλλά ξέρω οτι κάθε γυναίκα που εχει αυτοσεβασμό και αξιοπρέπεια ουτε θρέφει, ούτε την θρέφουν.
:lol: δεν κατάλαβες καλά...Δε θέλω να με θρέφει η γυναίκα, δε χρειάζεται εξάλλου, αλλά όχι, φυσικά δε θα με πειράξει να βγάλει η οποιαδήποτε με συνοδεύει και ειδικά μια αντίστοιχη bullock να πληρώσει μπροστά σε 10-100-όλο το ΟΑΚΑ για μένα :) Σιγά μη νιώσω ευνουχισμένος στους φίλους μου. *Εγώ* θα γυρίσω σπίτι με τη bullock! btw, ξανασκέψου το special...
Οπότε και εγώ με τη σειρά μου θα συμφωνήσω με τον sdikr στα τελευταία 2-3 μηνύματά του. Και γενικότερα, θα πληρώσω, θα πληρώσει και τελειώνει το θέμα. Και το παράδειγμα της bullock είναι ακραίο παράδειγμα ( για αυτό και το έφερα στα μέτρα του θέματος μετά ) για να αποδείξω ότι δεν είναι καθόλου ρόμπα/ευνουχισμός ή δεν ξέρω εγώ τι άλλο εν έτει 2009 σε μια Δυτική κοινωνία να πληρώνει και η γυναίκα είτε είναι καφές είτε είναι καναπές. Δε βλέπω καμία απολύτως διαφορά και αδιαφορώ αν κάποιοι "φίλοι" μου έχουν τέτοιες αντιλήψεις! Και φυσικά μαζί με αυτό διαφωνώ και με το άλλο που έλεγες περί του "να κάνει τη φιγούρα του ότι με πληρώνει μπροστά στους φίλους του" ή κάτι τέτοιο που έγραψες..Dont give a dime για το ποιος πλήρωσε από ένα ζευγάρι που βγήκαμε για ποτά!

H Κυρία bullock πάντως είναι αστέρι του hollywood, δηλαδή για να το θέσουμε σωστά, απίστευτα επιτυχημένη επαγγελματικά. Ο δε Κύριος tramp είναι δισεκατομμυριούχος και επίσης απίστευτα επιτυχημένος επαγγελματικά. Έφερα παράδειγμα στα μέτρα σου, αν και ομολογουμένως πρέπει να κατέχεις το pop culture για να το καταλάβεις και για αυτό ζητάω συγνώμη που δεν το κατάλαβες σωστά, μάλλον δεν έπρεπε να φέρω τέτοιο παράδειγμα.



Εγω προτιμώ να εχω μια σχεση ισορροπίας και ουσιαστικής οικονομικής συμμετοχής. (αφου μιλαμε μονο για τα οικονομικά και οχι τα συναισθηματα κλπ που ειναι άλλο θέμα).
Αλλωστε οι γυναίκες κανουν καλύτερη και πιο ουσιαστική διαχείριση στις ανάγκες που εχει ενα ζευγαρι πχ αγορά επίπλων οπως ανεφερα παραπάνω ή εκδρομές-εκπλήξεις τα οποία πληρώνουν χωρίς να γκρινιάζουν...
Αλλωστε κάποιες γυναίκες κανουν καλύτερη και πιο ουσιαστική διαχείριση στις ανάγκες που εχει ενα ζευγαρι πχ αγορά επίπλων οπως ανεφερα παραπάνω ή εκδρομές-εκπλήξεις τα οποία πληρώνουν χωρίς να γκρινιάζουν...
fixed that for you. uw.



Μακρυά απο ανώριμους 23χρονους ή κηφήνες 30αρηδες!!!!!! Jesus Christ δηλαδή! Ανέφερα οτι η γυναίκα μπορεί να αγορασει στον σύντροφο της, πχ εναν καναπέ, ή ακομα και μια μηχανή σαν δωρο εκπληξη, και ολοι οι επαπειλούμενοι αρσενικοί(sic) κόλλησαν στο ποτακι των 7,5 ευρώ.. Ατιμό πράγμα η ανασφαλεια και οι προηγούμενες εμπειρίες... :whistle:
Δυστυχώς δεν είμαι 23, ευτυχώς για μένα δεν είμαι κηφήνας, συνήθως ακούω το αντίθετο lol
Τι εννοείς με την ανασφάλεια πάντως; ! Πραγματικά δεν καταλαβαίνω τι σόι ανασφάλεια πρέπει να έχεις για να αποδέχεσαι την ισότητα των 2 φύλων. Νομίζω πως αυτό έχει διευθετηθεί από την εποχή της σεξουαλικής απελευθέρωσης.
Και τέλος, αν είσαι όντως 25 με εκπλήσσεις καθώς τέτοιες απόψεις δεν τις έχω ξανακούσει***, ειλικρινά...

Anyways, grab the olive branch ------@-@-@
Και φυσικά αναφέρομαι σε ζευγάρια *μη* παντρεμένα. Ο γάμος τα αλλάζει όλα αυτά άρδην. A και συμφωνώ και με τον pelasgian 2 σελίδες πίσω που έγραφε για τον 40άρη με την 25άρα. Εκεί προφανώς τα πράγματα είναι διαφορετικά λόγω διαφοράς ηλικίας και ωριμότητας.

*** Από Ελληνίδες εννοώ. Μόνο μια Τουρκάλα που ξέρω έχει τέτοιες απόψεις αλλά μου φαίνεται λογικό για την κοινωνία που μεγάλωσε.

pelasgian
02-08-09, 10:42
Λοιπόν, κάντε μία στατιστική, πόσες φορές αναφέρθηκε το θέμα «λεφτά» σε αυτό το νήμα, πόσες η «αγάπη», πόσες η «κατανόηση» και πόσες ο «έρωτας».

«Σχέση» είναι «money management».

Συμπέρασμα: υπάρχουν οι εταίρες και οι συνεταίρες. Καλύτερες οι πρώτες, είναι pay as you "go", οι άλλες βάζουν το χέρι ΧΟΝΤΡΑ στη τζέπη :lol:

υ.γ. ζητείται γυνή (ggg: go-go-girl) τραπεζικός για σοβαρή σχέση.

Φανερός Πράκτωρ
02-08-09, 10:49
Λοιπόν, κάντε μία στατιστική, πόσες φορές αναφέρθηκε το θέμα «λεφτά» σε αυτό το νήμα, πόσες η «αγάπη», πόσες η «κατανόηση» και πόσες ο «έρωτας».


Σωστή παρατήρηση! :) Είχα αρχίσει να το σκέφτομαι και εγώ με τόση οικονομική ανάλυση που έπεσε!

hemlock
02-08-09, 10:54
Λοιπόν, κάντε μία στατιστική, πόσες φορές αναφέρθηκε το θέμα «λεφτά» σε αυτό το νήμα, πόσες η «αγάπη», πόσες η «κατανόηση» και πόσες ο «έρωτας».

«Σχέση» είναι «money management».

