PDA

Επιστροφή στο Forum : Για καλοφαγάδες @ σπίτι - Καλά delivery για όλες τις χρήσεις!



Σελίδες : 1 2 [3]

Estela
16-10-11, 23:57
:oneup::respekt:

terry39
17-10-11, 00:02
Όπως έλεγε και στο κουπόνι , delivery ή παραλαβή από το κατάστημα , πήρα τηλέφωνο να τα ετοιμάσουν και έφτασα λίγο νωρίτερα στο μαγαζί , είχα και με μικρή συνομιλία (όσο καταλάβαινα) με το παλικάρι .

Η πίτα ήταν έτοιμη και την είχε στα κάρβουνα όπως και τα υπόλοιπα (νόστιμη και χορταστική)
Δεν την γέμισε , απλά ετοίμασε τις μερίδες σε πακέτο , μια πίτα , 4 σεφταλιές , χαλούμι -καμία σχέση με του ντερλικατέσσεν- , πατατούλες , σαλάτα ντομάτα αγγουράκι -αν θυμάμαι καλά-, και την σως που ήθελες , είχε Κυπριακό τζατζίκι , το όποιο πέτυχα (δεν κατάλαβα διαφορά) και άλλες 4-5 , είχε και λάχανο που λες.

Αν έπαιρνα στο χέρι sandwich εκεί λογικά θα ήταν διαφορετική η γέμιση.

Δοκίμασε κι αν πετύχει(αν σ'αρέσει) να μας τη δώσεις κι εμάς την συνταγή. ;)
Φαίνεται νόστιμο!

Αν είσαι Θεσ/νίκη δοκίμασε ;) αν είσαι και μέσα στα όρια του delivery

Estela
17-10-11, 00:31
Θα δοκιμάσω και αν πετύχει θα δώσω συνταγή!. :oneup:
Ναι, ξέχασα να αναφέρω το αγγουράκι. :scratch. Αλλά ντομάτα δεν είχε. Ουτε τζατζίκι - έστω κυπριακό. Ήταν λιτό, αλλά πεντανόστιμο με το λαδολέμονο. :oneup:

Πάντως το delivery από τα συμφραζόμενα φαίνεται ενημερωμένο σχετικά με την κυπριακή κουζίνα και επαγγελματικό. :oneup:

CptBill
19-05-12, 12:51
Ξεθαβω thread :p
Τρομερο σουβλακι (ισως απο τα καλυτερα που εχω φαει σε delivery και αναφερομαι σε ποιοτητα κρεατος) ειναι απο το αλα πιτα ( http://www.alapita.gr/ ) στο μικρολιμανο. Καλυπτει Πειραια.

Καλο burger επισης απο το http://www.chickys.gr/ σε Πειραια (αφου πλεον εκλεισαν τα lets burger). Οι πατατες ειναι λιγο μετριες που συνοδευουν τα burger αλλα σε γενικες γραμμες ειναι οκ.

Sovjohn
19-05-12, 15:35
Για το Chicky's προσυπογράφω, το μαγαζί του Πειραιά έχει ανοίξει μερικούς μήνες μόνο αλλά είναι καλό.

Επίσης, δεν τρώω πια από τα περισσότερα στην αρχική λίστα μου, γιατί έχουν κλείσει ή χειροτερέψει σε ποιότητα, αλλά...

1) Σταθερή αξία Mafioso (http://www.mafioso.gr) για ποιοτικά ζυμαρικά, εξαιρετικά μπιφτέκια / σνίτσελ / κτλ σε μεγάλες μερίδες με πατάτες & ριζότο
2) Πρόσφατη άφιξη το KOTO SHOP (http://www.facebook.com/KotoShopGR) όπου η στάνταρ μερίδα του για κοτόπουλο σούβλας είναι υπερ-πλήρης! 6,50 € για 1/2 κοτόπουλο, πολλές πατάτες, πίτες και σαλάτα, όλα σε ένα μεγάλο κουτί. Μια χαρά το πάνε, θα τους προτιμάω.

Θα δοκιμάσω σίγουρα το a la pita, δεν το εμπιστευόμουν γιατί μικρολίμανο = high chance to be "tourist-friendly / mediocre" κατά μία έννοια, αλλά αφού το λες...