Συμπέρασμα: υπάρχουν οι εταίρες και οι συνεταίρες. Καλύτερες οι πρώτες, είναι pay as you "go", οι άλλες βάζουν το χέρι ΧΟΝΤΡΑ στη τζέπη :lol:

υ.γ. ζητείται γυνή (ggg: go-go-girl) τραπεζικός για σοβαρή σχέση.
Ειλικρινα Πελασγε μετα απο ολα αυτα που εχεις γραψει στο νημα πιστευω οτι θα μπορουσες να κρατησεις ενα ολοκληρο σπιτι και μονος σου (η γυναικα θα μπορουσε αν ηταν διακοσμητικη στο σαλονι αντε και για τον θηλασμο)....:p
Τελικα πρεπει να εισαι κελεπουρι και απορω πως δεν εχει δεσει χειροποδαρα καμια καπατζα....:p

pelasgian
02-08-09, 11:10
Και τα μπιμπερό τι τα έχουμε;
Σιγά που θα αφήσουμε το χτεσινό σκ...τό να κάνει κατάληψη το καλύτερο κομμάτι :)

Νικαετός
02-08-09, 12:01
Να πω για άλλη μια φορά (Πελασγέ και hem) : Έξω από τον χορό πολλάαααααααα τραγούδια λες. Ελάτε να σας καμαρώσω μετά από 25 χρόνια γάμου και όταν θα πάρετε άδεια να μιλήσετε από τις "παντόφλες" σας, τότε να δούμε τι θα μας λέτε/γράφετε :p

Μέχρι τότε απολαύστε την "ανεμελιά" σας. lol !!

hemlock
02-08-09, 12:08
Να πω για άλλη μια φορά (Πελασγέ και hem) : Έξω από τον χορό πολλάαααααααα τραγούδια λες. Ελάτε να σας καμαρώσω μετά από 25 χρόνια γάμου και όταν θα πάρετε άδεια να μιλήσετε από τις "παντόφλες" σας, τότε να δούμε τι θα μας λέτε/γράφετε :p

Μέχρι τότε απολαύστε την "ανεμελιά" σας. lol !!
Μα δεν εγραψα τιποτα....Τον Πελασγο προμοταρω.:p

arial
02-08-09, 15:30
Λοιπόν, κάντε μία στατιστική, πόσες φορές αναφέρθηκε το θέμα «λεφτά» σε αυτό το νήμα, πόσες η «αγάπη», πόσες η «κατανόηση» και πόσες ο «έρωτας».


Eγω εχω πει πως το σημαντικοτερο ειναι να αγαπας και να στηριζεις τον ανθρωπο σου, παρα τα λεφτα.

hammer21
02-08-09, 15:35
Μαλλον εχεις υψηλα επιπεδα τεστοστερονης.:p

arial
02-08-09, 15:36
Χμ γιατι τεστοστερονη ?:hmm:

hammer21
02-08-09, 15:39
Θα σου εξηγησω αλλη στιγμη αστο.;)

arial
02-08-09, 15:40
Ελα πες τωρα :)

alwaysalone
02-08-09, 21:46
Ε, τώρα η κοράκλα, τα βασικά. Να μην έχει πάρει το πίσω διαφορικό (=ΑΓΑΠΗ), να μην έχει πέσει ο μπροστινός προφυλακτήρας (=ΚΑΤΑΝΟΗΣΗ) και να μη λέει πολλές βλακείες (=ΕΡΩΤΑΣ).


Λοιπόν, κάντε μία στατιστική, πόσες φορές αναφέρθηκε το θέμα «λεφτά» σε αυτό το νήμα, πόσες η «αγάπη», πόσες η «κατανόηση» και πόσες ο «έρωτας».


:twisted::twisted::twisted:
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
(αστειέυομαι) :p

klong
03-08-09, 10:40
Ο αιώνιος πόλεμος μεταξύ των δύο φίλων, πάντα ενδιαφέρων και πάντα επίκαιρος :)
Οι μεν άνδρες λένε πόσο φυλακισμένοι νιώθουν από τις γυναίκες, οι δε γυναίκες πόσο άξεστοι, ανώριμοι και αναίσθητοι είναι οι άνδρες κ.λ.π. κ.λ.π.
Δεν λέω και το να είσαι εργένης έχει και τα καλά του αλλά ως πότε :hmm:
Όσο περνάει ο καιρός όλες αυτές οι "παραξενιές" διογκώνονται και είναι δύσκολο, πλέον, να ανεχθείς κάποιον(α) δίπλα σου. Έχεις πολλά να χάσεις πλέον!
Αλλά και το να μείνεις μόνος(η) μια ζωή δεν λέει. Πέρα από την μοναξιά σκέψου τι αξία θα έχει η ζωή σου ή σκέψου και το ακόμη πιο πρακτικό τι θα κάνεις αν πάθεις κάτι μόνος σου στο διαμέρισμά σου ... ποιος θα σε προσέξει;
Αυτοί που νιώθουν ότι θα φυλακισθούν με τον γάμο καλά θα κάνουν να μην παντρευτούν ακόμη γιατί το διαζύγιο είναι πολύ δύσκολη κατάσταση είδικά με παιδιά.
Κανείς δεν περιμένει ότι σε έναν γάμο όλα θα είναι ρόδινα.
Χρειάζεται αμοιβαίες υποχωρήσεις και από τους δύο.

Αυτός(ή) που τα θέλει όλα δικά του το πιο πιθανό είναι να οδηγήσει τον γάμο στο τέλος του.
Αυτός(ή) που παντρεύεται για το χρήμα θα πρέπει να περιμένει ότι κάποια στιγμή θα του (της) το χτυπήσουν και τότε θα χάσει το δίκιο του.
Αυτός(ή) που παντρεύεται και ξενοπηδάει να ξέρει ότι παράλληλα και το έτερον ήμισι κάνει τα ίδια ακριβώς, γι'αυτό και τον(την) ανέχεται.
Στις εξόδους καλά είναι να πληρώνει όποιος έχει το πορτοφόλι πιο εύκαιρο.
Πάντα υπάρχουν οι πειρασμοί, και για τους δύο, και πάντα υπάρχουν οι συνέπειες. Διαλέγεις και παίρνεις.
Οι άλλες(οι) δεν είναι απαραίτητα καλύτερες(οι) από αυτή(ον) που έχουμε δίπλα μας απλώς δεν μας έχουν δείξει ακόμη τα ελλατώματά τους.
Ναί! ο έρωτας μπορεί να υπάρχει και μετά τα 10 χρόνια, παράλληλα με την αγάπη. Αρκεί να φροντίζεις να τον συντηρείς και να μην αποξενώνεσαι.
Στην τελική αυτό που δεν ξεπληρώνεται με τίποτα στον κόσμο είναι η σχέση σου με τα παιδιά και αυτή είναι και ο σκοπός και η αμοιβή σου σε αυτόν τον κόσμο.

(Παντρεμένος 15 χρόνια με την ίδια γυναίκα και με 2 παιδιά).

pelasgian
03-08-09, 13:45
@always alone
μα, άμα έχει πάρει το πίσω διαφορικό και έχει πέσει η μπροστινή ποδιά/προφυλακτήρας, it ruins the quality of the ride and kills all the love.

Ο έρωτας περνάει από το στομάχι ΤΟΥ ΑΝΤΡΑ. Οι γυναίκες ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΡΩΤΕ. Να κάνετε γυμναστική του ... κ...ου :lol: και όχι αντρική γυμναστική, πρέσσες βάρη κλπ.

Τις βλέπω τώρα σε πρέσες και αναρωτιέμαι, είναι που είναι κόντρα πλακέ με μία κ....α σαν μικρός πλανήτης, μπαίνει στο διάδρομο και κόβει τη κυκλοφορία από το αντίθετο ρεύμα, κάνει και τις λάθος ασκήσεις, πού να πλησιάσει άντρας μετά;

Γιατί να πλησιάσει δηλαδή; σας είπανε Iḿ in shape, roundś a shape και το πιστέψατε;

alwaysalone
03-08-09, 19:09
Xαχαχαχαχαχα pelasgian! :rofl: Αυτο το μικρός πλανήτης ηταν ολα τα λεφτα :lol:
Τς τς.. Αντρες, κατίνες :p:p Ακου "μικρος πλανήτης"!!! Τς...Τς... :p:p

odys
03-08-09, 22:07
Διαβαστε το παρακατω βιβλιο θα σας βοηθησει πολυ σε διαφορους τομεις σε σχεση με τις γυναικες "Allan & Barbara Pease -Μα γιατι δεν με καταλαβαινεις"

cool11
06-08-09, 11:02
Εγω θα το θεσω καπως αλλιως, και απευθυνομαι πρωτιστως σε οσους εχουν και μια αξιολογη εμπειρια απο άλλες φυλές: αξιζει να παντρευτει κανεις ελληνίδα?