Από την αρχική λίστα, μόνο αυτά ισχύουν ακόμα ως worthwhile places to eat from:




Gianno Pizza: Value for money πιτσαρία, με 3 πίτσες (και άλλους συνδυασμούς πραγμάτων) για 17 €. Η ψητή πατάτα τους - συνοδευτικό που κοστίζει 1.5 € είναι συνήθως άψογη. Τα φιλετάκια (κρασάτα χοιρινά, α λα κρεμ και κοτόπουλου) όλο το χρήμα.
Τάκης Κοτόπουλα - Κερατσίνι: Το καλύτερο κοτόπουλο που έχω φάει στη ζωή μου. Έπρεπε να γίνει αλυσίδα και να μου κάνει delivery και στον Πειραιά. Δεν υπάρχει σύγκριση.
Ταύγετος: Αρκετά καλά τυλιχτά και καταπληκτικό κοτόπουλο με σως μουστάρδας.
Και τέλος - Δεν κάνει delivery βέβαια, αλλά "Το πιο τρελό hot dog" στα Ιμαλάια στο Πασαλιμάνι θα σας αφήσει σύξυλους με τα hot dog (trademark), το σάντουιτς και τις κρέπες.

CptBill
19-05-12, 16:11
Επίσης, δεν τρώω πια από τα περισσότερα στην αρχική λίστα μου, γιατί έχουν κλείσει ή χειροτερέψει σε ποιότητα, αλλά...



οπως τα ειπες. Delivery που να εχει μεινει ιδιο σε ποιοτητα ειναι τρομερα δυσκολο να βρεις. Καποια σουβλατζιδικα χαλανε τη ποιοτητα πανευκολα και ενω μια Χ περιοδο τρως τρομερο σουβλακι, μετα απλα τρως πιτες βουτηγμενες σε 10 κιλα λαδι και γυρο μαγειρεμενο σε λαδι μηχανης.

Το αλα πιττα ειναι ισως το καλυτερο που εχω δοκιμασει στη περιοχη μου (Καμινια). Και εχω δοκιμασει πολλα σουβλατζιδικα. Ειδικα το μπιφτεκι τους ειναι αδιανοητα καλο. Οπως και ο γυρος.

Το chickys εαν ειχε πιο περιποιημενες τις πατατες θα ηταν σουπερ κορυφαιο. To προτιμώ απο τη γνωστη αλυσιδα burgerαδικου (μου διαφευγει το ονομα τωρα) που ειναι overpriced

Το Mafioso θα το δοκιμασω συντομα (εφοσον καλυπτουν και Καμινια). Δεν εχω βρει πουθενα καλα ζυμαρικα :(

ΥΓ: Καλη φαση για οσους βαριουνται να καλουν για παραγγελια ειναι το clickdelivery.gr που λειτουργει σαν portal για παραγγελιες σε οσα μαγαζια το υποστηριζουν

Πεινασα :p

CptBill
17-01-13, 00:57
ανασταινω το θεμα.
Τελευταια παραγγελια απο το chickys του Πειραια.

Πατατες προτηγανισμενες ποιοτητας lidl (χωρις ταση υπερβολης). Τηγανισμενες στο ιδιο λαδι της προηγουμενης εβδομαδας ισως.
Μπιφτεκι κατι δεν πηγαινε καλα.
Μετα απο 3 ωρες καταληξαμε εγω και η κοπελα μου να κανουμε ουρα στη τουαλετα.

Το πραγματικο τραγικο της υποθεσης ειναι οταν θελησα να κριτικαρω τη ποιοτητα του φαγητου (σε κοσμιο επιπεδο) στο e-food.gr απο το οποιο κανω τις παραγγελιες online.
H αξιολογηση δεν ανεβηκε ποτε. Και εντελως τυχαια παρατηρω πως κανενα καταστημα δεν εχει αρνητικες κριτικες στις αξιολογησεις.

Το αντιστοιχο site για online παραγγελιες clickdelivery.gr τουλαχιστον δημοσιευει αρνητικες κριτικες.

:down:

dimangelid
20-09-14, 03:34
Ανάσταση :p

Απορώ που δεν έχει αναφέρει κανένας το "Λευτέρης ο Πολίτης" στην Ομόνοια. Φτιάχνει μπιφτέκι σε πίτα και βάζει ντομάτα, κρεμύδι, καυτερό πιπέρι (πραγματικά καυτερό όμως...) και αλάτι. Επίσης έχει και σουτζούκι. Το μπιφτέκι είναι πραγματική κόλαση. Σουτζούκι δεν έχω δοκιμάσει. Το έχω πετύχει μεσημέρι να έχει ουρά μέχρι έξω από το μαγαζί... Delivery δεν κάνει, καθημερινές κλείνει 9-9:30 το βράδυ, Σάββατο 4 αν θυμάμαι καλά. Δοκιμάστε το, αξίζει με το παραπάνω.

http://www.gourmed.gr/satomvriandoy-soyvlaki-leyteris-o-politis-apo-1951

Νikosanagn
22-09-14, 17:17
Ότι καλύτερο ο Λευτέρης... Την ουρά συνήθως την έχει γιατί είναι τίγκα στις δημόσιες υπηρεσίες εκεί και πάνε όλοι και κάνουν κάτι τρελές παραγγελίες, γενικά έχει απίστευτη κατανάλωση το μαγαζί.

@ ADSLgr.com All rights reserved.