Μηπως τελικα, σε μια ξενη πχ. ευρωπαια, εχεις περισσοτερες πιθανοτητες να περασεις καλα?
Μηπως οι ελληνιδες εχουν παρει ψιλα τον αμανε? Μηπως εχουν πολλες απαιτησεις?
Μηπως προσφερουν γενικως πολυ λιγα, και απο την αλλη ειναι πχ. πολυ γκρινιαρες, σε πρηζουν με το σοι τους κλπ?

Δεν ξερω, το θετω προς σκεψη και συζητηση...

hemlock
06-08-09, 11:08
Εγω θα το θεσω καπως αλλιως, και απευθυνομαι πρωτιστως σε οσους εχουν και μια αξιολογη εμπειρια απο άλλες φυλές: αξιζει να παντρευτει κανεις ελληνίδα?

Μηπως τελικα, σε μια ξενη πχ. ευρωπαια, εχεις περισσοτερες πιθανοτητες να περασεις καλα?
Μηπως οι ελληνιδες εχουν παρει ψιλα τον αμανε? Μηπως εχουν πολλες απαιτησεις?
Μηπως προσφερουν γενικως πολυ λιγα, και απο την αλλη ειναι πχ. πολυ γκρινιαρες, σε πρηζουν με το σοι τους κλπ?

Δεν ξερω, το θετω προς σκεψη και συζητηση...
Stock με Ελληνιδες υπαρχει και ειναι ποιοτικοτατα...Απλα περιμενουμε να ριξουν τα δικα τους "ποιοτικα" standards για να επιλεξουμε....:p

pelasgian
06-08-09, 11:15
Διαβαστε το παρακατω βιβλιο θα σας βοηθησει πολυ σε διαφορους τομεις σε σχεση με τις γυναικες "Allan & Barbara Pease -Μα γιατι δεν με καταλαβαινεις"

Γιατί δεν θέλω; Διότι αν σε καταλάβω μπορεί να αρχίσω να σε λυπάμαι και μετά να μην μπορώ να σε αφήσω; Διότι μπορεί να μολύνεις το δικό μου καθαρό τρόπο σκέψης; Διότι όταν δεν σε καταλαβαίνω φαίνεται λες και έχεις ένα ανώτατο επίπεδο ευφυίας που δεν καταννοώ, ενώ απλά οι νευρώνες σου κάνουν κίνηση brown από τη ζέστη και τις «μέρες» σου;

Υπήρξε λένε ένας που τις κατάλαβε, και αλλά δεν πρόλαβε να μας πει γιατί πέθανε από τα γέλια.

Πάντως, τα μεγαλύτερα μυστήρια του σύμπαντος δεν χρειάζονται τηλεσκόπιο για να τα δεις, πήγαινε στο hondos centre και δες ολόγυρά σου.

........Auto merged post: pelasgian πρόσθεσε 2 λεπτά και 24 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Stock με Ελληνιδες υπαρχει και ειναι ποιοτικοτατα...Απλα περιμενουμε να ριξουν τα δικα τους "ποιοτικα" standards για να επιλεξουμε....:p

Δηλαδή να πατήσουν τα 30 και να πάθουν πανικό βιολογικού ρολογιού;

Μπα, καλύτερες οι 20-25, έχουν πολύ γέλιο όταν προσπαθούν να κάνουν αυτά που δούλευαν στους συμφοιτητές και συμμαθητές και βραχυκύκλωσαν στα χέρια σου. Όπως όλα τα φρέσκα λαχανικά, θέλουν λίγο να περάσεις το μυαλό τους στο wok πρώτα και μετά είναι μπουκιά και σχώριο :lol:

hemlock
06-08-09, 11:18
Δηλαδή να πατήσουν τα 30 και να πάθουν πανικό βιολογικού ρολογιού;

Μπα, καλύτερες οι 20-25, έχουν πολύ γέλιο όταν προσπαθούν να κάνουν αυτά που δούλευαν στους συμφοιτητές και συμμαθητές και βραχυκύκλωσαν στα χέρια σου. Όπως όλα τα φρέσκα λαχανικά, θέλουν λίγο να περάσεις το μυαλό τους στο wok πρώτα και μετά είναι μπουκιά και σχώριο :lol:
Ναι αλλα οταν θα ειναι 30 και ανω με κορμι φωτια (ετσι οπως ηταν στα 25) και θα σε κοιταζει στα ματια μπας και λοξοκοιταξεις (καταλαβαινεις οτι εσυ κανεις παιχνιδι)....:p
Ανεκτιμητο.

cheese
06-08-09, 11:24
έχοντας ζήσει περισσότερο στο εξωτερικό παρά στην ελλάδα, οι σχέσεις μου με ελληνίδες είναι αισθητά λιγότερες από ότι με ξένες, δεν θα μπω στην διαδικασία να σχολιάσω για το ποιες είναι καλύτερες ή αν οι ελληνίδες είναι καλύτερες ή όχι, εγω εχω πάρει τις αποφάσεις μου πλέον, αλλά εκείνο που μου λένε οι φίλοι μου έλληνες όταν τους “κατηγορήσω” τις ελληνίδες είναι... “πρέπει να είσαι μάγκας για να έχεις ελληνιδα”

Τί θέλουν να πουν; το να ανέχεσαι την γκρίνια, να αντιμετωπίζεις τα σχόλια της (και των δικών της), τις απαγορεύσεις της, να καλύπτεις τις απαιτήσεις της, το για να την καλμάρεις πρέπει να τις δώσεις και καμία σφαλιάρα, και γενικά να την “εκπαιδεύσεις” να είναι καλή (κάτι σαν τα linux ενα πράγμα που τα προσαρμόζεις ανάλογα με τις απαιτήσεις σου, ή το κουταβάκι που το παίρνεις από μικρό και το εκπαιδεύεις κτλ.)!;;;;;;;;;;;

pelasgian
06-08-09, 11:29
30άρες; χμμμμ... σε πολύ εξαιρετικές περιπτώσεις έχουν κορμί φωτιά. Εδώ πλέον νέα κορίτσια στα 20 τους και έχουν σπάσει επειδή τρώνε μαλακίες, καπνίζουν και δεν γυμνάζονται.

Είναι και από τη φύσης ριγμένη η ελληνίδα (κοντή, κωλαρού και με πλακέ), την πιάνει και το «ταμπεραμέντο» της (κοινώς ζήλιες, γινάτι, παπαρολογίες, πρόκληση του άντρα, δήθεν μαγκιά κλπ), μπλέκεις και με κάνα τρελοσόι και μετά τραγουδάς: «κόλασή, έχει γίνει η ζωή μου».

Τη μόνη φωτιά που μπορείς να περιμένεις, είναι στα σπαρτά απέναντι και στα μπατζάκια σου. Τι να σου πω; ότι τόσα χρόνια στο νησί, μόνο με ελληνίδα συγκάτοικο τσακώθηκα;

υ.γ. λόγω ανασφαλειών θέλει να έχει άντρα που γ...εί και δέρνει. Αυτό εξηγεί και γιατί τον τσιγκλάει συνέχεια, ώστε να ελέγχει και να επιβεβαιώνει ότι έχει το «real mcCoy» δίπλα της. Αν κάποια στιγμή αισθανθεί ότι υπερτερεί στο ΤΟΣΟ, την πιάνει ανασφάλεια. Το θέμα είναι κατά πόσον εσύ θέλεις να παίζεις αυτό το ρόλο ΣΥΝΕΧΕΙΑ. Οι σχέσεις αλά ελληνικά είναι κάτι σαν τις σχέσεις διαδηλωτών και ματ. Θέλουν να κάνουν «επανάσταση» για το θέαμα και ναι μεν να τις φάνε λίγο για να γουστάρουν αλλά όχι πολύ.

amoyda
06-08-09, 11:36
μπλέκεις και με κάνα τρελοσόι και μετά τραγουδάς: «κόλασή, έχει γίνει η ζωή μου».



πες τα ρε συ,γιατι εδω δεν παιρνουμε γυναικα αλλα ολο το σοι

μην κοιταζεις που το παιζω μαγκας

pelasgian
06-08-09, 11:43
Για αυτό λέω πάντα: «δες αν σου κάνει το σόι». Αν δεν σου κάνει, ό,τι και να λέει η γκόμενα, σε λίγο καιρό με το σόι θα έχεις να κάνεις. Η γκόμενα είναι το δώλωμα. Και καλά να στα πρίζουν μόνο, το να στα τρώνε; Διότι άμα δεις πολλά χαμηλώματα, αεροτομές και tuning στη γκόμενα, από πίσω έχει πέσει πείνα και ρίχνουν ... τσαπαρί μήπως και τσιμπήσει κάνα καρόιδο.

cool11
06-08-09, 12:16
Για αυτό λέω πάντα: «δες αν σου κάνει το σόι». Αν δεν σου κάνει, ό,τι και να λέει η γκόμενα, σε λίγο καιρό με το σόι θα έχεις να κάνεις. Η γκόμενα είναι το δώλωμα. Και καλά να στα πρίζουν μόνο, το να στα τρώνε; Διότι άμα δεις πολλά χαμηλώματα, αεροτομές και tuning στη γκόμενα, από πίσω έχει πέσει πείνα και ρίχνουν ... τσαπαρί μήπως και τσιμπήσει κάνα καρόιδο.

Eνταξει, τα ειπες ολα!!!! Καποιοι λενε της ελληνιδες, ελλεεινιδες, απο το ελεεινές...

hammer21
06-08-09, 17:36
Για να ειμαστε και politically correct δεν γεννηθηκαν κακομαθημενες.Συνηθως φταιει
(κυριως) ο πατερας τους:Και βασιλισσα μου και τον γαμπρο θα τον περασουμε απο κοσκινο και ολοι οι αντρες ειναι λιγοι για σενα και οποιος πληγωσει την πριγκιπεσσα μου θα τον σφαξω κλπ μλκ.

hemlock
06-08-09, 22:14
(κοντή, κωλαρού και με πλακέ)
Υπαρχουν και καλυτερες "προσμιξεις" ,μην επιμενεις....:p
Απλα να εχει μητερα απο Σουηδια μερια (αντε Δανια-ποιο χαμηλα παμε και σε μπασα φωνη και δεν λεει)...;)

pelasgian
07-08-09, 13:00
φαντάζεσαι να σου κάνει yodeling με φωνή ψιψιψινάκη μία πλακέ κοντή κ...ρού;
(Πλάκα πλάκα, μία Δανέζα που είχαμε στην εστία ήταν ξανθιά, γαλανή, κοντούλα, με χαμηλό κέντρο βάρους, μπάσα φωνή... α και πήρε όλη την εστία σε τρεις εβδομάδες erasmus.)

sniffer
07-08-09, 13:43
Ως γυναίκα δεν μπορώ να διαφωνήσω οτι στις περισσότερες των περιπτώσεων παντρευόσαστε μαζί και την ΜΑΜΑ (Κυρίως,μετά πιθανόν κάποια-ες κολλητές φίλες και τέλος ισως και ολόκληρο το σόι ).
Για ελάτε ομως και στην θέση μας οπου μαζί με τον "ΚΑΛΟ" μας παίρνουμε στο 90% και την ΜΑΜΑ του.
Και μιλάμε για ΑΝΤΡΕΣ οχι για παιδιά 20χρονα.
Δυστυχώς οι σχέσεις ειναι αστετα να πάνε.
Και σε τούτο φταίνε οι μαμάδες οπου μεγαλώνουν τις κόρες τους γεμίζοντας τους το μυαλό με το ΚΛΑΣΣΙΚΟ : Oταν με το καλό μεγαλώσετε να βρείτε ενα καλό παιδί (οπου το καλό παιδί για αυτές σημαίνει ενας ηλίθιος που δεν θα ΞΕΡΕΙ & ΟΥΤΕ θα μπορεί να λέι ΟΧΙ) με πολλά λεφτά.Αλλά και τις μανάδες που μεγαλώνουν αγόρια συνήθως "ΕΞΑΡΤΗΜΕΝΑ" απο την μανούλα.
Ειχα την τύχη - ατυχία να χάσω την μάνα μου απο 5 χρονών και να εχω 2 αδέρφια μεγαλύτερα απο εμένα αλλά και 1 ΠΑΤΕΡΑ σωστό με όλη την σημασία της λέξης.
Αυτά απο εμένα.

pelasgian
07-08-09, 16:11
Μιας και φτάσατε στο θέμα της Μαμάς του μαμάκια, θα πως το εξής:
1ον είμαι ένας περίφανος μαμάκιας, αν πεις κάτι για τη μάνα μου, θα σε σφάξω, θα κόψω ο πτώμα και θα το κάνω να φανεί σαν ατύχημα με μηχανή κιμά.
2ον η μάνα του άντρα θα σας κάνει στο μυαλό ότι θα σας κάνει εκείνος στο κρεβάτι επί πέντε, διότι έτσι κάνουν οι γυναίκες με εξουσία σε άλλες γυναίκες :lol:
3ον θα έχει εξουσία, άποψη (συνήθως κακή) και δεν θα μπορείτε να πείτε και τίποτα, διότι 9 στις 10 θα έχει δίκιο, ενώ την μία που δεν θα έχει, θα το κάνει να φαίνεται ότι εσείς φταίτε για αυτό :lol:

Τι της δίνει αυτή τη δύναμη; ότι είναι η πρώτη γυναίκα που ο άντρας σας αγάπησε στη ζωή του και ενώ θα αλλάξει κατά μέσον όρο είκοσι γκόμενες, 3 συζήγους και 7 ερωμένες παράλληλα με τη σύζυγο, την μάνα του θα συνεχίσει να την αγαπάει ακόμα και όταν θα έχει πεθάνει.

Οπότε, αν πάρετε μία συμβουλή είναι η εξής: όταν μιλάτε για μάνες, να έχετε πλύνει το στόμα με σαπούνι, διότι αλλιώς ετοιμαστήτε για πολλά κενά αέρος. (Αυτά που συνήθως εμφανίζονται κάτω από το μπαλκόνι του 7ου ορόφου).

υ.γ.1 κανονικά θα έπρεπε να το λέει η ο παππάς στην εκκλησία: «κορίτσι μου, πες ό,τι θες, μην πεις καμιά μλκία για τη μάνα του, γιατί σε σώζει ούτε η Αγ Τριάδα σε απαρτία».

υ.γ.2 «σε αγαπώ γιατί μου θυμίζεις τη μάνα μου» είναι η υπέρτατη απόδοση τιμής προς μία γυναίκα.

υ.γ.2 αν ποτέ άντρας κατηγορήσει η μάνα ΤΟΥ σε εσάς, ΠΡΟΣΟΧΗ! Δεν θα σας πω γιατί το κάνει, διότι θα χαλάσω τη πιάτσα, αλλά προσέξτε τι θα πείτε. Το να μην πείτε τίποτα είναι λάθος πάντως!

sniffer
08-08-09, 07:33
Pelasgian site captain,
Αν καλέ μου αναφέρεσαι σε μένα και κρατώντας λιγάκι ΟΧΙ πολύ την ψυχραιμία σου ΟΧΙ τιποτα αλλο αλλά για να μιλήσουμε ΛΟΓΙΚΑ,θα σου πω : ΔΕΝ κατηγόρησα την ΜΗΤΕΡΑ σου την οποία ΣΕΒΟΜΑΙ και ας μην την ξέρω.Διότι ΜΟΝΟΝ η ΜΑΝΑ ξερει πως μεγάλωσε το παιδί-α της.
Αυτό που γράφεις στο 2 τι δείχνει καλέ μου??? Για κάνε μιά αυτοκριτική!!!!Μας λες με ΠΕΡΗΦΑΝΕΙΑ :
2ον η μάνα του άντρα θα σας κάνει στο μυαλό ότι θα σας κάνει εκείνος στο κρεβάτι επί πέντε, διότι έτσι κάνουν οι γυναίκες με εξουσία σε άλλες γυναίκες ΕΙΣΑΙ ΣΙΓΟΥΡΟΣ ΟΤΙ ΟΛΕΣ ΟΙ ΓΥΝΑΙΚΕΣ ΛΕΙΤΟΥΡΓΟΥΝ ΜΕ ΤΗΝ ΚΑΡΓ....ΛΙΑ στο ΑΙΜΑ ΤΟΥΣ????????
Δεν ξερω αν αστειεύεσαι αλλά ειτε ναι ειτε ΟΧΙ .
Θα ήθελα μιάν απάντηση αν βέβαια δεν σου ειναι δύσκολο για οσα εχω γράψει παραπάνω.Καθώς την γνώμη σου για το που συμφωνείς και που διαφωνείς.
Υ.Γ. Σε μία σχέση προσφέρουν και οι 2 οπως και οι 2 προσφέρουν για το αν το αποτέλεσμα της ΣΕΞΟΥΑΛΙΚΗΣ ΠΡΑΞΗΣ θα ειναι πετυχημένο ή ΟΧΙ.
Ευχαριστώ και καλό πρωινό σε ΟΛΟΥΣ σας.

........Auto merged post: sniffer πρόσθεσε 7 λεπτά και 45 δευτερόλεπτα αργότερα ........


φαντάζεσαι να σου κάνει yodeling με φωνή ψιψιψινάκη μία πλακέ κοντή κ...ρού;
(Πλάκα πλάκα, μία Δανέζα που είχαμε στην εστία ήταν ξανθιά, γαλανή, κοντούλα, με χαμηλό κέντρο βάρους, μπάσα φωνή... α και πήρε όλη την εστία σε τρεις εβδομάδες erasmus.)
Τωρα απο αυτό που εξιστορείς ποιός-α βγήκε κερδισμένος-η Η ΚΟΝΤΗ Κωλ...ρου ή εσείς οι ΜΑΜΙΑΔΕΣ????
Και γιατί να ΜΗΝ δεχτούμε οτι η κυρία οταν γύρισε στην ΔΑΝΙΑ ελεγε στις φίλες της τι σας έκανε????
Τα γεγονότα πάντα μπορείς να τα δεις απο 2 μεριές.
:lol: SNIFFER

aggelik
08-08-09, 13:07
Οι έλληνες πάντως έξω εχουν την φημη gay και λουγκρας. (μυκονος,greek way ect) Πολύ λουγκρολαος
Και μ αρεσει που λεμε εμεις τους αγγλους gay. αααααχαχα

Και οι χειρότεροι είναι αυτοί που το παίζουν αντρακλες...

pelasgian
08-08-09, 23:04
sniffer, ψάρωσες ε;;; :p

Πάντως, η πεθερούλα, θα σε σκίσει, αυτό να το ξέρεις. Υπάρχει her way, or the motorway. Αυτό δε γίνεται διότι επειδή το θεωρείς ΔΕΔΟΜΕΝΟ ότι θα το κάνει (κάτι ξέρεις για το τι κάνουν οι γυναίκες στις άλλες γυναίκες, ΕΠΕΙΔΗ ΜΠΟΡΟΥΝ, δεν είναι; ) θα συμπεριφερθείς «άτακτα», το οποίο είναι αυτό που κάνει trigger την αντίδραση.

Ο λόγος; μάνα και γιος κάνουν τη κλασσική συζήτηση: «πώς πάτε;», «τι να σου πω ρε μάνα, καπνίζει πολύ, δεν μαγειρεύει καλά, το σπίτι είναι μπουρδέλο» κλπ. Και τότε ανεβάζει στροφές η «σούπερ-γιαγιά» και βάλε κράνος.

Στην αρχή είναι διακριτική: «καλή μου δεν σου είπε κανείς ότι αυτό...» ΜΠΡΟΣΤΑ ΣΕ 7 ΘΕΙΤΣΕΣ ΠΟΥ ΟΛΕΣ ΣΥΜΦΩΝΟΥΝ.

Μετά αρχίζει το show που λέγεται «εκπαιδεύοντας τη Ρίτα».


έλληνες gayουλες, ένα θα σου πω: greek, bubble and squeak (κεφτέδες 25ης κατηγορίας).
Ελλεϊνίδες, δείτε τον Jeremy Clarkson για το ... μουστάκι :lol:
Fact, οι εγγλέζοι το κάνουν χρόοοοονια τώρα πολύ περισσότερο από εδώ :lol:
Απλά πήγαινε σε ένα pub, πιες τρεις μπύρες, κέρνα άλλες δύο και δες τι θα γίνει.
Όταν σε ρωτήσουν από που είσαι, πες τους Τούρκος και όταν θα σε ρωτήσουν αν έχεις «πράμα» πες τους: «σπίτι». Αν πεις «Έλληνας» δεν μαμάς. Το οποίο εξηγεί και γιατί είμαστε 10 και μειωνόμαστε και αυτοί είναι 60 και ανεβαίνουν.

cheese
09-08-09, 00:42
Δεν ήξερα ότι υπάρχουν τόσοι παραδοσιακοί νέοι ακόμα στην ελλάδα, άλλοι με την φιλοσοφία του πεθερού άλλοι με την επιρροή της πεθεράς άλλοι για την ισχύ της μητέρας του γαμπρού! Μια λύση υπάρχει σε όλα αυτά, κρατάμε αποστάσεις! Δεν έχει καμία δουλειά η μάνα μου ο πατέρας μου ο αδεργός μου ή οποιοσδήποτε άλλος να επεμβαίνει στα εσωτερικά του σπιτιού μου όπως ούτε έχει καμία θέση στο σπίτι μου μάνα της πατέρας της αδερφός ή οποιοσδήποτε άλλος... το πιό ωραίο είναι ότι πολλές κοπέλες το παίζουν ανεξάρτητες έως την στιγμή που θα μπεί το στεφάνι μετά αρχίζουν τα παραδοσιακά “πρέπει να παμε να δούμε την μάνα μου, την μάνα σου, τον πατέρα μου τον πατέρα σου...” και όλο το σόι επί δύο ή “τί θα πούν οι δικόι σου, τί θα πούν οι δικοί μου...” και μετά αρχίζεις να καταλαβαίνεις τι εστί γάμος!

pelasgian
09-08-09, 12:27
Σε θεωρητικό επίπεδο μαζί σου. (Τι ωραία που θα ήταν να μην έβγαζαν λάσπη και καρβούνιασμα οι βαλβίδες στο αμάξι) σε πρακτικό επίπεδο welcome to f... Greece, have a nice day with the family. :lol:

Δεν είναι θέμα παραδοσιακού νέου, είναι θέμα παραδοσιακού νεοέλληνα ολόγυρά μας.
Το μόνο που μας σώζει είναι το σύμφωνο συμβίωσης, διότι εκεί η σχέση είναι "με μπλοκάκι υπηρεσιών" και όχι "αορίστου χρόνου". Εκεί είναι τεράστιο βραχυκύκλωμα στα σόγια, γιατί σου λέει: "τα μάζεψε και έφυγε, ούτε διαζύγια ούτε τίποτα".

Θες να δεις παραδοσιακή νέα; πες της το και πες μου τι θα γίνει. :lol:
Το μόνο παραδοσιακό, είναι ο αρχαίος χριστιανικός θεσμός του γάμου. Όσο και να του βάλεις neon και μπλε πιτσιλίχτρες, είναι η χούντα των δεσμών που προκύπτει από 2000 χρόνια καλοσύνης και αγάπης.

sniffer
09-08-09, 12:37
sniffer, ψάρωσες ε;;; :p

Πάντως, η πεθερούλα, θα σε σκίσει, αυτό να το ξέρεις. Υπάρχει her way, or the motorway. Αυτό δε γίνεται διότι επειδή το θεωρείς ΔΕΔΟΜΕΝΟ ότι θα το κάνει (κάτι ξέρεις για το τι κάνουν οι γυναίκες στις άλλες γυναίκες, ΕΠΕΙΔΗ ΜΠΟΡΟΥΝ, δεν είναι; ) θα συμπεριφερθείς «άτακτα», το οποίο είναι αυτό που κάνει trigger την αντίδραση.

Ο λόγος; μάνα και γιος κάνουν τη κλασσική συζήτηση: «πώς πάτε;», «τι να σου πω ρε μάνα, καπνίζει πολύ, δεν μαγειρεύει καλά, το σπίτι είναι μπουρδέλο» κλπ. Και τότε ανεβάζει στροφές η «σούπερ-γιαγιά» και βάλε κράνος.

Στην αρχή είναι διακριτική: «καλή μου δεν σου είπε κανείς ότι αυτό...» ΜΠΡΟΣΤΑ ΣΕ 7 ΘΕΙΤΣΕΣ ΠΟΥ ΟΛΕΣ ΣΥΜΦΩΝΟΥΝ.

Μετά αρχίζει το show που λέγεται «εκπαιδεύοντας τη Ρίτα».


έλληνες gayουλες, ένα θα σου πω: greek, bubble and squeak (κεφτέδες 25ης κατηγορίας).
Ελλεϊνίδες, δείτε τον Jeremy Clarkson για το ... μουστάκι :lol:
Fact, οι εγγλέζοι το κάνουν χρόοοοονια τώρα πολύ περισσότερο από εδώ :lol:
Απλά πήγαινε σε ένα pub, πιες τρεις μπύρες, κέρνα άλλες δύο και δες τι θα γίνει.
Όταν σε ρωτήσουν από που είσαι, πες τους Τούρκος και όταν θα σε ρωτήσουν αν έχεις «πράμα» πες τους: «σπίτι». Αν πεις «Έλληνας» δεν μαμάς. Το οποίο εξηγεί και γιατί είμαστε 10 και μειωνόμαστε και αυτοί είναι 60 και ανεβαίνουν.
YΠΑΡΧΕΙ ΠΑΝΤΑ & ΤΟ ΜΥ WAY.

Exω το μυαλό μου τις σπουδές μου την δουλειά μου και οπως ολες-ολοι την δυνατότητα ΕΠΙΛΟΓΗΣ.
Τα υπόλοιπα ομολογώ δεν τα καταλαβαίνω!!!!.
Επεσα σε ΦΑΛΛΟΚΡΑΤΗ???? ή κάνω λάθος.Ειναι και πρωί κάνει και ζέστη οπότε ισως να μην σε εχω καταλάβει.
Πάντως ΤΑ ΠΑΝΤΑ ΕΙΝΑΙ ΘΕΜΑ ΠΑΙΔΕΙΑΣ.Τα υπόλοιπα τα ακούω βερεσέ.
Π.Χ. Για τούτο που γράφεις :
Ο λόγος; μάνα και γιος κάνουν τη κλασσική συζήτηση: «πώς πάτε;», «τι να σου πω ρε μάνα, καπνίζει πολύ, δεν μαγειρεύει καλά, το σπίτι είναι μπουρδέλο» κλπ. Και τότε ανεβάζει στροφές η «σούπερ-γιαγιά» και βάλε κράνος.

Στην αρχή είναι διακριτική: «καλή μου δεν σου είπε κανείς ότι αυτό...» ΜΠΡΟΣΤΑ ΣΕ 7 ΘΕΙΤΣΕΣ ΠΟΥ ΟΛΕΣ ΣΥΜΦΩΝΟΥΝ.

Μετά αρχίζει το show που λέγεται «εκπαιδεύοντας τη Ρίτα».

Εχεις σκεφτεί την πιθανότητα "Εκπαιδεύοντας τον (αντικατάστησε την Ριτα με αντρικό όνομα) εκει να δεις ΤΟ ΓΕΛΙΟ.Τα πάντα ειναι θεμα μυαλού και ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ το κατά πόσον αξίζει ο ΑΝΤΡΑΣ που θες να περάσεις 1 πολύ μεγάλο διάστημα της ζωής σου.Οπως επίσης και το ΠΟΣΟ ΠΟΛΥ θέλει την Μάνα του ή μιά γυναίκα που υποτίθεται οτι γουστάρει που μοιάζει στο 90% της μάνας του.
Εδώ παραθέτω 1 ΜΕΓΑΛΟ ΛΑΘΟΣ που κάνουμε οι περισσότερες γυναίκες.
Δλδή μετά απο κάποιο διάστημα γνωριμίας αρχίζουμε να θελουμε να σας αλλάξουμε και να σας φέρουμε στα μέτρα μας.Κάτι σαν "Ντρεσάρισμα" Το απεχθάνομαι σαν τις αμαρτίες μου και εχω τσακωθεί άπειρες φορές για αυτό με φίλες ή γνωστές.
Φαντάζεσαι να εψαχναν οι γυναίκες που κουβαλάνε μιά στάλα νιονιό εναν αντρα κατ'εικόνα και ομοίωση του Πατέρα τους????Αυτά καλέ μου ΔΕΝ γίνονται ουτε στα παραμύθια που τα'χει γράψει κάποιος στυλ ΦΩΣΚΟΛΟΣ-ΑΝΤ1????
Δεν συνεχίζω μεχρι να καταλάβω αν ΕΧΩ ΚΑΝΕΙ ΛΑΘΟΣ ΓΡΑΦΟΝΤΑΣ ΤΑ :
Επεσα σε ΦΑΛΛΟΚΡΑΤΗ???? ή κάνω λάθος.Ειναι και πρωί κάνει και ζέστη οπότε ισως να μην σε εχω καταλάβει.
Kai για να σε προλάβω : Αν εχω κάνει ΛΑΘΟΣ ΖΗΤΑΩ προκαταβολικά ΣΥΓΓΝΩΜΗ (οχι συγνώμη ).
Sniffer :hmm:

pelasgian
09-08-09, 12:47
Ιστορία από γάμους πολλών:
- Χάθηκε ο μυθικός έλεγχος του άντρα στυλοβάτη στο σπίτι.
- Δεν κατάλαβε ότι του λέγαν παραμύθια της χαλιμάς σχετικά με τους γάμους και πήγε για ψυχολογική υποστήριξη στη μάνα του.
- Η μάνα του έφερε τα πυρηνικά στο σπίτι και ή το διέλυσε ή το έκανε εμφύλια σύραξη με ψυχροπολεμικά στοιχεία.
- Βγήκε το διαζύγιο
- Ο μικρός βλέπει το μπαμπά του μία φορά το μήνα.
- Η μάνα κάνει δύο δουλειές για να συμπληρώσει με επίδομα ενοικίου
- Ο άλλος κάνει 13 δουλειές για πληρώσει τη διατροφή και το δικό του σπίτι.

Εναλλακτικό σενάριο:
- πριγκιπέσσα έκανε πίσω και έζησε συμβατικά σε ένα γάμο ναφθαλίνη.

Τώρα το σενάριο που παίζει και περπατάει στην αγγλία.
- δεν συμφέρει ο γάμος, διότι αθροίζονται τα εισοδήματα και φορολογούνται περισσότερο, οπότε δεν το κάνουν.
- γεννιέται ο τζούνιορ και ο πατέρας τον αναγνωρίζει
- ως single mother, η μάνα του δικαιούται σπίτι.
- o father κάθεται και αυτός από κοντά, νοικιάζει το δικό του και είναι κυριλέ.
- κάνουν και δεύτερο και τρίτο, διότι η μάνα παίρνει σύνταξη έτσι, χωρίς να πληρώνει.

Αποτέλεσμα: η Βρετανία είναι η ΜΟΝΗ ευρωπαϊκή χώρα όπου δεν έχει πληθυσμιακή συρρίκνωση.

Εμείς εδώ, κλασσικά βυζαντινά και πάνω από όλα ΜΟΝΤΕΡΝΑ στην επιφάνεια (πιτσιλίχτρες, neon underlights, αλλά από κάτω βγαίνει μία πουρτσίλα στάνης από τα βάθη των παραδοσιακών αιώνων.)

sniffer
09-08-09, 12:51
Σε θεωρητικό επίπεδο μαζί σου. (Τι ωραία που θα ήταν να μην έβγαζαν λάσπη και καρβούνιασμα οι βαλβίδες στο αμάξι) σε πρακτικό επίπεδο welcome to f... Greece, have a nice day with the family. :lol:

Δεν είναι θέμα παραδοσιακού νέου, είναι θέμα παραδοσιακού νεοέλληνα ολόγυρά μας.
Το μόνο που μας σώζει είναι το σύμφωνο συμβίωσης, διότι εκεί η σχέση είναι "με μπλοκάκι υπηρεσιών" και όχι "αορίστου χρόνου". Εκεί είναι τεράστιο βραχυκύκλωμα στα σόγια, γιατί σου λέει: "τα μάζεψε και έφυγε, ούτε διαζύγια ούτε τίποτα".

Θες να δεις παραδοσιακή νέα; πες της το και πες μου τι θα γίνει. :lol:
Το μόνο παραδοσιακό, είναι ο αρχαίος χριστιανικός θεσμός του γάμου. Όσο και να του βάλεις neon και μπλε πιτσιλίχτρες, είναι η χούντα των δεσμών που προκύπτει από 2000 χρόνια καλοσύνης και αγάπης.
Δεν το ειχα δει τουτο εδώ ( το μάτι δεν εχει ανοιξει και εχω πιεί και 2 καφέδες διπλούς).
Το ΑΜΕΡΙΚΛΑΝΙΚΟ σύμφωνο συμβίωσης ειναι για τους πολύ ΛΕΦΤΑΔΕΣ.Αμα οικονομικά κινείσαι μεσα σε λογικά πλαίσια τι να το κάνεις???
Ισως να χρειαζόταν σε περιπτώσεις διαζυγίων οπου την πληρώνουν τα παιδιά διότι οι μεγάλοι ΞΑΝΑ -μωρένονται.(Αλλά δεν εχει πιθανότητα να δουλέψει).
Σε Γαμους Χριστιανικούς ή πολιτικούς ΟΥΔΕΠΟΤΕ ΠΙΣΤΕΨΑ και βεβαια τώρα στα Τριάντα φεύγα μου δεν θα αλλάξω γνώμη.
Προσωπικά δεν παίζω σε καμμιά περίπτωση σε επίπεδο παραδοσιακού ΝΕΟΕΛΛΗΝΑ.
Την Καλημέρα μου.

pelasgian
09-08-09, 12:59
Στην ελλάδα έχει περάσει νόμος για σύμφωνο συμβίωσης, όχι για prenap, το οποίο θεωρείται contra bona mores.

Το οποίο μάλιστα δεν ορίζει καν το φύλο των συμβιώνοντων. Θεωρητικά μπορούν και gay couples να το κάνουν αλλά επειδή έπεσε κράξιμο, το περιόρισαν.

Εγώ σου λέω το εξής, εσύ ως γυναίκα θα το έκανες με έναν άντρα που θα κάνατε μαζί παιδί;
Διότι παρουσία τέτοιου συμφώνου, τα σόγια μένουν σε απόσταση, καθότι βραχυκυκλώνει ΟΛΑ όσα ξέρουν περί γάμου και των σχετικών δυναμικών.

Π.χ. σε ένα τέτοιο σύμφωνο, απλά παίρνεις το καπέλο σου και φεύγεις. Στο γάμο, έχει δικηγόρους, δικαστήρια, μη συναινετικό, ποιος θα πάρει το παιδί (λες και θα το πάρει ο πατέρας.)

Ενώ στο σύμφωνο το παιδί είναι στη μάνα του ΣΤΑΝΤΑΡΝΤ, απλά ο άλλος μένει ή φεύγει. Στην αγγλία δε επειδή θα πάρουν και σπίτι λόγω του ότι η άλλη είναι single mother, ουσιαστικά πληρώνουν το πατέρα να μείνει, ενώ του γ...ουν το σπίτι αν φύγει. Διότι η όποια διατροφή οριστεί τυπικά σε ένα ζευγάρι που συγκατοικεί, είναι βλακείες, πάει στο ταμείο :lol:, ενώ στο σπίτι ΜΕΝΕΙ τσάμπα.

Σωστοί; πρακτικοί και απλοί; English style.

Αποτέλεσμα, όλες οι εγγλέζες κάθε βράδυ είναι στο κλαρί και περιμένουν 10 γκόμενους να κάνουν πάρτυ. Δεν τους νοιάζει καν αν θα ξέρουν ποιανού είναι. Αρκεί να μην είναι κάνα βλάκας έλληνας, γιατί θα στρα...μήσει, θα φέρει το σόι του, και θα θέλει να τη κάνει καλή νοικοκυρά που κάνει σουτζουκάκια σμυρνέϊκα.

Το μικρό πρόβλημα βέβαια είναι ότι περισσότεροι που το κάνουν αυτό είναι thugs, τα σπίτια της πρόνοιας είναι λίγο κακόφημα, τα παιδιά σε 70% κάνουν χρήση από τα 12 και μετά γίνονται white-thrash, διότι, αν κάνεις κρατικό παρεμβατισμό σε μ....ες, περισσεύουν.

sniffer
09-08-09, 13:09
Ιστορία από γάμους πολλών:
- Χάθηκε ο μυθικός έλεγχος του άντρα στυλοβάτη στο σπίτι.
- Δεν κατάλαβε ότι του λέγαν παραμύθια της χαλιμάς σχετικά με τους γάμους και πήγε για ψυχολογική υποστήριξη στη μάνα του.
- Η μάνα του έφερε τα πυρηνικά στο σπίτι και ή το διέλυσε ή το έκανε εμφύλια σύραξη με ψυχροπολεμικά στοιχεία.
- Βγήκε το διαζύγιο
- Ο μικρός βλέπει το μπαμπά του μία φορά το μήνα.
- Η μάνα κάνει δύο δουλειές για να συμπληρώσει με επίδομα ενοικίου
- Ο άλλος κάνει 13 δουλειές για πληρώσει τη διατροφή και το δικό του σπίτι.

Εναλλακτικό σενάριο:
- πριγκιπέσσα έκανε πίσω και έζησε συμβατικά σε ένα γάμο ναφθαλίνη.

Τώρα το σενάριο που παίζει και περπατάει στην αγγλία.
- δεν συμφέρει ο γάμος, διότι αθροίζονται τα εισοδήματα και φορολογούνται περισσότερο, οπότε δεν το κάνουν.
- γεννιέται ο τζούνιορ και ο πατέρας τον αναγνωρίζει
- ως single mother, η μάνα του δικαιούται σπίτι.
- o father κάθεται και αυτός από κοντά, νοικιάζει το δικό του και είναι κυριλέ.
- κάνουν και δεύτερο και τρίτο, διότι η μάνα παίρνει σύνταξη έτσι, χωρίς να πληρώνει.

Αποτέλεσμα: η Βρετανία είναι η ΜΟΝΗ ευρωπαϊκή χώρα όπου δεν έχει πληθυσμιακή συρρίκνωση.

Εμείς εδώ, κλασσικά βυζαντινά και πάνω από όλα ΜΟΝΤΕΡΝΑ στην επιφάνεια (πιτσιλίχτρες, neon underlights, αλλά από κάτω βγαίνει μία πουρτσίλα στάνης από τα βάθη των παραδοσιακών αιώνων.)
Εδώ ΣΥΜΦΩΝΩ ΜΑΖΙ ΣΟΥ!!!!
Αλλά εχουμε και τις γυναίκες που λένε στη φάση του διαζυγίου.Τωρα θα σε σκίσω!!! Θα στα πάρω και ΔΕΝ ΘΑ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΜΕ ΞΕΧΑΣΕΙΣ ΠΟΤΕ.
Εχω τελείως διαφορετική άποψη.Και μιλάω για νεους ανθρώπους.
Ε δεν καταδέχομαι να παίρνω φράγκα απο τον πρώην μου για να ζώ χωρίς να κάνω τίποτα επειδή ο Νόμος μου δίνει τέτοιο δικαίωμα.Και εχω χαρακτηριστεί απο φίλες μου ΩΣ Η ΗΛΙΘΙΑ ΤΗΣ ΠΑΡΕΑΣ.
Θα δεχθώ χρήματα για τα παιδιά και ΜΟΝΟΝ για αυτά.Για μένα ΟΥΤΕ σέντσι.
Δεν σε εχω ανάγκη ΚΥΡΙΕ ΠΡΩΗΝ.ΤΕΛΕΙΑ & ΠΑΥΛΑ.
Καλημέρα και πάλι.
Σταματάω εδώ για να κανω καποιες δουλειές.

........Auto merged post: sniffer πρόσθεσε 7 λεπτά και 52 δευτερόλεπτα αργότερα ........

Pelasgian
Σχώρα με αλλά ΔΕΝ εχω γνώσεις για το τι συμβαίνει στην Μ.Βρεττανία ή Αγγλία (αλήθεια υπάρχουν διαφορετικοί Νόμοι για το θεμα που συζητάμε???)
Προφανώς εχεις ζήσει ή ζεις ακόμα στην Λόντρα που λεγανε οι παλιοί ή τελος πάντων σε κάποια πόλη της Αγγλίας αρα τα ξέρεις εκ των εσω.
Εγώ καλέ μου αγνοώ τα της Μ.Βρεττανίας.
Τα λέμε.

pelasgian
09-08-09, 13:17
Ναι καλά εντάξει τώρα με έπεισες :lol:

Δεν υπάρχει σύζυγος που αφού φάει το κέρατο του συζύγου, τις προσβολές της πεθεράς και ακούσει το δικηγόρο για το πώς θα κόψει τα @@ του συζύγου και το κ...λο της πεθεράς που δεν θα το κάνει.

Βγαίνει ένας συναισθηματικός ... νεοπλουτισμός μετά από 4-5 χρόνια πρίζας, που απλά είναι θεωρητικά και πρακτικά αδύνατο. Χώρια δε η εκδίκηση μέσω του παιδιού "now see it, now you don´t" που έλεγε και στο eric the viking στη σκηνή με τη μαγική κουβέρτα.

........Auto merged post: pelasgian πρόσθεσε 4 λεπτά και 40 δευτερόλεπτα αργότερα ........

Τώρα, όσοι πάνε για το σύμφωνο συμβίωσης μπαίνουν στην εξής νοοτροπία:
"ο γάιδαρος δεν είναι δεμένος"
"πήγε για τσιγάρα ή πήγε στην άλλην άλλον;"
"άσε μη φέρω καμιά μάνα πατέρα και του/της τα πρίξω και τρομάξει και φύγει"
"καλά δεν είμαστε; δηλαδή θα γίνουμε σαν τους άλλους τους "καθως πρέπει"; "

Γάμος:
ένα πανάκριβο γλέντι που σου αγοράζει μισό σπίτι και προκαταβολή για αμάξι.
ένα τρικούβερτο γλέντι με το σόι να σου τα κάνει τσουρέκια.
ένα παιδί που μισεί και τους δύο γονείς.
ένα πανάκριβο διαζύγιο.

Μα γιατί δεν παντρεύεστε ρε κορίτσια; αφού είναι καλά;
Εσείς αγόρια;
"επ, μήτσο, κατέβα από το δέντρο ρε! έλα έλα, θεωρητικά τα λέμε, όχι όχι δεν θα το πούμε στη τασσούλα, κατέβα σε λέω!"

telumentil
09-08-09, 19:50
Μιας και φτάσατε στο θέμα της Μαμάς του μαμάκια, θα πως το εξής:
1ον είμαι ένας περίφανος μαμάκιας, αν πεις κάτι για τη μάνα μου, θα σε σφάξω, θα κόψω ο πτώμα και θα το κάνω να φανεί σαν ατύχημα με μηχανή κιμά.
2ον η μάνα του άντρα θα σας κάνει στο μυαλό ότι θα σας κάνει εκείνος στο κρεβάτι επί πέντε, διότι έτσι κάνουν οι γυναίκες με εξουσία σε άλλες γυναίκες :lol:
3ον θα έχει εξουσία, άποψη (συνήθως κακή) και δεν θα μπορείτε να πείτε και τίποτα, διότι 9 στις 10 θα έχει δίκιο, ενώ την μία που δεν θα έχει, θα το κάνει να φαίνεται ότι εσείς φταίτε για αυτό :lol:

Τι της δίνει αυτή τη δύναμη; ότι είναι η πρώτη γυναίκα που ο άντρας σας αγάπησε στη ζωή του και ενώ θα αλλάξει κατά μέσον όρο είκοσι γκόμενες, 3 συζήγους και 7 ερωμένες παράλληλα με τη σύζυγο, την μάνα του θα συνεχίσει να την αγαπάει ακόμα και όταν θα έχει πεθάνει.

Οπότε, αν πάρετε μία συμβουλή είναι η εξής: όταν μιλάτε για μάνες, να έχετε πλύνει το στόμα με σαπούνι, διότι αλλιώς ετοιμαστήτε για πολλά κενά αέρος. (Αυτά που συνήθως εμφανίζονται κάτω από το μπαλκόνι του 7ου ορόφου).

υ.γ.1 κανονικά θα έπρεπε να το λέει η ο παππάς στην εκκλησία: «κορίτσι μου, πες ό,τι θες, μην πεις καμιά μλκία για τη μάνα του, γιατί σε σώζει ούτε η Αγ Τριάδα σε απαρτία».

υ.γ.2 «σε αγαπώ γιατί μου θυμίζεις τη μάνα μου» είναι η υπέρτατη απόδοση τιμής προς μία γυναίκα.

υ.γ.2 αν ποτέ άντρας κατηγορήσει η μάνα ΤΟΥ σε εσάς, ΠΡΟΣΟΧΗ! Δεν θα σας πω γιατί το κάνει, διότι θα χαλάσω τη πιάτσα, αλλά προσέξτε τι θα πείτε. Το να μην πείτε τίποτα είναι λάθος πάντως!

Επιτέλους ετσι εξηγούνται όλα!

john dubi
09-08-09, 23:32
Ωραιος ο pelasgian! Balkan gegen Norden! Ειναι δυνατον ποτε να αλαξουν οι νοοτροπιες? Αυτο δεν θα γινει ποτε!

pelasgian
09-08-09, 23:41
Επιτέλους ετσι εξηγούνται όλα!

Δηλαδή τώρα εγώ εξήγησα κάτι και δεν το κατάλαβα;

sniffer
10-08-09, 12:12
[QUOTE=pelasgian;2986125]Ναι καλά εντάξει τώρα με έπεισες :lol:

Δεν υπάρχει σύζυγος που αφού φάει το κέρατο του συζύγου, τις προσβολές της πεθεράς και ακούσει το δικηγόρο για το πώς θα κόψει τα @@ του συζύγου και το κ...λο της πεθεράς που δεν θα το κάνει.

Βγαίνει ένας συναισθηματικός ... νεοπλουτισμός μετά από 4-5 χρόνια πρίζας, που απλά είναι θεωρητικά και πρακτικά αδύνατο. Χώρια δε η εκδίκηση μέσω του παιδιού "now see it, now you don´t" που έλεγε και στο eric the viking στη σκην..κλπ κλπ κλπ

Εχω να σου πω οτι όλες οι γυναίκες δεν ειναι οι ίδιες.Σιγουρα πολλές θα συμπεριφερθούν όπως ακριβώς γράφεις,αλλά επίσης αρκετές θα απέχουν παρασάγγας απο αυτήν την συμπεριφορά.

pelasgian
10-08-09, 20:55
τα στατιστικά των διαζυγίων πάντως λένε ότι ο θεσμός του γάμου και οι συμπεριφορές έχουν αλλάξει και αυτές οι συμπεριφορές εξηγούνται στη βάση αυτών που σου λέω και όχι στη βάση των «τρίτων κομμάτων».

Εξάλλου, όλες οι γυναίκες είναι διαφορετικές από τις άλλες. ;)

@ ADSLgr.com All rights reserved.